PDA

View Full Version : Кој ви се омилени јадења за сифир и ифтар, и што јадевте денес!


Страници : [1] 2

reemteY
21-08-09, 01:03
Знам дека сите јадења се добри! Освен тоа што ни е забрането!
Но сакам да знам кое јадење вие помилено за овој бириќетен месец !
Што сакате повеке за сифир а што за ифтар?!
Јас за сифир, јадам било што но нешто мрсно обавезно да има!!!
А за ифтар јадам но не гледам мнг од глад, што ке ми се најде во софра!:смешкање: Мала шала, една чорба ја подготвува мајка ми, со лук се прави некако ми го освежува журулдникот кога јадам од тоа! А и супа мнг сакам!
А и јогурт мноооогу пијам!! :смешкање::смешкање::смешкање:
П.С Ако имате некој убав рецепт, ви предлагам да си го постирате!!!:смешкање:

moonn'star
21-08-09, 02:16
pa vaka sega...normalno site jadena se dobri i ne treba da pravime razliki....megutoa za iftar ubavo e da se pocni so hurma(toa go znaeme site),a pred da se pocni so jadene mnogu zdravo e da se pie nesto toplo odnosno caj...po medicinski aspekt...:вслм:

DAIJA
21-08-09, 02:46
После водата и хурмите, не бирам.:дада: Најрадо цел месец би поминал на леб, маргарин, ајвар и пржени јајца. А може и леб, сирење и по некој ооогромен патлиџан.:смешкање: Тоа никогаш не здосадува, скромно е, задоволува и не е скапо!:намигнување:

П.С. И нема многу садови за миење:намигнување::)

reemteY
21-08-09, 03:25
После водата и хурмите, не бирам.:дада:
Доколку пред тебе, има Пица, Салама, Паштети, Маргарин, Кашкавал, Мармалад, Торта, Пита, еклери, толуми, банани, портокали,лук, кромид, компири, тавчегравче тнт... се ќе изедеш?! :смешкање::смешкање::смешкање:

OtoMan
21-08-09, 10:45
Доколку пред тебе, има Пица, Салама, Паштети, Маргарин, Кашкавал, Мармалад, Торта, Пита, еклери, толуми, банани, портокали,лук, кромид, компири, тавчегравче тнт... се ќе изедеш?! :смешкање::смешкање::смешкање:

на прв поглед ќе ти изгледа дека можеш се да изедеш но кога ќе започнеш со јадење ќе видиш дека си се најал а ни половина од тоа што си мислел дека ќе изедеш не си изел...

:selam:

Khayrun Nisa
21-08-09, 12:22
Омилени имам многу:смешкање:, ама битно ми е за ифтар да имам салата по можност шопска од огромниии патлиџани :смешкање::смешкање: за сифир обевезно да има јогурт!

Денес за сифир имав едно ладно нес кафе и литро јогурт, за ифтар ќе ви кажам после!!!!

juda
21-08-09, 14:13
јас вечерав касно некаде после 2 па да ви дадам некој продонес кон апетитот
вечера риба папалина од полска
десет тирамису кремпите шампите индијанка пољибац парче чоколадна торта натопено со боза со една кугла боровница сладолед

reemteY
21-08-09, 19:26
Леле како го почуствувам мирисот на гравот!
Ке изедам се што ке ми биде сервирано!
А и шопската салата е пред мене , офофоф :) Сабур уште малку !
:дада::дада::дада::дада::дада:

gv lautka
22-08-09, 00:44
:selam:jas pak nemam golema kriza za ishranata a za voda (tecnosti)

zed,,e toa mie golema maka ,,ama so ALLAHOVA dz.s pomos eve prviot

den od postov go pominav bez pogolemi poteskotii da INSALLAH TAKA I DA MI ODAT OSTANATIVE DENOVI-SO LESNOTIA....AMIN:вслм:

juda
22-08-09, 01:27
ako ne pusis cigari ima lek za zed lekot ce ti go pratam po lp
ako pusis ne deluva

P>S mi se jade sladoled

OtoMan
22-08-09, 12:26
ako ne pusis cigari ima lek za zed lekot ce ti go pratam po lp
ako pusis ne deluva

P>S mi se jade sladoled

e pa jadi ako ti se jade, ili i ti posti[????:lele::lele::lele:

gv lautka
22-08-09, 15:38
go cekam lekot da mi go kazes za zed,Judo,,ili da dojdam kaJ TEBE NA RABOT MI GO SOOPSTIS.....

Moon
23-08-09, 12:24
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Јас вчера за главно јадење направив полнета тиква со зеленчук а одозгора покриено со пармезан.
Покрај тиквата направив и рисото со пармезан и тоа го покрив со павлака.

Moon
23-08-09, 12:27
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg
А за десерт направив сини полни јаболки со суво грозје и лешник,а одозгора со “леден“ прелив со цимет.

Khayrun Nisa
23-08-09, 12:29
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Јас вчера за главно јадење направив полнета тиква со зеленчук а одозгора покриено со пармезан.
Покрај тиквата направив и рисото со пармезан и тоа го покрив со павлака.

Леле сестро прекрасно изгледа, а за вкусот можам да предпоставам само ммммм!!!!

Moon
23-08-09, 12:31
Но искрено ќе ви кажам сите освен мене ги јадеа овие зготвени јадења,јас обично во рамазан консумирам многу малку јадење и јадам само еднаш во денот а тоа е за време на суфур,со сирење,маргарин и патлиџан и цел ден не јадам се до пак до суфур оти патам од голема жед по цел ден па кога доаѓа ифтар не ми се јаде некако немам апетит,туку цело време пијам секакви течности и секако кафеее:гушкање:

Moon
23-08-09, 12:31
Фала Драга па бујрум дојди некој ден на ифтар па ќе те послужам со ова јадење:дада:

OtoMan
23-08-09, 13:59
аман бе сестри немојте со слики, се отвораат темите во секое време па не е згодно...

навистина прекрасно изгледа, ти си била прав професионалец за исхрана..:lele::lele:

браво....

:selam:

Moon
23-08-09, 14:24
Знаеш The King помислив на тоа дека не би билло добро да ставам слика ама после ми текна си викам па не ни е иманот и толку слаб а башка малку боја нема да штети на темава.
Но ако сите сметате дека би требало да се тргнат сликите во ред е слободно.
П.С.
Фала на комплиментот:срам:

OtoMan
23-08-09, 14:27
Знаеш The King помислив на тоа дека не би билло добро да ставам слика ама после ми текна си викам па не ни е иманот и толку слаб а башка малку боја нема да штети на темава.
Но ако сите сметате дека би требало да се тргнат сликите во ред е слободно.
П.С.
Фала на комплиментот:срам:

не ен ене , ништо лошо, само реков да не биде комплиментот сам во постот па го внесив и тоа...

вербата е најголема од се, кога е така ништо не смета....

ПС: нема за што....

:selam:

IslamicMaster
23-08-09, 15:34
ЛееееееЛеееееееее сум се изначитал од убави поубави јадења :смешкање:

Еве веќе 3 дена не чуствувам никаков глад, а научен сум 4-5 пати во денот да јадам. А малку сум жеден, ама и тоа се издржува :намигнување:

Ај и јас да ви соопштам што јадев вчера за ифтар и синоќа за сифир.

За ифтар јадев супа, ГРАВБИРЕК (ГРАШАРНИК:смешкање:) со јогурт.

За сифир јадев Плескавици од срнечко месо со патлиџани :гушкање:

Ahmed Ebul Kasimi
23-08-09, 15:36
Aman be,kaj najdovte sega da spomnuvate jadenje:смешкање:

IslamicMaster
23-08-09, 15:38
Aman be,kaj najdovte sega da spomnuvate jadenje:смешкање:

Абре ај да се спомнува само, туку се рекламира со слики...

МмммммММММ... шо убаво јадење има направено сестрата МУН :гушкање:

Ahmed Ebul Kasimi
23-08-09, 15:39
МмммммММММ... шо убаво јадење има направено сестрата МУН :гушкање:

daaaaaaaaaaa!!!:)

Moon
23-08-09, 16:29
:срам:
:fala:

El Muslima
23-08-09, 23:28
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Јас вчера за главно јадење направив полнета тиква со зеленчук а одозгора покриено со пармезан.
Покрај тиквата направив и рисото со пармезан и тоа го покрив со павлака.

:selam:

Еј сестро сега да ги тргнеш сликите! Уствари имаш услов, или давај рецепт или не ни прави тука фитне!:смешкање:

МашаАллах се изгледа прекрасно, а тек јаболките! Како ти успеа да ги поплавиш, или и тоа е тајна! Ај ќе го потплатам јас помошникот во кујната да ми го даде рецептот!

DAIJA
23-08-09, 23:54
Доколку пред тебе, има Пица, Салама, Паштети, Маргарин, Кашкавал, Мармалад, Торта, Пита, еклери, толуми, банани, портокали,лук, кромид, компири, тавчегравче тнт... се ќе изедеш?! :смешкање::смешкање::смешкање:

Погрешно си ме сфатил. Не бирам, значи, немам специјални побараувања, зашто водата и хурмите ми го задоволуваат апетитот. Напишав потоа што најчесто јадам.

А доколку има нешто од ова што си го наредил...:razmisluva: ќе земам пица, а потоа тулумби. Другото не би го пипнал...:дада:

El Muslima
26-08-09, 18:49
Затоа што се наоѓаме пред ифтар, можам да ви ја покажам сликава.
Ова е рекански специјалитет и се вика валангија.Најчесто се прави за посебни прилики, како за бајрам, свадби или кога јас ќе дојдам во тој крај :смешкање:
Еве што драгите сестри ми подготвија кога ги посетив, не за рамазан, но ете што би сакала јас за рамазан да пробам.


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

може да се јаде со јогурт...

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

menan
26-08-09, 19:55
Da, vo Makedonija ste pred iftar, jas treba da podgoltuvam uste 20 min.
Sto ti trebase ova???:смешкање::смешкање:

IslamicMaster
27-08-09, 01:41
Е тие валангии кај нас се викаат со друго име т.е. БАЗЛАМИ :смешкање:

Sara
27-08-09, 01:58
Ова е рекански специјалитет и се вика [B]валангија.


И јас ја имав таа чест да ги пробам валангиите :смешкање: и морам да признаам преубави беа:дада:

IslamicMaster
27-08-09, 01:59
И јас ја имав таа чест да ги пробам валангиите :смешкање: и морам да признаам преубави беа:дада:

Ко базламите наши се ?:razmisluva:

Sara
27-08-09, 02:00
\

Ко базламите наши се ?:razmisluva:

Хахаха да такви беа :)

IslamicMaster
27-08-09, 02:03
:лут::лут::лут:

Па шо ги фалиш нивните кога и ние си имаме само со друго име!

Било пишано ТЕПЦИИТЕ и базлам да се рассукам за тебе сестро :смешкање:, па да ВИИШ ти :смешкање::гушкање:

Sara
27-08-09, 02:07
:лут::лут::лут:

Па шо ги фалиш нивните кога и ние си имаме само со друго име!

Било пишано ТЕПЦИИТЕ и базлам да се рассукам за тебе сестро :смешкање:, па да ВИИШ ти :смешкање::гушкање:

Охооо не правиш лошо да ми направиш со задоволство ќе ги пробам :смешкање::смешкање::смешкање::гушкање:

Khayrun Nisa
27-08-09, 03:58
И со сирење се добри!!!!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Како и да е прв пат пробав, многу ми се допаднаа, само не се за некој кој веднаш тргнува на пат 200км сред лето!:смешкање::смешкање:

Ahmed Ebul Kasimi
27-08-09, 15:36
:лут::лут::лут:

Па шо ги фалиш нивните кога и ние си имаме само со друго име!

Било пишано ТЕПЦИИТЕ и базлам да се рассукам за тебе сестро :смешкање:, па да ВИИШ ти :смешкање::гушкање:

Neka si gi fali de,normalno go fali ona podobroto:)

menan
27-08-09, 21:46
:лут::лут::лут:

Па шо ги фалиш нивните кога и ние си имаме само со друго име!

Било пишано ТЕПЦИИТЕ и базлам да се рассукам за тебе сестро :смешкање:, па да ВИИШ ти :смешкање::гушкање:
Se gleda brat kolku si po kuvanjevo.:смешкање:
Bazlamite ne se sukaat, tie kako palacinkite se vadat pa potoa se redat, pomegu niv se stava urda i na kraj se potpecuvaat.
Aj jas ke napravam ako tolku gi sakate:гушкање:

Selmin ibn Alil
27-08-09, 22:06
Ама тема:смешкање::смешкање:

Ahmed Ebul Kasimi
27-08-09, 22:39
Ама тема:смешкање::смешкање:

kazi a:смешкање:

IslamicMaster
27-08-09, 23:47
Se gleda brat kolku si po kuvanjevo.:смешкање:
Bazlamite ne se sukaat, tie kako palacinkite se vadat pa potoa se redat, pomegu niv se stava urda i na kraj se potpecuvaat.
Aj jas ke napravam ako tolku gi sakate:гушкање:

:смешкање::смешкање::смешкање:

Одма сете дека су ТАПА за готвење :смешкање::гушкање:

Khayrun Nisa
28-08-09, 00:15
Мојот ифтар од оваа вечер! Пица на леб!!!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

reemteY
28-08-09, 00:46
А мојот ифтар денеска со зденга и маслинки :смешкање:
Home alone! :sad:

IslamicMaster
28-08-09, 14:31
А мојот ифтар денеска со зденга и маслинки :смешкање:
Home alone! :sad:

Е така ти е тоа, кога незнаеш барем едни јајца да си спржиш :смешкање:

reemteY
28-08-09, 17:09
Е така ти е тоа, кога незнаеш барем едни јајца да си спржиш :смешкање:
Ме мрзеше :)

Moon
28-08-09, 21:14
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Еве јас вечерва за предјадење направив лосос со компир и грашок варени во сос од кајмак и копар а настрана има и сос од сенф со мед и копар.

Moon
28-08-09, 21:16
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

А за десерт колачи со кокос и со прелив од чоколадо со ванила, а на врвот по еден лешник.

На здравје сликите:намигнување:

efendija
28-08-09, 23:28
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Еве јас вечерва за предјадење направив лосос со компир и грашок варени во сос од кајмак и копар а настрана има и сос од сенф со мед и копар.

Навистина прекрасно. :дада: Се думам наместо лосос како би испаднал ифтаров ако ставам радичка пастрмка.:razmisluva:

IslamicMaster
29-08-09, 03:17
Навистина прекрасно. :дада: Се думам наместо лосос како би испаднал ифтаров ако ставам радичка пастрмка.:razmisluva:

:смешкање::смешкање::смешкање:

Хаос!:смешкање:

Ebu Benjamin
29-08-09, 03:29
Лиги да ти потечат ....мисли и бриши устата да не се измрсиш .:смешкање::смешкање::смешкање:

Khayrun Nisa
29-08-09, 03:58
Лиги да ти потечат ....мисли и бриши устата да не се измрсиш .:смешкање::смешкање::смешкање:

А да дадате некоја пастрмка па и ние да се измрсевме, не ќе е лошо!!! Да не останат само фалби цело лето и слики на фајсбоок од радика!!!:) Нели Елмер?:смешкање::смешкање:

Ebu Benjamin
29-08-09, 14:56
А да дадате некоја пастрмка па и ние да се измрсевме, не ќе е лошо!!! Да не останат само фалби цело лето и слики на фајсбоок од радика!!!:) Нели Елмер?:смешкање::смешкање:


Јас тоа што го ветувам и го исполнувам , ви ветив пастрмки штом дојдете наваму , и кога бевте во Требиште Даија и Бурак знаеја дека ве чекав со 2 кг. пастрмка , но не сум сега јас виновен што задоцнивте па после некако се пишманеја сакаме ...не сакаме...доцна е.... и т.н. :смешкање:
Јас моето го исполнив , пастрмката ја нема , но има на Радика , ќе набавиме , не е тоа проблем , малку е проблем со шумарите само и тоа ќе се среди .:смешкање::смешкање::смешкање:

El Muslima
29-08-09, 15:23
:selam:
Колку добра тема, мажи пишуваат за рецепти и готвење, машаАллах!

Еј а каква е таа пастрамка од 2 кг.? јас пробав од помалите и ептен ми беше вкусна, без никакви примеси, само коски и месо :)

Инаку јас имам предлог, или сестрата Мун да ни дава рецепти или да ја банираме од овој дел, само фитне ни прави тука! :смешкање:

reemteY
29-08-09, 15:45
:selam:
Колку добра тема, мажи пишуваат за рецепти и готвење, машаАллах!

Мораме да се снајдеме инаку ке умреме од глад!!!:смешкање::смешкање:
Селаму Алејкум

Ebu Benjamin
29-08-09, 21:44
:selam:
Колку добра тема, мажи пишуваат за рецепти и готвење, машаАллах!

Еј а каква е таа пастрамка од 2 кг.? јас пробав од помалите и ептен ми беше вкусна, без никакви примеси, само коски и месо :)


Не беше една риба од 2 кг. туку повеќе како тие што си пробала , а вкупно тежеа 2 кг .:смешкање::смешкање:

Erdovan ibn Enver
29-08-09, 22:38
Не беше една риба од 2 кг. туку повеќе како тие шти си пробала , а вкупно тежеа 2 кг .:смешкање::смешкање:

dojdete kaj mene na iftar do probte valandovski smokvi i kalinki:намигнување:

juda
29-08-09, 22:39
pastramka od radika ubava rabota

Moon
31-08-09, 23:53
Пржена Пастрмка За Ефендија

Потребни Состојки За 4 Порции
4 пастрмки (по околу 300 гр)
Сол,црн пипер
1-2 лажици брашно
100 гр путер
2 лажички сечкани лешници
1 лашица лимонов цок
Парчиња лимон

Подготвување
1.)Пастрмките се мијат,се цедат се зачинуваат однатре и однадвор со сол и црн пипер.Се валаат во брашно.рерната се загрева 100`C.

2.)Во 2 тавчиња се загрева 40 гр путер,пастрмките се пржат на тивок оган околу 10-15 мин.,се тргаат и се оставаат во рерна за да останат топли.

3.)Останатиот путер се топи се потпечуваат лешниците.се додава лимонов сок, се зачинува со сол и црн пипер.
При послужувањетопастрмките се полеваат со оваа смеса и наоколу се декорира со лимон.

П.С. На здравје Ефендија и фала за пофалбите:намигнување:

Ebu Benjamin
01-09-09, 00:01
Ццццц.........Ефенди , брате , спремај опремата за риболов и трк долу на Радика да уловиш некое рибче , со овој рецепт јас веќе ја спремив опремата и сакал несакал морам да слезам на Радика да се улови нешто барем да се проба рецептов .:дада::смешкање::смешкање:

efendija
01-09-09, 00:02
:selam:

Аллах да те награди сестро, и од здравје да не куртулиш. Еве покрај мене е ханумата, па го читаме заедно овој рецепт, и иншАллах ќе го испробаме.:дада:

:вслм:

Moon
01-09-09, 00:03
:смешкање: закон си Ебу Бенјамин,така е рецептов е и за другите форумџии за сите мажи од форумов.

efendija
01-09-09, 00:04
Ццццц.........Ефенди , брате , спремај опремата за риболов и трк долу на Радика да уловиш некое рибче , со овој рецепт јас веќе ја спремив опремата и сакал несакал морам да слезам на Радика да се улови нешто барем да се проба рецептов .:дада::смешкање::смешкање:

Право велиш. Чекајме на Видушница! Идам со комплетниот риболовен арсенал.:дада::смешкање:

Musli
01-09-09, 01:57
Imam Edno Omileno Tavce Gravce vo Grne....SO tri Luti Piperki i dva Patlidzani.....:D:намигнување:

El Muslima
01-09-09, 18:36
:selam:

Еве што вкусно подготвија и ќе јадат Ел Муслима и Сумејја денес за ифтар:

За главно јадење ролат од стек полнет со печурки и кашкавал, и додаток од турли тава или бешамел сос, се по желба на конзументот.
Погледнете ги сликите, и кој е заинтересиран ке му го дадам рецептот, не сум јас како некој :смешкање:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Sumejja
01-09-09, 18:40
:selam:
Јас спремив убав и лесен ифтарски ролат од бисквити, чокаладо, кокос, маргарин и др.
Бујрум :намигнување:


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Nezir
01-09-09, 18:49
Afietolsun, nazdravje neka vi e ubaviot iftar!

Moon
01-09-09, 21:08
Опааа некој готвел и заглавил во кујна:смешкање:
Морам да признам дека начинот на кој сте ги направиле овие јадења се многу убави особено Ел Муслима ми се допаѓа како си го сервирала јадењето.

А за ти што не даваат рецепти:cenzurirano:

Sumejja
01-09-09, 21:33
:selam:
Еве рецепт ако некој е заинтересиран:

Потребно:
500g мелени бисквити, 300g шеќер во прав,400г маргарин,400г кокосово брашно,250 мл млеко, чоколадо за готвење и 2 ванилин шеќера

Првиот фил:
чоколадата ја топиме на пареа. Настрана матиме 250г маргарин и 150г шеќер во прав. Потоа ја додаваме истопената и малку оладена чоколада и повторно матиме. На оваа смеса ги додаваме бисквитите и млекото во кое претходно сме раствориле 150г шеќер.

Вториот фил:
Матиме 150г маргарин, 150г шеќер во прав и 2 ванилин шеќера.На смесата потоа го додаваме кокосовото брашно.

На најлонска фолија го ставаме прво првиот фил. Рамномерно го нанесуваме по целата површина а потоа врз него вториот фил. Го земаме едниот крај од фолијата и ја виткаме смесата во ролат. Го ставаме во фрижидер да се олади.

Moon
02-09-09, 02:19
Рецепт За Добивање Комплименти Од Сопругот

Потребни Состојки За 2 Чаши
2 големи банани
250мл млеко
100гр сладолед од ванила (по избор)
Мраз (ако сакате)
Кокос (за декорирање)
Лимон (за декорирање)
Течно Чоколадо (за декорирање)

Подготвување

1.)Ставете го млекото во садот за блендирање, додајте го сладоледот и на крај бананата.

2.)Блендирајте 5 мин. и готов е шејкот.

3.)земете висока чаша и мачкајте го работ со лимон и потопете го во кокос потоа во внатрешнината декорирајте со течно чоколадо и додајте го шејкот.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Овој рецепт го нареков “рецепт за добивање комплименти од сопругот“ пошто ви гарантирам дека ќе биде воодушевен после ифтар да се напије ваков шејк кој дефинитивно ќе го освежи.
На здравје

El Muslima
02-09-09, 11:14
:selam:
За домашен шејк и јас ептен ќе ти дадам комплименти :намигнување:
МашаАллах сестро, напредуваме, ова е веќе втор рецепт на форумот!
Се гордееме со тебе :гушкање:

силјан
02-09-09, 12:40
gospod e nad se

DAIJA
02-09-09, 13:06
:selam:
Јас спремив убав и лесен ифтарски ролат од бисквити, чокаладо, кокос, маргарин и др.
Бујрум :намигнување:


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е тој убавиот?:razmisluva::)

DAIJA
02-09-09, 13:07
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg
А за десерт направив сини полни јаболки со суво грозје и лешник,а одозгора со “леден“ прелив со цимет.

Марсовски јаболки!!!:смешкање::намигнување:

DAIJA
02-09-09, 13:10
И со сирење се добри!!!!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Како и да е прв пат пробав, многу ми се допаднаа, само не се за некој кој веднаш тргнува на пат 200км сред лето!:смешкање::смешкање:

Затоа се пие апче пред и после јадење:намигнување:

DAIJA
02-09-09, 13:12
Јас тоа што го ветувам и го исполнувам , ви ветив пастрмки штом дојдете наваму , и кога бевте во Требиште Даија и Бурак знаеја дека ве чекав со 2 кг. пастрмка , но не сум сега јас виновен што задоцнивте па после некако се пишманеја сакаме ...не сакаме...доцна е.... и т.н. :смешкање:
Јас моето го исполнив , пастрмката ја нема , но има на Радика , ќе набавиме , не е тоа проблем , малку е проблем со шумарите само и тоа ќе се среди .:смешкање::смешкање::смешкање:

Аллах да те награди тебе. Не сме ние виновни што Шејх ни ги стесна стомаците по кривинине угоре удолу:смешкање:

DAIJA
02-09-09, 13:14
dojdete kaj mene na iftar do probte valandovski smokvi i kalinki:намигнување:

А леб или месо?:razmisluva::намигнување:

DAIJA
02-09-09, 13:15
Пржена Пастрмка За Ефендија

Потребни Состојки За 4 Порции
4 пастрмки (по околу 300 гр)
Сол,црн пипер
1-2 лажици брашно
100 гр путер
2 лажички сечкани лешници
1 лашица лимонов цок
Парчиња лимон

Подготвување
1.)Пастрмките се мијат,се цедат се зачинуваат однатре и однадвор со сол и црн пипер.Се валаат во брашно.рерната се загрева 100`C.

2.)Во 2 тавчиња се загрева 40 гр путер,пастрмките се пржат на тивок оган околу 10-15 мин.,се тргаат и се оставаат во рерна за да останат топли.

3.)Останатиот путер се топи се потпечуваат лешниците.се додава лимонов сок, се зачинува со сол и црн пипер.
При послужувањетопастрмките се полеваат со оваа смеса и наоколу се декорира со лимон.

П.С. На здравје Ефендија и фала за пофалбите:намигнување:Изгледа треба да се готват плус 10 минути, пошто таму ептен е ладна водата... додека се згреат само пола саат им треба...:смешкање:

DAIJA
02-09-09, 13:28
Опааа некој готвел и заглавил во кујна:смешкање:
Морам да признам дека начинот на кој сте ги направиле овие јадења се многу убави особено Ел Муслима ми се допаѓа како си го сервирала јадењето.

А за ти што не даваат рецепти:cenzurirano:

А од кај знаеш кој сервирал?

DAIJA
02-09-09, 13:30
Рецепт За Добивање Комплименти Од Сопругот

Потребни Состојки За 2 Чаши
2 големи банани
250мл млеко
100гр сладолед од ванила (по избор)
Мраз (ако сакате)
Кокос (за декорирање)
Лимон (за декорирање)
Течно Чоколадо (за декорирање)

Подготвување

1.)Ставете го млекото во садот за блендирање, додајте го сладоледот и на крај бананата.

2.)Блендирајте 5 мин. и готов е шејкот.

3.)земете висока чаша и мачкајте го работ со лимон и потопете го во кокос потоа во внатрешнината декорирајте со течно чоколадо и додајте го шејкот.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Овој рецепт го нареков “рецепт за добивање комплименти од сопругот“ пошто ви гарантирам дека ќе биде воодушевен после ифтар да се напије ваков шејк кој дефинитивно ќе го освежи.
На здравје

Комплименти и од другарите на сопругот! Штом толку банани има, доволно ќе е и за ифтар!:)

Ebu Benjamin
02-09-09, 14:40
Аллах да те награди тебе. Не сме ние виновни што Шејх ни ги стесна стомаците по кривинине угоре удолу:смешкање:


:смешкање::смешкање::смешкање: Значи тој е виновникот а не јас , ...упссс... ни тој ни јас , кривините се , следниот пат не се качувајте по кривините , ќе ја фатиме рибата на Радика и ќе ја јадиме долу на лице место ,за да не остане пак не изедена .:смешкање::смешкање::смешкање:

Ebu Benjamin
02-09-09, 14:42
А леб или месо?:razmisluva::намигнување:


Ќе си земеш сам , ти кажа човекот , те кани само на смокви и калинки .:ocila::смешкање::смешкање:

Ebu Benjamin
02-09-09, 14:46
Комплименти и од другарите на сопругот! Штом толку банани има, доволно ќе е и за ифтар!:)


Па еве јас не сум другар со сопругот но мора да и дадам комлименти на сестрата за рецептов , иако не сум го пробал но се гледа по сликава дека е за комплименти .:дада::смешкање::смешкање:

orijenti
02-09-09, 14:49
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Јас вчера за главно јадење направив полнета тиква со зеленчук а одозгора покриено со пармезан.
Покрај тиквата направив и рисото со пармезан и тоа го покрив со павлака.

auu subhanallah ,tikvata mi se cini e najkomplicirano jadenje tesko koj dobro go gotvi...definitivno treba da ja zapoznam zena mi so tebe! a i lososot ti e prva liga ....

El Muslima
03-09-09, 00:04
:selam:
Денес за ифтар јадев леб и павлака, и истото го јадев за суфур! ептен вкусно! :смешкање:

Moon
03-09-09, 00:26
Ајде ајде не се откажувај можеш ти болје и од ова Ел Муслима:намигнување:

Moon
03-09-09, 00:28
Оријенти фала многу за комплимените,искрено да се зготви таа тиквичка бара нерви а и плус тикви за резерви ако случајно ја скршиш едната додека ја љупиш пошто се многу меки.
А жена ти е добродојдена кај мене кога сака.:гушкање:

Moon
03-09-09, 01:58
Моето Последно Ремек Дело[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Moon
03-09-09, 02:01
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Еве едно парче торта со ѕвездички и едно срце за сите мои браќа и сестри од најдобриот форум на цел свет.
Фала му на Аллах што сте дел од мојот живот ве сакам сите.:дада:
Бон Апетит

ibret
03-09-09, 02:07
а за сифирот некој специјалитет полесен да кажевте?

Moon
03-09-09, 02:10
:смешкање:
Лебче маргарин и вегета одозгора
Јас така го поминувам суфурот
Ама ако инсистирате ќе измислам нешто и за суфур...и еве додека пишувам ми текна ај иншАллах следниот суфур нешто посебно ќе правам

Khayrun Nisa
03-09-09, 02:23
а за сифирот некој специјалитет полесен да кажевте?

Јогурт!!!:смешкање::смешкање::смешкање:Добар е за летен пост, многу помага, најдобро е да се консумира во поголема количина!!!:смешкање:

EnigmA
03-09-09, 02:35
А може и тестенини со сирење :)

повелете :намигнување:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

IslamicMaster
03-09-09, 02:36
А може и тестенини со сирење :)

повелете :намигнување:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Да, да! тестенини со јогурт :намигнување:

Moon
03-09-09, 02:42
Енигма ако сакаш те молам објасни малце што си зготвил баш инетересно изгледа.

IslamicMaster
03-09-09, 02:45
Енигма ако сакаш те молам објасни малце што си зготвил баш инетересно изгледа.

Мајкаму сигурно го зготвила, а ако признае дека тој го зготвил ќе го прогласиме за Папучар :смешкање:

Moon
03-09-09, 02:46
:смешкање:
Можеби и помогнал во готвењето?

EnigmA
03-09-09, 02:58
Со вас веке не се знае ни како треба да се постапи :смешкање:
Ако не помогнеш , ке се буните : зошто не помагате !!!
Ако помогнеш : ке те прогласат за папучар !!!

:смешкање::смешкање::смешкање:

затоа не ви кажувам кој ги направил :гушкање:

ummu Zejneb
03-09-09, 11:07
Ова интересно изгледа Енигма, вкусно! Нема ништо лошо во тоа човекот самиот да си зготви суфур или ифтар, ако тоа го правел најдобриот човек во светот, Мухаммед, с.а.в.с., тогаш во што е проблемот. Сфатив :ocila: Затоа он бил најдобриот човек, а ние денес сме :срам:
Нејсе, Енигма фала барем што сликата ја сподели со нас.

Инаку сестро Моон, прекрасно готвиш, Аллах да те награди. А немој нешто тешко за суфур, ќе им дадеш идеја на браќата, па кој ќе спрема после цела ноќ.
Во врска со тиквичките имам читано дека му биле едни од најомилените јадења на Мухаммед, с.а.в.с.

IslamicMaster
03-09-09, 12:13
Е ако е така, изгледа ќе треба и ја нешто да зготвам за ифтар :смешкање::гушкање:

Ebu Benjamin
03-09-09, 15:38
Со вас веке не се знае ни како треба да се постапи :смешкање:
Ако не помогнеш , ке се буните : зошто не помагате !!!
Ако помогнеш : ке те прогласат за папучар !!!

:смешкање::смешкање::смешкање:

затоа не ви кажувам кој ги направил :гушкање:


:смешкање::смешкање::смешкање: Не кажувај кој го направил , не мора тоа , кажи ни го само рецептот и доволно ќе е , вака само ни се пофали со сликата .:смешкање::смешкање:

amer
03-09-09, 17:11
Почитувани форумџии,денес јас и Братот Ахмед Ебул Касими како и некои други браќа,денес за ифтар сме во природа,а во природа се знае што се јаде:)

Ahmed Ebul Kasimi
03-09-09, 17:13
Почитувани форумџии,денес јас и Братот Ахмед Ебул Касими како и некои други браќа,денес за ифтар сме во природа,а во природа се знае што се јаде:)

Hmmmmmmmmm dosta ke ni bide edna krava??:смешкање:

semira
03-09-09, 17:43
idejava voopsto ne vie losa...dobro da si pominete!

Ahmed Ebul Kasimi
03-09-09, 17:52
idejava voopsto ne vie losa...dobro da si pominete!

Ти благодариме:)

_musliman_kic
04-09-09, 01:13
site jadenja se dobri, osven normalno zabranetite,iako sum malku prebirliv.Za iftar posle hurma i voda normalno nesto za jadenje koe e polesno za varenje za zeludnikot,a potoa pak so nekoja hrana ke go zadovolime organizmot.se razbira pred nas e cela nok,malku ovoshje gricki i slicno.

GLADIATOR A1
04-09-09, 01:23
Почитувани форумџии,денес јас и Братот Ахмед Ебул Касими како и некои други браќа,денес за ифтар сме во природа,а во природа се знае што се јаде:)

I kako si pominavte bre:смешкање:

Ahmed Ebul Kasimi
04-09-09, 01:29
I kako si pominavte bre:смешкање:

Абе што да ти кажувам,туку да не ти е криво што не беше???:смешкање:

EnigmA
04-09-09, 01:33
А да ни го кажавте рецептот што сте зготвиле :razmisluva:

GLADIATOR A1
04-09-09, 01:36
Абе што да ти кажувам,туку да не ти е криво што не беше???:смешкање:
:големо смеење 2::караница:Abe jas ako ne vi sum,ke ostanete bez iftar bre:смешкање:

Ahmed Ebul Kasimi
04-09-09, 02:23
А да ни го кажавте рецептот што сте зготвиле :razmisluva:

Eх Брате,толку се занесивме што мислевме дека се ќе изедеме,значи имавме многу месо,на скара,а морам да го пофалам нашиот готвач GLADIATOR A1 Свака му част си го бива на човекот,абе со едно парче да се најадиш:)

IslamicMaster
04-09-09, 02:41
Eх Брате,толку се занесивме што мислевме дека се ќе изедеме,значи имавме многу месо,на скара,а морам да го пофалам нашиот готвач GLADIATOR A1 Свака му част си го бива на човекот,абе со едно парче да се најадиш:)

И не каните никого ? :cenzurirano:

Е ако, ако !!!:lele:

Ahmed Ebul Kasimi
04-09-09, 02:43
И не каните никого ? :cenzurirano:

Е ако, ако !!!:lele:

А кој не поканал нас???:смешкање:Се зезам изрази желба и бујрум!!

IslamicMaster
04-09-09, 02:45
А кој не поканал нас???:смешкање:Се зезам изрази желба и бујрум!!

Хахахаха... Желба имам изразено многу одамна, ама за да дојдам ТЕШКО :sad:

Ahmed Ebul Kasimi
04-09-09, 02:46
Хахахаха... Желба имам изразено многу одамна, ама за да дојдам ТЕШКО :sad:

Епа....Незнам:гушкање:

DAIJA
04-09-09, 03:44
:смешкање:
Лебче маргарин и вегета одозгора
Јас така го поминувам суфурот
Ама ако инсистирате ќе измислам нешто и за суфур...и еве додека пишувам ми текна ај иншАллах следниот суфур нешто посебно ќе правам

Тоа е добро и највкусно!!!

Ама, само за ифтар, зашто за суфур ќе те скапе за вода цел ден!!!:смешкање:

DAIJA
04-09-09, 03:45
:смешкање::смешкање::смешкање: Значи тој е виновникот а не јас , ...упссс... ни тој ни јас , кривините се , следниот пат не се качувајте по кривините , ќе ја фатиме рибата на Радика и ќе ја јадиме долу на лице место ,за да не остане пак не изедена .:смешкање::смешкање::смешкање:

Абе, страв ми е од коски. Еднаш ја оставив да ми ја исчистат од коски и ми ја изедоа...:смешкање:

DAIJA
04-09-09, 03:52
Мајкаму сигурно го зготвила, а ако признае дека тој го зготвил ќе го прогласиме за Папучар :смешкање:

ЦЦЦ!

Срамота!

Тоа воопшто не е папучарство и такви омаловажувања не треба да има меѓу верниците!:иншАллах:

Khayrun Nisa
04-09-09, 13:51
Абе, страв ми е од коски. Еднаш ја оставив да ми ја исчистат од коски и ми ја изедоа...:смешкање:

Е ако де, ние па ти кажавме до ситници каква беше, и што вкус имаше, ти требаше само да ми веруваш и исто како да си ја пробал!:смешкање::смешкање::смешкање:

DAIJA
05-09-09, 02:53
Е ако де, ние па ти кажавме до ситници каква беше, и што вкус имаше, ти требаше само да ми веруваш и исто како да си ја пробал!:смешкање::смешкање::смешкање:

Многу сум рационалист изгледа штом не верувам без да пробам со сите мои сетила:намигнување:

IslamicMaster
05-09-09, 03:01
ЦЦЦ!

Срамота!

Тоа воопшто не е папучарство и такви омаловажувања не треба да има меѓу верниците!:иншАллах:

Ај нема врска, ТИ СЕ СИ СФАЌАШ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО :гушкање::намигнување:

Aba Kasim
05-09-09, 05:37
:selam: narode izbegavajte margarin, ne e zdravo.
Tecnosti treba mnogu, osobeno sega vo leto.Da se pie pred obrokot ili pola saat pokasno zasto jadenje i tecnosti zaedno ne e dobro za varenjeto. Dobro, znam deka za sufur toa e tesko da se postigne.

Mahir DemiShoski
05-09-09, 12:20
Според мене омилено јадење е она што ке ми побара душата:) било тоа да е : Пица,Бурек,Хамбургер...исто така зависи и од времето во кој дел од денот си:Сабајле,Попладне,Претпладне,Навечер.

Noor4ever
05-09-09, 12:31
Затоа што се наоѓаме пред ифтар, можам да ви ја покажам сликава.
Ова е рекански специјалитет и се вика валангија.Најчесто се прави за посебни прилики, како за бајрам, свадби или кога јас ќе дојдам во тој крај :смешкање:
Еве што драгите сестри ми подготвија кога ги посетив, не за рамазан, но ете што би сакала јас за рамазан да пробам.


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

може да се јаде со јогурт...

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

A dali ke moze nekoja od sestrite da mi go kaze receptot, sto ubavo izgleda hmmm

Mahir DemiShoski
05-09-09, 12:39
Телешки Медаљон:):)[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ако сака некој рецепт од ова јадење нека пишит слободно:намигнување:

Mahir DemiShoski
05-09-09, 12:46
Мињони- Најјдобриот рамазански десерт
([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Moon
05-09-09, 14:06
Woooooooo[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Махир смени го никот во Махер:намигнување:
и сега кажи кој го направи десертов и КАКО???

OtoMan
05-09-09, 14:30
Телешки Медаљон:):)[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ако сака некој рецепт од ова јадење нека пишит слободно:намигнување:


абе слаб си ти, не ми се верува дека си до толку по јадењето....

ама си имал вккккууууууусссс....

:lele::lele::lele:

:selam:

beci
05-09-09, 14:30
Super izgleda,a veruvam i deka e fkusno.Ako ni ja kaze receptata utre site na sofra ke imame minjoni:)

beci
05-09-09, 14:32
Телешки Медаљон:):)[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ако сака некој рецепт од ова јадење нека пишит слободно:намигнување:

pa ne bi bilo na odmet,ti slobodno pisi,i za ova i za site drugi,bidejki veke nemam ideja sto da pravam za Iftar.Tesko e da bides domakinka:смешкање:

OtoMan
05-09-09, 14:41
pa ne bi bilo na odmet,ti slobodno pisi,i za ova i za site drugi,bidejki veke nemam ideja sto da pravam za Iftar.Tesko e da bides domakinka:смешкање:

хехехехе

мислев дека само мајками се жали на ова прашање, но гледам дека тоа навистина било проблем за вас, а јас си велев, како може да не знаат што да направат за јадење...

:lele::lele::lele:

:selam:

beci
05-09-09, 14:52
Ne deka nema izbor na jadenja ama vo toj momen ne ti teknuva a,i vkusovite na site ne se isti.Pa koga treba da gi usoglasis ili 5 tenxherinja ili,problem sto da se pravi.No,snaodlivi sme nie zenite,za kratok period e toa reseno.:намигнување:

OtoMan
05-09-09, 14:54
Ne deka nema izbor na jadenja ama vo toj momen ne ti teknuva a,i vkusovite na site ne se isti.Pa koga treba da gi usoglasis ili 5 tenxherinja ili,problem sto da se pravi.No,snaodlivi sme nie zenite,za kratok period e toa reseno.:намигнување:

ашколсун аферин, за тука ви спуштам капа сестро...

:гушкање::гушкање:

:selam:

El Muslima
05-09-09, 20:25
:selam:
Јас денес правев пастрмајлии, на мој начин :)
Чудно е што влегов на нет да барам прецизен рецепт за истите, и неможев да најдам, и сфатив колку малку се рекламираат македонските специјалитети.
Моите излегоа вкусни, и на изглед не се лоши, само што ние дома не сакаме многу месо, значи месо по желба, сос од патлиџани, печурки и пред да се извадат се полеваат со јајца и кашкавал и оригано!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])


п.с. жените најмногу сакаат да експериментираат за ифтар, сите се гладни и се им се допаѓа :) нели Беци?

Moon
05-09-09, 20:31
Хмм,,,јас никогаш не сум направила пастрмајлии:lele:
Ама обавезно ќе пробам...

beci
05-09-09, 22:35
:selam:
Јас денес правев пастрмајлии, на мој начин :)
Чудно е што влегов на нет да барам прецизен рецепт за истите, и неможев да најдам, и сфатив колку малку се рекламираат македонските специјалитети.
Моите излегоа вкусни, и на изглед не се лоши, само што ние дома не сакаме многу месо, значи месо по желба, сос од патлиџани, печурки и пред да се извадат се полеваат со јајца и кашкавал и оригано!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])


п.с. жените најмногу сакаат да експериментираат за ифтар, сите се гладни и се им се допаѓа :) нели Беци?

:дада: i jas eksperimentiram,imam kupeno hrana i vino bidejki sum slaba so idei za gotvenje pa od sekoj recept po nesto na kraj op specijalitet tvoj:смешкање:

beci
05-09-09, 22:36
Pastrmajlijata e najlesna gledas mene ne mi teknalo blagodarenie na sestra El Muslima ke gi napravam denovive.

Ahmed Ebul Kasimi
05-09-09, 23:17
Еве ме повторно на оваа прекрасна тема:смешкање:Морам да се пофалам,денес за ифтар ни дојде нашиот стар член Ebu Hurejre Кој што сега не е активен на форумов,но Браќа и Сестри,јас им готвев:)Јадевме во моето работно место,абе си ме бива:смешкање:

П.с... ИФТАР:Мешана скара:) Т.е од се по нешто:)

ibret
05-09-09, 23:24
Си ја променил провесијата.Скараѓија требаше да бидиш.

Ahmed Ebul Kasimi
05-09-09, 23:29
Си ја променил провесијата.Скараѓија требаше да бидиш.

Хехе,зарем има подобро од тоа да те бидува за се???:смешкање:

ibret
05-09-09, 23:33
Не никако,се шо знаиш треба до максимум да се искористи:намигнување::дада:

Mahir DemiShoski
06-09-09, 00:07
Woooooooo[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] Махир смени го никот во Махер:намигнување:
и сега кажи кој го направи десертов и КАКО???

Хехе Сестро ме изнасмеја за никот не е лош :):)

Прво да ви се извинам што каснам малце со одговор.
Сеуште не го имаме направено но за кратко време ке ви кажам каков вкус има.Инаку овој десерт е на босански пошто немав време да го превеедам ке ме извинете и за тоа,а рецептот е следниов:

Бисквит

9 jaja
30 dag šećera u prahu
30 dag maslaca
15 dag oraha
5 žlica kakaoa
15 dag čokolade

Фил

1/2 vrhnje
250 gr čokolade
100 gr putera
200 gr dzema od marelica

Начин на изработка


Žutanjke i šećer umutiti, dodati pjenasto umućen maslac, mljevene orahe, kakao i rastopljenu čokoladu. na kraju dodati čvrsti snijeg od bjelanjaka. smjesu podijeliti u dva dijela - jednaka. jedan dio staviti u namazani oblik za tortu i peći na 185 ° oko 45 minuta. Drugi dio odmah nakon prvog peći i na kraju ih prerezati da bi dobili 4 tanka biskvitna lista.

Izmedju svake kore ide marmelada od marelica koji smo zagrijali sa par kašika vode, a potom ide fil koji smo izradila na slijedeći način.Vrhnje smo izradili i u njega dodali 250 gr rastopljene čokolade i 100 gr putera.

na kraju ide čokoladna glazura
3 kašike ulja
3 kašike vode
200 gr čokolade za kuhanje

Извинете драги браќа и сестри поради јазикот на кој е користен.!!!

Mahir DemiShoski
06-09-09, 00:08
абе слаб си ти, не ми се верува дека си до толку по јадењето....

ама си имал вккккууууууусссс....

:lele::lele::lele:

:selam:

Ееее брате Ѓељал можеби сум слаб во јадење ама во нешто друго сум храбар :):) а за вкус не опитвиии :смешкање::смешкање:

Mahir DemiShoski
06-09-09, 00:12
pa ne bi bilo na odmet,ti slobodno pisi,i za ova i za site drugi,bidejki veke nemam ideja sto da pravam za Iftar.Tesko e da bides domakinka:смешкање:

Прво beci и сите други извинетеме што каснам за да ви одговорам.
Еве вака исто како и Мињоните не го имаме пробано ова јадење но иншАллах ке дојди и тоа на ред,и ке ви се извинам поради јазикот на кој е користен.

Состојки

1/2 kg telećih kotleta
katony začini za grill
maslinovo ulje
3 veća krompira
so
biber

Начин на изработка

Teletinu začiniti i pržiti na vrelom ulju.


Kada dobije zlatno žutu boju pola šoljice vode dodati kako bi medaljon bio mekši i imao ukusan sos-saft.Krompir oljuštit i izrezati te ispržiti na vrelom ulju.

Prilog zelena salata .

Ahmed Ebul Kasimi
06-09-09, 00:50
Хехе брате ме изнасмеја за никот не е лош :):)Не е брат,туку наша сестра:ocila:

Moon
06-09-09, 01:48
:смешкање:
Братот е сестра

Mahir DemiShoski
06-09-09, 02:45
Се извинувам поради грешката!
бидејќи сум нов и никого не знам освен "The King"
Извинете уште еднаш :)

beci
06-09-09, 04:29
Прво beci и сите други извинетеме што каснам за да ви одговорам.
Еве вака исто како и Мињоните не го имаме пробано ова јадење но иншАллах ке дојди и тоа на ред,и ке ви се извинам поради јазикот на кој е користен.

Состојки

1/2 kg telećih kotleta
katony začini za grill
maslinovo ulje
3 veća krompira
so
biber

Начин на изработка

Teletinu začiniti i pržiti na vrelom ulju.


Kada dobije zlatno žutu boju pola šoljice vode dodati kako bi medaljon bio mekši i imao ukusan sos-saft.Krompir oljuštit i izrezati te ispržiti na vrelom ulju.

Prilog zelena salata .
Без извинување фала за рецептите.Па од утре жени на работа колачево супер изгледа.Фала

HKD
06-09-09, 06:13
Мој добар рецепт:

- Виртуелна Пастрмка од 2кг... или збориме за реални јадења??????? :))))))))))))))))))))

Се изначитав убави рецепти ама гледајќи дека е 6:12 (после Сабах), се мислам како ќе го дочекам Ифтарот :))) кој е некаде за 13 часа :) - Ај ај ... ќе биде, Вие пишетеси пак рецепти :D

:selam:

Mahir DemiShoski
06-09-09, 12:28
Без извинување фала за рецептите.Па од утре жени на работа колачево супер изгледа.Фала

Нема проблем :) затоа сме на форумов

IslamicMaster
06-09-09, 14:46
На оваа тема се докажаа браќата колку се женствени :смешкање:

Mahir DemiShoski
06-09-09, 14:50
:ццц::ццц::ццц:

reemteY
07-09-09, 01:56
:ццц::ццц::ццц:
Не се лути брате, се шегува братот, ти продолжи со постирање, Аллах да е задоволен од тебе и од сите нас,
Остани ми оселамен:)
Селаму Алејкум,

beci
07-09-09, 02:02
На оваа тема се докажаа браќата колку се женствени :смешкање:

Ne brat kolku se domakini,i zainteresirani za kuka i pomos dali na majka ili sopruga.
Ucete od niv.

Ahmed Ebul Kasimi
07-09-09, 02:04
На оваа тема се докажаа браќата колку се женствени :смешкање:

Најискрено,зарем има подобро од тоа???Знаеш сто значи да си е помагаш на жената,ако не во друго барем во јадењето??А со тоа нормално,од една сртана го следиме пејгамберот,во тоа што знаеме колку им помагал на своите жени..
Братко покушај да станеш женствен,па ќе видиш аха:дада:
А до душа готвењето не е само за жени:намигнување:

beci
07-09-09, 02:08
Da najgolemite svetski kuvari se MAZI.Najfkusnite jadenja gi pravat Mazite,posebno kaj mene koga ke zgotvi soprugot nisto ne ostanuva,no zatoa e obratno jas koga ke zgotvam.:срам::смешкање:

Mahir DemiShoski
07-09-09, 11:51
Не се лути брате, се шегува братот, ти продолжи со постирање, Аллах да е задоволен од тебе и од сите нас,
Остани ми оселамен:)
Селаму Алејкум,

Амин,не се лутам знам дека се зеза :):)
Алејкум Селам

Mahir DemiShoski
07-09-09, 12:02
Пекарски Земички
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Потребни состојки:

2 Шекер лажичка/ки
2 лажица/ци Сол
100 грама Путер
20 милилитри Млеко
1 Квасец
350 милилитри Вода
600 грама Брашно
1 Јајце

Подготвување:

Квасецот ставете го во брашното. Измешајте со раце па додајте млеко, шеќер и сол. Водата и маргаринот ставете ги да се загреат додека маргаринот не се истопи. Се подготвената течност и измешаното брашно замесете тесто. Потоа префрлете го на работна површина наросена со брашно и тестото убаво измесете го. Обликувајте во топка и ставете во поголема чинија намачкана со малку масло. ОСтавете да стасува околу еден час.

Стасаното тесто префрлете го на работна површина наросена со брашно и поделете на 16 еднакви топки.

Секоја топка тесто убаво изработете ја со раце и обликувајте земички.

Mahir DemiShoski
07-09-09, 12:13
Полнета плескавица
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Потребни состојки:

малку Црн пипер
малку Сол
500 грама Јагнешко или Телешко месо
100 грама Презла
150 милилитри Масло
2 чешниња Лук
1 Кромид/а
100 грама Кашкавал
500 грама Јунешко мелено
1 Јајца/це
100 грама Пилешка салама

Подготвување
Од наведените состојки замесете го меленото месо. Откако убаво ќе го измесите оставете го во фрижидер. Потоа поделете го на осум делови. Секој дел со дланки, намачкани со масло и истенчете го.

На едно парче месо, ставете по две тенки кришки салама и кашкавал.

Покријте со друг дел од месото и обликувајте плескавици, да се поврзат краевите. Загрејте малку масло во тефлонско тавче па плескавиците пржете ги додека не добијат убава црвена боја.

Mahir DemiShoski
07-09-09, 12:20
Какао Мафини
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Потребни состојки:

100 грама Шеќер
50 грама Чоколадо
1 кесичка/ки Прашак за печиво
30 грама Ореви
200 милилитри Млеко
100 милилитри Масло
30 грама Лешник
2 лажица/ци Какао
1 кесичка/ки Ванилин Шеќер
400 грама Брашно
1 Јајца/це

Подготвување: Јајцето изматете го со шеќерот и ванилниот шеќер, додајте го маслото и млекото. Убаво измешајте ги состојките. Во брашното додајте ги печивото, какаото и сечканите ореви.

Сувите состојки вмешајте ги во смесата од јајце. Сè убаво соединете и полнете калапи за мафини намачкани со маргарин. Посипете со сечкано чоколадо.

Мафините печете ги околу 20 минути на 180 степени.

beci
07-09-09, 14:16
Woooo[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] e super.Pa brat ako sekoj den ni prakas recepti,mene doma ke me proglazat za najdobra domakinka.Ama jas ne kazuvam od kade ideite potocno receptite.:смешкање:
Jas ne sum po blagoto,no ova i minjonite izgledaat super.

beci
07-09-09, 14:17
Zeni dajte nekoj recept da se otsramotime.HAHAHAHA

EnigmA
07-09-09, 17:34
Пунење бело месо (стек) со кајмак

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Пунење бело месо (стек) со кајмак

Потребни состојки

2 парчиња бело месо
250г кајмак
2 јајца
50г презла
50г сусам
50 г брашно

пола лажица измешани зачини од
магданос
масло
сол и мелен црн бибер

Припрема

Пилешкиот стек го сечеме на две половини , а потоа половините ги сечиме во должина. Се додава сол и црн бибер а потоа се тепаат. Врз нив се става кајмак, се додава и се попрскува со измешаните зачини, потоа пилешкиот стек се свиткува на половина така да филот се покрива и останува во внатрешноста. Парчињата месо се стават во брашно, во јајца и во презла измешана со сусам. Се пржат во тава со загреан зејтин или масло.

Добар апетит:)

Mahir DemiShoski
07-09-09, 23:27
Woooo[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] e super.Pa brat ako sekoj den ni prakas recepti,mene doma ke me proglazat za najdobra domakinka.Ama jas ne kazuvam od kade ideite potocno receptite.:смешкање:
Jas ne sum po blagoto,no ova i minjonite izgledaat super.

Па зошто да не,можеби и си најдобра домаќинка хехе:смешкање::смешкање:

El Muslima
08-09-09, 00:18
:selam:
Нашата куќа вчера беше почестена со прекрасни мусафири, Аллах да ги награди на одповикувањето :)
Еве што подготвивме, а за вкусот, хмммм, па тие нека се пофалат/пожалат:

Значи ролати од пилешко и телешко место, полнети со печурки, кашкавал, сенф и доматно пире, кари и др. зачини:
И полнети компири со печурки, кашкавал, доматно пире, хопла, копар, оригано и др. зачини
Ова е веќе полу празен тањир :)
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е познат санџачки специјалитет: мантии

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Нашата драга и вредна сестра Moon, не почести со нејзиниот заштитен сладок знак: шарената торта

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

И драгата сестра Хајрун Ниса ни направи прекрасни салати, уживајте во сликата:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Moon
08-09-09, 01:20
Десерт За Khayrun Nisa

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Потребни Состојки
1 Љубеница
Сладолед по избор
Светки За Готвење По избор
Бисери За Готвење По Избор

Подготвување

Сечете ја љубеницата во триаголни форми или како повеќе ви одговара и над љубеницата ставете две топки сладолед и до љубеницата уште две топки после декорирајте како сакатае.
Готов е десертот

Ова е десерт за да ги воодушевите гостите
А јас го посветувам на Khayrun Nisa пошто она е бисерот на IC Forumot.

Бон Апетит

beci
08-09-09, 01:22
Kakov iftar!!!!!!!!!!!!!

beci
08-09-09, 01:25
:selam:
Нашата куќа вчера беше почестена со прекрасни мусафири, Аллах да ги награди на одповикувањето :)
Еве што подготвивме, а за вкусот, хмммм, па тие нека се пофалат/пожалат:

Значи ролати од пилешко и телешко место, полнети со печурки, кашкавал, сенф и доматно пире, кари и др. зачини:
И полнети компири со печурки, кашкавал, доматно пире, хопла, копар, оригано и др. зачини
Ова е веќе полу празен тањир :)
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е познат санџачки специјалитет: мантии

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Нашата драга и вредна сестра Moon, не почести со нејзиниот заштитен сладок знак: шарената торта

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

И драгата сестра Хајрун Ниса ни направи прекрасни салати, уживајте во сликата:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Super sestro ne otstramoti,posebno mene i jas od utre so aparatot se sto ke napravam pa na IS.

Moon
08-09-09, 01:32
Шарена Торта За Ел Муслима

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

За тебе најдрага пошто си најпосебна и посебна торта заслужуваш

Бон Апетит

Khayrun Nisa
08-09-09, 01:35
:selam:
Нашата куќа вчера беше почестена со прекрасни мусафири, Аллах да ги награди на одповикувањето :)
Еве што подготвивме, а за вкусот, хмммм, па тие нека се пофалат/пожалат:

Значи ролати од пилешко и телешко место, полнети со печурки, кашкавал, сенф и доматно пире, кари и др. зачини:
И полнети компири со печурки, кашкавал, доматно пире, хопла, копар, оригано и др. зачини
Ова е веќе полу празен тањир :)
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е познат санџачки специјалитет: мантии

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Нашата драга и вредна сестра Moon, не почести со нејзиниот заштитен сладок знак: шарената торта

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

И драгата сестра Хајрун Ниса ни направи прекрасни салати, уживајте во сликата:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ифатарот беше прекрасен, домаќинките Муслима и Сумеја ни приредија таков дочек што долго ќе го паметам!!! Аллах да ги награди со џеннет нив и целата нивна фамилија:гушкање::гушкање:

Khayrun Nisa
08-09-09, 01:47
Десерт За Khayrun Nisa

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

Потребни Состојки
1 Љубеница
Сладолед по избор
Светки За Готвење По избор
Бисери За Готвење По Избор

Подготвување

Сечете ја љубеницата во триаголни форми или како повеќе ви одговара и над љубеницата ставете две топки сладолед и до љубеницата уште две топки после декорирајте како сакатае.
Готов е десертот

Ова е десерт за да ги воодушевите гостите
А јас го посветувам на Khayrun Nisa пошто она е бисерот на IC Forumot.

Бон Апетит

Немам коментар на ова!!! Останав без зборови, ме начека неподготвена!!!:срам:
Само ќе ти кажам дека те сакам многу во името Аллахово, дека ми навистина посебна чест што те запознав во живо, што запознав една личност која грее и осветлува со својата целосна појава, а посебно со својата насмевка!!!:гушкање::гушкање::гушкање:

reemteY
08-09-09, 03:00
Шарена Торта За Ел Муслима

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

За тебе најдрага пошто си најпосебна и посебна торта заслужуваш

Бон Апетит
Селаму Алејкум, сестро ќе може преку пошта дел од ова торта, инаку нема да ја изедам , тој дел ке го чувам за сувенир , поука за женами (кога ќе ја имам) :смешкање::смешкање:
Селаму Алејкум, само така Аллах нека е задоволен од вас сестри!!

IslamicMaster
08-09-09, 03:04
Селаму Алејкум, сестро ќе може преку пошта дел од ова торта, инаку нема да ја изедам , тој дел ке го чувам за сувенир , поука за женами (кога ќе ја имам) :смешкање::смешкање:
Селаму Алејкум, само така Аллах нека е задоволен од вас сестри!!

И јас сум кандидат за преку пошта. Но, адресата нека биде Италија :смешкање:

Moon
08-09-09, 03:39
Немам коментар на ова!!! Останав без зборови, ме начека неподготвена!!!:срам:
Само ќе ти кажам дека те сакам многу во името Аллахово, дека ми навистина посебна чест што те запознав во живо, што запознав една личност која грее и осветлува со својата целосна појава, а посебно со својата насмевка!!!:гушкање::гушкање::гушкање:

Токму напротив јас ја имав честа да запознам муслиманка со нур на лицето,Му благодарам на Аллах што те направи дел од мојот живот и што имав прилика да запознам личност која е ретка како бисерот.

Moon
08-09-09, 03:40
Селаму Алејкум, сестро ќе може преку пошта дел од ова торта, инаку нема да ја изедам , тој дел ке го чувам за сувенир , поука за женами (кога ќе ја имам) :смешкање::смешкање:
Селаму Алејкум, само така Аллах нека е задоволен од вас сестри!!

:смешкање:
Не знам како ќе го изведам тоа зашто може поштарот да ти донесе само шарени трошки од тортата.
Но ако се најдеш во скопје ќе ти направам и на тебе и на твојата(идна) жена торта за мерак

Moon
08-09-09, 03:41
И јас сум кандидат за преку пошта. Но, адресата нека биде Италија :смешкање:

Ауууу па до Италија сигурно нема ни да стигне
Ајде бујрум во Скопје па и ти ќе добиеш дел.:гушкање:

El Muslima
08-09-09, 18:20
Јас никогаш не сум правела но затоа многу ги сакам босанските туфахии. Затоа најдов еден рецепт на интернет, па решив да го споделам со вас. Па иншаАллах ќе соберам храброст да ги направам, па ќе ви се фалам со слика :) повелете:

Туфахија

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] g

Состојки:
8 јаболки (најдобар вид се јаболките делишес)
250 гр. мелени ореви (лешници, бадеми, и др. по желба)
500 гр. шеќер
750 мл. вода
100 мл. млеко.

Подготовка: Водата и шеќерот ги ставате да се варат (до 20 мин.) на тивок оган, во меѓувреме, јаболките тенко ги лупите и правите дупка во средината (значи ги тргате семките и др. непотребни работи). Кога агдата (шербетот) ќе се извари, уфрлате 4 јаболки и нека се куваат од 3-6 минути (јаболките несмеат да бидат прекувани), потоа вртете ги на друга страна и пак варете ги две или три минути. Кога ќе ги извадите на тањир тие малку ќе се оладат и надојдат т.е. ќе бидат меки.
Оревите (или лешниците, бадемите) сомлете ги и додајте го изладениот шербет во кој се готвеле јаболките и млекото, изматете ги во еднолична смеса.
Со филот полнете ги јаболките. Со шлагот украсете ги туфахиите.
Кога ќе ги сервирате за јадење можете да ги полиете со малку од останатиот шербет.

ДОдека го преведов рецептот, ми се појави желба да ги направам овие, мммммммммммммм, вкусни јаболки.
Џабе корени си се корени :)

beci
09-09-09, 00:22
Јас никогаш не сум правела но затоа многу ги сакам босанските туфахии. Затоа најдов еден рецепт на интернет, па решив да го споделам со вас. Па иншаАллах ќе соберам храброст да ги направам, па ќе ви се фалам со слика :) повелете:

Туфахија

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] g

Состојки:
8 јаболки (најдобар вид се јаболките делишес)
250 гр. мелени ореви (лешници, бадеми, и др. по желба)
500 гр. шеќер
750 мл. вода
100 мл. млеко.

Подготовка: Водата и шеќерот ги ставате да се варат (до 20 мин.) на тивок оган, во меѓувреме, јаболките тенко ги лупите и правите дупка во средината (значи ги тргате семките и др. непотребни работи). Кога агдата (шербетот) ќе се извари, уфрлате 4 јаболки и нека се куваат од 3-6 минути (јаболките несмеат да бидат прекувани), потоа вртете ги на друга страна и пак варете ги две или три минути. Кога ќе ги извадите на тањир тие малку ќе се оладат и надојдат т.е. ќе бидат меки.
Оревите (или лешниците, бадемите) сомлете ги и додајте го изладениот шербет во кој се готвеле јаболките и млекото, изматете ги во еднолична смеса.
Со филот полнете ги јаболките. Со шлагот украсете ги туфахиите.
Кога ќе ги сервирате за јадење можете да ги полиете со малку од останатиот шербет.

ДОдека го преведов рецептот, ми се појави желба да ги направам овие, мммммммммммммм, вкусни јаболки.
Џабе корени си се корени :)

Ova e super sesrto,gi jadev vo Saraevo,no moze li nekako receptata za mantii.Za niv sega bi trgnala za KOsovo ili Saraevo.:смешкање:

efendija
09-09-09, 00:29
:selam:
Нашата куќа вчера беше почестена со прекрасни мусафири, Аллах да ги награди на одповикувањето :)
Еве што подготвивме, а за вкусот, хмммм, па тие нека се пофалат/пожалат:

Значи ролати од пилешко и телешко место, полнети со печурки, кашкавал, сенф и доматно пире, кари и др. зачини:
И полнети компири со печурки, кашкавал, доматно пире, хопла, копар, оригано и др. зачини
Ова е веќе полу празен тањир :)
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е познат санџачки специјалитет: мантии

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Нашата драга и вредна сестра Moon, не почести со нејзиниот заштитен сладок знак: шарената торта

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

И драгата сестра Хајрун Ниса ни направи прекрасни салати, уживајте во сликата:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

:selam:

Само ќе речам: ПРЕКРАСЕН ИФТАР! Аллах да ве награди, навистина бевме почестени!:)

:вслм:

DAIJA
10-09-09, 17:26
Јас никогаш не сум правела но затоа многу ги сакам босанските туфахии. Затоа најдов еден рецепт на интернет, па решив да го споделам со вас. Па иншаАллах ќе соберам храброст да ги направам, па ќе ви се фалам со слика :) повелете:

Туфахија

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] g

Состојки:
8 јаболки (најдобар вид се јаболките делишес)
250 гр. мелени ореви (лешници, бадеми, и др. по желба)
500 гр. шеќер
750 мл. вода
100 мл. млеко.

Подготовка: Водата и шеќерот ги ставате да се варат (до 20 мин.) на тивок оган, во меѓувреме, јаболките тенко ги лупите и правите дупка во средината (значи ги тргате семките и др. непотребни работи). Кога агдата (шербетот) ќе се извари, уфрлате 4 јаболки и нека се куваат од 3-6 минути (јаболките несмеат да бидат прекувани), потоа вртете ги на друга страна и пак варете ги две или три минути. Кога ќе ги извадите на тањир тие малку ќе се оладат и надојдат т.е. ќе бидат меки.
Оревите (или лешниците, бадемите) сомлете ги и додајте го изладениот шербет во кој се готвеле јаболките и млекото, изматете ги во еднолична смеса.
Со филот полнете ги јаболките. Со шлагот украсете ги туфахиите.
Кога ќе ги сервирате за јадење можете да ги полиете со малку од останатиот шербет.

ДОдека го преведов рецептот, ми се појави желба да ги направам овие, мммммммммммммм, вкусни јаболки.
Џабе корени си се корени :)

Ти ги сакаш? Ти? А????????????????????????????????:lele:

Не е можно!!!

Ова е клевета врз мојот апетит!!!

За оваа работа јас и ти кај кадијата!!!

Ќе барам отштета: 3 тепсии со Туфахии секој ден до крајот на Рамазанов!!!

Ќе видиш ти после корени, кога јаболкиве расат на дрва!:смешкање::иншАллах::смешкање:

DAIJA
10-09-09, 17:27
Ova e super sesrto,gi jadev vo Saraevo,no moze li nekako receptata za mantii.Za niv sega bi trgnala za KOsovo ili Saraevo.:смешкање:

Не знаат но во Косово ни во Сараево што се мантии. Тоа правец - Нови Пазар!:дада:

DAIJA
10-09-09, 17:29
:selam:
Нашата куќа вчера беше почестена со прекрасни мусафири, Аллах да ги награди на одповикувањето :)
Еве што подготвивме, а за вкусот, хмммм, па тие нека се пофалат/пожалат:

Значи ролати од пилешко и телешко место, полнети со печурки, кашкавал, сенф и доматно пире, кари и др. зачини:
И полнети компири со печурки, кашкавал, доматно пире, хопла, копар, оригано и др. зачини
Ова е веќе полу празен тањир :)
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Ова е познат санџачки специјалитет: мантии

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Нашата драга и вредна сестра Moon, не почести со нејзиниот заштитен сладок знак: шарената торта

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

И драгата сестра Хајрун Ниса ни направи прекрасни салати, уживајте во сликата:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])

Месото и така и така, ама салатата и мантиитееее..ммммм!!!
А тортата тазе, ти прави фатаморгана на очите, не знаеш која боја прва да ја пробаш!!!

DAIJA
10-09-09, 17:30
Шарена Торта За Ел Муслима

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] pg

За тебе најдрага пошто си најпосебна и посебна торта заслужуваш

Бон Апетит

Моон, ова чив теспих се растурил врз тортата?:смешкање::смешкање::)

DAIJA
10-09-09, 17:31
Ифатарот беше прекрасен, домаќинките Муслима и Сумеја ни приредија таков дочек што долго ќе го паметам!!! Аллах да ги награди со џеннет нив и целата нивна фамилија:гушкање::гушкање:

Од цело време само на јадењето се сеќавате. Фала фала:sad::fala:

orijenti
10-09-09, 18:42
Моон, ова чив теспих се растурил врз тортата?:смешкање::смешкање::)

haha sigurno od Hatundzik ,tamo gi snemalo :)

Moon
10-09-09, 21:45
Ееее Оријенти и Даија а јас баш мислев дека никој не примети дека ги снема
:смешкање:

EM|NA
10-09-09, 21:48
Имам бајалди Потребни состојки:

малку Црн пипер,малку Сол, Модри Домати.100 милилитри Масло,малку Магдонос,500 грама Домат.1 ливче/чиња Ловоров лист,400 грама Кромид,малку Вегета кашкавал*мелено месо по желба може да се додаде во смесата за полнењеИзмијте и исчистете ги модрите домати. Засечете ги на неколку места како лепеза, а месестиот дел како мрежа. Насолете ги и оставете ги да стојат половина час.

Доматите излупете ги па исечкајте ги на коцки. Исчистете ги и лукот и кромидот, па исечкајте ги на ситни коцки. Магдоносот исчистете го и ситно исечкајте го.

Модрите домати исушете ги с па запржете ги на масло од сите сите страни, за малку да омекнат.(или може да ги потпечете во рерна неколку минутки да не се малтретирате со пржење) Извадете ги од тавата па излдабете го средниот, месест дел.

На преостанатото масло пропржете го кромидот, додајте ги доматите, па динстајте додека испари течноста. Додајте лук, ловоров лист, црн пипер, месестиот (ситно исечкан) дел од модрите домати и вегетата. Потоа динстајте околу 10 минути, па додајте магдонос.
5 минути пред да ги извадите наросете рендан кашкавал по желба.

Во намрсена огноотпорна тава наредете ги модрите домати, наполнете ги со подготвената смеса и запечете ги 15 минути во рерна загреана на 180 - 200 степени.Орасници
малку Сол,200 грама Ореви,1 лажица Лимонов сок,1 Белка 80 грама Шеќер


Се мати белката и се вари на пареа.
Се ставаат мелените ореви, една лажица сок од лимн и малку сол, потоасе формираат штангли. Потоа штанглите се валкаат во сецкани ореви, и се печат на намаснет плех 20 минути на 200 степени
За да не изгорат многу одозгора мозе да им ставите мрсна хартија или алуминска фолија.

На здравје:)

efendija
11-09-09, 19:57
Имам бајалди Потребни состојки:

малку Црн пипер,малку Сол, Модри Домати.100 милилитри Масло,малку Магдонос,500 грама Домат.1 ливче/чиња Ловоров лист,400 грама Кромид,малку Вегета кашкавал*мелено месо по желба може да се додаде во смесата за полнењеИзмијте и исчистете ги модрите домати. Засечете ги на неколку места како лепеза, а месестиот дел како мрежа. Насолете ги и оставете ги да стојат половина час.

Доматите излупете ги па исечкајте ги на коцки. Исчистете ги и лукот и кромидот, па исечкајте ги на ситни коцки. Магдоносот исчистете го и ситно исечкајте го.

Модрите домати исушете ги с па запржете ги на масло од сите сите страни, за малку да омекнат.(или може да ги потпечете во рерна неколку минутки да не се малтретирате со пржење) Извадете ги од тавата па излдабете го средниот, месест дел.

На преостанатото масло пропржете го кромидот, додајте ги доматите, па динстајте додека испари течноста. Додајте лук, ловоров лист, црн пипер, месестиот (ситно исечкан) дел од модрите домати и вегетата. Потоа динстајте околу 10 минути, па додајте магдонос.
5 минути пред да ги извадите наросете рендан кашкавал по желба.

Во намрсена огноотпорна тава наредете ги модрите домати, наполнете ги со подготвената смеса и запечете ги 15 минути во рерна загреана на 180 - 200 степени.
На здравје:)
:selam:

Здравје да имаш! :)

Ме интересира зошто овој специјалитет се вика Имам бајалди?:срам:

El Muslima
11-09-09, 20:54
:selam:
Јас сум го пробала овој специјалитет. Ептен е калоричен и тежок за организмот, а така се нарекува демек и имамите (кои се познати дека многу сакаат да јадат) ќе се најадат од ова јадење!Така мене ми кажаа е сега хехехехе

Moon
11-09-09, 20:58
Не се спомнува во кое време се десило но после некоја војна имало во едно место еден Имам кој со своите сожители имале магацини и во нив ги ставиле сите прехранбени работи во случај пак да има војна за да имат што да јадат.Но тие толку многу штеделе што често се дешавало да гладнуваат претерано.
Така имамот и жена му секој ден јаделе само супа од кромид и леб и еден ден и здосадило на жената па му рекла на Имамот:
„Мажу мој имајки толку за јадење зошто секој ден мораме да јадеме те едно исто јадење?“ на тоа нејзиниот сопруг одговорил
„Ќути жено нашата земја ја држат како заложник така да мораме да штедиме или сакаш да останеме гладни?“ и жената му рекла;
„Но така и така секој ден сме гладни што ќе биде ако смениме јадење и добиеме и двајцата сила?“ но сепак не успеала да го разубеди Имамот.
И така еден ден додека Имамот бил некаде надвор жената ги викнала комшиките и влегле во магацинот земале се што имало за јадење и ги измешале јадењата па испаднало токму ова јадење така вечерта Имамот дошол дома и што да види софрата полна и жената му рекла;
„Вечерва е посебна ноќ затоа одлучив да ти спремам убаво јадење за да собереме сила малце“ и откако Имамот ја здогледал софрата не можел ништо да каже седнал да јаде и кога се најадол рекол;
„Добро Аллах да те награди за јадењево но немој следниот пат волку многу да трошиш!“ и се упатил кон магацинот кога ја отворил вратата што да види магацинот празен и тука се онесвестил.
И така овој вид на јадење го добило името по оваа приказна...

Ама има и различни верзии приказни за имево јас ја знам оваа.

beci
12-09-09, 01:14
Не знаат но во Косово ни во Сараево што се мантии. Тоа правец - Нови Пазар!:дада:

E kako jas jadev vo Saraevo,a na vrakanje preku Kosovo i tamu.Mozda im go kopiraat receptov,si go prisvoile.:смешкање:

Mahir DemiShoski
12-09-09, 01:25
Ролат со кокос и чоколадо
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Потребно е:

Tемен дел:
1. 300гр мелени бисквити
2. 150гр шеќер во прав
3. 4 лажици какао
4. црно кафе околу 150-200мл... или додека да се направи глатка смеса која може да се обликува

Светол дел:
1. 200гр кокосово брашно
2. 150гр шеќер во прав
3. 200гр путер

Подготовка:
Состојките за темниот дел се ставаат во подлабок сад и се замесуваат со црно кафе.
За светлиот дел, во посебен сад се мати путерот и шеќерот во прав во пенеста и мазна смеса. Се додава кокосовото брашно и се убаво се измешува.

На пластична фолија од темниот дел се прави правоаголник. Врз него се нанесува светлиот дел и со помош на фолијата се замотува во ролат.
Се остава во фрижидер да се олади и се сече на кругови.

Mahir DemiShoski
12-09-09, 01:26
Домашни кроасани
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Потребно е:

За тестото:
1. 2 јајца
2. 2 мали лажички шеќер
3. 2 мали лажички сол
4. 1/4л јогурт
5. 1/4л млеко
6. квасец
7. брашно околу 1кг.

При подготовката
8. 1 жолчка за премачкување
9. 250гр маргарин
10. сусам околу 2 лажици

Подготовка:
Замесете го тестото од наведените состојки за тесто. Тестото не стасува, се прави веднаш. Поделете го тестото на 3 еднакви делови. Секој дел поделете го на 6 помали топчиња. Секое топче расукувајте го во големина на круг со дијаметар 10cm.(приближно).
Маргаринот поделете го на 3 еднакви делови, потоа секој дел на 5 еднакви делчиња.
Секоја кора се премачкува со маргарин и се реди врз другата. Последната кора од секој од трите дела не се премачкува со маргарин.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Значи треба да добиете три исти купа со по 6 кори.
Земете го првиот куп (дел) и расукајте внимателно поголема кора. Направете ја во дебелина од 3 мм. расечете ја кората на 16 еднакви делови за помали кроасани или на 8 aко сакате поголеми или се брзате да завршите веќе еднаш со ова тесто. :) Значи се сече како пица, се добиваат триаголници. Завиткајте од секој триаголник кроасан и ставете го во подмачкан плех.
Ако сакате може да ставите сирење или пак крем внатре.

Постапката повторете ја и со другите два дела.
На крај премачкајте ги со жолчка и ставете сусам на секое парче, оставете на собна температура да отстојат 30-тина минути и печете на загреана рерна од 180 степени.

orijenti
12-09-09, 15:13
:selam:
Јас сум го пробала овој специјалитет. Ептен е калоричен и тежок за организмот, а така се нарекува демек и имамите (кои се познати дека многу сакаат да јадат) ќе се најадат од ова јадење!Така мене ми кажаа е сега хехехехе
pa mozebi i poradi kaloricnosta se onesvestil imamot,,go sakam ovoj specijalitet no mnogu e vazno da modriotpatlidzan (karapatlidzan) da bide svez oti cesto pati znae da ima i goork vkus,a za modriot patlidzan i kravjoto meso mi ima receno eden arap sto drzi prodavnica vo Sirija za bilni lekovi i cajevi deka ovie dve (modriot patlidzan i kravjoto meso) vo organizmot predizvukuvaat depresija posle jadenje Allahu ealem...
p.s za kravjoto meso deka e stetna ima i hadis hajr

beci
15-09-09, 03:17
Ролат со кокос и чоколадо
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Потребно е:

Tемен дел:
1. 300гр мелени бисквити
2. 150гр шеќер во прав
3. 4 лажици какао
4. црно кафе околу 150-200мл... или додека да се направи глатка смеса која може да се обликува

Светол дел:
1. 200гр кокосово брашно
2. 150гр шеќер во прав
3. 200гр путер

Подготовка:
Состојките за темниот дел се ставаат во подлабок сад и се замесуваат со црно кафе.
За светлиот дел, во посебен сад се мати путерот и шеќерот во прав во пенеста и мазна смеса. Се додава кокосовото брашно и се убаво се измешува.

На пластична фолија од темниот дел се прави правоаголник. Врз него се нанесува светлиот дел и со помош на фолијата се замотува во ролат.
Се остава во фрижидер да се олади и се сече на кругови.

Brat jas go napraviv prekrasen rolat.Allah da te nagradi za trudot.Koj ne go napravil probajte lesen e i mnogu vkusen.:вслм:

efendija
15-09-09, 04:19
pa mozebi i poradi kaloricnosta se onesvestil imamot,,go sakam ovoj specijalitet no mnogu e vazno da modriotpatlidzan (karapatlidzan) da bide svez oti cesto pati znae da ima i goork vkus,a za modriot patlidzan i kravjoto meso mi ima receno eden arap sto drzi prodavnica vo Sirija za bilni lekovi i cajevi deka ovie dve (modriot patlidzan i kravjoto meso) vo organizmot predizvukuvaat depresija posle jadenje Allahu ealem...
p.s za kravjoto meso deka e stetna ima i hadis hajr

Е тогаш брате, за нас имамите ЈОК Имам бајалди јадењето, :netaka: зошто ќе го обереме бостанот.:ооо::loll:

Mahir DemiShoski
15-09-09, 12:35
Brat jas go napraviv prekrasen rolat.Allah da te nagradi za trudot.Koj ne go napravil probajte lesen e i mnogu vkusen.:вслм:

И каков беше ? ? ? сигурно многу вкусен:).
:selam:

beci
16-09-09, 17:37
Prekrasen.Pak baraat po doma da im napravam,em lesno em vkusno:смешкање::смешкање:

Mahir DemiShoski
16-09-09, 22:57
Prekrasen.Pak baraat po doma da im napravam,em lesno em vkusno:смешкање::смешкање:

Епа напрај им:намигнување:
:selam:

Mahir DemiShoski
17-09-09, 13:39
Чипс од тиквички
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Потребни состојки:
500 грама Тиквичка
1 Сол
100 грама Пченкарно брашно
малку Оригано
100 милилитри Масло
150 милилитри Газирана вода
малку Босилок
2 Јајца/це
малку Црн бибер

Подготвување:
Јајцата се матат со киселата вода, маслото, вегетата, сол и црн бибер и се додава брашното за да се добие смеса како за палачинки.
Тиквичките се лупат и се сечат на тенки тркалца.

Така приготвени се ставаат во смесата да отстојат 1 час со повремено промешување, се пржат во врело масло во фритеза и се редат во чинија.
Се декорираат со цвет направен од домат и гранчиња магдонос.

Рецептов е наменет за малиот од "beci". (Се разбира можат и другите да го пробаат):смешкање:

IslamicMaster
18-09-09, 19:04
Mashallah, se iznagostivte so prekrasnite recepti od brakjata i sestrite...

Za zal jas nisto ne probav, zatoa sto ne bev doma koga odluciv da stanam domakinka :смешкање:

Mahir DemiShoski
18-09-09, 19:46
Mashallah, se iznagostivte so prekrasnite recepti od brakjata i sestrite...

Za zal jas nisto ne probav, zatoa sto ne bev doma koga odluciv da stanam domakinka :смешкање:

Не се секирај ти ке пробаш а за домаќинка можеш и таму да станеш.:смешкање::смешкање::смешкање::selam:

Khayrun Nisa
18-09-09, 20:28
Со мало задоцнување но сепак на време, да го спомнам и ифтарот што во 27 ноќ од рамазанот го спреми сетрата haya, и на него бевме само сестри. Ифтарот беше прекрасен мислам јадењето :смешкање:, а за дружбата немам зборови, на едно место собрани босанки, македонки, албанки, турчинки сестри и сите со една цел да се величи името Аллахово!:гушкање::гушкање:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ова беше десертот, а за главното јадење замислете си: пица, поховани компирчиња, топчиња од мелено месо, салата од зеленчук и павлака, сос со печурки, па секакви видови на сок, кафе чај и што уште не!
Аллах да ја награди сестрата Хауа само со убавини и на дуњалукот и на ахирет со Џеннет ИншаАллах!!!

nova-muslimanka
18-09-09, 21:59
Со мало задоцнување но сепак на време, да го спомнам и ифтарот што во 27 ноќ од рамазанот го спреми сетрата haya, и на него бевме само сестри. Ифтарот беше прекрасен мислам јадењето :смешкање:, а за дружбата немам зборови, на едно место собрани босанки, македонки, албанки, турчинки сестри и сите со една цел да се величи името Аллахово!:гушкање::гушкање:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ова беше десертот, а за главното јадење замислете си: пица, поховани компирчиња, топчиња од мелено месо, салата од зеленчук и павлака, сос со печурки, па секакви видови на сок, кафе чај и што уште не!
Аллах да ја награди сестрата Хауа само со убавини и на дуњалукот и на ахирет со Џеннет ИншаАллах!!!:selam:
Amin sestro, navistina druzenjeto vo imeto na Allah xh.sh. e najgolemoto bogatstvo. 27 nok beshe prekrasna, sestri sobrani na edno mesto, bez razlika na nacionalnost, site sakajki se vo imeto na Allah, kako rodeni sestri, velicejki go Allah xh.sh. i zablagodaruvajki mi shto sme muslimanki i shto sme upateni na vistinskiot pat, patot na islamot.Elhamdulilah !
Allah da ja nagradi sestrata haya za trudot za spremanjeto na iftarskata vecer, se beshe prekrasno.
Allah da te nagradi sestro haya na ovoj dunjulak , so najdobro tebe i tvoeto semejstvo, a inshAllah na ahiret so xhenetot firdeuz !:гушкање:

reemteY
19-09-09, 02:58
Svesni sme deka ni ostana uste eden den za postenje, gostinot na Allah dz.h. ni zaminuva poleka za ova godina, Allah Kabull za site koj postele, inshAllah da gi nagradi site Muslimani koi postele ovoj mesec, a na drugite da im omozvoi narednata godina da postat zaedno so nas!!!:)
Posebna molitva do Allah dz.h. za nasite sestri i majki koj se pogrizele za izborot na jadenja koj sto gi podgotvija za Iftar, za prekrasnite jadenja . Allah da ve nagradi so xhenetot firdeus, sto spodelivte so nas vreme i nervi, da ni ja bogatite temata so prekrasni recepti!!! Jas sum zadovolen od site vasi odgovori, veruvam deka i site sme zadovolni, InshAllah i Allah e zadovolen od site nas...
Jas za ovoj sifir ke jadam nekoj lesen specijalitet so viokot od korite sto ostanuvat od baklava:смешкање:
Lesen i vkusen, kori od baklava, kiselo mleko, i luk (po zelba)
Korite od baklava odozgora se turi mesaviata od kiseloto mleko i malite nasitkani parcinja od lukot!! se pece i gotovo, mng e fkusen :P
A za iftar ke vidime utre, \
Ej daj pisuvajte sto zamisluvate da servirate za sofra vo Bajram , :)
Sakam da znam, dali ke gotvite baklavi, aligini sto znam jas :P
Selamu Alejkum

El Muslima
19-09-09, 23:00
Со мало задоцнување но сепак на време, да го спомнам и ифтарот што во 27 ноќ од рамазанот го спреми сетрата haya, и на него бевме само сестри. Ифтарот беше прекрасен мислам јадењето :смешкање:, а за дружбата немам зборови, на едно место собрани босанки, македонки, албанки, турчинки сестри и сите со една цел да се величи името Аллахово!:гушкање::гушкање:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ова беше десертот, а за главното јадење замислете си: пица, поховани компирчиња, топчиња од мелено месо, салата од зеленчук и павлака, сос со печурки, па секакви видови на сок, кафе чај и што уште не!
Аллах да ја награди сестрата Хауа само со убавини и на дуњалукот и на ахирет со Џеннет ИншаАллах!!!


Прерасен ифтар, машаАллах!
Инаку тоа на сликата се познатите босански туфахии кои сестра Хаја естра добри ги подготви. Со кафе беа уште повкусни, како во Шехер Сараево на ифтар :)

Moon
12-08-10, 00:21
Селам Алејкум

За сите кои ја знаат темава сигурна сум отворањето на темава ќе бидат ептен среќни и ќе си поминеме убаво како лани кога правевме другите да бидат дел од нашиот ифтар (барем преку слика).

Ајде жени покажете го вашиот марифет :) и споделете како си поминавте првиот ден на Рамазан :гушкање:

UmmAl-Amin
12-08-10, 00:47
:selam:

1. den ramazan (slikava od na google, bash kako mojata vecera izgleda)

Lasagne

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Moon
12-08-10, 02:42
:selam:

1. den ramazan (slikava od na google, bash kako mojata vecera izgleda)

Lasagne

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Aaaaa жалам ама слики од google не се дозволени туку треба да сликаш некој специјалитет што си го зготвила со твои раце :дада:

Padisah
12-08-10, 08:34
Aaaaa жалам ама слики од google не се дозволени туку треба да сликаш некој специјалитет што си го зготвила со твои раце :дада:

:смешкање:

Tokmu taka da vidime vistinski sliki od domasni race!

Inaku jas obozavam nekolku jadenja poveketo se turski specijaliteti!

Za prviot iftar slabo nema nekoj da se pofali :намигнување: ajde moze denes nekoja od sestrite ke iznenadi !:)

UmmAl-Amin
12-08-10, 14:31
Aaaaa жалам ама слики од google не се дозволени туку треба да сликаш некој специјалитет што си го зготвила со твои раце :дада:


:selam:

vecera posle iftar nese slika!!! :дада: khair innshaAllah!:вслм:

Moon
13-08-10, 00:39
:selam:

vecera posle iftar nese slika!!! :дада: khair innshaAllah!:вслм:

Ау зашто???:ocila:
Ај објасни те молам

Dzemal ibn Ibrahim
13-08-10, 14:23
Сигурно нема да остане ништо од неа! :смешкање::дада:

UmmAl-Amin
13-08-10, 14:55
Сигурно нема да остане ништо од неа! :смешкање::дада:

:selam:

:дада::дада::дада: bash taka beshe. drug pat innshaAllah


:вслм:

Moon
13-08-10, 17:57
Еве јас да си почнам оти гледам дека другите малце се срамат
ова е благото кое го направив за првиот ифтар и го нареков
„Лебедово Езеро“ :))

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 95_n.jpg

islam nur
13-08-10, 18:01
Aaaaa жалам ама слики од google не се дозволени туку треба да сликаш некој специјалитет што си го зготвила со твои раце :дада:

:смешкање::смешкање::смешкање::гушкање:

Padisah
13-08-10, 18:01
Еве јас да си почнам оти гледам дека другите малце се срамат
ова е благото кое го направив за првиот ифтар и го нареков
„Лебедово Езеро“ :))MasaAllah ! Cok guzel ! :намигнување:

Sestra moon mnogu saka da gi ukrasuva jadenjata ! Vo sekoj sucaj ubavo !

Moon
13-08-10, 18:05
MasaAllah ! Cok guzel ! :намигнување:

Sestra moon mnogu saka da ukrasuva jadenja ! Vo sekoj sucaj ubavo !

Tesekkur ederim :гушкање:

Е да навистина уживам во декорирање на храната :)

Padisah
13-08-10, 18:09
Сигурно нема да остане ништо од неа! :смешкање::дада:

:selam:

:дада::дада::дада: bash taka beshe. drug pat innshaAllah


:вслм:

Drug pat pred da ne ostane nisto od masata prvo slikanje posle iftarenje ! :)

Tesekkur ederim :гушкање:

Е да навистина уживам во декорирање на храната :)

Da da se gelda , e sega za vkusot ne zaneme ! :)
Sala na strana sigurno e vkusno !

Khayrun Nisa
13-08-10, 22:35
За ифтар оваа вечер имав солена пита и јогурт разбира се!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Moon
14-08-10, 02:26
Khayrun Nisa па ова изгледа многу убаво МашАллах :)

Khayrun Nisa
14-08-10, 13:46
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

What is this?:)

ما هو هذا النظام

Muslim Sister
14-08-10, 14:05
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


MMMMMMMM Вкусно изгледа:)

Muslim Sister
14-08-10, 14:12
Вие сте гладни:смешкање::смешкање::дада:

Исто како да постам Елхамдулиллах :смешкање::смешкање:

Moon
14-08-10, 16:06
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ти ли го направи?

Did you make this?

Padisah
14-08-10, 19:38
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Pizza! :намигнување:

هل لديك طعام في الصورة!
ما أكله ، لا البيتزا!

lautka
14-08-10, 22:49
MasaAllah ! Cok guzel ! :намигнување:

Sestra moon obozava da ukrasuva jadenja ! Vo sekoj sucaj ubavo !
Ova ne bi trebalo da stoi tuka, odbirtaj gi zborovite.
Znam derka znaes ,ama ete kolku za potsetuvanje!

Moon
15-08-10, 01:55
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 07_n.jpg


Благово го направив за вториот ден на рамазан
Овие се мојот прв обид за American muffin и според мене испаднаа доста успешни (и вкусни)

:)

Muslim Sister
15-08-10, 01:57
МашАллах сестро Моон прекрасно изгледа а верувам и вкусно е:):)

beci
15-08-10, 01:59
:selam:

E vaka ne.Ili recepta ili nisto.:смешкање::смешкање::смешкање:Da gi napravam i jas da se pofalam po selo.

Moon
15-08-10, 01:59
МашАллах сестро Моон прекрасно изгледа а верувам и вкусно е:):)

Фала ти многу :гушкање:

Moon
15-08-10, 02:00
:selam:

E vaka ne.Ili recepta ili nisto.:смешкање::смешкање::смешкање:

:смешкање: Магионичар не ги открива своите трикови :смешкање:

beci
15-08-10, 02:02
:смешкање: Магионичар не ги открива своите трикови :смешкање:

:selam:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.Aj sega nesto soleno da go kompletiram utresniot iftar.

Moon
15-08-10, 02:05
:selam:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.Aj sega nesto soleno da go kompletiram utresniot iftar.

Ама обавезно и слика да пратиш тука за да те пофалиме :дада:

Khayrun Nisa
15-08-10, 02:06
:смешкање: Магионичар не ги открива своите трикови :смешкање:

Uste poubavo, ama dava da gi probame!:намигнување:

Moon
15-08-10, 02:08
Uste poubavo, ama dava da gi probame!:намигнување:

Вие само дојдете ми на гости и вашите желни се мои наредби само посакајте и одма (сериозно кажано):)

beci
15-08-10, 02:13
Ама обавезно и слика да пратиш тука за да те пофалиме :дада:

aj da napravam nesto interesno i imate slika.

Padisah
15-08-10, 14:19
Ova ne bi trebalo da stoi tuka, odbirtaj gi zborovite.
Znam derka znaes ,ama ete kolku za potsetuvanje!

:selam:

Vo red brate blagodaram na ukazanoto, veke go smeniv vo mojot post ajde smeni go i vo tvojot isto taka i sestra moon neka go smeni !

Allaha emanet !:гушкање:

hayirli ramazanlar !

Moon
15-08-10, 17:42
Леле Beci едвај чекам слики да пратиш :)

IslamicMaster
15-08-10, 19:20
Шо било за јадење само да е домашно! И посебно во Рамазан е вкусно јадењето :дада:

Зошто желудецот го зезнав во Италија од јадење безвезилоци :смешкање:

Padisah
15-08-10, 19:35
Шо било за јадење само да е домашно! И посебно во Рамазан е вкусно јадењето :дада:

Зошто желудецот го зезнав во Италија од јадење безвезилоци :смешкање:


:selam:
Od doma poubavo nemas brate ! Izgleda tamu sı sakal se da probas !:)

Неџмун
15-08-10, 19:37
Секогаш мајка ми прави вечера, но овој пат се решив и јас нешто да направам јес Палачинки... :))
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови][IMG=[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]]
Само што не знам како да ги ставам сликите хехехе...
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Padisah
15-08-10, 20:28
Секогаш мајка ми прави вечера, но овој пат се решив и јас нешто да направам јес Палачинки... :))
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови][IMG=[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]]
Само што не знам како да ги ставам сликите хехехе...
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Sepak nesto sem naucile , aferim :) polse jadenjeto na kraj nesto slatko !ps. za sliki odi na ovaa strana [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ke naprais upload tuka polse od tamu preku link tuka na forum ke ja dades slikata.(najprvo otvori si acount)

UmmAl-Amin
23-08-10, 19:43
salam alaykum

neznam zastho ne se gleda slikata.

UmmAl-Amin
23-08-10, 19:45
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Неџмун
23-08-10, 23:11
И јас го имав истиот проблем.

IslamicMaster
24-08-10, 05:20
Ајде накратко ќе ви објаснам како треба да ставате слики на форум.

1. Идете на следниот линк -> [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

2. Откако ќе ви се отвори страната на средината некаде ќе забележете едно копче со Browse, притискате на него.

3. Ви излегуваат локациите од вашиот компјутер, го барате местото на вашиот фајл (во случајов вашата слика) и притискате OPEN.

4. Сликата се става на местото Browse, а вие притискате на големото плаво копче UPLOAD NOW и вашата слика ќе се уплоадира (ќе почекате)

5. Ви излегува сликата со мала резолуција, а под неа ќе ви излезат неколку линкови од кои треба да го копирате тој под име Direct Link

6. Веќе копираниот линк го пастирате на форумов на местото каде што сакате да ви биде (на местото каде што пишуваме)

7. (НАЈВАЖНО) Пред линкот ставате , а после лникот пишувате .
Пр:
(копираниот линк од веб сајтот)

Сликата сигурно ќе ви се појави доколку ги проследите овие чекори, тоа е многу брзо и едноставно само треба да го терате редот и да не се секирате.

Ај да видам какви јадења сте подготвеле :D

UmmAl-Amin
26-08-10, 10:53
e sega mi izleze slikava vo xxxformat
kaku daja namalm goleminava????

fala za linkot.

IslamicMaster
26-08-10, 16:08
e sega mi izleze slikava vo xxxformat
kaku daja namalm goleminava????

fala za linkot.

Е за тоа ќе треба да користиш еден програм пред да ја закачиш сликата на линкот.

Повели.

Image Resize Guide 1.0.2

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] rYou.rar.html

UmmAl-Amin
26-08-10, 19:53
:selam:

Elhamdulillah -konechno uspeav da ja stavam Slikata.

Ova e Iftar-Vecera so: Salata, Urmi, Belo-Grilano Meso, Grilani Pleskavici i Pecheni Kompiri so Shlag-Krem i Kashkaval.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

alida
27-08-10, 02:26
:selam:

Elhamdulillah -konechno uspeav da ja stavam Slikata.

Ova e Iftar-Vecera so: Salata, Urmi, Belo-Grilano Meso, Grilani Pleskavici i Pecheni Kompiri so Shlag-Krem i Kashkaval.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

MASALLAH SESTRO MNOGU UBAVO ,IZGLEDA .