PDA

View Full Version : НОВА ТЕМА: 100 % Чисто масло од Црно Семе


HKD
10-12-09, 23:58
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Khayrun Nisa
11-12-09, 02:47
Јас сум воодушевена од оваа масло. Дома го користиме сите, во почеток има малку јак мирис и го пиевме со сок од праска, ама кога ќе се навикнеш и така се пие. Посебно сега во овој периот на грип и настинки, нема подобар лек од него!

HKD
11-12-09, 02:53
Јас сум воодушевена од оваа масло. Дома го користиме сите, во почеток има малку јак мирис и го пиевме со сок од праска, ама кога ќе се навикнеш и така се пие. Посебно сега во овој периот на грип и настинки, нема подобар лек од него!

Дефинитивно :) ... А сега го споделивме со останатите кои сакаат да знаат повеќе околу тоа...

:вслм:

IslamicMaster
11-12-09, 22:54
Ухх ова беше било многу убаво! Јас сум читал некој хадис за ова црно семе и сум слушал од некои браќа, ама за жал никогаш не сум го користел.

Ќе имам во предвид да го набавам во што пократок временски период.

А незнае некој кај може ова да се купи и колку чини ?:razmisluva:

Amel
12-12-09, 03:30
:selam: I jas toa sakam da prasam kade moze da se nabavi ova maslo pa insha'Allah sto pobrgu tolku podobro :selam:

HKD
12-12-09, 04:14
Ова масло може да се набави (бар јас колку имам информации кои ми се доста свежи :) ) во Скопје накај Битпазар или пак во близина на Јахја Паша Џамијата - таму може да се информирате наоколу сигурно ќе ве упатат дополнително.

Сепак, имаме членови кои знаат подобро па мислам дека ќе одговорат соодветно, само причекајте...

:вслм:

Ebu Benjamin
12-12-09, 17:15
Колку што јас знам , и мислам дека се работи за истото масло , го има во продавниците каде што се продаваат исламски книги (зависи до продавницата), баш видов во Дебар во една таква продавница , за цената не сум сигурен .

Abi
12-12-09, 23:46
Ухх ова беше било многу убаво! Јас сум читал некој хадис за ова црно семе и сум слушал од некои браќа, ама за жал никогаш не сум го користел.

Ќе имам во предвид да го набавам во што пократок временски период.

А незнае некој кај може ова да се купи и колку чини ?:razmisluva:

:вслм:
Јас оваа масло го користам скоро 3 години, но не баш редовно. Кај нас во нашите џамиски простории го донесоа некои браќа од други џемаати и не беше баш квалитетно, имаше мирис на загореност. Квалитетно е онаа масло кое е ладно пресувано, не филтрирано и негреано. На босански јазик ќе го најдете под името -„Улје Чорокота„ на англиски -„Blackseed Oil" на германски- "Schvarzkümelöl".
Во нашите џамиски простории се продава по цена од 19 евра за 250мл. Делотворно е за: -смалување на мрснотиите во крвта, -нормализирање на крвниот притисок, -нормализирање на шеќерот во крвта, -враќање на еластичноста на вените, -лечење на гангрена, -појакнување на имуниот систем, -третирање на надуеност на стомакот и стомачни чиреви, -третирање инфекции на уринарниот тракт, -третирање екцеми и акни и ред други болести. Селам.

ajat
08-02-10, 09:33
Selam alejkum.

Dali nekoj znae kako se vika ovaa maslo na arapski?

bekim
08-02-10, 14:49
HABBETUS-SEUDA

Burak
08-02-10, 16:30
Crno seme,nigella sativa,habetu sevda,habetul barakha,kalonji,.,ova se samo nekolku od nazivite.inaku go ima vo razlicni formi:bonboni,pomada,ulje,zrna,meleniot kalonji izmeshan so med i so zendzebil(gumbir)dava odlicni rezultati na lecenje,energija i protivbakterisko dejstvo.edinstveno ne e preporacliv za trudnici.(pisuvam od mobil,za poopsirno po privat.poruka)

reemteY
08-02-10, 21:15
Crno seme,nigella sativa,habetu sevda,habetul barakha,kalonji,.,ova se samo nekolku od nazivite.inaku go ima vo razlicni formi:bonboni,pomada,ulje,zrna,meleniot kalonji izmeshan so med i so zendzebil(gumbir)dava odlicni rezultati na lecenje,energija i protivbakterisko dejstvo.edinstveno ne e preporacliv za trudnici.(pisuvam od mobil,za poopsirno po privat.poruka)

Дали е вистина дека лечи секоја болест, од алергија и кожа дали помага ?!
Селаму Алејкум

IslamicMaster
08-02-10, 23:45
Дали е вистина дека лечи секоја болест, од алергија и кожа дали помага ?!
Селаму Алејкум

Lekot e 5 pari dokolku se oslonish na Allah dz. sh.

Jas imav eden mal problem so kozata, pa go prashaf eden covek koj na mnogu ironicen i interesen nacin ni raskazuvashe za islamot (allah da go nagradi), pa mi rece da koristam edna obicna kreda koja ja koristat nastavnicite, no da cinam dova na Allah dz. sh. i da baram pomosh preku toj materijal da ozdravam... Ne pominaa 2 nedeli se izlekov so golema verba i so toj predmet :дада:

Burak
09-02-10, 23:07
Дали е вистина дека лечи секоја болест, од алергија и кожа дали помага ?!
Селаму Алејкум

S.a.
Ako e vitaligo ili nekoja kozna bolest se mackas so uljeto na zabolenite mesta po dva pati na den.

Abi
09-02-10, 23:33
Lekot e 5 pari dokolku se oslonish na Allah dz. sh.

Jas imav eden mal problem so kozata, pa go prashaf eden covek koj na mnogu ironicen i interesen nacin ni raskazuvashe za islamot (allah da go nagradi), pa mi rece da koristam edna obicna kreda koja ja koristat nastavnicite, no da cinam dova na Allah dz. sh. i da baram pomosh preku toj materijal da ozdravam... Ne pominaa 2 nedeli se izlekov so golema verba i so toj predmet :дада:

Токму така брат, довата кон Аллах џ.ш. е делотворна и дека без Аллахово допуштение ниту лекот лечи ниту отровот може да труе.
Се пренесуа дека Халид ибн Велид зел отров во рака и го испил при тоа им демонстрирал на присутните дека ниту отровот неможе да труе без Аллахова дозвола. Селам.

menan
21-03-10, 21:07
Ima nekoj tocna informacija, kade da se kupi vo makedonija?

Ebu Benjamin
21-03-10, 23:43
Ima nekoj tocna informacija, kade da se kupi vo makedonija?


Брате , ова масло го има скоро во секоја продавничка за исламски книги , па дури и препродавачите на исламски книги со тезги по пазарите го имаат ова масло од Црно Семе , барем јас до сега го имам видено на многу места од гореспоменативе и едно шишенце кошта 200 денари .

Burak
24-03-10, 15:01
Брате , ова масло го има скоро во секоја продавничка за исламски книги , па дури и препродавачите на исламски книги со тезги по пазарите го имаат ова масло од Црно Семе , барем јас до сега го имам видено на многу места од гореспоменативе и едно шишенце кошта 200 денари .

Па не е баш 200 денари освен некое понеквалитетно.Оргинал 250 милилитри би требало да чини од 700 до 900 денари.125 милилитарското е од 450-500 ден, а малото 60 милилтри е околу 300 денари.Инаку го има на БИТ ПАЗАР карши Зегин и кај џамиите Хатунџук и Јаја Паша.:вслм:

beci
27-03-10, 01:49
Jas go kupuvam od Jaja Pasha kaj avtobuskata ,12o ml e 500 denari,no ova e ladno cedeno,za razlika od toa sto go poracuvav od Saraevo 60 ml e 400 den no so talog.A vakvoto maslo ne deka e nekvalitetno tuku e so poslab efekt.
Da na Jaja Pasha ima i maslo za 200 denari,no velat deka ne e orginal.Epa sega za toa samo Allah xh.sh znae .Nietot i verbata se toa shto se shto e falc Allah gi pravi lekoviti dokolku se veruva.

Burak
27-03-10, 02:06
Jas go kupuvam od Jaja Pasha kaj avtobuskata ,12o ml e 500 denari,no ova e ladno cedeno,za razlika od toa sto go poracuvav od Saraevo 60 ml e 400 den no so talog.A vakvoto maslo ne deka e nekvalitetno tuku e so poslab efekt.
Da na Jaja Pasha ima i maslo za 200 denari,no velat deka ne e orginal.Epa sega za toa samo Allah xh.sh znae .Nietot i verbata se toa shto se shto e falc Allah gi pravi lekoviti dokolku se veruva.

haha, no ne e isto orginal i falc...Ako e taka daj samo voda da pieme.Ne bi ni dal Pratenikot a.s. sovet.Inaku eve bev vo pravo, znaci 120 ml se uste poskapi.ne bea ovie ceni,no pobaruvackata e namalena.Inaku so gorenjeto na zrnata od habbe i stavanje na uljeto na habbe vo topol caj ili mleko se gubat efektite, bidejki nad 30-40 stepeni gi nema tie lekoviti svojstva.

beci
27-03-10, 02:33
Iskreno kaj mene i mojata familija bidejki nie site pieme i mojot sin od 2 godini,ima efekt i ednoto i drugoto.E sega koe e podobro koe poloso neznam.Kako i dae jas sum prezadovolna.Pievme 12 nedeli sega pauza pa pak prodolzuvame.A za vodata pa i bez nea nemozeme,i taa ima nekoe znacenje ,procistuva bubrezi eve lekovita e.Hahahahaha sala

nova-muslimanka
29-05-10, 08:02
:selam: sakam da Ve prasham vo vrska so koristenjeto na ova maslo od crno seme, jas go kupiv i go imame doma veke dve nedeli, ama neznam kako da pocneme da go koristime. Dali treba da se pie nasabajle, pred jadenje ili posle jadenje, dali treba obavezno da se pie so sok ili moze i taka i vo koja kolicina. Inaku jas ova maslo go kupiv za majka i za site nas vo familijata. Majkami ima cisti na bubrezite a normalno ke go koristime i jas i brat mi. Pa ve molam vo imeto na Allah do kolku znaete za negovata opshta upotreba kako treba da se pie, napishete mi.
Allah da ve nagradi site, inshAllah !
Selam

Burak
29-05-10, 10:02
Дозирање и начин на употреба

МЕНТАЛНИ БОЛКИ И НЕВРОЗИ: Во случај на ментален стрес, нервни тензии и физичка слабост, земете 5 капки од маслото од Црно семе, измешано во една лажичка мед или некаков шербет.

СЛАБА МЕМОРИЈА: Сварете 10 грама ментол во една чаша вода. Додајте 10 капки од маслото од Црно семе и лажичка мед. Пијте го топло.

РАК: Земајте една чаша сок од морков во која што има половина лажичка масло од Црно семе два пати дневно. Продолжете со третманот три месеци.

АСТМА: Пред појадок и пред спиење, земете половина лажичка од маслото од Црно семе во филџан млако млеко. Два пати дневно, земајте пареа од зовриена вода со една лажичка масло од Црното семе. Исто така нежно масирајте ги градите ги градите и грлото три пати дневно со маслото од Црното семе .

ДИЈАБЕТИС: Земете половина лажичка дробено семе од Касни (Endive) и од Мети (Fenugreek) измешани со 5 капки масло од Црно семе два пати дневно. Пијте еден филџан исцедена вода од диња (Карела) секои три дена.

ЕГЗЕМА И ТЕНИЈА: Нежно масирајте ги местата на кои има егзема или тенија со маслото од Црно семе три пати дневно. Продолжете додека не се излекувате. Исто така, земајте по 10 капки од маслото од Црно семе на со лажичка мед еднаш на ден.

СЛАБ ЦРН ДРОБ: Потопете 10 грама Ајова (Ajawain Desi) во чаша вода и оставете го да отстои 24 часа, процедете ја водата и испијте ја, откако во неа ќе додадете 5 капки масло од Црно семе.

ЗАДЕБЕЛУВАЊЕ НА СЛЕЗИНАТА: Изрендајте диња (карела) и исцедете ја водата од неа. Додајте 5 капки од маслото од Црно семе во 5 лажички од таа вода и пијте ја еднаш дневно.

ЖОЛТИЦА: Во еден филџан вода, потопете 25 грама лисја од к’на и оставете ги да престојат преку ноќ. Следниот ден, процедете ја водата и додајте една лажичка мед и половина лажичка масло од Црно семе. Пијте ја смесата еднаш дневно во текот на 15 дена.

КРВАРЕЊЕ ОД НОС: Изгорете чист лист бела хартија. Пепелта измешајте ја со две капки од маслото од Црно семе и ставете ја смесата во носот. Тоа ќе го сопре крварењето.

ПОВТОРЛИВА ТРЕСКА: Потопете околу 12 грама Ајова (Ajawain Desi) во една чаша вода. Утредента, исцедете ја течноста и додајте 10 капки од маслото од Црно семе на ТТ. Пијте од течноста еднаш дневно во текот на 8 дена.

МРЗЕЛИВОСТ И ОПШТА СЛАБОСТ: Секое утре пред појадок, земете по 10 капки од маслото од Црно семе, помешани со чаша сок од портокал.

ЕПИЛЕПСИЈА: Ставете една капка до маслото од Црно семе во левата ноздра првиот ден и една капка од маслото во десната ноздра вториот ден. Секој ден, земајте по 10 капки масло од Црно семе со мед.

МЕНИНГИТИС: Два пати дневно, земјате половина лажичка масло од Црно семе со сок од еден лимон.

МИГРЕНА: Нежно масирајте ги слепоочниците и другите болни места со масло од Црно семе. Исто така, земјате половина лажичка од маслото со половиан лажичка мед секој ден.

УШНИ БОЛКИ: Ставете една капка масло од Црно семе во инфицираното уво.

ЗАБИ И НЕПЦА: Изгорете една коцка обична сол и направете прашок. Измешајте по две капки масло од Црно семе и масло од сенф во малку прашок и намачкајте ги забите и непцата. Потоа, измијте ги забите и непцата со паста.

ВРТОГЛАВИЦА И ГЛАВОБОЛКА: Три пати дневно, пијте чаша јогурт со 5 капки масло од Црно семе. Исто така, нежно масирајте ги болните места со масло од Црно семе.

БОЛНО ГРЛО ИЛИ БОЛКИ ВО ГРЛОТО: Откако во млака вода ќе додадете 5 капки од маслото од Црно семе, правете гарагара со истата.

ГАДЕЊЕ И ПОВРАЌАЊЕ: Измешајте по две лажички шеќер и овошен оцет, додајте 5 капки од масло од Црно семе и излижете ги.

ИКАЊЕ: Земајте половина лажичка масло од Црно семе со малку путер, по потреба.

КИСЕЛНИНИ: Испијте чаша топло млеко, измешано со половина лажичка масло од Црно семе и една лажичка мед.

СТОМАЧНИ БОЛКИ: Испијте чаша млеко со 10 капки масло од Црно семе и малку сол.

СЛАБ СТОМАК: Здробете и измешајте кумин, црн бибер и сол во еднакви количества. Ставете една лажичка од смесата со 10 капки масло од Црно семе во чаша сок од свежи јаболка и пијте еднаш дневно.

ЦРЕВНИ ЦРВИ: Ставете 5 капки масло од Црно семе и 10 капки оцет во чаша вода. Пијте го сокот еднаш дневно.

ДИЈАРЕА: Ставете по една лажичка анасон, ментол, цимет и половина лажичка сол со 6 зрна зелен кардамон во еден литар вода и згответе ја смесата како чај. Испијте половина чаша од таков чај со 5 капки масло од Црно семе на секои два часа.

ТВРДА СТОЛИЦА: Додајте по половина лажичка Cassia Augustifolia и масло од Црно семе во еден филџан топло млеко и испијте ја пред заспивање.

ХЕМОРОИДИ: Варете 250 мл. Маслиново масло во прашок од к’на 5 минути. Земете 10 капки од смесата, додајте 5 капки масло од Црно семе и ставете ја а болното место наутро и пред заспивање. Исто така, наутро земете 5 парчиња смкви и 10 капки масло од Црно семе.

ГАСОВИ: Измешајте 10 капки масло од Црно семе во 60 грама Ајова (Ajawain Desi) и потопете ги во сок од лимон. Откако смесата ќе се исуши на сонце, додајте 10 грама црна сол и земјате по 2 грама од смесата два пати дневно.

ДИЗЕНТЕРИЈА: Измешајте две лажички од Испаголот (Psyllium Husk) во чаша јогурт, додајте 5 капки масло од Црно семе и појте ја смесата три пати дневно.

КИСЕЛИНИ И ЧИР ВО СТОМАКОТ: Додајте 10 капки масло од Црно семе две лажички мед и земајте ја смесата секој ден.

ОЧНИ БОЛЕСТИ: Нежно масирајте ги очни капаци со масло од Црно семе пред заспивање. Исто така, ставете половина лажичка масло од Црно семе во чаша сок од морков и пијте го два пати дневно.

КАТАРАКТА: Една капка од масло од Црно семе во окото е корисна на почетокот од појавата на катаракта.

ПЕЧЕЊЕ ПРЕД МОКРЕЊЕ: Додајте 10 капки масло од Црно семе и една лажичка мед во една шоља млеко. Пијте секој ден, додека печењето не исчезне.

НЕДОВОЛНО МОКРЕЊЕ: Сварете 30 грама лисје од пченка во чаша вода. Оставете ја да се излади, процедете ја и испијте ја откако во неа ќе додадете 10 капки масло од Црно семе.

ПРВУТ: Земете по 30 грама од лисја до к’на и од лисја од Касни (Endive). Варете ги во 500 мл овошен оцет десетина минути. Земете две или три лажички од лосионот и откако во него ќе додадете 10 капки од маслото од Црно, нанесете го на главата.

ПРЕДВРЕМЕНО БЕЛЕЕЊЕ НА КОСАТА: Измешајте го маслото од Црно семе со масло од кокос и масло од смола од дрвото Malicea во еднакви количества и нанесувајте на косата еднаш дневно.

СЛАБА И ОПАЃАЧКА КОСА: Нанесувањето на масло од Црно семе два или три пати дневно го сопира опаѓањето на косата и доведува до тоа влакната да растат подолги и подебели. Исто така, на косата и дава и цврстина и сјај. Со тоа, предвремено белеење на косата се сопира, а првутот и сувоста на косата се искоренуваат.

КОСОПАСТ И ЌЕЛАВОСТ: Измешајте вода од ѓумбир и овошен оцет во еднакви количини и ставајте го ан ќелавите места секои утро и нежно масирајте ги со маслото од Црно семе пред заспивање.

ЗА УБАВО ЛИЦЕ И КОЖА: Додајте 5 капки од маслото од Црно семе во сок од еден лимон. Ставајте го на лицето и рацете секое утро. По десет минути, исплакнете се со млака вода.

ВИТИЛИГО (пигментско заболување на кожата): Нанесувајте масло од Црно семе на заболените места на кожата два пати дневно.

ХИДРОПСИЈА: Здробете диња (Карела) и сцедете 60 мл вода од здробената маса. Додајте три лажички мед и 2 лажички масло од Црно семе. Пијте го сокот еднаш дневно во текот на една седмица.

СЕКСУАЛНА СЛАБОСТ: Здробете и измешајте семе од saussurea и од поточарка во еднакви количини. Земете една лажичка од таквиот прав, додајте 10 капки масло од Црно семе, една лажичка мед и испијте ја смесата откако ќе ја измешате во чаша млеко.

УГОЕНОСТ: Ставете сок од 3 лимона во чаша вода, додајте 10 капки масло од Црно семе и пијте три пати дневно. Стекнете навика да не јадете ништо помеѓу главните оброци и секогаш обидувајте се ја да јадете помалку од вашиот апетит. (Пациентите со заболени бубрези не треба да се повргнуваат на овој третман.)
Подобро е да се користи на гладно срце, пред јадење, инаку најдобро се користи со мед, а се користи со сокови за да се избегне неадаптираниот вкус додека се навикне организмот.

Овде ви опишан начинот на дозирање и користење за различни болести.
Доколку некој сака да набави вакво уље истото можам да ви го набавам со големина од 250 мл со потекло од Египет и воедно е оргинал - ладно цедено. Заинтерисираните нека ми се обратат по приватна порака.

ibret
03-06-10, 23:34
Me interesira kolkave e efikasnosta na ova maslo,malku skepticno lek za site bolesti, neso mu ide kako ricino?
Kolku e dokazano naucno lekovitosta na ova maslo?

Ebu Muhammed
04-06-10, 00:19
Rekol Muhammed alejhi selam"Vo crnoto seme(habbetu sevda,nigela sativa latinski) ima lek od sekoja bolest osven od smrtta."hadisot go prenesuva Muslim ALLAH da mu se smiluva.

Ova maslo e od toa seme iscedeno.Jas go prodavam i im velam na mushteriite posebno na onie koi se skepticni da ne zaboravat dela so ALLAHOVA dozvola ke bide hajr,a ako ALLAH ne dade dozvola nema da bide lek.
Se razbira zrnata da se upotrebuvaat e podobro bidejki toa e spomnato vo hadiost ama i masloto e dobro elhamdulillahi ima rezultati kaj luge so ALLAHOVA pomosh i od Negovata blagodet

Padisah
25-07-10, 08:59
Rekol Muhammed alejhi selam"Vo crnoto seme(habbetu sevda,nigela sativa latinski) ima lek od sekoja bolest osven od smrtta."hadisot go prenesuva Muslim ALLAH da mu se smiluva.


2. (3986)- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."
[Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071).

İma i drugi hadisi vo koi se kazuva za toa kako se upotrebuva primer za nastinaka i slicno !

Drugo tuka vo Turcija mnogu se korsiti pri pravenje na simiti (pogaci-kifli) se stava od odozgora i mene mi se omileni :намигнување:

Vo Skopje vo Ramstor go ima se prodavaat vo mali kesicki(zacini)
crno seme (çörek otu)

Allaha emanet !

Ibn Isa
01-12-12, 14:18
Selam.

Posto gledam deka zadniot post povrzan so ovaa tema e od 25.07.10, sega bi sakal nekoj od clenovite dokolku ima nekakva informacija, kako denes da go nabavime, bidejci nie sme od Struga.

T.e da ne nabavime nesto kako skart, a ne toa sto ni treba, znaci ni treba nekakva potvrdena informacija.

Vi blagodaram.

Hadzera
01-12-12, 16:06
Selam.

Posto gledam deka zadniot post povrzan so ovaa tema e od 25.07.10, sega bi sakal nekoj od clenovite dokolku ima nekakva informacija, kako denes da go nabavime, bidejci nie sme od Struga.

T.e da ne nabavime nesto kako skart, a ne toa sto ni treba, znaci ni treba nekakva potvrdena informacija.

Vi blagodaram.

На порталот на Исламски центар имаш реклама од продавницата Енсар, и кога ќе кликнеш таму, ќе те однесе на една страна на Фејсбук, и таму ќе можеш да најдеш и телефонски број од продавницата каде што се продава оваа масло. Ако нешто не ти е јасно, пиши ми на приват и ќе ти објаснам!

Kul_Allahu_Ekber
06-12-12, 17:15
Go ima i vo apteki samo lugeto ne znaat deka toa se vika crno seme, ili Abetul sewda. a vo apteka go ima kako kapsuli od crno seme prozirni kako med boja licat. samo da mi tekne imeto kako go vikaat po aptekite ke pisam ama sosema isto e jass go imam ednas kupeno od apteka.

Ebu Muhammed
09-12-12, 21:55
Go ima vo caircanka kaj dzamijata jahja pasha potocno foto "beco" ima prodavnica za knigi i tamu ima i maslo i zrna i drugi lekovi

Муслим
11-12-12, 16:48
Таму има по продавници и „зем-зем“ вода, ама кој ќе ми гарантира дека навистина е таква вода? Никаде не пишува кој полни , фабрика, потекло ... и сл. :ocila:

Neziri
19-01-13, 15:51
Селам алејкум браќа и сестри.

Го зедов маслото, и истиот текст што го имате вие овде го имам, мислам ниго дадоа со маслото заедно.

Се убаво ама овде непиши каку дасе користи, колку капки, каку и со што да се нанесува.

СЛАБА И ОПАЃАЧКА КОСА: Нанесувањето на масло од Црно семе два или три пати дневно го сопира опаѓањето на косата и доведува до тоа влакната да растат подолги и подебели. Исто така, на косата и дава и цврстина и сјај. Со тоа, предвремено белеење на косата се сопира, а првутот и сувоста на косата се искоренуваат

Аку може некоја помош во врска со ова?

се заблагодарувам однапред

СЕЛАМ АЛЕЈКУМ

TatliDede
31-01-13, 12:01
Go ima vo GTC - najgoren kat... Taka sum informiran...

Za se sto spomenavte ima na "Filosofija na religijata" od TatliDede kako = Allahova bilka"... Ima soveti i linkovi... Od toa kako se podgotvuva do razni proizvodi...

Denes (cetvortok-31.01.2013) objavena e informacijata deka vo Ceska vece moze da se nabavi... Vo SAD, 18. drzavi se orituv zakonot za zabrana na proizvodstvo i prodavanje...

EsSelami-Alejkum na site Islamisti!

TatliDede
07-06-13, 19:53
NAJNOVO:

Od pred nekolku dena vo site supermarketi od SAD i Kanada se prodavaat site vidovi na MARIHUANA!