PDA

View Full Version : Лековити билки


bozinovska
18-02-12, 09:30
Чајна билка (лат. Camellia sinensis)Од овој ист вид се добива бел чај, зелен чај, улонг и црн чај, но потоа подлежат на различна обработка за добивање на различни нивоа на оксидација.Зелениот чај, како и другите чаеви од растението Camellia sinensis, е богат извор на полифеноли. Тоа се моќни антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали во телото. Еден од најстарите светски познати истражувачи за полезното дејство на зелениот чај, Џон Вајсбургер, тврди дека зелениот и црниот чај содржат 8-10 пати повеќе полифеноли, отколку овошјето и зеленчукот.
Освен антиоксиданси, зелениот чај содржи и витамин Ц, некои витамини од групата Б, цинк, магнезиум, калиум, манган и флуорид.
Постојано се појавуваат нови и нови докази за полезното дејство на зелениот чај врз здравјето.
1.Ја спречува појавата на рак.
2.Заштитува од срцеви заболувања.
3.Го подобрува имунитетот.
4.Помага за намалување на „лошиот“ холестерол.
5.Го заштитува џигерот.
6.Спречува појавување на камен во бубрезите.
7.Го подобрува денталното здравје.


Планински чај-(лат: Sideritis Scardica)Позната е во народната медицина по своите лековите својства.Планинскиот чај е високо ценета билка во народната медицина. Се употребува како универзален лек против настинки, грип и за целокупно јакнење на имунолошкиот систем. Научните истражувања покажуваат дека е богат со антиоксиданси и може да се користи за превенција и борба против рак. Исто така докажано е дека делува против бактерии и воспаленија, а може да се користи и како алтернативен лек против остеопороза

АЈДУЧКА ТРЕВА(БЕЛА РАДА) (Achillea millefolium ) Ајдучката трева има широка примена. Поради нејзиниот состав се употребува за лечење на болести на желудникот и дебелото црево, жолчката и црниот дроб, го регулира шеќерот во крвта и одличо делува против крварење од хемороиди.


БОЗЕЛ (Sambikus nigra ) Грмушка или дрво со многу разгрането стебло. На врвот на гранките цветот е собран во вид на чадор со бела или жолто-бела боја и има специфичен мирис. Чајот од цветот предизвикува потење и затоа се употребува против настинка , грип, воспаление на белите дробови и дишните органи, реума.


ГЛОГ ( Crataegus ohyscantha) Средно висока грмушка со разгрането стебло. Гранките се жилави и тврди и полни со трње. Цветовите се со бела или розова боја собрани во метличесто соѕвездие. Глогот лечи од срцеви заболувања, болести на аортата, го регулира крвниот притисок, го јакне срцето, помага при нервна напнатост, несоница, потење, зуење во ушите, страв, вртоглавица, влијае и на попуштање на грчот на крвните садови.КАНТАРИОН(ЗВОНИКА) (Hypericum perforatum ) Кантарионот е билка со ситни ливчиња и развиен цвет со златножолта боја. Се употребува за внатрешно и надворешно лекување. Старите Грци и Римјани го употребувале како средство за прочистување на крвта и за лекување рани. Денес чајот се употребува за подобрување на работата на желудникот и цревата, заболениот црн дроб, за подобрување на мокрењето, бесоница, за регулирање на мензисот, нервната напнатост, камен и воспаленија на бубрези, за ублажување на ишијасот
МАЈЧИНА ДУШИЦА ( Thymus serpyllum ) Надземно полегнато растение со тенко стебло, зелени лени ливчиња и цвет со бело-розева или светло-црвенкаста боја. Има јак и пријатен мирис кој оддалеку се чувствува. Мајчината душица влегува во состав на средства против кашлица, а исто така за правење на забни води и пасти. Лекува од бронхијални грчеви и кашлица, воспаленија на дишните органи, вртоглавица.

КОПРИВА ( Urtica dioica L. ) Повеќегодишна билка која расте по напуштени места , крај патишта, огради, потоци, на пониски и повисоки места. За лекување се користи кај следните болести: крварење од внатрешни органи, реума, алергија, намалување на холестеролот. Едно од најважните лекарски дејства на копривата е што стимулира создавање на црвени крвни зрнца и заедно со високата содржина на железо ја подобрува крвната слика. �

Шипинка - е директен превод од научното латинско име (Rosa Canina). Широко е распространет во народната медицина и се користи како универзалeн лек против настинки и вируси. Исклучително е богат со Витамин Ц и сите продукти од шипинка се меѓу најдобрите извори за овој витамин.
Плодот може да се конзумира и сиров откако ќе се отстранат боцките и семките од внатрешноста. Боцките може да предизвикаат чешање, или иритација на дигестивниот систем доколку се козумираат во поголеми количини.
Семето од шипинката може да се користи за правње масло кое се употребува за козметиката и дерматологијата.Мацина трева – очајница (lat. Marubii herba)
Содржи горчливи супстанции и танини. Поттикнува излачување на плунка, жолчни сокови и сокови на дигестивниот тракт. Очајницата помага при недостаток на апетит и воспаление на гастро-интестиналната слузница. Ја подобрува работата на јајниците. Исто така се користи и при бронхит затоа што делува како експекторанс. Го регулира менструалниот циклус.


Вркута – бисерок, моминска наметка (lat. Alchemillae herba)
Содржи катехински танини, флавоноиди, сапонини и горчливи супстанции. Делува како адстрингенс (врзувачки елемент, зацврстувач) и ги опушта грчевите (спазмолитик). Помага при воспаление на желудочната и цревната слузница, а посебно помага при дијареа. Се препорачува кај жени со болни менструации и со силни крварења. При лечење на неплодност кај жената, често се пие како чај, кој помага во задебелување на слузницата на материцата. Се користи и за гаргарање при воспаление на усната шуплина и фаринксот. Се употребува и како бања при појава на егземи на кожата .

Инула – корен од бел оман (Inulae radix)

Главни состојки на инулата се сесквитерпенски лактони, етерични масла, тритерпени и инулин. Позитивно влијае на слузницата на дишните патишта и ја ублажува кашлицата. Во “народната медицина” се користи кај желудочни потешкотии, болести на цревата, црниот дроб и жолчката. Со разни билни мешавини, инулата се користи за зголемување на плодноста и спречување на спонтан абортус.

bozinovska
18-02-12, 09:36
Жен – шен (lat. Panax ginseng)

Жен – шенот веќе 5000 години се користи на Далечниот исток како билка која ги лечи сите болести.

Неговата најважна активна супстанца се сапонините гинсенозиди кои по хемискиот состав се многу слични со човечките хормони. Жен – шенот го поттикнува настанувањето и забрзувањето на сперматозоидите, а треба да се консумира најмалку два месеци, два пати на ден по 100-150 мг.

Витекс (lat. Vitex agnus – cactus)

Витексот е до 2 м висока крајбрежна грмушка со долги и темно зелени листови и мали пурпурни цветчиња собрани во прекрасен цвет. Оваа билка цвета во лето, а во при подготовка на лековити се користат цветовите и плодовите кои мирисаат на бибер. Со оглед на тоа што ги урамнотежува хормоните, естроген и прогестерон, витексот дејствува на женскиот репродуктивен систем и на неплодноста. Едно американско истражување покажало дека околу 30% од жените кои пиеле капсули или тинктура од витекс, забремениле за неколку месеци.

Жалфија – лист (lat. Salviae folium)

Содржи етерични масла, танини, горчливи супстанци, тритерпени (урсолична и рузмаринска киселина) и флавоноиди. Делува спазмолитично, антибактериски, противвоспалително, фунгицидно, антивирусно, ја поттикнува желудочната секреција и го намалува потењето. Се применува при грчеви во дигестивниот систем, тегоби во менопауза и аменореја и кај зголемено потење. Се препорачува за гаргарање при воспаление на лигавицата на устата и фаринксот (афти). Заради нејзиното антиинфективно дејство, се користи и како бања при кожни болести. Не се препорачува пиење на поголеми количини на чај од жалфија во бременоста и за време на доењето, а употребата на чисто етерично масло и тинктура е забранета.

На жалфијата отсекогаш и се припишуваат лековити својства, а освен што помага при болести на материцата, жалфијата им се препорачува на двојките како помош при неплодност.Црн ким (lat. Nigella sativa)

Црниот ким од дамнини на далечниот исток се ословува како добар афродизијак. Со широкиот спектар на лековито дејство кимот помага и кај неразвиена или спуштена материца, болни менструации и неплодност.


Здравец, Пелагониум (lat. Geranium Robertianum)

Здравецот е до 50 cm висока зелјеста билка чии листови непријатно мирисаат кога ќе се протријат меѓу прстите. Цвета од април до септември, има црвено-виолетови цветови со светли линии низ нив. Најчесто расте на карпести предели, во жива ограда или по должината на рабовите на шумите. Зелјастиот надземен дел се собира во време на цут и се користи за лечење на разни видови крварења и воспаленија, а помага и при неплодност.


Овчарска торбичка (lat.Bursae pastoris herba)

Содржи биогени амини, флавонски гликозиди и танини и има антихеморагично (против крварење) дејство. Со своите состојки ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и дејствува противвоспалително. Традиционално се користи за запирање на крварења, без оглед на нивната причина. Се применува при крварења на дигестивниот тракт (гастритис, воспалителни болести на цревата), крварења на мокрачните патишта, на материцата (зголемено менструално крварење) кај крвави хемороиди, крварења од нос и мали површински ранички. Не смее да се применува во тек на бременоста, нити кај лица кои се на антикоагулантска терапија.

ТУШТ -Portulaca oleracea
За лек се користи надземниот дел во свежа состојба и тоа за намалување на крвниот притисок и шеќерот во крвта.
Во стари времиња се употребувало против глисти.
Туштот содржи витамин Ц, минерали, омега 3 масни киселини.
Туштот е особено добар за децата.
Оваа билка расте по бавчите, лозјата и по песокливи места.Троскот - Polygonum aviculareЗа лек се користи надземниот дел и коренот, за смирување на болки во стомакот, против колити и дијареи, заболувања на уринарните органи, крвавења од внатрешни органи, особено бели дробови, матка, хемороиди, воспаление на дишни органи, бронхит и кашлица.
Трнинка - Prunus spinosa-За лек се користат исушени цветови и исушени или пресни плодови.
Плодовите се користат против воспаленија на органите за варење, дијареја, колити и други цревни заболувања.
Цветовите се користат против зголемена простата и за болести на уринанрните органи.Камилицата е исклучиво лековита билка и помага кај многу заболувања. Може да се подготвува како чај, но помага и кај физички повреди, воспалителни процеси, отоци, кога се користи како облога. Капки чај од камилица може да се стават на воспалено око.

Чајот од камилица дејствува лековито кај подуеност на стомакот, жолчните тегоби а помага и во работата на бубрезите. Може да се препорача и за подобрување на циркулацијата, а благотворно дејствува врз крвотокот, срцето и внатрешните органи.

bozinovska
18-02-12, 09:38
Нането (односно Mentha) е род со околу 25 вида (и стотици вариетети[1]) на цветни растенија во фамилијата Lamiaceae
Дивите врсти на нане (Mentha arvensis и други), како и питомите, се користат за подготвување на вкусен и здрав чај, кој помага при многу заболувања. Така чајот од нане е корисен при главоболка, стомачни тегоби, несоница, општа слабост и малаксаност, настинка и кашлица.

Во народната медицина нането се покажало како природен лек при: стомачни заболувања (пролив и надуваност на стомакот), заболувања на дишните патишта (воспаление на уста, грло и при кашлица), нервоза, болести на жолчната кеса и жолчните патишта, цревни заболувања, болести на црниот дроб итн.Кантарионот (Hipericum perforatum L.)Кантарионот содржи многубројни лековити состојки: етерични масла, јагленохидрати, белковини, пектинска и миристинска киселина, витамин Ц, танини (9-11%), смола, антоцијанини, хиперфорин и хиперицин кои му ја даваат црвената боја на неговиот сок, каротен, биофлавоноиди, холин, фитосерин и трагови од алкалоиди.Кантарионот содржи и мелатонин, хормон кој се лачи во организмот при заспивање и е потребен за одржување на сонот (на овој начин кантарионот делува против несоница и помага за опуштање на организмот и емоционална добросостојба).

Оваа медицинска билка е позната по своите антибактериски, антивирални, антипаразитни, антивоспалителни и аналгетски дејства.

При внатрешна употреба, кантарионот делува на слузокожата на желудникот и помага во секрецијата на желудочниот сок и го олеснува варењето на храната.Тој исто така помага при стомачни грчеви, надуеност, хемороиди, ги ублажува болките при гастритис и помага при санирањето на чирот на желудникот и дванаесетпалачното црево. Оваа билка се користи и за третман на заболувања на респираторниот тракт како што се бронхитис, хронична кашлица, продуктивна кашлица, астма, бубрежни заболувања и воспаленија на мочниот меур, за подобрување на функцијата на црниот дроб и жолчката и сл.


Куркуминот е екстракт од коренот на билката „Curcuma longa“. Овој екстракт од коренот на куркума се покажал корисен во лекувањето и превенцијата на туморите, мултипната склероза и Алцхајмеровата болест.

* ги штити клетките од слободните радикали преку различни механизми; „ин витро“ дури штити од смртни дози на радијација,
* го стимулира имуниот систем во целина, како и локално,
* го регулира растењето на „nuclear factor-kappa beta“ - (NFkB), фактор на раст на малигните клетки, а „ин витро“ ја инхибира пролиферацијата на малигните клетки во простатата,
* го блокира естрогенот, хормон кој го стимулира растот на ракот на дојката,
* ги инхибира COX и LOX, два воспалителни ензими кои се развиваат кај одредени форми на рак, како на пример кај ракот на дебелото црево,
* има слично ниво на антивоспалителен ефект како аспиринот,
* „ин витро“ ја индуцира апоптозата (природна смрт на клетките) на малигните клетки поефикасно од селенот, од витаминот А и Д3 и од зелениот чај,
* „ин витро“ ја стопира пролиферацијата на малигните клетки во Стадиум 2,
* помага во инхибиција на ангиогенезата (создавање на нови крвни садови, кои го хранат туморот),
* има ефекти и во заштита од вируси и „ин витро“ ја спречува репликацијата на ХИВ вирусот во инфицираните клетки,
* ја спречува абнормалната агрегација на тромбоцитите, која доведува до срцев удар.

Независните истражувачки студии покажале дека куркуминот поседува потенцијал за третирање на петте најчести карциноми во САД:

* ракот на дебелото црево,
* ракот на дојката,
* ракот на простатата,
* ракот на белите дробови,
* ракот на кожата.
Шафранот е исклучително високо ценет зачин, кој се користи речиси насекаде во светот. Иако, шафранот најчесто се користи како зачин при готвење на различни јадења, тој е билка со многу лековити својства.

Антиканцерогени својства

Крокинот, шафраналот и пикрокроцинот од шафранот имаат антиканцерогени својства кои го запираат растот на канцерогените клетки кај пациентите болни од рак.
Антидепресивни свoјства

Чајот од шафран се користи за лечење на депресија. Истражувањата покажале дека консумирањето на поголеми количини од овој чај, но и на самиот зачин, ја намалува депресија и создава чувство на среќа.
Ја подобрува циркулацијата и го јакне срцето

Во кинеската медицина, шафранот традиционално се користи за подобрување на циркулацијата на крвта и за лекување на модрици. Активната состојка кроцетин може, исто така, да ја намали концентрацијата на холестеролот и триглицеридите во крвта, а со тоа и да го спречи развојот на атеросклерозата и компликациите кои таа може да ги даде (срцев, мозочен удар и др.).
Богат со антиоксиданси

Шафраналот, кој е составен дел од шафранот, е јак антиоксиданс и ги уништува слободните радикали, кои може да доведат до оштетување на клетките и ткивата.
Ги чува очите

Истражувањата покажале дека шафранот го подобрува видот и успешно ја спречува или ублажува макуларна дегенерација која е најчеста причина за слепило кај постарите лица.

bozinovska
18-02-12, 09:39
Матичњакот е една од ретките билки која е истовремено и лековита и мирисна, украсна, зачинска, ароматична, медоносна и индустриска.Целата билка, а особено кога ќе се изгмечи, дава јак, многу пријатен мирис, кој потсетува на лимон, па затоа е позната и како „лимон-трева“ („lemon balm“). Вкусот е ароматичен.

Матичњакот е природен лек, кој се препорачува за лекување на хистерија и хипохондрија.

Често се користи за закрепнување после стресни ситуации, при депресија, а помага и при нередовни менструации, кои се јавуваат како последица на стрес.

Чајот, исто така, помага при главоболка, која е предизвикана од нервоза, како и при невротско повраќање.

Чајот од матичњак помага и при несоница предизвикана од замор или од психичка напнатост. Од матичњакот се прави и мелиса – тоник, кој служи за масажа, која помага во отстранување на телесниот и душевниот замор.


Невен (Calendula officinalis) – природен лек за многу заболувања
Невенот традиционално се користи во вид на маст за рани кои бавно зараснуваат, за посекотини, гребнатинки, изгореници, брадавици и за сите други состојби во кои е потребно да се регенерира кожата. Невенот има антисептично, антибактериско и антигабично дејство, па затоа се применува при инфекции на кожата. Често се применува кај различни кожни заболувања: екцем, акни, дерматози...

Се употребува и кај проширени вени, хемороиди, рани на потколениците, чиреви на кожата...

Исто така, невенот ги обновува и заздравува слузниците. Затоа се користи при чир на желудникот и дванаестопрсното црево, кај ранички во устата, како и за вагинално испирање.
Невенот делува на релаксацијата на мускулатурата, т.е. ги намалува грчевите. Затоа наоѓа примена при болки во стомакот, болки во жолчната кеса, менструални болки...

Невенот често се наоѓа во состав на чајните мешавини кои се користат како природен додаток во борбата против малигните заболувања.

Чајот од невен се употребува и при астма, бидејќи ги релаксира дишните патишта и ги намалува симптомите на болеста.

Брусница-лековита билка

Ретко која билка со своите плодови,како брусницата,која е природен антибиотик го има потврдено својот придонес во здравјето.Нејзините плодови се богати со различни заштитни материи,кои содржат минерали,витамин А,витамин Ц,калиум и растителни влакна.Црвената тврда топчеста форма ја има поради присуство на голема количина на витамин Ц и е со кисел вкус.
Свежите брусници,сок,замрзнати или сушени се природен антибиотик кои ги уништуваат штетните бактерии во телото.Биофлавоноидите имаат посебно антибактериско дејство што го покажале испитувањата, дека брусниците можат да спречат појава на инфекции на уринарниот тракт (Е. Колли бактерија), а исто така дејствува за уништување на Хеликобактер (бактерија) , која е причинител на чир на желудникот, го намалува ризикот од појава на болести на забите и забното месо.Исто така состојките на брусницата го намалуваат ризикот од појава на карцином како што се рак на градите и дебелото црево, и во спречува неговото ширење по телото.Брусницата помага при обновување на видот, намалување на шеќерот во крвта што е корисно за дијабетичарите. Нејзините плодови се доста ценети во исхраната кај луѓе подложни на стрес и кардиоваскуларни болести.

Анасон
Кај нас се одгледува вариететот Foeniculum dulce или Македонски анасон. Во народната медицина плодовите од сите видови анасон се употребуваат против подуен стомак, болки во желудникот и цревата и за подобро варење на храната. Исто така, анасонот се користи и при заболувања на дишните патишта: воспаление на грло, бронхит, бронхијална астма. Како дезинфекционо средство, чајот од анасон се препорачува за испирање на грлото и устата.

Чај од анасон

2-5 грама сув и иситнет плод од анасон се прелива со 150 милилитри врела вода. Се остава поклопено 15 минути и се процедува. Во текот на денот се пијат по 2 до 4 шољи свеж чај, помеѓу оброците.


Чај од валеријана

Чајот од коренот на валеријаната успешно се користи при лекување на сите нервни заболувања. Се постигнуваат извонредни резултати при епилепсија, хистерија, хипохондрија, нервоза, вознемиреност, несоница, грцеви околу срцето, неуротични грчеви на душникот, астма, грчеви и болки во желудникот и цревата, при подуеност на цревата, повраќање, вртоглавица. Се препорачува и за лекување на невротска главоболка.

Тинктура од валеријана

Тинктурата се припрема така што 20 грама на иситнет корен од валеријана се прелива со 100 грама 70% алкохол. Се остава да стои 14 дена, со често протресување. Потоа се процедува. Се земаат 20- 40 капки на коцка шеќер со вода, најдобро пред спиење.

Капките не смеат да се употребуват подолго од 3 недели и потребно е да се направи пауза од 5 недели. Валеријаната го намалува крвниот притисок и успива, па лицата со низок крвен притисок треба многу да внимаваат при земањето на овие капки.
Совет

Немојте никако на своја рака да земате капки од валеријана. Пред да се одлучите да почнете да ги користите, задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Цикоријата е билка која често се користи во народната медицина за многу заболувања.

Таа го јакне и чисти желудникот, го подобрува варењето на храната, го чисти црниот дроб, го регулира излачувањето на жолчката, ги чисти бубрезите и слезината, лечи жолтица и слабокрвност (анемија).

Цикоријата повеќе се користи во народната отколку во научната медицина, како неотровен горчлив лек за лекување на органите за варење, пред се, за зголемување на аптетот, за јакнење на желудникот, за подобро варење на храната, за пообилно изачување на мочка и жолчка и друго.Цикоријата ја чисти крвта, го регулира метаболизмот.

Чајот од цикорија делува смирувачки, па помага при несоница, анксиозност и депресија. Чај од цикорија се користи и при забрзана работа на срцето, предизвикана од кофеин жолтица, жолчни камења, тегови со слезенката, гастритис и дриги пореметувања на органите за варење ревматизам

Надворешно, цикоријата се користи при воспаленија на кожата.
Чај од цикорија:

Една мала лажица корен или сушена билка се става во 250 милилитри вода. Се остава да зоврие и се процедува. Се пијат 200-350 милилитри на ден при: жолтица, проблеми со слезенката, при гастрит и камења во жолчката, слабокрвност, несоница, дијабет...


Брезата (betula pendula)Брезата е една од најдобрите диуретични билки, со многу јако дејство. Од пупките и листовите на брезата се припрема чај, кој е еден од најдобрите природни диуретици. Тој помага во исфрлањето на вишокот на водата од организмот, помага во намалувањето на отоците, кои се јавуваат поради слабост на срцето или заболувања на бубрезите. Бидејќи чајот од бреза ја зголемува функцијата на бубрезите, односно елиминацијата на водата од организмот, тој помага и во исфрлањето на штетните отрови од телото. Според тоа, брезата е природен „чистач“ на организмот. Воедно, чајот од бреза врши и дезинфекција на мочните патишта.

Чајот од брезовите лисја не треба често да се пие, бидејќи има и други лековити билки со слично дејство во поглед на излачувањето на урината, но тој посебно се препорачува за растварање на бубрежните каменчиња и за нивно побезболно исфрлање.

Брезовите лисја се користат многу успешно и за лекување на кожни заболувања, лишаи, ги отстранува белковините од урината, ја исфрла кислеината од организмот, па се користи како природен лек за грозница, ревматски заболувања и водена болест.

bozinovska
18-02-12, 09:41
Жалфија – лек од природата
Обичната жалфија (Salvia officinalis) Делотворноста на лисјата се должи, пред се, на присуството на етерско масло (1.5 - 2.5 отсто), кое има антимикробно и антивоспалително дејство. Во лабораториски услови е докажано дека етерското масло ги уништува бактериите Eshericia colli, Schigela sonei, Salmonela, а нешто послабо дејство против бактериите од групата на стафилококи и стрептококи. Таа е ефикасна и во уништување на некои видови на габи како: cadida albicas, cadida krusei, cadida pseudotropicalis, torulopsis glabrata и cyptococcus eoformas.

Поради ваквото дејство, жалфијата е корисна билка за лекување воспаленија и инфекции на слузниците во устата, непцата, грлото. При овие заболувања се препорачува гаргара со концентриран чај: 2 супени лажици иситнети суви лисја се попаруваат со 500 мл жешка вода. Садот стои покриен 20 до 30 минути, а потоа се процедува. За да биде лекувањето успешно, мора да се прави гаргара редовно, на секои 3 часа.

Чајот од жалфија може да се употреби и како средство за подобрување на функциите на жолчката и на црниот дроб, бидејќи горчливите материи и етерското масло го зголемуваат лачењето на соковите во дигестивниот систем. Поради стегливото дејство на танините и антимикробното и антивоспалителното дејство на етерското масло, чајот од жалфија е добар избор при пролив, колит и гасови во црева.Босилек или босилок (лат. Ocimum basilicum) е растение од семејството Lamiaceae.
Чај кој го смирува нервозниот стомак

Брзиот и динамичниот начин на живот, брзата и нездрава исхрана може да предизвика надуваност во желудникот и гасови. Во таквите ситуации помага чајот од босилок. Етеричните масти и другите материи кои се наоѓаат во чајот од босилок ја подобруваат прокрвеноста на слузницата на желудникот и цревата и ја смируваат.

Рецепт: десет ливчиња свеж или две кафени лажички сушен босилок се преливаат со 250 милилитри провриена вода. Оставете го чајот да постои 10 минути и процедете го. Пиете го полека, три шољи на ден.Рузмаринот е добро позната медитеранска билка. Одсекогаш била ценета поради тоа што ја зголемува концентрацијата и ја подобрува мозочната активност.

# Рузмаринот го поттикнува излачувањето на урината и помага при задржувањето на вишокот течности во организмот. Тој е извонреден природен диуретик и често им се препорачува на лицата кои имаат отоци. Бидејќи ја подобрува работата на бубрезитге, рузмаринот е природен „чистач“ на организмот и помага во исфрлањето на отровите од организмот.
# Рузмаринот ја стимулира работата на срцето, ја подобрува циркулацијата, го нормализира нискиот крвен притисок и е одличен тоник за срцето.
# Рузмаринот се користи при настинка, грип, кашлица, хроничен бронхит. Помага при главоболка, при нервна напнатост и ментален замор.
# Рузмаринот ги ублажува ревматските и мускулните болки. Особено е корисен за лекување на воспаление на мускулите. Етеричното масло ја негува кожата и ја подобрува површинската циркулација на крвта. Лисјата на рузмаринот се додаваат во разни чаеви, а се користат и за купки кај ревматските заболувања.
# Етеричното масло се додава во медицинските масти против ревматизам, ишијас, невралгии и настинка.
# Рузмаринот е тоник за кожата, го забрзува растот на косата (одличен е за лекување на разни проблеми на косата (првут, масна коса, опаѓање на косата).


Коренот од ѓумбирот содржи етерични масла и лути состојки (гингерол), кои го смируваат нервниот систем, го поттикнуваат лачењето на плунка, желудечните сокови и жолчката. Со тоа мастите побрзо согоруваат. Оваа состојка ја поттикнува и работата на цревата и исфрлањето на штетните материи од организмот.
Во исхраната се користи корен од ѓумбир кој во 100 грама има енергетска вредност од 80 kcal, од кои: протеини 1,82 g. масти 0,75 g. и 18 g. јагленохидрати.

Ѓумбирот од минерали содржи калиум, бакар, магнезиум и манган. Од витамини содржи нешто витамин Ц, витамини од групата Б, како витамин Б 6, и во мали количини пантотенска кислеина и ниацин.

Се уште со сигурност не се знае како ѓумбирот дејствува против мачнина, но американските експерти потсетуваат дека некои претходни истражувања покажале дека ѓумбирот во цревата дејствува како јак антивоспалителен агенс.


Лаванда (Lavandulae aetheroleum) - Дали сте знаеле дека само 5 минути вдишување на етерично масло од лаванда, може да го намали за 24 % кортизолот, хормонот кој предизвикува стрес. Ова е одлична вест бидејќи кортикозолот предизвикува зголемување на крвниот притисок и намалување на имунитетот.

Истражувањата на германските и француските лекари покажаке дека лавандата помага полесно да се заспие. Тие ја препорачуваат оваа билка при нервоза, вознемиреност, депресија. Смирувачкото дејство на нервниот систем се должи на етеричните масла, кои се олободуваат во топлата вода, така што кожата може да ги впие. Покрај тоа, и самата топла вода делува смирувачки и ја подобрува циркулацијата во телото.
Купка со цветови од лаванда

Во 2 литри вода ставете 100 грама цветови од лаванда. Оставете ги да одстојат 5 минути и турете ја водата во веќе наполнетата када со топла вода. Најдобро е да ја направите купката еден час пред да си легнете.

И вреќичките од лаванда можат да помогнат. Наполнете ја малата перница со 100 грама цветови од лаванда и оставете ја во ноќното шкавче. Дејсвото ќе биде уште подобро ако претходно ги попрксате цветовите со 5 капки ароматично масло од лаванда.
ночурак
Како додаток на исхраната, маслото од ночурак може да помогне во намалувањето на нивото на холестеролот во крвта, во снижувањето на високиот крвен притисок и во намалувањето на телесната тежина.

Ова масло ги олеснува предменструалните болки, го намалува екцемот, а помага и во лекувањето на некои полесни случаи на реуматоиден артрит, го успорува прогресивниот тек на мултиплата склероза, помага при хиперактивност кај децата, ги јакне коскитe.

Маслото од ночурак делува заштитно на кожата и слузниците, антивоспалително и ја спречува тромбозата. Тоа благотворно делува и на крвниот притисок. Несакантие ефекти се ретки. Можна е негова интеракција со нестероидните антиреуматици, со аспиринот, варфанот, лукот и гинко билоба.Гинко билоба
Пред повеќе од триесетина години, во терапијата на пореметувањата на периферната и мозочната циркулација, воведени се во Европа препатати кои содржат екстракт од листот на растението Ginkgo biloba. Денес препаратите со екстракт од гинко спаѓаат меѓу најчестите препишувани природни лекови за пореметувањата на мозочната циркулација.

Гинко има особини да ги „фаќа“ слободните радикали, ја блокира активацијата и адхезијата на леукоцитите и ја спречува пероксидацијата на липидите, која е еден од важните причинители за настанувањето и прогресијата на атеросклерозата. Сето тоа го прави екстрактот од гинко делотворен природен лек против васкуларните заболувања, а посебно против цереброваскуларните заболувања.

Но, се чини дека екстрактот од гинко има и антиканцерогени својства. Антиканцерогениот ефект на гинкото се препишува на неговите антиоксидтивни својства, односно на способноста да се бори против слободните радикали.


Алое вера за зајакнување на имунитетот
Континуираната употреба на лекарствата доведе до големи контраидикации кај луѓето при лекувањето од многу болести, па затоа корисниците и научниците се вратија кон користење на алтернативната медицина со што ќе го приближат човекот до што поприроден начин за спречување на појава на многу болести, како и на нивно лекување.

Така доаѓа до откритието на алое вера и благодетите што ни ги дава ова растение за подобро здравје. Со стабилизацијата на гелот, кој се наоѓа во внатрешноста на листот, се успеа да се доближи до човекот идентичен гел како свеж откинат од растението.

Така во внатрешноста на листовите на алое вера има:

* витамини (бета каротин, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, и антиоксидантите Ц, Е);
* минерали и олигоелементи, како: фосфор, магнезиум, калиум, натриум, железо, бакер, хлор, манган, хром, цинк;
* моно и полисахариди: целулоза, гликоза, маноза, алдонентоза, алиназа, рамноза, ацеманан;
* шеќери: муко – полисахариди, кои делувааат врз имунолошкиот систем и помагаат за детоксификација;
* од 8 есенцијални аминокиселини содржи 7, а од 14 неесенцијални аминокиселини содржи 11 ;
* ензими: аналгетик, антифлогистик, имуностимулатор;
* растителни стероли: три видови кои делуваат како моќни антиинфламаторни агенси;
* сапонини: моќни антимикробски ефект против бактерии, вируси, габички и воспаленија како кандида.

Со количеството на корисни витамини и минерали алоето ја делува имуностимулативно на човечкиот организам.
Багрем-Robinia pseudoacacia
# Лековити делови на растението: За лек се уоптребуваат цветовите а поретко листовите. Цветот се бере непосредно пред отварање а листовите додека се уште млади. Багремовата кора е отровна поради што не сме да се користи. Отровноста потикнува од токсалбуминот робин.
# Лековито дејство: Цветовите се употребуваат исушени за чај кој се користи против настинка и за полесно искашлување. Листовите се користат за чај кој го потикнува лачењето на жолчката. Посебно корисен за лечење на кашлица и бронхитис е багремов мед во комбинација со чај од кантарион.


ЦРН СЛЕЗ - Malva silvestris Лековито дејство: Растението се употребува за отстранување на дигестивни нарушувања и за растварање на слуз.Чајот се користи за лекување на настинка, качлица, бронхитис, воспалено грло и емфизем. Се препорачува и за лекување на грчеви во желудникот и цревата како и болки при мокрење.
тегавец-Plantago lanceolata Лековито дејство - тегавецот содржи многу лековити материи поради кои се користи во лечење на органите за дишење со помала или поголема секреција. Многу е ефикасен во лекување на астма, бронхитис, кашлица, грип па дури и кај туберкулоза. Најчесто се користи листот во лекување на болести на дишните органи. Чајот од листовите на тегавецот се пие потопол.Особено е погоден за деца бидејќи е вкусен а посебно кога ке се заслади со мед или со шеќер.Најдобро е да се пие една шоља чај веднас наутро на празен зелудник и потоа во текот на денот 1 до 2 шољи и една пред спиење за да има подобри резултати. Свежо згмечени листови се користат како облоги кои се ставаат на место на убод од инсекти или каснување од змија. Исто така се ставаат облоги кај отоци и на рани кои тешко зараснуваат.Сокот од свежите листови го спечува крварењето и го помага зараснувањето на раната, спречува воспаленија и ја ублажува болката. Облогите од листовите ги ладат и одмараат нозете после долго и напорно одење.

bozinovska
18-02-12, 09:44
Echinacea angustifolia - Ехинацеа

Лековито дејство: Ехинацеата содржи многу активни материи ( етерични масла ) од кои сто некои имаат онколошки својства, ги уништуваат и спречуваат појава на туморни клетки. Етеричните масла исто така учествуваат во зајакнување на имунитетот, но имаат и дејство на антибиотик и ги уништуваат бактериите и габите. Содржи големо количество на витамин Ц. Ехинацеата го зајакнува одбрамбениот систем на тој начин што го зголемува создавањето на антитела и леукоцити во крвта. Делува против-воспалително и со помош на посебни ензими го спречува ширењето и размножуванјето на бактериите. Лекува кожни болести: акни, чиреви, рани од опекотини, екцеми, воспаленија на кожните жлезди, како и убоди од инсекти. Ги стимулира црниот дроб и бубрезите во процесот на детоксикација. Делува антивирално и лабораториски е докажано дека ги уништува туморните клетки. Се користи како инегратор со другите лекови кај рак и AIDS, делува поспоро од антобиотиците но ефектот е подолг. Активните компоненти на растението не предизвикуваат нус појави како кај фармацеутските препарати. Ехинацеата се користи и за лекување на детските болести, херпеси, грип, воспаленија на синусите, бронхитис и други болести на дишните органи. Лекува воспаленија на простата, јајници и мочниот меур. Се советува нејзино користење како превентива.


CELER - Apium graveolens
# Lekoviti delovi na rastenieto: za lek najcesto se koristi korenot.
# Lekovito dejstvo: Se upotrebuva za lecenje na astma, nastinka, bolesti na nervite, mocniot meur, bubrezite, giht, reuma, za podobruvanje na apetitot, za zajaknuvanje na zeludnikot, kaj grcevi, poduenost, ja zajaknuva krvta i ja podobruva cirkulacijata.
# Podgotovka na caj protiv reuma: Vo 1l voda se stavaat 40 gr listovi od celer i se vari nekolku minuti.Stoi poklopeno dodeka ne se oladi potoa se cedi i se pie nekolku pati dnevno vo tekot na nekolku nedeli.
# Sok od celer protiv bubrezni bolesti: Se pravi svez sok od listovite na celer se dodava vo nego med i se pie.


CICAK ( arctium lappa )
Lekovito dejstvo:
-Korenot od cicak deluva protiv otrovno. Go pomaga izlacuvanjeto na mokraka i znoj so sto ja procistuva krvta. Isto taka se koristi vo lecenje na venericni bolesti, site vidovi na cirevi, skrofuloza, giht, zastareni reumatski bolesti, vodeni bolesti i truenje so ziva.
-Caj od mladite listovi se koristi za lecenje na katar na zeludnikot i naduenost, isto taka protiv razni osipi, cirevi, gnojni rani i ranicki vo ustata.
-Semeto od cicak se koristi za pravenje na cickovo ulje koe e dobar lek protiv perut i opaganje na kosata.
Korenot, listovite i semeto na cicak posle godina dena ja gubat svojata lekovitost.
-Korenot i listovite zaedno se koristat za lecenje na vospalenija i cirevi na zeludnikot, go podobruvaat varenjeto na hranata , kaj kozni ekcem, lisai, osipi, gnojni rani i skorbut.
-Suviot koren isitnet vo prav i pomesan so maslinovo maslo se koristi za lecenje na gnojni rani koi se mackaat so nego.
-Protiv reuma se koristi caj od cickovo seme.MASLINKA ( Olea europaea )
Lekovito dejstvo:
- Maslinovoto maslo e odamna poznato kako lek za mnogu bolesti. Lekuva zapek , isteruva kamen od zolckata, deluva baktericidno i go sprecuva rastot na bakteriite, ja snizuva temperaturata. Isto taka gi namaluva grcevite vo zeludnikot i pomaga vo otvaranje na kanalite od zolcniot meur i crniot drob, go regulira krvniot pritisok i leci malarija.Se koristi i kako podloga za pravenje na razni melemi i mastovi so koi se lekuvaat opekotini i kozni bolesti.


Arnika (Arnica montana)
Kako lekoviti delovi od rastenieto se koristat cveott, korenot i listovite.Cvetot se sobira za vreme na cvetanje a korenot vo prolet. Arnika se koristi za lecenje na rani , za grlo , tifus i slobo srce. Isto taka pomaga vo podobruvanje na cirkulacijata na krv vo perifernite delovi na teloto , kako i vo izlacuvanje na urina. Ja pomaga rabotata na lojnite zlezdi i bubrezite a se koristi i za namaluvanje na otoci pri ubod od insekti no i za zapalenje na veni.
Caj za ublazuvanje na reuma:
Vo casa zovriena voda se stavaat 2-3 kafeni lazicki na susena arnika i se ostava 5 min , potoa se proceduva i se pie so med ili bez nego.


Дрен - Cornus mas L-Чај од дренки се употребува против дијареја, колити и други цревни заболувања.

Трбулус - Tribulus terrestris
Во народната медицина се употребува како диуретик, тоник, афродизијак, се користи во некои препарати против бенигнен аденом на простата и проблеми со мокрењето, за машки и женски стерилитет.
При употреба на оваа билка задолжително да се контролира притисокот.


Темјанушка - Viola odorata
Чај од темјанушка се употребува при хронични болки во бубрезите, мочниот меур и мочните патишта. Исто така може да се употребува и при нервни и психички заболувања, несоница, главоболка, анксиозност и хистерија.
За истите цели се употребува и шарена темјанушка ( Viola tricolоr ).

Стежа - Potentilla erecta
Стежата се користи за прочистување на крвта, за ревматизам, гихт, шеќерна болест, го регулира целиот метаболизам на организмот.
Надворешно, стежата се користи за рани, егземи, чиреви и псоријаза.Стеглива трева - Potentilla anserina
За лек се користи коренот и надземниот дел.
Се користи како средство против крвавење од внатрешни органи, матката и хемороидите. Исто така се употребува и против болна менструација, гастрит, чир на желудник и дванаесетпалачно црево, колит, дијареја, воспаленија на устата и друго.


Срченок - Polygonum bistorta
За лек се користи ризамот и надземниот дел и тоа против пролив, крвава столица и хемороиди.
Надворешно срченокот се употребува за разни кожни болести, рани и изгореници.

bozinovska
18-02-12, 09:46
Срце трева - Leonurus cardiaca
Срце тревата е ценета билка со седативно дејство кое влијае смирувачки на централниот нервен систем. Се употребува за лош сон, нервна возбуденост, мигрена, повраќање и болна менструација.


Смрека - Juniperus communis
За лек се употребуваат плодовите и етерските масла од нив.
Смреката се употребува како диуретично средство, против воспаленија на бубрезите и мочините патишта и простата, против воспаленија на дишни органи при пневмонија, бронхитис, колера и чума, воспаленија и грчеви во желудникот, цревата и жолчката, едем ( задржување на вода ). Висок притисок, артритис и гихт.
Надворешно, смреката се користи против ревматизам, гихт, за циркулација за крвта, против замор и слично.
СМРЕКА НЕ СМЕАТ ДА УПОТРЕБУВААТ БРЕМЕНИ ЖЕНИ.


Смрдлива коприва - Galeopsis dubia

Во народната медицина се употреба при слабокрвност за подобрување на крвната слика бидејќи содржи голем број на витамини и минерали, за прочистување на крвта и обновување на истата.
Исто така, смрдливата коприва е корисна и за бубрезите, мочните патишта и црниот дроб.

Смил - Helichrysum arenarium
Се употребува за лекување на жолчката и црниот дроб, за лекување на бубрезите и мочните органи, како средство за елиминирање на песок и камен во бубрезите и мочниот меур и жолчката.
Смилот се употребува и против кашлица, при болести на дишните органи, бронхит, кашлица, настинка, главоболка, мигрена.


Слатко дрвце - Glycyrrhiza glabra
За лек се употребува корен против гастритис, чир во желудникот и дванаесетпалачното црево, за болести на дишните органи проследени со секрети и кашлица, како лаксатив за прочистување и подобрување на столицата.

Слатка папрат - Polypodium vulgare
Слаткиот папрат се употребува во вид на чај, против кашлица, при воспаление на дишни органи, бронхит, трахеит, туберкулоза, против зарипнатост, против хронични заболувања на уринарните органи и жолчката.


Синчец - Centaruea cyanus
Чај од синчец се употребува за подобрување на апетитот и јакнење на организмот. Ја подобрува функцијата на жолчката и црниот дроб, влијае диуретично поради што се дава при заболувања на уринарните органи.
Синчецот може да се употребува и за промивка на очите, при конјуктивит и блефарит, како и за козметички цели, за освежување и јакнење на кожата.


Синап ( Бел и Црн )
И белиот и црниот Синап воглавно се користат за надворешна употреба, во вид на каша, против ревматизам, ишијас, грип, настинка.
За внатрешна употреба Синапот ретко се користи, и тоа во мали дози, бидејќи може да биде отровен.

Селен - Levisticum officinale
Селенот има диуретично дејство, ја зголемува диурезата и влијае антисептично при болести на уринарните патишта. Селенот ја подобрува дигестацијата и работата на жолчката и ја ублажува кашлицата при бронхитис.


Седефче - Ruta graveolens
Седефчето се употребува како лек за вени и капилари, за спречување на нивно пукање.
Доколку се користи во мали количини, ја предизвикува и нормализира менструацијата, а во поголеми количини може да предизвика абортус и може да биде отровна, и заради тоа не смее да се употребува непотребно.


Саса - Anemone pulsatilla
Саса се употребува при настинка, грип, кијавица.
Исто така, се употребува и за смирување на нерви и смалување на болки кај нервозни болни лица, кај кои и срцето им е многу осетливо и лесно се возбудуваат.
При употреба на оваа билка болниот треба да биди под надзор на лекар, бидејќи во поголеми дози, билката е ОПАСНА по здравјето на човекот, а може да има и лош исход.

Сапунарка - Saponaria officinalis
Сапунарката може да се користи при
кожни болести, красти, псоријаза и егзем, за женски болести, за промивки, за кандида и инфекции на женски органи, предизвикани од бактерии и за внатрешни прочистувања.
Во поголеми дози сапунарката е отровна. Знаците на труење се треперење на мускулите, ширење на зеници и сушење на уста.


Салеп - Orchis morio
За лек се користи подземниот дел од билката (компирчето).
Салепот содржи слуз, скроб, сахароза и се употребува за лекување на разни воспаленија во устата, грлото, дишните органи, против кашлица, бронхит.
Салепот е популарна пријатна напивка и природен афродизијак.


Руски чај - Thea sinensis
За лек се употребуваат листовите.
Овој чај се употребува за стимулирање на централниот нервен систем, за стимулирање на работата на срцето и жолчката, како диуретик.
Доколку се зема во поголеми количини може да предизвика труење "ТЕИЗАМ" кое се манифестира со треперење, вртоглавица, несоница и тахикардија.

Руса трева - Chelidonium majus
Билката кога ќе ја скинеме пушта жолто млеко кое свежо е многу добро за лекување на брадавиците, жуљеви и егзем, псоријаза, како и други болести на кожа.

Румен цвет - Chysanthemum parthenium
Румениот цвет се употребува против астма, алергии, поленска грозница, ги отпушта крвните садови, предизвикува менструација, ги ублажува симптомите на ПМС.
Потребно е Румениот цвет внимателно да се употребува, се препорачуваат само мали количини, под лекарска контрола.


Ригaн - Origanum vulgare
Чај од Риган се употребува за искашлување, против заболување на дишните органи, бронхит, астма, бронхопневмонија, грип, настинка и температура.
Исто така, се употребува за болести во желудникот цревата, гастритис, колитис, дијареја, метеоризам, ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб.

Црвена рибизла - ribes rubrum
Листот од рибизлата се употребува против хроничен ревматизам и гихт како и за исфрлање на камен и песок од бубрезите и мочните патишта.
Плодот од рибизлата е богат со витамин Ц.

bozinovska
18-02-12, 09:48
Црна рибизла - Ribes nigrum
Плодот од рибизлата е богат со витамин Ц и затоа се употребува против хиповитаминоза Ц и авитаминоза Ц.
Исто така се користи за зголемување на апетитот и јакнење на организмот, а сокот од рибизлата има антимикробно дејство, потоа диуретично лаксативно дејство, а се употребува и за зајакнување на видот и капиларите.


Ресник - Eupatorium cannabinum
Кај народот се смета дека жените кои пијат чај од Ресник раѓаат многу деца и затоа се користи против женски стерилитет и за внатрешни крвавења од секаков вид.
Исто така, се употребува и за болести на жолчката и црниот дроб, хепатит, жолтица и против грозница, холестерол во крвта, за грип, го скратува траењето на грипот и го намалува бројот на смртни случаеви при епидемии.


Рен - Cochlearia armoracia
Ренот ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб и е добар лек против метеоризам, добар лек е и за уринарни болести, но само во мали количини, бидејќи може да предизвика внатрешни крварења од разни органи.

Ранолист - Betonica officinalis
Ранолистот се употребува за лекување на рани и кожни заболувања, воспаленија на кожата, изгореници, чиреви, за промивки и за облоги.
Внатрешно, се користи за цревни заболувања, колити и дијареи, воспаление на бубрези и мочен меур, зголемен крвен притисок, за бронхит и кашлица, астма.Ранeнка - Anthyllis vulneraria
Како чај за пиење се употребува како диуретик за прочистување на организмот, за подобрување на функцијата на цревата и желудникот.


Пченка - Zea mays
За лек се користи свила од пченката или женски цветови.
Свилата од пченка има диуретично дејство и поради тоа се користи за лекување на бубрезите и мочните патишта, како и за исфрлање на камења од истите.
Свилата од пченка ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб, а се користи за запирање на крвавења, потоа содржи витамин К, кој го забрзува запирањето на крвавењето, ја прочистува крвта од фосфор.Пчелинок - Melissa officinalis
Чај од пчелинок се користи за смирување на нервниот систем при нервна напнатост, несоница, мигрена, смирување на срцето, аритмија ноќно лупање, го крепи човечкиот дух, го весели срцето и ги отргнува лошите мисли кај човекот.

Поточњак – Lythrum salicaria

Поточњакот има моќ да запри крвавење, брзо стега и апсорбира и има својство да делува при крвава столица, предизвикана од зараза на бацили. Исто така, поточњак се употребува при акутно воспаление на женски органи, чешање, против крвавење од матка, како лек кој брзо ги убива бактериите.

Пореч - Borago officinalis
За лек се користи надземниот дел од билката, како диуретично средство при заболувања на уринарните органи, како средство против кашлица, бронхит, грип, настинка, против висока температура за потење, за прочистување на крвта, за подобрување на состојбата на меланхолични лица и лица со хипохондрични мисли и кај склероза со кожни осипи.


Подбел - Tussilago farfara
Надворешно подбелот се користи за лекување на рани, чиреви, гнојница (изгмечен лист намачкан со масло ), во козметиката се користи за брчки на лицето.
Докажано е дека подбелот има канцерогено дејство, и затоа треба да се употребува кратко и под контрола на лекар.
Поради канцерогеното дејство во Канада подбелот е целосно забранет за употреба.Плускавец - Physalis alkekengi
За лек се употребуваат исушени плодови без обвивка.
Плускавецот во народната медицина се употребува како диуретично средство, ја зголемува диурезата , се дава при терапија кај камен во бубрег, гихт и реума.


Пашкант - Pastinaca sativa
Пашканатот добро влијае на срцето при ангина пекторис и стенокардии.
Пашканатот го подобрува апетитот и варењето на храната, како зачин се додава во чорби и супи бидејќи има пријатен мирис и вкус.


Пиреj - Agropyron repens
Пирејот е добар, особено за лекување на воспалителни заболувања на бубрезите и мочниот меур, за исфрлање на ситни камчиња и песок од нив, a од жолчката ја исфрла мочната киселина па поради тоа е добар за лекување на гихт и ревматизам.
Сок од пиреј е добар за прочистување на крвта.

Петровец - Agrimonia eupatoria
Петровецот се користи при болести на уста, како диуретик, при болести на бубрези, камен во жолчка. За хепатит, болести на црниот дроб, цироза, за болна слезина, против рак, за воспаление на цревата и болести на желудник, гастрит и колит.


Песји трн - Solanum dulcamara
Во народната медицина се користи надворешно за кожни заболувања и како средство за ревматизам, гихт, егземи, отоци и чиреви.
Билката има анти-туморозно дејство.


Перуника - Iris germanica
За лек се користи ризомот како средство за искашлување, воспаление на слузницата на дишните органи, бронхит, тахерит, грип, болести во желудникот и цревата, против повраќање, против киселини во стомакот и против болести на жолчката.


Бела рада Bellis perennis
се употребува за лекување на рани, исекотини, чиреви, апцеси и слично.
Чајот се употребува за искашлување, при воспаление на дишни органи, бронхопневмонија, заболени бубрези, мочни патишта и црн дроб.
Белата рада е добра за прочистување на крвта и при слабокрвност.

bozinovska
18-02-12, 09:51
Пачјо гнездо - Anchusa officinalis
Пачјото гнездо има слично дејство како и Велигденчето ( Pulnomaria officinalis ), a се употребува за лекување на болести на дишните органи, белите дробови, бронхитис, бронхијална астма, антиревматски болести, болести на бубрезите и мочните патишта.
Од пачјото гнездо се изработува мелем за лекување на рани, изгореници, вени и хемороиди.


Орлови нокти – Lоnicera caprifolium
За лек се користи листот, цветот и кората, за лекување рани, потеченици, температура, грозница, настинка, грип, конјунктивитис и други очни болести, салмонела, воспаление на грло и други микробни инфекции, цревни апцеси, болно мокрење и дизентерија.

Орев - Juglans regia
Лисјата се употребуваат против кожни болести,
гнојни рани, егземи, псоријаза, херпес, чиреви, атлетско стапало, чешање на препони, бидејќи чајот има антибактериско дејство, дигестивно и аперативно - го зголемува апетитот и го зајакнува организмот, а исто така и ја прочистува крвта од отровни материи.


Оман - Inula helenium
Оманот се употребува за лекување на кашлица, бронхитис, болести на белиот дроб, болести на бубрезите, на мочните патишта, стомакот, жолчката и црниот дроб, против цревни паразити, глисти и дијабетес.
Надворешно, оманот се употребува за лекување на рани, изгореници, чиреви и кожни болести.Видец-Anagallis arvensis

се употребува кај болести на дишните патишта, при бронхит, кашлица, астма, белодробна склероза со отежнато дишење каде треба да се зајакни работата на срцето.
Во поголеми количини огинчето е ОТРОВНО и штетно и затоа болниот што го употребува треба да биди под контрола на лекар.Овчарска торбичка - Capsella bursa-pastoris
Овчарската торбичка може да се употребува за болести на мускулите, зглобовите, слабости на мускулите на завршеното дебело црево, пролапс ( испаѓање на дебело црево ), матка и кила .
Исто така, се употребува и за лекување на тумори ( фиброма ) на матка, за регулирање на крвниот притисок ( и за висок и за низок крвен притисок ).

Момина солза - Convallaria majalis

Билката е ОТРОВНА.
Во народната медицина не смее да се употребува.

Се употребува за лекување на срцето како кардиотоник, во конвенционалната медицина.
Од Момината солза може да се изработуваат парфеми.Мишјакиња – Stellaria media
Мишијакиња се употребува при каснување од инсекти и е една од најдобрите билки, како и за други кожни болести, пратени со чешање, каснување од комарци, при екцеми, псоријаза, чиреви и опаѓање на коса.Мечкина шепа - Heracleum sphondylium
Мечкината шепа го намалува крвниот притисок без пречка на срцевиот мускул, а тоа е клинички докажано. Исто така, ги прочистува периферните крвни садови, ја зголемува диурезата и ја намалува уреата во крвта.
Чај од Мечкина шепа се употребува против пробивни пречки за потенција кај мажите, полна слабост, нервоза или истрошеност, за подобрување на бројот на подвижни сперматозоиди, за подобра циркулација.


Мечкин лук - Allium ursinum
Мечкиниот лук позитивно делува на срцеви и стомачни тегоби и против паразити во цревата, го намалува крвниот притисок и го нормализира.
Вино од мечкин лук е корисно за олеснување на дишењето и за искашлување.
Надворешно, мечкиниот лук се користи за лекување на рани што тешко зараснуваат, за акни, првут во коса, ревматични болести и гих


Мечкино грозје - Arctostaphyllos uva ursi
Оваа билка расте на планински места на 1000 метри надморска висина.
Мечкиното грозје, во народната медицина се употребува против воспаленија на мочните патишта, простата, мочен меур, бубрези, потоа за цистопиелит, цистит и др.
Пред употребата на чајот од Мечкино грозје, потребно е да се испие 1 мала лажица сода бикарбона, за да има подобро дејство лекот.


Медуника - Filipendula ulmaria
Медуниката се користи при лекување на градни болести со задржување на вода и отоци, има диуретично дејство, го прочистува организмот од отровни материи, како и при многу тешки болести и рак.


Маче трева - Clinopodium vulgare
Маче трева се користи за смирување на нервниот систем, за закрепнување и зајакнување на организмот, го подобрува апетитот и го регулира метаболизмот.

Мал гавез - Cynoglossum officinale

За лек се употребува коренот и надземниот дел кој содржи смоли, танини и етерични масла. Се употребува надворешно за облоги, за чиреви, рани на брадавиците на дојката, рани на устата и тумори.

Малина - Rubus idaeus
Малината е добра при опстипација ( запек ) и е богат извор на витамини и минерали, а го освежува и организмот.
Во народната медицина
се употребува во вид на чај против настинка, грип, го зголемува потењето и ја намалува температурата, против дијареја, цревни заболувања, бактерија во стомак.


Луцерка – Medicado sativa
За лек се користи надземниот дел, против воспаленија на мочните патишта, против икање, задржување на вода, отежнато варење, запек, зајакнување на организмот и слично.
Семето од луцерката не смее да се употребува, бидејќи содржи отровни материи.

Магарешки трн - Onopordon acanthium
Во народната медицина се употребува како диуретик при болести на бубрезите и мочните патишта, цистит, уретит, потоа ја подобрува функцијата на жолчката и црниот дроб, и ги зајакнува жлездите.

Магдонос - Petroselinum sativum
Магдоносот се употребува како диуретик при хронични заболувања на уринарните органи, за зголемено исфрлање на урината, како и при болки во стомакот и болки при менструација.
Магдоносот не смее да се употребува во поголеми дози, бидејќи може да предизвика надразнување на бубрезите, крварење од внатрешните органи и абортус кај бремени жени.


Лепка - Galium apаrine
Лепката се употребува како диуретик, за исфрлање на камен и песок од бубрезите и уринарните органи, болести на цревата и желудникот.

Лисичина опашка - Еchium vulgare
Од коренот се изработува мелем за рани, изгореници, вени и хемороиди.


Лилјан - Lilium albanicum
Лилјанот се употребува при воспаленија на кожа, чиреви, рани, изгореници, посекотини, замрзнатини, во форма на мелеми, чаеви, тинктури со ракија, каша и слично.

Лопуш - Petasites officinalis
Лопушот се употребува против бронхит, грип, нервна напнатост.
Надворешно, Лопушот се употребува за брзо заздравување на рани.


Липа - Tilia europaea
Чај од липа се употребува при зголемена температура, за потење, грип, настинка, бронхит, болки во желудникот и црева, болки во жолчката и црниот дроб, против пролив, а исто така има и благо смирувачко дејство за добар сон.
Липата не се препорачува на лица кои имаат болно срце


Латинка - Tropaeolum majus
Надворешно, латинката се користи како средство против паѓање на косата, како чај или тинктура за компресии и масажи.
Латинката свежа може да се употребува како зачин.


Лен - Linum usitatissimum
Масло од ленено семе се употребува за исфрлање на камења или песок од жолчка. При тоа се зема 50 до 60 грама масло и болниот лежи 30 минути на лева страна.
Лененото семе се употребува против опстипација (запек), како средство за прочистување на дебелото црево и за таа цел се зема 1 до 2 супени лажици семе со една или две чаши со вода или сок.

bozinovska
18-02-12, 09:54
Ланилист – Linаria vulgaris
За лек се користи целата билка, против мочни проблеми и болести на уринарните органи.
Надворешно се користи за миење на гнојни рани, кожни болести и чиреви.


Лазарка - Asperula odorata

Во народната медицина, Лазарката се употребува против бронхит и кашлица, астма, грип, како средство за подобрување на апетитот, болести на жолчка и црн дроб, против вознемиреност, слаб сон, мигрена, хистерија и друго.Лешник- Corylus avellana содржи танини, етерско масло, витамини и минерали.
Чај од леска се употребува за лекување на зголемена простата, за подобра циркулација на крвта во вените, за проширени вени, хемороиди. За лек се употребуваат суви лисја, кора и плод.Копар - Anethum graveolens
Копарот се употребува за лекување на дишните органи, против кашлица, бронхитис, болки во желудникот и цревата, против икање и повраќање.


Коријандер - Coriandrum sativum

За лек се користат плодовите, против болки во стомакот, гастритис, колитис, дијареја, гасови ви стомакот, за подобрување на апетитот, а се користи како добар зачин.


Крушина - Rhamnus frangula
За лек се користи кората, како средство за прочистување (лаксатив), празнење на дебелото црево при опстипации, мрзливо дебело црево, болки во жолчка, црн дроб и хемороиди.
Бремени жени и доилки треба да внимаваат со употребата на крушината, бидејќи може да предизвика абортус, а кај доилките лекот преминува во млекото.

Кукурек - Helleborus odorus
Кукурекот
се употребува при срцеви заболувања, во форма на инекции, инфузии и слично, само во конвенционалната медицина.
Во некои места,се употребува за лекување на животни ( спрежување ).
Билката е ОТРОВНА и не смее самоволно да се употребува.


Крин - Lilium candidum
За лек се користи цветот и лучницата - подземното стебло.
Кринот може да се употребува за лекување на рани, изгореници, посекотини, смрзнатини во форма на чај, a масло за надворешна употреба.

Козји лук - Alliaria petiolata
Козјиот лук го подобрува видот, благодарно делува на срцето, го намалува крвниот притисок, ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб.

Керевис ( Целер ) - Apium graveolens
Целерот се употребува како диуретик при хронични заболувања на уринарните органи, за ревматизам, гихт, исто така, се користи како лек за слабеење, регулирање на менструалниот циклус.

Килавица - Herniaria glabra
Келавицата се користи како лек против заболување на уринарните патишта, како диуретик, за полесно исфрлање на камен од бубрег.

Конопиљка - Vitex agnus castus

Се употребува за регулирање на женски репродукционен систем ( неплодност; стерилитет ), ја контролира менструацијата, тешкотии при менопауза, спречува абортус, фиброидни цисти, акни кај тинејџери и како природен афродизијак.


Кола - Cola nitida

Колата дејствува слично како и кинескиот чај и кафето. Колата го стимулира централниот нервен систем, ја подобрува вентилацијата на белите дробови.


Калинче - Caltha palustris
Надворешно, се користи за испирање на гнојни рани, како диуретик, против вртоглавица, за течности во белите дробови и астма.
Калинчето е ОТРОВНО.
Калинчето, поради отровноста не смее да се користи на своја рака и задолжително е потребен надзор од стручно лице.Каламанта - Calamanta officinalis
Во народната медицина, Kаламантата се користи при нервни болести, депресија, шизофренија, грутка во градите и потиштеност.

Каранфилче – Dianthus coryphyllus
Се употребува против напнатост и вкочанетост на нерви, како и зa потење при висока температура.

Калинка - Punica granatum
Калинката се употребува против ширитарка (тенија), цревни паразити, дијареја и други цревни и стомачни болести.
Плодот е здрава храна богата со витамини и минерали, која е добра за освежување и закрепнување.


Капина - Rubus fruticosus
Листот од Капината се користи како лек против дијареја, крвави проливи, заболување на устата, воспаление на непцата, јазикот и грлото и против хемориди.

Врбовка ( МЛЕЧИКА ) - Epilobum parviflorum

За лек се употребува надземниот дел и цветовите за време на цветење.
Врбовката се употребува за лекување на воспаление на простата
( бенингна хиперплазија на простата ) и проблеми при мокрење ( хипертрофија на простата), болести на мочен меур и бубрези, а исто така и при рак на мочен меур.
При берењето на врбовката, потребно е да се внимава да не се помеша со млечика која расте покрај реките и е повисока од 1,5 метри, Epilobium hirsuitum, која не е доволно испитана, и се претпоставува дека е штетна по здравјето на човекот, а која има обратен ефект.
Лист од Млечика е замена за зелен чај.


Јоргован - Syringa vulgaris
Јоргованот се користи и како средство против ревматски болки, грозница и маларија.

Јасенче - Dictamnus albus
Јасенчето се употребува против настинки, грип, смалување на висока температура, бронхит, кашлица и при болести на срцето.
При употребата потребно е да се внимава, да не се надминува дозата, бидејќи може да биде ОТРОВНО.


Кадраво нане - Mentha spicata
Се употребува
при надуен стомак, болки во стомакот и болки во жолчката.


Крмес - Phytolacca americana
Кремасот во народната медицина се употребува при ревматизам, воспаление на дишните органи, бронхитис, за подобрување циркулација на крвта во вените.
Надворешно, крмесот се употребува против некои кожни болести и за лекување на сифилис.
Билката е многу отровна, сите нејзини делови не се препорачува да се употребуваат, а особено не млади деца, бремени жени и доилки.


Имела - Viscum album
Плодовите му се тркалезни бели лепливи бобинки и се отровни.
За лек се употребуваат исушени лисја и млади гранки.
Имелата се употребува за регулирање на крвниот притисок, ја подобрува циркулацијата на крвта, запира крвавење на бели дробови, артеросклероза, шеќерна болест, астма, епилепсија, одземеност, смирување на централниот нервен систем,
Имелата во некои случаеви на предозирање може да предизвика труење и смрт, затоа да се употребува внимателно и под контрола на лекар.Исландски лишај - Cetraria islandica
Исландскиот лишај е многу популарна билка за лекување на дишните патишта, кашлица, грип, бронхит, плукање на крв,
исландскиот лишај ја подобрува крвната слика.


Јаглика - Primula veris; Primula vulgaris
Јагликата се препорачува против: бронхит, бронхопневмонија, голема кашлица, грип и други болести. Ја подобрува крвната слика.....

bozinovska
18-02-12, 09:58
Иѓирот - Acorus calamus

Иѓирот влијае при нарушен стомак, при метеоризам, ја подобрува работата на жолчката и црниот дроб, цревата и желудникот.

Изоп - Hyssopus officinalis

Изоп во народната медицина се употребува против хроничен бронхитис, астма, кашлица, како средство за варење, опуштање на мускулите, како седатив,

Змиско грозје - Arum maculatum
За лек се користи коренот кој е овален или цилиндричен.
Змиското грозје, КОГА Е СВЕЖО Е ОТРОВНО, и може да биде смртоносно. При варење или сушење на билката и се губи или намалува отровноста.
Надворешно, змиското грозје може да се користи за реума, гихт, кожни болести или хемороиди.

Ивајнско цвеќе - Galium verum
Ивајнското цвеќе го подобрува апетитот и ресорпцијата на храната, го зајакнува организмот од тешки болести и истоштеност.


Ива трева - Teucrium montanum
Во народната медицина е многу ценета билка, која се употребува за лекување на разни заболувања на органите за варење и дишните органи, за лекување на бубрезите и многу тешки болести, рак.


Златица - Solidago virgaurea

Златицата ја прочистува крвта, го намалува крвниот притисок.
Исто така, може да се употребува и при цревни заболувања, дијареја, колити, кај душевни болки, за смирување при тешки состојби и слично.


Зајачка лобода - Hieracium pilosella
Зајачката лобода се употребува при воспаление на бубрезите со труење на крвта. Оваа билка нагло ја зголемува количината на излачување на урината со што опаѓа затруеноста и тешката состојба со гушење, главоболка несоница и гадење.
Исто така, зајачката лобода се употребува за исфрлање камен и песок од бубрези и мочни патишта.


Жолта трева - Genista tinctoria

За лек се употребува коренот и надземниот дел, за болести на штитната жлезда, потоа хипотиреодизам, има антимикробно дејство, исто така се користи и како диуретик, лаксатив, кај реума и гихт и болести на жолчката и црниот дроб.
Жолтата трева е ОТРОВНА, а особено семето, затоа болниот што ќе ја употребува треба да биде под лекарски надзор.


Зајачки трн - Ononis spinosa
Зајачкиот трн, во народната медицина се употребува за лекување на бубрезите и мочните патишта, за исфрлање на камен и песок од нив, бидејќи има диуретично дејство

Жен шен - Panax ginsengs
Коренот од жен-шен може да се употребува како стимулатор на централниот нервен систем и на половите жлезди, како природен афродизијак, против заболувања на жолчката и црниот дроб, за регулирање на крвниот притисок, за зајакнување на срцето.
Здравец - Erodium cicutarium
Здравецот се користи против крвавења од внатрешни органи, од матката и хемороиди, потоа може да се користи при болки во стомакот и цревата, против шеќерна болест


Еукалиптус - Eucalyptus globulus
Еукалиптусот се користи како лек за искашлување, при бронхит, бронхијална астма и други болести на дишните органи и синусите.
Еукалиптусот се употребува и против цревни заболувања, дијареја и болести во уста.


Ехинацеа - Echinacea angustifolia
Надворешно, ехинацеата може да се користи за рани и загноени места, како облоги.Ждрaлка - Galega officinalis

Ждрелакта се користи како лек за намалување на шеќерот во крвта, како стимулатор на млечните жлезди и за зголемување на млекото на доилките.


Жалфија - Salvia officinalis
Жалфијата се употребува за подобрување на функцијата на жолчката и црниот дроб, има антибактериско дејство, при болести на желудникот и цревата, чиреви, колит, дијареја, воспаление на уринарните органи и климактериум.

Див костен - Aesculus hippocastanum
Кората од дивиот костен се користи против: флебит, тромбофлебит, проширени вени, чир на потколеници, хемороиди, ревматизам и друго.
За овие болести од кората и семето се прават екстракти за внатрешна и надворешна употреба.


Димарка - Fumaria officinalis
Димарката се употребува при болести на црниот дроб и жолчката, бронхит и бронхијална астма, подобро варење на храната и закрепнување, анемија и слабокрвност, болести во цревата и желудникот и за запек.


Диво нане - Mentha pulegium
Дивото нане се употребува при стомачни болки, a во други случаеви како и питомото нане, при настинка, кашлица, ПМС, менструални грчеви, тешкотии во варењето, анксиозност.

Дабец - Teucrium chamaedrys
Се употребува при болести во желудникот и цревата, го подобрува апетитот, ги уништува бактериите и инфекциите во стомакот и цревата, ја подобрува крвната слика, поволно делува на хемороиди, го запира крвавењето и воспалението на истите.

Детелина ( црвена ) - Trifolium pratense
Надворешно, црвената детелина се користи за облоги при стврднати жлезди, егзем и псоријаза.Глуварче - Taraxacun officinale
Глуварчето е познато средство за прочистување на крвта и за зајакнување на организмот. Исто така, глуварчето може да се употребува и против воспаление на белите дробови, за жолчка и црн дроб, за внатрешни крвавења од бели дробови и бубрези и за хемороиди

Голема ѕвезда - Astrontia major
Големата ѕвезда, се користи како лек на дишните патишта, против внатрешни крвавења, кај стомачни болести и го подобрува апетитот.Даб - Quercus robur
Чај од дабот се употребува против воспаленија на слузницата на цревата, против пролив, катар и алкалоиди, лекување на рани, егземи, псоријаза, чиреви, хемороиди.

Горчица - Marrubium vulgare
Чајот од горчицата се употребува како средство против кашлица, бронхит, астма, воспаление на дишни органи, за нормализирање на менструација, женски стерилитет, нормализирање на срцевиот ритам, жолтица, слабокрвност, задржување на мокрење при песок во бубрег, хистерија и хипохондрија.


Гороцвет - Adonis vernolis

Чајот од гороцвет го смирува ритамот на срцето кај болни од аритмии и тахикардии, го ослободува организмот од отоци и вода во стомакот при болно срце. Исто така има и седативно дејство.Врбовка - Epilobum parviflorum


За лек се употребува надземниот дел и цветовите за време на цветење.
Врбовката се употребува за лекување на воспаление на простата
( бенингна хиперплазија на простата ) и проблеми при мокрење ( хипертрофија на простата), болести на мочен меур и бубрези, а исто така и при рак на мочен меур.
При берењето на врбовката, потребно е да се внимава да не се помеша со млечика која расте покрај реките и е повисока од 1,5 метри, Epilobium hirsuitum, која не е доволно испитана, и се претпоставува дека е штетна по здравјето на човекот, а која има обратен ефект.
Лист од Млечика е замена за зелен чај.
ГАВЕЗ - Symphytum officinale

Во народната медицина се употребува надворешно како средство за лекување на рани, изгореници, чир на потколеницата, против хемороиди, скршени коски (за побрзо зараснување). Употребата на гавезот треба да биде под контрола на лекар, односно гавезот не е за самомедикација.


Гледиче - Gleditshia triacanhta
Гледичето се употребува како лек против болки во стомакот и цревата, колитис, чиреви, при воспаленија на дишните органи. Чај од сувите плодови се употребува против хроничен запек - опстипација


Велигденче - Pulmonarija officinolis
Велигденчето е многу популарна билка за лекување на кашлица и други заболувања на дишните органи, воспаленија, бронхитис, зарипнатост, инфекции на грлото и слично.


Вилино сито - Carlina acaulis
Вилиното сито расте на суви, каменести и сончеви места, а за лек се користи коренот. Вилиното сито се употребува како лек против воспаленија на уринарните органи.
Водно пиперче - Polygonun hidropiper

Водното пиперче се употребува во вид на чај, екстракт или тинктура против крварење од внатрешните органи и од хемороиди.


Булка - Papaver rhoeas
За лек се користат исушени цветови, кои содржат слузи, шеќери, антоцијани и друго.

bozinovska
18-02-12, 10:00
Бел смил - Gnaphalium uliginosum
Бел смил
- За лек се користи надземниот дел, против зголемен крвен притисок, чир на
желудникот и дванаесетпалачното црево...Боливач - Matricharia chamomilla
Чајот од боливач благопријатно делува на слузината на желудникот, цревата и жолчката, гастритис, чир на желудник и дванаесетпалачното црево, колит.


Бенекдиконски трн - Cnicus benedictus
Бенекдиконскиот трн во народната медицина се употребува за лекување на анорексија, бронхијална астма, изнемоштеност и зголемување на апетитот, и кај многу тешки болести ( рак ), за запирање на крвавење.Бозје - Sambucus ebulus
Бозјето се користи за лекување на ишијас, неврологија, ревматизам, гихт, тешкотии при мокрење и запек, слично како и бозелот, меѓутоа не се препорачува за самомедикација.


Боз - Sambucus nigra
Бозот може да се користи за лекување на болести на дишните патишта, болести во уста, грип, настинка, висока температура.


Артичока - Cynara scolymus
Артичоката се употребува за стимулирање на работата на жолчката, при холедистопатии.
Артичоката го подобрува метаболизмот на мастите и билирубинот во црниот дроб.


Асподение ( Маче ) - Asphodelus albus
Асподелинието, надворешно се користи за облоги при кожни болести, псоријаза, екцем, чиреви, каснување од инсекти, змии и слично.

Аспарагалус - astragalus glycyphyllos

Астрагалусот надворешно се користи за бањи при ишијас и ревматизам, гангрена, при воспаление во уста и грло и при забоболки

Аронија - ARONIA MELANACORPA
Аронијата може да с користи како диуретик при болести на бубрезите и црниот дроб, за намалување на крвниот притисок, слабокрвност ( анемија ), за зајакнување на организмот при тешки болести, истоштеност, нервна слабост, стомачни проблеми, ја подобрува циркулацијата во крвта во вените.

Aрника - Arnica montana
Арниката се употребува за лекување на рани, изгореници, хематоми, егземи, чир на потколеница во форма на тинктура.


Aнгелика - Аngelica archangelica
Ангеликата го поттикнува лачењето на желудниковиот и панкреасовиот сок, а исто така го зголемува и апетитот.
Ангеликата се користи и за лекување на жолчката, црниот дроб, бубрезите, дишните патишта при бронхит, грип и слично.

bozinovska
18-02-12, 10:05
BEL GALIUM
(galium mollugo)

Cajot od bilkata gi cisti bubrezite, pankreasot, stitnata zlezda i slezinkata od materii koi predizvikuvaat zaboluvanje. Dobra e protiv bledilo, vodena bolest i bolka vo slabinite.
Nadvoresno e mnogu efikasna kaj site kozni bolesti, rani i potkozni cirevi, mitiseri, cisti na gradite i sl.ZOLTA LINCURA
(gentiana lutea)

Kako gorko sredstvo lincurata e stimulator na rabotata na zeludnikot, zolcnoto kese i plunkovite zlezdi. Tradicionalno se koristi kaj anemija, anoreksija, depresija, a posebno kaj depresija so anoreksija.
Podgotovka: 1,5gr isusen isitnet koren se preliva so 150ml vrela voda. Se ostava poklopeno 5 minuti i se proceduva. Lincurata ne treba da ja koristat bremeni zeni i lica so cir na zeludnikot.


LISICJA OPASKA
(echium vulgare)

Se primenuva koga bubrezite i kozata treba da se potiknat na rabota (otoci), za cistenje na krvta, podobro mokrenje, potenje...
Priprema: 15gr cvet i list i 250ml vrela voda. Sveziot sok od bilkata e uste podobar.Dnevno se pijat do 2 casi razreden sok.DUNJA
(cydonia oblonga)

Se koristi suvoto seme, listovite i svezite plodovi.
Od semeto se izrabotuva gusta sluzava tecnost i emulzii, koi se upotrebuvaat kako sredstvo za omeknuvanje i protiv kaslica. Poradi takvoto dejstvo, sluzta od semeto se upotrebuva protiv vospalenija na disnite organi: bronhit, traheit, laringit, grip.
Nadvoresno, sluzta od semeto se koristi kaj rani sto se dobivaat pri dolgi lezenja, kako sredstvo protiv vospalenie na kozata, raspukana koza.
Svezite, peceni plodovi od dunja vo narodnata medicina se koristat protiv kaslica, pri zaboluvanja na disnitte organi i protiv dijarea.
Gusta sluz od semeto: 100gr isuseno, celo seme se preliva so 1,5 L voda i se ostava da kisne 8 - 10 casa. Se cedi niz krpa. Sluzta se upotrebuva kako za vnatresna taka i za nadvoresna upotreba.
Listovite, suvi ili svezi se koristat kako caj protiv kaslica.


GLAVOC, CELADNIK
(echinops sphaerocephalus)

Dejstvoto mu e stimuliracko i opstotoniziracko, ja zasiluva fizickata i umstvenata sposobnost i srcevata rabota. Se koristi kaj istostenost, slabost na muskulite,paralizi, nevriti, oslabuvanje na vidot, polova slabost i sl.
Priprema: 1 lazica sitno somelen plod vrie 5 minuti so 250ml voda. Dnevno se pijat do 2 casi.


KILAVICA
(herniaria glabra)

Kilavica mnogu se upotrebuva vo narodnata medicina.Taa e sostaven del na poznatiot Uvin caj, a se upotrebuva i za spazmi vo besikata, cistit i drugi infekcii.
Upotreba: 3 supeni lazici od bilkata na 1 litar vrela voda. Stoi poklopeno 10 minuti,se cedi i se pie preku cel den.
Kilavicata najcesto se upotrebuva vo kombinirani diureticni caevi za bubrezite, mocnite kanali i besikata,zaedno so meckino grozje, breza, plod od sipka, konjsko opavce, svila od pcenka i dr.

ZAJACKA LOBODA, LISAEVICA
(hieracium pilosella)

Zajackata loboda e naroden lek za lekuvanje na lisai, rani i povredi.
Se upotrebuva i kaj bolesti na disnite organi, za isfrlanje na pesok i kamen od urinarni patista, protiv hemoroidi i hipertonija.


HMELJ
(humulus lupulus)

Ovie sisarki imaat jak miris koj e aromaticen i gorcliv. Sisarkite se koristat za jaknenje na zeludnikot i crevata, naduenost i crevni grcevi. Deluva i na nervniot sistem i ja normalizira rabotata na srceto. Cajot napraven od hmelj se zema nezasladen i vo goltki od 1 do 2 solji po potreba. Dobar e i kaj gihtot i revmatizmot, no najdelotvoren preckite na probavata osobeno ako se pie vo goltki eden cas pred jadenje. Se preporacuva i kaj nesonica.


ZOLTENOVEC
(galium verum)

Deluva diuretski, isfrla stetni sostojki od organizmot, ja potiknuva rabotata na crniot drob.
Vo narodnata medicina se koristi kako kupka kaj kozni lisaevi i ekcemi.


ZDRAVEC
(geranium macrorrhizum)

Pomaga kaj vospalenie na sluznicata kaj zeludnikot i crevata.
Vo narodnata medicina se koristi za regulacija na rabotata na jajnicite.
Kako kupka pomaga kaj hronicni kozni bolesti.


VERBENA
(verbenae herba)

Vo narodnata medicina se koristi kaj bolestite na crniot drob, protiv slabokrvnost, protiv grcevi, za potiknuvanje na lacenje mleko kaj doilki.


SUSOVA KRUNA
(passiflora)

Passiflora moze da dade plodovi koi se isto taka lekoviti i mnogu ceneti (marakuja)
Mnogu e lekovita bilka
Se koristela kako sedativ i protiv grcevi.
Dobra e za nesonica. Razni lekovi za nesonica cesto predizvikuvaat zavisnost, malaksanost, mamurlak i osamutenost sto ne e takov slucaj so lekovite od prirodata kako passiflora koja deluva smiruvacki i opusteno.
Osven za nesonica passiflora se koristi i za parkinsova bolest, histerija, epilepsija, visok pritisok, reguliranje na menstruacija, hemoroidi, za bolesti na koza, alkoholizam, glavobolka, tahikardija i lecenje na hiperaktivnost kaj deca, kako diuretik, protiv bolki, kaj paraliza, bronhitis.
Najdobro e da se zima vo oblik na ekstrakt, no sepak ako nemate togas cajot pripremite go vaka: 5gr. od bilkata prelite ja so250ml vruka voda, se pie 3 pati dnevno, vo slucaj na nesonica se zima dve dozi navecer, edna posle vecera i edna pred spienje.
Cajot ne go zimaat trudnici i deca pod 2 godini, pred anestezija i bidejki moze da predizvika pospanost se izbegnuva ako planirate da vozite vo tekot na denot.


ZLATEN KOREN
(rhodiola rosea)

Korisen e za :
. izdrzlivost
. kondicija
. podobruvanje mentalna bistrina
. koncentracija
. imunoloski sostav


IGIROT
(acorus calamus)

- leci groznica
- go jaca zeludnikot i zivcite
- protiv poduvanje
- slaba probava
- nervozno srce
- nastinka
- kaslanje

KAJSIJA
go podobruva pamtenjeto

Bogata e so provitamin A (betakaroten) priroden antioksidant koj go stiti organizmot od deluvanje na slobodnite radikali. Dvesta grama od ova ovosje ja obezbeduva dnevnata potreba na organizmot za ovoj provitamin.
Kajsijata sodrzi dosta kalium koj ja potiknuva rabotata na srceto, a ima i drugi dragoceni minerali kako sto se jod, cink, hrom i mangan.
Odlicen e diuretik pa se preporacuva kaj bubrezni i kardiovaskularni zaboluuvanja. Dobar e za vid, koski i tkiva, podobruva koncentracija i pamtenje, blagotvorno deluva na krvnite sadovi na mozokot, pomaga vo slucaj na anemija bidejki sodrzi folna kiselina i bakar. Bidejki e bogata so vlakna go podobruva varenjeto.
Kajsijata go regulira krvniot pritisok, pomaga vo lecenje astma i anksioznost.

OMAN
(inula helenium)

Potiknuva potenje, go smiruva bronhitisot, polenska groznica (alergija na polen), kaslanje i astma. 1 kasika oman se stava vo 2dl ladna voda, kratko se vari, se proceduva i pie 2 do 3 pati dnevno.


SLADOK KOREN
(glycyrrhiza glabra)

Lekovitite supstanci od korenot go olesnuva iskasluvanjeto i leci vospalenija.
Poradi toa slatkiot koren se koristi za lecenje na disni organi koi imaat nasobrana sluz, kaj vospaleno grlo, temperatura, kaslanje, promuklost i oteznato disenje.
Se vari 50 grama koren vo litro voda dodeka tecnosta ne se namali na pola, se dodava 30 gr. podbel i dve kasiki limunov sok, pa odma se trga od sporet, se poklopuva i da se oladi. Se proceduva malku se zagreva i se pie po edna soljicka
3-4 pati dnevno.

KOMFOR
(cinnamomum camphor)

Komforot vo kineskata medicina tradicionalno se koristi kaj vospalena pluka bidejki gi prosiruva krvnite zili, taka ja podobruva cirkulacijata i vlijae na funkcijata disenje i krvotok. Isto taka gi ublazuva bolkite i gi olesnuva tegobite kaj jaki nastinki i bronhitis.
Uljeto od komfor malku se zagreva pa nezno se utrljuva 20 minuti na gradite i grbot kaj bolniot.HRASTAVA KORA
(quercus alba)

Protiv dijarea i dizenterija : 1 kasika sitno isusena kora se vari vo litar voda, dodeka tecnosta so varenje ne se prepolovi, se ladi, proceduva i se pie po 2 pati dnevno po 1 soljicka dodeka ne se oseti olesnuvanje.

NAPITOCI KOI GO HRANAT VASIOT MOZOK

2. KAFE
omilen napitok na pogolem broj luge so koj go zapocnuvaat sekoj nov den,
osven sto ke ve razbudi toa e sjaen antioksidans.Kofeinot kako glavna sostojka
na kafeto moze da go pojaca kratkotrajnoto pamtenje.
Soljicka do dve maksimum tri dnevno go smaluva rizikot od Alzhajmerova bolest,
dijabetis i bolesti na srceto.
3. SOK OD CVEKLO
temno crveniot sok od ovoj koren moze ne e omilen ali e dosta hranliv.
Casa sok od cveklo dnevno go cuva zdravjeto kardiovaskularniot sistem i ja
podobruva cirkulacijata.Cvekloto moze drasticno da go namali pokaceniot krven
pritisok, da go pojaca dotokot na krv vo mozokot.
4. CAJ
site onie koi ne sakaat da pijat kafe svojata doza pameten napitok mozat da go
pobaraat vo cajot.
Dokazano e deka tein odnosno kofeinot koj se naoga vo crniot, zeleniot ili
beliot caj deluva stimulativno na mozokot, na toj nacin ja zgolemuva
sposobnosta na pamtenje, ja zajaknuva koncentracijata, motivacijata i
izdrzlivost.
5. SOK OD JABOLKA
jabolkata e od sekogas poznata kako zdravo ovosje i dokazano e deka pomaga
za dobro pamtenje, ja podobruva memorijata. Dve do tri casi jabolkov sok
dnevno go smaluva rizikot od slabo pamtenje.


ALFA ALFA

Poseduva visoka koncentracija na mikro i makro minerali, hlorofil, karoten,nekoj enzimi i vitamini A, D, E i K. Nejzinite listovi, semki, caevi, oblozi, masti i tonici se koristat za lecenje na giht, stomacni problemi, rahitis, nesonica, glavobolka, artritis i anemija, kako sredstvo za smiruvanje i sredstvo za cistenje od razni otrovi.


10 POTREBNI NAMIRNICI ZA ZENI

Ako redovno se zimaat ovie 10 namirnici, ke se ublazat nekoi od najcestite problemi so koi zenata se sretnuva.
1. BROKULA
bogata so antioksidansi, vitamin K.
2. LEN
bogat so vitamin B, magnezium i mangan.
Sodrzi omega 3, masni kiselini.
3. PATLIDZAN
bogat so kalijum, koj deluva na izlacuvanjeto na visok voda od teloto, pomaga
vo borba protiv celulitot.
4. ORASI
bogati so vitamin E ( go usporuva procesot na stareenje )
5. TOFU
sodrzi priroden estrogen
6. LUK
bogat e so hrom, vitamin C, mangan, vitamin B6, folna kiselina, kalij.
7. PCENKA
8. AVOKADO
ima vitamin D
9. LOSOS
10.PIVSKI KVASEC


5 "TERMINATORI" ZA ESERIHIJA

Ovie 5 lekoviti bilki mozat da gi ublazat tegobite.
1. KUKURUZNA SVILA
1 kasika caj se stava vo 3 dl vrela voda.Se vari tri minuti pa se ostava da se
oladi. Po edna solja laden caj se pie barem tri pati dnevno.
2. BREZA
1 kasika caj se preliva so solja vrela voda, se ostava da odstoi 10 minuti.
Se pie 4 solji dnevno izmegu obroci.
3. BRUSNICA
vo 0,5 L voda se vari 30 gr. brusnica dodeka polovina tecnost ne ispari.
Se dodava golema kasika med i se pie tri pati dnevno po solja topol caj posle
jadenje.
4. MAGDONOS
mala kasika caj se preliva so solja vrela voda, se ostava da odstoi 10 minuti.
Cajot se pie dodeka e topol tri pati dnevno.
5. UVIN CAJ
kasika caj se preliva so 250 ml zovriena voda , se ostava da odstoi 15 minuti.
Se pie bez seker tri pati dnevno.
Najcesto koristeni caevi se od brusnica i uvin. No vazno e da se napomene deka ne se preporacuva nivno mesanje. Odlucete se za edna vrsta.


JABOLKA

. malku kalorii, polno vitmini
. go namaluva holesterolot
. protiv dijabetis
. za izdrzlivost
( se zima pred trening, ja zgolemuva izdrzlivosta vo tekot na vezbanjeto )

1. ORASI
dokolku se konzumiraat orasite, se podiga nivoto na dobriot holesterol, a se smaluva nivoto na losiot.
2. BADEMI
vitamin E
3. KIKIRIKI
go balansira sekerot
4. Fstak
za vid
sodrzi vitamin C, karoten, kalium, fosfor, zelezo i kalcium
Fstacite se sovrseni za kosa, vid, koza, krvni sadovi, bubrezi, go zajaknuva
imunitetot.

ORASI ZA PODOBRI OCENKI

Studenskata ishrana treba da bide bogata so suvo ovosje, semki, riba i salata.
Najdobra hrana za mozokot se orasite.
Orasi, suvo ovosje i semki se energetski intezivni. Na koncentracija i pamtenje vlijae zelen lisnat zelencuk i riba.


VISNJA ZA PODOBAR SON

Poznato e deka lavandata i toploto kakao pomaga za pomiren son. Megutoa i sokot od visnja e odlicen za dobar son.
Se smeta deka za toa e zasluzen melatonin koj go sodrzi sekoe crveno ovosje.


10 SUVI SLIVI NA DEN

Suvi slivi, odlicni se za zeni vo menopauza.
Vlijaat na cvrstina i gustina na koskite, taka se smaluva moznosta za nastanuvanje na osteoporoza.
Suvite slivi sodrzat vitamin A, K, beta karoten, lutein, vitamin C.


BILKI KOI GO OBNOVUVAAT CRNIOT DROB

1. GLUVARCE (taraxacum officinale)
2. SLADOK KOREN (glycyrrhiza glabra)
3. SIKAVICA (silybum marianum)


JAPONSKA JABOLKA

Svez plod ili sok od japonska jabolka se koristi za lecenje :
bolesti na creva, zeludnik, lecenje hemoroidi, bolesti na crn drob i zolcka, za lecenje na visok pritisok, plodot e dobar i za zivci (gi smiruva zivcite i relaksira) i go zajaknuva imunitetot.

bozinovska
18-02-12, 10:08
CILI CAJ

Ovoj caj e za site koi sakaat orginalen cili vkus.
Idealno e da se konsumira so zacineta Indiska hrana.
Moze sami da si go napravite ovoj caj so kombinacija na caj od sipka i svezo iseckano cili.


CUVARKUKA
(sempervivum tectorum)

Ovaa lekovita bilka sodrzi tanin, sluz, smola, kalcium, malat, mravja i jabolkova kiselina, flavonoid, kempferol.
Cuvarkuka sodrzi sol, vosok, sluz, seker, minerali.

LEKOVITOST
Lekovitiot del od bilkata se listoviite. Se upotrebuvaat za svez sok.
Sokot se upotrebuva protiv izgorenici, herpes, hemoroidi, kaj losi sonista(kosmari), cirevi, nervni rastrojstva, nagluvost.
Svezo zdrobenite listovi ili sokot se koristi kako sredstvo koe ladi i stegnuva, protiv soncevi pegi, kurjo oko.
Moze da se upotrebuva i protiv vospaleni zabi i vospaleno grlo.NAJDOBRI BILKI ZA PLODNOST

Rosnik leci razni vospalenija, cirevi, bolni menstruacii, gi ublazuva simptomite na klimaks, ja poprava krvnata slika.......
Sepak se pokazal kako dobar lek protiv neplodnost. Cajot od ovaa bilka gi zajaknuva zidovite na matkata.

Valerijana ,blagodarenie na nejziniot hemiski sostav, ona go normalizira lacenjeto na polnite hormoni i menstrualniot ciklus.

Konopljika ne smee da se zima so kontracepciski hormonalni lekovi i ne se preporacuva na devojki pomladi od 18 godini.

Zdravec sam ili vo kombinacija so Valerijan e odlicen lek protiv neplodnost.

PET PROVERENI NAPITOCI

1. ROSNIK (alchemilla vulgaris)
edna mala kasika caj se preliva so solja vrela voda, da odstoi 10 minuti pa se proceduva. Se preporacuva dnevno po dve soljicki.
2. VALERIJANA
vo 1litar ladna voda se stava saka od cajot. Koga ke provrie, se trga na strana i treba da odstoi saatvreme. Se proceduva i se pie preku celiot den.
3. KONOPLJIKA (vitex agnus castus)
edna kasika od cajot se preliva so solja vrela voda treba da odstoi 10 minuti pa se proceduva. Se pie tri pati dnevno po edna solja.
4. ZDRAVEC (GERANIUM)
se pomesuva po pola kasicka zdravec i valerijan. se preliva so solja vrela voda da odstoi 10 minuti. Se pie ednas dnevno.
5. ZELEN CAJ


CAJ OD EUKALIPTUS

Sodrzi mentol koj e glavna sostojka vo sirupite protiv kaslanje.
Pomaga protiv nastinka, astma i bronhitis. Ovoj caj pomaga protiv infekcija na grloto i e antiseptik na usnata suplina.

CAEVI SO KOI POLESNO KE GI POBEDITE SEZONSKITE BOLESTI

1. EHINACEA
ovoj caj go skratuva vremetraenjeto na nastinkata. Podobri efekti se
postignuvaat koga ke pocne da se koristi vednas so prvite simptomi.
2. ZENSEN
ja stimulira aktivnosta na kletkite
3. BOZEL
ja smaluva bronhijalnata sekrecija i se koristi za da se namalat simptomite na
nastinkata.
4. LIPA
ja namaluva temperaturata se upotrebuva kaj nastinki i kaslanje.
5. KOREN OD BEL SLEZ
se koristi kaj iritirana sluzokoza na usta ,grlo i zeludnik, kako i za smiruvanje
na suvo kaslanje.
6. LIST BEL SLEZ
se koristi za iritirana sluzokoza na usta i grlo od suvo kaslanje.
7. PLOD BOROVNICA
se koristi kako lokalna terapija na vospalena sluzokoza na grlo i usta.


8 Najdobri bilki za slabeenje

8 bilki koi ke vi pomognat vo detoksikacija na organizmot, ke go ubrzaat metabolizmot, ke go namali apetitot i ke pomognat vo gubenje na visok kilogrami.

1. gluvarce
2. kopriva
3. komorac
4. kamilica
5. matocina
6. borovnica
7. hibiskus
8. bozel


ESTRAGON
(artemisija dracunculus)

Listot e bogat so jod, mineralni soli i vitamini A i C.
Odvarot go pottiknuva varenjeto.Ja sprecuva naduenosta.
Korenot se upotrebuva protiv zabobolka.
Se upotrebuva i vo nesoleni dieti.


9 Namirnici protiv rak

1. bel luk
2. brokula
3. brazilski orev
4. limun
5. borovnica
6. articoka
7. losos
8. kivi
9. kisel kupus


CUROKOTA / CRNJIKA
( nigella sativa)

Vaseto zdravje so seme ili ulje od Crnjika.
Semeto Crnjika e efikasno i moze da go koristi sekoj osven trudnici.
Negoviot efekt se pokazuva so sekojdnevna upotreba.

Lekovitost:
probavni problemi, naduenost, za funkcija na crn drob, migrena, podobruva lacenje na mokracna kiselina, ja podobruva vitalnosta na organizmot, protiv iscrpenost, protiv vospalenija, go podobruva apetitot, za namaluvanje na temperatura, protiv dijarea, protiv bakteriski, glivicni i virusni zaboluvanja, leci glavobolka, protiv krvarenje, protiv kancerogeni zaboluvanja, go namaluva nivoto na seker vo krvta, go podobruva lacenjeto na mleko kaj doilki, go regulira hormonot za rast, leci nekontrolirano mokrenje, leci cir na dvanaestpalacno i zeludnik, za namaluvanje holesterol vo krvta, afrodizijak.


CUMIN
(cuminum cyminum)

Od plodovite se dobiva etericno maslo Oleum cumini.
Se upotrebuva vo medicinata, veterinata i proizvodstvo na mirisi.
Kiminot pomaga pri naduenost, koliki, loso varenje i diarea

KIVI

Kivi e priroden antioksidans, sedativ, diuretik, antipiretik, antitrombotik....
Rrgulira krvrn pritisok, go namaluva holesterolot, go ubrzuva varenjeto, go zastituva vidot, go zajaknuva imunitetot, gi eliminira toksinite.

KIKIRIKI

Kikirikite se bogati so proteini, jaglenohidrati, masti, bilni vlakna, razlicni minerali i vitamini (nijacin, tiamin, vitamin E i vitamin K)
Lekovitost
. go smaluva rizikot od kardiovaskularni zaboluvanja
. smiruvacki deluva na nervniot sistem
. pomaga pri lacenje na zolckata
. ja pojacuva potencijata
. podobruva koncentracija
. podobruva memorija
. go podobruva sluhot
. dava sjaj na kosa


BILKI DIURETICI

Diureticite go pojacuvaat izlacuvanjeto na urinata.
Lekovitite bilki se ednostavni i bezopasni prirodni sredstva koi pomagaat vo isfrlanjeto na visok tecnosti vo organizmot.

Bilki prirodni diuretici se :
bel luk, breza ,brusnica, celer, kopriva, gluvarce, oves, spargla, patlidzan, magdonos, pirevina, zelen caj, konjsko opavce.


VANILA

Od vremeto vanilata se koristela kako afrodizijak.
Vo narodnata medicina i za namaluvanje na temperaturata.
Antioksidantot od vanila go neutralizira deluvanjeto na slobodni radikali, ja cuva kozata od susenje na ladno i vetrovito vreme.
Mirisot na vanila go potiknuva lacenjeto na serotonin koj doprinesuva dobro raspolozenie.


MUSKATNO OREVCE

Muskatnoto orevce sodrzi eugenol, koj moze da mu koristi na srceto.
Ima jako antibakterisko svojstvo. Gi ubiva bakteriite vo usta.
Uljeto od muskatno orevce ima sposobnost da go stimulira mozokot, go ublazuva stresot i ja potiknuva mentalnata aktivnost.
Vo kineskata medicina se koristi za bolki vo zeludnik i vospalenija, kako i za smaluvanje na otoci.


MATICEN MLEC

Maticniot mlec e mnogu moken.
Sodrzi razni aminokiselini, vitamini, minerali, enzimi.
Sekojdnevnata upotreba ke spreci razni bolesti, ali ja zgolemuva i energijata vo teloto, izdrzlivost i sila.
Maticniot mlec pomaga vo pravilno funkcioniranje na crniot drob, moze da gi namali bolkite vo muskulite i zglobovite. Moze da spreci infekcija na kozata.
Ima antibakteriski svojstva i sposobnost da unisti razlicni vrsti bakterii, moze da go drzi holesterolot vo granici na normala i da go kontrolira dijabetisot.
Pomaga vo borba protiv depresija i go namaluva stresot.
Maticen mlec se koristi za :
. anemija
. artritis
. astma
. slabi koski
. depresija
. dijabetis
. hormonalna neramnoteza
. visok krven pritisok
. impotencija
. neplodnost
. vospalenija
. loso pamtenje
. problemi so imunitetot
. bolesti na crniot drob
. mentalna iscrpenost
. menopauza
. napad na panika
. parkinsonova bolest
. usporen rast
. problemi so kozata i brcki
. virusni i bakteriski infekcii
. lecenje na rani
. slabi i umorni oci

bozinovska
18-02-12, 10:12
КРМАС

Станува збор за растение што дава ситни црни плодови, многу потсетува на рибизла, а кај нас народски го викаат крмас. Расте како гроздови во вид на грмушка. Можете да го најдете на пазар најчесто на тезгите со чаеви.
Содржи
Органски пигменти, танин, флавониди, аминокиселини, каротен, витамин А,Б, а најмногу Ц. Тој е најдобриот антиоксиданс што помага во одржувањето на холестеролот во крвта, го подобрува видот, работата на срцето, а особено го јакне имунолошкиот систем. Народите го користеле најмногу за подобрување на крвната слика и за лекување од настинки и инфекции.
Освен за подобрување на одбранбената функција на организмот, крмасот наоѓа сè поголема улога во исхраната на луѓето болни од рак. Сето тоа произлезе откако научниците излегоа со фактот дека ова овошје ги штити клетките од оштетување.
KOSTENI

Ekstraktot od seme na div kosten ja pottiknuva mikrocirkulacijata na kozata i ja snabduva so kislorod i potrebnite hranlivi materii, pritoa otstranuvajki gi stetnite.
Pomaga i pri prosireni veni, reuma i giht. Ja zgolemuva elasticnosta na krvnite sadovi.
Sprecuva nastinki i go namaluvaat rizikot od srcevi zaboluvanja i ja podobruvaat plodnosta kaj mazite.

Cajot od pitom kosten gi ublazuva simptomite na astma i bronhitis, dodeka samiot kosten pomaga pri bubrezni i digestivni problemi.
Preku B vitaminite i fosforot kostenot gi zajaknuva nervite, dodeka blagodarenie na aminokiselinata triptofan teloto proizveduva hormon serotonin ili hormon na srekata.
Neramnotezata na serotonin vo organizmot vlijae vrz raspolozenieto i moze da dovede do depresija.


MLADA PCENICA

Listovite na mlada pcenica sodrzi vitamin A, C, B kompleks, vitamini E i K, kalcium, magnezium, zelezo, cink, kalij, fosfor i kobalt.
Odlicen izvor e na aminokiselini i enzimi.
Povolno deluva na koza ,kosa, nokti.Na probava, srce i krvotok.
Posebno se preporacuva kaj oslaben imunitet, osobi izlizeni na psihicki i fizicki napor, sportisti, posle operacija, dijabeticari.
Vkusot na sokot od mlada pcenica vo pocetokot moze da bide neobicen pa se preporacuva da se kombinira so drugi ovosni sokovi, posebno dobro se slaga so jabolka.


NONI
(morinda citrifolia)

Noni e edinstvena bilka na svetot koja sodrzi 155 bioloski delotvorni sostojki.
Noni pozitivno deluva na :
imunoloskiot sistem i opsta zdravstvena sostojba, regeneracija i podmladuvanje na keliite vo organizmot, zastita od maligni pojavi, antivirusno i antibakterisko dejstvo, antidepresivno dejstvo i go regulira sonot, za energija i koncentracija, kardiovaskularni zaboluvanja, za muskuli, dijabetis tip 1 i tip 2, artritis, alergija, problemi so disenje, vo terapija na razni bolesti zavisnost od pusenje, alkoholizam, narkomanija.

BEL BOR
(pinus silvestris)

Za lecenje na infekcija na disnite patista
Protiv hronicen bronhitis


CUBRICA
(satureia hortensis)

Organi za varenje
Krv, krvni sadovi i srce
Nerven sistem
Polovi organi
Organi za disenje
I se smeta za dobar afrodizijak


ORIGANO
(origanum vulgare)

Cajot pomaga protiv nastinka, glavobolka, tegobi so varenjeto i nervite.
Origanoto go pottiknuva varenjeto, ja podobruva rabotata na crniot drob i zolckata.Gi namaluva grcevite.
Origanoto e slicno na majoranot no,sepak,se razlikuvaat, pa ne e preporaclivo da se upotrebuvaat eden namesto drug.MAJORAN
(origanum maiorana)

Majoranot lekovito dejstvuva na sistemot za varenje i pomaga pri nastinka, astma, migrena.Vo nesolenite dieti e eden od osnovnite zacini bidejki neposredno gi stimulira vnatresnite organi.


PISKAVICA
(trigonella foenum graecum)

Piskavicata go regulira sekerot vo krvta, gi cisti disnite organi i organite za varenje, otvara apetit i leci hemoroidi.
So nadvoresna upotreba vo vid na oblog piskavicata gi ublazuva bolkite kaj giht, isijas, leci oteceni zlezdi, cirevi na koza i izgorenici.Пчелин полен

Пчелиниот полен го јакне имунолошкиот систем
Kорисен при зрачна терапија
Намалување на алергиските реакции
Врвните спортисти користат пчелин полен
Пчелиниот полен често се користи од страна на спортистите за подобрување на силата, издржливоста, енергијата и брзината. Се вели дека помага мускулите да се опорават побрзо по вежбањето и да се зголеми менталната кондиција на човекот.
Тој им дава повеќе енергија и подобри перформанси на спортистите за настани како маратони и тие не се толку исцрпени следниот ден .


PORTOKAL

Poradi mosne malo kolicestvo seker sto go sodrzi socnoto i osvezuvacko meso na ova juzno ovosje, preporaclivo e za ishrana na dijabeticarite.
Mosne e delotvoren i kaj anginata, precki so varenjeto i bolesti na bubrezite i mocniot meur.
Svezo isceden sok ispien na gladen stomak osobeno e korisen za srceto, zosto e vistinski magnet za otrovite sto vo tekot na nokta se nasobrale vo organizmot.
Cajot od listovite od portokal ja namaluva temperaturata, go potiknuva potenjeto, go jakne organizmot.


Калинка

Плодот има исклучително ниски вредности на заситени масти, холестерол и натриум од една страна, и висок процент на растителни влакна од друга страна. Од витамините се истакнуваат големите количини на фолна киселина, витамин Ц и витамин К. Од минералите како најзастапени ќе ги споменеме железото, калциумот, бакарот, калиумот и фосфорот.
Антиоксидансите го неутрализираат штетниот ефект на слободните радикали врз клетките и со тоа го забавуваат процесот на стареењето и процесите на настанување на разни болести.
Консумирањето на калинка и сок од калинка има и многу други бенефити меѓу кои и:
Забавување на ширењето на ракот на дојка

Забавување на процесот на атеросклероза и намалување на ризикот од појава на болести на срцето и крвните садови. Поедноставено – калинката е супер храна за срцето.

Забавување на растот на ракот на простата

Намалување на ризикот од појава на остеоартритис

чистиот, незасладен сок од калинка е најздрав овошен сок.

KORIANDER

Kako osnovni lekoviti svojstva na korijanderot se smetaat: sredstvo protiv potenje, sredstvo za mokrenje, protiv gasovi,stimulans.Korianderot se preporacuva protiv mrzlivosta na organite za varenje, povrakanje, bolki vo grlito, izgorenici.
Korijanderot odlicno se kombinira so mirudija, kim anason.
Se preporacuva da se primenuva kako sredstvo protiv bolka pri gatritis, cir na zeludnikot i na dvanaesetpalacnoto crevo.
Sveziot sok od bilkata treba da se koristi po edno lazice tripati na den protiv alergii, polenska treska i bronki po kozata, a isto taka i nadvoresno pri jadez i vospalenie na kozata.


KARANFILCE

Pred se,ovj zacin e polezen za lugeto so kardiovaskularni zaboluvanja, protiv starosnoto vlosuvanje na pomnenjeto, za podobruvanje na intelektualnata aktivnost.
Se primenuva pri nastinka, kaslica, astma, zabobolka, nizok krven pritisok.
Gi stimulira kletkite od crniot drob da proizveduvaat glikogen koj ja zgolemuva antitoksicnata funkcija na crniot drob.
Karanfilceto uspesno go pobeduva virusot na gripot i ima silno izrazeno antigabicno dejstvo. Pomaga vo lekuvanjeto na paradentozata i se koristi kako preventiva protiv karies. Po sekoe jadenje treba da se dzvaka karanfilce se dobiva svezina na zdivot.

Karanfilceto ovozmozuva zgolemuvanje na seksualnata aktivnost, ja potiknuva polovata aktivnost, ja otstranuva frigidnosta kaj zenite.

Lugeto so zgolemen krven pritisok ne treba da go upotrebuvaat karanfilceto vo golemi kolicini.

KAKAO

Какаото се сврстува во категоријата супер храна бидејќи е богато со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси.
Какаото содржи големи количини железо затоа се препорачува да го внесуваат луѓето кои се анемични.
Содржи магнезиум и хром, а токму тие овозможуваат балансирање на шеќерот во крвта што значи какаото е совршено за дијабетичари.
Богато е и со цинк и омега 6 масни киселини.
Какаото дава енергија и е едно од најдобрите артикли што се препорачуваат за губење на килограмите.
Содржи состојки кои ги зајакнуваат ноктите и косата, ја одржува кожата убава, врши детоксикација на црниот дроб и помага во работата на панкреасот.
Исто така помага да не дојде до згрутчување во крвта.

Евергрин е веста дека какаото е афродизијак. Ако не верувате, пробајте.ROGAC

Upotreba za : holesterol, dijabetis ,slabeenje
Svojstva: jaglenihidrati, hipoglemicni
Sostojki: arginin,benzoeva kiselina,galska kiselina,glukoza ,pektin,skrob,tirozin saharoza,tanini,tokoferol,tirozin
Se upotrebuva : semeto

pokraj upotrebata na rogac vo kujnata ,pronajden e kako sostojka vo mnogu dietski prasoci i kako za poveke energija bidejki pomaga da go spusti glimecniot indeks za hrana ,taka sto sekerot se osloboduva mnogu pobavno od cokoladoto.
ovaa sposobnost da pomogne so kontrolata na sekerot vo krvta e korisno za onie koi se skloni vo razvojot na dijabetis.

vo kujnata
rogacot se koristi kako zdrava namena za cokoladoto i moze da se koristi na ist nacin kako kako vo prava ima pomalku kalorii.rogacot e prirodno posladok kako nezasladeno cokolado no zatoa moze da se napravi vkusen so dadavanje seker vo nekoi recepti.ima golem broj prednosti vo odnos na cokoladoto.KARDAMOM

Kardamomot dejstvuva protiv vospalenija ,osvezuva,gi namaluva gasovite, toj e dobro sredstvo za mokrenje, ja stimulira rabotata na mozokot, srceto, dava cuvstvo na radost.
Se preporacuva kako aromaticno zeludocno sredstvo pri nedostik na apetit, loso varenje na hranata vo organizmot i vo tekot na bremenosta.
Kardamomot ne treba da go upotrebuvaat onie koi stradaat od cir na zeludnikot i na dvanaesetpalacnoto crevo.


KIM
Carum carvi
Kimot go podobruva varenjeto,gi onevozmozuva procesite na gnienje vo crevata, gi otsranuva bolkite vo oblasta na crevata i zeludnikot.
Kimot ovozmozuva zgolemuvanje na sekrecijata na mlecnite zlezdi, a isto taka se primenuva i protiv bronhitis i kaslica.Kimot e odlicno sredstvo protiv gasovi.
Etericnoto maslo ima antisepticko dejstvo i gi unistuva glistite.
Kimot isto taka ,se preporacuva za lekuvanje na astma, kako i protiv zasileno cukanje na srceto.


ESENSKI NAMIRNICI KOI GI TOPAT KILOGRAMITE

Ако размислувате за започнување на диета, есента е идеално време за тоа.

Тиквата, поради високата концентрација на диетални влакна, минерали и витамини, бетакаротен и малиот број на калории (само 33 на 100 грама), е совршена за сите кои сакаат да ослабнат. Од тиква можете да направите многу комбинации од супа, до пита.

Циметот го намалува апетитот
Најстојувајте овој чудесен зачин да го додадете во секој оброк. Подеднакво добро оди и со солени и со благи јадења, а доаѓа во два облика - во стапчиња или мелен. Циметот е богат со диетални влакна, калциум и железо, поради што е совршен лек кој го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот.

Јапонското јаболко е извор на јод
Јапонското јаболко е одличен извор на јод кои е неопходен за работа на штината жлезда. Освен тоа, го забрзува метаболизмот поради што е идеално за сите оние кои сакаат да ослабнат. Кората изобилува со прехранбени влакна, каротеноиди, витамин Ц и фенолни соединенија. 100 грама јапонско јаболко содржи 77 калории. Можете да го испробате и во комбинација со салати, а со него можете да направит и пита.Cimet
Cimetot deluva kako sedativ i analgetik,go smaluva krvniot pritisok i go odrzuva vo ramnoteza.Ja stimulira cirkulacijata pa zatoa tradicionalno se koristi za "zagrevanje na teloto" cesto vo kombinacija so gjumbir.
Cimetot pomaga za opustanje na napnati i bolni muskuli i protiv nastinka.
Etericnoto ulje od cimet deluva antivirusno,a se upotrebuva i kaj loso varenje.
poznato e deka medot i cimetot moze da izleci mnogu bolesti.

Miralem
18-02-12, 22:33
Mnogu korisna tema i mnogu interesni podatoci.

hira
18-02-12, 22:54
Fala ti mnogu Bozinovska,
mnogu korisna tema...

Belkisa
15-10-12, 19:23
Чајна билка (лат. Camellia sinensis)Од овој ист вид се добива бел чај, зелен чај, улонг и црн чај, но потоа подлежат на различна обработка за добивање на различни нивоа на оксидација.Зелениот чај, како и другите чаеви од растението Camellia sinensis, е богат извор на полифеноли. Тоа се моќни антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали во телото. Еден од најстарите светски познати истражувачи за полезното дејство на зелениот чај, Џон Вајсбургер, тврди дека зелениот и црниот чај содржат 8-10 пати повеќе полифеноли, отколку овошјето и зеленчукот.
Освен антиоксиданси, зелениот чај содржи и витамин Ц, некои витамини од групата Б, цинк, магнезиум, калиум, манган и флуорид.
Постојано се појавуваат нови и нови докази за полезното дејство на зелениот чај врз здравјето.
1.Ја спречува појавата на рак.
2.Заштитува од срцеви заболувања.
3.Го подобрува имунитетот.
4.Помага за намалување на „лошиот“ холестерол.
5.Го заштитува џигерот.
6.Спречува појавување на камен во бубрезите.
7.Го подобрува денталното здравје.


Зелен чај

Зелениот чај се прави од лисјата на растението Camellia sinensis. Потекнува од Кина и е дел од азиската култура.

Секојдневното пиење зелен чај има изобилство на докажани позитивни ефекти врз нашето здравје.


Зелениот чај содржи многу активни супстанции кои имаат широка палета на позитивни ефекти врз нашиот организам. Содржи полифеноли и кофеин кои имаат улога во термогенезата на организмот, тие го забрзуваат нашиот метаболизам за 4%, а при тоа не не го преоптоваруваат срцето и не ја забрзуваат неговата работа. Имаат улога и во оксигенацијата на мастите, па затоа зелениот чај се користи кај оние кои сакаат да изгубат неколку килограми. Други супстанци кои ги има во зелениот чај а се корисни за нашиот организам се флавоноидите кои се антиоксиданси. Тие имаат улога во детоксикацијата и антиканцерогени ефекти.

Растението содржи и витамин Ц, многу минерали и каротеноиди кои се важни алки во синџирот на одржување на нашето здравје. Го подобрува работењето на кардиоваскуларниот систем, уринарниот систем и ја подобрува мозочната функција. Помага и при чуство на замор.

Не заборавајте ги здравите состојки на оваа скапоцена билка и редовно конзумирајте зелен чај.

Belkisa
15-10-12, 19:38
Aлое вера


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Од 300 различни видови алое вера, само 1 од нив се користи за медицински цели – Aloe Barbandensis Miller. Преку 200 научни истражувања несомнено ја докажуваат важноста на оваа билка во унапредувањето на здравјето на човекот.

Природната алое верата содржи: калциум, магнезиум, витамини А, Ц, Е, Б12 и Д, германиум, есенцијални масни киселини, ензими, 18 амино киселини итн.

Сокот од алое вера е сврстен во еден од најдобрите прочистувачи на телото и внатрешните органи, поточно на желудник, црн дроб, бубрези, слезина, мочен меур.


Ефектите на алое верата особено биле забележани кај пациенти кои претходно биле оперирани од некоја тешка болест, па покрај хемотерапијата и зрачењето на кое биле изложени, нивниот медицински третман бил надополнет и со гел од алое вера. Пациентите чувствувале намалување на тегобите и зголемување на нивната енергија. Меѓутоа ефектите се одвивале постапно, а не наеднаш.

Ја одржува влажноста, сјајот и еластичноста на кожата, преку неа се зголемува производството на колаген, помага при лекување на изгорениците на телото (од сонце или од зрачење) и ја ублажува болката, се користи и при лекување на хемороиди, дерматитис, црвенило, иритации, псоријаза, воспаление на очи, а воедно и успешно ги измазнува брчките.

Гелот од алое вера има детокс ефекти врз организмот, кои пак се проследени со најчесто три знаци : дијареа (во првите неколку дена), главоболка и чешање на кожата.

Го одржува организмот стабилен и го чува имунолошкиот систем од болести како рак, тумор, сида, го редуцира шеќерот во крвта кај дијабет I и II, а исто така ги редуцира и воспалителните процеси како колитис, артритис, гастритис.


Мукополисахаридите кои ги содржи вршат превенција од артеосклероза, срцеви заболувања и Паркинсонова болест. Има антибактериски и антивоспалителни својства. Игра важна улога и при заздравувањето на оштетените ткива и уништување на патогените организми. Затоа е и добра за одржување на оралното здравје, поточно на устата и забите.

Најдобри и најбрзи ефекти дава преку напоредна надворешна и внатрешна употреба.Светот во улога на потрошувач

Доколку се одлучите да вклучите алое вера гел во исхраната, препорачано е тоа да биде 100% природен препарат бидејќи повеќето компании на пазарот, како и нивните дистрибутери, се стремат да остварат брз профит и затоа ја лажираат етикетата, на која нема ниту точен состав, ниту печат за загарантиран квалитет и поради конзистентност на гелот додаваат вештачки бои на производ кој би требало да е природен.


Во нашите поголеми маркети може да се најде сок од алое вера во кој има и малечки парценца желе, секако претходно обработени. Овој сок кој е достапен за сите има благ вкус, додека концентрираниот 100% гел кој не може да се набави насекаде има горчлив вкус и по малку е тежок за пиење. Несакан ефект досега не е регистриран ниту еден.

Belkisa
10-11-12, 20:48
Планински чај-(лат: Sideritis Scardica)Позната е во народната медицина по своите лековите својства.Планинскиот чај е високо ценета билка во народната медицина. Се употребува како универзален лек против настинки, грип и за целокупно јакнење на имунолошкиот систем. Научните истражувања покажуваат дека е богат со антиоксиданси и може да се користи за превенција и борба против рак. Исто така докажано е дека делува против бактерии и воспаленија, а може да се користи и како алтернативен лек против остеопороза


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Планински чај


Ова е едногодишно растение која често се среќава во нашата земја. Латинското име доаѓа од грчкиот збор за железо Sidiros и латинскиот назив за Шар Планина е Scardus.

Расте претежно на повисока надморска висина во суви предели и песокливи почви. Цвета од крајот на мај до август во зависност од надморската височина. Најмногу го има на високите планински пасишта најчесто на висина преку 1500 м.н.в.

Може да се одгледува и во вештачки услови во алеи со песок, или масовно да се сади на планинските пасишта.

Поради збогатеноста со антиоксиданси се користи како одлична превентива против рак

Лековитоста од планинскиот чај се добива од надземниот дел на билката и цветот. Содржи етерично масло, танини, белковини, јаглени хидрати.

Наоѓа широка примена во народната медицина.

Планинскиот чај се користи како превенција во лечење на органите за варење, против надуеност, грчеви, дијареа, гастритис и органите за дишење, во третман на астма, болести на црниот дроб и патиштата на жолчката, кај воспаление на урогениталниот систем, како и кај шеќерните болести затоа што го намалува осeтот за жед. Исто така се употребува како лек против грип, настинки, воспаленија, бактерии и зајакнување на имунолошкиот систем.

miraz
21-11-12, 03:08
:гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушк ање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање:: гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушка ње::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање::г ушкање::гушкање::гушкање::гушкање::гушкање:

Kul_Allahu_Ekber
06-12-12, 16:19
Денес на проблемот на неплодност е зголемен Според статистичките податоци, околу 10-20% се забележан брак без деца , односно неможноста за забременување во рок од 2-3 години, со редовен сексуален живот и без употреба на контрацептивни средства. Но причините за неплодност, кај некои партнери кои имаат здравствени проблеми, може да се констатира само со испитување и тестирање. Силна желба да имаат деца ги прави сопружниците да ги користат сите можни средства, вклучувајќи и традиционалната медицина.

Јас би сакала да се напомене дека лекувањето со билки, како и секој третман, треба да биде со специјалист. Правилна намена на билките е многу важна , бидејќи може да доведе до алергични реакции, па дури и труење ако се направи погрешен избор на билки и дози.

Информации за придобивките од користењето на одредени билки за лекување на болести, вклучувајќи ги и неплодност - е искуството од неколку генерации на билкари, билкар.
Жалфија
одамна се смета за корисна во женски стерилитет. Докажано дека жaлфија содржи голем број на растителни хормони, кои се женски полови хормони - естроген. Жалфијата ги подобрува јајниците влијанија врз стапката на растот на фоликулите . Но не заборавајте дека голема доза на оваа билка не е многу пожелно поради тоа што може да доведе до влошување на здравствената состојба и труење. За да се подготви се земаат 1 лажичка лисја жалфија , истурете ја во чаша зовриена вода и оставете 15 минути. Пијте по 1 / 3 чаша 3 пати на ден, 30 минути пред јадење 11 дена . Користењето на овој третман може да биде 3 месеци, ќе треба да направите пауза 2 месеци. Доколку е потребно, повторете го третманот . Подобрување на ефектот може да се постигне и со подготовка на жалфија заедно со липа , која исто така содржи голем број на phytohormones. За третман на неплодност исто така да користите свеж сок од жaлфија , по 1 лажица малецка 2 пати дневно - наутро и навечер. Третманот со жaлфија се користи по прекинување на менструалниот циклус

Друга билка која се користи т Pýrola потекнува во Месопотамија. Таа е ефективен во лечење на јајниците , хронични adnexitises, неплодност. Се земаат 2 лажици сува трева и се прелива со 300-400 мл вода што врие. Потоа нека се олади , се става мед за 1 / 3 и се пие 3 пати на ден, еден час пред јадење. При лечење неплодност мора да се користи 3-6 месеци.
Се зема Pyrola, 50 грама сува трева, се прелива го со 0,5 литри ракија и се остава да стои 20 дена. Се зема по40 капки 3 пати на ден еден час пред јадење.
Plantago major
помага во случаите кога неплодност е случај од воспалителни процеси во јајниците . Се користи и кај мажи за подобрување на спермата .Се зема 1 лаж , трева се истура сал се остава да врие на ниска температура 5 минути .Се зема 1-2 суп.. лажица 3-4 пати дневно, половина час пред јадење 1-2 месеци.

При воспаление на јајниците и неплодност се користите Tussilágo fárfara помешана со други билки. За да го направите ова, се зема по 50 грама мешавина од лисја , tussilago farfara , Caléndula officinális ,Solidágo virgáurea ,Matricária . смесата се прелива 0,5 литри врела вода , се остава да стои 2 часа. Се зема 1 / 3 чаша 6 пати на ден. Текот на третманот - 1-2 месеци.

за средување на хормони помогна
1. Агнус кастус/agnus castus,
2. Маца/мака потент (Maca potent) - прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги има и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај - вркута .
4 мацина трева очајница

за борба со инфекции
1. Чај од брусница и сушени брусници
2. Омега 3
3. Ацидофили и лактобацили со папаја и нони и алое вера
4. Кантарионово масло за мачкање
5. Лук и таблети од лук како вагиналети
6. Јогурт со лгг

Maca 500 mg 60 caps.
Мака (Lepidum Meyenii) е билка која има корен во вид на ротквица и расте на висока надморска височина на падините на Андите во Јужна Америка. Оваа билка содржи уникатен микс од витамини, минерали, есенцијални аминокиселини, масни киселини, фитостероли и протеини, поради што се користи како храна и како лек. Оваа древна легендарна билка од Јужноамериканкиот регион е позната како афродизијак и тоник за подобрување на целокупното здравје.Таа е популарна ширум светот како моќен биолошки енергетик кој ги подобрува психо-физичките способности и ја зголемува плодноста кај мажите и кај жените.

Оваа билка има бројни позитивни ефекти врз човековото здравје, и тоа:

- Го зголемува либидото кај машкиот и женскиот пол;
- Ја подобрува еректилната функција и ги намалува симптомите на импотенција кај мажите;
- Ја подобрува сперматогенезата и нивото на тестостеронот во организмот;
- Ја зголемува енергијата, виталноста и го подобрува психо-физичкото здравје.
Мака содржи бројни хемиски компоненти во кои спаѓаат: алкалоиди, стероли, танини, сапонини и кардиотонични гликозиди кои ја зголемуваат издржливоста и го засилуваат имунолошкиот систем кој го штити телото од многубројни инфекции и заболувања.

Атлетите и спортистите можат да ја користат Мака како енергетик, а лицата кои страдаат од хормонална дефициенција или намалено либидо исто така можат да ја консумираат оваа чудесна билка за да го подобрат сексуалниот живот и перформанси.

- Како диететски додаток, се зема 1 капсула дневно со вода.

Premium Chasteberry Fruit 400mg 120 caps
Chasteberry дрвото (Vitex agnus-castus) му припаѓа на семејството Verbenaceae познато како вид дива лаванда (популарно наречена витекс). Растението води потекло од тропските предели по долините на реките во Јужна Европа и Медитеранот, а како украсно растение се одгледува во САД.
Старите Грци и Римјани ги користеле листовите и плодовите од ова растение во лекувањето на проблемите со дигестивниот тракт, за третман на рани на кожата и за подобрување на женското здравје.
Карактеристики:
Витексот содржи антиоксиданси од типот на флавоноиди, алкалоиди, дитерпеноиди, витексин, кастицин како и етерични масла (цинеол, лимонен и др.), кои ги стабилизираат проблемите со женските хормони, помагаат при ПМС и одржување на сексуалното здравје. Овие компоненти поволно делуваат при пореметување на менструалниот циклус и менопаузата и кај различни гинеколошки заболувања како што се: синдром на полицистични јајници (ги ублажуваат симптомите), циклична масталгија, хиперпролактинемија (зголемено ниво на пролактин во крвта) и сл. Витексот го зголемува нивото на прогестеронот и ја стимулира хипофизата во создавањето на хормони и формирање на фоликули; поволно делува при кожните промени за време на пубертетот како што се акни и дисебореа; ја зголемува лактацијата и се препорачува да се зема во првите 10 дена по породувањето. Ако се зема пред спиење може да го подобри спиењето (го стимулира создавањето на мелатонин).
Примена:
При третман на предменструален синдром (препорачливо е да се комбинира со витамин Б6);
За регулирање на менструалниот циклус (аменореја и дисменореја);
Се препорачува за време на менопаузата;
За подобрување на овулацијата (стимулирање на фоликулите);
За подобрување на либидото и зголемување на сексуалната енергија. Секоја капсула од овој производ содржи 400 мг екстракт од плодот на дива лаванда произведена од Swanson Health Products специјално за вас. - Како додаток во исхраната се препорачува една до две капсули дневно со вода пред оброк. Не се препорачува за бремени жени и доилки.
Кај заболувања на кожа, коса и нокти;
Кај невролошки заболувања како Алцхајмерова болест и аутизам,
При разни инфекции и малигни заболувања и др. Секоја софтгел капсула од овој производ содржи 2500 ИЕ витамин A и 270 ИЕ витамин D за ефективна секојдневна суплементација, произведена од Swanson Health Products специјално за вас. -