ИЦ форум

Селамун алејкум, добредојде на ИЦ форум форумот.

Вие во моментов сте како Гостин, статус кој ви оневозможува користење на некои функции на форумот.

Сепак, регистрирањето е бесплатно и со тоа ќе ви биде овозможено коментирање на веќе постоечките теми, отворање свои теми, контакт преку приватни пораки со членовите и др.

Затоа не чекај воопшто, РЕГИСТРИРАЈ СЕ на ИЦ форумот!

Имате нова Приватна Порака! Кликнете ТУКА за да ја прочитате!

Назад   ИЦ форум > Разно > Наука и Здравје

Белешки

Наука и Здравје Пишувајте тука за научните откритија, здравствени проблеми и нивно лекување, правилна исхрана за здраво тело.

Прикажи ги резултатите од анкетата: Колку често пиете чај?
доста често 12 50.00%
многу ретко 5 20.83%
повремено 7 29.17%
Гласачи: 24. Вие не може да гласате на оваа анкета

Реплика
 
Алатки за тема
Старо 18-02-12   #11
bozinovska
Ептен нов член
 
Аватарот на bozinovska
 
Зададено

Иѓирот - Acorus calamus

Иѓирот влијае при нарушен стомак, при метеоризам, ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб, цревата и желудникот.

Изоп - Hyssopus officinalis

Изоп во народната медицина се употребува против хроничен бронхитис, астма, кашлица, како средство за варење, опуштање на мускулите, како седатив,

Змиско грозје - Arum maculatum
За лек се користи коренот кој е овален или цилиндричен.
Змиското грозје, КОГА Е СВЕЖО Е ОТРОВНО, и може да биде смртоносно. При варење или сушење на билката и се губи или намалува отровноста.
Надворешно, змиското грозје може да се користи за реума, гихт, кожни болести или хемороиди.

Ивајнско цвеќе - Galium verum
Ивајнското цвеќе го подобрува апетитот и ресорпцијата на храната, го зајакнува организмот од тешки болести и истоштеност.


Ива трева - Teucrium montanum
Во народната медицина е многу ценета билка, која се употребува за лекување на разни заболувања на органите за варење и дишните органи, за лекување на бубрезите и многу тешки болести, рак.


Златица - Solidago virgaurea

Златицата ја прочистува крвта, го намалува крвниот притисок.
Исто така, може да се употребува и при цревни заболувања, дијареја, колити, кај душевни болки, за смирување при тешки состојби и слично.


Зајачка лобода - Hieracium pilosella
Зајачката лобода се употребува при воспаление на бубрезите со труење на крвта. Оваа билка нагло ја зголемува количината на излачување на урината со што опаѓа затруеноста и тешката состојба со гушење, главоболка несоница и гадење.
Исто така, зајачката лобода се употребува за исфрлање камен и песок од бубрези и мочни патишта.


Жолта трева - Genista tinctoria

За лек се употребува коренот и надземниот дел, за болести на штитната жлезда, потоа хипотиреодизам, има антимикробно дејство, исто така се користи и како диуретик, лаксатив, кај реума и гихт и болести на жолчката и црниот дроб.
Жолтата трева е ОТРОВНА, а особено семето, затоа болниот што ќе ја употребува треба да биде под лекарски надзор.


Зајачки трн - Ononis spinosa
Зајачкиот трн, во народната медицина се употребува за лекување на бубрезите и мочните патишта, за исфрлање на камен и песок од нив, бидејќи има диуретично дејство

Жен шен - Panax ginsengs
Коренот од жен-шен може да се употребува како стимулатор на централниот нервен систем и на половите жлезди, како природен афродизијак, против заболувања на жолчката и црниот дроб, за регулирање на крвниот притисок, за зајакнување на срцето.
Здравец - Erodium cicutarium
Здравецот се користи против крвавења од внатрешни органи, од матката и хемороиди, потоа може да се користи при болки во стомакот и цревата, против шеќерна болест


Еукалиптус - Eucalyptus globulus
Еукалиптусот се користи како лек за искашлување, при бронхит, бронхијална астма и други болести на дишните органи и синусите.
Еукалиптусот се употребува и против цревни заболувања, дијареја и болести во уста.


Ехинацеа - Echinacea angustifolia
Надворешно, ехинацеата може да се користи за рани и загноени места, како облоги.Ждрaлка - Galega officinalis

Ждрелакта се користи како лек за намалување на шеќерот во крвта, како стимулатор на млечните жлезди и за зголемување на млекото на доилките.


Жалфија - Salvia officinalis
Жалфијата се употребува за подобрување на функцијата на жолчката и црниот дроб, има антибактериско дејство, при болести на желудникот и цревата, чиреви, колит, дијареја, воспаление на уринарните органи и климактериум.

Див костен - Aesculus hippocastanum
Кората од дивиот костен се користи против: флебит, тромбофлебит, проширени вени, чир на потколеници, хемороиди, ревматизам и друго.
За овие болести од кората и семето се прават екстракти за внатрешна и надворешна употреба.


Димарка - Fumaria officinalis
Димарката се употребува при болести на црниот дроб и жолчката, бронхит и бронхијална астма, подобро варење на храната и закрепнување, анемија и слабокрвност, болести во цревата и желудникот и за запек.


Диво нане - Mentha pulegium
Дивото нане се употребува при стомачни болки, a во други случаеви како и питомото нане, при настинка, кашлица, ПМС, менструални грчеви, тешкотии во варењето, анксиозност.

Дабец - Teucrium chamaedrys
Се употребува при болести во желудникот и цревата, го подобрува апетитот, ги уништува бактериите и инфекциите во стомакот и цревата, ја подобрува крвната слика, поволно делува на хемороиди, го запира крвавењето и воспалението на истите.

Детелина ( црвена ) - Trifolium pratense
Надворешно, црвената детелина се користи за облоги при стврднати жлезди, егзем и псоријаза.Глуварче - Taraxacun officinale
Глуварчето е познато средство за прочистување на крвта и за зајакнување на организмот. Исто така, глуварчето може да се употребува и против воспаление на белите дробови, за жолчка и црн дроб, за внатрешни крвавења од бели дробови и бубрези и за хемороиди

Голема ѕвезда - Astrontia major
Големата ѕвезда, се користи како лек на дишните патишта, против внатрешни крвавења, кај стомачни болести и го подобрува апетитот.Даб - Quercus robur
Чај од дабот се употребува против воспаленија на слузницата на цревата, против пролив, катар и алкалоиди, лекување на рани, егземи, псоријаза, чиреви, хемороиди.

Горчица - Marrubium vulgare
Чајот од горчицата се употребува како средство против кашлица, бронхит, астма, воспаление на дишни органи, за нормализирање на менструација, женски стерилитет, нормализирање на срцевиот ритам, жолтица, слабокрвност, задржување на мокрење при песок во бубрег, хистерија и хипохондрија.


Гороцвет - Adonis vernolis

Чајот од гороцвет го смирува ритамот на срцето кај болни од аритмии и тахикардии, го ослободува организмот од отоци и вода во стомакот при болно срце. Исто така има и седативно дејство.Врбовка - Epilobum parviflorum


За лек се употребува надземниот дел и цветовите за време на цветење.
Врбовката се употребува за лекување на воспаление на простата
( бенингна хиперплазија на простата ) и проблеми при мокрење ( хипертрофија на простата), болести на мочен меур и бубрези, а исто така и при рак на мочен меур.
При берењето на врбовката, потребно е да се внимава да не се помеша со млечика која расте покрај реките и е повисока од 1,5 метри, Epilobium hirsuitum, која не е доволно испитана, и се претпоставува дека е штетна по здравјето на човекот, а која има обратен ефект.
Лист од Млечика е замена за зелен чај.
ГАВЕЗ - Symphytum officinale

Во народната медицина се употребува надворешно како средство за лекување на рани, изгореници, чир на потколеницата, против хемороиди, скршени коски (за побрзо зараснување). Употребата на гавезот треба да биде под контрола на лекар, односно гавезот не е за самомедикација.


Гледиче - Gleditshia triacanhta
Гледичето се употребува како лек против болки во стомакот и цревата, колитис, чиреви, при воспаленија на дишните органи. Чај од сувите плодови се употребува против хроничен запек - опстипација


Велигденче - Pulmonarija officinolis
Велигденчето е многу популарна билка за лекување на кашлица и други заболувања на дишните органи, воспаленија, бронхитис, зарипнатост, инфекции на грлото и слично.


Вилино сито - Carlina acaulis
Вилиното сито расте на суви, каменести и сончеви места, а за лек се користи коренот. Вилиното сито се употребува како лек против воспаленија на уринарните органи.
Водно пиперче - Polygonun hidropiper

Водното пиперче се употребува во вид на чај, екстракт или тинктура против крварење од внатрешните органи и од хемороиди.


Булка - Papaver rhoeas
За лек се користат исушени цветови, кои содржат слузи, шеќери, антоцијани и друго.
bozinovska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #12
bozinovska
Ептен нов член
 
Аватарот на bozinovska
 
Зададено

Бел смил - Gnaphalium uliginosum
Бел смил
- За лек се користи надземниот дел, против зголемен крвен притисок, чир на
желудникот и дванаесетпалачното црево...Боливач - Matricharia chamomilla
Чајот од боливач благопријатно делува на слузината на желудникот, цревата и жолчката, гастритис, чир на желудник и дванаесетпалачното црево, колит.


Бенекдиконски трн - Cnicus benedictus
Бенекдиконскиот трн во народната медицина се употребува за лекување на анорексија, бронхијална астма, изнемоштеност и зголемување на апетитот, и кај многу тешки болести ( рак ), за запирање на крвавење.Бозје - Sambucus ebulus
Бозјето се користи за лекување на ишијас, неврологија, ревматизам, гихт, тешкотии при мокрење и запек, слично како и бозелот, меѓутоа не се препорачува за самомедикација.


Боз - Sambucus nigra
Бозот може да се користи за лекување на болести на дишните патишта, болести во уста, грип, настинка, висока температура.


Артичока - Cynara scolymus
Артичоката се употребува за стимулирање на работата на жолчката, при холедистопатии.
Артичоката го подобрува метаболизмот на мастите и билирубинот во црниот дроб.


Асподение ( Маче ) - Asphodelus albus
Асподелинието, надворешно се користи за облоги при кожни болести, псоријаза, екцем, чиреви, каснување од инсекти, змии и слично.

Аспарагалус - astragalus glycyphyllos

Астрагалусот надворешно се користи за бањи при ишијас и ревматизам, гангрена, при воспаление во уста и грло и при забоболки

Аронија - ARONIA MELANACORPA
Аронијата може да с користи како диуретик при болести на бубрезите и црниот дроб, за намалување на крвниот притисок, слабокрвност ( анемија ), за зајакнување на организмот при тешки болести, истоштеност, нервна слабост, стомачни проблеми, ја подобрува циркулацијата во крвта во вените.

Aрника - Arnica montana
Арниката се употребува за лекување на рани, изгореници, хематоми, егземи, чир на потколеница во форма на тинктура.


Aнгелика - Аngelica archangelica
Ангеликата го поттикнува лачењето на желудниковиот и панкреасовиот сок, а исто така го зголемува и апетитот.
Ангеликата се користи и за лекување на жолчката, црниот дроб, бубрезите, дишните патишта при бронхит, грип и слично.
bozinovska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #13
bozinovska
Ептен нов член
 
Аватарот на bozinovska
 
Зададено

BEL GALIUM
(galium mollugo)

Cajot od bilkata gi cisti bubrezite, pankreasot, stitnata zlezda i slezinkata od materii koi predizvikuvaat zaboluvanje. Dobra e protiv bledilo, vodena bolest i bolka vo slabinite.
Nadvoresno e mnogu efikasna kaj site kozni bolesti, rani i potkozni cirevi, mitiseri, cisti na gradite i sl.ZOLTA LINCURA
(gentiana lutea)

Kako gorko sredstvo lincurata e stimulator na rabotata na zeludnikot, zolcnoto kese i plunkovite zlezdi. Tradicionalno se koristi kaj anemija, anoreksija, depresija, a posebno kaj depresija so anoreksija.
Podgotovka: 1,5gr isusen isitnet koren se preliva so 150ml vrela voda. Se ostava poklopeno 5 minuti i se proceduva. Lincurata ne treba da ja koristat bremeni zeni i lica so cir na zeludnikot.


LISICJA OPASKA
(echium vulgare)

Se primenuva koga bubrezite i kozata treba da se potiknat na rabota (otoci), za cistenje na krvta, podobro mokrenje, potenje...
Priprema: 15gr cvet i list i 250ml vrela voda. Sveziot sok od bilkata e uste podobar.Dnevno se pijat do 2 casi razreden sok.DUNJA
(cydonia oblonga)

Se koristi suvoto seme, listovite i svezite plodovi.
Od semeto se izrabotuva gusta sluzava tecnost i emulzii, koi se upotrebuvaat kako sredstvo za omeknuvanje i protiv kaslica. Poradi takvoto dejstvo, sluzta od semeto se upotrebuva protiv vospalenija na disnite organi: bronhit, traheit, laringit, grip.
Nadvoresno, sluzta od semeto se koristi kaj rani sto se dobivaat pri dolgi lezenja, kako sredstvo protiv vospalenie na kozata, raspukana koza.
Svezite, peceni plodovi od dunja vo narodnata medicina se koristat protiv kaslica, pri zaboluvanja na disnitte organi i protiv dijarea.
Gusta sluz od semeto: 100gr isuseno, celo seme se preliva so 1,5 L voda i se ostava da kisne 8 - 10 casa. Se cedi niz krpa. Sluzta se upotrebuva kako za vnatresna taka i za nadvoresna upotreba.
Listovite, suvi ili svezi se koristat kako caj protiv kaslica.


GLAVOC, CELADNIK
(echinops sphaerocephalus)

Dejstvoto mu e stimuliracko i opstotoniziracko, ja zasiluva fizickata i umstvenata sposobnost i srcevata rabota. Se koristi kaj istostenost, slabost na muskulite,paralizi, nevriti, oslabuvanje na vidot, polova slabost i sl.
Priprema: 1 lazica sitno somelen plod vrie 5 minuti so 250ml voda. Dnevno se pijat do 2 casi.


KILAVICA
(herniaria glabra)

Kilavica mnogu se upotrebuva vo narodnata medicina.Taa e sostaven del na poznatiot Uvin caj, a se upotrebuva i za spazmi vo besikata, cistit i drugi infekcii.
Upotreba: 3 supeni lazici od bilkata na 1 litar vrela voda. Stoi poklopeno 10 minuti,se cedi i se pie preku cel den.
Kilavicata najcesto se upotrebuva vo kombinirani diureticni caevi za bubrezite, mocnite kanali i besikata,zaedno so meckino grozje, breza, plod od sipka, konjsko opavce, svila od pcenka i dr.

ZAJACKA LOBODA, LISAEVICA
(hieracium pilosella)

Zajackata loboda e naroden lek za lekuvanje na lisai, rani i povredi.
Se upotrebuva i kaj bolesti na disnite organi, za isfrlanje na pesok i kamen od urinarni patista, protiv hemoroidi i hipertonija.


HMELJ
(humulus lupulus)

Ovie sisarki imaat jak miris koj e aromaticen i gorcliv. Sisarkite se koristat za jaknenje na zeludnikot i crevata, naduenost i crevni grcevi. Deluva i na nervniot sistem i ja normalizira rabotata na srceto. Cajot napraven od hmelj se zema nezasladen i vo goltki od 1 do 2 solji po potreba. Dobar e i kaj gihtot i revmatizmot, no najdelotvoren preckite na probavata osobeno ako se pie vo goltki eden cas pred jadenje. Se preporacuva i kaj nesonica.


ZOLTENOVEC
(galium verum)

Deluva diuretski, isfrla stetni sostojki od organizmot, ja potiknuva rabotata na crniot drob.
Vo narodnata medicina se koristi kako kupka kaj kozni lisaevi i ekcemi.


ZDRAVEC
(geranium macrorrhizum)

Pomaga kaj vospalenie na sluznicata kaj zeludnikot i crevata.
Vo narodnata medicina se koristi za regulacija na rabotata na jajnicite.
Kako kupka pomaga kaj hronicni kozni bolesti.


VERBENA
(verbenae herba)

Vo narodnata medicina se koristi kaj bolestite na crniot drob, protiv slabokrvnost, protiv grcevi, za potiknuvanje na lacenje mleko kaj doilki.


SUSOVA KRUNA
(passiflora)

Passiflora moze da dade plodovi koi se isto taka lekoviti i mnogu ceneti (marakuja)
Mnogu e lekovita bilka
Se koristela kako sedativ i protiv grcevi.
Dobra e za nesonica. Razni lekovi za nesonica cesto predizvikuvaat zavisnost, malaksanost, mamurlak i osamutenost sto ne e takov slucaj so lekovite od prirodata kako passiflora koja deluva smiruvacki i opusteno.
Osven za nesonica passiflora se koristi i za parkinsova bolest, histerija, epilepsija, visok pritisok, reguliranje na menstruacija, hemoroidi, za bolesti na koza, alkoholizam, glavobolka, tahikardija i lecenje na hiperaktivnost kaj deca, kako diuretik, protiv bolki, kaj paraliza, bronhitis.
Najdobro e da se zima vo oblik na ekstrakt, no sepak ako nemate togas cajot pripremite go vaka: 5gr. od bilkata prelite ja so250ml vruka voda, se pie 3 pati dnevno, vo slucaj na nesonica se zima dve dozi navecer, edna posle vecera i edna pred spienje.
Cajot ne go zimaat trudnici i deca pod 2 godini, pred anestezija i bidejki moze da predizvika pospanost se izbegnuva ako planirate da vozite vo tekot na denot.


ZLATEN KOREN
(rhodiola rosea)

Korisen e za :
. izdrzlivost
. kondicija
. podobruvanje mentalna bistrina
. koncentracija
. imunoloski sostav


IGIROT
(acorus calamus)

- leci groznica
- go jaca zeludnikot i zivcite
- protiv poduvanje
- slaba probava
- nervozno srce
- nastinka
- kaslanje

KAJSIJA
go podobruva pamtenjeto

Bogata e so provitamin A (betakaroten) priroden antioksidant koj go stiti organizmot od deluvanje na slobodnite radikali. Dvesta grama od ova ovosje ja obezbeduva dnevnata potreba na organizmot za ovoj provitamin.
Kajsijata sodrzi dosta kalium koj ja potiknuva rabotata na srceto, a ima i drugi dragoceni minerali kako sto se jod, cink, hrom i mangan.
Odlicen e diuretik pa se preporacuva kaj bubrezni i kardiovaskularni zaboluuvanja. Dobar e za vid, koski i tkiva, podobruva koncentracija i pamtenje, blagotvorno deluva na krvnite sadovi na mozokot, pomaga vo slucaj na anemija bidejki sodrzi folna kiselina i bakar. Bidejki e bogata so vlakna go podobruva varenjeto.
Kajsijata go regulira krvniot pritisok, pomaga vo lecenje astma i anksioznost.

OMAN
(inula helenium)

Potiknuva potenje, go smiruva bronhitisot, polenska groznica (alergija na polen), kaslanje i astma. 1 kasika oman se stava vo 2dl ladna voda, kratko se vari, se proceduva i pie 2 do 3 pati dnevno.


SLADOK KOREN
(glycyrrhiza glabra)

Lekovitite supstanci od korenot go olesnuva iskasluvanjeto i leci vospalenija.
Poradi toa slatkiot koren se koristi za lecenje na disni organi koi imaat nasobrana sluz, kaj vospaleno grlo, temperatura, kaslanje, promuklost i oteznato disenje.
Se vari 50 grama koren vo litro voda dodeka tecnosta ne se namali na pola, se dodava 30 gr. podbel i dve kasiki limunov sok, pa odma se trga od sporet, se poklopuva i da se oladi. Se proceduva malku se zagreva i se pie po edna soljicka
3-4 pati dnevno.

KOMFOR
(cinnamomum camphor)

Komforot vo kineskata medicina tradicionalno se koristi kaj vospalena pluka bidejki gi prosiruva krvnite zili, taka ja podobruva cirkulacijata i vlijae na funkcijata disenje i krvotok. Isto taka gi ublazuva bolkite i gi olesnuva tegobite kaj jaki nastinki i bronhitis.
Uljeto od komfor malku se zagreva pa nezno se utrljuva 20 minuti na gradite i grbot kaj bolniot.HRASTAVA KORA
(quercus alba)

Protiv dijarea i dizenterija : 1 kasika sitno isusena kora se vari vo litar voda, dodeka tecnosta so varenje ne se prepolovi, se ladi, proceduva i se pie po 2 pati dnevno po 1 soljicka dodeka ne se oseti olesnuvanje.

NAPITOCI KOI GO HRANAT VASIOT MOZOK

2. KAFE
omilen napitok na pogolem broj luge so koj go zapocnuvaat sekoj nov den,
osven sto ke ve razbudi toa e sjaen antioksidans.Kofeinot kako glavna sostojka
na kafeto moze da go pojaca kratkotrajnoto pamtenje.
Soljicka do dve maksimum tri dnevno go smaluva rizikot od Alzhajmerova bolest,
dijabetis i bolesti na srceto.
3. SOK OD CVEKLO
temno crveniot sok od ovoj koren moze ne e omilen ali e dosta hranliv.
Casa sok od cveklo dnevno go cuva zdravjeto kardiovaskularniot sistem i ja
podobruva cirkulacijata.Cvekloto moze drasticno da go namali pokaceniot krven
pritisok, da go pojaca dotokot na krv vo mozokot.
4. CAJ
site onie koi ne sakaat da pijat kafe svojata doza pameten napitok mozat da go
pobaraat vo cajot.
Dokazano e deka tein odnosno kofeinot koj se naoga vo crniot, zeleniot ili
beliot caj deluva stimulativno na mozokot, na toj nacin ja zgolemuva
sposobnosta na pamtenje, ja zajaknuva koncentracijata, motivacijata i
izdrzlivost.
5. SOK OD JABOLKA
jabolkata e od sekogas poznata kako zdravo ovosje i dokazano e deka pomaga
za dobro pamtenje, ja podobruva memorijata. Dve do tri casi jabolkov sok
dnevno go smaluva rizikot od slabo pamtenje.


ALFA ALFA

Poseduva visoka koncentracija na mikro i makro minerali, hlorofil, karoten,nekoj enzimi i vitamini A, D, E i K. Nejzinite listovi, semki, caevi, oblozi, masti i tonici se koristat za lecenje na giht, stomacni problemi, rahitis, nesonica, glavobolka, artritis i anemija, kako sredstvo za smiruvanje i sredstvo za cistenje od razni otrovi.


10 POTREBNI NAMIRNICI ZA ZENI

Ako redovno se zimaat ovie 10 namirnici, ke se ublazat nekoi od najcestite problemi so koi zenata se sretnuva.
1. BROKULA
bogata so antioksidansi, vitamin K.
2. LEN
bogat so vitamin B, magnezium i mangan.
Sodrzi omega 3, masni kiselini.
3. PATLIDZAN
bogat so kalijum, koj deluva na izlacuvanjeto na visok voda od teloto, pomaga
vo borba protiv celulitot.
4. ORASI
bogati so vitamin E ( go usporuva procesot na stareenje )
5. TOFU
sodrzi priroden estrogen
6. LUK
bogat e so hrom, vitamin C, mangan, vitamin B6, folna kiselina, kalij.
7. PCENKA
8. AVOKADO
ima vitamin D
9. LOSOS
10.PIVSKI KVASEC


5 "TERMINATORI" ZA ESERIHIJA

Ovie 5 lekoviti bilki mozat da gi ublazat tegobite.
1. KUKURUZNA SVILA
1 kasika caj se stava vo 3 dl vrela voda.Se vari tri minuti pa se ostava da se
oladi. Po edna solja laden caj se pie barem tri pati dnevno.
2. BREZA
1 kasika caj se preliva so solja vrela voda, se ostava da odstoi 10 minuti.
Se pie 4 solji dnevno izmegu obroci.
3. BRUSNICA
vo 0,5 L voda se vari 30 gr. brusnica dodeka polovina tecnost ne ispari.
Se dodava golema kasika med i se pie tri pati dnevno po solja topol caj posle
jadenje.
4. MAGDONOS
mala kasika caj se preliva so solja vrela voda, se ostava da odstoi 10 minuti.
Cajot se pie dodeka e topol tri pati dnevno.
5. UVIN CAJ
kasika caj se preliva so 250 ml zovriena voda , se ostava da odstoi 15 minuti.
Se pie bez seker tri pati dnevno.
Najcesto koristeni caevi se od brusnica i uvin. No vazno e da se napomene deka ne se preporacuva nivno mesanje. Odlucete se za edna vrsta.


JABOLKA

. malku kalorii, polno vitmini
. go namaluva holesterolot
. protiv dijabetis
. za izdrzlivost
( se zima pred trening, ja zgolemuva izdrzlivosta vo tekot na vezbanjeto )

1. ORASI
dokolku se konzumiraat orasite, se podiga nivoto na dobriot holesterol, a se smaluva nivoto na losiot.
2. BADEMI
vitamin E
3. KIKIRIKI
go balansira sekerot
4. Fstak
za vid
sodrzi vitamin C, karoten, kalium, fosfor, zelezo i kalcium
Fstacite se sovrseni za kosa, vid, koza, krvni sadovi, bubrezi, go zajaknuva
imunitetot.

ORASI ZA PODOBRI OCENKI

Studenskata ishrana treba da bide bogata so suvo ovosje, semki, riba i salata.
Najdobra hrana za mozokot se orasite.
Orasi, suvo ovosje i semki se energetski intezivni. Na koncentracija i pamtenje vlijae zelen lisnat zelencuk i riba.


VISNJA ZA PODOBAR SON

Poznato e deka lavandata i toploto kakao pomaga za pomiren son. Megutoa i sokot od visnja e odlicen za dobar son.
Se smeta deka za toa e zasluzen melatonin koj go sodrzi sekoe crveno ovosje.


10 SUVI SLIVI NA DEN

Suvi slivi, odlicni se za zeni vo menopauza.
Vlijaat na cvrstina i gustina na koskite, taka se smaluva moznosta za nastanuvanje na osteoporoza.
Suvite slivi sodrzat vitamin A, K, beta karoten, lutein, vitamin C.


BILKI KOI GO OBNOVUVAAT CRNIOT DROB

1. GLUVARCE (taraxacum officinale)
2. SLADOK KOREN (glycyrrhiza glabra)
3. SIKAVICA (silybum marianum)


JAPONSKA JABOLKA

Svez plod ili sok od japonska jabolka se koristi za lecenje :
bolesti na creva, zeludnik, lecenje hemoroidi, bolesti na crn drob i zolcka, za lecenje na visok pritisok, plodot e dobar i za zivci (gi smiruva zivcite i relaksira) i go zajaknuva imunitetot.

Последен пат изменето од Khayrun Nisa : 26-02-12 во 23:02.
bozinovska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #14
bozinovska
Ептен нов член
 
Аватарот на bozinovska
 
Зададено

CILI CAJ

Ovoj caj e za site koi sakaat orginalen cili vkus.
Idealno e da se konsumira so zacineta Indiska hrana.
Moze sami da si go napravite ovoj caj so kombinacija na caj od sipka i svezo iseckano cili.


CUVARKUKA
(sempervivum tectorum)

Ovaa lekovita bilka sodrzi tanin, sluz, smola, kalcium, malat, mravja i jabolkova kiselina, flavonoid, kempferol.
Cuvarkuka sodrzi sol, vosok, sluz, seker, minerali.

LEKOVITOST
Lekovitiot del od bilkata se listoviite. Se upotrebuvaat za svez sok.
Sokot se upotrebuva protiv izgorenici, herpes, hemoroidi, kaj losi sonista(kosmari), cirevi, nervni rastrojstva, nagluvost.
Svezo zdrobenite listovi ili sokot se koristi kako sredstvo koe ladi i stegnuva, protiv soncevi pegi, kurjo oko.
Moze da se upotrebuva i protiv vospaleni zabi i vospaleno grlo.NAJDOBRI BILKI ZA PLODNOST

Rosnik leci razni vospalenija, cirevi, bolni menstruacii, gi ublazuva simptomite na klimaks, ja poprava krvnata slika.......
Sepak se pokazal kako dobar lek protiv neplodnost. Cajot od ovaa bilka gi zajaknuva zidovite na matkata.

Valerijana ,blagodarenie na nejziniot hemiski sostav, ona go normalizira lacenjeto na polnite hormoni i menstrualniot ciklus.

Konopljika ne smee da se zima so kontracepciski hormonalni lekovi i ne se preporacuva na devojki pomladi od 18 godini.

Zdravec sam ili vo kombinacija so Valerijan e odlicen lek protiv neplodnost.

PET PROVERENI NAPITOCI

1. ROSNIK (alchemilla vulgaris)
edna mala kasika caj se preliva so solja vrela voda, da odstoi 10 minuti pa se proceduva. Se preporacuva dnevno po dve soljicki.
2. VALERIJANA
vo 1litar ladna voda se stava saka od cajot. Koga ke provrie, se trga na strana i treba da odstoi saatvreme. Se proceduva i se pie preku celiot den.
3. KONOPLJIKA (vitex agnus castus)
edna kasika od cajot se preliva so solja vrela voda treba da odstoi 10 minuti pa se proceduva. Se pie tri pati dnevno po edna solja.
4. ZDRAVEC (GERANIUM)
se pomesuva po pola kasicka zdravec i valerijan. se preliva so solja vrela voda da odstoi 10 minuti. Se pie ednas dnevno.
5. ZELEN CAJ


CAJ OD EUKALIPTUS

Sodrzi mentol koj e glavna sostojka vo sirupite protiv kaslanje.
Pomaga protiv nastinka, astma i bronhitis. Ovoj caj pomaga protiv infekcija na grloto i e antiseptik na usnata suplina.

CAEVI SO KOI POLESNO KE GI POBEDITE SEZONSKITE BOLESTI

1. EHINACEA
ovoj caj go skratuva vremetraenjeto na nastinkata. Podobri efekti se
postignuvaat koga ke pocne da se koristi vednas so prvite simptomi.
2. ZENSEN
ja stimulira aktivnosta na kletkite
3. BOZEL
ja smaluva bronhijalnata sekrecija i se koristi za da se namalat simptomite na
nastinkata.
4. LIPA
ja namaluva temperaturata se upotrebuva kaj nastinki i kaslanje.
5. KOREN OD BEL SLEZ
se koristi kaj iritirana sluzokoza na usta ,grlo i zeludnik, kako i za smiruvanje
na suvo kaslanje.
6. LIST BEL SLEZ
se koristi za iritirana sluzokoza na usta i grlo od suvo kaslanje.
7. PLOD BOROVNICA
se koristi kako lokalna terapija na vospalena sluzokoza na grlo i usta.


8 Najdobri bilki za slabeenje

8 bilki koi ke vi pomognat vo detoksikacija na organizmot, ke go ubrzaat metabolizmot, ke go namali apetitot i ke pomognat vo gubenje na visok kilogrami.

1. gluvarce
2. kopriva
3. komorac
4. kamilica
5. matocina
6. borovnica
7. hibiskus
8. bozel


ESTRAGON
(artemisija dracunculus)

Listot e bogat so jod, mineralni soli i vitamini A i C.
Odvarot go pottiknuva varenjeto.Ja sprecuva naduenosta.
Korenot se upotrebuva protiv zabobolka.
Se upotrebuva i vo nesoleni dieti.


9 Namirnici protiv rak

1. bel luk
2. brokula
3. brazilski orev
4. limun
5. borovnica
6. articoka
7. losos
8. kivi
9. kisel kupus


CUROKOTA / CRNJIKA
( nigella sativa)

Vaseto zdravje so seme ili ulje od Crnjika.
Semeto Crnjika e efikasno i moze da go koristi sekoj osven trudnici.
Negoviot efekt se pokazuva so sekojdnevna upotreba.

Lekovitost:
probavni problemi, naduenost, za funkcija na crn drob, migrena, podobruva lacenje na mokracna kiselina, ja podobruva vitalnosta na organizmot, protiv iscrpenost, protiv vospalenija, go podobruva apetitot, za namaluvanje na temperatura, protiv dijarea, protiv bakteriski, glivicni i virusni zaboluvanja, leci glavobolka, protiv krvarenje, protiv kancerogeni zaboluvanja, go namaluva nivoto na seker vo krvta, go podobruva lacenjeto na mleko kaj doilki, go regulira hormonot za rast, leci nekontrolirano mokrenje, leci cir na dvanaestpalacno i zeludnik, za namaluvanje holesterol vo krvta, afrodizijak.


CUMIN
(cuminum cyminum)

Od plodovite se dobiva etericno maslo Oleum cumini.
Se upotrebuva vo medicinata, veterinata i proizvodstvo na mirisi.
Kiminot pomaga pri naduenost, koliki, loso varenje i diarea

KIVI

Kivi e priroden antioksidans, sedativ, diuretik, antipiretik, antitrombotik....
Rrgulira krvrn pritisok, go namaluva holesterolot, go ubrzuva varenjeto, go zastituva vidot, go zajaknuva imunitetot, gi eliminira toksinite.

KIKIRIKI

Kikirikite se bogati so proteini, jaglenohidrati, masti, bilni vlakna, razlicni minerali i vitamini (nijacin, tiamin, vitamin E i vitamin K)
Lekovitost
. go smaluva rizikot od kardiovaskularni zaboluvanja
. smiruvacki deluva na nervniot sistem
. pomaga pri lacenje na zolckata
. ja pojacuva potencijata
. podobruva koncentracija
. podobruva memorija
. go podobruva sluhot
. dava sjaj na kosa


BILKI DIURETICI

Diureticite go pojacuvaat izlacuvanjeto na urinata.
Lekovitite bilki se ednostavni i bezopasni prirodni sredstva koi pomagaat vo isfrlanjeto na visok tecnosti vo organizmot.

Bilki prirodni diuretici se :
bel luk, breza ,brusnica, celer, kopriva, gluvarce, oves, spargla, patlidzan, magdonos, pirevina, zelen caj, konjsko opavce.


VANILA

Od vremeto vanilata se koristela kako afrodizijak.
Vo narodnata medicina i za namaluvanje na temperaturata.
Antioksidantot od vanila go neutralizira deluvanjeto na slobodni radikali, ja cuva kozata od susenje na ladno i vetrovito vreme.
Mirisot na vanila go potiknuva lacenjeto na serotonin koj doprinesuva dobro raspolozenie.


MUSKATNO OREVCE

Muskatnoto orevce sodrzi eugenol, koj moze da mu koristi na srceto.
Ima jako antibakterisko svojstvo. Gi ubiva bakteriite vo usta.
Uljeto od muskatno orevce ima sposobnost da go stimulira mozokot, go ublazuva stresot i ja potiknuva mentalnata aktivnost.
Vo kineskata medicina se koristi za bolki vo zeludnik i vospalenija, kako i za smaluvanje na otoci.


MATICEN MLEC

Maticniot mlec e mnogu moken.
Sodrzi razni aminokiselini, vitamini, minerali, enzimi.
Sekojdnevnata upotreba ke spreci razni bolesti, ali ja zgolemuva i energijata vo teloto, izdrzlivost i sila.
Maticniot mlec pomaga vo pravilno funkcioniranje na crniot drob, moze da gi namali bolkite vo muskulite i zglobovite. Moze da spreci infekcija na kozata.
Ima antibakteriski svojstva i sposobnost da unisti razlicni vrsti bakterii, moze da go drzi holesterolot vo granici na normala i da go kontrolira dijabetisot.
Pomaga vo borba protiv depresija i go namaluva stresot.
Maticen mlec se koristi za :
. anemija
. artritis
. astma
. slabi koski
. depresija
. dijabetis
. hormonalna neramnoteza
. visok krven pritisok
. impotencija
. neplodnost
. vospalenija
. loso pamtenje
. problemi so imunitetot
. bolesti na crniot drob
. mentalna iscrpenost
. menopauza
. napad na panika
. parkinsonova bolest
. usporen rast
. problemi so kozata i brcki
. virusni i bakteriski infekcii
. lecenje na rani
. slabi i umorni oci
bozinovska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #15
bozinovska
Ептен нов член
 
Аватарот на bozinovska
 
Зададено

КРМАС

Станува збор за растение што дава ситни црни плодови, многу потсетува на рибизла, а кај нас народски го викаат крмас. Расте како гроздови во вид на грмушка. Можете да го најдете на пазар најчесто на тезгите со чаеви.
Содржи
Органски пигменти, танин, флавониди, аминокиселини, каротен, витамин А,Б, а најмногу Ц. Тој е најдобриот антиоксиданс што помага во одржувањето на холестеролот во крвта, го подобрува видот, работата на срцето, а особено го јакне имунолошкиот систем. Народите го користеле најмногу за подобрување на крвната слика и за лекување од настинки и инфекции.
Освен за подобрување на одбранбената функција на организмот, крмасот наоѓа сè поголема улога во исхраната на луѓето болни од рак. Сето тоа произлезе откако научниците излегоа со фактот дека ова овошје ги штити клетките од оштетување.
KOSTENI

Ekstraktot od seme na div kosten ja pottiknuva mikrocirkulacijata na kozata i ja snabduva so kislorod i potrebnite hranlivi materii, pritoa otstranuvajki gi stetnite.
Pomaga i pri prosireni veni, reuma i giht. Ja zgolemuva elasticnosta na krvnite sadovi.
Sprecuva nastinki i go namaluvaat rizikot od srcevi zaboluvanja i ja podobruvaat plodnosta kaj mazite.

Cajot od pitom kosten gi ublazuva simptomite na astma i bronhitis, dodeka samiot kosten pomaga pri bubrezni i digestivni problemi.
Preku B vitaminite i fosforot kostenot gi zajaknuva nervite, dodeka blagodarenie na aminokiselinata triptofan teloto proizveduva hormon serotonin ili hormon na srekata.
Neramnotezata na serotonin vo organizmot vlijae vrz raspolozenieto i moze da dovede do depresija.


MLADA PCENICA

Listovite na mlada pcenica sodrzi vitamin A, C, B kompleks, vitamini E i K, kalcium, magnezium, zelezo, cink, kalij, fosfor i kobalt.
Odlicen izvor e na aminokiselini i enzimi.
Povolno deluva na koza ,kosa, nokti.Na probava, srce i krvotok.
Posebno se preporacuva kaj oslaben imunitet, osobi izlizeni na psihicki i fizicki napor, sportisti, posle operacija, dijabeticari.
Vkusot na sokot od mlada pcenica vo pocetokot moze da bide neobicen pa se preporacuva da se kombinira so drugi ovosni sokovi, posebno dobro se slaga so jabolka.


NONI
(morinda citrifolia)

Noni e edinstvena bilka na svetot koja sodrzi 155 bioloski delotvorni sostojki.
Noni pozitivno deluva na :
imunoloskiot sistem i opsta zdravstvena sostojba, regeneracija i podmladuvanje na keliite vo organizmot, zastita od maligni pojavi, antivirusno i antibakterisko dejstvo, antidepresivno dejstvo i go regulira sonot, za energija i koncentracija, kardiovaskularni zaboluvanja, za muskuli, dijabetis tip 1 i tip 2, artritis, alergija, problemi so disenje, vo terapija na razni bolesti zavisnost od pusenje, alkoholizam, narkomanija.

BEL BOR
(pinus silvestris)

Za lecenje na infekcija na disnite patista
Protiv hronicen bronhitis


CUBRICA
(satureia hortensis)

Organi za varenje
Krv, krvni sadovi i srce
Nerven sistem
Polovi organi
Organi za disenje
I se smeta za dobar afrodizijak


ORIGANO
(origanum vulgare)

Cajot pomaga protiv nastinka, glavobolka, tegobi so varenjeto i nervite.
Origanoto go pottiknuva varenjeto, ja podobruva rabotata na crniot drob i zolckata.Gi namaluva grcevite.
Origanoto e slicno na majoranot no,sepak,se razlikuvaat, pa ne e preporaclivo da se upotrebuvaat eden namesto drug.MAJORAN
(origanum maiorana)

Majoranot lekovito dejstvuva na sistemot za varenje i pomaga pri nastinka, astma, migrena.Vo nesolenite dieti e eden od osnovnite zacini bidejki neposredno gi stimulira vnatresnite organi.


PISKAVICA
(trigonella foenum graecum)

Piskavicata go regulira sekerot vo krvta, gi cisti disnite organi i organite za varenje, otvara apetit i leci hemoroidi.
So nadvoresna upotreba vo vid na oblog piskavicata gi ublazuva bolkite kaj giht, isijas, leci oteceni zlezdi, cirevi na koza i izgorenici.Пчелин полен

Пчелиниот полен го јакне имунолошкиот систем
Kорисен при зрачна терапија
Намалување на алергиските реакции
Врвните спортисти користат пчелин полен
Пчелиниот полен често се користи од страна на спортистите за подобрување на силата, издржливоста, енергијата и брзината. Се вели дека помага мускулите да се опорават побрзо по вежбањето и да се зголеми менталната кондиција на човекот.
Тој им дава повеќе енергија и подобри перформанси на спортистите за настани како маратони и тие не се толку исцрпени следниот ден .


PORTOKAL

Poradi mosne malo kolicestvo seker sto go sodrzi socnoto i osvezuvacko meso na ova juzno ovosje, preporaclivo e za ishrana na dijabeticarite.
Mosne e delotvoren i kaj anginata, precki so varenjeto i bolesti na bubrezite i mocniot meur.
Svezo isceden sok ispien na gladen stomak osobeno e korisen za srceto, zosto e vistinski magnet za otrovite sto vo tekot na nokta se nasobrale vo organizmot.
Cajot od listovite od portokal ja namaluva temperaturata, go potiknuva potenjeto, go jakne organizmot.


Калинка

Плодот има исклучително ниски вредности на заситени масти, холестерол и натриум од една страна, и висок процент на растителни влакна од друга страна. Од витамините се истакнуваат големите количини на фолна киселина, витамин Ц и витамин К. Од минералите како најзастапени ќе ги споменеме железото, калциумот, бакарот, калиумот и фосфорот.
Антиоксидансите го неутрализираат штетниот ефект на слободните радикали врз клетките и со тоа го забавуваат процесот на стареењето и процесите на настанување на разни болести.
Консумирањето на калинка и сок од калинка има и многу други бенефити меѓу кои и:
Забавување на ширењето на ракот на дојка

Забавување на процесот на атеросклероза и намалување на ризикот од појава на болести на срцето и крвните садови. Поедноставено – калинката е супер храна за срцето.

Забавување на растот на ракот на простата

Намалување на ризикот од појава на остеоартритис

чистиот, незасладен сок од калинка е најздрав овошен сок.

KORIANDER

Kako osnovni lekoviti svojstva na korijanderot se smetaat: sredstvo protiv potenje, sredstvo za mokrenje, protiv gasovi,stimulans.Korianderot se preporacuva protiv mrzlivosta na organite za varenje, povrakanje, bolki vo grlito, izgorenici.
Korijanderot odlicno se kombinira so mirudija, kim anason.
Se preporacuva da se primenuva kako sredstvo protiv bolka pri gatritis, cir na zeludnikot i na dvanaesetpalacnoto crevo.
Sveziot sok od bilkata treba da se koristi po edno lazice tripati na den protiv alergii, polenska treska i bronki po kozata, a isto taka i nadvoresno pri jadez i vospalenie na kozata.


KARANFILCE

Pred se,ovj zacin e polezen za lugeto so kardiovaskularni zaboluvanja, protiv starosnoto vlosuvanje na pomnenjeto, za podobruvanje na intelektualnata aktivnost.
Se primenuva pri nastinka, kaslica, astma, zabobolka, nizok krven pritisok.
Gi stimulira kletkite od crniot drob da proizveduvaat glikogen koj ja zgolemuva antitoksicnata funkcija na crniot drob.
Karanfilceto uspesno go pobeduva virusot na gripot i ima silno izrazeno antigabicno dejstvo. Pomaga vo lekuvanjeto na paradentozata i se koristi kako preventiva protiv karies. Po sekoe jadenje treba da se dzvaka karanfilce se dobiva svezina na zdivot.

Karanfilceto ovozmozuva zgolemuvanje na seksualnata aktivnost, ja potiknuva polovata aktivnost, ja otstranuva frigidnosta kaj zenite.

Lugeto so zgolemen krven pritisok ne treba da go upotrebuvaat karanfilceto vo golemi kolicini.

KAKAO

Какаото се сврстува во категоријата супер храна бидејќи е богато со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси.
Какаото содржи големи количини железо затоа се препорачува да го внесуваат луѓето кои се анемични.
Содржи магнезиум и хром, а токму тие овозможуваат балансирање на шеќерот во крвта што значи какаото е совршено за дијабетичари.
Богато е и со цинк и омега 6 масни киселини.
Какаото дава енергија и е едно од најдобрите артикли што се препорачуваат за губење на килограмите.
Содржи состојки кои ги зајакнуваат ноктите и косата, ја одржува кожата убава, врши детоксикација на црниот дроб и помага во работата на панкреасот.
Исто така помага да не дојде до згрутчување во крвта.

Евергрин е веста дека какаото е афродизијак. Ако не верувате, пробајте.ROGAC

Upotreba za : holesterol, dijabetis ,slabeenje
Svojstva: jaglenihidrati, hipoglemicni
Sostojki: arginin,benzoeva kiselina,galska kiselina,glukoza ,pektin,skrob,tirozin saharoza,tanini,tokoferol,tirozin
Se upotrebuva : semeto

pokraj upotrebata na rogac vo kujnata ,pronajden e kako sostojka vo mnogu dietski prasoci i kako za poveke energija bidejki pomaga da go spusti glimecniot indeks za hrana ,taka sto sekerot se osloboduva mnogu pobavno od cokoladoto.
ovaa sposobnost da pomogne so kontrolata na sekerot vo krvta e korisno za onie koi se skloni vo razvojot na dijabetis.

vo kujnata
rogacot se koristi kako zdrava namena za cokoladoto i moze da se koristi na ist nacin kako kako vo prava ima pomalku kalorii.rogacot e prirodno posladok kako nezasladeno cokolado no zatoa moze da se napravi vkusen so dadavanje seker vo nekoi recepti.ima golem broj prednosti vo odnos na cokoladoto.KARDAMOM

Kardamomot dejstvuva protiv vospalenija ,osvezuva,gi namaluva gasovite, toj e dobro sredstvo za mokrenje, ja stimulira rabotata na mozokot, srceto, dava cuvstvo na radost.
Se preporacuva kako aromaticno zeludocno sredstvo pri nedostik na apetit, loso varenje na hranata vo organizmot i vo tekot na bremenosta.
Kardamomot ne treba da go upotrebuvaat onie koi stradaat od cir na zeludnikot i na dvanaesetpalacnoto crevo.


KIM
Carum carvi
Kimot go podobruva varenjeto,gi onevozmozuva procesite na gnienje vo crevata, gi otsranuva bolkite vo oblasta na crevata i zeludnikot.
Kimot ovozmozuva zgolemuvanje na sekrecijata na mlecnite zlezdi, a isto taka se primenuva i protiv bronhitis i kaslica.Kimot e odlicno sredstvo protiv gasovi.
Etericnoto maslo ima antisepticko dejstvo i gi unistuva glistite.
Kimot isto taka ,se preporacuva za lekuvanje na astma, kako i protiv zasileno cukanje na srceto.


ESENSKI NAMIRNICI KOI GI TOPAT KILOGRAMITE

Ако размислувате за започнување на диета, есента е идеално време за тоа.

Тиквата, поради високата концентрација на диетални влакна, минерали и витамини, бетакаротен и малиот број на калории (само 33 на 100 грама), е совршена за сите кои сакаат да ослабнат. Од тиква можете да направите многу комбинации од супа, до пита.

Циметот го намалува апетитот
Најстојувајте овој чудесен зачин да го додадете во секој оброк. Подеднакво добро оди и со солени и со благи јадења, а доаѓа во два облика - во стапчиња или мелен. Циметот е богат со диетални влакна, калциум и железо, поради што е совршен лек кој го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот.

Јапонското јаболко е извор на јод
Јапонското јаболко е одличен извор на јод кои е неопходен за работа на штината жлезда. Освен тоа, го забрзува метаболизмот поради што е идеално за сите оние кои сакаат да ослабнат. Кората изобилува со прехранбени влакна, каротеноиди, витамин Ц и фенолни соединенија. 100 грама јапонско јаболко содржи 77 калории. Можете да го испробате и во комбинација со салати, а со него можете да направит и пита.Cimet
Cimetot deluva kako sedativ i analgetik,go smaluva krvniot pritisok i go odrzuva vo ramnoteza.Ja stimulira cirkulacijata pa zatoa tradicionalno se koristi za "zagrevanje na teloto" cesto vo kombinacija so gjumbir.
Cimetot pomaga za opustanje na napnati i bolni muskuli i protiv nastinka.
Etericnoto ulje od cimet deluva antivirusno,a se upotrebuva i kaj loso varenje.
poznato e deka medot i cimetot moze da izleci mnogu bolesti.
bozinovska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #16
Miralem
Постар Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Miralem
 
Зададено

Mnogu korisna tema i mnogu interesni podatoci.
__________________
"ALLAH JE NAS CILJ, POSLANIK JE NAS VODZA, KUR'AN JE NAS USTAV, DZIHAD JE NAS PUT, SMRT NA ALLAHOVOM PUTU JE NASA NAJVECA ZELJA"
Miralem е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-12   #17
hira
Модератор
 
Аватарот на hira
 
Зададено

Fala ti mnogu Bozinovska,
mnogu korisna tema...
hira е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-10-12   #18
Belkisa
Ептен нов член
 
Аватарот на Belkisa
 
Зададено

Цитат:
Напишано од bozinovska Прикажи го мислењето
Чајна билка (лат. Camellia sinensis)Од овој ист вид се добива бел чај, зелен чај, улонг и црн чај, но потоа подлежат на различна обработка за добивање на различни нивоа на оксидација.Зелениот чај, како и другите чаеви од растението Camellia sinensis, е богат извор на полифеноли. Тоа се моќни антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали во телото. Еден од најстарите светски познати истражувачи за полезното дејство на зелениот чај, Џон Вајсбургер, тврди дека зелениот и црниот чај содржат 8-10 пати повеќе полифеноли, отколку овошјето и зеленчукот.
Освен антиоксиданси, зелениот чај содржи и витамин Ц, некои витамини од групата Б, цинк, магнезиум, калиум, манган и флуорид.
Постојано се појавуваат нови и нови докази за полезното дејство на зелениот чај врз здравјето.
1.Ја спречува појавата на рак.
2.Заштитува од срцеви заболувања.
3.Го подобрува имунитетот.
4.Помага за намалување на „лошиот“ холестерол.
5.Го заштитува џигерот.
6.Спречува појавување на камен во бубрезите.
7.Го подобрува денталното здравје.

Зелен чај

Зелениот чај се прави од лисјата на растението Camellia sinensis. Потекнува од Кина и е дел од азиската култура.

Секојдневното пиење зелен чај има изобилство на докажани позитивни ефекти врз нашето здравје.


Зелениот чај содржи многу активни супстанции кои имаат широка палета на позитивни ефекти врз нашиот организам. Содржи полифеноли и кофеин кои имаат улога во термогенезата на организмот, тие го забрзуваат нашиот метаболизам за 4%, а при тоа не не го преоптоваруваат срцето и не ја забрзуваат неговата работа. Имаат улога и во оксигенацијата на мастите, па затоа зелениот чај се користи кај оние кои сакаат да изгубат неколку килограми. Други супстанци кои ги има во зелениот чај а се корисни за нашиот организам се флавоноидите кои се антиоксиданси. Тие имаат улога во детоксикацијата и антиканцерогени ефекти.

Растението содржи и витамин Ц, многу минерали и каротеноиди кои се важни алки во синџирот на одржување на нашето здравје. Го подобрува работењето на кардиоваскуларниот систем, уринарниот систем и ја подобрува мозочната функција. Помага и при чуство на замор.

Не заборавајте ги здравите состојки на оваа скапоцена билка и редовно конзумирајте зелен чај.

Последен пат изменето од Belkisa : 15-10-12 во 19:29.
Belkisa е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-10-12   #19
Belkisa
Ептен нов член
 
Аватарот на Belkisa
 
Зададено

Aлое вера


Од 300 различни видови алое вера, само 1 од нив се користи за медицински цели – Aloe Barbandensis Miller. Преку 200 научни истражувања несомнено ја докажуваат важноста на оваа билка во унапредувањето на здравјето на човекот.

Природната алое верата содржи: калциум, магнезиум, витамини А, Ц, Е, Б12 и Д, германиум, есенцијални масни киселини, ензими, 18 амино киселини итн.

Сокот од алое вера е сврстен во еден од најдобрите прочистувачи на телото и внатрешните органи, поточно на желудник, црн дроб, бубрези, слезина, мочен меур.


Ефектите на алое верата особено биле забележани кај пациенти кои претходно биле оперирани од некоја тешка болест, па покрај хемотерапијата и зрачењето на кое биле изложени, нивниот медицински третман бил надополнет и со гел од алое вера. Пациентите чувствувале намалување на тегобите и зголемување на нивната енергија. Меѓутоа ефектите се одвивале постапно, а не наеднаш.

Ја одржува влажноста, сјајот и еластичноста на кожата, преку неа се зголемува производството на колаген, помага при лекување на изгорениците на телото (од сонце или од зрачење) и ја ублажува болката, се користи и при лекување на хемороиди, дерматитис, црвенило, иритации, псоријаза, воспаление на очи, а воедно и успешно ги измазнува брчките.

Гелот од алое вера има детокс ефекти врз организмот, кои пак се проследени со најчесто три знаци : дијареа (во првите неколку дена), главоболка и чешање на кожата.

Го одржува организмот стабилен и го чува имунолошкиот систем од болести како рак, тумор, сида, го редуцира шеќерот во крвта кај дијабет I и II, а исто така ги редуцира и воспалителните процеси како колитис, артритис, гастритис.


Мукополисахаридите кои ги содржи вршат превенција од артеосклероза, срцеви заболувања и Паркинсонова болест. Има антибактериски и антивоспалителни својства. Игра важна улога и при заздравувањето на оштетените ткива и уништување на патогените организми. Затоа е и добра за одржување на оралното здравје, поточно на устата и забите.

Најдобри и најбрзи ефекти дава преку напоредна надворешна и внатрешна употреба.Светот во улога на потрошувач

Доколку се одлучите да вклучите алое вера гел во исхраната, препорачано е тоа да биде 100% природен препарат бидејќи повеќето компании на пазарот, како и нивните дистрибутери, се стремат да остварат брз профит и затоа ја лажираат етикетата, на која нема ниту точен состав, ниту печат за загарантиран квалитет и поради конзистентност на гелот додаваат вештачки бои на производ кој би требало да е природен.


Во нашите поголеми маркети може да се најде сок од алое вера во кој има и малечки парценца желе, секако претходно обработени. Овој сок кој е достапен за сите има благ вкус, додека концентрираниот 100% гел кој не може да се набави насекаде има горчлив вкус и по малку е тежок за пиење. Несакан ефект досега не е регистриран ниту еден.
Belkisa е офлајн   Одговор со цитат
Старо 10-11-12   #20
Belkisa
Ептен нов член
 
Аватарот на Belkisa
 
Зададено

Цитат:
Напишано од bozinovska Прикажи го мислењето

Планински чај-(лат: Sideritis Scardica)Позната е во народната медицина по своите лековите својства.Планинскиот чај е високо ценета билка во народната медицина. Се употребува како универзален лек против настинки, грип и за целокупно јакнење на имунолошкиот систем. Научните истражувања покажуваат дека е богат со антиоксиданси и може да се користи за превенција и борба против рак. Исто така докажано е дека делува против бактерии и воспаленија, а може да се користи и како алтернативен лек против остеопороза


Планински чајОва е едногодишно растение која често се среќава во нашата земја. Латинското име доаѓа од грчкиот збор за железо Sidiros и латинскиот назив за Шар Планина е Scardus.

Расте претежно на повисока надморска висина во суви предели и песокливи почви. Цвета од крајот на мај до август во зависност од надморската височина. Најмногу го има на високите планински пасишта најчесто на висина преку 1500 м.н.в.

Може да се одгледува и во вештачки услови во алеи со песок, или масовно да се сади на планинските пасишта.

Поради збогатеноста со антиоксиданси се користи како одлична превентива против рак

Лековитоста од планинскиот чај се добива од надземниот дел на билката и цветот. Содржи етерично масло, танини, белковини, јаглени хидрати.

Наоѓа широка примена во народната медицина.

Планинскиот чај се користи како превенција во лечење на органите за варење, против надуеност, грчеви, дијареа, гастритис и органите за дишење, во третман на астма, болести на црниот дроб и патиштата на жолчката, кај воспаление на урогениталниот систем, како и кај шеќерните болести затоа што го намалува осeтот за жед. Исто така се употребува како лек против грип, настинки, воспаленија, бактерии и зајакнување на имунолошкиот систем.

Последен пат изменето од Belkisa : 10-11-12 во 20:54.
Belkisa е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Bookmarks


Членови кои моментално ја гледаат темата: 3 (0 членови и 3 гости)
 
Алатки за тема

Правила на пишување
Вие не може да отворате нови теми.
Вие не може да реплицирате.
Вие не може да внесувате додатоци.
Вие не може да ги менувате Вашите коментари.

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Реплики Последно мислење
Азиз Алили во Виенската опера efendija Општо 21 24-02-12 03:26
Лековити билки bozinovska Наука и Здравје 0 18-02-12 09:28


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 16:36.


Ова е лиценциран софтвер на vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright IC - www.islamski-centar.org