You are here: Дома
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Search

Исламски Центар веб портал


Јул30

Совет до секој грешник

Се советувам прво себеси па и останатите, бидејќи сите на некој начин сме грешници. Единствена личност која што немала гревови, е закопана во Чистата Ревда во Медина, а сите останати, правеле и ќе прават гревови, помали или поголеми, јавно или тајно. Но секој од нас, без оглед колку грешел, нека знае дека има нешто што се вика Аллахова милост и тевба (каење), затоа оној грешник кој што ќе ја загуби надежта во Аллаховата милост, тој загубил се, губењето на надежта во Аллаховата милост е најголема загуба.

 
Јул30

Кои се условите на Хамас за прекин на војната

Хамас, не за прв пат до сега, му понуди на Израел 10 годишно примерје. Ова се условите:

1. Повлекување на тенковите од границите со Газа.

2. Ослободување на сите затвореници кои беа уапсени по убивањето на трите еврејски тинејџери.

3. Кревање на блокадата и отварање на границите за трговија и луѓе.

 
Јул30

Еден од предзнаците на Судниот ден

Али б.Ебу Талиб, р.а., рекол:

„Кога ќе забележите црни знамиња, држете се за земјата и немојте да мрдате од место, ниту со рацете ниту со нозете свои. Потоа ќе се појават луѓе, слаби, на кои никој нема да им придава внимание - срцата им се ( груби и тврди) како железни лостови. Ќе имаат држава (хум асхабул - девла). Нема да го исполнуваат договорот, ниту дадениот збор. Ќе повикуваат на вистина (хакк), но самите нема да бидат на вистината.

 
Јул30

Деца на војната!

За Израелците тие се колатерална штета! Децата кои живеат во Појасот Газа секојдневно гинат. До сега, а тој број се зголемува од час во час, вкупниот број на палестински жртви достигнал до 1.156, од кои повеќе од 240 се деца.

Британскиот новинар Џон Сноу снимил материјалот во Појасот Газа од каде што известува.

„Сликите никогаш нема да можам да ги извадам од глава”, вели Сноу.

 
Јул30

„Гневен сум поради таа неправда!“

Шпанските уметници зазедоа став против израелската воена операција во појасот Газа. Во отвореното писмо, десетина музичари, писатели и филмски ѕвезди како Пенелоп Круз, Хавиер Бардем, Педро Алмодовар го кренаа гласот против геноцидот и ја повикаа Европската унија да го осуди бомбардирањето од воздух, од море и копно врз цивилното палестинско население во појасот Газа.

 
Јул27

ЧЕСТИТ БАЈРАМ!

Милиони муслимани ширум светот, денес го слават Рамазанскиот Бајрам.

Милиони муслимни денес живеат во надеж дека постот, добрите дела, ибадетите, довите кои ги правеле во месецот Рамазан, ќе им бидат примени.
Милиони муслимани денес ќе бидат тажни зошто замина најблагословениот месец, месецот Рамазан.
Но, од денес, со клањањето на Бајрам намаз, секој од нас треба да се труди да биде подобар верник, подобар брат/сестра, комшија, родител, сопружник, син/ќерка...
 
Јул27

Протестот за Газа: Газа - холокаустот на 21. век (Фото)

И покрај противењето на полицијата, граѓаните на македонската престолнина Скопје се собраа во Старата чаршија и пратија порака за подршка на Палестинците во Појасот Газа.

Неколку невладини организации во Скопје организираа мирна прошетка под назив „Платформа мир во Газа – Холокаустот на 21 век“.

 
Јул27

Израел треба да е во Германија

Израел и Палестина пак се пукаат. Цивилите пак гинат. Семејствата губат домови, хаосот продолжува. Пак. Ништо од ова немаше да се случува ако Израел беше сместен онаму каде што има логика: Во Германија.

Без разлика на чија страна сте во спорот Израел контра Палестина, фер е да признаете дека добар дел од фундаменталните проблеми лежaт во локацијата на Израел.

 

- | -  - | - - | - - | - - | - - | - - | -

КЛАЊАЊЕ НАМАЗ (FLASH АНИМАЦИЈА)

Најпопуларно за симнување

08.Mar
Downloads
File iconСветиот Куран на Македонски Јазик
6414
06.Mar
Downloads
File iconIslamSoft Ezan со Македонска јазична поддршка
4654
15.Jan
Downloads
File iconEдно добро дело
3821
29.Jan
Downloads
File iconТриумф на вистината
3718

Најново за симнување

01.Apr
Downloads
FileЧовечката репродукција во Куранот
01.Apr
Downloads
FileЖената во Библијата
01.Apr
Downloads
FileЗошто науката не успева во објаснувањето на Бог?
24.Feb
Downloads
FileТаквим 2012

Хадиси

Ебу Хурејре прашал:
- Аллахов Пејгамберу, кој е најдостоен за твое завземање на Судниот ден ? На тоа Мухаммед а.с. одговорил: Ебу Хурејре, сугурен бев дека за овој хадис никој друг пред тебе нема да ме праша, затоа што го дознав твојот копнежот за хадисот. Најдостоен за мојот шефаат на Судниот ден ќе биде оној кој искрено со се срце ќе изговори: "Ла илахе иллаллах". (Бухари)


ВО ЖИВО ОД МЕККА

Анкета

Дали сте задоволни од достапноста на исламска литература и информации поврзани со Исламот на македонски јазик?
 

Пријатели

  
 
www.facebook.com/pages/Ensar/377501935604556

Аудио Куран

Датум по Хиџра

3
1435 HIJRAH

Најнови артикли

Популарни артикли

За нас

- Исламски Центар -
Исламски Да'ветски Сервис