PDA

View Full Version : Fetvi - (Islamski Prashanja)

Muaz al Islam
27-08-10, 02:18
Драги Брака и Сестри во ислам оваа тема ја отворам доколку имаме некоје прашање да поставиме да се поставот тука од секоја област па затоа да не сме оф топик во другите теми.
Како прво јас имам неколку прашања:
1.Додека викаш езан дали треба да си свртен кун Кибла(Кабе) ?
2.Дали ти се расипува намазот додека учиш куран и ке згршеш из учејнето а потоа ке се сетеш а на крај ке направиш сехи сеџде?
доколку некој може да ми одговори на моите прашајна го молам нека ми даде одговор а и другите членови мозат да си поставуваат прашајна доколку имаат некоја нејаснотиа па слободно нека пишаат тука Еселамуалејкум

Adnan
27-08-10, 17:16
Es-Sellamu Alejkum

I jas imam edno prasanje i se nadevam deka ke mi bide daden odgovor inshallah.
Moeto prasanje e: Dali treba da se pravi zikr posle Farzot ili posle zavrsuvanje na siot namaz?

We Sellam Alejkum

Miralem
27-08-10, 18:06
Es-Sellamu Alejkum

Moeto prasanje e: Dali treba da se pravi zikr posle Farzot ili posle zavrsuvanje na siot namaz?

We Sellam Alejkum

Zikrot e dobrovolen ibadet. Za zikr ne ti e potrebna nikakva priprema,ne treba nitu abdest. Mozes da pravis zikr i odejki i sedejki i lezejki i sekako.... Zaednicki zikr sekako deka e ubavo i poubavo,sto vikaat maksuz da ostanes so dzemaatot radi Allah vozviseniot i da go slavis. Za zikrot ima brojni Aeti i Hadisi.

Uzvišeni i Moćni Allah je odredio meleke koji putuju tražeći skupove u kojima se Allah spominje. Kada nađu takav skup, pridruže se okupljenim i prekriju ih krilima sve do najbližeg neba. Nakon što se okupljeni raziđu, meleki se uzdignu na nebo i Uzvišeni Allah ih zapita - a On najbolje zna:
- Odakle dolazite?
- Dolazimo između Tvojih robova sa Zemlje, koji Tebe slave, veličaju i uznose, hvale Te i mole.
- Zašto Me mole?
- Mole Te za Džennet...
- A jesu li vidjeli Moj Džennet?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su ga vidjeli?
- ...I traže Tvoju zaštitu.
- Od čega traže Moju zaštitu?
- Od Tvoje vatre, Gospodaru.
- A jesu li vidjeli Moju vatru?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su je vidjeli?
- ...I mole te za oprost.
- Ja sam im već oprostio, dao im ono za što su Me molili i zaštitio ih od onoga od čega su tražili Moju zaštitu.
- Gospodaru, - rekoše meleki - među njima je jedan griješnik, naišao je i sjeo uz njih?
- I njemu sam oprostio, oni su skup na kojem nijedan učesnik neće biti nesretan."

"Namaz uistinu odvraća od razvrata i djela ružnih. A spominjanje Allaha (zikrullah) sigurno je najveće." (El-'Ankebut, 45)
"O vi koji vjerujete! Spominjite Allaha zikrom mnogim, i slavite Ga jutrom i navečer. (El-Ahzab, 41-42)

Prenosi Ebu Ma'bed (oslobođeni rob Ibn Abbasa): Ibn Abbas mi je rekao: «U vrijeme Pejgamberovog života bilo je uobicajeno slaviti Allaha hvalom glasno nakon obaveznog zajedničkog namaza». Ibn Abbas dalje kaze: «Kada sam čuo zikr, znao bih da je obavezni zajednicki namaz završen.»

«Sjećajte se vi Mene i Ja ću se vas sjetiti» (El-Bekare; 152)

Ibn Omer nas izvještava: «Pejgamber, (sallallahu alejhi ve sellem), kaze: Kada naiđete pokraj džennetskih vrtova napojite se. Ashabi upitaše: Šta su džennetski vrtovi, o Allahov Poslaniče? Pejgamber (sallallahu alejhi ve sellem) odgovori: Halke zikra. Postoje Allahovi meleki koji traze zikr halke i kad ih nadju okruze ih.

U Muslimovom Sahihu je preneseno da je Mu'avija rekao: Pejgamber (sallallahu elajhi ve sellem) je izašao u halku svojih ashaba i upitao ''Zašto sjedite ovdje?'' Oni rekose: ''Sjedimo ovdje kako bismo se sjećali Allaha (zikrullah) i slavili Ga zato jer nas je On uputio na put Islama i darovao nam (razne) pogodnosti (blagodati).'' Zatim je ih je zakleo Allahom i upitao ih da li je to jedini razlog što sjede tu. Oni rekose: ''Tako nam Allaha ovdje sjedimo jedino iz tog razloga.'' Na to Pejgamber, (sallallahu alejhi ve selem) rece: ''Ne pitam vas kako bih uzeo zavjet onoga koji je u zabludi protiv vas, već jedino zato sto mi je Dzebrail došao i obavijestio me da je Allah, Hvaljeni i Slevljeni, rekao melekima da se ponosi vama.''

Ebu Se'id El-Hudri i Ebu Hurejre prenose da je Pejgamber, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: «Kada se bilo koja grupa ljudi sjeti Allaha, meleki ih okruze i milost ih prekrije, mir se spusti na njih, a Allah ih spomene onima koji su s Njim»

E sega... i Hadisite i Aetite sekoj po svoe si gi tumaci. Allah naj dobro znae.

alida
27-08-10, 18:09
Драги Брака и Сестри во ислам оваа тема ја отворам доколку имаме некоје прашање да поставиме да се поставот тука од секоја област па затоа да не сме оф топик во другите теми.
Како прво јас имам неколку прашања:
1.Додека викаш езан дали треба да си свртен кун Кибла(Кабе) ?
2.Дали ти се расипува намазот додека учиш куран и ке згршеш из учејнето а потоа ке се сетеш а на крај ке направиш сехи сеџде?
доколку некој може да ми одговори на моите прашајна го молам нека ми даде одговор а и другите членови мозат да си поставуваат прашајна доколку имаат некоја нејаснотиа па слободно нека пишаат тука Еселамуалејкум

SELAM U ALEJKUM . ZA 1 TO PRASANE , NORMALNO BRAT DEKA TREBA DA SI KON KIBLA SVRTEN .ZA 2 TO PRASANE ,ALLAH NI DAL OLESNUVAJNE I VO NAMAZOT PA I ZATOA IMA I SEFI SEDZDE ,NORMALNO SEKOJ INASAN KE ZGRESI VO NAMAZ I TOGAS SI PRAVIME SEFI SEDZDE NA KRAJ NAMAZ I TAKA NAMAZOT NE TIJE RASIPAN ,A ALLAH NAJDOBRO SI ZNAE ,MISLAM VO KRATKI CRTI MALKU POJASNIV , PA NEKA SE DOIZNESAT I DRUGITE .SELAM .

alida
27-08-10, 18:13
Es-Sellamu Alejkum

We Sellam Alejkum

ALEJKUM SELAM .POSLE ZAVRSUVANE NA NAMAZOT SI CINI ZIKR .SELAM .

Muaz al Islam
27-08-10, 19:24
Es-Sellamu Alejkum

We Sellam Alejkum
Aleykum Salam

Vo Sahih al-Buhary Broj 841 e od Ibn´Abbas preneseno, deka Dzemaetliite pravele Zikir, posle Klanjanjeto na Farzot.

Ibn´Abbas prenosuva dalje: Poradi Takbirot, sto go izgovarae, jasno mi beshe, deka Namazot se zavrshil. Sahih al-Buhary Broj 842

Abu Huraira r.a. prenesuva, deka Muhammad SallAllahu Aleyhi Wassalim im priporuchuval posle Klanjanjeto, 33 Pati da brojat Tasbih (SubahanAllah), 33 Pati Tamhid (Elhamdulillah) i 33 Pati Takbir (Allahu Akbar).

Al-Mughira Ibn Schu`ba r.a. prenesuva vo al-Buhary Broj 844, deka Sejdina Muhammad SallAllahu Aleyhi Wassalim posle Farzot ja peel Dovata (ne Surah ili Ayet nego Dova) "Laillaha Illah´Allahu wah´duhu la´sharikalahi..."

Hadisite gi opishav na Kratko - go zedov samo toj Del, sto ima Relevacija so ovaa Tema.

Naj tochno e, da Zikirot se pravi posle Farzot, deka Allahoviot Pratenik s.a.w.s. vika, posle sekoe Klanjanje da go praveme toa - vo smisla - posle odredenite Dnevni Namazi, kako sto pishuva vo Hadisot Broj 844 od al-Buhari, deka toa vazhi posle Farzot - a znaeme dobro, deka pred da praveme Zikir, ja peeme ili recitirame Dovata "Laillaha Illah´Allahu wah´duhu la´sharikalahi..." pa posle toa 33 Pati brojeme Tasbih (SubahanAllah), 33 Pati Tamhid (Elhamdulillah) i 33 Pati Takbir (Allahu Akbar).

Allahu Além - ovie Dokazi se naj Jaki.

Salamu Aleykum wa RahmetuAllah wa Barakatuhu

Kul_Allahu_Ekber
27-08-10, 21:51
1,Koga se cita kuran da zgresis ne te faka sehwi sedzda,zatoa sto ke go povtoris ajetot,ako si pogresil.i kaj so ima sedzde treba da se napraj sedzde vednas. 2,dhikr se praj na kraj na sekoj namaz od farzot sakas lezeci sakas stoeci sakas sedeci,samo inshAllah da se prima. 3, sehwi sedzda se praj na farz samo, ne i na sunnet. sehvi sedzda se praj pred selam ako sakas,i posle sellamot.:selam:

UmmAl-Amin
28-08-10, 01:21
:selam:

1. nemie poznat nekoj dokaz, da treba dasi svrten kon kibla koga ke slushnesh ezhan.

2. primer ako ja zgresish fatiha morash daja popravish. a ako ja zaboravish fatiha i primer ke se setish koga ke pojdesh na sujud. togash morat usthe eden rakat da klajnash. zatoa stho namazot bez fatiha ne ti se borava. ima i eden hadtih. sahih bukhary:
so moj zborovi preveden: nema namaz za nekogo, koj neja rezitira fatiha.

a za sureto posle fatiha, primer ako ja rezitirash da recime suratul an-nas i ne ti ftekina do kraj kako se recitira. togash na kraj od namazot zemajgo kuranot i procitaja surata pravilno, za do go zavrshesh nietot. zatoa stho surata posle fatiha neje fard.

3. koga se pravi sehvi sedzde? znaci kako shto rece sestrata, na fard ali treba i na wadzib. zatoa treba da znaesh, koj del e vo namazot fard, a koj sunnet.
i neje tacno, deka se pravi sehvi sedzde samo na zaboraveno sedzde!!!
Primer odish na Rukuh i pak ja krevash glavata, i ti ftekna, deka ne si rekol: subhanaRabbiAl Athim (toj del e wadschib), togash klajnaj dalje i na kraj ke morat da napravish sehvi sedzde! a ko recesh samo ednash subhanaRabbial athim, togash isto e pravilno, zatoa stho ednash e wadschib a tri pati sunnet.

mislam baraj vo forumot za sehvi sedzde i ke najdesh povece informati, kaku i na koj nacin se pravi sehvi sedzde.

4. zikirot posle fard- namazot neje fard, ali podobro za tebe stho povece sunnet.
znaci zikir, tri pati astagfirullah da recish, edna dowa ima i isto i surata al-ihlas, an-nas, al-falaq
sve pishuva vo hisnul muslim.

:вслм:

Muaz al Islam
28-08-10, 02:33

1. nemie poznat nekoj dokaz, da treba dasi svrten kon kibla koga ke slushnesh ezhan.

2. primer ako ja zgresish fatiha morash daja popravish. a ako ja zaboravish fatiha i primer ke se setish koga ke pojdesh na sujud. togash morat usthe eden rakat da klajnash. zatoa stho namazot bez fatiha ne ti se borava. ima i eden hadtih. sahih bukhary:
so moj zborovi preveden: nema namaz za nekogo, koj neja rezitira fatiha.

a za sureto posle fatiha, primer ako ja rezitirash da recime suratul an-nas i ne ti ftekina do kraj kako se recitira. togash na kraj od namazot zemajgo kuranot i procitaja surata pravilno, za do go zavrshesh nietot. zatoa stho surata posle fatiha neje fard.

3. koga se pravi sehvi sedzde? znaci kako shto rece sestrata, na fard ali treba i na wadzib. zatoa treba da znaesh, koj del e vo namazot fard, a koj sunnet.
i neje tacno, deka se pravi sehvi sedzde samo na zaboraveno sedzde!!!
Primer odish na Rukuh i pak ja krevash glavata, i ti ftekna, deka ne si rekol: subhanaRabbiAl Athim (toj del e wadschib), togash klajnaj dalje i na kraj ke morat da napravish sehvi sedzde! a ko recesh samo ednash subhanaRabbial athim, togash isto e pravilno, zatoa stho ednash e wadschib a tri pati sunnet.

mislam baraj vo forumot za sehvi sedzde i ke najdesh povece informati, kaku i na koj nacin se pravi sehvi sedzde.

4. zikirot posle fard- namazot neje fard, ali podobro za tebe stho povece sunnet.
znaci zikir, tri pati astagfirullah da recish, edna dowa ima i isto i surata al-ihlas, an-nas, al-falaq
sve pishuva vo hisnul muslim.

Allah neka te nagradi :fala::гушкање:
A za boldiranoto ne mi beshe rashajneto tuku za Ucejne na Ezan dali treba da bidesh svrten kon kibla

alida
28-08-10, 02:36
nemie poznat nekoj dokaz, da treba dasi svrten kon kibla koga ke slushnesh ezhan.SISTRO NE RABOTI ZA SLUSAJNE, TUKA ZA DA VIKAS EZAN BESE PRASANETO ,,I DALI TREBA DA SI SVRTEN KON KIBLE . SELAM .

Ummu Ejmen
28-08-10, 03:33
:selam:vaka me interesira edno prasajne,dali moze odzata da klajna samo so tekbir allah a da ne upotrebuva ekber ne mie jasno nesto ako moze nekoj da mi odgovori selam

Kul_Allahu_Ekber
28-08-10, 03:46
sellam alejkum vaka : na vadzip namaz primer na vitr namaz. ako zaboravis na teshehud nesto ne te faka sehvi sedzda znaci na prviot teshehud a na vtoriot te faka sehwi sedzda,sellam alejkum

Kul_Allahu_Ekber
28-08-10, 03:46
zasto prviot teshehud e sunnet vtoriot e vadzib eden stepen podole od farz,

Kul_Allahu_Ekber
28-08-10, 03:48
ummu ejmen. Muhammed alejhi sellam,klanjal nekogas so tekbiri i bez tekbiri znaci tekbirot e sunnet, mozes da klanjas i so tekviri i bez tekbiri ali pocetniot e farz toa e vrzuvanje vo namaz kako i fatiha vo prevod pristub vo namaz, sellam alejkum

Muslim Sister
28-08-10, 03:55
mozes da klanjas i so tekviri
A, kako?:ocila:

Ummu Ejmen
28-08-10, 04:04
no odzata klajnase teravif i jacija samo so allah celo vreme zatoa ne mie jasno

UmmAl-Amin
28-08-10, 12:21
no odzata klajnase teravif i jacija samo so allah celo vreme zatoa ne mie jasno

kako so Allah? a bez Akbar?
ne be sestro, mozhet nego imash dobro slushnato. I eden sheikh vo Germanija taka nese slusha dobro.
Zasto Allah Akbar e fard na pocetok, kako stho objasna sestrata.
Allah e imeto a Akbar e od zborot Kabir (golem)
akbar vo znacenje: pogolem, najgolem

vo ovaj slucaj, najgolem
ALLAH e NAJGOLEMIOT

Padisah
28-08-10, 15:38

Тука само ќе укажам дека убаво би било модераторот да го смени насловот на темата, со причина да се дефинира друг наслов приемр - Прашања поврзани со намазот , прашања поврзани со езанот, со абдестот ...., ако е оваа општо тогаш секакви прашања ќе се поставуваат и ќе се нема прегледност во подоцнежниот период, а вака ако се дефинира за кои прашања се однесува односно со што се поврзани , во иднина браќата или сестрите кои би сакле да прашат или да пронајдаат одговор , пример во врска со намазот лесно би ја нашле темата !

Аллаха еманет !

IslamicMaster
28-08-10, 16:27

Мислам дека може да се дебатира и на оваа тема иако е огрмона, но со тек на времето Супер Модераторите да ја средат и да ја поделат под неколку наслови, затоа што за секое посебно прашање се отвара посебна тема на форум :дада:

Muaz al Islam
28-08-10, 16:32

Мислам дека може да се дебатира и на оваа тема иако е огрмона, но со тек на времето Супер Модераторите да ја средат и да ја поделат под неколку наслови, затоа што за секое посебно прашање се отвара посебна тема на форум :дада:

Da brate isla,icMestar poradi toj slucaj ja otvoriv ovaa tema licno jas koga imav nekoje prashajne otvorav tema pa reshiv da otvoram edna opshta tema Zatoa shto na drugite temi mnogu odevme so komentarite of topik pa ako greshiv deka ja otvoriv temata kazete ke se popravime inshAllah A inshAllah super moderatorite ke ja sredat vo tek na vremeto

Ummu Ejmen
28-08-10, 23:26
:selam:do Ummal Amin ne sestro ne se razbravme dobro kaku so kazaf bev na teravija i imamot pocna da klajna ama samo tekbir nosese allah a ekber ne spominase pa zatoa neso me bunese ako mozes da mi objasnis dobro ako ne halalimi selam

Kul_Allahu_Ekber
29-08-10, 01:07
sestro mora da se kaze Allahu Ekber, ne moze samo Allah zasto Allah ima 99 iminja i treba da go velicime so negovite ubavi iminja, moze zgresil, ili bil pod stres Ali mora da se kazuva, na sekoj tekbir Allahu Ekber,zasto pocetniot tekbir vo namazot e farz,a ostanatite idenje na ruku so tekbir,krevanje od ruku so tekbir, idenje na sedzda so tekbir site tie tekbiri se sunnet a ne i prviot tekbir Ali i vo tekbirite sto se sunnet ne moze da se kaze Allah samo tuku Allahu Ekber.:selam:

efendija
29-08-10, 01:14
:selam:vaka me interesira edno prasajne,dali moze odzata da klajna samo so tekbir allah a da ne upotrebuva ekber ne mie jasno nesto ako moze nekoj da mi odgovori selam

Сосема погрешно и неоправдано постапил оџата. Јасно е како бел ден од праксата на Ресулеллах с.а.в.с., асхабите, табиините, табеи-табиините и од сите наши претходници дека текбирот во намазот е потполен со изговарање : АЛЛАХУ ЕКБЕР!

IslamicMaster
29-08-10, 03:40

Сосема погрешно и неоправдано постапил оџата. Јасно е како бел ден од праксата на Ресулеллах с.а.в.с., асхабите, табиините, табеи-табиините и од сите наши претходници дека текбирот во намазот е потполен со изговарање : АЛЛАХУ ЕКБЕР!

И јас имам забележано неколку оџи кои не го изговараат целосно, или тоа доволно не се слуша бидејќи клањаат брзо :razmisluva:

Kul_Allahu_Ekber
29-08-10, 03:59
Muhammed alejhi sellam rekol: ne klanajte namaz kako sto kokoskata, go kluka svoeto jadenje, ili rekol smirenosta e od Allah a brzinata od shejtanot. :selam::дада:

Ummu Ejmen
29-08-10, 04:07
:selam:Allah da ve nagradi za toa sto mi objasnafte :гушкање:

Kul_Allahu_Ekber
29-08-10, 15:18
Amin we ijjake InshaAllah :selam:

Muaz al Islam
29-08-10, 16:51
Od denes se do kraj na ovoj mubarek mesec Ramazan vo s.Labunishta ke se obavuva noken namaz vo dzemat

IslamicMaster
29-08-10, 18:35
Od denes se do kraj na ovoj mubarek mesec Ramazan vo s.Labunishta ke se obavuva noken namaz vo dzemat

Прекрасно :гушкање:

Muaz al Islam
29-08-10, 18:42
Прекрасно :гушкање:
Ellhamdullilahi Ovaa tradicija vo nasheta okolina veke dosta godini se obavuva vo ramazan.

Esnaf
29-08-10, 22:18

Како од денес, зарем досега таму не се обавувавте теравија намаз?

beci
29-08-10, 23:52

A teravija i noken namaz ne se nesto razlicno?:razmisluva:

ibret
30-08-10, 00:00

Тука само ќе укажам дека убаво би било модераторот да го смени насловот на темата, со причина да се дефинира друг наслов приемр - Прашања поврзани со намазот , прашања поврзани со езанот, со абдестот ...., ако е оваа општо тогаш секакви прашања ќе се поставуваат и ќе се нема прегледност во подоцнежниот период, а вака ако се дефинира за кои прашања се однесува односно со што се поврзани , во иднина браќата или сестрите кои би сакле да прашат или да пронајдаат одговор , пример во врска со намазот лесно би ја нашле темата !

Аллаха еманет !
Потполно си во право ова со го кажуваш, кога ја би се прашувал би го направил токму ова,би ги разграничил на посебни теми па ред е на ИЦ тимот да размисли за тоа!

efendija
30-08-10, 00:32

ИЦ тимот одамна има размислувано за ова и затоа постои цел еден подфорум кој се вика ФИКХ и шеријатско право, каде што може како засебни теми да се поставуваат прашања.

Сметам дека модераторот ќе ги расчлени и по теми подреди прашањата на соодветен подфорум.

Kul_Allahu_Ekber
30-08-10, 00:36
selam alejkum aj ako moze nekoj,da mi pomogne koj e od skopje i koj ide vo jahja pasha dzamijata,da mi kaze od koj den zapocnuvaat poslednite 10 dena ramazan

UmmAl-Amin
30-08-10, 00:43

sestro prege vo dzamijata vo germanija rece sheikot. znaci vo ponedalnik za vreme aksham.

ENIS
30-08-10, 00:43
Веќе влеговме во тие десет дена!

Kul_Allahu_Ekber
30-08-10, 00:45
da od utre mislam od deneska od 30 do 8 den se posledni 10 dena bas sega mi kaza ok e

Zuleyha
30-08-10, 00:49
Јас сакам да прашам нешто. Зошто една група на Муслимани од моето место, тврди дека Исус направил тежок грев и затоа е осуден да биде ни на небо ни на земја? Од кај ги црпат овие информации, па во моето место можат да се слушнат доста навреди за Исус. Дали некој знае некој извор, од каде доаѓа оваа информација ?

efendija
30-08-10, 00:52
Јас сакам да прашам нешто. Зошто една група на Муслимани од моето место, тврди дека Исус направил тежок грев и затоа е осуден да биде ни на небо ни на земја? Од кај ги црпат овие информации, па во моето место можат да се слушнат доста навреди за Исус. Дали некој знае некој извор, од каде доаѓа оваа информација ?

Таа група на "муслимани" треба самата да ги наведе "изворите" од каде што ги црпи таквите тврдења, бидејќи се во судир со Исламското учење за овој голем Аллахов Пратеник , мир и Божји благослов нека е над него.

Zuleyha
30-08-10, 01:05

Таа група на "муслимани" треба самата да ги наведе "изворите" од каде што ги црпи таквите тврдења, бидејќи се во судир со Исламското учење за овој голем Аллахов Пратеник , мир и Божји благослов нека е над него.

Е па не ги наведуваат, затоа ако некој тука знае баш сакам да видам. Иначе се работи баш за Муслимани кои пуштаат долга брада и клањаат и тн. а често Исус го нарекуваат ќафир.

efendija
30-08-10, 01:10
Е па не ги наведуваат, затоа ако некој тука знае баш сакам да видам. Иначе се работи баш за Муслимани кои пуштаат долга брада и клањаат и тн. а често Исус го нарекуваат ќафир.

:razmisluva: Иако не сум сигурен во однос на Иса а.с. ( ќе проверам да најдам нешто) мислам дека станува збор за групата Џематут Текфир вел Хиџра која се представува како Мувеххиди и која текфири (прогласува за неверник) се по ред од муслиманите, кои што не се вклопуваат во нивното извитоперено поимање на Теухидот во Аллах џ.ш.

Ebu Muhammed
30-08-10, 01:21
selam alejkum aj ako moze nekoj,da mi pomogne koj e od skopje i koj ide vo jahja pasha dzamijata,da mi kaze od koj den zapocnuvaat poslednite 10 dena ramazan

Od vecerva od 23:45 pocna nokniot namaz vo dzamijata jahja pasha

Muaz al Islam
30-08-10, 02:23
Како од денес, зарем досега таму не се обавувавте теравија намаз?
Brate aj razmisli :razmisluva: malce koja e razlikata megu Tarawi namaz i Noken namaz tarawi namaz elhamdullilaj se klajna sekogash no noken namaz od vecerva pocna da se obavuva vo dzemaat

alida
30-08-10, 03:31

ALLAH NE KA VI GO GABULI NOKNIOT NAMAZ ,JA RABI, AMIN. I INSALLAH DA BIDE SO POVEJKE DZEMATAMIN .SELAM .

Abu Muhammad Amin
30-08-10, 04:27
Иначе се работи баш за Муслимани кои пуштаат долга брада и клањаат и тн. а често Исус го нарекуваат ќафир.

Izjasnise inshAllah tuka - sto ima Veze, ako ima nekoj dolga Brada so Tekfiranje?

Zuleyha
30-08-10, 13:02
Izjasnise inshAllah tuka - sto ima Veze, ako ima nekoj dolga Brada so Tekfiranje?

Сакав да кажам дека луѓево се многу по Исламот, оставаат брада, постојано се во Џамија и тн. што значи дека се работи за големи Муслимани. Сакав само да објаснам за каква група се работи, да не испадне дека се неверници или нешо.

Kul_Allahu_Ekber
30-08-10, 15:26
deneska se naj ubavite denovi Muhammed alejhi sellam rekol koj veruva vo Allah i vo sudniot den i se nadeva na Alahovata,nagrada, ke gi ceka poslednite 10 dena lejletul kadr buden, lejletul kadr i tie posledni deset dena se nesto posebni,

Abu Muhammad Amin
30-08-10, 20:03
Сакав да кажам дека луѓево се многу по Исламот, оставаат брада, постојано се во Џамија и тн. што значи дека се работи за големи Муслимани. Сакав само да објаснам за каква група се работи, да не испадне дека се неверници или нешо.

Hmmm...ako ispaden, da se Nevernici ili slichno, togash bidi sigurna, deka Kaznata ke bide na "Yaum al-Kiyama" za niv.

A ako imaat Brada, dolga Brada, kako sto kazuvash ti, ti svedocham, deka inshAllah se naj Dobri Muslimani. Jedini Mezheb (Islamsko Skolo) e Shafiitskiot, sto vika, deka brianje na Brada e "Makruh" - a drugite, narochito "Hanefitskiot" vikaat deka e Haram. I ako tuka vo Forumov sto se vishka "Hanefiti" - toa so Bradata ne sakaat da go svatat, deka ne im pasira.

Znachi - sto sakam da ti kazam - nemoj da se plashish od tie sto se so Bradi - bidi sigurna deka tie ke ti dadat po golema Zashtita (po potreba) nego drugi - :намигнување:

Allahu Além

Khayrun Nisa
30-08-10, 20:20

A ako imaat Brada, dolga Brada, kako sto kazuvash ti, ti svedocham, deka inshAllah se naj Dobri Muslimani.

Znachi - sto sakam da ti kazam - nemoj da se plashish od tie sto se so Bradi - bidi sigurna deka tie ke ti dadat po golema Zashtita (po potreba) nego drugi - :намигнување:

Allahu Além

Брате, ај малку појасни ја оваа ситуација некако не ми е јасно твоето сведочење дека се најдобри муслимани?

IslamicMaster
30-08-10, 20:32
Брате, ај малку појасни ја оваа ситуација некако не ми е јасно твоето сведочење дека се најдобри муслимани?

И јас сакам да знам, ако е така во срцето ќе бидам како лешник а ќе пуштам брада до колена :дада:

Тешка работа, јас незнам како ги отценувате луѓето за нивниот иман, еве некој по бради ги отценува :(

Zuleyha
30-08-10, 20:40
Hmmm...ako ispaden, da se Nevernici ili slichno, togash bidi sigurna, deka Kaznata ke bide na "Yaum al-Kiyama" za niv.

A ako imaat Brada, dolga Brada, kako sto kazuvash ti, ti svedocham, deka inshAllah se naj Dobri Muslimani. Jedini Mezheb (Islamsko Skolo) e Shafiitskiot, sto vika, deka brianje na Brada e "Makruh" - a drugite, narochito "Hanefitskiot" vikaat deka e Haram. I ako tuka vo Forumov sto se vishka "Hanefiti" - toa so Bradata ne sakaat da go svatat, deka ne im pasira.

Allahu Além

Нека ми прости Аллах ќе се воздржам само затоа што е Рамазан. Ќе прашам само дали јас кинески пишувам ? Јас не реков ништо лошо за луѓето со долга брада, туку само објаснав како гласините за Исус доаѓаат од луѓе кои се ептен посветени на Исламот, да не испадне дека тоа го прават помалку знајните. :дада:

Abu Muhammad Amin
30-08-10, 20:44

Ou Ou Ou - Klasichna Greshka napraviv - ne go chitav predhodniot Tekst, deka tie vikaat "Isa a.s. napravila Grev" i taka na tamu.

Halalite - :sad:

Stom e Rabotata takva - Bataligi inshAllah -

IslamicMaster
30-08-10, 20:46
Ou Ou Ou - Klasichna Greshka napraviv - ne go chitav predhodniot Tekst, deka tie vikaat "Isa a.s. napravila Grev" i taka na tamu.

Halalite - :sad:

Stom e Rabotata takva - Bataligi inshAllah -

Не е само тоа грешка, туку грешка е тоа шо го тврдиш дека човек шо носи брада голема е најдобар верник...

За да биде најдобар му треба многу повеќе од таа долга брада :намигнување:

Abu Muhammad Amin
30-08-10, 20:53
Не е само тоа грешка, туку грешка е тоа шо го тврдиш дека човек шо носи брада голема е најдобар верник...

За да биде најдобар му треба многу повеќе од таа долга брада :намигнување:

Ne beshe smisla vo toj Kontekst - nego vo smisla, za da ne se plashi od Ludze, koji sto nosat Brada - nemoj sega na sekoj Zbor da me gnjavish :гушкање:

Ako sum go chital predhodniot Tekst, togash inaku ke sum napishel - no ete - zamina Vozot -

Ali ipak - koj sto odi non stop vo Dzamija, ima Brada - se odnesuva dobro, e za mene Prekrasen Musliman - sega naravno - Allahu Além sto nosi vo Srceto negovo - ne sum nekoj "Sufiski" Sheikh, sto duri zakrienoto od Covekot go pozina. Naravno tua moram da kazam, deka Allahu Além.

Ajde sega - prodolzhite inshAllah so vashata Tema, i Halalete mi ushte ednash - moja Greshka :)

Esnaf
30-08-10, 23:00
Brate aj razmisli :razmisluva: malce koja e razlikata megu Tarawi namaz i Noken namaz tarawi namaz elhamdullilaj se klajna sekogash no noken namaz od vecerva pocna da se obavuva vo dzemaat

Хајр брате, и ти размисли малце, :намигнување: дека таравијата е баш ноќниот намаз, само со таа разлика што ќе се обавува тогаш кога џемаатот ќе се одлучи и организира, дали тоа ќе биде на почетокот, средината, или на крајот од ноќта.

Баш би сакал некој од ефендиите да се произнесе околу ова :намигнување: :fala:

Muaz al Islam
31-08-10, 02:33
Хајр брате, и ти размисли малце, :намигнување: дека таравијата е баш ноќниот намаз, само со таа разлика што ќе се обавува тогаш кога џемаатот ќе се одлучи и организира, дали тоа ќе биде на почетокот, средината, или на крајот од ноќта.

Баш би сакал некој од ефендиите да се произнесе околу ова :намигнување: :fala:
A brate dali ti mene me sfati za koj noken namaz sakav da kazuvam ?

Abu Muhammad Amin
31-08-10, 20:00
As Salamu Aleykum wa rahmetuAllah wa Barakatuhu Bracha i Sestri vo Islam -

Ovoj Thread go otvoram, za da imame Moguchnost da Postirame Fetvi, koji sto imaat razlichiti Prashanja i Odgovori od golemite Alimi vo Islam.

Vo ovoj Tek ve molam - Threadot da ne se polni so: Ama taja Fetva ne vazhi, imaat razlichiti Vidovi - ili - a sto ako kaj mene e Situacijata vakva i vakva? - Ovaa Tema e samo za Fetvi - ako saka nekoj da Diskutira za Fetvata ili ostali izkazhuvanja vo Fetvata, go molam (ja molam) da otvori nova Tema (Thread) - i tuka mozhe posle da se Diskutira.

Na vistina imam Zelba ovaa Tema da go ima toa, kako sto Naslovot go nosi. InshAllah ke se trudam mnogu Fetvi da prevedam, za Temata da bide dosta polna.

Naravno - ako ima nekoj nekoja Fetva - togash Bismillah - postirajteja tuka - vo ovaa Tema - ali nemojte Fetvi kako na primer: "Eden Odzha mi kazha deka vaka i vaka" - "Eden Efendija mi reche deka taka i taka" - ve molam samo Fetvi od "ALIMI". - BarakAllahu Feek -

Ako sakate specialna Fetva za nekoja Tema, pishite mi inshAllah na Privat - ke se potrudam da najdam takva Fetva.

Allah subahanahu wa Tealá da mi oprosti za greshki i Zlo -

Abu Muhammad Amin
31-08-10, 20:00
Poznavanje na Laylat al-Qadr

Prashanje (Broj 21905):

Dali mozhe Laylat al-Qadr da se vide – znachi - dali mozhe so Coveckoto Oko da se pozne taja Noc? Zatoa sto Nekoi vikaat, deka vo taja Noc se gleda nekoe Svetlo ili slichno. Kako mozhele Muhammad (sall Allahu aleyhi wass
ālim) i Ashabite (radihu Allahu anhum) taja Noc da ja poznat? Kako mozhe da se znae, dali na Vistina se vide Laylāt al-Qadr? Se dobiva li istata Nagrda za taja Noc, i ako ne ja poznav, deka e Laylāt al-Qadr?

Odgovor:

Sekoja Blagodarnost mu pripadzha Samo na Allah subahanahu wa Tealā.

Laylat al-Qadr mozhe da se vide so samoto Oko, no samo od toj, na komu Allah subahanahu wa Tealá mu ja dal taja darba. So Vidzhanje (Gledanje) e vo smisla - Vidzhanjeto na Znaci -.

Sahābite (radiu Allahu Anhum) ja poznavale po Znacite nejzini. No da ne ja poznaesh taja Noc, ne znachi deka Nagradata ke ti bide po niska, ako ja klajnash so glaboko Veruvanje i so Nadesh da dobiesh Nagrada. Muslimanot (Muslimankata) treba da se potrudi, vo poslednite 10 Nocovi vo Ramadān da ja posakuva, kako sto od Pejhamberot (sall Allahu Aleyhi wassālim) ni e recheno, za da imame Nadesh na Nagrada. Ako se desi, da nekoj taja Noc ja pominuva so golemo Veruvanje i vo Klanjanje i so nadesh za Nagrada, togash ke ja dobie Nagradata, duri i togash ako ne znae deka beshe Laylat al-Qadr.

Pejhamberot (sallAllahu aleyhi wassālim) reche: "Koj sto ke ja pomine Laylat al-Qadr, so glaboko Veruvanje i so iztrazhuvanje na Nagrada vo Klanjanje, negovite predhodni Grevovi ke mu se oprostat."

Vo edno drugo Prenesuvanje se kazuva: „Sekoj sto ke ja pomine Nochta so Klanjanje, so posakuvanje na Laylat al-Qadr i so stignuvanje na nea, negovite predhodni i idnite Grevovi, ke mu se oprostat.(Znachi – ako ja stignesh taja Noc).

I edno Sigurno Prenesuvanje od Pejhamberot (sallAllahu aleyhi wassālim) ni kazuva, deka Znakot na Laylat al-Qadr e deka „Sonceto na sledniot Den bez vidlivi Zdraci ogreva."Obichaj od Ubayy ibn Ka´b (radihu Allahu anh) beshe, da se kolne deka 27. Noc e taja Noc, so koristenje na predhodniot Dokaz.

Korretion Vid na toa e, deka taja Noc patuva vo poslednite 10 Dena – ali verojatno e, deka e Noc so ne Parliv Broj (21,23,25,27,29) – a 27. Noc e naj Verojaten vo tie Neparlivi Nocovi.

Koj sto ke gi pomine poslednite Deset Nocovi so Bogosluzhenje, so Klanjanje, Chitanje na Qurān, Du´ā (Dovi) i ostali Obichaji na dobri (i dozvoleni) Dela, bez somnevanje ke ja stigne na „Laylat al-Qadr" – i ke go dobie toa, sto Allah subahanahu wā Tealā mu veti – se to toa, ako go pravi od vistinsko, glaboko Veruvanje i so nadesh da dobie Nagrada.

I Allah e Izvorot na Jachinata. Allah subahanahu wa Tealá da im dade blagoslov na Muhammad, negovata Familija i negovite Sahabi.

Scheikh Muhammad Salih al-Munajjid

Meka
31-08-10, 22:35
Asellam alejkum braca i sestri dali e dozvoleno da slusas k,uran bez abdes . i sum slusnala deka nesmet da slusas i bes samlija dali e tocno?:selam:

vd
31-08-10, 22:44
Asellam alejkum braca i sestri dali e dozvoleno da slusas k,uran bez abdes . i sum slusnala deka nesmet da slusas i bes samlija dali e tocno?:selam:

Пример, поминуваш покрај куќата на комшијата, и слушаш тој на цел глас пее, чита некоја сура од Куранот, и ти ако не си глува нормално ќе слушнеш, и што ќе направиш, ќе ги затнеш ушите да не слушаш затоа што немаш абдес или ќе трчаш абдес да земаш - претпоставуваме дека ете носиш шамија?

Meka
31-08-10, 22:50
da normalno brate deka nema da gi zatnes usite.samo nekoi velat deka bilo po sigurno da imas abdes ili da imas samlija po sigurno bilo pa za tea sakam da prasam da ne pravam grev poso ja slusam od internet k.uran i za tea sakav da bidam sigurna....

vd
31-08-10, 22:57
Хм, Куран на интернет слушаш ... е пример, одиш на предавање исламско, некаде пример кај Закир Наик, и сите со абдес треба да бидат и со шамии кога тој ќе цитира некој ајет? незнам, според мене не мора баш што знам, ама ако си земаш сама да читаш, Куран во раце, и сама си читаш, и читаш така арапски, тогаш земи си абдес, и шамија стај си ... или шамијата не ти е баш за читање Куран, според мое размислување и знаење тоа ти е повеќето за излегување надвор и кога те гледаат туѓи луѓе, иначе пред татко не мора шамија да ставаш.

П.С. слушај Куран од интернет, супер, само најди нешто со превод на некој си твој разбирлив јазик, или види кое суре го слушаш, кој ајет, па после земи абдес, и земи Куран, и види што си слушнала, прочитај си.

Meka
31-08-10, 23:07
da fala brate za odgovorot.posto ja slusam k.uran na internet i za da ucam sakam surina pa zatoa ne bev sigurna si mislev da ne grev podobro da prasam.zasto podobro od prasano ne greseno:дада:

vd
31-08-10, 23:10
da fala brate za odgovorot.posto ja slusam k.uran na internet i za da ucam sakam surina pa zatoa ne bev sigurna si mislev da ne grev podobro da prasam.zasto podobro od prasano ne greseno:дада:

Ама да ти напоменам, ја не сум некој исламски научник, да си знаеш :) ова по мое знаење и логика го напишав, а да си почекаш уште некој оџа да ти каже ќе биде сепак по фино.

Abu Muhammad Amin
01-09-10, 00:22
Prashanje (Broj. 39736):

Sto vikate za izjavuvanjeto, deka Shejtanite vo Ramadān se vrzani?

Odgovor:

Sekoja Blagodarnost mu pripadzha Samo na Allah subahanahu wa Tealā.

Al-Bukhāri (Br. 1899) i Muslim (Br. 1079) prenesuvaa od Abu Hurayrah (radihu Allahu anh) deka Pratenikot (sallAllahu aleyhi wassālim) rekol: „Koga stignuva Mesec Ramadān, Vratnicite na Gahanam se zatvoreni i Shejtanite vrzani."

Islamskite Nauchnici imaat razlichini Stafovi za Znachenjeto „Shejtanite se vrzani". Al-Hāfiz ibn Hadzhar rekol, koji sto al-Halīmi go Citira: „Mozhe da Znachi, da Shejtanite ne se vo Stanje na Muslimanite da gi onesat vo Iskushenije, kako sto vo drugi Vreminja se vo stanje, zatoa sto Ludzheto so Postenjeto, koe gi Chuva od Skushenija i so chitanje na Quran i Dhikir, se zanimavaat. Eden drug Islamski Nauchnik – drugi nego al-Halīmi – reche, deka toa znachi, da nekoi od niv - Mārids (jakite Shejtani), se tie, koji sto ke bidat vrzani.

’Iyād reche: Mozhe da se svati Bukvalno i kako Znak za Melekite, deka Mesecot pochna i kako Chest od Vozvisheniot, za Shejtanite da ne mozat na Vernicite da im shtetat. I mozhe da se svati taka, deka toa e se odnesuva za ogromen Broj na Nagradi i Oprosti, deka Shejtanite na Ludzheto po malku gi nosat vo iskushenje – i toa e, kako da se vrzani Shejtanite vo toj Mesec.

Ftorata Interpretacija se poddrzhuva so edna Izjava, prenesena od Yūnus od Ibn Schihāb, Zabelezhena vo Muslim. „Vratnicite na Milosta se otvoreni." Vrzuvanjeto na Shejtanite mozhe isto taka da se svati, deka tie ne se vo mozhnost na Ludzheto da gi zavedat vo nivnite Sostojbi i Zelbi i da im gi napravat atraktivni. Al-Zayn ibn al-Munīr reche: Prviot Vid e naj Korekten, za toa sto nema nikakva Pricina toa da ne go Primime Bukvalno kako sto go pishuva." (Fath al-Bāri, 4/114).

Na Scheikh Ibn ‘Uthaymīn (rahimuAllah) go prashaa za Zborovite od Pejhamberot (sallAllahu aleyhi wassālim) „i Shejtanite se vrzani": Ushte gledame, kako Ludzheto vo Ramadān patat od Epileptichki napadi – Kako mozhat Shejtanite da bidat vrzani, koga nekoji Ludzhe Epileptichki Napadi dobivaat? (Epileptichki Napadi vo smisla na Napadi od Dzhinovi – koji se isto i Shejtani) - Toj Odgovori: „Vo nekoi Verzii za toj Hadis se prenesuva:„jakite Shejtani (Mārids) se vrzani" – toa e preneseno vo al-Nasā’i. Ovoj Hadis zboruva za Sostjobi, koji sto se za nami Skrieni, znachi morat da gi akceptirame taka kako sto se. Toa e po sigurno za Posvetnosta na Covekot. Zatoa, koga ´Abd-Allah, Sinot na Imām Ahmad ibn Hanbal, na Tatkomu mu rekol: „Nekoi Ludzhe pateat vo Vreme na Ramadān od Epiletichki Napadi", mu odgovoril Imamot: „Toa taka se kazuva vo Hadisot i nie ne Diskutirame na toa zashto i kako."

I dalje Izgleda, deka so „Vrzuvanje"znachi, deka tie (Shejtanite) se obeshrabreni na Ludzheto da gi zavedat, poradi sto tie (Ludzheto) vo Mesecot Ramadān Pobozhni se i na Allah subahanahu wa Tealā mu se obratuvaat." (Majmū’ al-Fatāwa, 20).

Na toa bazira, deka „Vrzuvanjeto na Shejtanite"e neshto sto vistina se deshava vo toj Mesec od koje sto samo Allah subahanahu wa Tealā naj dobro znae. No toa ne znachi, deka Ludzheto ne mozhe da pravat loshi Stvari i deka nemozhat da pravat Grevovi.

Allahu Além – Allah se naj dobro znae.

Vidite i Prashanje Broj 12653.

Islam Q&A

Abu Muhammad Amin
01-09-10, 00:38

As Salamu Aleykum wa rahmetuAllah wa Barakatuhu

Na vistina imaat nekoi, sto vikaat, deka Slushanjeto na Quran bez Abdest neje dozvoleno - no tie, izvinite sto vikam taka, se preteruvachi vo Islamot. Kako mozhet Zena, koja sto imat na Primer Menstruacija, da ne slusha Quran? Taja Zena Aftomatski nema Wudu (Abdest).

Znaeme mnogu dobro deka Pratenikot (s.a.w.s) im naredil na Zhenti, koji sto se vo Sostojba na Nechistota (Menstruacija) da odat na Eid-Namaz (Bajram-Namaz) i da sedat pred Dzhamija. I normalno e, deka tie vo toj Moment beja bez Abdest i slushae Recitiranjento na Kuranskite Ajeto vrz Namazot na Eid (Bajram):

Dalje e Preneseno od Imam Ahmad Hanbali (r.A.), deka Muhammad (s.a.w.s.), koga doshol od na Mesto kade sto imal Covecka Potreba (inshAllah me svachate sto sakam da kazham) - recitiral Kuranski Ajeti, i kade sto rekol: "Ova e za onie Ludzhe koji sto ne se Dzhunup, a toj sto e Dzhunup, ova da ne go pravi (da gor Recitira Kuranot), nitu eden Kuranski Ajet." (Ne znachi deka imal nekoja Stranica od Kuran ili slichno, nego recitiral na Glasno).

Sega skluchuvame inshAllah od se to ova: Pratenikot Allahov (s.a.w.s) ne slushal, nego Recitiral Kurasnki Ajeti bez Abdest, sto e po blisku nego da slusash isti takvi.

Slushanje na Ajeti bez Abdest e dozvoleno.

Allahu Além - Pravat vistina e sekogash kaj Allah subahanahu wa Tealá

Kul_Allahu_Ekber
01-09-10, 04:51
:selam: Jas Sakam da prasam nesto, vaka: koga zenata ima bordz da gi naposti nejzinite denoi koga e vo hajz.mesecno cistenje,i saka da posti 6 dena nafile post posle bajram,dali prvo mora da go posti bordzot, ili moze da posti prvi nafile pa bordz ve molam za odgovor sellam alejkum we rahmetullah we berekatuhu. Allah neka ve nagradi site

Burak
01-09-10, 05:41
Дали е дозволено бричење заради патување во неисламски земји?

Ако нема друга алтернатива освен да оди во таа земја, или ако неговото идење таму ќе ги зајакне муслиманите, тогаш не е ништо погрешно доколку се избричи. Но ако иде таму само заради овосветски задоволства или може да го издржи тоа малтретирање без проблем, тогаш не е дозволиво да се бричи.

Треба да се напомене дека кратењето на брадата може да биде доволно за да се отклони злото од себеси и тоа е помалку сериозна состојба.А Аллах знае најдобро.

Shaykh Ibn Jibreen
Islam Q&A

Burak
01-09-10, 05:44
Фетва на Ибн Тејмие во врска со изгледот на муслиманите во неверничка земја која е во војна со муслиманите:

Имам Ибн Тејмие кажал:
„Муслиманите кои живеат во неверничка земја која е во војна со Муслиманите или слично , на таквите не им е наредено да се разликуваат од неверниците во надворешниот изглед, заради опасноста која може да произлезе од тоа. Туку е и препорачано и обврска за луѓето да наликуваат на нив во нивниот надворешен изглед, ако тоа може да користи на верските цели, како што се повик во Ислам, или да се откријат нивните вистински планови за да може навремено да се информираат муслиманите, или за да се отклони некое зло од муслиманите, и други праведни цели.“
(Иктида ал Сиратаа ал Мустеким,стр.176)

Burak
01-09-10, 05:49
Шејх Утејмин за работа во воена институцијаа вели:

Шејхот Утејмин го цитира следниов Курански стих:

Аллах не ви забранува да чините добро и да бидете праведни кон оние кои не војуваат против вас заради верата и кои од родниот крај не ве изгонуваат(бркаат) – Аллах, навистина, ги сака оние кои се праведни - (60/8)
и понатака вели:

Дозволено е да се работи во армијата, доколку не работи против муслиманите и не се бори против нив.
Воените работи се проблем бидејќи им се помага на неверниците да водат војна против муслиманите, или со оние кои муслиманите имаат договор.Доколку ниедна од тие работи не е предмет ,тогаш е предност муслиманите да работат во овие армии, за да ги научат нивните тајни и да бидат свесни за потенцијалното зло. Со други зборови работењето во вакви армии може да има предност и корист и може да биде дозволено , во друг случај е забрането.На оваа база ако некоја личност работи како проповедач или даија или имам или муезин , служејќи им на муслиманите и повикувајки ги немуслиманите во Ислам, тогаш нема ништо погрешно во тоа да работи во воена институција.

Шејх Утејмин

Burak
01-09-10, 05:51
Прашање:
Дали муслиман смее да работи како чувар на законот во земја која суди со неисламски закони.
Имам прашање за дозволеноста да се биде полициски офицер во во земја која не го следи шеријатот.Дали е харам да ги појачуваме законите кои не се развиени од страна на нашиот Креатор , Аллах џ.ш. и Неговите Пратеници? Дури и ако се работи за немуслимани?

Например дали е дозволено да се казни некој кој вози брзо на автопат?Или што например ако дозволиме да пие некој алкохол кој е над 21, но не и на оној кој е испод 21 година?Дали муслиман смее да дозволи такво однесување помеѓу немуслимани?Секако дека муслиманот ќе одговаара наа тој свет, но дали смее да дозволи немуслиманите да го прават ова?

Славен нека е Аллах.
Ако муслиманот е во можност, преку неговата работа, да се бори против злото и тиранијата, или да ја спречи или намали со тоа што ќе ги користи постоечките закони кои можат да содржат нешто од правдината или достоинството, тогаш е дозволиво ако неговата намера е да Го бара задоволството на Аллах. Тој може да ја работи оваа работа , дури и доколку вклучува само спречување на одредена група на луѓе-но не сите-да се опијат , на пример.
Но доколку застапува закони кои се неправедни кон луѓето-било кон муслимани или немуслимани- или доколку застапува закони кои одат спротивно на шеријатот, како што е например да се спречуваат луѓето да клањаат или да жените носат хиџаб, или да се дава заштита на криминалци , и така натаму, тогаш воопшто не е дозволено.
Паметниот и мудриот муслиман, од искуство знае до кое ниво неговата работа е во согласност со Шеријатот, кој е базиран на заедничка корист и спречување на корумпираноста.
А Аллах најдобро знае.

Шејх Мухаммед Салих Ал Муннеџид

Burak
01-09-10, 06:03
Дали е дозволено да се гласа на избори и предложат луѓето за нив? Забележете дека нашата земја се владее според нешто друго од она што Аллах го објавил?

Одговор:
Тоа не е дозволена за еден муслиман да се номинира со надеж дека тој може да стане дел од систем кој уредува правила според нешто друго од она што Аллах го објавил и работи според нешто друго од шеријат на исламот. Не е дозволено за еден муслиман да гласа за него или за некој друг, кој ќе работат во таа влада, освен ако не е он тој кој самиот се номинира или пак тие кои гласаат за него имаат надеж дека тие што се инволвираат во тоа , тие ќе бидат во можност да го промени системот на оној што работи и да биде во согласност со шеријат на исламот, и тие ќе го користат ова како средство за надминување на системот на власта, под услов тој кој самиот го номинираат нема да прифати било која позиција откако биде избран, освен онаа кој не оди против исламскиот шеријат.

Абд Shaykh 'ал-'Azeez ибн Baaz, Shaykh' Afeefi Абд ал-Razzaaq ', Shaykh' Абд-Аллах ибн Ghadyaan, Shaykh 'Абд-Аллах ибн Qa'ood.
Fataawa ал-Lajnah ал-Daa'imah (23/406, 407)

Burak
01-09-10, 06:10
Ако неверник станува муслиман во текот на денот во Рамазан, треба тој да се воздржи од јадење во текот на денот, во кој тој станува муслиман?.

Фален нека е Аллах.

Да, тој мора да се воздржува од јадење за остатокот од денот, во кој тој станува муслиман, бидејќи тој сега е еден од луѓето кои се под оваа обврска. Ова е различно од случај кога пречка за постот престанува да се применува, и лицето не треба да се воздржуваат од јадење до крајот на тој ден, на пример, ако период на жената завршува во текот на тој ден и таа станува чиста, таа не мора да се воздржува од јадење од остатокот од денот. Слично, ако болен човек кој не пости поради болест и го прекинува пост во текот на денот, тој не мора да се воздржуваат од јадење, затоа што тоа беше дозволено за него да не пости на овој ден, иако тој е еден од оние кои доаѓаат под оваа обврска - т.е. муслиман. Ова е различно од случај на оној кој станува муслиман во текот на денот, тој има да се воздржи од јадење, но тој не мора да го надомести тој ден. Но, тие луѓето како - жени менструален циклус , луѓето кои се болни и така натаму, не мора да се воздржуваат од јадење, но тие мора да го надоместат тој ден.

Shaykh Ибн 'Uthaymeen (Аллах да има милост за него).

Burak
01-09-10, 06:24
Треба ли дапрекинам пост брзо со некои урми, а потоа да се молам Акшам и после тоа да јадам, или треба да заврши јадењето комплетно, а потоа да се молам Акшам?.

Славен нека е Аллах.

Суннет е за постот, лицето да побрза да го прекине постот , затоа што има предание дека "Луѓето ќе продолжат да бидат на добро толку долго колку што ќе брзаат да се прекине со постот" и " најомилените на робовите на Аллах кон Аллах се оние кои најбрзо прекинуваат со постот. "

Во однос на хадисот "Не постои молитва, во присуство на храна и кога Јација и вечера доаѓаат во исто време, почнете со вечера," и слични хадиси, наменета е ако лицето е понудено храна или ако дојде да јаде, тогаш тој треба да почне со храната пред да се моли, така што тој може да се моли без неговиот ум се биде сосредоточен на храна . Но, тој не треба да побара храна да се донесе пред да се моли, ако тоа значи дека ќе пропушти молитвата на почетокот на своето време или молење во џемат.

И Алах е извор на сила; Алах може да испрати благослови и мир врз нашитеПратеник Мухамед и на неговото семејство и дружината.

Абд ал-'Azeez Shaykh 'ибн Baaz, Абд ал-'Azeez Shaykh' Aal ал-Shaykh, Shaykh 'Абд-Аллах ибн Ghadyaan, Shaykh Saalih ал-fawzaan, Shaykh Бакр Абу Zayd.

Fataawa ал-Lajnah ал-Daa'imah - ал-Majmoo 'ах ал-Thaaniyyah, 9 / 32

Burak
01-09-10, 06:36
Дали е Лејлетул Кадр истата ноќ за сите муслимани, или пак тоа е различна во различни земји?.

Славен нека е Аллах

Тоа е истата ноќ, па дури и ако тоа започнува во различно време во различни земји. Значи во арапскиот земји почнува кога кога сонцето заоѓа во тие земји, а во африканските земји, исто така, започнува кога сонцето заоѓа таму , и така натаму. Секогаш кога сонцето заоѓа во некоја земјата, на луѓето, таа почнува за нив, дури и ако тој процес трае повеќе од дваесет часа. Така ако за една група на луѓе нивната ноќ се смета Лејлетул Кадр, тогаш за следната група на луѓе, нивната ноќ ќе се смета Лејлетул Кадр. И нема причина ангелите да не можат да се спуштаат на една група на луѓе и, исто така, на друга.

А Аллах знае најдобро.

Shaykh 'Абд-Аллах ибн Jibreen (Аллах да има милост кон него)

Burak
01-09-10, 06:53
:selam: Jas Sakam da prasam nesto, vaka: koga zenata ima bordz da gi naposti nejzinite denoi koga e vo hajz.mesecno cistenje,i saka da posti 6 dena nafile post posle bajram,dali prvo mora da go posti bordzot, ili moze da posti prvi nafile pa bordz ve molam za odgovor sellam alejkum we rahmetullah we berekatuhu. Allah neka ve nagradi site

ИншаАллах јас првин би го вратил борчот, а доколку стигнам потоа и нафилето.А Аллах најдобро знае.
Проблемот се јавува во тоа што овие 6 дена кои се доброволни се исто така битни како завршница за Рамазанот.

Во случај на доброволно пости, жената не е дозволено да се започне кога нејзиниот сопруг е присутен без дозвола, поради хадисот од Абу Hurayrah (Аллах да биде задоволен со него), според која Пратеникот(мирот и благословот на Аллах да биде врз него) рекол: "Ниту една жена не треба да пости кога нејзиниот сопруг е присутен, освен со негова дозвола." (на Ал-Bukhaari, 4793).

А доколку ги враќа деновите таа без да го праша мажот може да ги напости, и ова е еден од показателите дека е подобро да се започне со фарзот доколку е во можност.А Аллах најдобро знае. Ова е мој личен став, а ако најдам некоја фетва ќе те известам, или пиши му порака на ник Ефендија.
А Аллах најдобро знае.

Burak
01-09-10, 06:55
Дали е дозволено да не се пости само еден ден поради играње фудбал?.

Фален нека е Аллах

Не е дозволено да се прекрши постот во текот на денот во Рамазан со цел да се игра спортови како фудбал или било што друго, затоа што тоа не е едно од легитимните шеријатски оправдувања.

Постојаниот комитет за академски истражувања и издавање Фетви
Fataawa ал-Lajnah ал-Daa'imah, Vol. 2, 9 / 139

Burak
01-09-10, 07:07
Бракот на една жена муслиманка со еден човек не-муслиман е неправилен и однос со него е Зина

Што е ставот на исламот кон жената муслиманка која се мажи со човек-немуслиман, затоа што е потребно да го направи тоа, односно била принудена да биде овој брак?.

Благодарноста Му припаѓа на Аллах!

Не е дозволено за една жена муслиманка да се ожени со неверник-немуслиман, и бракот не е валиден.

Аллах вели (интерпретација на значењето):

Не мажете вернички за многубожци додека не станат верници; навистина, робот-верник е подобар од многубожецот, макар и да ви се допаѓа. Тие повикуваат во џехенем, а Алах, по волјата Своја, нуди џенет и простување, и ги објаснува на луѓето доказите Свои, за да размислат.
[Ал-Baqarah 2:221]

Пратеникот (мир и благослов од Аллах да биде врз него) рекол: "Нема послушност кон било кој создаден , ако вклучува непослушание кон Создателот."

Овој брак се смета за неважечки, и однос со него е Зина (блуд, прељуба).

Ал-Muntaqa мин Fataawa ал-Shaykh Saalih ал-Fawzaan (3 / 174).

Burak
01-09-10, 07:23
Дали е дозволена за мене да седам и јадам и пијам со некој кој не се клања и продолжува да не се моли?
Одговор:

Не е дозволена да седиш со него и јадеш и пиеш со него, освен ако не го советуваш и укоруваш . Ако се седи со него, тогаш ова е она што треба да се направи со него(да се укори и повика), затоа што тоа потпаѓа под шеријатското правило на забранување на злото и повик на луѓето кон Аллах, а можеби Аллах ќе го упати преку твои раце.

Но, ако се седи со него и јаде и пие , без да го напаѓаш него, и тој е продолжува постојано да не се клања, или продолжува да опстојува во некој голем грев, тогаш тоа не е дозволена за тебе да се мешаш со него.

И Пратеникот на Аллах (мир и благослов од Аллах да биде врз него) не предупреди нас против таквите кои прават такви работи, за да не ни се случи казната која може да не погоди како оние од народот Израелов кои не се повикуваа едни со други во хаир и добро, туку задоволни , јадеа и пие со грешниците(види коментар al-Maa'idah 5:78-79)

Крај цитат од Fataawa ал-Shaykh ал-Fawzaan (2 / 246, прашањето бр. 215)

Burak
01-09-10, 07:40
Во нашиот град има група на браќа, но тие се разликуваат од нас во однос на некои прашања, како што се постот во Ramadaan. Тие воопшто не постат додека не ја видат месечината со голо око. Понекогаш ние два или три дена сме пред нив во Ramadaan, и тие го прекинуваат постот еден или два дена по големиот верски празник РАМАЗАН БАЈРАМ и не го славиме заедно:

Тие треба да се постат со луѓе и го прекинуваат со луѓето, и тие треба да клањаат на големиот верски празник Рамазан Бајрам со муслиманите во нивниот град, бидејќи на Пратеникот (мир и благослов од Аллах да биде врз него) рекол: "Постете кога ќе видите млада месечина и прекинете пост кога ќе ја види, а ако е облачно употполни го тој број на денови - (односно, употполни до максимум триесет дена). Што се подразбира под оваа наредба да пости и да се прекине постот,се однесува на тоа ако видувањето е докажано со голо око или со средства кое му помага на окото за да ја види месечината, бидејќи на Пратеникот (мир и благослов од Аллах да биде врз него) рекол: "Постот е ден кога вие (односно, муслиманската заедница)пости, ифтар е ден кога вие (сите) прекинувате пост и Курбан Бајрам е ден кога вие (сите) ја нудите својата жртва. Абу Dawood, 2324; ал- Tirmidhi, 697; класифицирани како saheeh од страна на Ал-Albaani во Saheeh ал-Tirmidhi, 561).

И Аллах е извор на сета сила.
Тим
Ислам Q & A
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Burak
01-09-10, 07:52
Кое е правилото за патувањето во Рамазан со цел да се избегне постот?

Shaykh Ибн 'Uthyameen (Аллах да има милост за него) беше прашан: Што е владеењето по прашањето за патувањето во Ramadaan со цел да се избегне постот?

одговор:

Постот е во принцип задолжителен, и е еден од столбовите на исламот, како е добро познато. Ако нешто е задолжително според шеријат , не е дозволено да се користат трикови со цел да се избегне. Ако некој патува со цел да се избегне постот, тоа е харам за него, и непостењето е, исто така, харам за него. Тој треба да се покае кај Аллах, и ги смени патувачките планови и да пости. Ако тој продолжи со своето патување , тогаш тој мора пости дури и ако е патник. Да сумирам, не е дозволено да се користи со трикови со цел да се избегне постот во Ramadaan, бидејќи употребата на трик за да се избегне должност, не значи дека должноста е поништена, исто како што користење на трикови да се направи нешто харам незначи дека тоа е дозволено.

Fataawa Majmoo 'wa Rasaa'il Fadeelat ал-Shaykh Мухамед ибн Saalih ал-'Uthaymeen (19/133).

efendija
01-09-10, 14:14

Пред да ги постирате фетвите, средете ги јазично, немојте веднаш од гугл транслејт бидејќи е неповрзано. Башка, кога станува збор за фетва тоа не е едноставна работа, поготово ако не го познаваме јазикот на кој е дадена фетвата. Гугл транслејтерот не е никаков репер за добар превод. Напротив!

Затоа не е лошо фетви да постираат членови кои познаваат одредени странски јазици и на тој начин можат веродостојно да го приложат преводот на фетвата или прашањето и одговор.

Burak
01-09-10, 16:39

Пред да ги постирате фетвите, средете ги јазично, немојте веднаш од гугл транслејт бидејќи е неповрзано. Башка, кога станува збор за фетва тоа не е едноставна работа, поготово ако не го познаваме јазикот на кој е дадена фетвата. Гугл транслејтерот не е никаков репер за добар превод. Напротив!

Затоа не е лошо фетви да постираат членови кои познаваат одредени странски јазици и на тој начин можат веродостојно да го приложат преводот на фетвата или прашањето и одговор.

Поправено е , имав грешки поради брзање,халалете,:вслм:

Burak
02-09-10, 03:15
Шејх Салих ибн Февзан во врска со самоубиствени бомбашки напади

Почитуваниот доктор и алим, член на Високата комисија за Вискоко тело на Улемата - шејх Салих ибн Февзан, ги нарече тие што извршуваат самоубиствени напади под закрилата на „џихад на Аллаховиот пат“дека се ништо повеќе од обични самоубијци. Извршителите на овие напади спрема него се приклониле на толкување кое е непознато за исламот и е од некои странски идеологии и дека при тоа не ја консултирале улемата, ниту ја учеле исправната доктрина, туку се оддалечиле од муслиманите и се осамиле со лоши советници, по што ги индоктринирале, и потоа почнале да ги сметаат исправни тие постапки кои во исламот немаат никакво втемелување.

Спрема шејхот овие идеи биле причина да се прогласат муслиманите за неверници, да се убиваат деца, жени и старци и невини луѓе, немуслиманите кои се зимии (заштитени во исламска држава), како и на немуслимани со кои постои договор, и воедно со бомби и експлозив да се решават проблемите.

Кога Пратеникот, а.с., бил запрашан при една прилика за смутњите пред Судниот Ден и тој, а.с., ни кажал дека: „Ќе се појават мисионери/повикувачи на вратите на џехенемот, и кој ќе им се отповика ќе биде фрлен во него“. Значи, Пратеникот, а.с., дека се работи за група која ќе се разликува од исламското учење, и патот нивен ќе води во џехенем.

Денес е забележливо дека заради ваквите постапки и муслиманите и немуслиманите со негативно размислување и негодување гледаат во оваа појава која нема силна шеријатска поткрепа. Во денешно време муслиманите не смеат да имаат доверба во луѓето доколку не се сосема сигурни во исправноста на нивната вера, па дури и да се преставуваат како луѓе во кои има добро, доста ибадет и голема љубомора кон исламот. Шејхот ни сугерира за вакви сомнителни работи да се консултира улемата и да се моли возвишениот Аллах за милост.

На крај шејхот Февзан, кој често знаат да го коментираат и самите тие кои што повикуваат на вакви појави, вели дека таа група пред се се приклонила кон таквите идеи од незнаење, оддалеченост од улемата и не замање на знаење од исправната улема.

Извор:
Списание Указ
Превел:
Хафиз Џевад Галош

Burak
02-09-10, 03:16
Би ги замолил сите од форумот, кои памтат дека некогаш постирале фетва некоја, или превеле некоја фетва во врска со некое прашање битно за нас и исламот, нека ја проследат за да направиме база на фетви.

Muaz al Islam
02-09-10, 03:38
Почитувани драги брака и сестри сакам да ве прашам едно прашајне доколку мозеде да ми дадете повеке информаци иншАллах ке биде во корис за сите кој не знаат:
Дали е дозволено да се дава на Зекат на својот имот на Човек кој нема намаз? ова е моето прашајне Аллах нека ве награди

Abu Muhammad Amin
02-09-10, 04:22
Почитувани драги брака и сестри сакам да ве прашам едно прашајне доколку мозеде да ми дадете повеке информаци иншАллах ке биде во корис за сите кој не знаат:
Дали е дозволено да се дава на Зекат на својот имот на Човек кој нема намаз? ова е моето прашајне Аллах нека ве награди

Salamu Aleykum wa rahmetuAllah wa Barakatuhu - Allah subahanahu wa
Tealá da te Nagradi za ova "VISTINSKO" prekrasno Prashanje! Allahumá
Amin!

Bismillahi R´rahmani R´rahim!

Kako prvo sakam, so Allahova Dozvola, da go dadam Stafot na Cetirite Islamski Mezhebi.

Imam Hanifa, Imam Malik i Imam Shafií RahimuAllahuAleyhi go pddarzuvaa
ovoj Staf:

Nekoj, sto ne Klanja Namaz, zatoa sto mu e maka, ali sto znae, deka
Namazot e za sekoj Musliman Farz, znachi, Islamska - moralna Obaveza, e
mnogu golem Greshnik - no ne znachi deka toj e Kafir - ne - nego samo
golem Greshnik, za koj sto ke bide kaznet na toj Vek - no po nekoe Vreme
ipak osloboden, zatoa sto svedochi, deka Namazot e Moralno za Muslimanot.

Nekoj, koj sto ne Klanja, zatoa sto za nego e Namazot samo kako Islamski
Obichaj, a ne Obaveza - toj e Kafir!

Imam Ahmad Hanbali rahimuAllah vika: Ne - dvajcata se izvadeni od Islam -
znachi toj sto ne Klanja Namaz, e Kafir - zatoa sto ne ja sluzhi Naredbata
Allahova, kako sto ni e objavena vo Kuran i vo dosta Hadisi. Bez razlika dali
potvarduva deka e Farz ili ne.

E sega: Allahoviot Pratenik (s.a.w.s.) veli: "Toa sto ne deli od
Nevernicite (Kafiri) e Namazot - koj sto go napushtat, e od niv."
(Preneseno vo Muslim)

Dalje se prenesuva od RasulAllah (s.a.w.s.): "Medzu eden Vernik i
eden Nevernik (Kafir) e Namazot." (Preneseno vo Ahmad)

Po ovie Hadisi gledame, deka Imam Ahmad Hanbali rahimuAllah gi zedol
Bukvalno - znachi - bez Interpretacija kako: Dali potvrduva da e Farz
ili ne - za Imamot r.A. toa ne igra nikakva Uloga.

No vo ovoj Aspekt ne smee taka lesno drugite Stafovi da gi odfrlime, zatoa
sto znaeme deka Muhammad (s.a.w.s.) rekol: "Dali mu go vide Srceto
vnatre?" Toa go rekol, koga eden Sahaba na eden Protivnik go zedol vo
Borba i mu se nalicil so Sabjata - Protivnikot rekol: "Laillaha IllAllah" - no
Sahabata ipak go ubil, zatoa sto sumjal deka tie Zborovi gi izgovoril samo
od Straf, a ne od Ubednost.

Znachi gledame, deka imaat razlichiti Stafovi na toa - i ne mozeme da
recheme deka Alim "XY" ne znae i deka Alim "XY" ima poveche znaenje
od drugiot - ne - po tachno e deka ne se soglasuvaat Alimite vo ovaa
Tema - no site imaat Dokazi svoi, koji sto morame da gi Akceptirame.

Mnogu Dobro znaeme, deka davanje na siromashti "Ne Muslimani" Zakaat
ne se primi - ako sakash da bidesh na sigurna Strana, bi ti predlozil
da dadesh Zakaat na Muslimani koji sto Klanjat.

Ili pak - voopshto da ne prashuvash dali Klanja Covekot ili ne - nego
da dades Zakaat so Niet od Srce, deka e toj Musliman ili Muslimanka.

Allah se naj dobro znae - Allahu Além - jas ne bi dal na Covek, koj
sto ne Klanja.

Fakt e: Ako pochneme da barame Fetvi, koji sto se Eksplicitno za taja
Tematika, ke go najdeme i edniot i drugiot Staf.

BarakAllahu Feek za Chitanjeto i Vnimanieto - i Allah subahanahu wa Tealá
da mi gi Oprosti Greshkite vo ovoj Tekst - se Dobro e od Allah subahanahu
wa Tealá a se "Ne Dobro" e od mene i od mojot Náfs!

Muaz al Islam
02-09-10, 16:56
Amin!

Kako prvo sakam, so Allahova Dozvola, da go dadam Stafot na Cetirite Islamski Mezhebi.

ovoj Staf:

(Preneseno vo Muslim)

sto ne Klanja.

Аллах нека те награди брате за твојот труд.
Брате за тоа што го имаш напишано дека не би дал на човек, кој што не клања Јас ке те прашам ако имаш близен роднина кој има потреба да се даде зекат А тој роднина нема намаз и на тој нацин не би дал зекат.
Сепак ва го зедов како приме Халали ако те навредив

Padisah
02-09-10, 18:03
Amin!

ovoj Staf:

(Preneseno vo Muslim)

sto ne Klanja.

Клањајте намаз, давајте зекат (Куран 2/43)

Нај значаен ибадет е намазот, а потоа, зекатот.[Taberani]

Зекатот може да се даде и на мумин кој е грешен.

Дајте зеккат, на они кои веруват во Аллах и во неговиот ресул.[Taberani]

Давањето зекат , го донесува муслиманот до совршенство.[Bezzar]

Ибадетите на тој кул се меѓу него и Аллах, не сме ние тие кои ќе судиме или можеме да судиме. (за неговиот намаз или за неговниот пост,....). Зекаат не се дава на кафири (оние кои го негират Аллах ).

Abu Muhammad Amin
02-09-10, 18:14

Ибадетите на тој кул се меѓу него и Аллах, не сме ние тие кои ќе судиме или можеме да судиме. (за неговиот намаз или за неговниот пост,....). Зекаат не се дава на кафири (оние кои го негират Аллах ).

Pa tuka e Problemot - i objasnav, koj Vid go imaat Alimite -

Davanje Zakkat, normalno e Fardh - no na Muslimani - a Hadisite od "Muslim" i "Ahmad" kazuvaat, deka toj sto ne Klanja, neje Musliman - obichno - Kafir - no toj Vid, ne mozhe taka lesno da se ostavi sam, deka imaat i drugi Interpretacii na tie.

I za toa, naj dobro da si Odluchet Bratot sam, dali da mu dade Zakaat ili ne - a sigurenum sum, deka Allah subahanahu wa Tealá namerata negova ja znae naj dobro.

Allahu Além

Padisah
02-09-10, 19:06
Pa tuka e Problemot - i objasnav, koj Vid go imaat Alimite -

Davanje Zakkat, normalno e Fardh - no na Muslimani - a Hadisite od "Muslim" i "Ahmad" kazuvaat, deka toj sto ne Klanja, neje Musliman - obichno - Kafir - no toj Vid, ne mozhe taka lesno da se ostavi sam, deka imaat i drugi Interpretacii na tie.

I za toa, naj dobro da si Odluchet Bratot sam, dali da mu dade Zakaat ili ne - a sigurenum sum, deka Allah subahanahu wa Tealá namerata negova ja znae naj dobro.

Allahu Além

Да те разбирам што сакаш да кажеш, но како што кажав погоре наша должност е да дадеме зекат, а не да судиме некому за ибадетот тоа е меѓу Аллах и кулот. Тогаш да се навратиме на хадисите со ословувањетоа на муслиманите со изразот `кафир` и тоа е голем грев. Туку со давањето зекат може ќе го потикнеме братот, ќе направиме еден хајр, значи ќе направиме дело со кое ќе се зближиме, само ќе му покажеме дека е дел од умметот, а со тоа во иднина можеби би покажал интерес за иманот, и би се вратил на вистинскиот пат! Секое добро е знак за хајр!

Со Аллах Со дова ...

Muaz al Islam
02-09-10, 19:46

Клањајте намаз, давајте зекат (Куран 2/43)

Нај значаен ибадет е намазот, а потоа, зекатот.[Taberani]

Зекатот може да се даде и на мумин кој е грешен.

Давањето зекат , го донесува муслиманот до совршенство.[Bezzar]

Allah weteala neka te nagradi so dzenet za tvojot trud.

islam nur
04-09-10, 18:17

Слатки коии имат Алкохолл

Бисмилахх

Прашање: Во нашите продавници може да се купи лекови и слатки кои содржат многу мали количини на алкохол. Дали е дозволено да се консумираат овие производи? Треба да се нагласи дека процентот на алкохол во овие производи е толку занемарливо дека човекот, ако тој јаде многу на овие производи не би се чувствувал траги од алкохол?

Одговор: Ако присуство на алкохол во овие производи беа во толку мал процент на тој човек не би се чувствувал ефектот на алкохол дури и ако јадев многу од овие ставки, во случајов е дозволено да се консумираат продажба на овие производи, бидејќи во овие ситуации, алкохол не остава никакви ефекти храна, ниту боја, ниту мирис, поради тоа што трансформираат во нешто што не е јасно.
Треба да се напомене дека муслиманите не им е дозволено да се произведуваат овие производи, или да се стави алкохол во храна на муслиманите, ниту да им помогне на оние што прават.

(Fetve Stalne komisije: fetva broj 18615, 22 tom, str. 297)

UmmAl-Amin
04-09-10, 21:13
:selam: Jas Sakam da prasam nesto, vaka: koga zenata ima bordz da gi naposti nejzinite denoi koga e vo hajz.mesecno cistenje,i saka da posti 6 dena nafile post posle bajram,dali prvo mora da go posti bordzot, ili moze da posti prvi nafile pa bordz ve molam za odgovor sellam alejkum we rahmetullah we berekatuhu. Allah neka ve nagradi site^

bismillah

salam alaykum wr wb sestro,

jas sega go vidov prashanjeto.

vaka, na ova prashanja ima dva mislenja.
prvoto e kako stho objasna bratot. znaci prvo treba farzot, pa sunnetot, zatoa stho neznaeme kolku ke zhiveeme.

a ftoroto mislenje e, deka smees prvo sunetot, znaci tie sesh dena da gi postish, zatoa stho primer edna zhena, koja dobiva malecko pred ramazan, ne posti, povece od eden mesec.
e sega vleguva mesecot shaval. primer ta nemoshe site 40 dena shto se borc da gi posti, koga mesecot ima samo 30 dena. znaci pak ke e ostanaat deset dena borc i plus i sesh od shavalot . e zatoa edno od mislenjata e deka sme prvo sunnetot pa potoa borcot. Allahu aleem.

salam alaykum wr wb

Abu Muhammad Amin
05-09-10, 03:27
Prashanje (Broj 21976):

Posle Klanjanje na Farz (znachi, posle davanje na Selam) nekoi davaat Duah, a nekoi
samo pravat Tasbih (SubahanAllah, Elhamdulillah, Allahu Akbar). Imaat Ludzhe sto vikaat,
deka davanjeto na Duah (Dova) posle Namazot e Bid´ah. Nazalost donesuvat toa Diskrepanci vo
Zaednicata Muslimanska, narochito kaj onie, koji sto go pratat na Abu Hanifa ili Shafi ´i
(r.A.). Dali mozhe posle Namazot da pravime Duah? Dali mozhe zaedno so Imamot da
pravime Duah?

Odgovor:

Sekoja blagodarnost mu Pripadzha na Allah subahanahu wa Tealá!

Vo Fatāwa al-Lajnah al-Dā`imah pishuva:

Pravenjeto na Duah posle Farz Namaz neje Sunnet, ako se praktikuva so diganje na
Racete, bez razlika dali toa samiot Covek go pravi ili site zaedno so Imamot. Potachno
e, deka toa e Bid´ah, deka nikade neje Preneseno, da toa bilo Praksa od Muhammad
(s.a.w.s.) i negovite Sahabii (r.A.). Za kazuvanjeto na Duah, bez diganje na Racete,
nema nikakva Greshka, zatoa sto imaat nekolku Ahadith za toa. (Fatāwa al-Lajnah
al-Dā’imah #7/103)

Na Redovniot Komitet go prashaa za diganjeto na Racete vo vrska na pravenje Duah
(Dova) posle Pet´te Farz Namazi – dali e dokazano, deka Muhammad (s.a.w.s.)
Racete negovi gi kreval ili ne? Ako neje dokazano, dali e ipak dozvoleno taja Praksa da
se izvarshi?

Tie odgovoria: „kolku sto znaeme, neje dokazano, da Pejhamberot (s.a.w.s) posle
Farzovite gi digal Racete, za da pravi Duah (Dova). Zatoa ne se slaga so Sunnetot,
posle davanje na Selam od Farzkiot Namaz, Racete da se digaa.“ (Fatāwa al-Lajnah
#7/104)

Komitet isto taka potvardi, deka glasnoto davanje na Dovi posle Deneshnite Farzovksi i
Sunnetskite Namazi ili zaednichko Recitiranje na Dovi, koja sto e donesena kako
redovna Praksa, e Bid´ah, deka neje dokazano, da Pejhamberot (s.a.w.s.) ili negovite
Sahabi (r.A.) to ili slichno Praktikuvale.

Koj sto pravi zaednichka Duah (Dova) posle Farzovite ili Sunnetot Namaz, ode protiv
Sunnetot i Patot na Ahl al-Sunnah wa-l-Jamā`ah – a tie, sto ne se slagaat so toa i sto gi
vikaat nim, koji sto ne go praktikuvaat toa, kako Kafiri i sto vikaat, deka ne se od
Ahl al-Sunnah wa-l-Jamā`ah, se vo Zabluda, vo Ignorancija i go izmenuvaat Realitetot.
(Fatāwa Islāmiyyah #1/319).

A Allah subahanahu wa Tealá se naj dobro znae!

Islam Q&A

islam nur
06-09-10, 20:59

Бисмилахх

ПРАШАЊЕ: Дали пуштањето на ноктите поради добриот изглед дали е забранета или не?

ОДГОВОР: Тоа не е дозволено да се пуштаат накокти, напротив постои наредба да се скаруваат ноктите еднаш неделно, или најмногу на секои четириесет дена.

Šejh Ibn-Džibrin

Abu Muhammad Amin
07-09-10, 03:51
Salatul-Íd - BAJRAM-NAMAZ ZA ZENI (mustahab ili sunnah)

Prashanje:
Znam, deka e podobro za Zenite, Doma da Klanjat – ali moeto Prashanje se odnesuva na Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz). Dali e podobro za Zeni za Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz) da odat Nadvor (vo Dzamija) ili da sedat Doma?

Odgovor:
Sekoja Blagodarnost mu pirpadzha na Allah subahanahu wa Tealá.

Za Zeni e podobro da odat za Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz) Nadvor (vo Dzamija). Toa e od Muhammad (saws) naredeno.

Al-Bukhâri (324) i Muslim (890) prenesuvaa, deka Umm ‘Atiyyah (r.A.) rekla:

„Pratenikot Allahov (saws) ni naredi, na tie (Zenite), na (‘Îd) al-Fitr (Ramazan-Bajram) i (‘Îd) al-Adha (Kurban-Bajram) da gi nosime. I Devojki koji sto se vo Rastenje, Zeni koji sto imaat Menstruacija da gi nosime. No tie, koji sto imaat Menstruacija da ne se doblizuvaat do Klanjanjeto – ali da bidat prisutni na Blagostot i Sobiranjeto na Muslimanite i da bidat Svedoci od toa. Jas go prashav: „O Pratenik Allahov, sto da pravi nekoja, koja sto nema Jilbâb (Pokriv na Teloto Celo)?“ Toj reche: „Togash da pobara navzaem Jilbâb od nekoja Drugarka.“

Al-Hâfiz (Asqualani) reche:
Toa ni kazuva, deka za Zenite e mustahabb (moralno) da izlezat od nivnite Domovini Nadvor (vo Dzamija) i na Salatul- Îd (Bajram-Namaz) da prisustvuvaat – bez razlika dali e mlada ili stara.

Al-Shawkâni reche:
Ovoj, i slichni Ahâdîth (Hadisi) ni kazuvaa, deka vo Sheriatskiot propis e za Zeni moralno, da izlezat na Mestoto za Klanjanje (Dzamija) i deka ne igra Uloga, dali e Zenata Nevina (ne Mazena) ili Vina (Mazena), mlada ili stara, so Menstruacija ili bez Menstruacija, do kolku ne se vo Vreme na ´Iddah (Cekanje posle raskinuvanje na Brak ili posle Omratvuvanje na Mazot) ili do kolku nejzinoto izleguvanje neje predizvika za Fitnah ili do kolku ima nekoj vazhen izgovor za toa.

Na Sheikh Ibn ‘Uthaymîn (r.A.) go prashaa:
Sto e za edna Zena podobro – da odi na Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz) nadvor (Dzamija) ili da sedat vo Svojata Domovina?

Toj odgovori:
Za nimi e podobro, da odat na Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz) nadvor (vo Dzamija), deka Pejhamberot (saws) naredi, Zenite da odat na Salatul-‘Îd (Bajram-Namaz) – duri i Zenskite vo Rast i koji sto se nevini – (znachi i tie, koji sto normalno ne izleguvaat Nadvor) i na Zenite, koji sto imaat menstruacija, da izleguvaat Nadvor (Dzamija), ali da se odalechat od Mestoto za Klanjanje. Zatoa treba Zeni so Menstruacija da izlezat zaedno so drugite Zeni nadvor, kade sto se Klanja Salatul- Îd (Bajram-Namaz), zatoa sto Mestoto na toa Klanjanje e Dzamijata i na takva Zena e zabraneto na toa Mesto da sedi – no sto ne je zabranato, da promine taja Zena iz nad tea Mesto ako treba nesto da zeme, bez da ostane tuka. Na toa bazirano vikame: Na Zenite e naredeno da odat za Salatul- Îd (Bajram-Namaz) Nadvor na Mestata kade sto se klanja i moralno e na Mazite da im se pridruzhat vo klanjanje, poradi Blagostot, Zikirot i Dovite, koji sto ke gi dostojat tamu. Majmû' Fatâwa al-Sheikh Ibn ‘Uthaymîn, 16/210

Dalje kazuva:
Ali moraat da izlezat skromni, bez Nakiti, Make-Up ili Parfim, taka dor go zdruzhat Sunnetot so izbegavanje na Fitnah.

Deneshni Zeni, koji sto nosat Nakit, Make-Up i Parfim, se deshava od ne Znaenje i Napushtanje od strana na nivnite Starateli (primer Roditeli). Toa ne go annulira na Opshtiot Shariatski Zakon, koji sto nareduva, Zenite da odat na Slatul- Îd.

Burak
09-09-10, 03:01
Прашање:
Квалитети на муфтија
Кои се квалитетите кои некое лице, мора да ги постигне за да може истиот да издава фетви?
:fatwa:
Благодарноста Му припаѓа на Аллах
Одговор:
Ибн Ал-Qayyim вели:

Абд-Аллах ибн Абу 'Battah споменуваат во книгата на Ал-Khala', дека Imaam Ахмад кажал: Никој не треба да се постави за издавање фетви додека тој ги нема постигнато петте квалитети:

1. Тој треба да има добра намера, бидејќи ако тој не е со добра намера, тој не ќе биде благословен и нема да има благослов(береќет) во неговите зборови.

2. Тој треба да биде полн со знаење , достоинствен и мирен.

3. Тој треба да има силно разбирање на знаење.

4. Тој треба да има силна личност и да не е подложен од критиките на луѓето.

5. Тој треба да знае какви се луѓе по карактер има-да ги препознава.

Тоа е она што Ахмад рече, и ова е показател за неговиот статус и знаење. Овие пет квалитети се основа за издавање на фетви. Ако некој од нив непостои, ќе биде пропорционален дефект и кај муфтијата и неговите фетви.

A'laam ал-Muwaqqi'een, 4 / 153.

Burak
09-09-10, 03:05
Прашање:
Некои муслимани во неисламска земја се прашуваат, дали е во ред да учествуваат во изборите таму и да гласаат за немуслимански групи или партии. Тие тврдат дека тоа ќе им послужи на заедницата на муслиманите таму ако одредена група победи на избори?
Одговор:
Сета благодарност му припаѓа на Аллах

Ова е прашање во врска со правила кои може да се разликуваат според различни околности во различни времиња и места. Не постои апсолутна одлука која ги опфаќа сите ситуации, и реално и хипотетички.

Во некои случаи тоа не е во ред да се гласа, како на пример кога гласањето нема да има ефект врз муслиманите, или кога муслиманите немаат никакво влијание врз исходот на гласањето. Во овој случај гласање или не гласањето е за сите исто. Истото се однесува и во случаите каде што сите кандидати се еднакво зло , или, каде што сите тие го имаат истиот став кон муслиманите ...

Тоа може да биде дозволено кога интересите на Исламот бара муслиманите да гласаат, за да се вардат од поголемо зло и да се намалат штетните ефекти, како на пример, каде што двајцата кандидати можат да бидат не-муслимани, но еден од нив е помалку непријателски настроени кон муслиманите отколку другите , и муслиманските гласови ќе имаат влијание врз исходот на изборите. Во вакви случаи нема ништо погрешно со муслиманите гласови да идат во корист на кандидат со помалку зло .

Во секој случај, ова е прашање на итџихад и врз основа на принципот на истражување на добрите и лошите страни, што е во интерес на исламот и она што е штетно. Во однос на ова прашање, ние треба да се обраќаме на лицата со знаење, кои се разбираат во овој принцип. Ние треба да го поставиме прашањето до нив, објаснувајќи во детали за околностите и законите во земјата каде што муслиманската заедница живее, состојбата на кандидати, за важноста на гласовите, на веројатноста, придобивките, и така натаму.

Никој не треба да се помисли дека некој кој вели дека тоа е во ред да гласа дека е тоа израз на одобрение или поддршка за куфр. Тоа се прави во интерес на муслиманите, а не од љубов кон куфр и својот народ. Муслиманите се радуваа кога Римјаните ги поразиле Персијците(сура -ар Рум), како и муслиманите во Етиопија, кога Негуш ги порази оние кои го предизвикуваа неговиот авторитет. Ова е добро познато од историјата. Кој сака да биде на безбедна страна и се воздржи од гласање, дозволено е да го стори и тоа. Овој одговор се однесува само на избори за влијателни позиции. А Аллах знае најдобро.
Ислам Q & A
Шејх Мухамед Ал-Салих Мунеџид

Burak
09-09-10, 03:23
Прашање:
Ако едно лице умира поради пребрзо возење, дали тој се смета дека извршил самоубиство?
Што е со оној кој умира поради пребрзо возење додека тој се брза со повреден накај болница?.
Благодарноста Му припаѓа на Аллах

Прво:

Возење пребрзо не е добра работа, поради несреќите и опасностите кои произлегуваат од него. Оттука и научници зборуваат сериозно за тоа и тие го сметаат возењето со поголема брзина како негрижа од страна на возачот, па затоа тој е одговорен за губење на животот, ногата или имотот и резултатите од тоа. Секоја смрт која резултира која се смета како случајно убиство или убиство без умисла, возачот мора да плати крварина (diyah) или да понуди простување .(kafaarah).

Shaykh Ибн 'Uthaymeen (Аллах да му се смилува) беше запрашан: Ако лице загине поради некоја несреќа во која автомобил беше со забрзување, може ли да се каже дека ова е еден вид на самоубиство?

Тој им одговори: Не, тоа не е самоубиство, бидејќи тој се уби самиот со грешка. Ако брзина била причина за несреќата , тој се самоубил по грешка, бидејќи ако тој се праша: да ли беше возење толку брзо да умреш? Тој би рекол: Не. Значи ова не е самоубиство. Но, може да се рече дека тие се убиени од страна на нивна грешка. Крај цитат од Ал-Liqa 'Baab Ил-Maftooh (73/19).л-Muwaqqi'een, 4 / 153.

Како и за оној кој умрел како резултат на брзо возење до болница, ние бараме од Аллах да му прости, и да го награди за неговата добра намера, и дека не се смета за самоубиство, затоа што тој не сакал да се убие, а неговата намера беше да прави добро со преземање на болниот во болница за да стигне побрзо.
А Аллах најдобро знае.
Тим
Ислам Q & A

islam nur
10-09-10, 16:44
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови

Бисмилахх

Прашање:

Дали е дозволено да се кланја позади имам кој кланја брзо, така да не се смирува при извршуванје на намаските рукнови?

Одговор:

Една од намаските рукнови-фарзови,е целосна смиреност на рукновите,на кијам,правенје руку,сеџде,измеѓ две сеџди.
Оној кој потполно не се смирува при извршуванје на овие рукнови,неговиот намаз не е валиден,а со самото тоа не е вреден намазот ни на оние кои клаљјаат позади него.

Должност е на оние кои тоа го приметиле да му докажат на тоа,ако го прифака-фала на Аллах,а ако не го прифака,должност е да не се клања позади него,и неговиот случај треба да се пријави кај одговорната институција согласно по можностите,како би се заменила тоа лице со друго лице кои ги знае намаските прописи.

(Фетве Сталне комисије:фетва број 1433,7том,стр.90)

Burak
12-09-10, 16:59

Ќе ми халалите на бошњачки е ,најдов нешто..

Pitanje: S obzirom na to da je pohvalno postiti šest dana ševvala nakon mjeseca ramazana, zanima me da li žena može postiti šest dana ševvala dobrovoljnog posta a da u isto vrijeme time namjerava napaštanje propuštenih dana mjeseca ramazana?
Odgovor: Nije dozvoljeno da osoba koja treba napostiti određeni broj dana ramazana posti šest dana ševvala, a istim postom namjerava i napaštanje posta iz ramazana, već je obavezna da naposti propuštene dane ramazana, a zatim da posti šest dana ševvala, ako to bude željela, prije nego što završi mjesec ševval. (Fetve Stalne komisije: fetva broj 11663, 10 tom, str. 354)
Šejh Usejmin je kazao: ‘'Onaj ko posti dan Arefata, ili dan Ašure, a dužan je napostiti određen broj dana ramazana, njegov post je validan. Ako bi posteći ove dane namjeravao i napaštanje ramazanskog posta, postigao bi dvije nagrade; nagradu arefatskog posta ili nagradu posta dan Ašure sa nagradom napaštanja ramazanskog posta. Ovo je u slučaju kada je u pitanju opći post koji se ne vezuje za ramazan. A što se tiče posta šest dana mjeseca ševvala, ti dani se vezuju za mjesec ramazan i ne poste se osim nakon što se naposte propušteni dani ramazana, a osoba koja bi postila te dane prije napaštanja ramazana, ne bi postigla spomenutu nagradu, zbog riječi Allahovog Poslanika: ''Ko isposti mjesec ramazan, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, kao da je postio cijelo vrijeme.'' Poznato je da se za onoga ko nije napostio propuštene dane ramazana, ne može kazati da je postio mjesec ramazan sve dok ne naposti izostavljene dane.''
Može li žena postiti šest dana ševvala a nije napostila propuštene dane ramazana
U pogledu ovog pitanja islamski učenjaci zauzeli su oprečne stavove: jedni su to smatrali dozvoljenim, a drugi zabranjenim (kao što se dalo indirektno vidjeti iz prethodnih fetvi šejha Bin Baza i šejha Usejmina). Najpreče je da osoba koja treba napostiti ramazanski post počne sa napaštanjem ramazanskog posta, međutim ako bi počela sa postom šest dana ševvala – iz razloga što napaštanje može učiniti tokom godine, a mjesec ševval ako prođe sa njim je prošla i spomenuta nagrada – nadati se da će dobiti spomenutu nagradu.
Uvaženom učenjaku današnjega doba, doktoru Halidu ibn Abdullahu el-Muslihu, jednom od najvećih učenika šejha Usejmina – koji je i zet šejha Usejmina, postavljeno je sljedeće pitanje:
''Ako bi žena željela da posti šest dana ševvala, a nije napostila propuštene dane ramazana, da li je preče da napašta propuštene dane ili je dozvoljeno da posti šest dan aševvala a nakon toga da napašta propuštene dane ramazana?
Odgovor:
''U pogledu pitanja posta nafile prije napaštanja ramazanskog posta, učenjaci imaju dva stava:
Prvi: Dozvoljeno je postiti nafilu prije napaštanja ramazana, i to je stav većine islamskih učenjaka – džumhura, neki su to dozvolili općenito a neki su to smatrali dozvoljenim suz pokuđenost. Učenjaci hanefijske pravne škole smatrali su općenito dozvoljenim posšćenje nafile prije napaštanja ramazana, zato što napaštanje nije obavezno odmah, već je to obaveza koja se može odgoditi (vadžib muvesea), a po jednom rivajetu i imam Ahmed je zastupao taj stav.
Učenjaci šafijske i malikijske pravne škole smatrali su da je to dozvoljeno uz pokuđenost, zbog toga što se na taj način čovjek okupira nafilom u odnosu na napaštanja posta koji je obavezan.
Drugi: Da je zabranjeno postiti dobrovoljni post prije napaštanja ramazanskog posta, i to je stav hanbelijske pravne škole.

Ispravno je mišljenje onih koji smatraju da je to dozvoljeno, zato što vrijeme napaštanja nije ograničeno, a stav da je vrijeme napaštanja ograničeno i da je dobrovoljni post prije napaštanja neispravan, jeste stav za koji treba dokaz, a takav dokaz ne postoji...''

A Allah najbolje zna.

Dodaj ovaj članak u svoju omiljenu online zajednicu
Facebook! Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! StumbleUpon! TwitThis Joomla Free PHP
TRANSLATE TRANSLATE TRANSLATING
[af] afrikaans [sq] albanian [ar] arabic [be] belarusian [bg] bulgarian [ca] catalan [zh] chinese [zh-CN] chinese simplified [zh-TW] chinese traditional [hr] croatian [cs] czech [da] danish [nl] dutch [en] english [et] estonian [fi] finnish [fr] french [gl] galician [de] german [el] greek [iw] hebrew [hi] hindi [hu] hungarian [is] icelandic [id] indonesian [ga] irish [it] italian [ja] japanese [ko] korean [lv] latvian [lt] lithuanian [mk] macedonian [ms] malay [mt] maltese [no] norwegian [fa] persian [pl] polish [pt-PT] portuguese [ro] romanian [ru] russian [sr] serbian [sk] slovak [sl] slovenian [es] spanish [sw] swahili [sv] swedish [tl] tagalog [th] thai [tr] turkish [uk] ukrainian [vi] vietnamese [cy] welsh [yi] yiddish
Post šest dana ševvala u fetvama islamskih učenjaka

Priredio: Elvedin Pezić
1-Propisanost posta u ševvalu: Čitajući fetve islamskih učenjaka, nalazimo da su smatrali propisanim post šest dana u mjesecu ševvalu. Stalnoj komisiji za fetve postavljeno je sljedeće pitanje: ''Šta kažete o postu šest dana ševvala, nakon ramazana?'', na koje su odgovorili: ''U predaji Ebu Ejjuba, r.a., zabilježeno je da je Allahov Poslanik kazao: ''Ko isposti mjesec ramazan, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, isto kao da je postio cijelo vrijeme.'' (Ahmed 5/417, Muslim 2/822, Ebu Davud 2433, Tirmizi 1164.)
Ovaj vjerodostojni hadis, po kojem su postupali imam Šafija, imam Ahmed i skupina drugih učenjaka, jasno ukazuje na to da je post šest dana ševvala sunnet. Nije ispravno suprotstavljati se ovom hadisu sa pojašnjenjima koja navode neki učenjaci koji dokazuju da je post u ovom mjesecu mekruh – pokuđen, kao naprimjer sljedeća pojašnjenja: ''da neznalica ne bi pomislio da je to ramazanski post'', ''kako ne bi pomislili da je to obaveza...''
A Allah najbolje zna.

2-Vrijednost posta šest dana ševvala
U fetvama islamskih učenjaka nalazimo da su podsticali na pošćenje šest dana u mjesecu ševvalu, zbog nagrade koju je Poslanik obećao onima koji poste.
Uvaženom učenjaku današnjeg vremena Muhammedu Salihu Munnedžidu postavljeno je sljedeće pitanje:
''Kakav je propis posta šest dana u ševvalu i da li je to obaveza?'', na koje je
odgovorio: ''Post šest dana u ševvalu, nakon ramazanskog obaveznog posta, je sunnet –pohvalan čin i nije obaveza – vadžib. Muslimanu je propisano da posti šest dana u ševvalu i za to djelo obećane su velike nagrade. Jedna od tih nagrada jeste da se postaču tih dana obećava nagrada posta cijele godine, kao što je zabilježeno u vjerodostojnom hadisu Allahovog Poslanika u predaji Ebu Ejjuba, r.a., u kojoj stoji da je Allahov Poslanik kazao: ''Ko isposti mjesec ramazana, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, isto kao da je postio cijelo vrijeme.'' (Hadis su zabilježili Muslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i Ibn Madže)
Allahov Poslanik detaljno je pojasnio ovu nagradu sljedećim riječima: ''Ko isposti šest dana nakon Ramazanskog bajrama, kao da je postio godinu.'' U drugom rivajetu: ''Allah dobro djelo nagrađuje deseterostruko, mjesec je za deset mjeseci, a post šest dana upotpunjuje nagradu godine.'' (Nesai, Ibn Madže, on se nalazi u Sahihut-Tergib, 1/421) Ibn Huzejme ga bilježi u verziji: ''Post mjeseca ramazana nagrađuje se deseterostruko, a post šest dana za dva mjeseca godine, to je post cijele godine.''
Učenjaci hanbelijske i šafijske pravne škole spomenuli su da je post šest dan mjeseca ševvala, nakon mjeseca ramazana, ravan nagradi obaveznog posta cijele godine, zato što je uvećavanje nagrade općenito prisutno i u dobrovoljnom postu, tj. dobro djelo se nagrađuje deseterostruko.
Veoma bitna korist koja proizlazi iz posta šest dana mjeseca ševvala jeste upotpunjavanje manjkavosti ramazanskog posta, zato što je nemoguće sačuvati post od manjkavosti, a na Sudnjem danu će se nafilama – dobrovoljnim djelima upotpunjavati manjkavost obaveznih djela. Allahov Poslanik kazao je: ''Prvo djelo za koje će ljudi polagati račune na Sudnjem danu je namaz, Uzvišeni Allah će govoriti melekima – a On najbolje zna: 'Pogledajte u namaz Moga roba, je li potpun ili manjkav.' Ako bude potpun, bude mu upisana potpuna nagrada. Ako bude manjkav, Uzvišeni Allah rekne: 'Pogledajte da li Moj rob ima dobrovoljnog ibadeta – nafile', ako bude imao dobrovoljnih namaza ,Uzvišeni Allah rekne: 'Upotpunite Mome robu obavezni namaz njegovim nafilama, a nakon toga s ostalim djelima učinite isto.'' (Ebu Davud)
A Allah najbolje zna.

3-Kada se može početi sa postom šest dana ševvala
Islamski učenjaci dozvolili su da se šest dana ševvala počne postiti već drugog dana Bajrama. Nažalost, mnogi ljudi smatraju kako i ovaj Bajram traje tri ili četiri dana, što nema nikakve osnove. Ramazanski bajram traje jedan dan i samo u tom prvom danu zabranjeno je postiti, po konsenzusu učenjaka.
Šejh Muhammed Salih Usejmin upitan je: ''Mnogi ljudi smatraju kako je obaveza da se počne s postom šest dana ševvala u drugom danu Bajrama i da se ti dani moraju postiti uzastopno, je li to tačno?'', na što je odgovorio: ''Post u mjesecu ševvalu može da se počne odmah drugog dana Bajrama, a isto tako ta nafila može se ispostiti i na kraju mjeseca, kao što je dozvoljeno da se posti uzastopno šest dana ili da se posti dan po dan razdvojeno. Bitno je da taj post bude nakon napaštanja obaveznog posta. Čovjek koji treba da naposti određene dane iz ramazana, dat će prednost napaštanju nad dobrovoljnim postom u mjesecu ševvalu.''
A Allah najbolje zna.
Centru za fetve koji djeluje u sklopu web sajta islamweb.net postavljeno je pitanje: ''Je li dozvoljeno postiti šest dana u ševvalu neposredno nakon Bajrama ili je obaveza sačekati prolazak trećeg dana Bajrama?'', na što su odgovorili: ''Imam Muslim zabilježio je predaju od Allahovog Poslanika: ''Ko isposti mjesec ramazana, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, kao da je postio cijelo vrijeme.'' Imam Nevevi u komentaru Muslimovog Sahiha rekao je: ''Učenjaci naše pravne škole smatraju da je prioritetnije i bolje da se posti šest dana uzastono i neposredno nakon Bajrama, a ako bi ih postio rastavljeno ili odgodio do kraja mjeseca, postigao bi obećanu nagradu, jer se i na to odnosi termin '...a potom to poprati sa šest dan u ševvalu.'“
Allah najbolje zna.

4-Da li je obaveza postiti uzastopno šest dana
Velikom broju učenjaka postavljeno je pitanje o načinu pošćenja ove nafile: Da li je obaveza da se šest dana posti uzastopno ili je dozvoljeno da se razdvoje, pa su odgovorili da treba požuriti sa postom, i da je najbrži način da se isposte zajedno, ali da to nije obaveza, dakle dozvoljeno je da se dani posta razdvoje u toku mjeseca ševvala.
Šejhu Ibn Bazu postavljeno je sljedeće pitanje: ''Je li obaveza da post šest dana u ševvalu bude uzastopan ili je dozvoljeno da se dani posta rastave tokom mjeseca?'', na što je odgovorio: ''Post šest dana mjeseca ševvala je propisan ibadet – sunnet Allahovog Poslanika. Dozvoljeno ga je postiti uzastopno ili razdvojeno, zato što je Allahov Poslanik to pitanje spomenuo u formi općenitog propisa, ne određujući način na koji se treba postiti, tj. uzastopno niti razdvojeno. Kazao je Allahov Poslanik: ''Ko isposti mjesec ramazana, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, kao da je postio cijelo vrijeme.'' (Hadis je zabilježio imam Muslim u svome Sahihu)

5-Napaštanje ševvalske nafile
Post u mjesecu ševvalu je nafila – dobrovoljni ibadet koji je vremenski ograničen na mjesec ševval. Onaj ko isposti u velikom je dobru, a onaj ko to ne učini, bez obzira da li to bilo iz opravdanog razloga, njemu nije propisano da napašta šest dan ševvalske nafile, pa makar duži niz godina prakticira taj ibadet.
Kada je šejh Bin Baz upitan o napaštanju šest dana mjeseca ševvala, kazao je: ''Post šest dana u ševvalu je sunnet, a ne obaveza. To potvrđuju riječi Allahovog Poslanika: ''Ko isposti mjesec ramazana, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, kao da je postio cijelo vrijeme.'' (Hadis je zabilježio imam Muslim u svome Sahihu) Spomenuti hadis također ukazuje na to da je dozvoljeno da se ti dani poste uzastopno, a i rastavljeno, zbog općenitosti ove forme. Požurivanje sa ovom nafilom je preporučeno, zbog riječi Uzvišenog Allaha: ''A požurio sam k Tebi, Gospodaru moj, da budeš zadovoljan.'' (Taha, 84) Spomenuti ajet kao i drugi hadisi Allahovog Poslanika ukazuju na pohvalnost požurivanja sa dobrim djelima. Dakle, nije obaveza da čovjek svake godine posti šest dan au ševvalu, ali je ustrajnost u tome preporučena. Allahov Poslanik je kazao: ''Allahu su najdraža djela ona u čijem činjenju ustraje njihov sahibija, pa makar bila i malehna.' (Buharija i Muslim)
Nije propisano napaštanje ove nafile nakon što završi mjesec ševval, zato što je to sunnet čije je vrijeme prošlo, bez obzira da li ostavljanje posta bilo zbog opravdanog razloga ili ne.“
A Allah najbolje zna.

6-Spojiti namjeru u postu šest dana ševvala i napaštanju propuštenih dana ramazana
Čitajući fetve islamskih učenjaka nalazimo da su smatrali da nije dozvoljeno da čovjek posti u ševvalu sa namjerom napaštanja ramazana, spajajući u tom istom postu i namjeru posta šest dana u mjesecu ševvalu. Onaj ko posti ševval, ne može u taj post ''ugraditi'' i napaštanje ramazanskog posta. Svaki od ta dva posta treba se postiti zasebno.
Pitanje: S obzirom na to da je pohvalno postiti šest dana ševvala nakon mjeseca ramazana, zanima me da li žena može postiti šest dana ševvala dobrovoljnog posta a da u isto vrijeme time namjerava napaštanje propuštenih dana mjeseca ramazana?
Odgovor: Nije dozvoljeno da osoba koja treba napostiti određeni broj dana ramazana posti šest dana ševvala, a istim postom namjerava i napaštanje posta iz ramazana, već je obavezna da naposti propuštene dane ramazana, a zatim da posti šest dana ševvala, ako to bude željela, prije nego što završi mjesec ševval. (Fetve Stalne komisije: fetva broj 11663, 10 tom, str. 354)
Šejh Usejmin je kazao: ‘'Onaj ko posti dan Arefata, ili dan Ašure, a dužan je napostiti određen broj dana ramazana, njegov post je validan. Ako bi posteći ove dane namjeravao i napaštanje ramazanskog posta, postigao bi dvije nagrade; nagradu arefatskog posta ili nagradu posta dan Ašure sa nagradom napaštanja ramazanskog posta. Ovo je u slučaju kada je u pitanju opći post koji se ne vezuje za ramazan. A što se tiče posta šest dana mjeseca ševvala, ti dani se vezuju za mjesec ramazan i ne poste se osim nakon što se naposte propušteni dani ramazana, a osoba koja bi postila te dane prije napaštanja ramazana, ne bi postigla spomenutu nagradu, zbog riječi Allahovog Poslanika: ''Ko isposti mjesec ramazan, a potom to poprati sa šest dana u ševvalu, kao da je postio cijelo vrijeme.'' Poznato je da se za onoga ko nije napostio propuštene dane ramazana, ne može kazati da je postio mjesec ramazan sve dok ne naposti izostavljene dane.''

7- Spojiti nijjet u postu bijelih dana i šest dana ševvala
Islamski učenjaci smatrali su da ne postoji zapreka da čovjek spoji namjeru u postu šest dana ševvala i postu bijelih dana.
U odgovoru na to pitanje šejh Muhammed Salih Munedžid kazao je: ''Pitao sam šejha Bin Baza za ovo pitanje, pa je kazao da je to dozvoljeno. Naime, osoba koja bi tako postupila, ustvari je postila i šest dana kao što je postila i bijele dane, a Allahova milost je ogromna. Šejh Muhammed Salih Usejmin, u odgovoru na ovo pitanje, kazao je: ''Sa osobe koja posti šest dana u ševvalu spada post bijelih dana, bez obzira da li ih postio u vrijeme bijelih dana, prije ili poslje, zato što se u tom slučaju za njega može kazati da je postio tri dana u svakom mjesecu. Aiša, r.a., kazala je: ''Allahov Poslanik postio bi u svakom mjesecu po tri dana, ne obraćajući pažnju da li je to na početku, u sredini ili na kraju mjeseca.'' To pitanje identično je pitanju klanjanja potvrđenih sunneta prije obaveznog namaza zajedno sa nijjetom tehijjetul-mesdžida. Ako bi čovjek ušao u džamiju i klanjao potvrđene sunnete prije obaveznog namaza, ne bi trebao posebno klanjati tehijjetul-mesdžid.''
A Allah najbolje zna.

8- Ženin post šest dana ševvala bez muževe saglasnosti
Propis posta šest dana ševvala u osnovi se ne razlikuje od ostalih dobrovoljnih vrsta posta, kada je ženi obaveza da za dobrovoljni post traži saglasnost – dozvolu muža.
Uvaženom učenjaku današnjice Muhammedu Salihu Munedžidu postavljeno je pitanje: ''Da li je žena obavezna da traži dozvolu od muža za post šest dana ševvala'', na koje je odgovorio: 'Ženi nije dozvoljeno da posti dobrovoljni post osim sa dozvolom svoga muža. Ako joj muž to ne dozvoli, njoj nije dozvoljeno da posti, osim u slučaju kada je muž musafir – putnik, kada je njoj dozvoljno da posti šest dana ševvala i druge vrste dobrovoljnog posta sve dok je on na putu. Međutim, ako je muž kod kuće, ženi nije dozvoljeno da posti osim sa njegovom dozvolom, zbog hadisa koji govore o tom pitanju.''
A Allah najbolje zna.

9-Može li žena postiti šest dana ševvala a nije napostila propuštene dane ramazana
U pogledu ovog pitanja islamski učenjaci zauzeli su oprečne stavove: jedni su to smatrali dozvoljenim, a drugi zabranjenim (kao što se dalo indirektno vidjeti iz prethodnih fetvi šejha Bin Baza i šejha Usejmina). Najpreče je da osoba koja treba napostiti ramazanski post počne sa napaštanjem ramazanskog posta, međutim ako bi počela sa postom šest dana ševvala – iz razloga što napaštanje može učiniti tokom godine, a mjesec ševval ako prođe sa njim je prošla i spomenuta nagrada – nadati se da će dobiti spomenutu nagradu.
Uvaženom učenjaku današnjega doba, doktoru Halidu ibn Abdullahu el-Muslihu, jednom od najvećih učenika šejha Usejmina – koji je i zet šejha Usejmina, postavljeno je sljedeće pitanje:
''Ako bi žena željela da posti šest dana ševvala, a nije napostila propuštene dane ramazana, da li je preče da napašta propuštene dane ili je dozvoljeno da posti šest dan aševvala a nakon toga da napašta propuštene dane ramazana?
Odgovor:
''U pogledu pitanja posta nafile prije napaštanja ramazanskog posta, učenjaci imaju dva stava:
Prvi: Dozvoljeno je postiti nafilu prije napaštanja ramazana, i to je stav većine islamskih učenjaka – džumhura, neki su to dozvolili općenito a neki su to smatrali dozvoljenim suz pokuđenost. Učenjaci hanefijske pravne škole smatrali su općenito dozvoljenim posšćenje nafile prije napaštanja ramazana, zato što napaštanje nije obavezno odmah, već je to obaveza koja se može odgoditi (vadžib muvesea), a po jednom rivajetu i imam Ahmed je zastupao taj stav.
Učenjaci šafijske i malikijske pravne škole smatrali su da je to dozvoljeno uz pokuđenost, zbog toga što se na taj način čovjek okupira nafilom u odnosu na napaštanja posta koji je obavezan.
Drugi: Da je zabranjeno postiti dobrovoljni post prije napaštanja ramazanskog posta, i to je stav hanbelijske pravne škole.

Ispravno je mišljenje onih koji smatraju da je to dozvoljeno, zato što vrijeme napaštanja nije ograničeno, a stav da je vrijeme napaštanja ograničeno i da je dobrovoljni post prije napaštanja neispravan, jeste stav za koji treba dokaz, a takav dokaz ne postoji...''

A Allah najbolje zna.

islam nur
16-09-10, 21:08
Треба ли мажот да и кажува на жената каде ги троши парите?

Бисмилахх

Драг брате во исламот,благодарам за твоето прашање,со кое се изразува твојата грижа за да имаш (ист поглед) вистинско видување во учењето на исламот.Аллах им наредува на Муслиманите да ги упатуваат луѓето кон знаење,и самите себеси добро да се запознаат за учењето на Исламот за сите аспекти од животот.

Врската меѓу мажот и жената треба да биде основана на љубов,нежност,соработка и взаемно почитување.Според Исламското учење мажот и жената се комплетно независни во финансиите еден со друг и улогата на мажот е да троши на фамилијата од неговите финансии.

Иако тој не е задолжен да ја информира жената,за тоа каде ги троши остатокот од својата заработувачка,препорачано е тоа да се направи од сочуство и заемната соработка и почит.Во одговорот на прашњето Dr.Monzer Kahf познат економист и советник додава:

Драг брате факт е дека тој заеднички живот е живот на љубов,соработка и взаемно почитување и прилагодување.Ако некој сака да инсистира на легално објаснување и граница секое взаемно прилагодување и соработка доаѓа надвор од прашањето.

Оваа знаеш дека ние единствено ќе се надеваме на легалност кога не успева прилагодувањето помеѓу нив.

Легалното на ова е дека мажот и жената се комплетно независни еден од дриуг и никој не бара да биде информиран или консултиран другиот за тоа што прави,или како прави и никој од нив нема право да каже или да биде информиран.Овде секако треба да се знае дека од мажот се бара да троши на фамилијата (жената и децата) доволно(прилично) и разумно во зависност од мерката на неговиот буџет и моќност,додека од жената не се бара да троши за нејзините потреби или за потребите на децата и куќата.Исто така и еминантниот муслимански научник Шемк Абдел Кахалик Хасон Аш Шараев додава:

Мажот е задолжен единствено да троши пари на неговата жена и нејзините потреби и потребите на куќата,во зависност од финансискиот капацитет на мажот и стандардите на живеење на личноста.

Аллах рекол:Оној кој има богатство свое,а оној кој имотот му е ограничен нека троши од онаа што му го одредил Аллах.Аллах никого не оптоварува над можноста негова.По тешкотијата Аллах дава леснотија.

Па така ако мажот троши на својата жена и на фамилијата доволно,тогаш тој ја исполнува својата обврска и после тоа тој не е обврзан да и каже на својата жена за тоа што прави со својата заработувачка.Ако чува дел од заработувачката или троши на своите родители или на некој од роднините или дава дел од заработувачката за патот на Аллах,тогаш тој не обврзан да и каже на жената за тоа.

Dr.Monzer Kahf

Muslim Sister
25-09-10, 20:40

Дова и потирање на лицето после неа ?

Прашање: Ес селаму алејкум!
Ме интересира како да се постапи и клања со џемаат кај кој увидов некои постапки за кои што не сум сигурна дека се правилни.Наиме,во една прилика на одење на теравија забележав дека сите ги потираат лицата со рацете после предавање на селамот како и да ги дигаат рацете и повторуваат „АМИН“ додека имамот дови.Слушнав дека тоа е погрешно,но незнам дали тоа е точно.Ако е,како да постапам јас во такви ситуации?

Одговор: Ве Алејкум селам
Потирање со рацете на лицето сеедно после намаз или после довење со кренати раце не е пренесено ниту во еден веродостоен хадис.А хадисот во кој дошло дека Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алејхи ве селлем,кога ќе ги подигнел рацете во прилика на довење не би ги спуштил се додека не го потирел со нив своето лице.
(1),овој хадис е мункер (многу лош) како што за таков го отценува Ебу Давуд и Ебу Хатим
(2) Во сенедот на ривает од Тирмизи Хамад ибн ’Иса Ел-Џухени околу кој се согласни и научницие дека е слаб.
(3)Имам Малик го негирал потирањето на лицето после довење,а Суфијан Севри го презирал,имам Ахмед за тоа нема ништо слушнато, а имам Бејхеки она што е пренесено го отценува како слабо.А шејх Албани и хадисот кој го забележува Тирмизи и хадисот кој што го забележува Ебу Давуд ги отценува за многу слаби.
(4) Исто така, Албани додава дека не е исправен ставот овие два хадиси не се подржани еден со друг поради големата слабост во сенедот.Така да потирање на лицето после довење со дигнати раце не е пропишано.
А што се однесува на Амин во прилика на заеднички зикр и едното и другото ( Изговарање Амин и заеднички зикр) се новотарија,Зошто тоа не е пренесено од Пратекикот ,саллалаху алејхи ве селлем,ниту од асхабите ниту од селефиите на овој уммет.Правилно е секој клањач за себе да зикри после клањањето на фарзот. Ве биллахи тевфик.

(1)Ебу Давуд (1485) од ибн Абаз и Тирмизи (3386)од Омер,радијаллаху анхум,
(2)Ел-’Ллел (2/351).
(3) Техзифул-кемал (7/281).
(4) Ирваул-галил (433 и 434).

Abi
25-09-10, 21:07
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови

Бисмилахх

Прашање:

Дали е дозволено да се кланја позади имам кој кланја брзо, така да не се смирува при извршуванје на намаските рукнови?

Одговор:

Една од намаските рукнови-фарзови,е целосна смиреност на рукновите,на кијам,правенје руку,сеџде,измеѓ две сеџди.
Оној кој потполно не се смирува при извршуванје на овие рукнови,неговиот намаз не е валиден,а со самото тоа не е вреден намазот ни на оние кои клаљјаат позади него.

Должност е на оние кои тоа го приметиле да му докажат на тоа,ако го прифака-фала на Аллах,а ако не го прифака,должност е да не се клања позади него,и неговиот случај треба да се пријави кај одговорната институција согласно по можностите,како би се заменила тоа лице со друго лице кои ги знае намаските прописи.

(Фетве Сталне комисије:фетва број 1433,7том,стр.90)
Еве видео запис за на оваа тема.
"[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]"><param

miskin
27-09-10, 07:07
mislam deka mnogu pati e ukazano deka na ovoj forum samo se plasiraat gotovi fetvi bez recenzija i cenzura i bez nekoj da gi pogledne drugite stavovi na ulemata vo vrska so taa fetva. Mnogu e lesno da se kopira ili preveduva bez prethodno znaewe na sherijatskite dokazi i stavovoite na ulemata okolu niv. Vo ime na vistina i ridaen lillah go plasiram ova vo vrska so potiranje na liceto posle dova. Se izvinuvam sto e na bosanski>

Nakon što smo ukazali kur’ansko-sunnetskim argumentima utemeljenost i vrijednost dove, obratimo pažnju na naše aktuelno pitanje. Naime, učenjaci fikha potvrđuju utemeljenost potiranja lica rukama nakon dove. Kaže se da je simbolika u tome da doveći podignutih ruku, kao da očekujemo spuštanje milosti. Pošto se milost spusti, rukama kao punim milosti potiremo lice najpočastvovaniji dio našeg tijela.
U djelu Hašijetu Šernilali ’ala dureri-l-hukkam, jednom od izvora hanefijskog fikha, u poglavlju koje opisuje namaz, zikr i dovu, o čemu postoji šerijatsko utemeljenje, kaže se: „pohvaljeno je klanjaču da ih izvršava“, a na istom mjestu se navodi da se dova treba okončati ajetima:
سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
„Veličanstven je Gospodar tvoj, Dostojanstveni, i daleko od onoga kako Ga predstavljaju oni! i mir poslanicima. I hvaljen neka je Allah, Gospodar svjetova! (es-Safat, 180,181,182).
Ovakav stav, o učenju pomenutog ajeta na kraju namaza, bazira se na preporuci Ali bin ebi Taliba, r.a., koji je rekao: „Ko bude želio da mu djela budu mjerena najvećom mjerom na Sudnjem danu, neka mu uvijek poslednje riječi kada ustane sa svakog sijela budu : سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
i neka na kraju potre svoje lice rukama.“ Slične riječi se prenose od ibn Abbasa, r.a., koji je rekao- rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: „Kada moliš Allaha, moli ga unutrašnjošću svojih šaka a ne njihovom spoljašnjošću, a kada završiš, potari njima svoje lice.“5
U malikijskoj literaturi, u djelu El-Fewakihu-diwan, šejh Tefravi kaže: „I pohvaljeno je da nakon toga, (učenja dove) lice potare rukama, kako je činio Poslanik, s.a.v.s.6
Od učenjaka Šafijskog mezheba, imam Nevevi, r.a., uopšteno govoreći o adabima (pohvaljenim stvarima) prilikom dove, pominje i potiranje lica rukama. To pominje u svojoj knjizi el-Medžmu’ gdje kaže: „Od adaba dove je da se ona čini na odabranim mjestima, u odabranim trenucima, okretanjem prema kibli, podizanjem ruku i potiranjem lica rukama nakon dove, kao i spuštanjem glasa na nivo između učenja naglas i šaputanja".7
Imam Nevevi u ovom dijelu jasno i nedvosmisleno ističe da je potiranje lica rukama nakon dove mendub (poželjno), kako od njega prenosi šejhul-islam Zekerijja el-Ensari, r.a., kao i šejh Hatib eš-Širbini, r.a.8 Od fakiha Hanbelijskog mezheba, imam allameh el-Behuti kaže: „Zatim bi (Poslanik, s.a.v.s.) ovdje potirao lice rukama, tj., nakon kunut dove, kao i van namaza kada bi činio dovu.“ 9

Svakako da ovakvi stavovi fakiha iz različitih mezheba nisu mogli nastati kao rezultat njihovog neutemeljenog razmišljanja i rezonovanja, već su bazirani na vjerodostojnoj, utemeljenoj praksi Poslanika, s.a.v.s. Od Omera, r.a., se prenosi da je rekao: „Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi pružio ruke u dovi, ne bi ih vratio, sve dok njima ne bi potro lice.“10
Hafiz ibn Hadžer el-Askalani, r.a., u svom djelu Bulugu-l-meram kaže: „Ovaj hadis bilježi Tirmizi, a ima hadisa koji ga potvrđuju, kao što je hadis ibn Abbasa, kog bilježi ebu Davud i drugi. Svi ovi hadisi impliciraju da se radi o hasen hadisu.“ 11 (Hasen hadis znaci da je dobar i prihvatlif)
Šejh San’ani u Subuli-selam-u, kaže: „U njemu je dokaz da je utemeljeno potiranje lica rukama nakon okončanja dove. Od ibn Abbasa se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Nemojte zastirati zidove; onaj ko pogleda u knjigu (pismo) svog brata bez njegove dozvole, doista je pogledao u Vatru; molite Allaha unutrašnjošću svojih šaka a nemojte Ga moliti njihovom poleđinom, a kada završite,potrite njima svoja lica.“ Kaže ebu Davud: „Ovaj hadis se navodi iz više pravaca od Muhammed bin Ka’ba. Svi su slabi, a ovaj je najjači od njih.“ 12 Šejh Dželalu-din es-Sujuti, r.a., prenosi od šejhul-islama ebul-Fadl ibn Hadžera da je o gore pomenutom hadisu rekao: „Ovaj hadis je hasen“. 13 Od Jezid bin Seida se prenosi da bi Poslanik, s.a.v.s., kada bi dovio podigao ruke i njima potro lice.“ 14

Takođe, ashabi Allahova Poslanika, s.a.v.s., su podizali ruke u dovi i njima nakon dove potirali lica, kako prenosi imam Buhari u El-Edebul-mufred, u poglavlju o dizanju ruku u dovi. Buhari prenosi postupak ibn Omera i ibn Zubejra, r.a., pa kaže: „Pripovijeda Ibrahim bin Munzir, da mu je Muhammed bin Fulejh rekao: obavijestio me moj otac, od ebu Nu’ajma – Vehba da je rekao: Vidio sam ibn Omera i ibn Zubejra da čine dovu i potiru dlanovima lica“.15
Interesantno je, a ide u prilog vjerodostojnosti ovog predanja da od Muhammed bin Fulejha i Fulejh bin Sulejmana imam Buhari prenosi hadise koje bilježi u Sahihu, što je dokaz više o pouzdanosti prenosilaca ove predaje. Imam Sujuti prenosi u Feddu-l-Wi’a, od Hasan el-Basrija, r.a., da je potirao lice rukama nakon dove. Kaže el-Ferjabi: Pričao nam je Ishak bin Rehavijeh, da ga je obavijestio Mu’temer bin Sulejman da je rekao: „Vidjeli smo ebu Ka’ba kako čini dovu podignutih ruku, a kada je završio, obrisao je njima lice.“ Rekoh mu: „Koga si vidio da tako čini?“ On odgovori: „Hasan bin ebi Hasana“. (Lanac prenosilaca ovog hadisa je džejjid – pouzdan).

Što se tiče izjave Izz bin Abdusselama, da lice ne potire nakon dove niko osim neznalica – na ovu izjavu je odgovorio imam Bedruddin Muhammed bin Abdullah ez-Zerkeši u djelu El-Ezhijetu fil-ed’ijeti , riječima: „Što se tiče riječi ’Izz bin Abdusselama, u Fetawa Mosulijjeh (Mosulske fetve), da je potiranje lica rukama u dovi novotarija, koju praktikuju samo neznalice – moguće je da hadisi koji govore o potiranju lica rukama nisu doprli do njega.“16I ako u pojedinim od hadisa iz ove kategorije ima slabosti, ipak njihova brojnost ukazuje na čvrstinu vjerodostojnosti.
Nakon svega izloženog, iz brojnosti predaja, vidimo da utemeljena tradicija ovih u praktikovanju pojedinih ibadeta nije neutemeljena novotarija, kako tvrde oni koji odbijaju potirati lice rukama nakon dove. Na kraju, radi se o sporednom pitanju, oko kojeg se muslimani vjernici ne moraju složiti, ali se moraju poštovati. Svakako da nije vid poštovanja ako brata muslimana koji drugačije misli ili postupa prozivamo novotarom i zabludjelim, a Allah ja Najveći i On Uzvišeni najbolje zna!

6 El-Fewakih, 2/335
7 Nevevi u Medžmu’, 4/487
8 Pogledaj: Esna-l-metalib, 1/160; Mugni-l-muhtadž, 1/370
9 Šerhu Munteha-l-iradat, 1/241. Pogledaj još: el-Ittisaf, 2/173; Kešfu-l-Kana’ah, 1/420.
10 Tirmizi u Daw’at, poglavlje o dizanju ruku u dovi, hadis br. 3386; Hakim u Mustedreku, 1/719, hadis br. 1967.
11 Pogledaj: Subulu-selam šerhu bulugil-meram, 2/709.
12 Ebu Davud, u Sudžudu-l-Kur’an, 1485, takođe: ibn Madžeh, u Du’a, poglavlje o dizanju ruku u dovi, 3866; Hakim u Mustedreku, 1/719, hadis br. 1968; Bejheki u Sunenu-l-kubra, hadis br. 3276.
13 Feddu-l-wi’a, str. 74.
14 Ahmed u Musnedu, 4/221, hadis br. 17972; ebu Davud u Sudžudul-Kur’an, 1492
15 Buhari, el-Edebul-mufred, 214.
16 Pogledaj djelo šejha Bekr ebu Zejda, o potiranju lica nakon dove, str.25.

Muslim Sister
27-09-10, 12:28
mislam deka mnogu pati e ukazano deka na ovoj forum samo se plasiraat gotovi fetvi bez recenzija i cenzura i bez nekoj da gi pogledne drugite stavovi na ulemata vo vrska so taa fetva. Mnogu e lesno da se kopira ili preveduva bez prethodno znaewe na sherijatskite dokazi i stavovoite na ulemata okolu niv. Vo ime na vistina i ridaen lillah go plasiram ova vo vrska so potiranje na liceto posle dova. Se izvinuvam sto e na bosanski>

Почитуван брате многу добро од твоја страна,Аллах да те награди ете даде друга фетва што е спротивна на таа погоре,тие фетви не сме ги донесле ние и не сме виновни што улемата се разминала по многу прашања, не само по ова, така да секоја фетва или цврст доказ за нас е добредојден,а не се стремиме кон тоа кој која фетва да ја прифати тоа е лично твој избор,сепак ќе ги замолам по упатените и запознати со оваа проблематика,да ни објаснат малку повеќе која фетва е подобро да се следи.

DAIJA
27-09-10, 15:01
mislam deka mnogu pati e ukazano deka na ovoj forum samo se plasiraat gotovi fetvi bez recenzija i cenzura i bez nekoj da gi pogledne drugite stavovi na ulemata vo vrska so taa fetva. Mnogu e lesno da se kopira ili preveduva bez prethodno znaewe na sherijatskite dokazi i stavovoite na ulemata okolu niv.

Токму така.
Не е лесно да се копира, а сепак уште полесно да се згреши или нешто да се изостави. Како во твојов случај. Не велам дка е намерно, па затоа би те замолил да ни ги дадеш фуснотите кои недостасуваат, од број 1 до број 5.

Со фуснотите полесно се доаѓа до став за исправност или неисправност.

efendija
28-09-10, 22:54
Токму така.
Не е лесно да се копира, а сепак уште полесно да се згреши или нешто да се изостави. Како во твојов случај. Не велам дка е намерно, па затоа би те замолил да ни ги дадеш фуснотите кои недостасуваат, од број 1 до број 5.

Со фуснотите полесно се доаѓа до став за исправност или неисправност.

Погледни на следниов линк:

Братот вероватно оттаму пренесол.

efendija
28-09-10, 23:02
Почитуван брате многу добро од твоја страна,Аллах да те награди ете даде друга фетва што е спротивна на таа погоре,тие фетви не сме ги донесле ние и не сме виновни што улемата се разминала по многу прашања, не само по ова, така да секоја фетва или цврст доказ за нас е добредојден,а не се стремиме кон тоа кој која фетва да ја прифати тоа е лично твој избор,сепак ќе ги замолам по упатените и запознати со оваа проблематика,да ни објаснат малку повеќе која фетва е подобро да се следи.

Така е сестро, Аллах да те награди. Рекапитулацијата која ја даде е наместо и исправна, бидејќи како што велиш ти не напиша ништо од своја глава туку пренесе фетва од алими кои што истражувале за ова прашање. Навистина имаме спротиставени мислења по ова прашање но основата е дека тоа не е Бидат, бидејќи се темели на одредени хадиси за кои хадиската улема дала доста проценки и ги истражувала истите низ хадиските збирки.

Она што треба да ни служи како заклучок е дека не постои силна препрека која што може целосно да ги дерогира погоре спомнатите хадиси во постот на братот Мискин, како што не постои ниту автентично предание и заклучок де факто дека тие се 100 % мутеватир хадиси.

Значи, може и едното и другото. Во наши прилики, треба да се внимава на средината во која што живееме и начинот на клањање намаз.

efendija
28-09-10, 23:10

За да не бидам погрешно сфатен ќе истакнам дека она што го пренесе братот Мискин се однесува за Довата и нејзините прописи како одделен дел од намазот.

Инаку веродостојните докази кажуваат дека Пратеникот с.а.в.с. никогаш не го завршувал намазот на начинот на кој тоа ние го правиме.

Muaz al Islam
06-11-10, 16:42
Дали би било пожелно подобро Кога имамот уци Куран во намаз на Глас Да уци по редослед.
Пр на прв рекат уци Суре Кевсер, а на Фториот рекат Ихлас.
Зашто еднаш еден Имам уцеше суре Хумезе а потоа Текасур
Дали стои некаде како би било подобро.
Еселаму Алејкум

DAIJA
07-11-10, 01:38
Дали би било пожелно подобро Кога имамот уци Куран во намаз на Глас Да уци по редослед.
Пр на прв рекат уци Суре Кевсер, а на Фториот рекат Ихлас.
Зашто еднаш еден Имам уцеше суре Хумезе а потоа Текасур
Дали стои некаде како би било подобро.
Еселаму Алејкум

Имамот Невеви во својата книга „Адаби на учење на Куранот“ вели дека тој редослед треба да се запазува, но дека тоа не е облигативно.:fatwa::вслм:

Muaz al Islam
07-11-10, 13:20
Имамот Невеви во својата книга „Адаби на учење на Куранот“ вели дека тој редослед треба да се запазува, но дека тоа не е облигативно.:fatwa::вслм:
Allah neka te nagradi brate DAIJA za odgovorot.
Eselamu Alejkum

denis-islam
07-11-10, 14:39
prasanje:dali mesoto na kamilata i zajackoto meso e zabraneto za muslimanite ve molam sto poskoro i pobrz tocen i verodostoen odgovor seljamu alejkum

bekim
07-11-10, 16:02
a.s. brat, ne e zabraneto i jadi si slobodno, halal se, a ako imas vikni me i mene i dvajcata da sa nagostime.

Kul_Allahu_Ekber
07-11-10, 18:18
Halal e mesoto od kamila ama abdesot se gubi, toj sto jade meso od kamila,abdes nema.treba povtorno da zeme.:selam:

Burak
07-11-10, 18:40
Halal e mesoto od kamila ama abdesot se gubi, toj sto jade meso od kamila,abdes nema.treba povtorno da zeme.:selam:

Мислам дека има различни мислења по ова прашање.Мислев на абдестот.

Kul_Allahu_Ekber
07-11-10, 18:42
Mozebi. ja kako sum citala,taka pisam i taka znam deka nema abdes onoj koj ajde meso od deva.Allahu Alem:selam::allah: neka te nagradi

DAIJA
08-11-10, 15:57
Kolku sto mie mene poznato, mesoto na zajak spagja vo grupata na mesa koi sto pod znak prasalnik.Primer;Zosto pripadnicite na selefizmot izbegavaat da jadat meso od zajak?!

I dvete zivotni se halal. Ne sum procital nekoj hadis koj ova go zabranuva.

A za tvojov komentar, :смешкање:haha, me potseti koga ziteli od edno selo me prasaa nesto slicno: Zasto dervisani ne jedu zeca i bjezu od zeсa? / Зошто дервишите не јадат зајак и бегаат од зајакот?:смешкање::смешкање::forgive:

Прв пат чув тогаш за тоа, како и ова што ти сега го пишуваш. Ајде, баш ме интересира, да се насмевнеме заедно!:дада::смешкање:

Hadzera
10-11-10, 17:19
Dali ti znaes sto znaci zborot BONTON?!Sigurno ne,zosto da znaese sigurnonemase da postapis kako sto postapi,a toa e deka me navredi so takvi zborovi koj sto dosega nikoj pred tebe ne go napravi,a da pri toa ne razmisluvajki deka na nekogo mozes da mu gi povredis cuvstvata.Bravo.
SubhaAllah, brate, da ne ziveesh ti dosega vo nekoe stakleno zvono, pa bese zashtiten od site navredi, omalovozuvanja, sto, veruvam site gi imaa doziveano vo svojot zivot. Siguren li si deka do sega nikoj vaka te nama navredeno, ili e ova samo dobro smislena prestava, zatoa sto ne gledam deka nesto posebno te navredija, osven mala shega od strana na bratot. Ako vece ni shegite ne gi razbirate navistina e zalno. Dali znaes vo koj slucaevi Pratenikot, s.a.v.s. se sheguval, samo koga vo shega ja kazuval I vistinata, a bratot Daija ti kaza vistina, ne kaza laga vo vrska so toa deka zajackoto meso e hallal.

No sepak eve ke ti kazam sto tocno znaci toj zbor.gest na dobro odnesuvanje sprema covekot kade sto vo nego spagja karakterot(ahlakot),principielnosta,dostoinstvoto, pristojnosta i drugite osobini koj sto coveka go pravat covek,primeren vo site oblasti na opstestvoto a pogotovo vo islamot koj sto e i vodic za dobroto odnesuvanje.Ti siguren sum deka tie osobini gi nemas odnosno nisto od toa nemas sto go navedov,a se narekuvas super moderator.Smesno i za zalenje si.
E ova e vece navreda, I bi ti rekla da se plashish od Allah, I da gi smirish strastite, zatoa sto ova sto si go pishal e za zalenje, I ne e smeshno voopsto!

No pred da ti odgovoram na tvojot cinizam sto so voodusevenost i bi rekol deka si gord so toa sto si go napisal
Kako mozes za covek sto ne go poznavash da kazes deka e cinicen I goredeliv, zalno e ova sto si go kazal, zatoa sto vece stanuvash vidovit I znaes koj kakvi custva ima od drugata strana na tastaturata.

dozvolimi da ti kazam deka jas ne se zacleniv vi i.c(forumov)za da sobiram poeni,tuku od ednostavna pricina zasto sto mislev deka go najdov toa sto so godini go barav.
Elhamdulillah ke recam!

A sega kako prvo toa sto ti si se smeel i sigurno uste se smees( se nadevam vo glas),si napravil grev,no dokolku po tebe i drugite postapile kako tebe,znaci ti se zgolemile grevovite
Pak si vidovit!

islamot precizno govori za toa i veruvam deka ti toa dobro go znaes.Toa stosi go napisal e bez osnova i bez argumenti(a jas podolu ke ti dadamdobri i jasni argumenti),a sto se odnesuva do mene jas nikogas ne sum govorel i nema da govoram odnosno komentiram,postiram,repliciram tema i za nestata za koj sto treba da se argumentirani,pa makar bile tie minimalni kako toa sto ti go pravis.
Neznam kakvi argument ti trebaat no ke ti kazam eden hadis:
Enes bin Malik, r.a. rekol: “Vidovme zajak vo divinata I go ulovivme. Posle negovoto podgotvuvanje Ebu Talha go odbra butot I mu go prati na Allahoviot Pratenik,s.a.v.s., koj go primi podarokot.”(Buhari, 9/570, Muslim 1953)
I kakvi drugi arguneti treba da ti se ima.

Kako vtoro ti ne znaes i ne ti e posnato za koj pravec vi islamot jas sum se opredelil(a gi ima poveke pravci),dali vo selefizmot( vehabizmot),sufizmot(tesafuf)ili tarikatot za da podobro me razberes ili pak vo sosema dru pravec,a me napagjas za toa sto ne znaes.Dali ti znaes sto sum jas po nacionalnost.Ne znaes i sigurno toa ni malku ne te interesira.Albanec,turcin, bosnjak,germanec,francuz ,englez,od se po nesto sum zatoa sto site jazici gi govoram,a toa sto e najvazno e deka islamot megju ovi drzavi i megju ovie jazici za mene e ogromno zadovolstvo koga gledam kako se pocituva ipraktikuva,a ti povtorno me napagjas za toa sto ti ne znaes.
Nikoj nisto ne te napadna, I nikoj nisto ne ti spomna sto si , I koj si, nitu pak nekoj go interesira toa, se dodeka se pridrzuvash za pravilata na ovoj forum. A toa kolku jazici znaes, I sto si po nacionalnost, ama bash ic ne ne interesira, za nas e najvazno da si musliman, ostanato si e tvoe .

Kako treto,tocno e deka nema konkreten hadith za zajakot deka ne se jade
Se jade, ti dadov hadis, I ne go pravi ona sto e halal da bide haram.

ne postoi,no ne postoi nitu hadith deka moze da se jade.Isto taka ne postoi konkreten hadith deka ne smee da se pushi,odnosno da se pushii.Vo dvata slucaja se pravi grev odnosno haram dokolku se sledi kuranot.Pushenjeto e mekru mal grev no neznaci deka za nevodenje griza za samiot sebe nema da snosis odgovornost,koga e vo prasanje zdravjeto i za zborovite koi nekontrolirano izleguvaat od tvojata usta,sigurno deka toa veke nema da bidat mali grevovi,tie kese prenasocat i ke bidat pogolemi vo soglasnost od tezinata na grevovite.
Meshash babi I zabi.
Za zajakot rekov haram i podolu ke vidis zosto toa go rekov.Pomislata na toa e deka potekloto na zajakot e po sestrinska vrska so...
So koj e vo sestrinska vrska? So mackata? Dokolku mislish na ovoj mit, togash bi ti preporacala da prashash nekoj koj ima poznavanje od genetika I da prasash dali se sparuvaat macka(zver) I zajak(glodar). Da ne piseme samo bez vrska nesto.
.me natera da se otkazam jas i istomislenicite od toj vid na meso odnosno od toa zadovolstvo,no za da bide zadovolstvoto uste pogolemo(od toj gore naveden aspekt)eve potvrda,fakt kade ke go kazam slednoto i najvaznoto.Ti sigurno si mislel za domasniot zajak koga velis deka negovoto meso se jade.Da znaes, tuka imas pravo,bidejki imas potpolna kontrola vrz zajakot,i koga ke vidis deka zajakot nee vo nepozelna sitiacija(menstrualniot ciklus),ti so bismillah kego zakolesh i so bismillah ge go izedes.No zamisli ti ,vo svetot odnosno vo evropa vo site mesarnicikade se prodava mesoto od diviot i domasniot zajak koi sto ne se koleni vo imeto na allah,i se vo situacija kako sto gore spomnav i kade sto ne postojat preduslovi za da gi oznacat standardite i normite za halal(ovdeka mie zborot sa prodavnicite koj sto gi drzat muslimanite sirum svetot)i deka e to teshko izvodlivo,zarem se uste mislis deka zajakot e hallal.No na krajot da go kazam i toa deka,dali po tebe zajacite se cisti od higienska gladna tocka ako se kaze deka nieden zajak nee so bismillah kolen,i i mnogu od toa spagja vo toa shto go navedov,da bidam po precizen se prelieni so necista krv,a ti dobro znas deka vo kuranot e spomnato krvta kako i mrtvoto( pcovisanoto) meso.Vo navedenite momenti se prisutnii ednoto i drugoto.
Ova e vece sosema druga rabota, I ne dokazuva ona sto ti sakas da go dokazesh deka jadenjeto na zajacko meso e haram.

DAIJA
10-11-10, 18:32
Dali ti znaes sto znaci zborot BONTON?!Sigurno ne,zosto da znaese sigurnonemase da postapis kako sto postapi,a toa e deka me navredi so takvi zborovi koj sto dosega nikoj pred tebe ne go napravi,a da pri toa ne razmisluvajki deka na nekogo mozes da mu gi povredis cuvstvata.Bravo.No sepak eve ke ti kazam sto tocno znaci toj zbor.gest na dobro odnesuvanje sprema covekot kade sto vo nego spagja karakterot(ahlakot),principielnosta,dostoinstvoto, pristojnosta i drugite osobini koj sto coveka go pravat covek,primeren vo site oblasti na opstestvoto a pogotovo vo islamot koj sto e i vodic za dobroto odnesuvanje.Ti siguren sum deka tie osobini gi nemas odnosno nisto od toa nemas sto go navedov,a se narekuvas super moderator.Smesno i za zalenje si.No pred da ti odgovoram na tvojot cinizam sto so voodusevenost i bi rekol deka si gord so toa sto si go napisal,dozvolimi da ti kazam deka jas ne se zacleniv vi i.c(forumov)za da sobiram poeni,tuku od ednostavna pricina zasto sto mislev deka go najdov toa sto so godini go barav.A sega kako prvo toa sto ti si se smeel i sigurno uste se smees( se nadevam vo glas),si napravil grev,no dokolku po tebe i drugite postapile kako tebe,znaci ti se zgolemile grevovite.islamot precizno govori za toa i veruvam deka ti toa dobro go znaes.Toa stosi go napisal e bez osnova i bez argumenti(a jas podolu ke ti dadamdobri i jasni argumenti),a sto se odnesuva do mene jas nikogas ne sum govorel i nema da govoram odnosno komentiram,postiram,repliciram tema i za nestata za koj sto treba da se argumentirani,pa makar bile tie minimalni kako toa sto ti go pravis.Kako vtoro ti ne znaes i ne ti e posnato za koj pravec vi islamot jas sum se opredelil(a gi ima poveke pravci),dali vo selefizmot( vehabizmot),sufizmot(tesafuf)ili tarikatot za da podobro me razberes ili pak vo sosema dru pravec,a me napagjas za toa sto ne znaes.Dali ti znaes sto sum jas po nacionalnost.Ne znaes i sigurno toa ni malku ne te interesira.Albanec,turcin, bosnjak,germanec,francuz ,englez,od se po nesto sum zatoa sto site jazici gi govoram,a toa sto e najvazno e deka islamot megju ovi drzavi i megju ovie jazici za mene e ogromno zadovolstvo koga gledam kako se pocituva ipraktikuva,a ti povtorno me napagjas za toa sto ti ne znaes.Kako treto,tocno e deka nema konkreten hadith za zajakot deka ne se jade ne postoi,no ne postoi nitu hadith deka moze da se jade.Isto taka ne postoi konkreten hadith deka ne smee da se pushi,odnosno da se pushii.Vo dvata slucaja se pravi grev odnosno haram dokolku se sledi kuranot.Pushenjeto e mekru mal grev no neznaci deka za nevodenje griza za samiot sebe nema da snosis odgovornost,koga e vo prasanje zdravjeto i za zborovite koi nekontrolirano izleguvaat od tvojata usta,sigurno deka toa veke nema da bidat mali grevovi,tie kese prenasocat i ke bidat pogolemi vo soglasnost od tezinata na grevovite.Za zajakot rekov haram i podolu ke vidis zosto toa go rekov.Pomislata na toa e deka potekloto na zajakot e po sestrinska vrska so....me natera da se otkazam jas i istomislenicite od toj vid na meso odnosno od toa zadovolstvo,no za da bide zadovolstvoto uste pogolemo(od toj gore naveden aspekt)eve potvrda,fakt kade ke go kazam slednoto i najvaznoto.Ti sigurno si mislel za domasniot zajak koga velis deka negovoto meso se jade.Da znaes, tuka imas pravo,bidejki imas potpolna kontrola vrz zajakot,i koga ke vidis deka zajakot nee vo nepozelna sitiacija(menstrualniot ciklus),ti so bismillah kego zakolesh i so bismillah ge go izedes.No zamisli ti ,vo svetot odnosno vo evropa vo site mesarnicikade se prodava mesoto od diviot i domasniot zajak koi sto ne se koleni vo imeto na allah,i se vo situacija kako sto gore spomnav i kade sto ne postojat preduslovi za da gi oznacat standardite i normite za halal(ovdeka mie zborot sa prodavnicite koj sto gi drzat muslimanite sirum svetot)i deka e to teshko izvodlivo,zarem se uste mislis deka zajakot e hallal.No na krajot da go kazam i toa deka,dali po tebe zajacite se cisti od higienska gladna tocka ako se kaze deka nieden zajak nee so bismillah kolen,i i mnogu od toa spagja vo toa shto go navedov,da bidam po precizen se prelieni so necista krv,a ti dobro znas deka vo kuranot e spomnato krvta kako i mrtvoto( pcovisanoto) meso.Vo navedenite momenti se prisutnii ednoto i drugoto.
Selam alejkum pocituvan clenu i dragi brate vo islamot.

Jas voopsto ne upotrebiv cinizam vo mojot odgovor kon tebe,tuku samo ukazav na moeto skromno poznavanje na ovoj propis i dadov uste eden segovit primer od moeto iskustvo po ova prasanje,koj nemase vrska so tvojata licnost koja ne ja poznavam. Sakav samo da dadam uste eden voved kon ovaa tema i da gi poglednam site argumenti.

Jas navistina ne sum imal namera,a moite zborovi toa go potvrduvaat,da te povredam na bilo koj nacin,pa zatoa i ti se izvinuvam dokolku si bil navreden od bilo koj moj zbor ili bukva.

Sega bi sakal da kazam deka i kravjoto meso e haram dokolku ne e halal zaklano,no opstiot propis e deka toa meso e halal i tuka nema dvoumenje. Istovo vazi i za ovie zivotni.

P.s. Privatnite zabeleski ke bidat prefrleni vo LP,kade sto im e mestoto.

DAIJA
13-11-10, 14:05
Халал олсун.
Се случува.
Не е проблем воопшто.
Затоа сме тука да си ги учиме грешките, да се поправаме едни со други одвнатре и однадвор.
Аллах да ни прости, да ни даде искрен нијет и исправни дела! Амин!

Alen
14-11-10, 01:00
Selam alejkum pocituvan clenu i dragi brate vo islamot.

Jas voopsto ne upotrebiv cinizam vo mojot odgovor kon tebe,tuku samo ukazav na moeto skromno poznavanje na ovoj propis i dadov uste eden segovit primer od moeto iskustvo po ova prasanje,koj nemase vrska so tvojata licnost koja ne ja poznavam. Sakav samo da dadam uste eden voved kon ovaa tema i da gi poglednam site argumenti.

Jas navistina ne sum imal namera,a moite zborovi toa go potvrduvaat,da te povredam na bilo koj nacin,pa zatoa i ti se izvinuvam dokolku si bil navreden od bilo koj moj zbor ili bukva.

[QUOTE]Sega bi sakal da kazam deka i kravjoto meso e haram dokolku ne e halal zaklano,no opstiot propis e deka toa meso e halal i tuka nema dvoumenje. Istovo vazi i za ovie zivotni.

Mesoto od Zajakot velis e Halal.
Kaj site Pravci ili samo kaj nekoi?

Alen
14-11-10, 01:01
Abdes se gubi?:razmisluva:
Prv pat slusam za vakvo nesto.

DAIJA
14-11-10, 02:43
Mesoto od Zajakot velis e Halal.
Kaj site Pravci ili samo kaj nekoi?

На кои правци мислиш?

На оние кои почитуваат хадиси или...??:дада:

Alen
14-11-10, 03:33
На кои правци мислиш?

На оние кои почитуваат хадиси или...??:дада:
Hadisi ima kolku sakas... imas razni izdanija.Emeviski,Abasidiski itn a imas i novi izdanija.. Jas te prasav opsto..koi pravci?

Abu Muhammad Amin
15-11-10, 08:53
Hadisi ima kolku sakas... imas razni izdanija.Emeviski,Abasidiski...

...Da...tokmu taka...Rafiditski, Bukvalno: Dzafaritski, Ismailitski, Zaiditski...itk...:)

moonn'star
28-11-10, 15:57
Imam edno prasane i ako e vo moznost da mi odgovori nekoj.Znaeme kako e nacinot na delene na mesoto na kurban vo Kurban Bajram (na 3 dela),megutoa kako treba da se deli mesoto na kurban koj e napravan nijet za nekoja slucka (nova kuka i sl.)

Abu Muhammad Amin
28-11-10, 22:03
Imam edno prasane i ako e vo moznost da mi odgovori nekoj.Znaeme kako e nacinot na delene na mesoto na kurban vo Kurban Bajram (na 3 dela),megutoa kako treba da se deli mesoto na kurban koj e napravan nijet za nekoja slucka (nova kuka i sl.)

Ovaa Fetva gi odgovara inshAllah dvete Prashanja - znachi - Delenje na Kurban za Bajram i delenje na Kurban, koji sto go kla poradi neshto drugo.

Prashanje (Broj 3967):

‎‎Kako treba Mesoto od Udhiyah (od Kurbanot) da se podeli?

‎‎Odgovor:

‎‎Sekoja blagodarnsot mu pripadzha na Allah subahanahu wa Tealá.

‎‎Naredbata, Mesoto od Kurbanot za Donacija da se podeli, se prenesuva vo golem Del na Hadisi, isto taka e dozvoleno neshto od toa zasebe da se chuva i da se jade.

‎‎Buhari i Muslim prenesuvaat, deka `Ā’ischah (radihuAllahu Anha) reche: Nekoji siromashni Familii od vo Pustnata dojdoa za Vreme na Muhammad saws poradi `Id al-Adhā (Kurban Bajram) vo al-Madīnah. Pejhamberot saws reche: Ostavite kaj vas Meso za da vi stignuva za 3 Dena, a toa sto ke vi ostane, da go podelite. Potoa rekoa Ashabiite radihuAllahu Anhum: `O Pratenik Allahov, Ludzehno proizvoduvaat Creva od nivnite Kozhi i gi sobiraat nivnite Masti (znachi tie Dela gi ostavaat za poveche od tri Dena).` Pejhamberot saws na toa gi prasha: `I sto ne je vo red so toa?` Tie rekoa: Pa ti ni zabrana Mesoto posle tri dena da go jademe.` Na toa odgovori saws: Jas vi go zabranav toa poradi Ludzheto, koji sto dojdoa, no sega jadete neshto od toa, ostavite neshto (deponirajte neshto) i dadite neshto za Donacija (za Sadaka).” (Muslim #3643).

An-Nawawi rahimuAllah vo negoviot Komentar na ovoj Hadis reche: „Zborovite „Jas vi go zabranav toa poradi Ludzheto, koji sto dojdoa“ se odnesuva poradi Beduinite koji sto dojdoa vo Madīnah, i poradi toa, za da im se pomogne tuka. „sobiraat“ e vo smisla, deka tie Masta (ili Loj od pod Kozhata na Kurbanite) go sobirale, go topile za da go chuvaat (konzerviraat) za pokasno.

Zborovite “Jas vi go zabranav toa poradi Ludzheto, koji sto dojdoa, no sega jadete neshto od toa, ostavite neshto i dadite neshto za Donacija.” e jasna izjava, deka zabranata da ostavat Meso za tri Dena, neje vishe validna. Dalje ima naredba, eden Del da se jade a drugiot Del da se podeli. Za delot na delenje, koji sto treba da se dade, dodeka Kurbanot e dobrovolen od sebe (od svoja sloboda ili kako sto vikame od Srce), e togash Obligatorno (obavezno) neshto da se podeli, kako sto se prima od nashite Alimi. Se preporachuva (mustahab), naj golemiot Del od Kurbanot vo takov sluchaj da se podeli. (Na Primer ako kolesh Kurban za drugi usnovi nego Kurban-Bajram)

Tie vikaat: Naj malku treba edna tretina da se jade, edna tretina da se dade za kako Podarok i edna tretina da se dade za Donacija (na siromashni). Ima ushte eden drug Vid, koji sto kazuva, deka edna polovina da ostane za sebe (da se jade Doma) a drugata polovina da se dade na siromashni.

Ovie razlichni Vidovi se poradi Iznosot, koj sto e mustahab, preporuchan. Vo vrska na drugite Dela od Kurbanot, e dobro, da se datat tie za Donacija na siromashni Ludzhe. A davanjeto za niv e mustahab (preporuchano) a ne wājib (obligatorno)...Poveche od Alimite go interpretiraat toa (znachi Ajetot 22:28 (“..jadete neshto (sami) od toa..“) taka, kako Ohrabruvanje koje sto izkazhuva deka e dozvoleno. Toj Ajet stigna posle zabranat i dokazuva, deka Zabranata ne vazhi vishe.

Imam Mālik reche: „Nema nikakva Granica, kolku treba da se jade i kolku treba da se dade za Donacija ili kolku treba da se upotrebuva za delenje na Siromashni ili Bogati. Bez razlika, dali se dava toa Kuvano ili ne Kuvano (Kuvano, pripremano Meso). (al-Kāfi 1/424).

„Shafiitite rekoa, deka e mustahab (priporuchano), naj golemiot Del da se podeli od nego (od Kurbanot). Naj malku edna tretina da se jade, edna tretina da se dade za Donacija i edna tretina za Podarok. Dalje vikaat, deka polovinata smee da se jade od Kurbanot, no po korektno e neshto od toa da se podeli.“ (Nayl al-Autār 5/145; al-Sirāj al-Wahhāj 563).

Ahmad ibn Hanbal rahimuAllah reche: „Nie se soglasuvame so Hadisot od `Abd-Allah (ibn Abbas radihuAllahu Anh): Preporuchano e, edena tretina sam da go jade, so drugata tretina da gi rani, na site onie sto saka, i so drugata tretina da dade Donacija.“ (Abu Mūsa al-Isfahāni in al-Wazā`if. Reche, deka toj Hadis e Hasan (dobar)).

Isto taka beshe toa Vidot na ibn Mas`ūd i ibn `Umar radihuAllahu Anhum. I neje poznato, deka ima sprotivno Mislenje medzu Ashabite r.A. (al-Mughni #8/632)

‎‎Prichinata, zashto imaat disputi na ovaa Tema, kolku Meso od Kurbanot da se dade, e, deka imaat izjavi, koji sto ne se validni so predhodnite Izjavi/Prenesuvanja. I nekoji Prenesuvanja se izdadeni, koji sto ne kazuvaat, kolku Meso da se podeli, kako na primer Prenesuvanjeto od Buraydah r.A., koj sto reche: „Pratenikot Allahov saws reche: „Jas vi zabranav, od Kurbanot da ostavete za poveche od tri Dena, poradi toa, sto za tie, koji sto se vo stanje, da im dadat na Siromashnite. No sega mozhete da jadete, kolku sto sakate, na drugi da im dadete i neshto da si ostavete za vami.“ (at-Tirmizi 1430; toj reche (Tirmizi), deka Hadisot sahih). (Vo ovoj Hadis ne imame izjava, kolku da se podeli, no za da si berime Sevapi e naj dobro, Allahu Além (allah naj dobro znae), da podelime sto poveche - ili - kolku sto mozheme).

‎‎A Allah toa naj dobro go znae

Scheikh Muhammad Salih al-Munajjid

moonn'star
28-11-10, 23:13
Znaci kako sto razbrav jas treba da se podeli pak na 3 dela : za sebe,za bliskite i donacija sa siromasnite,taka?
p.s:prasaneto mi bese za kurban za nova kuka...
fala mnogu brate :гушкање:

Abu Muhammad Amin
28-11-10, 23:25
Znaci kako sto razbrav jas treba da se podeli pak na 3 dela : za sebe,za bliskite i donacija sa siromasnite,taka?
p.s:prasaneto mi bese za kurban za nova kuka...
fala mnogu brate :гушкање:

Tuka se gleda, deka 100% Dokaz za kolku, kako sto, nema. A za prashanjeto tvoe (za nova Kucha) go markirav Tekstot ekstra za tebe Akhi - eve ushte ednash validiniot Del za tebe inshAllah:

Zborovite “Jas vi go zabranav toa poradi Ludzheto, koji sto dojdoa, no sega jadete neshto od toa, ostavite neshto i dadite neshto za Donacija.” e jasna izjava, deka zabranata da ostavat Meso za tri Dena, neje vishe validna. Dalje ima naredba, eden Del da se jade a drugiot Del da se podeli. Za delot na delenje, koji sto treba da se dade, dodeka Kurbanot e dobrovolen od sebe (od svoja sloboda ili kako sto vikame od Srce), e togash Obligatorno (obavezno) neshto da se podeli, kako sto se prima od nashite Alimi. Se preporachuva (mustahab), naj golemiot Del od Kurbanot vo takov sluchaj da se podeli. (Na Primer ako kolesh Kurban za drugi usnovi nego Kurban-Bajram)

Znachi tuka se raboti za takov Primer, kako sto go barashe inshAllah.

Eve da ti vratam i jas edno >>> :гушкање:

moonn'star
29-11-10, 02:47
fala mnogu brate...Allah da te nagradi ..:вслм:

Burak
31-05-11, 02:22
Тој се спротиставува на нашето мислење дека е дозволено да се гласа иако ние велиме деkа демократијата е спротивна на исламот.

Прашање:

Во една ваша фетва велите дека е Големо неверство да се гласа со друг закон а не со законот според Куранот и суннетот и според тоа секој ќе биде вмешан во нешто што е спротивно на шеријат е ќафир.Па што е тогаш со вас што вие дозволувате гласање во демократски избори и да се избере некој кој што може да помогне на муслиманите.И сходно на тоа учество во ширк е ширк, и никој од селефот не партиципирал во ширк систем.Дури и Ибн Усејмин на едно место дозволува гласање, но и самите знаеме дека тоа е дозволено само во присила?

Одговор:
Сета благодарност Му припаѓа на Аллах!
Нема контрадикторност во она што ние го цитиравме за дефиницијата за демократија и она што го цитиравме од шејх Усејмин и другите за правилата околу изборите.Тоа е затоа што ниту еден наш учењак не изјавил дека е дозволено да работиш во основите на демократскиот систем ниту да промовираш или да спроведуваш закони.Никој од нив не дал фетва дека е дозволено да судиш како судија и да спроведуваш судење помеѓу луѓето во работите од крв,богаството, и честа според човечки закони.Ниту некој од нив дал фетва дека е дозволено да промовираш закони кои се спротивни на Аллаховиот закон.Туку нивните фтви повеќе се однесуваат на придружување на тела во кои некоја личност која ќе им се придружи ќе биде во можност да намали некое зло или да спречи било што од работите што се спротивни на Аллааховиот закон, или е во можност да постигне шеријатски интерес кој обично луѓето не се во можност да го постигнат на друг начин.
Всушност некои фетви одат и подалеку од тоа.Некои од учењаците издале фетви кои дозволуваат да се избере ќафир кој носи помало зло со себе, акои нивниот глас ќе има удел во изборите.Ништо од ова не е контрадикторно од мислењето дека демократијата е спротивна на исламот и дека Судот Му припаѓа само на Аллах.
1.Во одговорот на прашањето 107166 ние кажавме:
Демократијата е човечки систем, а тоа значи владеење од луѓе за луѓе.
Со тоа таа е во спротивост со исламот,затоа што Судот Му припаѓа само на Аллах,Величествениот,Семоќниот и не е дозволено да се даде легислативно право на било кој човек, без разлика кој е.
И ние кажавме:
Некој кој ја разбира вистинската природа на демократскиот систем и на владеењето по него, тогаш тој да се номинира или да номинира некој друг е одобрување на овој систем, и работењето во него го доведува во голема опасност,и дозволуваето н таквиот систем и учеството во него се дела кои се отпадништво и се далеку од прописот на исламот.
Но за оној кој се номинира себеси или другите во тој систем за да наредува добро или да забранува зло, и за да воспостави доказ против нив, и за да го намали злото и нередот колку може, за да луѓето кои го шират тој неред и неверниците за да неможат да имаат одврзани раце да го шират тој неред на земјата и да го нарушат интересот на луѓето во градењето на овосветските добра и религиската посветеност, и ова е работа која е предмет на итџихад, според интересот за кој се надеваме дека ќе служи со тоа.
Некои учењаци дури се на мислење дека партиципирањето на овие избори е облигативно.
2.На одговорот на прашање 118443 ние објаснивме дека претставничките собранија не се повќе во можност да го носат мандатот на ставање под одговорност оние кои прават зло, нитту можност да го спречат.Во случај на такви собранија ние сметаме дека е недозволиво да им се придружиш,затоа што тоа нема ефект на реалноста на ситуацијата.Но доколку тие собранија во некој земја имаат добар ефект во спречување на злото и ја спречуваат корупцијата или повикуваат на одговорност за грешки, не е ништо погрешно да им се прифружи на таквите тела, за оној кој мисли дека може да смени нешто.
Тука додадовме дека таквата особа треба да биде морална личност која има знаење и искуство.

3.Во одговор број 3062 ние кажавме дека може да биде случај во кој од интерес на исламот бара Муслиманите треба да гласаат да го отклонат поголемото зло и да ги намалат штетните последици , како кога два кандидати може да се муслимани, но еден од нив ее помалку злобен према муслиманите од другиот, и Муслиманксите гласови ќе имаат удел во крајниот резултат на изборите.Во таквиот случај не е нито спорно ако своите гласови си ги дадат за помалку злобен кандидат.

4.Воодговор под број 111898 ние цитиравме резолуција на Исламскиот правен совет кој припаѓа на Муслиманската Светска Лига во Мека во прашањето за „Учество на муслиманите во изборот со немуслимани во немуслиманска земја.“Ние го цитиравме нивнотот мислење и дека за муслиманите е дозволено во немуслиманска земја да застанат и гласаат на избори доколку мислат дека ќе им донесе корист на муслиманите и ќе им ја отклони штетата, и дека фетвата за ова се менува зависно од времето, условите и местото.Сето ова под услов дека нивното излегување на избори нема да негира некоја нивна верска должност.
Ова е сума сумарум на она што ние го спомнавме на нашиот сајт за овие фетви и правила.Како што може да се види тие не се контрадикторни едно со друго.Владеењето Му припаѓа само на Аллах, Величествениот, Семоќниот и на никој не му е дозволено да промовира други закони на луѓето ,освен оние донесени со Исламот.Како може да се спонзорираат закони кои ги носат луѓе по прашања на крв, богаство и чест?
Исто кажавме дека демократијата е опречна на шеријат.А што се однесува до тоа дека е дозволено да се гласа на парламентарни избори, тоа зависи од итересот на муслиманите што ќе го постигнат преку тоа.Исто така прифаќаме дека има различни мислења кај учењаците по ова прашање. Ние сме свесни дека има луѓе кои не се слагаат со учењаците во однос на ова, и дека не им дозволуваат да гласаат на муслиманите, дали преку стоење или гласање,и некои им забрануваат да стојат на избори ,но не им забрануваат да гласаат.Она што го кажуваме на нашиот сајт сметаме дека е најпрецизен поглед во однос на ова прашање.

Но ќе мораме да истакнеме дека демократијата не означува само парламентарни избори, како што и парламентарните избори не означуваат демократија според концептот на Западот.Изборите се само еден аспект од демократскиот живот.Со оглед на Западната демократија за која што говориме, и ние говориме на кој начин таа опонира на законите на Аллах, бидејќик таа претставува секуларен концепт, еден нерелигиски концепт, а тој вклучува политички живот, која е најекспонирана работа со која се запознаени луѓето.Но таа е базирана на идеологијата на секуларизмот и со апсолутна слобода без разлика на работите на вераа и невера, а на база на еономија е базирана на западниот Капитализам, како и во однос на социалниот и култуниот живот.Без овој сеопшт поглед неможе да се објасни демократијата.
А Аллах најдобро знае.
Шејх Салих Мунеџид

преземено од

zem-zem
28-06-11, 23:40
koje stavot na islamot, za onoj covek koj od islam se preobrati vo druga religija , ve molam podkrepeno so dokazi od kuran i sunet.

Hakk
29-06-11, 01:00
Kaže Uzvišeni: "A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru – njihova djela biće poništena i na ovome i na onome svijetu, i oni će stanovnici Džehennema biti, u njemu će vječno ostati" (El-Bekare, 217).
I kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu kojeg bilježi Buharija u svom Sahihu od Abdullaha ibn Abbasa, radijallahu anhu: "Ko promijeni vjeru ubijte ga". Nema razilaženja među učenjacima ovog Ummeta da je vadžib da se ubije otpadnik od vjere nakon što se pred kadijom potvrdi njegovo otpadništvo a on odbije da učini tevbu u onim djelima kufra u kojima se prima tevba.

Otpadništvo od vjere (riddet) je da musliman postane kjafir prihvatajući neku drugu vjeru mimo Islama ili izgovarajući jasne riječi kufra ili riječi iz kojih se razumije kufr ili djelo koje sadrži u sebi kufr.
Da bi musliman postao kjafir šart je da bude punoljetan, pametan i da nije prisiljen na djelo kufra. Oko otpadništva od vjere od strane maloljetne i pijane osobe učenjaci imaju podijeljeno mišljenje. A složni su učenjaci da luda osoba niti postaje musliman izgovaranjem šehadeta, niti postaje murted (otpadnik) sa činjenjem djela koja izvode iz vjere. Takođe su složni da osoba koja se prisili na riječi ili djela kufra da ne izlazi iz vjere.
Stvari sa kojima se izlazi iz vjere, odnosno sa kojima se postaje otpadnik mogu se podijeliti u četiri skupine: 1 – otpadništvo zbog uvjerenja, 2 – otpadništvo zbog riječi, 3 – otpadništvo zbog djela i 4 – otpadništvo zbog ostavljanja djela. Naravno, često ove četiri skupine djela koja izvode iz vjere jedna proizilaze iz druge, pa tako ko je u nešto uvjeren on to i izgovori riječima, ili uradi djelo ili ostavi djelo radi uvjerenja.
Otpadništvo zbog uvjerenja
Nema razilaženja među učenjacima da je otpadnik od vjere onaj ko smatra da Allah, dželle še'nuhu, ima sudruga, ili smatra da Allah, dželle še'nuhu, ima dijete, ili da Kur'an nije objava od Allaha, ili je ubijeđen da nema meleka niti džina, ili smatra da je ovaj svijet oduvijek i da je vječan, ili je ubijeđen da nema Dženneta i Džehenma niti da će biti Sudnji dan i tome slično. Takođe, ko smatra da nije vadžib ono što je nužno poznato da je temelj vjere, tj. ko smatra da namaz, post, zekat i hadždž nisu vadžibi, on je kjafir po idžmau. Isto tako, ko smatra da je halal ono što je nužno poznato u Islamu da je haram, tj. ko smatra da je alkohol, kamata, zinaluk, svinjetina, nesuđenje po Allahovom zakonu i slično halal on je kjafir.
Otpadništvo zbog riječi
Od riječi koje izvode iz vjere Islama su vrijeđanje i psovanje Uzvišenog Allaha, svejedno činilo se to u šali, u zbilji ili sa ciljem ismijavanja, nema razilaženja među učenjacima da ta osoba automatski izlazi iz Islama. Razišli su se učenjaci da li se onome ko vrijeđa i psuje Allaha prima tevba, većina učenjaka je na stavu da se prima kao i kod ostalih razloga otpadništva od vjere.
Nema razilaženja da onaj ko vrijeđa ili opsuje Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je otpadnik od vjere. Pod vrijeđanjem i psovanjem se misli na omalovažavanje, proklinjanje, ocrnjavanje njegovog poslanstva, pripisivanje mahane i nedostatka njemu samom, njegovom porijeklu ili njegovoj vjeri i tome slično. Prema tome, pod vrijeđanjem Allaha i Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, se ne misli samo na bukvalnu psovku poznatu kod nas.
Takođe, složni su učenjaci da psovanje ili vrijeđanje bilo kojeg vjerovjesnika oko čijeg vjerovjesništva nema razilaženja među učenjacima da je otpadništvo od vjere.
Ko optuži Aišu, radijallahu anha, za zinaluk ili je nazove zinalučarkom je otpadnik od vjere oko čega nema razilaženja, jer time negira jasne ajete koje je Uzvišeni objavio povodom njenog poštenja. Oko kufra onoga ko potvori nekog drugog od Poslanikovih žena i ashaba učenjaci imaju podijeljeno mišljenje.
Sve što je spomenuto od stvari koje izvode iz vjere zbog uvjerenja kada ih musliman izgovori to su riječi koje izvode iz Islama.
Otpadništvo zbog djela
Nema razilaženja među učenjacima da bacanje Mushafa na nečisto mjesto (poput smetljišta, klozeta i slično) predstavlja otpadništvo od vjere, jer je taj postupak nipodaštavanje Allahovog govora te je jasan znak nevjerovanja u onoga što je u njemu.
Takođe, složni su učenjaci da onaj ko učini sedždu kipu ili Suncu ili Mjesecu, ili kabur, drvetu ili kamenu prema kojima se gaje uvjerenja da pomažu ili štete, da je otpadnik od vjere.
Isto tako, pravljenje sihra je otpadništvo od vjere, s tim da su se oko nekih detalja po ovom pitanju učenjaci razišli.
Otpadništvo zbog ostavljanja djela
Nema razilaženja među učenjacima da onaj ko ostavi namaz negirajući njegovu obavezu da je otpadnik iz Islama. Takođe, ko ostavi post Ramazana, davanje zekata i obavljanje Hadždža negirajući njihovu obavezu, nema razilaženja među učenjacima da je otpadnik od vjere. U ovim slučajevima imamo spoj između neizvršavanja ovih vadžiba i ruknova vjere Islama uz istovremenu ubijeđenost i negiranje da su oni vadžib.
A što se tiče onog muslimana koji ostavlja namaz iz ljenosti ili nemarnosti, oko njegovog otpadništva od vjere učenjaci imaju tri mišljenja:
Prvo mišljenje – da to predstavlja djelo otpadništva i da se on ubija kao murted, naravno nakon što odbije da učini tevbu i počne klanjati (u roku od tri dana ili do početka sljedećeg namaza, shodno razilaženju učenjaka).
Ovo je stav Omera, Mu'az ibn Džebela, Abdurrahmana ibn Aufa, Ebu Hurejre i drugih ashaba, Se'id ibn Džubejra, Š'abija, Ibrahima Nehaija, Ebu Amra, Evzaija, Ejjuba Suhtijanija, Abdullah ibn Mubareka, Ishaka ibn Rahuveje, imama Ahmeda u rivajetu od njega, jedan od dva stava unutar šafijskog mezheba i mnogih drugih učenjaka.
Drugo mišljenje – da ostavljanje namaza iz ljenosti ili nemarnosti nije djelo kufra ali se ubija onaj ko odbije da klanja.
Ovo je stav imama Malika, Šafije i Ahmeda u drugom rivajetu.
Treće mišljenje - da ostavljanje namaza iz ljenosti ili nemarnosti predstavlja djelo fiska, tj. veliki je grijeh, takva osoba se zatvara u zatvor sve dok ne proklanja.
Ovo je stav hanefijskog mezheba.
Treba napomenuti da postoje dvije vrste tekfirenje, odnosno proglašavanje muslimana nevjernikom. Prva vrsta – tekfir 'am, tj. pojašnjavanje koja vrsta djela, riječi i uvjerenja izvode iz vjere sa ciljem poučavanja i upozoravanja da se ne upadne u iste. Ovom vrstom tekfira se mogu baviti svi oni koji se bave poučavanjem Islama, davom od učenjaka, daija i ostalih.
Druga vrsta – tekfir mu'ajjen, tj. spuštanje propisa kufra na pojedinca muslimana kada uradi nešto što izvodi iz vjere. Ovom vrstom tekfira se ne bave osim kadije (osobe koje su postavljene i rade kadijski posao) i učenjaci.
Takođe, spuštanje pojedinačnog tekfira na određenog muslimana ima svoje šartove koje treba ispuniti i prepreke koje treba otkloniti, te se zbog toga ovom vrstom tekfira ne mogu i ne smiju baviti osim učene i osposobljene osobe za isto. Ve billahi tevfik.

Arif
25-08-11, 14:50
Selam alejkum.Ke ve zamolam da mi odgovorite na edno mnogu vazno prasanje koe sekogas me stavalo vo dilema.
Dali za vreme na post smeeme da se kapeme t.s tusirame.

Burak
25-08-11, 17:44
Selam alejkum.Ke ve zamolam da mi odgovorite na edno mnogu vazno prasanje koe sekogas me stavalo vo dilema.
Dali za vreme na post smeeme da se kapeme t.s tusirame.

Da , smeeme.Ima Hadis kade Pratenikot a.s. ja razladuval svojata glava so voda poradi zed ili vrukina.(Ebu Davud i Ahmed)
Isto taka Hasan r.a. kazal deka e dozvoleno razladuvanje i ispiranje na ustata na postacot.A Es Shabi vlegol vo kupatilo za da se izbanja.Dodeka Ibn Omer namerno nosel mokra obleka na sebe iako postel poradi golemata zhestina.A Allah najdobro znae.

Arif
25-08-11, 23:42
Blagodaram brate Burak Allah da te nagradi so Dzenet.
Imam uste edno pokomplicirano prasanje ke ve zamolam da mi go odgovorite.
Dali Muavija I Jezid se direktni potomci na Ebu Sufjan ili toa e samo Shiitska propaganda??

moonn'star
26-08-11, 00:59
Dali moze da se klana teravih namazot doma ? Ako moze.dali mora na vreme da se klana ili moze i podocna?fala....

Baskim
26-08-11, 10:14
Blagodaram brate Burak Allah da te nagradi so Dzenet.
Imam uste edno pokomplicirano prasanje ke ve zamolam da mi go odgovorite.
Dali Muavija I Jezid se direktni potomci na Ebu Sufjan ili toa e samo Shiitska propaganda??
Muavija e sin na Ebu Sufijan i Hind(koja go naraca ubistvoto na HZ Hamza,i mugi izvade dzigerite) a Jezid e sin na Muavija i vnuk na Ebu Sufijan i Hind.

Baskim
26-08-11, 10:15
Dali moze da se klana teravih namazot doma ? Ako moze.dali mora na vreme da se klana ili moze i podocna?fala....
Teravi namaz,moze dase klanja doma, i toa e sunet namaz,koj nese klanja vo dzemaat.

Arif
04-09-11, 02:31
Bashkim posle prethodno procitanite vasi stavovi vo vrska so mnogu temi na forumov uspeav da pretpostavam ili zaklucam deka ste siit.
Nejse toa e vase pravo na slobodno mislenje..
No bi ve zamolil vo vrska so vasiot odgovor da mi dadete nekoj dokaz.
Dokaz od tipot na nekoja kniga na poznat islamski alim koj sto go tvrdi deka toa sto vie go kazavte e tocno..
Selam Alejkum

Baskim
04-09-11, 02:37
Bashkim posle prethodno procitanite vasi stavovi vo vrska so mnogu temi na forumov uspeav da pretpostavam ili zaklucam deka ste siit.
Nejse toa e vase pravo na slobodno mislenje..
No bi ve zamolil vo vrska so vasiot odgovor da mi dadete nekoj dokaz.
Dokaz od tipot na nekoja kniga na poznat islamski alim koj sto go tvrdi deka toa sto vie go kazavte e tocno..
Selam Alejkum

Kako nastana Teravija:
Prenosi Ebu Hurejra: Allahov Poslanik je rekao: “Kogod moli tokom noci mjeseca Ramazana, iskreno i nadajuci se nagradi od Allaha, svi njegovi prethodni grijesi bit ce oprošteni.”
Ibn Shihab (takodjer prenosilac) kaze: "Kada je Allahov Poslanik umro ljudi su nastavili obavljajuci to (tj. nafilu koju klanjaše samostalno, ne zajednicki), za vrijeme halifata Ebu Bekra kao i prvih dana halifata Omera." Abdurrahman ibn Abdul Qari rece: "Izašao sam, u društvu Omera ibn Hattaba, jedne noci mjeseca Ramazana u dzamiju i vidio da ljudi klanjaju u razlicitim grupama – jedan covjek klanjaše sam, drugi s malom grupom iza sebe. Tada Omer rece: "Po mome mišljenju, bolje je da okupim te ljude iza jednoga Qarije (ucaca) [tj. neka klanjaju dzematile-zajednicki]." Tako ih okupi iza Ubejja ibn Ka‘ba. Potom druge noci, ponovno izadjoh s njim a ljudi klanjaše iza svoga ucaca. Na to, Omer primjeti: "Divan li je ovo bid‘at (novotarija u religiji); ali namaz koji ne obavljaju, vec radije u to vrijeme spavaju, bolji je od onoga koji obavljaju." Mislio je na namaz u posljednjemu dijelu noci (Tahajjud)."

Podetalno za ovaa tema moze dase informiras ovde::link: ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])
(Sahihul Buhari, dio 3, knjiga 32, br. 227)

Muslim Sister
26-07-12, 23:58
Постот на трудници и жени доилки

Прашање:

Дали на мојата сопруга, која е доилка и го храни нашиот десетомесечен син, и е дозволено да не пости месец рамазан?

Одговор:

Сета благодарност му припаѓа исклучиво само на Возвишениот Аллах!

Жена доилка, а исто така и трудница, може да биде во една од две состојби:

Прва состојба: Постот за неа воопшто да не претставува тешкотија ниту поради постот да стравува за своето дете. За жена која што е во ваква состојба постот е обврска (задолжителен)

Втора состојба: Постот за неа да претставува тешкотија па поради постот жената стравува за своето здравје или здравјето на своето дете. Жена која е во ваква состојба, дозволено и е да не пости, но должна е да напости ист број на денови кои во текот на рамазан нема да ги пости. Важно е да се нагласи, жена која е во ваква состојба подобро е да не пости, а постот и е покуден, додека некои научници велат ако жената стравува за своето дете обврска и е да не пости, а постот и е забранет. Ел-Маверди рекол: „Покудно е да пости ( доилка/трудница) во таква состојба.“ Ибн Акил рекол ако жената доилка или трудница се плаши за своето дете, тогаш не и е дозволено да пости, а ако не се плаши за своето дете, тогаш е должна да пости.“ ( Ел-Инсаф,7/382)

Шејх Ибн Усејмин, Аллах да му се смилува, во Фетвите за пост (стр.161), запрашан е: Каков е прописот за трудници или доилки која не пости рамазан без оправдана причина, а таа при тоа е цврста и издржлива и постот за неа не претставува тешкотија?, Па одговорил: Трудниците и доилките во деновите на рамазан, дозволено им е да не постат само поради оправдана причина. Ако не постат поради некоја оправдана причина, должни се да ги напостат пропуштените денови, согласно со зборовите на Возвишениот Аллах за болниот:„а кој ќе биде болен или ќе биде на пат, нека ги испости истиот број денови.“ За трудница и доилка важи истиот пропис како и за болниот. А ако не постат поради страв за своето дете , тогаш покрај тоа што ќе ги напостат пропуштените денови, за секој ден ќе нахранат сиромави, со еден грст пченица брашно, урми или пак друга прифатлива храна. Ова е став на една група на научници. Друга група на научници го застапува мислењето дека трудницата или доилката е должна да ги напости само пропуштените денови зошто не постои јасен доказ од Куранот ниту од суннетот кој обврзува за секој пропуштен ден да се нахрани по еден сиромав. Основата е дека нема задолжување додека не се утврди постоење на докази по кои се работи. Овој став е многу цврст, а него го застапува имам Ебу Ханифе, Аллах да му се смилува.

Шејх Ибн Усејмин, Аллах да му се смилува, исто така е запрашан околу прописот за трудница која се плаши за себе или за своето дете па поради тоа не пости, па одговорил:

Во одговорот на ова прашање велиме дека трудницата може да биде во една од две состојби:

Прва состојба: Ако трудницата е цврста и издржлива и и ако не чувствува тешкотија поради постот ниту пак се плаши за своето дете.
На оваа жена обврска и е да пости затоа што нема валидно оправдување поради кое би можела да не пости.

Втора состојба е: Ако трудницата не е во состојба да го поднесе постот, дали поради бременоста или поради слабост на своето тело или пак поради нешто трето. Во овој случај таа нема да пости, особено ако постот негативно делува на бебето кое го носи. Значи, во деновите на рамазан на оваа жена обврска и е да не пости. Секој пропуштен ден таа ќе го напости и тоа кога причината поради која не постела повеќе нема да биде на сила. Откако ќе се породи, а потоа ќе помине периодот на нифас, таа ќе ги напости пропуштените денови. Но, во принцип, откако бременоста ќе заврши, а таа била причината поради која жената не постела, таа причина ќе ја замени со нова, а тоа е доењето. Доилката мора да јаде и пие за да има доволно млеко, а посебно во долгите летни денови. Поради сето ова, ние велиме дека на оваа жена и е дозволено да јаде во деновите на рамазан, а кога ќе помине периодот на доење, ќе ги напости деновите кои ги пропуштила.

Шејх Ибн Баз, Аллах да му се смилува, вели: Што се однесува до трудниците и доилките, од Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, во хадисот кој го пренесува Енес б. Малик, радијаллаху анху, а го забележува Ахмед и автори на Сунненот, со веродостоен ланец на пренесувачи се пренесува, дека Пратеникот, салаллаху алејхи ве селлем, им дал олеснување на трудниците и доилките и ги поистоветувал со патниците. Согласно со ова, велиме дека на нив им е дозволено да не постат, но имаат обврска да ги напостат пропуштените денови исто како патникот.

Научниците исто така напоменуваат дека не им е дозволено да не постат освен ако постот им претставува тешкотија, како што е случајот со болните, или пак ако се плашат за своите деца. А Аллах најдобро знае.( Меџмуа-фетава, 15/224)

Во фетвите на постојаната комисија стои: „Трудницата е должна да пости освен ако се плаши за себе и за своето дете па во таква ситуација и е дозволено да го искористи олеснувањето и да не пости, но пропуштените денови ќе ги напости откако ќе се породи и ќе и истече периодот на нефс.“(Фетава ел- Леџне ел- даиме, 10/226)