PDA

View Full Version : Во Струга денеска беше преcтавена т.н. Торбешка повелба


Страници : [1] 2 3

DAIJA
09-01-11, 01:41
Во Струга денеска беше прететавена т.н. Торбешка повелба. Тоа го сторија од здружението Румелија и Партијата за европска иднина. Со неа бараат внесување на Торбешите во преамбулата на Уставот на Република Македонија. Сметаат дека пописот кој треба да се спроведе во април годинава ќе ја даде реалната слика за Македонија.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 6.jpg&size=article_medium

Според податоци на здружението Румелија, во Македонија има 100 илјади лица кои се идентификуваат како Торбеши, а од кои околу 20 илјади живееле само во Струга.


„Слободно тврдам дека дури во 30 % од населението во Струга е застапена тобешката заедница. Ние не сме ниту против едните ниту против другите, овој пат сме конечно и дефинитвно за себе“-Фарук Фератовски- Партија за Европска иднина


„Торбешката популација е една од најнегираните популации, присвојувана од другите и негирана од другите. И другите етнички заедници како што се Албанците и Македонците и кај нив постои свест дека ние сме нешто друго“-Шериф Ајрединоски- претседател на Румелија.


AlSat

musliman
09-01-11, 16:58
Masallah ,Insallah da uspeat vo namerata,so Allahova dz.s pomos,

muhadzir
09-01-11, 18:14
Vo koja namera?

Miralem
09-01-11, 20:28
Vo koja namera?

I mene me interesira :razmisluva:

burhan
09-01-11, 20:33
Не знам за каква торбешка заедница зборувате кога еднаш велите дека сте македонци сега велите торбешка заедница, но сепак ја поздравувам иницијативата и така македонците никогаш не ги сметале торбешите како македонци.

Muaz al Islam
09-01-11, 20:54
Додека Ги гледав вестите Слушнав како водителката на А1 ги нарече.
Собир на ,,Струшките македонци'' па ова незнам што му значеше.

Miralem
09-01-11, 21:17
Interesno e kako od ovie istive ke procitas nekade kako so golemi bukvi pisuvaat "VO ISLAMOT NEMA NACIJA" I kako nekoja nacija ja kritikuvaat,bozem,samo za nacijata ziveele,za orelot ziveele,verata ne im bila bitna.... Ako vo Islamot nema nacija,zosto ne mu gazeme na nefsot pa da se odrekneme od torbeslokot (ako nam ne ni e bitna nacijata) pa da gi poddrzime onie koi se mnozinstvo pa da se napravime edna celina ? Ili "nam" povazna ni e nacijata ?

Eden primer odavna go napisav. Da zamislime,vo Turcija se pojavuva druga nacija Grci,da receme,(od Hristijanska veroispoved) i dostignuva tolkavav broj sto se priblizuvaat do pola pola.... Torbesite koi se naogjaat vo Turcija,sto treba da se pisuvaat na popisot ? Da baraat svoja nacija ? Nikoj ne moze na nikogo da go spreci kako se cuvstvuva,tie mozat da se cuvstvuvaat i vo srceto da bidat torbesi,no ako e Islamot vo prasanje,ako vo Islamot nema nacija,togas prav izbor,mozebi gresam,no bi bilo da se pisuvaat Turci (pogledni,ne velam sega Albanci treba da se pisuvaat).

Prasajte nekoj Jovan,Krste,Trajko; Jas sum tn. torbes,pa neznam na sledniov popis sto da se pisuvam,Albanec ili Torbes. Ako ti rece da se pisuvas Albanec,pisuvaj se torbes,oti,sto mu smeta na Jovan,na Trajko,na Petar,,,, toa e prav izbor.

burhan
09-01-11, 22:44
Interesno e kako od ovie istive ke procitas nekade kako so golemi bukvi pisuvaat "VO ISLAMOT NEMA NACIJA" I kako nekoja nacija ja kritikuvaat,bozem,samo za nacijata ziveele,za orelot ziveele,verata ne im bila bitna.... Ako vo Islamot nema nacija,zosto ne mu gazeme na nefsot pa da se odrekneme od torbeslokot (ako nam ne ni e bitna nacijata) pa da gi poddrzime onie koi se mnozinstvo pa da se napravime edna celina ? Ili "nam" povazna ni e nacijata ?

Eden primer odavna go napisav. Da zamislime,vo Turcija se pojavuva druga nacija Grci,da receme,(od Hristijanska veroispoved) i dostignuva tolkavav broj sto se priblizuvaat do pola pola.... Torbesite koi se naogjaat vo Turcija,sto treba da se pisuvaat na popisot ? Da baraat svoja nacija ? Nikoj ne moze na nikogo da go spreci kako se cuvstvuva,tie mozat da se cuvstvuvaat i vo srceto da bidat torbesi,no ako e Islamot vo prasanje,ako vo Islamot nema nacija,togas prav izbor,mozebi gresam,no bi bilo da se pisuvaat Turci (pogledni,ne velam sega Albanci treba da se pisuvaat).

Prasajte nekoj Jovan,Krste,Trajko; Jas sum tn. torbes,pa neznam na sledniov popis sto da se pisuvam,Albanec ili Torbes. Ako ti rece da se pisuvas Albanec,pisuvaj se torbes,oti,sto mu smeta na Jovan,na Trajko,na Petar,,,, toa e prav izbor.


Se soglasuvam so tebe brate

Miralem
09-01-11, 23:39
Se soglasuvam so tebe brate

Brat,nekoi ubavo znaat sto pravat,nekoi ne se svesni...

Nikoj od onie koi se bucni vo recenicata "VO ISLAMOT NEMA NACIJA" nemoze da mi kaze deka ne sum vo pravo. Mnogu e logicki,mnogu e ednostavno,za sekoj na kogo mu e do Islamot,sekoj znae kade mu e mestoto,sto treba da poddrzi i kogo treba da poddrzi,na cija strana treba da zastane......

Slusaj me mene... i Makedoncite (Hristijanite) na popisot ako treba torbesi ke se pisuvaat samo Albancite da gi porazat.
Od koga HAKK I BATIL ZAEDNO ? Trajan da ti kaze: "Ke go poddrzime nasiot" Od koga nekoj koj e trajanov moze i moj da bide ? Od koga Hristijani i Muslimani slavat zaednicka pobeda i PROTIV KOGO ?

Allah da ne' upati na praviot pat,da ne napravi site Muslimani mnozinstvo,zaedno,da ni zblizi,pod edno zname,bez razlika koe e i kakvo e.... da ni gi otvori ocite,realno da gledame,iskreni da bideme,za Islamot da rabotime i koga nacijata e vo prasanje,da bide vo polza i korist na Islamot.... koj go saka ova,ednostavno e i lesno izborot da go napravi. Nemam protiv nikogo... da bea Turcite mnozinstvo Turcin ke se pisuva,da bea Torbesite mnozinstvo Torbes ke se pisuvav..... Jas mislam deka na ovoj nacin "ne mi e bitna nacijata" i jas vaka ja razbiram ovaa recenica.

Makedonskata nacija zamisleteja kako eden covecki trup,bez extremiteti. Bukarite vo makedonija im se priblizuvaat pa im dodavaat edna raka,Srbite druga raka,grcite edna noga,vlasite druga noga....

Od druga strana koj moze covecko telo da bide,mozeme da pretpostavime... no nie sakame sakati da ostaneme.... da se delime. Namesto da se spoime i edna sila da se napravime.... Poslem zboruvame i se lutime za nekoj sto ni rekol Potur,sto ne ni svrsil nekoja rabota vo nekoja ustanova.... jas velam,malku e i kotek da ni udiraat,ednas pred jadenje ednas posle jadenje.

Hakk
10-01-11, 00:28
:selam: После подолго време редно беше да се појави некоја тема што ке има многу коментари.
Би сакал да прочитам коментари кои имаат научни докази а не коментари бес аргумент.
:вслм:

gv lautka
10-01-11, 00:32
:selam:Селам Алејкум по подолго врме,но на ова поле ,постоеше тема па би препорачал,од администраторите да ја вратат назат..

друго сите погоре наведени постови се ОФ топик.кажувања по своја логика ..

ТЕМАТА Е УБАВА И НА МЕСТО............

gv lautka
10-01-11, 00:37
Interesno e kako od ovie istive ke procitas nekade kako so golemi bukvi pisuvaat "VO ISLAMOT NEMA NACIJA" I kako nekoja nacija ja kritikuvaat,bozem,samo za nacijata ziveele,za orelot ziveele,verata ne im bila bitna.... Ako vo Islamot nema nacija,zosto ne mu gazeme na nefsot pa da se odrekneme od torbeslokot (ako nam ne ni e bitna nacijata) pa da gi poddrzime onie koi se mnozinstvo pa da se napravime edna celina ? Ili "nam" povazna ni e nacijata ?

Eden primer odavna go napisav. Da zamislime,vo Turcija se pojavuva druga nacija Grci,da receme,(od Hristijanska veroispoved) i dostignuva tolkavav broj sto se priblizuvaat do pola pola.... Torbesite koi se naogjaat vo Turcija,sto treba da se pisuvaat na popisot ? Da baraat svoja nacija ? Nikoj ne moze na nikogo da go spreci kako se cuvstvuva,tie mozat da se cuvstvuvaat i vo srceto da bidat torbesi,no ako e Islamot vo prasanje,ako vo Islamot nema nacija,togas prav izbor,mozebi gresam,no bi bilo da se pisuvaat Turci (pogledni,ne velam sega Albanci treba da se pisuvaat).

Prasajte nekoj Jovan,Krste,Trajko; Jas sum tn. torbes,pa neznam na sledniov popis sto da se pisuvam,Albanec ili Torbes. Ako ti rece da se pisuvas Albanec,pisuvaj se torbes,oti,sto mu smeta na Jovan,na Trajko,na Petar,,,, toa e prav izbor.:selam:брат ОВИЕ ПРАШАЊА ПОСТАВИИМ ГО НА АЛБАНЦИТЕ И ТУРЦИТЕ,ПА ДА ВИДИМЕ ТИЕ ШТО ЧЕ ТИ ОДГОВОРАТ??????????

и колку сум укажувал на ова дека на торбешите ,неопходно им је нивно признавање,како етнос,,,(ама ретко кој ги разбра)

кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???

која а од Исламска гледна точка-ние не се одкажафме од Исламот туку напротиф нашите брача треба да не подржат во нашата намера???(муслиманите во македониа)...

сум пишувал за ова многу но неможете да ме разберете,затоа секој нека си тера пос свое..

,,ВАМ ВАШЕТО,А НАМИ НАШЕТО,,ПА Иншаллах во иднина времето че докаже кој бил на исправната одлука,,,

но се сомневам дали би признале таква графа,,.....................

FukaraILM
10-01-11, 00:40
:selam:брат ОВИЕ ПРАШАЊА ПОСТАВИИМ ГО НА АЛБАНЦИТЕ И ТУРЦИТЕ,ПА ДА ВИДИМЕ ТИЕ ШТО ЧЕ ТИ ОДГОВОРАТ??????????

и колку сум укажувал на овој дели на торбешите ,неопходно им је нивно признавање,како етнос,,,

кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???

која а од Исламска гледна точка-ние не се одкажафме од Исламот туку напротиф нашите брача треба да не подржат во нашата намера???(муслиманите во македониа)
Е во право си!

gv lautka
10-01-11, 00:47
Vo koja namera?:selam:како која намера ја читаш темева што е поставена или не????

I mene me interesira :razmisluva::selam:исто тото и за тебе важи????читаја внимателно темава што е поставена:вслм:

gv lautka
10-01-11, 00:50
Не знам за каква торбешка заедница зборувате кога еднаш велите дека сте македонци сега велите торбешка заедница, но сепак ја поздравувам иницијативата и така македонците никогаш не ги сметале торбешите како македонци.:selam:ете убаво кажано от твоја страна инициативава е за подршка,токму така Македонците на торбешите никогаш не ги прифатиле како македонци,но и другите не не прифатиле како нивни,затоа ние потрбен свој етнос:дада::вслм:

ibret
10-01-11, 01:07
:selam:брат ОВИЕ ПРАШАЊА ПОСТАВИИМ ГО НА АЛБАНЦИТЕ И ТУРЦИТЕ,ПА ДА ВИДИМЕ ТИЕ ШТО ЧЕ ТИ ОДГОВОРАТ??????????

и колку сум укажувал на ова дека на торбешите ,неопходно им је нивно признавање,како етнос,,,(ама ретко кој ги разбра)

кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???

која а од Исламска гледна точка-ние не се одкажафме од Исламот туку напротиф нашите брача треба да не подржат во нашата намера???(муслиманите во македониа)...

сум пишувал за ова многу но неможете да ме разберете,затоа секој нека си тера пос свое..

,,ВАМ ВАШЕТО,А НАМИ НАШЕТО,,ПА Иншаллах во иднина времето че докаже кој бил на исправната одлука,,,

но се сомневам дали би признале таква графа,,.....................
Ама кој да те разбере, не сакаат да разберат!

burhan
10-01-11, 01:54
:selam: После подолго време редно беше да се појави некоја тема што ке има многу коментари.
Би сакал да прочитам коментари кои имаат научни докази а не коментари бес аргумент.
:вслм:

не знам за какви други аргументи зборуваш кога братот Миралем убаво си ги наредил сите аргументи зошто и како треба единствено што треба е да се чита внимателно.

burhan
10-01-11, 01:58
:selam:ете убаво кажано от твоја страна инициативава е за подршка,токму така Македонците на торбешите никогаш не ги прифатиле како македонци,но и другите не не прифатиле како нивни,затоа ние потрбен свој етнос:дада::вслм:

За македонците сигурен сум дека не ги прифатиле торбешите како свои затоа што тоа сум го слушнал од многу професори и многу други македонци со кои сум разговарал на оваа тема, меѓутоа не знам дали другите нации ги прифатиле само можам да кажам дека мене не ми пречи еден торбеш да се идентификува како албанец напротив се гордеам со тоа затоа што тоа би довело до зближување на муслиманите.

Mlad_Musliman
10-01-11, 02:08
Vidi Vidi...

"Tagutite" nemaat druga rabota,i se sobrale Nacija da formiraat...

Brejj...

muhadzir
10-01-11, 02:55
Nie ne ce se narekuvavme Muslimani ako ne bevme onakvi kakvi sto sme i kako sto najdobro ne opisal Pejkamberot s.a.v..(parafriziram) razedineti,i so tendencija na dorazedinuvanje.
Vo vremeto koga se raspadzase komunizmot kaj nas i koga se dozvoli povece partiskiot sistem,se formiraa partii koi gi braneaa interesite na Muslimanite,edna od niv bese i SDA (bosanska) na celo so rahmetli Alija Izetbegovic. Vo toa vreme Torbesite se deklariraa kako Muslimani (isto kako i Bosnjacite), i devedeset posto bea simpatizeri na SDA. Po toj povod Makedonija ja posetija site rakovodni lica na SDA na celo so rahmetli Izetbegovic, pa taka falamu na ALAH dz.s.podobro se zapoznaa so situacijata kaj nas. Goleminata na Izetbegovic bese ne samo vo negovoto obrazovanie i upravuvacki sposobnosti, uste povece vo negoviot islamski moral. Pa taka da nie se okoristivme so negovite soveti, koj sto ni poraca da ne ja simpatizirame SDA bidejci taa e dobra za Bosna, tuku da se svrzeme za vecinata (pogolemata grupa, jadroto) na muslimani vo makedonija i da site muslimani bidat pod edna kapa za podobro ostvaruvanje na zaednickite celi.
Porakata dobro bese svatena pri sto za PDP vo 90 godina glasaa 95 % od Torbesite, no za zal glasovite od Torbesite se falsifikovaa pa taka da site bea prepisani na SDSM, blagodarejki pred se na munaficite, teski kumunizmi i izdajnici vo svoite redovi, podpomognati od makedonskiot aparat na koj sto apsolutno ne im odese od korist jaka PDP i muslimansko edinstvo.
Vo 2001 god. i posle toa, Islamskoto edinstvo se zacvrsti, pri sto kaj sekoj od nas biea srcata za nasite braca Albanci, koi so Tekbiri gi tresea planinite dolz severno zapadna makedonija, branejki gi pravata svoi i pravata na site Muslmani.
-Ako mojata deklaracija kako Albanec, podrazbira deka Albancite mi se braca, pa Vallahi i toa sum, I ako mojata deklaracija kako Torbes podrazbira oddalecuvanje od Albancite,Turcite, i nekakvo zblizuvanje ili poistovetuvanje so Makedoncite, pa Vallahi daleku sum od toa

Alb_Sunni
10-01-11, 13:03
Во Струга денеска беше прететавена т.н. Торбешка повелба. Тоа го сторија од здружението Румелија и Партијата за европска иднина. Со неа бараат внесување на Торбешите во преамбулата на Уставот на Република Македонија. Сметаат дека пописот кој треба да се спроведе во април годинава ќе ја даде реалната слика за Македонија.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 6.jpg&size=article_medium

Според податоци на здружението Румелија, во Македонија има 100 илјади лица кои се идентификуваат како Торбеши, а од кои околу 20 илјади живееле само во Струга.


„Слободно тврдам дека дури во 30 % од населението во Струга е застапена тобешката заедница. Ние не сме ниту против едните ниту против другите, овој пат сме конечно и дефинитвно за себе“-Фарук Фератовски- Партија за Европска иднина


„Торбешката популација е една од најнегираните популации, присвојувана од другите и негирана од другите. И другите етнички заедници како што се Албанците и Македонците и кај нив постои свест дека ние сме нешто друго“-Шериф Ајрединоски- претседател на Румелија.


AlSat
Многу паметен потег од страна на торбешката заедница во РМ. Имено, во средина каде сите етникуми своето општествено-политичко делување го базираат на национална база, да бидеш универзалист, значи да си наивен и да не ги разбираш општествените и политичките околности. Да се разбереме, јас не сум Торбеш, јас сум Албанец, но не сакам неправда, и жално мие што одредени структури на Албанците ги злоупотребиле Торбешите во име на "исламското братство" (a замисли тие што повикувале на исламот, биле поранешни марксисти и атеисти). Не сум за поделба на муслиманите во Македонија, мегутоа тие нека си бидат своји, па потоа и соработката е на повисоко ниво, бидејки настапуваш како заедница и организирано. Сега пишувам непристрасно, и потенцирам дека , како може една партија која има гласови од сите муслимански заедници (Торбеши, Бошњаци, Роми) а пак постојано да се декларира како само Албанска политичка структура, кога фактите зборуваат дека на власт дошла со голем број торбешки гласови, и сега тие Торбешите биле криви и националисти, ма како да не !!! Апсолутно им посакувам добар почеток, и сметам дека така подобро ке ги бранат своите интереси, нека бидат пак партнери со нашите Албански партии (значи сепак муслимански) ама не како потчинети туку како заедница со кредибилитет и достоинство.

Alb_Sunni
10-01-11, 13:19
Албанците и без Торбешите и другите муслимански заедници во РМ, ги има сигурно над 25% од вкупното население на РМ. Торбешите гласале за Албански партии, ама не се пишувале како Албанци тоа сигурно. Освен оние кои знаеле дека имаат Албански корени, а во мегувреме биле асимилирани, мегутоа се чувствувале како Албанци, тие и после оваа повелба и декларација, пак ке бидат и ке се пишуваат како Албанци !!! Моето мислење конкретно беше за Торбешкото политичко делување, кое треба да биде независно, мегутоа во склоп со идејата за соработка со другите муслимански заедници, на пр. со најголемата, Албанската заедница, а и другите секако.

Mlad_Musliman
10-01-11, 14:21
[QUOTE=gv lautka;461857]
кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???
[QUOTE]

Ajde ti kazi ni,koja ce bide dobivkata sega koga ce pocnete da se pisuvate Torbeshi?

Ili mislite ako preminete nad 2.5% od celokupnoto naselenije vo RM kako nagrada ce vi dadat Premiersko mesto!?:смешкање::смешкање::смешкање:

Uste na "Start" ako se poglednat ludzeto koi ja vodat ovaa,da ja narecam kampanja, moze da se uvidi deka nema nikakvi dopirni tocki i nesto sto se raboti za Islam.

Vodicot e eden od najgolemite Munafici vo ovaa malecka drzava, kako sto i dobro e poznat.

Zuleyha
10-01-11, 15:20
Може ли Торбеш да биде христијанин ? :големо смеење 2::големо смеење 2::големо смеење 2:

Burazer
10-01-11, 18:32
Es selamu alejkum

Samo me interesira koja li korist ke iskoci za inicijatorite na Forumot,poznavajci gi Vodicite na Torbesite od Dolnorekanskiot i Struskiot region?
Se od dobar podobar,
Od ubav po Ubav,
Sejmeni.:)

ENIS
10-01-11, 18:32
Многу паметен потег од страна на торбешката заедница во РМ. Имено, во средина каде сите етникуми своето општествено-политичко делување го базираат на национална база, да бидеш универзалист, значи да си наивен и да не ги разбираш општествените и политичките околности. Да се разбереме, јас не сум Торбеш, јас сум Албанец, но не сакам неправда, и жално мие што одредени структури на Албанците ги злоупотребиле Торбешите во име на "исламското братство" (a замисли тие што повикувале на исламот, биле поранешни марксисти и атеисти). Не сум за поделба на муслиманите во Македонија, мегутоа тие нека си бидат своји, па потоа и соработката е на повисоко ниво, бидејки настапуваш како заедница и организирано. Сега пишувам непристрасно, и потенцирам дека , како може една партија која има гласови од сите муслимански заедници (Торбеши, Бошњаци, Роми) а пак постојано да се декларира како само Албанска политичка структура, кога фактите зборуваат дека на власт дошла со голем број торбешки гласови, и сега тие Торбешите биле криви и националисти, ма како да не !!! Апсолутно им посакувам добар почеток, и сметам дека така подобро ке ги бранат своите интереси, нека бидат пак партнери со нашите Албански партии (значи сепак муслимански) ама не како потчинети туку како заедница со кредибилитет и достоинство.

+1 .. Убаво кажано!

ENIS
10-01-11, 18:35
[QUOTE=gv lautka;461857]
кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???
[QUOTE]

Ajde ti kazi ni,koja ce bide dobivkata sega koga ce pocnete da se pisuvate Torbeshi?

Ili mislite ako preminete nad 2.5% od celokupnoto naselenije vo RM kako nagrada ce vi dadat Premiersko mesto!?:смешкање::смешкање::смешкање:

Uste na "Start" ako se poglednat ludzeto koi ja vodat ovaa,da ja narecam kampanja, moze da se uvidi deka nema nikakvi dopirni tocki i nesto sto se raboti za Islam.

Vodicot e eden od najgolemite Munafici vo ovaa malecka drzava, kako sto i dobro e poznat.

Најголемата добивка е да се потпишам она што се сметам дека сум, и што сум!!

Mlad_Musliman
10-01-11, 18:51
Најголемата добивка е да се потпишам она смо се сметам дека сум, и што сум!!

I...?...Jas povtorno ne gledam dobivka.

Dobro,jas ovde zastanuvam,zasto nemam zelba da se raspravam so Muslimani za bez vezni raboti.

Es Selamu Alejkum...

Miralem
10-01-11, 19:38
брат ОВИЕ ПРАШАЊА ПОСТАВИИМ ГО НА АЛБАНЦИТЕ И ТУРЦИТЕ,ПА ДА ВИДИМЕ ТИЕ ШТО ЧЕ ТИ ОДГОВОРАТ??????????
I na drugata tema ednas imav napisano. Koga ednas se formira partijata SDA vo r.makedonija,licno Alija Izetbegovic bese toj koj im rece deka nema potreba od Bosanski partii vo makedonija,deka naj ubavo bi bilo da i Bosancite im se priklucat kon mnozinstvoto.
Nie brate Lautak mozeme se da pisuvame,da negirame,da se inaetime... ama ova e fakt za koj,veruvam deka sm,e dlabpoko svesni deka e taka,ama nefsot ne ni dava da popushtime. Za dobrobit na Islamskata zaednica,za islamskoto drustvo,za Islamot voopsto,nisto nema poubavo od toa da se spoime site zaedno,da go poddrzime mnozinstvoto,ne da se delime (KOJ VIDEL HAJR OD PODELBA ?!) Kade,vo koj Aet ili Hadis podelbata e spomnata kako ubava,osven da se podelis od Hristijanite,od nevernicite... a ne da se zblizuvas kon niv. Ova samo za inat,ubeden sum vo toa deka samo za inat nekoj moze da go negira.

Ajde,mozebi pak gresam,ama neka mi najde nekoj Argumenti od Kur'an i Hadisi deka treba da se delime ?! Jas,da ne preteram,ke najdam stotina deka treba da se spoime ! Pa bujrum ako vi e Islamot vo interes.

Neka mi kaze koj kakvi Argumenti saka za dobrobitta na spojuvanjeto i propasta na razdeluvanjeto,saka Islamski Argumenti ili Politicki ili Istoriski,kakvi ?

Kako mislis da te pomognat brakata vo makedonija koga ti im odmognuvas ? Torbesite ne se nisto porazliciti od Kraisnicite (na Fikret Avdic) vo Bosna. Nisto ne delat. Vo ratot protiv nivnite braka,na sranata na srbite ratuvaa.

Албанците и без Торбешите и другите муслимански заедници во РМ, ги има сигурно над 25% од вкупното население на РМ. Торбешите гласале за Албански партии, ама не се пишувале како Албанци тоа сигурно. Освен оние кои знаеле дека имаат Албански корени, а во мегувреме биле асимилирани, мегутоа се чувствувале како Албанци, тие и после оваа повелба и декларација, пак ке бидат и ке се пишуваат како Албанци !!! Моето мислење конкретно беше за Торбешкото политичко делување, кое треба да биде независно, мегутоа во склоп со идејата за соработка со другите муслимански заедници, на пр. со најголемата, Албанската заедница, а и другите секако.

Brat... nie sekako deka sme daleku od krajnata cel na ova formiranje. Mnogu raboti se krijat... nemoze vo detali da se zboruva,no deka celta e da se Nistat Muslimanite,za toa ne treba mnogu razmisluvanje. Za ova nekoi se svesni,luge koi se vodat kako Muslimani,svesni se za ova.... a nekoi i ne se svesni. Onie koi se svesni za nivnoto poteklo sekako ke se pisuvaat Albanci... ama i onie koi ne bea svesni im davaa raka na Albancite (sto ima loso vo ova,moze li nekoj da mi kaze ? ),sega ne deka postanaa svesni deka se Torbesi,deka go najdoa nivniot koren,,, tuku se podmuklo izlazani,na nekoi im se vetuva polozba,na nekoi rabota na nekoi materijalni sredstva. Sejtanot salto od sreka napravil parite koga gi izmislija,bidejki so niv naj lesno se laze covek.
"Korista" i "Hajrot" mu gi vidovme na podelbata.... a nekolku od tie "koristi" bea: raskinuvanje na rodbinski vrski (kolku opomenuval Resulullah na ova i Vozviseniot dz.s?),Raskinuvanje na svrsuvacki (edinstvena rabota Allah sto ja dozvolil a ja mrzi,razvod na brak... za ova da izlazes dozvoileno ti e,ako sakas da gi smiris,,, a zamisli grevot kolkavav e da izlazes za da gi razdelis)...
So pravo vinata mozes da ja podelis te. da prasas zosto onie koi se cuvstvuvale kako Albanci se odrekle od Bratot svoj koj se pocuvstvuval kako Torbes. Vakvi primeri imalo i za vremeto na Resulullah s.a.w.s ama se znae i na osnova tie slucki mozes povtorno da vidis kade e krivicata.
Barem vo nekoi sela,kade sto ziveat tn. torbesi,na popisi se pisuvale 85% Albanci. Ete,neznaele deka se ustvari Torbesi,ama mirni bile i bile prifateni kako takvi....
A i dzaba prajme muabet,KORIST OD RAZDELUVANJE NEMA NIKAKVA ! Barem vo vakvi momenti. Vo edna Islamska drzava,kade sto se pola pola dve Muslimanski nacii,ne e voopsto bitno koj ke ja drzi vlasta. Ama tuka bitno e da se zeme vlasta vo Muslimanski race... Dali ke vladee Persiec ili Turcin,ne e tolku bitno,kolku sto e bitno dali ke vladee Musliman ili Hristijanin. Sekako treba prvo da se borime da ja zeme vlasta Muslimanot,posle moze da se podelime.

Miralem
10-01-11, 20:07
Samo da ne zaboravam da ja poddrzam porakata na bratot Muhadzir.

Eve eden text na Dr. Dzemaludin Latic,pod naslov "Nasa Braca Albanci". Vaka razmisluva zrel Musliman.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Bi sakal samo ovoj del da go citiram tuka:

Nekada, do prije, otprilike, sto i pedeset godina, manje ili više, bošnjački i albanski narod su bili stabilni, veoma jaki i većinom muslimanski narodi na Balkanskom poluotoku, međusobno povezani u tolikoj mjeri da su ih jedva „razdvajala“ dva različita jezika. Jedan dio albanskog naroda se, čak, bosanizirao ( u jeziku, običajima, imenima...), dok se drugi dio bošnjačkog naroda albanizirao – zavisno od povijesnih prilika.

Uste ova:

Kada sam boravio u Novom Pazaru, stare Sandžaklije su mi pokazivale okolna brda na koja su stigle albanske vojne jedinice koje su opkoljene sandžačke muslimane u dva-tri navrata spašavale od masovnog pokolja koga su im bile pripremile četničke vojne formacije, a manje je poznato da je Prizrenska liga osnovana upravo zarad pomoći Bošnjacima u vrijeme kada je Švabo napao Bosnu te da se ona zvala „Ittihadu’l-islami- Islamsko jedinstvo.“

Interesno pismo do eden "nasinec" od Gora:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ustvari,pogledneteja celava kolimna i site textovi na web sajtov,naprosto,kejf da ti bide kakva sloga ima pomegju Albancite i Bosancite ! Zele vistinska pouka i sovet od Alija Izetbegovic....
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Kakvi dokazi uste trebaat ?

ibret
11-01-11, 00:39
Samo da ne zaboravam da ja poddrzam porakata na bratot Muhadzir.

Eve eden text na Dr. Dzemaludin Latic,pod naslov "Nasa Braca Albanci". Vaka razmisluva zrel Musliman.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Bi sakal samo ovoj del da go citiram tuka:Uste ova:Interesno pismo do eden "nasinec" od Gora:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ustvari,pogledneteja celava kolimna i site textovi na web sajtov,naprosto,kejf da ti bide kakva sloga ima pomegju Albancite i Bosancite ! Zele vistinska pouka i sovet od Alija Izetbegovic....
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Kakvi dokazi uste trebaat ?
Ете гледаш каква слога имаат,а зошто Албанците и ние Торбешите нем би имале таква слога, зошто не не признаваат такви кави шо сме??

ibret
11-01-11, 00:43
Може ли Торбеш да биде христијанин ? :големо смеење 2::големо смеење 2::големо смеење 2:
Ништо не е смешно, како што може Македонецот ,Албанецот, Турчинот ,Арапот да бидат Христијани, така и од торбешите можат да бидат Христијани и ако се сомневам во тоа!

ibret
11-01-11, 00:45
Es selamu alejkum

Samo me interesira koja li korist ke iskoci za inicijatorite na Forumot,poznavajci gi Vodicite na Torbesite od Dolnorekanskiot i Struskiot region?
Se od dobar podobar,
Od ubav po Ubav,
Sejmeni.:)
Исто како и другите наши сејмени и Командати, ништо полоши!
Видија гредата прд себе , пред да погледаш во комшијата!

ibret
11-01-11, 00:49
[QUOTE=gv lautka;461857]
кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???
[QUOTE]

Ajde ti kazi ni,koja ce bide dobivkata sega koga ce pocnete da se pisuvate Torbeshi?

Ili mislite ako preminete nad 2.5% od celokupnoto naselenije vo RM kako nagrada ce vi dadat Premiersko mesto!?:смешкање::смешкање::смешкање:

Uste na "Start" ako se poglednat ludzeto koi ja vodat ovaa,da ja narecam kampanja, moze da se uvidi deka nema nikakvi dopirni tocki i nesto sto se raboti za Islam.

Vodicot e eden od najgolemite Munafici vo ovaa malecka drzava, kako sto i dobro e poznat.
Незнам брат дали си почуствувал како е да си туѓ меѓу своите?
Затоа така збориш, секогаш ќе бидеш гледан со презир било од Албанците ,Турците или Македонците, ќе бидеш како улјез во туѓа куќа, халали ми , ама изгледа навистина си премлад за да ги раздвоиш некои работи!

gv lautka
11-01-11, 01:10
[QUOTE=Mlad_Musliman;461873][QUOTE=gv lautka;461857]
кажими ти која беше добифката ,хаирот,,, од тоа што 20г. се пишувафме турци ,албанци ,или македонсци???

Незнам брат дали си почуствувал како е да си туѓ меѓу своите?
Затоа така збориш, секогаш ќе бидеш гледан со презир било од Албанците ,Турците или Македонците, ќе бидеш како улјез во туѓа куќа, халали ми , ама изгледа навистина си премлад за да ги раздвоиш некои работи!:selam::allah:s.a.w2да те награди брате ,очигледно е дека далеку се од сугестијата која им ја упатуваш,али сметам дека НИКОГАШ НЕМОЗАТ ДА НЕ РАЗБРЕАТ.

А нека им је јасно на сите торбеши ,дека графата торбеш че се призна е и еден посто да сме нека сме ама тоа е правда:вслм:

gv lautka
11-01-11, 01:11
Многу паметен потег од страна на торбешката заедница во РМ. Имено, во средина каде сите етникуми своето општествено-политичко делување го базираат на национална база, да бидеш универзалист, значи да си наивен и да не ги разбираш општествените и политичките околности. Да се разбереме, јас не сум Торбеш, јас сум Албанец, но не сакам неправда, и жално мие што одредени структури на Албанците ги злоупотребиле Торбешите во име на "исламското братство" (a замисли тие што повикувале на исламот, биле поранешни марксисти и атеисти). Не сум за поделба на муслиманите во Македонија, мегутоа тие нека си бидат своји, па потоа и соработката е на повисоко ниво, бидејки настапуваш како заедница и организирано. Сега пишувам непристрасно, и потенцирам дека , како може една партија која има гласови од сите муслимански заедници (Торбеши, Бошњаци, Роми) а пак постојано да се декларира како само Албанска политичка структура, кога фактите зборуваат дека на власт дошла со голем број торбешки гласови, и сега тие Торбешите биле криви и националисти, ма како да не !!! Апсолутно им посакувам добар почеток, и сметам дека така подобро ке ги бранат своите интереси, нека бидат пак партнери со нашите Албански партии (значи сепак муслимански) ама не како потчинети туку како заедница со кредибилитет и достоинство.:selam:убаво размислување и праведно ,многу добро од твоја страна:гушкање::вслм:

Албанците и без Торбешите и другите муслимански заедници во РМ, ги има сигурно над 25% од вкупното население на РМ. Торбешите гласале за Албански партии, ама не се пишувале како Албанци тоа сигурно. Освен оние кои знаеле дека имаат Албански корени, а во мегувреме биле асимилирани, мегутоа се чувствувале како Албанци, тие и после оваа повелба и декларација, пак ке бидат и ке се пишуваат како Албанци !!! Моето мислење конкретно беше за Торбешкото политичко делување, кое треба да биде независно, мегутоа во склоп со идејата за соработка со другите муслимански заедници, на пр. со најголемата, Албанската заедница, а и другите секако.

gv lautka
11-01-11, 01:15
За македонците сигурен сум дека не ги прифатиле торбешите како свои затоа што тоа сум го слушнал од многу професори и многу други македонци со кои сум разговарал на оваа тема, меѓутоа не знам дали другите нации ги прифатиле само можам да кажам дека мене не ми пречи еден торбеш да се идентификува како албанец напротив се гордеам со тоа затоа што тоа би довело до зближување на муслиманите.:selam:и мене неми прачи и се гордеам еден Албанец да се пише како торбеш,,мене неможете да ми кажете како е ситуациата измеџу овие два народи ,зошто пола фамилија ми се Албанци,и ги скакам ценам и почитувам ама сакам и јас да бидат рамноправен како сите луџе,но несакам во детали да навлегувам зошто навистина нема разбирање овде:вслм:

gv lautka
11-01-11, 01:21
Vidi Vidi...

"Tagutite" nemaat druga rabota,i se sobrale Nacija da formiraat...

Brejj...:selam:аха а постоечките не се ли ,,Тагутски,,нации///
Ajde ti kazi ni,koja ce bide dobivkata sega koga ce pocnete da se pisuvate Torbeshi?

.:selam:Иднината само :allah:s.a.w2 ја знае а минатот познато ние и за нас,младо момче,,и имаме убаво искуство от тоа:вслм:

Може ли Торбеш да биде христијанин ? :големо смеење 2::големо смеење 2::големо смеење 2::selam:А може ли Албанец да бите Католик:смешкање::смешкање:

I...?...Jas povtorno ne gledam dobivka.


Es Selamu Alejkum...:selam:и јас не гледам,но препставувам дека че дојде добифката во иднина:вслм:

gv lautka
11-01-11, 01:33
I na drugata tema ednas imav napisano. Koga ednas se formira partijata SDA vo r.makedonija,licno Alija Izetbegovic bese toj koj im rece deka nema potreba od Bosanski partii vo makedonija,deka naj ubavo bi bilo da i Bosancite im se priklucat kon mnozinstvoto.
Nie brate Lautak mozeme se da pisuvame,da negirame,da se inaetime... ama ova e fakt za koj,veruvam deka sm,e dlabpoko svesni deka e taka,ama nefsot ne ni dava da popushtime. Za dobrobit na Islamskata zaednica,za islamskoto drustvo,za Islamot voopsto,nisto nema poubavo od toa da se spoime site zaedno,da go poddrzime mnozinstvoto,ne da se delime (KOJ VIDEL HAJR OD PODELBA ?!) Kade,vo koj Aet ili Hadis podelbata e spomnata kako ubava,osven da se podelis od Hristijanite,od nevernicite... a ne da se zblizuvas kon niv. Ova samo za inat,ubeden sum vo toa deka samo za inat nekoj moze da go negira.

Ajde,mozebi pak gresam,ama neka mi najde nekoj Argumenti od Kur'an i Hadisi deka treba da se delime ?! Jas,da ne preteram,ke najdam stotina deka treba da se spoime ! Pa bujrum ako vi e Islamot vo interes.

Neka mi kaze koj kakvi Argumenti saka za dobrobitta na spojuvanjeto i propasta na razdeluvanjeto,saka Islamski Argumenti ili Politicki ili Istoriski,kakvi ?

Kako mislis da te pomognat brakata vo makedonija koga ti im odmognuvas ? Torbesite ne se nisto porazliciti od Kraisnicite (na Fikret Avdic) vo Bosna. Nisto ne delat. Vo ratot protiv nivnite braka,na sranata na srbite ratuvaa.Brat... nie sekako deka sme daleku od krajnata cel na ova formiranje. Mnogu raboti se krijat... nemoze vo detali da se zboruva,no deka celta e da se Nistat Muslimanite,za toa ne treba mnogu razmisluvanje. Za ova nekoi se svesni,luge koi se vodat kako Muslimani,svesni se za ova.... a nekoi i ne se svesni. Onie koi se svesni za nivnoto poteklo sekako ke se pisuvaat Albanci... ama i onie koi ne bea svesni im davaa raka na Albancite (sto ima loso vo ova,moze li nekoj da mi kaze ? ),sega ne deka postanaa svesni deka se Torbesi,deka go najdoa nivniot koren,,, tuku se podmuklo izlazani,na nekoi im se vetuva polozba,na nekoi rabota na nekoi materijalni sredstva. Sejtanot salto od sreka napravil parite koga gi izmislija,bidejki so niv naj lesno se laze covek.
"Korista" i "Hajrot" mu gi vidovme na podelbata.... a nekolku od tie "koristi" bea: raskinuvanje na rodbinski vrski (kolku opomenuval Resulullah na ova i Vozviseniot dz.s?),Raskinuvanje na svrsuvacki (edinstvena rabota Allah sto ja dozvolil a ja mrzi,razvod na brak... za ova da izlazes dozvoileno ti e,ako sakas da gi smiris,,, a zamisli grevot kolkavav e da izlazes za da gi razdelis)...
So pravo vinata mozes da ja podelis te. da prasas zosto onie koi se cuvstvuvale kako Albanci se odrekle od Bratot svoj koj se pocuvstvuval kako Torbes. Vakvi primeri imalo i za vremeto na Resulullah s.a.w.s ama se znae i na osnova tie slucki mozes povtorno da vidis kade e krivicata.
Barem vo nekoi sela,kade sto ziveat tn. torbesi,na popisi se pisuvale 85% Albanci. Ete,neznaele deka se ustvari Torbesi,ama mirni bile i bile prifateni kako takvi....
A i dzaba prajme muabet,KORIST OD RAZDELUVANJE NEMA NIKAKVA ! Barem vo vakvi momenti. Vo edna Islamska drzava,kade sto se pola pola dve Muslimanski nacii,ne e voopsto bitno koj ke ja drzi vlasta. Ama tuka bitno e da se zeme vlasta vo Muslimanski race... Dali ke vladee Persiec ili Turcin,ne e tolku bitno,kolku sto e bitno dali ke vladee Musliman ili Hristijanin. Sekako treba prvo da se borime da ja zeme vlasta Muslimanot,posle moze da se podelime.:selam:постоф тие убав ,сметам нема никакоф хаир ако навлезам во детали,,само едно сакам да ти речем дека зошто сметаш ти дека ако Торбешите се застапени во преамбулата,,ти значи поделба на муслиманското Тквиво во македониа ???

,,ЗОШТО,,и зошто истофо не им го препорачуваш и на Турците,ромите,бошњаците, и др.да се пишат Албанци за да нема побелба и да би било во Интерес на исламот..
зошто ова важи само за Торбешите ,неможам да разберам зарем толку не ви се јасни настаните кај нас,,
Субаханаллах,,
Еве јас предлагам нека излезе најбројната Муслиманска нациа во македониа и нека повика,за обединување на Исламското ткиво,,,ние сите че се приклучиме тамо(торбешите)но не и останатите муслимани во македониа...
во Македониа или оваа тема не станува збор за ИСЛАМ-или Муслимани -знаеш зошто??
зато што ги нема ............ или постојат многу малце муслимани кој ги засега Исламот брат,ете затоа никогаш нема да дојде до такво наше обединување:вслм:

ibret
11-01-11, 01:43
:selam:постоф тие убав ,сметам нема никакоф хаир ако навлезам во детали,,само едно сакам да ти речем дека зошто сметаш ти дека ако Торбешите се застапени во преамбулата,,ти значи поделба на муслиманското Тквиво во македониа ???

,,ЗОШТО,,и зошто истофо не им го препорачуваш и на Турците,ромите,бошњаците, и др.да се пишат Албанци за да нема побелба и да би било во Интерес на исламот..
зошто ова важи само за Торбешите ,неможам да разберам зарем толку не ви се јасни настаните кај нас,,
Субаханаллах,,
Еве јас предлагам нека излезе најбројната Муслиманска нациа во македониа и нека повика,за обединување на Исламското ткиво,,,ние сите че се приклучиме тамо(торбешите)но не и останатите муслимани во македониа...
во Македониа или оваа тема не станува збор за ИСЛАМ-или Муслимани -знаеш зошто??
зато што ги нема ............ или постојат многу малце муслимани кој ги засега Исламот брат,ете затоа никогаш нема да дојде до такво наше обединување:вслм:
Знат ,разбираат ама не сакаат да прифатат, како и секогаш Торбешите се само за интерес и жртвено јагне за сите, занат дека со тоа не се разидинува Исламското ткиво, за тие шо се искрени муслимани не им пречат ни торбешите, ама ете се и СЛЕПИ И ГЛУВИ за да видат и чујат !!

Mlad_Musliman
11-01-11, 02:06
Незнам брат дали си почуствувал како е да си туѓ меѓу своите?
Затоа така збориш, секогаш ќе бидеш гледан со презир било од Албанците ,Турците или Македонците, ќе бидеш како улјез во туѓа куќа, халали ми , ама изгледа навистина си премлад за да ги раздвоиш некои работи!

Vidi brate...

Ako ti se cuvstvuvas kako Torbesh i bez grafa i so grafa ti si Torbesh.Jas nemam losa misla, samo sakav da vi posocam deka se ova sto se pravi e za dzabe.I da se vpisat Torbeshite vo grafata, nisto, totalno nisto nema da se smeni od nikakov aspekt.I plus toa ne e Islamski covek so meseci i godini da se zaprepastuva i da gubi vreme za svojata Nacija.Ili pologicki kazano za da se istakne i da se dokaze deka bil Torbesh.

Ti kako Torbesh a najpravo kako Musliman, nikogas nema da bides gledan so prezir ni od Albanec,Turcin,Arap,Marokinec i.t.n,ako toj e Musliman i Verata mu e na prvo mesto.Da si siguren vo toa.


:selam:аха а постоечките не се ли ,,Тагутски,,нации

Ne rekov za niedna nacija deka e Tagutska.Ili ne me citas ili ne me razbiras.
Samo rekov i ti posociv deka vasiot vodic koj sto se "bori" da vasata nacija bide vpisana vo grafata na popisot ti e Tagut.
A Islamski e od Tagut da se odrecis i da ne go podrzavas vo nisto.Se nadevam znaes sto e Tagut.

Duman
11-01-11, 03:50
Ги прочитав сите постови поврзани со оваа тема. Петокот (7.01.2011) и јас бев присутен во Струга на промоцијата на „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ и „ТОРБЕШКАТА ПОВЕЛБА“. Во неколку реченици ќе дадам осврт што се случуваше со населението во Македонија на кое мајчин јазик му е македонскиот ( оспоруван како јазик) и припадници на Исламот ( муслимани). На таа промоција видов неколку чудни работи, една голема бројка на присутни кој пред 25 години плачеа во документарните емиси посветени на „Исламизираните Македонци“ и ги пееа песните на поетот Саме Жерновски - невикајтеме торбеш, а во Петокот аплаудираа и горди беа што сега се освестиле и стана торбеши.
Таа група на луѓе во периодот од 1974 година до 1991 година имаа можност да бидат еден од 6-те рамноправни народи во тогашната СФРЈ и да се декларират како МУСЛИМАНИ, но наместо тоа тие одбира да се пишуваат југословени, македонски -муслиман, македонец-муслиман, а и покасно да ги подржуваат трудовите на покојниот Нијази Лиманоски во кој докажуваше дека насилно турците ни ја смениле верата и од христијани не претопиле во муслимани. Во еден момент ми дојде една голема лутина кога се изнаредија на говорница луѓе од кој никогаш не го споменале нашиот претпознатлив поздрав „Еселам Алејкум„ а петокот сите тие нивните говори ги започнува со нашиот традиционален поздрав. Имаше присутни околу 100-тина, па беа дојдени како декор на промоцијата и за аплаудирање на една голема глупост „ТОРБЕШ“. Колку и да го објаснуваме поимот „ТОРБЕШ“, кај сите е врежано дека има значење за човек кој ја променал религијата за многу ситен интерес. Јас немам ништо против за тие што во иднина ќе се декларираат како торбеши, но неможам да се помирам со нивното размислување дека населенито на балканов кое заедничко му е македонскиот јазик и припадник на исламот дека е „ТОРБЕШ“. Моето размислување е следно, кога веќе еден период имавме можност да се декларираме како МУСЛИМАНИ и преставувавме народ во тогашна СФРЈ, зашто и денеска да не издејствуваме графа само МУСЛИМАН, во која ќе најдат место поголем број на население кое кога треба да се одлучи во која националност припаѓа му преставува потешкотија ( се одлучува за Турци, Албанци, Македонци, Македонски-Муслимани, Бошњаци и сл.). Со петочната иницијатива само се додаде уште најнавредливото „ТОРБЕШ“. Како што ми е познато во Османлиската империја Турците на христијанското население го нарекувало со погрдни зборови „Каури“ и „Ѓаури“ (неверници), иако си имале нивна религија. Покасно после 1906 година браќата Ѓурчин и Филип Кокале кој дошле од Албанија и се населиле во с.Лазарополе на муслиманското население му возвратиле со иста мера и заними го употребиле зборот „ТОРБЕШ“ - демек за интерес сме ја промениле верата ( за една торба брашно ). Во „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ чии автор е Шериф Ајрадиноски, објаснувано е дека поимот торбеш има сосема поинакво значење, но сепак не е лесно да се промени етикетата која ни ја ставиле браќата КОКАЛЕ, а тоа го направиле за да го сокријаат нивното лицемерие, затоа што и ден денеска ќе сретнете мијаци од Галичник и другите мијачки села со презимиња како Камилоски, Даутоски, Муратоски и други, во кој презимиња се присутни турски имиња. Голема група на самопрогласени доктори на науки како Галаба Паликрушева, Глигор Тодоровски и Нијази Лимановски во нивните трудови пишувале големи невистини дека насилно сме биле исламизирани, а после период од 110 години ниту еден од т.н исламизирани македонци не се вратил во неговата поранешна религија- христијанството, тие што навистина се исламизирале во тој период за интерес веднаш си ја повратиле верата, но заборавиле да ги остранат трагите во нивните презимиња.
На оваа тема има многу да се пишува, но ќе застанам со една порака до сите, престанете да прифаќате наметнато навредливо име „ТОРБЕШ“, зарем ние сме најпаметните и да прифатеме навредливо име кое навистина не ни припаѓа нам, и другите имаат такви погрдни имиња, како ЦИГАНИ, КАУРИ, ШИПТАРИ но никој не ги прифаќа ваквите погрдни имиња.
А за националноста која според мене нема некое големо значење одберете тоа што се чувствувате.

Miralem
11-01-11, 20:48
постоф тие убав ,сметам нема никакоф хаир ако навлезам во детали,,само едно сакам да ти речем дека зошто сметаш ти дека ако Торбешите се застапени во преамбулата,,ти значи поделба на муслиманското Тквиво во македониа ???

,,ЗОШТО,,и зошто истофо не им го препорачуваш и на Турците,ромите,бошњаците, и др.да се пишат Албанци за да нема побелба и да би било во Интерес на исламот..
зошто ова важи само за Торбешите ,неможам да разберам зарем толку не ви се јасни настаните кај нас,,
Субаханаллах,,
Еве јас предлагам нека излезе најбројната Муслиманска нациа во македониа и нека повика,за обединување на Исламското ткиво,,,ние сите че се приклучиме тамо(торбешите)но не и останатите муслимани во македониа...
во Македониа или оваа тема не станува збор за ИСЛАМ-или Муслимани -знаеш зошто??
зато што ги нема ............ или постојат многу малце муслимани кој ги засега Исламот брат,ете затоа никогаш нема да дојде до такво наше обединување

Brate Lautak... naj prvo licno da se izjasnam. Jas,kako jas,,,, nemam ama bas nisto protiv Albancite ili Torbesite ili Turcite ili Romite... koga e Islamot vo prasanje,mene mi e bas seedno od kade covek poteknuva,Kinez li e ili Eskim...
Koga velam za spojuvanje na Muslimanite,ne delam nitu Turci nitu Romi... istoto vazi za sekoj od nas. Za ova sekoj si e za sebe odgovoren Brat.Mene voopsto ne mi e bitno da ja poddrzam Albanskata nacija,tuku Islamot ! Jas kopneam drzavava da ja vodat Muslimani,pretsedatel da bide Musliman,Minister da bide Musliman... ma i Amdi Bajram neka e.
Jas Albancite gi poddrzuvam zatoa sto imaat naj ubava prilika za toa da go postignat a i ti si za toa svesen. Jas se sto sakam da kazam e toa deka sekoj kako Individua treba da misli za sebe kade e,so kogo e... Tuka e temata za Torbesite pa zatoa ne gi spomnav Turcite a i tie treba na ova da dumaat... sekoj za sebe.

Koga Nemrud na Ibrahim a.s go frli vo ogan,edna mravka zede voda da go gasi ognot. Gavranot so drva vo klonot,nosel da go potpaluva... letajki,ja zabelezal mravkata so vodata i podmuklo i so podsmev ja prasal: Kade si trgnala,o mravko ?
Mravkata rekla: Da go gasam ognot vo koj e frlen Ibrahim.
Gavranot rekol: Zarem ti,so tolku voda (znaeme kolku voda mravka moze da zeme a kolkavav bil ognot koj Nemrud go spremal) ke go gasis ognot ?
Mravkata rekla: Aku,mozebi nema da go izgasam,ama,neka se znae na cija strana sum.

Taip Erdogan nikogas nema spomnato deka saka da vovede serijat vo turcija,ama namerata mu e ocigledna. Palestincite za drzava se borat,,, koga ke ja vratat,togas se' e polesno.

Za situacijata,Brate Lautak... samo slep ne ja znae situacijata denes i situacijata pred Albancite na vlast da dojdat. OGROMNA E RAZLIKATA,MASALLAH. Tokmu slep treba covek da bide za da ne ja primeti sostojbata denes i vcera.

Ете гледаш каква слога имаат,а зошто Албанците и ние Торбешите нем би имале таква слога, зошто не не признаваат такви кави шо сме??
Brate Ibret... ako e mozno,vo ovaa prilika da se isklucime od sekoja partija i nacija i da razgovarame realno. Znaci,potrebno e da se isklucis ti od torbesite i jas od albancite i samo realno da zboruvame. Bidejki,sega samo sme na necija strana i sekoj so matikata si vlece kon sebe.
Golema nevistina e deka Albancite ne ne prifakaat takvi kakvi sto sme. Jas duri sega gledam koj se nacisti,koj ziveat za nacija ili,podobro da se izrazam,protiv nacija,bidejki bez nacija se.
Albancite i Bosancite ziveat vo sloga,zatoa sto,zavisno od istoriskite momenti,Bosancite se Albanizirale,koga im bilo potrebno na Albancite a Albancite se Bosanizirale,koga im bilo potrebno na Bosancite.
Go procita textot na Dzemaludin Latic ? Procitajgo ke vidis kako rabotele eden za drug a ne eden protiv drug. Tuka ima luge na koi Albanec ke im spomnis im se diga kosata. Kako rukija da im ucis ! JAS DLABOKO SUM UBEDEN DEKA NEMA ALBANEC SO TOLKAVA OMRAZA PREMA TORBESI KOLKU STO ODREDENI TORBESI IMAAT ANTIPATIJA KON ALBANCITE.

SEKOJ SAM SE POZNAVA I SEKOJ SAM NEKA SE PREISPITA,DALI MRZI I IMA OMRAZA PREMA NEKOJA NACIJA,DALI NAVISTINA GI SAKA I GI CENI KAKO MUSLIMANI IAKO SE DRUGA NACIJA (OVA VAZI ZA SEKOJ PRIPADNIK NA SEKOJA NACIJA). Sekoj samiot si se poznava... ako ne saka kazna vo dzehennemot neka gi saka brakata Muslimani,bez razlika koj im e jazikot. Ovaa losa osobina sekoj neka ja izvadi od sebe,stetna e tolku,da cuva Allah.
Ne vo makedonija... vo svetot Islamot e naj broen ! A Islamot ne vladee ! Svesen li e nekoj od nas kolku e ova tragicno ?

Halifi Allah na ovaa dunja ni pratil ! Naj brojni sme a ne vladeeme,po glava ni udira koj stigna ! Znaete li zosto ?! Zatoa sto se delime !

Nekoe malo lavce,porasnalo megju ovci,vo stado... no kako rastelo,taka i poprimalo osobini ovciji... pa i ovcite pocnale da go igraat,iako lavceto LAV se storilo,ovcite so nego se igrale. Nekoja ovca go sovetuvala... da privika malce. Lavot se plasel,bidejki ne bil svesen sto e i koj e.... Koga piejki voda vo ezeroto se ogledal,svatil koj e i sto e. Koga ke svatime nie koj sme i sto sme,insAllah,iskreno se nadevam deka nabrgu.

Egoto od nas da go isfrlime,iako se smetame za strogi Muslimani ama sepak,nefsot ni zgasi. Razbiram deka e tesko... ama treba da go zgazime.

Fudbalskata ekipa napreduva (posto fudbalot e vo trend eden primer od Fudbalot) sekogas koga sebicnosta fudbalerite ke ja isfrlat od glavata.Koga topkata ke mu ja dodadat gol da stavi onoj koj ima pogolema sansa,onoj koj ima poubava prilika... a ne sam da trca od ko budala po teren.

abibsmail
11-01-11, 21:50
Многу паметен потег од страна на торбешката заедница во РМ. Имено, во средина каде сите етникуми своето општествено-политичко делување го базираат на национална база, да бидеш универзалист, значи да си наивен и да не ги разбираш општествените и политичките околности. Да се разбереме, јас не сум Торбеш, јас сум Албанец, но не сакам неправда, и жално мие што одредени структури на Албанците ги злоупотребиле Торбешите во име на "исламското братство" (a замисли тие што повикувале на исламот, биле поранешни марксисти и атеисти). Не сум за поделба на муслиманите во Македонија, мегутоа тие нека си бидат своји, па потоа и соработката е на повисоко ниво, бидејки настапуваш како заедница и организирано. Сега пишувам непристрасно, и потенцирам дека , како може една партија која има гласови од сите муслимански заедници (Торбеши, Бошњаци, Роми) а пак постојано да се декларира како само Албанска политичка структура, кога фактите зборуваат дека на власт дошла со голем број торбешки гласови, и сега тие Торбешите биле криви и националисти, ма како да не !!! Апсолутно им посакувам добар почеток, и сметам дека така подобро ке ги бранат своите интереси, нека бидат пак партнери со нашите Албански партии (значи сепак муслимански) ама не како потчинети туку како заедница со кредибилитет и достоинство.
esselam alejkum ,do pravite vernici:sakam da se iskazam i da izrazam zalost so ova sto se sluci vo delot od struskiot region,sto posle 20 godini ponovo sakaat da vnesat omraza pomegu turskoto malcinstvo vo Makedonija.kako prvo sakam da najavam sekoj zainteresiran voze da vleze vo portalot na A1.com.mk.i da vide kolku komentari ima od kaurite i cak i od pop ,so toa se ukazuva deka mnogu radost im pridonese predavnikot fijat caneski,no tije se raduvaat zatoa sto Torbes imat isto znacenje kako Kaurin,Turcite gi vikaat nevernicite kauri.a kaurite za tije torbesi vikaat deka bile so sila poturceni pa za toa gi vikaat Torbesi: zborot Torbesi znaci: (izdavnici ili nevernici) pa do kolku nekoj se oseca nevernik podobro da se pise makedone3c od kolku torbes.

muslimgoranin
11-01-11, 22:07
esselam alejkum ,do pravite vernici:sakam da se iskazam i da izrazam zalost so ova sto se sluci vo delot od struskiot region,sto posle 20 godini ponovo sakaat da vnesat omraza pomegu turskoto malcinstvo vo Makedonija.kako prvo sakam da najavam sekoj zainteresiran voze da vleze vo portalot na A1.com.mk.i da vide kolku komentari ima od kaurite i cak i od pop ,so toa se ukazuva deka mnogu radost im pridonese predavnikot fijat caneski,no tije se raduvaat zatoa sto Torbes imat isto znacenje kako Kaurin,Turcite gi vikaat nevernicite kauri.a kaurite za tije torbesi vikaat deka bile so sila poturceni pa za toa gi vikaat Torbesi: zborot Torbesi znaci: (izdavnici ili nevernici) pa do kolku nekoj se oseca nevernik podobro da se pise makedone3c od kolku torbes.

abre brate turcine... ti iizgleda si turcin ,
da ti go objasnam tvojeto mislenje spored porakata ...koja zalost ... dali e zalost sto torbesot si go potvrduva svojot etnicki idintitet , kako sto turcinot go pravi so deceniji i den denes pogolema nacionalisticka muslimanska drzava e turcija ... DALI VIE STE ZA ZALENJE ILI NIE..
bosnjacite koji se boreaaa da go zadrzat svojeto BOSANSKO IME..nivniot koren.. i tie se za ZALENJE. neli ..
ALBANCITE sekoj den go slavat nacionalizmot niz balkan ..dali i tie se za zalenje.. ???
TI PRVO NE SI DOSTA SKOLUVAN BRAT . bez da se ljutis.
toa e nase pravo , ti si nikoj i nisto da sprecis nase etnicko opredeluvanje .

vtoro ... komentarite od kaurite NE NE ZANIMAAT , tie se odamna ..denes preku internet ..brza informacija ..a dali si gledal kolku ima komentari za turci i albanci ..izgleda toa ne si go videl.


torbesh nema znacenie spored tebe ,nego spored nasa etnicka pripadnost..toa e nas koren. kolku sto imeto albanci e kaursko tolku i turskoto e ..a i bosanac

drug pat razmisli i pricaj

muslimgoranin
11-01-11, 22:10
i torbesot denes se razbudil, a albancite sto velat deka se nad 25 posto ..i bez torbesi ..NEKA . ama realnosta e druga.


STRUGA E POCETOK , TORBESKATA ORGANIZACIJA E DENES USTE POSILNA i odi napred..
ISLAM I SOJ ...nas simbol

abibsmail
11-01-11, 22:41
i torbesot denes se razbudil, a albancite sto velat deka se nad 25 posto ..i bez torbesi ..NEKA . ama realnosta e druga.


STRUGA E POCETOK , TORBESKATA ORGANIZACIJA E DENES USTE POSILNA i odi napred..
ISLAM I SOJ ...nas simbol
pa kazimi kakva nacija je torbesot? i kako poteknala ? pa dali imaat torbesite svoja pogolema pozadina kade da se obratat?ili tolku imate doverba na makedoncite, koi prvijot torbes vi go zatvorija ?!vodete racun!!! malku po malku da ne ve zatvorat sitte zatoa sto tije kucinja im je strav da ne im ja posvojte drzavata .

Duman
11-01-11, 22:56
abre brate turcine... ti iizgleda si turcin ,
da ti go objasnam tvojeto mislenje spored porakata ...koja zalost ... dali e zalost sto torbesot si go potvrduva svojot etnicki idintitet , kako sto turcinot go pravi so deceniji i den denes pogolema nacionalisticka muslimanska drzava e turcija ... DALI VIE STE ZA ZALENJE ILI NIE..
bosnjacite koji se boreaaa da go zadrzat svojeto BOSANSKO IME..nivniot koren.. i tie se za ZALENJE. neli ..
ALBANCITE sekoj den go slavat nacionalizmot niz balkan ..dali i tie se za zalenje.. ???
TI PRVO NE SI DOSTA SKOLUVAN BRAT . bez da se ljutis.
toa e nase pravo , ti si nikoj i nisto da sprecis nase etnicko opredeluvanje .

vtoro ... komentarite od kaurite NE NE ZANIMAAT , tie se odamna ..denes preku internet ..brza informacija ..a dali si gledal kolku ima komentari za turci i albanci ..izgleda toa ne si go videl.


torbesh nema znacenie spored tebe ,nego spored nasa etnicka pripadnost..toa e nas koren. kolku sto imeto albanci e kaursko tolku i turskoto e ..a i bosanac

drug pat razmisli i pricaj

Ги прочитав сите постови поврзани со оваа тема. Петокот (7.01.2011) и јас бев присутен во Струга на промоцијата на „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ и „ТОРБЕШКАТА ПОВЕЛБА“. Во неколку реченици ќе дадам осврт што се случуваше со населението во Македонија на кое мајчин јазик му е македонскиот ( оспоруван како јазик) и припадници на Исламот ( муслимани). На таа промоција видов неколку чудни работи, една голема бројка на присутни кој пред 25 години плачеа во документарните емиси посветени на „Исламизираните Македонци“ и ги пееа песните на поетот Саме Жерновски - невикајтеме торбеш, а во Петокот аплаудираа и горди беа што сега се освестиле и стана торбеши.
Таа група на луѓе во периодот од 1974 година до 1991 година имаа можност да бидат еден од 6-те рамноправни народи во тогашната СФРЈ и да се декларират како МУСЛИМАНИ, но наместо тоа тие одбира да се пишуваат југословени, македонски -муслиман, македонец-муслиман, а и покасно да ги подржуваат трудовите на покојниот Нијази Лиманоски во кој докажуваше дека насилно турците ни ја смениле верата и од христијани не претопиле во муслимани. Во еден момент ми дојде една голема лутина кога се изнаредија на говорница луѓе од кој никогаш не го споменале нашиот претпознатлив поздрав „Еселам Алејкум„ а петокот сите тие нивните говори ги започнува со нашиот традиционален поздрав. Имаше присутни околу 100-тина, па беа дојдени како декор на промоцијата и за аплаудирање на една голема глупост „ТОРБЕШ“. Колку и да го објаснуваме поимот „ТОРБЕШ“, кај сите е врежано дека има значење за човек кој ја променал религијата за многу ситен интерес. Јас немам ништо против за тие што во иднина ќе се декларираат како торбеши, но неможам да се помирам со нивното размислување дека населенито на балканов кое заедничко му е македонскиот јазик и припадник на исламот дека е „ТОРБЕШ“. Моето размислување е следно, кога веќе еден период имавме можност да се декларираме како МУСЛИМАНИ и преставувавме народ во тогашна СФРЈ, зашто и денеска да не издејствуваме графа само МУСЛИМАН, во која ќе најдат место поголем број на население кое кога треба да се одлучи во која националност припаѓа му преставува потешкотија ( се одлучува за Турци, Албанци, Македонци, Македонски-Муслимани, Бошњаци и сл.). Со петочната иницијатива само се додаде уште најнавредливото „ТОРБЕШ“. Како што ми е познато во Османлиската империја Турците на христијанското население го нарекувало со погрдни зборови „Каури“ и „Ѓаури“ (неверници), иако си имале нивна религија. Покасно после 1906 година браќата Ѓурчин и Филип Кокале кој дошле од Албанија и се населиле во с.Лазарополе на муслиманското население му возвратиле со иста мера и заними го употребиле зборот „ТОРБЕШ“ - демек за интерес сме ја промениле верата ( за една торба брашно ). Во „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ чии автор е Шериф Ајрадиноски, објаснувано е дека поимот торбеш има сосема поинакво значење, но сепак не е лесно да се промени етикетата која ни ја ставиле браќата КОКАЛЕ, а тоа го направиле за да го сокријаат нивното лицемерие, затоа што и ден денеска ќе сретнете мијаци од Галичник и другите мијачки села со презимиња како Камилоски, Даутоски, Муратоски и други, во кој презимиња се присутни турски имиња. Голема група на самопрогласени доктори на науки како Галаба Паликрушева, Глигор Тодоровски и Нијази Лимановски во нивните трудови пишувале големи невистини дека насилно сме биле исламизирани, а после период од 110 години ниту еден од т.н исламизирани македонци не се вратил во неговата поранешна религија- христијанството, тие што навистина се исламизирале во тој период за интерес веднаш си ја повратиле верата, но заборавиле да ги остранат трагите во нивните презимиња.
На оваа тема има многу да се пишува, но ќе застанам со една порака до сите, престанете да прифаќате наметнато навредливо име „ТОРБЕШ“, зарем ние сме најпаметните и да прифатеме навредливо име кое навистина не ни припаѓа нам, и другите имаат такви погрдни имиња, како ЦИГАНИ, КАУРИ, ШИПТАРИ но никој не ги прифаќа ваквите погрдни имиња.
А за националноста која според мене нема некое големо значење одберете тоа што се чувствувате.

Zuleyha
11-01-11, 23:18
:selam:А може ли Албанец да бите Католик:смешкање::смешкање:


Може Албанец да биде католик. Торбеш е име односно навреда упатена специјално за Македонските Муслимани, така да не може Торбеш да биде христијанин :) Иначе подобро би било да го промените името од Торбеш во Дорбеш, бидејќи со тоа име во Бангладеш им се обраќаат на луѓето кои се големи Верници. :дада::selam:

abibsmail
11-01-11, 23:59
Може Албанец да биде католик. Торбеш е име односно навреда упатена специјално за Македонските Муслимани, така да не може Торбеш да биде христијанин :) Иначе подобро би било да го промените името од Торбеш во Дорбеш, бидејќи со тоа име во Бангладеш им се обраќаат на луѓето кои се големи Верници. :дада::selam:
dorbes je turski zbor ,sto znaci: cetiri,pet odnosno cetvrto ili petto pokolenije,ostanati od turcinot koga vladeese na balkanot, pa po toa dosta LUGE se deklarira TURCIN.,

abibsmail
12-01-11, 00:03
abre brate turcine... ti iizgleda si turcin ,
da ti go objasnam tvojeto mislenje spored porakata ...koja zalost ... dali e zalost sto torbesot si go potvrduva svojot etnicki idintitet , kako sto turcinot go pravi so deceniji i den denes pogolema nacionalisticka muslimanska drzava e turcija ... DALI VIE STE ZA ZALENJE ILI NIE..
bosnjacite koji se boreaaa da go zadrzat svojeto BOSANSKO IME..nivniot koren.. i tie se za ZALENJE. neli ..
ALBANCITE sekoj den go slavat nacionalizmot niz balkan ..dali i tie se za zalenje.. ???
TI PRVO NE SI DOSTA SKOLUVAN BRAT . bez da se ljutis.
toa e nase pravo , ti si nikoj i nisto da sprecis nase etnicko opredeluvanje .

vtoro ... komentarite od kaurite NE NE ZANIMAAT , tie se odamna ..denes preku internet ..brza informacija ..a dali si gledal kolku ima komentari za turci i albanci ..izgleda toa ne si go videl.


torbesh nema znacenie spored tebe ,nego spored nasa etnicka pripadnost..toa e nas koren. kolku sto imeto albanci e kaursko tolku i turskoto e ..a i bosanac

drug pat razmisli i pricaj


BRAT TE PRASUVAM OD KADE POTEKNUVA TAJA RASA TORBES ?ZA DA SE DEKLARIRAS ONA STO MISLES I TREBAT DA ZNAES OD KADE TI JE POTEKLOTO ?SIGURNO POKLON OD MAKEDONIJA NE TIJE.PA CEKAM DA MI ODGOVORES?.

Zuleyha
12-01-11, 00:03
dorbes je turski zbor ,sto znaci: cetiri,pet odnosno cetvrto ili petto pokolenije,ostanati od turcinot koga vladeese na balkanot, pa po toa dosta LUGE se deklarira TURCIN.,

Не е дорбеш Турски збор. Dört-4, beş-5 еве вака се пишува, ова е Турски збор. Дорбеш е збор кој се употребува само во Бангладеш. :fatwa:

abibsmail
12-01-11, 00:18
Не е дорбеш Турски збор. Dört-4, beş-5 еве вака се пишува, ова е Турски збор. Дорбеш е збор кој се употребува само во Бангладеш. :fatwa:
pa dobro se soglasuvam mozda vami je poteklo od banglades ,samo znam ciganite ja imaat facata na toj ktaj i tije tokmu poteknuvaat od tamu.

Miralem
12-01-11, 00:23
Може Албанец да биде католик. Торбеш е име односно навреда упатена специјално за Македонските Муслимани, така да не може Торбеш да биде христијанин :) Иначе подобро би било да го промените името од Торбеш во Дорбеш, бидејќи со тоа име во Бангладеш им се обраќаат на луѓето кои се големи Верници. :дада::selam:

Ne e ova merilo.I Arap moze da bide evrein,Turcin moze da bide Hristijanin.... Shiit moze da bide Hristijanin ? Za Torbesite ogledalo se Kraisnicite na celo so Fikret Avdic. Kolku sto Kraisnik moze da ispie alkohol i svinsko da izede,srbin od vranje toa nemoze da go napravi.

Vamu komentarite na hristijanite,cestitkite,poddrskata... ne gi zanima. Interesno... povtorno prasuvam; Od koga Hakk i Batil zaedno ? Od koga Muslimanite i Hristijanite si cestitaat pobeda I PROTIV KOGO ? Zosto tolku im odgovara na Hristijanite ? Minatite izbori za gradonacalnik SDSM nemase kandidat (nemaa Kadar ?). Glasovite gi dadoa za PEI.
Ako glasav jas za PEI i ako PEI dobiese gradonacalnik,jas i jonce ke slavevme zaedno... jas (Miralem),jonce,ferik,stojan,asim,petko,ilmija,tra jko,,,,, gi pobedivme na ramiz,ismail,kujtim,agim,idriz,muhammed,redzep,,,, ,,,, a ? Na sto lici ova ?

abibsmail
12-01-11, 00:24
dali vidovte na A1.com.mk kolku kauri im dadoja golema pdrska za forumot torbeski i so golema radost,haha

Miralem
12-01-11, 00:32
dali vidovte na A1.com.mk kolku kauri im dadoja golema pdrska za forumot torbeski i so golema radost,haha

Se prasuvam od koga na Hristijanite pocna da gi raduva muslimanski napredok ?
Isto se prasuvam zosto Hristijanite ne sakaat Albancite da napreduvaat ?
I uste nesto se prasuvam; Dali Hristijanite sakaat Muslimanite da napreduvaat ?

Ako nekoj misli deka Hristijanite,sakaat da napreduvaat Muslimanite,togas se laze. Se nadevam deka jasno ni e ova na site.
Ova nosi na sledno logicko prasanje.
Ako ni e jasno deka Hristijanite gi mrzat Muslimanite a od druga strana se raduvaat i gi cestitaat torbeskite "napredoci" togas ne se raboti za opsta korist na Islamot,ami,naprotiv.... da bese priblizno koristo za Muslimanskoto drustvo,hristijanin nemase da se raduva na toa.AKO OVA DO SEGA NE SME GO SVATILE,TOGAS DA SEDNEME I DA SI POPLACEME SEKOJ ZA SEBE.

gv lautka
12-01-11, 00:34
:selam:Машаллах,,а се отвори тема за ,Торбеш,и етети дебата,,интересна работа изгледа че има некоја скриена вистина за овој термин народ,кој сите ги засега че да испадне на крај вистина дека овој нарот,идентитет постоел чим на сите им е ТРН,во око...............................................

abibsmail
12-01-11, 00:43
Se prasuvam od koga na Hristijanite pocna da gi raduva muslimanski napredok ?
Isto se prasuvam zosto Hristijanite ne sakaat Albancite da napreduvaat ?
I uste nesto se prasuvam; Dali Hristijanite sakaat Muslimanite da napreduvaat ?

Ako nekoj misli deka Hristijanite,sakaat da napreduvaat Muslimanite,togas se laze. Se nadevam deka jasno ni e ova na site.
Ova nosi na sledno logicko prasanje.
Ako ni e jasno deka Hristijanite gi mrzat Muslimanite a od druga strana se raduvaat i gi cestitaat torbeskite "napredoci" togas ne se raboti za opsta korist na Islamot,ami,naprotiv.... da bese priblizno koristo za Muslimanskoto drustvo,hristijanin nemase da se raduva na toa.AKO OVA DO SEGA NE SME GO SVATILE,TOGAS DA SEDNEME I DA SI POPLACEME SEKOJ ZA SEBE.


mene ne me interesira ni glasenje ni slavenje,sekoj eden koi i da pobede haram prave,pa insALLAH,da bida zastiten od takvite harami.jer koi i da dobije haram pravi ,pa na sekoj prav vernik mu je zbraneto glasene i slavene so haramiji.ama ti brat i mnogu daleku zamina so temava.jas prasuvam od kade poteknuvaat torbesite?

gv lautka
12-01-11, 00:43
esselam alejkum ,do pravite vernici:sakam da se iskazam i da izrazam zalost so ova sto se sluci vo delot od struskiot region,sto posle 20 godini ponovo sakaat da vnesat omraza pomegu turskoto malcinstvo vo Makedonija.kako prvo sakam da najavam sekoj zainteresiran voze da vleze vo portalot na A1.com.mk.i da vide kolku komentari ima od kaurite i cak i od pop ,so toa se ukazuva deka mnogu radost im pridonese predavnikot fijat caneski,no tije se raduvaat zatoa sto Torbes imat isto znacenje kako Kaurin,Turcite gi vikaat nevernicite kauri.a kaurite za tije torbesi vikaat deka bile so sila poturceni pa za toa gi vikaat Torbesi: zborot Torbesi znaci: (izdavnici ili nevernici) pa do kolku nekoj se oseca nevernik podobro da se pise makedone3c od kolku torbes.:selam:како прво во струга непостојат турци,,,како фторо ако сметаш дека им се прави чеф на неверниците,,или сакаат да сме торбеши тогаш ајде да видиме нека го сторат и тоа чудо нека не вметнат во преамбулата ,,но нема да дојде до тоа зашто не не сакаат и тие ,:вслм:

muslimgoranin
12-01-11, 00:47
pa kazimi kakva nacija je torbesot? i kako poteknala ? pa dali imaat torbesite svoja pogolema pozadina kade da se obratat?ili tolku imate doverba na makedoncite, koi prvijot torbes vi go zatvorija ?!vodete racun!!! malku po malku da ne ve zatvorat sitte zatoa sto tije kucinja im je strav da ne im ja posvojte drzavata .

sto ,....

za sega ne sme nacija ..BIDEJKI NE SME NAPRAVILE REPUBLIKA.
a da sme poseben narod so svoji tradiciji kultura , vera ... DA ,
kako sto mozes da najdes polci katolici , slovaci katolici rusi pravoslavni , hrvati katolici bosanci muslimani ..TAKA IMA I TORBESI , PO VERA MUSLIMANI ..

gv lautka
12-01-11, 00:47
pa kazimi kakva nacija je torbesot? i kako poteknala ? pa dali imaat torbesite svoja pogolema pozadina kade da se obratat?ili tolku imate doverba na makedoncite, koi prvijot torbes vi go zatvorija ?!vodete racun!!! malku po malku da ne ve zatvorat sitte zatoa sto tije kucinja im je strav da ne im ja posvojte drzavata .:selam:нациа Торбеш,званична нема се работи на случајот за да има,,позадина ние само :allah:s.a.w2,...............ние немаме доверба на Македонците,зошто самите тие не си имаат идентитет и тие се во иста фаза како нас:вслм:

muslimgoranin
12-01-11, 00:49
Ги прочитав сите постови поврзани со оваа тема. Петокот (7.01.2011) и јас бев присутен во Струга на промоцијата на „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ и „ТОРБЕШКАТА ПОВЕЛБА“. Во неколку реченици ќе дадам осврт што се случуваше со населението во Македонија на кое мајчин јазик му е македонскиот ( оспоруван како јазик) и припадници на Исламот ( муслимани). На таа промоција видов неколку чудни работи, една голема бројка на присутни кој пред 25 години плачеа во документарните емиси посветени на „Исламизираните Македонци“ и ги пееа песните на поетот Саме Жерновски - невикајтеме торбеш, а во Петокот аплаудираа и горди беа што сега се освестиле и стана торбеши.
Таа група на луѓе во периодот од 1974 година до 1991 година имаа можност да бидат еден од 6-те рамноправни народи во тогашната СФРЈ и да се декларират како МУСЛИМАНИ, но наместо тоа тие одбира да се пишуваат југословени, македонски -муслиман, македонец-муслиман, а и покасно да ги подржуваат трудовите на покојниот Нијази Лиманоски во кој докажуваше дека насилно турците ни ја смениле верата и од христијани не претопиле во муслимани. Во еден момент ми дојде една голема лутина кога се изнаредија на говорница луѓе од кој никогаш не го споменале нашиот претпознатлив поздрав „Еселам Алејкум„ а петокот сите тие нивните говори ги започнува со нашиот традиционален поздрав. Имаше присутни околу 100-тина, па беа дојдени како декор на промоцијата и за аплаудирање на една голема глупост „ТОРБЕШ“. Колку и да го објаснуваме поимот „ТОРБЕШ“, кај сите е врежано дека има значење за човек кој ја променал религијата за многу ситен интерес. Јас немам ништо против за тие што во иднина ќе се декларираат како торбеши, но неможам да се помирам со нивното размислување дека населенито на балканов кое заедничко му е македонскиот јазик и припадник на исламот дека е „ТОРБЕШ“. Моето размислување е следно, кога веќе еден период имавме можност да се декларираме како МУСЛИМАНИ и преставувавме народ во тогашна СФРЈ, зашто и денеска да не издејствуваме графа само МУСЛИМАН, во која ќе најдат место поголем број на население кое кога треба да се одлучи во која националност припаѓа му преставува потешкотија ( се одлучува за Турци, Албанци, Македонци, Македонски-Муслимани, Бошњаци и сл.). Со петочната иницијатива само се додаде уште најнавредливото „ТОРБЕШ“. Како што ми е познато во Османлиската империја Турците на христијанското население го нарекувало со погрдни зборови „Каури“ и „Ѓаури“ (неверници), иако си имале нивна религија. Покасно после 1906 година браќата Ѓурчин и Филип Кокале кој дошле од Албанија и се населиле во с.Лазарополе на муслиманското население му возвратиле со иста мера и заними го употребиле зборот „ТОРБЕШ“ - демек за интерес сме ја промениле верата ( за една торба брашно ). Во „ТОРБЕШКАТА ДЕКЛАРАЦИЈА“ чии автор е Шериф Ајрадиноски, објаснувано е дека поимот торбеш има сосема поинакво значење, но сепак не е лесно да се промени етикетата која ни ја ставиле браќата КОКАЛЕ, а тоа го направиле за да го сокријаат нивното лицемерие, затоа што и ден денеска ќе сретнете мијаци од Галичник и другите мијачки села со презимиња како Камилоски, Даутоски, Муратоски и други, во кој презимиња се присутни турски имиња. Голема група на самопрогласени доктори на науки како Галаба Паликрушева, Глигор Тодоровски и Нијази Лимановски во нивните трудови пишувале големи невистини дека насилно сме биле исламизирани, а после период од 110 години ниту еден од т.н исламизирани македонци не се вратил во неговата поранешна религија- христијанството, тие што навистина се исламизирале во тој период за интерес веднаш си ја повратиле верата, но заборавиле да ги остранат трагите во нивните презимиња.
На оваа тема има многу да се пишува, но ќе застанам со една порака до сите, престанете да прифаќате наметнато навредливо име „ТОРБЕШ“, зарем ние сме најпаметните и да прифатеме навредливо име кое навистина не ни припаѓа нам, и другите имаат такви погрдни имиња, како ЦИГАНИ, КАУРИ, ШИПТАРИ но никој не ги прифаќа ваквите погрдни имиња.
А за националноста која според мене нема некое големо значење одберете тоа што се чувствувате.


tebe prvo ne te citam ...drugo koga ke najdes svoji argumenti .. pisi ..
INACE NE POVTORUVAM SEKOGAS ISTI ODGOVORI .. vreme e da odis napred a ne samo isti komentari.

od sekoja tvoja provokacija imam odgovor i toa logicen i veren.

gv lautka
12-01-11, 00:50
Не е дорбеш Турски збор. Dört-4, beş-5 еве вака се пишува, ова е Турски збор. Дорбеш е збор кој се употребува само во Бангладеш. :fatwa::selam:А торунбеш,каде се употребува??????:вслм:

Miralem
12-01-11, 00:53
:selam:Машаллах,,се отвори тема за ,Торбеш,и ете дебата,,интересна работа изгледа че има некоја скриена вистина за овој термин народ,кој сите ги засега че да испадне на крај вистина дека овој нарот,идентитет постоел чим на сите им е ТРН,во око...............................................
Brate Lautak... nemoj da mislis deka na nekogo mu etrn vo oko. Jas poteknuvam od toj narod. Ajde da zboruvame za argumenti,so dokazi.... jas sekogas sum ZA VISTINATA. Ama ajde realno da zboruvame i da se potpreme na Islamot.
Ajde ako ne sme zapnale na nacijata,ako ne sme nacisti,daj da zboruvame od Islamska gledna tocka. Kade se argumentite ? Jas iskreno sakam da gi vidam argumentite za korista pa da se priklucam tamu kade sto e korisno za Islamot.
Kazi mi so argumenti od Hadisi i Kur'an,kade e korisno jas da se priklucam ??? Kon Albancite ili kon Torbesite ? Bez razlika koja mi e nacijata... ISLAMOT NE POZNAVA NACIJA,NELI ?
Jas licno,poveke gi sakam Turcite i kako Narod (verski odgojan i upaten),kako imperija,kako nacija.... Ama i Erdogan da go prasam,SIGUREN SUM deka bi mi rekol Albancite da gi poddrzam,kako sto Alija Izetbegovic im rekol na Bosnjacite vo mkd.

Vaka bi rekol sekoj na kogo Islamot im e biten. Znam deka go simpatiziras Safet Kuduzovic,barem do sega tolku razbrav od kontaktot so tebe Brat. Ne sum razgovaral jas bas licno so nego no znam Covek koj razgovaral na tema okolu glasanjeto. Na mr.Safet Kuduzovic mu e opisana sostojbata vo makedonija,kakva e brojkata na nacionalnite priopadnosti i toa deka nie sme tn. torbesi. Koj bi bil prav izbor za nas (koj tolku broime a ima Muslimani vo drzavava pak koi tolku brojat). Odgovorot e da gi poddrzime Albancite. Ako ovoj ne razbira,Ako Izetbegovic ne razbira.... pa koj ke mi kaze od PEI sto e Islam ? Fijat ? Ne sakam se' sto sum se zapoznal da pisuvam.
Sekoj neka se cuvstvuva kako saka. Nikoj ne moze da mi go odzeme pravoto jas da se cuvstvuvam kako Turcin... no jas samovolno,bidejki mi e Islamot prioritet,gazam se' za Islamot i sakam drzava da bide Muslimanska,bez razlika od koja nacija e.

Kazav,treba da bideme fudbaleri no ne sebicni... topkata da mu ja dodademe na onoj koj ima pogolema sansa gol da stavi a ne kako budali da trcame sami okolu teren i da sakame samo nie golovi da stavame,iako sansa nemame. Toa e egoizam... a egoizmot Resulullah go prokolnal.Tesko e i neprifatlivo Nekoj Albanec da ni bide na pogolema funkcija,no plukni go na nefsot vo lice... ke ti olesni.

muslimgoranin
12-01-11, 00:54
Може Албанец да биде католик. Торбеш е име односно навреда упатена специјално за Македонските Муслимани, така да не може Торбеш да биде христијанин :) Иначе подобро би било да го промените името од Торбеш во Дорбеш, бидејќи со тоа име во Бангладеш им се обраќаат на луѓето кои се големи Верници. :дада::selam:


da bre , TEBE NIE DOJDOVME DA TE SLUSAME.. lele superman e tuka. haha.

ama na ovoj forum se e dozvoleno , samo da ne se pisuva negativno za albancite.


Torbesot e nase ime , dali tebe ti se sviga ili ne ... sto ne briga bidejki neznaes sto si koj si ..a tvojata istorija. SPROTIVNO OD MENE ..znam potekloto i se gordeam na imeto torbesh ..a ne vasata izmislica sto ima golemi celti hashahah

Однесувај се попристојно брате, не доликува вака на полнолетен муслиман да се однесува. За да не ти бидат биршани постови или некои поголеми санкции. :) -Муслим

muslimgoranin
12-01-11, 00:56
pa dobro se soglasuvam mozda vami je poteklo od banglades ,samo znam ciganite ja imaat facata na toj ktaj i tije tokmu poteknuvaat od tamu.

e ova se albancite , pravi braka .. pcuaat sekoj den po torbesite na site forumi pa i na ovoj .


samo toa me pravi uste pogord covek od kolku sto sum. haha.

muslimgoranin
12-01-11, 01:00
Brate Lautak... nemoj da mislis deka na nekogo mu etrn vo oko. Jas poteknuvam od toj narod. Ajde da zboruvame za argumenti,so dokazi.... jas sekogas sum ZA VISTINATA. Ama ajde realno da zboruvame i da se potpreme na Islamot.
Ajde ako ne sme zapnale na nacijata,ako ne sme nacisti,daj da zboruvame od Islamska gledna tocka. Kade se argumentite ? Jas iskreno sakam da gi vidam argumentite za korista pa da se priklucam tamu kade sto e korisno za Islamot.
Kazi mi so argumenti od Hadisi i Kur'an,kade e korisno jas da se priklucam ??? Kon Albancite ili kon Torbesite ? Bez razlika koja mi e nacijata... ISLAMOT NE POZNAVA NACIJA,NELI ?
Jas licno,poveke gi sakam Turcite i kako Narod (verski odgojan i upaten),kako imperija,kako nacija.... Ama i Erdogan da go prasam,SIGUREN SUM deka bi mi rekol Albancite da gi poddrzam,kako sto Alija Izetbegovic im rekol na Bosnjacite vo mkd.

Vaka bi rekol sekoj na kogo Islamot im e biten. Znam deka go simpatiziras Safet Kuduzovic,barem do sega tolku razbrav od kontaktot so tebe Brat. Ne sum razgovaral jas bas licno so nego no znam Covek koj razgovaral na tema okolu glasanjeto. Na mr.Safet Kuduzovic mu e opisana sostojbata vo makedonija,kakva e brojkata na nacionalnite priopadnosti i toa deka nie sme tn. torbesi. Koj bi bil prav izbor za nas (koj tolku broime a ima Muslimani vo drzavava pak koi tolku brojat). Odgovorot e da gi poddrzime Albancite. Ako ovoj ne razbira,Ako Izetbegovic ne razbira.... pa koj ke mi kaze od PEI sto e Islam ? Fijat ? Ne sakam se' sto sum se zapoznal da pisuvam.
Sekoj neka se cuvstvuva kako saka. Nikoj ne moze da mi go odzeme pravoto jas da se cuvstvuvam kako Turcin... no jas samovolno,bidejki mi e Islamot prioritet,gazam se' za Islamot i sakam drzava da bide Muslimanska,bez razlika od koja nacija e.

Kazav,treba da bideme fudbaleri no ne sebicni... topkata da mu ja dodademe na onoj koj ima pogolema sansa gol da stavi a ne kako budali da trcame sami okolu teren i da sakame samo nie golovi da stavame,iako sansa nemame. Toa e egoizam... a egoizmot Resulullah go prokolnal.Tesko e i neprifatlivo Nekoj Albanec da ni bide na pogolema funkcija,no plukni go na nefsot vo lice... ke ti olesni.

a turcite e ime novo za musliman .. hehe ..

ZOSTO ARAPITE NE SE CUSTVUVAAT TURCI ILI DRUGITE MUSLIMANI .


MUSLIMANSKA DRZAVA ... TREBE DA BIDES REALEN A NE DA ZIVEES VO SONOVI ... UMETOT E NA SITE STRANI NAPADNAT , A TI BI SI BIL PRVIOT STO BI JA NAPUSTIL MAKEDONIJA PORED VERSKI PRICINI UMESTO DA SE BORIS.

TI GLEDAJ SI GO ISLAMOT NIKOJ NE TI GO ZABRANIL , NEGO DENES SME NA ETNICKO PRASANJE.
nasata pregovorka megu nas torbesite e ISLAM I SOJ.
ako go razbiras.

ibret
12-01-11, 01:00
Brate Lautak... nemoj da mislis deka na nekogo mu etrn vo oko. Jas poteknuvam od toj narod. Ajde da zboruvame za argumenti,so dokazi.... jas sekogas sum ZA VISTINATA. Ama ajde realno da zboruvame i da se potpreme na Islamot.
Ajde ako ne sme zapnale na nacijata,ako ne sme nacisti,daj da zboruvame od Islamska gledna tocka. Kade se argumentite ? Jas iskreno sakam da gi vidam argumentite za korista pa da se priklucam tamu kade sto e korisno za Islamot.
Kazi mi so argumenti od Hadisi i Kur'an,kade e korisno jas da se priklucam ??? Kon Albancite ili kon Torbesite ? Bez razlika koja mi e nacijata... ISLAMOT NE POZNAVA NACIJA,NELI ?
Jas licno,poveke gi sakam Turcite i kako Narod (verski odgojan i upaten),kako imperija,kako nacija.... Ama i Erdogan da go prasam,SIGUREN SUM deka bi mi rekol Albancite da gi poddrzam,kako sto Alija Izetbegovic im rekol na Bosnjacite vo mkd.

Vaka bi rekol sekoj na kogo Islamot im e biten. Znam deka go simpatiziras Safet Kuduzovic,barem do sega tolku razbrav od kontaktot so tebe Brat. Ne sum razgovaral jas bas licno so nego no znam Covek koj razgovaral na tema okolu glasanjeto. Na mr.Safet Kuduzovic mu e opisana sostojbata vo makedonija,kakva e brojkata na nacionalnite priopadnosti i toa deka nie sme tn. torbesi. Koj bi bil prav izbor za nas (koj tolku broime a ima Muslimani vo drzavava pak koi tolku brojat). Odgovorot e da gi poddrzime Albancite. Ako ovoj ne razbira,Ako Izetbegovic ne razbira.... pa koj ke mi kaze od PEI sto e Islam ? Fijat ? Ne sakam se' sto sum se zapoznal da pisuvam.
Sekoj neka se cuvstvuva kako saka. Nikoj ne moze da mi go odzeme pravoto jas da se cuvstvuvam kako Turcin... no jas samovolno,bidejki mi e Islamot prioritet,gazam se' za Islamot i sakam drzava da bide Muslimanska,bez razlika od koja nacija e.

Kazav,treba da bideme fudbaleri no ne sebicni... topkata da mu ja dodademe na onoj koj ima pogolema sansa gol da stavi a ne kako budali da trcame sami okolu teren i da sakame samo nie golovi da stavame,iako sansa nemame. Toa e egoizam... a egoizmot Resulullah go prokolnal.Tesko e i neprifatlivo Nekoj Albanec da ni bide na pogolema funkcija,no plukni go na nefsot vo lice... ke ti olesni.
Со ова сега ми изгледа дака ние“ ТОРБЕШИТЕ“ ќе бидиме тие кои го чуваат, негуваат и бранат Исламот, и сам ние “ Торбешите треба да бидиме курбан за сите другите!
Ајде ви се молам , гледајте малку со отворени очи и трезвен и без никакви предрадуди!!!

ibret
12-01-11, 01:04
И уште нето , секогаш кога се зборува за нас “ТОРБЕШИТЕ“ се крева толкава прашина шо дури и сонцето неможиме да го видиме.
Зошто е ова вака неможам да го сватам,а најголеми непријатели сме самите на себеси!
Аллах в.ш. да не упати сите!!

gv lautka
12-01-11, 01:06
:selam:Вака драги брча,,,да не леприцирам во детали...
Ако се работи во поглед на Ислам и од Исламски гледни точки...да не се турците и Турската подршка нема да постои Ислам во Македониа и на балкакоф,ова е факт и сакал некој се го прифатил тој факт или не ,,
друго исто така ако дебатираме во поглед на вера и Исламско обединување зошто мнозинската муслиманска заедница направиа или постојат 5-6 пратии .знаете ли колку партиии има муслимански во македониа(на име муслимански во дела невернички се) зошто нема една партиа ,,и сега зошто се дига ваква неправда на овој народ..

драги брача ,на сите да ние јасно во македониа не интересира никого за ИСЛАМ,и никој не работи на тоа поле ,зборувам од институциите(партии,невладини ,организации па ни релевантниот фактор ИВЗ)никој не се заинтересирани за ИСЛАМи ве молам ова на сите да вие јасни,се е политика и интереси......

е сега во поглед на интересите и правичната застапенос па зарем неее реално и праведно да си го земаат делот кој им припаџа и ниф (торбешите)зошто други да ни го зема тоа што нам ни припаџа..

пак че се наврата, во поглед на ИСЛАМОТ-кој најмногу ме занима и интересира,,ете ние торбешиве се бориме за нациа а другиве муслимани кој што имаат нации за што се борат..Дуи се 10г. на влас што не направиа една изборна единица и што не го имлементираа рамковниот договори што не застанааа на Исламското обединување,напритфиф се одкажаа од Бурмали џамиа,дозволиа разни чафирски идоли да се градат на секаде низ македониа,,,ИВЗ признава разно секти за Ехли сунет...па кого занима Вера во Македониа немојте бе брача ако можете да им помогнете на муслиманите торбеши во намерата помогнетеим ако не не одмогајтеим..
ВАМ ВАШЕТО НАМ НАШЕТО-А ВРМЕТО ЧЕ ПОКАЖЕ КОЈ ПРАВЕЦ БИЛ ПО ИСПРАВНЕ,,А АКО СМЕ ПОГРЕШИЛЕ НАРЕДНИОТ ПОПИС ЧЕ СЕ ПОПРАВИЕМ СЕГА ДА ПРАОБАМЕ ..ОВА ДЕЛО НЕ НЕ НОСИ ВО ,,куфур,,:вслм:

muslimgoranin
12-01-11, 01:07
И уште нето , секогаш кога се зборува за нас “ТОРБЕШИТЕ“ се крева толкава прашина шо дури и сонцето неможиме да го видиме.
Зошто е ова вака неможам да го сватам,а најголеми непријатели сме самите на себеси!
Аллах в.ш. да не упати сите!!ovde na ovoj forum mozes da najdes ljuge , sto uste ne razbiraat deka verata ne go pravi automaticno turcin ili albanecc ...
problemot e do skoluvanjeto , r,makedonija ,albanija imaat najniski stepen na skoluvanje ..

Torbesite im se vo oko , haha ama nie sme tuka da im odgovorime DEKA SME PRISUTNI .

burhan
12-01-11, 01:09
Со ова сега ми изгледа дака ние“ ТОРБЕШИТЕ“ ќе бидиме тие кои го чуваат, негуваат и бранат Исламот, и сам ние “ Торбешите треба да бидиме курбан за сите другите!
Ајде ви се молам , гледајте малку со отворени очи и трезвен и без никакви предрадуди!!!

Секој за себе брате во Исламот нема само јас ли ќе го направам ова и другите ќе си седат ако треба за Исламот ќе станеме и жртви.

ibret
12-01-11, 01:15
Секој за себе брате во Исламот нема само јас ли ќе го направам ова и другите ќе си седат ако треба за Исламот ќе станеме и жртви.
Ама зошто само кај Торбешите се сопкаат сите,ете тоа не го разбирам, ада незборам за математика??

ibret
12-01-11, 01:16
:selam:Вака драги брча,,,да не леприцирам во детали...
Ако се работи во поглед на Ислам и од Исламски гледни точки...да не се турците и Турската подршка нема да постои Ислам во Македониа и на балкакоф,ова е факт и сакал некој се го прифатил тој факт или не ,,
друго исто така ако дебатираме во поглед на вера и Исламско обединување зошто мнозинската муслиманска заедница направиа или постојат 5-6 пратии .знаете ли колку партиии има муслимански во македониа(на име муслимански во дела невернички се) зошто нема една партиа ,,и сега зошто се дига ваква неправда на овој народ..

драги брача ,на сите да ние јасно во македониа не интересира никого за ИСЛАМ,и никој не работи на тоа поле ,зборувам од институциите(партии,невладини ,организации па ни релевантниот фактор ИВЗ)никој не се заинтересирани за ИСЛАМи ве молам ова на сите да вие јасни,се е политика и интереси......

е сега во поглед на интересите и правичната застапенос па зарем неее реално и праведно да си го земаат делот кој им припаџа и ниф (торбешите)зошто други да ни го зема тоа што нам ни припаџа..

пак че се наврата, се во поглед на ИСЛАМОТ-кој најмногу ме занима и интересира,,ете ние торбешиве се бориме за нациа а другиве муслимани кој што имаат нации за што се борат..Дуи се 10г. на влас што не направиа една изборна единица и што не го имлементираа рамковниот договори што не застанааа на Исламското обединување,напритфиф се одкажаа од Бурмали џамиа,дозволиа разни чафирски идоли да се градат на секаде низ македониа,,,ИВЗ признава разно секти за Ехли сунет...па кого занима Вера во Македониа немојте бе брача ако можете да им помочнете на муслиманите торбеши во намерата помогнетеим ако не не одмогајтеим..
ВАМ ВАШЕТО НАМ НАШЕТО-А ВРМЕТО ЧЕ ПОКАЖЕ КОЈ ПРАВЕЦ БИЛ ПО ИСПРАВНЕ,,А АКО СМЕ ПОГРЕШИЛЕ НАРЕДНИОТ ПОПИС ЧЕ СЕ ПОПРАВИЕМ СЕГА ДА ПРАОБАМЕ ..ОВА ДЕЛО НЕ НЕ НОСИ ВО ,,куфур,,:вслм:
Стружаниве не сакаат да разберат!

Hakk
12-01-11, 01:19
:selam:
Стружаниве не сакаат да разберат!
Во право си!!!

gv lautka
12-01-11, 01:25
Стружаниве не сакаат да разберат!:selam:вистинската сојтојба,не ја осетиле на свој грб,, затоа и неможат да разберат ,,Иншаллах че не сватата некогаш но се плашам да не биде касно:вслм:

gv lautka
12-01-11, 01:26
за Исламот ќе станеме и жртви.:selam:ама никој ова не го порекнува,незнам дали се разбираме во целос:вслм:

burhan
12-01-11, 01:27
Ама зошто само кај Торбешите се сопкаат сите,ете тоа не го разбирам, ада незборам за математика??

Mожеби тебе ти изгледа така, другите мислат дека се врз нив, и така оди тоа

Duman
12-01-11, 01:44
:selam:Вака драги брча,,,да не леприцирам во детали...
Ако се работи во поглед на Ислам и од Исламски гледни точки...да не се турците и Турската подршка нема да постои Ислам во Македониа и на балкакоф,ова е факт и сакал некој се го прифатил тој факт или не ,,
друго исто така ако дебатираме во поглед на вера и Исламско обединување зошто мнозинската муслиманска заедница направиа или постојат 5-6 пратии .знаете ли колку партиии има муслимански во македониа(на име муслимански во дела невернички се) зошто нема една партиа ,,и сега зошто се дига ваква неправда на овој народ..

драги брача ,на сите да ние јасно во македониа не интересира никого за ИСЛАМ,и никој не работи на тоа поле ,зборувам од институциите(партии,невладини ,организации па ни релевантниот фактор ИВЗ)никој не се заинтересирани за ИСЛАМи ве молам ова на сите да вие јасни,се е политика и интереси......

е сега во поглед на интересите и правичната застапенос па зарем неее реално и праведно да си го земаат делот кој им припаџа и ниф (торбешите)зошто други да ни го зема тоа што нам ни припаџа..

пак че се наврата, во поглед на ИСЛАМОТ-кој најмногу ме занима и интересира,,ете ние торбешиве се бориме за нациа а другиве муслимани кој што имаат нации за што се борат..Дуи се 10г. на влас што не направиа една изборна единица и што не го имлементираа рамковниот договори што не застанааа на Исламското обединување,напритфиф се одкажаа од Бурмали џамиа,дозволиа разни чафирски идоли да се градат на секаде низ македониа,,,ИВЗ признава разно секти за Ехли сунет...па кого занима Вера во Македониа немојте бе брача ако можете да им помочнете на муслиманите торбеши во намерата помогнетеим ако не не одмогајтеим..
ВАМ ВАШЕТО НАМ НАШЕТО-А ВРМЕТО ЧЕ ПОКАЖЕ КОЈ ПРАВЕЦ БИЛ ПО ИСПРАВНЕ,,А АКО СМЕ ПОГРЕШИЛЕ НАРЕДНИОТ ПОПИС ЧЕ СЕ ПОПРАВИЕМ СЕГА ДА ПРАОБАМЕ ..ОВА ДЕЛО НЕ НЕ НОСИ ВО ,,куфур,,:вслм:

Ги прочитав сите твои постови поврзани со настанот од Струга, во кој повеќе се расправаш со муслиманите на форумов кој се изјаснуваат како Турци или Албанци. Најдобронамерно те упатувам дека овдека нема на форумов ниту еден од тие во кој си се револтирал, ниту пак имаш политичари, за кој не постои религија, цело време се плачеш дека некој ти одзел нешто, навистина брате нетреба овде да изнесуваш работи кој немаат ништо заедничко со онаа што го бараш. Вака ако бараш причина за разединетост помеѓу муслиманите со македонски мајчин јазик , треба да ја најдеш во нив самите себе. Бараш нација да добиеле торбешите, искрајно тоа неможам да го разберам, ако навистина бараш нација тоа ќе го најдеш, чуствувајсе како Турчин и добиваш нација, ако нети одговара Турчин , тогаш декларирајсе како Македонец. Етети нација, а дека Торбеш бидуало да биде нација е исто како ромите да барат циганска нација. Биди среќен што си се родил во муслиманско семејство и небарај ништо повеќе. Јас сум географ, и целата земјина топка ја чуствувам како моја. Моментално се ближиме кон 7 милјарди луѓе на целата планета, па нели сите тие се алахови робови, а јас и ти сме дел од тие 7 милјарди. Не е потребно да се расправате со останатиете и да се обвинувате за моменталната политичка состојба во македонија или пак на глобално ниво. Во денешно време синоним за некој што се занимава со политика е дека е преполн со лицемерие, без разлика за која партија станува збор. Денеска политиката навлезе длабоко во образованието, во секојдневниот живот и таму каде што најмалку и е место во религијата, повеќе од една декада е длабоко навлезена и во ИВЗ, а истото се случува и кај МПЦ.
Единствено што неможам да им простам на партиите и политичарите што ги испомешаа државните институции со религијата. пример во болниците да се градат цркви и на јавните установи да им стават имиња кој што се поврзани со религија. Пример: Аеродромот во Охрид - св.Апостол Павле, или болница св.Еразмо, а такви примери има безброј,тоа е недозволиво.

musliman
12-01-11, 01:54
:selam:Вака драги брча,,,да не леприцирам во детали...
Ако се работи во поглед на Ислам и од Исламски гледни точки...да не се турците и Турската подршка нема да постои Ислам во Македониа и на балкакоф,ова е факт и сакал некој се го прифатил тој факт или не ,,
друго исто така ако дебатираме во поглед на вера и Исламско обединување зошто мнозинската муслиманска заедница направиа или постојат 5-6 пратии .знаете ли колку партиии има муслимански во македониа(на име муслимански во дела невернички се) зошто нема една партиа ,,и сега зошто се дига ваква неправда на овој народ..

драги брача ,на сите да ние јасно во македониа не интересира никого за ИСЛАМ,и никој не работи на тоа поле ,зборувам од институциите(партии,невладини ,организации па ни релевантниот фактор ИВЗ)никој не се заинтересирани за ИСЛАМи ве молам ова на сите да вие јасни,се е политика и интереси......

е сега во поглед на интересите и правичната застапенос па зарем неее реално и праведно да си го земаат делот кој им припаџа и ниф (торбешите)зошто други да ни го зема тоа што нам ни припаџа..

пак че се наврата, во поглед на ИСЛАМОТ-кој најмногу ме занима и интересира,,ете ние торбешиве се бориме за нациа а другиве муслимани кој што имаат нации за што се борат..Дуи се 10г. на влас што не направиа една изборна единица и што не го имлементираа рамковниот договори што не застанааа на Исламското обединување,напритфиф се одкажаа од Бурмали џамиа,дозволиа разни чафирски идоли да се градат на секаде низ македониа,,,ИВЗ признава разно секти за Ехли сунет...па кого занима Вера во Македониа немојте бе брача ако можете да им помогнете на муслиманите торбеши во намерата помогнетеим ако не не одмогајтеим..
ВАМ ВАШЕТО НАМ НАШЕТО-А ВРМЕТО ЧЕ ПОКАЖЕ КОЈ ПРАВЕЦ БИЛ ПО ИСПРАВНЕ,,А АКО СМЕ ПОГРЕШИЛЕ НАРЕДНИОТ ПОПИС ЧЕ СЕ ПОПРАВИЕМ СЕГА ДА ПРАОБАМЕ ..ОВА ДЕЛО НЕ НЕ НОСИ ВО ,,куфур,,:вслм::дада::дада::гушкање:

Zuleyha
12-01-11, 01:55
da bre , TEBE NIE DOJDOVME DA TE SLUSAME.. lele superman e tuka. haha.

ama na ovoj forum se e dozvoleno , samo da ne se pisuva negativno za albancite.


Torbesot e nase ime , dali tebe ti se sviga ili ne ... sto ne briga bidejki neznaes sto si koj si ..a tvojata istorija. SPROTIVNO OD MENE ..znam potekloto i se gordeam na imeto torbesh ..a ne vasata izmislica sto ima golemi celti hashahah

Не знам ни зошто воопшто влегов да коментирам на оваа тема, а не ме интересира ич... И немам намера да седнам и цела ноќ со вас да се расправам за глупости... Не си го трошам времето... Прајте што сакате... Ич не ме занима како ќе се наречеш... Терајте !!! \,,/ <6

musliman
12-01-11, 01:55
Ги прочитав сите твои постови поврзани со настанот од Струга, во кој повеќе се расправаш со муслиманите на форумов кој се изјаснуваат како Турци или Албанци. Најдобронамерно те упатувам дека овдека нема на форумов ниту еден од тие во кој си се револтирал, ниту пак имаш политичари, за кој не постои религија, цело време се плачеш дека некој ти одзел нешто, навистина брате нетреба овде да изнесуваш работи кој немаат ништо заедничко со онаа што го бараш. Вака ако бараш причина за разединетост помеѓу муслиманите со македонски мајчин јазик , треба да ја најдеш во нив самите себе. Бараш нација да добиеле торбешите, искрајно тоа неможам да го разберам, ако навистина бараш нација тоа ќе го најдеш, чуствувајсе како Турчин и добиваш нација, ако нети одговара Турчин , тогаш декларирајсе како Македонец. Етети нација, а дека Торбеш бидуало да биде нација е исто како ромите да барат циганска нација. Биди среќен што си се родил во муслиманско семејство и небарај ништо повеќе. Јас сум географ, и целата земјина топка ја чуствувам како моја. Моментално се ближиме кон 7 милјарди луѓе на целата планета, па нели сите тие се алахови робови, а јас и ти сме дел од тие 7 милјарди. Не е потребно да се расправате со останатиете и да се обвинувате за моменталната политичка состојба во македонија или пак на глобално ниво. Во денешно време синоним за некој што се занимава со политика е дека е преполн со лицемерие, без разлика за која партија станува збор. Денеска политиката навлезе длабоко во образованието, во секојдневниот живот и таму каде што најмалку и е место во религијата, повеќе од една декада е длабоко навлезена и во ИВЗ, а истото се случува и кај МПЦ.
Единствено што неможам да им простам на партиите и политичарите што ги испомешаа државните институции со религијата. пример во болниците да се градат цркви и на јавните установи да им стават имиња кој што се поврзани со религија. Пример: Аеродромот во Охрид - св.Апостол Павле, или болница св.Еразмо, а такви примери има безброј,тоа е недозволиво.postot na koj repliciras i tvojot post sosema se razlicni-sugestijata koja ja davas nee soodvetna

Masterkiller
12-01-11, 01:59
ISLAMSKI FORUM ubavo mashallah samo vie pocnavte da delite nacionalnosti etnicki grupi malcinstva i t.n. i t.n. ZAREM NE SE SITE EDNAKVI VO ISLAMOT ?? ZAREM TREBA DA DELITE GRUPI I MALCINSTVA odnosno KLASI na narodot ?? IMENO SAKAV DA VE PRASHAM DALI VOOPSHTO ZNAETE SHTO E ZBOROT TORBESH? VTORO KAZHETE MI EDNA NACIJA BEZ DRZAVA ( ke ve molam ne obrnuvajte vnimanie na kurdite i tie imaat teritorija narecena KURDISTAN pomegu irak iran i turcija) Kako sto se formirale drzavite taka se formirale i naciite sekoja drzava sozdavala svoj narod svoj jazik i svoja nacija taka i makedonija se sozdala prvo kako drzava pa jazik pa se deklarirale po nacionalna pripadnost MAKEDONCI i vo pravo se. Objasnete mi koja e taa nacija bez DRZAVA ??? Jas ne najdov vo niedna popisna lista do den denes NACIJA TORBESH. ili si makedonec so islamska veroispovest ili si makedonec so pravoslavna ili katolicka veroispovest zavisi od verskata pripadnost. na popisnite listi se bara ETNICKA PRIPADNOST VERSKA PRIPADNOST I MAJCIN JAZIK. Ostanuva na vas kako ke se deklarirate ILI MAKEDONCI ili ostanati drugi etnicki zaednici vo R.M.

Duman
12-01-11, 02:05
postot na koj repliciras i tvojot post sosema se razlicni-sugestijata koja ja davas nee soodvetna

како што е напишано на почеток, репликата се однесуваше за сите постови на lautka gv на оваа тема, а не само за последниот пост.
Мислам дека се разбираме.

Mlad_Musliman
12-01-11, 03:10
A mene me interesira zasto koga ce se otvori vakva tema, sekogas Torbeshite izigruvaat "zrtvi"?

Sto vi pravat vas!?...Ve ubivaat, ve maltretiraat, vrsat nasilstvo vrz vas, vi odzemaat imot, ve kradat...???Shto shto shto, i Koj toa vi go pravi?

P.S. @muslimgoranin....Dobro bi bilo koga bi ne postedil od tvoite gluposti, ligavenja i smeenja kako "nenormalen" vo site tvoi postovi.

Miralem
12-01-11, 18:57
Со ова сега ми изгледа дака ние“ ТОРБЕШИТЕ“ ќе бидиме тие кои го чуваат, негуваат и бранат Исламот, и сам ние “ Торбешите треба да бидиме курбан за сите другите!
Ајде ви се молам , гледајте малку со отворени очи и трезвен и без никакви предрадуди!!!

Ibret Brate... veke ti kaza Bratot deka sekoj za sebe treba da gleda. Treba da zalime sto ke bideme kurban za Islamot ? SO TOA TREBA DA SE GORDEEME. Jas vo temava pisuvam za SITE,ne samo za Torbesite. Od koga slusnav fetva na Kardavi za bojkot na Koka Kola,jas ne ja pijam. Mi velat... ti li ke ja bojkotiras taa firma i ke propadne ? Aku... JAS NE JA PIJAM. Mozebi nikakov pridones nema od toa ili razlika,ama,neka se znae na cija strana sum.

Neznam koj kolku me razbra... jas voopsto ne poddrzuvam Albanska nacija ili Turska ili Torbeska. Se sto sakam e eden den da vidam pretsedatel Musliman na ovaa drzava i ministri Muslimani.Ma od koja saka nacija neka bidat,voopsto ne mi e bitno. Velam deka naj golema sansa imaat Albancite (neli site sme svesni za ova?). DALI NAMERAVA MI E POGRESNA,IBRET,LAUTAK....? Neka mi kaze nekoj deka ne treba vaka da bide i kako treba da bide i neka mi argumentira.Ova e Islamski Forum ke barame od Islamska gledna tocka.

И уште нето , секогаш кога се зборува за нас “ТОРБЕШИТЕ“ се крева толкава прашина шо дури и сонцето неможиме да го видиме.
Зошто е ова вака неможам да го сватам,а најголеми непријатели сме самите на себеси!
Аллах в.ш. да не упати сите!!
Ne sme neprijateli na sebesi,te. na razumot,samo sme neprijateli na nefsot. Kako sto vo ramazan voda ne mu davas.... mnogu mislat (koi ne znaat sto e toa),deka si neprijatel na samiot sebesi,no koga bi znaele,i tie bi go izmacile za goltka voda.

muslimgoranin
12-01-11, 19:14
Не знам ни зошто воопшто влегов да коментирам на оваа тема, а не ме интересира ич... И немам намера да седнам и цела ноќ со вас да се расправам за глупости... Не си го трошам времето... Прајте што сакате... Ич не ме занима како ќе се наречеш... Терајте !!! \,,/ <6a pa da ,,,, kolku si kulturna , pcues ah ...

muslimgoranin
12-01-11, 19:17
A mene me interesira zasto koga ce se otvori vakva tema, sekogas Torbeshite izigruvaat "zrtvi"?

Sto vi pravat vas!?...Ve ubivaat, ve maltretiraat, vrsat nasilstvo vrz vas, vi odzemaat imot, ve kradat...???Shto shto shto, i Koj toa vi go pravi?

P.S. @muslimgoranin....Dobro bi bilo koga bi ne postedil od tvoite gluposti, ligavenja i smeenja kako "nenormalen" vo site tvoi postovi.


jas bi ti preporacal da gledas ludite vo tovoja familija ...pa dojdi da zboruvas za drugi .


ovde ne e zabraneto da se govori ,a ja bi ti rekol da ne mi pisuvas , ostani kade si .haha.

Abi
13-01-11, 01:15
Во Струга денеска беше прететавена т.н. Торбешка повелба. Тоа го сторија од здружението Румелија и Партијата за европска иднина. Со неа бараат внесување на Торбешите во преамбулата на Уставот на Република Македонија. Сметаат дека пописот кој треба да се спроведе во април годинава ќе ја даде реалната слика за Македонија.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 6.jpg&size=article_medium

Според податоци на здружението Румелија, во Македонија има 100 илјади лица кои се идентификуваат како Торбеши, а од кои околу 20 илјади живееле само во Струга.


„Слободно тврдам дека дури во 30 % од населението во Струга е застапена тобешката заедница. Ние не сме ниту против едните ниту против другите, овој пат сме конечно и дефинитвно за себе“-Фарук Фератовски- Партија за Европска иднина


„Торбешката популација е една од најнегираните популации, присвојувана од другите и негирана од другите. И другите етнички заедници како што се Албанците и Македонците и кај нив постои свест дека ние сме нешто друго“-Шериф Ајрединоски- претседател на Румелија.


AlSat
:selam:
Во сето тоа јас гледам еден голем промашај. Зошто го потенцирам тоа?
Господата која дошла до таа идеја да ја промовира така наречената „Торбешка повелба„ , во прв план имаат да си го збогатат своето приватно конто и патем да добиат фотелна столица. Господинот Шериф Ајрединоски и Фарук Фератовски се истакнуваат како големи Торбеши, но дали се и големи Муслимани верници кои воспоставуваат намаз и се придржуваат на Исламските верски начела и кодекси? Ако ги исполнуваат Исламските верски начела- тогаш можат да бидат корисни, не само за Торбешите, туку и за општото добро на сите народи; народности; етнички малцинства; и на сите верници на територијата на Македонија.
Политичката партија ПЕИ на Фиат Цановски, во својата платформа би требало да содржи елементи кои се заеднички на сите граѓани на Македонија (борба против кршењето на интегралните граѓански права и слободи, расна и верска дискриминација, борба против мито и корупција и тн.) за да го привлече поголемото гласачко тело на гласачите.
Оваа „Торбешка декларација„ нема да стори од Торбешите големи Муслимани на кои ќе им ги избриши сите гревови, ниту пак ќе им донесе некој подобар статус на егзистенција, напротив ќе делува контрапродуктивно и ќе донесе раздор и поделба на и така неединственото и неопределено Торбешко население. Селам.

burhan
13-01-11, 01:51
:selam:ама никој ова не го порекнува,незнам дали се разбираме во целос:вслм:


Секако брате во целост се разбираме само не можеме да дојдеме до заеднички став, хаха

muslimgoranin
13-01-11, 03:04
:selam:
Во сето тоа јас гледам еден голем промашај. Зошто го потенцирам тоа?
Господата која дошла до таа идеја да ја промовира така наречената „Торбешка повелба„ , во прв план имаат да си го збогатат своето приватно конто и патем да добиат фотелна столица. Господинот Шериф Ајрединоски и Фарук Фератовски се истакнуваат како големи Торбеши, но дали се и големи Муслимани верници кои воспоставуваат намаз и се придржуваат на Исламските верски начела и кодекси? Ако ги исполнуваат Исламските верски начела- тогаш можат да бидат корисни, не само за Торбешите, туку и за општото добро на сите народи; народности; етнички малцинства; и на сите верници на територијата на Македонија.
Политичката партија ПЕИ на Фиат Цановски, во својата платформа би требало да содржи елементи кои се заеднички на сите граѓани на Македонија (борба против кршењето на интегралните граѓански права и слободи, расна и верска дискриминација, борба против мито и корупција и тн.) за да го привлече поголемото гласачко тело на гласачите.
Оваа „Торбешка декларација„ нема да стори од Торбешите големи Муслимани на кои ќе им ги избриши сите гревови, ниту пак ќе им донесе некој подобар статус на егзистенција, напротив ќе делува контрапродуктивно и ќе донесе раздор и поделба на и така неединственото и неопределено Торбешко население. Селам.koj si ti da sudis , dali torbesot ima pravo na svoja sloboda , mislam nikoj i nikoj ke bides.

i koj si ti sto znaes dali serif ajridinovski i ferat se pomali muslimani so imanot, NIKOJ I NISTO. dali toj klana 5 pati na den ili ne , samo Allah toa dobro go znae i Allah ke sudi . a ti NE....,

i za sekogo ovaa poraka se odnesuva ..sto pisuvate ako ne se custvuvate od nasiot narod. bidete si sto sakate ....NIKOJ NIKOMU NE DOLZI ..

NARAVNO DEKA TORBESKOTO NASELENIE KE BIDE NEOPREDELENO SPREMA DRUGITE NACIJI ...BIDEJKI KE BIDEME POD IME TORBESI .znaci opredeleni po svoe.

Zuleyha
13-01-11, 15:35
Не знам ни зошто воопшто влегов да коментирам на оваа тема, а не ме интересира ич... И немам намера да седнам и цела ноќ со вас да се расправам за глупости... Не си го трошам времето... Прајте што сакате... Ич не ме занима како ќе се наречеш... Терајте !!! \,,/ <6a pa da ,,,, kolku si kulturna , pcues ah ...

Дечко, не пцујам јас... Терај како сакаш... Тоа ми значеше зборот... Зарем треба да ти образложувам ? :големо смеење 2:

FukaraILM
14-01-11, 01:04
:selam:

Во сето тоа јас гледам еден голем промашај. Зошто го потенцирам тоа?
Господата која дошла до таа идеја да ја промовира така наречената „Торбешка повелба„ , во прв план имаат да си го збогатат своето приватно конто и патем да добиат фотелна столица. Господинот Шериф Ајрединоски и Фарук Фератовски се истакнуваат како големи Торбеши, но дали се и големи Муслимани верници кои воспоставуваат намаз и се придржуваат на Исламските верски начела и кодекси? Ако ги исполнуваат Исламските верски начела- тогаш можат да бидат корисни, не само за Торбешите, туку и за општото добро на сите народи; народности; етнички малцинства; и на сите верници на територијата на Македонија.
Политичката партија ПЕИ на Фиат Цановски, во својата платформа би требало да содржи елементи кои се заеднички на сите граѓани на Македонија (борба против кршењето на интегралните граѓански права и слободи, расна и верска дискриминација, борба против мито и корупција и тн.) за да го привлече поголемото гласачко тело на гласачите.
Оваа „Торбешка декларација„ нема да стори од Торбешите големи Муслимани на кои ќе им ги избриши сите гревови, ниту пак ќе им донесе некој подобар статус на егзистенција, напротив ќе делува контрапродуктивно и ќе донесе раздор и поделба на и така неединственото и неопределено Торбешко население. Селам.


Зошто секогаш ја ставате во исти кош верата со нацијата, зошто за другите националности не го кажувате ова истото,туку само кога станува збор за ТОРБЕШИТЕ????

gv lautka
14-01-11, 01:57
Зошто секогаш ја ставате во исти кош верата со нацијата, зошто за другите националности не го кажувате ова истото,туку само кога станува збор за ТОРБЕШИТЕ????:selam:Аферим брат,,убаво кажано :allah:s.a.w2 да те награди,,.....

само за информациаа,,Торбешкиот КАРАВАН(ФОРУМ)УТРЕ Е ВО ОШТИНА РОСТУШЕ,,па повелете доколку сте во можнос ,,вие от тој крај..

Селам Алејкум

Hikmet
14-01-11, 02:14
Se nadevam deka ovoj pat nema da pogresat brakata i sestrite od struskite kraevi i od Reka da se popisat kako Torbesi.

Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!

Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija. Nema niedna drzava da ve pomaga kako sto ke ve pomaga Turcija. Albanija vo slucajov e nisto, a za Torbesi nesakam i da zboruvam.

Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski.

serif mkd
14-01-11, 03:31
:selam: na site Torbesi .
:selam: na site muslimani (Albanci, Turci, Bosnjaci Romi, Egipcani i drugi ako ima).
Serif Ajradinoski - avtor na Torbeskata Deklaracija i koavtor na Torbeskata povelba.
Se nadevam naskoro ce Vi gi dostavime vo pdf format kako bi mozele integralno da se zapoznaete so tekstot za da ne se polemizira za nesto sto ne se znae-ne se procitalo. Zatoa sto Kur'an azimushan ne uci deka ne treba da se poveduvame za ona sto ne go znaeme bidejci ce odgovarame....
A ovde procitav mnogu takvi nesta duri i gnasni lagi i kleveti, sto ne dolikuva na kulturni lugje, uste pomalku na vernici-muslimani. Da ne zaboravi(me)te deka ovoj sajt nosi naziv Islamski centar.
:selam:,
Serif.

serif mkd
14-01-11, 03:55
Se nadevam deka ovoj pat nema da pogresat brakata i sestrite od struskite kraevi i od Reka da se popisat kako Torbesi.

Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!

Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija. Nema niedna drzava da ve pomaga kako sto ke ve pomaga Turcija. Albanija vo slucajov e nisto, a za Torbesi nesakam i da zboruvam.

Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski.


Tipicen primer na neukost,alcnost-srebroljubie, navreda, aroganija , nedoslednost i klevetenje..
Neukost (Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!)
Alcnost-srebroljubie (Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija.) Dokolku site razmisluvame kako ovoj nas mlad, neuk i alcen brat bi tebalo da se "popisuvame" kako evrei, izraelci.Pomos kolku sakas!
Navreda (Albanija vo slucajov e nisto,)
Arogancija(za Torbesi nesakam i da zboruvam.)
Nedoslednost ( Sepak bratot musliman (najverojatno Torbes) zboruva za Torbesite)
Klevetenje (Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski)
Sepak ce morame da konstatirame deka Fijat Canoski e pretsedatel na Partijata za evropska idnina, a ne na "site Torbesi" iako vo taa partija vo golema mera clenuvaat Torbesite .
:selam:

Miralem
14-01-11, 14:35
A ovde procitav mnogu takvi nesta duri i gnasni lagi i kleveti, sto ne dolikuva na kulturni lugje, uste pomalku na vernici-muslimani. Da ne zaboravi(me)te deka ovoj sajt nosi naziv Islamski centar.

Site onie koi na Forumot tuka bea protiv ovaa povelba,od niv nikoj ne napisa za nekoj Brat tuka,koj e za povelbata,na negov komentar deka e tipicen primer na neukost i site tie epiteti koi ti podolu odma gi navede kon Bratot Hikmet:

Tipicen primer na neukost,alcnost-srebroljubie, navreda, aroganija , nedoslednost i klevetenje..

Nikoj od onie koi smetaat deka na popisot treba da se pisuvame Albanci,na nitu eden Brat od tn.Torbesi ne go narece neuk i alcen brat.
Brate Serif... mestoto ti e na Zemjava a ne vo oblaci,spusti se i da razgovarame kako luge. Se sto napisaa onie koi zastanaa na stranata na Albancite,pobaraa argumenti i toa iskreno i dobronamerno,bidejki sakame da zastaneme na sranata od koja Korist ke ima Islamskoto drustvo,zaednica i Islamot voopsto.
Koj tebe ti dade za pravo da se sto ne se smeta za Torbes da go tretiras za neuk,alcen i glupav ?
Toa sto Kur'an azimusan zboruva,ne treba na nikogo tuka od nas da potsetuvas,bidejki se e "veke videno".
Kur'anot ni zabranuva da slavime zaednicka pobeda so Hristijanite,protiv onie vo cii redovi nema Hristijanin,se' sami Muslimani.
Kur'anot isto taka strogo ni zabranuva da se delime nie Muslimanite. Kur'anot isto taka ni zabranuva da imame omraza i gnev kon Muslimanite,od bilo koja i kakva nacija da se. Mnogu raboti Kur'anot zabranuva od onie koi na srce ti lezat. Ama koga sme nie samite vo prasanje toa nikoj ne moze da go zabelezi. Velat: Pticata vo kafez ne znae za drugi vodi osven za onaa koja vlasnikot vo fildzan mu ja dava.
Jas znam deka tebe tesko e covek da ti objasni i ne pisuvam licno za tebe,ima mnogu mladi koi gi otruvte so prazni vetuvanja.

burhan
14-01-11, 16:37
Секој има право да го каже своето мислење дали е во право или не тоа е друга работа, меѓутоа на никој не му доликува да соли памет овде и да ги навредува другите затоа што на крај сите сме членови овде и на никого не можеш да му кажеш што да пишува или што да не пишува.

Hakk
14-01-11, 18:44
:selam: na site Torbesi .
:selam: na site muslimani (Albanci, Turci, Bosnjaci Romi, Egipcani i drugi ako ima).
Serif Ajradinoski - avtor na Torbeskata Deklaracija i koavtor na Torbeskata povelba.
Se nadevam naskoro ce Vi gi dostavime vo pdf format kako bi mozele integralno da se zapoznaete so tekstot za da ne se polemizira za nesto sto ne se znae-ne se procitalo. Zatoa sto Kur'an azimushan ne uci deka ne treba da se poveduvame za ona sto ne go znaeme bidejci ce odgovarame....
A ovde procitav mnogu takvi nesta duri i gnasni lagi i kleveti, sto ne dolikuva na kulturni lugje, uste pomalku na vernici-muslimani. Da ne zaboravi(me)te deka ovoj sajt nosi naziv Islamski centar.
:selam:,
Serif.
:selam:

Nemoj da sledite nesto sto e vestacko.bidite sledbenici na dokazani narodi i priznati niz istorijata.Balkanot ima naj burno i pomesano minato.
Jas mislam deka sekoj bi trebalo da znae na koj narod pripagja,i baranje novi narodi vo denesno vreme e bespredmetno.
:вслм:

muhadzir
14-01-11, 19:34
Tipicen primer na neukost,alcnost-srebroljubie, navreda, aroganija , nedoslednost i klevetenje..
Neukost (Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!)
Alcnost-srebroljubie (Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija.) Dokolku site razmisluvame kako ovoj nas mlad, neuk i alcen brat bi tebalo da se "popisuvame" kako evrei, izraelci.Pomos kolku sakas!
Navreda (Albanija vo slucajov e nisto,)
Arogancija(za Torbesi nesakam i da zboruvam.)
Nedoslednost ( Sepak bratot musliman (najverojatno Torbes) zboruva za Torbesite)
Klevetenje (Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski)
Sepak ce morame da konstatirame deka Fijat Canoski e pretsedatel na Partijata za evropska idnina, a ne na "site Torbesi" iako vo taa partija vo golema mera clenuvaat Torbesite .
:selam:


Se kaza prijatele.. tvojot nacin na izjasnuvanje, tvojite zborovi na gnev kon eden musliman mozebi na najdobar nacin ni opisuva sto stoi vo pozadinata na tvojata deklaracija, i koi se namerite i celite kon koi se stremite. A na nas dovolen nie Allah dz.s.i negoviot ustav za da go postignime se ona za sto mectaat cistite srca muslimanski.

muslimgoranin
14-01-11, 20:36
Se nadevam deka ovoj pat nema da pogresat brakata i sestrite od struskite kraevi i od Reka da se popisat kako Torbesi.

Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!

Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija. Nema niedna drzava da ve pomaga kako sto ke ve pomaga Turcija. Albanija vo slucajov e nisto, a za Torbesi nesakam i da zboruvam.

Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski.hahahha pa ti si bil golem neznajko ..hahaha pa dali sega turcinot od turcija trebe da se asimilira pod arapska nacija , bidejki arapskata nacija e srceto na islam i taa ja ima meka medina ..

lele kolku luge vakvi ima ..pa ne sum videl do sega .

zosto fijat trebe da slavi hristijanski praznici ...koga ni samiot ne gi slavi ..zosto ti go izvoduvas toa i go teras vo gluposti . izgleda ako ne si turcin spored tebe ne si musliman .. HAHA .

Torbesot go zacuval islamot SAM,.. nikoj ne mu bil potreben pa da go zacuva ..i den denes. AMA PAK OSTANAL TORBESH .

ti licno trebe prvo haha ..neznam sto da ti kazam .

muslimgoranin
14-01-11, 20:42
:selam:

Nemoj da sledite nesto sto e vestacko.bidite sledbenici na dokazani narodi i priznati niz istorijata.Balkanot ima naj burno i pomesano minato.
Jas mislam deka sekoj bi trebalo da znae na koj narod pripagja,i baranje novi narodi vo denesno vreme e bespredmetno.
:вслм:

da bre , licno da zborime ...znam sto bi si rekol ..

a da te osiguram ..torbesite ne se mesan narod ..taa propaganda koja albanski nacionalisti ja izvoduvaaat za pogolema albanija e lazna . LAZNAA . vo torbeskiot jazik ne naogas nitu eden zbor albanski .
makedoncite go vleat ..torbesite zboruvaat najcist jazik i od nas makedoncite..te toa e toa.

I torbesite imaat svoje pravo da se opredelat pod svoja nacija bidejki vo evropa denes toa opstanok na eden narod

Miralem
14-01-11, 23:54
Dali Torbesite se mesan narod,procitajteja knigata na Branislav Nushic. Da e nekoj Albanec avtorot ili Musliman,ke receme deka covekot imal prisrasnost,no Srbin e. Ke videte tokmu vo struskite regioni dali nekade spomnati se nazad nekolku godini Torbesi. Torbesite gi izmisli Nijazija Limanoski,,, i ene go,,, vo butel amanet mu ostavi da go zakopaat. Sega more,kloniraniov nijazija go negira praviot...

Torbesite bile vecinom Albanci,da ne gi mesam drugite ama za nasive kraista vo pogore spomnatata kniga ima interesni podatoci. Na ist nacin,kako sto vo labunista ke iscezne Makedonskiot jazik,na isti nacin go izgubile Albanskiot. Sega,Elhamdulillah,poveke paralelki se kaj nas na Albanski odkolku na makedonski. Polovina selo preziminjata gi smenija od ski na "i".... taka,insAllah,so tek na vreme ke iscezne kirilicata. Kako sto Nijazija ne makedonizira,taka ke si se vratime,INSALLAH,povtorno na staro. I da ne sme bile,,,, poblisku mi e IDRIZ OD JONCE. Ne mislam kako Nijazija,koj velel: "Poblisku mi e Dragan od zirovnica odkolku muhamed od arabija".

Zosto uste se razgovara na temava neznam.Se' e kristalno jasno na kogo mu e do dokazi i na kogo mu e do Islamot i zacvrstuvanje na Muslimanite vo drzavava,na kogo mu e prevzemanje na drzavava vo Islamski race.

Miralem
15-01-11, 00:31
Se kaza prijatele.. tvojot nacin na izjasnuvanje, tvojite zborovi na gnev kon eden musliman mozebi na najdobar nacin ni opisuva sto stoi vo pozadinata na tvojata deklaracija, i koi se namerite i celite kon koi se stremite. A na nas dovolen nie Allah dz.s.i negoviot ustav za da go postignime se ona za sto mectaat cistite srca muslimanski.

Taka misli serif,na bina e,kade sto se sobrale samo negovi clenovi,koi,sto i da rece,ke mu aplaudiraat.
Allah da te nagradi Brate Muhadzir. Treba cisto srce za da ti bidat rabotite jasni. Treba namereata da ti bide isklucivo Islamot i negovo Zakrepnuvanje,zasiluvanje... taka Ashabite i od roditeli se odreknuvale za zajaknuvanje na Islamot. Ama koga nefsot ke te zgazi i svoeto jas... togas site Alimi i vredni luge od Istorijata na Islamot da im gi doneses i mene ne mi pagja nisto vo glava osven toa deka site bi ni rekle deka treba da gi poddrzime Brakata Albanci.

Sekoj neka se zamisli,sekoj Iskren Musliman. Koga mu kazal na nekoj Islamski Sejh kakva e sostojbata vo Makedonija,deka 30 % se albanci (so Muslimanska veroispoved) i uste 20 % moze da se soberat Romi,Turci i Torbesi... sto bi mozel eden covek,eden Islamski Alim da ti kaze ?

Alija Izetbegovic go kaza negovoto mislenje,koe prethodno go navedovme. Toj bese i politicar i zrtva za Islamot. Napisav mislenje i od mr. Safet Kuduzovic.... i kogo god da prasas,istoto ke ti go kaze.

Kakvi dokazi jas treba da baram ? Koj e toj sto ke iznese dokaz od Kur'an ili Hadis deka treba kako Muslimani da se razedinuvame,da ne se poddrzuvame ?

Abi
15-01-11, 00:54
koj si ti da sudis , dali torbesot ima pravo na svoja sloboda , mislam nikoj i nikoj ke bides.

i koj si ti sto znaes dali serif ajridinovski i ferat se pomali muslimani so imanot, NIKOJ I NISTO. dali toj klana 5 pati na den ili ne , samo Allah toa dobro go znae i Allah ke sudi . a ti NE....,

i za sekogo ovaa poraka se odnesuva ..sto pisuvate ako ne se custvuvate od nasiot narod. bidete si sto sakate ....NIKOJ NIKOMU NE DOLZI ..

:selam:

Забележувам дека темите што се однесуваат околу Македонците-муслимани и Торбешите, наидуваат на голем интерес кај корисниците на овој форум и се развиваат во бурни расправии. Мислењата на некои форумџии што ги произнеле тука имаат (Елхамдулиллах) едукативно својство а пак некои се „онака„ автоматски произнесено мислење кое се темели на нивната моментална расположеност и немаат никаков поучен карактер (ти „муслим горанин„ си од втората горе споменета група). Јас лично сум „опериран„ од национализам и ги сакам браќата кои му се покорни на Семоќниот Аллах (се трудат да ја добијат Неговата Благонаклоност) без разлика дали се тоа Кинези или Македонци, Албанци или Турци, Срби или Хрвати. Сите кои стојат зад -ЛА ИЛАХЕ ИЛЕЛЛАХ МУХАММЕДЕН РЕСУЛУЛЛАХ - се мои браќа по вера и без оглед дали припаѓаат или не на нашиот народ.


NARAVNO DEKA TORBESKOTO NASELENIE KE BIDE NEOPREDELENO SPREMA DRUGITE NACIJI ...BIDEJKI KE BIDEME POD IME TORBESI .znaci opredeleni po svoe.

Многумина (за жал) им се смирува совеста ако во уставната преамбула на Р.Мак. стои поимот „Торбеш„ а тоа што им минуваат намазите и воопшто не клањаат, ниту малку не ги засега.

Зошто секогаш ја ставате во исти кош верата со нацијата, зошто за другите националности не го кажувате ова истото,туку само кога станува збор за ТОРБЕШИТЕ????

Токму така. Верата и нацијата се два различни поима и еден од друг независни. Кај нас во Македонија синоним за муслиман е да бидеш Турчин односно Албанец, додека за христијанин е да бидеш Македонец. За мене тоа е погрешен резон и ќе го образложам со следниов факт. Во Истанбул живеат преку сто илјади ортодоксни христијани кои се декларираат како Турци а Албанската нација во своето мнозинство муслимани има и христијани-католици кои исто така се декларираат како Албанци. Во Германија расте бројот на повратниците во исламот и веќе ја достигна бројката од преку двесте илјади повратници (конвертити) кои се муслимани по верска припадност но секогаш националната припадност им е Deutsch (Германци). Пред неколку години тука во Германија, во една прилика се запознавме со еден Иракчанец кој се викаше Тарик. Во понатамошниот разговор ми кажа дека не е муслиман туку христијанин а знаеше да учи Куран со посебен квалитет и кога го запрашав од каде научил ми рече: „Ние Иракчаните учевме во училиште кирает и теџвидско правило на Куранот без оглед на верска припадност„. Овој принцип може да се примени и во Македонија: Да бидеш Македонец а да си со вероисповест муслиман. Ова го подкрепнувам од фактот дека нашите Македонци повратници кои го зацврстиле иманот во Аллаховата вера и понатаму остануваат Македонци по националност но се, Елхамдулиллах, муслимани по верска определеност. Исто така е факт дека Црногорците-муслимани, секогаш се декларирале како национална припадност Црногорци.
На оваа тема има да се пишува многу и ИншАллах во некоја понатамошна прилика ќе се осфрнам подетално. Селам.

serif mkd
15-01-11, 01:34
Site onie koi na Forumot tuka bea protiv ovaa povelba,od niv nikoj ne napisa za nekoj Brat tuka,koj e za povelbata,na negov komentar deka e tipicen primer na neukost i site tie epiteti koi ti podolu odma gi navede kon Bratot Hikmet:Nikoj od onie koi smetaat deka na popisot treba da se pisuvame Albanci,na nitu eden Brat od tn.Torbesi ne go narece neuk i alcen brat.
Brate Serif... mestoto ti e na Zemjava a ne vo oblaci,spusti se i da razgovarame kako luge. Se sto napisaa onie koi zastanaa na stranata na Albancite,pobaraa argumenti i toa iskreno i dobronamerno,bidejki sakame da zastaneme na sranata od koja Korist ke ima Islamskoto drustvo,zaednica i Islamot voopsto.
Koj tebe ti dade za pravo da se sto ne se smeta za Torbes da go tretiras za neuk,alcen i glupav ?
Toa sto Kur'an azimusan zboruva,ne treba na nikogo tuka od nas da potsetuvas,bidejki se e "veke videno".
Kur'anot ni zabranuva da slavime zaednicka pobeda so Hristijanite,protiv onie vo cii redovi nema Hristijanin,se' sami Muslimani.
Kur'anot isto taka strogo ni zabranuva da se delime nie Muslimanite. Kur'anot isto taka ni zabranuva da imame omraza i gnev kon Muslimanite,od bilo koja i kakva nacija da se. Mnogu raboti Kur'anot zabranuva od onie koi na srce ti lezat. Ama koga sme nie samite vo prasanje toa nikoj ne moze da go zabelezi. Velat: Pticata vo kafez ne znae za drugi vodi osven za onaa koja vlasnikot vo fildzan mu ja dava.
Jas znam deka tebe tesko e covek da ti objasni i ne pisuvam licno za tebe,ima mnogu mladi koi gi otruvte so prazni vetuvanja.

Iskrerno brate ne mozam da Te razberam. Koj kogo deli? koj ima omraza i kon kogo (barem v mojot post, kade ja gledas?) razgledaj dobro sto pisuvam i koj kleveti kogo? Koj zboruva za nesta sto ne gi znae?
Velis :"Mnogu raboti Kur'anot zabranuva od onie koi na srce ti lezat." Aman bre brate od kade znaes Ti sto mene na srce mi lezi a sto Kur'anot zabranuva ?!! Kako da se diskutira so vakvi zborovi. Samo Allah go znae i ona sto javno go iskazuvame i ona sto go taime vo srcata !!! Evo Ti dragi brate moj muslimanski "znaes sto mene na srce mi lezi" Ne znam dali si svesen kakov grev pravis?? Ne zaradi mene zaradi tvojot "obid" , se nadevam nenameren, da si pripises edno svojstvo koe samo Dragiot Allah dz.sh go ima!!! Da znae 'sto na srce ni lezi' ! Razmisli malku,sepak ovoj forum nosi ime ISLAMSKI...a toa e obvrzuvacki za site nas.
:selam:

FukaraILM
15-01-11, 02:08
Многумина (за жал) им се смирува совеста ако во уставната преамбула на Р.Мак. стои поимот „Торбеш„ а тоа што им минуваат намазите и воопшто не клањаат, ниту малку не ги засега.Токму така. Верата и нацијата се два различни поима и еден од друг независни. Кај нас во Македонија синоним за муслиман е да бидеш Турчин односно Албанец, додека за христијанин е да бидеш Македонец. За мене тоа е погрешен резон и ќе го образложам со следниов факт. Во Истанбул живеат преку сто илјади ортодоксни христијани кои се декларираат како Турци а Албанската нација во своето мнозинство муслимани има и христијани-католици кои исто така се декларираат како Албанци. Во Германија расте бројот на повратниците во исламот и веќе ја достигна бројката од преку двесте илјади повратници (конвертити) кои се муслимани по верска припадност но секогаш националната припадност им е Deutsch (Германци). Пред неколку години тука во Германија, во една прилика се запознавме со еден Иракчанец кој се викаше Тарик. Во понатамошниот разговор ми кажа дека не е муслиман туку христијанин а знаеше да учи Куран со посебен квалитет и кога го запрашав од каде научил ми рече: „Ние Иракчаните учевме во училиште кирает и теџвидско правило на Куранот без оглед на верска припадност„. Овој принцип може да се примени и во Македонија: Да бидеш Македонец а да си со вероисповест муслиман. Ова го подкрепнувам од фактот дека нашите Македонци повратници кои го зацврстиле иманот во Аллаховата вера и понатаму остануваат Македонци по националност но се, Елхамдулиллах, муслимани по верска определеност. Исто така е факт дека Црногорците-муслимани, секогаш се декларирале како национална припадност Црногорци.
На оваа тема има да се пишува многу и ИншАллах во некоја понатамошна прилика ќе се осфрнам подетално. Селам.
Ама зошто само овдека во македонија тоа е случај,ЗОШТО,ние“ТОРБЕШИТЕ“, да бидиме исклучок??

FukaraILM
15-01-11, 02:14
Dali Torbesite se mesan narod,procitajteja knigata na Branislav Nushic. Da e nekoj Albanec avtorot ili Musliman,ke receme deka covekot imal prisrasnost,no Srbin e. Ke videte tokmu vo struskite regioni dali nekade spomnati se nazad nekolku godini Torbesi. Torbesite gi izmisli Nijazija Limanoski,,, i ene go,,, vo butel amanet mu ostavi da go zakopaat. Sega more,kloniraniov nijazija go negira praviot...

Torbesite bile vecinom Albanci,da ne gi mesam drugite ama za nasive kraista vo pogore spomnatata kniga ima interesni podatoci. Na ist nacin,kako sto vo labunista ke iscezne Makedonskiot jazik,na isti nacin go izgubile Albanskiot. Sega,Elhamdulillah,poveke paralelki se kaj nas na Albanski odkolku na makedonski. Polovina selo preziminjata gi smenija od ski na "i".... taka,insAllah,so tek na vreme ke iscezne kirilicata. Kako sto Nijazija ne makedonizira,taka ke si se vratime,INSALLAH,povtorno na staro. I da ne sme bile,,,, poblisku mi e IDRIZ OD JONCE. Ne mislam kako Nijazija,koj velel: "Poblisku mi e Dragan od zirovnica odkolku muhamed od arabija".

Zosto uste se razgovara na temava neznam.Se' e kristalno jasno na kogo mu e do dokazi i na kogo mu e do Islamot i zacvrstuvanje na Muslimanite vo drzavava,na kogo mu e prevzemanje na drzavava vo Islamski race.
Брате Миралеме секогаш ќе бидеш со прзир гледна од АЛАБАНЦИТЕ ИЛИ ТУРЦИТЕ, во нивните очи ќе бидеш црна овца,кој секогаш мораш да се докажуваш дека си поголем борец или националист за нивната калауза,ќе те гледаат како предавник , не само тебе и сите како вас , а тебе те зедов за пример оти си најголем противник за ттеа.
Албаците прво се колната во нацијата , па потоа во верата, тоа досега се докажало низ историјата овдека!
Аллах еманет на сите!
ХАЛАЛИ АКО ТЕ НАВРЕДИВ!

muslimgoranin
15-01-11, 02:19
Dali Torbesite se mesan narod,procitajteja knigata na Branislav Nushic. Da e nekoj Albanec avtorot ili Musliman,ke receme deka covekot imal prisrasnost,no Srbin e. Ke videte tokmu vo struskite regioni dali nekade spomnati se nazad nekolku godini Torbesi. Torbesite gi izmisli Nijazija Limanoski,,, i ene go,,, vo butel amanet mu ostavi da go zakopaat. Sega more,kloniraniov nijazija go negira praviot...

Torbesite bile vecinom Albanci,da ne gi mesam drugite ama za nasive kraista vo pogore spomnatata kniga ima interesni podatoci. Na ist nacin,kako sto vo labunista ke iscezne Makedonskiot jazik,na isti nacin go izgubile Albanskiot. Sega,Elhamdulillah,poveke paralelki se kaj nas na Albanski odkolku na makedonski. Polovina selo preziminjata gi smenija od ski na "i".... taka,insAllah,so tek na vreme ke iscezne kirilicata. Kako sto Nijazija ne makedonizira,taka ke si se vratime,INSALLAH,povtorno na staro. I da ne sme bile,,,, poblisku mi e IDRIZ OD JONCE. Ne mislam kako Nijazija,koj velel: "Poblisku mi e Dragan od zirovnica odkolku muhamed od arabija".

Zosto uste se razgovara na temava neznam.Se' e kristalno jasno na kogo mu e do dokazi i na kogo mu e do Islamot i zacvrstuvanje na Muslimanite vo drzavava,na kogo mu e prevzemanje na drzavava vo Islamski race.


ti si imas problem so istorijata, ama jas nikogas ne bi sakal da te ubedam vo nesto , bidejki si covek lesen...

prvo srpskite istoricari go prikazuvaaat shiptarskoto naselenie ..znaci pod ime shiptari ..i mnozina bile katolici , vo denesna makedonija nemalo ni 3 procenta od shiptari , pa ni vo albanija .
Albanskoto ime go zapadnite istoricari go kazuvaat kako Slovensko ime . dokazui za ova ti se karti , napraeni od 1884 god i ponatamu koji kazuvat , ALbanci so srpski jazik .
ZNACI BILE SLOVENI A NE SHIPTARI .

vtoro nijazi vodel bitka za Makedonci muslimani A NE TORBESI .i ne e izmislica na nijazi pa nitu e izmislica.

vo germanija denes navleguvaat mnogumina germanci so cista krv germanska vo islam. DALI TIE TREBAT DA SE ODELAT OD NIVNIOT NAROD GERMANSKI I DA RECAT POBLIZOK MI E ..BOSNJAKOT ODKOLKU GERMANECOT. ne .. nego tie si znaat koji se i od kaj se . i nivnata kultura kako muslimani e se pogolema BIDEJKI SE PRIMER ZA DRUGITE NIVNI BRAKA PO KRV KOJI GI VODAT ZA VO ISLAM.

a ti sto bi im si preporacal da se skrijat i asimilirat . i taka nivnata vera nema da se siri .

I KOJ TI REKOL DA BEKIM OD ALBANIJA NE E POGLEM NEVERNIK ODKOLKU DRAGAN . OD KADE MOZES DA SUDIS VO IMETO . nikade ..GLEDAJ SADAM HUSEN ...I DRUGI DIKTATORI .
loso sudis .

Hikmet
15-01-11, 05:12
Tipicen primer na neukost,alcnost-srebroljubie, navreda, aroganija , nedoslednost i klevetenje..
Neukost (Neznam koga ke se opameti ovoj narod. Se sto e Musliman vo Makedonija e Turcin!)
Alcnost-srebroljubie (Dokolku se popisete Turci na popisot, vie i da ne ste ke imate golema pomos od Turcija i ke bidete pod zakrilo na Turcija.) Dokolku site razmisluvame kako ovoj nas mlad, neuk i alcen brat bi tebalo da se "popisuvame" kako evrei, izraelci.Pomos kolku sakas!
Navreda (Albanija vo slucajov e nisto,)
Arogancija(za Torbesi nesakam i da zboruvam.)
Nedoslednost ( Sepak bratot musliman (najverojatno Torbes) zboruva za Torbesite)
Klevetenje (Onie sto se pretstavuvaat kako torbesi ke go posocam pretsedatelot na site torbesi Fijat Canoski deka slavai hristijansko-makedonski praznici a ne islamski)
Sepak ce morame da konstatirame deka Fijat Canoski e pretsedatel na Partijata za evropska idnina, a ne na "site Torbesi" iako vo taa partija vo golema mera clenuvaat Torbesite .
:selam:

Selam

Tipicen primer na nerazbran, isforsiran i nametliv aktivista na PEI.

1.Neuki se onie koi go zavrshija obrazovanieto vo FON.
2.Alcni se onie koi izmislija neprifatliv termin i im go nafrlija na muslimanskite turci poradi nekoi svoi celi i polozbi.
3.Navreda za tebe e sto neznaes da razberes edna recenica.
4.Arogancija nema kon takanarecenite torbesi zatoa sto tie ne postojat, tuku pod vasa zavera taka se deklariraat.
5.Vistinata za vasiot BARON na videlina pa makar i da boli.

Hikmet
15-01-11, 05:22
hahahha pa ti si bil golem neznajko ..hahaha pa dali sega turcinot od turcija trebe da se asimilira pod arapska nacija , bidejki arapskata nacija e srceto na islam i taa ja ima meka medina ..

lele kolku luge vakvi ima ..pa ne sum videl do sega .

zosto fijat trebe da slavi hristijanski praznici ...koga ni samiot ne gi slavi ..zosto ti go izvoduvas toa i go teras vo gluposti . izgleda ako ne si turcin spored tebe ne si musliman .. HAHA .

Torbesot go zacuval islamot SAM,.. nikoj ne mu bil potreben pa da go zacuva ..i den denes. AMA PAK OSTANAL TORBESH .

ti licno trebe prvo haha ..neznam sto da ti kazam .

Turcija nema potreba da se asimilira pod nekoja nacija, a izmislenite torbesi imaat potreba da se asimiliraat kon maticnata drzava Turcija.

A toa koj kolku znae, se videlo odamna :)

Kako sto te ima sledeno, dojden si na forum poradi nacizam a ne poradi islam. Isperen ti e mozokot! Se nadevam deka i pred popisot na naselenieto ke dobies BAN od forum, zatoa sto ke im dosadis so tvoite postovi i navredi.

Fijat da ne go mesame poveke, sami si znate za nego.

Al-Bosni
15-01-11, 12:56
Selam

Tipicen primer na nerazbran, isforsiran i nametliv aktivista na PEI.

1.Neuki se onie koi go zavrshija obrazovanieto vo FON.
2.Alcni se onie koi izmislija neprifatliv termin i im go nafrlija na muslimanskite turci poradi nekoi svoi celi i polozbi.
3.Navreda za tebe e sto neznaes da razberes edna recenica.
4.Arogancija nema kon takanarecenite torbesi zatoa sto tie ne postojat, tuku pod vasa zavera taka se deklariraat.
5.Vistinata za vasiot BARON na videlina pa makar i da boli.

МашАллах, каква разбраност од твоја страна. Подобар одговор не сум прочитал на оваа тема.
Да се изразам за темава. Да, постои дискриминација на овие луѓе, како сакате наречете ги. Секогаш се изложени на манипулација од страна на другите, во случајов и од страна на дотичнава партија. Сите ги лажеле, им ветувале, а ништо не оствариле. И господата ветуваше на последните избори, го изгласаа, ништо не оствари. Да не се разбереме погрешно, не се работи за партиска интерес, и градоначалникот ништо не оствари (освен што се збогати за неколку милиони).
До членот Хикмет: "Другар добар" одговор им даде на овие "неуки торбеши". Ти завидувам. За жал оваа поделеност ќе трае додека не се воспостави Исламска држава и во графата нема да има друга поделеност освен муслиман и немуслиман. Дотогаш таквите како тебе и Шериф можете да копате очи еден на друг а немуслиманите да се задоволни. Продолжете слободно.
Во меѓувреме, ова беше одговор од еден неук, глуп ловек кој студирал на универзитетот кој ти го напиша горе. Толку не научиле.

muslimgoranin
15-01-11, 13:33
Turcija nema potreba da se asimilira pod nekoja nacija, a izmislenite torbesi imaat potreba da se asimiliraat kon maticnata drzava Turcija.

A toa koj kolku znae, se videlo odamna :)

Kako sto te ima sledeno, dojden si na forum poradi nacizam a ne poradi islam. Isperen ti e mozokot! Se nadevam deka i pred popisot na naselenieto ke dobies BAN od forum, zatoa sto ke im dosadis so tvoite postovi i navredi.

Fijat da ne go mesame poveke, sami si znate za nego.


pa pogolem nacist od tebe nema...bidejki samiot se kazuvas kako turcin ..
turcin ne e novo ime za musliman .

a torbesot e sposeben i bil sposoben da opstane sam. nemu trebe da se asimilira..
ti samo na tvojata familija mozes da predolzis taa asimilacija a ne na drugi haha.

ban od sto .. sto kazuvam tocno .

muslimgoranin
15-01-11, 13:39
МашАллах, каква разбраност од твоја страна. Подобар одговор не сум прочитал на оваа тема.
Да се изразам за темава. Да, постои дискриминација на овие луѓе, како сакате наречете ги. Секогаш се изложени на манипулација од страна на другите, во случајов и од страна на дотичнава партија. Сите ги лажеле, им ветувале, а ништо не оствариле. И господата ветуваше на последните избори, го изгласаа, ништо не оствари. Да не се разбереме погрешно, не се работи за партиска интерес, и градоначалникот ништо не оствари (освен што се збогати за неколку милиони).
До членот Хикмет: "Другар добар" одговор им даде на овие "неуки торбеши". Ти завидувам. За жал оваа поделеност ќе трае додека не се воспостави Исламска држава и во графата нема да има друга поделеност освен муслиман и немуслиман. Дотогаш таквите како тебе и Шериф можете да копате очи еден на друг а немуслиманите да се задоволни. Продолжете слободно.
Во меѓувреме, ова беше одговор од еден неук, глуп ловек кој студирал на универзитетот кој ти го напиша горе. Толку не научиле.hahha pa ti velis deka nacionalnata pripadnost za tebe ne trebe da se smeta... taka... za tebe ima musliman i nemusliman..P zosto se vikas AL BOSNI . hahha samiot sam ne se soglasuvas .

a toa sto pcues drugi muslimani ti dava dobra slika koja sto ja imas po cel den .
lele musliman a so tolkavo pcuenje.

a neuk e toj kako tebe .
kakvi komentari od muslimamni ne sum videl do sega .

muslimgoranin
15-01-11, 13:43
Selam

Tipicen primer na nerazbran, isforsiran i nametliv aktivista na PEI.

1.Neuki se onie koi go zavrshija obrazovanieto vo FON.
2.Alcni se onie koi izmislija neprifatliv termin i im go nafrlija na muslimanskite turci poradi nekoi svoi celi i polozbi.
3.Navreda za tebe e sto neznaes da razberes edna recenica.
4.Arogancija nema kon takanarecenite torbesi zatoa sto tie ne postojat, tuku pod vasa zavera taka se deklariraat.
5.Vistinata za vasiot BARON na videlina pa makar i da boli.

TORBESH POSTOJI , bidejki e dovolno da 200 ljuge se kazuvat taka.

I NE SI NESTO PA DA TI KAZES KOJ POSTOJI KOJ NE POSTOJI .:смешкање:

Miralem
15-01-11, 18:32
Iskrerno brate ne mozam da Te razberam. Koj kogo deli? koj ima omraza i kon kogo (barem v mojot post, kade ja gledas?) razgledaj dobro sto pisuvam i koj kleveti kogo? Koj zboruva za nesta sto ne gi znae?
Velis :"Mnogu raboti Kur'anot zabranuva od onie koi na srce ti lezat." Aman bre brate od kade znaes Ti sto mene na srce mi lezi a sto Kur'anot zabranuva ?!! Kako da se diskutira so vakvi zborovi. Samo Allah go znae i ona sto javno go iskazuvame i ona sto go taime vo srcata !!! Evo Ti dragi brate moj muslimanski "znaes sto mene na srce mi lezi" Ne znam dali si svesen kakov grev pravis?? Ne zaradi mene zaradi tvojot "obid" , se nadevam nenameren, da si pripises edno svojstvo koe samo Dragiot Allah dz.sh go ima!!! Da znae 'sto na srce ni lezi' ! Razmisli malku,sepak ovoj forum nosi ime ISLAMSKI...a toa e obvrzuvacki za site nas.
:selam:

Odma ke ja priznaam greskata sto ja napraviv. Allah naj dobro znae sto covek vo srceto krie. Ama,cesto,ona sto izleguva na videlo izleguva od srceto. Kade sto ima cad,ima i ogan. Nekoj komsija go prasal na drugiot: Komsi,ti pusat li kravite cigari ? Ne rekol ovoj,zosto ? Togas ti gori plevnata,mu vika komsijata. Nesto se slucuva tamu......

Serif... deka ima omraza prema Albancite i deka si ogranicen vo tvoite Torbeski tripuvanja,toa e ocigledno. Ne samo od ovoj Forum,slucajno sum te sretnal i na Bugarski Forumi kako od Dolnata dzamija (vo labunista) na bugarite im kazuvas koj se i sto se kaj nas Torbesite te. pomacite. Nemozev da ti se iznacudam na porakite. Toa si e tvoja rabota,no kako sto ti si na stranata da gi dokazes "Torbesite" nekoj ne se cuvstvuva za takov pa ne smetaj go glupav i tipicen primer za neznalica !
Kako sto i Hikmet Bratot ti kaza,,, samo pokazuvas sprotivno,si ja pokazuvas tipicnata zaslepenost i nametlivost na partijata PEI.
Za da se zboruva realno,treba da se izleze od mestoto vo koe se naogjas za da go vidis svetot prvo kako izgleda. Na bebe vo majcinata utroba koga bi mozel da mu objasnis deka eden den namesto niz popokot ke se hrani niz ustata,ke ti kaze deka e nevozmozno bidejki taka e vo negoviot svet.
Taka si i ti i nekoi tuka a i jas ograniceni vo ona vo sto se naogjame i se drugo ni se gleda pogresno.
Omrazata koja ja imas kon Albancite,Serif Brat,nemozes da ja pokries.

Koga rekov deka mnogu raboti ti lezat na srce,a se sprotivni na Hadisite i Kur'anot,ti samiot gi iznesuvas tuka. I duri aktivista si protiv dosta Kur'anski aeti od tipot: "Svi se cvrsto Allahovog uzeta drzite i nikada se ne razjedinjujte!" Ali Imran 103
Ti si uporen vo razedinuvanjeto. Sto treba da proveruvam koga toa javno go iznesuvate. Ako Albancite se Muslimanska nacija,toa sekoj ALIM bi ti rekol deka treba da gi poddrzime.Da im pomogneme a ne da im odmogneme.
"Muhammed je Allahov poslanik,a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima,a samilosni prema muslimanima." (El Feth 29)
Kaj vas e obratno.Zaednicka pobeda slavite so Hristijanite protiv Muslimanite,protiv onie vo cii redovi nema Hristijanin.
Musliman je muslimanu brat,ne smije mu nasilje ciniti,niti ga na cjedilu ostaviti. Allah ce pomoci onome ko pomaze svoga brata. Allah ce njemu olaksati na sudnjem danu" (Buharija i Muslim)
Se misli i na globalno pomaganje. Nie odmognuvame....
"Nijedan od vas nece biti vjernik dok ne bude zelio svome bratu ono sto zeli i samom sebi"(Buharija i Muslim)
Nie propast im gledame ! Ovie raboti ne gi kriete vie... javno gi iskazuvate i nemozete ni da gi sokriete.


Брате Миралеме секогаш ќе бидеш со прзир гледна од АЛАБАНЦИТЕ ИЛИ ТУРЦИТЕ, во нивните очи ќе бидеш црна овца,кој секогаш мораш да се докажуваш дека си поголем борец или националист за нивната калауза,ќе те гледаат како предавник , не само тебе и сите како вас , а тебе те зедов за пример оти си најголем противник за ттеа.
Албаците прво се колната во нацијата , па потоа во верата, тоа досега се докажало низ историјата овдека!
Аллах еманет на сите!
ХАЛАЛИ АКО ТЕ НАВРЕДИВ!
Halal olsun brate. Nema potreba od navreduvanje,Allah da go nagradi na sekoj koj ke mi ukaze na greskata.
Neznam koj ti vika deka ke bides porazlicen od ocite na Rurcite i od ocite na Albancite. Mudrite velat: Ako primetite crna benka kaj drugite,da znaete deka toa e vase crnilo.Vernikot na vernikot mu e ogledalo (Resulullah s.a.w.s rekol).
Naprotiv brate,tokmu sega vidovme koj se kolne vo nacija,koja nitu ja imal nitu ke bide nekogas,izmislena rabota.
Kako bi gledale Albancite i Turcite koga nekoj se deli od niv ? Kako bi gledale Bosancite na Kraisnicite koi vo ratot protiv niv ratuvaa,na strana na srbite ?
Nie sme beter od Kraisnicite ! I cveka sakame da ni dadat ? Koga samite nie sme protiv nim ? Site torbesi kaj vas glasaat za vmro a drugite za sdsm.... i sto barate od Albancite koga nikakva poddrska ne im davate ?
Kaj nas e poinaku ! Nikogas greskata kaj drugi ne barajteja za sto god vo zivotot da vi se sluci. SAMI SME KRIVI ZA SE' STO KE NI SNAJDE.
Vaka rekol Allahoviot pratenik a.s.

Nekoj prosjak otisol vo saraevo vo nekoj akukja da prosi. Koga izlegla zenata da mu dade pari (inaku mnogu pobozna zena) prosjakot kako gi zel parite ja fatil za raka.Zenata ja lupnala vratata pred negoviot nos i pocnala da bara istigfar,pocnala greskata da si ja bara kaj sebe "dali klanjav ? DA,dali napraviv ona,DA,dali toa,DA"... ne e mozno rekla,Mazot mi ima nesto napraveno.
Koga se vratil toj od na rabota (inaku rabotel zlatar a i toj iskren i pobozen covek bil),go prasala sto mu se slucilo na rabota.
Covekot rekol,iskreno ke ti kazam:
Dojde edna zena i kupi ogrlica,ama posto nemozese sama da ja zatne,mi pobara da i pomognam,da i ja zatnam ogrlicata... koga otidov,sejtanot me izmami i ja fativ za vratot.
Ete,rekla soprugata... toa doma si go naraca ! Stipis ti nadvor,ke ti stipat po doma.

Ova e sekogas vaka Brat. Zaprasaj se zosto se odnesuvaat Albancite tamu taka prema vam a vamu prema nam vaka. I kaj nas ima nerazbrani Albanci,kako sto ima i Torbesi i Turci i sekakvi... no vo globala,ne ne' delat voopsto.

Muslimgoranin... tebe ti se molam,postedi me od komentari. Da si ti sposoben da si gi razberes sopstvenite komentari,bi svatil deka izleguvas od ramkite na normalni luge. Ova i porano ti go imav napisano.

muslimgoranin
15-01-11, 21:29
Odma ke ja priznaam greskata sto ja napraviv. Allah naj dobro znae sto covek vo srceto krie. Ama,cesto,ona sto izleguva na videlo izleguva od srceto. Kade sto ima cad,ima i ogan. Nekoj komsija go prasal na drugiot: Komsi,ti pusat li kravite cigari ? Ne rekol ovoj,zosto ? Togas ti gori plevnata,mu vika komsijata. Nesto se slucuva tamu......

Serif... deka ima omraza prema Albancite i deka si ogranicen vo tvoite Torbeski tripuvanja,toa e ocigledno. Ne samo od ovoj Forum,slucajno sum te sretnal i na Bugarski Forumi kako od Dolnata dzamija (vo labunista) na bugarite im kazuvas koj se i sto se kaj nas Torbesite te. pomacite. Nemozev da ti se iznacudam na porakite. Toa si e tvoja rabota,no kako sto ti si na stranata da gi dokazes "Torbesite" nekoj ne se cuvstvuva za takov pa ne smetaj go glupav i tipicen primer za neznalica !
Kako sto i Hikmet Bratot ti kaza,,, samo pokazuvas sprotivno,si ja pokazuvas tipicnata zaslepenost i nametlivost na partijata PEI.
Za da se zboruva realno,treba da se izleze od mestoto vo koe se naogjas za da go vidis svetot prvo kako izgleda. Na bebe vo majcinata utroba koga bi mozel da mu objasnis deka eden den namesto niz popokot ke se hrani niz ustata,ke ti kaze deka e nevozmozno bidejki taka e vo negoviot svet.
Taka si i ti i nekoi tuka a i jas ograniceni vo ona vo sto se naogjame i se drugo ni se gleda pogresno.
Omrazata koja ja imas kon Albancite,Serif Brat,nemozes da ja pokries.

Koga rekov deka mnogu raboti ti lezat na srce,a se sprotivni na Hadisite i Kur'anot,ti samiot gi iznesuvas tuka. I duri aktivista si protiv dosta Kur'anski aeti od tipot: "Svi se cvrsto Allahovog uzeta drzite i nikada se ne razjedinjujte!" Ali Imran 103
Ti si uporen vo razedinuvanjeto. Sto treba da proveruvam koga toa javno go iznesuvate. Ako Albancite se Muslimanska nacija,toa sekoj ALIM bi ti rekol deka treba da gi poddrzime.Da im pomogneme a ne da im odmogneme.
"Muhammed je Allahov poslanik,a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima,a samilosni prema muslimanima." (El Feth 29)
Kaj vas e obratno.Zaednicka pobeda slavite so Hristijanite protiv Muslimanite,protiv onie vo cii redovi nema Hristijanin.
Musliman je muslimanu brat,ne smije mu nasilje ciniti,niti ga na cjedilu ostaviti. Allah ce pomoci onome ko pomaze svoga brata. Allah ce njemu olaksati na sudnjem danu" (Buharija i Muslim)
Se misli i na globalno pomaganje. Nie odmognuvame....
"Nijedan od vas nece biti vjernik dok ne bude zelio svome bratu ono sto zeli i samom sebi"(Buharija i Muslim)
Nie propast im gledame ! Ovie raboti ne gi kriete vie... javno gi iskazuvate i nemozete ni da gi sokriete.


Halal olsun brate. Nema potreba od navreduvanje,Allah da go nagradi na sekoj koj ke mi ukaze na greskata.
Neznam koj ti vika deka ke bides porazlicen od ocite na Rurcite i od ocite na Albancite. Mudrite velat: Ako primetite crna benka kaj drugite,da znaete deka toa e vase crnilo.Vernikot na vernikot mu e ogledalo (Resulullah s.a.w.s rekol).
Naprotiv brate,tokmu sega vidovme koj se kolne vo nacija,koja nitu ja imal nitu ke bide nekogas,izmislena rabota.
Kako bi gledale Albancite i Turcite koga nekoj se deli od niv ? Kako bi gledale Bosancite na Kraisnicite koi vo ratot protiv niv ratuvaa,na strana na srbite ?
Nie sme beter od Kraisnicite ! I cveka sakame da ni dadat ? Koga samite nie sme protiv nim ? Site torbesi kaj vas glasaat za vmro a drugite za sdsm.... i sto barate od Albancite koga nikakva poddrska ne im davate ?
Kaj nas e poinaku ! Nikogas greskata kaj drugi ne barajteja za sto god vo zivotot da vi se sluci. SAMI SME KRIVI ZA SE' STO KE NI SNAJDE.
Vaka rekol Allahoviot pratenik a.s.

Nekoj prosjak otisol vo saraevo vo nekoj akukja da prosi. Koga izlegla zenata da mu dade pari (inaku mnogu pobozna zena) prosjakot kako gi zel parite ja fatil za raka.Zenata ja lupnala vratata pred negoviot nos i pocnala da bara istigfar,pocnala greskata da si ja bara kaj sebe "dali klanjav ? DA,dali napraviv ona,DA,dali toa,DA"... ne e mozno rekla,Mazot mi ima nesto napraveno.
Koga se vratil toj od na rabota (inaku rabotel zlatar a i toj iskren i pobozen covek bil),go prasala sto mu se slucilo na rabota.
Covekot rekol,iskreno ke ti kazam:
Dojde edna zena i kupi ogrlica,ama posto nemozese sama da ja zatne,mi pobara da i pomognam,da i ja zatnam ogrlicata... koga otidov,sejtanot me izmami i ja fativ za vratot.
Ete,rekla soprugata... toa doma si go naraca ! Stipis ti nadvor,ke ti stipat po doma.

Ova e sekogas vaka Brat. Zaprasaj se zosto se odnesuvaat Albancite tamu taka prema vam a vamu prema nam vaka. I kaj nas ima nerazbrani Albanci,kako sto ima i Torbesi i Turci i sekakvi... no vo globala,ne ne' delat voopsto.

Muslimgoranin... tebe ti se molam,postedi me od komentari. Da si ti sposoben da si gi razberes sopstvenite komentari,bi svatil deka izleguvas od ramkite na normalni luge. Ova i porano ti go imav napisano.prvo sto tolku ti smeta kako musliman sto nekoj albanec znaci ALBANEC E NAVREDEN . ZNACIIII PAK VELAM ALBANEC A NE MUSLIMAN .
i pak samiot velis albanci pa albanci ne se site muslimani kolku sto znam .

SAMIOT Ti se lazes.


sto e normalen covek za tebe ..:смешкање:

Al-Bosni
15-01-11, 22:16
hahha pa ti velis deka nacionalnata pripadnost za tebe ne trebe da se smeta... taka... za tebe ima musliman i nemusliman..P zosto se vikas AL BOSNI . hahha samiot sam ne se soglasuvas .

a toa sto pcues drugi muslimani ti dava dobra slika koja sto ja imas po cel den .
lele musliman a so tolkavo pcuenje.

a neuk e toj kako tebe .
kakvi komentari od muslimamni ne sum videl do sega .

Ти изгледа тотално си го промашил значењето на мојот пост. Ај прочитај го отпочеток, а ако не го сфатиш прашај, ќе ти помогнам.

muhadzir
15-01-11, 22:38
:selam:

Brate miralem so golemo vnimanie gi citam tvoite komentari, iako licno (mozebi) ne te poznavam no uveren sum deka sekoj musliman moze da se okoristi od tvoeto znaenje, Allah dz.s. insAllah da te nagradi, a za nesto ako gresis neka ti oprosti. Mozebi bi se slozil so mojot stav, deka najgolemo zlo na edno demokratsko opstestvo e toa da sekoja budala ima pravo sto saka da kazi a pri toa da ne snosi nikakva odgovornost za toa sto go pravi. Ocigledno e deka kaj nas pomesani se brzinite, pa nie ne znaeme koj pat da go fatime. Dodeka nasata mladina navleze vo otrovni vodi da pliva, bludot,nemoralot, drogata e sekojdnevie vo nasite mesta na ziveenje, a dzamiite za zal stojat bes stolbovi (bez mladi vernici) za da gi krepat i da osiguraat posvetla idnina i podobro utre za site nas, na nekogo najmnogu go nasekiralo toa sto za taa mladina nema prazno mesto na popisnite listovi. Za kraj bi sakal da kazam edno moe iskustvo od Labunista, pred nekade cetiri godini PEI kako togas novo oformena partija imase miting vo Labunista. Vo vreme od Aksam namas (dokolku dobro se sekavam), koga muezinot povikuvase na namaz, koga milozvucniot glas mukminski povikuvase na spas,vo isto vreme propalicite od PEI go prezentiraa nivniot vodac kako Najgolemiot, Najpravedniot, Najiskreniot slavejkigo nego (Estagfirullah) , a pritoa ne davajki apsolutno nikakvo vnimanie na Allahoviot povik. Kolku li samo vo golema zabluda bea site tie ludze. No Allah dz.s ne poducuva deka negovit pat e za onie so razum obdareni. Pa dragi braca insAllah da bideme od onie ko se stremat za Allahovata milost i nagrada, i pred da nesto prezememe da pravime najprvo dobro da razmislime,dali od nasata postapka mirno ce moze da spie nasiot komsija, a vo slucajov nasiot komsija e nasiot brat po vera.:forgive:

gv lautka
15-01-11, 23:13
Брате Миралеме секогаш ќе бидеш со прзир гледна од АЛАБАНЦИТЕ ИЛИ ТУРЦИТЕ, во нивните очи ќе бидеш црна овца,кој секогаш мораш да се докажуваш дека си поголем борец или националист за нивната калауза,ќе те гледаат како предавник , не само тебе и сите како вас , а тебе те зедов за пример оти си најголем противник за ттеа.
Албаците прво се колната во нацијата , па потоа во верата, тоа досега се докажало низ историјата овдека!
Аллах еманет на сите!
ХАЛАЛИ АКО ТЕ НАВРЕДИВ!:selam:Вистината ја кажа брат,Аллах џ.ш да те награди,некого неможам да ги разберам дека ние сме Албанци ,турци ,Македонци или нешто трето ,,ако не сакате да се пишуваме торбеши тогаш кажете како да се пишеме ама од горе спомнативе ниедно не сме.... Факт е дека сме посебни и различни од сите други,ние постоиме и треба да имаме свој етникум,и неме занима мнгу за минатото
сегашноста и иднинатат затоа од аспект на еконмски развој на самите нас или на муслиманите потребен ние свој етнимук,,,

шансата е пред нас па да ја искористиме,,ИСкуствата од минатото се повече од јасни кој како се попишал и кој бил хаирот од тоа,никој
а да се кажеме дека и од ова че нема хаир ,неможеме затоа што не сме доживеале како е да си имаш свој етникум,да пробаме па че видиме ,,

Така да не барајте несоодветни прашања и мудрувања,минатото не не занима немаме интерес од тоа сега станува збор за иднината,што можеме да прогнозираме се и зешто но прогноза и да се доживее нее исто затоа да пробаме а убеден сум дека подобро че биде него што е сега..:вслм:

gv lautka
15-01-11, 23:27
A mene me interesira zasto koga ce se otvori vakva tema, sekogas Torbeshite izigruvaat "zrtvi"?

Sto vi pravat vas!?...Ve ubivaat, ve maltretiraat, vrsat nasilstvo vrz vas, vi odzemaat imot, ve kradat...???Shto shto shto, i Koj toa vi go pravi?
:selam:

Торбешите не изиграваат жртви него сме жртви ,,злоупотребени од сите???
за
фторото че ти одговорам ама претходно ти одговориме што ви правеа вас ,и зошто ви беше потребна 2001г.
е кога че си одговориш на ова ,тоа че ти значи дека си дал одговор на твоето поставено прашање?????:вслм:

gv lautka
15-01-11, 23:34
Selam

Tipicen primer na nerazbran, isforsiran i nametliv aktivista na PEI.

1.Neuki se onie koi go zavrshija obrazovanieto vo FON.
2.Alcni se onie koi izmislija neprifatliv termin i im go nafrlija na muslimanskite turci poradi nekoi svoi celi i polozbi.
3.Navreda za tebe e sto neznaes da razberes edna recenica.
4.Arogancija nema kon takanarecenite torbesi zatoa sto tie ne postojat, tuku pod vasa zavera taka se deklariraat.
5.Vistinata za vasiot BARON na videlina pa makar i da boli.:selam:е ајде соопштиа вистината бе ,,баце,, која толку била видлива ,и ако торбеш досега не постоел од сега че постои ,,а за ФОН,зборуваш од ракаф,не од факт дека тоа што го тврдиш е вистина,,ФОН е поквалитетен факултет од многу факултети во македониа и поседува квалитетен кадар но затебе тоа е невидливо и не приметливо...

ако не сме торбеши тогаш што сме и за тоа што че кажеш дека сме че те замолат дами кажеш ,што не зблишува со ниф од апек на културата и обичаите:вслм:

MehmedAliPasa
16-01-11, 00:08
:selam:

Za kraj bi sakal da kazam edno moe iskustvo od Labunista, pred nekade cetiri godini PEI kako togas novo oformena partija imase miting vo Labunista. Vo vreme od Aksam namas (dokolku dobro se sekavam), koga muezinot povikuvase na namaz, koga milozvucniot glas mukminski povikuvase na spas,vo isto vreme propalicite od PEI go prezentiraa nivniot vodac kako Najgolemiot, Najpravedniot, Najiskreniot slavejkigo nego (Estagfirullah) , a pritoa ne davajki apsolutno nikakvo vnimanie na Allahoviot povik. Kolku li samo vo golema zabluda bea site tie ludze.
Zasto lazes?
Vo toj moment na binata bese nastavnikot Nejat N.,i pri oglasuvanjeto na muezinot Nejat go prekina govorot vo znak na pocit sprema velicinata na ezanot,a za toa bese gromoglasno i nagraden od nasobraniot narod so aplauz,a na lagata i se kratki nozete prijatele!.
I seto toa e snimeno,pa moze sekoj zainteresiran da go pogleda..

burhan
16-01-11, 00:11
,,а за ФОН,зборуваш од ракаф,не од факт дека тоа што го тврдиш е вистина,,ФОН е поквалитетен факултет од многу факултети во македониа и поседува квалитетен кадар но затебе тоа е невидливо и не приметливо...FON e tipicen primer kako ne treba da izgleda eden Universitet no toa e toa, sluzi za da zemaat diploma tie sto ne sakat da ucat t.e da studiraat.
No se soglasuvam deka e pokvaliteten od mnogu drugi privatni Universiteti i ima dobar nastaven kadar.

gv lautka
16-01-11, 00:23
Zasto lazes?
Vo toj moment na binata bese nastavnikot Nejat N.,i pri oglasuvanjeto na muezinot Nejat go prekina govorot vo znak na pocit sprema velicinata na ezanot,a za toa bese gromoglasno i nagraden od nasobraniot narod so aplauz,a na lagata i se kratki nozete prijatele!.
I seto toa e snimeno,pa moze sekoj zainteresiran da go pogleda..:selam:токму така и јас беф присутен на тој митин ,, така е во право си,,за врме на езанот ,говорот беше прекинат. :дада::гушкање::вслм:

gv lautka
16-01-11, 00:24
FON e tipicen primer kako ne treba da izgleda eden Universitet no toa e toa, sluzi za da zemaat diploma tie sto ne sakat da ucat t.e da studiraat.
No se soglasuvam deka e pokvaliteten od mnogu drugi privatni Universiteti i ima dobar nastaven kadar.
:selam:не само од приватни него и од државни факултети е по квалитетен,:вслм:

MehmedAliPasa
16-01-11, 00:45
Torbesite "mozebi" ne znaat sto se,no mnogu dobro znaat sto ne se!
(ovaa recenica ja otslikuva realnata slika za nas).
Zaludno e vodenje na nerazumni diskusii po tema za etnickata pripadnost ili samobitnosta kako etnos na nas Torbesite,bidejci toa samo ce gi razgore strastite i ce predizvika uste pogolema omraza medju razlicnite etnicki grupi zastapeni na forumov,a ne bi sakal ni da pomislam na takvo nesto na eden forum koj pred se treba da bide verski i Islamski.
I samo da napomenam da si gi ostavite Torbesite sami i vo sloboda i bez pritisoci da si ja krojat svojata sudbina,za da posle ne ve boli glava od reakcijata na nasiot narod.
Vo sekoj slucaj celosna poddrska za Rumelija i nejzinite hairli aktivnosti za nasiot milet!

Mlad_Musliman
16-01-11, 01:08
:selam:

Торбешите не изиграваат жртви него сме жртви ,,злоупотребени од сите???
за
фторото че ти одговорам ама претходно ти одговориме што ви правеа вас ,и зошто ви беше потребна 2001г.
е кога че си одговориш на ова ,тоа че ти значи дека си дал одговор на твоето поставено прашање?????:вслм:

Za sto zloupotrebeni?...Za glasovite koi mu gi davavte na Tagutite.Pa nikoj so sila ne ve terase.

Vie planirate cel zivot za Nacija da se borite,a Allah ti propisal cel zivot za Dinot da se boris.

Neznam sto vi e vsadeno vo vasite glavi, neznam sto mislite deka ce se sluci ako se popisete kako Torbeshi.Koja e krajnata cel.NIKOJ DO SEGA NE KAZA OD STO CE IMA KORIST ISLAMOT I MUSLIMANITE AKO SE POPISETE KAKO TORBESHI.

A za toa sto me prasa...Jas ne se borev vo 2001, i mene do denes nikoj ne me ima zloupotrebuvano, ili pak nekoj mi vrsel nasilstvo.
I jas edno vreme isto kako tebe, bev Nacionalisticki "glasen", ama go spoznav Islamot Elhamdulillah i se ubediv deka nieden od Tagutite:(Fijat,Taci,Selmani,Ahmeti i.t.n) ne se zasluzni za mojt glasa, I mene Islamot ne mi dozvoluva da podrzuvam takvi "Ne"Ludze.

E sega go cekam tvojot odgovor,koj tebe te zloubotrebuval i kako,i koj toa vrsel nasilstvo vrz tebe.

MehmedAliPasa
16-01-11, 01:13
TORBESKA DEKLARACIJA..

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

musliman
16-01-11, 01:20
TORBESKA DEKLARACIJA..

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] te nagradi za knigava i linkof

muhadzir
16-01-11, 01:36
Zasto lazes?
Vo toj moment na binata bese nastavnikot Nejat N.,i pri oglasuvanjeto na muezinot Nejat go prekina govorot vo znak na pocit sprema velicinata na ezanot,a za toa bese gromoglasno i nagraden od nasobraniot narod so aplauz,a na lagata i se kratki nozete prijatele!.
I seto toa e snimeno,pa moze sekoj zainteresiran da go pogleda..

Blagodaram za komplimentot. Navistina sum eden golem lazgo, koj iznese eden kup na lagi i kleveti vrz pravovernite, pa ce baram insAllah oprost od Allah dz.s. i Halal od site prisutni koi sto kako sto kaza dodeka se ucese ezan rakopleskavte na govornikot koj ja presekol pretstavata... a sto pravevte dodeka se obavuvase namaz? da ne imavte minuta molcenje??

Vidi vaka prijatelu. Kako i sto kazav jas bev prisuten na toj miting, a toa potvrduva deka bev simpatizer i podrzuvac na novo nastanatata torbeska partija, so nades deka taa prestavuva dobro sto vodi kon obedinuvanje a so toa i podobra idnina na mojot narod. Pa falamu na Allah dz.s.kako sto i samiot kaza na lagata i se kusi nozete pa vistinata nabrgu izleze na videlina. Jas licno ovdeka se izjasnuvam deka profesor od skopskiot univerzitet, inaku eden od potesniot krug na VMRO_DPMNE, tvrdese deka tie ja osnovale partijata PEI,so edna cel da sprecat ponatamosna asimlacija na torbesite vo albanci, turci i bosnjaci... ili mozebi i za toa lazam?? Mnogu raboti se jasni kako polna mesecina vo temnata noc,no treba nekoj da gi otvori ocite i da vidi,a ne da se prodlabocuva vo slatkiot son.

muslimgoranin
16-01-11, 01:59
Blagodaram za komplimentot. Navistina sum eden golem lazgo, koj iznese eden kup na lagi i kleveti vrz pravovernite, pa ce baram insAllah oprost od Allah dz.s. i Halal od site prisutni koi sto kako sto kaza dodeka se ucese ezan rakopleskavte na govornikot koj ja presekol pretstavata... a sto pravevte dodeka se obavuvase namaz? da ne imavte minuta molcenje??

Vidi vaka prijatelu. Kako i sto kazav jas bev prisuten na toj miting, a toa potvrduva deka bev simpatizer i podrzuvac na novo nastanatata torbeska partija, so nades deka taa prestavuva dobro sto vodi kon obedinuvanje a so toa i podobra idnina na mojot narod. Pa falamu na Allah dz.s.kako sto i samiot kaza na lagata i se kusi nozete pa vistinata nabrgu izleze na videlina. Jas licno ovdeka se izjasnuvam deka profesor od skopskiot univerzitet, inaku eden od potesniot krug na VMRO_DPMNE, tvrdese deka tie ja osnovale partijata PEI,so edna cel da sprecat ponatamosna asimlacija na torbesite vo albanci, turci i bosnjaci... ili mozebi i za toa lazam?? Mnogu raboti se jasni kako polna mesecina vo temnata noc,no treba nekoj da gi otvori ocite i da vidi,a ne da se prodlabocuva vo slatkiot son.MA TI SAMO ZALI SE ..

NIEDEN MAKEDONEC HRISTIJANIN NEMA NIKAKVO UCESTVO VO PEI PA NI VO NIEDNA TORBESKA PARTIJA . gledaj po forumi sto velat za nas torbesite isto kako albancite ..ZNACI OD NIEDNA STRANA.

taka da prvo izlaza za mitingot vo labunista pa i ovoj pat mozda...

pei se napravi od vistinski torbesi , sto znaea da vremeto dojde ...i nema sto da kazuvame poveke opsto.

Mlad_Musliman
16-01-11, 02:07
MA TI SAMO ZALI SE ..

NIEDEN MAKEDONEC HRISTIJANIN NEMA NIKAKVO UCESTVO VO PEI PA NI VO NIEDNA TORBESKA PARTIJA . gledaj po forumi sto velat za nas torbesite isto kako albancite ..ZNACI OD NIEDNA STRANA.

taka da prvo izlaza za mitingot vo labunista pa i ovoj pat mozda...

pei se napravi od vistinski torbesi , sto znaea da vremeto dojde ...i nema sto da kazuvame poveke opsto.

A Zoran Vitanov,Musliman e!?:смешкање::смешкање::смешкање:

Pa toj bese vo prvite redovi vo Pei.

Koga se osnova Pei bese Torbeshka partija, posle toa ja narekuvaa Islamska partija, posle "Multinacionalna", pa na kraj koga pocnaa i Hristijanite da se stavaat vo prvite redovi postana i "MultiReligiska".

muslimgoranin
16-01-11, 02:19
A Zoran Vitanov,Musliman e!?:смешкање::смешкање::смешкање:

Pa toj bese vo prvite redovi vo Pei.

Koga se osnova Pei bese Torbeshka partija, posle toa ja narekuvaa Islamska partija, posle "Multinacionalna", pa na kraj koga pocnaa i Hristijanite da se stavaat vo prvite redovi postana i "MultiReligiska".toj sto ja osnovuva partijata e fijat canoski ...toj dal pari so negovata familija za taa partija a ne TOJ ZORAN ...

Mozda sega ima vo pei makedonci , romi hrvatii drugi ..ne smeta ..zosto da smeta , koga presedatelot e fijat ..i sekoj moze da glasa i da bide clen.

pa da ne zboruvame za albanskite partiji ili tie dosta dobro znaat kako da zacutat ljugeto ..da nemaat mnogu prasanjate dali DJON ILI GEORGE E VO PDSH .. toa ne ti smeta ..haha.

zoran ili bilo koj i da e ...sekoj si ima pravo da glasa. i da bide clen .toa stavi go vo um.

vo makedonija ako sakas da ima muslimanska partija radikalna ...nitu saudiska arabija ne bi ja finansirala ..prvo na sekomu ne se dava da pravi partija.
a nie torbesite sme narod koj go povikuvame hristijanskiot narod vo islam ..da vidat deka islamot e za niv a i so miren nacin a i dobra slika.

ISLAM I SOJ.

Mlad_Musliman
16-01-11, 02:28
toj sto ja osnovuva partijata e fijat canoski ...toj dal pari so negovata familija za taa partija a ne TOJ ZORAN ...

Mozda sega ima vo pei makedonci , romi hrvatii drugi ..ne smeta ..zosto da smeta , koga presedatelot e fijat ..i sekoj moze da glasa i da bide clen.

pa da ne zboruvame za albanskite partiji ili tie dosta dobro znaat kako da zacutat ljugeto ..da nemaat mnogu prasanjate dali DJON ILI GEORGE E VO PDSH .. toa ne ti smeta ..haha.

zoran ili bilo koj i da e ...sekoj si ima pravo da glasa. i da bide clen .toa stavi go vo um.

vo makedonija ako sakas da ima muslimanska partija radikalna ...nitu saudiska arabija ne bi ja finansirala ..prvo na sekomu ne se dava da pravi partija.
a nie torbesite sme narod koj go povikuvame hristijanskiot narod vo islam ..da vidat deka islamot e za niv a i so miren nacin a i dobra slika.

ISLAM I SOJ.


NIEDEN MAKEDONEC HRISTIJANIN NEMA NIKAKVO UCESTVO VO PEI PA NI VO NIEDNA TORBESKA PARTIJA . gledaj po forumi sto velat za nas torbesite isto kako albancite ..ZNACI OD NIEDNA STRANA.

Zalam za tebe sto si mnogu kontradiktoren na samiot sebesi.Zalam za tebe sto vo srceto ti e vsaden Nacionalizmot.Zalam za tebe sto povece ti e vazna Nacijata otkolku Verata(toa go dokaza vo tvoite postovi).Zalam za tebe sto ne si go spoznal Islamot dlaboko, tuku samo povrsinski.Zalam za tebe sto vremeto go trosis za nesto sto moze da te vovede vo Dzehennem.Zalam za tebe sto ne primas od nikogo pouka,i sto si inaetcija kako "kojn Bosanski".Zalam...Navistina mnogu mi e zal za tebe.Allah dz.sh neka t upati na praviot pat.Povece od ovaa dova nemozam nisto da storam za tebe.

Miralem
16-01-11, 02:49
:selam:

Brate miralem so golemo vnimanie gi citam tvoite komentari, iako licno (mozebi) ne te poznavam no uveren sum deka sekoj musliman moze da se okoristi od tvoeto znaenje, Allah dz.s. insAllah da te nagradi, a za nesto ako gresis neka ti oprosti. Mozebi bi se slozil so mojot stav, deka najgolemo zlo na edno demokratsko opstestvo e toa da sekoja budala ima pravo sto saka da kazi a pri toa da ne snosi nikakva odgovornost za toa sto go pravi. Ocigledno e deka kaj nas pomesani se brzinite, pa nie ne znaeme koj pat da go fatime. Dodeka nasata mladina navleze vo otrovni vodi da pliva, bludot,nemoralot, drogata e sekojdnevie vo nasite mesta na ziveenje, a dzamiite za zal stojat bes stolbovi (bez mladi vernici) za da gi krepat i da osiguraat posvetla idnina i podobro utre za site nas, na nekogo najmnogu go nasekiralo toa sto za taa mladina nema prazno mesto na popisnite listovi. Za kraj bi sakal da kazam edno moe iskustvo od Labunista, pred nekade cetiri godini PEI kako togas novo oformena partija imase miting vo Labunista. Vo vreme od Aksam namas (dokolku dobro se sekavam), koga muezinot povikuvase na namaz, koga milozvucniot glas mukminski povikuvase na spas,vo isto vreme propalicite od PEI go prezentiraa nivniot vodac kako Najgolemiot, Najpravedniot, Najiskreniot slavejkigo nego (Estagfirullah) , a pritoa ne davajki apsolutno nikakvo vnimanie na Allahoviot povik. Kolku li samo vo golema zabluda bea site tie ludze. No Allah dz.s ne poducuva deka negovit pat e za onie so razum obdareni. Pa dragi braca insAllah da bideme od onie ko se stremat za Allahovata milost i nagrada, i pred da nesto prezememe da pravime najprvo dobro da razmislime,dali od nasata postapka mirno ce moze da spie nasiot komsija, a vo slucajov nasiot komsija e nasiot brat po vera.:forgive:

Allah da te nagradi za ubavite zborovi. Toa odma da go prefrlime.
Bev i jas prisuten vo momentite koi gi opisa za vremeto od Aksam namaz,koga se velicese doticniot. Ne se najdov tuka radi mitingot,tuku radi namazot... Mi e sram da kazam deka celosno se soglasuvam so tvojot post,bidejki ke ispadne deka samo na ubavite komentari koi mi gi upati vozvrakjam. Ke kazam deka koga pocna da se uci ezan se prekina govorot a vo dzamija mozebi 10 dushi od celata tolpa nivna otidoa.Allah naj dobro znae.
Da imaa pocit na sedzde ke padnea.

Ova,samo na ova covek da misli i da razmisluva,nema da pogresi,samo da mu bide na ova iskren nietot:

Pa dragi braca insAllah da bideme od onie ko se stremat za Allahovata milost i nagrada, i pred da nesto prezememe da pravime najprvo dobro da razmislime,dali od nasata postapka mirno ce moze da spie nasiot komsija, a vo slucajov nasiot komsija e nasiot brat po vera.

Zalosno e sto nekoi nemozat da razberat deka Selamot pred pocetokot na sekoj govor bese izdaica za niv. Od na bina,Fijat vika: Es Selamu Alejkuuuuuum... a od dolu,luge,nesvesni (poveketo,za zal) aplaudiraat. Selam bez cuvstva. Selam za korist. Selam za intiriz..... Selam za da izlazes na nekogo ! Interesna rabota.... poznavajki gi site koi davaa selam od binite,so dolgo uuuuummm.... a nikogas nadvor od binite toa ne go koristat,se sramat ako nekoj na drugo mesto gi poselami,ocigledno e deka za intiriz go koristat.
Pokorisno bi bilo za fijata da podelese letoci po sekoj dom,od negovata propaganda te. lazno vetuvanje,odkolku Kur'an sto podeli. Me potseti na edna Izreka.
Hasan El-Bastri veli:
Tri su vrste ucaca Kur'ana:

− jedni ga uzimaju za trgovinu kupujuci njime ono sto je u svijeta;
− drugi ga pak uce pravilno izgovarajuci njegova slova, ali ne postuju njegove granice. Oni ucenjem Kur'ana zgrcu novac namjesnika i dobivaju povlasten polozaj medju svijetom. Njihov se broj danas umnozio, dabogda ih Allah sa zemlje zbrisao;
− treci uce Kur'an duboko razmisljajuci o porukama njegovim. Kur'an je za njih lijek.

Site navidum nivni Islamski postapki,kako selamot po mitinzite,kako podeluvanjeto na Kur'anot.... sive ovie raboti naj mnogu mi licat na onie dokazi koi CIA I MOSAD gi iznesoa protiv Muslimanite. Samite tie dokazi svedocat protiv nim,samo,koj moze da go zabelezi toa.

Masterkiller
16-01-11, 03:22
muslimgoranin ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]) BI TI POSTAVIL EDNO PRASHANJE NA KOE CHEKAM ODGOVOR. DALI TEBE TI PADNALO NA PAMET OD KAJ SE POJAVI RELIGIJATA KAKO ISLAM NA BALKANOT I KOJ JA DONESE ZA TI DENES DA BIDES PRIPADNIK NA TAA RELIGIJA "ISLAM"???

P.S. BRATE NEKO JE KRV LIO DA BI TI DANAS MUSLIMAN BIO!!!!!
KOJ KRV LEESE ZA DENES DA SI TI MUSLIMAN?????? KOJ KRV LEESE ZA DENES TI SLOBODNO DA KAZES DEKA SI MUSLIMAN I DA GI OBAVUVAS SITE OBVRSKI KAKO MUSLIMAN ?????

burhan
16-01-11, 12:47
:selam:не само од приватни него и од државни факултети е по квалитетен,:вслм:

Za da zemas diploma da i jas se soglasuvam deka e najdobar go znam toa i ne zboruvam na prazno tuku so dokazi edinstven uslov sto se bara e da platis participacija i ke gi zemes site ispiti, ako slucajno nekoj profesor ne popusta vednas reagira sopstvenikot i mora da popusti toj profesor.

Miralem
16-01-11, 15:05
Eve eden ziv primer koj sum go doziveal.
Vojska sluzev vo ARM. Se spremase eshelon za parada za slavenje na godisninata na arm. Vo odbranite za stroev cekor i jas bev a vo nas imase vojnici od poveke kasarni,odbiorani,koi znaat da gazat sroev cekor i site nas ni smestija vo edna soba vo poseben paviljon.
Ednas dodeka polkovnikot drzese govor,na eden od vojnicite (Inaku Albanec) mu se slosi i padna vo nesves a bese odma do mene. Polkovnikot vikase da ne go digame,bidejki toa e od nerabota... bidejki nemozev da izdrzam po sekoja cena go dignav na ramo i go odnesov do stacionar (cela slucka ke ja napisam bidejki sakam nesto da povrzam). Koga od stacionar se vrativ govorot bese zavrsen i otidov pravo vo kujna da porucam,no ne me pustija bidejki covekot go odnesov vo stacionar.

Site spievme vo edna spalna soba... Albanci (imase mozebi 10-tina dusi) Torbesi samo dvajca,jas i uste eden drugi (ako mozam torbes da se narecam) i ostanatite Makedonci. Pod makedonci se podrazbira sto e... taka si ja donesoja. A i pod Albanci se podazbira sto e.
Albancite bea ugneteni uste vo toa vreme i bea mirni... Makedoncite do kasno vo grad sedeja i se vrakaa sekoja vecer pijani,palea svetlo,voznemiruvaa.... jas celo vreme gi trpev bidejki jas bev prethodno sam Musliman vo site Makedonci. Nemav pravo na glas... (od ovaa slucka jas cela pouka ja zedov za mojata odluka). Prvite veceri Albancite (koi ni tie ne se poznavaa,bidejki i tie bea sobrani od razlicni kasarni) gi podnesoa ama drugata/tretata vecer,pocnaa da se sobiraat.
Edna vecer odkako Makedoncite se vratija pijani,palea svetlo,urlaa,krsea,im gi oprevrtuvaa krevetite (normalno i mojot,kako i sekogas),kasetite im gi rasturaa... vo Spalnata nastana tepacka,strav da te fati. Posto vezbavme za sroev cekor,puskite bea so nozevi. Plombiote gi izvadija od soskite i puskite iako bea prazni no so nozevite da se zakolat.

Drugata vecer posle toa,gi podelija Makedoncite i Albancite vo dve spalni sobi. A vo stroj ni prasuvaa koj sto e pa kade da go stavat i vo koja soba.
Na kraj ostanavme jas i drugiot Torbes sami. Kapetanot ni prasa kade sakame. So onoj sto prethodno go odnesov vo stacionar (od Kumanovo bese) se sprijatelivme ubavo i znaese deka ne razbiram Albanski.
Da odam so Albancite edinstveno jazikot mi bese problem.
KE MI KAZE LI NEKOJ NA KOJA STRANA JAS TREBASE DA ODAM ? ONAMU KADE STO MI POVRAKAA NAD JASTEGOT PIJANITE GNASI MAKEDONSKI ILI KAJ ALBANCITE ? ILI MOZEBI TREBASE DA BARAME JAS I USTE EDEN TRETA SOBA ? NEMA IZBOR,ILI TAMU ILI TAMO ! Od strana drugarceto koe go odnesov vo stacionar,pratese... znaese deka ne razbioram Albanski a deka ne sakam so Makedoncite da odam. Dojde i insistirase da odam kaj niv. Koga se prefrliv site 10-tina dusi makedonski zboruvaa,samo za mene.
Znaea od kade sum i sto sum,kakva mi e sostojbata... go prasav i drugiot Torbes(od Kicevo bese),ako sakas dojdi i ti kaj nas,barem ovie dena raat da storime i kako luge da zaspieme. Ne sakase... si otide so makedoncite. Ne deka mu bese poarno so niv,od kukavicluk toa go stori.

Vo drzavava nie sme kako vo paviljonot. Sega "ni uvozmozuvaat" posebna soba za nas "torbesite",bidejki ako odime vo sobata na Albancite,togas ne se 10-tina tuku 12-torica... koga bi imalo uste 3/4 turci,togas bi bile 16-torica.... Taka bi bile edinstveni i posilni,bi mozele da im kazeme; vo vasata soba (iako se na strana) poveke alkohol ne,mi smetate vamu,se slusa do vamu kaj nas te. vo vasata prodavnica poveke alkohol ne... bidejki stetis naokolu i nam (iako tvoja e prodavnicata).
Koj saka Serijat eden den da ima kaj nas,koj kopnee za toa,ne postoi drug nacin a naj malku da se delime.

burhan
16-01-11, 17:55
KE MI KAZE LI NEKOJ NA KOJA STRANA JAS TREBASE DA ODAM ? ONAMU KADE STO MI POVRAKAA NAD JASTEGOT PIJANITE GNASI MAKEDONSKI ILI KAJ ALBANCITE ? ILI MOZEBI TREBASE DA BARAME JAS I USTE EDEN TRETA SOBA ? NEMA IZBOR,ILI TAMU ILI TAMO !

Vo drzavava nie sme kako vo paviljonot. Sega "ni uvozmozuvaat" posebna soba za nas "torbesite",bidejki ako odime vo sobata na Albancite,togas ne se 10-tina tuku 12-torica... koga bi imalo uste 3/4 turci,togas bi bile 16-torica.... Taka bi bile edinstveni i posilni,bi mozele da im kazeme; vo vasata soba (iako se na strana) poveke alkohol ne,mi smetate vamu,se slusa do vamu kaj nas te. vo vasata prodavnica poveke alkohol ne... bidejki stetis naokolu i nam (iako tvoja e prodavnicata).
Koj saka Serijat eden den da ima kaj nas,koj kopnee za toa,ne postoi drug nacin a naj malku da se delime.

Brat sekoja cest navistina mnogu dobar primer ni dade e sega koj saka da razbere neka razbere koj ne saka neka se glupira.

abdul vehab
16-01-11, 18:08
muslimgoranin ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]) BI TI POSTAVIL EDNO PRASHANJE NA KOE CHEKAM ODGOVOR. DALI TEBE TI PADNALO NA PAMET OD KAJ SE POJAVI RELIGIJATA KAKO ISLAM NA BALKANOT I KOJ JA DONESE ZA TI DENES DA BIDES PRIPADNIK NA TAA RELIGIJA "ISLAM"???

P.S. BRATE NEKO JE KRV LIO DA BI TI DANAS MUSLIMAN BIO!!!!!
KOJ KRV LEESE ZA DENES DA SI TI MUSLIMAN?????? KOJ KRV LEESE ZA DENES TI SLOBODNO DA KAZES DEKA SI MUSLIMAN I DA GI OBAVUVAS SITE OBVRSKI KAKO MUSLIMAN ????? Allah dz.s ni ovozmoli da bideme muslimani ovde i na sekade vo svetov preku-Pejgamer s.a.v.s negovite cesni Ashabi r.a i site pravoverni i iskreni Allahovi robovi

a Islamot nee religia-nego vera,i sistem na celsno ziveenje,vo site sveri na zivotot vo celos pokornos poslusnos na nasiot Stvoritel dz.s

Selam Alejkum

Al-Bosni
16-01-11, 19:16
Za da zemas diploma da i jas se soglasuvam deka e najdobar go znam toa i ne zboruvam na prazno tuku so dokazi edinstven uslov sto se bara e da platis participacija i ke gi zemes site ispiti, ako slucajno nekoj profesor ne popusta vednas reagira sopstvenikot i mora da popusti toj profesor.

Си студирал некогаш таму? Си бил на испит? Си се запознал со условите?

Miralem
16-01-11, 22:55
Brat sekoja cest navistina mnogu dobar primer ni dade e sega koj saka da razbere neka razbere koj ne saka neka se glupira.

Na covek treba da mu bide do Islamot,ne treba nikakvi dokazi,dokazano e.
Zamislete soba vo koja se zdruzile site raznorazni nacii,samo zaradi Allah dz.s !

Daj da se svestime,daj da se zdruzime,daj da gi iznenadime dusmanite so nasata megjusebna ljubov,dosta ni udiraa po glava so nasiot kamen. Daj da se ogledame koj sme i sto sme,zosto Vozviseniot Allah dz.s ni prati na zemjava,,, da bideme Halifi,vladari a ne so nas da vladeat. A ke vladeeme samo koga ke se zdruzime.... Sekoj neka raboti vo svojot krug za poddrska na nasite braka koi imaat prilika i sansa. Da ne dozvolime uste da ni gi perat Mozocite,ako do sega ne sme svatile,kogfa ke svatime ? Veruvajte,nikoj nemoze da najde dokaz deka treba da se razedinime.... sekogas istoto se povtoruva. Nikoj nema da izleze so Argument da mi kaze deka sum greska !

DAIJA
17-01-11, 00:26
Најголемата активност на исламски форум да биде сведена на неисламска национална тема?

Дајте малку релаксирајте се и внимавајте на неисламските термини коишто ги користите.

Да се сите верници како што треба, немаше да има вакви национални разлики...

Solider of Allah
17-01-11, 00:32
selam alejkum. abe edno mene ne mi e jasno vo ovoj cel slucaj zs nekoi od clenovite tuka gi mrzat na torbeshite?vidi da zememe islamski nepostoi nacia vo islamot taka da site sme isto(braca i sestri).so tolku vi se trn vo oko torbesive?mislam deka nema da ima potreba od vakvi muabeti ne treba duri nitu da se komentira ako imame vo predvid vo islamski oti ne postoi nacia.pa daj malku da porazgovarame za islamot konkretno kako da go predstavime pred drugite. selam alejkum

gv lautka
17-01-11, 00:45
Za sto zloupotrebeni?...Za glasovite koi mu gi davavte na Tagutite.Pa nikoj so sila ne ve terase.

Vie planirate cel zivot za Nacija da se borite,a Allah ti propisal cel zivot za Dinot da se boris.

Neznam sto vi e vsadeno vo vasite glavi, neznam sto mislite deka ce se sluci ako se popisete kako Torbeshi.Koja e krajnata cel.NIKOJ DO SEGA NE KAZA OD STO CE IMA KORIST ISLAMOT I MUSLIMANITE AKO SE POPISETE KAKO TORBESHI.

A za toa sto me prasa...Jas ne se borev vo 2001, i mene do denes nikoj ne me ima zloupotrebuvano, ili pak nekoj mi vrsel nasilstvo.
I jas edno vreme isto kako tebe, bev Nacionalisticki "glasen", ama go spoznav Islamot Elhamdulillah i se ubediv deka nieden od Tagutite:(Fijat,Taci,Selmani,Ahmeti i.t.n) ne se zasluzni za mojt glasa, I mene Islamot ne mi dozvoluva da podrzuvam takvi "Ne"Ludze.

E sega go cekam tvojot odgovor,koj tebe te zloubotrebuval i kako,i koj toa vrsel nasilstvo vrz tebe.:selam:незнам од каде да почнам да ти одгвоварм,,ајде на кратко..
вака сега се сложувам со тоа дека гласовите се даваат на ,,ТАГУТИТЕ,,и (фарз еда се одрекнеш од ниф)

понатаму-ние ни сме се бореле за нациа ,ни че се бориме,поради фактот дека немаме нациа-а дали намерава че ни успее ,тоае само резултат и интерес од економски причини поради фактот од таквите околности што се присутни кај нас во нашево општество не оти скаме оти мораме..

за нашето слоопотребување-еве на кој начин сме злупотрбени ,,беф кандидат гранична полициа,,се беше исполнето од критериумите освен еден критериум,потребно е ми рекоа процентуална застапенос,и на кој етникум припаџаш,,МУСЛИМАН не тоа нее етникум рекоа,торбеш и тоа нее етникум, рекоф Македонец ми рекоа има премногу и има кој да ве застапува вам македонците,тогаш рекоф Албанец и за ниф е исполнат бројот,,ТУРЦИН знаеш турки да зборуваш незнам,,така да нема место за тебе
пошто немаш свој етникум..истото беше и за јавна администрациа,,и на ист начин сме злоупотрбени поради нашите вработувања и од економски карактер ете затоа ние потрбен свој етникум,,а ние не се делиме од ИСЛАМ,,такада вие од струга не ви се добро познати работиите тамо ,,

така да бес корисна е дебатава ,ама препоставувам јасни ви се работиве ама проблемот е што тешко е дасе каше вистината,
друго имам примери и за кај вас во лабуништа во врска со вработувањава...

точно е тоа дека не че има некој голем Хаир од оваа работа ,но точно е тоа дека и нема што да се изгуби едноставно да се види ,да се доживеее да се пробааа,,па врмето че покаже:вслм:

Ebu Muhammed
17-01-11, 00:51
:selam:незнам од каде да почнам да ти одгвоварм,,ајде на кратко..
вака сега се сложувам со тоа дека гласовите се даваат на ,,ТАГУТИТЕ,,и (фарз еда се одрекнеш од ниф)

понатаму-ние ни сме се бореле за нациа ,ни че се бориме,поради фатот дека немаме нациа-а дали намерава че ни успее ,тоае само резултат и интерес од економски причини поради фатот од таквите околности што се присутни кај нас во нашево општество не оти скаме оти мораме..

за нашето слоопотребување-еве на кој начин сме злупотрбени ,,беф кандидат гранична полициа,,се беше исполнето од критериумите освен еден критериум,потребно е ми рекоа процентуална застапенос,и на кој етникум припаџаш,,МУСЛИМАН не тоа нее етникум рекоа,торбеш и тоа нее етникум, рекоф Македонец ми рекоа има премногу и има кој да ве застапува вам македонците,тогаш рекоф Албанец и за ниф е исполнат бројот,,ТУРЦИН знаеш турки да зборуваш незнам,,така да нема место за тебе
пошто немаш свој етникум..истото беше и за јавна администрациа,,и на ист начин сме злоупотрбени поради нашите вработувања и од економски карактер ете затоа ние потрбен свој етникум,,а ние не се делиме од ИСЛАМ,,такада вие од струга не ви се добро познати работиите тамо ,,

така да бес корисна е дебатава ,ама препоставувам јасни ви се работиве ама проблемот е што тешко е дасе каше вистината,
друго имам примери и за кај вас во лабуништа во врска со вработувањава...

точно е тоа дека не че има некој голем Хаир од оваа работа ,но точно е тоа дека и нема што да се изгуби едноставно да се види ,да се доживеее да спробааа,,па врмето че покаже:вслм:

elhamdulillahi shto ne te primile vo granicna policija i zar ne znaesh deka taa rabota e neverstvo ALLAH da ne socuva.
A ova so torbeshkata partija i za torbeshite sve e batil cim ne e za ALLAH.
tAA PARTIJA NEMA HAJR DA DONESE BIDEJKI E BATIL(NEISPRAVNA) SHERIJATSKI.
Torbeshite ne se nishto drugo osven kako drugite nacii gi ima vernici i nevernici,vernicite gi sakame,a nevernicite gi mrazime

Solider of Allah
17-01-11, 00:52
:selam:незнам од каде да почнам да ти одгвоварм,,ајде на кратко..
вака сега се сложувам со тоа дека гласовите се даваат на ,,ТАГУТИТЕ,,и (фарз еда се одрекнеш од ниф)

понатаму-ние ни сме се бореле за нациа ,ни че се бориме,поради фактот дека немаме нациа-а дали намерава че ни успее ,тоае само резултат и интерес од економски причини поради фактот од таквите околности што се присутни кај нас во нашево општество не оти скаме оти мораме..

за нашето слоопотребување-еве на кој начин сме злупотрбени ,,беф кандидат гранична полициа,,се беше исполнето од критериумите освен еден критериум,потребно е ми рекоа процентуална застапенос,и на кој етникум припаџаш,,МУСЛИМАН не тоа нее етникум рекоа,торбеш и тоа нее етникум, рекоф Македонец ми рекоа има премногу и има кој да ве застапува вам македонците,тогаш рекоф Албанец и за ниф е исполнат бројот,,ТУРЦИН знаеш турки да зборуваш незнам,,така да нема место за тебе
пошто немаш свој етникум..истото беше и за јавна администрациа,,и на ист начин сме злоупотрбени поради нашите вработувања и од економски карактер ете затоа ние потрбен свој етникум,,а ние не се делиме од ИСЛАМ,,такада вие од струга не ви се добро познати работиите тамо ,,

така да бес корисна е дебатава ,ама препоставувам јасни ви се работиве ама проблемот е што тешко е дасе каше вистината,
друго имам примери и за кај вас во лабуништа во врска со вработувањава...

точно е тоа дека не че има некој голем Хаир од оваа работа ,но точно е тоа дека и нема што да се изгуби едноставно да се види ,да се доживеее да спробааа,,па врмето че покаже:вслм:

podpolno se soglasuvam so mislenjeto na lautka.ova e + pricina da bideme site zadovolni zs i nie torbesive mozeme da dejstvuvame da izvlekuvame i poveke za islamov.a vaka nie se smetame za makedonci i ne stavaat vo pravoslavni.a vaka bar si sme torbesi i vaka sme posilni.koga imas nekakva nacia imas i dosta prava so znaci torbesite se muslimani i ke se borat za islam.

gv lautka
17-01-11, 00:53
Да се сите верници како што треба, немаше да има вакви национални разлики...:selam:
токму така брат,да се ама кајнас дали има 2-3 проценти од правите верници така да во мнозиството се губат речиси не постојат:вслм:

DAIJA
17-01-11, 00:55
selam alejkum. abe edno mene ne mi e jasno vo ovoj cel slucaj zs nekoi od clenovite tuka gi mrzat na torbeshite?vidi da zememe islamski nepostoi nacia vo islamot taka da site sme isto(braca i sestri).so tolku vi se trn vo oko torbesive?mislam deka nema da ima potreba od vakvi muabeti ne treba duri nitu da se komentira ako imame vo predvid vo islamski oti ne postoi nacia.pa daj malku da porazgovarame za islamot konkretno kako da go predstavime pred drugite. selam alejkum

Немој за исламот да зборуваш неаргументирано.
Исламот познава и признава нации, но не дозволува национализам и мразење во име на нација!

Те молам размисли, прочитај малку повеќе, па пак размисли, пред да ми одговориш...

Solider of Allah
17-01-11, 01:01
Немој за исламот да зборуваш неаргументирано.
Исламот познава и признава нации, но не дозволува национализам и мразење во име на нација!

Те молам размисли, прочитај малку повеќе, па пак размисли, пред да ми одговориш...

nikoj ne spomna mrzenje be brat.tuku ima dosta napadi za toa deka torbesite demek osnovaa malcinstvo vo mk pa dali e toa dobro ili loso aj kazi ti?

gv lautka
17-01-11, 01:02
elhamdulillahi shto ne te primile vo granicna policija i zar ne znaesh deka taa rabota e neverstvo ALLAH da ne socuva.
A ova so torbeshkata partija i za torbeshite sve e batil cim ne e za ALLAH.
tAA PARTIJA NEMA HAJR DA DONESE BIDEJKI E BATIL(NEISPRAVNA) SHERIJATSKI.
Torbeshite ne se nishto drugo osven kako drugite nacii gi ima vernici i nevernici,vernicite gi sakame,a nevernicite gi mrazime:selam:се сложума дека се е батил,што се однесува до национализмот,но таквисе настаните кај нас пак се наврачам исклучиво од економски карактер се се прави,друго ако институционалното вработивање е неверство ,тогаш ние муслиманиниве што да работиме и од каде да егзистираме?

burhan
17-01-11, 01:06
Си студирал некогаш таму? Си бил на испит? Си се запознал со условите?

Podobro ne bi se zapisal na nitu eden Universitet ako bi go imal izbor samo FON, ne sum bil sam, no gi znam mnogu dobro uslovite sto se baraat i znam kako polagaat na ispiti zatoa sto znam mnogumina koi studirale tamu, e sega bez navredi ne se site takvi koi sto nemaat vrska megutoa mnozinstvoto se takvi sto odat zamo za diploma.
No sepak mislam deka FON se stremi kon toa da bide kvaliteten Univerzitet.

serif mkd
17-01-11, 01:08
selam alejkum. abe edno mene ne mi e jasno vo ovoj cel slucaj zs nekoi od clenovite tuka gi mrzat na torbeshite?vidi da zememe islamski nepostoi nacia vo islamot taka da site sme isto(braca i sestri).so tolku vi se trn vo oko torbesive?mislam deka nema da ima potreba od vakvi muabeti ne treba duri nitu da se komentira ako imame vo predvid vo islamski oti ne postoi nacia.pa daj malku da porazgovarame za islamot konkretno kako da go predstavime pred drugite. selam alejkum

Nacijata e evropska tvorevina i izmislica(nacija=drzava) i ne samo sto ne postoi vo Islamot (ili potocno kazano Islamot ne poznava nacija,kako sto ne poznava ni rasa, ama ne poznava ni "plukanje" po druga vera-osobeno kon hristijanskata i evrejskata kako ehl-ul-kitab- sto ovde od nekoi muslimani se pravi), nacijata ne postoi nikade nadvor od Evropa, ni vo Azija ni vo Afrika ni vo Amerika ni vo Australija.
I vo Makedonija sega ne postoi nacija tuku etnicki zaednici. Taka sto mnogu diskusii ovde se bezpredmetni i izlisni ... A koga stanuva zbor za temava okolu Torbesite kako treta, spored brojot na naselenie vo zemjava, populacija nie vo Rumelija smetame deka spored site standardi - megjunarodni i domasni nasata zaednica Torbesi treba da si go najde mestoto vo rdzavnite najvisoki akti.Ili so drugi zaborovi kazano da sme ramnopravni so drugite zaednici.Pa dragi forumci ovde Komu treba da smeta takvata ramnopravnost. Ima li nesto posveto popravedno i, ako sakate, ima li nesto Allahu podrago od toa?
:selam:

Solider of Allah
17-01-11, 01:11
Podobro ne bi se zapisal na nitu eden Universitet ako bi go imal izbor samo FON, ne sum bil sam, no gi znam mnogu dobro uslovite sto se baraat i znam kako polagaat na ispiti zatoa sto znam mnogumina koi studirale tamu, e sega bez navredi ne se site takvi koi sto nemaat vrska megutoa mnozinstvoto se takvi sto odat zamo za diploma.
No sepak mislam deka FON se stremi kon toa da bide kvaliteten Univerzitet.

a neznam so e sega rabotava so FON?demek zs sopstvenik e Fiat Canoski so e torbes i zatoa ne bi se zapisal na FON?vidi nikoj ne veli deka FON e najdobar fakultet ima dosta dobri fkulteti vo mk taka da ne e problem kaj sakas ti da se zapises i nikoj ne te prisiluva da se zapises na FON.

burhan
17-01-11, 01:17
a neznam so e sega rabotava so FON?demek zs sopstvenik e Fiat Canoski so e torbes i zatoa ne bi se zapisal na FON?vidi nikoj ne veli deka FON e najdobar fakultet ima dosta dobri fkulteti vo mk taka da ne e problem kaj sakas ti da se zapises i nikoj ne te prisiluva da se zapises na FON.

Epa ne znam zosto di go zemas vr sebe toa sto sum go rekol, jas veke sum studiral na drug fakultet nemaj gajle zatoa jas samo replicirav na komentarot na eden brat koj sto go spomnal FON,

Solider of Allah
17-01-11, 01:24
Nacijata e evropska tvorevina i izmislica(nacija=drzava) i ne samo sto ne postoi vo Islamot (ili potocno kazano Islamot ne poznava nacija,kako sto ne poznava ni rasa, ama ne poznava ni "plukanje" po druga vera-osobeno kon hristijanskata i evrejskata kako ehl-ul-kitab- sto ovde od nekoi muslimani se pravi), nacijata ne postoi nikade nadvor od Evropa, ni vo Azija ni vo Afrika ni vo Amerika ni vo Australija.
I vo Makedonija sega ne postoi nacija tuku etnicki zaednici. Taka sto mnogu diskusii ovde se bezpredmetni i izlisni ... A koga stanuva zbor za temava okolu Torbesite kako treta, spored brojot na naselenie vo zemjava, populacija nie vo Rumelija smetame deka spored site standardi - megjunarodni i domasni nasata zaednica Torbesi treba da si go najde mestoto vo rdzavnite najvisoki akti.Ili so drugi zaborovi kazano da sme ramnopravni so drugite zaednici.Pa dragi forumci ovde Komu treba da smeta takvata ramnopravnost. Ima li nesto posveto popravedno i, ako sakate, ima li nesto Allahu podrago od toa?
:selam

Allah da te nagradi za ova brat.i jas go delam istovo mislenje so tebe.i sakav da kazam deka nie treba da se gordeeme so toa sto ke ne priznaat kako zaednica zs taka poveke prava ke imame i ke mozeme poveke da pridoneseme za islamov.a vaka sme odseceni i nemozeme nisto da pravime zs nam ne smetaat za makedonci ama pravoslavni i taka poveke na broj se smetaat blagodarenie na nas. SELAM ALEJKUM

Mlad_Musliman
17-01-11, 03:22
...............

Mlad_Musliman
17-01-11, 03:24
:selam:незнам од каде да почнам да ти одгвоварм,,ајде на кратко..
вака сега се сложувам со тоа дека гласовите се даваат на ,,ТАГУТИТЕ,,и (фарз еда се одрекнеш од ниф)

Znaci sepak ima nekoj mnogu uporni vo podrzuvanje na Taguti.


понатаму-ние ни сме се бореле за нациа ,ни че се бориме,поради фактот дека немаме нациа-а дали намерава че ни успее ,тоае само резултат и интерес од економски причини поради фактот од таквите околности што се присутни кај нас во нашево општество не оти скаме оти мораме..

Znaci ne treba da se lazeme...Se borite i toa kako.Vlozuvate vreme sredstva Imot-pari,samo za da ve vpisele kako Torbeshi vo grafata.A Torbesh za vas e nacionalnost i jasna e borbata.


за нашето слоопотребување-еве на кој начин сме злупотрбени ,,беф кандидат гранична полициа,,се беше исполнето од критериумите освен еден критериум,потребно е ми рекоа процентуална застапенос,и на кој етникум припаџаш,,МУСЛИМАН не тоа нее етникум рекоа,торбеш и тоа нее етникум, рекоф Македонец ми рекоа има премногу и има кој да ве застапува вам македонците,тогаш рекоф Албанец и за ниф е исполнат бројот,,ТУРЦИН знаеш турки да зборуваш незнам,,така да нема место за тебе
пошто немаш свој етникум..истото беше и за јавна администрациа,,и на ист начин сме злоупотрбени поради нашите вработувања и од економски карактер ете затоа ние потрбен свој етникум,,а ние не се делиме од ИСЛАМ,,такада вие од струга не ви се добро познати работиите тамо ,,


Ne znaci deka te zloupotrebile ako ne te primile vo Granicnata Policija.Mozda vece bil ispolnet i brojot,a kolku gi ima i Makedonci,Albanci i.t.n, koi sto ne gi primile.I ne misli ako vo grafata postoeja Torbeshite deka ce te primaa.Drzavnite vrabotuvanja vo ovaa drzava se vrsat isklucivo so Mito(pari ili glasanje).така да бес корисна е дебатава ,ама препоставувам јасни ви се работиве ама проблемот е што тешко е дасе каше вистината,
друго имам примери и за кај вас во лабуништа во врска со вработувањава...

Ja znam situacijata vo Labunista.Ti kazav i pogore kako odat vrabotuvanjata.Ce ponudis pari, ili ce glasas za nego.Inako tesko deka ce bides vrabotan.Toa mu e vece poznato i na malite deca.


точно е тоа дека не че има некој голем Хаир од оваа работа ,но точно е тоа дека и нема што да се изгуби едноставно да се види ,да се доживеее да се пробааа,,па врмето че покаже:вслм:

Ne e problem nikoj ne ve osporuva, prodolzete so vasite aktivnosti.Iako se znae deka nema da ima bas nikakvi promeni,zasto ste edna mala grupa koja sto ne moze da donese golemi promeni.Po moe mislenje ne veruvam deka ve ima povece od 30-40 000 vo cela Makedonija.A brojkita od 150 000 sto nekoj ja spomna, e smesna.

Miralem
17-01-11, 15:13
selam alejkum. abe edno mene ne mi e jasno vo ovoj cel slucaj zs nekoi od clenovite tuka gi mrzat na torbeshite?vidi da zememe islamski nepostoi nacia vo islamot taka da site sme isto(braca i sestri).so tolku vi se trn vo oko torbesive?mislam deka nema da ima potreba od vakvi muabeti ne treba duri nitu da se komentira ako imame vo predvid vo islamski oti ne postoi nacia.pa daj malku da porazgovarame za islamot konkretno kako da go predstavime pred drugite. selam alejkum

Nikoj na nikogo ne mrazi i da ne dade Allah da mrzime na nekogo. Daleko da e od nas,pogotovo ako se Muslimani vo prasanje,pa koi i da se.
Za sekoja edna rabota sto ke ja zapocneme prvo treba da se razmislime dali so toa Allah ke bide zadovolen so nas... i da se razmislime da napravime onaka,kako sto Allah poveke ke go zadovolime. Toa da ni bide prvo pred da zapocneme za bilo sto.

незнам од каде да почнам да ти одгвоварм,,ајде на кратко..
вака сега се сложувам со тоа дека гласовите се даваат на ,,ТАГУТИТЕ,,и (фарз еда се одрекнеш од ниф)

понатаму-ние ни сме се бореле за нациа ,ни че се бориме,поради фактот дека немаме нациа-а дали намерава че ни успее ,тоае само резултат и интерес од економски причини поради фактот од таквите околности што се присутни кај нас во нашево општество не оти скаме оти мораме..

за нашето слоопотребување-еве на кој начин сме злупотрбени ,,беф кандидат гранична полициа,,се беше исполнето од критериумите освен еден критериум,потребно е ми рекоа процентуална застапенос,и на кој етникум припаџаш,,МУСЛИМАН не тоа нее етникум рекоа,торбеш и тоа нее етникум, рекоф Македонец ми рекоа има премногу и има кој да ве застапува вам македонците,тогаш рекоф Албанец и за ниф е исполнат бројот,,ТУРЦИН знаеш турки да зборуваш незнам,,така да нема место за тебе
пошто немаш свој етникум..истото беше и за јавна администрациа,,и на ист начин сме злоупотрбени поради нашите вработувања и од економски карактер ете затоа ние потрбен свој етникум,,а ние не се делиме од ИСЛАМ,,такада вие од струга не ви се добро познати работиите тамо ,,

така да бес корисна е дебатава ,ама препоставувам јасни ви се работиве ама проблемот е што тешко е дасе каше вистината,
друго имам примери и за кај вас во лабуништа во врска со вработувањава...

точно е тоа дека не че има некој голем Хаир од оваа работа ,но точно е тоа дека и нема што да се изгуби едноставно да се види ,да се доживеее да се пробааа,,па врмето че покаже

Primerot,sto te odbile za granicen policaec,nema logika. Jas ke kazam deka fakt e sto Torbesite vo vasite kraista Albancite,mozebi,gi gledaat poinaku... i toa e edinstveniot problem. Si prifatil Makedonec,te odbile,si prifatil Turcin,te odbile,si prifatil Albanec,te odbile.... problem e sto si Torbes,ama,problem e sto si Torbes od tamu ! A zosto tamu Torbesite imaat takvi problemi ?
Ke ti kazam deka za vo Labunista nemozes da kazes takvo nesto. Vo Ambulantite vo Labunista rabotaat Labunistani. Vo Postata vo labunista rabotaat Labunistani,vo Vnatresni struga ima zaposleno Labunistani,vo Bolnicite vo struga ima zaposleno Labunistani... e sega normalno,mozebi gledaat i kogo ke zaposlat,za da se udrime malku vo glavata kade se naogjame i kade treba da zastaneme. Mene licno nekolku pati predlozeno mi e da me zaposlat vo Postata... ne prifativ. E sega ne zaposlile nikoj od sosednoto selo... kako bi zaposlile,koga (pred PEI) sekogas glasale za komunjarite.
Brat,za da imas Hair,stani i predlagaj po lugeto i okolinata kaj tebe dajte im ja poddrskata na Albancite,da vidis deka seloto tvoe bereket ke ima,nema da te gledaat kako sto te gledaat. Brat... vodata duri e brazda i so matika mozes da ja sprecis,ama ako se nasobere,nemozes ni so bager.


Nacijata e evropska tvorevina i izmislica(nacija=drzava) i ne samo sto ne postoi vo Islamot (ili potocno kazano Islamot ne poznava nacija,kako sto ne poznava ni rasa, ama ne poznava ni "plukanje" po druga vera-osobeno kon hristijanskata i evrejskata kako ehl-ul-kitab- sto ovde od nekoi muslimani se pravi), nacijata ne postoi nikade nadvor od Evropa, ni vo Azija ni vo Afrika ni vo Amerika ni vo Australija.

Mnogu luge se bunat okolu poimot "islamot ne poznava nacija,rasa,,,,,
Poznava i toa kako... smislata i goleminata na ovaa recenica e vo toa sto koga e Islamot vo prasanje,nacijata po sredi ne smee da ti bide. Vo toa e Goleminata na Islamot. Nasite razliki nas ne spojuvaat. Da se grizis i za eden Palestinec... koga velime,mislime na nacionalna pripadnost,ama toa voopsto ne ne zasega,koga znaeme deka e i toj Musliman. Isto e i so rasite... Allah dz.s nekolku pati ja ima spomnato razlikata vo Kur'anot. Nikoj nemoze da kaze i da negira deka postojat rasi (ova e dokaz i za nacijata),,, gledame crnci,gledame zolti,gledame beli.... ama koga e Islamot vo prasanje,ne e bitna bojata. A koj vika deka nacijata treba da se negira,jas mislam deka gresi.Allah naj dobro znae.
Ne zboruvame za politicki partii,lideri na tie partii mozat da bidat sekakvi.

Za Ehlul Kitabite... sekako deka ne treba da plukame vrz nim,no treba da napravime razlika,pomegju Ehlul Kitabite (Hristijanite i Evreite) i Muslimanite... pa prednost na Muslimanite da im dademe,kako sto stoi vo citiraniot Aet koj mi go prefrli. A ne pobliski da ni bidat Hristijanite od Muslimanite. Koga doagja Bajram,nitu eden film na nasite TV-kanali od Islamska sodrzina da ne znaeme da dademe,nitu edna emisija,,,, a koga e krste petkov misirkov,znaeme pred spomenikot i da mu se poklonime,sedzde da mu napravime a vo dzamija nikogas toa ne sme go storile pred Vozviseniot. A ne da zalis,sto vo Labunista Skoloto se vika Murat,,, da zalis sto Tita ti go trgnaa. Murat e,koj saka neka e,Imeto mu e ubavo.

muslimgoranin
17-01-11, 22:19
muslimgoranin ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]) BI TI POSTAVIL EDNO PRASHANJE NA KOE CHEKAM ODGOVOR. DALI TEBE TI PADNALO NA PAMET OD KAJ SE POJAVI RELIGIJATA KAKO ISLAM NA BALKANOT I KOJ JA DONESE ZA TI DENES DA BIDES PRIPADNIK NA TAA RELIGIJA "ISLAM"???

P.S. BRATE NEKO JE KRV LIO DA BI TI DANAS MUSLIMAN BIO!!!!!
KOJ KRV LEESE ZA DENES DA SI TI MUSLIMAN?????? KOJ KRV LEESE ZA DENES TI SLOBODNO DA KAZES DEKA SI MUSLIMAN I DA GI OBAVUVAS SITE OBVRSKI KAKO MUSLIMAN ?????
NEMOJ SAMO DA MI RECES DEKA E ALBANECOT ... hehe.

Islamot denes sto e zacuvan vo nasa kuka e blagodarnost na mojata familija i mojot narod I NAJPRVO BI REKOL OD ALLAHA.
a nevelam deka osmanlijite ne se za nesto tuka , imaat svoj del na odbranuvanje na islamot.
i jas sigurno go lijam krvot da bidam musliman
a islamot megu torbesite e donesen pred osmanlijskata imperija od torbesh, so polno dokazi.

Masterkiller
23-01-11, 03:13
abdul vehab ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]) Podobro e da napishesh IMAMI AZAM ( Ebu Hanefija ) ABDUL VEHAB ZAREM NE SE LEESE KRV ZA DENES TI DA SI MUSLIMAN ??? ZAREM NE SE LEESE KRV ZA ISLAM ??? KOJ SAKA NEGIRA KOJ E ISKREN KE KAZHE DEKA OSMANLIITE SE NAJZASLUZHNI ZA ILSAMOT NA BALKANOV I ZA DEL NA DZAMII KOJ I DEN DENES NI SE NAS KORISNI A NE NA TORBESI, TURCI ILI ALBANCI !!!! I USHTE NESHTO SHO MORAM DA TI KAZHAM PREVEDI GO ZBOROT VERA ( RELIGIJA ) NE GO PREVEDUVAJ ZBOROT " ISLAM " VERA, RELIGIJA, KONFESIJA E EDNO ISTO I ISKRENO VE ZHALAM SITE MUSLIMANI SHTO STE GO PROPUSHTILE PRVIOT AET OD KU`RANOT " IKRE " 90 % od vas ste neuki ni za vera ni za ostanati nauki

Masterkiller
23-01-11, 03:14
muslimangoranin NEMASH CHITANO ISTROIJA NA ISLAM NI MALCE SO SAMOTO OSVOJUVANJE NA OSMANLIITE NA DEL OD BALKANSKITE DRZAVI TAKA DOAGAL I ISLAMOT A PRED TOA NEMALO MUSLIMANI ...

muslimgoranin
23-01-11, 09:44
muslimangoranin NEMASH CHITANO ISTROIJA NA ISLAM NI MALCE SO SAMOTO OSVOJUVANJE NA OSMANLIITE NA DEL OD BALKANSKITE DRZAVI TAKA DOAGAL I ISLAMOT A PRED TOA NEMALO MUSLIMANI ...hhahaha toj sto nemal citano istorija e TI ... i toa znam sto velam ..

islamot na balkan e rpisuten pred osmanlijite a ti nemas nisto drugo sto da kazes pa samo negiras hahahah .

citaj dobro istorijata a ne taaa sto tebe ti se sviga .

gv lautka
24-01-11, 02:04
,,УТРЕ или во понеделник во 20 часот,,гедајте емисиата на Канал 5.
X-0,,,на Тема ,,Кои се Торбешите???

matrix
24-01-11, 02:11
Единствените луѓе кои мислат за оваа држава, атие сепак не затвораат!

gv lautka
24-01-11, 02:13
Единствените луѓе кои мислат за оваа држава, атие сепак не затвораат!:дада::дада::вслм:

Zuleyha
24-01-11, 03:23
,,УТРЕ или во понеделник во 20 часот,,гедајте емисиата на Канал 5.
X-0,,,на Тема ,,Кои се Торбешите???

Да, со се чоколадни пуканки ќе се нацртам пред телевизор и не мрдам... Ептен занимливо ќе биде :fatwa:

muslimgoranin
24-01-11, 12:46
,,УТРЕ или во понеделник во 20 часот,,гедајте емисиата на Канал 5.
X-0,,,на Тема ,,Кои се Торбешите???

insallah napred TORBESI , dali doaga od dusmanot taa emisija ili od nas . USTE POCVRSTI KE NE NAPRAVI .torbesh i se dicim.

Miralem
24-01-11, 16:43
,,УТРЕ или во понеделник во 20 часот,,гедајте емисиата на Канал 5.
X-0,,,на Тема ,,Кои се Торбешите???

Sto ima uste da se zboruva. Neka ja zeme sekoj "torbeskata deklaracija",ke procita,za lugeto so Torbata na Sveti toj koj bil tamu....

Ova e Islamski Forum. Ke moze mi kaze li nekoj (mozebi Serif) koja e opstata korist za Islamot i Muslimanite i nivniot napredok vo ovaa drzava so podelbata ?
Mnogu poraki napisani mi gi preskoknavte... ne mi e maka da gi povtoram uste ednas,za korista na zblizuvanjeto,soedinuvanjeto i propasta na razedinuvanjeto. Mnogu e tragicno sto za ova nekoj ima potreba da mu se objasnuva,no aku.

Muaz al Islam
24-01-11, 16:44
insallah napred TORBESI , dali doaga od dusmanot taa emisija ili od nas . USTE POCVRSTI KE NE NAPRAVI .torbesh i se dicim.

So zborot torbesh se Dicish a zashto ne Se dicish so Zborot Vernik, mukmin, Musliman
So ovie zborovi Akhi treba da se dicish

Hakk
25-01-11, 00:08
:selam:
Помина емисијата ја гледавме,многу бледо издание на двајцата представници од ,торбешката декларација,
Во текот не целото издание од еден час во општо не спомнаа ништо за Ислам све беше политика.Могу беа јаки претставничките од македонската заедница, по убедливо делуваа.
:вслм:

Abdu-Rahman
25-01-11, 00:14
So zborot torbesh se Dicish a zashto ne Se dicish so Zborot Vernik, mukmin, Musliman
So ovie zborovi Akhi treba da se dicish

Zosto sekogas topakata ja sutirate kaj drug namesto vie da igrate so nea.. Koj rece deka ne se gordeeme so toa sto sme muslimani, duri i zborot Torbesh e sinonim za musliman , nema nitu edna druga etnicka zaednica koja e 100% musilmani i da se gordeam so toa i da se gordeam so zborot Torbesh. i da ne bi sakal nekoj da me narece Albanec toa bi mi bilo sram i kako musliman i kako covek, i da ne bi sakal nekoj da me narece Makedonec isto taka bi se sramel od toj pogrden zbor, koj so go pogrdiija tie sto denes taka se narekuvaat, i da ne bi sakal nekoj da me narece Turcin posto se sramam od Turskata sekularnost i praksa na Islamot .. A da bi sakal site da me vikaat Torbesh posto se gordeam so mojata Torbeshka krv cista ko solza, muslimanska uste pred islamot da Tropne ne vratite ne Evropa, Bogomilite bea tie sto go cuva Islamot na Isa a.s se dodeka Alah ne ni ja donese novata objava svetiot Kuran ... Jas neznam zosto bi se sramel od vakvite fakti, ti treba da se sramis od tvoite slabi poznavanja na Islamot i Islamskata istorija koja ne pocnuva nitu so Muhamed nitu so Turcite nitu pak e eksluzivitet na Albancite na Balkanot...
Dosta manipulirate so narodot za necii tugji interesi a vo steta na narodot, dosta dosta vo ime na verata ako si vernik vo ime na Imanot ako go imas , ostajte narodot da si bide ona sto e i ne mu lepite eskluzivite na islamot, posto islamot nema eksluzivitet toa e pravo na sekoj covek

Abdu-Rahman
25-01-11, 00:22
:selam:
Помина емисијата ја гледавме,многу бледо издание на двајцата представници од ,торбешката декларација,
Во текот не целото издание од еден час во општо не спомнаа ништо за Ислам све беше политика.Могу беа јаки претставничките од македонската заедница, по убедливо делуваа.
:вслм:

Ova ne bese Islamska emisija za da zborat za Islam ti se molam, nikoj nitu ima pravo nitu moze da ni go negira Islamot zosto se se vrtite okolu islam i ja nosite temata u druga nasoka, da Dobro nastapi Serif iako se gledase deka Robert mu vlaga u zbor ne mu dozvoluva da se doiskazje a jas mislam deka tie dve zeni imaa odnapred spremeni odgovori na odnapred dobieni prasanja, kraj krajeva nikoj nemora da ne priznae, i Makedoncite ne gi priznava nikoj pa si postojat taka i nie si postoime dokaz za toa sme samite nie:дада:

Muaz al Islam
25-01-11, 00:53
Zosto sekogas topakata ja sutirate kaj drug namesto vie da igrate so nea.. Koj rece deka ne se gordeeme so toa sto sme muslimani, duri i zborot Torbesh e sinonim za musliman , nema nitu edna druga etnicka zaednica koja e 100% musilmani i da se gordeam so toa i da se gordeam so zborot Torbesh.

i da ne bi sakal nekoj da me narece Albanec toa bi mi bilo sram i kako musliman i kako covek, i da ne bi sakal nekoj da me narece Makedonec isto taka bi se sramel od toj pogrden zbor, koj so go pogrdiija tie sto denes taka se narekuvaat, i da ne bi sakal nekoj da me narece Turcin posto se sramam od Turskata sekularnost i praksa na Islamot .. A da bi sakal site da me vikaat Torbesh posto se gordeam so mojata Torbeshka krv cista ko solza, muslimanska uste pred islamot da Tropne ne vratite ne Evropa, Bogomilite bea tie sto go cuva Islamot na Isa a.s se dodeka Alah ne ni ja donese novata objava svetiot Kuran ... Jas neznam zosto bi se sramel od vakvite fakti, ti treba da se sramis od tvoite slabi poznavanja na Islamot i Islamskata istorija koja ne pocnuva nitu so Muhamed nitu so Turcite nitu pak e eksluzivitet na Albancite na Balkanot...
Dosta manipulirate so narodot za necii tugji interesi a vo steta na narodot, dosta dosta vo ime na verata ako si vernik vo ime na Imanot ako go imas , ostajte narodot da si bide ona sto e i ne mu lepite eskluzivite na islamot, posto islamot nema eksluzivitet toa e pravo na sekoj covek
Јас наведов тоа што го прочитав дека братот рече се дичам што сум торбеш нигде на тој пост не прочитав дека пиши се дичам што сум Муслиман.
А торбеш синоним на Муслиман зашто дали си Сигурен во оваа етничка Заедница сите се Муслимани.
когасе Освоја лидерот на оваа партија рече: Ние сме етничка партија која не се разликуваме по боја на Кожа и по Вера, кај нас ке има муслимани христијани роми и секаков народ.


За ова не сакам да комуницирам не ме интересира твојата приватнос Дали сакаш да се наречеш инаку.
еселаму Алејкум

Al-Bosni
25-01-11, 01:15
Шерифе кое е твоето занимање? Што универзитет си завршил? Историчар ли си?

Abdu-Rahman
25-01-11, 01:17
Јас наведов тоа што го прочитав дека братот рече се дичам што сум торбеш нигде на тој пост не прочитав дека пиши се дичам што сум Муслиман.
А торбеш синоним на Муслиман зашто дали си Сигурен во оваа етничка Заедница сите се Муслимани.
когасе Освоја лидерот на оваа партија рече: Ние сме етничка партија која не се разликуваме по боја на Кожа и по Вера, кај нас ке има муслимани христијани роми и секаков народ.


За ова не сакам да комуницирам не ме интересира твојата приватнос Дали сакаш да се наречеш инаку.
еселаму Алејкум

Da siguern sum deka site se Muslimani i zatija ko se zbori za Torbeshi nema potreba da se naglasuje musliman posto tija se podrazbira, on so samojet fakt sto se gordee sto je Torbesh se gordee sto je musliman poso ja neznam Torbesh sto ne je musliman barem po ime, za Razlika od Albancite i Turcite kuje sto stavaje ne muslimanske iminja ke nas go nema i tija, i da on kako lider na Pertija sekoj glas mu je dobre dojden i hristijanski i muslimanski zarem i tija sakas da ti go objasnujem

Abdu-Rahman
25-01-11, 01:18
Шерифе кое е твоето занимање? Што универзитет си завршил? Историчар ли си?

A koj go prasav ubavo im kaza kua istorija vasata kua sto vazi od Kumanovo do Gevgelija i od Strumica do Debar za taja Istorija li zborime, a najvise ceiv mi se naprai ko i rece Makedonska Bugarka

muslimgoranin
25-01-11, 03:42
So zborot torbesh se Dicish a zashto ne Se dicish so Zborot Vernik, mukmin, Musliman
So ovie zborovi Akhi treba da se dicish

nemaj gajle mislam deka poveke se dicam so zborot musliman od tebe .

i zaradi takvi kako tebe ljugeto kaj nas se bunat , bidejki aroganto zboruvas a ne so mir . kako sto trebe . razlika .

torbesh e moja etnos a musliman e moja verska pripadnost.

muslimgoranin
25-01-11, 03:47
Шерифе кое е твоето занимање? Што универзитет си завршил? Историчар ли си?

mislam deka poveke znae od tebe i pokulturen e .

a dali e istoricar , znam jas samo deka znae dosta raboti ti sto gi ignoriras inace ne e moe da go branam ama realno preteruvat ljuge kako tebe so vakvi prasanja glupi i provakativni

muslimgoranin
25-01-11, 03:48
:selam:
Помина емисијата ја гледавме,многу бледо издание на двајцата представници од ,торбешката декларација,
Во текот не целото издание од еден час во општо не спомнаа ништо за Ислам све беше политика.Могу беа јаки претставничките од македонската заедница, по убедливо делуваа.
:вслм:


kade moze da se najde..taa emisija..

Al-Bosni
25-01-11, 11:42
mislam deka poveke znae od tebe i pokulturen e .

a dali e istoricar , znam jas samo deka znae dosta raboti ti sto gi ignoriras inace ne e moe da go branam ama realno preteruvat ljuge kako tebe so vakvi prasanja glupi i provakativni

Викаш дека не си ја гледал емисијата а ме нарекуваш некултурен. Јас само го прашав едно прашање кое го праша водителот а Шериф одби да даде одговор. Иначе не можеш да го познаваш подобро од мене. Ти не си го ни видел него.

muslimgoranin
25-01-11, 11:54
Викаш дека не си ја гледал емисијата а ме нарекуваш некултурен. Јас само го прашав едно прашање кое го праша водителот а Шериф одби да даде одговор. Иначе не можеш да го познаваш подобро од мене. Ти не си го ни видел него.

ne e problem do fizicka izglednost...dosta e da go znaes sto misli i koji se negovite celi , a za sega covekot e cist .
i ajde trazis mrva vo kup seno ..

Abdu-Rahman
25-01-11, 13:25
Викаш дека не си ја гледал емисијата а ме нарекуваш некултурен. Јас само го прашав едно прашање кое го праша водителот а Шериф одби да даде одговор. Иначе не можеш да го познаваш подобро од мене. Ти не си го ни видел него.

Jas sum go videl sum go gledal, gi znam negovite stavovi i mozam da ti kazam deka e eden patriot koj sto za razlika od mnogumina sto samo plukaat , se nafatil na edna inicijativa koja sto ni nedostasuvase na nas na ovie prostori za da se pocustvuvame gordo, i Robert i gostinkite se obidoa da go dikreditiraat so mnogu prasanja i so mnogu ufrlanja vo negvite zborovi ama se diskreditiraa samite sebe..... Torbeshi zasekogash

Miralem
25-01-11, 16:49
A koj go prasav ubavo im kaza kua istorija vasata kua sto vazi od Kumanovo do Gevgelija i od Strumica do Debar za taja Istorija li zborime, a najvise ceiv mi se naprai ko i rece Makedonska Bugarka

Zosto ti napravi toa cejf ? Ima makedonski Albanci,Makedonski Turci,Makedonski grci.... ama Makedonski Muslimani ?

Dajte da zboruvame kolkava korist ke imame kako Zaednica-Muslimani od ovaa povelba,od ovaa deklaracija ? Ne samo nie,"torbesite",tuku opsto Islamskoto drustvo i Islamskoto zajaknuvanje vo drzavava. Sto e podobro za Islamot ?
I... ne zboruvam tuka samo za tn. Torbesi,tuku i za Romite i za Turcite i za Albancite. Ako ni e celta Islamot (ova e Islamski Centar) a tuka na ovoj forum toa treba da ni bide,barem nam,prioritet,togas da razgledame so sto ke ima Korist Islamot vo drzavava.

Luge razumni ! Saka li hristijanin makedonec Islam i Muslimani ? Sakaat li Islamot da napreduva ? NE ! Ako rece nekoj deka gresam,ke izlaze mnogu,,, a naj mnogu samiot sebesi! Hristijanite NE SAKAAT islamot da odi NAPRED ! Ako makedoncite ne gi sakaat na Albancite te. gi mrzat,samite se svesni deka i Islamot ke zakrepne ako tie dojdat na vlast. A zosto Makedoncite gi poddrzuvaat Torbesite ? Zatoa sto torbesite se beskorisni za Islamskiot napredok ili podobro receno,so nivnata podelba ke go naslabnat Islamskoto zaednistvo.
Prasajte Hristijanin sto da se pisuvate na popisot.Torbesi ili Albanci ? Ke ti rece Torbesi,normalno. Zosto ? Zatoa sto taka im pasira. A jas ne pravam nisto sto bi mu pasiralo nim. Nam naseto nim nivnoto... sekako. Nikoj pravata vo veruvanjeto ne im gi odzema nikoj protiv nivnoto veruvanje nema,nikoj ne pluka vrz nivnite svetilista,,,, ama jas so niv da bidam protiv Muslimani,Allah da ne dade.

Tocno e deka ima Albanci koi ja sakaat "majka" tereza (nekoj mi spomna po Licna Poraka),no,zosto ne go spomnuvate i ne vi pagja na pamet Bratot koj kaza kade i e mestoto,javno vo stadionot ? Koj kaza deka taa ke bide na dnoto od dzehennemot. Da ne bese Krasnici od Restelica ? Dzemaatot od tribinite koj vikaa "Allahu Ekber !" da ne bea od Jelovjane ili od Zirovnica ? Nemalo Islam vo makedonija.Nemalo Islam kaj Albancite.... nema,zatoa sto ni gi ispraa predvreme mozocite.

Abdu-Rahman
25-01-11, 17:12
Zosto ti napravi toa cejf ? Ima makedonski Albanci,Makedonski Turci,Makedonski grci.... ama Makedonski Muslimani ?

Dajte da zboruvame kolkava korist ke imame kako Zaednica-Muslimani od ovaa povelba,od ovaa deklaracija ? Ne samo nie,"torbesite",tuku opsto Islamskoto drustvo i Islamskoto zajaknuvanje vo drzavava. Sto e podobro za Islamot ?
I... ne zboruvam tuka samo za tn. Torbesi,tuku i za Romite i za Turcite i za Albancite. Ako ni e celta Islamot (ova e Islamski Centar) a tuka na ovoj forum toa treba da ni bide,barem nam,prioritet,togas da razgledame so sto ke ima Korist Islamot vo drzavava.

Luge razumni ! Saka li hristijanin makedonec Islam i Muslimani ? Sakaat li Islamot da napreduva ? NE ! Ako rece nekoj deka gresam,ke izlaze mnogu,,, a naj mnogu samiot sebesi! Hristijanite NE SAKAAT islamot da odi NAPRED ! Ako makedoncite ne gi sakaat na Albancite te. gi mrzat,samite se svesni deka i Islamot ke zakrepne ako tie dojdat na vlast. A zosto Makedoncite gi poddrzuvaat Torbesite ? Zatoa sto torbesite se beskorisni za Islamskiot napredok ili podobro receno,so nivnata podelba ke go naslabnat Islamskoto zaednistvo.
Prasajte Hristijanin sto da se pisuvate na popisot.Torbesi ili Albanci ? Ke ti rece Torbesi,normalno. Zosto ? Zatoa sto taka im pasira. A jas ne pravam nisto sto bi mu pasiralo nim. Nam naseto nim nivnoto... sekako. Nikoj pravata vo veruvanjeto ne im gi odzema nikoj protiv nivnoto veruvanje nema,nikoj ne pluka vrz nivnite svetilista,,,, ama jas so niv da bidam protiv Muslimani,Allah da ne dade.

Tocno e deka ima Albanci koi ja sakaat "majka" tereza (nekoj mi spomna po Licna Poraka),no,zosto ne go spomnuvate i ne vi pagja na pamet Bratot koj kaza kade i e mestoto,javno vo stadionot ? Koj kaza deka taa ke bide na dnoto od dzehennemot. Da ne bese Krasnici od Restelica ? Dzemaatot od tribinite koj vikaa "Allahu Ekber !" da ne bea od Jelovjane ili od Zirovnica ? Nemalo Islam vo makedonija.Nemalo Islam kaj Albancite.... nema,zatoa sto ni gi ispraa predvreme mozocite.
Drugar Brat kako sakas ke te vikam, ama nema da se slozam so tvoeto namerno etiketiranje na podobni muslimani i nemuslimani, ispravni i neispravni ili Musilamni koi sto treba da vladeat i muslimani koi sto treba da bidat potcineti..
Pod Makedonski muslimani jas podrazbiram ili toa e definicija za site muslimani vo Makedonija i Turci i Albaanci i Korejci i Makedonci i Torbeshi, e toa ke ti go objasnam so edene primer Makedonci Muslimani prestavuvaat sok a sokot e sostaven i od voda, seker , zalsaduvaci zakiseluvaci i site se podednakov vazni za sokot da go ima toj vkus. Nitu Albancite nemozat da go gradat islamot vo Makedonija bez nas Torbeshite i ostanatite nitu pak e nivno eskluzivno pravo, pak ke ti kazam ne zborime za Islam posto pod Torbeshi se podrazbira muslimani a pod Albanci ne se podrazbira muslimani toa neka ti e jasno ko den, site znaat deka Albanskata nacionalna kauza e pobitna od nivnata verska opredelba, Albancite sakaat Golema Albanija jas ne i toa ne me pravi ideooloski isti so niv, Vo Kosovo Albancite muslimani so Albancite katolicie e 60/40 vo Albanija 70/30 Samo vo Makedonija kaj Albancite e naglasen ili ponaglasen islamot no ne i vo praksa, ako e vo praksa taka kazimi koj se najgolemite Lihvari vo Mk , koj se najglemite Trgovci so oruzje, zeni , so droga so necisti raboti vo Mk da brate toa se Albancite i vo celina tie mu davaat losa slika na Islamot so isklucok na odredeni vistinski muslimani, Islamot brate nepoznava obicaji, nepoznava nasilstvo duri i prema nemuslimanot , nepoznava krvnidelikti, nepoznava kamati, nepoznava nanesuvanje na loso prema blizniot tvoj komsija iako e nemusliman e seto ova nabrojano e osobina na Albancite i ti ke mi kazes deka Albancite se dobri i podobni muslimani a Torbeshite ne se...

Vo Islamot ne ni treba brojnost muslimani na broj ili kvantitet nie imame problem so kvalitetni muslimani ili kvalitet. Vo Makedonija ima 33 posto Muslimani spored posledniot popis ili 700 do 800 iljadi nema mnozinstvo malcinstvo site se ramnopravni pred Alah muslimani, od niv okolu 500 se Albanci drugite 300 iljadi se drugi i sega mi kazuvas deka oni go imaat celoto pravo a na nas sto ke ni dadat, pa koga imalo pogolemi podelbi vo IVZ nikogas sega se najgolemite koga Albancite ja vodat taa Islamska verska zaednica, Bese i Efendi Jakup Selimovski , Torbesh brate da da Torbesh na glava na cela Jugoslavija posle i Makedonija i toj bese vodic na site Muslimani vo Mk bez razlika na etnicka pripadnost ne denesnive vodici brate, kaj sto jas vo Skopje nemozam da slusnam molitva na mojot jazik zatoa sto ne e Albanski , ti brate zboris nacionalisticki ne verski, ti si nacionalista ne si vernik spored tvoite postovi Halalimi ako ti zgresiv ama neka procenat i drugite citateli

FukaraILM
25-01-11, 18:27
Zosto ti napravi toa cejf ? Ima makedonski Albanci,Makedonski Turci,Makedonski grci.... ama Makedonski Muslimani ?

Dajte da zboruvame kolkava korist ke imame kako Zaednica-Muslimani od ovaa povelba,od ovaa deklaracija ? Ne samo nie,"torbesite",tuku opsto Islamskoto drustvo i Islamskoto zajaknuvanje vo drzavava. Sto e podobro za Islamot ?
I... ne zboruvam tuka samo za tn. Torbesi,tuku i za Romite i za Turcite i za Albancite. Ako ni e celta Islamot (ova e Islamski Centar) a tuka na ovoj forum toa treba da ni bide,barem nam,prioritet,togas da razgledame so sto ke ima Korist Islamot vo drzavava.

Luge razumni ! Saka li hristijanin makedonec Islam i Muslimani ? Sakaat li Islamot da napreduva ? NE ! Ako rece nekoj deka gresam,ke izlaze mnogu,,, a naj mnogu samiot sebesi! Hristijanite NE SAKAAT islamot da odi NAPRED ! Ako makedoncite ne gi sakaat na Albancite te. gi mrzat,samite se svesni deka i Islamot ke zakrepne ako tie dojdat na vlast. A zosto Makedoncite gi poddrzuvaat Torbesite ? Zatoa sto torbesite se beskorisni za Islamskiot napredok ili podobro receno,so nivnata podelba ke go naslabnat Islamskoto zaednistvo.
Prasajte Hristijanin sto da se pisuvate na popisot.Torbesi ili Albanci ? Ke ti rece Torbesi,normalno. Zosto ? Zatoa sto taka im pasira. A jas ne pravam nisto sto bi mu pasiralo nim. Nam naseto nim nivnoto... sekako. Nikoj pravata vo veruvanjeto ne im gi odzema nikoj protiv nivnoto veruvanje nema,nikoj ne pluka vrz nivnite svetilista,,,, ama jas so niv da bidam protiv Muslimani,Allah da ne dade.

Tocno e deka ima Albanci koi ja sakaat "majka" tereza (nekoj mi spomna po Licna Poraka),no,zosto ne go spomnuvate i ne vi pagja na pamet Bratot koj kaza kade i e mestoto,javno vo stadionot ? Koj kaza deka taa ke bide na dnoto od dzehennemot. Da ne bese Krasnici od Restelica ? Dzemaatot od tribinite koj vikaa "Allahu Ekber !" da ne bea od Jelovjane ili od Zirovnica ? Nemalo Islam vo makedonija.Nemalo Islam kaj Albancite.... nema,zatoa sto ni gi ispraa predvreme mozocite.
Брате Миралеме во 20 стреници овдека , вие све единствениот Муџахедин,ама едно ме иритира кај тебе: Колку шо можам да разберам луѓево овдека н,не велат дека нема да се борат за исламот,не велат дека ќе престанат да бидат муслимани, едноставно го сакаат делот кој им припаџа од оваа држава, еве вие колку шо можам да приметам си“ Албански Торбрш муслиман“ ,Дали чистиот “Торбеш“ ќе биде помал муслиман, овдека нема никакоив национализам, зш толкаво противење од тоја старана, ако не сакаш да помогнеш немој да му одмогнуваш на својот комшија и брат по вера, остави ги луѓето шо сакаат нека прават, немој и ова бреме да го ниосиш со себе на Судниот Ден!
Ве селамун алејкум ве рахметуллах ве берекатуху!!!

Miralem
25-01-11, 21:18
Drugar Brat kako sakas ke te vikam, ama nema da se slozam so tvoeto namerno etiketiranje na podobni muslimani i nemuslimani, ispravni i neispravni ili Musilamni koi sto treba da vladeat i muslimani koi sto treba da bidat potcineti..
Pod Makedonski muslimani jas podrazbiram ili toa e definicija za site muslimani vo Makedonija i Turci i Albaanci i Korejci i Makedonci i Torbeshi, e toa ke ti go objasnam so edene primer Makedonci Muslimani prestavuvaat sok a sokot e sostaven i od voda, seker , zalsaduvaci zakiseluvaci i site se podednakov vazni za sokot da go ima toj vkus. Nitu Albancite nemozat da go gradat islamot vo Makedonija bez nas Torbeshite i ostanatite nitu pak e nivno eskluzivno pravo, pak ke ti kazam ne zborime za Islam posto pod Torbeshi se podrazbira muslimani a pod Albanci ne se podrazbira muslimani toa neka ti e jasno ko den, site znaat deka Albanskata nacionalna kauza e pobitna od nivnata verska opredelba, Albancite sakaat Golema Albanija jas ne i toa ne me pravi ideooloski isti so niv, Vo Kosovo Albancite muslimani so Albancite katolicie e 60/40 vo Albanija 70/30 Samo vo Makedonija kaj Albancite e naglasen ili ponaglasen islamot no ne i vo praksa, ako e vo praksa taka kazimi koj se najgolemite Lihvari vo Mk , koj se najglemite Trgovci so oruzje, zeni , so droga so necisti raboti vo Mk da brate toa se Albancite i vo celina tie mu davaat losa slika na Islamot so isklucok na odredeni vistinski muslimani, Islamot brate nepoznava obicaji, nepoznava nasilstvo duri i prema nemuslimanot , nepoznava krvnidelikti, nepoznava kamati, nepoznava nanesuvanje na loso prema blizniot tvoj komsija iako e nemusliman e seto ova nabrojano e osobina na Albancite i ti ke mi kazes deka Albancite se dobri i podobni muslimani a Torbeshite ne se...

Vo Islamot ne ni treba brojnost muslimani na broj ili kvantitet nie imame problem so kvalitetni muslimani ili kvalitet. Vo Makedonija ima 33 posto Muslimani spored posledniot popis ili 700 do 800 iljadi nema mnozinstvo malcinstvo site se ramnopravni pred Alah muslimani, od niv okolu 500 se Albanci drugite 300 iljadi se drugi i sega mi kazuvas deka oni go imaat celoto pravo a na nas sto ke ni dadat, pa koga imalo pogolemi podelbi vo IVZ nikogas sega se najgolemite koga Albancite ja vodat taa Islamska verska zaednica, Bese i Efendi Jakup Selimovski , Torbesh brate da da Torbesh na glava na cela Jugoslavija posle i Makedonija i toj bese vodic na site Muslimani vo Mk bez razlika na etnicka pripadnost ne denesnive vodici brate, kaj sto jas vo Skopje nemozam da slusnam molitva na mojot jazik zatoa sto ne e Albanski , ti brate zboris nacionalisticki ne verski, ti si nacionalista ne si vernik spored tvoite postovi Halalimi ako ti zgresiv ama neka procenat i drugite citateli

Brate Abdu Rahman (jas Brat ke te vikam,ti kako sakas). Osven sto e laga so brojkite za katolici i muslimani albanci i drugo ne si razbral. Nie se naogjame vo Makedonija. Druga rabota,hristijani i katolici ima i Turci (ima li ?),ima i Arapi (ima li ?).... siiti nema nemuslimani (kakvi se takvi se,za sebe smetaat deka se muslimani). Ova ne ti e nikakvo merilo. Onie 300 iljadi,podeligi na tri... bidejki tie 300 se Turci,Romi,Torbesi.... a 500 se Albanci.
Druga rabota sto bi te zaprasal; Zosto sekogas lihvarite gi glkedate i za primer gi zemate i narkomanite ? Ajde da gi nabrojuvame,ti lihvarite jas poboznite ! Pa torbesi ima samo nekolku sela,Abdu Rahman a narkomani od tie nekolku sela mozam da ti nabrojam mnogu poveke odkolku ti sto ke mi nabrois od CELA ALBANSKA NACIJA (Ti za tie nekolku sakas cela nacija da obvinis). A koga e drugata strana,ne vi teknuva da trgnete od samiot lider,od samiot prethodnik vas,i od negoviot prethodnik...... ? Aman be,vaka gledate vie ?

Ako ste zabelezale,nikogas i nikade nemam spomnato koj kolkavav vernik e i koj od kogo podobar vernik e. Nikogas i nikade nemam napisano deka torbesite se poslabi vernici od albanccite.

Za Jakup Selimoski,nemoj brat da mi ja otvoras ustava. Za nego mozam dokumentacija da ti pisuvam.
Za toa sto ne ti se zboruva vo Skopje na majciniot tvoj jazik,zosto ne primetuvas deka ustvari Dzamiite polni se so Albanci pa zatoa,normalno,na Albanski ke se zboruva.... Jas se najdov na edno predavanje isto,Arapski se zboruvase na Albanski se preveduvase,jas bev samo sto sakam da bidam del od toa drustvo. Nisto ne razbrav i koj mi e kriv ako ne samiot jas.... vo 500 luge dvajca ne razbiravme i za nas treba posebni ceremonii da pravat ? Moze da se buni za ova samo nekoj koj omraza ima. Vo tetovo sakas Makedonski da ti zboruvaat na ders,kirilica ? Namesto da vidis kade se naogjas i so kogo se naogjas,sto treba da prevzemes i kako treba da prevzemes... nie seuste se bunime i sakame po nas kejf 500 dusi da pravat za nas... cekaj malku.Koga nevestata ke dojde doma kaj tebe,taa treba da se prilagodi na vasiot mentalitet a ne vie po nejziniot.Koj ke mu bide kriv na sinot moj sto ke gi ima istite problemi ? Sto nema da razbere na ders nisto ? JAS i NIKOJ DRUG !
Poglednetego textot na Latic... ne deka e nesto posebno sto go povtoruvam,no za temava zboruva mnogu ubavo !
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Pa vikaj deka vo Islamot ne treba brojnost. Edna propast e sto vikate deka ne se prepoznava nacija,ustvari,sto ja protolkuvavte recenicata poinaku.
Za dzaba se bezbroj Hadisi za Soedinuvanje,bezbroj Aeti za Soedinuvanje,,,bezbroj primeri od korista na soedinuvanjeto.......


Брате Миралеме во 20 стреници овдека , вие све единствениот Муџахедин,ама едно ме иритира кај тебе: Колку шо можам да разберам луѓево овдека н,не велат дека нема да се борат за исламот,не велат дека ќе престанат да бидат муслимани, едноставно го сакаат делот кој им припаџа од оваа држава, еве вие колку шо можам да приметам си“ Албански Торбрш муслиман“ ,Дали чистиот “Торбеш“ ќе биде помал муслиман, овдека нема никакоив национализам, зш толкаво противење од тоја старана, ако не сакаш да помогнеш немој да му одмогнуваш на својот комшија и брат по вера, остави ги луѓето шо сакаат нека прават, немој и ова бреме да го ниосиш со себе на Судниот Ден!
Ве селамун алејкум ве рахметуллах ве берекатуху!!!

Jas brat,ako ne si zabelezal,celo vreme tuka pisuvam za pomaganje na svojot brat/komsija a ne za odmaganje. Koga e Musliman vo prasanje mene voopsto ne mi e bitno od kade e i sto e. Jas so nego sum. Ama onoj koj se deli,,, toj srada. Ovca sto se deli od stadoto,volkot ja jade !
Nikade nemam napisano deka nacijata te pravi pogolem vernik. Kazav deka i Turcite da bea vo brojot na Albancite jas Turcin ke se pisuvav i vaka uporen za niv ke bidev. Tie sto se vernici vernici ke ostanat sto i da se. Drugo zboruvam/e tuka.
Mene samo me interesira od postrucnite i poznaenite da mi kazat dali za Islamot loso e ako jas "torbes" se pisuvam Albanec so cel da ja zgolemam brojkata na edna nacija (od Islamska veroispoved) kako bi dosla na vlast.
Koja e spored Islamot i Serijatot pravilna postapka.... da se pisuvam vo novoformiranata nacija ili da im se priblizam na Albancite,ZNACI,SO CEL DA GO ZGOLEMAM BROJOT NA MUSLIMANITE te. na edna nacija koja ima sansi da promeni nesto od zakonot i da stavi nesto vo korist na Islamot.
Do sega sum prasal dvajca Doktori i Profesori po Islamski prava. Odgovorot e deka treba da se pisuvame Albanci. Ne znaea tie deka vrednosta kako musliman nema da mi se namali ako se pisuvam torbes ?
Kako ste dosle do zaklucok deka jas sum nacista,spored koj post ? Zaradi toa sto NESAKAM ravcepuvanje na Muslimanite ? Zaradi toa sto sakam soedinuvanje ? Mene nikoj pravoto nemoze da mi go zeme da se cuvstvuvam kako Turcin. Poveke gi sakam 1000 pati Turcite od Albancite i kako narod i kako imperija i kako verski upateni luge. No i Taip Erdogan bi mi rekol da se pisuvam Albanec tuka vo Makedonija ! Ova jas go zboruvam.

muslimgoranin
25-01-11, 22:16
masallah bravo serife ako me citas za tvojata borba za nasiot soj .isto taka i na fijat, VIE STE DENES VO ISTORIJATA POTOCNO NASATA TORBESKA ISTORIJA VLEZENI .


mirno i dobro kazano .


site torbesi trebat ovie dve iminja da gi znaat ..serif i fijat

sum go gledal emisijata ...
napred samooo .
TORBESH I SE DICAM .

muslimgoranin
25-01-11, 22:55
ne go ostavia covekot bratot da iskaze svoji argumenti ...mozda makedonkite imaaa 2 pati poveke vreme od kolku serif da se iskazat ..


ama videovo me ubedi vo mojite idni patista ... NARAVNO DO USTAVOT .

i priznanie do nasiot soj .

gv lautka
26-01-11, 00:13
Sto ima uste da se zboruva. Neka ja zeme sekoj "torbeskata deklaracija",ke procita,za lugeto so Torbata na Sveti toj koj bil tamu....
:selam:Tek doprva sleduva ,vistinsko i vazno zboruvanje i diskutiranje:вслм:

ibret
26-01-11, 00:17
Мислам дека овдека веќе не е местото за ова прашање, напишани се 20 страни и пак сме на почеток,на нула!
Аллах џ.ш. да не упати изајакне во Динот!!!!

gv lautka
26-01-11, 00:18
Drugar Brat kako sakas ke te vikam, ama nema da se slozam so tvoeto namerno etiketiranje na podobni muslimani i nemuslimani, ispravni i neispravni ili Musilamni koi sto treba da vladeat i muslimani koi sto treba da bidat potcineti..
Pod Makedonski muslimani jas podrazbiram ili toa e definicija za site muslimani vo Makedonija i Turci i Albaanci i Korejci i Makedonci i Torbeshi, e toa ke ti go objasnam so edene primer Makedonci Muslimani prestavuvaat sok a sokot e sostaven i od voda, seker , zalsaduvaci zakiseluvaci i site se podednakov vazni za sokot da go ima toj vkus. Nitu Albancite nemozat da go gradat islamot vo Makedonija bez nas Torbeshite i ostanatite nitu pak e nivno eskluzivno pravo, pak ke ti kazam ne zborime za Islam posto pod Torbeshi se podrazbira muslimani a pod Albanci ne se podrazbira muslimani toa neka ti e jasno ko den, site znaat deka Albanskata nacionalna kauza e pobitna od nivnata verska opredelba, Albancite sakaat Golema Albanija jas ne i toa ne me pravi ideooloski isti so niv, Vo Kosovo Albancite muslimani so Albancite katolicie e 60/40 vo Albanija 70/30 Samo vo Makedonija kaj Albancite e naglasen ili ponaglasen islamot no ne i vo praksa, ako e vo praksa taka kazimi koj se najgolemite Lihvari vo Mk , koj se najglemite Trgovci so oruzje, zeni , so droga so necisti raboti vo Mk da brate toa se Albancite i vo celina tie mu davaat losa slika na Islamot so isklucok na odredeni vistinski muslimani, Islamot brate nepoznava obicaji, nepoznava nasilstvo duri i prema nemuslimanot , nepoznava krvnidelikti, nepoznava kamati, nepoznava nanesuvanje na loso prema blizniot tvoj komsija iako e nemusliman e seto ova nabrojano e osobina na Albancite i ti ke mi kazes deka Albancite se dobri i podobni muslimani a Torbeshite ne se...

Vo Islamot ne ni treba brojnost muslimani na broj ili kvantitet nie imame problem so kvalitetni muslimani ili kvalitet. Vo Makedonija ima 33 posto Muslimani spored posledniot popis ili 700 do 800 iljadi nema mnozinstvo malcinstvo site se ramnopravni pred Alah muslimani, od niv okolu 500 se Albanci drugite 300 iljadi se drugi i sega mi kazuvas deka oni go imaat celoto pravo a na nas sto ke ni dadat, pa koga imalo pogolemi podelbi vo IVZ nikogas sega se najgolemite koga Albancite ja vodat taa Islamska verska zaednica, Bese i Efendi Jakup Selimovski , Torbesh brate da da Torbesh na glava na cela Jugoslavija posle i Makedonija i toj bese vodic na site Muslimani vo Mk bez razlika na etnicka pripadnost ne denesnive vodici brate, kaj sto jas vo Skopje nemozam da slusnam molitva na mojot jazik zatoa sto ne e Albanski , ti brate zboris nacionalisticki ne verski, ti si nacionalista ne si vernik spored tvoite postovi Halalimi ako ti zgresiv ama neka procenat i drugite citateli:selam::allah:s.a.w2da te nagradi prekrasen ,post navistina pove nema sto da se dodade:браво::браво::дада::вслм:

gv lautka
26-01-11, 00:19
Мислам дека овдека веќе не е местото за ова прашање, напишани се 20 страни и пак сме на почеток,на нула!
Аллах џ.ш. да не упати изајакне во Динот!!!!:selam: brat ,do popisot ima legitimitet temava i diskusiava:вслм:

Miraleme(MUDZAHEDINE) cim si zapnal da se obedinime pa da se obedinime,e ja da se obedinime

da se pisuvame site Makedonski Muslimani,ova prevedeno znaci site makedonci koi ziveat vo makedonia se Makedonski muslimani.... ili eve d ase popisime samo MUSLIMANI ,aj da odime na ova da vidime kolku ce uspeeme,eve jas a veruvam i ti ce se popisime muslimani,zapamti deka noviot zakon ja dava i ovaa moznos da se deklarirame kako muslimani..

Pa da se obdinime,da upatime apeli na site politicki faktori koi se custvuvaat kako Muslimani i taka da se popisat..

sega nie sansa na site ako stanuva zbor za Islam ,da neme sfatis pogresno nikoj ne se odreknal od Islamot,no ete sega nie sansa i taka da se popisime ......

ibret
26-01-11, 00:23
терајте понатаму не ве допирам јас!

Miralem
26-01-11, 00:35
Мислам дека овдека веќе не е местото за ова прашање, напишани се 20 страни и пак сме на почеток,на нула!
Аллах џ.ш. да не упати изајакне во Динот!!!!

Se slozuvam so tebe,apsolutno. Naj verovatno site sme (i jas) samo zaglaveni vo sopstvenoto ubeduvanje,bez nikakov realitet.
Samo sakam sekoj covek,pred da zapocne bilo kakva rabota,prvo da pomisli dali so toj cin ke bide zadovolen Vozviseniot Allah i na koj i na kakov nacin bi go napravil toa,kako bi go zadovolil Vozviseniot Allah dz.s. Se' sto ke napravime da ni bide vo imeto na Allah dz.s.

Gledam pocnavme da si nametnuvame... nekoj rekol nesto sto ne rekol. Toa nikade ne vodi. Jas sto sakam,Allah naj dobro znae.
Mnogu e jasno po sekoja poraka koja mi e namerata.... argumenti se baraa nikoj argument ne napisa. Mnogu komentari (ne)namerno se preskoknuvaat.
Ednostavno,kako na tribina,sekoj si gi cita porakite koi si gi saka i na niv replicira.

Kazete mi... sum prasuval i pogolemi licnosti i vam ve prasuvam. Ako mi ponudite argumenti,da se napisam i jas Torbes na popisot. Jas baram argumenti... no tie da bidat ne za korist na nekoi politicki lideri (bez razlika od koja pripadnost se),tuku argumentite da bidat za opstoto dobro na Islamot vo drzavata. Kazete mi so povelbava dali,kade,kako i zosto Islamot vo drzavava bi zajaknal ? Ili... zosto bi bilo poloso za Islamot i za Islamskoto drustvo voopsto ako i jas kako torbes se potpisam Albanec,so edinstvena cel,EDNA ISLAMSKA NACIJA da bide poveke brojna.
Sto e podobro od ovie dve solucii. So sto poveke bi go zadovolil Vozviseniot Allah dz.s ? Dajte mi Argumenti i jas torbes ke se pisuvam.
Zaradi ova da me narece nekoj nacista,nemoze da se prezala.

Miralem
26-01-11, 00:42
:selam: brat ,do popisot ima legitimitet temava i diskusiava:вслм:

Miraleme(MUDZAHEDINE) cim si zapnal da se obedinime pa da se obedinime,e ja da se obedinime

da se pisuvame site Makedonski Muslimani,ova prevedeno znaci site makedonci koi ziveat vo makedonia se Makedonski muslimani.... ili eve d ase popisime samo MUSLIMANI ,aj da odime na ova da vidime kolku ce uspeeme,eve jas a veruvam i ti ce se popisime muslimani,zapamti deka noviot zakon ja dava i ovaa moznos da se deklarirame kako muslimani..

Pa da se obdinime,da upatime apeli na site politicki faktori koi se custvuvaat kako Muslimani i taka da se popisat..

sega nie sansa na site ako stanuva zbor za Islam ,da neme sfatis pogresno nikoj ne se odreknal od Islamot,no ete sega nie sansa i taka da se popisime ......

Islamot i Muslimani se verska pripadnost. Ne se vo zabluda,valjda,site turci sto se deklariraat kako Turci ? I ne samo vo Turcija ami na sekade niz celiot Islamski svet... nacijata e nacija verata e vera a rasata e rasa. Se ke ti ovozmozat vo drzavava,Brate Lautka,samo da se razdelime.
Ednostavno,covek ne smee da ima poinakvo mislenje... cuvstvuvam deka i navredi ke pocneme da upatuvame eden kon drug Brate Lautka... ne sum razija da se raspravam i da vregjam.

Muaz al Islam
26-01-11, 00:46
Abe braka ne se raspravajte za TAGUTI na koj politicar go interesira povekii dali go interesiralo Verata ili Allah dz.sh.
Zaludno Troshite vreme.
Ni torbeshi, ni Albanci, ni Turci ni bosanci ni nikoj Braca.
Edinstven spas ni e kelime i Shehadet.
La ilaha illa'Allah, Muhammed-ur-ResulAllah

Abdu-Rahman
26-01-11, 00:49
Brate Abdu Rahman (jas Brat ke te vikam,ti kako sakas). Osven sto e laga so brojkite za katolici i muslimani albanci i drugo ne si razbral. Nie se naogjame vo Makedonija. Druga rabota,hristijani i katolici ima i Turci (ima li ?),ima i Arapi (ima li ?).... siiti nema nemuslimani (kakvi se takvi se,za sebe smetaat deka se muslimani). Ova ne ti e nikakvo merilo. Onie 300 iljadi,podeligi na tri... bidejki tie 300 se Turci,Romi,Torbesi.... a 500 se Albanci.
Druga rabota sto bi te zaprasal; Zosto sekogas lihvarite gi glkedate i za primer gi zemate i narkomanite ? Ajde da gi nabrojuvame,ti lihvarite jas poboznite ! Pa torbesi ima samo nekolku sela,Abdu Rahman a narkomani od tie nekolku sela mozam da ti nabrojam mnogu poveke odkolku ti sto ke mi nabrois od CELA ALBANSKA NACIJA (Ti za tie nekolku sakas cela nacija da obvinis). A koga e drugata strana,ne vi teknuva da trgnete od samiot lider,od samiot prethodnik vas,i od negoviot prethodnik...... ? Aman be,vaka gledate vie ?

Ako ste zabelezale,nikogas i nikade nemam spomnato koj kolkavav vernik e i koj od kogo podobar vernik e. Nikogas i nikade nemam napisano deka torbesite se poslabi vernici od albanccite.

Za Jakup Selimoski,nemoj brat da mi ja otvoras ustava. Za nego mozam dokumentacija da ti pisuvam.
Za toa sto ne ti se zboruva vo Skopje na majciniot tvoj jazik,zosto ne primetuvas deka ustvari Dzamiite polni se so Albanci pa zatoa,normalno,na Albanski ke se zboruva.... Jas se najdov na edno predavanje isto,Arapski se zboruvase na Albanski se preveduvase,jas bev samo sto sakam da bidam del od toa drustvo. Nisto ne razbrav i koj mi e kriv ako ne samiot jas.... vo 500 luge dvajca ne razbiravme i za nas treba posebni ceremonii da pravat ? Moze da se buni za ova samo nekoj koj omraza ima. Vo tetovo sakas Makedonski da ti zboruvaat na ders,kirilica ? Namesto da vidis kade se naogjas i so kogo se naogjas,sto treba da prevzemes i kako treba da prevzemes... nie seuste se bunime i sakame po nas kejf 500 dusi da pravat za nas... cekaj malku.Koga nevestata ke dojde doma kaj tebe,taa treba da se prilagodi na vasiot mentalitet a ne vie po nejziniot.Koj ke mu bide kriv na sinot moj sto ke gi ima istite problemi ? Sto nema da razbere na ders nisto ? JAS i NIKOJ DRUG !
Poglednetego textot na Latic... ne deka e nesto posebno sto go povtoruvam,no za temava zboruva mnogu ubavo !
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Pa vikaj deka vo Islamot ne treba brojnost. Edna propast e sto vikate deka ne se prepoznava nacija,ustvari,sto ja protolkuvavte recenicata poinaku.
Za dzaba se bezbroj Hadisi za Soedinuvanje,bezbroj Aeti za Soedinuvanje,,,bezbroj primeri od korista na soedinuvanjeto.......Jas brat,ako ne si zabelezal,celo vreme tuka pisuvam za pomaganje na svojot brat/komsija a ne za odmaganje. Koga e Musliman vo prasanje mene voopsto ne mi e bitno od kade e i sto e. Jas so nego sum. Ama onoj koj se deli,,, toj srada. Ovca sto se deli od stadoto,volkot ja jade !
Nikade nemam napisano deka nacijata te pravi pogolem vernik. Kazav deka i Turcite da bea vo brojot na Albancite jas Turcin ke se pisuvav i vaka uporen za niv ke bidev. Tie sto se vernici vernici ke ostanat sto i da se. Drugo zboruvam/e tuka.
Mene samo me interesira od postrucnite i poznaenite da mi kazat dali za Islamot loso e ako jas "torbes" se pisuvam Albanec so cel da ja zgolemam brojkata na edna nacija (od Islamska veroispoved) kako bi dosla na vlast.
Koja e spored Islamot i Serijatot pravilna postapka.... da se pisuvam vo novoformiranata nacija ili da im se priblizam na Albancite,ZNACI,SO CEL DA GO ZGOLEMAM BROJOT NA MUSLIMANITE te. na edna nacija koja ima sansi da promeni nesto od zakonot i da stavi nesto vo korist na Islamot.
Do sega sum prasal dvajca Doktori i Profesori po Islamski prava. Odgovorot e deka treba da se pisuvame Albanci. Ne znaea tie deka vrednosta kako musliman nema da mi se namali ako se pisuvam torbes ?
Kako ste dosle do zaklucok deka jas sum nacista,spored koj post ? Zaradi toa sto NESAKAM ravcepuvanje na Muslimanite ? Zaradi toa sto sakam soedinuvanje ? Mene nikoj pravoto nemoze da mi go zeme da se cuvstvuvam kako Turcin. Poveke gi sakam 1000 pati Turcite od Albancite i kako narod i kako imperija i kako verski upateni luge. No i Taip Erdogan bi mi rekol da se pisuvam Albanec tuka vo Makedonija ! Ova jas go zboruvam.

Mnogu napisano nisto nekazano pak okolu toa Albancite mladozenja nie nevesta estakfirula znaci nie sme e...ta strana i treba da go slusame stopanot.. Ti brate ako si nevesta bidisti, ako si go slusas stopanot slusajgo jas ne sum nicija nevesta i nemam stopan jas za moite grevovi i sebapi odgovaram samo pred Alah, da brate pred Alah.. Jas Albancite gi sakam kako muslimani ama generalno generiraat losa slika za Islamot vo Makedonija da brate da taka e prosetaj malku jas sum od Tetovo ziveam vo Skopje i gi znam situaciite troa vise od tebe, ti si se druzel samo so islamski orentirani Albanci daj malce druzise i so drugata strana koja e pobrojna pa posle zbori OK... Ova koga te citam ko vo stabot na DPA da se pisuva ne od nekoj brat Musliman, kazi koga da se spremame za golema Albanija vo koja Islamot pak ke bide Malcinska religija

gv lautka
26-01-11, 00:56
Islamot i Muslimani se verska pripadnost. Ne se vo zabluda,valjda,site turci sto se deklariraat kako Turci ? I ne samo vo Turcija ami na sekade niz celiot Islamski svet... nacijata e nacija verata e vera a rasata e rasa. Se ke ti ovozmozat vo drzavava,Brate Lautka,samo da se razdelime.
Ednostavno,covek ne smee da ima poinakvo mislenje... cuvstvuvam deka i navredi ke pocneme da upatuvame eden kon drug Brate Lautka... ne sum razija da se raspravam i da vregjam.:selam:ne Brat,loso custvuvas,daleku od navredi ,neznam dali me razbra sto sakaf da kazam...

sega e sansa za sefkupno obdinuvanje ,dokolku navistina go sakame toa obedinuvanje,,postoi takva moznos kako zaednica,no nejse tocno deka Islamot i muslimanite se verska pripadnos no od minatoto znaeme deka Musliman se koristelo i kako nacia pa zatoa i go spomnaf,no nejse navistina sme na razlicni stavovi

Selam Alejkum brate Miraleme :вслм:

Abdu-Rahman
26-01-11, 00:58
Abe braka ne se raspravajte za TAGUTI na koj politicar go interesira povekii dali go interesiralo Verata ili Allah dz.sh.
Zaludno Troshite vreme.
Ni torbeshi, ni Albanci, ni Turci ni bosanci ni nikoj Braca.
Edinstven spas ni e kelime i Shehadet.

Edinstven spas pred Alah ni e Sehadetod da brate se slozuvam so tebe ama ti treba da znaes deka Sehadet so prazen i Sehadet so poln stomak ne zvuci isto , za Duhovnata strana site se soglasuvame Muslimani muslimani i tocka, daj da ja vidime svetovnata strana kolku muslimanite vo svetovnata strana se zadovolni so toa sto im se pruzja i odzema, a tuka nisto tugjo i nejkeme go sakame ona sto e nase, a ako nekoj ni go zemal treba da ni go vrati ne da ni odmoga tuku da ni pomoga pomos barame od nasite braka po vera Albancite ,Turcite , Romite , Egjipkanite, Bosnjacite toa se vika Muslimanska solidarnost ne ova

burhan
26-01-11, 01:00
Jas Albancite gi sakam kako muslimani ama generalno generiraat losa slika za Islamot vo Makedonija da brate da taka e prosetaj malku jas sum od Tetovo ziveam vo Skopje i gi znam situaciite troa vise od tebe, ti si se druzel samo so islamski orentirani Albanci daj malce druzise i so drugata strana koja e pobrojna pa posle zbori OK... Ova koga te citam ko vo stabot na DPA da se pisuva ne od nekoj brat Musliman, kazi koga da se spremame za golema Albanija vo koja Islamot pak ke bide Malcinska religija

Брате не би се сложил со тоа дека албанците генерираат лоша слика за исламот напротив и уште повеќе не се сложувам и сум апсолутно против тоа што го велиш дека тие што даваат лоша слика за исламот се побројни помеѓу албанците, па не знам тогаш ако ти живееш во Скопје кај живеам јас изгледа во некое друго Скопје но ако се обидуваме да ги гледаме тие албанци кои што не се достојни ниту да се нарекуваат албанци а камоли муслимани тоа е друга работа.
Помеѓу албанците секако дека има лоши луѓе кои даваат лоша слика на исламот но да не заборавиме дека има и добри муслимани кои што верувам дека се побројни и во Македонија исламот се идентификува со албанците тоа е тоа.

Miralem
26-01-11, 01:04
Mnogu napisano nisto nekazano pak okolu toa Albancite mladozenja nie nevesta estakfirula znaci nie sme e...ta strana i treba da go slusame stopanot.. Ti brate ako si nevesta bidisti, ako si go slusas stopanot slusajgo jas ne sum nicija nevesta i nemam stopan jas za moite grevovi i sebapi odgovaram samo pred Alah, da brate pred Alah.. Jas Albancite gi sakam kako muslimani ama generalno generiraat losa slika za Islamot vo Makedonija da brate da taka e prosetaj malku jas sum od Tetovo ziveam vo Skopje i gi znam situaciite troa vise od tebe, ti si se druzel samo so islamski orentirani Albanci daj malce druzise i so drugata strana koja e pobrojna pa posle zbori OK... Ova koga te citam ko vo stabot na DPA da se pisuva ne od nekoj brat Musliman, kazi koga da se spremame za golema Albanija vo koja Islamot pak ke bide Malcinska religija

Pa ne e dzaba receno,sto baras toa ke vidis. So kogo si takov si....
Za mnogu raboti pred Vozviseniot ke se odgovara. Jas za da ne odgovaram ili,pomalku da odgovaram,za se' baram sugestija od pogolemi luge,naj malku Doktor po Islamski nauki.
Eve samo del od Deklaracijata na Alija Izetbegovic:
4. JEDINSTVO MUSLIMANA
Islam sadrži princip ummeta, tj. težnju za ujedinjenjem svih
muslimana u jedinstvenu zajednicu -vjersku, kulturnu i političku. Islam
nije nacionalnost, ali jest nadnacionalnost ove zajednice.
Sve što razdvaja ljude u ovoj zajednici, bilo da se radi o idejnim
stvarima (sekte, mezhebi, političke stranke i dr.) ili materijalnim (velike
imovinske razlike, društveni rangovi 1 si.), suprotno je ovom principu
jedinstva i kao takvo morabiti ograničavano i otklanjano.
Islam je prva, a panislamizam druga tačka, kojom se definira
granična linija između islamskih i neislamskih tendencija u današnjem
muslimanskom svijetu. Jedna zajednica utoliko je islamska, što islam višeodređuje njene unutrašnje, a panislamizam njene vanjske odnose. Islamje njena ideologija, a panislamizam njena politika.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Tuka vi e celata kniga.Ima sto da procitate.

Abdu-Rahman
26-01-11, 01:09
Брате не би се сложил со тоа дека албанците генерираат лоша слика за исламот напротив и уште повеќе не се сложувам и сум апсолутно против тоа што го велиш дека тие што даваат лоша слика за исламот се побројни помеѓу албанците, па не знам тогаш ако ти живееш во Скопје кај живеам јас изгледа во некое друго Скопје но ако се обидуваме да ги гледаме тие албанци кои што не се достојни ниту да се нарекуваат албанци а камоли муслимани тоа е друга работа.
Помеѓу албанците секако дека има лоши луѓе кои даваат лоша слика на исламот но да не заборавиме дека има и добри муслимани кои што верувам дека се побројни и во Македонија исламот се идентификува со албанците тоа е тоа. Brate se dodeka Islamot se identifikuva so eden narod Albancite, Turcite ,Arapite ili bilo koj stanuva zbor za osnovno nepoznavanje na islamot od toj sto go identifikuva, islamot treba da se Identifikuva striktno so Muslimanite bez razlika na nivna etnicka pripadost, raznolikosta vo Islamot e i negovo bogastvo, da Alah d,sh sakal da bide samo za eden narod ke gi napravel Muslimanite ko evreite denes zatvoreni sami vo sebe i da Judizmot se identifikuva so Evreite, Alah da ne zacuva od takvi etiketi i identifikuvanja , nego Islamot e posveto od bilo koj narod i nitu edene narod ne zasluzuva Islamot da se identifikuva so nego me razbiras li sto sakam da ti kazam ili da crtam

Miralem
26-01-11, 01:12
Брате не би се сложил со тоа дека албанците генерираат лоша слика за исламот напротив и уште повеќе не се сложувам и сум апсолутно против тоа што го велиш дека тие што даваат лоша слика за исламот се побројни помеѓу албанците, па не знам тогаш ако ти живееш во Скопје кај живеам јас изгледа во некое друго Скопје но ако се обидуваме да ги гледаме тие албанци кои што не се достојни ниту да се нарекуваат албанци а камоли муслимани тоа е друга работа.
Помеѓу албанците секако дека има лоши луѓе кои даваат лоша слика на исламот но да не заборавиме дека има и добри муслимани кои што верувам дека се побројни и во Македонија исламот се идентификува со албанците тоа е тоа.

Pa vo koja nacija ke najdes luge i grupi koi ne davaat losa slika na Islamot ?
Kaj Bosancite li ? Ili Kaj Turcite,mozebi ? Ili kaj pakistancite,slucajno. Ili mozebi kaj Arapite ? Ili kaj Torbesite ?

gv lautka
26-01-11, 01:14
:selam:Dragi braca
da gi ostavime Albancite ,turcite i taka nataka..
site sme muslimani ,onolku kolku toa go dokazuvame vo naseto veruvanje i nasite dela.
ovde ne stanuva za nacia i nikoj ne se odreknal od ISLAMOT..toa na site da ni ejasno.
vo site zaednici-narodi ima dobri i losi (vernici i nevernici,mislam do tie koi se deklariaat kako muslimani)no navistina,kaj nas vo makedonia nikoj ne misli i zbori za toa sebrattsko obedinuvanje,zatoa nemoj da ni odmognuvate za sozdavanje na etnicka zaednica,dokolku se vo moznos i obrska im je na ostanatite nasi braca da ni pomognat vo namerata a sepak nie sme nivni i tie nasi,dokas za toa e pripadnosta na Islamskata vera.nikoj ne se otkazuva ili odreknuva od Islamot naprotif dokolku se pojavi potreba nie tuka sme i ce ostaneme ...

Taka da bes predmetno e da se zboruva za Islamsko obedinuvanje ,zosto daleku sme od takvo obedinuvanje no dokolku nekoj smeta deka nee taka ,togas neka ponudat mnozinstvoto muslimani plan i javno da povikuvaat za takvo obedinuvanje site ce se priklucime tamo:вслм:

Miralem
26-01-11, 01:15
Brate se dodeka Islamot se identifikuva so eden narod Albancite, Turcite ,Arapite ili bilo koj stanuva zbor za osnovno nepoznavanje na islamot od toj sto go identifikuva, islamot treba da se Identifikuva striktno so Muslimanite bez razlika na nivna etnicka pripadost, raznolikosta vo Islamot e i negovo bogastvo, da Alah d,sh sakal da bide samo za eden narod ke gi napravel Muslimanite ko evreite denes zatvoreni sami vo sebe i da Judizmot se identifikuva so Evreite, Alah da ne zacuva od takvi etiketi i identifikuvanja , nego Islamot e posveto od bilo koj narod i nitu edene narod ne zasluzuva Islamot da se identifikuva so nego me razbiras li sto sakam da ti kazam ili da crtam

Ne ti zabranuva nikoj da bides raznolik. Sakal ili nekel... stanuva zbor za Islamskoto edinstvo,za poddrska na edni pomegju drugi koga im treba... kako sto bilo vo Sandzak:
Nekada, do prije, otprilike, sto i pedeset godina, manje ili više, bošnjački i albanski narod su bili stabilni, veoma jaki i većinom muslimanski narodi na Balkanskom poluotoku, međusobno povezani u tolikoj mjeri da su ih jedva „razdvajala“ dva različita jezika. Jedan dio albanskog naroda se, čak, bosanizirao ( u jeziku, običajima, imenima...), dok se drugi dio bošnjačkog naroda albanizirao – zavisno od povijesnih prilika. (Dzemaludin Latic)
Ova se vika Islamsko bratstvo.

burhan
26-01-11, 01:16
Podobro crti mi ne te razbiram,,,
Jas mnogu dobro te razbiram no ti izgleda ne me razbiras bratot Miralem mnogu dobro ti napisal pogore sto baras ke vidis, i jas za toa komentirav za to sto ti si napisal deka tie sto mu davaat losa slika na Islamot kaj albancite se mnogu pobrojni, i jas sum protiv toa islamot da se identifikuva so nekoja nacija zatoa sto islamot e islam i nema potreba da se identifikuva so toa, no me terase da go napisam to sto vie ovde celo vreme gi obvinuvate albancite (mozebi ne licno ti) deka ne se muslimani ne znam sto davaat losa slika.

burhan
26-01-11, 01:17
Pa vo koja nacija ke najdes luge i grupi koi ne davaat losa slika na Islamot ?
Kaj Bosancite li ? Ili Kaj Turcite,mozebi ? Ili kaj pakistancite,slucajno. Ili mozebi kaj Arapite ? Ili kaj Torbesite ?

Mnogu dobro kazano brate mislam deka nemam sto da dodadam na ova.

Miralem
26-01-11, 01:20
:selam:Dragi braca
da gi ostavime Albancite ,turcite i taka nataka..
site sme muslimani ,onolku kolku toa go dokazuvame vo naseto veruvanje i nasite dela.
ovde ne stanuva za nacia i nikoj ne se odreknal od ISLAMOT..toa na site da ni ejasno.
vo site zaednici-narodi ima dobri i losi (vernici i nevernici,mislam do tie koi se deklariaat kako muslimani)no navistina,kaj nas vo makedonia nikoj ne misli i zbori za toa sebrattsko obedinuvanje,zatoa nemoj da ni odmognuvate za sozdavanje na etnicka zaednica,dokolku se vo moznos i obrska im je na ostanatite nasi braca da ni pomognat vo namerata a sepak nie sme nivni i tie nasi,dokas za toa e pripadnosta na Islamskata vera.nikoj ne se otkazuva ili odreknuva od Islamot naprotif dokolku se pojavi potreba nie tuka sme i ce ostaneme ...

Taka da bes predmetno e da se zboruva za Islamsko obedinuvanje ,zosto daleku sme od takvo obedinuvanje no dokolku nekoj smeta deka nee taka ,togas neka ponudat mnozinstvoto muslimani plan i javno da povikuvaat za takvo obedinuvanje site ce se priklucime tamo:вслм:

Mnogu ubavo napisano,samo povtorno zabelezuvate deka nekoj vi odmognuva. Ova e Forum pa svesni ste verovatno i vie deka sekoj so vam nema da se slozi,kako sto ni so mene.
Jas dadov Mislenje na uvazeni licnosti i nivni stav okolu ova prasanje,da,nie kako Muslimani,kako bi trebalo da postapime. AKO,BAREM NIE TUKA NA FORUMOV ISLAMSKI,DO ISLAM NI E.
Jas go napisav Islamskiot stav za sekoj poedinecno,Turcin,Rom,Albanec,Torbes.... da razmisli sto zahteva Islamot i so sto bi go izraduvale Resulullah s.a.w.s.

Miralem
26-01-11, 01:23
Mnogu dobro kazano brate mislam deka nemam sto da dodadam na ova.

Ima edna izreka: "Vo sekoj FIS ima i PIS" Vo edna familija ne se site isti... kamo li vo edna nacija. Samo ete,gi odbirame samo losite i nim za dokaz gi nudime... a vamo,jas samo so pobozni sum se druzel,tie ne vazat vo razgovorov. Tebe nikoj za primer na Albanec ne te zema.... ako se pojavi (slucajno) nekoj nenormalen i pocne da pcue,odma: "eve... vi rekov,albanci...."

Mlad_Musliman
26-01-11, 02:50
Neka vi bide jasno deka nema da imate nikakva korist (zboruvam od Islamska gledan aspekt), ako se pisuvate Albanci,Turci,Torbeshi pa i sto sakate.Ne velam da ne se popisuvate tuku samo vi ukazuvam voopsto da ne se nadevate na nekakvi izmeni.

I 70% na popisot da se popisat Muslimani, situacijata ce ostane vakva kakva sto e.Toa mu e na sekogo od nas jasno kako den, ama strastite ne teraat da zboruvame ova sto go zboruvame.
Nie nemame tolku golema sila niti moc za da smeneme nesto vo ovaa drzava.
Ako gledate Svetot go vodat golemi sili,(nekolku mocni Nacii) i odsekogas toa bilo taka.Nie sme kako pena vo golemo more.

Nie sme tolku slabi brojno,ekonomski a najmnogu Islamski(slabi so Iman) sto nemozeme niti Hidzra da napravime a najmalku Dzihad da vodime.

Denes Muslimanite vo Svetot se ubivani i maltretirani duri i vo svoite zemji i svoite domovi!
Edinsvena nadez i spas za Muslimanite ne samo vo Makedonija tuku i vo celiot svet e Revolucija ili Dzihad od Svetski razmeri.

Ni treba Imerija ili Vlast koja ce se grizi za site Muslimani, a ne samo za tie vo Familijata ili maaloto.

Kako stojat rabotite vo denesno vreme sansata ili soedinuvanjeto gi gledam samo vo Turcija(kako mocna voeno i ekonomska sila) zaedno so site Mudzahidi vo svetot koi sto se borat za Serijat.Tie se onie koi InshAllah,so Allahova dozvola ce donesat mir, spokoj i ce ja vratat cestta na Muslimanite.

Es Selamu Alejkum.

Hikmet
26-01-11, 04:27
Да се потсетиме на прекрасно глупата песна која ја симпатизираат сите христијани.


Понекогаш подбивно ме шараат со лузни.
Како модрици пцости ме боднуваат под седмото ребро.

И чувствувам пришти од погледи студни
лигави меури линам, пукаат од тага и бол.

Торбеш ме викате, но мојот прадедо
не за торба урда, за утроба сита
камбана фрлил во влажниот дол
и со бол ја копал фреската на Христа.

Свирел камшик суров како змија клета
по ребрата голи помодри од небо
крв течела топла и бликала сета,
крв човечка братко, не сок од стебло.

Рикал денот мрачен небото го цепел,
тажно гледал крстот како мртва врана
Библијата древна горела во пепел
коренот пак никнел во главата страдна.

Не го слушам звукот од Бигор што рика
на камбана жолта што ја тресе Река
но и глув сум сосема Оџа кога вика
пред мрак кога сонце на запад се влечка.

Ме викате Торбеш, но мојот прадедо
вера не би менил ни за торба сребро.
Меса му капеле под кундаци силни
животот му течел од жилите сини.

Ме виката Торбеш но горам од љубов
за секоја грутка на мојава земја.
Вардар, Пирин, Егеј ми го пленат умов
на срце ги носам како пролет цветна.

***

Не викајте ме ТОРБЕШ
Зошто ѕвездите ќе ми изгаснат во очиве
и ќе се исцедат како солзи на доенче.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто и сонцето пци ќе ми го исколат
и кобили со врели копита
градиве ќе ми ги здробат.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто ќе ми пресушат потоците во жиливе
а утробата одрана кожа ќе ми се стори.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто кринов цвет ни вовирате во мишкиве суви
што ги притајуваме со болка и надеж и вера
во секое наше утре.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто млекото ќе им се пресуши
на момиве наши со заруменети образи,
а на ергените красти ќе им ги искинат кожите.

Не викајте ни ТОРБЕШ
и не вовирајте ни нокти во мозокот
нас не ќе не' сотре безименоста.

Автор: Сами Лимани

----------------------------------------------------------------

Најголемата глупост досега што сум ја прочитал.
Ова е една од најсаканите и најпатриотските песни на Македонците. Во која се наведува дека Торбешите имаат потекло од Христијани, дека не ја промениле верата за торба, туку дека биле измачувани... од Турците... ЛАГА! КОЈ ЈА ЗНАЕ ДОБРО ИСТОРИЈАТА ЗНАЕ КОИ БИЛЕ ТУРЦИТЕ!!!

Најкратко сумирање на песната:ХРИСТИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ КОИ МОРАЛЕ ДА ЈА СМЕНАТ ВЕРАТА.

(Ако барем малку се разбираат таканаречените торбеши од Ислам добро ќе знаат дека Исламот никаде не се проширил со сабја, и никој никого и никогаш не натерал одсосила да стане Муслиман)

ОВИЕ ИСТИТЕ МАКЕДОНСКИ-МУСЛИМАНИ ПОД ВОТСТВО НА НИЈАЗИ ЛИМАНИ СЕ ЧУКАА ВО ГРАДИТЕ И ЈА ПЕЕЈА ОВАА ПЕСНА ДЕКА НЕСЕ ТОРБЕШИ ДЕКА СЕ МАКЕДОНСКИ МУСЛИМАНИ, А ДЕНЕС ИСТИТЕ ПОД ВОТСТВО НА ФИЈАТ ЦАНОСКИ ЈАВНО СЕ ИЗЈАСНИЈА КАКО ТОРБЕШИ ВО ПОВЕЛБАТА...
ЗНАЧИ ОВИЕ ЛУЃЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА СЕ ЈАКО ИЗМАНИПУЛИРАНИ И ИЗЛАЖАНИ САМО ПОРАДИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ХРИСТИЈАНИТЕ И ЗАЦРНУВАЊЕ НА ТУРСКАТА ИСТОРИЈА.

Според нивните декларации Македонски Муслимани се оние кои ја промениле христијанската вера од многу тешкотии и станале Муслимани, а Торбеши се оние кои ја смениле верата за ситна пара и на многу лесен начин.


Како не им е срам да кажат дека се едно од овие два поими? Како не им е срам свесно или несвесно да го оцрнуваат Исламот со нивната неукост и неверба кон Аллах?

Abdu-Rahman
26-01-11, 11:13
Да се потсетиме на прекрасно глупата песна која ја симпатизираат сите христијани.


Понекогаш подбивно ме шараат со лузни.
Како модрици пцости ме боднуваат под седмото ребро.

И чувствувам пришти од погледи студни
лигави меури линам, пукаат од тага и бол.

Торбеш ме викате, но мојот прадедо
не за торба урда, за утроба сита
камбана фрлил во влажниот дол
и со бол ја копал фреската на Христа.

Свирел камшик суров како змија клета
по ребрата голи помодри од небо
крв течела топла и бликала сета,
крв човечка братко, не сок од стебло.

Рикал денот мрачен небото го цепел,
тажно гледал крстот како мртва врана
Библијата древна горела во пепел
коренот пак никнел во главата страдна.

Не го слушам звукот од Бигор што рика
на камбана жолта што ја тресе Река
но и глув сум сосема Оџа кога вика
пред мрак кога сонце на запад се влечка.

Ме викате Торбеш, но мојот прадедо
вера не би менил ни за торба сребро.
Меса му капеле под кундаци силни
животот му течел од жилите сини.

Ме виката Торбеш но горам од љубов
за секоја грутка на мојава земја.
Вардар, Пирин, Егеј ми го пленат умов
на срце ги носам како пролет цветна.

***

Не викајте ме ТОРБЕШ
Зошто ѕвездите ќе ми изгаснат во очиве
и ќе се исцедат како солзи на доенче.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто и сонцето пци ќе ми го исколат
и кобили со врели копита
градиве ќе ми ги здробат.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто ќе ми пресушат потоците во жиливе
а утробата одрана кожа ќе ми се стори.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто кринов цвет ни вовирате во мишкиве суви
што ги притајуваме со болка и надеж и вера
во секое наше утре.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто млекото ќе им се пресуши
на момиве наши со заруменети образи,
а на ергените красти ќе им ги искинат кожите.

Не викајте ни ТОРБЕШ
и не вовирајте ни нокти во мозокот
нас не ќе не' сотре безименоста.

Автор: Сами Лимани

----------------------------------------------------------------

Најголемата глупост досега што сум ја прочитал.
Ова е една од најсаканите и најпатриотските песни на Македонците. Во која се наведува дека Торбешите имаат потекло од Христијани, дека не ја промениле верата за торба, туку дека биле измачувани... од Турците... ЛАГА! КОЈ ЈА ЗНАЕ ДОБРО ИСТОРИЈАТА ЗНАЕ КОИ БИЛЕ ТУРЦИТЕ!!!

Најкратко сумирање на песната:ХРИСТИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ КОИ МОРАЛЕ ДА ЈА СМЕНАТ ВЕРАТА.

(Ако барем малку се разбираат таканаречените торбеши од Ислам добро ќе знаат дека Исламот никаде не се проширил со сабја, и никој никого и никогаш не натерал одсосила да стане Муслиман)

ОВИЕ ИСТИТЕ МАКЕДОНСКИ-МУСЛИМАНИ ПОД ВОТСТВО НА НИЈАЗИ ЛИМАНИ СЕ ЧУКАА ВО ГРАДИТЕ И ЈА ПЕЕЈА ОВАА ПЕСНА ДЕКА НЕСЕ ТОРБЕШИ ДЕКА СЕ МАКЕДОНСКИ МУСЛИМАНИ, А ДЕНЕС ИСТИТЕ ПОД ВОТСТВО НА ФИЈАТ ЦАНОСКИ ЈАВНО СЕ ИЗЈАСНИЈА КАКО ТОРБЕШИ ВО ПОВЕЛБАТА...
ЗНАЧИ ОВИЕ ЛУЃЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА СЕ ЈАКО ИЗМАНИПУЛИРАНИ И ИЗЛАЖАНИ САМО ПОРАДИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ХРИСТИЈАНИТЕ И ЗАЦРНУВАЊЕ НА ТУРСКАТА ИСТОРИЈА.

Според нивните декларации Македонски Муслимани се оние кои ја промениле христијанската вера од многу тешкотии и станале Муслимани, а Торбеши се оние кои ја смениле верата за ситна пара и на многу лесен начин.


Како не им е срам да кажат дека се едно од овие два поими? Како не им е срам свесно или несвесно да го оцрнуваат Исламот со нивната неукост и неверба кон Аллах?


Nema da te komentiram samo ke ti mu se pomolam na Alah da ti prosti posto neznaes sto zboris ..
Fijat i Nijazi se nebo i zemja za Torbeshite se razbira neboto je Fijat a zemjata Nijazi zaedno so negoviot naslednik Ismil Bojda koj sto izgleda e tvoj brat

muslimgoranin
26-01-11, 12:40
Да се потсетиме на прекрасно глупата песна која ја симпатизираат сите христијани.


Понекогаш подбивно ме шараат со лузни.
Како модрици пцости ме боднуваат под седмото ребро.

И чувствувам пришти од погледи студни
лигави меури линам, пукаат од тага и бол.

Торбеш ме викате, но мојот прадедо
не за торба урда, за утроба сита
камбана фрлил во влажниот дол
и со бол ја копал фреската на Христа.

Свирел камшик суров како змија клета
по ребрата голи помодри од небо
крв течела топла и бликала сета,
крв човечка братко, не сок од стебло.

Рикал денот мрачен небото го цепел,
тажно гледал крстот како мртва врана
Библијата древна горела во пепел
коренот пак никнел во главата страдна.

Не го слушам звукот од Бигор што рика
на камбана жолта што ја тресе Река
но и глув сум сосема Оџа кога вика
пред мрак кога сонце на запад се влечка.

Ме викате Торбеш, но мојот прадедо
вера не би менил ни за торба сребро.
Меса му капеле под кундаци силни
животот му течел од жилите сини.

Ме виката Торбеш но горам од љубов
за секоја грутка на мојава земја.
Вардар, Пирин, Егеј ми го пленат умов
на срце ги носам како пролет цветна.

***

Не викајте ме ТОРБЕШ
Зошто ѕвездите ќе ми изгаснат во очиве
и ќе се исцедат како солзи на доенче.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто и сонцето пци ќе ми го исколат
и кобили со врели копита
градиве ќе ми ги здробат.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто ќе ми пресушат потоците во жиливе
а утробата одрана кожа ќе ми се стори.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто кринов цвет ни вовирате во мишкиве суви
што ги притајуваме со болка и надеж и вера
во секое наше утре.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто млекото ќе им се пресуши
на момиве наши со заруменети образи,
а на ергените красти ќе им ги искинат кожите.

Не викајте ни ТОРБЕШ
и не вовирајте ни нокти во мозокот
нас не ќе не' сотре безименоста.

Автор: Сами Лимани

----------------------------------------------------------------

Најголемата глупост досега што сум ја прочитал.
Ова е една од најсаканите и најпатриотските песни на Македонците. Во која се наведува дека Торбешите имаат потекло од Христијани, дека не ја промениле верата за торба, туку дека биле измачувани... од Турците... ЛАГА! КОЈ ЈА ЗНАЕ ДОБРО ИСТОРИЈАТА ЗНАЕ КОИ БИЛЕ ТУРЦИТЕ!!!

Најкратко сумирање на песната:ХРИСТИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ КОИ МОРАЛЕ ДА ЈА СМЕНАТ ВЕРАТА.

(Ако барем малку се разбираат таканаречените торбеши од Ислам добро ќе знаат дека Исламот никаде не се проширил со сабја, и никој никого и никогаш не натерал одсосила да стане Муслиман)

ОВИЕ ИСТИТЕ МАКЕДОНСКИ-МУСЛИМАНИ ПОД ВОТСТВО НА НИЈАЗИ ЛИМАНИ СЕ ЧУКАА ВО ГРАДИТЕ И ЈА ПЕЕЈА ОВАА ПЕСНА ДЕКА НЕСЕ ТОРБЕШИ ДЕКА СЕ МАКЕДОНСКИ МУСЛИМАНИ, А ДЕНЕС ИСТИТЕ ПОД ВОТСТВО НА ФИЈАТ ЦАНОСКИ ЈАВНО СЕ ИЗЈАСНИЈА КАКО ТОРБЕШИ ВО ПОВЕЛБАТА...
ЗНАЧИ ОВИЕ ЛУЃЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА СЕ ЈАКО ИЗМАНИПУЛИРАНИ И ИЗЛАЖАНИ САМО ПОРАДИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ХРИСТИЈАНИТЕ И ЗАЦРНУВАЊЕ НА ТУРСКАТА ИСТОРИЈА.

Според нивните декларации Македонски Муслимани се оние кои ја промениле христијанската вера од многу тешкотии и станале Муслимани, а Торбеши се оние кои ја смениле верата за ситна пара и на многу лесен начин.


Како не им е срам да кажат дека се едно од овие два поими? Како не им е срам свесно или несвесно да го оцрнуваат Исламот со нивната неукост и неверба кон Аллах?
znaes li kolku e lesno da najdam ista vakva pesna napisana pred nekolku god za vas makedoncite ovoj bugarot od veles , sto se izjasnuva bugar ...a ne makedonec ..pa ke vidis dali site se isti , i sto zboruvas .


ovaa glupost e napisana od limani sto neznael, i bas mi e krivo za takov glupak sto denes mozda se vrti niz grob .

bojda isto taka, vo gora imas 18 sela , vo tie sela znaes li kolku go poznavat , 1 ...negovoto , a negovata makedonska propaganda znaes li kolku ima vlijanie tamu ..NISTO . duri vo negovoto selo nikoj ne go smrdi .
TOA E TOA .
narodot ne go sledi i ne saka da go sledi , atoj moze da pisuva i knigi pak nisto od nego .

fijat i serif ti se ljuge sto se borat za vistinata .

Muaz al Islam
26-01-11, 13:20
Gi molam moderatorite da ja Zatvorat temata izlezena e od koncept.
22 strani 216 mis pak nishto ne se Zakluci.
Eselamu Alejkum

Muaz al Islam
26-01-11, 13:34
Муаз б. Џебел раскажува: Бев со Аллаховиот Пејгамбер, с.а.в.с, на едно патување. Еден ден патував во негова непосредна близина, па го прашав: - Аллахов Пејгамбере, кажи ми едно дело кое, ако го правам, ќе ме воведе во Џеннет, а ќе ме оддалечи од Џеххенем.?
- "Ме праша за голема работа, но тоа лесно ќе го постигне оној кого Аллах ќе го помогне во тоа: вистински чини ибадет само на Аллах и немој во ништо да Му чиниш ширк, редовно клањај намаз, дели зекат, пости го месецот рамазан и изврши хаџџ" – му рече Пејгамберот.
- Сакаш ли да те упатам на она што ќе ти ја отвори вратата на доброто – прашал Пејгамберот и продолжил: - Постот е штит од џехеннемскиот оган, садаката ги поништува гревовите како што водата го гасни огнот, и намазот кој човекот го извршува во глува доба од ноќта. Тогаш Пејгамберот ги проучил Аллаховите зборови: ”Страните нивни од постела се накривуваат, повикувајќи го Господарорт свој, и од страв и од желба, и кои делат од рискот Наш што им го дадовме. Па, ниедна душа не знае какви радости им се кријат…награда за она што го работеа.” (Ес-Сеџде,16-17). Потоа продолжил:
- Сакаш ли да ти ја кажам главата на сето тоа, неговиот столб и неговиот врв ?
- Да, о Аллахов Пејгамбере ! – одговори Муаз б Џебел.
- Главата на сето тоа е исламот, негов столб е намазот, а џихадот е негов врв – рече тој.
- А сакаш ли сега да ти кажам со што ќе го постигне човекот сето тоа? – праша тој.
- Секако, Аллахов Пејгамбере – реќе Муаз б Џебел.
- Тој го фати својот јазик и рече:
- Чувај го својот јазик!
- Аллахов Пејгамбере – реков јас – зар ќе бидеме одговорни за јазикот со кој зборуваме!?
- Жална ти била мајка ти, Муазе! Зар не си знаел дека луѓето токму нивните јазици ќе ги фрлат главечки во џехеннемскиот оган! (Тирмизи, Маџџе)

Е брака ова не Ќе не Одведе во Џехенем.
Секоја партиа дали ова го казува како што го казува пејгамберот а.с на Муаз б Џебел.
Брака муслимани Намазот е столбот на исламот.
Никаде мухаммед .ас не ни казува дека Партијата е Столб на Исламот.
Па затоа Драги брака муслимани што се Замарате со Тагутскиве партии ниедна Партиа не работи во Аллаховото име Секоја Партија работи за Себе.
Нема на Судниот ден да не спаси ниту Фиат ниту Ахмети ниту никој.
Туку ке не Спаси нашите Добри дела и Намазот.
А добри дела не ке можеме да правиме ако одиме по партија.
Зашто? Затоа што ЛАЖЕЊЕ МАМЕЊЕ; КРАДЕЊЕ и др слицни вакви работи не ни даваат добра дела да чиниме.
Па така Драги брака Муслимани го молам на Аллах џ.ш да ни се Смилова и да ни ги опрости гревовите.
Нема друг господар освен Аллах џ.ш и дека Мухаммед а.с е Аллахов Посланик.

Miralem
26-01-11, 14:53
Islamot ne e samo vo dzamija... Islamot e sistem na ziveenje. Klanjas a zapostavuvas se' sto se slucuva okolu tebe,,, ne e vo red.
Dva Meleki dobile zapoved da go unistat nekoj grad,bidejki vo nego vladeelo nemoral,razvrat i drugi losi raboti. Koga melekite se spustile,vo gradot nasle mudar i mnogu pobozen covek,pa radi nego odbile da go unistat Gradot i za toa go izvestile Vozviseniot. Allah dz.s im naredil da se vratat i da go unistat toj grad pocnuvajki od toj mudrec i pobozen covek... bidejki ne bil od nikakva korist i gi premolcil site zulumi. Ako vo vremeto na Resulullah s.a.w.s i Ashabite r.a sekoj za sebe gledase (jas klanjam,sehadet imam,toj vo dzennet ke me odnese...),ako ne gledaa na spletkite okolu sto im gi pravat,ako ne se borea da izgradat megjusebno BRATSTVO PRVO,nemase denes i tuka Muslimani da ima.

Mozat li palestincite na raat namaz da obavat,praznik da proslavat,mirno da se dvizat ? Zatoa prvo treba da se prevzeme drzavata,normalno deka toa ne znaci deka treba vo taa prilika da se zapostavat verskite obredi. Ama da ne ti nareduva nikoj kolku ke sedis vo dzamija,kako ke klanjas,kako ke slavis,,, da ne ti e zaokruzena dzamijata so policija,togas treba na site strani da gledas. Namazot e Namaz,sto i da pravi covek toj treba da se obavuva,za nego nema opravduvanje. Kaj Hristijanite cerata im e samo vo crkva.Samo vo crkva se hristijani,nadvor od nea nisto od toa neznaat. Za razlika od nim,Islamot e nacin na zivot vo sekakva prilika i neprilika treba da postapis onaka kako sto Islamot i Allah dz.s zahtevaat.

Lesno e vo Halifet.... ako Turcija zapocne Halifetot (na primer) seedno e dali ke bidam Turcin ili Albanec ili Torbes... bidejki i onaka vlasta e Islamska.

Drugo,ne e voopsto sporno za kogo ke glasa covek (za koja politika partija)... neka glasaat za PEI i jas ke glasam eve za pei,,, ne igra toa voopsto uloga,jas i ne sum partiski opredelen. Samite Albanci imaat poveke partii.... toa e borba za vlast. No ako Turcite sega se podelat na dve nacii,toa avtomatski pravi problem....

Procitajteja deklaracijata na Izetbegovic (Allah so dzennet da go nagradi),toa bese covek na kogo pred se' Islamot mu bese biten.

Miralem
26-01-11, 16:44
Patem,mal no interesen podatok.
Spored Knigata na Branislav Nusic (Kraj obala Ohridskog Jezera) Beleska od 1892 god. Drzavna stamparija kraljevine srbije 1894,se naogja i ovoj podatok:
Dosta je veliko i drimkolsko selo Labunista sa 250 kuca,od kojih su 160 arnautske.
Za da go preciziram terminot ke go prenesam uste ova od istata kniga na istata stranica (145):
"O drugih Drimkolskih sela da pomenem jos i Velesta sa 160 kuca samih Arnauta.....
Vo knigava voglavnom se pisuva kako bile navodno maltretirani makedoncite,sto e laga i kako im bile paleni manastirite... bidejki i samiot Branislav nemal ni prestava za novata idea za Torbesite,stanovnistvoto go zapisal onaka kako sto si bilo.

muslimgoranin
26-01-11, 16:53
Patem,mal no interesen podatok.
Spored Knigata na Branislav Nusic (Kraj obala Ohridskog Jezera) Beleska od 1892 god. Drzavna stamparija kraljevine srbije 1894,se naogja i ovoj podatok:
Dosta je veliko i drimkolsko selo Labunista sa 250 kuca,od kojih su 160 arnautske.
Za da go preciziram terminot ke go prenesam uste ova od istata kniga na istata stranica (145):
"O drugih Drimkolskih sela da pomenem jos i Velesta sa 160 kuca samih Arnauta.....
Vo knigava voglavnom se pisuva kako bile navodno maltretirani makedoncite,sto e laga i kako im bile paleni manastirite... bidejki i samiot Branislav nemal ni prestava za novata idea za Torbesite,stanovnistvoto go zapisal onaka kako sto si bilo.

a dali znaes deka arnaut albanec e slovensko pleme ...karti so dokazi go dokazuvaat srpskite istoricari i isto stranskite .

Burazer
26-01-11, 17:21
Sigurno e i nekoe Ministersko, mesto vo igra.

Podeleni pojaki ste ( sme ).

FukaraILM
26-01-11, 18:15
Да се потсетиме на прекрасно глупата песна која ја симпатизираат сите христијани.


Понекогаш подбивно ме шараат со лузни.
Како модрици пцости ме боднуваат под седмото ребро.

И чувствувам пришти од погледи студни
лигави меури линам, пукаат од тага и бол.

Торбеш ме викате, но мојот прадедо
не за торба урда, за утроба сита
камбана фрлил во влажниот дол
и со бол ја копал фреската на Христа.

Свирел камшик суров како змија клета
по ребрата голи помодри од небо
крв течела топла и бликала сета,
крв човечка братко, не сок од стебло.

Рикал денот мрачен небото го цепел,
тажно гледал крстот како мртва врана
Библијата древна горела во пепел
коренот пак никнел во главата страдна.

Не го слушам звукот од Бигор што рика
на камбана жолта што ја тресе Река
но и глув сум сосема Оџа кога вика
пред мрак кога сонце на запад се влечка.

Ме викате Торбеш, но мојот прадедо
вера не би менил ни за торба сребро.
Меса му капеле под кундаци силни
животот му течел од жилите сини.

Ме виката Торбеш но горам од љубов
за секоја грутка на мојава земја.
Вардар, Пирин, Егеј ми го пленат умов
на срце ги носам како пролет цветна.

***

Не викајте ме ТОРБЕШ
Зошто ѕвездите ќе ми изгаснат во очиве
и ќе се исцедат како солзи на доенче.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто и сонцето пци ќе ми го исколат
и кобили со врели копита
градиве ќе ми ги здробат.

Не викајте ме ТОРБЕШ
зашто ќе ми пресушат потоците во жиливе
а утробата одрана кожа ќе ми се стори.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто кринов цвет ни вовирате во мишкиве суви
што ги притајуваме со болка и надеж и вера
во секое наше утре.

Не викајте ни ТОРБЕШ
зашто млекото ќе им се пресуши
на момиве наши со заруменети образи,
а на ергените красти ќе им ги искинат кожите.

Не викајте ни ТОРБЕШ
и не вовирајте ни нокти во мозокот
нас не ќе не' сотре безименоста.

Автор: Сами Лимани

----------------------------------------------------------------

Најголемата глупост досега што сум ја прочитал.
Ова е една од најсаканите и најпатриотските песни на Македонците. Во која се наведува дека Торбешите имаат потекло од Христијани, дека не ја промениле верата за торба, туку дека биле измачувани... од Турците... ЛАГА! КОЈ ЈА ЗНАЕ ДОБРО ИСТОРИЈАТА ЗНАЕ КОИ БИЛЕ ТУРЦИТЕ!!!

Најкратко сумирање на песната:ХРИСТИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ МАЧЕНИЦИ КОИ МОРАЛЕ ДА ЈА СМЕНАТ ВЕРАТА.

(Ако барем малку се разбираат таканаречените торбеши од Ислам добро ќе знаат дека Исламот никаде не се проширил со сабја, и никој никого и никогаш не натерал одсосила да стане Муслиман)

ОВИЕ ИСТИТЕ МАКЕДОНСКИ-МУСЛИМАНИ ПОД ВОТСТВО НА НИЈАЗИ ЛИМАНИ СЕ ЧУКАА ВО ГРАДИТЕ И ЈА ПЕЕЈА ОВАА ПЕСНА ДЕКА НЕСЕ ТОРБЕШИ ДЕКА СЕ МАКЕДОНСКИ МУСЛИМАНИ, А ДЕНЕС ИСТИТЕ ПОД ВОТСТВО НА ФИЈАТ ЦАНОСКИ ЈАВНО СЕ ИЗЈАСНИЈА КАКО ТОРБЕШИ ВО ПОВЕЛБАТА...
ЗНАЧИ ОВИЕ ЛУЃЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА СЕ ЈАКО ИЗМАНИПУЛИРАНИ И ИЗЛАЖАНИ САМО ПОРАДИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ХРИСТИЈАНИТЕ И ЗАЦРНУВАЊЕ НА ТУРСКАТА ИСТОРИЈА.

Според нивните декларации Македонски Муслимани се оние кои ја промениле христијанската вера од многу тешкотии и станале Муслимани, а Торбеши се оние кои ја смениле верата за ситна пара и на многу лесен начин.


Како не им е срам да кажат дека се едно од овие два поими? Како не им е срам свесно или несвесно да го оцрнуваат Исламот со нивната неукост и неверба кон Аллах?


Да ова е најголемата глупост од едни продадени души на шејтанот и дуњалокот,кој најмно гу трпи пак истиот тој народ, ова го можат да го кажат само безБожници ,еретици и отпадници!

Miralem
27-01-11, 00:05
a dali znaes deka arnaut albanec e slovensko pleme ...karti so dokazi go dokazuvaat srpskite istoricari i isto stranskite .

Napisetegi i vie tie dokazi... Vsusnost,celo vreme baram dokazi.

Abdu-Rahman
27-01-11, 00:41
Napisetegi i vie tie dokazi... Vsusnost,celo vreme baram dokazi.

Brate ako si Torbesh dokazite gi znaes dokazite ti se u srce( ama cisto sumnjam deka si Torbesh) Posto si Arnaut kaj Albancite postoi edna izreka sigurno ja znaes Dzali mir ali Torbesh....

Zatvoren citat ....I guguvcinjata znaat deka ne sme gatikari i so niv nemame nitu s od slicnosti ama tebe ne ti e jasno ... Prvin pocna da ne trues deka Islamski bilo popogodno da bideme Albanci koga toa ne ti uspea pocna da ni serviras druga prikaska, deka nie sme bile Albanci ama sme zaboralie kutrite, Od kaurive duri i jazikot sme go zaboraile, aj da receme nie sme go zaboravile kazimi kako uspeale da go zaboravat Torbeshite u Albanija , da brate zosto oni nejkat da bidat Albanci i pokraj 50 godisnoto ubeduvanje od Enver Hodza koj sakase da izgradi homogena ateisticka nacija da povtoram ako ne si razbral Ateisticka do devedesetite godini Albancite vo Albanija ni odza ni pop ne videle a i sega koga ke gi vidas se cudat koi se e brate od DPA kazimu na Taci Labunishta mu go davame so dve race, na covek mozes da mu zemes so sila nikako da mu dades..... Nema da ve zamaram veke so moite tezi Halaletemi ako vi som nanesov nekua losa misla za mene ... ne mi bilo namera jas sum sakav da bideme braka po vera ama nemoze da mi bide brat toj sto me negira

burhan
27-01-11, 00:53
a dali znaes deka arnaut albanec e slovensko pleme ...karti so dokazi go dokazuvaat srpskite istoricari i isto stranskite .

Te molam ne se glupiraj celo vreme te sledam ne sakav da se vpustam vo debata so tebe zatoa sto si bezobrazen no ne znaes da prestanes.
Ako ostanale srpskite istoricari mene da mi kazat od kade poteknuvam oho ne znam sto da kazam edinstveno ti mozes da kazes vakva glupost tipicna za covek poln so omraza kon albancite.

Miralem
27-01-11, 01:08
Brate ako si Torbesh dokazite gi znaes dokazite ti se u srce( ama cisto sumnjam deka si Torbesh) Posto si Arnaut kaj Albancite postoi edna izreka sigurno ja znaes Dzali mir ali Torbesh....

Zatvoren citat ....I guguvcinjata znaat deka ne sme gatikari i so niv nemame nitu s od slicnosti ama tebe ne ti e jasno ... Prvin pocna da ne trues deka Islamski bilo popogodno da bideme Albanci koga toa ne ti uspea pocna da ni serviras druga prikaska, deka nie sme bile Albanci ama sme zaboralie kutrite, Od kaurive duri i jazikot sme go zaboraile, aj da receme nie sme go zaboravile kazimi kako uspeale da go zaboravat Torbeshite u Albanija , da brate zosto oni nejkat da bidat Albanci i pokraj 50 godisnoto ubeduvanje od Enver Hodza koj sakase da izgradi homogena ateisticka nacija da povtoram ako ne si razbral Ateisticka do devedesetite godini Albancite vo Albanija ni odza ni pop ne videle a i sega koga ke gi vidas se cudat koi se e brate od DPA kazimu na Taci Labunishta mu go davame so dve race, na covek mozes da mu zemes so sila nikako da mu dades..... Nema da ve zamaram veke so moite tezi Halaletemi ako vi som nanesov nekua losa misla za mene ... ne mi bilo namera jas sum sakav da bideme braka po vera ama nemoze da mi bide brat toj sto me negira

Torbes nikoj nikogas ne bil... Za mojot uspeh ti nisto ne mozes da mi kazes i ti naj malku znaes. Na osnova "kontra Argumentite" koi mi gi dade i na osnova "dokazite" koi mi gi dade mozes da ja ugledas i mojata i tvojata uspesnost.
Ako nisto poveke,se posluziv barem so Mislenje na onie na koi Islamot im e prvata CEL. Moite Argumenti se potkrepeni PRVO so Kur'anski aeti i so Hadisi na Resulullah s.a.w.s,koi se bezbrojni okolu bitnosta na Bratstvoto i soedinuvanjeto. Istite,za da ne bide deka sum gi protumacil pogresno,mada e smesno,povtorno gi potkrepiv so stavovi na Islamski Doktori,kako sto se Kuduzovic (toj e ustvari Magistar),kako sto e Latic,kako sto e Izetbegovic....
Jas za se sto pravam prasuvam luge na koi Islamot im e prioritet a ne svoi celi.
Koja treba da ti bide so niv Slicnosta ako ne Sehadetot i Islamot ? Neli rece deka Islamot ne bara tradicii ? Kade gi nosite lugeto ?

Kako go zaboravile Jazikot ? Na ist nacin,kako sto vo Labunista insAllahu Teala,ke go zaboravat za nekolku generacii makedonskiot.INSALLAH ! Poveke paralelki ima na Albanski odkolku Makedonski (Elhamdulillah). Na istiov nacin ! Skoro polovina vo seloto i preziminjata gi smenija.... ete kako se menuva.
Sega me znaes i od kade sum.

Ti napisi gi dokazite,kako sto jas ti napisav deka vo Labunista 1892,160 kuki bile Albanci,bez da ja zatvaras temata.
Mi spomnuvas do vcera sto bea Albancite vo Albanija,,, za vremeto na Enver Hodza... a zad sebe go ostavas vremeto na nijazija,togas Torbesite poveke svinji jadea od srbite vo vranje !

Kazi mi kade e mestopolozbata na Torbesite vo Albanija ? Site se na pogranicni mesta,za da mozat da spiuniraat,da prenesuvaat informacii na Tita. Uste mi se falis deka vo vremeto na Komunizmot (Jugoslavija) reiz bese Jakup Selimovski,Torbes.... Kogo sakas komunistite da stavat za Reis ? Toj sto nim im odgovara ! Da brate... (sto bi rekol ti),da... toj sto nim im odgovara.Kosovar da ne sakas da stavea ? I kosovar da bese,olosh ke bese.
Denes e bato demokratija a togas ili bese so nim ili protiv. Ne go pametam tolku vremeto,no po kazuvanje,na rahat na mejtep vo toa vreme ne si mozel da odis,,,, ako si pobozen covek,rabota za tebe nema. Sega razmisli malku zosto bilo taka so reisot.
Da ne ti zboruvam za toa sto vo Neum Jakup Selimoski so sampanjac nazdravi so Togasniot G.Vlado Kamboski,so izrekata: "Pobedi Nasiot". Neum ne ni znam kade e,,, taka procitav.

Nego... kade vi se vam dokazite,ako ja zboruvate vistinata ? Na ovaa tema podrombo za sekoe edno selo bi mozel da ti pisuvam... no nebi sakal ni jas da se zamaram bidejki sekogas koga na nekogo nesto ne mu odgovara mu se prefrluvaat i mu se prepravaat zborovite.

Okolu toa,dali te negiram ili ne.... cesto na sinot i slakanica mu udiram,no toa e od ljubov. Nemoj sekogas postapkite na drugite po sebe da gi meris. Ako ti mene me negiras (sto e naj verovatno),jas nikogas nema da te negiram. Za mene Sehadetot e OGROMNA RABOTA. Kako Brat Musliman sekogas ke te imam.... dodeka jasno ne mi kazes i ne me odreknes ti mene.

gv lautka
27-01-11, 01:43
Napisetegi i vie tie dokazi... Vsusnost,celo vreme baram dokazi.:selam:
Miraleme,celo vrme baras nekakvi dokazi,aj kakof dokas ttie potrben,za sto tie potreben dokas vo vrska so temava?:вслм:

Abdu-Rahman
27-01-11, 01:57
:selam:
Miraleme,celo vrme baras nekakvi dokazi,aj kakof dokas ttie potrben,za sto tie potreben dokas vo vrska so temava?:вслм:

Mu trebe nekoj drug da mu potvrdi deka ja Albanec evo ja ce mu potvrdim Albanec je i so srekja neka mu je... :смешкање::смешкање::смешкање:

Abe brate zatvorena je diskusijava za mene Bratot po vera Mirlaem se otkaza da ni bide i brat po Krv jer vise saka da bide pobratim nego Brat. Cisto Torbeshka osobina....

Jakub Selimovski bil ojna losojet ama zatija deneska vo IVZ cvetaje ruzje ama neznaje on deka Labunishta ne je preko IVZ nego same placaje odza i same sobiraje pare na IVZ ni dinar ne i davaje a zasto zasto tolko im verujet... Ama zatija ko citira toja srbinot nushic , sega me tera ja da mu go citiram Todorovski makedonecot koj sto vika deka bile Makedonci.... Tija brate se vika propaganda nekoj ja goltal drug nesaka, Nekoj saka da bide necija zena drug saka da ostane muz,, Nekoj se naviknav da sedi vo tudz skut i ne kara zasto mije trazime nasa stolica, vika poudobno je vo skutot nejse negovo pravo nego gz ke saka ce go sene..

Ama ne mi kaza zasto nesakale od DPA da im stajet Albanec od Lanunishta da bide komandir na pogranicna policija nego trazile prav Albanec od Struga sto oja nesa pravete:sad:

ibret
27-01-11, 02:05
Abe brate zatvorena je diskusijava za mene Bratot po vera Mirlaem se otkaza da ni bide i brat po Krv jer vise saka da bide pobratim nego Brat. Cisto Torbeshka osobina....
Овдека не си во право!

Mlad_Musliman
27-01-11, 03:35
Mu trebe nekoj drug da mu potvrdi deka ja Albanec evo ja ce mu potvrdim Albanec je i so srekja neka mu je... :смешкање::смешкање::смешкање:

Abe brate zatvorena je diskusijava za mene Bratot po vera Mirlaem se otkaza da ni bide i brat po Krv jer vise saka da bide pobratim nego Brat. Cisto Torbeshka osobina....

Jakub Selimovski bil ojna losojet ama zatija deneska vo IVZ cvetaje ruzje ama neznaje on deka Labunishta ne je preko IVZ nego same placaje odza i same sobiraje pare na IVZ ni dinar ne i davaje a zasto zasto tolko im verujet... Ama zatija ko citira toja srbinot nushic , sega me tera ja da mu go citiram Todorovski makedonecot koj sto vika deka bile Makedonci.... Tija brate se vika propaganda nekoj ja goltal drug nesaka, Nekoj saka da bide necija zena drug saka da ostane muz,, Nekoj se naviknav da sedi vo tudz skut i ne kara zasto mije trazime nasa stolica, vika poudobno je vo skutot nejse negovo pravo nego gz ke saka ce go sene..

Ama ne mi kaza zasto nesakale od DPA da im stajet Albanec od Lanunishta da bide komandir na pogranicna policija nego trazile prav Albanec od Struga sto oja nesa pravete:sad:

Vo tvoite postovi retko moze da se vidi tocka, zapirka i sl.
I jazikov ne mi e nesto poznat.Na kakov jazik pisuvas?

Abdu-Rahman
28-01-11, 00:33
Vo tvoite postovi retko moze da se vidi tocka, zapirka i sl.
I jazikov ne mi e nesto poznat.Na kakov jazik pisuvas?

Interpukiskite znaci gi skokam koga sum vozbuden, jazikot e nashinski Goranski dijalekt.. Selam Brate

burhan
28-01-11, 00:54
Interpukiskite znaci gi skokam koga sum vozbuden, jazikot e nashinski Goranski dijalekt.. Selam Brate


Ne znam dali ima potreba da se potsetime deka oficijalen jazik na forumov e makedonskiot ako e promeneto nesto barem da pocneme site da pisuvame na svoj jazik.
Ova e samo opomena inaku drug pat ke pocnam da pisuvam na albanski cisto za da dokazam deka ne treba da pisuvate na drug jazik osven makedonskiot.
pozdrav

FukaraILM
28-01-11, 00:59
Ne znam dali ima potreba da se potsetime deka oficijalen jazik na forumov e makedonskiot ako e promeneto nesto barem da pocneme site da pisuvame na svoj jazik.
Ova e samo opomena inaku drug pat ke pocnam da pisuvam na albanski cisto za da dokazam deka ne treba da pisuvate na drug jazik osven makedonskiot.
pozdrav
Е ова е очигледна провокација,тој е макдонски јазик(дијалект), шо нема спорно ништо тука,!
И мислам дека би требало да се затвори темата, се врти во круг муабетот и се почнува да се укажува веќе некаков национализам??

Abdu-Rahman
28-01-11, 01:07
Ne znam dali ima potreba da se potsetime deka oficijalen jazik na forumov e makedonskiot ako e promeneto nesto barem da pocneme site da pisuvame na svoj jazik.
Ova e samo opomena inaku drug pat ke pocnam da pisuvam na albanski cisto za da dokazam deka ne treba da pisuvate na drug jazik osven makedonskiot.
pozdrav

Tvojot potpis e na Albanski pa nikoj nisto ne ti rece, a ti ako ne me razbiras znaci stvarno ne zborime Makedonski .... Jos jedan dokaz deka ne sme Makedonci:гушкање::гушкање:

I deka nas dijalekt e Slovenski a nikako Makedonski

Miralem
28-01-11, 01:19
Е ова е очигледна провокација,тој е макдонски јазик(дијалект), шо нема спорно ништо тука,!
И мислам дека би требало да се затвори темата, се врти во круг муабетот и се почнува да се укажува веќе некаков национализам??

Da... mislam deka treba da mu se stavi kraj. Nema drugo sto da se pisuva.... kogo sto go interesira,ima od pocetok da se iznacita... Ako e za vreganje i se vregjase.Ako e za provociranje se provocirase. Sto se imase za dokaz da se ponudi se ponudi.... koj kolku imase i edni i drugi. Koj imase kontra argumenti isto napravi,,, koj kolku imase i od edna strana i od druga.
Kolku covek sega mudro da zboruva i od bilo koja strana,za protivnikot samo neprijatel vo ocite ke mu bide. Edna Mudrost ja procitav vo Djulistan na Sadi Shirazi,veli vaka:

Ednas na eden prijatel mu rekov: "Odbrav vozdrzuvanje od razgovori zatoa sto vo zborovite ima i dobro i loso a vo ocite na neprijatelot pagja samo ona sto e loso." Ovoj veli na toa: "Neprijatelot e pogolem koga ke go vidi ona sto e dobro."

Neprijatel pominuva pokraj cestit covek
samo da go ocrni i da go prikaze opasen lazgo.
Vrlinata vo okoto na dusmanot e mana naj golema;
Sadi e Cveke,no vo ocite na neprijatelite e trn.
Jusuf a.s bese ubav kako hurija,
vo ocite na brakjamu neprijateli bese volk.
Soncevata svetlost,sto svetot go gree i osvetluva,
za okoto na slepiot mish (liljak) grda e i odvratna.
(Sadi Shirazi)

Abdu-Rahman
28-01-11, 01:22
Da... mislam deka treba da mu se stavi kraj. Nema drugo sto da se pisuva.... kogo sto go interesira,ima od pocetok da se iznacita... Ako e za vreganje i se vregjase.Ako e za provociranje se provocirase. Sto se imase za dokaz da se ponudi se ponudi.... koj kolku imase i edni i drugi. Koj imase kontra argumenti isto napravi,,, koj kolku imase i od edna strana i od druga.
Kolku covek sega mudro da zboruva i od bilo koja strana,za protivnikot samo neprijatel vo ocite ke mu bide. Edna Mudrost ja procitav vo Djulistan na Sadi Shirazi,veli vaka:

Ednas na eden prijatel mu rekov: "Odbrav vozdrzuvanje od razgovori zatoa sto vo zborovite ima i dobro i loso a vo ocite na neprijatelot pagja samo ona sto e loso." Ovoj veli na toa: "Neprijatelot e pogolem koga ke go vidi ona sto e dobro."

Neprijatel pominuva pokraj cestit covek
samo da go ocrni i da go prikaze opasen lazgo.
Vrlinata vo okoto na dusmanot e mana naj golema;
Sadi e Cveke,no vo ocite na neprijatelite e trn.
Jusuf a.s bese ubav kako hurija,
vo ocite na brakjamu neprijateli bese volk.
Soncevata svetlost,sto svetot go gree i osvetluva,
za okoto na slepiot mish (liljak) grda e i odvratna.
(Sadi Shirazi)

Brate tuka nema prijateli neprijateli tuka site sme braka , moze da se slozuvame so stavovite ili ne ali toa ne ne pravi neprijteli... Nikogo nema da opreme vo poleto

Mlad_Musliman
28-01-11, 02:05
Interpukiskite znaci gi skokam koga sum vozbuden, jazikot e nashinski Goranski dijalekt.. Selam Brate

Ne sum znael deka Goranskiot jazik ili dijalekt, e sostaven od mesavina Makedonski i Srpski jazik.

Fakt e deka ima mnogu da se uci od ovoj Forum.:дада:

Abdu-Rahman
28-01-11, 02:11
Ne sum znael deka Goranskiot jazik ili dijalekt, e sostaven od mesavina Makedonski i Srpski jazik.

Fakt e deka ima mnogu da se uci od ovoj Forum.:дада:

Brate nema Makedonski nema Srpski nema Bugarski se e toa slovesnki a drugoto se dijalekti so edinstvena pricina sto se se razbirlivi megju sebe.....

Pa bujrum ako sakas moze da te naucim i nashinski , da zns moze ce ti pritrebe nekoga ne se znje ....

Selmin ibn Alil
28-01-11, 04:13
......................................

Dime
28-01-11, 05:06
Vo Bitola isto ima dosta pripadnici od ovaa grupa i mnogu dobro se sekavam koga bev mnogu mal imase i nekoi deca vo moeto uciliste od niv, no tie so nivnite semejstva uporno tvrdea deka se Makedonci muslimani i sakaa da se druzat so makedonskite deca, zboruvaa samo makedonski, i bea so ogromna zelba za integracija vo makedonskata nacija. Ama, poveketo Makedonci odokolu (soucenici, sosedi itn.) osven sto gi narekuvaa Torbesi (dobro se sekavam deka toa za niv bese navredlivo), gi narekuvaa vo golema mera i "Shiptari" i neretko gi otfrlaa od drustvo i nekakva poseriozna socijalizacija. Pa tie se zatvoraa vo sebe, vo grupi i obicno drugite potajno gi narekuvaa "Shiptarite". Vo 2001 godina koga se palea kuki i dukani na Albanci, mnogu od niv isto bea markirani kako "Shiptari" i im gi zapalija dukanite, iako tvrdea deka se Makedonci i molea toa da ne im se pravi. I taka, vo taa situacija, verojatno nemajki sto da pravat, mnogu od niv i navistina pocnaa da se deklariraat kako Albanci, decata da gi pustaat na skolo so Albanci itn. pa denes site tie Makedonci so gi narekuvaa "Shiptari" nesto im se lutat, bozem bile 'predavnici na makedonskata nacija' (???) Ne znam sto da recam, se nadevam razbirate nesto, mene ne mi e bas jasno... koj komu e predavnik, koj kogo sakal, koj sto bil i kolku...

muslimgoranin
28-01-11, 12:17
Ne sum znael deka Goranskiot jazik ili dijalekt, e sostaven od mesavina Makedonski i Srpski jazik.

Fakt e deka ima mnogu da se uci od ovoj Forum.:дада:goranskiot e slovenski jazik , dialekt poseben . ne e ni sostaven od makedonski pa ni srpski pa ni bosanski .
nego e svoj dialekt zboruvan megu nasincite.

muslimgoranin
28-01-11, 12:19
Vo Bitola isto ima dosta pripadnici od ovaa grupa i mnogu dobro se sekavam koga bev mnogu mal imase i nekoi deca vo moeto uciliste od niv, no tie so nivnite semejstva uporno tvrdea deka se Makedonci muslimani i sakaa da se druzat so makedonskite deca, zboruvaa samo makedonski, i bea so ogromna zelba za integracija vo makedonskata nacija. Ama, poveketo Makedonci odokolu (soucenici, sosedi itn.) osven sto gi narekuvaa Torbesi (dobro se sekavam deka toa za niv bese navredlivo), gi narekuvaa vo golema mera i "Shiptari" i neretko gi otfrlaa od drustvo i nekakva poseriozna socijalizacija. Pa tie se zatvoraa vo sebe, vo grupi i obicno drugite potajno gi narekuvaa "Shiptarite". Vo 2001 godina koga se palea kuki i dukani na Albanci, mnogu od niv isto bea markirani kako "Shiptari" i im gi zapalija dukanite, iako tvrdea deka se Makedonci i molea toa da ne im se pravi. I taka, vo taa situacija, verojatno nemajki sto da pravat, mnogu od niv i navistina pocnaa da se deklariraat kako Albanci, decata da gi pustaat na skolo so Albanci itn. pa denes site tie Makedonci so gi narekuvaa "Shiptari" nesto im se lutat, bozem bile 'predavnici na makedonskata nacija' (???) Ne znam sto da recam, se nadevam razbirate nesto, mene ne mi e bas jasno... koj komu e predavnik, koj kogo sakal, koj sto bil i kolku...


e da tocno e ...krivdica e vasa.. denes albancite gi prevlekuvaat bidejki se muslimani za da gi albanizirat a toa so vasa pomos.

torbesh

Miralem
28-01-11, 14:18
Samo uste bi gi zamolil clenovite da ne me gnjavat po licni poraki so "dokazite",neka gi iznesat javno na forumot. Dokazite sekoj treba da gi vidi... ako voopsto smeta deka istiot "dokaz" ne e sram za nego i deka voopsto lici na dokaz.

burhan
28-01-11, 19:55
Tvojot potpis e na Albanski pa nikoj nisto ne ti rece, a ti ako ne me razbiras znaci stvarno ne zborime Makedonski .... Jos jedan dokaz deka ne sme Makedonci:гушкање::гушкање:

I deka nas dijalekt e Slovenski a nikako Makedonski

Potpisot e druga rabota ne go pustam kako komentar potpisot jas, na kraj kraeva ti ne mora da go citas potpisot, a i ne e vistina deka nikoj ne mi ima receno nisto za potpisot imase reakcii no ne bea tocni reakciite zatoa sto ne mora da znaci deka sum go stavil ovoj potpis za provokacija sum go stavil na albanski zatoa sto taka se cuvstvuvam podobro i nkraj toa e ajet od Kuranot nema vrska dali e na albanski ili makedonski.

burhan
28-01-11, 19:56
Megutoa se slozuvam so nekoi braka deka treba i se dade kraj na temava veke s e se vrtime na edno mesto i nisto ne postignuvame pozdrav

Miralem
28-01-11, 21:08
Megutoa se slozuvam so nekoi braka deka treba i se dade kraj na temava veke s e se vrtime na edno mesto i nisto ne postignuvame pozdrav

Sega brat ne preostanuva nisto sem provociranje. Mislam deka se' e jasno.

Abdu-Rahman
28-01-11, 22:09
Vo Bitola isto ima dosta pripadnici od ovaa grupa i mnogu dobro se sekavam koga bev mnogu mal imase i nekoi deca vo moeto uciliste od niv, no tie so nivnite semejstva uporno tvrdea deka se Makedonci muslimani i sakaa da se druzat so makedonskite deca, zboruvaa samo makedonski, i bea so ogromna zelba za integracija vo makedonskata nacija. Ama, poveketo Makedonci odokolu (soucenici, sosedi itn.) osven sto gi narekuvaa Torbesi (dobro se sekavam deka toa za niv bese navredlivo), gi narekuvaa vo golema mera i "Shiptari" i neretko gi otfrlaa od drustvo i nekakva poseriozna socijalizacija. Pa tie se zatvoraa vo sebe, vo grupi i obicno drugite potajno gi narekuvaa "Shiptarite". Vo 2001 godina koga se palea kuki i dukani na Albanci, mnogu od niv isto bea markirani kako "Shiptari" i im gi zapalija dukanite, iako tvrdea deka se Makedonci i molea toa da ne im se pravi. I taka, vo taa situacija, verojatno nemajki sto da pravat, mnogu od niv i navistina pocnaa da se deklariraat kako Albanci, decata da gi pustaat na skolo so Albanci itn. pa denes site tie Makedonci so gi narekuvaa "Shiptari" nesto im se lutat, bozem bile 'predavnici na makedonskata nacija' (???) Ne znam sto da recam, se nadevam razbirate nesto, mene ne mi e bas jasno... koj komu e predavnik, koj kogo sakal, koj sto bil i kolku...

Da ima znaci i ti si svedok deka postojat i deka ne se nitu Makedonci nitu Albanci nitu Turci .. Torbeshi sogragjaniu ... Blagodaram na iskreniot post

Albancite i Makedoncite vo 2001va se tepaa a Torbeshite gubea 2:0

Abdu-Rahman
28-01-11, 22:11
Sega brat ne preostanuva nisto sem provociranje. Mislam deka se' e jasno.

Da Brat ubavo e koga nekoj ke priznae deka namerata mu e provociranje so se gleda i po toa dek aod site postovi 60 % se negovi na temava...
Moderno se vika spamer

Abdu-Rahman
28-01-11, 22:12
Potpisot e druga rabota ne go pustam kako komentar potpisot jas, na kraj kraeva ti ne mora da go citas potpisot, a i ne e vistina deka nikoj ne mi ima receno nisto za potpisot imase reakcii no ne bea tocni reakciite zatoa sto ne mora da znaci deka sum go stavil ovoj potpis za provokacija sum go stavil na albanski zatoa sto taka se cuvstvuvam podobro i nkraj toa e ajet od Kuranot nema vrska dali e na albanski ili makedonski.

I ti brate ako ne mi go razbiras dijalektot ne me citaj , polni nesto sto razbiras