PDA

View Full Version : Во Струга денеска беше преcтавена т.н. Торбешка повелба


Страници : 1 2 [3]

El Muslima
24-06-11, 01:28
:selam:

Ајде една кратка информација.

Директорот на ПИОМ, Хисни Јакупи, минатата година отпушти од работа албанка само затоа што реши да стави марама. Ви се молам, како може во неговиот мандат ова да се дозволи. Толку човекот избрзал со отпуштањето што ги прекришил сите можно законски одредби. Сега овој слурчај е пред Управен Суд. Кога судот ќе ја врати сестрата на работа, ќе има огроман пресс конференција каде овој ист човек, од редовите на ДУИ, ќе биде посочен како исламофоб.

Човекот е толку дрзок, да воопшто не сакаше да не прими на разговор за да ни објасни што се случува и зошто толку бргу ја отпушил сестрава. Но на сите ќе им дојде крајот.
Жал ми е што немаше одговор од судот пред изборите, за да имаат време овие од ДУИ да го шутнат кај исламофобите во ДПА.
Но како и да е, сите челници на ДУИ беа информирани за овој случај, но ништо не направија.
Значи, немаме официјален правилник во кој би стоело дека државните службеници имаат право на свој верски идентитет.
Забележена е дискраминација на сестри со марама во доминантни албански училишта од страна на директори и професори, но сепак, државниот образовен инспекторат не се изјаснува по ова прашање...
40 год. на жените им беше забрането да се сликаат со марама. Иако дојде новата опрема за сликање а со тоа и правилникот, сепак ниту еден службеник албанец не се осмели да каже, алооо имате тука лист дека е дозволено сликањето.

За разлика од Миралем, јас позади секое ова тврдење имам фаилови (досиеа) каде е евидентно кршењето на основните човекови права и верски слободи, кои се аминуваат од надлежните албански функционери или само се премолчуваат.

Сепак не е се така негативно. Има и меѓу нив луѓе кои се горди на својот исламски идентите и верата ја ставаат пред нацијата а со тоа им се од корист на умметот. Но сепак тоа се само службеници кои немаат никаква моќ на одлучување или менување на работите.

Kul_Allahu_Ekber
24-06-11, 02:20
Pa ne treba da nie cudno,sto sestrite gi brkaat od rabota,zasto nosat marama, kako prvo ne ziveeme vo serijatcka drzava,drugo ova e tagutcka mnoguboska drzava, i zenata muslimanka ke nema pravata,kako sto i gi dal Allah vo kuranot, vo ovaa Tagutcka drzava.

Burak
24-06-11, 03:39
EH TOJ SKENDERBEG,DENES CITAV ZA NEGO ...SE PLASAM DEKA IMA MNOGU NEGOVI SLEDBENICI DENESKA.UCETE ISTORIJA ,CITAJTE.VODACOT NA KRSTONOSNITE VOJSKI ZA BALKAN DENES E HEROJ NA ALBANCITE I SITE MOLCAT. A TIE STO GO SAKAAT DENES NE PRESTEVUVAAT,TAKA LI E MIRALEME.

Зул Карнејн
24-06-11, 08:52
:смешкање::смешкање::смешкање::смешкање::смешкање: :смешкање::смешкање::смешкање::смешкање::смешкање:

Албанското знаме претставува орел на црвена позадина, користен од Скендербег во востанието против Осмалниите. Албанците се нарекуваат себе „Shqiptarët“ (), што на албански значи „Синови на Орлите“ во слободен превод).
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови].D0.95. D1.82.D0.BD.D0.B8.D1.87.D0.BA.D0.B8_.D0.BE.D0.B1.D 0.B5.D0.BB.D0.B5.D0.B6.D1.98.D0.B0

Синови на орлите... СУБХАНАЛЛАХ!!

Зул Карнејн
24-06-11, 08:59
....туку со добивање на ТОРБЕШ како националност би се здобиле со привилегии како и останатите народи со што би се зголемил процентот на муслимани во сите јавни институции.

Нема потреба од нова нација ахи. Ниту од користење на недокажан термин за народ со над 130.000 припадници. Постои опасност од “крадење“ на тој народ од страна на некоја посилна помоќна нација, па тој народ да биде “тројански коњ“ во оваа држава Македонија, што ако е во корист на Турција, јас сум “ЗА“, ќафирите би се спротивставиле, но ако е за некоја светска секта пикната во многу земји со членови кои појма немаат од Ислам како што е фицко ц., тогаш сум “ПРОТИВ“, има голема опасност Исламот да биде злоупотребен, а тоа јас не би го дозволил. АЛЛАХ ќе ми Помогне ИншАллах.
Се што треба е да не се создаде атмосфера на ’раѓање’ нови народи, они веќе постојат, проблемот е во две работи: нивното потекло и нивните дела (придонес) кон останатите, се што не е во корист на Исламот треба или да се елиминира (јок, не мислам на убивања...) или да се игнорира, без предумисла и по автоматизам.

:selam:

Burak
24-06-11, 11:20
Nemozes ni ti ni ja da negiraat edna nacijaNi politikata,ni ficko, ni nikoj drug ne e biten ovde.Sekoj narod si e prikazna za sebe.A tebe ako ti kazam da bides bugar ke prifatis li? Znaci sekoja nacija si ima svoi vrednosti i vo sekoja nacija ima pravi muslimani i lazni muslimani.Dali e bitno nekoj da ima nacija.Pa bitno e! Koj ja negira svojata nacija ke zavrsi vo dzehenem.No i onoj koj ja vozdiga svojata nacija ke zavrsi vo dzehenem.Torbesite bile,postoele i ke postojat insaAllah.

MehmedAliPasa
24-06-11, 12:07
Koj ja negira svojata nacija ke zavrsi vo dzehenem.No i onoj koj ja vozdiga svojata nacija ke zavrsi vo dzehenem.Torbesite bile,postoele i ke postojat insaAllah.
Amin!
Po jasno od ovaa recenica brate Burak mislam deka nemoze da se opise.
I neka ova bide fil na temata i voedno da si halalime site medju sebe dokolku nekoj se pocuvstvuval navreden na nekoj nacin od iznesuvanjeto na drug soforumec i neka ni bide pouka za vo idnina da se pocituvame i da se sakame najnapred kako braca po Din i Iman,a potoa i kako individui i sonarodnici.
Jas samo bi dodal uste deka nemoze nitu eden Albanec ili "Albanec",ili Makedonec("Makedonec") tolku mnogu da me mrazi,kolku sto jas mozam da go sakam,no vo sekoj slucaj kako MUSLIMAN,a ne kako Albanec ili Makedonec ili nesto drugo.

Kul_Allahu_Ekber
24-06-11, 14:10
:selam:AH be Allahovi robovi, na forumot pise jasno ISLAMSKI DAWETCKI CENTAR NELI ???? A STO SEGA OD ISLAMSKI DAWETCKI CENTAR, ISLAMSKI, POLITICKI CENTAR ISKOCI DAJTE PRIBERETE SE OSTAVI TE SKENDER BEK TRTE MRTE,ZEMETE UCETE ZA ALLAHOVATA VERA NE SE ZAMARAJTE SO POLIKICKI RABOTI, DA NE UPADNETE VO NEKOJ SIRK PA KE SE CUDITE STO VE NASLO,

Зул Карнејн
24-06-11, 14:59
Ако не бевме Муслимани, којзнае во каква омраза би живееле... како грците бугарите македонците србите хрватите... национализам.
Ма што е битно веќе, кој каков е кој што планира.. едноставно да го чуваме и истакнуваме Исламот, оти СЕ останато е замка, лажна нада.. браќата што ме знаат лично знаат отприлика како се снаоѓам и во какви ситуации се наоѓам, од приватни па се до општествени.... :Ѕ

Miralem
24-06-11, 15:13
Koga ke se vperi prst vrz nekogo togas toa ke se zapecati kako taka. Ako covek navede stroga zabrana za alkoholot i togas nekoj ke skokne i ke go kritikuva ako popusta vo nesto,povtorno ke bide iskritikuvan (negativno).
Ako kaze deka treba da se glasaat Hristijani togas e otpadnik,ako kaze deka ne treba da se glasaat hristijani povtorno e otpadnik.... sto treba da se priznae ne mi e jasno. Deka treba da gi glasam Kafirite ?

Sto da vi kazam.... Allah da ni se smiluva. Nemozam i NESMEAM da bidam protiv Albancite I NEMA DA BIDAM. Ako treba da priznaam deka treba da gi mrzam,toa priznanie nikogas nema da go slusnete i smetajte me za ohol.
Deka treba da mrazam i Torbesi i toa priznanie nikoj nema da go slusne od mene.

Da vidime koj e ohol:

Затоа, биди малку своетлив, врати се на твојот идентитет, не се срами од тоа што си, и работи со својот народ.
Ako mene mi se obrakjate,"Daija",jas imam pravo da se cuvstvuvam i Kinez i interesno i Kinez da se cuvstvuvam nema nikoj da digne pobuna no ako kazam deka se Cuvstvuvam Albanec,togas sum gresen.
Ti li Daija ke mi kazes koj e mojot identitet ? Zarem ne go smetas ova za precenetost ? Da ne si se preumislil ti malku poveke pa smetas deka tocno za sekogo mozes da kazes koj sto e ? Voopsto ne se sramam od toa sto sum i od toa sto cuvstvuvam deka sum od toa za sto imam Dokaz a ne prikasnki i secii necii idei. Toa e isto,Daija,kako jas da mu kazam na nekoj Torbes da se vrati kon svojot Identitet i kon svojata vistinska nacija (Albanskata) a ne se cuvstvuva kako takov.

Za 5 mina cela nacija da osudis toa ti se vika niskost.

Kazi mi Daija za sto treba da se izvinam odma da go storam toa.Jas do sega ne vidov nikakva pricina da mu se izvinam na nekogo,taka,ohol postanav... predocimi uste ednas.Za sto treba i na kogo treba jas da mu se izvinam ?

Kul_Allahu_Ekber
24-06-11, 15:24
Islamot ne se mesa so skender bek ili so Aleksandar makedonski,ili ne znam so sto, vo koe nema nikakov hajr,i sto e naj zalno,kaj Allah ne igra nikakva uloga nacijata, bas ne gledam covek kakva nacija je, jas gledam musliman i kafir taka gi delam lugeto vo vera, zasto kaj Allah e bitna verata koja e a ne nacijata,ili bojata na covekot.

gv lautka
24-06-11, 15:46
Нема потреба од нова нација ахи. Ниту од користење на недокажан термин за народ со над 130.000 припадници. Постои опасност од “крадење“ на тој народ од страна на некоја посилна помоќна нација, па тој народ да биде “тројански коњ“ во оваа држава Македонија, што ако е во корист на Турција, јас сум “ЗА“, ќафирите би се спротивставиле, но ако е за некоја светска секта пикната во многу земји со членови кои појма немаат од Ислам како што е фицко ц., тогаш сум “ПРОТИВ“, има голема опасност Исламот да биде злоупотребен, а тоа јас не би го дозволил. АЛЛАХ ќе ми Помогне ИншАллах.
Се што треба е да не се создаде атмосфера на ’раѓање’ нови народи, они веќе постојат, проблемот е во две работи: нивното потекло и нивните дела (придонес) кон останатите, се што не е во корист на Исламот треба или да се елиминира (јок, не мислам на убивања...) или да се игнорира, без предумисла и по автоматизам.

:selam::selam:Акхи,лом гинаправифме Тастатуриве,за да докажеме нештп едноставно ,разбери,НИКОЈ ЕН ОСНОВА НАЦИЈА,МАКЕДОНИЈА(ФИРОМ)Е ДЖАВА НА ЕТНИЧКИ ЗАЕДНИЦИ И НИЕ ДА НАПРАВИЕМ ТАКВА ЕТНИЧКА ЗАЕДНИЦА И ТОА ЧЕ ГО НАПРАВИМЕ ВО БЛИСКА ИДНИНА СО ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ОВАА ДРЖАВА АФТОМАТСКИ ВЕЛУВАМЕ КАКО ПОСЕБЕН ЕТНОС ВО ТАА ДРЖАВА ЗАТОА НЕ ВО СЕ ЈАСНИ РАБОТИВЕ...

ТИ СИ БИЛ МАКЕДОНЕЦ И СО ПРИМАНЈЕТО НА ИСЛАМОТ СИ СТАНАЛ МАКЕДОНЕЦ МУСЛИМАН ПРЕТХОДНО СО БОЛ МАКЕДОНЕЦ ХРИСТИЈАНИН И ЗА ТЕБЕ НЕЕ СПОРНО НИШТО И НЕ СЕ ЗАМАРАЈ СО ВА НИ СО ФИЧКОО..

Ти и да сакаш да бидеш торбеш неможеш,бидиси тоа што си и бидиму покорен на твојот Створител Џ.Ш ..

еве јас сум торбеш ти си македонец муслиман -верата ние иста ама обичаите традицијата ние тука се разликуваме тука ,значи сме различни од сите незначи ако си примил ислам афтоматски стануваш торбеш,нее тоа така ,не се сите муслимани воедно и торбеши,,не мешајтеги работиве..

Селам Алејкум

gv lautka
24-06-11, 15:50
Kako god... so nas prvo bea Kaurite mnozinstvo,hajr od toa nikakva se nemase. Sega nekase Albancite i mnogu ni e podobro.Elhamdulillah se setivme na vreme.InsAllah i vie ke se setite.:selam:Каури или христијани ,никогаш не биле мнозинство во споредба со муслимани(кај вас во вашите маеста) ,затоа ти велам сме на различни старани на кој воопшто не се разбираме ни со мене ни со никого што коментиран на оваа тема ,, ,,А ШТО ВИ ФАЛЕШЕ КОГА БЕФТЕ САМО ,И НЕЗАВИСНИ ЕДНИ ОД ДРУГИ (општина лабуништа) зарем има подобро од тоа,:вслм:што им фали на ТОРБЕШИТЕ во општина РОСТУШЕ,пласница,жупа,,ЗОШТО ТИЕ НЕ СЕ ПРИПОЕНИ ДО ДЕБАР,КИЧЕВО И ГОСТИВАР,затоа површински ги разбирате работиве..

gv lautka
24-06-11, 16:07
Koga ke se vperi prst vrz nekogo togas toa ke se zapecati kako taka. Ako covek navede stroga zabrana za alkoholot i togas nekoj ke skokne i ke go kritikuva ako popusta vo nesto,povtorno ke bide iskritikuvan (negativno).
Ako kaze deka treba da se glasaat Hristijani togas e otpadnik,ako kaze deka ne treba da se glasaat hristijani povtorno e otpadnik.... sto treba da se priznae ne mi e jasno. Deka treba da gi glasam Kafirite ?

Sto da vi kazam.... Allah da ni se smiluva. Nemozam i NESMEAM da bidam protiv Albancite I NEMA DA BIDAM. Ako treba da priznaam deka treba da gi mrzam,toa priznanie nikogas nema da go slusnete i smetajte me za ohol.
Deka treba da mrazam i Torbesi i toa priznanie nikoj nema da go slusne od mene.

Da vidime koj e ohol:

Ako mene mi se obrakjate,"Daija",jas imam pravo da se cuvstvuvam i Kinez i interesno i Kinez da se cuvstvuvam nema nikoj da digne pobuna no ako kazam deka se Cuvstvuvam Albanec,togas sum gresen.
Ti li Daija ke mi kazes koj e mojot identitet ? Zarem ne go smetas ova za precenetost ? Da ne si se preumislil ti malku poveke pa smetas deka tocno za sekogo mozes da kazes koj sto e ? Voopsto ne se sramam od toa sto sum i od toa sto cuvstvuvam deka sum od toa za sto imam Dokaz a ne prikasnki i secii necii idei. Toa e isto,Daija,kako jas da mu kazam na nekoj Torbes da se vrati kon svojot Identitet i kon svojata vistinska nacija (Albanskata) a ne se cuvstvuva kako takov.

Za 5 mina cela nacija da osudis toa ti se vika niskost.

Kazi mi Daija za sto treba da se izvinam odma da go storam toa.Jas do sega ne vidov nikakva pricina da mu se izvinam na nekogo,taka,ohol postanav... predocimi uste ednas.Za sto treba i na kogo treba jas da mu se izvinam ?:selam:А кој некаде напишал или рекол дека е протиф Албанците ,турците ,бошнаците,и никој нее протиф никого БРЕЈЈЈ..

Ние сакаме како што ние ги сакаме и почитуваме другите така и нас да не сакаат и почитуваат ,не сакаме на наша адреса да добиваат рејтинг,
ТУЏО НЕ САКАМЕ СВОЕ НЕ ДАВАМЕ ,тоа што ни припаџа да си го земеме ,СЕКОЈ МОРА ДА МЕ ПРИФАТИ ТАКОФ КАКО ШТО МЕ СОЗДАЛ Аллах џ.ш и тука нема дилеми..а КОЈ ГЛАСА ЗА ХРИСТИЈАНИН,ние не гласафме за тие кои ги спомнуваш ,ако ФИЈАТ,Мемет, РЕЈХАН за тебе се христијани,тогаш и Арбен Лабуништа е христијанин,,ако ти не сметаш нас ПЕИ како неверници тогаш јас уште поголеми неверници ве сметам вас од Дуи..

овде велиш ако некој ме праша за протиф Торбешите никогаш нема да бидам,а фсушнос најголем притвник си за таја етничка заедница како го базираш ти тој стаф,наспроти тоа ние никаде не кажафме дека сме протиф некого кој припаџа на исламската религија..

И затоа И ДАИЈА и сите ти сугерираа да се извиниш токму за ова зошто и ти си припадник на Торбешката заедница а ,најгомел противник си самиот на себе,НЕМОЖЕ ЧОВЕК ДА ИМА ЧИУСТВО ЗА НЕШТО НА КОЕ НЕ ПРИПАЏА..

но и ако ти така си одлучил биди си Албанец ,кој те брани ,но аки си во можнос помогнини нас торбешиве ,твоите комшии со селани,бРача по вера нека успеат да си земаат тоа што им СЛЕДУВА а немој јавно да не напајаш вака така (ИЗМИСЛЕН ПОИМ БИЛЕ ТОРБЕШИТЕ И РЕД ДРУГИ РАБОТИ ,И ДА СМЕ ИЗМИСЛЕн,, фАКТ Е ДЕКА СМЕ РАЗЛИЧНИ ОД СИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ)!!!!,,,ТУКУ КАЖИ Аллах џ.ш да ви помоигне Да успеЕте ,а не само лошо лошо и пак лошо за сопствениот народ..:вслм:АКО НЕ НИ СЕ ИЗВИНИШ НА НАС ТОРБЕШИВЕ ТИ СТАНУВАШ ОХОЛЛЛ...А НИЕ НИКАДЕ НЕ ВЕ НАВРЕДИФМЕ ВАССС:вслм:


сО ГОДИНИ ДЕБАТИРАМ НА ОВА ПОЛЕ СО ТЕБЕ ,НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ СИ НА САМИОТ НА СЕБЕ...
Свести се и оставине да продолжиме со проектот..

Зул Карнејн
24-06-11, 16:10
:selam:

Шипо, значи вака: штом некој е МУСЛИМАН, ама баш Муслиман, тој ми е брат и јас можам ем да научам од него, ем да се поддржуваме. Ако сака и јапонец нека е. Муслиман, толку.
А да го сакам шипот ахмети повеќе од.... од некои сираци што ете, ги мрзи да работат а питаат например, не доаѓа во предвид. Ниту фицко. Затоа што еден мрзелив, баш мрзелив питач, ми вреди повеќе од тие двајца. Различни се, не викам не, ама и ахмети шипот, и фицко “торбешот“ се залагаат за работи кои бре, не се во полза на Исламот... јас не сум се замарал со политика, ама баш ИншАллах сакам да видам за што ќе се залагаат пратениците од ПЕИ 5 или7-мина незнам колку биле, баш сакам да ги видам нив. Шипот ахмети ете побара коњ и скендербег, доби. Побара присилно јазик, доби. Побара присилно уште еден кип плус до тој ’сончевиот’, и доби. Побара тој мутиран кип од орел, бивш византиски симбол, да стои на некои џамии, и доби.
И сите овие работи ги направил со присилување или со поткуп, и двете работи ЗАБРАНЕТИ ЗА МУСЛИМАН!
Значи шипот ахмети испаѓа од игра, он е шиптар (син на орелот, така се преведува), а браќата по вера, Муслимани, кои велат “ние сме албанци“, тие и се Албанци. Само кога ќе го мразат тој кип, како што јас го мразам сончевиот кип. Ете тоа за шипот ахмети.
А цанко ќе го видиме велам ИншАллах баш би ме радувало било кој да допринесе за Ислам. Јас бев голем штетник, од мали години завршував крупни (штетни) работи од широки размери, ИншАллах да си го збогатам речникот уште некое време и ќе почнам книга, како од ќафир-мафиоза дојдов до ИСЛАМ ЕЛХАМДУЛИЛЛАХ! :forgive: ЕЛХАМДУЛИЛЛАХ!...

И не се замарајте веќе, фицко бацко ахмети грујомер овој оној... они зимаат по некоја илјада евра месечно, харам да им бидат тие пари!
Гледајте си го братството верата животот, Аллах да ве Чува. Знајте дека шеки проклетиот ви прави сплетки, сите сме оставани на искушувања понекогаш, увек само заради - кипови и идоли.

(komentarot bese za Miralem)
:selam:

gv lautka
24-06-11, 16:15
Ako Fijat deluva kako posebna grupa ili ne, so fajde ke ima Islamot?Nemojte dase lazete, tuku pod hitno ucetego Islamot, zada nemozat nekoi kako Fijat dasi igraat so glasot na Muslimanot.:selam:Исламот нема да има Фајде ни до Фијат и неговата дружина,кој во споредба со Али и неговата дружина или Тачи , се многу слаби дури и нечујни,,

Така да ако станува збор за Исламот и оговорноста ако ја барате кај Фијат ,тоа е голема грешка се знае каде треба да ја барате таја одговорнос но и тамо да ја барате и тие не се криви зошто политика и ИСЛАМ нема заедничкооо,баре тоа е кај нас така и така се движат засега настаните..се надевам ви се познати случувањата овде:вслм:

Исламот и вредностите на исламот нај прво треба да ги бараме и расчистиме во ИВЗ а не во политичките партии ,што јас сметам и оваа таканаречена искамска институција сепак е партиска него исламска..
:вслм::вслм::вслм::вслм:

Kul_Allahu_Ekber
24-06-11, 16:25
More na toj ali ahmeti treba da mu se zeme glavata,i da se sramni so zemja, kolku muslimani ubi toj proklet Kafir vo 2001 godina, Pijandura edna

Abdu-Rahman
24-06-11, 17:50
Koga ke se vperi prst vrz nekogo togas toa ke se zapecati kako taka. Ako covek navede stroga zabrana za alkoholot i togas nekoj ke skokne i ke go kritikuva ako popusta vo nesto,povtorno ke bide iskritikuvan (negativno).
Ako kaze deka treba da se glasaat Hristijani togas e otpadnik,ako kaze deka ne treba da se glasaat hristijani povtorno e otpadnik.... sto treba da se priznae ne mi e jasno. Deka treba da gi glasam Kafirite ?

Sto da vi kazam.... Allah da ni se smiluva. Nemozam i NESMEAM da bidam protiv Albancite I NEMA DA BIDAM. Ako treba da priznaam deka treba da gi mrzam,toa priznanie nikogas nema da go slusnete i smetajte me za ohol.
Deka treba da mrazam i Torbesi i toa priznanie nikoj nema da go slusne od mene.

Da vidime koj e ohol:

Ako mene mi se obrakjate,"Daija",jas imam pravo da se cuvstvuvam i Kinez i interesno i Kinez da se cuvstvuvam nema nikoj da digne pobuna no ako kazam deka se Cuvstvuvam Albanec,togas sum gresen.
Ti li Daija ke mi kazes koj e mojot identitet ? Zarem ne go smetas ova za precenetost ? Da ne si se preumislil ti malku poveke pa smetas deka tocno za sekogo mozes da kazes koj sto e ? Voopsto ne se sramam od toa sto sum i od toa sto cuvstvuvam deka sum od toa za sto imam Dokaz a ne prikasnki i secii necii idei. Toa e isto,Daija,kako jas da mu kazam na nekoj Torbes da se vrati kon svojot Identitet i kon svojata vistinska nacija (Albanskata) a ne se cuvstvuva kako takov.

Za 5 mina cela nacija da osudis toa ti se vika niskost.

Kazi mi Daija za sto treba da se izvinam odma da go storam toa.Jas do sega ne vidov nikakva pricina da mu se izvinam na nekogo,taka,ohol postanav... predocimi uste ednas.Za sto treba i na kogo treba jas da mu se izvinam ?

Znaes zosto go sakam forumov kako nacin na debatiranje, zatoa sto sekoj nas pisan tekst stanuva Istorija. ( a ti vo poveke pisani tekstovi tvrdish deka si Torbesh jas i ti imam debatirano za toa) znaci nikoj ne ti go nametnal toa ti sam tvrdish deka si Torbesh, deka ne se stramish deka si Torbesh, deka za povisoki interesi treba da bideme Albanci posto tie se mnozinaskata muslimanska zaednica vo R.M vo toj kontekst i sto pati ni go postirase dekalracijata na Izetbegovic. Ti sam tvrdeshe deka si Torbesh ama sakas da bidesh Albanec posto tie bile mnozinstvo i demek samo tie imale pravo da bidat muslimani(jas taka te svativ) i sega odednash zaboravash sto se si kazal...Ama zaboravah i deka tvoeto go ima na forumov ko istoriski dokaz... Utre koga ti ke se pretopis vo Albanskiot etnos moze nekoj tvoj vnuk ili pravnuk ke dojde do toj dokument i ke stane pak Torbesh ke gi otkrie pak svoite koreni... Taka da vo idnina vnimavaj sto pisuavas posto Istorijata sega se pisuva hartija ne na fosili

Зул Карнејн
24-06-11, 17:52
More na toj ali ahmeti treba da mu se zeme glavata,i da se sramni so zemja, kolku muslimani ubi toj proklet Kafir vo 2001 godina, Pijandura edna

Не само тој, и љупчо и бучко и љубе и уште неколкумина, контролирани од истото ѓубре што ги котролира сите “фаци“ во нашава политика - западните сенатори и човекојадци.

Miralem
24-06-11, 18:43
Znaes zosto go sakam forumov kako nacin na debatiranje, zatoa sto sekoj nas pisan tekst stanuva Istorija. ( a ti vo poveke pisani tekstovi tvrdish deka si Torbesh jas i ti imam debatirano za toa) znaci nikoj ne ti go nametnal toa ti sam tvrdish deka si Torbesh, deka ne se stramish deka si Torbesh, deka za povisoki interesi treba da bideme Albanci posto tie se mnozinaskata muslimanska zaednica vo R.M vo toj kontekst i sto pati ni go postirase dekalracijata na Izetbegovic. Ti sam tvrdeshe deka si Torbesh ama sakas da bidesh Albanec posto tie bile mnozinstvo i demek samo tie imale pravo da bidat muslimani(jas taka te svativ) i sega odednash zaboravash sto se si kazal...Ama zaboravah i deka tvoeto go ima na forumov ko istoriski dokaz... Utre koga ti ke se pretopis vo Albanskiot etnos moze nekoj tvoj vnuk ili pravnuk ke dojde do toj dokument i ke stane pak Torbesh ke gi otkrie pak svoite koreni... Taka da vo idnina vnimavaj sto pisuavas posto Istorijata sega se pisuva hartija ne na fosili

Nikade ne sum rekol deka sum Torbes. Nitu se sramam od ona sto sum,sto god da sum,pa i cigan pa i torbes i turcin i albanec,sto god... voopsto ne e bitno,bitno e da znam sto sum.
Jas velam bujrum da izneseme dokazi,sakam da znam STO SUM. Ako mi dadete dokazi deka sum Torbes,deka postoi Torbeska nacija togas so zadovolstvo i so Golemi bukvi na popisot da se napisam TORBES. Ama ako mi dadete dokazi. Ova e toa jas sto go velam e sega dokazi normalno nema,odma Miralem stana neprijatel N01 NA SVOJOT NAROD. Ne skokaj te be deca,jas od sesrce go cenam na sekoj insan kako god da se cuvstvuva i kinez neka e,bitno da e Musliman-MUSLIMAN,NE KAFIR. Ama ova e forum,posto se debatira sekoj si ima poseben stav i mislenje,sekoj si se cuvstvuva nekako i da razgovarame kako luge da pruzime sekoj dokazi da dojdeme do vistinata a ne kako ajvani ako nekoj se pojavi razlicen da go udavime i posle da vikame deka ne ni e bitna nacijata a velite deka Crvenkoski e podobar od Ali bidejki te priznal kako nacija a ne te priznava kako Musliman,ne ti ja priznava verata Islam,ne ti go priznava Pejgamberot Muhammed s.a.w.s.

Me napagjate zatoa sto sovesta ne mi dava da zaokruzam Kafir za glasanjeto ? Za toa treba na nekogo da mu se izvinam ?

Namesto da me kritikuvaat nekoi faci tuka zaradi moeto oholo odnesuvanje,mozat komotno da se ogledaat,bidejki vo nivni stil se odnesuvam sega.

Poglednigo ovoj sto zboruva:

More na toj ali ahmeti treba da mu se zeme glavata,i da se sramni so zemja, kolku muslimani ubi toj proklet Kafir vo 2001 godina, Pijandura edna

Normalno deka sega nekoj ke rece jas sum nacionalista,dui-sta,ama da se bide ramnodusen na vakov komentar e bolna rabota isto taka.

Miralem
24-06-11, 19:48
:selam:

Ајде една кратка информација.

Директорот на ПИОМ, Хисни Јакупи, минатата година отпушти од работа албанка само затоа што реши да стави марама. Ви се молам, како може во неговиот мандат ова да се дозволи. Толку човекот избрзал со отпуштањето што ги прекришил сите можно законски одредби. Сега овој слурчај е пред Управен Суд. Кога судот ќе ја врати сестрата на работа, ќе има огроман пресс конференција каде овој ист човек, од редовите на ДУИ, ќе биде посочен како исламофоб.

Човекот е толку дрзок, да воопшто не сакаше да не прими на разговор за да ни објасни што се случува и зошто толку бргу ја отпушил сестрава. Но на сите ќе им дојде крајот.
Жал ми е што немаше одговор од судот пред изборите, за да имаат време овие од ДУИ да го шутнат кај исламофобите во ДПА.
Но како и да е, сите челници на ДУИ беа информирани за овој случај, но ништо не направија.
Значи, немаме официјален правилник во кој би стоело дека државните службеници имаат право на свој верски идентитет.
Забележена е дискраминација на сестри со марама во доминантни албански училишта од страна на директори и професори, но сепак, државниот образовен инспекторат не се изјаснува по ова прашање...
40 год. на жените им беше забрането да се сликаат со марама. Иако дојде новата опрема за сликање а со тоа и правилникот, сепак ниту еден службеник албанец не се осмели да каже, алооо имате тука лист дека е дозволено сликањето.

За разлика од Миралем, јас позади секое ова тврдење имам фаилови (досиеа) каде е евидентно кршењето на основните човекови права и верски слободи, кои се аминуваат од надлежните албански функционери или само се премолчуваат.

Сепак не е се така негативно. Има и меѓу нив луѓе кои се горди на својот исламски идентите и верата ја ставаат пред нацијата а со тоа им се од корист на умметот. Но сепак тоа се само службеници кои немаат никаква моќ на одлучување или менување на работите.

Halali mi Sestro,te zaobikoliv. Ni sam neznam kolku pati kazav deka idealen politicar vo nasava drzava NEMA vo nitu edna partija,VO NITU EDNA.
Mnogu bez vrska temata se prosiri i fati do kade sto ne treba... a taka naj mnogu se pravi koga se izbegnuvaat argumenti i pocnuva da s ebega stranicno.
Ne sporam voopsto nisto okolu toa deka politicar VERNIK-MU'MIN nema. Takov i megju ostanatite gragjani tesko e da se pronajde. Ako zabelezavte,ako ne,vi se molam vratete se uste ednas nanazad,zabelezete deka se kritikuva ALBANSKATA NACIJA a ne Albanskite politicari.

Pogledni Sestro,Hisni Jakupi go zemate kako crna benka kaj Albancite zatoa sto izbrkal Albanka koja resila da stavi Hidzab. Ona pozitivnoto zosto ne im go prepisuvate na Albancite ? I zosto voopsto za poedini slucaevi prajme muabet ? Pa koja nacija e bezgresna. Pa Hidzabot vo Islamska turcija do vcera bese zabranet ! Velite deka e zabelezana diskriminacija na sestri so marama od dominantni albanski sela i go zemate za primer direktorot i so nego gi prestavuvate losite Albanci na koi ne im e bitna verata a ne gi prestavuvate Albancite koi svoite kerki so marami na skolo gi pustile i sto taka gi odgojale. Utre zadutre od istite familii treba da ocekuvame zreli licnosti i ke gi bide. I na kraj velite,ne se site isti,ima i kaj niv nekoi koi se gordi so svojata vera. A vo dvata slucai koi gi nabbroi poveketo se onie megju niv koi se gordi so svojata vera.
Ili sum jas slep ili samo mi se cini deka nerealno zboruvate.

A ako prajme muabet za okolu temava,neka ne se iritiraat nekoi ako jas kazam deka Torbeska nacija ne postoi,bidejki,ednostavno,taka znam,taka sum informiran,taka sum procital i na takvi dokazi sum naisol,sto,ne znaci i deka sum vo pravo.Sega za sega moeto ubeduvanje e takvo. Sto,povtorno,neznaci deka imam omraza prema nekogo.... Bujrum da zboruvame i da gi izvadime dokazite da vidime deka navistina sme Torbesi i jas ke povikuvam kon toa.Neznam zosto treba na nekogo za ova da mu se izvinuvam. Kako sto jas ili mene nikoj ne me prasuva dali se vregjam ako nekoj me vika Torbes pa ne baram da mi se izvinuvaat.... Ne se znae koj na kogo treba da mu se izvini,ili nikoj na nikogo.Sekoj ima pravo da se cuvstvuva onaka kako sto si se cuvstvuva. .

Kul_Allahu_Ekber
24-06-11, 21:00
Kako toa vo "nasata politika" vikas ? a zarem postoj vo islamot politika. a politikata e del od shirkot ?

matrix
24-06-11, 23:19
Kako toa vo "nasata politika" vikas ? a zarem postoj vo islamot politika. a politikata e del od shirkot ?

А каде тоа го најде дека политиката е забранета во Исламот,ако се води во склад со шеријатот и исламските интереси!!!

matrix
24-06-11, 23:25
Halali mi Sestro,te zaobikoliv. Ni sam neznam kolku pati kazav deka idealen politicar vo nasava drzava NEMA vo nitu edna partija,VO NITU EDNA.
Mnogu bez vrska temata se prosiri i fati do kade sto ne treba... a taka naj mnogu se pravi koga se izbegnuvaat argumenti i pocnuva da s ebega stranicno.
Ne sporam voopsto nisto okolu toa deka politicar VERNIK-MU'MIN nema. Takov i megju ostanatite gragjani tesko e da se pronajde. Ako zabelezavte,ako ne,vi se molam vratete se uste ednas nanazad,zabelezete deka se kritikuva ALBANSKATA NACIJA a ne Albanskite politicari.

Pogledni Sestro,Hisni Jakupi go zemate kako crna benka kaj Albancite zatoa sto izbrkal Albanka koja resila da stavi Hidzab. Ona pozitivnoto zosto ne im go prepisuvate na Albancite ? I zosto voopsto za poedini slucaevi prajme muabet ? Pa koja nacija e bezgresna. Pa Hidzabot vo Islamska turcija do vcera bese zabranet ! Velite deka e zabelezana diskriminacija na sestri so marama od dominantni albanski sela i go zemate za primer direktorot i so nego gi prestavuvate losite Albanci na koi ne im e bitna verata a ne gi prestavuvate Albancite koi svoite kerki so marami na skolo gi pustile i sto taka gi odgojale. Utre zadutre od istite familii treba da ocekuvame zreli licnosti i ke gi bide. I na kraj velite,ne se site isti,ima i kaj niv nekoi koi se gordi so svojata vera. A vo dvata slucai koi gi nabbroi poveketo se onie megju niv koi se gordi so svojata vera.
Ili sum jas slep ili samo mi se cini deka nerealno zboruvate.

A ako prajme muabet za okolu temava,neka ne se iritiraat nekoi ako jas kazam deka Torbeska nacija ne postoi,bidejki,ednostavno,taka znam,taka sum informiran,taka sum procital i na takvi dokazi sum naisol,sto,ne znaci i deka sum vo pravo.Sega za sega moeto ubeduvanje e takvo. Sto,povtorno,neznaci deka imam omraza prema nekogo.... Bujrum da zboruvame i da gi izvadime dokazite da vidime deka navistina sme Torbesi i jas ke povikuvam kon toa.Neznam zosto treba na nekogo za ova da mu se izvinuvam. Kako sto jas ili mene nikoj ne me prasuva dali se vregjam ako nekoj me vika Torbes pa ne baram da mi se izvinuvaat.... Ne se znae koj na kogo treba da mu se izvini,ili nikoj na nikogo.Sekoj ima pravo da se cuvstvuva onaka kako sto si se cuvstvuva. Ako nekoj e naviknat luge da mu se izvinuvaat,da glumi kapetan,komandant,narednik,sva i svasta.... i dokolku nekoj ne mu se izvini,nema pravo ohol da go narekuva drugiot,neka samo se ogleda.

Ех Миралеме! Досега не сум видел поголем националиста од самите чистокрвни Албанци, колку шо сте вие,а знаеш зошо е така заради твоето откажување од своето матично ткиво,а за да се докажиш пред н ив мора да си таков како шо си сега, за нив секогаш ќе бидеш со прифатен со презир .
Аллах с.в.т. да ти го отвори умот и да те упати.АМИН !!!

Miralem
25-06-11, 00:23
Ех Миралеме! Досега не сум видел поголем националиста од самите чистокрвни Албанци, колку шо сте вие,а знаеш зошо е така заради твоето откажување од своето матично ткиво,а за да се докажиш пред н ив мора да си таков како шо си сега, за нив секогаш ќе бидеш со прифатен со презир .
Аллах с.в.т. да ти го отвори умот и да те упати.АМИН !!!

Amin ! Na site insAllah. Jas ke pocekam,ete,da mi kaze nekoj so dokaz deka ovaa nacija (torbeskava) postoela,jas odma od sesrce ke vikam po sred selo deka sum Torbes. A neli e pak sramota jas da vikam deka sum torbes a ne sum. Ne sum mozebi ni Albanec,ne velam deka sum vo pravo.Mozebi si ti vo pravo a jas sum vakov,kako sto velis,zaradi toa sto sum se odrekol od svoeto maticno tkivo... No kade se dokazite za toa. Do sega nikoj dokaz ne ponudi deka naseto maticno tkivo e torbeskoto,do sega samo se navreduvame i zatoa do vamu fati temata. Kade e dokazot za moeto maticno tkivo ? Sto ako vaka kako mene tvoite pradedovci nekogas se odrekle od nivnoto maticno tkivo (albansko) i se naprajle "torbesi" kako sto nie denes se otkazuvame od naseto "maticno tkivo" i se pravime albanci ? IMAME LI DOKAZI DA SE OBVINIME EDEN SO DRUG ? NE SE PRAVI TOA SO VREGJANJE I NAPAGJANJE,KAKO STO IMAAT MERAK TUKA,TOA SE PRAVI MIRNO I SO DOKAZI I SO ISTRAZUVANJA. Neka mi dokaze nekoj deka sme torbesi,vo sprotivno,imam pravo i da se bunam i da se navredam da me vika nekoj torbes,samo zaradi toa sto na nekogo mu padnala na pamet ideata za formiranje na nacija.

Vamu drug vika deka poimot Torbes znaci Klosar(taka li Zul Karnejn?) koj ke mi se izvini mene za toa sto me pravi Klosar ?.... jas baram da se dojde do vistinata,Bratce moe Matrix. Nema Vallahi nitu edna troska,veruvaj,nitu troska nacionalizam vo mene. Ama pak ne dozvoluvam nekoj i so mojot identitet da se poigruva da pravi od nas sto ke mu tekne. Vcera makedonski muslimani,drugiot pat se pojavuva nekoj ne pravi turci,potoa se pojavuva nekoj ne pravi albanci,pa izleguva uste nekoj ni kazuva deka sme bosanci,pa torbesi... i ne e zadno,sto sledi uste Allah znae.

Mozebi toa vam taka vi se cini deka sum nacionalista oti nemozete da prifatite nikakvo drugo mislenje osven ona sto vi go vsadile vo glava,osven ona sto vi go ushpricale. So isto pravo i jas ova mozam za vas da go kazam... bez dokazi sekoj za sekogo mozeme da si receme.
Dokaz ne prifakjam od tipot na onie vo temata "Tor-Bes"... "Si bil nekoj covek i otisol vo planina na nekoj Toranj i tamu mu se rodile pet sina i od niv postojat Torbesite. Tor-asocira na kaleto a bes na 5-te sinovi. Drug nesto drugo ke si kaze.... i jas vo toa da veruvam i ako ne veruvam vo vakvite bajki da me smetate za neprijatel ?
Ostaj Bato..... Nacionalista zaradi toa sto kazav deka nema da zastanam zaedno so Kafirite.Zaradi toa sto rekov deka so niv zaednicka pobeda nema da slavam protiv nekoi Muslimani ? Zaradi toa sto ne mi dava sovesta da zaokruzam hristijani pokraj kup Muslimani ? Zaradi toa sto pobarav dokaz za ona sto go tvrdite za Torbesite ? Zaradi toa sto nemate dokaz za toa ?
Ako ovie raboti pravat nacionalist,togas DA,NACIONALISTA SUM I TOA GOLEM. Bidejki nikogas nema da glasam za hristijanin (ako ima i muslimani da se glasaat). Nikogas nema da slavam zaedno pobeda so hristijani protiv muslimani. Sekogas za se' dokazi ke baram i slepo vo nisto ne sakam da veruvam.

Kul_Allahu_Ekber
25-06-11, 02:42
А каде тоа го најде дека политиката е забранета во Исламот,ако се води во склад со шеријатот и исламските интереси!!!

Ti tuka spomnuvas, nasata politika, kade tuka si spomnal serijatcki politika ili daj mi argument kaj sto spomna ' Nasava politika' koj se tie islamski pociticari nasi. Molim te nemi mesaj babi zabi ne mi mesaj islam so tagut, islam so, kafirski politicari, nikade ne spomna Politika za serijat duri ni vo islamot ne postoj politika,ama aj te ostavif da kazes,imalo samo glasnaje, za halifa vo vremeto na poslanikot alejhi selam,ili da se vospodtavi serijat nisto drugo od tagut nemalo vo vremeto na selefijte,zatoa ne mesaj babicki zabicki,

Abdu-Rahman
25-06-11, 13:25
Amin ! Na site insAllah. Jas ke pocekam,ete,da mi kaze nekoj so dokaz deka ovaa nacija (torbeskava) postoela,jas odma od sesrce ke vikam po sred selo deka sum Torbes. A neli e pak sramota jas da vikam deka sum torbes a ne sum. Ne sum mozebi ni Albanec,ne velam deka sum vo pravo.Mozebi si ti vo pravo a jas sum vakov,kako sto velis,zaradi toa sto sum se odrekol od svoeto maticno tkivo... No kade se dokazite za toa. Do sega nikoj dokaz ne ponudi deka naseto maticno tkivo e torbeskoto,do sega samo se navreduvame i zatoa do vamu fati temata. Kade e dokazot za moeto maticno tkivo ? Sto ako vaka kako mene tvoite pradedovci nekogas se odrekle od nivnoto maticno tkivo (albansko) i se naprajle "torbesi" kako sto nie denes se otkazuvame od naseto "maticno tkivo" i se pravime albanci ? IMAME LI DOKAZI DA SE OBVINIME EDEN SO DRUG ? NE SE PRAVI TOA SO VREGJANJE I NAPAGJANJE,KAKO STO IMAAT MERAK TUKA,TOA SE PRAVI MIRNO I SO DOKAZI I SO ISTRAZUVANJA. Neka mi dokaze nekoj deka sme torbesi,vo sprotivno,imam pravo i da se bunam i da se navredam da me vika nekoj torbes,samo zaradi toa sto na nekogo mu padnala na pamet ideata za formiranje na nacija.

Vamu drug vika deka poimot Torbes znaci Klosar(taka li Zul Karnejn?) koj ke mi se izvini mene za toa sto me pravi Klosar ?.... jas baram da se dojde do vistinata,Bratce moe Matrix. Nema Vallahi nitu edna troska,veruvaj,nitu troska nacionalizam vo mene. Ama pak ne dozvoluvam nekoj i so mojot identitet da se poigruva da pravi od nas sto ke mu tekne. Vcera makedonski muslimani,drugiot pat se pojavuva nekoj ne pravi turci,potoa se pojavuva nekoj ne pravi albanci,pa izleguva uste nekoj ni kazuva deka sme bosanci,pa torbesi... i ne e zadno,sto sledi uste Allah znae.

Mozebi toa vam taka vi se cini deka sum nacionalista oti nemozete da prifatite nikakvo drugo mislenje osven ona sto vi go vsadile vo glava,osven ona sto vi go ushpricale. So isto pravo i jas ova mozam za vas da go kazam... bez dokazi sekoj za sekogo mozeme da si receme.
Dokaz ne prifakjam od tipot na onie vo temata "Tor-Bes"... "Si bil nekoj covek i otisol vo planina na nekoj Toranj i tamu mu se rodile pet sina i od niv postojat Torbesite. Tor-asocira na kaleto a bes na 5-te sinovi. Drug nesto drugo ke si kaze.... i jas vo toa da veruvam i ako ne veruvam vo vakvite bajki da me smetate za neprijatel ?
Ostaj Bato..... Nacionalista zaradi toa sto kazav deka nema da zastanam zaedno so Kafirite.Zaradi toa sto rekov deka so niv zaednicka pobeda nema da slavam protiv nekoi Muslimani ? Zaradi toa sto ne mi dava sovesta da zaokruzam hristijani pokraj kup Muslimani ? Zaradi toa sto pobarav dokaz za ona sto go tvrdite za Torbesite ? Zaradi toa sto nemate dokaz za toa ?
Ako ovie raboti pravat nacionalist,togas DA,NACIONALISTA SUM I TOA GOLEM. Bidejki nikogas nema da glasam za hristijanin (ako ima i muslimani da se glasaat). Nikogas nema da slavam zaedno pobeda so hristijani protiv muslimani. Sekogas za se' dokazi ke baram i slepo vo nisto ne sakam da veruvam.
Mirlaeme me mrazi da kopam po temite kaj sto mene mi Tvrdeshe deka si Torbesh a sega tvrdish deka si ako ti sme dokazlele deka si... Pa podobar dokaz od toj sto go custvuvas vo srce nema, pa zar ti za tolku se smetas nesigurna licnost za drug da ti kazuva sto si. Ako utre nekoj ti dokaze deka si japonec zar ti ke mu poveruvash.. Pa kakvi dokazi sakash kazi i jas ke ti gi predocam... Eveti eden dokaz deka ne si Albanec
sto cudo s stori LAbunisko pole
labunisko pole kaj Kula MArinska
TAmu se oprani trijca arnauti
trijca Arnauti bas aramii ova Brat se pee vo Labunishe ne kaj nas uste eden dokaz protiv tebe ova za pocetok da ti dokazam deka ne si Albanec oviie pesni se peast vo Labunishta da ti dokazama deka narodot nekogas gi mrazel Albancite isto kolku sto sega gi saka, ili pak vie ste prevrtliv narod pa od den na den menjate strani i nacionalnosti ( koreni) od kaj si od kaj posilniot.. Mirlaeme taka nitu mozes da bidesh pocituvan od nekogo nitu pak nekoj ke te smatra za Ozbilen , ti zaskogas ke bides nekoj sto moze da se kupi i prema tebe lugjeto ke gledaat so nedoverba.. Mene nikoj ne mi treba nisto da mi dokaze jas sum si Torbesh i jas nemu ke mu dokazam deka sum Torbesh so moeto postoenje... Zar mene nekoj drug treba da mi kaze sto sum, ako neznam sto sum nezasluzuvam nitu da postojam.. Nemi treba nitu eden mit nitue edna legenda za da me velici golemu sum kolku gramada vo tvoite oci stom tolku se zamarah so Torbeshite a tvrdish istovremeno deka ti nesi Torbesh.. Jas ne se zamaram nitu so Albanskoto poteklo nitu so nivnata istorija iako i taa e dosta kolebliva i protivrecna.. Stom ti tolku si se fatil za dokaz na zborot Torbesh, jas kako Torbesh bi sakal tebe da te prasam od kaj poteknuva zborot Albanec kaj tvojot narod daj mi argumenti deka i tie se nesto posebno a deka ne se Torbeshi

Kul_Allahu_Ekber
25-06-11, 13:32
Nemojte be SubhanaAllah braka muslimani ste ne se prepirajte edni so drugi sto ste, ne e bitno sto si i cigan da si,samo bidi pokoren na Allah Kaj Allah site muslimani se ednakvi po nacija,kaj Allah ne e bitna nacijata, Allah bara od nas da mu bideme pokorni,nemu da go cinime ibadet, Allah veli vo kuranot : I JAS GI STVORIV DZINOVITE I LUGJETO SAMO MENE DA ME OBOZAVAAT, zarem ne simate malce pouka od ovoj ajet,deka Allah ne stvoril za obozavanje a ne da se prepirame sto sme, Albanci torbesi, romi,turci. sto ako si torbes a ne si pokoren na Allah, sto ako si Albanec ne si pokoren na Allah, sto ako si Rom, ako ne si pokoren na Allah sto ako si turcin,koga ne si pokoren na Allah, Brate Abdurahman Poslanikot alejhi selam rekol: Koj brat musliman ke mu go sokrije stramot na eden brat, Allah nego ke mu go sokrije stramot na sudniot den,a koj ke go otkrije stramot na eden brat. Allah neho ke mu go otkrije stramot na sudniot den, nie site sme gresnici i site nie sme so mani, samo Allah e toj koj e bez mani i koj e bezgresen. Zemete go ova kako Nasihat vo ime na Allah zasto navistina site ve sakam vo imeto na Allah, i nekam da gledam braka kako se prepiraat i karaat za nacija. Allah veli vo kuranot : I natprevaruvajte se vo dobri dela, zarem podobro ne e da se natprevaruvame vo dobri dela???? od kolku da se prepirame ili natprevaruvame vo nacija koja sme? a vo toa nema hajr nikakov.:selam:

Abdu-Rahman
25-06-11, 13:37
Nemojte be SubhanaAllah braka muslimani ste ne se prepirajte edni so drugi sto ste, ne e bitno sto si i cigan da si,samo bidi pokoren na Allah Kaj Allah site muslimani se ednakvi po nacija,kaj Allah ne e bitna nacijata, Allah bara od nas da mu bideme pokorni,nemu da go cinime ibadet, Allah veli vo kuranot : I JAS GI STVORIV DZINOVITE I LUGJETO SAMO MENE DA ME OBOZAVAAT, zarem ne simate malce pouka od ovoj ajet,deka Allah ne stvoril za obozavanje a ne da se prepirame sto sme, Albanci torbesi, romi,turci. sto ako si torbes a ne si pokoren na Allah, sto ako si Albanec ne si pokoren na Allah, sto ako si Rom, ako ne si pokoren na Allah sto ako si turcin,koga ne si pokoren na Allah, Brate Abdurahman Poslanikot alejhi selam rekol: Koj brat musliman ke mu go sokrije stramot na eden brat, Allah nego ke mu go sokrije stramot na sudniot den,a koj ke go otkrije stramot na eden brat. Allah neho ke mu go otkrije stramot na sudniot den, nie site sme gresnici i site nie sme so mani, samo Allah e toj koj e bez mani i koj e bezgresen. Zemete go ova kako Nasihat vo ime na Allah zasto navistina site ve sakam vo imeto na Allah, i nekam da gledam braka kako se prepiraat i karaat za nacija. Allah veli vo kuranot : I natprevaruvajte se vo dobri dela, zarem podobro ne e da se natprevaruvame vo dobri dela???? od kolku da se prepirame ili natprevaruvame vo nacija koja sme? a vo toa nema hajr nikakov.:selam:


Za kako stram zboruvash tuka Sestro jas neznam , ako e za pesnata sto ja postirav ne e toa stram nego Herojstvo .. Mozebi Labunishtanite brkale Albanci katolici ili Hristijani jas neveruvam deka bi ubivale Muslimani tie se kakvi sto se i prevrtlivi i se ama ipak se golemi muslimani ova go znam

Kul_Allahu_Ekber
25-06-11, 13:41
Pa ete se prepiras so bratot sto e,pa sto e bitno sto e,dali Allah go stvoril od krv i mesto? Dali e musliman pokoren na Allah sto ti treba poveke od toa da bide, zarem bitno e sto e torbesh ili Albanec, eve jas ke ti kazam nesto od licno iskustvo, jas porano koga bev kristijanska,jas se stramev da kazam moe ime kakvo imam, i se stramev da kazam, deka sum od mesan brak, i se prestavuvaf, deka sum cista makedonka, potoa so tek na vreme koga Allah mi go pokaza praviot pat, da posvedocam za tewhid, vidov deka sum bila glupava, sto sum se krijela, sto sum bila od mesan brak, svativ deka toa kaj Allah ne igra nikakva uloga nitu moze mene nesto da mi pomogne mojata nacija na Ahiret. ti tvrdis dokazuvas nesto sto ne e od kuran i sunnet, da trebase da se tvrdi nesto od kuran i sunnet sigurno nemase da se potvrdi, na vakov zestok navin, so emocija so trud,

Kul_Allahu_Ekber
25-06-11, 13:42
Poslanikot alejhi selam rekol: Heroj e toj koj ke ja sovlada stvojata lutina, a vie ne ja sovladuvate vasata lutina tuku se prepirate. edni so drugi da si dokazete sto ste. SubhanaAllah La illahe ilallah

Abdu-Rahman
25-06-11, 13:58
Pa ete se prepiras so bratot sto e,pa sto e bitno sto e,dali Allah go stvoril od krv i mesto? Dali e musliman pokoren na Allah sto ti treba poveke od toa da bide, zarem bitno e sto e torbesh ili Albanec, eve jas ke ti kazam nesto od licno iskustvo, jas porano koga bev kristijanska,jas se stramev da kazam moe ime kakvo imam, i se stramev da kazam, deka sum od mesan brak, i se prestavuvaf, deka sum cista makedonka, potoa so tek na vreme koga Allah mi go pokaza praviot pat, da posvedocam za tewhid, vidov deka sum bila glupava, sto sum se krijela, sto sum bila od mesan brak, svativ deka toa kaj Allah ne igra nikakva uloga nitu moze mene nesto da mi pomogne mojata nacija na Ahiret. ti tvrdis dokazuvas nesto sto ne e od kuran i sunnet, da trebase da se tvrdi nesto od kuran i sunnet sigurno nemase da se potvrdi, na vakov zestok navin, so emocija so trud,


Sestro me napagjas bez da imash argumenti. Kako prvo ova e tema za Torbeshi i jas kako Torbesh si gi branam moite fakti i ne go mesam islamot tuka.. Posto nitu jas mu som go osporil na Mirlamem islamot nitu toj mene.


Kako vtoro zar imeto tebe te pravi Musliman ili ne

Ti slobodno mozesh da se vikash Angela posto i toa e edno dobro ime a da bidesh Muslimanka imeto ne ni odreduva na koja vera i pripagjame ..

Miralem
25-06-11, 14:54
Mirlaeme me mrazi da kopam po temite kaj sto mene mi Tvrdeshe deka si Torbesh a sega tvrdish deka si ako ti sme dokazlele deka si... Pa podobar dokaz od toj sto go custvuvas vo srce nema, pa zar ti za tolku se smetas nesigurna licnost za drug da ti kazuva sto si. Ako utre nekoj ti dokaze deka si japonec zar ti ke mu poveruvash.. Pa kakvi dokazi sakash kazi i jas ke ti gi predocam... Eveti eden dokaz deka ne si Albanec
sto cudo s stori LAbunisko pole
labunisko pole kaj Kula MArinska
TAmu se oprani trijca arnauti
trijca Arnauti bas aramii ova Brat se pee vo Labunishe ne kaj nas uste eden dokaz protiv tebe ova za pocetok da ti dokazam deka ne si Albanec oviie pesni se peast vo Labunishta da ti dokazama deka narodot nekogas gi mrazel Albancite isto kolku sto sega gi saka, ili pak vie ste prevrtliv narod pa od den na den menjate strani i nacionalnosti ( koreni) od kaj si od kaj posilniot.. Mirlaeme taka nitu mozes da bidesh pocituvan od nekogo nitu pak nekoj ke te smatra za Ozbilen , ti zaskogas ke bides nekoj sto moze da se kupi i prema tebe lugjeto ke gledaat so nedoverba.. Mene nikoj ne mi treba nisto da mi dokaze jas sum si Torbesh i jas nemu ke mu dokazam deka sum Torbesh so moeto postoenje... Zar mene nekoj drug treba da mi kaze sto sum, ako neznam sto sum nezasluzuvam nitu da postojam.. Nemi treba nitu eden mit nitue edna legenda za da me velici golemu sum kolku gramada vo tvoite oci stom tolku se zamarah so Torbeshite a tvrdish istovremeno deka ti nesi Torbesh.. Jas ne se zamaram nitu so Albanskoto poteklo nitu so nivnata istorija iako i taa e dosta kolebliva i protivrecna.. Stom ti tolku si se fatil za dokaz na zborot Torbesh, jas kako Torbesh bi sakal tebe da te prasam od kaj poteknuva zborot Albanec kaj tvojot narod daj mi argumenti deka i tie se nesto posebno a deka ne se Torbeshi

Abdu Rahman Brat,ako ovie stihovi se nekakov dokaz za toa deka jas ne sum Albanec,togas se kaza. 1. Prv pat od tebe gi slusam ovie stihovi,se kolnam vo Allah. Vcera da umrev nikogas nemase da gi slusnam. Ako se istite ovie sto ednas ti mi gi napisa na privatna poraka. Vo labunista nikogas vakvi stihovi ne se spomnati nitu ispeani. NIKOGAS. Kade se naogja taa Kula Marinska vo Labunista ? Zosto jas nikogas ne sum cul za takva kula ? Vo Hrvatska vidov ima eden hotel Marinska Kula,vo Labunista takvo nesto nema.
Mozam li ovie stihovi da gi iskoristam za dokaz:


Понекогаш подбивно ме шараат со лузни.
Како модрици пцости ме боднуваат под седмото ребро.

И чувствувам пришти од погледи студни
лигави меури линам, пукаат од тага и бол.

Торбеш ме викате, но мојот прадедо
не за торба урда, за утроба сита
камбана фрлил во влажниот дол
и со бол ја копал фреската на Христа.

Свирел камшик суров како змија клета
по ребрата голи помодри од небо
крв течела топла и бликала сета,
крв човечка братко, не сок од стебло.

Рикал денот мрачен небото го цепел,
тажно гледал крстот како мртва врана
Библијата древна горела во пепел
коренот пак никнел во главата страдна.

Не го слушам звукот од Бигор што рика
на камбана жолта што ја тресе Река
но и глув сум сосема Оџа кога вика
пред мрак кога сонце на запад се влечка.

Ме викате Торбеш, но мојот прадедо
вера не би менил ни за торба сребро.
Меса му капеле под кундаци силни
животот му течел од жилите сини.

Ме виката Торбеш но горам од љубов
за секоја грутка на мојава земја.
Вардар, Пирин, Егеј ми го пленат умов
на срце ги носам како пролет цветна. Ova li se torbesite ? Kako ne ke se sramam jas da me vika nekoj Torbes ? Neli se isti dokazite vasi za imeto torbes ednakvi kako onaa deka predcite nasi za 5 torbi urda menuvale vera ?

2. Slobodno kopaj po temata i ke vidis isto deka NIKOGAS nemam receno jas deka sum Torbes. Jas imam receno; Duri i da sum torbes jas bi gi poddrzal Albancite. Ili ako imam receno vo kontext na naseto naselenie,kako god,Labunista se smeta za takvo selo,torbesko. Pred nekolku postovi rekov deka i jas pripagjam na toj narod.... ama citaj me vo kontext.

Kokoskite be Brat ke ti se smeat vo dokazot koj mi go imas napisano,kokoskite.

Ti ostaj kako jas ke bidam pocituvan,zafati se dokaz da mi najdes deka nie sme Torbesi i deka takva nacija postoi od poodavna. Kako sto jas ti dadov eden dokaz deka vo 1892 god. vo labunista imalo 250 kuki od koi 160 arnautski.

Brate Biljal,

Allah da te nagradi sto si me cenel do sega.Allah da te nagradi i za zabeleskata i kritikata sto mi ja dade. Ke vnimavam od sega da ja popravam.... Kazete mi zosto mislite deka sum tvrdoglav ? Zaradi toa sto ne priznavam i ne prifakjam nisto bez argument ? Jas se izvinuvam sto ne ja prifativ vasata idea okolu toa kako nastanalo imeto Tor-Bes i mozebi zaradi toa taka gledate. Ako imate argumenti za ona sto go pisuvavte tamu,vi se molam navedete gi argumentite i dokazite i dokumentite da gi vidime i jas da gi prifatam. Jas samo sakam da se uveram i da se ubedam deka sum torbes Brat,dokazetemi go toa.Sakam da znam sto sum i koj sum. Ne sakam da bidam so sila Albanec nitu pak Turcin nitu pak Torbes. Sakam da si go otkrijam vistinskiot Identitet a ne sakam nekoj da mi izmisluva mene identitet. Ova ako e tvrdoglavost,jas od ovaa tvrdoglavost nema da se odreknam.

NISTO SO SILA NE SAKAM DA BIDAM.NISTO ! "Mojot" identitet,sekogas ke go negiram se' dodeka nema dokazi. Mojot identitet e Albanski,zosto vie ne me prifakjate vakov i sakate so sila da me napravite torbes ? Vo "nasiot" identitet,sekoj moze se' da si se cuvstvuva.Kolku sto mozeme da dokazeme deka sme Albanci tolku mozeme i deka sme torbesi.... i za se ima poveke dokazi od kolku za Torbesi. Ako gresam iznesete gi vie ako imate i jas odma ke prestanam so tvrdoglavosta i ke vi se izvinam na site.

Da e nepravda koja bi se nanela samo na mene,togas ke ja prifatam i ke vi se izvinam i sum se izvinuval iako sum vo pravo.Ama ako e vo prasanje eden narod Muslimanski,togas ne prifakjam jas taka nisto bez dokaz.

Abdu-Rahman
25-06-11, 19:38
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Torbesi posljednji sljedbenici bogumilstva na Balkanu

Sunday, 22 August 2010 22:49 | [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])
TORBESHI-Ko su oni ustvari?


Kada govorimo o tragovima bogumila u Gori, svakako trebamo poceti sa nazivom “torbeši” kojim se od drugih stanovnika ovog podrucja imenuje ova grupa ljudi, etimologijom, prilikama u kojima je ovo ime nadenuto, te kada su i kako torbeši došli na prostore gdje sada obitavaju.
Milivoj Pavlovic za “torbeše” kaze da se radi o jednoj staroj slovenskoj populaciji na Balkanu, Obeleiski i Dimitar Angelov zakljucuju da su to posljednji preci makedonskih bogumila, dok Cilev identifikuje torbese sa pomacima, koji su zivjeli u regionu Vardarske Makedonije i misli da naziv “torbeš” dolazi od turske rijeci “torba” koji veze sa turskom formom “dortbeš” - “cetiri-pet”. On je time zelio da potvrdi da su torbeši mijenjali mjesta življenja i vjeru cetiri–pet puta. Jovan Hadzivasiljevic, podrzavajuci narodno tumacenje za torbeše kaze da su oni „napustili vjeru i primili islam za jednu torbu varenike ili brašna“, pa su na osnovu toga dobili to ime.
Turski istraživaci naziv „torbeš” vezuju sa persijskom riječju “torbekeš” (torbar - onaj koji hoda sa torbom na ramenu), “torbarenje” (radnja sa torbom). Turski istraživac.0 I. H. Uzunqarsili, obavještava da je unutar glavnih sultanovih vojnih korpusa bilo kandidata za janicare poput “Torba Oglanlari“ ili “Torba Acemileri”, cija su registrirana imena clanova cuvana u specijalnim torbama. Omer Turhan istice da rijec “torbeš” na turskom podrazumjeva lojalnost, jednog društvenog sloja koji nije stvarao probleme i koji je u vrijeme osmanske administracije odigrao ulogu odanog pomaganja u najrazlicitijim okolnostima.
Makedonski istraživac Stojanovski misli da se radi o islamiziranoj hrišcanskoj djeci i mladicima iz sjeverozapadne Makedonije koji su sakupljani i spremljena za janicare, dok Palikruševa pretpostavlja da je naziv “torbeš”, u nekoj ranijoj fazi biljezio etnicku grupu ili populaciju, koji je sa islamizacijom dobio sekundaran smisao.
U Ljumi (Kuks) danas vjeruju u dvije varijante koje se vezuju za tumacenje forme „dort-beš„. Nerijetko, oni misle da je ovo ime gorskoj populaciji dato kao posljedica pecalbarstva koje ih je tjeralo da putuju širom svijeta sa torbom na ramenu. Medjutim, duzim kritičkim posmatranjem, u svijetlu nekih historijskih, jezickih, usmenih podataka ali i materijalnih tragova, vecina pomenutih verzija teško da se mogu održati na cvrstim nogama.
*KAD SU SE POJAVILI TORBESHI NA OVIM PROSTORIMA?

Albanski istrazivač Dimitrije Shutercic(Dhmiter Shuteriqi), govoveci o bogumilizmu koji se pojavio u prvoj polovini X stoljeća, istice da je u periodu od 1080. do 1118, pokret bio propracen nezabiljezenim progonima i egzodusom. Pokušavajuci da uspostavi vezu izmedju riječi “torbeš” i toponima “Trbach”, (Vlora, Albanija),Suteric (Shuteriqi) se poziva na vizantijskog hronicara Halkokondila, koji izvještava da su ovi heretici na Balkanu nazivani babunima, torbešima, patarenima, kududjerima.
Edit Durham, i još neki autori, tvrdi da je Komnen I kako bi uništio bogumilsku jeres upotrebljavao divljacke hajke. Isto se to akcentira i u knjizi Historiji makedonskog naroda.
Ove cinjenice odbacuju shvatanje da se “termin“ torbeš pojavio poslije XIV stoljeća te ga zato ne treba vezivati sa turskim osvajanjima i islamizacijom. Pošto opcija Milivoja Pavlovica i drugih je bez historijskog osnova, ostaje teza koja torbeše tretira posljednjim sljedbenicima bogumila.
Pošto je rijec “torbeš” jedan od naziva kojim se imenuju bogumili, objasnicemo porijeklo, okolnosti i dalji historijski put sve do prostora Gore.
Rijec “torba”, nezavisno od porijekla i vremena prosudjivanja, i njeni derivati poput “torbar”, “torbarim”, “torbarenje”, “torben”, “torbiše”, “torbichence”, “torbište” i frazeološki izrazi “So torba na ramo”, “Da ne ti se trne torba ot ramo”, “So glava vo torba”, “Sipalje torbe”, “Staj mu torba” su aktivno bogatstvo makedonskog literarnog jezika i njegovih dijalekata, obuhvatajuci i govor u Gori.
U ovoj grupi je i rijec “torbeš” koja je formirana od osnove “torb” i sufiksa “eš„, koji je specijaliziran samo za formiranje uvrijedljivih rijeci, makar samo u govoru u Gori, kao: smrdeš, grdeš, prdeš, tikveš, gladeš, gloteš, smoleš, gnideš, daveš, bluteš, sitneš, koleš, krleš, vrteš, krteš, kteš i dr.
Upotreba naziva “torbeš”, u svakom slucaju je pezorativna. Gorani sebe nazivaju „našinci”, manje “gorani”, a nikada “torbeši”, jer nelogicno bi bilo da sami sebi daju jedno takvo prezrivo ime... Ovaj podrugljiv nadimak, dakle, im je dat od drugih da bi ih ismijavali, potcjenjivali...
Isto tvrdi i Suteric(Shuteriqi( koji, oslanjajuci se na D. Angelova kaze: “Ime Trbaš (selo, okrug Vlore Albanija, N.D) moze se uporediti sa nadimkom “torbeš” (citaj torbeš, N.D), imenom kojim su podrugivani jeretici, nekad, kao prosjaci, nešto što je potvora, jer su oni bili protiv prosjakluka.
Kod izjednacavanja torbeš - prosjak ove tvrdnje otkrivaju leksicka i pezorativna tumacenja rijeci “torbeš”.
Vezano za vrijeme pojave ovog naziva interesatno je izvještavanje da je u X vijeku, u Maloj Aziji, paralelno sa nazivom bogumil, da bi se odvojili jeretici, pocela primjena i naziva “fundagiagiti” što doslovno znači “torbonošci”, “torbari” ili “torbeši”. Ovo ime nije izmišljeno od jeretika, nego od njihovih protivnika i u sva tri pomenuta slucaja, znacenje “prosjak” se ne moze odbaciti. Iz tih razloga mozemo reci da je naziv “torbeš” slavenski ekvivalent naziva “fundagiagiti”, te da je poceo cirkulirati i propagirati najranije krajem X stoljeca i to od strane Pravoslavne crkve.


Omer Turhan, medjutim, torbeše identifikuje sa pomacima i kumanima. Na istoj liniji je i Cilev. Palikruševa vidi mogucnost da naziv “torbeš”, u jednoj ranijoj fazi je imenovao etnicku grupu ili odredjenu populaciju. Predtsavljena je i hipoteza prema kojoj, torbeska populacija je autohtona te da pripada jednom etnickom arumunskom supstratu koji je od strane razlicitih osvajaca asimiliran.
Tako u narodnoj tradiciji Kuksa, cajane nazivaju “pomacima” dok Gorane “poturima”, prve islamiziranim Albancima, druge islamiziranim Torbešima.
Gora i Caja su pogranični regioni, njihovi stanovnici, kada bi bili i isti, ne vidimo razloga zašto bi se nazivali različitim imenima. I dalje, kada bi torbeši i pomaci bili ista populacija, kako misle Cilev i O. Turhan, gorani (torbeši) bi se nazivali pomacima. U medjuvremenu ne moze se zaobići i naziv “poturi”. Najprije treba da kazemo da ova forma mnozine rijeci “potur” (sa srp/hrv.) ušla je i ostala skamenjena u albanskom jeziku ne pokleknuvši zakonima toga jezika zbog njene pretjerane izoliranosti.
U srpskom i hrvatskom jeziku “potur”, “poturica” znaci, otpadnik, ili onaj koji je napustio hrišcansku vjeru, turkošak”.
Prema Ejupu Mušoviću, riječi “poturice”, “poturi”, “poturcenjaci” podrazumijevaju sve islamizirane sa juznih slavenskih prostora bez obzira na njihovu etnicku ili religioznu pripadnost, racunaju}i i Gorane, narocito torbeše.
Enver Imamović sa rijecju poturi podrazumijeva niti muslimane, ni hrišcane. Iz pomenutog moguce poredjenje “poturi - patarin” je neosnovano. Uporedo sa torbešima u Gori, prisustvo vlaha, juruka ali i Albanaca, (sada vec asimiliranim, je već potvrdjeno).
Ipak, teza o asimiliranom autohtonom arumunskom supstratu teško da je održiva.
Prvo, uticaj osvajanja u ovim toliko udaljenim zonama, ako nije nevazan, onda je bio i suviše slab.
Drugo, kada bi prihvatili i suprotno, refleksije na jezik, kulturu i sl. bile bi srpske, zbog duge vladavine i uticaja njihove Pravosalvne crkve, koji je bio još duži u ovoj zoni.
Pošto se to nije desilo i refleksi su više makedonski, ostaje nam da vjerujemo da se radi o jednoj populaciji pridošlica, gdje slovenski torbeški element, makar ranije makedoniziran, dominirao je u uslovima jedne prilicno duge simbioze.
Ostavljajuci otvorenim pitanja šta je to što su torbeši prisvojili od kulture vlaha, juruka i Albanaca, obnavljamo put kojim su torbeši prošli, kako bi stigli do današnjih prostora, kako bismo osvjetlili njihovu etnogenezu i identitet.
*DA LI JE TERMIN"TORBESH" SOCIJALNA ILI ETNICKA KATEGORIJA?
Nazivi ”bogumili”, “torbeši” govore o religioznoj i socijalnoj kategoriji, ali nikako i etnickoj.
“Izvori o nekadašnjem premještanju naroda i plemena, odvode do pogrešnih zakljucaka ako ove narode smatramo kao jednu i jedinu cjelinu, u etno-historijskoj igri tokom njihovog preseljavanja iz jednog u drugo mjesto, ne dozivljavajući promjene u identitetu. U mnogim slucajevima, premještanje jednog naroda u novoj teritoriji ili jednom novom društvu, daje tom narodu jedan identitet kakav ranije nije imao.”
Pocetke mozemo potražiti još u V stoljecu, kada su se neki masalijani, prethodnici bogumila, iz Male Azije preselili u Trakiju, a odatle prema Makedoniji. Edit Durham donosi nam sljedece: “U Samisati u Maloj Aziji podignuta je jedna sekta ciji su predstavnici poznati kao Paulikaneri(Pavlicni). Oni su objedinili maniheizam sa jednom posebnom preporukom za propovjedi Svetog Pavla. Progonjeni od strane hrišcana, oni su se objedinili sa muslimanima i ustankom porušili jedan veliki dio Male Azije. Imperator Konstandin Koprnimus (741. poslije Hrista), kako bi ih oslabio, šalje njihov veći dio u Trakiju kako bi sluzili kao cuvari granice. Zimičes I (969), premješta jedan drugi dio njih po balkanskim dolinama. Od tada su se njihova ucenja pocela širiti nezaustavljivom brzinom”.
Dok se njihov pogled na svijet širio i hvatao korijenje, sa njihovom kulturom i jezikom se desilo nešto slicno kao sa Bugarima. Oni, prakticno, progutani od strane slavenskog (makedonskog) elementa koji je bio smješten prije njih, dobijaju novi identitet kao makedonski bogumili.
U vrijeme vladavine vizantijskog cara Aleksa Komnena I (1081 - 1118), zbog progona do istrijebljenja sekta je izbjegla prema zapadu uzimajuci sa sobom i imena sa kojima ih je Pravoslavna crkva anatemisala.
Jedan dio, prelazeći preko albanskih zemalja prešao je Otranska vrata pobudivši jereticki katarski pokret u Italiji i pokret patarena (Albizana) u juznoj Francuskoj, dok su se drugi dijelovi raširili i po srpskim zemljama.
Nemanja je objavio nemilosrdan rat „prokletim jereticima“, kako je nazivao babune. Između 1172. i 1180. godine, on pokrece pohod do njihovog istrijebljenja. Zapalio je njihove knjige, sjekao im jezike. Nemanja progoni i svoju kcer koja je bila ubjedjeni bogumil.
U tim okolnostima, jedan dio tih bogumila nalazi sklonište u Bosni, kod Kulin Bana, i ta zemlja postaje njihovo posljednje odredište. Preostali dio njih biva primoran da se skloni u dubinama planina, daleko od nastanjenih centara i progona od strane rigoroznog pravoslavnog klera.
Tokom povlacenja sa sigurnošcu je uticalo i prokletstvo nad njim, koje je donio Prvi Sinod pravoslavne crkve (1221).
Sela u Gori bila su već formirana 1348. godine. Racunajuci tri pokoljenja koja su vec zivjela sa 33 godine po kolenu, proizilazi da je njihovo naseljavanje pocelo, tacnije u periodu o kojem smo govorili - pocetkom XIII stoljeca.
Historicar iz Prizrena Maliq Osi, oslanjajuci se na usmena predanja i naglašenom asketizmu mesalijanaca (jedno od imena bogumila), misli da torbeši, u današnjim nastambama su se pojavili kao askete. Poštujuci ovakvo shvatanje i ne odbacujući ga ne možemo a da ne iznesemo neke njegove slabe tačke.
Ako bi bogumilizam bio jedna obicna asketska pojava, ne bi prestavljala neku veliku opasnost po hrišcanstvo, odnosno tadašnje feudalne drzave. Po tom shvatanju, u borbi protiv njih ne bi bilo potrebno direktno angaziranje imperatora, careva, papa, krstasha i dr. Ne bi se ni rodio dominikanski pokret niti bi se stvorio univerzalni sud inkvizicije. Ne bi, kao posljedica toga bilo ni razloga da njihove pristalice prolaze kroz viševjekovne patnje koje su pocivale na anatemama, nastavljajuci se hapšenjima, iseljavanjima, paljenju na drvenim kamarama pa sve do masovnim masakrima.
Kada bi bili askete ne bi bili strana koja je branila Bosnu od Ugara. Ne bi stigli do nivoa zvanicne vjere i ne bi imali specificni tretman od strane Velike Porte.
U njihovim redovima ne bi bilo pristalica iz redova porodica cara Samoila i Nemanje, zatim ne bi uživali ni podršku vlastelina Kulin bana, velikog turskog vezira Mahmut Paše Hrvata, Zvornickog kneza, Hrvata i Dalmatinaca.
Kada bi bili takvi, ne bi bili utvrzeni u kompaktnim enklavama, u zbijenim naseljima, sa urbanom strukturom. Ne bi ni obezbjedili prednost nad ostalim etnickim grupama. Bez jedne zajednicke egzistencije, ne bi mogli sacuvati jezik, niti stvoriti kulturna blaga, niti bi osigurali potrebnu koherenciju u ocuvanju njihove duhovne konstitucije.
Prihvatajući da su asektizam, vegetarijanstvo, fetisizacija siromaštva kao dio njihovog pogleda na svijet, igrali vaznu ulogu u njihovom prezivljavanju, trebamo reci da su bogumili bili brojni, stabilni u njihovim vjerskim specificnostima. Imali su, dakle, oni svoje ucenje, knjizevnost, duhovne vođe, crkvu, hijerarhiju, simbole, svece i jednu filozofiju za društvo, vlasništvo, i ravnopravnost. Bili su nosioci jedne kulture.
Nakon svega izlozenog postavlje se pitanje, da li je osim imena, kod današnjih torbeša ostalo što još od njihovog pogleda na svijet i od stare vjere njihovih pradjedova bogumila.
Isto kao istraživaci E. Imamovic za slučaj Bosne, A. Dzogović za torbeše Gore, prizrenskog Podgora i B. Djurdjević-Stojković u jednom širem prikazu i ja to potvrdjujem.
Historijski podaci svjedoce da bogumilizam, nezavisno od nevidjenih neljudskih progona, nije iskorijenjen. I nakon više od jednog stoljeća od progona do istrijebljenja Stefana Nemanje i prokletstva srpske pravoslavne crkve nad njima, bogumili, iako pred nestajanjem, ponizeni i diskriminirani, još uvijek su smatrani kao opasnost za pravoslavnu crkvu i njenu vlast. Nije slucajno što je Car Dušan proglasio sankcije za one koji propagiraju bogumilizam, odnosno „babunsku rijec“.
Pojava bogumilizma, u Bosni, traje sve do kraja XIX vijeka. Istu stvar spominje i Maliq Osi. Na istoj razini B. Djur
djević-Stojković tvrdi da: “Još uvijek ima bogumila u BiH, Makedoniji i Srbiji...”, malo dalje kaze: “...postoji duhovno kretanje koje gasi zedj sa gnostickog bogumilskog izvora.“.
U Gori, makar za onaj dio u Albaniji moze se dokazati nasljedstvo bogumilskog ucenja i prakticiranja.
U ovoj zoni sa visokim planinama, uskim kanjonima, dubokim i strmim dolinama, bogatim šumama, pašnjacima, tekucim vodama, torbeši su dislocirani u prvoj polovini XIII stoljeća. Van ociju i ušiju crkve, u formalnim okolnostima zakašnjele islamizacije, oni cuvaju mnoge kultne rituale, praksu, vjerovanja i fosila, ucenja njihovih bogumilskih pradjedova. Njih nije mogao da otkorjeni ni nemilosrdni rat komunistickog režima koji je zabranio zakonom pravo na vjerovanje, praksu, institucije i vjersko propagiranje.
U ovim obicajima, cuvanim kod torbeških zena, nema nicega od hrišcanstva, a niti islama.
I kada potvrdjujemo da je to osnova koja vodi jedan dobar dio duhovnog zivota torbeša Gore, može se lako zakljuciti koliko je tragova ostavila pravoslavna crkva i koliko površno i formalno je prihvacen i raširen islam kod njih.
Dok tragovi hrišcanstva su ostali samo na nekoliko fosiliziranim toponimima, (K’rs, Potk’rs, Zac’rkov, Cerkov, Kaurske grobišta, Iljina reka, Nikelo brdo, Djurdjev lak, Ivanoska niva i dr.) patronimima (Markošovci, Tuchevci, Kirevci, Puravinci, Zhivkovci i sl.), imena godišnjih praznika (Djurdjevden, Božic, Mitrovden, Krstovden) i ništa više. Dok od islama je prihvaceno sasvim malo. Poštuje se Veliki i Mali bajram i odabrane noc
Ne govoreci o islamskoj kulturi, malo ko od muškaraca zna i ispunjava muslimanske obaveze. Žene, osim masovnog posta, nekim deformisanim molitvama, pricama i ukopavanjem kao muslimanke, vrlo malo je prisutan islam.
Dok verbalno prihvataju Allaha, u praksi svu žedj gase u gnostickim izvorištima koja imaju pocetak u paradualisticko doba, gdje magija ih religiozno predvodi i teorija se mijenja sa magijskim ritualom, i kultnom praksom.
Nazivi ”bogumili”, “torbeši” govore o religioznoj i socijalnoj kategoriji, ali nikako i etničkoj.
“Izvori o nekadašnjem premještanju naroda i plemena, odvode do pogrešnih zaključaka ako ove narode smatramo kao jednu i jedinu cjelinu, u etno-historijskoj igri tokom njihovog preseljavanja iz jednog u drugo mjesto, ne doživljavajući promjene u identitetu. U mnogim slučajevima, premještanje jednog naroda u novoj teritoriji ili jednom novom društvu, daje tom narodu jedan identitet kakav ranije nije imao.”
Početke možemo potražiti još u V stoljeću, kada su se neki masalijani, prethodnici bogumila, iz Male Azije preselili u Trakiju, a odatle prema Makedoniji. Edit Durham donosi nam sljedeće: “U Samisati u Maloj Aziji podignuta je jedna sekta čiji su predstavnici poznati kao pavlični. Oni su objedinili maniheizam sa jednom posebnom preporukom za propovjedi Svetog Pavla. Progonjeni od strane hrišćana, oni su se objedinili sa muslimanima i ustankom porušili jedan veliki dio Male Azije. Imperator Konstandin Koprnimus (741. poslije Hrista), kako bi ih oslabio, šalje njihov veći dio u Trakiju kako bi služili kao čuvari granice. \on Zimičes I (969), premješta jedan drugi dio njih po balkanskim dolinama. Od tada su se njihova učenja počela širiti nezaustavljivom brzinom”.
Dok se njihov pogled na svijet širio i hvatao korijenje, sa njihovom kulturom i jezikom se desilo nešto slično kao sa Bugarima. Oni, praktično, progutani od strane slavenskog (makedonskog) elementa koji je bio smješten prije njih, dobijaju novi identitet kao makedonski bogumili.
U vrijeme vladavine vizantijskog cara Aleksa Komnena I (1081 - 1118), zbog progona do istrijebljenja sekta je izbjegla prema zapadu uzimaju}i sa sobom i imena sa kojima ih je Pravoslavna crkva anatemisala.
Jedan dio, prelazeći preko albanskih zemalja prešao je Otranska vrata pobudivši jeretički katarski pokret u Italiji i pokret patarena (albižana) u južnoj Francuskoj, dok su se drugi dijelovi raširili i po srpskim zemljama.
Nemanja je objavio nemilosrdan rat „prokletim jereticima“, kako je nazivao babune. Između 1172. i 1180. godine, on pokreće pohod do njihovog istrijebljenja. Zapalio je njihove knjige, sjekao im jezike. Nemanja progoni i svoju kćer koja je bila ubjeđeni bogumil.
U tim okolnostima, jedan dio tih bogumila nalazi sklonište u Bosni, kod Kulin Bana, i ta zemlja postaje njihovo posljednje odredište. Preostali dio njih biva primoran da se skloni u dubinama planina, daleko od nastanjenih centara i progona od strane rigoroznog pravoslavnog klera.
Tokom povlačenja sa sigurnošću je uticalo i prokletstvo nad njim, koje je donio Prvi Sinod pravoslavne crkve (1221).
Sela u Gori bila su već formirana 1348. godine. Računajući tri pokoljenja koja su već živjela sa 33 godine po kolenu, proizilazi da je njihovo naseljavanje počelo, tačnije u periodu o kojem smo govorili - početkom XIII stoljeća.

Abdu-Rahman
25-06-11, 19:39
Rozeta na nišanu
Kako su torbeši, kako baštinici bugumilizma, živjeli. Neki ih svrstavaju u askete, dok neki misle da su imali svoje učenje, filozofiju...
Historičar iz Prizrena Maliq Osi, oslanjajući se na usmena predanja i naglašenom asketizmu mesalijanaca (jedno od imena bogumila), misli da torbeši, u današnjim nastambama su se pojavili kao askete. Poštujući ovakvo shvatanje i ne odbacujući ga ne možemo a da ne iznesemo neke njegove slabe tačke.
Ako bi bogumilizam bio jedna obična asketska pojava, ne bi prestavljala neku veliku opasnost po hrišćanstvo, odnosno tadašnje feudalne države. Po tom shvatanju, u borbi protiv njih ne bi bilo potrebno direktno anga`iranje imperatora, careva, papa, križara i dr. Ne bi se ni rodio dominikanski pokret niti bi se stvorio univerzalni sud inkvizicije. Ne bi, kao posljedica toga bilo ni razloga da njihove pristalice prolaze kroz viševjekovne patnje koje su počivale na anatemama, nastavljajući se hapšenjima, iseljavanjima, paljenju na drvenim kamarama pa sve do masovnim masakrima.
Kada bi bili askete ne bi bili strana koja je branila Bosnu od Ugara. Ne bi stigli do nivoa zvanične vjere i ne bi imali specifični tretman od strane Velike Porte.
U njihovim redovima ne bi bilo pristalica iz redova porodica cara Samoila i Nemanje, zatim ne bi uživali ni podršku vlastelina Kulin bana, velikog turskog vezira Mahmut Paše Hrvata, Zvorničkog kneza, Hrvata i Dalmatinaca.
Kada bi bili takvi, ne bi bili utvrženi u kompaktnim enklavama, u zbijenim naseljima, sa urbanom strukturom. Ne bi ni obezbjedili prednost nad ostalim etničkim grupama. Bez jedne zajedničke egzistencije, ne bi mogli sačuvati jezik, niti stvoriti kulturna blaga, niti bi osigurali potrebnu koherenciju u očuvanju njihove duhovne konstitucije.
Prihvatajući da su asektizam, vegetarijanstvo, fetišizacija siromaštva kao dio njihovog pogleda na svijet, igrali važnu ulogu u njihovom preživljavanju, trebamo reći da su bogumili bili brojni, stabilni u njihovim vjerskim specifičnostima. Imali su, dakle, oni svoje učenje, književnost, duhovne vođe, crkvu, hijerarhiju, simbole, svece i jednu filozofiju za društvo, vlasništvo, i ravnopravnost. Bili su nosioci jedne kulture.
Nakon svega izloženog postavlje se pitanje, da li je osim imena, kod današnjih torbeša ostalo što još od njihovog pogleda na svijet i od stare vjere njihovih pradjedova bogumila.
Isto kao istraživači E. Imamović za slučaj Bosne, A. Džogović za torbeše Gore, prizrenskog Podgora i B. Đurđević-Stojković u jednom širem prikazu i ja to potvrđujem.
Historijski podaci svjedoče da bogumilizam, nezavisno od nevi|enih neljudskih progona, nije iskorijenjen. I nakon više od jednog stoljeća od progona do istrijebljenja Stefana Nemanje i prokletstva srpske pravoslavne crkve nad njima, bogumili, iako pred nestajanjem, poniženi i diskriminirani, još uvijek su smatrani kao opasnost za pravoslavnu crkvu i njenu vlast. Nije slučajno što je Car Dušan proglasio sankcije za one koji propagiraju bogumilizam, odnosno „babunsku riječ“.
Pojava bogumilizma, u Bosni, traje sve do kraja XIX vijeka. Istu stvar spominje i Maliq Osi. Na istoj razini B. Đurđević-Stojković tvrdi da: “Još uvijek ima bogumila u BiH, Makedoniji i Srbiji...”, malo dalje kaže: “...postoji duhovno kretanje koje gasi žeđ sa gnostičkog bogumilskog izvora.“.
U Gori, makar za onaj dio u Albaniji može se dokazati nasljedstvo bogomilskog učenja i prakticiranja.
U ovoj zoni sa visokim planinama, uskim kanjonima, dubokim i strmim dolinama, bogatim šumama, pašnjacima, tekućim vodama, torbeši su dislocirani u prvoj polovini XIII stoljeća. Van očiju i ušiju crkve, u formalnim okolnostima zakašnjele islamizacije, oni čuvaju mnoge kultne rituale, praksu, vjerovanja i fosila, učenja njihovih bogumilskih pradjedova. Njih nije mogao da otkorjeni ni nemilosrdni rat komunističkog režima koji je zabranio zakonom pravo na vjerovanje, praksu, institucije i vjersko propagiranje.
U ovim običajima, čuvanim kod torbeških žena, nema nišega od krišćanstva, a niti islama.
I kada potvrđujemo da je to osnova koja vodi jedan dobar dio duhovnog života torbeša Gore, može se lahko zaključiti koliko je tragova ostavila pravoslavna crkva i koliko površno i formalno je prihvaćen i raširen islam kod njih.
Dok tragovi hrišćanstva su ostali samo na nekoliko fosiliziranim toponimima, (K’rs, Potk’rs, Zac’rkov, Cerkov, Kaurske grobišta, Iljina reka, Nikelo brdo, Djurđev lak, Ivanoska niva i dr.) patronimima (Markošovci, Tučevci, Kirevci, Puravinci, Živkovci i sl.), imena godišnjih praznika (Djurđevden, Božić, Mitrovden, Krstovden) i ništa više. Dok od islama je prihvaćeno sasvim malo. Poštuje se Veliki i Mali bajram i odabrane noći.
Ne govoreći o islamskoj kulturi, malo ko od muškaraca zna i ispunjava muslimanske obaveze. Žene, osim masovnog posta, nekim deformisanim molitvama, pričama i ukopavanjem kao muslimanke, vrlo malo je prisutan islam.
Dok verbalno prihvataju Allaha, u praksi svu žeđ gase u gnostičkim izvorištima koja imaju početak u paradualističko doba, gdje magija ih religiozno predvodi i teorija se mijenja sa magijskim ritualom, i kultnom praksom.

Glavni praznik u Gori je Djurdjevdan. Sve što se može reci za ovo podrucje pocinje i zavrsava se ovim praznikom. Nezavisno od mjesecevog kalendara (alaturka) i onog suncevog (alafranga) kao i drugim politickim i ideološkim pritiscima narocito nakon 1967., za Gorane, vodic za djelovanje i dalje je ostao narodni tradicionalni kalendar koji se vece sa ovim danom.
Ispred Djurena (Djurdjevdana), u Gori, svaki praznik blijedi. Osim naziva, ovdje nismo mogli evidentirati ništa od hrišcanskog ucenja i prakticiranja, kao što se dešava sa ovim praznikom u nekoliko regiona u Bugarskoj, gdje je cvjetao bogumilizam.
Osim toga, kada znamo da ovaj praznik nikada nije odbacen od islamskog klera iako tu nema nicega od islama, pamet nam odlazi, kod objašnjenja naziva “poturi” sa “ni musliman ni hrišcanin”. Sve ovo nas upucuje na misao da bogumilska ideologija, koja propovjeda uspostavljanje direktne veze covjeka sa Bogom, bez posredništva satana i ikona, podigao je Djurdjevdan na nivo glavnog praznika.
I kod drugih obiljezavanja praznika u godini (Sretleto, Krstovden, Mitrovden, Bozić, Stretzima(sredina zime), Vodice, Letnici, Antanas, Sultan Nevruz, Blagojec) je veoma teško naci tragove hrišcanstva ili uticaja islama.
Još uvijek, osobito medju zenama, postoji vjerovanje o snazi magije. Zabiljezili smo veliki broj slučajeva cvrstog ubjedjenja da magija moze uzrokovati impotenciju, nedostatak zelje za formiranjem porodice, podsticanje bracnih konflikata, zaustavljanje sudbine vjeridbe i zenidbe, promjenu moralnog ponašanja..., i obratno, da magija se razriješava ako se pronadje njen predmet. I danas se dozivlajvaju kao istinita predanja o mutnji mjesecine.
Do 50-tih godina prošloga vijeka praktikovali su se rituali za odbranu od epidemijskih bolesti i vatre, poput “odmetujene”, prijelaz vatre kroz gvozdeni vodenicki obruc, pijenja magareceg mlijeka, mahanje sitima i dr. Vjerovali su da se kuga moze vidjeti. U jednom takvom slucaju, zamesio bi se presni hljeb, inace kuga pomiješana sa tijestom bi napravila veliku štetu.
Najaktivniji dio narodnog torbeškog mišljenja, nudi nam mnoge primjere dualizma bogumilskog ucenja. Prema bogumilima, svijet je istom mjerom stvoren od dobra i zla kojima su uzrok andjeli i djavoli. Konkretnije: uporedo sa dobrim Bogom, koji je stvorio duhovni svijet, postoji i Bog zla koji je stvorio materijalni svijet.
Ovo ucenje, adaptirano od strane bogumila poslije islamizacije komentira se kao: “Allah je dobar Bog koji je stvorio duhovni svijet, dok na zemlji vlada Bog zla zbog kojeg ljudi su u stalnim ratovima.”
U suštini radi se o protivrjecnosti izmedju islamskog pogleda na svijet da je Allah jedan, sa jedne strane, i prihvatanja postojanja svijeta zla, nezavisno od Boga, sa druge strane. Covjek je izazov satane i tame, koji pokušavaju da u covjeka unište dvije strane: sposobnost oplodnje i duhovno savršenstvo, atributi koji priblizavaju Boga.
Tako, vjerujuci, da smrtnost beba, iz imunoloških razloga, “ogrejsanica”, “uborok” (“naocii”), vija (“padavica”), ili neplodnost su djela satane koji vlada zemljom, zapostavljajuci Boga. Energiju troše za pronalazak metoda i sredstava kako bi pobjegli od zla ili mu protivurijecili. Druge pojave bogumilskog mišljenja su predubjedjenja, tabui, kultevi, nekoliko rituala koji su povezani sa smrcu i bebama, vjerovanje u kumire, sposobnost lijecenja mjesta, objekta ili odbrane od hamajlija.
Enver Imamovic medju ostacima bogumila kod današnjeg čovjeka u Bosni i Hercegovini, istice nekoliko osobina kraktera i ponašanja koji se ne susrecu na bilo kom prostoru: ponašanje prema starima, djeci, zeni, osjecaj za pravdom, strpljivost, razpolozenje za posao, gostoprimstvo i paznja prema roditeljima. Ove osobine bile su isticane ili istice čovjek koji je imao ili ce imati mogucnost da upozna makar samo jednog torbeša.

Bogumili odbacuju simbol krsta, obozavanje ikona i hriscanske hijerarhije. Iako za pomenuto mozemo malo kazati, tragovi ne nedostaju.
Da bi okarakterisali jedan bezvrijedan posao, još uvijek se upotrijebljavaju frazologije: “Pop ka nemaf rabota, krstif kobile”. (Pop kada nije imao šta, krstio je kobile)” ili njegov ekvivalent u Podgoru kod Prizrena: “Pop, ka nemaf rabota krstif jaricha”. (Pop kada nije imao šta, krstio je jarice”.
Znacajne su i cestitke: “Na popa ognica i groznica, na tebe zdravje i veselje”, “Bilo ka bilo, na popa se svilo.” kao i obicne frazologije: “Si se ucinif ka pop”, psovka “ce ti gonim i popa i kaludjera” ili uvrijedljiva riječ: “Popište”.
U cjelini historiografija Balkana bogumilski pokret uglavnom poistovjecuje kao socijalni pokret, koji se borio protiv privatnog vlasništva i eksploatacije, kao pokušaj povratka u primitivni komunizam, na osnovama sela, ali ne i kao religiozni pokret koji ima svoje pokrice od odredjene filozofije svijeta koja je imala snazni socijalni uticaj više od šest stoljeca.
Asketizam i fetišizacija života u siromaštvu vide se kao najsavršeniji put za duhovno uzdignuce. Takav jedan zivot nije nosio sa sobom nikakvu društvenu ni privatnu opasnost, niti je prestavljao opasnost zbog visokog nivoa organizovanja bogumila.
Sav posao je postavljen na bogumilskom ucenju. Odbacujuci kult Svetice (Bogorodice) predstavljajuci Hrista kao smrtnog, krst i krštenje kao djavolji posao, pogadjaju osnove hrišcanstva. Ovo je bio uzrok, a ne socijalna priroda ovog pokreta, zbog cega je bogumilski pokret navukao sav bijes Rima i Carigrada.
Kada govorimo o socijalnoj prirodi bogumilskog pokreta interesantno je izvješe koje nam donosi Ferid Muhic prema kojem vlastele sjeverne Grcke, u predjelima Kastorije i Florine, bili su u rodbinskim vezama sa nekim bosanskim vlastelama još u XIV vijeku i da su imali svoje zemljane posjede.
Dok za Goru, shodno gore pomenutom ne mozemo reci ništa, svejedno me proganja molitva: “Sajbijence, bozence, svakomu dadi, nam pridadi.” (O boze, svakome dadni, nama pridodaj”) uvijek kada je podizana sofra. Ovo, kao i svjedocenje Ferida Muhica, ne iskljucuje imetak i bogatstvo.
I toponimi “Suljovo legalo”, “Chapchevo selo” i drugi mogu se uzeti kao dokaz asketizma.
Vazno je spomenuti još jednu cinjenicu, doduše rijetku. U Gori uporedo sa imenima Bog, Sajbija, On, Allah, Boze, upotrebljavaju se i forme umanjenja: “Bozhence” i “Sajbijence” te i druga imena neodredjenog roda, poput detence, nošchence, iglichence i dr. Ova forma kao da smanjuje razdaljinu izmedju covjeka i Boga, mozda se rodila u aktu molitve koju su bogumili mnogo cijenili.
Ne bi bila potpuna tvrdnja bogumilskog ucenja torbeša ako ne bismo uzeli u obzir i narodne mitološke licnosti. Medju njima Sotona (Satana), Grobnik (Duh), Vampir, Šejtan, Dzebrailj, Melaika (Melek, andjeo), Perija (Dzini), bile su sastavni dio zivota torbeša

Istrazivanja ukazuju da vjerovanje ovih mitoloških licnosti je blijedo ili potpuno odbaceno, osim Satane. Još uvijek se vjeruje u postojanje i njegovu uništavajucu moc. Evo još jednog odjeka bogumilskog dualizma.
U životu torbeša Gore pjesma zauzima posebno mjesto. Sa njom se prati citav zivot: rodjenje, svadba, smrt, posao, rat. Razdraganost i veselje uzimaju maha, prigušuje se plac, amortizuje se bol i olakšava napor, uzdize duša, hvata magija, regulise se ritam i dinamika cinjenica, otklanjaju prepreke, postaje veci zivotni prostor, prati se iskustvo, lincuje se odstranjivanje i osvecuje sjedinjenje, ozivljava se i obnavlja pleme, tece i ne zaustavlja vrijeme, ruci se zlo, satana... Izgleda da su ovo imali u vidu stariji, koji su nas savjetovali da pjevamo, u trenucima straha od djavola, dzina i sl.
U prilog tvrdnji neka nam posluze višezvucne pjesme Zejnepe i Kurto Budale koje pjevaju djevojke i zene, u prirodi. Takodjer, i u zivotu katara, jednog od ogranaka bogumila u Evropi, posebno mjesto je zauzimala muzika i pjesma.
Nekoliko likovnih tragova koje smo sreli u Gori, iako u malom broju, su dokaz više tezi da etnogeneza torbeša Gore je vezana sa bogumilskim pokretom. Ovdje nas dovodi jedno pazljivo poredjenje sa sadrzinom koju istrazivaci zovu - bošnjackim kulturnim krugom, gdje se ukljucuje i bogumilska umjetnost.
Po Bosni i Hercegovini nalazimo veliki broj bogumilskih spomenika, cesto isklesanim do divljenja. Ova umjetnicka pojava dozivjela je procvat u XII i XIII stoljecu, i najcešce figure koje se koriste u motivima su: sunce, polumjesec, zvijezde, rozete i dr. Te figure susrećemo i u Gori.
Motive zmija, polumjeseca, zvijezde i sunca smo pronašli urezane na posebnom kamenu, ugradjenog po zidovima kuća, dok rozete na uzglavnicima, uglavnom po selima Borje i Sistavec.
Vezano za pomenute motive Edit Durham veli: “Sunce i mjesecina koji su obozavani najviše u ovoj vjeri, diraju, po svemu sudeci, stari predhrišcanski paganizam Slavena”. Muhamed Hadzijahic misli da se njime “vezu najstariji tipovi nišana muslimana, radjeni po tradiciji stecaka”.
Bojenje kose, obrva i uljepšavanje lica, ruku, nogu od strane zena i djevojaka torbeša smatran je bogougodnim cinom. Unutar ove tradicije treba vidjeti ritual kznne, njen ornamentski i duhovni sadrzaj. Ne treba zaobići ni dekorisanje zidova soba mlade i ornamentiku tekstila i narodne nosnje. Govoreci o isklesanim figurama na spomenicima Edit Durham biljezi nošnju sa fustanelima boraca. U Gori, , do pocetka 60-tih godina prošlog vijeka je upotrebljavana ovakva nosnja samo za sunetlije, i nosila se prigodno prije nego se djeca osunete.
Bivajuci toliko izolirana ova nosnja samo u trenucima suneta, zatim bivajući isto smatrana i u likovnom poredjenju, sa pravom mozemo postaviti hipotezu, da ova dva slucaja imaju jedan zajednicki predgoranski element, u vrijeme kada bogumili nisu bili otjerani sa makedonskih prostora.
Godine 1996., u gorskom selu Šištavec kod Kuksa, tokom otvaranja temelja jedne stare kuće pronadjen je prvi konkretni trag iz predislamskog perioda. Rijec je o limenoj bronzanoj plocici trouglastog oblika sa osnovom 9, visinom 12 centimetara i izlomljenom i ukrašenom hipotenuzom. Limena ploca na donjoj osnovi ima dvije, dok u visini tri rupe. Ova ploca objašnjava da je bila dio drugog objekta u kojem je bila fiksirana, sa ekserima, odnosno klinovima. Paralelno sa stranicama trougla oko tri milimetra u dubinu u reljefu, u formi usukane veze od 1,5 mm unutar je upisan jedan elegantan okvir.
Unutar njega, u tehnici duboreza, u reljefu, izrazene su dvije figure: Jedan sveštenik sa oreolom na glavi, koji u lijevoj ruci drzi knjigu, dok u desnoj pero, naslonjeno na njoj. Ispod njega, malo udesno, jarac sa rogovima, takodjer sa oreolom i krilom. Na obje strane glave sveštenika u visinu glave ispisana su po dva urezana slova koja nisam uspio da protumacim.
Pretpostavljajući da ova limena ploca je bila fiksirana na koricama neke knjige, mozemo reći da smo došli do traga crkvene knjizevnosti u Gori, mozda i do najveće knjige bogumila “Solomonov kljuc”. U medjuvremnu, sadrzaj ploce daje nam mogucnost za jednu veoma hrabru hipotezu.
Prema narodnom mišljenju djavo, najviše se covjeku pojavljuje u obliku jarca. Prisustvo covjeka i jarca na ploci u izjednacenoj vrijednosti i oreolima dovodi nas do toga da smo na tragu ikonografskog predstavljanja bogumilskog dualizma na ovim podrucjima. Najzad, pokušali smo da predocimo dokaze koji govore u prilog tezi da su torbeši, ustvari, posljednji sljedbenici bogumila na Balkanu.

musliman
25-06-11, 19:48
Amin ! Na site insAllah. Jas ke pocekam,ete,da mi kaze nekoj so dokaz deka ovaa nacija (torbeskava) postoela,jas odma od sesrce ke vikam po sred selo deka sum Torbes. Kakvi dokazi ti se potrebni tvrdoglavo Momce,

totbeska nacija ne postoela,ce postoi otkako ce se oficijalizira ovaja zaednica -i nikoj ne veli da napravi nacija(etnicka zaednica)

drugi -potekloto na ovoj narod vlece koreni od Bogomiliti,spored nekoi soznanija..

Treto aj ti kazimi -dali posto e la Makedonska nacija,crnogorska nacija,bosanska hrvatska i ,i re drugi nacii.neznam si zapnal po nekoi dokazi ,bez potreba

Eveti najgolem dokas i da ne si spomnal vece dokas..

Torbeska nacija ne postoela ce postoi vo isnina ,kako sto i kosovar nacija ne postoe se i goranin nacija ne postoese: no sega postojat taka i Torbeskata nacija ce postoi..

Sega jasno tiee??:lele::lele:

Miralem
25-06-11, 22:32
Kakvi dokazi ti se potrebni tvrdoglavo Momce,

totbeska nacija ne postoela,ce postoi otkako ce se oficijalizira ovaja zaednica -i nikoj ne veli da napravi nacija(etnicka zaednica)

drugi -potekloto na ovoj narod vlece koreni od Bogomiliti,spored nekoi soznanija..

Treto aj ti kazimi -dali posto e la Makedonska nacija,crnogorska nacija,bosanska hrvatska i ,i re drugi nacii.neznam si zapnal po nekoi dokazi ,bez potreba

Eveti najgolem dokas i da ne si spomnal vece dokas..

Torbeska nacija ne postoela ce postoi vo isnina ,kako sto i kosovar nacija ne postoe se i goranin nacija ne postoese: no sega postojat taka i Torbeskata nacija ce postoi..

Sega jasno tiee??:lele::lele:

A be Musliman,,, ater od Userot ke se vozdrzam. Vi preporacuvam za vas ugled i vase dobro da vnimavate na odnosot,koga veke nosite user "Musliman".

Ti drzisi se do tvoeto ubeduvanje,Bratce i voopsto nemoj da imas potreba za dokaz. Smiri gi hormonite,nemoj da se vozbuduvas,,,,

Dalje; koi soznanija se potocni,tebe te prasuvam i Abdu Rahman (za prv pat toj napisa nesto vo sklop so temata i sto se barase).
Koj argument i sto da se zeme za dokaz od raznoraznite mislenja ?
Milivoj Pavlovic kazuva edno,Obeleiski i Dimitar Angelov kazuvaat drugo,Jovan Hadzivasiljevic kazuva treto,BILJAL kazuva nesto cetvrto...(Kade e mislenjeto na Biljal (od Forumov) tamu vo site tie pretpostavki ? )..... i da ne gi nabrojuvam,site razliciti i nikoj ne kazuva tocno ni so potkrepa.
Kako be so ovoj narod sekogas se sporeduvaat nekoi si hristijanski praznici,nekoi hristijanski termini i obicai.... od druga strana,eve sto doznavam.

Slucajno po internet barav Licnosti od Osmanliskata imperija,koga naidov na licnosta HÜSREV AYDINLAR (1884–1953).
(Ako moze ova nekoj neka go prevedi,mozda protiv mene svedoci:

Neş’et Ettiği Çevre

Muhammed Hüsrev Aydınlar Hocaefendi Makedonya’nın Struga iline bağlı Labunişta köyünde 1884 senesinde dünyaya geldi. Aslen Arnavut asıllı bir ailedendir. Onun için İstanbul’da “Arnavut hoca” diye meşhur olmuştur. Babası Numan Efendi dini tahsil için onu köy hocalarına teslim etmişti. Daha sonra Ohri’de ve Tiran’da bir buçuk yıl kadar ders okudu.

Tuka pisuva nesto poveke,koj razbira:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] %80%931953%29

DAIJA
26-06-11, 03:02
:selam:AH be Allahovi robovi, na forumot pise jasno ISLAMSKI DAWETCKI CENTAR NELI ???? A STO SEGA OD ISLAMSKI DAWETCKI CENTAR, ISLAMSKI, POLITICKI CENTAR ISKOCI DAJTE PRIBERETE SE OSTAVI TE SKENDER BEK TRTE MRTE,ZEMETE UCETE ZA ALLAHOVATA VERA NE SE ZAMARAJTE SO POLIKICKI RABOTI, DA NE UPADNETE VO NEKOJ SIRK PA KE SE CUDITE STO VE NASLO,

Oд милијарда теми за директно врзани за ислам, може да постои и една ваква која е индиректно врзана за ислам. Секоја вест и муабет не е политика...

DAIJA
26-06-11, 03:11
Koga ke se vperi prst vrz nekogo togas toa ke se zapecati kako taka. Ako covek navede stroga zabrana za alkoholot i togas nekoj ke skokne i ke go kritikuva ako popusta vo nesto,povtorno ke bide iskritikuvan (negativno).
Ako kaze deka treba da se glasaat Hristijani togas e otpadnik,ako kaze deka ne treba da se glasaat hristijani povtorno e otpadnik.... sto treba da se priznae ne mi e jasno. Deka treba da gi glasam Kafirite ?

Sto da vi kazam.... Allah da ni se smiluva. Nemozam i NESMEAM da bidam protiv Albancite I NEMA DA BIDAM. Ako treba da priznaam deka treba da gi mrzam,toa priznanie nikogas nema da go slusnete i smetajte me za ohol.
Deka treba da mrazam i Torbesi i toa priznanie nikoj nema da go slusne od mene.

Da vidime koj e ohol:

Ako mene mi se obrakjate,"Daija",jas imam pravo da se cuvstvuvam i Kinez i interesno i Kinez da se cuvstvuvam nema nikoj da digne pobuna no ako kazam deka se Cuvstvuvam Albanec,togas sum gresen.
Ti li Daija ke mi kazes koj e mojot identitet ? Zarem ne go smetas ova za precenetost ? Da ne si se preumislil ti malku poveke pa smetas deka tocno za sekogo mozes da kazes koj sto e ? Voopsto ne se sramam od toa sto sum i od toa sto cuvstvuvam deka sum od toa za sto imam Dokaz a ne prikasnki i secii necii idei. Toa e isto,Daija,kako jas da mu kazam na nekoj Torbes da se vrati kon svojot Identitet i kon svojata vistinska nacija (Albanskata) a ne se cuvstvuva kako takov.

Za 5 mina cela nacija da osudis toa ti se vika niskost.Слабо читаш и уште послабо разбираш... џабе со тебе човек да зборува...Kazi mi Daija za sto treba da se izvinam odma da go storam toa.Jas do sega ne vidov nikakva pricina da mu se izvinam na nekogo,taka,ohol postanav... predocimi uste ednas.Za sto treba i na kogo treba jas da mu se izvinam ?

Ајде ќе се цитирам себеси, оти тебе те мрзи да бараш назад...

Миралеме, ај мисли малку пред да зборуваш :razmisluva:

:ццц::netaka:Blagodarejki im na Albancite,zenite denes mozat so Hidzab za pasos da se slikaat.

Ако сакаш по ова прашање да и се заблагодариш на некоја нација, тогаш тоа не се Албанците, туку Бошњаците. Не биди неправеден, освен ако не си информиран, а што од далеку е очигледно.

Ова дело пред се е направено во име на Аллах, од муслиманка за сестрите муслиманки, а таа сестра не е Албанка туку Бошњачка, и таа иницијатива беше граѓанска, невладина и непартиска! Не дека Албанците муслимани не сакале, туку не можеле и не знале како тоа да ги изведат, или пак не им било к`смет/пишано, со цел Аллах да покаже дека тие партиски занесувања не држат вода, и дека има поефикасен начин на решавање на проблемит и потребите на муслиманите.

Албанците кои во тоа време беа на власт (ДПА) имаа голем комплекс од нивната верска припадност и многу се срамеа од тоа, а единствено што направија верски е големата штета за муслиманите: Го поставија мула Суљо за Рејс, за тој ајдучки да ги собира вакуфските пари и да ја финансира таа партија, а таа партија да гласа за ЦРКВА на плоштад а против Бурмали Џамија!

Нивниот комплекс отиде до толку далеку, што воопшто не и помогнаа на министерката на МВР околу ова прашање, па таа самата во консултации со оваа сестра и експертите го подготви овој закон (законотне само за пасош, туку и за возачка и лична карта).
Bajram e drzaven praznik....Toa sekade go imalo samo kaj nas go nemase....

:слеп: си или не си од оваа земја?
Не знам за таму од каде што си ти, ама овој празник секогаш се почитувал за верниците муслимани и за нив секогаш бил државен. Впрочем, така е исламски, секој својот празник да си го слави, а не да се мешаме. Немаат тие потреба од нашиот празник, а ни ние од нивните.

Плус, само еден од Бајрамите е влезен како празник за сите граѓани (што повторувам дека е неправедно), а другиот не е таков каков што ти со восхит зборуваш, фикхски и исламски џумата е побитна од бајрамите. Во однос на ова, ништо не е сменето.

MehmedAliPasa
26-06-11, 10:14
HÜSREV AYDINLAR (1884–1953).
Muhammed Hüsrev Aydınlar Hocaefendi Makedonya’nın Struga iline bağlı Labunişta köyünde 1884 senesinde dünyaya geldi. Aslen Arnavut asıllı bir ailedendir. Onun için İstanbul’da “Arnavut hoca” diye meşhur olmuştur. Babası Numan Efendi dini tahsil için onu köy hocalarına teslim etmişti. Daha sonra Ohri’de ve Tiran’da bir buçuk yıl kadar ders okudu.
Se raboti za Husrev(Istref-odza) od Limana Ajdinoski koj se iselil so semejstvoto vo Turcija po balkanskite vojni i tamu stanal poznat imam vo muftistvoto vo Istanbul.
Vazel za avtoritetna licnost.
Negovite soveti se slusale i istiot bil mnogu pocituvan.
Negovite potomci ziveat vo Turcija i zavzemaat rakovodni i odgovorni funkcii.
Inaku Liman imal dva sina: Istref-odza i Abidin-odza. Abidin-odza ostanal vo Labunista i od nego se Mustafa,Jakup i Abdulah so nivnite potomci.
Terminot "Arnavut" se koristel do II-ta svetska vojna za site muslimani od ovie kraista,a koi ne go koristele ili poznavale turskiot jazik.Vo toa vreme ne postoela drzava Makedonija i onie koi go koristele makedonskiot jazik bile smetani za "B'lgari",a jazikot za "b'lgarski",pa logicno turcite ne bi gi vrzale muslimanite so bugarite i ne bi mu zakacile etiketa kako "'B'lgar hoca"..
Istiot slucaj e i so Mehmed Ali Pasa (vo cija dzamija izvrsuvame namaz i ti i jas vo Labunista),a koj nosel prekar Arnavut i koj poradi toa albancite si go prisvoija i pokraj toa sto mnogu dobro znaat deka toj e cist Torbes po etnicko poteklo od Labunista,a cii roditeli isto kako moite i tvoite dosle vo Labunista vo sredinata na XVIII vek od torbeskoto selo Steblevo-oblast Golobordo,na nekolku km od Labunista zad granicata, denes vo Albanija.
I deset godini,znaci od radjanjeto Mehmed ziveel vo Labunista,za potoa da zamine na gurbet so babo mu vo Kavala(Egejska Makedonija),denes Grcija.

A kako turcite denes go pretstavuvaat Labunista eve eden del od prezentacijata na turistickite agencii vo Turcija:

Sabah kahvaltısının ardından Struga'ya hareket ediyoruz. Yol üzerinde Ohrid gölünün Drim nehrine döküldüğü şelaleyi görüyor, ardından tipik bir Makedon köyü olan Torbeşlerin yaşadığı Labunişta'yı ziyaret ediyoruz.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Miralem
26-06-11, 13:19
Se raboti za Husrev(Istref-odza) od Limana Ajdinoski koj se iselil so semejstvoto vo Turcija po balkanskite vojni i tamu stanal poznat imam vo muftistvoto vo Istanbul.
Vazel za avtoritetna licnost.
Negovite soveti se slusale i istiot bil mnogu pocituvan.
Negovite potomci ziveat vo Turcija i zavzemaat rakovodni i odgovorni funkcii.
Inaku Liman imal dva sina: Istref-odza i Abidin-odza. Abidin-odza ostanal vo Labunista i od nego se Mustafa,Jakup i Abdulah so nivnite potomci.
Terminot "Arnavut" se koristel do II-ta svetska vojna za site muslimani od ovie kraista,a koi ne go koristele ili poznavale turskiot jazik.Vo toa vreme ne postoela drzava Makedonija i onie koi go koristele makedonskiot jazik bile smetani za "B'lgari",a jazikot za "b'lgarski",pa logicno turcite ne bi gi vrzale muslimanite so bugarite i ne bi mu zakacile etiketa kako "'B'lgar hoca"..
Istiot slucaj e i so Mehmed Ali Pasa (vo cija dzamija izvrsuvame namaz i ti i jas vo Labunista),a koj nosel prekar Arnavut i koj poradi toa albancite si go prisvoija i pokraj toa sto mnogu dobro znaat deka toj e cist Torbes po etnicko poteklo od Labunista,a cii roditeli isto kako moite i tvoite dosle vo Labunista vo sredinata na XVIII vek od torbeskoto selo Steblevo-oblast Golobordo,na nekolku km od Labunista zad granicata, denes vo Albanija.
I deset godini,znaci od radjanjeto Mehmed ziveel vo Labunista,za potoa da zamine na gurbet so babo mu vo Kavala(Egejska Makedonija),denes Grcija.

A kako turcite denes go pretstavuvaat Labunista eve eden del od prezentacijata na turistickite agencii vo Turcija:

Sabah kahvaltısının ardından Struga'ya hareket ediyoruz. Yol üzerinde Ohrid gölünün Drim nehrine döküldüğü şelaleyi görüyor, ardından tipik bir Makedon köyü olan Torbeşlerin yaşadığı Labunişta'yı ziyaret ediyoruz.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Allah da te nagradi za informacijata. Za upotrebata na Terminot Arnavut,dali mu go kazavte toa na Abdu Rahman koga mi gi napisa stihovite (so koi mi "dokaza" deka ne sme Albanci )kako vo Labunista otepale Arnauti,deka ustvari ne se raboti za Albanci ? I ti si od Labunista,dali onie stihovi gi imas slusnato nekade do sega ? Imas slusnato za takva Kula ?

Za Mehmed Ali Pasa,do kade god otvoriv link da pobaram biografija pisuva deka doagja od Kavala od Albansko poteklo.
Denes kako gi vikaat vo Labunista toa e druga rabota,zboruvame sto bile nekogas vo Labunista. Zosto vo Biografijata na Husrev ne pisuva deka bil Torbes,tuku pisuva deka bil Arnaut ? Zatoa sto Torbesi ne postoele. I pred II svetska vojna Turcite slovele kako Turci a Arnautite kako Arnauti i koga bi postoele i togas Torbesi bi slovele kako Takvi.

Abdu-Rahman
26-06-11, 21:44
Allah da te nagradi za informacijata. Za upotrebata na Terminot Arnavut,dali mu go kazavte toa na Abdu Rahman koga mi gi napisa stihovite (so koi mi "dokaza" deka ne sme Albanci )kako vo Labunista otepale Arnauti,deka ustvari ne se raboti za Albanci ? I ti si od Labunista,dali onie stihovi gi imas slusnato nekade do sega ? Imas slusnato za takva Kula ?

Za Mehmed Ali Pasa,do kade god otvoriv link da pobaram biografija pisuva deka doagja od Kavala od Albansko poteklo.
Denes kako gi vikaat vo Labunista toa e druga rabota,zboruvame sto bile nekogas vo Labunista. Zosto vo Biografijata na Husrev ne pisuva deka bil Torbes,tuku pisuva deka bil Arnaut ? Zatoa sto Torbesi ne postoele. I pred II svetska vojna Turcite slovele kako Turci a Arnautite kako Arnauti i koga bi postoele i togas Torbesi bi slovele kako Takvi.


Mirlaem citaj ubavo pred da pises nesto. Turcite muslimanite od tie krasita gi narekuvale Arnauti vo nekoi slucajevi, sto neznaci deka i samite Torbeshi taka se narekuvale.... Toa ne bilo nikad slucaj vo Istorijata osim sega vo Labunishte i Podgorci ostalo vo cela Makedonija ili se Turci ili se Torbeshi ili pak Bosnjaci ama nigde Albanci, duri nitu tie vo Golo Brdo od kaj sto poteknuvash ti ne se narekuvaat Albanci iako ziveat vo Albanija..


Eveti i eden link da vidish deka vo odredeni slucajevii i Turcite ne priznavale za Torbeshi [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

MehmedAliPasa
26-06-11, 22:58
Што чудо се стори Лабунишко поле,
Лабунишко поле ке Кула Маринска.
Таму се опрани тројца Арнаути,
тројца Арнаути баш арамии..

Ovie stihovi se ispeani mnogu odamna,pred recisi 100 g. i se ispeani vrz baza na vistiniti slucaj koj se raskazuva seuste od postarite Labunistani,a jas sum imal prilika da go slusam celosno raskazot po ovoj slucaj pred okolu 20g. od strana na stari Labunistani koi sega se rahmetlii i koi raskazuvaa so pietet za ucesnicite vo ovoj nastan,i koi slovele za zastitnici na naseto naselenie od banditski,kacacki upadi vo nasiot kraj.
Inaku imame mnogu nastani i toponimi vo Labunista sto svedocat za kacackite upadi i plackosuvanja vo nasiot kraj,a tuka se nemi svedoci i mestata vikani "Cerimov grob","Tairov grob" i dr. koi se nareceni po ovcarite inaku i samite tie bile Arnauti i koi bile glaveni izmecari kaj Labunistani,a koi bile ubieni od strana na kacackite bandi pri obid za krazba na stadata so ovci na nasite Labunistani.

Isto taka vo vrska so upotrebata na terminot "Arnauti",toa bilo termin ponekogas upotrebuvan za Torbesite od strana na Turcite,poradi tie pricini sto gi navedov predhodno,no nasite predci i nie samite nikogas ne sme go upotrebile toj termin,isto kako sto ne sme gi upotrebile i drugite nazivi nametnati od tudjinci,kako sto se "B'lgari mohamedani","Srbi muslimanske vere","Makedonci muslimani" i kojznae sto uste.

Ne da gi nema vo upotreba tie termini kaj nas,naprotiv tie se upotrebuvaat,no koga stanuva zbor za Velestani,Radolistani i drugi Albanci togas velime site nie za niv Arnauti,a za drugite se znae i bugari i makedonci i srbi,a vallahi i kauri(neka me izvinat tie na koj im smeta toj naziv).

Eve ti link kade se spomnati site toponimi vo Labunista:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Miralem
26-06-11, 23:24
MehmedAliPasa... imam slusano za presmetki so selanite od seloto velesta,no kakva vrska ima so temava toa ? Ako imalo presmetka ne znaci deka nie sme torbesi tie albanci.Presmetki imalo i megju selanite na Velesta i Radolista i toa ne pokazuva nikakva razlicitost pomegju nivnata nacija.

Ako postoelo togas Torbes i Torbesi na Turcite ne im bilo valjda tesko da ne narekuvaat kako takvi,za toa dokazuva denesnoto vreme.
Zosto "Torbesite" bile narekuvani Arnauti (bas) od strana na Turcite ? Nemale svoj identitet (sto e ocigledno),ne bile Torbesi.
Husrev Aydinlar ako bil torbes ke si stavel i prekar takov ili,posto vazel negoviot zbor,ke pobaral da go vikaat Torbes Hoca.
Da se razbereme... poimot Arnaut ne se odnesuva za site muslimani koi ne zboruvale Turski tuku se odnesuva na Albancite.


Abdu Rahman... vo koi slucaevi gi narekuvale lugeto Arnauti a da se misli na muslimanite od toj kraj i koga gi narekuvale Arnauti a da se misli na Albancite ? Vo slucaj koga samo tebe ti pasira ?

Vo slucajot so pesnata Arnaut = Albanec.
A vo slucaj so Husrev Oca Arnaut = Torbes.

Denesnite Turci sega ne' priznavaat za Torbesi,bidejki ni go ispraa mozokot,da mi izvinis. A nekogasnite NE ! Od ednostavni pricini,TORBES i takvo nesto ne postoelo. I da ne sme bile Albanci (da receme) no ne sme bile ni Torbesi,pa neznaele kako da ne' vikaat pa ne vikale Arnauti,uvidele valjda deka taka naj mnogu ni odgovara.

MehmedAliPasa
26-06-11, 23:46
Problemot kaj Torbesite nikogas ne bil vo cuvstvoto na posebnost,ili nemanjeto nacionalen identitet,naprotiv nasincite sekogas drzele distanca od site ostanati etnicki grupacii i na svoj sopstven nacin sme steknale imunitet od infiltracija na "pregolema doza" na tudja krv i preku toa sme stanale imuni od vbrizguvanje na opasni bakterii koi bi ne dovele do samounistuvanje ili do pogolema deformacija na naseto etnicko jadro.

Nie sme se vodele izgleda po stariot amanet ostaven od bogomilite,a koj glasi:

Po potistata ca sretnite i zveroj i idoli i lugje.So zverojte "zdruzitese",a posle ubijte gi.Na idolite "poklonvite mu se",a posle razbivajte gi.So lugjeto "razgovarajte",a posle ostavajte gi!. :дада::смешкање:

Abdu-Rahman
27-06-11, 20:05
MehmedAliPasa... imam slusano za presmetki so selanite od seloto velesta,no kakva vrska ima so temava toa ? Ako imalo presmetka ne znaci deka nie sme torbesi tie albanci.Presmetki imalo i megju selanite na Velesta i Radolista i toa ne pokazuva nikakva razlicitost pomegju nivnata nacija.

Ako postoelo togas Torbes i Torbesi na Turcite ne im bilo valjda tesko da ne narekuvaat kako takvi,za toa dokazuva denesnoto vreme.
Zosto "Torbesite" bile narekuvani Arnauti (bas) od strana na Turcite ? Nemale svoj identitet (sto e ocigledno),ne bile Torbesi.
Husrev Aydinlar ako bil torbes ke si stavel i prekar takov ili,posto vazel negoviot zbor,ke pobaral da go vikaat Torbes Hoca.
Da se razbereme... poimot Arnaut ne se odnesuva za site muslimani koi ne zboruvale Turski tuku se odnesuva na Albancite.


Abdu Rahman... vo koi slucaevi gi narekuvale lugeto Arnauti a da se misli na muslimanite od toj kraj i koga gi narekuvale Arnauti a da se misli na Albancite ? Vo slucaj koga samo tebe ti pasira ?

Vo slucajot so pesnata Arnaut = Albanec.
A vo slucaj so Husrev Oca Arnaut = Torbes.

Denesnite Turci sega ne' priznavaat za Torbesi,bidejki ni go ispraa mozokot,da mi izvinis. A nekogasnite NE ! Od ednostavni pricini,TORBES i takvo nesto ne postoelo. I da ne sme bile Albanci (da receme) no ne sme bile ni Torbesi,pa neznaele kako da ne' vikaat pa ne vikale Arnauti,uvidele valjda deka taka naj mnogu ni odgovara. Eveti Mirlaem dete masko citaj Istorija ne Albanska ne vasa ne nasa Turska, koi se Torbeshite
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Günümüzde Torbeshi adı, Makedonya 'nın Müslüman Bulgarları olan Pomak 'lara verilen bir addır. Bizans İmparatoru II. Basil 'in 1018 yılında Bulgaristan 'ı fethinden sonra, birçok Bulgar soylusu zorla İstanbul 'a yerleştirilmişti. Bu soylular ve hatta Bazı Bizanslı papazlar tarafından kabul edilen Bogomilizm kendi teolojisini geliştirme çabasını sürdürdü. Ne var ki, bu teolojik çabalar sonunda Bogomil akımı ikiye bölündü. Şeytanin yetkesini kabul ederek, onu ezeli ve mutlak bir Tanrı olarak görenler " Dragovitsa Kilisesi " adıyla örgütlendiler (Dragovitsa, Trakya ile Makedonya sınırı üzerinde bulunan bir köyün adıydı). Şeytani İsa 'nın kötü kardeşi olarak gören eski Bogomiller ise " Bulgarlar " adını aldılar. Dragovitsa kolunun mutlak bir düalizmi, Bulgarların ise ilimli bir düalizmi savunmalarına karşın, iki grup birbirine hoşgörü ile bakmaktaydı. Bu dönemde Bogomilizm hızlı bir atılım gösterdi ; üyelerinin sayısı artarken, Anadolu ve Balkanlar 'da yeni

Baskim
27-06-11, 20:11
MehmedAliPasa... imam slusano za presmetki so selanite od seloto velesta,no kakva vrska ima so temava toa ? Ako imalo presmetka ne znaci deka nie sme torbesi tie albanci.Presmetki imalo i megju selanite na Velesta i Radolista i toa ne pokazuva nikakva razlicitost pomegju nivnata nacija.

Ako postoelo togas Torbes i Torbesi na Turcite ne im bilo valjda tesko da ne narekuvaat kako takvi,za toa dokazuva denesnoto vreme.
Zosto "Torbesite" bile narekuvani Arnauti (bas) od strana na Turcite ? Nemale svoj identitet (sto e ocigledno),ne bile Torbesi.
Husrev Aydinlar ako bil torbes ke si stavel i prekar takov ili,posto vazel negoviot zbor,ke pobaral da go vikaat Torbes Hoca.
Da se razbereme... poimot Arnaut ne se odnesuva za site muslimani koi ne zboruvale Turski tuku se odnesuva na Albancite.


Abdu Rahman... vo koi slucaevi gi narekuvale lugeto Arnauti a da se misli na muslimanite od toj kraj i koga gi narekuvale Arnauti a da se misli na Albancite ? Vo slucaj koga samo tebe ti pasira ?

Vo slucajot so pesnata Arnaut = Albanec.
A vo slucaj so Husrev Oca Arnaut = Torbes.

Denesnite Turci sega ne' priznavaat za Torbesi,bidejki ni go ispraa mozokot,da mi izvinis. A nekogasnite NE ! Od ednostavni pricini,TORBES i takvo nesto ne postoelo. I da ne sme bile Albanci (da receme) no ne sme bile ni Torbesi,pa neznaele kako da ne' vikaat pa ne vikale Arnauti,uvidele valjda deka taka naj mnogu ni odgovara.

Miralem, biti predlozil nesto.Zatebe e neprifatlivo postoenjeto na Torbesi, i mislam deka nebitrebalo da dokazuvas nikomu dali postojat ili ne.Cuvajsigo tvojot stav za sebe.Allah nete prasuva dali postoele torbesi ili ne.Za nekoj da vladee so narodot i dasigi vodi kade saka, ke izmisli se i sesto.Neznam dali sum jasen..

Hakk
27-06-11, 21:24
:selam:
Аман бре луѓе! Што сторувте? Зарем не се убедувате на фактот дека сите народи кој што живеат на Балканот имаат ,,сумливи истории,,па така е и со докажувањето на тезата дали има или нема торбеши и кои се тие?
Како пример може да ни послужат истражувањата околу одредени народи и нивните нови пронајдоци за докажување на автентичната историја.
Затоа мислам дека со овие заоштрени надмудрувања нема да се дојде до никаков крај и заеднички став,па предлагам секој да си остане на својата вистина и да не се расправаме во недоглед бидејќи само са повторуваме и надмудруваме.
"ALLAH JE NAS CILJ, POSLANIK JE NAS VODZA, KUR'AN JE NAS USTAV, DZIHAD JE NAS PUT, SMRT NA ALLAHOVOM PUTU JE NASA NAJVECA ZELJA"

Miralem
27-06-11, 23:36
Miralem, biti predlozil nesto.Zatebe e neprifatlivo postoenjeto na Torbesi, i mislam deka nebitrebalo da dokazuvas nikomu dali postojat ili ne.Cuvajsigo tvojot stav za sebe.Allah nete prasuva dali postoele torbesi ili ne.Za nekoj da vladee so narodot i dasigi vodi kade saka, ke izmisli se i sesto.Neznam dali sum jasen..

Mene ne mi pravi voopsto problem dali postojat ili ne Torbesi. Mnogu pogresno ste me razbrale,Allah naj dobro znae i voopsto ne mi e bitno ni toa dali ke me svatite ili ne.

Kako sto mislite vie deka jas uporno sakam da dokazam deka Torbesi ne postojat,taka od druga strana ima upornost deka nie ne sme Albanci i deka ne mozeme da bideme. Mene ne mi e krivo sto nekoj se cuvstvuva kako Torbes.Krivo mi e sto nekoj ne me priznava i ne me prifakja onaka kako sto jas se cuvstvuvam deka sum. Ako se cuvstvuvam kako Rom,kako Rom da me pocituva i saka... voopsto ne stanuva zbor za Albanci ili Turci ili Romi. Koga ke im spomnes na Torbesite deka sme ustvari Turci oci ke ti izvadat deka nie ne sme mozele da bideme turci.Torbesi sme i tocka. Kako jas sto gi pocituvam onaka kako sto se cuvstvuvaat sakam i tie da me prifatat takov kakov sto jas se cuvstvuvam.

Зул Карнејн
28-06-11, 02:30
:selam:


Во ред е Миралем, тоа што сакаш биди си. Се изнапишаа коментари без потреба. Ова нема крај па веќе


:вслм:

Miralem
28-06-11, 16:43
:selam:


Во ред е Миралем, тоа што сакаш биди си. Се изнапишаа коментари без потреба. Ова нема крај па веќе


:вслм:

Toa se podrazbira be Brat. Sto ke bidam jas toa jas odlucuvam.Sto ke bides ti ti si odlucuvas.Sekoj si e odgovoren za sebe... Imam pravo da ne veruvam vo toa deka Torbeskata nacija ne postoela,kako sto nekoj drug ima pravo da veruva deka tn. Torbesi vlecat koreni od Albancite,ili Turcite.... ti si veruvas deka sme Makedonci Muslimani... ama jas ne moram da veruvam vo toa nitu ti vo moeto a ako zboruvame za da dojdeme do vistinata treba so dokazi da prajme muabet,ako ne sme spremni ne morame sekoj neka si bide toa sto se cuvstvuva,ne mozeme site po tebe da letame ti kako sto ke kazes ako ne dusmani sme ti,ili pak obratno.... Taka saka nekoj tuka,sto ke ni kazat da veruvame,ako ne,protiv svojot narod sme bile.
I sega ispagja deka nie so ova ubeduvanje (a ne sum samo jas,vekina sme),deka sme protiv sopstveniot narod. Ova naj mnogu me nervira sto vaka razmisluvaat. Oti i jas imam isto pravo za nim da kazam deka se protiv svojot narod,oti nie veruvame deka toj narod vlece koreni od albancite a tie se delat i pravat novi nacii. Ova ne znaci deka e vaka.... samo primer dadov.
Fino samo pobarav da mi ponudi nekoj dokazi za ovoj etnikum,za ovaa nacija za postoenjeto na ovoj narod od ranite vreminja.... za da si znam i jas ednas koj sum i sto sum,koga ke me prasa nekoj da kazam.
Neznam zosto tolku panika se kreva.

alexandar
06-09-11, 23:23
Морам да се вклучам во дискусијава. Зошто торбеши? Зошто Македонци? Зошто незнам што уште не? Па луѓе, Господ кога го создал светот, не фрлал луѓе ај на југоисточна европа, македонци, ај горе германци наваму тоа нагоре она, како шаховски фигури! Луѓето сами си прават поделби секој човек е различен од сите останати, значи така би можеле да имаме 6 милијарди нации нема нација во исламот и нема поделби сите треба да се браќа.
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци. А не му ја менува на човек националноста или генетиката религијата во која верува, туку само му го менува животот. Тој сеуште е Македонец, зборува македонски јазик, живее во македонија и тоа е тоа.Разликата е што во турско време, примиле луѓето ислам, дел од нив имаат турски имиња, дел арапски а ретко од нив и старомакедонски имиња, додека презимињата го задржале македонскиот обичај на “СКИ/СКА“ и сл.
Значи ако денес има некој конвертит во ислам, и не станува торбеш. Торбеш е сосем друго наречје од старо време за тие што го напуштиле христијанството и станале муслимани. Морам да прецизирам, дека делејќи се од сите останати по нација, едноставно не се следи она што го вика Исламот а тоа е дека нема нации.
Така да, мислам дека не е убаво кога се делат луѓето, јас сум торбеш а ти христијанин, кога, можеби пред да прими тој ислам, тие биле комшии,роднини и друго.
Ве поздравувам, и продолжете со темата.

Muslim Sister
07-09-11, 01:27
Морам да се вклучам во дискусијава. Зошто торбеши? Зошто Македонци? Зошто незнам што уште не? Па луѓе, Господ кога го создал светот, не фрлал луѓе ај на југоисточна европа, македонци, ај горе германци наваму тоа нагоре она, како шаховски фигури! Луѓето сами си прават поделби секој човек е различен од сите останати, значи така би можеле да имаме 6 милијарди нации нема нација во исламот и нема поделби сите треба да се браќа.
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци. А не му ја менува на човек националноста или генетиката религијата во која верува, туку само му го менува животот. Тој сеуште е Македонец, зборува македонски јазик, живее во македонија и тоа е тоа.Разликата е што во турско време, примиле луѓето ислам, дел од нив имаат турски имиња, дел арапски а ретко од нив и старомакедонски имиња, додека презимињата го задржале македонскиот обичај на “СКИ/СКА“ и сл.
Значи ако денес има некој конвертит во ислам, и не станува торбеш. Торбеш е сосем друго наречје од старо време за тие што го напуштиле христијанството и станале муслимани. Морам да прецизирам, дека делејќи се од сите останати по нација, едноставно не се следи она што го вика Исламот а тоа е дека нема нации.
Така да, мислам дека не е убаво кога се делат луѓето, јас сум торбеш а ти христијанин, кога, можеби пред да прими тој ислам, тие биле комшии,роднини и друго.
Ве поздравувам, и продолжете со темата.

Поздрав до тебе, оваа тема е насловена како „Торбешки речник“ а на овој линк, каде изобилува со мислења од наши членови ќе можеш и ти да си го кажеш својот став и она што си го наведил погоре.[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

DAIJA
07-09-11, 10:26
Морам да се вклучам во дискусијава. Зошто торбеши? Зошто Македонци? Зошто незнам што уште не? Па луѓе, Господ кога го создал светот, не фрлал луѓе ај на југоисточна европа, македонци, ај горе германци наваму тоа нагоре она, како шаховски фигури! Луѓето сами си прават поделби секој човек е различен од сите останати, значи така би можеле да имаме 6 милијарди нации нема нација во исламот и нема поделби сите треба да се браќа.
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци. А не му ја менува на човек националноста или генетиката религијата во која верува, туку само му го менува животот. Тој сеуште е Македонец, зборува македонски јазик, живее во македонија и тоа е тоа.Разликата е што во турско време, примиле луѓето ислам, дел од нив имаат турски имиња, дел арапски а ретко од нив и старомакедонски имиња, додека презимињата го задржале македонскиот обичај на “СКИ/СКА“ и сл.
Значи ако денес има некој конвертит во ислам, и не станува торбеш. Торбеш е сосем друго наречје од старо време за тие што го напуштиле христијанството и станале муслимани. Морам да прецизирам, дека делејќи се од сите останати по нација, едноставно не се следи она што го вика Исламот а тоа е дека нема нации.
Така да, мислам дека не е убаво кога се делат луѓето, јас сум торбеш а ти христијанин, кога, можеби пред да прими тој ислам, тие биле комшии,роднини и друго.
Ве поздравувам, и продолжете со темата.

Mnogu seriozno gi sfakjas segive i razodonive.
Neka ne e torbeski, neka e rekanski dijalekt, neka e struski... ne e problem.
Zemi citaj od pocetok, relaksiraj se, smej se i nauci nesto novo ;)

A inaku, islamot gi prifakja naciite i tuka nema dilema!

Hayrudin Barbarossa
08-09-11, 12:55
Морам да се вклучам во дискусијава. Зошто торбеши? Зошто Македонци? Зошто незнам што уште не? Па луѓе, Господ кога го создал светот, не фрлал луѓе ај на југоисточна европа, македонци, ај горе германци наваму тоа нагоре она, како шаховски фигури! Луѓето сами си прават поделби секој човек е различен од сите останати, значи така би можеле да имаме 6 милијарди нации нема нација во исламот и нема поделби сите треба да се браќа.
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци. А не му ја менува на човек националноста или генетиката религијата во која верува, туку само му го менува животот. Тој сеуште е Македонец, зборува македонски јазик, живее во македонија и тоа е тоа.Разликата е што во турско време, примиле луѓето ислам, дел од нив имаат турски имиња, дел арапски а ретко од нив и старомакедонски имиња, додека презимињата го задржале македонскиот обичај на “СКИ/СКА“ и сл.
Значи ако денес има некој конвертит во ислам, и не станува торбеш. Торбеш е сосем друго наречје од старо време за тие што го напуштиле христијанството и станале муслимани. Морам да прецизирам, дека делејќи се од сите останати по нација, едноставно не се следи она што го вика Исламот а тоа е дека нема нации.
Така да, мислам дека не е убаво кога се делат луѓето, јас сум торбеш а ти христијанин, кога, можеби пред да прими тој ислам, тие биле комшии,роднини и друго.
Ве поздравувам, и продолжете со темата.

еве три добри одговори од Куранот:

И држете се цврсто - сите - за јажето Аллахово; не разединувајте се и сетете се за благодатите Аллахови кон вас: “И сетете се кога бевте непријатели. Он, тогаш, ги обедини срцата ваши; потоа, со благослов Негов, станавте браќа. И кога бевте на границата од огнената бездна - ве избави од тоа! Ете, така Аллах ви ги објаснува ајетите Свои за да бидете упатени.
(Али- Имран – 103)

И не бидете како оние кои се разгранаа или разединија по јаснотиите кои им дојдоа; да, за нив има казна голема.
(Али- Имран- 105)

“И меѓусебно потпомагајте се во доброчинство и богобојазливост, а немојте да се потпомагате во грев и непријателство,, (Ел-Маиде-2)

Во Куранот Аллах џ.ш. ни се обраќа со “О Верници’’ и “О Луѓе’’, што значи дека со првото ни се обраќа на оние кои поверувавме а со второто ни се обраќа на сите луѓе во светот без никаква разлика. Не ни се обраќа со о арапи, о македонци, о албанци......... тоа е само во нашите балкански умови.

Еве и РесулАллах Мухаммед с.а.в.с. што ни порачува за тоа во Опроштајната хутба:

- О правоверници! Слушнете што зборувам, не заборавајте и земете го ова при срце. Морате да знаете дека секој муслиман е брат на другиот муслиман. Сите вие сте исти и имате исти права и обврски. Никаква предност нема арапот над неарапот, ниту црнецот над белецот, ниту белецот над црнецот. Сите вие сте потомци Адемови а Адем е створен од земја.

Ова е што се однесува за муслиманитеи за целото човештво во поглед на нацијата, додека во поглед на религијата, Аллах џ.ш. во Куранот се обраќа и вака: “О синови израилови’’ - што значи дека зборува за евреите, исто таказборува и за христијани: Ел Бекара;2 - Оние зборуваа: “Оние што не се ни евреи ни христијани нема да влезат во Џеннетот; ете, тоа се празни желби нивни. Кажи: “донесете доказ ако сте искрени!’’ или со: “О следбеници на книгата’’ овде станува збор за евреите и христијаните заедно.

Ова е од она што јас го знам и колку што го знам

Hayrudin Barbarossa
08-09-11, 16:27
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци.

Овде морам да напоменам дека самиот потенцираш нација :). Ние муслиманите сите сме браќа меѓу нас и што и да бидеме или замислуваме дека сме, правата и обврските ни се исти, сите мораме заедно да се држиме кон Јажето Аллахово и што и да сме тоа не смее меѓу нас да се испречи. Ни нацијата ни ресата. Ако ти станеш муслиман ти си брат за мене.

Нацијата знае многу пати да се испречи пред верниците или дури да биде причина за неслога, како на пр. денес проблемите со курдите во Турција, но ако се води праведна исламска политика како што бил Хилафетот тогаш не би имало проблеми бидејќи официјална религија бил Исламот, писмото арапско и др. На пр. еве твојот град спаѓал во битолскиот вилает а валијата Хилми Паша бил по националност грк кој примил Ислам:) - значи нема проблем:дада:

Сум го прочитал Куранот и хадиси и никаде не сум прочитал дека ако сме добри националисти и патриоти и ако многу го сакаме идентитетот, јазикот, знамето и др. дека ќе добиеме награда за тоа, напротив тие разлики меѓу нас не треба да не спречуваат ни колку една сламка

matrix
08-09-11, 23:59
Морам да се вклучам во дискусијава. Зошто торбеши? Зошто Македонци? Зошто незнам што уште не? Па луѓе, Господ кога го создал светот, не фрлал луѓе ај на југоисточна европа, македонци, ај горе германци наваму тоа нагоре она, како шаховски фигури! Луѓето сами си прават поделби секој човек е различен од сите останати, значи така би можеле да имаме 6 милијарди нации нема нација во исламот и нема поделби сите треба да се браќа.
Е сега, факт е дека денес има многу конвертити.Свртиле во ислам да речеме пред 3 години, но не се тие торбеши и не се ништо друго освен тоа што биле, македонци. А не му ја менува на човек националноста или генетиката религијата во која верува, туку само му го менува животот. Тој сеуште е Македонец, зборува македонски јазик, живее во македонија и тоа е тоа.Разликата е што во турско време, примиле луѓето ислам, дел од нив имаат турски имиња, дел арапски а ретко од нив и старомакедонски имиња, додека презимињата го задржале македонскиот обичај на “СКИ/СКА“ и сл.
Значи ако денес има некој конвертит во ислам, и не станува торбеш. Торбеш е сосем друго наречје од старо време за тие што го напуштиле христијанството и станале муслимани. Морам да прецизирам, дека делејќи се од сите останати по нација, едноставно не се следи она што го вика Исламот а тоа е дека нема нации.
Така да, мислам дека не е убаво кога се делат луѓето, јас сум торбеш а ти христијанин, кога, можеби пред да прими тој ислам, тие биле комшии,роднини и друго.
Ве поздравувам, и продолжете со темата.

Da go negiras svoeto poteklo e KUFUR.

Hayrudin Barbarossa
09-09-11, 15:46
Da go negiras svoeto poteklo e KUFUR.

Прво да те прашам брате, кое и какво потекло и дали можеш тоа да го поткрепиш со цитат од Куранот или хадис

еве неколку интересни хадиси

“Не се уходете едни со други, не шпиунирајте,не ги прекинувајте односите и не заведувајте се , него ,Аллахови робови бидете браќа.“ (Бухарија и Муслим)

“Муслиманот на муслиман е брат: не му нанесува неправда ,не му ги ускратува правата и не го понижува . На човекот му е доволно зло и тоа што е понижен од својот брат муслиман.“ (Муслим

“Верник на верникот е како зидовите од зграда , еден на друг се подпираат“(Бухарија и Муслим)

Вистински муслиман е оној од чиј јазик и раце се сигурни останатите муслимани“(Бухарија и Муслим)

“На муслиманот не му е дозволено да заплаши друг муслиман“(Ахмед)

.”Кога ќе се сретнат двајца муслимани и се ракуваат , од нив одпаднуваат помалите гревови.”(Ебу Давуд и Тирмизи)

”Кој ќе застане во заштита на честа на братот муслиман , тоа ќе му биде заштита од Џехеннем.”(Тирмизи)

пс. секаде се спомнува - братот муслиман, верник со верник...

gv lautka
09-09-11, 17:46
Епа појди во Лабуништа и побарај кабел од 5-6 метри и по 5 мин истиот што ќе ти го даде кабелот прашај го што е , ќе ти рече лопофка. Хехе исто и Кулет е од таму.:selam:Машаллах,убаво,значи и во Лабуништа има Торбешии,ме радува тоаа,обично како што сум слушнал тамо биле Ачбанци мнозиство ,и затоа Дајо или Дајојица е збор од нивниот говор.

Нее битно битно е дека сепак има Торбеши (Аллах џ.ш даги зајакне и соединини сите):вслм:

MehmedAliPasha
09-09-11, 18:08
Имало торбеши или не не е то спорно. Колку што јас знам во Лабуништа сите зборуваат торбешки :)

Miralem
09-09-11, 18:32
Имало торбеши или не не е то спорно. Колку што јас знам во Лабуништа сите зборуваат торбешки :)

Ke vidime do koga :D Vo Labunista samo edna paralelka e na makedonski a 5 Albanski.

PS: Vo Labunista ne se zboruva Torbeski tuku Labuniski... da bidam pojasen. Makedonski jazik so Labuniski dijalekt. Kolku sto e vevcanskiot jazik torbeski tolku e i labuniskiot.

musliman
09-09-11, 18:34
Имало торбеши или не не е то спорно. Колку што јас знам во Лабуништа сите зборуваат торбешки :):дада::дада::гушкање:

MehmedAliPasa
09-09-11, 18:44
Имало торбеши или не не е то спорно. Колку што јас знам во Лабуништа сите зборуваат торбешки :)

:selam: Me zezna so nickot brat! :караница: :) :)

MehmedAliPasa
09-09-11, 18:59
Ke vidime do koga :D Vo Labunista samo edna paralelka e na makedonski a 5 Albanski.

PS: Vo Labunista ne se zboruva Torbeski tuku Labuniski... da bidam pojasen. Makedonski jazik so Labuniski dijalekt. Kolku sto e vevcanskiot jazik torbeski tolku e i labuniskiot.

Kako prvo ne e edna nego se 2/4,a kako vtoro jas ako moite deca sum gi pratil na albanski ili prethodno na italijanski,toa ne znaci deka tie se albanci ili italijani i deka toj jazik im e majcin,nego tie jazici za niv kako i za mene se stranski i za da gi naucat niv prethodno morale da gi prevedat od nasinski ili torbeski(hehehe...znam deka ne ti se dopadja duri ni toj zbor).

Vo selata na Golobordo(znaci od Steblevo od drugata strana na granicata zad Labunista,pa se do Shishtejec vo Gora) Albanija vece 88 godini se uci isklucivo na albanski,pa sepak toa ne gi natera na tamosnite Torbesi da go smenat majciniot jazik! :)

Miralem
09-09-11, 20:32
Kako prvo ne e edna nego se 2/4,a kako vtoro jas ako moite deca sum gi pratil na albanski ili prethodno na italijanski,toa ne znaci deka tie se albanci ili italijani i deka toj jazik im e majcin,nego tie jazici za niv kako i za mene se stranski i za da gi naucat niv prethodno morale da gi prevedat od nasinski ili torbeski(hehehe...znam deka ne ti se dopadja duri ni toj zbor).

:) Ne veli deka ne mi se dopagja. Ako jas nekoi raboti poinaku gi razbiram ne znaci deka ne mi se dopagja. Ako na nekoj mu se dopagja slobodno neka si uziva vo toa no i jas treba da si uzivam vo svoeto,taka ?
Porano koga se pravese popis,ako kazese deka si Albanec po nacija,odma te prasuvaa dali znaes Albanski,ako ne,odma prigovori. Vidi kako jazikot ne go gradel identitetot. Vidi odma kako se razlikuva jazik (od posebna nacija). Albanskiot odma se prepoznava deka za nas e stranski jazik kako i italijanskiot dodeka pomegju tn. torbeski i makedonski nema razlika. Toa e muabetot. Nema torbeski jazik. Nie zboruvame makedonski jazik so poseben dijalekt a dokaz za toa e sto jas kako "torbes" ne gi poznavam 90% zborovi koi gi napisaa torbesi od razliciti mesta na temava. Strumica 50% deli jazikot so izvorniot makedonski (ako ne i poveke) pa sepak se makedonci i toa e makedonski jazik so drug dijalekt a i vnatre strumica po selata zboruvaat razlicito. Vo vevcani se zboruva so drug dijalekt,vranista drug. Borovec i Labunista znaes kolku gi deli (malku) ama vo zborovite epten mnogu.
Ako zboruvame za Torbeski dijalekt(I),togas moze da se zboruva,bidejki,sepak,iako e makedonski jazik vo torbeskiot dijalekt onie zborovi koi ne se izvorni,kaj site torbeski mesta se ili Turski ili Albanski te. od nivniot izguben identitet sto ne e slucaj da receme strumica,tie nasledile od Bugarite,Kumanovo od srbite..... No site ovie zboruvaat Makedonski jazik.


Vo selata na Golobordo(znaci od Steblevo od drugata strana na granicata zad Labunista,pa se do Shishtejec vo Gora) Albanija vece 88 godini se uci isklucivo na albanski,pa sepak toa ne gi natera na tamosnite Torbesi da go smenat majciniot jazik!

A be ne sum ni jas nasilno da se spreci nekoj vo ona sto si uziva a ne mu nastetuva na drugi. Samo ne e rabota da receme i slucajot vo podgorci kade sto onie koi sakaa da ucat Albanski ne im se dade.

ibret
09-09-11, 23:14
Ke vidime do koga :D Vo Labunista samo edna paralelka e na makedonski a 5 Albanski.

PS: Vo Labunista ne se zboruva Torbeski tuku Labuniski... da bidam pojasen. Makedonski jazik so Labuniski dijalekt. Kolku sto e vevcanskiot jazik torbeski tolku e i labuniskiot.

Да се негира своето потекло е КУФУР Миралеме!

Miralem
09-09-11, 23:26
Да се негира своето потекло е КУФУР Миралеме!

Ibrete,zemate za pravo da mi kazete koe e moeto poteklo ? Zosto be ne razmisluvate pred da pisuvate. Jas veruvam,jas ubeden sum deka moeto poteklo e toa i ne go negiram,go sakam i go pocituvam toa koe jas go znam deka e moe. Ako mislis deka tvoeto e torbesko,nemoj da go negiras nitu pak ti. KUFR neli e da negiras necie drugo poteklo ? Zosto be im se mesate na lugeto vo svoite cuvstva i opredelbi. Ima li nekoj dokaz za potekloto koe go forsirate a koe se pojavuva nekolku godini nazad ?
Ne sakam da se raspravam na vakvi temi voopsto. Bidi toa sto si i sto veruvas deka si i vo toa sto si ubeden,no ostavi gi i drugite da si se cuvstvuvaat toa sto si se cuvstvuvaat slobodno. Ne bidete tolku anti-ostanatite nastroeni.
Ne mozeme site da bideme onaka kako sto nekoj saka.

Za Kufr me obvinuvas,Ibrete. Znaes li sto zboruvas ? Kojati e predposlednata poraka znaes li ? Znaes li pred ovaa poraka koja druga ja napisa ? Odi na temata za haridziite i ke vidis sto pisuvas a sto zboruvas.

gv lautka
10-09-11, 21:10
:selam:Убаво е да се активира темава,но уште по убаво е да се активираат Торбешите во убава кампања во пресрет на престојниот попис,сега или никогаш,да застанеме рамо до рамо со заедниците кои живеат во оваа мултиетничка Држава создадена од повече етнички заедници,а изоставенена или направена неправда на овој народкој навистина незнае каде припаџа ,а тоа се должи на уништување на нивните корени и асимилирање во едни или други..

Но верува и ИНШАЛЛАХ,че се поправи неправдава и че си го земаат и тие делок кој им припаџа а неправдата само може да ја исправи самите тие кој сега како никогаш до сеја че може секој да се попише како што се чуствува..

Селам Алејкум

gv lautka
10-09-11, 21:12
Ibrete,zemate za pravo da mi kazete koe e moeto poteklo ? Zosto be ne razmisluvate pred da pisuvate. Jas veruvam,jas ubeden sum deka moeto poteklo e toa i ne go negiram,go sakam i go pocituvam toa koe jas go znam deka e moe. Ako mislis deka tvoeto e torbesko,nemoj da go negiras nitu pak ti. KUFR neli e da negiras necie drugo poteklo ? Zosto be im se mesate na lugeto vo svoite cuvstva i opredelbi. Ima li nekoj dokaz za potekloto koe go forsirate a koe se pojavuva nekolku godini nazad ?
Ne sakam da se raspravam na vakvi temi voopsto. Bidi toa sto si i sto veruvas deka si i vo toa sto si ubeden,no ostavi gi i drugite da si se cuvstvuvaat toa sto si se cuvstvuvaat slobodno. Ne bidete tolku anti-ostanatite nastroeni.
Ne mozeme site da bideme onaka kako sto nekoj saka.

Za Kufr me obvinuvas,Ibrete. Znaes li sto zboruvas ? Kojati e predposlednata poraka znaes li ? Znaes li pred ovaa poraka koja druga ja napisa ? Odi na temata za haridziite i ke vidis sto pisuvas a sto zboruvas. Сабар Миралеме,бидиси тоа што се чиствуваш ,ама не шири контра кампања ,ако сакаш да помогнеш бујрум и тоа тие Исламска должнос но ако ни одмогаш тогаш не ни се потребни сателити во нашите редови..

Халалиии!!

Miralem
10-09-11, 21:34
Сабар Миралеме,бидиси тоа што се чиствуваш ,ама не шири контра кампања ,ако сакаш да помогнеш бујрум и тоа тие Исламска должнос но ако ни одмогаш тогаш не ни се потребни сателити во нашите редови..

Халалиии!!

Brat,sekoj se trudi za podobro narodot svoj,komsiite i bliskite,neli.

Убаво е да се активира темава,но уште по убаво е да се активираат Торбешите во убава кампања во пресрет на престојниот попис,сега или никогаш,да застанеме рамо до рамо со заедниците кои живеат во оваа мултиетничка Држава создадена од повече етнички заедници,а изоставенена или направена неправда на овој народкој навистина незнае каде припаџа ,а тоа се должи на уништување на нивните корени и асимилирање во едни или други..

Ova na miting nemozes da go slusnes a mene mi vikas deka pravam kampanja. Toa e nerazumno. Drugo... jas,kako poedinka,licno smetam deka idninata te. podobrata idnina za ovoj narod (kaj nas barem vo nasiot region),e vo ona sto do sega sum go pisuval. Ako mislis deka jas gresam i losa e mojata kampanja,vodi kon propast,pa narodot ne pie nafta gv lautka,ke si znae deka kon loso gi vodime i nema da ne poslusaat,toa ne treba da ve trevozi. Ti ili onie koi kako tebe razmisluvaat,neka ponudat eve i na ovaa tema,neka ni objasnat zosto i kako vo toj slucaj ke imame pogolem napredok vo drzavava,ako vidam i jas takvo nesto,so krv ke se potpisam TORBES. Jas sum bato od sekogas i sekogas insAllah ke bidam zamo za podobro,samo za napredok,,,, samo za Vistinata,samo za Realnosta.

Allah naj dobro znae deka go sakam sekoj covek vo labunista i ne gledam vo nikogo torbes ili albanec ili turcin. Tuka,patem ke napisam mislenje,predlog,sto e podobro,kako jas gledam i sto jas sum naucil,istorijata od ovaa strana... ama koga covek ke napise nesto sto ne vi pasira,togas velite deka pravi KUFR bidejki ne go saka narodot svoj a sam velis deka nie sme narod koj ne znae kade pripagja te. kolku sto postojat dokazi deka se albanci tolku (i dvapati duplo pomalku) se deka se torbesi. Tuka se stava golem ? koj pravi KUFR ? Dali sum jas protiv svojot identitet ili ste vie.

Kako i da e. Voopsto ne sakam na vakvi temi da pisuvam ama nekogas sejtanot i mene me tera da se pletkam. Sekoj neka si se pisuva onaka kako sto se cuvstvuva,toa e negoviot identitet.Onaka kako svatil deka e.... koga ke doznae koja e vistinata,mozebi ke se pokae. Samo da ne bide toa pricina dvajca rodeni brakja da nemaat muabet (skarani da bidat).

A ova e Forum,koga veke postoi vakva tema a ovaa i mene me opfakja,bilo jas "da se pravam" albanec ili turcin,jas sum od toj narod sto neznae kade pripagja i sakam da doznaam.Pa normalno e deka "ke istrazam" ke prasam,ako mi recat deka sme torbesi; od kade toa,od kade taa ideja,ima li dokaz. Ako mi recat deka korenite se Albanci,so ista mera ke se rasprasam,se rasprasuvam... Toa sto mi e posvatlivo i pologicki naj prvo soglasno Islamskite pravila ke go ponudam i drugite da go procitaat toa sto sum go slusnal/naucil. Avtomatski ke dobijam replika deka toa (ne) e tocno...... so toa nekoj drug ke napise drugo mislenje i istrazuvanje i taka se doagja do vistinata,ama koga Bratski i bez interes i bez navivanje i slepilo. Taka toa se pravi be Brat a ne odi be ti,sto znaes ti,,,,,

Snosti gledavme Fudbal vo edna cajdzilnica. Nekoj si Gatuzo (poznat bil kako grub igrac) na soigracot "mu ja skrsi" nogata. Ama vatrenite navijaci na Milan go negiraat faulot,ne go priznavaat oti ednostavno se zaslepeni navivaci,ne sportisti.

ibret
10-09-11, 21:55
Brat,sekoj se trudi za podobro narodot svoj,komsiite i bliskite,neli.


Ova na miting nemozes da go slusnes a mene mi vikas deka pravam kampanja. Toa e nerazumno. Drugo... jas,kako poedinka,licno smetam deka idninata te. podobrata idnina za ovoj narod (kaj nas barem vo nasiot region),e vo ona sto do sega sum go pisuval. Ako mislis deka jas gresam i losa e mojata kampanja,vodi kon propast,pa narodot ne pie nafta gv lautka,ke si znae deka kon loso gi vodime i nema da ne poslusaat,toa ne treba da ve trevozi. Ti ili onie koi kako tebe razmisluvaat,neka ponudat eve i na ovaa tema,neka ni objasnat zosto i kako vo toj slucaj ke imame pogolem napredok vo drzavava,ako vidam i jas takvo nesto,so krv ke se potpisam TORBES. Jas sum bato od sekogas i sekogas insAllah ke bidam zamo za podobro,samo za napredok,,,, samo za Vistinata,samo za Realnosta.

Allah naj dobro znae deka go sakam sekoj covek vo labunista i ne gledam vo nikogo torbes ili albanec ili turcin. Tuka,patem ke napisam mislenje,predlog,sto e podobro,kako jas gledam i sto jas sum naucil,istorijata od ovaa strana... ama koga covek ke napise nesto sto ne vi pasira,togas velite deka pravi KUFR bidejki ne go saka narodot svoj a sam velis deka nie sme narod koj ne znae kade pripagja te. kolku sto postojat dokazi deka se albanci tolku (i dvapati duplo pomalku) se deka se torbesi. Tuka se stava golem ? koj pravi KUFR ? Dali sum jas protiv svojot identitet ili ste vie.

Kako i da e. Voopsto ne sakam na vakvi temi da pisuvam ama nekogas sejtanot i mene me tera da se pletkam. Sekoj neka si se pisuva onaka kako sto se cuvstvuva,toa e negoviot identitet.Onaka kako svatil deka e.... koga ke doznae koja e vistinata,mozebi ke se pokae. Samo da ne bide toa pricina dvajca rodeni brakja da nemaat muabet (skarani da bidat).

A ova e Forum,koga veke postoi vakva tema a ovaa i mene me opfakja,bilo jas "da se pravam" albanec ili turcin,jas sum od toj narod sto neznae kade pripagja i sakam da doznaam.Pa normalno e deka "ke istrazam" ke prasam,ako mi recat deka sme torbesi; od kade toa,od kade taa ideja,ima li dokaz. Ako mi recat deka korenite se Albanci,so ista mera ke se rasprasam,se rasprasuvam... Toa sto mi e posvatlivo i pologicki naj prvo soglasno Islamskite pravila ke go ponudam i drugite da go procitaat toa sto sum go slusnal/naucil. Avtomatski ke dobijam replika deka toa (ne) e tocno...... so toa nekoj drug ke napise drugo mislenje i istrazuvanje i taka se doagja do vistinata,ama koga Bratski i bez interes i bez navivanje i slepilo. Taka toa se pravi be Brat a ne odi be ti,sto znaes ti,,,,,

Snosti gledavme Fudbal vo edna cajdzilnica. Nekoj si Gatuzo (poznat bil kako grub igrac) na soigracot "mu ja skrsi" nogata. Ama vatrenite navijaci na Milan go negiraat faulot,ne go priznavaat oti ednostavno se zaslepeni navivaci,ne sportisti.

Ete brate ja zanam za sebe kade pripadzam,ama ne sum nacionalista gi sakam site muslimani vo imeto na Allah dz.s. i ne go negiram svoeto poteklo,bidite so sakate samo sakajtese vo imeto na Allah dz.s.,drugoto e sporedna rabota.

Burak
11-09-11, 00:01
Jas veruvam deka koga Makedoncite bi go prifatile islamot, site Torbeshi od POCEST bi se kazuvale Makedonci. A sega za sega taka e pred se poradi politikata koja se vodi protiv ova pred se ILIRSKO pleme. Negiranje na nacijata ne e KUFR koj izvduva od vera, tuku e golem grev-no ova e koga nekoj jasno mu e kako den na koja nacija pripaga.Od toa deka se Torbeshite iliri e jasno kako den, podelbite se potamu..

Hayrudin Barbarossa
11-09-11, 14:39
Абе сите сме ние браќа, заборавете го тоа торбеши, албанци... кој сака што сака нека биде

Нацијата кога од верски кога од политички причини се менува и се создава нова и нова и др... Еве на пр со муслиманите од Босна и херцеговина кои не можеа во целата кралска и комунистичка југославија да се изјаснат, му беше дозволено некогаш да се изјаснуваат како српски муслимани, некогаш како хрватски муслимани, некогаш и едното и другото а на крајот мислам дека од 1974 му беше дозволено да се изјаснуваат само како “муслимани’’ за да се одвојат од останатите во босна но само во религиозна смисла, сега босанците пред неколку години тргнувајќи од религиозната разлика со останатите создадоа нова нација - “бошњак’’ со која и национално се дефинираат и разликуваат. Значи не сакаат повеќе да бидат српски муслимани, хрватски муслимани, босански муслимани и др. Најверојатно и со јазикот исто ќе направат како и црногорците кои сега создаваат “црногорски јазик’’ кој во граматичка смисла не постоеше туку беше некој вид српски дијалект.

И македонците муслимани ако се декларираат како македонци тогаш ја негираат религиозната разлика со “македонците’’ и не можат да ги штитат нивните посебни интереси, поради тоа и се декларираат како албанци имајќи пред вид истата религија и зголемената застапеност во институциите благорајќи на дуи. Ако се соберат торбешите во македонија косово и албанија да создадат нова нација која не мора да се вика “торбеш’’ тоа нема да му се допаѓа само на христијаните а албанците нема многу да изгубат или ништо нема да изгубат бидеј процентот на македонците ќе биде изразен само преку христијанските македонци така да соодносот ќе биде ист

поздрав браќа и оставете ги овие осетливи балкански теми

Hayrudin Barbarossa
13-09-11, 10:44
Прилепско-торбешки дијалект

кичево - кии’ча, кичаа
убава - уббаа
ѓаолски - врашки
сте - сви
сме - сни
одеше - ојше
гибање - буцкање
проговоре - прегоре
правеше - прајше
внимавај - варди
оставеше - остајше
дојдеше - дојше
мава - маа
дојди - дуојт
оди - уојт
ќе - че
полека - кроце

Miralem
13-09-11, 13:28
Ete brate ja zanam za sebe kade pripadzam,ama ne sum nacionalista gi sakam site muslimani vo imeto na Allah dz.s. i ne go negiram svoeto poteklo,bidite so sakate samo sakajtese vo imeto na Allah dz.s.,drugoto e sporedna rabota.

Poveke od ova ne ni treba na nikomu. Ti si znaes kade pripagjas i jas si znam kade pripagjam i sekoj si znae. Sekoj si ima dokaz za svojata pripadnost.
Koga veke se otvaraat vakvi temi,kako luge,ako ni e vistinata vo interes togas otvoreno,znaci kako luge te. kako brakja,mozeme i okolu toa da podiskutirame; koi sme,sto sme,od kade sme,da ponudi koj sto ima.... a naj ubavo e voopsto da ne se raspravame za ova. Popisot ke si dojde,nikoj na nikogo ne mu brani da se potpise torbes ili albanec ili turcin ili bugarin. Ako navistina covek ima griza i ja gleda idninata na taa ili ovaa strana,iskreno i dobronamerno moze da se posovetuva drugiot ili okolinata.

Samo neznam dali primetuvate sto se slucuva ako nekoj tn. torbes kaze deka e albanec ili turcin,koga bi mozele nekoi luge oci da mu izvadat i avtomatski go smetaat kako neprijatel na svojot narod a vo isto vreme ovie drugive tokmu nego imaat pravo da go smetaat za neprijatel na svojot narod bidejki imaat POGOLEMI DOKAZI deka se vo pravo.

Jas nema sto da raspravam,jas ubeden sum deka eden den grdno ke se kaat site tie sto se protivele i sto se protivat,veke izleguvaat takvi licnosti,ama elhamdulillah na vreme se setija.

alexandar
14-09-11, 21:40
Poveke od ova ne ni treba na nikomu. Ti si znaes kade pripagjas i jas si znam kade pripagjam i sekoj si znae. Sekoj si ima dokaz za svojata pripadnost.
Koga veke se otvaraat vakvi temi,kako luge,ako ni e vistinata vo interes togas otvoreno,znaci kako luge te. kako brakja,mozeme i okolu toa da podiskutirame; koi sme,sto sme,od kade sme,da ponudi koj sto ima.... a naj ubavo e voopsto da ne se raspravame za ova. Popisot ke si dojde,nikoj na nikogo ne mu brani da se potpise torbes ili albanec ili turcin ili bugarin. Ako navistina covek ima griza i ja gleda idninata na taa ili ovaa strana,iskreno i dobronamerno moze da se posovetuva drugiot ili okolinata.

Samo neznam dali primetuvate sto se slucuva ako nekoj tn. torbes kaze deka e albanec ili turcin,koga bi mozele nekoi luge oci da mu izvadat i avtomatski go smetaat kako neprijatel na svojot narod a vo isto vreme ovie drugive tokmu nego imaat pravo da go smetaat za neprijatel na svojot narod bidejki imaat POGOLEMI DOKAZI deka se vo pravo.

Jas nema sto da raspravam,jas ubeden sum deka eden den grdno ke se kaat site tie sto se protivele i sto se protivat,veke izleguvaat takvi licnosti,ama elhamdulillah na vreme se setija.


Дефинитивно си во право! Јас сум по потекло македонец и го знаам тоа, и никогаш утре нема да се наречам црнец и нема да се правам насила црнец, затоа што не сум. Ќе си ја сакам својата нација затоа што припаѓам на неа денес сме мултикултурна држава јас сум либерален кон сите, но никогаш нема да ги оправдам “торбешите“ што се нарекуваат ТОРБЕШИ, односно друга нација само оти имаат друга религија.Тоа е пропаст.Исто така зошто да се наречат албанци кога немаат албанска генетика? Т.Е Илирска?
И бурак, зошто ги нарече нив ИЛИРИ, кога насила се прават, а не се туку се македонци со македонско-словенски гени?

Burak
14-09-11, 22:58
Вака александар, ова е историска крвна слика на балканот, западниот дел на македонија, значи конкретно на требишко-реканскиот предел па се до месноста гора, потоа санџачко-црногорскта област и Босна и дел од хрватска е место на ИЛИРСКО_ДАРДАНСКИТЕ племиња кои ги имало около 200. Тие, за разлика од словенските племиња полесно го прифаќале исламот, така е и линијата која можеш да ја видиш.Значи обичаите и националната традиција и племенската поврзаност доста влијаела да исламот се прошири најповеќе помеѓу Илирите.Тоа например не би го рекол за Прилепската облас и за источна македонија, пред се бидејќи таму биле словенски племиња.[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Затоа ова има своја база и нетреба да се негира историската плееменска припадност.Ако веќе муслиманите ,посебно албанците и другите нации се делат, еве нешто што ги обеднува.Но секако единствно што треба да ги обединува исламот, а секоја национална поделба и пристрасност е причина за подлабока поделба. Јас знам доста македонци кои станале муслимани и најголем проблем им е националниот идентитет.Но тој несмее да се негира и нетреба да се отфрли, туку напротив народот македонски е одговорност на македонските муслимани,ти што се чуствуваат како Македонци се одговорни да ја проследат таа порака на вистина, колку можат и да се активираат колку што можат.. поздрав и се најдобро

muhadzir
15-09-11, 19:37
:selam:

Bratce (Hayrudin Barbarossa) smetam deka tvoeto mislenje e malu pogresno.

Bosnjacite kako posebna nacionalna zaednica postojat uste mnogu poodamna. Imeno vo Bosna se do zaminuvanjeto na Avstro-ungarcite, ziveele samo dobri-Bosnjani. Tuka spadzale Muslimani, Pravoslavni i Katolici. A za Muslimanite posebno se koristel i terminot Bosnjaci.
Bosnjacite ama bas nikakva vrska nemaat so Srbite i Hrvatite. Ponovite genetski istrazuvanja pokazaa deka Srbite imaat mnogu slicnosti so mnogu Azijski narodi ( Turcite :смешкање:) a Bosnjacite ne, koi pak imaat mnogu slicnosti so Albancite. Bidejki poteknuvaat dvata naroda od Ilirite.
Nie "Torbesite" verojatno ja nosime istata tezina, so eden dodatok da nie sme mnogu povece isprepleteni so Albancite.
Verata ne e osnoven faktor za sozdavanje na Etnicka zaednia, a uste pomalku Nacija. Vo spred se mnogu Faktori, a pred se na prvo mesto e Istorijata na narodot. Ne slucajno se veli deka Narod bez Istorija ne zasluzuva da ima i idnina-

Hayrudin Barbarossa
16-09-11, 21:54
:selam:

Bratce (Hayrudin Barbarossa) smetam deka tvoeto mislenje e malu pogresno.

Bosnjacite kako posebna nacionalna zaednica postojat uste mnogu poodamna. Imeno vo Bosna se do zaminuvanjeto na Avstro-ungarcite, ziveele samo dobri-Bosnjani. Tuka spadzale Muslimani, Pravoslavni i Katolici. A za Muslimanite posebno se koristel i terminot Bosnjaci.


Во средновековна босна каде што немало муслимани, луѓето ги викале “бошјанин’’.
Во почетокот на османската власт, турците со името “бошњак’’ ги именувале христијаните во босна, додека муслиманите ги именувале со “босналу’’.
По одредено време турците со “бошњак’’ ги именувале сите жители на босна без разлика.
До 1900 година муслиманите во босна се изјаснувале како “турци’’.
Од 1918 до 1945 година доминирало миселењето дека муслиманите во босна се хрвати со исламска религија. Во фашистичката творевина “независна држава хрватска’’ каде што претседател бил Анте павелич, неговиот заменик Џафер бег куленович кој бил муслиман од босна еве што сметал за нацијата на муслиманите во босна: "Gospodo, ja sam Hrvat i hrvatski nacionalist...i ne samo da sam ja Hrvat i hrvatski nacionalist nego su bosanski muslimani kao cjelina Hrvati, dio hrvatskog naroda."

Со пописот на населението во југославија од 1948 година за населението во босна не постоела графа за национално да се изјаснат и поради тоа можеле да се изјаснат само како: српски муслимани, хрватски муслимани, црногорски муслимани, македонци муслимани, неопределени муслимани и др.

Со пописот од 1953 година повторно национална графа за босанците нема и постои нова графа: југословени неопределени, со оглед на тоа што близу една третина од населението се попишале на оваа графа, најверојатно тука спаѓаат и најголем дел од бошњаците.

На пописите од 1961, 1971 и 1981 година се воведува графа “муслимани’’ каде што се попишуваат бошњаците, но муслимани не е нација туку вера!

И најважното: на 28.09.1993 година на вториот бошњачки конгрес името “Бошњак’’ плебисцитарно е усвоено како име за припадниците на народот кој дотогаш службено се викал “муслимани’’

Ова име е забележано како старо-ново во историјата но тоа име никогаш не ги одразувало босанските муслимани, туку во прво време само христијаните во босна а потоа сите без разлика на вера, значи станува збор за време на раното турско владеење. Единствено од тоа време босанските муслимани како што стои погоре ги викале “босналу’’, тоа е чисто нивно историско име. :)

поздрав брат.

Burak
16-09-11, 23:56
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] eve ti oficijalno od wikipedija [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

, ti od kaj gi crpish?

Hayrudin Barbarossa
17-09-11, 15:19
велеше - велише
премина - прејде

Hayrudin Barbarossa
17-09-11, 15:27
:selam:

Nie "Torbesite" verojatno ja nosime istata tezina, so eden dodatok da nie sme mnogu povece isprepleteni so Albancite.
Verata ne e osnoven faktor za sozdavanje na Etnicka zaednia, a uste pomalku Nacija. Vo spred se mnogu Faktori, a pred se na prvo mesto e Istorijata na narodot. Ne slucajno se veli deka Narod bez Istorija ne zasluzuva da ima i idnina-

Јас мислам дека бошњаците со примањето на исламот се одвоија од другите кои живееја во босна, исто е и со торбешите. Торбешите се македонци со исламска религија но не се декларираат како македонци бидејќи во тој случај би ја изгубиле својата посебност (религијата) и бидејќи не се посакувани од христијанските македонци. Значи повторно главна е религијата бидејќи од дпа можеби не но од дуи колку торбеши се вработени и поставени на високи функции - многу така? потоа торбешите се посватуваат со албанци, турци... бидејќи се муслимани, со македонците тоа е невозможно, во исти гробишта мртвите ги закопуваме, во исти џамии се молиме, исти свадби правиме, децата ги обрезуваме и др... поради тоа торбешите се попишуваат како муслимани, албанци и турци.

Друга работа е што и македонците не сакаат торбешите да бидат македонци бидејќи се муслимани, 2001 удрија и на торбешките имоти иако имаше торбеши барем во мојот крај кои викаа дека се македонци еден дури и крст обесил но бадијала - го кренале на клоци и му рекле дека исти како албанците биле.

можеби и торбешите би можеле да тргнат како босанците, да направат некој сеторбешки конгрес да одлучат дека се посебна нација, да одберат име бидејќи ова торбеш не звучи добро и да побараат од власта да бидат вметнати во уставот како посебна етничка заедница и со тоа ќе му следат и сите права следствено на тоа и нема повеќе потреба да се прават албанци турци македонци муслимани и др. и од тоа никој нема да изгуби, ни македонците бидејќи тие не ги сакаат торбешите како македонци, турците се далеку а ни албанците бидејќи барем во мојот крај торбешите за да зачуваат глава вербално и тие тргнаа на албанците а сега ги држат некои од највисоките административни и партиски функции на кои се поставени од албанските политички партии поради што и се јавува одредено незадоволство кај албанците.

Al-Bosni
17-09-11, 15:38
Да ја вратиме темата на вистинскиот пат...... до каде сме со декларацијава? Гледам се што е торбешко се урива.... А1, Космос......

Hayrudin Barbarossa
17-09-11, 16:13
нејзе - нејѕи
стави - втера

Miralem
17-09-11, 19:54
Да ја вратиме темата на вистинскиот пат...... до каде сме со декларацијава? Гледам се што е торбешко се урива.... А1, Космос......

A koja rabota bez koren,bez temel,bez podloga ne se urnala ta ovaa deklaracija da ostane ?

ibret
17-09-11, 22:48
Дефинитивно си во право! Јас сум по потекло македонец и го знаам тоа, и никогаш утре нема да се наречам црнец и нема да се правам насила црнец, затоа што не сум. Ќе си ја сакам својата нација затоа што припаѓам на неа денес сме мултикултурна држава јас сум либерален кон сите, но никогаш нема да ги оправдам “торбешите“ што се нарекуваат ТОРБЕШИ, односно друга нација само оти имаат друга религија.Тоа е пропаст.Исто така зошто да се наречат албанци кога немаат албанска генетика? Т.Е Илирска?
И бурак, зошто ги нарече нив ИЛИРИ, кога насила се прават, а не се туку се македонци со македонско-словенски гени?

Торбршите си се само торбеши и нишо друго!

ibret
17-09-11, 22:50
A koja rabota bez koren,bez temel,bez podloga ne se urnala ta ovaa deklaracija da ostane ?

Ич не се сакалдисувај за таа работа,некоја че падне некоја че стане ,ние ТОРБЕШИТЕ сега сме како деца кои тек почнале да заодуваат,па паѓаат и стануваат!

gv lautka
18-09-11, 00:03
Да ја вратиме темата на вистинскиот пат...... до каде сме со декларацијава? Гледам се што е торбешко се урива.... А1, Космос......:selam:Токму така некој се плаши изгледа од вистината да излезе на виделина ,,Торбешите биле ова или она хе ххе,тие се реалнос и тоа некуму смета,ама нејсе :вслм:

MehmedAliPasa
18-09-11, 00:12
A koja rabota bez koren,bez temel,bez podloga ne se urnala ta ovaa deklaracija da ostane ?
Što je babi milo to joj se i snilo!
Možeš da si pukneš od maka ako ti smeta toa što nie si se borime za sopstveniot ni narod,a na nikoj od nas ne ni padnalo na um da se odkažeme od sopstveniot ni rod samo zatoa što na nekoj kako tebe(izrodi) taka im teknalo vo ovoj moment deka bile albanci,a samo pred nekolku godini istite tie bea "najčistite" makedonci,a pred toa srbi muslimanske vere...
Nie Torbešite sme gordi na toa sto Allah dž.š ne sozdal kako takvi i nema da mu prkosime na sevišniot so toa što ce si se lažime samite sebe deka ne sme toa što sme!.

MehmedAliPasa
18-09-11, 00:16
Alfa tv od 15/09/2011

Изборот на членовите на Комитетот, пратениците од ПЕИ го искористија да отворат дебата за декларирањето на Торбешите како посебен етникум. Како што велат, тоа е реалност за која во иднина треба да се води сметка, а тие се нивни претставници.

Зоран Фиданоски

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

MehmedAliPasa
18-09-11, 02:53
Arogantnata fasisticka politika vo Makedonija prodolzuva koga se vo prasanje pravata na edna avtohtona i obespravena etnicka zaednica.
E pa dragi moi Torbesi..dali ce vi dojde umot i ce svatite deka ziveeme so divi pleminja vo nedefinirana drzava i deka treba da ve "boli" za ovaa "drzava" tolku kolku sto na taa "drzava" ja "boli" za nas.
Ova se odnesuva za onie "zbuneti" i preplaseni poedinci od nasiot soj koi se plasat ili se sramat da se izjasnat kako Torbesi i da im prkosat na ovie cafirski idioti!.

MRTV

четврток, 15 септември 2011, 19:16Конечно договор за Комитетот за заедници

По повеќекратни координации, консултации и пазарења, но и пробивање на законскиот рок конечно постигната согласност за формирање на Комитетот за односи меѓу заедниците. Незадоволни останаа само торбешите. Иако ги нема ниту во преамбулата на Уставот, ниту во законот бараа и тие да добијат столче во Комитетот.

“Единствена непроменлива книга е Куранот, Уставот и законите треба да се прилагодуваат на потребите на граѓаните” рече Мехмед Џемаилоски, ПЕИ.

Законот е јасен, егзактно ги набројува етничките заедници со загарантирано место, можевте да влезете единствено на предлог на вашата Коалицијата предводена од СДСМ, возвратија од мнозинството.

“Затоа како претседател на Комисијата за избор и именувања не чувствувам никаква одговорност за формално-правниот аспект бидејќи таков е законот, во материјална распарава не сакам да навлегувам” возврати Илија Димовски, ВМРО-ДПМНЕ.

Но, освен членство во комитетот торбешите сакаат нивниот глас да се брои и во бадентеровото односно двојното мнозинство бидејќи, како што велат, биле посебна етничка заедница. Најавуваат оспорување на изгласаните закони и можно барање за толкување од страна на Уставниот суд.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Miralem
18-09-11, 14:08
Što je babi milo to joj se i snilo!
Možeš da si pukneš od maka ako ti smeta toa što nie si se borime za sopstveniot ni narod,a na nikoj od nas ne ni padnalo na um da se odkažeme od sopstveniot ni rod samo zatoa što na nekoj kako tebe(izrodi) taka im teknalo vo ovoj moment deka bile albanci,a samo pred nekolku godini istite tie bea "najčistite" makedonci,a pred toa srbi muslimanske vere...
Nie Torbešite sme gordi na toa sto Allah dž.š ne sozdal kako takvi i nema da mu prkosime na sevišniot so toa što ce si se lažime samite sebe deka ne sme toa što sme!.

Neli me gledas,ziv se izedov jas od maka. Pasha... veruvaj deka taa maka samo kaj vas e (vo slucajov kaj tebe) i ti si toj koj od maka si pukas.Toa barem moze da se primeti vo tvojot post. Za da kazes "nekoi izrodi" treba da ja razgledas poubavo sostojbata,drugar,,,, barem kaj nas vo naseto selo,nekolku minata izrodi se takvi kako tebe sto sega im tekna da se pravat torbesi. Nazad ne mnogu godini vo Labunista 80% Albanci na popisot se pisuvaa. Jas neznam koi se tuka nekolku minata izrodi.Istite (denesni Torbesi)himna ja imaa onaa nazad pesnata "ne vikajteme torbes",potoa organizatorot na deklaracijata torbeska,so beretka i liljani sakase da dokaze deka nie sme bosanci,te. da ne bosanizira,sega pak drugiot nijazija izleze saka da ne torbesizira. Koj znae na istite utre sto ke im padne na pamet.

Brkajte si rabota,Allah na sekoj koj ima cista namera lesnina damu dade vo namerata,ako e za Hajr,ako ne e za Hajr,ako e za razdor megju lugeto,podelba megju Muslimanite,insAllah sto poskoro da propadnat,ma koj god da bil,bilo da se Albanci ili da se Turci ili da se Torbesi.... ako im e namerata razdelba da napravat megju muslimanite,da propadnat insAllah sto e mozno poskoro.

Jas ne sum otruena aktivista,kako sto samiot sebesi se gledas vo mene. Ne sme site takvi kako sto ti razmisluvas. Jas na narodot svoj od sesrce mu go posakuvam Hajrot i zadovolstvoto od Allah dz.s,napredokot,beriketot... jas sum del od toj narod sto neznae kade e i koj e.
Koga obvinuvate nekogo deka so svojata deklaracija kako albanec e protiv svojot si narod,togas razmislete kolkavi vi se vam argumentite deka toj narod e toa sto vie mislite i dali ste vie mozebi tie koi se protiv svojot narod.

Koj znae kade utre zadutre,nekoj kutar siromav kade ke go dovleckaat za paket bataci.

Allah da ni se smilova i da ne' upati na praviot pat.

MehmedAliPasa
18-09-11, 16:31
Koj znae kade utre zadutre,nekoj kutar siromav kade ke go dovleckaat za paket bataci.

So to samiot sebe se degradiras,bidejci vie zalutanite ste tie koi im go gazat dostoinstvoto na sopstveniot narod so toa sto gi "kupuvate" so paket bataci ili maslo,brasno,a i lazni fiktivni resenija za vrabotuvanje za da glasaat za cuzdi (tudji) politicki partii.
Dodeka nie se borime da gi vrabotime i gi vrabotuvame vo site sveri nasite sonarodnici za da moze nivnata celad da ima podobra idnina,a dodeka nie vrabotuvame desetici i stotici nasinci kako vo kompleksot "Kosmos",vie aminuvate na fasistickite komitetski resenija na vasite koalicioni partneri za rusenje na se sto e muslimansko i im go vadite lebot od usta na sopstvenite braca i sestri.
No nejse i na toa ce mu go vidime krajot i ce im go zabieme nozot tamu kaj sto najmnogu gi boli!.

Al-Bosni
18-09-11, 16:43
“Единствена непроменлива книга е Куранот, Уставот и законите треба да се прилагодуваат на потребите на граѓаните” рече Мехмед Џемаилоски, ПЕИ.Поголем дволичник од овој нема во Струга. Како не му е срам!!! Кој го знае овој знае за што зборувам.

Miralem
18-09-11, 19:30
So to samiot sebe se degradiras,bidejci vie zalutanite ste tie koi im go gazat dostoinstvoto na sopstveniot narod so toa sto gi "kupuvate" so paket bataci ili maslo,brasno,a i lazni fiktivni resenija za vrabotuvanje za da glasaat za cuzdi (tudji) politicki partii.
Dodeka nie se borime da gi vrabotime i gi vrabotuvame vo site sveri nasite sonarodnici za da moze nivnata celad da ima podobra idnina,a dodeka nie vrabotuvame desetici i stotici nasinci kako vo kompleksot "Kosmos",vie aminuvate na fasistickite komitetski resenija na vasite koalicioni partneri za rusenje na se sto e muslimansko i im go vadite lebot od usta na sopstvenite braca i sestri.
No nejse i na toa ce mu go vidime krajot i ce im go zabieme nozot tamu kaj sto najmnogu gi boli!.

Nie sme sogragjani. Me znaes koj sum te znam i jas koj si. Gledam deka te stega agresija,bidejki koga covek e vo bezizleznost ne znae sto zboruva. Ke se vozdrzam od bilo kakvi komentari. Vie ne znaete da razgovarate kako luge,bez da vregjate a toa e dokaz deka ste zapravo prazni. Prazen san samo bucava kreva.

Priberi se malku i vrati se.

Miralem
18-09-11, 19:37
Поголем дволичник од овој нема во Струга. Како не му е срам!!! Кој го знае овој знае за што зборувам.

Zavisi kade se naogjaat. Ako okolinata e hristijanska,togas i imeto go menuvaat,za svetci zboruvaat.

Nemozam da im se iznacudam na luge koi,ajde,mene tuka ostanatite clenovi i ne me poznavaat koj sum i sto sum,koj e od Trebista koj od Gostivar koj od Skopje... Ama zosto da mu se pravam na nekoj koj me poznava deka sum tolku golem vernik,ili sum tolku golem poznavatel na sportot,ili tolkav istoricar,ili da se pravam golemski sto velat kaj nas.

Alo bre ! Toj eden iskren sto bese,sto mozese da iskaze edna takva parola veke svati kade mu e mestoto i samo toj edinstveno varirase i ne mozev da go prezalam sto e tamu. Fijat li ke mi citira Kur'anski aeti ? So Lupa da baras pobozen i iskren covek so skromno minato nema da najdes (tamu kaj tebe i okolu tebe).

MehmedAliPasa
18-09-11, 23:49
Поголем дволичник од овој нема во Струга. Како не му е срам!!! Кој го знае овој знае за што зборувам.

Tebe prijatelce zavidot te izede..toa e problemot,a za tvoite kleveti eden moment ce treba da odgovoris ako ne ovde ,ama na ahiret sigurno.
Jas go znam mnogu dobro pratenikot Mehmed Djemajloski i tokmu prv pat go zapoznav pri edna situacija koga trebese da se pomogne na eden jetim,i od togas imam golema pocit sprema nego,iako vo toa delo sepak najmnogu se dokaza pretsedatelot Fijat Canoski koj obezbedi celosna stipendija za skoluvanje za detenceto.
Vasite kleveti padjaat vo voda!

MehmedAliPasa
19-09-11, 00:20
Nie sme sogragjani. Me znaes koj sum te znam i jas koj si. Gledam deka te stega agresija,bidejki koga covek e vo bezizleznost ne znae sto zboruva. Ke se vozdrzam od bilo kakvi komentari. Vie ne znaete da razgovarate kako luge,bez da vregjate a toa e dokaz deka ste zapravo prazni. Prazen san samo bucava kreva.

Priberi se malku i vrati se.
Hehehe...za kakva bezizleznost zboruvas,voopsto ne te razbiram!?
A za toa koj pocna prv da vredja dovolno e da prolistas nanazad i resena stvar.
I ako smetas deka sme prazni,zosto voopsto mu pridavas znacenje na site temi kade se diskutira za Torbesite,pa neli ti nesi Torbes i kako takov ic netreba da te "cesa" od taa strana.
Gledas mene ni na kraj pamet ne mi padnalo na um nitu da zirnam na temi kade se zoruva za albanci ili makedonci,a zosto!?.. Pa zatoa sto sum na cisto i znam koj sum i sto sum i nemam potreba da baram genetska asistencija od drugi za da si go zakopam majcinoto dostoinstvo sto me rodila kako musliman i kako torbes.
Nemam namera da napravam od moite deca ili vnuci vo idnina insAllah.. insani sto nema da mozat da se razberat so svoite roditeli ili dedovci i na koi ce im trebaat preveduvaci za medjusebna komunikacija kako dedo/vnuk.
Sekako deka te poznavam i me poznavas i site nie vo Labunista se znaeme,znaeme i za minatoto sto bilo kako bilo,koj sto bil,koj kakov bil,znaeme i za nastanot od 1912g. "Na Krasta" i za toa koj bil najzasluzen i koj mu go podmetnal na Labunistani toj masakar,znaeme i za delot od zbidnuvanjata vo II-svetska vojna,likvidacijata na Murat Labunista,osloboduvanjeto na negovite vojnici od Tiranskite zatvori..
Jas uste podobro znam i za odveduvanjeto na mojot pradedo so celoto semejstvo na "Stabon" i trodnevnoto zadrzuvanje i maltretiranje i tortura so zakani za strelanje od strana na partizanite od prilepski i egejski brigadi na celo so Cento..So eden zbor znaeme mnogu ,no "neznaeme" ona najglavnoto,a toa e deka i za albancite i za makedoncite sekogas sme bile nesto razlicno od niv i taka i ne tretirale,i sekogas sme go placale cehot za nivnite zlodela..ama komu go kazuvam ova!..

Miralem
19-09-11, 12:43
Tebe nema da te zasega ni na komsijata kukjata da mu gori. Ti si na cisto,tvojata ne gori.

Al-Bosni
19-09-11, 18:45
Tebe prijatelce zavidot te izede..toa e problemot,a za tvoite kleveti eden moment ce treba da odgovoris ako ne ovde ,ama na ahiret sigurno.
Jas go znam mnogu dobro pratenikot Mehmed Djemajloski i tokmu prv pat go zapoznav pri edna situacija koga trebese da se pomogne na eden jetim,i od togas imam golema pocit sprema nego,iako vo toa delo sepak najmnogu se dokaza pretsedatelot Fijat Canoski koj obezbedi celosna stipendija za skoluvanje za detenceto.
Vasite kleveti padjaat vo voda!

Вие можете да ги лажете на оние кои не живеат во Струга и не ве знаат какви сте. Во Струга изгубивте секаква репутација. Прочитана книга сте.

gv lautka
19-09-11, 21:25
Партијата на Цаноски по правда пред Уставниот суд
Пратениците-торбеши бараат третман на помала етничка заедница
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Тројцата пратеници од партијата на Фијат Цаноски ПЕИ кои се декларираат како торбеши, бараат да бидат третирани како етничко малцинство и да им биде овозможено да бидат дел од Бадентеровото мнозинство. Пратеникот Рејхан Дурмиши најави дека доколку тоа не им биде дозволено, пред Уставниот суд ќе ги оспорат сите закони кои според Бадентеровиот принцип на гласање ќе ги донесе овој парламентарен состав, доколку нивните гласови не бидат сметани како етничко малцинство. Експертската јавност е поделена во однос на барањето на пратениците на ПЕИ. Едни сметаат дека нивното барање нема правна основа, додека други оценуваат дека уставната преамбула им дава право да бидат третирани како помала етничка заедница.Автентично толкување

Пратеникот од ПЕИ Рејхан Дурмиши вели дека Преамбулата на Уставот во која пишува „Граѓаните на Република Македонија, македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот, турскиот, влашкиот, српскиот, ромскиот, бошњачкиот народ и другите...“ им дава право да бараат да бидат третирани како посебна етничка заедница. Торбешите, објаснува Дурмиши, своето право го црпат од зборот „и другите“ со кој се опфатени сите помали етнички групи.

- Ќе побараме автентично толкување на одредбата со која се регулира Бадентеровото гласање во парламентот. Доколку на овој начин не докажеме дека имаме право, законите кои се усвојуваат со двојно гласање ќе ги оспориме пред Уставниот суд. Ние сметаме дека текстот на Премабулата во Уставот ни овозможува во парламентот да бидеме третирани на ист начин како Турците или како Власите - вели Дурмиши.

Тој најавува дека ќе ги оспорат сите закони кои овој парламентарен состав ќе ги донесе со двојно, односно Бадентерово мнозинство бидејќи ним не им е дозволено да гласаат како Торбеши, туку како Македонци.

- Тоа е противуставно, бидејќи ние сме се изјасниле како торбеши, а не како Македонци. Сега гласаме како да сме дел од македонскиот народ. Ние се чувствуваме како торбеши, а не како Македонци - вели Дурмиши.

Универзитетскиот професор по Уставно право Саво Климовски предупредува дека доколку торбешите бидат признаени како посебна етничка заедница, тогаш верата би ја внеле во политички контекст.Работа на договор

- Да се навлезе во таа сфера, да се отвори таква расправа е штетно и непотребно во овој момент. Може да се случи одредена група на пример да имаат словачко државјанство и да го бараат истиот статус повикувајќи се на уставниот термин „и други“, кој е растегливо даден и е ставен за да се амортизира поларитетот меѓу Македонците и Албанците. Торбешите се Македонци и не би смееле својата верска определба да ја наметнуваат како фактор за национална припадност - вели Климовски.

Тој додава дека нема уставна основа врз која би ги обжалиле законите донесени со Бадентерово мнозинство.

Покрај барањето да им биде овозможено да гласаат во парламентот како малцинство, тројцата пратеници од ПЕИ бараат да имаат свој претставник и во Комитетот за меѓунационални односи. На ваквото барање претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања Илија Димовски на последната седница одговори дека во Законот за формирањето на ова тело таксативно се набројани заеднициите чии претставници го сочинуваат, а тоа се Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи и Бошњаци.

Професорот по Уставно право Светомир Шкариќ смета дека пратениците кои се изјаснуваат како торбеши имаат право да бараат да бидат застапени во Меѓуетничкиот комитет по основа на тоа што во Уставот е предвидено застапување и „на другите“.

- Во таа категорија може да се јават и луѓе кои се декларирани како што сум деклариран јас, како „Југословен“, некој како „Тиквешанец“, „кавадарчанец“... Друго е како граѓаните од категоријата на „другите“ ќе се договорат околу тоа кој ќе ги претставува - смета Шкариќ.

Тој додава дека за присуството во Меѓуетничкиот комитет, торбешите треба да се обратат до Народниот правобранител и преку него да го бараат своето право. Шкариќ потсетува дека тоа што го предвидува Уставот има поголема правна сила отколку Законот.
Татјана Поповска

Бојда: Торбешите се Македонци
Пред неколку месеци претседателот на ПЕИ Фијат Цаноски побара торбешите да бидат наведени во Преамбулата на Уставот како етничка заедница. На тоа остро се спротивстави Исмаил Бојда, лидер на Сојузот на Македонци со исламска религија. Тој ваквата идеја ја оцени како „налудничава“ и обвини дека на тој начин тие само заради својата верска припадност се прикажуваат како малцинство во сопствената држава Македонија.

gv lautka
19-09-11, 21:37
Партијата на Цаноски по правда пред Уставниот суд
Пратениците-торбеши бараат третман на помала етничка заедница
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Тројцата пратеници од партијата на Фијат Цаноски ПЕИ кои се декларираат како торбеши, бараат да бидат третирани како етничко малцинство и да им биде овозможено да бидат дел од Бадентеровото мнозинство. Пратеникот Рејхан Дурмиши најави дека доколку тоа не им биде дозволено, пред Уставниот суд ќе ги оспорат сите закони кои според Бадентеровиот принцип на гласање ќе ги донесе овој парламентарен состав, доколку нивните гласови не бидат сметани како етничко малцинство. Експертската јавност е поделена во однос на барањето на пратениците на ПЕИ. Едни сметаат дека нивното барање нема правна основа, додека други оценуваат дека уставната преамбула им дава право да бидат третирани како помала етничка заедница.Автентично толкување

Пратеникот од ПЕИ Рејхан Дурмиши вели дека Преамбулата на Уставот во која пишува „Граѓаните на Република Македонија, македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот, турскиот, влашкиот, српскиот, ромскиот, бошњачкиот народ и другите...“ им дава право да бараат да бидат третирани како посебна етничка заедница. Торбешите, објаснува Дурмиши, своето право го црпат од зборот „и другите“ со кој се опфатени сите помали етнички групи.

- Ќе побараме автентично толкување на одредбата со која се регулира Бадентеровото гласање во парламентот. Доколку на овој начин не докажеме дека имаме право, законите кои се усвојуваат со двојно гласање ќе ги оспориме пред Уставниот суд. Ние сметаме дека текстот на Премабулата во Уставот ни овозможува во парламентот да бидеме третирани на ист начин како Турците или како Власите - вели Дурмиши.

Тој најавува дека ќе ги оспорат сите закони кои овој парламентарен состав ќе ги донесе со двојно, односно Бадентерово мнозинство бидејќи ним не им е дозволено да гласаат како Торбеши, туку како Македонци.

- Тоа е противуставно, бидејќи ние сме се изјасниле како торбеши, а не како Македонци. Сега гласаме како да сме дел од македонскиот народ. Ние се чувствуваме како торбеши, а не како Македонци - вели Дурмиши.

Универзитетскиот професор по Уставно право Саво Климовски предупредува дека доколку торбешите бидат признаени како посебна етничка заедница, тогаш верата би ја внеле во политички контекст.Работа на договор

- Да се навлезе во таа сфера, да се отвори таква расправа е штетно и непотребно во овој момент. Може да се случи одредена група на пример да имаат словачко државјанство и да го бараат истиот статус повикувајќи се на уставниот термин „и други“, кој е растегливо даден и е ставен за да се амортизира поларитетот меѓу Македонците и Албанците. Торбешите се Македонци и не би смееле својата верска определба да ја наметнуваат како фактор за национална припадност - вели Климовски.

Тој додава дека нема уставна основа врз која би ги обжалиле законите донесени со Бадентерово мнозинство.

Покрај барањето да им биде овозможено да гласаат во парламентот како малцинство, тројцата пратеници од ПЕИ бараат да имаат свој претставник и во Комитетот за меѓунационални односи. На ваквото барање претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања Илија Димовски на последната седница одговори дека во Законот за формирањето на ова тело таксативно се набројани заеднициите чии претставници го сочинуваат, а тоа се Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи и Бошњаци.

Професорот по Уставно право Светомир Шкариќ смета дека пратениците кои се изјаснуваат како торбеши имаат право да бараат да бидат застапени во Меѓуетничкиот комитет по основа на тоа што во Уставот е предвидено застапување и „на другите“.

- Во таа категорија може да се јават и луѓе кои се декларирани како што сум деклариран јас, како „Југословен“, некој како „Тиквешанец“, „кавадарчанец“... Друго е како граѓаните од категоријата на „другите“ ќе се договорат околу тоа кој ќе ги претставува - смета Шкариќ.

Тој додава дека за присуството во Меѓуетничкиот комитет, торбешите треба да се обратат до Народниот правобранител и преку него да го бараат своето право. Шкариќ потсетува дека тоа што го предвидува Уставот има поголема правна сила отколку Законот.
Татјана Поповска

Бојда: Торбешите се Македонци
Пред неколку месеци претседателот на ПЕИ Фијат Цаноски побара торбешите да бидат наведени во Преамбулата на Уставот како етничка заедница. На тоа остро се спротивстави Исмаил Бојда, лидер на Сојузот на Македонци со исламска религија. Тој ваквата идеја ја оцени како „налудничава“ и обвини дека на тој начин тие само заради својата верска припадност се прикажуваат како малцинство во сопствената држава Македонија.


:selam:На погрешна врата све Тропнале нема Правда Пред тие судови ,али Штрачес!!:вслм:

Hayrudin Barbarossa
24-09-11, 23:06
пеша - пешки
мноѕина - мнозина
шенуа - превртува

OtoMan
04-11-11, 15:53
:selam:На погрешна врата све Тропнале нема Правда Пред тие судови ,али Штрачес!!:вслм:

Не тропнале на погрешна врата, туку тропнале со погрешни барања, а на тој суд токму тоа им годи, само сега се прави една предвреме режирана драма, која треба да направи слика дека овие бараат а овие не даваат па после, демек ние сме демократско општество, па иако не сакаме мораме да им го удоволиме тоа, па со тоа автоматски уште еднаш се преполовуваат Муслиманите во Македонија

Нормално успешна мисија на големите, и тоа многу лесна, кога се има спроти себе за жал еден толку лесен плен како нашите браќа Муслимани во Македонија...

Жалам, навистина Жалам...:forgive::forgive::forgive::sad:

Го молам Аллах да не упати на правиот пат и да ни ја извади пред очи вистината!!

musliman
07-11-11, 16:20
Не тропнале на погрешна врата, туку тропнале со погрешни барања, а на тој суд токму тоа им годи, само сега се прави една предвреме режирана драма, која треба да направи слика дека овие бараат а овие не даваат па после, демек ние сме демократско општество, па иако не сакаме мораме да им го удоволиме тоа, па со тоа автоматски уште еднаш се преполовуваат Муслиманите во Македонија

Нормално успешна мисија на големите, и тоа многу лесна, кога се има спроти себе за жал еден толку лесен плен како нашите браќа Муслимани во Македонија...

Жалам, навистина Жалам...:forgive::forgive::forgive::sad:

Го молам Аллах да не упати на правиот пат и да ни ја извади пред очи вистината!!

Ako se formiralo torbeska zaednica ce imalo ,podelba na Islamskoto Tkivo.

Sto ee ova Bajramska Sega ili vistina se misli na ovoj staf,,:смешкање::смешкање:

Bajram Mubarek!!

OtoMan
13-11-11, 21:05
Ako se formiralo torbeska zaednica ce imalo ,podelba na Islamskoto Tkivo.

Sto ee ova Bajramska Sega ili vistina se misli na ovoj staf,,:смешкање::смешкање:

Bajram Mubarek!!

Хмж брате не знам од кај си но во регионот од каде што потекнува оваа идеа, дримколж јас сум иначе од таму, брат со брат муслиман се мрзат до смртж секојдневно се во кавги, не зборуваат еден со друг, замислете во џамија се избегнуваат да не застанат еден до еден во саф, а надвор од џамија се шпионираат еден со друг како и голем број на други валкани работи!!

Само да ти кажам уште нешто, работите и ситуациите се повторуваат во историјата, па потсетисе на падот на исламската држава, ќе сватиш дека беше нарушена со поттикнување на народите са сувереност и посебност, републиканство, секуларизам и демократија(демек), па така ја снема таа држава!!!

Ова е веќе позната тактика на која што потпаѓаме!!

Не дозволувајте да не завземат непријателите и да ни се потсмеваат од страна!!

Ислам брате, Ислам!! Само Ислам ни треба, а не етникум Торбеши или Албанци или Турци или без разлика што!!! ИСЛАМ!!

Есселаму Алејкум!!!

Mahir DemiShoski
19-11-11, 12:30
:@muslimgoranin Чоек ти си несватлив, чуден си ептем. Толку си сигурен во себе што теа што го пишиш мислиш дека е така и готово, а ?
Можеби сум помлад што напаѓам вака, но пренасочи се малку повеќе на верските работи, извини несум ни јас 100% верски пренасочен, но сум толку доволно за да ти го речам ова. Селам

OtoMan
20-11-11, 21:31
:@muslimgoranin Чоек ти си несватлив, чуден си ептем. Толку си сигурен во себе што теа што го пишиш мислиш дека е така и готово, а ?
Можеби сум помлад што напаѓам вака, но пренасочи се малку повеќе на верските работи, извини несум ни јас 100% верски пренасочен, но сум толку доволно за да ти го речам ова. Селам

Не мора да бидеме до толку екстремни и да се револтираме до тој степен помеѓу себе, братот има негово мислење, ти си имаш твое, треба да се знае дека секој има право на сопствено мислење и дека ако се има различни мислења не значи дека еден со друг сме душмани!! значи н ие сме браќа и треба да се однесуваме на тој начин а не да се претставуваме во вакво светло!!

Се извинувам што не зборувам во врска со темата!!

:selam:

musliman
22-11-11, 12:29
:@muslimgoranin Чоек ти си несватлив, чуден си ептем. Толку си сигурен во себе што теа што го пишиш мислиш дека е така и готово, а ?
Можеби сум помлад што напаѓам вака, но пренасочи се малку повеќе на верските работи, извини несум ни јас 100% верски пренасочен, но сум толку доволно за да ти го речам ова. СеламNe svat
lif.vo koja smila nesvatlif,,

Tokmu taka nesvatlif zosto si premnogu mlad za da me svatis:дада::смешкање:

musliman
22-11-11, 12:32
Не мора да бидеме до толку екстремни и да се револтираме до тој степен помеѓу себе, братот има негово мислење, ти си имаш твое, треба да се знае дека секој има право на сопствено мислење и дека ако се има различни мислења не значи дека еден со друг сме душмани!! значи н ие сме браќа и треба да се однесуваме на тој начин а не да се претставуваме во вакво светло!!

Се извинувам што не зборувам во врска со темата!!

:selam::дада: Ovde navistina mudro kazano od tvoa st
rana:дада::дада: Selam Alejkum

Abdu-Rahman
11-12-11, 12:11
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Bogoilizam i etnogeneza na Torbeshite od Kukska Gora.. Mirlaem i vo tvoja Majkovina ima Torbeshi citnio troa poveke i ne trolaj

Miralem
11-12-11, 17:37
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Bogoilizam i etnogeneza na Torbeshite od Kukska Gora.. Mirlaem i vo tvoja Majkovina ima Torbeshi citnio troa poveke i ne trolaj

Eee... vcera da umrev,nemase da doznaam deka vo Gora i Prizrensko ima Torbesi. Epten ti blagodaram za ovaa golema informacija.
Jas mnogupati ovoj link go ponudiv da se ogledame kako Bosancite ziveat so Albancite.Patem i ova go sretnav,pa citaj detalno:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
A mozam da kazam deka ti da ne bese ne ke videv deka i Bugari bile tamu vo Gora:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Eve ti i edna pesna,Gorenska,pluknat Albanec !
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Eve i edna serija:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Miralem
11-12-11, 23:07
Abdu-Rahman,ova ti se vika patriot ! Pogledni go,mene iskreno zal mi padna za covekov a i mu zaviduvam na patriotizmot i ljubovta koja ja ima prema srbite.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Srekja dale moznost za komentar podolu da gi ispravat takvite otrueni,srbomani i kako sto i tuka nie se macime da dokazeme deka ne sme so makedoncistava.

Abdu-Rahman
13-12-11, 14:45
Mirlaeme dete masko se toa sto go postira ne vredi ni eden procent od moeto znaes li zosto posto tvoite postovie bea sto drugite pisuvaat i gi smetaat nashincite Torbeshite a moeto bese sto Torbeshite pisuvaat i smetaat za sebe . Naziv Dokle e istoricar i etnogravo do Bojre Albanija i gord Torbesh negoviot brat Namik Dokle je akademik vo Albanskata Akademija i zamenik presedatel vo albanskoto sobranie ako ne si znaael i on se se prodava ko Tebe sto ednas si go videl Ali Ahmeti vo zivo i odma stana siptar kutriot a dvapati da go vidis ke pocnes da go obozavas i od verata ke izlezesh. Ti begajki od Makedonshtinata tolku zabega sto ke se udavish u jonsko more pazi more Shciptar ovie kaurive Albancive da ne te pokatolicat

Abdu-Rahman
13-12-11, 14:50
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Ova mi se igo postiral ama ne si go procital kutiriot procitaj go nasinec ce ti bide korisno. Nasinec i nasinski se znje koj za kogo go koristi take da i oja ti je jeno pismo nasinec i ja ce ti postiram jedan drug link , posto filmot si go gledav ofcarce dobra sodrzina ima a jos poubava pesna ja ce ti pustim iste jena pesna mene koza mi se jezi ko ga slusam da vidzime tebe a ce ti pobudi emocije [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] A ako ovaja ne ti budi emocije posto nerazbiras nasinski ce ti pustim jena druga moze ona ce ti ge razbudi [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Miralem
13-12-11, 14:57
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Ova mi se igo postiral ama ne si go procital kutiriot procitaj go nasinec ce ti bide korisno. Nasinec i nasinski se znje koj za kogo go koristi take da i oja ti je jeno pismo nasinec i ja ce ti postiram jedan drug link , posto filmot si go gledav ofcarce dobra sodrzina ima a jos poubava pesna ja ce ti pustim iste jena pesna mene koza mi se jezi ko ga slusam da vidzime tebe a ce ti pobudi emocije [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] A ako ovaja ne ti budi emocije posto nerazbiras nasinski ce ti pustim jena druga moze ona ce ti ge razbudi [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Abdu Rahman,toa sto go postirav za tebe go postirav,ti kazav deka toj sajt sum go cital povekepati i deka poveke ima pisuvano na sajtot za torbesite i deka ne si ti toj od kogo za prv pat slusnav deka tamu ima "torbesi"


Ti begajki od Makedonshtinata tolku zabega sto ke se udavish u jonsko more pazi more Shciptar ovie kaurive Albancive da ne te pokatolicat

Ova ti go citirav vo slucaj da se setis kakva glupost napisa pa da go izbrises sam postot,neka go ima vo moj del da se znae sto si napisal.
PS:Toa muzeto tvoe tebe neka ti budi emocii,jas imam popametni raboti. Mene ova mi budi emocii: [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] "VANDALIZAM" :D Koga gledam kako ovie "kaurive" albanci se bunat protiv izgradbi na crkvi kade god ke im padne na pamet.
Ova mene emocii mi budi: [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Gledajki gi "kaurive" Albanci kako na plostad se sobiraat za Burmali Dzamijata.
Ovie "kaurive" mene emocii mi budat: [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Mene vakvi,kako ovoj "Kaurinov" (neuzubillah), Hfz. Harun Aliu - Komandant Kushtrimi mi budat emocii:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Onie Muzine tvoi za sebe i takvi kako tebe cuvaj si gi.

Abdu-Rahman
14-12-11, 18:11
Za Torbeshite nema da komentiram so tebe posto ne si dorasnat no ke komentiram za Kale za Burmali Dzamija i za Komandant Leshii..

Kale hroonolski koj go sozdade Kale . Kale go sozdadoa VMRO i DUI i VMRO I DUI glumea okolu kale si gi merea koj na komu e pogolem edni grade drugi glumea deka rusat crkvi a ustvari gradea populizam i nisto drugo. Pasko i edniot del na Vladata gradese A Artan Grubi i DUI rusea i se buntuva, dete vo ovaa drzava bez amin na tajnata policija ili sesta uprava kamen nemzes od zemja da dignes a ne da se buntuvas , vo toa tvoe DUI vrie od spioni i prodadeni supci a tajanta policija gi koristi ko pioni u sah, i po nekoj kojn, Artan Grubi si go smesti svojot debel gaz vo vladata mene i tebe ni go zabranija pristupot do kale, Pasko Kuzman i dalje se moca vo restoranot na Kale i pie Pivoi ja gradi Crkvaata a ti uste onaniras na smisleni scenarija od sesta uprava i mislis deka toa e nekoja pobeda na Islamot.:смешкање: Dodeka tie tvoite istite od DUI Burmali Dzamiija nitu ja izgradija nitu ja nasledija od nekogo no toa ne gi spreci da ja trampaat za Plostad Skender Beu. Kazimi sega zaklucok. Crkva na Kale postoi ke se gradi DUI molici i Artan Grubi molci, Burmali Dzamija nema da se gradi i nepostoi no pak DUI molici i kordinativnoto telo molci ama pak zatoa ja trmapaa za Plostadot pred Mavrovka i toa ti go premolcuvas jas ne

Miralem
14-12-11, 18:31
Za Torbeshite nema da komentiram so tebe posto ne si dorasnat no ke komentiram za Kale za Burmali Dzamija i za Komandant Leshii..
Za Torbesite nema da komentiras bidejki i nema sto da se komentira.

Kale hroonolski koj go sozdade Kale . Kale go sozdadoa VMRO i DUI i VMRO I DUI glumea okolu kale si gi merea koj na komu e pogolem edni grade drugi glumea deka rusat crkvi a ustvari gradea populizam i nisto drugo. Pasko i edniot del na Vladata gradese A Artan Grubi i DUI rusea i se buntuva, dete vo ovaa drzava bez amin na tajnata policija ili sesta uprava kamen nemzes od zemja da dignes a ne da se buntuvas , vo toa tvoe DUI vrie od spioni i prodadeni supci a tajanta policija gi koristi ko pioni u sah, i po nekoj kojn, Artan Grubi si go smesti svojot debel gaz vo vladata mene i tebe ni go zabranija pristupot do kale, Pasko Kuzman i dalje se moca vo restoranot na Kale i pie Pivoi ja gradi Crkvaata a ti uste onaniras na smisleni scenarija od sesta uprava i mislis deka toa e nekoja pobeda na Islamot.:смешкање: Dodeka tie tvoite istite od DUI Burmali Dzamiija nitu ja izgradija nitu ja nasledija od nekogo no toa ne gi spreci da ja trampaat za Plostad Skender Beu. Kazimi sega zaklucok. Crkva na Kale postoi ke se gradi DUI molici i Artan Grubi molci, Burmali Dzamija nema da se gradi i nepostoi no pak DUI molici i kordinativnoto telo molci ama pak zatoa ja trmapaa za Plostadot pred Mavrovka i toa ti go premolcuvas jas ne

Da si ti dorasnat,kako sto smetas,togas trebase da uvides i koja e politikata na DUI i opsto na Albancite. Ne zboruvam jas za politicki partii tuku za nacijata koja ja narekuvas "kauri" a ne si sposoben da vidis so sto taa nastojuva da pridobie poeni od lugeto(duri i da si vo pravo). So toa sto ke krene glas protiv izgradba na Crkva ili da ima i izgradba na Dzamija. So toa sto bara ako na kale se gradi crkva da se gradi i dzamija... da razmislis malku so sto i kako nastojuva poeni (duri i da si vo pravo) da pridobie od narodot. Malku da ja udris glavata i da svatis deka ne se tie kauri. Bliski do kaurite se onie koi za Veligden na nivnite TV mediumi cela nedela emisii davaat za toj praznik a koga e Bajram nisto nema. Poblisku se onie koi na volcite vo ratot piva im nosea,gi hranea,gi ugostuvaa vo Borbata protiv vojskata vo koja Komandanti i Hafizi imase. Uste ne znaes koj e kaurin koj e musliman.
Ti si tolku otruen,sto ni sam poveke ne znaes sto e grev sto e sevap.
Se napravi kako Crvot,kolku poveke vo govna dlaboko go gmecis tolku posreken e.

Jas ako nisto poveke znam koi se tie koi baraat dzamii a koi se tie koi baraat crkvi. Sobirajte se vie i organizirajte so fondacijata ramkoski za veligdenski prigodi,za krste misirkov,,,, i mislite deka vie ne ste kauri tuku onie tolpa luge (vo koi i stari Hadzii,isto i ministri i pratenici) otidoa bez strav da im se sprotistavat. Ako prevzemaat nesto togas toa e politika.Ako nisto ne prevzemaat,togas kade se,molcat. Za vas slepi i otrueni sto god da se napravi ne vredi.
Kako ne ti e sram Albancite kauri da gi narekuvas.

PS: Cudo,vo zadniot post si go ispusti gorenskiot dijalekt. Ne glumi,bidi sto si.

Miralem
14-12-11, 18:51
Ova za vas e Ruk'ja.Pogledni kogo i sto narekuvas kauri i protiv kogo celo vreme se borite:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Ovie moram li davaat mene a ne sarplanincite tvoi.

Abdu-Rahman
14-12-11, 20:49
Za Torbesite nema da komentiras bidejki i nema sto da se komentira.Da si ti dorasnat,kako sto smetas,togas trebase da uvides i koja e politikata na DUI i opsto na Albancite. Ne zboruvam jas za politicki partii tuku za nacijata koja ja narekuvas "kauri" a ne si sposoben da vidis so sto taa nastojuva da pridobie poeni od lugeto(duri i da si vo pravo). So toa sto ke krene glas protiv izgradba na Crkva ili da ima i izgradba na Dzamija. So toa sto bara ako na kale se gradi crkva da se gradi i dzamija... da razmislis malku so sto i kako nastojuva poeni (duri i da si vo pravo) da pridobie od narodot. Malku da ja udris glavata i da svatis deka ne se tie kauri. Bliski do kaurite se onie koi za Veligden na nivnite TV mediumi cela nedela emisii davaat za toj praznik a koga e Bajram nisto nema. Poblisku se onie koi na volcite vo ratot piva im nosea,gi hranea,gi ugostuvaa vo Borbata protiv vojskata vo koja Komandanti i Hafizi imase. Uste ne znaes koj e kaurin koj e musliman.
Ti si tolku otruen,sto ni sam poveke ne znaes sto e grev sto e sevap.
Se napravi kako Crvot,kolku poveke vo govna dlaboko go gmecis tolku posreken e.

Jas ako nisto poveke znam koi se tie koi baraat dzamii a koi se tie koi baraat crkvi. Sobirajte se vie i organizirajte so fondacijata ramkoski za veligdenski prigodi,za krste misirkov,,,, i mislite deka vie ne ste kauri tuku onie tolpa luge (vo koi i stari Hadzii,isto i ministri i pratenici) otidoa bez strav da im se sprotistavat. Ako prevzemaat nesto togas toa e politika.Ako nisto ne prevzemaat,togas kade se,molcat. Za vas slepi i otrueni sto god da se napravi ne vredi.
Kako ne ti e sram Albancite kauri da gi narekuvas.

PS: Cudo,vo zadniot post si go ispusti gorenskiot dijalekt. Ne glumi,bidi sto si.
Misirkovci Ramkovci Nijzovci i Mirlaemovci vo nasiot narod imalo i ke ima ko muvi na gomna Ramkovski si go napravi Misirkov Pejgamber i zavrsi tamu kaj sto trebase ama zaboravas deka nitu A1 nitu Ramkovski vo nitu eden svoj govor nerekol deka e Torbesh toj e deklariran Turcin i kako takov si natapuva i si se deklarira taka zamerkite prema nego upatigi na Erdogan sakas turskiot sakas nasiov Sarcot od Gostivar.....

Jas odgovorno ti tvrdam na Kale imase samo politika politika politika i nisto drugo, a ti kazmi kaj se sega decata sto togas frlaa kamenja da ja sprecat ili da ja dournat Crkvana, kaj si ti da im pomognes vo toa, a znaes kako gi vikaat tie sto samo glumat zagirzeni vernici Munafiici. A Munaficite za mene se samo kafiri i nisto drugo. A za vojnata od 2001va ne si doblesen da zboruvas posto si ga gledav na TV a jas som biv vo samoto zariste na vojnata take da ne mi kazuje koj kolko nastradav. Albancite i Makedoncite si gi merea Taci i Georgievski si kupuvaa stanovi od parite sto gi delea Edniot vo Tetovo drugiot vo Blaogevgrad, par ludaci se pukaa i ginea a ti sigurno si izbegal vo izmir kaj tvoite rodnini, jas vidov samo seir a nastradaa Torbeshite. 20tina Kukji i 20tina Dukjani zapaleni vo Bitola isklucivo na Torbeshi, vo prilep vo Kocani vo Skopje i niz cela Makedonija nie bevme topovskoto meso na koj sto sekoj moze da onanira blagodarekji na takvite ko tebe vrtikapi i mockovci. Ne go brukaj imeto smeni Avatar Mirlaem Sulejmani e mozebi edinstvenito Torbeshki ambasador vo momentov koj preku fudbal ne prestavuva najsvetlo napred Ajaks

Abdu-Rahman
14-12-11, 20:51
Ova za vas e Ruk'ja.Pogledni kogo i sto narekuvas kauri i protiv kogo celo vreme se borite:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Ovie moram li davaat mene a ne sarplanincite tvoi.

Koj go terase da odi da se bori za orli i za jastrebi toj ne se borese na Alahov pat pa da bide Sehid toj se borese za ovosvetski interesi golemo Albanski za droga i trgovija so lugje , so oruzje i so sto uste ne ma odi manise so takvite Sehidi i ti

Miralem
14-12-11, 22:09
Misirkovci Ramkovci Nijzovci vo nasiot narod imalo i ke ima ko muvi na gomna Ubavo sto si se pronajdovte vo anegdotava.

Za ostanatoto veke ti kazav,jas ne zboruvam za politicari ili politicki partii tuku za narodot (Albancite). Znaat i politicarite kako i so sto da gi pridobijat narodot i da izigruvaat oatrioti. Muslimanite patriotizmot go gledaat vo nalaganje kon verata,dali toa politicarite go pravat licemerno ili ne,toa Allah naj dobro znae. Ednite patrioti glumat so gradenje na crkva,kako bi im dale pottik na makedoncite a drugite so sprecuvanje i baranje na izgradba na Dzamija,da im dadat pottik i "glumat" patrioti kaj Albancite.
Ti si tolku slep sto naj ednostavni raboti nemozes da svatis.Za privatnost ne sakam da zboruvam. Poln si so omraza,takvi kako tebe i samiot sejtan gi sozaluva.
Koga covek ke pocne licni navredi da deli,se znae do kade stignal i kade se naogja. Ti si greota od sekoja gledna tocka. Avatarot ni troska ne mi e na toj tvoj "torbes" fudbaler.
Tolku go zalis Fudbalerot sto mu go kvaram ugledot so mojot user a ni troska stram i sovest nemas sto ti kvaris edno od naj ubavite Allahovi iminja,koe znaci Milost a vrska od toa nemas. Ogledaj se samiot,ze zali gi mnogu "torbesite",umre od nacionalizam kritikuvajki nekoi deka za nacija umrele a umrele za da bides sloboden ti denes,bez strav da ti izleze soprugata so hidzab na ulica. Sto pati SRAM DA TI E. A i normalno e da bide Goranin,so Srbite,so krvo prolicite samo vie imate tesni vrski,procitaj si go bratot tvoj na linkot koj ti go ostaviv.
Tesko covek koj jazikot nemoze da si go vozdrzi.Kako sto veli eden Mudrec: "Podobro e da se bide gluv i nem vo eden agol vo samotija,odkolku vo hala so luge koi jazikot neznaat da si go socuvaat"
Znam deka te boli,znam deka nemas sto da kazes,znam deka si svesen za vaseto propagjanje. Ako ste so dobra namera,Allah sila imok da vi dade i kaznata od vasi race licno da ja vidam i Allah neka mi sudi. Ako ste za razdor,Allah da vi sramni so zemja,InsAllah !! Samo tolku ke ti kazam za tvoite pogani nameri i za tvojot pogan jazik. Proklet da si.

Miralem
14-12-11, 22:10
Koj go terase da odi da se bori za orli i za jastrebi toj ne se borese na Alahov pat pa da bide Sehid toj se borese za ovosvetski interesi golemo Albanski za droga i trgovija so lugje , so oruzje i so sto uste ne ma odi manise so takvite Sehidi i ti

SRAM DA TI E.

Abdu-Rahman
15-12-11, 15:01
SRAM DA TI E.

Zosto da se sramam sto nemozat da mi prodavaat muda za bubrzi samo narecenite Sehidi sto ginea pod znameto na orelot a ne na Sehadetot, ako i malku znaes od verata bi trebalo da znaes deka obozavanje na nekoe zname so orli i jastrebi e idolopoklonistvo taka da nema tuka sehidi, da posle 2001va tie Borcite na koi sto im dadovme podrska za vreme na ratoto Secea suma kaj nas vo privatni imoti i ni se zakanuvaa so bombi i kalasnikovi, aramii brat aramiii ( jas neveleam deka site se takvi ama ako toa go prekutes i go odobris znaj deka nesi nisto podobar od nego, Makedoncite ni gi palea dukjanite i kukjite [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] arnautite ni ja secea sumata i ni gi kradea drvata kazimi koj e od niv podobar, [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] или пак ова што не плачкосуваа. исти гомна се и едните и другите со таа разлика што едните ги чуствуваме поблиски заради верата ама кај нив постоти една поговорка гласи. Џали мир али Торбеш

Miralem
15-12-11, 15:13
Zosto da se sramam sto nemozat da mi prodavaat muda za bubrzi samo narecenite Sehidi sto ginea pod znameto na orelot a ne na Sehadetot, ako i malku znaes od verata bi trebalo da znaes deka obozavanje na nekoe zname so orli i jastrebi e idolopoklonistvo taka da nema tuka sehidi, da posle 2001va tie Borcite na koi sto im dadovme podrska za vreme na ratoto Secea suma kaj nas vo privatni imoti i ni se zakanuvaa so bombi i kalasnikovi, aramii brat aramiii ( jas neveleam deka site se takvi ama ako toa go prekutes i go odobris znaj deka nesi nisto podobar od nego, Makedoncite ni gi palea dukjanite i kukjite [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] arnautite ni ja secea sumata i ni gi kradea drvata kazimi koj e od niv podobar, [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] или пак ова што не плачкосуваа. исти гомна се и едните и другите со таа разлика што едните ги чуствуваме поблиски заради верата ама кај нив постоти една поговорка гласи. Џали мир али Торбеш

Treba da se stramis i za izrazite koi gi upotrebuvas javno na Islamski Forum.
Gledaj si rabotata,zivej si vo svojot mracen svet vo koj se naogjas. Ne znaes da debatiras bez da vregjas. Sovesta ne mi dava da se spustam na tolku nisko nivo.
Na tie od Jelovjane Albancite da ne im gi zapalija Dukanite ? Do tolku ne si kadar da svatis deka kako god,Albanci ne ti palat ni dzamija ni dukan tuku vo rat "protiv albancite" makedoncite i tebe glavata ke ti ja zapalat ? Uste ne znaes kade ti e mestoto i koi ti se Brakjata ? Uste ne mozes da svatis koj se kauri a koj ne se ? Vredi li so tebe da se debatira ?
Go molam Vozviseniot da mi oprosti sto dragocenoto vreme go potrosiv so tebe.

Abdu-Rahman
15-12-11, 16:09
Treba da se stramis i za izrazite koi gi upotrebuvas javno na Islamski Forum.
Gledaj si rabotata,zivej si vo svojot mracen svet vo koj se naogjas. Ne znaes da debatiras bez da vregjas. Sovesta ne mi dava da se spustam na tolku nisko nivo.
Na tie od Jelovjane Albancite da ne im gi zapalija Dukanite ? Do tolku ne si kadar da svatis deka kako god,Albanci ne ti palat ni dzamija ni dukan tuku vo rat "protiv albancite" makedoncite i tebe glavata ke ti ja zapalat ? Uste ne znaes kade ti e mestoto i koi ti se Brakjata ? Uste ne mozes da svatis koj se kauri a koj ne se ? Vredi li so tebe da se debatira ?
Go molam Vozviseniot da mi oprosti sto dragocenoto vreme go potrosiv so tebe.

jas ti kazav i ti postirav dva izvora edniot veli Makedoncite im gi zapalija dukjanite, Albancite gi plackosuvaa i teroriziraa celi 5 meseci posle vojnata. Od Jelovjane do Kamenjane ima 6 km pati i po toj pat tvoite brakaj arami u stilot na Dzems Bond so po dve racni granati i kalashnikov iskacaa ko apaci indijancite so blokiran pat so kamenja i drva i i kradea plackosuvaa aramiluk a komshiite si kutea ko nisto da nezanaat Komshiite Albanci od sosednite sela se dodeka ne im se zakanivme pa si gi predadoa, drugo tie samo nareceni Komandanti od tipot tuto Albanezo tuto komandanto Mcusi i kompanija abe ni ja oglea sumata ne kamjoni sleperi odneso kako raten plen, seto toa ke bese ok ako ratniot plen si go zemaa od drzavata ama ti go zemaa od privatni imoti pod zakana na bombi i kalashnikovi isto ova bese vo Jelovjane ama ti ne si doblesen da go iskomentiras neli. Aj fakaj magla od Torbeshki forum da ne ti gi isecam krilcata

Miralem
16-12-11, 14:43
Se gleda po vaseto odnesuvanje koj e spremen na Brat Musliman da mu zapali Kukja ili Dukan ili da go ubie.

Jazikot e,velat,zastor-perde,na lezisteto na dusata. Veter koga ke duvne i ja podigne zavesata,od nadvor se gleda sto se krie vo kukjata,sredena li e ili e necista. Taka e i covekot koga jazikot ke go podigne,mu se gleda i dusata.
Ne ti preporacuvam da pisuvas bidejki im go kvaris ugledot na onie ubavite dusi koi sebesi se cuvstvuvaat kako Torbesi (sekoj moze da si se cuvstvuva kako saka). Ako nekoj mu go kvari ugledot na Miralem Sulejmani,togas toa si ti so tvoeto slabo ponasanje i omraza.
Nemas sila nicii krila da skrsis,sto ne se vidis samiot kade si i sto si i koj si. Sto ne si ja zemes samiot merata da vidis dali toa mozes da go napravis ? Ako ne,togas zabi ne pokazuvaj.
Ako veke moras da se Boris,Bori se so onoj od kogo si pojak,ili,barem pobrz.

Abdu-Rahman
17-12-11, 15:55
Se gleda po vaseto odnesuvanje koj e spremen na Brat Musliman da mu zapali Kukja ili Dukan ili da go ubie.

Jazikot e,velat,zastor-perde,na lezisteto na dusata. Veter koga ke duvne i ja podigne zavesata,od nadvor se gleda sto se krie vo kukjata,sredena li e ili e necista. Taka e i covekot koga jazikot ke go podigne,mu se gleda i dusata.
Ne ti preporacuvam da pisuvas bidejki im go kvaris ugledot na onie ubavite dusi koi sebesi se cuvstvuvaat kako Torbesi (sekoj moze da si se cuvstvuva kako saka). Ako nekoj mu go kvari ugledot na Miralem Sulejmani,togas toa si ti so tvoeto slabo ponasanje i omraza.
Nemas sila nicii krila da skrsis,sto ne se vidis samiot kade si i sto si i koj si. Sto ne si ja zemes samiot merata da vidis dali toa mozes da go napravis ? Ako ne,togas zabi ne pokazuvaj.
Ako veke moras da se Boris,Bori se so onoj od kogo si pojak,ili,barem pobrz.
Prvin ke vi gi iskubam perduvite na taze orlite ko tebe , sto namesto od pticja perspektiva rabotite gi gledaat od zabja perspektiva, zakopani vo kal do gusa. Mozebi od mnogu ne sum posilen no zatoa takvite ko tebe taze konvertirani asimilirani orlosani ili peplosani koga sakam i kaj sakam samo cekaj da dojde vreme

Miralem
17-12-11, 16:50
Prvin ke vi gi iskubam perduvite na taze orlite ko tebe , sto namesto od pticja perspektiva rabotite gi gledaat od zabja perspektiva, zakopani vo kal do gusa. Mozebi od mnogu ne sum posilen no zatoa takvite ko tebe taze konvertirani asimilirani orlosani ili peplosani koga sakam i kaj sakam samo cekaj da dojde vreme

Alal da ti e. Si imas decinski um.... ako i ne si dete nedovetno.

Muaz al Islam
17-12-11, 17:16
И оваа тема веке е за под :kluc::kluc: да се стави!