PDA

View Full Version : Најсилна исламска држава што некогаш постоела?


Janicar
23-05-08, 11:42
Што мислите која била најсилна држава во која некогаш муслиманите живееле? Под најсилна се подразбира држава во која најмногу се
применувал шериатот,била економски и воено моќна, каде што царувала
правдата и сигурност итн.

Од листата нормално е исклучена државата во времето на Аллаховиот
Пратеник и праведните халифи.

Burak
24-05-08, 01:47
SALAHUDIN I NEGOVATA VLAST...???

muhadzir
24-05-08, 16:28
Mene licno Osmanliskata drzava na pocetokot od nejzinoto postoenje i periodot na nejzinata zrelost navistina mnogu me voodusevuva, osobeno od voen ( osvojuvacki) aspekt.

trebo.a.r
24-05-08, 19:26
za mene licno najaka drzava muslimanska bila osmanliskata drzava

Ezan-a
24-05-08, 19:51
i jas mislam deka osmanliskata drzava vo nejzinite pocetoci no i podocna imala golemi uspesi vo osvojuvanjeto i vojuvanjeto no celiot toj uspeh se zasnova na Qur'anot i Sherijatskoto vladeenje i pravda koga se zapostavile malce Serijatot vednas se pocustvuvala slabosta !!!

Padisah
24-05-08, 21:53
OSMANLISKATA IMPERIJA koja se prostirala na tri kontinenta i koja okolu 600 godini vladeela pravedno , spored kuran ot i serijatot. Spored osvojuvackata i voenata mok se bile edni od naj silnite i se uste se. :)Osmanliska imperija za vrema na Sultan Murad ııı.


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

muhadzir
24-05-08, 22:12
Brate Padisah ne mislis deka malce e preoveliceno.? Osmanliskata imperija ne vladeaela celo vreme pravedno po Kuran i Sunnet, i nee uste vele sila. InsAllah da bese taka, ama realnosta e druga.

Padisah
24-05-08, 22:36
ne taman si e:)
a za realnosta ne se sekiraj vremeto doaga :)
allahin izni ile

muhadzir
24-05-08, 22:41
Jas ne se sekiram, znam deka doadza vremeto na Islamot a ne na Osmanliite i nivnite naslednici. A za toa kolku e relnost povece i od jasno e. Koga se pokvarija vladarite i ucenite propadna i nivnata imperija.

Padisah
24-05-08, 22:54
toa ne bese do vladarite
toa bese do planovite i zaverite na gavurite koi so vekovi planiraa kako da ja unisatat drzavata lider na islamot bidejki zapadot mnogu se isplasil, i vednas pocnal da kroi zaveri kakvi se zaveri e imalo nema da ti dojde ni na pamet deka se mozle i toa da go napravat
za toa cie vreme ke e, allah najubavo znae
(insallah pak ke zboruvame):)

Omer el Faruk
24-05-08, 23:55
Јас мислам дека Емевиската Династија била најсилна ,ако се земе и податокот дека повеќе од 800 години владеела со исламска Шпанија, и за тој период колку придонела за севкупниот развој на човештвото.

Anwar
25-05-08, 00:54
Можеби на нас позната ни е Османлиската империја . . па затоа велиме дека била најсилната!

efendija
25-05-08, 00:58
Кога веќе преферираме некоја Империја или Династија за најсилна исламска држава не е лошо да се објаснат и причините за тоа.

Anwar
25-05-08, 01:16
Кога веќе преферираме некоја Империја или Династија за најсилна исламска држава не е лошо да се објаснат и причините за тоа.

Е да, кога споредуваш нешто со нешто друго, треба да кажеш зошто е тоа така како што мислиш дека е.

trebo.a.r
25-05-08, 01:33
Јас мислам дека Емевиската Династија била најсилна ,ако се земе и податокот дека повеќе од 800 години владеела со исламска Шпанија, и за тој период колку придонела за севкупниот развој на човештвото.

pa i osmanliskata imperija nebila nisto pomala a isto taka osmanliskata imperija vladeala dosta dolgo.

IslamicMaster
25-05-08, 02:06
Мислам дека Османлиската империја била најсилна (од освојувачки аспект) и многу долго владеела со освоените држави, но не ми се верува дека цело време шеријатски владеела.
Правдата и сигурноста владееле од самиот почеток, но не и до нејзиниот крај.

ahmedi
25-05-08, 12:34
osmanliskata!!!

Janicar
25-05-08, 13:38
SALAHUDIN I NEGOVATA VLAST...???

Незнам колку знаеш брате ама за време Салахуддин Ејјуби муслиманите се најподелени.Воопшто неможе да се стави тогашната држава во редот најсилни имајќи го фактот дека муслиманите биле далеку економски и воено надмоќни а дозволеле Крстоносците од срцето на Европа да им дојдат и направат такви масакри.

Иначе гласав за Османслиската држава.Поготово периодот помеѓу султан Бајазид и султан Сулејман Величествениот.

Burak
26-05-08, 03:52
Mislev na VLADAR,KOJ JA PORAZIL NAJAKATA HRISTIJANSKA VOJSKA NEKOGAS I JA UBIL IDEJATA NEKOGAS DA ZAVLADEAT SO MUSLIMANITE DA TIE I DEN DENESKA SE PLASAT OD NAS I NI SIMINJAAT KAPI...ODNOSNO I FILM IMA ZA SALAHUDIN VO POZITIVNA SMISLA..

Padisah
26-05-08, 14:29
Ovaa e za bratot janicar:намигнување:

Osmanli za vrema na Kanuni Sultan Süleyman

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Janicar
26-05-08, 16:15
Mislev na VLADAR,KOJ JA PORAZIL NAJAKATA HRISTIJANSKA VOJSKA NEKOGAS I JA UBIL IDEJATA NEKOGAS DA ZAVLADEAT SO MUSLIMANITE DA TIE I DEN DENESKA SE PLASAT OD NAS I NI SIMINJAAT KAPI...ODNOSNO I FILM IMA ZA SALAHUDIN VO POZITIVNA SMISLA..

Салахуддин-Ејјуби или подобро познат во запад како “Саладин“ ќе биде засекогаш запамтен како еден од најголемите војскодводци во Исламската историја.За кратко време успеал да обедини голем број на муслимани ,но сепак и покрај тоа што Крстоносците биле дојдени од срцето на Европа а муслиманите на домашно тло,Крестоноците имале повеќе војска во битките со муслиманите,но Салахуддин со цврста волја и уште поцврста вера во Возвишениот ги поразил.

Мислам дека е подобро да се отвори тема за Салахуддин и Крстоносците.

Sturmgewehr
29-05-08, 18:39
leleeeee SIte Pro-Turci vo Forumot tuka :нанчаки:

Ali kako i da e Turcite ne go donesoa Islamot tuka tuku islamot dojde prvin tuka pomegu trgovija na ballkanskite zemji so Arapskiot svet.

taka sto i pred Turcite da dojdat tuka Islamot bese prisuten no vo mala merka ali sepak Ptrisuten ali posle Turcite go prosirija na pogolema mera.

efendija
30-05-08, 16:31
sturmgewehr , внимавај на твојот речник! - Премногу слобода си земаш за омаловажување и напаѓање на членови на форумот. Плус и постот ти е сосема утнат од темата. Ќе те замолам самиот да си го едитираш постот и да ги избришеш сите недолични зборови кои ги упати кон Падишах.Во спротивно постот ќе ти биде избришан.

ISLAM_U SRCU
30-05-08, 16:54
Dobro Sturmgewehr,,,Razbravme deka si od Evropa.Ama me interesira zosto nudis Istoriski fakti od nekoj si Hristijanski Istoricari???Zar tie bile ili se po sposobni od turskite Istoricari???ili Patopisci?I moram da ti recam deka si premnogu nacionalno nastroen jas mislam deka i nee tolku vazno dali si Albanec ili turcin ili sto znam sto ?Koga ke se pojaveme pred Allah subanehu ve teala nema da bideme prasani sto sme bile na dunjalukov nego kogo i sto sme sledele imaj na um.Pokazuvas otvorena Mrznja kon Turcite kade si bil ne znam kolku god da se obrazuvas:Ne valja tako prijatelju!

Sturmgewehr
30-05-08, 17:03
Dobro Sturmgewehr,,,Razbravme deka si od Evropa.Ama me interesira zosto nudis Istoriski fakti od nekoj si Hristijanski Istoricari???Zar tie bile ili se po sposobni od turskite Istoricari???ili Patopisci?I moram da ti recam deka si premnogu nacionalno nastroen jas mislam deka i nee tolku vazno dali si Albanec ili turcin ili sto znam sto ?Koga ke se pojaveme pred Allah subanehu ve teala nema da bideme prasani sto sme bile na dunjalukov nego kogo i sto sme sledele imaj na um.Pokazuvas otvorena Mrznja kon Turcite kade si bil ne znam kolku god da se obrazuvas:Ne valja tako prijatelju!

Selau Alejkum Brate fala sto mi se obrati navistina mi pravis cest.

Ne sum Nacionalno nastroen porano Kazav deka potpolno i podrzuvam Turcite.

zasto nudam fakti od Hristijanski Istoricari ( Evropski ) epa ednostavno zasto samo ti znaes sto se slucuva doma jas ne znam sto se slucuva kaj tebe takasto ne moze eden Japonec da dava fakti i da pisuva istorija za ALbancite posto ne zivee so Albancite vo ista kuqa ( TLO, ZEMJA ) taka sto Istorijata nasa ( Albanska ) ja napisale onije sto ja viele i sto ja preziveakle ne znam jas kako moze Turcin da pise Istorija za ilirite koa toj dosol vo balkanot na 12 vek a ilirite operirale nekolku iljadnici godini pred Turcite da dojdat tuka.

Plus slobodno idi vo Istambul i po nivnite Arhivi ubavo se znae Koja e Etnicka Albanija i koj se Albancite i deka ne se od Azerbejzan kako sto tvrdi Kapllani Resul deka Turcite ne nosele od Azerbejcan ako bilo taka toj nastan ne bi pominal ne evidentirano od Osmanliskata vlada.

Fala Brate na Replikata.

ISLAM_U SRCU
30-05-08, 17:17
:намигнување: ke ti reciram se dodeka ne dojdeme do edno zaednicko mislenje ili barem malcu da gi zblizeme stavovive.I demek Evropskite istoricari vo toa vreme sakas da ni dokazes deka bile tolku pismeni i zainteresirani od kkade se Albancite me zezas ha?Brate vo IStambul arhivata ima uste mnogu mnogu Dokumenti ne otvoreni i ne istrazeni koga bi se otvorila taa Arhiva golem del od taa balkanska pisana istorija bi trebalo da se prepisuva.E brate Znaes li deka Osmanliite imale edna cela administracija na pisari I Istoricariprvi vo Evropa pa i vo svetov pa osmanliite ja ismislile birokratijata.Ama hajr brate ke bide se ne se sekiraj puno....

muhadzir
30-05-08, 18:19
Sturmgewehr bratce mnogu jako ti odi istorija se gleda po tvoite postovi, no isto taka se gleda i tvojata nacionalna nastroenost. Ne sakam da odam oftopic no treba da imas na um deka na Ahiret Allah dz.s. ce ne prozive so onoj narod sto go sakame, so onie ludze sto ni se bliski... e razmisli kade ce bide prokletnikot Skenderbek na Ahiret? A isto vazi i za Padishah koj e premnogu nacionalno nastroen .

efendija
30-05-08, 21:13
Уште еднаш ќе ве замолам да давате коментари без етикетирања на членовите и без никакви пристрасности и фаворизирање на одредена нација над друга.

Топикот ви е јасен и држете се во вашите коментари кон него.Значи која била според вас најсилната исламска држава што некогаш постоела и зошто?

Многу едноставно нели? :очила:

Janicar
07-06-08, 15:49
Видов 10 гласови за ЕМевиската сепак скоро ниедно објаснување од
некој член зашто мисли така.Ефендија ќе почнеш ти прв?:големо гушкање:

zavitkan
08-06-08, 02:21
Еве прашање до падишах:
Како османлиите го средиле статусот на немуслиманските малцинства?
Какви права имале тие?

zavitkan
08-06-08, 02:34
brat temata
e drugo
za toa ke ti objasnam koga ke otvoram za osmanliska imperija :смеење до уши:
На темата треба да докажеш или барем да укажеш зошто токму османлиската империја била најсилната. Мое мислење е дека една од доблестите на најсилната исламска империја е регулирањ на правата на луѓето, а посебно на малцинствата.

Van Helsing
11-06-08, 14:29
Јас ја преферирам Емевиската династија поради развојот на науката (посебно медицината ) во нивното време на владеење. Многу странски дела се преведени на арапски јазик и на тој начин се сочувани од забот на времето. А краткото владеење на Омер ибн Абдул Азиз било посебно брилијантно.Тој го обновил периодот на Праведните халифи. Исто така емевиите во Шпанија за долгиот период на владеење направиле толку многу во областа на науката што како пример ќе ги посочам исламските факултети кои што биле изградени. Тие биле предизвик за многу студенти од сите четири страни на Европа.

А остатоците од архитектурата сеуште се видливи на Пиринејскиот полуостров, покажувајќи го восхитувачкиот напредок кој го направиле Емевиите на ова поле.

zavitkan
12-06-08, 00:20
Мислам дека муслиманите тогаш биле поразвиени од муслиманите во подоцнежните периоди!

Padisah
12-06-08, 23:41
Мислам дека муслиманите тогаш биле поразвиени од муслиманите во подоцнежните периоди!


ne brate greska si :смеење до уши:

zavitkan
16-06-08, 17:00
Па сепак тоа е мој став, мислење и согледување.
Ако немале пушки, не значи дека не биле развиени.

Степенот на нивното развивање од 0 до 10 е многу побрз и поквалитетен, за разлика од другите империи кај кои тоа било на поспор или да кажам на позаостанат начин.

Padisah
17-06-08, 22:42
Па сепак тоа е мој став, мислење и согледување.
Ако немале пушки, не значи дека не биле развиени.

Степенот на нивното развивање од 0 до 10 е многу побрз и поквалитетен, за разлика од другите империи кај кои тоа било на поспор или да кажам на позаостанат начин.

bidi pokonkreten, pa ke se obidam i da ti iznesam nekoi sogleduvanja

Erdo
05-03-09, 21:47
Што мислите која била најсилна држава во која некогаш муслиманите живееле? Под најсилна се подразбира држава во која најмногу се
применувал шериатот,била економски и воено моќна, каде што царувала
правдата и сигурност итн.

Од листата нормално е исклучена државата во времето на Аллаховиот
Пратеник и праведните халифи.
Islamska republika Iran i nejziniot vodic Imamot Humeini r.a koj go ozivea Islamot vo najteskite i najlosite momenti za muslimanite.
Koj im ja vrati cesta i im go vozdigna aftoritetot, koj sto go imaa izgubeno vekovi.

orijenti
05-03-09, 21:52
Islamska republika Iran i nejziniot vodic Imamot Humeini r.a koj go ozivea Islamot vo najteskite i najlosite momenti za muslimanite.
Koj im ja vrati cesta i im go vozdigna aftoritetot, koj sto go imaa izgubeno vekovi.

da da od Paris pa pravo vo Teheran i op "islamska revolicia"

Bedru
05-03-09, 22:36
dobro..vremeto na Bagdadskijot Hilafet-koga Bagdad bila prestolnina..togas na naukata i e staven temelnik..Bagdadskiot hilafet prestavuvase visitinski nuur vo svetot,osmnaliite go razurnaa no potoa i samite primija islam..na pocetokot vo vrmeto na Sulejman osvojuvacot turcija bila dobra muslimanska drzava,postepeno perstanuvakl da vladee serijatot..a prodolizile vazalite.begovite i ostanatite po svoja volja..i seto toa zatoa sto del se sami vinovni.vinata segogas e od nas samite,i poradi sto Allah sakal taka da ne iskusa..pa ajde uste endas da go vratime hilafetot

muslimgoranin
06-03-09, 02:52
OSMANSKOTO..

Altintop
06-03-09, 23:14
Osmanliskata Imperija!!Definitivno:):):)

Aba Kasim
20-06-09, 10:20
Јас ја преферирам Емевиската династија поради развојот на науката (посебно медицината ) во нивното време на владеење. Многу странски дела се преведени на арапски јазик и на тој начин се сочувани од забот на времето. А краткото владеење на Омер ибн Абдул Азиз било посебно брилијантно.Тој го обновил периодот на Праведните халифи. Исто така емевиите во Шпанија за долгиот период на владеење направиле толку многу во областа на науката што како пример ќе ги посочам исламските факултети кои што биле изградени. Тие биле предизвик за многу студенти од сите четири страни на Европа.

А остатоците од архитектурата сеуште се видливи на Пиринејскиот полуостров, покажувајќи го восхитувачкиот напредок кој го направиле Емевиите на ова поле.:selam::selam: Abasidite vo Bagdad gi razvivale naukata i medicinata. Emeviite se prvata dinastija, vo nivno vreme se vrsi premin od plemensko arapsko ureduvanje i mentalitet do imperija. Znaci se neophodni za Abasiite da bidat uspesni.Za Spanija se slagam.Emeviite vo Sham vladeele kratko vreme, oklu 100 godini. Golemo osvojuvanja se slucile vo nivno vreme.

Aba Kasim
20-06-09, 10:27
dobro..vremeto na Bagdadskijot Hilafet-koga Bagdad bila prestolnina..togas na naukata i e staven temelnik..Bagdadskiot hilafet prestavuvase visitinski nuur vo svetot,osmnaliite go razurnaa no potoa i samite primija islam..na pocetokot vo vrmeto na Sulejman osvojuvacot turcija bila dobra muslimanska drzava,postepeno perstanuvakl da vladee serijatot..a prodolizile vazalite.begovite i ostanatite po svoja volja..i seto toa zatoa sto del se sami vinovni.vinata segogas e od nas samite,i poradi sto Allah sakal taka da ne iskusa..pa ajde uste endas da go vratime hilafetot:selam:Osmanliite ne go razurnaa Bagdadskiot hilafet tuku mongolite.Predcite na Osmanliite bile muslimani pred toa da se sluci. Turcija ne bila drzava tuku bila Devlet i Osmanie i Alie, Vozvisena Osmanliska Dtzava. za hilafetot TAKA E!. Toa e farz.

Aba Kasim
20-06-09, 10:31
Јас мислам дека Емевиската Династија била најсилна ,ако се земе и податокот дека повеќе од 800 години владеела со исламска Шпанија, и за тој период колку придонела за севкупниот развој на човештвото.:selam: Toa bila silna i vazna dinastija, megutoa ne vladeele so Spanija 800 godini. Dosta od tie 800 godini bile razni drugi pogolemi i pomali dinastii.Arhitektonski Emeviite ostavile najgolem pecat. Na vremeto patnicite od Spanija se osekale kako doma vo gradovite na Sham. nekoi Sirijci mi go kazaa istot koga bile vo Granada.

Aba Kasim
20-06-09, 10:42
:selam: Glasam za Osmanliite. imalo mnogu vazni dinastii. Salahadin bil brilijanten kako i Nurudin megutoa Nurudin ne ostavil naslednici, Saladin ja prevzel drzavata. Saladinovite naslednici ne bile kako nego i ne vladeele dolgo. Gi imame Emeviite i Abasiite, so brojni pridonesi, Emeviite poveke kako pocetnici i kako osvojuvaci, Abasiite kako civilizacija i nauka.Sepak bile kratkotrajni, dolgo vreme opstojuvaki kako nominalni vladeteli. Koga stvarno bile na vlast imale dosta ideoloski problemi i problemi so ulemata.
Vo Spanija se javila neverojatna civilizacija megutoa kako poveke razlicni drzavi.
Mogulite se kandidati. Golema i jaka drzava, najbogata na svetot na vremeto, vo 17 vek imale 1/4 od svetskoto bogatstvo i naselenie. Dobro organizirana drzava, go razvile dosta fikhot (Hanefi).
Osmanliite vladeele najdolgo, imaat ostaveno neverojatno vlijanie na pokorenite zemji i posiroko, neverojatno elaboriran sistem, razvoj na fikhot, sirenje na islamot, voena mok.