PDA

View Full Version : Се игнорира иницијативата за Бурмали џамија на скопскиот плоштад


Страници : [1] 2 3

Burak
10-07-08, 00:54
кај Камениот мост

Општина Центар ќе гради два споменика на своја територија, изгласа Советот на Општина Центар на вчерашната седница. Едниот споменик ќе биде посветен на царот Јустинијан Први, еден од најмоќните цареви на Источното Римско Царство, додека вториот споменик е наречен „Воин“. Во предлог-одлуката објаснето е дека споменикот на Јустинијан Први ќе се гради на примостието на Камениот мост, од десна страна гледано кон плоштад Карпош, додека споменикот „Воин“ ќе се постави пред зградата Ибни Пајко, која се наоѓа од десна страна на Камениот мост. Идејниот проект ќе го избира одбор од осум члена, додека реализацијата, управувањето и чувањето ќе се одвива со средства од буџетот на Општина Центар. Спомениците, се вели во предлог-одлуката, ќе се градат како симбол и траен спомен на вековните стремежи и борби за опстанок на луѓето и народите што живеат на територијата на Македонија.
На плоштадот Македонија сепак ќе се гради црква

Со измените на планот се предвидува и изградба на две згради кај Комерцијална банка, педесетина спомен-обележја испоменици,нов пешачки мост


Градот даде негативно мислење за планот „Мал ринг“ нарекувајќи го проблематичен

На плоштад Македонија, пред трговскиот центар „Сити галери“, односно поранешен „Типо“, Владата ќе ја гради најавената црква. На вчерашната седница на Општина Центар беа усвоени измените на детаљниот урбанистички план „Мал ринг“ со кој се предвидува изградбата на овој објект, но и на неколку други од другата страна на Вардар, за кои Градот даде негативно мислење. Планираната црква на плоштадот е предлог на Владата на Македонија.

Burak
10-07-08, 01:26
Нападот е најдобра одбрана!
Не барајте џамија да не ви ставиме крстоносец на тоа место па да се чудите што ве снашло!
Ова е чиста провокација!

Македонско девојче
10-07-08, 01:50
Аллах да им помогне на муслиманите.Аллах нема да ја измени состојбата на еден народ дур самиот тој народ не се измени!

orijenti
10-07-08, 14:40
da burak ,jas se javiv deneska na nekolku mesta ,doznav deneska treba da ima sostanok na sovetot na grad skopje kade sto se ocekuva da se odbie ovaa iniciativa ,moe mislenje bese vednas deneska da se reagira,no ostana do utre da vidime..selam

DAIJA
10-07-08, 14:53
Што се не им пропаднало, па не и ова....

А што е со оној иницијативе одбор или што беше, од 77 невладини организации за возобновување на Бурмали џамијата?

Дали тие слушнале за ова?

DAIJA
24-07-08, 01:49
Во културниот центар "Точка" денес напладне ќе се одржи јавна трибина за намерата на Владата да гради црква на плоштад Македонија.
Трибината е насловена со "Парцела Б5 - плурализмот во служба на кичот", а како говорници најавени се градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, уредникот на списанието "Маргина" Никола Гелевски, потоа Гордан Георгиев, извршен директор на "Форум-ЦСИД", и Огнен Марина, асистент на Архитектонски факултет.
Скопскиот градоначалник Трифун Костовски уште пред неколку месеци, кога Владата најави дека сака да гради црква меѓу некогашната стоковна куќа "Типо" и ресторанот "Дал метфу" , се спротивстави на плоштад Македонија да никнуваат нови градби. Тој беше против измените на деталниот урбанистички план "Мал ринг", кој ги направи Општина Центар, за да се вцрта маркичка за црква на Плоштадот. Откако измените беа усвоени од Советот на Општина Центар, пред околу дваесетина дена, градоначалникот Костовски најави дека планот ќе го даде на Уставен суд и ќе распише референдум на кој ќе бара скопјани да се изјаснат дали се за или против црква на Плоштад. (Е.А.)

DAIJA
24-07-08, 02:03
ПРЕКИНАТА ДЕБАТАТА ЗА ЦРКВАТА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА

ГРАЃАНИТЕ КОНТРА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗА ЦРКВАТА

Жестока расправа на трибината против идејното решение за градење на црквата на плоштадот Македонија која беше прекината поради спротивставените мислења на организаторите и дел од присутните граѓани. Градоначалникот Трифун Костовски смета дека власта не треба да се меша во ингеренциите на Градот Скопје, целиот проект е политички.

Тој е незаконски донесен, тој е вон генералниот урбанистичкиот план кој се уште е закон на Град Скопје. Актуелната Влада тоа го турка по секоја цена. Тое е еден голем политички ринг во кој што се промовираат нештатата со буцкање в гради - изјави градоначалникот Трифун Костовски.

Граѓaните сметаат дека градоначалникот не треба да организира трибини туку решението да го бара во Владата.

- Владата нема потреба да крши некого. Последен јас ќе дадам дозвола да се гради - дециден е Костовски.

По објавувањето на одлуката на општина Центар во службен весник-градот ќе поднесе жалба до уставниот суд.

muslimgoranin
28-02-09, 20:17
Нападот е најдобра одбрана!
Не барајте џамија да не ви ставиме крстоносец на тоа место па да се чудите што ве снашло!
Ова е чиста провокација!

provokacija ..hmmm... NE TREBE DA IMA SPOMENIK NA JUSTINIJAN..
PA NI NA SKENDERBEG .. SKENDERBEG ISTO E EDEN KRSTONOSEC-

Burak
28-02-09, 21:02
provokacija ..hmmm... NE TREBE DA IMA SPOMENIK NA JUSTINIJAN..
PA NI NA SKENDERBEG .. SKENDERBEG ISTO E EDEN KRSTONOSEC-

vo pravo si..ne samo sto e krstonosec tuku i murted,otpadnik od islamot...no ovde temava e za Burmali dzamija..ako imas nesto konstruktivno da dodades poveli(posle se cudis zosto mislat deka si nekoj sto namerno provocira):oftopic:

OtoMan
02-03-09, 13:49
според мене, владата на република македонија си игра шах, на табла лице во лице со муслиманите...

сега трга потег за градба на овие споменици на местото каде што треба да се гради џамијата, па после ќе продолжи со градба на црквата на плоштадот, а кога муслиманите ќе се кренат за градба на бурмали џамијата ќе им рече каде бевте до сега, ние веќе изградивме што требаше да биде изградено таму...

сега е време кога треба да се крени глас, ова е игра и после ќе биде прекасно, дај свеститесе и ова мора да се сопре!!!!!!!!

:selam:

juda
02-03-09, 15:33
provokacija ..hmmm... NE TREBE DA IMA SPOMENIK NA JUSTINIJAN..
PA NI NA SKENDERBEG .. SKENDERBEG ISTO E EDEN KRSTONOSEC-
ne provociraj makar si vo pravo
imer selamni so rado srce go napravi spomenikiot na covekot koj se vikal aleksandar ili skender-beg no nema glas za dzamijata na centar
radi losiot ugled kaj risjanite vo makedonija
skender beg e roden vo debar pa normalno e tamo da ima spomenik no vo skopje aj neka lici
justinijan treba da ima spmenik vo skopje no ne na toa mesto
raka na srce skopje nikogas ne mi licel na grad povece na selo

burhan
02-03-09, 16:20
provokacija ..hmmm... NE TREBE DA IMA SPOMENIK NA JUSTINIJAN..
PA NI NA SKENDERBEG .. SKENDERBEG ISTO E EDEN KRSTONOSEC-


јас еднаш реков но сега уште повеќе се уверувам дека ТОА Е ВИСТИНА

тебе навистина не ти оди денот без да се чепкаш кај албанците
коментирај за таа тема во која пишуваш а не да мешаш жаби и баби.

инаку за споменикот на јустинијан први очигледно дека македонците продолжуваат со првокациите кон муслиманскиот народ во Македонија не знам до кога ќе го дозволиме тоа

DAIJA
02-03-09, 16:24
според мене, владата на република македонија си игра шах, на табла лице во лице со муслиманите...

сега трга потег за градба на овие споменици на местото каде што треба да се гради џамијата, па после ќе продолжи со градба на црквата на плоштадот, а кога муслиманите ќе се кренат за градба на бурмали џамијата ќе им рече каде бевте до сега, ние веќе изградивме што требаше да биде изградено таму...

сега е време кога треба да се крени глас, ова е игра и после ќе биде прекасно, дај свеститесе и ова мора да се сопре!!!!!!!!

:selam:

Ќе се сопре.

Се работи на случајот.

Еве, кој е кандидат да клања џума на тоа место?

ibret
02-03-09, 16:41
Еве ја се пријвувам прв од Г.В. сум ,само кажите кога!

Sara
02-03-09, 16:49
:selam:DA ke se sopre.Svesteni sme za mnogu nesta ali kazetemi koj prv da pocni.

ibret
02-03-09, 16:52
Нај содветно би било тоа да го направи Исламската заедница сепак таа е наша институција и нејзе треба да и се изврши притисок!

Ahmed Ebul Kasimi
02-03-09, 17:33
Ќе се сопре.

Се работи на случајот.

Еве, кој е кандидат да клања џума на тоа место?

Smetaj i na mene:дада::вслм:

burhan
02-03-09, 17:46
[


Еве, кој е кандидат да клања џума на тоа место?[/quote]


и јас сум кандидат само кажете кога

Burak
02-03-09, 18:09
eve uste eden kandidat..pa ke ni trebaat najmalku 100 luge...pa vie razmislete...:намигнување:

OtoMan
02-03-09, 18:11
еве јас еден од првите за џума намаз....

ИНШАЛЛАХ....

брате ибрет, ако оставиме на исламска верска заедница свршивме работа, како што сме свршиле за многу работи до сега....

ништо не работи исламска верска заедница, ќе се договорат и ќе го продадат местото за свои сопствени интереси...

кога викам да го спасиме местото, викам да го спасиме од рацете на исламска верска заедница, бидејќи, кога е кај нив исто како да е кај никола во рака...

тие ќе ни ја кројат капата ако на нив оставиме да го решаваат проблемот...

но веќе кога велиш да му се изврши притисок за да реагираат на прав начин, тоа веќе до некаде држи место...

:selam:

muslimgoranin
02-03-09, 20:26
јас еднаш реков но сега уште повеќе се уверувам дека ТОА Е ВИСТИНА

тебе навистина не ти оди денот без да се чепкаш кај албанците
коментирај за таа тема во која пишуваш а не да мешаш жаби и баби.

инаку за споменикот на јустинијан први очигледно дека македонците продолжуваат со првокациите кон муслиманскиот народ во Македонија не знам до кога ќе го дозволиме тоа


burhan ...imas izgleda golem problem ... dali albancite se zabraneti za kritiki koga rabotaat protif islamot...
odi rasetaj se malku ... i ne gnavi tuka bez veze ..

Ahmed Ebul Kasimi
02-03-09, 20:33
burhan ...imas izgleda golem problem ... dali albancite se zabraneti za kritiki koga rabotaat protif islamot...
odi rasetaj se malku ... i ne gnavi tuka bez veze ..

Cekaj bre..znaes deka ti si toj koj gnavi bez veze??:дада:kade toa da rabotaat protiv islam??i ako nekoj raboti tie se isklucok...zarem nema goranci koi rabotat protiv islam??i aj da ne odime :oftopic: tuku malce smirise vo pisuvanjeto:дада:

muslimgoranin
02-03-09, 20:36
Cekaj bre..znaes deka ti si toj koj gnavi bez veze??:дада:kade toa da rabotaat protiv islam??i ako nekoj raboti tie se isklucok...zarem nema goranci koi rabotat protiv islam??i aj da ne odime :oftopic: tuku malce smirise vo pisuvanjeto:дада:

da, tie se isklucok ...taka be... samo toj isklucok se borese protif muslimanite na balkan , da islamot potoa ne se siri na balkan i evropa .
da poslem toj ISKLUCOK dzamijite niz balkan bidEA ruseni i nekoji praveni muzeji ,crkvi itn...

ETE TOJ ISKLUCOK.

Ahmed Ebul Kasimi
02-03-09, 20:38
da, tie se isklucok ...taka be... samo toj isklucok se borese protif muslimanite na balkan , da islamot potoa ne se siri na balkan i evropa .
da poslem toj ISKLUCOK dzamijite niz balkan bidEA ruseni i nekoji praveni muzeji ,crkvi itn...

ETE TOJ ISKLUCOK.

Aman be znaes sto zboruvas??ednostavno ne te razbiram...jas ti rekov deka NEMA a ako IMA ama ako IMA isklucok ali nema toa e toa

muslimgoranin
02-03-09, 20:44
Aman be znaes sto zboruvas??ednostavno ne te razbiram...jas ti rekov deka NEMA a ako IMA ama ako IMA isklucok ali nema toa e toa

hehe resi se prvo pa poslem pisi ..

Ahmed Ebul Kasimi
02-03-09, 20:49
hehe resi se prvo pa poslem pisi ..

Resen sum...e ama sega ne moza moite zborovi da ti gi vmetnam tolku mnogu kristalno vo tvojata glava..potrudise..razmisli...svati:дада:

Noor4ever
29-03-09, 02:00
inshAllah ke ima nova dzamija na plostad za da mi bide blisku do rabota da mozam da odam da klanjam:иншАллах:

gv lautka
29-03-09, 18:13
:sad: ултиматум? и сакаш после да не снајде како млекарите, како студентите денеска? да ни пушти грујо бодигарди и полиција да не тепаат?:selam:ne brat kako ce ne tepaat pa zarem nasive braca sto se vo vlasta (dui)ce dozvolat da go tepaat nivniot narod ,,
koga se raboti za verska rabota tuka se gleda i nie potrebno toa nase vistinsko obedinuvanje,,
jas mislam ako se napravi crkva mora i mie ,,,muslimanive da organizirame vostanie za i dzamia da se napravi:вслм:

gv lautka
29-03-09, 18:16
:selam:no vie kazete sto ce pravime sto ni go zemaat imotot od nasata IZV,,, i na toa mesto (vakovski imot) udria temeli za nova crkva
zamisleteni zedoa imot od vakov,, a nasata islamska zaednica bez nikakov protes
samo se oglasi,, nova demokratia na Imer selma za odzemeniot imot na IVZ:вслм:

Wisdom
02-04-09, 04:00
стара тема но дали Градот скопје дава џамија во центарот на градот ?
историчарите муслимани се испотепаа кој да копал на калтото но кога се работи за исламот или реконструкција на некој верски објект некао никаде ги нема

orijenti
09-04-09, 20:23
До средствата за јавно информирање
Реагирање
Координативниот Одбор за реконструкција на Бурмали Џамија во Скопје, составен од повеќе невладини организации со голема сериозност ги следи настаните околу донесувањето на одлуките за изградба на објекти во градскиот плоштад, односно во централниот дел на Скопје, на левата и десната страна на Вардар.
Објавувањето на конкурсот од страна на Министерството за Транспорт и Врски за најдоброто архитектонско решение за хотел што ќе биде дел од комплексот на Градска Куќа, претставува уште еден типичен пример на дискриминација кон слободата на мислењето и изразувањето во Македонија. Писмото за Разбирање што го потпишаа 38 организации и во фебруари 2009 г. го испратија до Владата, односно до Премиерот и надлежните министерства за дополнување на одлуката на Детално урбанистички план `Мал Ринг` и со обнова на Бурмали Џамија, е игнорирано и воошпто не е земено предвид, самиот факт дека тоа писмо плебисцитарно беше подржано скоро од сите невладини организации на граѓаните од исламската вероисповест во Македонија зборува доволно за себе. Покрај една таква масовна поддршка да се излезе со конкурс за хотел и градска куќа кои ќе сочинуваат комплекс под истото име чија што локација е местото на поранешниот Официрски Дом е апсурд. Тос претставува провокација која може да има далекусежни реперкусии во државата на која пред се и треба мир, почитување на верските чувства на сите граѓани и почит кон невладиниот сектор, кој е значителен фактор за интеграција на државата во евроатланските асоцијации. Иронијата е уште поголема кога Министерството за Култура во буџетот во 2009 г. има предвидено средства за реконструкција на некогашниот Офицерскиот Дом што ќе функционира како Градска Куќа. На таа локација има место само за еден објект и тоа за Бурмали Џамија, споменик на културата кој во 1925 г. на ннсјбрутален начин е остранет од тој простор. За тој трагичен настан тогашната Кралска Југославија добила големи критики од светските организации како ИКОМ и била отсранета од членството на многу други меѓународни организации.
Во контекс на горенаведените одлуки на државните органи голема индигнација кај невладиниот сектор се појави и со започнување на работите за изградба на Филхармонија и на Судксата Палата на познатото маало Ибни Пајко, каде некогаш била лоцирана џамијата и вакафот на овој познат добротвор. Да се започне изградба на објекти на локација без среден имотно-правен аспект, особено кога се одвива процесот на денационализација, не е ништо друго освен манифестирање на еднонационална и едноконфесионална доминантност и величина која е дефинитивно погубна за мултиетничка, мултиконфесионална и мултикултурна држава, која изобилува со цивилизациски вредности создадени од различни култури и религии.
Во интерес на една побезбедна и помирна Македонија бараме итно да се запрат овие ретроградни процеси со донесување на компромисни решенија и одлуки.

Координативен Одбор на НВО за реконструкција на Бурмали Џамија

p.s : utre inshaallah vo 11 casot (petok) ke se odrzi press konferencija vo poloshtad kaj temelite na Burmali Dzamija !

Burak
09-04-09, 23:46
:иншАллах: so tekbiri na plostad, i koga ke se sudrite so nevernicite postojano Allah spomnuvajte go!!!

DAIJA
10-04-09, 00:30
А ти?:razmisluva:

Ebu Benjamin
10-04-09, 00:40
А ти?:razmisluva:


Тој ќе биде на работна смена :намигнување:

muslimgoranin
10-04-09, 01:12
да не заборавите да снимате ако има демострација, снимајте да се види да македонија има муслимани и дека сме активни .

селам.

Khayrun Nisa
10-04-09, 07:13
да не заборавите да снимате ако има демострација, снимајте да се види да македонија има муслимани и дека сме активни .

селам.

Колку „убаво“ размислување! Во првиот дел каде се спомнати демонстрациите: „ Вие браќа одете демонстрирајте и снимете“, а во вториот дел: „ Да се види дека и Македонија има муслимани и многу смееееееее активни“.

Ја имаш гледано рекламата на К15 за чипс? „ Лесно е да се рекламира, оди направи го!“

Селам.

DAIJA
10-04-09, 12:58
Колку „убаво“ размислување! Во првиот дел каде се спомнати демонстрациите: „ Вие браќа одете демонстрирајте и снимете“, а во вториот дел: „ Да се види дека и Македонија има муслимани и многу смееееееее активни“.

Ја имаш гледано рекламата на К15 за чипс? „ Лесно е да се рекламира, оди направи го!“

Селам.

Не е лесно да се прави чипс на сонце среде плоштад, односно да се чита без наочари за сонце.

Но, погледнете вести денес. Се надеваме дека убаво ќе пренесат медиумите, и дека ќе ја пренесат пораката на координативното тело за обнова на Бурмалија!

muslimgoranin
10-04-09, 14:45
Колку „убаво“ размислување! Во првиот дел каде се спомнати демонстрациите: „ Вие браќа одете демонстрирајте и снимете“, а во вториот дел: „ Да се види дека и Македонија има муслимани и многу смееееееее активни“.

Ја имаш гледано рекламата на К15 за чипс? „ Лесно е да се рекламира, оди направи го!“

Селам.

што те мучи, што ми даваш примери од к15, биди појасен во твојите постови, и не го прави мојот пост како тебе ти се допаѓа.

само метафори правиш хаха, ако имаш нешто да кажеш со аргументи пиши ...

juda
10-04-09, 18:14
Не е лесно да се прави чипс на сонце среде плоштад, односно да се чита без наочари за сонце.

Но, погледнете вести денес. Се надеваме дека убаво ќе пренесат медиумите, и дека ќе ја пренесат пораката на координативното тело за обнова на Бурмалија!
videno na telma malce se zbuni no toa e toa.

Khayrun Nisa
10-04-09, 18:46
Не е лесно да се прави чипс на сонце среде плоштад, односно да се чита без наочари за сонце.

Но, погледнете вести денес. Се надеваме дека убаво ќе пренесат медиумите, и дека ќе ја пренесат пораката на координативното тело за обнова на Бурмалија!

Супер беше, само следниот пат иншаАллах повеќе муслимани нека излезат!!!

orijenti
10-04-09, 18:50
Супер беше, само следниот пат иншаАллах повеќе муслимани нека излезат!!!

ne bese ova protest ,i ne povikavme muslimani,drugiot pat koga ke klanjame dzuma ke ima muslimani i na plostad inshallah

Khayrun Nisa
10-04-09, 20:52
Се игнорира иницијативата за Бурмали џамија на скопскиот плоштад
петок, 10 април 2009
Координативното тело за обнова на Бурмали џамијата во Скопје, составено од 38 граѓански организации бара да се поддржи иницијативата на Исламската верска заедница за реизградба на џамијата на плоштадот Македонија во главниот град
Рамадан Рамадани од Кординативното тело на денешната прес-конференција истакна дека иницијативата за обновување на старата Бурмали џамија на плоштадот во Скопје е поднесена од Исламската верска заедница пред две години и таа е игнорирана почнувајќи од локалната власт, општина Центар и градот Скопје до Владата на Република Македонија.

- Нашиот став кон изградбата на црква на плоштадот е неутрален. Ние не се мешаме за изградба на црквата, тоа е работа на Македонската православна црква. Верувам дека следните чекори ќе бидат малку поактивни во смисла на одбележување на ова место на Бурмали џамијата, а можеби во Координативното тело се размислува на ова место да се врши на верски обред под водство на ИВЗ. Планираме местото да го одбележиме со креда. Тоа ќе биде едно мирно манифестирање и потсетување на јавноста во Македонија дека тука имало џамија, рече Рамадани.

Од Координативното тело сметаат дека објавувањето на конкурсот од Министерството за транспрот и врски за најдоброто архитектонско решение за хотел што ќе биде дел од комплексот на Градска куќа, претставува уште еден типичен пример за дискриминација кон слободата на мислењето и изразувањето во Македонија.

- Писмото за разбирање што го потпишаа 38-те организации и го испратија до Владата и надлежните министерства за дополнување на одлуката на Деталниот урбанистички план „Мал ринг“ за обнова на џамијата, е игнорирано и не е земено превид. Покрај поддршката од сите невладини организации на граѓани од исламска вероисповед, да се излезе со конкурс за хотел и градска куќа чија локација е местото на поранешниот Офицерски дом е апсурд, рече Јасмин Реџепи, член на Кординативното тело.

Реџепи посочи дека тоа претставува провокација која може да има далекусежни реперкусии во државата на која пред се и треба мир, почитување на верските чувства на сите граѓани и почит кон невладиниот сектор кој, како што рече, е значителен фактор за интеграција на државата во евроатланските асоцијации.

- Да се започне изградба на објекти на локација без среден имотно-правен аспект особено кога се одвива процесот на денационализација не е ништо друго освен манифестирање и тенденција за доминација на еднонационална и едноконфесионална доминантност и величина која е дефинитивно погубна за мултиетничка, мултиконфесионална и мултикултурна држава која изобилува со цивилизациски вредности создадени од различни култури и религии, додаде Реџепи.

Prevzemeno od [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Khayrun Nisa
10-04-09, 22:36
ИВЗ бара изградба на џамија на плоштадот во Скопје

10.04.2009 16:28


Скопскиот плоштад станува претесен за се поголемите аспирации. Дебатата за или против црква сега се проширува на дебата и за џамија.

Се погласни се барањата на Исламската верска заедница анимирани преку триесетина невладини организации. Бараат да се стопира изградбата на хотелот и градската куќа на скопскиот плоштадот на местото на некогашниот офицерски дом. Ке инсистираат да се изгради Бурмаили џамијата која била тука до 1925 година.

Во спротивно најавуваат реакција-пред се почеток на вршење на верски обреди под водство на ИВЗ на местото на џамијата.

„Ќе се размислува во координативното тело и за вршење на врски обред, значи во водство на Исламската верска заедница, на ова место. Планираме да го обележиме со креда“, изјави Рамадан Рамадани, координативно тело за изградба на џамија.

Според невладините организации непочитувањето на нивното барање од пред две години ќе биде провокација со далекусежни последици. Бараат да се прекине и со изградбата на филхармонијата и Уставниот суд зашто е место на ИВЗ и не е денационализирано.

Признаваат дека немаат став за црква на плоштадот, но и дека токму црквата ги засилила нивните амбиции за џамија. Токму намерата за објект на сред плоштадот ќе има продолжение утре како реакција на инцидентот пред две недели. Организатори се триесетина невладини организации, сега црквата не е повод туку слободата.

„Примарната цел не ни е стопирање на изградба на верски објекти на плоштад. Примарната цел ни е јавно и гласно да зборуваме. Со тоа да влијаемеа носењето на одлуките во градот и државата каде што живееме“, вели Дамјан Здравев, учесник на мирниот протест.

„Единствен е ставот дека јавниот простор, градот, им припаѓаат на граѓаните, и тие треба да можат, мораат да можат таму да ја покажат својата различност и да го искажат својот став“, рече Ивана Драгшиќ, учесник на мирниот протест.

За да нема обвинувања како минатиот пат овојпат протестот бил пријавен пет дена порано.

Се надеваат дека нема повторно да дојде до насилства поради што од полицијата веќе побарале засилено полициско обезбедување.

Превземено од А1

muslimgoranin
10-04-09, 22:41
trebe demostracija, skopje e pola i poveke muslimansko ...neznam kako nikoj ne pravi edna ogromna manifestacija za izgradba na burmali dzamijata.

nikoj ne manifestira, toa vladata go stava vo vid kako da nikoj ne go zanima za gradene na dzamijata.

i sto ako ja obelezi so kreda, trebe da se motiviraat nasite muslimani i da sekoj den, ima namaz na toa mesto.

Khayrun Nisa
10-04-09, 22:45
10.04.2009, 18:55

ГРАДСКА КУЌА ИЛИ ЏАМИЈА

ИВЗ ЌЕ ВРШИ ВЕРСКИ ОБРЕДИ НА МЕСТОТО НА НЕКОГАШНАТА БУРМАЛИ ЏАМИЈА?!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
На ова место група невладини бараат да се обнови некогашната Бурмали џамија. Доколку државата не и го врати на ИВЗ земјиштето, најавија дека ќе го обележат местото и тука ќе вршат верски обреди.


Од координативниот одбор за реконструкција на џамијата велат 2 години власта ги игнорира. Додека тие бараат џамијата да биде вметната во урбанистичкиот план Мал Ринг, од транспорт и врски веќе распишаа конкурс за изградба на Градска куќа токму на истото место.

- На таа локација има место само за еден објект, и тоа за Бурмали џамија - изјави Јасмин Реџепи од координативниот одбор за реконструкција на џамија.

- По повеќе од две години нашето барање се игнорира, почнувајќи од локалната власт па се до Владата. Сега размислуваме ИВЗ да врши верски обреди на ова место. Нема да го оградиме, но само ќе го обележиме со креда за да и се даде на знаење на целата јавност во Македонија дека ова место и припаѓа на Бурмали џамија - изјави Рамадан Рамадани од координативниот одбор.

По неодамнешните протести испровоцирани од идејата за изградба на црква, граѓаните се поедногласни во ставот. На плоштадот не му треба ни црква ни џамија.

- Плоштадот треба да биде отворен, младите да можат да се собираат, има други места за изградба на верски објекти - велат граѓаните.

- На плоштадот не треба повеќе ништо да се гради. Вака е добро. Ни џамии, ни цркви не ни требаат - вели граѓанин од албанска припадност.

- Од туристички аспект, Скопје има што да понуди, А тие што предлагаат вакви проекти треба прво во срцето да си изградат верски објект. Ова што го прават за жал ги разединува луѓето, вели Претседателот на Македонското туристичко здружение.

За правото на различно мислење, а под мотото "Плоштад Слобода", утре 30 невладини целодневно ќе протестираа, почнувајќи од плоштадот завршувајќи во Градскиот парк. Револтот овој пат не е насочен кон изградба на верските објекти, но кон репресијата врз правото на слободен говор и мисла.

Prevzemeno od Sitel

DAIJA
11-04-09, 00:25
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Кај го најдоа, само, не ми е јасно овој со бела капа?

Ebu Benjamin
11-04-09, 00:50
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Кај го најдоа, само, не ми е јасно овој со бела капа?


Се добро кажано од братот Јасмин :намигнување:

Но , што викаш овој со капата ја оплеска :смешкање:

DAIJA
11-04-09, 00:55
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

А види, попов, Аллах да го упати, попаметен од тој што главата му служи само за капа:razmisluva:

juda
11-04-09, 01:23
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

А види, попов, Аллах да го упати, попаметен од тој што главата му служи само за капа:razmisluva:

ај мене објасними како одат работите

не сакате црква на плоштад
му поклонувате книга на иванов

GAZIJA
11-04-09, 01:31
Si go utnal redot:ocila:

1. Podarok kniga;
1,5. Stanuva musliman;
2. Namesto crkva gradi dzamija!:намигнување:

Ebu Benjamin
11-04-09, 01:40
Si go utnal redot:ocila:

1. Podarok kniga;
1,5. Stanuva musliman;
2. Namesto crkva gradi dzamija!:намигнување:


:браво: Колку логично , кратко и јасно :браво:

Sejfullah
11-04-09, 01:48
Si go utnal redot:ocila:

1. Podarok kniga;
1,5. Stanuva musliman;
2. Namesto crkva gradi dzamija!:намигнување:

:дада::дада::дада::дада::иншАллах:

juda
11-04-09, 01:56
Si go utnal redot:ocila:

1. Podarok kniga;
1,5. Stanuva musliman;
2. Namesto crkva gradi dzamija!:намигнување:
prvo sto napravi ivanov otide vo crkva da se pomoli
:fala: za tvojot opsiren odgvor no go prasav DAIJA
a za tebe edno ti smeta crkvata na plostad

gv lautka
11-04-09, 20:41
prvo sto napravi ivanov otide vo crkva da se pomoli
:fala: za tvojot opsiren odgvor no go prasav DAIJA
a za tebe edno ti smeta crkvata na plostadne ni smeda crkva dokolku i vasnevi smeta dzamia ,,,
a ako vas vi smeta dzamia togas i nas ni smeta crkva,,,
i sega sto ti mislis treba da se napravat dvata hrama ili nie den hram....

juda
11-04-09, 20:54
ne ni smeda crkva dokolku i vasnevi smeta dzamia ,,,
a ako vas vi smeta dzamia togas i nas ni smeta crkva,,,
i sega sto ti mislis treba da se napravat dvata hrama ili nie den hram....
хммм интресно
еден прашувам друг одговара
ако мене ме прашуваш мене никогаш џамија не ми сметала, ни на плоштат

gv lautka
11-04-09, 21:02
хммм интресно
еден прашувам друг одговара
ако мене ме прашуваш мене никогаш џамија не ми сметала, ни на плоштат:selam:nee tolku bitno koj odgovara ova e debata posto prasuvas nekoj da ti odgovori:вслм:

OtoMan
11-04-09, 22:03
хммм интресно
еден прашувам друг одговара
ако мене ме прашуваш мене никогаш џамија не ми сметала, ни на плоштат


да но тоа е така затоа што не ти биле градени по плоштадите па никогаш сериозно не си се ни запрашал....

но ние сме тие кои не боли кога го гледаме она што се случува околу нас....

не дека не треба да има, но не треба да се претерува, се според потребите, но денес имаме црквулиња на сите страни, а повеќе од половина од нив никогаш не се ни отворени....

ај црквите цркви, но што со други те објекти????

што стана со крстовите што ги поставија на секоја кривина и раскрсница....

мислам треба да се признае, што е претерано е претерано.....

:selam:

orijenti
11-04-09, 23:53
Ja slusnavte li izjavata na Gruevski deneska za Burmali?vladata nema stav,a za toa treba da dade dozvola sovetnicite na opstina Centar,a arhitektot Miroslav rece deka Burmali ima poveke pravo da se izgradi itd,interesno?

DAIJA
12-04-09, 00:03
Ja slusnavte li izjavata na Gruevski deneska za Burmali?vladata nema stav,a za toa treba da dade dozvola sovetnicite na opstina Centar,a arhitektot Miroslav rece deka Burmali ima poveke pravo da se izgradi itd,interesno?

И Бујар една ќе бапне на клинички, и од сите страни сардисани.

Ebu Benjamin
12-04-09, 00:37
И Бујар една ќе бапне на клинички, и од сите страни сардисани.


Па време беше да се пробудат и Муслиманите , бидејќи власта од една страна пред Европа и Светот тврдат дека Македонија е пример на Балканот како мултиетничка држава , а од друга страна црквулиња на секој километар , а зошто и да не кога ние сме си дозволиле да ни наметнуваат нивни правила на игра и сме ги прифатиле тие правила како да сме ние дојденци од Марс во оваа држава која колку што е нивна толку е и наша , колку што се тие толку сме и ние , но ако молчиш значи ти одговара тоа , и ако не побараш никој не ти дава , и ако Муслиманите продолжеа со својата заспана политика ќе ни изградеа црквуле и во двор пред куќа .
Па крајно време беше да знаат Европа и Светот дека Македонија не е “Демохристијанска“ земја како и партијата на власт која за тоа и се залага , а ако сакаат мултиетничка држава тоа треба и да се спроведе на дело а не на хартија испишано со бледи букви колку да замачкаат очи .
Зарем толку години беа потребни , па дури и војна и невини жртви за да сватат дека оваа земја е и наша земја , и зарем толку време беше потребно за да ние (Муслиманите ) се пробудиме и го побараме нашето демократско право ?

Како и да е , помина и тој зимски сон , дојде пролет , птиците почнаа да пеат , па Елхамулиллах конечно пропеа и нашата птица .
ИншАллах вака и ќе продолжи да пее додека не си дојде се на свое место , онака како што Аллах одредил .

Burak
12-04-09, 10:20
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Burak
12-04-09, 10:47
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

muslimgoranin
12-04-09, 15:23
добро го кажа, таа стара скопјанка, црквата каде радикалните терористи христијани сакат да на прават црква не била на тоа место, него подоле вели каде и можда има некоја црква подоле..

радикалните христијани сакат само црква за да ја обелажат македонија како една верска и на еднонационална припадност БЈР македонија.

видофме на протестот што беше одржан од радиканлните христијани албонофобијата и сите нивни идеји, иако не се само албанците тука ЗА правење на бурмали џамијата.
според мене и иднината не требе да се остави градење црква на плоштадот, оти само донесува еден голем радикализам во македонија, каде што не е место.

секако џамијата бурмали била тука од секогаш и во иднина ке биде на истото место каде била. иншаллах.
оти таа џамија била и грбот на скопје, така да сите муслимани не требат да се согласуват со тоа АКО ИМА ЏАМИЈА КЕ ИМА И ЦРКВА ..НЕГО имаше џамија и ке ја има иншаллах, а за црква не била и нема да биде.

DAIJA
12-04-09, 20:38
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Е ова не сум го гледал. Навистина реално. Единствени кои што ја доловиле поентата. Браво за Канал 5.:дада:

Бурак, а честиткава за некаков празник, несакајќи е, или...?:razmisluva:

Burak
12-04-09, 21:03
Е ова не сум го гледал. Навистина реално. Единствени кои што ја доловиле поентата. Браво за Канал 5.:дада:

Бурак, а честиткава за некаков празник, несакајќи е, или...?:razmisluva:

neznam sto bara..sigurno nekoj zaboravil da go iskluci recorderot on time...:смешкање:
nemoj da me protekfiris posto ne go vidov:fala:

moonn'star
13-04-09, 16:28
Светскиот Македонски Конгрес ги почитува верските слободи на граѓаните и правото на објекти за вршење на верски обреди. Меѓутоа укажува дека џамиите и вакуфските имоти од времето на Отоманската Империја не се сопственост на Исламската Верска Заедница во Македонија, ниту таа има право на наследство врз нив.

„Џамиите од времето на Отоманската Империја се споменици на културата на Македонија и нив ги граделе Македонци православни како арач во времето на ропство, а не Турци или Албанци муслимани“, потенцираат од СМК.

„Државата може да пренесе право на користење на некои џамии од Отоманската Империја за вршење на верски обреди на Исламската Верска Заедница или на друга верска заедница од Исламот во Македонија, како што е случајот со Аја Софија и други во Истанбул, но тоа не може да биде правило за сите.“

„Исламската Верска Заедница во Македонија не смее да заборави дека џамиите од времето на Отоманската Империја се изградени врз основите на македонски православни цркви, но никој не побарал нивно возобновување.“

Светскиот Македонски Конгрес ја потсетува Владата и министерствата да ги прекинат постапките за денационализација на џамии и вакуфски имоти изградени пред 1944 година, бидејќи тоа не се сопственост и наследство на Исламската Верска Заедница во Македонија!

Оттука неосновано е барањето за возобновување на Бурмали џамија на плоштадот „Македонија“ во Скопје или на која и да е друга од времето на отоманското ропство во Македонија.

Светскиот Македонски Конгрес истовремено ја потсетува Исламската Верска Заедница во Македонија за определување на џамија во Скопје во која ќе се вршат верски обреди за Македонците со исламска религија.


13.04.2009
isvor : [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])
dali e vistina ili ne ?!?!?!:sad::sad::sad:

DAIJA
14-04-09, 00:34
Па за ова ли?:смешкање:

Туку, се јавил семакедонскиот конгрес со некаква изјава во врска со бурмали џамија. Има ли некој текст да го наведе?

Burak
15-04-09, 01:21
ИВЗ: Петров шири исламофобија

Злонамерни и навредувачки се изјавите дека џамиите и вакуфските имоти од Отоманската Империја не се сопственост на Исламската верска заедница, реагира ИВЗ на соопштението од Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес. Петров завчера побара државата да престане да и' ги враќа таквите имоти на ИВЗ во процесот на денационализацијата.

- Таква желба може да изнесат само умови што имаат потреба за терапија од аспект на соживотот и заедничкото уважување. Џамиите секогаш ги граделе муслиманите сами и со свои средства за себе. Никогаш тие не биле градени од други, особено не со принудна работа и принудни средства. Легендите во Македонија дека секоја џамија е изградена врз црква за основа имаат омраза кон исламот и планираната исламофобија кај одредени структури. Нивна цел е да ја истребат исламската култура од овие простори - се вели во вчерашното соопштение.Според ИВЗ, историја врз основа на легенди и митови без историски докази прават само луѓе што немаат вистинска историја, ниту сопствени културни и цивилизациски вредности.


dnevnik

DAIJA
15-04-09, 01:26
Добро е. Почна ИВЗ да дејствува.

juda
17-04-09, 15:01
15 април 2009 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес го отфрла соопштението на Исламската Верска Заедница како злонамерно, тенденциозно и несоновано. Ниту некој бара истребување на исламската култура од Македонија, ниту некој шири исламофобија или омраза кон Исламот, ниту македонската историја е историја на легенди и митови, а за џамиите во Македонија од времето на Отоманската империја зборуваме со археолошки артефакти. И затоа, само како потсетување, надлежните можат да го прошират списокот и да понудат поголема фактографија: најголем демант на ставот на ИВЗ дека „џамиите во начело секогаш биле градени врз неизградени простори и тоа претставувало врвен исламски принцип“ е Црквата Света Софија во Истанбул, претворена во џамија и тоа никој не го негира во Турција и токму поради тоа денес таа е споменик на културата. Имарет џамијата во Охрид беше изградена врз темелите на Свети Климентовата црква, под нив пронајдени се и постари фази на цивилизација. Црквата Света Софија во Охрид беше претворена во џамија, до скоро во неа имаше и мимбаре изградено од иконостасосот на црквата. Султан Муратовата џамија во Скопје е изградена врз темелите на Црквата Свети Ѓорѓи Скоропостижни. На Мурат Пашината џамија во Скопје вршени се археолошки истражувања, лежи врз темелите на артефакти од праисторија. Јени џамијата во Битола е градена врз темелите на црква. Џамијата во Струмица е градена врз темелите на црква. Даут Пашин Амам, Сули Ан, Капан Ан, Куршумли Ан се градени врз темелите на градби од многу постаро време и цивилизации. И така натаму.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

GAZIJA
17-04-09, 18:41
хммм интресно
еден прашувам друг одговара
ако мене ме прашуваш мене никогаш џамија не ми сметала, ни на плоштат
Ne e problem koj odgovara. Muslimanite delat edno mislenje sto se odnesuva do bitnite nacela na nivnata vera.

GAZIJA
17-04-09, 18:43
15 април 2009 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес го отфрла соопштението на Исламската Верска Заедница како злонамерно, тенденциозно и несоновано. Ниту некој бара истребување на исламската култура од Македонија, ниту некој шири исламофобија или омраза кон Исламот, ниту македонската историја е историја на легенди и митови, а за џамиите во Македонија од времето на Отоманската империја зборуваме со археолошки артефакти. И затоа, само како потсетување, надлежните можат да го прошират списокот и да понудат поголема фактографија: најголем демант на ставот на ИВЗ дека „џамиите во начело секогаш биле градени врз неизградени простори и тоа претставувало врвен исламски принцип“ е Црквата Света Софија во Истанбул, претворена во џамија и тоа никој не го негира во Турција и токму поради тоа денес таа е споменик на културата. Имарет џамијата во Охрид беше изградена врз темелите на Свети Климентовата црква, под нив пронајдени се и постари фази на цивилизација. Црквата Света Софија во Охрид беше претворена во џамија, до скоро во неа имаше и мимбаре изградено од иконостасосот на црквата. Султан Муратовата џамија во Скопје е изградена врз темелите на Црквата Свети Ѓорѓи Скоропостижни. На Мурат Пашината џамија во Скопје вршени се археолошки истражувања, лежи врз темелите на артефакти од праисторија. Јени џамијата во Битола е градена врз темелите на црква. Џамијата во Струмица е градена врз темелите на црква. Даут Пашин Амам, Сули Ан, Капан Ан, Куршумли Ан се градени врз темелите на градби од многу постаро време и цивилизации. И така натаму.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Jasno e deka sevo ova se besmislici napisani so cel da se narusi ugledot na osmanliite, islamot i muslimanite. Se otfrla kako neosnovano. Dajte drugi argumenti!

juda
18-04-09, 13:27
газаја касниш со одговорот
мислам дека некој го побара овој текст и јас го дадов , не е мој аргумент
овој став е на македонскиот конгрес, земјиштето на плоштад е на градот скопје не на ивз ниту на мпц тоа јасно да ти стане
и гратска куќа е за тоа место --- мој став

muslimgoranin
18-04-09, 17:16
газаја касниш со одговорот
мислам дека некој го побара овој текст и јас го дадов , не е мој аргумент
овој став е на македонскиот конгрес, земјиштето на плоштад е на градот скопје не на ивз ниту на мпц тоа јасно да ти стане
и гратска куќа е за тоа место --- мој став

твој став само можеш околу црквата во охрид да велиш што ке требе еден добар хотел со поглед кон охридско езеро ..

А ЏАМИЈА БИЛА И КЕ БИДЕ ИНШАЛЛАХ, ТЕБЕ ЈУДА НИКОЈ НЕ ТЕ ПРАШУВА И НИКОЈ НЕМА ДА ТЕ ПРАША...

А ЦРКВА НЕ БИЛА И НЕ И МЕСТО ВО СКОПЈЕ ..КАКО ШТО И КРСТОТ ВО ВОДНО ...ШТО КОРИСТ ИМА ТОЈ КРСТ ОСВЕН РАДИКАЛИЗАЦИЈА ХРИСТИЈАНСКА..

buaddas
20-04-09, 10:10
Рамадан Рамадани, член на координативното тело за обнова на џамијата, не сакаше да ги коментира тврдењата на Светскиот македонски конгрес.

- Нема да навлегуваме во историска дебата, за тоа кога почнува, а кога завршува историјата. Има скопјани што с? уште се сеќаваат на убавата џамија што порано го красеше центарот на градот. Оттука ставот на Светскиот македонски конгрес е нерелевантен, бидејќи ние не сме упатиле никакво барање кон нив. Нашите барања се кон Владата, градот и општината Центар - истакна Рамадани.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

DAIJA
20-04-09, 15:59
газаја касниш со одговорот
мислам дека некој го побара овој текст и јас го дадов , не е мој аргумент
овој став е на македонскиот конгрес, земјиштето на плоштад е на градот скопје не на ивз ниту на мпц тоа јасно да ти стане
и гратска куќа е за тоа место --- мој став

Ти изгледа не разбираш што е вакуф, а?

DAIJA
20-04-09, 15:59
твој став само можеш околу црквата во охрид да велиш што ке требе еден добар хотел со поглед кон охридско езеро ..

А ЏАМИЈА БИЛА И КЕ БИДЕ ИНШАЛЛАХ, ТЕБЕ ЈУДА НИКОЈ НЕ ТЕ ПРАШУВА И НИКОЈ НЕМА ДА ТЕ ПРАША...

А ЦРКВА НЕ БИЛА И НЕ И МЕСТО ВО СКОПЈЕ ..КАКО ШТО И КРСТОТ ВО ВОДНО ...ШТО КОРИСТ ИМА ТОЈ КРСТ ОСВЕН РАДИКАЛИЗАЦИЈА ХРИСТИЈАНСКА..

Има, светелник за авионите, да не удрат во В:смешкање:одно....

DAIJA
20-04-09, 16:01
Скопје какво што не го познавате


Историјата на Бурмали џамија


Во последно време скопскиот плоштад предизвикува исклучителен урбан и градителски интерес. На плоштадот се наоѓале различни објекти: од угостителски, трговски до верски. Од верските објекти особено внимание привлекувала и Бурмали џамијата, според своето историско, духовно и архитектонско значење. Таа се наоѓала на самиот плоштад, иако за време на нејзината изградба тој простор на десната страна на реката Вардар бил празен, неурбанизиранПишува: Данило КОЦЕВСКИДолго време не се знаело од кога потекнува Бурмали џамијата, една од ретките на десната страна од Вардар, градени во периодот на османлиското владеење, исто како и што не било познато и кој ја градел. До тајната за потеклото на џамијата успеале да допрат историчарите од периодот меѓу двете светски војни, откривајќи на тој начин многу други детали поврзани со минатото на градот. Името бурмали го добила според металниот надворешен раб на нејзиното минаре, а и целиот нејзин покрив бил бурмест. Посебно е интересен податокот, дека, според преданијата на христијаните, во темелите на оваа џамија се наоѓала црква. Дури се спомнува и нејзиното име - црквата Света Недела. Колку е стара и необична историјата на оваа џамија, зборува и времето кога таа е изградена - 1495 г.! Според тоа, таа била еден од најстарите такви објекти не само од десната страна на реката Вардар, туку и во градот воопшто.

Според преданијата на муслиманите, тие џамијата ја нарекувале Карло-Заде џамија или како што во документите официјално се пишувала: Карали Мехмед-паша бурмали. Спротивно, според преданијата на христијаните, поведувајќи се по коренот на името, тие сметале дека ја изградил некој христијанин од село Водно, со необичен прекар - Пишти Ур. Тој сакал со оваа своја градба да ги одоброволи муслиманите, но подоцна и самиот преминал во исламот. Така, според преданието, настанала необична ситуација: додека градителот му припаѓал на христијанството, скалите во џамијата биле ѕидани од десната, а кога преминал во исламот, ѕидани се од левата страна. Постои уште една интересна верзија за настанувањето на оваа џамија: имено, дека нејзиниот градител се викал Карли-и-Карлили и дека бил дојденец од Мала Азија, од некоја област со исто такво име.ИСТОРИСКИ ПОДАТОЦИ ЗА ЏАМИЈАТА


Сепак, се чини дека историската вистина за оваа градба е поинаква. Најверојатно нејзин градител е Карло-Заде, односно Карали Мехмед-паша, бидејќи неговото име се спомнува и во други автентични документи за Скопје. Имено, на плоштадот долго време, сè до периодот меѓу двете војни, постоело едно необично турбе чија тајна не можел никој да ја одгатне. Кој бил погребан во него и каква приказна криело тоа во себе? Подоцна е откриено дека во него била погребана Хума Шах Султана, жената на моќниот Мустафа-паша, за која се вели дека била од царско потекло. Нејзиното турбе не случајно се наоѓало пред Бурмали џамијата на плоштадот, бидејќи таа била во сродство со Карали Мехмед-паша, ктиторот на џамијата. Во некои истражувања се спомнува дека тие имале заеднички имоти и во месноста Сарај, каде што нејзиниот син Хусеин Шах изградил џамија која постои и денес.СТОЛБОВИ И КАПИТЕЛИ ВО ПАРКОТ


Бидејќи се наоѓала буквално на крстосница на патиштата, а подоцна и на самиот плоштад, Бурмали џамијата имала бурна историја. Таа се издржувала од сопствен имот кој броел дваесетина дуќани, а во турбулентните воени времиња служела и за разни воени потреби. Но, една друга интересна приказна за овој објект започнува со нејзиното уривање во 1925 г., за на тоа место да се изгради Офицерскиот дом кој е завршен 1929 г. Малкумина скопјани знаат дека остатоците од оваа џамија кои потекнуваат од 1925/26 г. денес го красат најубавиот дел од скопскиот Градски парк. Оние патинирани антички столбови и капители, кои го окружуваа просторот околу поранешен Кермес, потекнуваат токму од оваа скопска џамија. Како се случило тоа?

Во средината на дваесеттите години од минатиот век, кога е уривана џамијата, се вршела најголемата обнова и реставрација на Градскиот парк, или тогаш познатиот парк под името Ислахане. Паркот се проширувал, биле засадувани нови цвеќиња и дрвја кои се увезувале од западните земји. Така, сиот тој простор добил еден нов, урбан лик. Во тој период било одлучено некои делови од џамијата да се сочуваат и да го красат паркот, просторот каде што тие се наоѓаат и денес. Постојат и сведоштва дека со камените плочи од дворот и од пред влезот на џамијата било поплочено и пространото плато и летната бавча на ресторанот Кермес.

Ете, така, се мешаат историјата и сегашноста во еден град кој има долга урбана меморија која не треба да се заборава.

Форум Плус, број 124, 08.02.2008

Padisah
20-04-09, 16:59
Оттука неосновано е барањето за возобновување на Бурмали џамија на плоштадот „Македонија“ во Скопје или на која и да е друга од времето на отоманското ропство во Македонија.samo se cudam koga doagaat nekoi so tapii od osmanlisko so koj se potvrduva deka petko sin na trajko bil sopstvenik na taa i taa kuka(zemjiste)....!!!!!!!!!!!!!!!

Sto cudno ropstvo ke bese !!!!:razmisluva::razmisluva::razmisluva:

Padisah
20-04-09, 17:09
Evliya Celebi pisuva za Skopje (Uskup) deka imal 120 dzamii, 110 cesmi, 70 ucilista, ogromen broj na medresinja, hanovi, ……


Eve uste ednas da se potestime na Burmali Dzamija:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


SO ALLAHOV IZIN , INSALLAH POVTORNO KE BIDE IZGRADENA !!!

Allahu ekber
Allahu ekber
Allahu ekber

Selam ve dua ile...

Mudzahid
20-04-09, 17:18
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

El Muslima
20-04-09, 21:09
:selam:
Ова го најдов на интернет!
Незнам дали е постирано некаде на темава, но видете колку полн со омраза говор:Што се крие зад иницијаторите за изградба на Бурмали џамијата?!

Зошто муслиманитеги ги погазуваат основните принципи на нивната света книга Куранот?

Ширењето на исламската религија тече незапирливо не само на Балканскиот полуостров, туку и пошироко во Европа, САД, Африка, Азија...
Неговата агресивност некогаш, неодамна, но и денес, е поткрепена со мечот на Мухамед со кој се пролева(ла) крв кај оние што одбивале или одбиваат да станат верни следбеници на Алах.
Со подигнувањето на цивилизацискиот развој на муслиманите, таа агресија денес се’ почесто се преобразува во т.н. граѓански инцијативи, како што е најновата на Координативното тело за обнова на Бурмали џамијата во Скопје, кое денеска напладне на скопскиот плоштад одржа прес-конференција, на која најави дека инсистира, во најскоро можно време, да заврши процесот за денационализација и на Исламската верска заедница да и’ се врати таа локација на плоштадот за да биде реизграден тој верски објект од времето на Турците, кога тие ги владееле овие простори.
Да потсетиме дека станува збор за просторот на кој до скопскиот катастрофален земјотерс од 1963 г., стоеше зградата на некогашниот Офицерски дом.
Бидејќи меѓу присутните немаше претставници од турската етничка зедница, со сета сериозност се наметнува прашањето: каква врска имаат брадосаните вахабисти во оваа иницијатива!
Тутунсуз џамија во Скопје е недостапна за вистинските исламски верници, туку само за екстремните вахабисти и нивните учители и ментори Талибанците. Дали имаат за цел и Бурмали џамијата да го има тој третман?

Вториот аспект на нивната иницијатива е инклинирање на десната страна на Вардар, затоа што им изгледаат малку новите 26 џамии што се изградени во Скопје и неговата околина во последните неколку години. Желбата да се надмине досега постигнатото е илустрирана и со фактот дека се газат и принципите на Куранот. Таму е запишано дека минарето не смее да биде двојно повисоко од кубето на самата џамија. Сведоци сме дека новите минариња со два рала балкони се повеќе од двојно повисоки од кубето. Во таа света муслиманска книга пишува дека никој со сила и закана не смее да се преобрати во муслиман, но и во таа религија, како и во другите монотеистички религии впрочем, тој канонски принцип се погазува најбезобзирно и целата религија, која секогаш учела на меѓусебна љубов, почитување на луѓето меѓу себе, особено на немуслиманите...одамна е проебратена во сопствена спротивност.
Јавниот карактер на скопскиот плоштад го исклучува како простор што би можел да биде предмет на денационализација на земјиште или локација. Барателот за денационализација, доколку има легитимитет, од државата може да бара компензација со друг еквивалентен простор или соодветен финансиски надомест.
Органите на државата Македонија треба добро да ја проучат оваа прес-конференција и соодветно превентивно да превземат мерки за амортизирање на заканата дека "мирот и спокојството во Македонија ќе бидат доведени во прашање доколку не и’ се удоволи на оваа иницијатива!"

Padisah
20-04-09, 21:19
:вслм:
Da sestro go ima na druga tema ama ako neka go !!!!
Omrza da, sto ke ima pravis, zalimi!!!

eve go imase na ova tema
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

El Muslima
20-04-09, 21:35
Да сега видов :срам:
хајр, ако е проблем нека избиршат модераторите! Да не се повторуваме!

orijenti
20-04-09, 22:05
vo emisijata sto ja snimivme bo alsat so ferid i svestenikot (koj sto zboruvase pozoitivno vo prilogot na alsat za burmali dzamija vo denot na pressot) mi rece deka 15 god ne pominal po kamen most toj den oti imase neli krazba na procredit nemal kaj da parkira i pes trgnal so zena mu do banka na drugata strana i subhanallah tuka go zateknala ekipata na alsat-m,i toj se cudese :)

DAIJA
21-04-09, 03:00
Ништо не е случајно! А значи тој бил тој....

orijenti
21-04-09, 15:08
До: Средствата за јавно информирање
Предмет: Соопштение до јавноста
Скопје, 21.04.2009 година
ВМРО-ДПМНЕ во својата програма на изборите во 2008-мата година јавно објави дека ако ја добие поддршката на граѓаните ќе изгради православен храм на плоштадот Македонија во Скопје.
На овие избори ВМРО-ДПМНЕ доби убедлива поддршка од граѓаните со приближно половина милион гласови, а со тоа и поддршка на ова место со средства од буџетот да изгради христијански храм.
Целосно разбирајќи го отпорот на СДСМ кон ова прашање, кое пред се доаѓа од идеолошко - комунистички причини, како партија во чии статут и денес стои дека е наследник на поранешната комунистичка партија на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ја потсетува јавноста на неколку важни факти за ова прашање:
• Станува збор за возобновување на православниот храм Св. Константин и Елена кој непотребно е срушен после земјотресот со одлука на тогашната режимска власт која цели 45 години владееше без демократски избори и со репресивни мерки ги казнуваше неистомислениците.
• Поголемиот број на главни и големи градови во Европа и светот имаат црква или катедрала на централниот плоштад (Брисел, Виена, Москва, Киев, Прага, Софија, Љубљана, Барселона, Венеција, ...).
• Критиките дека црквите и катедралите во другите главни градови се изградени многу одамна и во друго време не држат од најмалку две причини. Прво, Македонија со векови беше под ропство на други држави, царства и империи. Тие Скопје го сметаа за нивна провинција и многу малку инвестираа или градеа во Македонија, а многу повеќе ограбуваа и изнесуваа. Второ, плоштадот во Скопје е оформен дури на почетокот на 20-тиот век, прилично доцна споредено со оформувањето на централните плоштади во другите главни градови, каде централните плоштади се формирале во 12-тиот или 15-тиот или 18-тиот век. Оттука, во тие времиња кога главно и се граделе верските храмови на централните плоштади, овој плоштад во Скопје, не бил формиран како таков.
• Проектот е во целост законски, ги помина сите законски фази, сите потребни одлуки и решенија на сите можни државни и општински органи, дури и уставниот суд ја отфрли иницијативата за неуставност на урбанистичкиот план. Никаде во Уставот или законите нема експлицитна забрана за возобновување на цркви. Во општина Центар над 99 отсто од граѓаните се Христијани, и природно беше советот на оваа општина да подржи ваков проект
• Се работи за објект кој ќе го разубави централниот плоштад во државата, ќе биде објект околу кој ќе се случуваат многу општествени и приватни настани, и секој турист кој ќе го посети Скопје, нема да пропушти можност за фотографирање пред оваа црква. Оваа црква ќе стане дел од препознатливоста и симбол на Скопје и Македонија, ќе стане дел од секоја разгледница или книга за Скопје, ќе стане наша гордост
• Именуваната црква е срушена од страна на државата, после земјотресот, иако според кажувања на стручни лица немало никаква потреба за рушење на истата (како и за други стари објекти во центарот на Скопје). Ако државата ја срушила останува обврската и државата да ја направи.
• Изградбата на црквата не е акт против граѓаните на Република Македонија од друга вероисповед, исто како што и градењето џамии, или синагоги не е акт против некоја друга вера
• Владата, но и други претходни влади досега финансираа во повеќе наврати верски објекти или заедници. На тој начин се направи Милениумскиот Крст на Водно, Св. Климентовата црква на Плаошник, помогнати се стотици изградби на цркви, манастири и џамии во Републикa Македонија. Владата повремено дава финансиска поддршка на манастирите, црквите и џамиите за нивно опстојување и одржување.

МПЦ застана зад овој проект, а ниту една друга верска заедница не е против.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

skorpio1972
21-04-09, 17:04
Светскиот Македонски Конгрес ги почитува верските слободи на граѓаните и правото на објекти за вршење на верски обреди. Меѓутоа укажува дека џамиите и вакуфските имоти од времето на Отоманската Империја не се сопственост на Исламската Верска Заедница во Македонија, ниту таа има право на наследство врз нив.

„Џамиите од времето на Отоманската Империја се споменици на културата на Македонија и нив ги граделе Македонци православни како арач во времето на ропство, а не Турци или Албанци муслимани“, потенцираат од СМК.

„Државата може да пренесе право на користење на некои џамии од Отоманската Империја за вршење на верски обреди на Исламската Верска Заедница или на друга верска заедница од Исламот во Македонија, како што е случајот со Аја Софија и други во Истанбул, но тоа не може да биде правило за сите.“

„Исламската Верска Заедница во Македонија не смее да заборави дека џамиите од времето на Отоманската Империја се изградени врз основите на македонски православни цркви, но никој не побарал нивно возобновување.“

Светскиот Македонски Конгрес ја потсетува Владата и министерствата да ги прекинат постапките за денационализација на џамии и вакуфски имоти изградени пред 1944 година, бидејќи тоа не се сопственост и наследство на Исламската Верска Заедница во Македонија!

Оттука неосновано е барањето за возобновување на Бурмали џамија на плоштадот „Македонија“ во Скопје или на која и да е друга од времето на отоманското ропство во Македонија.

Светскиот Македонски Конгрес истовремено ја потсетува Исламската Верска Заедница во Македонија за определување на џамија во Скопје во која ќе се вршат верски обреди за Македонците со исламска религија.


13.04.2009
isvor : [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])
dali e vistina ili ne ?!?!?!:sad::sad::sad:
Е лично и персонално сакам да реплицирам на горе-наведеното искажано од СМК.!!!
Како прво сум муслиман благодарение на големиот АЛЛАХ и на моите родители,воспитан во тој дух и култура!!!!
Како второ самиот СМК обезбедува една сеопшта нетолеранција меѓу националностите,а сега навлегува и таму каде што не му е место.Во животот мој имам пријатели и од христијанска вероисповест,со сета почит кон нив и нивната религија.Но сакам да им обезбедам една информација околу историјата на муслиманството овде во нашата татковина(иако голем дел од нив мислат дека само тие имаат право на сопственост врз државноста.....хахаха во голема заблуда се..АЛЛАХ нека им помогне)е сега нема да идам премногу далеку и широко,само нека си погледнат на карта на источна Македонија да видат колку вкупно села нивни имаат муслимански имиња,ке наведам неколку примери(сарамзалино,селемли,ерџелија,кадрифаково,Д емир капија и мн.други)затоа господа од СМК паметот пред јазикот.Што се однесува до поимот македонци со исламска религија....такви не постојат,не постојат затоа што тие си се торбеши и така милуваат да се викаат,фала му на големиот АЛЛАХ и јас сум дел од тој народ,народ напатен и премногу издржлив.Секоја власт менувана на овие простори си ги присвојувала како свои(нелегитимно).Бугарите делувале на мојата фамилија преку менување на презимето од СЕЛИМ во СЕЛИМОВ,србите во СЕЛИМОВИЧ,а македонците во СЕЛИМОВСКИ...чиста асимилација и државна тортура(тероризам).Затоа само ние самите знаеме кој сме и од каде сме,доста не користеле на пописни листи како пополнување на некоја графа(македонци)со исламска религија...(ма немој молим те)а верувајте не има околу 150.000ејјјј.А Исмаил Бојда го рачунаме како предавник на нашите интереси и информатор на одредени интереси.Иншала ке даде сила АЛЛАХ и ние да се организираме и да кажеме кој сме и каде ние местото во ова општество.СЕЛАМУАЛЛЕЈКУМ до сите муслимани!

Bedru
21-04-09, 17:15
we
Alejkum Selam Gord brate !

El Muslima
23-04-09, 00:08
МПЦ застана зад овој проект, а ниту една друга верска заедница не е против.Е за колку ситни пари се продаде ИВЗ!

DAIJA
23-04-09, 02:33
ccc.a jas mislev deka sme se dogovorile nesto :cenzurirano:!

Ubejd
23-04-09, 18:46
selamun alejkum inshallah da se napravi i burmali xhamija toa ke bide gordost za nas muslimanite:иншАллах:

Ibn Khaldun
24-04-09, 16:31
24.04.2009 16:10 [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Со бурмали баклава за Бурмали џамија
Со бурмали баклава за Бурмали џамија. Иницијативата на ИВЗ за изградба на верски објект на плоштадот така ке течела мирно и благо.
Тие што ја делеа баклавата сметаат дека џамијата повторно ке го вретела белегот и убавината на Скопје. Признаваат дека црквата дополнително ги засилила нивните амбиции.
„Со сите контраверзи и со сите случувања за и околу плоштадот и изградбата на црква, секако нашата иницијатива доби во силина“, изјави Рамадан Рамадани од координативно тело за Бурмали џамија.
Дебатата за црква и џамија се префрли и мегу граѓаните. Баклавата заеднички се изеде, но за некои остана горчливиот вкус.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Со сите контраверзи за изградба на црква, нашата иницијатива доби на силина
Џамија или црква, се или ништо. Повторно интерес на странските новинари за Македонија. Сега за скопскиот плоштад.
По едно пакетече баклава иницијаторите однесоа и кај Премиерот. По пет минути чекање, ги прими неговиот заменик.
„Благо му отидовме, благо не прими. Рече ќе се закуси со баклавата подоцна“ Јасмин Реџепи, координативно тело за Бурмали џамија.
Премиерот прашањето за џамијата веке го префрли кај општината Центар. Иницијаторите бараат да се стопира изградбата на офицерскиот дом и да се изгради џамијата која тука била до 1925 година. Пари за џамијата не бараат. Допрва ке го исцртуваат местото со креда и ке почне извршување на верски обреди.

A1.com

muslimgoranin
24-04-09, 18:45
незнам зошто црквата ја мешате за да се изгради џамијата бурмали ..
црква не била и нема да биде еден аргумент ако изградиме џамија и да се направи црква, не не .. знаат дека еден ден ке се изгради џамијата бурмали ама со неа сакат и да изградат црква како согласност за да се изгради џамија .

biserislama
24-04-09, 19:05
Da li se danas organizirano islo na plostad ili ne ??????? Ako u skorijoj buducnoti bude nesto slicno ovom danasnjem ili ako dodje do nekih mirnih protesta ili slicno postavite obavjestenje na forumu da znamo pa da i mi drugima prenesemo,i da svi dostojanstveno izadjemo na plostad ili na neko dr.mjesto.Neka vide da nas ima MASALLAH !!!! Allah je uz nas,i On nam je najbolji Zastitnik!!!

Padisah
24-04-09, 19:46
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Со бурмали баклава за Бурмали џамија :големо смеење:

Masallah, i so baklava,:) znaci neka odi na blago ili kako sto velat mirno i blago= Иницијативата на ИВЗ за изградба на верски објект на плоштадот така ке течела мирно и благо.

Дебатата за црква и џамија се префрли и мегу граѓаните. Баклавата заеднички се изеде, но за некои остана горчливиот вкус.:смешкање:
Gorcliv, za onie koi ne bi sakalae dzamija na plostad!!
По едно пакетече баклава иницијаторите однесоа и кај Премиерот. По пет минути чекање, ги прими неговиот заменик.
„Благо му отидовме, благо не прими. Рече ќе се закуси со баклавата подоцна“ Јасмин Реџепи, координативно тело за Бурмали џамија.
Премиерот прашањето за џамијата веке го префрли кај општината Центар. Иницијаторите бараат да се стопира изградбата на офицерскиот дом и да се изгради џамијата која тука била до 1925 година. Пари за џамијата не бараат. Допрва ке го исцртуваат местото со креда и ке почне извршување на верски обреди.

Znaci i kaj premierot(odnosno zamenikot) bevte, ako ako :)

Insallah eden den dzamijata ke se izgradi!!!
So Allahov izin povtorno da bide izgradena i otvorena za ibadet !!!!
Ya Allah, Ya Allah, Ya Allah.

Burak
24-04-09, 22:09
amin insaAllah,samo so iskren nijet...:вслм:

ALLAH_IS_ONE
24-04-09, 22:46
Амин иншалах што поскоро да биде изградена...

ALLAH_IS_ONE
24-04-09, 22:47
Гледав на ТВ една случка за време на собирот на плоштад за Бурмали Џамија....
Доаѓа Македонец да проба бурмали баклава и вика: Мислам дека нетреба да се гради џамија и црква на плоштад...
А после 1 од тука присутните му вика:
-Што има ти да мислиш бе? Има кој да мисли?
-Кај знаеш ти да мислиш бе? :смешкање::смешкање::смешкање:

Burak
24-04-09, 22:55
Албанскиот политички субјект е против изградбата на црква во центарот на Скопје со буџетски средства.

Но, ако се случи тогаш не смее, а да не се дозволи изградбата на Бурмали џамијата во центарот на Скопје. Теута Арифи од ДУИ вели дека не смее да се дозволи фаворизирање на една религија во една мултиетничка и мултиконфесионална држава. Според неа, пооправдана е изградбата на Бурмали џамијата отколку на црквата врз темелите на куќата на Мајка Тереза.

„Во случај ако една страна продолжува да изгради политика на супериорна религија врз друга религија кога двете религии живеат заедно тогаш зошто да не. Тогаш, ако некогаш постоела џамија, пологично и по коректно е да се изгради или обнови џамијата на местото каде била наместо да се гради црква и тоа токму врз темелите на куќата на Мајка Тереза“ вели Арифи.

Реагираат и од Нова Демократија. Не постои причина зошто да се дозволи изградба на црква во центарот на градот и тоа со буџетски пари кога се знае дека даноците ги плаќаат сите граѓани без разлика дали припаѓаат на православната, муслиманската или католичката вероисповед или другите верски заедници.

„Се разбира дека изградбата на црквата во центарот на Скопје не е добар пример за создавање на добри меѓуетнички и меѓуверски односи“ рече портпаролот на НД Аријанит Хоџа.

Против ова постапка реагираше и македонската опозиција. ЛДП вели дека овој проект ќе го снајде истата судбина како што се случи со веронауката бидејќи е спротивен на Уставот.

„За мене е многу јасно дека актуелнава кампања за која ме прашувате се случува затоа што ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ знаат добро дека што се однесува на одлуките на Уставниот суд, дека одлуката за црквата на плоштадот ќе ја доживее истата судбина како и Законот за веронаука токму поради јасната одредба во Уставот на Република Македонија“ изјави Андреј Жерновски, пратеник на ЛДП.

Од албанските парламентарни политички партии само ДПА не излезе со свој став околу изградбата на верски објект во центарот на Скопје.


Ѓултен Реџалари

Ibn Khaldun
24-04-09, 22:56
Гледав на ТВ една случка за време на собирот на плоштад за Бурмали Џамија....
Доаѓа Македонец да проба бурмали баклава и вика: Мислам дека нетреба да се гради џамија и црква на плоштад...
А после 1 од тука присутните му вика:
-Што има ти да мислиш бе? Има кој да мисли?
-Кај знаеш ти да мислиш бе? :смешкање::смешкање::смешкање: Го видов, али не требаше така да постапува, не е тоа добро, али хајр иншаллах!

ALLAH_IS_ONE
24-04-09, 23:12
Нормално дека не требаше човекот го кажа своето мислење...
Иначе мислам дека беше на Зевзекманија...

orijenti
24-04-09, 23:51
Znaes albancite vikaat eden lud ke frli kamen vo bunar,100 pametne ne mozat da go izvadat,hajr toj ni ja unisti malku denesnata ubava slucka no hajr

Burak
25-04-09, 01:04
нетребаше така да реагира,но од една страна одигра добро политички,демек кој ги ферма комунистите..:намигнување:

orijenti
25-04-09, 01:07
Da ama toa ne trebase da bide nasa igra,tie koi ja zapocnaa neka ja zavrsat,a ne nokeska da se komentira po vesti "nedolicna komunikacija" hajr

Ebu-hurejre
25-04-09, 01:08
a be , ne trebal i trebal , od druga strana on gledal deka toa se muslimani , i znael za sto se sobrale , pa zosto doaga so takva provokacija ?!!!!:намигнување:

Burak
25-04-09, 01:10
комунјар ...може боље ке поминеме со овие демо(низирани)христијани..

DAIJA
25-04-09, 01:13
Кога го местевме билбордот, имаше една будала што пцуеше. На мирен начин го замолчија... А овој барем не пцуеше. Сепак, не сме ние криви што случајните минувачи се расправаат меѓусебно, нели Оријенти?

Burak
25-04-09, 01:14
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
еве го тоа на зевзекманија,халалете за сликата!

orijenti
25-04-09, 01:14
a be , ne trebal i trebal , od druga strana on gledal deka toa se muslimani , i znael za sto se sobrale , pa zosto doaga so takva provokacija ?!!!!:намигнување:

abe sega doaga da jade baklava ,i kazuva sto misli,taka ti e vo demokratija...

DAIJA
25-04-09, 01:15
Амин брате. Верувај дека Аллах ќе даде, ќе олесни и ќе биде!

Burak
25-04-09, 01:16
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
еве и на а1 вести

DAIJA
25-04-09, 01:18
А зошто е сликава ко у среден век?

DAIJA
25-04-09, 01:18
abe sega doaga da jade baklava ,i kazuva sto misli,taka ti e vo demokratija...

Не требаше да се караат. требаше да му ја наполни муцката со баклава, и толку ќе беше од муабетот...:намигнување:

Burak
25-04-09, 01:21
сликава е таква бидејки ми е откачена антената на кров...а јас немозам да се качам,да не го искршам, и паднам..:смешкање:

Burak
25-04-09, 01:23
ја гледавте емисијата со васко ефтов?како ви се допадна :razmisluva:

Bedru
25-04-09, 02:03
nisto burak..ke moras malce da oslabis..za da ne padnes i iskrsis se -tuku...a toj brat trebase da mu ja zeme baklavata na komunjarot. Da ja vrati nazad..ne trebase da go pusti- heheh

DAIJA
25-04-09, 02:22
baklavata ne trebal da ja zeme,ko sto ne ja zel,a na vasko treba da mu zmeme nekoi tableti za stomak,cesto ke mu treba

juda
25-04-09, 10:29
црква не била и нема да биде .
kade toa ne bila i nema da bide[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
прајш црква, па формираш плоштад по неа. Едноставно, не можит да го ретушираме минатото туку така... Турцко било, ј***га.
Ојме напред.
И јас не сум против црква на плоштад

muslimgoranin
25-04-09, 10:48
која година е сликана оваа слика ..

biserislama
25-04-09, 14:07
imali jos te baklave???? ili je sve pojeo zamjenik premijera i naravno premijer Gruevski???? :lele:

Burak
25-04-09, 14:41
која година е сликана оваа слика ..

muslim goranin,crkvata e izgradena posle 2 svetska vojna i postoela do zemjotresot.A drugata mislam deka e izgradena za tursko vreme...neka me popravi nekoj

DAIJA
25-04-09, 15:59
muslim goranin,crkvata e izgradena posle 2 svetska vojna i postoela do zemjotresot.A drugata mislam deka e izgradena za tursko vreme...neka me popravi nekoj

Доста си поправен, би било добро и малку да ослабнеш...:смешкање:

Да, во право си!

DAIJA
25-04-09, 16:00
imali jos te baklave???? ili je sve pojeo zamjenik premijera i naravno premijer Gruevski???? :lele:

За њих је било одвојено посебно, да се не мешају са народом, јер сад нису избори:смешкање:, али народ је појео све. Бон апетит.:дада:

biserislama
25-04-09, 17:24
haha taman,samo Allah swt sta se desilo sa tom baklavom koju ste im odnijeli???niko nije vidio da su je pojeli??? ili ??? :razmisluva::razmisluva::razmisluva:
salim se,bitan je nijjet,pouka i poruka koju taj gest nosi :) Allah neka vas nagradi i pomogne u daljoj "borbi" za ono sta trazite-Amin!!! :selam:

El Muslima
25-04-09, 17:27
Фала!
И јас пробав од баклвата, вкусна беше а иншаАллах и повкусно и поубо ќе биде да се клања во Бурмали џамијата.
Инаку повеќето луѓе за жал од целиот настан го видоа само она што медиумите го покажаа а тоа беше како двајца обични граѓани се расправаат, а инаку атмосферата беше многу пријатна. На многумина им се допадна.
Додека седев на клупата јадев баклава и една жена седи до мене и ме прашува каде има, отиде зема и пак седна до мене и ме прашува по кој повод балквата. Кога и кажав мислев дека ќе се удави на лице место. Морав да барам вода за да и направиме шербет да не падне во шок јадната.

biserislama
25-04-09, 17:38
haha sto joj pokvari cejf :) a izgleda joj se svidjela baklava :) znam da si je probala imam dokaz za to-VIDJELA SAM TE !!!Masallah bice lijepo klanjati u toj dzamiji InsaAllah ako naprave zenski dio-mislim za nas zene ce biti lijepo a muskarcima ce biti :смешкање:

Burak
25-04-09, 19:07
Фала!
И јас пробав од баклвата, вкусна беше а иншаАллах и повкусно и поубо ќе биде да се клања во Бурмали џамијата.
Инаку повеќето луѓе за жал од целиот настан го видоа само она што медиумите го покажаа а тоа беше како двајца обични граѓани се расправаат, а инаку атмосферата беше многу пријатна. На многумина им се допадна.
Додека седев на клупата јадев баклава и една жена седи до мене и ме прашува каде има, отиде зема и пак седна до мене и ме прашува по кој повод балквата. Кога и кажав мислев дека ќе се удави на лице место. Морав да барам вода за да и направиме шербет да не падне во шок јадната.

hahaha:дада: nemozat da ja progutaat taa gorka baklava za niv....tesko ke im bide,taka vikase i efto vcera(bi me zezelo nesto vo dusava sekoj pat koga ke pominam na plostad)

DAIJA
25-04-09, 19:55
Фала!
И јас пробав од баклвата, вкусна беше а иншаАллах и повкусно и поубо ќе биде да се клања во Бурмали џамијата.
Инаку повеќето луѓе за жал од целиот настан го видоа само она што медиумите го покажаа а тоа беше како двајца обични граѓани се расправаат, а инаку атмосферата беше многу пријатна. На многумина им се допадна.
Додека седев на клупата јадев баклава и една жена седи до мене и ме прашува каде има, отиде зема и пак седна до мене и ме прашува по кој повод балквата. Кога и кажав мислев дека ќе се удави на лице место. Морав да барам вода за да и направиме шербет да не падне во шок јадната.

:)хахахаха:смешкање:хахахаха:смешкање:охохохохохоо :смешкање::намигнување:

Нема гајле. Вардар е голем. И тој ја краси Македонија.

DAIJA
25-04-09, 19:57
hahaha:дада: nemozat da ja progutaat taa gorka baklava za niv....tesko ke im bide,taka vikase i efto vcera(bi me zezelo nesto vo dusava sekoj pat koga ke pominam na plostad)

Не бе, ќе му се вртело нешто во стомак.:намигнување:

Јас му препорачувам спазмекс за болка, и линекс за да не носи пелени со себе...:смешкање:

Нема што да не се голта. Нека кружат околу ако не им се допаѓа.:дада:

DAIJA
25-04-09, 19:58
haha sto joj pokvari cejf :) a izgleda joj se svidjela baklava :) znam da si je probala imam dokaz za to-VIDJELA SAM TE !!!Masallah bice lijepo klanjati u toj dzamiji InsaAllah ako naprave zenski dio-mislim za nas zene ce biti lijepo a muskarcima ce biti :смешкање:

Е кј се видело жени во џамија, освен во Босна?:срам:

Altintop
25-04-09, 21:08
Braka i sestri,treba da sme edinstveni,da se organizirame site od cela makedonija,da pojdeme na plostad i da kazeme deka sme edno,i deka sakame i ke ja gradime dzamijata!!!Sellam

orijenti
25-04-09, 21:18
sestro iz Bosne de vidi dali postoje "burmali mantije" pa da dijelimo drugi put u plostad :)
sestro od Bosne gledaj dali postojat "burmali mantii" pa da gi delime drug pat vo plostad :)

DAIJA
25-04-09, 21:40
Braka i sestri,treba da sme edinstveni,da se organizirame site od cela makedonija,da pojdeme na plostad i da kazeme deka sme edno,i deka sakame i ke ja gradime dzamijata!!!Sellam

И после?:razmisluva:

DAIJA
25-04-09, 21:41
sestro iz Bosne de vidi dali postoje "burmali mantije" pa da dijelimo drugi put u plostad :)
sestro od Bosne gledaj dali postojat "burmali mantii" pa da gi delime drug pat vo plostad :)

То треба да кажеш сестри из Санџака:смешкање:

orijenti
25-04-09, 22:24
То треба да кажеш сестри из Санџака:смешкање:

pa znam deka vo Sandzak nema :намигнување:

DAIJA
25-04-09, 22:33
pa znam deka vo Sandzak nema :намигнување:

Во Санџак има мантии, а што нема бурмали, тоа е друг проблем. А во Босна може да има бурмали бурек или бурмали пита или бурмали нула...

biserislama
26-04-09, 00:51
sestro iz Bosne de vidi dali postoje "burmali mantije" pa da dijelimo drugi put u plostad :)
sestro od Bosne gledaj dali postojat "burmali mantii" pa da gi delime drug pat vo plostad :)

pogresnu osobu pitas definitivno !!! ja nisam znala sta su mantije dok nisam dosla ovdje u skopje medju sandzaklije!!!
ehh da je bilo pameti tad ukucati na google mantije izaslo bi odnekud nesto!!!Ako trebate pomoc oko pravljenja mantija ja sam tu da pomognem u ime Allaha :смешкање::смешкање::смешкање: covjek uci dok je ziv,pa tako sam i ja naucila

biserislama
26-04-09, 00:53
brat daija je u pravu,mantije nemaju veze sa Bosnom :) haha
mozete li mi objasniti sta znaci rijec burmali??? stvarno neznam :срам: :selam:

Burak
26-04-09, 01:02
pogresnu osobu pitas definitivno !!! ja nisam znala sta su mantije dok nisam dosla ovdje u skopje medju sandzaklije!!!


Eh lijepo sto si na nas Sandzaklije naljetela...sad imas sta da ucis:смешкање:
Samo mi kazemo Skoplje,a ne skopje...:вслм:

biserislama
26-04-09, 01:22
hahahahahahaha sudbina je to/samo Allah zna u cemu je hajr.:selam:

orijenti
26-04-09, 05:36
Hajr,onda cemo albansku "kol pitu" ili "kol direk"kako drugi kazu a to je upravo u formi burmali :)

DAIJA
28-04-09, 03:09
mozete li mi objasniti sta znaci rijec burmali??? stvarno neznam :срам: :selam:

Бурмали значи „кружно“, „прстенесто“, „округло“, „завртено“, „засукано“,....

Padisah
28-04-09, 14:07
Бурмали значи „кружно“, „прстенесто“, „округло“, „завртено“, „засукано“,....

:)

Aferin, kardeşim !!!:големо смеење:

DAIJA
28-04-09, 23:40
Аллах рази олсун!:дада:

GAZIJA
30-04-09, 01:44
Zosto PREMIEROT ne se oglasi dali mu bese vkusna baklavata? Izgleda otkako go iskara Fuere nesto i ne mu e bas blaga. Se cuvstvuva pritisokot od megjunarodniot faktor, no i od domasnata politicka scena, no i gragjanskiot sektor si go cini svoeto!

biserislama
30-04-09, 01:49
mozda je i za njega ova baklava gorkog ukusa....:смешкање:

Burak
02-05-09, 01:30
eve od nesto sto najdov vo vesnikot fokus
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

orijenti
04-05-09, 16:02
tuka ja imate emisijata za kontraverzite za i protiv crkvata dzamijata vo postadot vo skopje[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

DAIJA
04-05-09, 20:32
Браво!:fala:

Burak
19-05-09, 13:20
Црквата на плоштад ќе ја гради МПЦ, а Владата првпат слуша?!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Автор: Мери Јордановска

Се комплицираат работите околу тоа кој ќе ја финансира изградбата на црквата на плоштадот „Македонија“. Во случајот се вклучи Македонската православна црква (МПЦ), од каде што завчера дадоа информација дека црквата, а не Министерството за култура, преку донации ќе ја финансира изградбата. Елизабета Канчевска - Милевска, првиот човек во Министерството, вчера ни изјави дека првпат слуша за такво нешто, а во дозволата за изградба што ја издала општината Скопје пишува дека црквата ќе се гради со пари од буџетот. Со тоа, неизвесно е како и каде се искомплицирале работите со изградбата на црква на плоштадот „Македонија“ и кој ќе ја плаќа изградбата за чија сума сите надлежни институции молчат.

Ваквиот тек на настаните се случи откако во јавноста се крена прашина за уставноста на прашањето дали воопшто може со буџетски пари да се финансира изградба на верски објект, па наеднаш се појави МПЦ со штура информација дека црквата ќе биде новиот инвеститор.

Од вчерашниот разговор со Коста Станоевски, генералниот секретар на Скопската епархија, можеа да се извлечат малку информации бидејќи речиси на сите наши прашања тој одговараше „не знам“. Единствениот конкретен одговор беше дека државата го дала како подарок на МПЦ земјиштето на плоштадот „Македонија“, каде што треба да се гради црквата.

Еве како се одвиваше разговорот:

„Нова Македонија“: Господине Станоевски, дали црквата ќе се јавува како инвеститор на изградбата на црква на плоштадот „Македонија“?

Станоевски: Во секоја држава црквата од донации ја финансира изградбата на верските објекти.

„Нова Македонија“: Сопственик на земјиштето на кое треба да се гради црквата е државата. Дали МПЦ ќе го купи ова земјиште?

Станоевски: Тоа е подарок од државата. Нормална процедура е кога се гради црква, земјиштето да и се дава на подарок на црквата.

„Нова Македонија“: Кога и кој ја донесе оваа одлука, со оглед на тоа што до пред извесно време Владата се изјасни дека ќе ја финансира изградбата на црквата?

Станоевски: Не знам, немам информации.

„Нова Македонија“: Како планира МПЦ да ја плати изградбата на црквата, со оглед на тоа што првичните пресметки покажуваат дека станува збор за милионски суми?

Станоевски: Не ме заморувајте сега, ви кажав дека не знам ама баш ништо.

„Нова Македонија“: Во ред, одговорете ни барем дали е официјализирана информацијата дека МПЦ ќе се јавува како инвеститор на изградбата на црквата?

Станоевски: Не знам, има комисија од МПЦ што работи на тоа прашање.

„Нова Македонија“: Кои се членови на таа комисија?

Станоевски: Ви кажав дека не знам ништо.

Првичните информации се дека изградбата на црквата на плоштадот „Македонија“ ќе чини десетици милиони евра, со оглед на тоа што станувало збор за специфичен верски објект, каков што досега не бил направен. Едно градежно претпријатие веќе ја подготвува понудата, но два месеци не може да му одреди цена на изградбата на верскиот објект, бидејќи и во поглед на материјалите и во поглед на изработката црквата била крајно тешко за да се изработи, што дополнително ја крева нејзината цена. Од тие причини, нејасно е како МПЦ ќе успее да најде донации за да го финансира овој прескап објект.

Од друга страна, од Министерството за култура, институција што стои како инвеститор на изградбата на црквата во дозволата за градба на општина Скопје, тврдат дека нема никакви промени во однос на тоа кој ќе ги дава парите.

- Првпат од вас слушам дека има промени во однос на тоа кој ќе биде инвеститорот. Јас од вчера сум на пат во Прага, така што не сум запознаена дека МПЦ ќе биде новиот градител - вели министерката за култура Елизабета Канчевска - Милевска.

Земјиштето на кое треба да се гради црквата е сопственост на државата, а под концесија на 99 години се јавува градот Скопје што значи дека таму не може да се гради без нивна согласност.

Министерството за култура веќе ја доби дозволата за градба издадено од општината Центар, но доколку работите се сменат, тогаш МПЦ треба пак да ја почне процедурата - прво од Министерството за транспорт и врски да бара земјиштето да им се даде како подарок, а потоа од општината Центар да бара градежна дозвола.

Владата, за да не се судри со Уставот, буџетските пари за изградба може да ги префрли на МПЦ на име „донација“, по што фактички за црквата „Св.Константин и Елена“ ќе бидат свртени истите пари.

orijenti
21-05-09, 23:52
utra inshaallah vo 11 ke ima izlozba na mestoto na Burmali dzamijata ,kade sto koordinativnoto telo za izgradba na Burmali dzamija ke gi dodeli nagradite na najubavite crtezi na Burmali dzamijata...bujrum

DAIJA
23-05-09, 02:21
22.05.2009,

НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД

ЛИКОВНА ИЗЛОЖБА НА ТЕМА „БУРМАЛИ ЏАМИЈА“


Преку ликовна изложба на тема Бурмали џамија. Вака координативниот одбор за обнова на џамијата ја подига свеста кај муслиманското население и тоа кај учениците низ основните училишта.


На местото каде таа би требало да биде изградена, беа поставени 90 цртежи. Сите учесници добија награда прибор за цртање, а најдобрите четворица, велосипеди.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамија, преку изложба на цртежи направени од децата од основните училишта уште еднаш се обиде да ја покаже својата заложба за изградба на џамијата. Со оваа културна манифестација се подига свеста за враќање на еден белег од убавината на Скопје, а децата се само дел од ова остварување, велат иницијаторите за обнова на Бурмали џамијата.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Дали вклучувањето на најмладите во нивната акција значи и нивна злоупотреба во борба со надлежните институции? Организаторите децидни дека нема политичка манипулација со децата. Велат дека не се обидуваат преку децата да ја остварат својата замисла.

- Децата се само симбол на тоа дека сонот и визијата за изградба на Бурмали џамија е многу стара и ќе биде долга дури не се оствари нејзината изградба. Децата ја цртаат Бурмали џамијата, а старите ќе ја изградат, изјави Рамадан Рамадани од Координативното тело за обнова на Бурмали џамија.

Ниту народниот правобранител, ниту првата детска амбасада Меѓаши не гледаат основ да реагираат за вклучување на децата па дури и на посреден начин. Здружението делувало како невладина организација и не вклучувало конкурс во училиштата. Организаторите објаснуваат дека денешниот собир е културна манифестација за враќање на белег на старо Скопје.[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Оваа џамијата е постар објект од сеуште непостоечката црква на плоштадот и самото барање за нејзина изградба не е поттикнато од идејата за изградба на црквата, вели Рамадани. Тој нагласува дека не ги интересира владиниот проект за црква на плоштадот, туку се залагаат за обнова на џамијата и оти нема никаква причина тоа да не се случи. Вели, нема да прифатат промена на локацијата доколку дојде до таква одлука.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

- Зборуваме за празен простор на кој нема никаков објект. Значи нема основа за рефундација и доделување на друг простор зошто просторот е веќе слободен, нагласи Рамадани.

Координативниот одбор се уште нема добиено дозвола за изградба на џамијата на градскиот плоштад. Тие очекуваат промена на Деталниот урбанистички план од општина Центар и одлука од Владата за доделување на земјиштето, за да отпочнат со изградбата на Бурмали Џамија.


Поддршка за изградба на Бурмали џамијата имаат од 77 невладини организиции. Џамијата била урната 1925 година, а на нејзино место подоцна бил изграден некогашниот Офицерски дом, кој пак до темел бил разурнат во земјотресот во 1963 година.


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] f%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b0(2).jpg
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

DAIJA
03-06-09, 02:50
Додека политичките партии се бунат за понудата на Гранит од 16,5 милиони евра за изградба на црквата на плоштад, во ова време на глобална економска криза, муслиманите излегуваат со друго решение.

Од Иницијативниот Одбор за реконструкција на Бурмали Џамијата на плоштадот не ја коментираат цената за изградба на црквата туку се надеваат дека Владата ќе им овозможи изградба на џамијата на местото каде таа порано се наоѓала.

„Нашиот проект за реконструкцијата на Бурмали Џамијата ќе биде многу поефтин од финансиски аспект ако се има предвид дека ние градиме во постоечки темели, значи, не го сменивме местото и темелите. Второ, столбовите кои ги гледате, кои се дел од Бурмали Џамијата во соработка со државните институции сакаме да ги употребиме за реконструкција на Бурмали Џамијата. Се работи за вкупно 12 делови од архитектурата кои се мошне вредни, така што, немаме потреба да носиме скап или нов мермер, туку ќе ги користиме овие столбови кои веќе ги поседуваме“ изјави Рамадан Рамадани – координатор на Иницијативниот Одбор за реконструкција на Бурмали Џамијата.

Од Иницијативниот Одбор за реконструкција на Бурмали Џамијата соопштуваат дека ако државата предвидува средства од буџетот за изградба на црква тогаш би било добро буџетски средства исто така да се доделат и за изградба на Бурмали Џамијата, во спротивно Иницијативниот одбор џамијата ќе ја изгради со свои придонеси.

IslamicMaster
03-06-09, 18:19
Од Иницијативниот Одбор за реконструкција на Бурмали Џамијата соопштуваат дека ако државата предвидува средства од буџетот за изградба на црква тогаш би било добро буџетски средства исто така да се доделат и за изградба на Бурмали Џамијата, во спротивно Иницијативниот одбор џамијата ќе ја изгради со свои придонеси.

Владате е таа која секогаш гради христијански верски обијекти, а никогаш не ги помогнала муслиманските верки обијекти, ама баш никогаш! Муслиманите сами ги градат и Муслиманите се оние кои секогаш ќе градатм, иншАллах.

Тешко ќе поверувам дека владата ќе доделила некои сретства за изградба на Бурмали Џамија. :razmisluva::razmisluva::razmisluva:

OtoMan
03-06-09, 18:23
колку што додели за прилепската чарши џамија брате...

:selam:

GAZIJA
04-06-09, 12:09
колку што додели за прилепската чарши џамија брате...

:selam:
E ova e baska muabet. Koga kje nikne taa na plostad, kje nikne i taa vo Prilep, i vo Bitola, i vo Kumanovo, i vo Veles, i vo Strumica, Dojran, Bogdanci, Gevgelija, cela Makedonija!

IslamicMaster
04-06-09, 16:33
E ova e baska muabet. Koga kje nikne taa na plostad, kje nikne i taa vo Prilep, i vo Bitola, i vo Kumanovo, i vo Veles, i vo Strumica, Dojran, Bogdanci, Gevgelija, cela Makedonija!

ИншАллах да е така!

Mudzahid
12-06-09, 18:18
Ако има црква ќе има и џамија
Предраг Петровиќ Коментари (12)
12.06.2009 13:12Иницијаторите за враќање на верскиот објект кај Камениот мост од Груевски бараат да направи баланс во владините одлуки.

По само еден месец откако не добија никаков одговор од Премиерот, повторно бараат од него да донесе одлука за изградба на џамијата.

Во писмото сугерираат дека со одлука за џамијата само се приклучуваат кон напорите на Премиерот за претставување на историски вредности на Скопје.

Барањето го доставија, но не беше дозволено да даваат изјава пред Владата.

„Тргнете ги камерите, не може на којшто ќе му текне пред Владата да дава изјава, ова е институција, како овде? Овде се знае кој може да даде интервју. Од овде сакам камерманите да се преместат на другата страна, таму слободно пред влезот нека дадат, пред Владата не“, предупредија од обезбедувањето.
Рамадан Рамадани


Репресивна мерка. Вака го оцени подоцна Рамадани од тротоарот однесувањето на владините служби. За него е неправда и да има политичка одлука за доделувањето на земјиште на плоштадот за црква, а истото да не се донесе и за џамија.

„Ние учтиво го потсетуваме премиерот Груевски дека е премиер на сите граѓани на РМ, без оглед на вероисповеста и без оглед на етничката припадност, што преведено значи - тој е Премиер и на џамија и на црква“, рече Рамадан Рамадани, координативно тело за Бурмали џамија.

„Ние цениме дека секој чекор направен небалансирано во историска смисла и во легитимитетска смисла, не е валиден“, додаде Рамадани.

Од координативниот одбор велат дека нивното трпението има свои граници. Не сакаат да кажат што ќе преземат доколку почне изградба на црквата, но не и на џамијата.

Сметаат дека истовремено треба да се почне со двете градби. Сигурно една од мерките е јавно на народот да му кажале кој е против изградба на џамијата на плоштадот.

islam nur
12-06-09, 21:05
moe mislejne e deka tesko da se izdradi dzamija na skopski plostat bidejci ovie hristijanive ne dozvolija crkva da se gradi a kamoli dzamija imam slusano od forumi za istava tema velat deka nikako ne dozvoluvat gradejne na dzamija vo skopski plostat teka ce protestirat isto kako za crkvat sto protestirat deka uste toa im fali mozebei gresam no najdobro Allah d.s znae Allah d.s da im pomogne na tie braca muslimani da ja ostvarat svojata cel.:)

Selmin ibn Alil
12-06-09, 21:12
moe mislejne e deka tesko da se izdradi dzamija na skopski plostat bidejci ovie hristijanive ne dozvolija crkva da se gradi a kamoli dzamija imam slusano od forumi za istava tema velat deka nikako ne dozvoluvat gradejne na dzamija vo skopski plostat teka ce protestirat isto kako za crkvat sto protestirat deka uste toa im fali mozebei gresam no najdobro Allah d.s znae Allah d.s da im pomogne na tie braca muslimani da ja ostvarat svojata cel.:)

инсАллах брате ако не сега, за кратко време ќе се изгради инсхАллах, а нам ние тешко да појдеме и ние да сме со групата луѓе што се таму, није сме само за дома покрај малите екрани:) и ќе дојдеме тука на форум и ќе коментираме зашо ова зашо она.:selam:

DAIJA
13-06-09, 19:52
Повелете погледнете ја синоќешната емисија во живо:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Ако може некој нека го симне од нет.

Abi
14-06-09, 21:49
Повелете погледнете ја синоќешната емисија во живо:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Ако може некој нека го симне од нет.
:вслм: Аллах да те награди за линкот, кој верувај со полно внимание го гледав. Драги браќа треба цврсто да се застане зад оваа иницијатива да се изгради т.е. да се обнови Бурмали Џамија. Некако братот Рамадан Рамадани не ми делува доволно енергично, со оглед на фактот дека за црквата се предвидуваат дури и буџедски средства. А овој Исмаил Кривца не го разбирам што бара со куќата на Тереза, дали е тоа само тактички потез, или некој петоколонаш?
Селам.

DAIJA
26-06-09, 01:27
Бурмали џамија ја исфрли Градска куќа од плоштадот


Додека Исламската верска заедница бара реизградба на урнатата Бурмали џамија на плоштадот, градоначалникот Коце Трајановски бара нови локации за седиштето на градската властПо барањето на Исламската верска заедница (ИВЗ) за денационализација на локацијата на плоштад Македонија за возобновување на Бурмали џамијата, неизвесна е изградбата на Градска куќа. Таа требаше да се гради на местото на урнатиот Офицерски дом, како негова реплика, односно на истото место каде што до дваесеттите години на минатиот век се наоѓала и џамијата. По последните искрења во јавноста меѓу ИВЗ и Владата, кои произлегоа од најавата за изградба на црква на плоштадот, се' поголем е впечатокот дека сите институции што ја најавуваа изградбата на Градската куќа, па дури и нарачаа проект, како да „атерираат“ во однос на оваа идеја. Сомневањата дека Градската куќа ќе остане само проект на хартија се зголемија и со написите во некои медиуми дека премиерот Никола Груевски не се противи на идејата за возобновување на џамијата. Неизвесноста стана поголема, откако градоначалникот Коце Трајановски на последната седница на Советот на Град Скопје рече дека од првиот ден на мандатот размислува за изборот на најсоодветна локација за Градска куќа. Тој во игра ја стави и онаа на Илинденска, каде што веќе неколку децении се наоѓаат градските бараки, но, не ја спомена локацијата на плоштадот.

- Сегашната локација каде што се наоѓаат бараките не е најсоодветна. Најблиска автобуска линија е онаа на булеварот Партизански одреди, што значи дека сообраќајно нема да биде добра како за вработените, така и за странките - изјави Трајановски.Неделчо Крстевски, раководител на Одделението за односи со јавност, тврди дека локацијата на плоштадот како идеја не е напуштена. Тој рече дека во моментов градската гарнитура е фокусирана на финансиската конструкција за изградбата, а локацијата ќе се избира потоа.

- Претпазливоста околу локацијата е поради тоа што треба да се изгради зграда која би ја собрала целата градска администрација, а воедно во тој објект треба да има и резиденцијален дел. Тој нема да се користи за живеење, туку само за официјални приеми - вели Крстевски.Најавите за обнова на Офицерскиот дом како Градска куќа беше издигната на сериозно ниво пред три години, кога Министерството за култура распиша конкурс за идеен проект за објектот. По изборот на првата награда, проектот беше на доработка, со објаснување дека предлогот на авторот не соодветствува доволно со намената што треба да ја има објектот, како седиште на градската власт. Според финалниот проект задржана е целата архитектура на Офицерскиот дом, со таа разлика што горе е предвидена стаклена купола. Во рамките на Градската куќа беше планирана и матична сала за венчавки. Од Министерството за култура не кажаа дали и кога ќе ја финансираат изградбата, само изјавија дека проектот сега се наоѓа во Министерството за транспорт и врски.

- Министерството за култура, во однос на изградбата на Градска куќа, имаше обврска да распише меѓународен конкурс за идејно архитектонско-урбанистичко решение за објектот, на локација на градскиот плоштад. Беше избран проектот на професор Коста Мангаровски. Проектот е предаден на понатамошна доработка во Министерството за транспорт и врски - изјави портпаролот Анита Јованоска. Од Министерството за транспорт потврдија дека проектот е кај нив, поради тоа што пред три месеци распишаа конкурс за идејно решение за изградба на хотел со пет ѕвезди на плоштадот и тоа во рамките на комплексот Градска куќа.

- Според деталниот урбанистички план за Мал ринг на плоштадот во рамките на шест парцели е предвидена изградба на комплекс во кој се предвидени повеќе содржини. Едниот дел ќе биде Градска куќа, а другиот - хотел - изјавија тогаш од Министерството за транспорт.

Тогаш најавија и дека голем дел од земјиштето на овој простор е државно и дека ќе го отуѓуваат по изборите, но досега не е распишан конкурс за продажба. Изминативе години во јавноста имаше уште неколку идеи за локации за Градска куќа, и тоа во објектот на Старата железничка станица, на „Илинденска“, како и зад Општина Центар, односно на слободното земјиште на Министерството за одбрана.

Aba Kasim
26-06-09, 08:56
Ќе се сопре.

Се работи на случајот.

Еве, кој е кандидат да клања џума на тоа место?:selam:Aferim Daija,halal da ti e.

Aba Kasim
26-06-09, 08:58
Нај содветно би било тоа да го направи Исламската заедница сепак таа е наша институција и нејзе треба да и се изврши притисок!:selam: da, ako ne ke ni treba nova Islamska zaednica.Ehlul sunnet ve dzemaat!

Aba Kasim
26-06-09, 09:05
hehe resi se prvo pa poslem pisi ..:selam: ne se smej posto e sramota sto pravis insaAllah Allah dz. da ti dade hidajet, daj da ja spasime dzamijata, dosta ides of topik i go miniras cesniot napor na forumdziite. Ovoj razdor e neprifatliv! Nas interes e samo dinot.Allah da gi nagradi site sto rabotat za dinot bez obdzir na etnikumot od koj poteknuvaat.

Aba Kasim
26-06-09, 09:07
I dobro brakja sto stana, do kade stigna rabotata, informirajte me zasto jas ne sum tamu. fala.

Aba Kasim
26-06-09, 09:32
Рамадан Рамадани, член на координативното тело за обнова на џамијата, не сакаше да ги коментира тврдењата на Светскиот македонски конгрес.

- Нема да навлегуваме во историска дебата, за тоа кога почнува, а кога завршува историјата. Има скопјани што с? уште се сеќаваат на убавата џамија што порано го красеше центарот на градот. Оттука ставот на Светскиот македонски конгрес е нерелевантен, бидејќи ние не сме упатиле никакво барање кон нив. Нашите барања се кон Владата, градот и општината Центар - истакна Рамадани.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] bas ubavo odgovorija, so dzahili ne se diskutira se ignoriraat.

Aba Kasim
26-06-09, 09:43
[QUOTE=juda;402512]15 април 2009 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес го отфрла соопштението на Исламската Верска Заедница како злонамерно, тенденциозно и несоновано. Ниту некој бара истребување на исламската култура од Македонија, ниту некој шири исламофобија или омраза кон Исламот, ниту македонската историја е историја на легенди и митови, а за џамиите во Македонија од времето на Отоманската империја зборуваме со археолошки артефакти. И затоа, само како потсетување, надлежните можат да го прошират списокот и да понудат поголема фактографија: најголем демант на ставот на ИВЗ дека „џамиите во начело секогаш биле градени врз неизградени простори и тоа претставувало врвен исламски принцип“ е Црквата Света Софија во Истанбул, претворена во џамија и тоа никој не го негира во Турција и токму поради тоа денес таа е споменик на културата. Имарет џамијата во Охрид беше изградена врз темелите на Свети Климентовата црква, под нив пронајдени се и постари фази на цивилизација. Црквата Света Софија во Охрид беше претворена во џамија, до скоро во неа имаше и мимбаре изградено од иконостасосот на црквата. Султан Муратовата џамија во Скопје е изградена врз темелите на Црквата Свети Ѓорѓи Скоропостижни. На Мурат Пашината џамија во Скопје вршени се археолошки истражувања, лежи врз темелите на артефакти од праисторија. Јени џамијата во Битола е градена врз темелите на црква. Џамијата во Струмица е градена врз темелите на црква. Даут Пашин Амам, Сули Ан, Капан Ан, Куршумли Ан се градени врз темелите на градби од многу постаро време и цивилизации. И така натаму.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови][/QUOTE

BATE JUDA, ako zamislime edno selo ili grad, normalno e toa da ima verski objekti, neli? Ako naselenieto ja promeni verata, togas tie verski objekti treba da se adaptiraat na novite potrebi. od dzamija ke stane crkva ako tie lugje stanat muslimani, isto kako sto crkvite se na mesto na starite hramovi, zasto lugjeto stanale hristijani. postoi i obratna situacija, vo Spanija i na drugi mesta, mnogu crkvi se poranesni dzamii. tamu veke nema muslimani i na naselenieto ne mu trebaat dzamii tuku crkvi.
Koga dosle Osmanliite na balkanot, gradskoto naselenie se islamiziralo a se doselile i muslimani od Anadolija i drgi mesta. Togas brojot na crkvi sto bile potrebni se namalil, trebale dzamii.po site popisi e jasno deka muslimanskoto naselenie bilo vo ogromno mnozinstvo vo poveketo od gradovite.
Aja Sofija e druga prikazana, izgradena e kako simbol na mok na eden car, i posle mu pripadnala na drug car.
deneska vo makedonija, muslimanite se prisutni, zivi i zdravi i nema da odat nikade. Potrebata za dzamii ne samo sto ne namalena tuku e i zgolemena. Fala.

Aba Kasim
26-06-09, 10:01
Е лично и персонално сакам да реплицирам на горе-наведеното искажано од СМК.!!!
Како прво сум муслиман благодарение на големиот АЛЛАХ и на моите родители,воспитан во тој дух и култура!!!!
Како второ самиот СМК обезбедува една сеопшта нетолеранција меѓу националностите,а сега навлегува и таму каде што не му е место.Во животот мој имам пријатели и од христијанска вероисповест,со сета почит кон нив и нивната религија.Но сакам да им обезбедам една информација околу историјата на муслиманството овде во нашата татковина(иако голем дел од нив мислат дека само тие имаат право на сопственост врз државноста.....хахаха во голема заблуда се..АЛЛАХ нека им помогне)е сега нема да идам премногу далеку и широко,само нека си погледнат на карта на источна Македонија да видат колку вкупно села нивни имаат муслимански имиња,ке наведам неколку примери(сарамзалино,селемли,ерџелија,кадрифаково,Д емир капија и мн.други)затоа господа од СМК паметот пред јазикот.Што се однесува до поимот македонци со исламска религија....такви не постојат,не постојат затоа што тие си се торбеши и така милуваат да се викаат,фала му на големиот АЛЛАХ и јас сум дел од тој народ,народ напатен и премногу издржлив.Секоја власт менувана на овие простори си ги присвојувала како свои(нелегитимно).Бугарите делувале на мојата фамилија преку менување на презимето од СЕЛИМ во СЕЛИМОВ,србите во СЕЛИМОВИЧ,а македонците во СЕЛИМОВСКИ...чиста асимилација и државна тортура(тероризам).Затоа само ние самите знаеме кој сме и од каде сме,доста не користеле на пописни листи како пополнување на некоја графа(македонци)со исламска религија...(ма немој молим те)а верувајте не има околу 150.000ејјјј.А Исмаил Бојда го рачунаме како предавник на нашите интереси и информатор на одредени интереси.Иншала ке даде сила АЛЛАХ и ние да се организираме и да кажеме кој сме и каде ние местото во ова општество.СЕЛАМУАЛЛЕЈКУМ до сите муслимани!:вслм: Ve alejku selam ve rahmatullahi ve barakatu!

Aba Kasim
26-06-09, 10:10
E ova e baska muabet. Koga kje nikne taa na plostad, kje nikne i taa vo Prilep, i vo Bitola, i vo Kumanovo, i vo Veles, i vo Strumica, Dojran, Bogdanci, Gevgelija, cela Makedonija!:selam: Amin ja Rab!

Aba Kasim
26-06-09, 10:44
:вслм: Аллах да те награди за линкот, кој верувај со полно внимание го гледав. Драги браќа треба цврсто да се застане зад оваа иницијатива да се изгради т.е. да се обнови Бурмали Џамија. Некако братот Рамадан Рамадани не ми делува доволно енергично, со оглед на фактот дека за црквата се предвидуваат дури и буџедски средства. А овој Исмаил Кривца не го разбирам што бара со куќата на Тереза, дали е тоа само тактички потез, или некој петоколонаш?
Селам.:selam: takticki potez Abi.

Aba Kasim
26-06-09, 10:54
a be , ne trebal i trebal , od druga strana on gledal deka toa se muslimani , i znael za sto se sobrale , pa zosto doaga so takva provokacija ?!!!!:намигнување::selam: taka e brate,dzamijata e unistena, placot e ukraden...Koj ima pravo da negira vrakjanje na imotot i gradba na nova dzamija? Sekoj ko toa go pravi e soucesnik vo kriminal.

Aba Kasim
26-06-09, 11:01
Не требаше да се караат. требаше да му ја наполни муцката со баклава, и толку ќе беше од муабетот...:намигнување::selam: Ako ako samo strogo, covekot zborese od srce, go iznervira nepravdata.:)

Aba Kasim
26-06-09, 11:09
Zosto PREMIEROT ne se oglasi dali mu bese vkusna baklavata? Izgleda otkako go iskara Fuere nesto i ne mu e bas blaga. Se cuvstvuva pritisokot od megjunarodniot faktor, no i od domasnata politicka scena, no i gragjanskiot sektor si go cini svoeto!:selam: premierot e licemer, nema hrabrost kako maz da se bori za pravdinata,politicar nizaeden.
Hamdulullah, ova e kraj krak na eden period i pocetok na nov, insaAllah.

DAIJA
26-06-09, 11:39
:selam: Ako ako samo strogo, covekot zborese od srce, go iznervira nepravdata.:)

Не треба строго. Не сме во позиција на вакви работи строго да реагираме. Башка, тоа не беше строго, туку недолично!

DAIJA
26-06-09, 11:44
:selam: premierot e licemer, nema hrabrost kako maz da se bori za pravdinata,politicar nizaeden.
Hamdulullah, ova e kraj krak na eden period i pocetok na nov, insaAllah.

Ваков премиер, како што вели еден мој пријател, сме чекале со години. Оваа влада имаше повеќе обѕир кон правата на муслиманите од останатите влади.

Ниту еден самонаречен муслиман кој бил дел од било која влада во земјава немал доблест да застане на страната на муслиманите, за разлика од од Грујо, кој иако немуслиман, имаше сенс за барањата на муслиманите. Сепак, не можеме да очекуваме од него да ни стане халифа, треба да бидеме реални.

Треба да имате предвид дека со човек кој е верник во своето, не мора да е ислам, е полесно да се зборува, за разлика од човек кој не верува и не го почитува ни своето.

DAIJA
26-06-09, 11:44
eve od nesto sto najdov vo vesnikot fokus
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Зошто новинариве не знаат да пренесуваат информации? Колку неповерливи равии се...

DAIJA
26-06-09, 11:48
:selam: takticki potez Abi.

Не е тактички. Тој е гласот на дел од албанската нација без вера. Не зборувам за него лично, туку за оние „муслимани“ Албанци кои сеуште се гордеат со своето паганско минато и пагански поединци.

DAIJA
26-06-09, 19:19
I dobro brakja sto stana, do kade stigna rabotata, informirajte me zasto jas ne sum tamu. fala.

имаш на другата тема, погоре, во избраните три, каде се спомнува Бурмали џамија.

Aba Kasim
27-06-09, 03:06
Не треба строго. Не сме во позиција на вакви работи строго да реагираме. Башка, тоа не беше строго, туку недолично!:selam: Prav si, Allah da te nagradi.
:fala:

Aba Kasim
27-06-09, 03:14
Ваков премиер, како што вели еден мој пријател, сме чекале со години. Оваа влада имаше повеќе обѕир кон правата на муслиманите од останатите влади.

Ниту еден самонаречен муслиман кој бил дел од било која влада во земјава немал доблест да застане на страната на муслиманите, за разлика од од Грујо, кој иако немуслиман, имаше сенс за барањата на муслиманите. Сепак, не можеме да очекуваме од него да ни стане халифа, треба да бидеме реални.

Треба да имате предвид дека со човек кој е верник во своето, не мора да е ислам, е полесно да се зборува, за разлика од човек кој не верува и не го почитува ни своето.:selam: Milo mi sto izglededa deka Grujo e podobar od prethodnicite, veruvam na tvojata procenka i mi e korisna informacija zasto ne sum zapoznaen so momentalnata politicka situacija vo zemjata.
Znam deka ne moze da ni bide halifa, za negovo dobro e podobro da bide praveden, za mozebi da dobie hidajet.Politicarite se cesto hendikepirani vo sansite za hidajet zasto postojano sakaat da najdat nekoja sredina, ramnoteza megu silite, ne e vazno kade e vistinata.
Stom e taka,treba da stavime tezina na nasata strana za da imame vlijanie. Oduseven sum od vasata aktivnost i motivacija, Allah da ve nagradi.se prasuvam dali sme vo moment vo vremeto kkoga treba da se misli i malku podalekusezno...

DAIJA
27-06-09, 22:04
Дали премиерот беше културен и рече БЛАГОДАРАМ за баклавата? :lele:

Јас не видов нити слушнав такво нешто од него!

Drug pat ti otidi do nego i odnesi mu ja, pa moze kje go cues:намигнување:

Burak
06-07-09, 02:13
Mozebi nekoj misli deka sum offtopic,no ovaa informacija ja davam samo da sogledate kolku lesno se dobivaat markici za gradenje crkva.
Ќе се гради црква во Триангла и трговски центар во Маџари

Мал христијански храм ќе може да се изгради во урбаната заедница Триангла. Храмот ќе биде со површина од 81 квадратен метар и со висина на венецот од 8,7 метри. Вкупната површина на парцелата за изградба е 210 квадрати. Ова, меѓу другото, е предвидено со новиот детален урбанистички план за населбата Триангла, кој во форма на нацрт помина на последната седница на Советот на Општина Гази Баба.

Примарната функција на овој план е домувањето, односно 41 отсто од планскиот опфат е за таа намена. Дел од парцелите за домување ќе бидат наменета за станбени згради, а дел за куќи. Нов станбен блок ќе се гради на улицата Благоја Стефковски, каде што сега се наоѓаат бараки од привремен карактер кои во 1964 година ги изградила Комерцијална банка за своите службеници. Во меѓувреме тие се откупени и сега претставуваат приватен имот. Исто така, планирана е изградба на мало детско игралиште со површина од 64 квадрати, како и коловоз, тротоари, велосипедски патеки, пешачки пристапи, паркиралишта и заштитно зеленило.

Советот го донесе и планот за дел од населбата Маџари, за таканаречениот Урбан блок 3. Според планот, на местото на некогашното кино „Маџари“ ќе се гради голем трговски центар. И во овој дел од општината се предвидува домување во станбени куќи, како и објект за јавна институција од културата и за државна институција.

(А.П.)

Aba Kasim
06-07-09, 04:25
Mozebi nekoj misli deka sum offtopic,no ovaa informacija ja davam samo da sogledate kolku lesno se dobivaat markici za gradenje crkva.
Ќе се гради црква во Триангла и трговски центар во Маџари

Мал христијански храм ќе може да се изгради во урбаната заедница Триангла. Храмот ќе биде со површина од 81 квадратен метар и со висина на венецот од 8,7 метри. Вкупната површина на парцелата за изградба е 210 квадрати. Ова, меѓу другото, е предвидено со новиот детален урбанистички план за населбата Триангла, кој во форма на нацрт помина на последната седница на Советот на Општина Гази Баба.

Примарната функција на овој план е домувањето, односно 41 отсто од планскиот опфат е за таа намена. Дел од парцелите за домување ќе бидат наменета за станбени згради, а дел за куќи. Нов станбен блок ќе се гради на улицата Благоја Стефковски, каде што сега се наоѓаат бараки од привремен карактер кои во 1964 година ги изградила Комерцијална банка за своите службеници. Во меѓувреме тие се откупени и сега претставуваат приватен имот. Исто така, планирана е изградба на мало детско игралиште со површина од 64 квадрати, како и коловоз, тротоари, велосипедски патеки, пешачки пристапи, паркиралишта и заштитно зеленило.

Советот го донесе и планот за дел од населбата Маџари, за таканаречениот Урбан блок 3. Според планот, на местото на некогашното кино „Маџари“ ќе се гради голем трговски центар. И во овој дел од општината се предвидува домување во станбени куќи, како и објект за јавна институција од културата и за државна институција.

(А.П.):selam: Dali ima muslimani sto ziveat vo toj kraj?

Erdovan ibn Enver
08-07-09, 11:22
:selam: Dali ima muslimani sto ziveat vo toj kraj?


бурмали џамија доби плац на плоштад

Burak
08-07-09, 11:47
Бурмали од Владата доби плац на подарок
Владата и премиерот Никола Груевски ќе подарат плац на плоштадот на Исламската верска заедница за изградба на Бурмали-џамијата, исто како што сторија со земјиштето за изградба на црквата „Св. Константин и Елена“. Портпаролот на Владата, Шефик Дураки, вели дека договорот да се подари земјиштето за изградба на џамијата е веќе постигнат, но сега се чека на општината Центар, која треба да направи измени на урбанистичкиот план за да почне изградбата на објектот. - Земјиштето ќе и биде подарено на Исламската верска заедница на ист начин како што тоа го направивме со Македонската православна црква за „Св. Константин и Елена“. Владата ќе овозможи исти услови за да нема обвинувања дека се фаворизира одредена верска заедница - објаснува Дураки. Според него, Владата воопшто не размислувала за каква било преселба на џамијата, како што беше објавено во некои медиуми, затоа што таа всушност и не одлучува за тоа туку општината Центар. - Владата ќе го подари земјиштето за изградба на џамијата точно таму каде што се нејзините темели, а нема да ја сели. Јас не знам за такво нешто. Измената во урбанистичкиот план треба да ја направи општината Центар на местото каде се и темелите на стариот објект - објаснува Дураки. Од општината Центар иако добивме ветување, не ни одговорија на нашето прашање до каде е постапката со измената на деталниот урбанистички план „Мал ринг“ и дали на местото на офицерскиот дом ќе вметнат маркичка за Бурмали-џамија. Изградбата на оваа џамија стана актуелна по обелоденувањето на плановите за изградба на црква на скопскиот плоштад. Според тврдењата на координативното тело за изградба на оваа џамија, таа важела за една од најубавите на овие простори и била наречена архитектонски бисер на Балканот. Урната е во 1925 година за време на српското владеење со Македонија. Од ДУИ велат дека иако тие на почетокот не сакале да се инволвираат во случувањето околу градбата на верски објекти на скопскиот плоштад, по доделувањето на плацот за црква биле притиснати од гласачкото тело да се заложат за ист третман и кон изградбата на џамија на истиот плоштад. - Владата ни вети дека земјиштето ќе биде подарено. Наредните денови ќе имаме средба со луѓето од владата за да се утврдат деталите. По средувањето на документацијата, за најмногу месец дена би требало да почнеме со градбата- објаснува Исмет Рамадани, од координативното тело за изградба на Бурмали-џамијата.

vreme
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

muslimgoranin
08-07-09, 18:48
А СЕГА МАШАЛЛАХ КЕ СЕ ИЗГРАДИ БУРМАЛИ ЏАМИЈА ..
САМО ДА БИДЕ ИСТА ..

Aba Kasim
09-07-09, 07:24
:selam: Allahu Ekber! Allahu Ekber! Allahu Ekber!
znaci novosta stvarno me potrese, ne mi se veruva, sonot stanuva jave!
El Hamdulillah! Allah dz. sh. da gi nagradi site braka koi hrabro i umesno se borea za ovaa dzamija. InsaAllah ova e nov pocetok za nova i podobra Makedonija.
Bratot Daija bese vo pravo so pozitivnata procenka na premierot Gruevski.
Samo, dali ima sansi opstina Centar da blokira? Na glasanje?

Burak
21-07-09, 02:55
Груевски: Не и’ поклонив земјиште на МПЦ


Скопје / 20.07.09 / 16:47

Не станува збор за поклонување, туку за продавање на земјиштето на МПЦ и тоа на делот каде општината има предвидено изградба на црква, одговора премиерот Никола Груевски во мега интервјуто дадено за [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] и за неделникот Форум.

По поклонувањето на земјиштето на МПЦ на делот од скопскиот плоштад каде е предвидена градба на црква,и каде МПЦ објави дека ќе ја возобнови срушената црква Св. Константин и Елена, ќе дадете ли можност и на ИВЗ да изгради џамија на плоштадот, односно да ја возобнови Бурмали џамијата?

„Прво, не станува збор за поклонување, туку за продавање на земјиштето на МПЦ, на делот каде општината има предвидено изградба на црква. Целосно по закон, и по сите процедури за отуѓување на државно земјиште за изградба на верски објект. Со тоа, проектот за изградба, односно возобновување на црквата ’Свети Константин и Елена’ на плоштадот ’Македонија’ преоѓа во рацете на МПЦ и никој веќе не може да говори дека црквата ќе се гради со државни пари. Колку што знам МПЦ планира црквата да ја гради од донации, помош, спонзорства и слично. Второ, колку што чув измислени работи за овој проект досега за друг не сум слушнал. Од она на почетокот дека ќе се викала Св. Никола, заради моето име, па дека ќе се градела на сред плоштад, па дека Грчев открил а ние не сме знаеле дека претходно треба да се преместат телефонските кабли, водоводни цевки и канализациона мрежа под земја, што е чест случај особено кога градите објект во строгиот центар, па се лицитираа различни измислени суми кои ќе сме ги инвестирале, се одеше дури и до 50 милиони евра...Трето, На местото каде некогаш постоела Бурмали џамијата, општината нема предвидено изградба на џамија. Општината и само општината центар е таа која по закон може да до регулира тоа прашање. Дури доколку општина центар донесе таков план, дури тогаш владата би можела да го продаде тоа земјиште на ИВЗ, по истата процедура како за МПЦ“, вели меѓу другото претседателот на Владата на Република Македонија, во интервјуто за порталот [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] и неделникот „Форум“
На прашањето, пак, за обвинувањата за наводно прескапата изградба на црквата, Премиерот одговара:

„На јавно објавениот тендер по сите законски процедури, понуда достави само една фирма. Имајќи предвид дека беше превисока сумата, уште првиот ден Министерството за култура го поништи тендерот. Каде е тука грешката? Во меѓувреме се промени и концептот за изградба, МПЦ го презема проектот, и приказните за изградба со јавни пари останаа без аргументи. Поранешниот градоначалник од редовите на СДСМ, Грчев изјави дека сите објекти кои ги градите се некаков вид фалсификат, и несоодејствуваат со современата архитектура? Тој а и поголем дел негови приврзаници Скопје го гледаат со поинаков изглед. Колку што се сеќавам Грчев беше градоначалник на Центар предложен од СДСМ, и колку што знам тој е член на СДСМ. Исто така, колку што забележав тој не се согласува со ниту еден проект на Владата во делот на изградбите. Исто како што и СДСМ не се согласува.“

Според Груевски, овие напади очигледно имаат само политичка мотивираност, а веројатно и за два различни концепта. Но тој потенцира дека двата концепта имаат меѓусебни големи разлики, од кои едната сигурно е дека во времето на СДСМ, односно во време на Грчев, не се изградило, додека во времето на ВМРО-ДПМНЕ и особено на оваа Влада се гради.

„Тоа - вели премиерот Груевски – некому му пречи. Тие ја гледаат таа разлика, и стануваат нервозни. Јас ги разбирам, но не можам да им помогнам. Сепак, им честитам на елоквентноста и моќта на убедување, како и ефектот кој го постигнаа кај дел од граѓаните. Ем да немаш ништо изградено, ем да го убедиш дел од народот дека тој кој гради и создава не чини и треба да се осуди. Таквата моќ за убедување веројатно е интересна тема за проучување на катедрите по политички науки и масовни комуникации., вели меѓу другото Претседателот на македонската Влада во интервјуто во кое одговара и за други чувствителни прашања, како што е тендерот за набавка на двокатни автобуси или односите со лидерот на опозициската ОМ, Љубе Бошкоски.

makfaks

Aba Kasim
21-07-09, 04:42
:selam: Znaci pak nisto? Pa neli rekoa gotova rabota?

DAIJA
21-07-09, 18:39
:selam: Znaci pak nisto? Pa neli rekoa gotova rabota?

Никогаш не е готово додека не се добие црно на бело. Милсеше да се извлече со изјавите на министрите, но сепак ние остануваме да бараме од него црно на бело. Како и да е, џамијата мора да биде и ќе биде.

muslimgoranin
21-07-09, 19:43
Ма какви пари, тоа е имот на нас муслиманите и никогаш владата немуслиманска неке мопже да има свој збор.
еден голем протест во скопје ..како во франција што ги има ..па ке видите за колку бргу време ке се изгради бурмали џамија .:иншАллах::selam:

DAIJA
21-07-09, 20:02
А ти, нормално, нема дојдеш, нели?

Aba Kasim
21-07-09, 20:18
Никогаш не е готово додека не се добие црно на бело. Милсеше да се извлече со изјавите на министрите, но сепак ние остануваме да бараме од него црно на бело. Како и да е, џамијата мора да биде и ќе биде.:selam: inshaAllah. Allah da te/ve nagradi.

muslimgoranin
21-07-09, 20:31
А ти, нормално, нема дојдеш, нели?

Да сум бил во македонија сигурно дека би сум бил таму.
можда и прв во ред. иншаллах.

Burak
01-08-09, 03:06
Podrzete go sajtot za Burmali dzamijata i dadete go svoeto mislenje i svojot glas!
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Burak
01-08-09, 03:12
31.07.2009 16:56
Бурмали Џамија

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Никој нека не се надева дека Бурмали џамија нема да се изгради на плоштадот. Од координативниот одбор за Бурмали џамија реагираат по се зачестените најави дека по се изгледа од верскиот објект ќе остане само старата слика.

„Ние не веруваме дека нешто такво може да се случи. Значи тоа е просто невозможно, или речено по скопски ни Чак Норис не може да го изведе тоа, да ја изгради црквата а да не даде за џамијата“, вели Рамадан Рамадани, координативен одбор за Бурмали џамија.

Рамадани реагира по изјавата на Премиерот за последното интервју за Форум каде што изрази скепса дека советниците во Центар ке дадат амин за џамијата. Груевски изјавува:

„Во општина Центар околу 99 отсто од жителите се христијани, а така е и со советниците. Дали тие ќе имаат интерес на ова место да определат изградба на џамија, треба да се прашаат и веројатно тие ќе се произнесат по тоа прашање.


Ако има црква ќе има и џамија


-Случајот со Бурмали џамијата е дополнително комплициран што МПЦ тврди дека таа џамија била изградена врз темелите на урната црква за време на Османлиското Царство, така што на некој начин и таа полага интерес за тоа земјиште.

„Лично јас го прашав премиерот, дали вие сте расположени имате ли политичка волја, навистина објектот да го разобновиме. И чисто, буквално тој рече дека не е против изградбата на џамијата, и дека е за разобновување на џамијата“, вели Реис Улема Хаџи Сулејман, поглавар на ИВЗ.

Неодамна, владата и го продаде плоштадот на МПЦ за 1800 денари по метар квадратен. Истото го бараат и од ИВЗ а претходно од власта сакаат интервенција до советниците на Вмро Дпмне како што тоа било направено и за црквата на плоштадот. Земјиштето и беше продадено на МПЦ откако пропадна тендерот од 16 милиони евра но и по двете иницијативи за неуставната намера владата да гради црква.


Podrzete go sajtot za Burmali dzamijata i dadete go svoeto mislenje i svojot glas!
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

DAIJA
01-08-09, 19:36
Од кога тоа МПЦ се заинтересирала за таа земја? Никогаш нема да докажат такво нешто. Никогаш немало цркви од таа страна на Вардар во време кога се градела Бурмалија, освен горе по планините.

Burak
11-08-09, 01:12
Референдумската одлука за црквата ќе биде задолжителна

Граѓанските здруженија „Плоштад Слобода“ и „Граѓани за европска Македонија“ ги собраа првите 100 потписи за покренување граѓанска иницијатива за распишување референдумОдлуката на евентуалниот референдум на жителите на Општина Центар за изградба на верски објекти на плоштадот Македонија ќе биде задолжителна за општинскиот совет. Така е предвидено во член 28, став 4 од Законот за локалната самоуправа. Референдум ќе биде распишан ако иницијаторите успеат да ги соберат потребните 8.800 потписи, за што процедурата е веќе почната. Според Гордана Силјановска, професор на Правниот факултет, Законот за локалната самоуправа е основата по која треба да се раководи општината.

- Во Законот стои дека одлуката донесена на референдум е задолжителна за Советот на општината и тука нема дилеми. Тоа треба да се почитува. Ако пред да бидат направени измените на Детаљниот урбанистички план граѓаните биле прашани дали сакаат верски објект на плоштадот, референдумот би бил консултативен. Но, сега, кога тие не се прашани, а е покрената иницијатива за распишување референдум, тој ќе биде задолжителен. Во црква и во џамија одат, пред се', граѓани - вели Силјановска. Од министерствата за локална самоуправа и за правда си ја префрлуваат надлежноста за постапката за собирање потписи и за распишување на референдумот и упатуваат на постојните закони.

- Оваа постапка е надлежност на Министерството за правда и најубаво е таму да ви дадат соодветно објаснување - вели портпаролот на Министерството за локална самоуправа, Ели Чакар.

Од Министерството за правда упатуваат на Министерството за локална самоуправа. Иницијативата за распишување референдум во петокот ја покренаа граѓанските здруженија „Граѓани за европска Македонија“ и „Плоштад Слобода“. Тие се решија на ваков чекор откако ги добиле резултатите од нарачаната анкета што ја изработи агенцијата „Брима галуп“. Според резултатите, 70 отсто од жителите на Центар се против изградба на верски објекти на плоштадот, а 77 отсто сметаат дека требало да бидат прашани за тоа што ќе се гради таму. Никола Наумовски од „Плоштад Слобода“ вели дека викендов ги собрале првите 100 потписи потребни за да се покрене граѓанска иницијатива за референдум.

- Првите 100 потписи уште денеска ќе бидат доставени до Општината Центар и до Министерството за правда. Во законите за локална самоуправа и за референдум има нејаснотии за тоа каде треба да се достават стоте потписи, па затоа ќе ги доставиме и на двете места - вели Наумовски.

Тој истакна дека потоа Подрачната единица на Министерството за правда во Општината Центар треба да им одреди место каде треба да се соберат потребните 8.800 потписи. Според Законот за референдум, потписите на граѓаните за граѓанската иницијатива на локално ниво се даваат пред органот на државната управа, кој е надлежен за евиденција на избирачкото право.Според Законот за локалната самоуправа, Советот на Општината е должен да распише референдум по барање од најмалку 20 отсто од избирачите на општината. Оваа одлука Советот е должен да ја донесе во рок од 30 дена по приемот на предлогот.

Анела Петрова

GAZIJA
11-08-09, 02:16
ни Чак Норис не може да го изведе тоа, да ја изгради црквата а да не даде за џамијата“, / ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови])
:смешкање:haha:):намигнување::смешкање:
Mnogu dobro kazano. Veruvam deka premiero ja sfati porakata, no so nego i celo Skopje.

Ovoj Cak do tolku se idealizira, sto neminovno e islamot sekogas da e pricina za ramnoteza, a vo ovoj slucaj, da se deidealizira.

GAZIJA
11-08-09, 02:18
Gldeam na TV, Albancite i Romite se za dzamija, a Turcite protiv. Aman be? A cel narod se oslonil na niv! CCC!!! Sramota.

Kako i da e, kje im propadne referendumot, no i da go laziraat, na lagata i se kratki nozete, a temelite i stolbovite na Burmali dzamija i den denes postojat!!!

reemteY
14-08-09, 16:33
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] f%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b02.jpg

Македонија - 14.08.2009
"БЕЗ ОГЛЕД НА СЕ, ЏАМИЈА ЌЕ ГРАДИМЕ"

Далиборка Демјанска
Иако тврдат дека немаат ништо против демократско изјаснување на референдум, Координативното тело за изградба на Бурмали џамијата на плоштадот во Скопје, нема да го почитува мислењето на граѓаните, ако тие одлучат, во центарот на градот да не се градат верски објекти. Упорно ќе бараат, некогашното муслиманско светилиште повторно да стои на кејот на Вардар. -Ние тоа пак ќе го бараме,и пак и пак..., јасен беше Рамадан Рамадани од Координативно тело за изградба на Бурмали џамијата. Тие не ја признаваат како валидна анкетата, во која неколкумина Турци се изјаснија против изградба на џамијата. Не сакаат да зборуваат за шпекулациите дека, изградбата на џамијата е спонзорирана од лица од Саудиска Арабија, велејќи дека е се уште рано да се зборува за пари. Првин ќе бараат од Владата, за џамијата да ја добијат истата локација во близина на Камениот мост, а ќе иницираат и нов закон за централно градско подрачје. Турскиот поет, Авни Енѓулу, кој доби признание за својата поема за Бурмали џамијата, вели дека е крајно време, пратениците да почнат да ги менуваат сфаќањата. -Се додека македонскиот дел од нив не сфатат дека живеат со други вероисповеди, а албанскиот не се обедини со останатите муслимани, нема демократија во Македонија, рече Енѓуллу. Во меѓувреме, наколку невладини организации не се откажуваат од намерата, да им докажат на иницијаторите дека на плоштадот не се потребни ни црква ни џамија и упорно собираат потписи за референдум.

muhadzir
14-08-09, 22:50
me interesira dali ima otvoreno ziro smetka, na koja mozat da se deponiraat sretstva za Burmali dzamija???

DAIJA
15-08-09, 02:03
14.08.2009

Денес, во 10:30 часот, во хотелот Стоун Бриџ во Скопје, Координативниот одбор за Бурмали џамија организираше културен настан по повод доделување книжевна награда „Бурмали“. Комисијата составена од академикот Али Алиу, новинарот Недим Абас и претседателот на здружението на албански издавачи Рамадан Рамадани, ги прегледа одбраните дела каде се спомнува споменикот на Скопје - Бурмали џамија и книжевната награда ја додели за поезијата СРЕДЕ СКОПЈЕ БУРМАЛИ ЏАМИЈА од Авни Енѓуллу.

Координативниот одбор за Бурмали џамија им се заблагодарува на сите кои допринесоа во организирањето на овој културен настан кој се одржува со цел подигање на свеста кај народот за враќањето на најубавиот споменик во Скопје – Бурмали џамија. Им се заблагодаруваме и на преведувачите на поемата од турски на македонски и албански јазик, Илхами Емин и Агим Абази.

Потоа, Координативниот одбор за Бурмали џамија одржа и пресконференција за новинарите:

Координативниот одбор за изградба на Бурмали џамијата, оценува дека идејата за референдум за изградба на верски објекти во скопскиот плоштад е благородна идеја, но задоцнета. Според претставникот од овој одбор, Рамадан Рамадани сега веќе во општината Центар се изградени или се градат верски објекти така што идејата за реализирање на референдум требало да се спроведе многу порано.

“Координативниот одбор на Бурмали џамијата, ја поддржува идејата за референдум на граѓаните, дали се ’за’ или ’против’ изградба на верски објекти. Оваа иницијатива за верски објект на скопскиот плоштад доцни, бидејќи ние веќе имаме капела на католичката црква кај спомен куќата на Мајка Тереза на улицата Македонија, а исто така се гради и Синагога“.

Според координативниот одбор не може некој да им го одрече правото на двете поголеми заедници во земјава да изградат верски објекти. Тие велат дека без разлика дали ќе се организира референдум и каков резултат би можел да има тие ќе истрајат во барањето за изградба на Бурмали џамија.

“Иницијативата за изградбата на Бурмали џамијата, постои пред барањето за изградба на црква на скопскиот плоштад, ќе продолжиме да настојуваме, како и претходните генерации кои барале да и се врати убавината на градот“.

Во меѓувреме координативниот одбор, по објавувањето на конкурсот за најубава поезија ја избраа песната “Среде Скопје Бурмали џамија“ на турскиот автор Авни Енѓуллу. Координативниот одбор оценил дека турскиот поет ги напишал најубавите стихови за овој верски објект. Од координативниот одбор велат дека таквите организирања имаат за цел подигнување на свеста кај граѓаните дека Бурмали џамијата била и повторно треба да биде дел од градот .

Ал Сат

DAIJA
15-08-09, 02:14
Gldeam na TV, Albancite i Romite se za dzamija, a Turcite protiv. Aman be? A cel narod se oslonil na niv! CCC!!! Sramota.

Kako i da e, kje im propadne referendumot, no i da go laziraat, na lagata i se kratki nozete, a temelite i stolbovite na Burmali dzamija i den denes postojat!!!

Што се однесува до Турците, иако никој не излезе досега да демантира, од координативниот одбор на денешната пресконференција соопштија дека се работи за нефункционална анкета каде барањето за обнова на Бурмали џамија било злоупотребено за да се изнуди негативен одговор кај неисламската популација, а од друга страна билепрашани само тројца Турци, од кои двајца биле против а еден за градење верски објекти, со што веродостојноста на анкетата се доведува во прашање.

Јас лично сметам дека нема голем број Турци кои не би сакале да го гледаат повторно обновеното историско-цивилизациското наследство на Османлиската Империја.

DAIJA
15-08-09, 02:16
Што се однесува до наградата, еве ја поемата, па оценете ја самите:

СРЕДЕ СКОПЈЕ БУРМАЛИ ЏАМИЈА


нашата куќа меѓу јахја паша и серава
беше окружена со рози
се сеќавам влегов во одајата на татковата библиотека
и тивко со ситни чекори
избрав книга
која беше толку тешка што моиве детски раце
ја испуштија на земја
наоколу се разнесоа разгледници
меѓу кои беше и она со фотографија
на бурмали џамија со тенкото и долго минаре
в миг се стресов
штом се сетив на раката на мајка ми
која ме погали за коса при што
прв пат од нејзини нежни усни
го чув името на бурмали џамија
мајка ми секогаш беше весела
но порано не ја бев видел
толку тажна
беше на ѓурѓовден на местото
каде што се лулаа лисјата на тажната врба
името на џамијата во срцето на мајка ми
се закопа небаре длабока рана

такво беше моето прво познанство со
стаситата џамија на мајка ми во скопје
да така беше и потоа постојано слушав најубави нешта
за истата џамија кога малку поодраснав
на разгледниците видов нејзини различни
фотографии едната отпосле беше обоена
на црнобелата небото беше сино а џамијата
обоена зелено
на другата не знам не можам да се сетам
колку славини имаше шадрванот
среде кого
над секоја славина
двајца го подновуваа својот абдест
едниот беше џамискиот муезин со тажен глас
другиот беше џамискиот имам
верници доаѓаа од сите страни

оние кои се сеќаваа кажуваа како
во секоја доба
околу бурмали џамија било живо
на истата таа слика среде скопје
на местото каде што скопје на поетот бејатли
се врзуваше за бурса
се извишуваше витко минаре небаре коса
на млада девојка и мирисаше на роза
сега на истото место
стои само камениот мост кој со својата
некогашна става е близок до моето срце
а небаре бурса е оддалечен од мене

и додека раката на мајка ми со сета топлина
која сè уште ја чувствувам врз својата глава
минувам крај алаџа џамија и бит пазар
во старата турска чаршија го поздравувам
последниот фесџија хамди ефенди
со татко ми јадам казандиби
кај хаџи муратовата џамија
во поинаков ден со скршено срце
минувам преку мостот со урнатиот михраб

многу поинаков е молитвениот глас
во скопје во овие часови
истиот со својата чувственост потсетува на
старите муезини и меѓу нив на муезинот
на бурмали џамија
со брзи чекори поаѓам потаму
до моиве уши допира шумот
на вардар но и тој е тажен
водите му се плачливи а погледот матен
со од ветрот разнесените спомени од една доцна
ноќ кога по кусотраен сон
од мене бликна глас
знаеш ли кој си
на уво ми шепна муезинот од бурмали
џамија со својот сиплив глас
тука си во скопје на мостот
кој има потреба да помош

држам грст рози од мојата куќа
тие ми велат насмевни се
но срцата се тажни
и со сосем поинаков копнеж
вперен во точката каде што среде
фатаморгана бурмали џамија
послана е со персиски ќилими
и свилени сеџадиња
излезени од нежните прсти на улвије ханум
наоколу водите на вардар течеа наназад
и додека се ширеше нивниот шум
од нив се издели гласот на муезинот
чиј што утрински мекам навестуваше поново време

сал в миг сè се врати назад
бурмали џамија со своето убаво лице
пред мене го допре небото
шадрванот пак беше полн
низ славините пак потече бујна вода
верниците кои пак ја исполнија бурмали џамија
среде скопје
со сè уште живите стари чувства
клањаа намаз

и сега на местото од некогашната џамија
слично на нејзината црнобела фотографија
ниту небото е сино ниту таа зелена
но и покрај сè дојдете и уверете се
како во секоја доба од секој доживеан ден
од исток дува ветер со иста смисла
кој потсетува на непостоењето на бурмали џамија.

Авни Енѓуллу
Превел: Илхами Емин

DAIJA
15-08-09, 02:17
Оригиналот на турски јазик:


üskübün ortasında burmalı cami

yahya paşa ile serava arası
güllerle çepeçevreydi evimiz
babamın kitaplığının bulunduğu odaya
girdim ufak ufak adımlarla sessiz sessiz
kitapların arasından birini seçtim
kitap o kadar ağırdı ki o kadar ağır
çocuksu ellerimin arasından yere düştü
birikmiş kartpostallar her yana dağıldı bir bir
aralarından biri bir caminin resmiydi
minaresi kıvrım kıvrım
bir anda ürperdim
sezince annemin saçımı okşayan elini
ağzından nazik nazik
ilk defa o gün işittim
burmalı caminin adını
her zaman neşeliydi annem
ancak ben
böylesine mahzun hiç görmedim kadını
belliydi hıdrellezde
söğüt yapraklarının sallandığı o yerde
adı ile birlikte anamın yüreğinde
bir yara izi gibi kazılıydı burmalı cami


böyleydi işte ilk tanışıklığımız
anamın üskübünün o endamlı camisiyle
evet böyle oldu ve ardından hep methini duydum
sonra biraz daha büyüdüm
kartpostallarda değişik değişik resmini gördüm
birinde sonradan boyanmış
bir kara beyaz resimde gök mavi zemin yeşildi
bir başka resimde
bilmem bilemem
kaç kurnalı şadırvan
şadırvanın ortasında
her kurnanın başında
abdest tazeleyen iki adam
biri caminin yanık sesli müezzini
yanında imamı diğeri
cemaat akın akın


hatırlayanlar anlatırdı
her mevsim
burmalı cami etrafında aynı hareket
aynı o resim
üsküp güzelliğinde bir cami
üskübün ortasında
genç kızın saçları kadar lüle lüle
kıvrım kıvrım katmer katmer
kokulu bir güldü cami
beyatlının üskübünün bursayla bağlandığı o yerde
eskiden kalma sadece taş köprü
eski haliyle yüreğime yakın
benden bursa kadar uzak


başımda hala annemin eli tüm sıcaklığıyla varken
adım adım geçtim
alacayı bitpazarı
türk çarşısında selam verdim
fesçi hamdi efendiye
son kazandibi tatlısını yedim
babamla hacı muratta
bir başkaydı dünü ve geçtim bugün bağrı ezik
mihrabı yıkık taşköprüsünü


çok farklıdır bu saatlerde üsküpte ezan sesleri;
hatırlatır duygusallığıyla o eski müezzinleri
bir de müezzinler içinden
burmalı caminin müezzinini
yürüdüm hızlı adımlarla az daha ileri
kulağımda sadece şırıltısı vardarın
belli o da üzgün
suları ağlamaklı bakışlar bulanık
mevsimin rüzgarıyla hatıralar darmadağın
gecenin bir vaktinde
çok kısa süren bir rüya sonrası
bir ses fışkırdı içimden
bilir misin neredesin
burmalının müezzini kulağıma fısıldar gibi
buradasın sesin kısık ama üsküptesin
yardıma muhtaç taşköprüdesin


elimde evimizden getirdiğim bir deste gül
gül gül der
oysa bir hayli mahzun gönüller
bambaşka bir şeye hasret
ve özlenen o noktada burmalı cami bir serap misali
içinde acemden gelen halılar
ülviye hanımın ince parmaklarının ürünü
ipek seccadeler
etrafta geri geri akan vardarın suları
su sesi şırıl şırıl yayılırken etrafa
ayrılıyordu içinden müezzinin sesi
sabah makamı belli ediyordu bir başka vakti


her şey geri geri döndü bir anlığına
önümde göklere değen o güzel minaresiyle
burmalı cami
gene doluydu şadırvan
kurnalardan sular şırıl şırıl
herkes namaza durdu
üskübün ortasında burmalı camide
hala yaşayan o eski hisle


ve şimdi caminin yerinde
o kara beyaz resimde gibisinden
ne gök mavi ne zemin yeşil
ama gelin görün gene her mevsim
yaşanan her günün içinden
aynı anlamda eser doğudan meltem
burmalı caminin yokluğunu sezerekten


Avni ENGÜLLÜ

DAIJA
16-08-09, 02:35
Координативното тело за изградба на Бурмали џамија го поддржа референдумот на кој жителите од Општина Центар треба да се изјаснат дали се за или против изградба на верски објекти на градскиот плоштад. Координативното тело е за секаков вид демократско изјаснување. Ние посебно инсистираме да се прашаат луѓето за она што ќе се гради во областа во која живеат - потенцираше Рамадан Рамадани од Координативното тело за изградба на Бурмали џамија.

Од Координативното тело се сомневаат во веродостојноста на анкетата што беше нарачана од двете невладини граѓански здруженија„Плоштад Слобода“ и „Граѓани за европска Македонија“, според која 70 отсто од жителите на Општина Центар се против изградба на верски објекти на плоштадот, а 77 отсто сметаат дека треба да бидат прашани за тоа што ќе се гради на плоштадот Македонија. - Бурмали џамијата како верски објект е искористена само со цел да се добијат повеќе гласови против изградбата на црквата. Изгледа при анкетата биле прашани тројца Турци, па произлегло дека двајца од нив биле против секаков верски објект, нагласи Рамадани. Тој потенцираше дека иницијативата за изградба на Бурмали џамијата, која некогаш постоела на Градскиот плоштад, досега е чувана од секаква политизација и популистичка злоупотреба, а така ќе биде и во иднина.

- Ние не дозволуваме и подло е да се користат црквата или џамијата за да се предизвикаат меѓуетнички судири. Тоа не е никаква политика, тоа не е никаков невладин сектор и тоа не и' носи никакво добро на Македонија - истакна Рамадани. Тие и понатаму ќе инсистираат на тоа Владата под исти услови како на МПЦ да и' додели локација на ИВЗ на плоштадот за да се изгради Бурмали џамијата, без оглед на тоа дали ќе успее референдумот.

- Секоја друга постапка нема да биде праведна и нема да содејствува со истите услови што беа ветувани. Ние ќе продолжиме да го бараме ова како што го барале генерациите претходно. Визијата за Бурмали џамија е многу стара и многу комплексна. Тоа не е само верски објект, туку е пред се' враќање на убавината на градот Скопје - нагласи Рамадани.Од здружението „Плоштад Слобода“ тврдат дека анкетата што ја изработи „Брима галуп“ е сосема веродостојна.

- Анкетата е вршена врз примерок подготвен според податоци од Државниот завод за статистика. За тоа што не' обвинуваат дека биле опфатени тројца Турци, опфатени се онолку Турци колку што живеат во Општина Центар - тврди Никола Наумовски од здружението „Плоштад Слобода“ .


Дневник

Burak
03-09-09, 15:02
Кај Офицерскиот дом да се изгради некогашната црква


Невладината организација „Деница“ бара да се обнови црквата „Свети Никола“, која според нив, била урната во османлискиот период за да се изгради џамијата Бурмали

Наместо да се гради Офицерскиот дом, на тоа место да се обнови црквата „Свети Никола“, која била урната во османлискиот период, кога на нејзиното место била изградена Бурмали џамија, ова вчера од Општина Центар го побара невладината организација „Деница“. Ова е второ барање за изградба на верски објект на местото на Офицерскиот дом на плоштадот Македонија, по иницијативата за обнова на џамијата, која била изградена кон крајот на 15 век, а урната во дваесеттите години на минатиот век.

Координаторката на Иницијативниот одбор за изградба на црквата „Свети Никола“, Мелита Чаушова, вели дека водејќи се од историските, културните, националните и државните интереси, бараат Општината Центар да преземе формални чекори што ќе овозможат обновување на православниот храм.

- Убедени сме во оправданоста на иницијативата и бараме како градоначалник на општината Центар во краток рок да се изјасните во врска со нашата иницијатива. Веруваме дека ќе ги земете предвид нашите позиции, аргументи и потреби. Во периодот што следува како граѓани на Скопје ќе преземеме серија чекори и ќе ја запознаеме јавноста за потребата од возобновување на црквата „Свети Никола“. Ќе истраеме во нашите барања се' до остварувањето на конечната цел, почитувајќи ги Уставот и законите - се вели во соопштението што иницијаторите го упатиле до градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ.

Во Општината потврдија дека ја добиле иницијативата и рекоа дека во рок од три дена, претседателот на Советот, Владимир Здравев, ќе ја разгледа и ќе одлучи дали ќе ја изнесе пред Советот.

Десетината члена на Иницијативниот одбор вчера не знаеја да одговорат на ниту едно новинарско прашање во врска со историјата на црквата за која бараат возобновување. Не одговорија ниту во Скопската епархија, а портпаролот на Синодот на Македонската православна црква, владиката Тимотеј, грубо одби да ја коментира иницијативата.

Некои познавачи и експерти велат дека нема докази оти под Бурмали џамија некогаш имало црква. Зоран Павлов, инспектор во Управата за заштита на споменици вели дека иницијативата за возобновување на таа црква може да биде партиска пресметка и додава дека тој досега не сретнал доказ дека под Офицерски дом имало црква.

- Многу е дискутабилна целата работа. Познато е дека низ историјата на места на кои граѓаните мислеле дека се култни, се граделе верски објекти. Затоа можеби и врз темелите на некоја црква е изградена џамијата Бурмали, но за жал, ние досега немаме докази за тоа - објаснува Павлов.
Од друга страна во антологијата „Животот на Скопје од 1918-1941“, стои податокот дека на плоштадот Крал Петар во 1929 година бил изграден Офицерскиот дом, на местото на Бурмали џамија. Таму се додава дека претходно на местото имало црква, која според авторите на антологијата се викала „Света Недела“, а не „Свети Никола“.

Историчарот на уметноста д-р Коста Балабанов вели дека посебно го заинтересирало искажувањето на премиерот Никола Груевски за случајот со барањето за изградба на Бурмали џамијата.

- Премиерот во едно интервју рече дека проблемот со иницијативата за изградба на џамијата дополнително е сложен, бидејќи МПЦ тврдела оти таа џамија била изградена врз темелите на урната црква за време на Османлиското Царство. Поради тоа на некој начин и МПЦ полагала интерес за земјиштето. По овој повод сакам да се обратам до МПЦ и да прашам врз основа на кои историски изворни документи или кажувања дошла до сознанието дека џамијата била изградена врз темелите на урната црква и така го информирала премиерот. Тврдењето на МПЦ едноставно не одговара на вистината. Сметам дека се работи за една од поодамна зачестена практика под секоја џамија да се бара трага од постар христијански објект. Точно е дека под некои џамии се откриени трагови од христијански објекти, но случајот со Бурмали џамијата не е таков - вели Балабанов.

Според него, дека под Бурмали џамијата немало црква најсликовито зборува единствената досега позната и зачувана гравура посветена на Скопје, изработена во втората половина на 15 век од холандски сликар, на која нема црква.
Марија Тасев

DAIJA
04-09-09, 04:52
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ова е таа гравура. Ја има на новчаницата од 100 денари.

Погледнете внимателно!

Тој дел од градот воопшто не бил населен, а камо ли да имало црква!

GAZIJA
04-09-09, 04:58
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Vaka poubavo se gleda!!!

Burak
05-09-09, 02:22
Барањето на „Деница“ ги провоцира муслиманитеГи повикуваме лицата инволвирани во оваа провокација да се извинат за лагите и за поттикнување на меѓуверската и меѓунационална омраза, рече вчера Рамадан Рамадани
Координативниот одбор за изградба на Бурмали џамија бара извинување од лицата што се претставија како членови на невладината организација „Деница“ и кои побараа наместо џамија и Офицерски дом, на плоштадот Македонија да се гради некогашната црква „Свети Никола“.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
- Поднесувањето иницијатива за обновување на црква наместо на џамијата е провокација. Тргнувајќи од државниот интерес за зачувување на стабилноста и меѓуверската и меѓуетничката хармонија, како и симболите и историското наследство на муслиманите во Македонија, ги повикуваме лицата инволвирани во оваа провокација да се извинат за лагите како и за поттикнување на меѓуверската и меѓунационална омраза и контаминација на јавноста. Ако не ни се извинат во рок од седум дена, ќе добијат тужба за клевета - рече вчера Рамадан Рамадани, член на одборот.

Тој рече дека граѓаните кои ја поднеле иницијативата за обнова на црквата всушност не се дел од НВО „Деница“ и дека тие никаде не биле регистрирани.

- Ние не сме истражувачки орган и нема да ангажираме детективи за да ги најдат. Најдобро би било тие да се извинат. Иако членовите на таа „Деница“ правно не се никаде регистрирани, ние имаме снимки од нивните лица, па така на полицијата ќе и биде полесно да ги препознае и да ги пронајде. Оваа работа нема крај, по ова секој може да оди и да бара што сака и да рече: иако немам докази, ќе ти ја земам куќата се' додека не се докаже дека е твоја - рече Рамадани.

Во врска со одлуката на Советот на Општина Центар за референдумот тие велат дека ја поддржуваат.

- Ние поддржуваме демократско изјаснување, но иницијативата за референдум има проблем со времето. Во тесниот круг во центарот на градот веќе имаме верски објекти, како што е католичката капела и синагогата, која многу брзо ќе се заврши. А за идејата за возобновување на Офицерскиот дом сметам дека во секоја нормална држава единствен легитимен симбол на странска војска се гробиштата. Секој друг споменик не е релевантен. Ако пак, некој намерил да гради споменик на некоја друга војска во нашава држава, тоа нека го стори на друго место, а не врз темелите на Бурмали џамија - рече Рамадани.

Координативниот одбор бара државата да и го даде земјиштето на плоштадот на Исламската верска заедница, под исти услови по кои и го даде на Македонската православна црква, за обнова на храмот „Свети Константин и Елена“.

- Бараме баланс во чекорите на Владата. Не сакаме да се направи неправда на сред бел ден и на сред плоштад. Ако продолжи вака, не знам дали ќе можеме да го издржиме притисокот на верниците - изјави Рамадани.

Граѓаните кои пред неколку дена поднесоа иницијатива до Општина Центар за обновување на црквата „Свети Никола“, која според нивните изјави се наоѓала под темелите на Бурмали џамија, не се достапни за контакт, односно на новинарите им дадоа непостојни телефонски броеви. Тие тогаш рекоа дека се убедени во оправданоста на нивната иницијатива и најавија дека ќе преземат серија чекори и ќе ја запознаат јавноста со потребата од возобновување на црквата „Свети Никола“.

Во најновиот предлог-урбанистички план за центарот на Скопје нема маркичка за џамија, туку е потврдена маркичката за обнова на Офицерскиот дом.

Марија Тасев[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Burak
05-09-09, 02:30
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Burak
05-09-09, 02:30
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

IslamicMaster
05-09-09, 03:43
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Ќафирски (џахилски) "замки". :смешкање:

DAIJA
06-11-09, 12:48
Координативниот одбор на Бурмали џамија повторно ја потсетува Владата дека од неа чекаат одговор кога ќе и го додели на ИВЗ местото кај Камениот мост.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Укажуваат и дека во годишниот извештај на Стејт Департментот се спомнува дека Владата не одговорила на барањето за изградба на старата џамија.

Од власта побараа да ја забрза работата и да им додели дел од плоштадот, како што и додели и на МПЦ.

Од намерата, велат нема да се откажат, иако Владата ги игнорира подолго време.

„Проблемот се состои во тоа дека некој се стеснува да одлучи за Бурмали џамија. Имено, ние држиме, и наш став е дека не треба посебна одлука за Бурмали џамија, треба само дополнување на одлуката со која е доделен плацот на МПЦ, истата таа одлука да се надополни и со доделување на плацот на ИВЗ“, вели Рамадан Рамадани, Координативен одбор за Бурмали џамија.

Рамадани рече дека ја повлекле тужбата кон членовите на невладината „Деница“ која бараше изградба на црквата Свети Никола на местото каде што бараат да се гради џамија. Тоа ќе водело кон јакнење на меѓуверската и меѓуетничка толеранција.

Црквата и џамијата повторно влегоа во игра и со вчерашната иницијатива за собирање потписи за референдум, во кој жителите на Центар треба да кажат дали сакаат верски објекти на плоштадот или не.

Координативниот совет на невладини организации за обнова на Бурмали Џамијата во центарот на Скопје ја повика Владата да не ја заборава нивната иницијатива. Во Советот се охрабени што нивната иницијатива, се споменува и во последниот Извештај на американскиот Стејт депармент, каде се неториа фактот дека Владата не го решила проблемот, и се надеваат дека тоа ќе биде поттик за конечно решение, иако Владата неколку пати го преупати Советот решение да бара од скопската општина Центар.

„Координативниот совет го поздравува споменувањето на оваа племенита иницијатива за повторна изградба на Бурмали џамијата на овогодишниот извештај на американскиот стејт департмент за верските слободи и во овој случај истакнува дека се уште владата на Македонија не одговорила на барањата и апелот да му се даде место на Бурмали џамијата, на нејзиниот легален и историски сопственик, на Исламската Верска Заедница во Македонија“ вели Рамадан Рамадани од Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата.

Padisah
06-11-09, 19:56
Пак се бара земјиштето за Бурмали-џамија

Координативниот одбор за обновување на Бурмали-џамија уште еднаш побара од Владата да му се додели земјиште на плоштадот „Македонија“, каде што би се обновил овој верски објект. Одборот вчера соопшти дека нивната иницијатива за обнова на џамијата е поздравена и во годишниот рапорт за верски слободи на Стејт департментот на САД. Во рапортот, според Одборот, бил споменат и фактот дека македонската Влада се' уште не одговорила на барањето за враќање на земјата на плоштадот во Скопје каде што некогаш се наоѓала џамијата, на Исламската верска заедница.

„Апелираме во најкус рок да се одговори на нашето барање и по примерот и условите со кои МПЦ се здоби со земја на плоштадот ’Македонија‘, на ИВЗ да и' се додели земјиште за изградба на Бурмали-џамија“, истакнаа од Координативниот одбор.

Тие ја повикаа Владата да не носи нова одлука за доделување на земјиштето, туку едноставно да ја дополни одлуката со која МПЦ доби локација за изградба на православен храм.

Од Кооринативниот одбор соопштија дека се' уште не започнале комуникација со општината Центар за вметнување на уште еден верски објект во ДУП „Мал ринг“, со образложение дека чекаат да им се врати земјата. Најавуваат дека без разлика што долго време чекаат став од надлежните државни институции, нема да се откажат од својата иницијатива и упорно ќе чекаат позитивен одговор. (С.Н.)[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]извор: Утрински весник

DAIJA
17-12-09, 15:49
Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамија
вечерва треба да прими награда за активностите од последнава година од
Исламскиот Младински Форум.На манифестацијата Исламска Нова Година - Хиџра 1431 која традиционално секоја година се одржува во Универзалната сала во Скопје,
вечерва, 17.12.2009 година со почеток во 19:00 часот и со директен пренос на МТВ2,
ќе бидат наградени најдобрите ученици од основните и средните училишта, најдобрите студенти, како и други значајни личности од областа на науката и исламот.

Меѓу другите, награда ќе добие и Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамија, во знак на благодарност за досегашниот труд и во знак на поддршка за понатамошно делување се додека земјиштето не се врати во првобитна сопственост и додека на плаштодат повторно не блесне старата скопска убавица!

Aba Kasim
17-12-09, 19:42
Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамијавечерва треба да прими награда за активностите од последнава година од
Исламскиот Младински Форум.На манифестацијата Исламска Нова Година - Хиџра 1431 која традиционално секоја година се одржува во Универзалната сала во Скопје,
вечерва, 17.12.2009 година со почеток во 19:00 часот и со директен пренос на МТВ2,
ќе бидат наградени најдобрите ученици од основните и средните училишта, најдобрите студенти, како и други значајни личности од областа на науката и исламот.

Меѓу другите, награда ќе добие и Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамија, во знак на благодарност за досегашниот труд и во знак на поддршка за понатамошно делување се додека земјиштето не се врати во првобитна сопственост и додека на плаштодат повторно не блесне старата скопска убавица!:selam: Ubavo ! A koj toa go organizira ? IVZ ili ... ? Vo denesen Dnevnik se spomnuva se i sesto za plostadot no ne i Burmali. Se prasuvam dali realno imame vremensko ogranicuvanje za ispolnuvanje na naseto baranje, zasto ako se pocne so izgrada na nesto drugo na istoto mesto, togas ke treba da se zapre izgradbata ili uriva a toa e mnoooogu tesko. Dali postoi nekoj moment vo koj trea da se kaze, dosta bese i da se bunime kaj gazdite na ovaa vlada, vo Evropa i Amerika ?

DAIJA
19-12-09, 03:03
:selam: Ubavo ! A koj toa go organizira ? IVZ ili ... ? Vo denesen Dnevnik se spomnuva se i sesto za plostadot no ne i Burmali. Se prasuvam dali realno imame vremensko ogranicuvanje za ispolnuvanje na naseto baranje, zasto ako se pocne so izgrada na nesto drugo na istoto mesto, togas ke treba da se zapre izgradbata ili uriva a toa e mnoooogu tesko. Dali postoi nekoj moment vo koj trea da se kaze, dosta bese i da se bunime kaj gazdite na ovaa vlada, vo Evropa i Amerika ?

Газдите на оваа влада му сугериираа на претседеталеот на оваа влада, но тој води инает.

А дека ќе направат нешто на местото на Бурмали, тешко, оти ако се фатат тие за лопати и мотики, треба да знаат дека ние имаме повеќе лопати и мотики од нив!:дада:

Aba Kasim
19-12-09, 08:14
Газдите на оваа влада му сугериираа на претседеталеот на оваа влада, но тој води инает.

А дека ќе направат нешто на местото на Бурмали, тешко, оти ако се фатат тие за лопати и мотики, треба да знаат дека ние имаме повеќе лопати и мотики од нив!:дада::selam: Allahu ekber !

DAIJA
20-12-09, 01:52
:selam: Ubavo ! A koj toa go organizira ? IVZ ili ... ?

Што кој организирал?

Aba Kasim
05-01-10, 01:00
Цркви пред стечај
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Некогашната главна црква на МПЦ „Свети великомаченик Димитрија“, која се наоѓа во центарот на Скопје до Камениот мост, како и една од постарите скопски цркви „Свети Ѓорѓи“ во Чаир, се први на листата најзагрозени храмови што се пред згаснување
Долгови тешки илјадници евра, свештеници што должат за неплатен данок, превработеност и се' помалку верници поради преголемиот број цркви им одѕвонуваат за затворање на најмалку два храма на Македонската православна црква. Некогашната главна црква на МПЦ „Свети великомаченик Димитрија“ лоцирана во центарот на градот до Камениот мост, како и една од постарите скопски цркви „Свети Ѓорѓи“ во Чаир, се први на листа најзагрозени храмови што се пред згаснување. Наспроти се' потешката состојба во која западнаа овие две познати цркви и растечкото незадоволство на свештениците, врвот на МПЦ и посебно архиепископот Стефан, кој е надлежен владика на Скопската епархија, се незаинтересирани за проблемот што предизвикува се' поголем револт кај свештениците. Поглаварот на МПЦ веќе со години се оглушува од барањата на свештениците за средби на кои треба да се најде решение за незавидната ситуација во која западнаа двете цркви.

Пет цркви на квадратен километар

На осум свештеници и дваесетина лица ангажирани како персонал во црквата „Свети Димитрија“ веќе со години не им се платени придонесите за осигурување. Немаат ниту сини картони за здравствено осигурување, а круна на лошата состојба се неодамнешните извршни решенија со кои Управата за јавни приходи од секој свештеник побарува суми од 2.500 до 8.000 евра за неплатен данок во изминатите петнаесет години. На најголемиот дел од свештениците, околу 80 отсто, веќе им се блокирани трансакциските сметки, така што во прашање им се доведува и егзистенцијата. Само долгот на оваа позната скопска црква изнесува околу 20.000 евра за најразлични обврски.

- Доведени сме до дно. Прашање е дали ќе можеме да купиме и костенчиња за децата да ги израдуваме за претстојните божикни празници. Црквата, едноставно, нема приходи од кои може да живее. Нема верници, луѓето не доаѓаат од разни причини. А како и ќе доаѓаат кога во ова подрачје се намножија цркви. Освен нас, тука се Соборниот храм, црквата „Свети Спас“, „Света Богородица“, а згора, сега планираат да ја градат и црквата на главниот градски плоштад. Во центарот на градот нема толку верници колку што е потребно секоја црква да работи рентабилно. Нам ни останаа само верниците од Ново Лисиче, а на тие веќе им е поблиску црквата во Автокоманда отколку нашата. А и зошто би доаѓале тука кога овде направија и паркинг, ставија рампа со која ја одбија црквата од луѓето - резигнирано велат во храмот „Свети Димитрија“.

Слична состојба е и со храмот „Свети Ѓорѓи“ во скопски Чаир каде што, исто така, доаѓаат се' помалку верници како резултат и на се' помалиот број православното население во таа скопска општина.

- Зошто беше потребно сега да се гради и новата црква на главниот скопски плоштад и од каде ќе има пари за тоа. Излегува, направи две цркви, затвори една. Некој како да наумил да ја затвори оваа црква тука и со просторот да си прави некакви комбинаторики откако таа ќе се затвори - велат во храмот.

Каде завршуваат парите

Незавидната состојба во која западнаа храмовите се чини најмногу е резултат на несоодветната политика што се води во МПЦ, почнувајќи од градбата на нови цркви, па се' до приливот на нови свештеници што ги завршуваат студиите на образовните институции на МПЦ. Затоа и се случува во едно подрачје да има повеќе и цркви и свештеници отколку што е реално потребно. Во дел од црквите веќе има многу повеќе свештеници отколку што се потребите на верниците.

Од друга страна, значаен дел од приходите што ги остварува секој црковен храм оди за финансирање на останати институции на МПЦ - Архиепископијата, образовните институции... Во МПЦ е најчеста практика да се наплатуваат духовните услуги што ги даваат нејзините свештеници, а што е најчесто предмет на критики заедно со луксузите што во форма на скапи автомобили и резиденции ги уживаат највисоките достоинственици на Црквата.

- Од таксата што ја наплаќаме, на пример за погреб, треба да одвоиме по 700 денари за другите црковни органи. Од она што ќе остане треба да се платат сметките, треба да ни се платат придонесите за пензиско и здравствено осигурување, треба да добиеме и нешто од што ќе живееме ние и нашите семејства. Таква распределба на приходите правиме секој понеделник и секогаш има се' помалку пари - објаснуваат свештениците.

Скопската епархија на МПЦ пред повеќе месеци плати 1,5 милион евра за да стане целосен сопственик врз остатоците од некогашниот елитен хотел „Изгрев“ во Калишта крај Струга. Инвестицијата се случи по скандалот околу злоупотребата на кредити за реконструкција на хотелот кој наскоро ќе добие и судски епилог. Истовремено, Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје веќе цели две децении стои незавршен со образложение дека за тоа „нема средства“. Од друга страна, европскиот митрополит на МПЦ, Пимен, во една своја новинска колумна дел од проблемите што постојат во Црквата ги лоцира во тоа што на „свештенството многу поинтересни им станале црковните чинодејствија што имаат парична тарифа отколку оние што немаат тарифа, како на пример служењето литургија, исповедта, причестувањето, проповедањето...“.
Denesen Dnevnik, 4.1.2010

Burak
05-01-10, 01:07
dajte nie muslimanite da gi otkupime kako shto se pravi na zapad, i taka nam ni fali prostor i dzamiii...

Burak
13-01-10, 03:25
Нема да се гради црква на плоштадот „Македонија“

Со последните измени на Деталниот урбанистички план на „Мал ринг“ нема маркица за изградба на црква . На планот нема ниту маркичка за изградба на џамија на местото на некогашниот Офицерски дом. Градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ денеска не сакаше да го коментара ова бидејќи вели оти сè уште не го погледнал планот за „Мал ринг“.

„Малку прерано ме прашувате за деталниот план на мал ринг. Ве молам, ќе ви бидам на располагање кога ќе биде тој како нацрт готов.“

Инаку на јавната анкета за ДУП „Мал ринг“ којашто заврши вчера, граѓаните немале забелешки. Следно е Советот на општина Центар да го одобри планот. Централната власт за две години речиси шест пати интервенираше во урбанистичкиот план на централното градско подрачје. Со последните корекции предвидени се и веќе познатите содржини - пешачки мостови, сплавови, фонтани и споменици. Сè уште не се објавува која државна институција ќе се гради меѓу зградата на новиот уставен суд и амфитеатарот на левата страна на Вардар. Засега се знае дека објектот на Финансиската полиција и Јавното обвинителство ќе има кружна форма и висина до 35 метри. Меѓу овие проекти се предвидува и градба со намена за култура.

Фросина Пандурска – Драмиќанин

gv lautka
14-01-10, 18:14
Тодоровиќ: Црква ќе има, за џамијата нема место

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]></b>:otvoriVideoPrilog('10/predrag-crkva-14-01.wmv', '118647')) [Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 12:23 [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Владимир Тодоровиќ
Црква на плоштадот сепак ќе има. Градоначалникот Тодоровиќ по двоумењето дали постои или не во новиот план, сега дефинитивно потврдува дека црквата ќе се гради.
За Бурмали џамијата и во новите шести по ред измени на плоштадот, нема место.
„Лошо е толкувано, таму во плановите црквата постои, но бидејќи таа постои дадени се само измените кои треба да ги коментира јавноста, или затоа е таа јавна расправа за да има приговори во поставување на тие нови објекти во плановите“, вели Владимир Тодоровиќ, градоначалник на општина Центар.
Иницијаторите за изградба на Бурмали џамија се револтирани. Сметаат дека и новиот план е провокација и дека играта што се води повеќе не е смешна, туку многу сериозна.
Најавуваат многу посилен притисок и поинакво дејствување.
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Рамадан Рамадани
„Бурмали џамија ќе ја има и тоа е толку сериозна работа што ние мислиме дека никој нема да дозволи на плоштадот да ни се лизне некој друг освен граѓаните, значи ниту градоначалниците ниту власта, државата. Ова се сериозни работи кои сигурно ќе се земат предвид од страна на тие луѓе кои одлучуваат за овие работи“, рече Рамадан Рамадани, Координативно тело за изградба на Бурмали џамија.
Идејата на власта за црква на сред плоштад уште од стартот покрена многу дебати кои траат веќе една година.
По тепачките на плоштадот, низата протести, иницијативите пред Уставен суд, Владата центарот на Скопје и го отстапи на МПЦ за 40-тина илјади евра.
И покрај најавите, досега се уште нема отпочнато изградбата на црквата.

gv lautka
14-01-10, 18:19
:selam:Че почекаш малце за тоа началниче или обезбеди простор и за двата објекти или ни еден..:lele::lele::вслм:незнам зашто ИВЗ седи без никаков демат на овое про Исламски провокациии:вслм:

DAIJA
14-01-10, 21:01
:selam:Че почекаш малце за тоа началниче или обезбеди простор и за двата објекти или ни еден..:lele::lele::вслм:незнам зашто ИВЗ седи без никаков демат на овое про Исламски провокациии:вслм:

Јас би рекол анти-исламски провокации. Туку, ИВЗ не се чувствува повикана, освен ако некаде не пишува дека ќе им се сопарат парите од чаланирана, кирии, хаџски визи, зеќати и витрови:смешкање:

DAIJA
16-01-10, 03:26
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Скопското муфтиство му се закани на градоначалникот на општина Центар, дека доколку во најкраток рок не го вметне во деталниот урбанистички план обновувањето на Бурмали Џамијата, во Македонија може да дојде до меѓуверски конфликт. Муфтиството го повика првиот човек на општина Центар, Владимир Тодоровиќ уште еднаш да го разгледа деталниот урбанистички план и паралелно со црквата да се изгради и џамија.

„Треба да го имате во предвид фактот дека вашите неумерени и неразумни однесувања ќе доведат, доколку се изгради верски објект од друга вероисповест, возобновувањето на Бурмали Џамија да биде легитимно и легално и без вашите одобренија. Поаѓајќи од фактот дека живееме во едно мултиконфесионално општество, а посебно во еден мултиконфесионален град како што е градот Скопје, обврзани сте подобро да размислите за вашите идни чекори во всрка со оваа работа, затоа што многу брзо можете да создадете ме÷уверски конфликт во центарот на самиот град Скопје”,се вели во реакцијата на скопското муфтиство потпишана од муфтијата Ибрахим ШАбани.

Тој го повика Тодоровиќ на средба за да се најде заедничко решение. Во спротивно, стои во реакцијата , последиците од несаканите идни дејствија ќе ги сносите Вие, како Градоначалник на Општина Центар-Скопје.

Тензиите околу иницијативата за обнова на Бурмали Џамијата се зголемија вчера, откако градоначалникот Тодоровиќ по неколку најави дека ќе го разгледа барањето, соопшти дека во центарот на Скопје има место за изградба на црква, но не и за џамија. Против ваките ставови на градоначалникот реагираа и од Советот за обнова на Бурмали Џамијата, кои исто така го предупредија Тодоровиќ дека игнорирањето на оваа инициајтива може да предизвика меѓуетнички проблеми.

efendija
17-01-10, 01:24
Нашиот народ вели: "Од еж(е), перница не бидува!" Тешко на таа држава која што има вакви градоначалници.

Ја поздравувам реакцијата на Скопското Муфтиство.

Aba Kasim
17-01-10, 04:42
:selam: I jas ja pozdravuvam izjavata na Skopskoto muftistvo. Se nadevam deka ke bidat dosledni i ke odat do kraj so isteruvanjeto na pravdata.
Mi se cini deka imase dovolno vreme za ubeduvanje i deka da se prodolzi vo ovaa nasoka najverojatno nema da vrodi so plod. Bi trebalo da se bara toj imot da se vrati na IZ. Sudski proces trae dolgo vreme, ne sum pravnik no siguren sumdeka dodeka ima sudski sporovi i nereseni imotnopravni odnosi, ne moze da se gradi nesto drugo. Dodeka nie cekame da ni se odgovori pozitivno, eden den ke pocnat da gradat nesto i drugo i ke bide ako ne kasno, togas mnogu potesko da se rasprava. Dokolku IZ ne se angazira da si go zeme imotot nazad, ne sum siguren kako ke se odvivaat rabotite.
Treba i da se kontaktiraat i Evropjanite i drugite stranski faktori kaj koi nasata vlada se nadeva da ima dobar rejting.
Treba nie da ja zememe topkata vo nasi race. Vladata se' prefrli na opstina Centar i sega taa opstina igra na kartata deka ima malku muslimani vo opstinata i gragjanite ne glasaat za dzamija. Ova se igri i ne ne interesira zatoa sto se raboti za imotno pravo. Toa mnogu dobro go znaat i zatoa lazea deka tamu porano imalo crkva.Da imalo stara dzamija vo dvorot na gradonacalnikot i tamu ke imavme pravo da barame da gradime. Toa e se po miren i civiliziran pat, za da ne se sluci da stane opstina Merkez.

gv lautka
19-01-10, 00:04
ИВЗ побара поддршка од МПЦ за Бурмали џамијата

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] ([Само регистрираните членови може да гледаат линкови]></b>:tsz('article_body','16px'))
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

До општина Центар денеска и официјално беше испратено протесно писмо на Скопското муфтиство, со кое се бара со иста постапка како за црквата, да се додели градежна маркичка и за изградба на џамија на централниот скопски плоштад. Од општината не го коментираат писмото, но рекоа дека во текот на неделава ќе се одржи средба меѓу Тодоровиќ и претседателот на Муфтиниството , Ибрахим Шабани. Скопското Муфтиниство вели дека не е против црквата, но го бара тоа што му припаѓа.

“ Ако вака продолжи општина Центар, нејзините советници и градоначалникот, тогаш мислам дека може да се изгуби трпението. Во иднина ние ќе бидеме будни и внимателни за оваа работа“

Шабани предупредува на можно ескалирање на револтот на муслиманското население, кое може да излезе на плоштад, на местото на џамијата и да ги врши верските обреди. Скопскиот муфтија побара и помош од албанскиот политички фактор како и од сите граѓански организации за сензибилизирање на прашањето. Тој бара со свој став да излезе и Македонската Православна Црква.

“ Барам и помош од сите субјекти или релевантни фактори во Македонија да не поддржат за оваа иницијатива... бараме објект кој постоел и не сакаме раскол и верски конфликт“

Од МПЦ не сакаа да се изјаснат околу проблемот со изградбата на Бурмали Џамијата на центарот на Скопје. Според МПЦ ова прашање е во надлежност на државните органи и Црквата не сака да се меша


,,Машаллах почна да се буди ИВЗ елхамдулилахх

DAIJA
19-01-10, 02:01
:selam: I jas ja pozdravuvam izjavata na Skopskoto muftistvo. Se nadevam deka ke bidat dosledni i ke odat do kraj so isteruvanjeto na pravdata.
Mi se cini deka imase dovolno vreme za ubeduvanje i deka da se prodolzi vo ovaa nasoka najverojatno nema da vrodi so plod. Bi trebalo da se bara toj imot da se vrati na IZ. Sudski proces trae dolgo vreme, ne sum pravnik no siguren sumdeka dodeka ima sudski sporovi i nereseni imotnopravni odnosi, ne moze da se gradi nesto drugo. Dodeka nie cekame da ni se odgovori pozitivno, eden den ke pocnat da gradat nesto i drugo i ke bide ako ne kasno, togas mnogu potesko da se rasprava. Dokolku IZ ne se angazira da si go zeme imotot nazad, ne sum siguren kako ke se odvivaat rabotite.
Treba i da se kontaktiraat i Evropjanite i drugite stranski faktori kaj koi nasata vlada se nadeva da ima dobar rejting.
Treba nie da ja zememe topkata vo nasi race. Vladata se' prefrli na opstina Centar i sega taa opstina igra na kartata deka ima malku muslimani vo opstinata i gragjanite ne glasaat za dzamija. Ova se igri i ne ne interesira zatoa sto se raboti za imotno pravo. Toa mnogu dobro go znaat i zatoa lazea deka tamu porano imalo crkva.Da imalo stara dzamija vo dvorot na gradonacalnikot i tamu ke imavme pravo da barame da gradime. Toa e se po miren i civiliziran pat, za da ne se sluci da stane opstina Merkez.

Грижата ти е на место.

Сепак, ИВЗ си има некојси правен тим и си бара свои работи, иако секогаш тоа оди споро.

ИВЗ си игра таму каде што ќе и ја шутнат топката, додека Координативниот одбор за обнова на Бурмали џамија бара директно од Владата доделување на земјиштето од ИВЗ! Тоа е вистинскиот потег и она што им пречи на противниците на џамијата. КО никогаш не дозволи некој да ги влечка по општини со свињоглави градоначалници. Тоа е она што може да се види до сега.

А дека некој ќе почне да гради кај Бурмали освен џамија, тешко! Народот ќе се крене на нозе. Народот за тоа има поддршка од странските политички фактори. За таа цел КО имало контакти сопретставници на ЕУ, САД, ОБСЕ и др. странски преставници, кои им дадоа поддршка!:намигнување:

zavitkan
19-01-10, 20:53
Само НД и ПДП со јасна поддршка на скопското муфтиство

Освен Нова Демократија и ПДП, ниту една од останатите партии од албанскиот блок не одговорија на апелот од скопското Муфтиство за поддршка на иницијативата за повторна изградба на џамијата Бурмали во центарот на Скопје. Од партијата на Селмани оценуваат дека новиот детален урбанистички план на град Скопје е следната провокација за муслиманската заедница во земјава.

„Ние апсолутно поддржуваме, во најмала рака од морален аспект, секаква иницијатива која ќе доведе до изградба на Бурмали џамијата. Мислам дека ако се гради црква на скопскиот плоштад, би било многу реално и праведно да се изгради и Бурмали џамијата“ изјави Аријанит Хоџа – портпарол на НД.

Од ДУИ не сакаа да коментираат дали го поддржуваат барањето на ИВЗ за изградба на Бурмали џамијата. Пред пет месеци портпаролот на владата, Шефик Дураку, изјави дека владината одлука е јасна и оти истите услови ќе важат и за црквата и за џамијата.

„Во моментот кога од општина Центар ќе донесат одлука за промени во урбанистичкиот план во кои ќе биде предвидена изградба на џамија, владата ќе даде земјиште за изградба на црква и џамија.“

Од ДПА на Мендух Тачи велат оти внимателно ја следат ситуацијата, но не се изјаснија дали го поддржуваат апелот на скопското муфтиство.
„Изградбата на црквата во центарот на Скопје и игнорирањето на изградбата на Бурмали џамијата е институционална закана на македонската хегемонија кон Албанците воопшто и кон муслиманското општество“, се вели во соопштението на ПДП.

Инаку, и Советот за изградба на Бурмали џамијата ја поддржува иницијативата на скопското муфтиство за како што се вели, „спротивставување со сите расположливи сили, мерки и средства на анти-исламските цели на составувачите на деталниот урбанистички план на Скопје“.

„Ние како невладина организација и натаму ќе стоиме зад ИВЗ, која има легитимитет да го изврши нејзиниот дел од работата и ние силно ги поддржуваме и ќе продолжиме да пружаме поддршка за Бурмали џамијата “-Рамадан Рамадани – Советот за изградба на Бурмали џамијата

Од Скопското муфтиство побараа да се произнесат и од Македонската православна црква, но од таму не сакаа да дадат изјава со образложение оти со ова прашање треба да се занимаваат државните органи.

Aba Kasim
19-01-10, 22:14
:selam: El hamdulila,se pridvizuvaat rabotite. InshaAllah i drugite politicki partii da se angaziraat, sto e normalno da se ocekuva zatoa sto nivnoto glasacko telo e zainteresirano.Ne me zacuduva sto site partii ne pobrzaa vednas. Znaci treba uste poveke da se zainteresira glasackoto telo. Treba postojano da se podsetuvaat lugeto na ovaa tema.
Sekoj koj prasuvase dali muslimanite treba da pomognat vo izgradbata na izgoreniot manastir neka ja pogledat izjavat na crkvata. Kakva e taa podelba na drzavni i opstestveni problemi ? Zarem drzavata ne treba da gi resava opstestvenite problemi i vo toa treba sekoj da pomogne so idei i angaziranje ? I zarem taa drzava ne e nivna, preku direktnite vrski so vladeackata partija ? Cii oci gi mackaat ? Fala im sto otvoreno pokazaa kakvi se. Samo ne znam so kogo planiraat da ziveat koga nivnite "braka" (drugite Pravoslavni crkvi ) ic ne gi esapat.

tuj be
19-01-10, 22:32
Нашиот народ вели: "Од еж(е), перница не бидува!" Тешко на таа држава која што има вакви градоначалници.

Ја поздравувам реакцијата на Скопското Муфтиство.
selam alejkum efendijo.epa sega nekogash i od shajki biduva krevet .(VO INDIJA NA PRIMER) ama za drzavava nishto nishto ne si pogreshil:selam:

Padisah
20-01-10, 00:26
„Треба да го имате во предвид фактот дека вашите неумерени и неразумни однесувања ќе доведат, доколку се изгради верски објект од друга вероисповест, возобновувањето на Бурмали Џамија да биде легитимно и легално и без вашите одобренија.

Поаѓајќи од фактот дека живееме во едно мултиконфесионално општество, а посебно во еден мултиконфесионален град како што е градот Скопје, обврзани сте подобро да размислите за вашите идни чекори во всрка со оваа работа, затоа што многу брзо можете да создадете меѓуверски конфликт (vojna)во центарот на самиот град Скопје”,се вели во реакцијата на скопското муфтиство потпишана од муфтијата Ибрахим ШАбани.

:selam:

Redno e veke da dadat odgovor, bidejki dolgo vreme se krijat i nedavat niakakov odgovor i gi prefrluvaat nadleznostite eden na drug so cel da se dobie vo vreme ili da se podzaboravi dokollku prodolzaat da odolgovlecuvat raboti ke odat vo drug pravec, za zal , toa ke bide ednistveniot izlez!!!!
A se pravat crkvi, krstovi i sto uste ne, se nekoi pagastini,pa duri i se odrzuvaat i toa od drzvavni pari , a svedoci sme na toa kako vo poveke mesta vo makedonija dzamiiite gi zatvaaraat i so nekoi smesni izgovori vrsat iskopini i koj znae sto ne pravat , a celta se znae da se zatvori dzmijata ....ili pak na saat kulite stavaat krstovi , pa vie da ne ste gi pravele be kauri, tie saat kuli se praveni od Turcite koe tie toa pravo da menuvas istoriski spomenici , a za rusenite dzamii da ne zboruvame i uste mnogu raboti, samo eden e spasot doaga vremto za....Vreme e za جهاد

الله أكبر

DAIJA
20-01-10, 15:11
epa sega nekogash i od shajki biduva krevet .(VO INDIJA NA PRIMER)

И во Шутка!:намигнување:
Познавам еден „факир“ кој и тоа го прави:дада:
Но да не бегаме од темата.

Аба Касим брате, знај дека и претходно партиите се огласија, а министрите на владејачката ДУИ ветија, па сега, ги држиме за збор:намигнување:
А од збор до дела има многу.:sad:

Aba Kasim
20-01-10, 23:49
:selam:

Redno e veke da dadat odgovor, bidejki dolgo vreme se krijat i nedavat niakakov odgovor i gi prefrluvaat nadleznostite eden na drug so cel da se dobie vo vreme ili da se podzaboravi dokollku prodolzaat da odolgovlecuvat raboti ke odat vo drug pravec, za zal , toa ke bide ednistveniot izlez!!!!
A se pravat crkvi, krstovi i sto uste ne, se nekoi pagastini,pa duri i se odrzuvaat i toa od drzvavni pari , a svedoci sme na toa kako vo poveke mesta vo makedonija dzamiiite gi zatvaaraat i so nekoi smesni izgovori vrsat iskopini i koj znae sto ne pravat , a celta se znae da se zatvori dzmijata ....ili pak na saat kulite stavaat krstovi , pa vie da ne ste gi pravele be kauri, tie saat kuli se praveni od Turcite koe tie toa pravo da menuvas istoriski spomenici , a za rusenite dzamii da ne zboruvame i uste mnogu raboti, samo eden e spasot doaga vremto za....Vreme e za جهاد

الله أكبر:selam: Sabur insaAllah brate ! Znam kako se cuvstvuvas na site ni e tesko. No,se uste site sansi ne se zagubeni.Rano e. Golemi promeni se slucuvaat. Da se setime samo kako im bese tesko na brakata vo Turcija, i kako se uste imaat problemi, megutoa so mnogu rabota i dobar nijet Allah pomaga.

DAIJA
21-01-10, 00:22
:selam: Sabur insaAllah brate ! Znam kako se cuvstvuvas na site ni e tesko. No,se uste site sansi ne se zagubeni.Rano e. Golemi promeni se slucuvaat. Da se setime samo kako im bese tesko na brakata vo Turcija, i kako se uste imaat problemi, megutoa so mnogu rabota i dobar nijet Allah pomaga.

Токму така, сабур и дела!

Талха
21-01-10, 13:57
сакам да го прашам даија бидејќи ми изгледа како по знаен за нашата праведна религија Ислам. Мислам дека местото каде се наоѓала Бурмали џамијата и е одземено со сила од страна на државата и сега се одлучува таму да се изградат споменици, нешто што нас муслиманите најмногу ни смета, па било за кој споменик и да се работи, дали би било во ред да се преземат порадикални мерки, односно да се срушат сите тие споменици и лавови откако ќе се постават, така да владата ќе загуби десетици милиони евра и не верувам дека повторно ќе се осуди да постави кипови таму. Тие споменици дури и голем дел од македонците не ги сакаат. Јас мислам дека може да се срушат барем оние кои би биле поставени на местото на бурмали џамијата. Што се однесува до политчките партии во Македонија, чии членови се муслимани се покажува дека единствено што ги интересира е власта - ништо друго. Искрено многу респект имав кон Али Ахмети но откако влезе во власта целосно се разочарав од него а исти се и Селмани и Тачи, овие двајцата последните крекаат само кога се опозоција, во власта се глувонеми - му препорачувам да го проучат животот на Пејгамберот Мухаммед с.а.в.с. и на четворицата правоверни калифи - Абу Бекир, Омер, Осман и Али р.а. за да знаат како да владеат бидејќи еден ден навистина ќе излезат пред Аллах и ќе одговараат за нивните дела. АЛЛАХ Е ГОЛЕМ

Burak
21-01-10, 15:07
Koga veke zborime za rusenje kipovi redno e da se pocne po red, i toa od Dzerdz Kastriot,pa javno da se zapali vizantiskata cavka i albancite da se odreknat od majka tereza koja ja narekuvaat svetica.Pratenikot a.s. Prvo povikuval vo veruvanjeto vo Allah,i duri se klanjal kaj kaba koga imalo 300bozestva.Kipovite treba da se srusat prvin vo srcata,a potoa koga ke se sozdadat uslovi za vistinskiot din,samite makedonci so nivni race ke gi srusat.navistina lagata isceznuva i vistinata ke pobedi.odete po stapkite na Pratenikot a.s. I nema da zgreshite.razmislete kakvi metodi bi prezele Pratenikot a.s. I ashabite.dali bi se zakanuvale vednash ili ima nesto pobitno od nasilstvo i nered!Allah ne povikuva da bideme negovo svetlo na zemjata.pa zar se isti tie na koi shto im e daden patokaz i upastvo i tie koi shto talkaat!?

gv lautka
21-01-10, 18:08
:selam:
„Или и црква и џамија, или ништо“

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] 16:59 [Само регистрираните членови може да гледаат линкови]Сулејман Реџепи, поглавар на ИВЗ
Или ќе има црква и џамија, или нема да има никаков верски објект на плоштадот. Тоа е пораката што со протестно писмо скопското муфтивство на ИВЗ му ја однесе на скопскиот градоначалник.
Убедени се, третата сегашна опција - само црква, а не и џамија на плоштадот, не е реална ниту остварлива.
„Тенденцијата иако е да - не, реалноста ќе биде да - да“, рече Скендер Бузаку, портпарол на муфтивството на ИВЗ Скопје.
Претставниците на ИВЗ решавањето на проблемот го гледаат во партиите на власт. Тие тврдат дека премиерот лично му ветил на поглаварот на ИВЗ дека џамија ќе има на плоштадот.
Сега и од него бараат да издејствува политичка одлука и преку Центар да се смени планот како што беше и за црквата.
„Лично јас го прашав премиерот - дали Вие сте расположени и имате политичка волја навистина објектот да го разобновиме и тој буквално рече дека не е против изградбата на џамијата и дека е за разобновување на џамијата“, изјави на 31.07.2009 Сулејман Реџепи, поглавар на ИВЗ.
Тодоровиќ крева раменици. Одлуките не ги носи тој, туку советниците, кои еднаш веќе ја одбија иницијативата да расправата за вметнување и на џамија на плоштадот.
Додека не им се даде земјиштето кај Камениот мост, од ИВЗ најавуваат верски обреди на плоштадот и предупредуваат - ако почне изградба на црква, истовремено ќе почнат и со изградба и на Бурмали џамијата.

gv lautka
21-01-10, 18:13
:selam:ЗА БУРМАЛИ-ЏАМИЈА
Муслиманите ќе се клањаат на плоштад
Скопското муфтиство при Исламската верска заедница (ИВЗ) ќе организира верски обреди на скопскиот плоштад, на местото каде што порано се наоѓала Бурмали-џамија за да ги принуди Владата и Општина Центар да им го продадат земјиштето и да дозволат изградба на џамија, како што, наводно, им било ветено уште пред половина година. Оваа најава скопското муфтиство писмено му ја доставило на градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, истакнувајќи дека доколку во најкраток рок џамијата не се вметне во деталниот урбанистички план, може да дојде до меѓуверски конфликт. Муфтиството го повикува првиот човек на општина Центар уште еднаш да го разгледа деталниот урбанистички план и паралелно со црквата да се изгради и џамија.
- Треба да го имате предвид фактот дека вашите неумерени и неразумни однесувања ќе доведат, доколку се изгради верски објект од друга вероисповед, обновувањето на Бурмали-џамија да биде легитимно и легално и без вашите одобренија. Тргнувајќи од фактот дека живееме во едно мултиконфесионално општество, а посебно во еден мултиконфесионален град, каков што е градот Скопје, обврзани сте подобро да размислите за вашите идни чекори во врска со оваа работа, затоа што многу брзо можете да создадете меѓуверски конфликт во центарот на самиот град Скопје - му пишува скопскиот муфтија Ибрахим Шабани на градоначалникот Тодоровиќ.
Тензиите за иницијативата за обнова на Бурмали-џамија се зголемија откако градоначалникот Тодоровиќ, по неколку најави дека ќе го разгледа барањето, пред неколку дена во дебатна емисија на телевизијата „А1“ соопшти дека во центарот на Скопје има место за изградба на црква, но не и за џамија.
Портпаролот на Општина Центар, Јовица Ацковски, потврдува дека е примено писмото од скопскиот муфтија и за денес најавува средба меѓу градоначалникот Тодоровиќ и скопскиот муфтија Шабани за да се разјаснат работите во врска со Бурмали-џамија.

gv lautka
21-01-10, 18:37
ИВЗ: Ако има црква на плоштадот, мора и Бурмали џамија

21.01.2010 -
Ако има црква, на плоштадот Македонија, тогаш ќе има и џамија. Од скопското муфтиство по средбата со градоначалникот на општина Центар децидни, или ќе се градат и двата објекта или ниеден.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]
Велат, премиерот Груевски им ветил дека Бурмали џамијата сепак ќе биде изградена во строгиот центар на градот.

Исламската верска заедница се надева дека новата иницијатива конечно ќе се најде пред советниците, откако според нив, веќе онаа што од порано ја испратиле, општината ја изгубила.

Градоначалникот Тодоровиќ по средбата најави дека ќе се ангажира, оваа иницијатива да биде ставена на дневен ред уште на следната седница по што ќе се реши дали ќе има измени во урбанистичкиот план, каде според неговите последни изјави, за Бурмали Џамијата место нема. Новата иницијатива на исламската верска заедница следи по минатонеделните изјави на градочалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, дека согласно урбанистичкиот план, плоштадот Македонија ќе го краси само црквата Св. Константин и Елена, а џамија, нема да има.

DAIJA
21-01-10, 19:09
сакам да го прашам даија бидејќи ми изгледа како по знаен за нашата праведна религија Ислам. Мислам дека местото каде се наоѓала Бурмали џамијата и е одземено со сила од страна на државата и сега се одлучува таму да се изградат споменици, нешто што нас муслиманите најмногу ни смета, па било за кој споменик и да се работи, дали би било во ред да се преземат порадикални мерки, односно да се срушат сите тие споменици и лавови откако ќе се постават, така да владата ќе загуби десетици милиони евра и не верувам дека повторно ќе се осуди да постави кипови таму. Тие споменици дури и голем дел од македонците не ги сакаат. Јас мислам дека може да се срушат барем оние кои би биле поставени на местото на бурмали џамијата. Што се однесува до политчките партии во Македонија, чии членови се муслимани се покажува дека единствено што ги интересира е власта - ништо друго. Искрено многу респект имав кон Али Ахмети но откако влезе во власта целосно се разочарав од него а исти се и Селмани и Тачи, овие двајцата последните крекаат само кога се опозоција, во власта се глувонеми - му препорачувам да го проучат животот на Пејгамберот Мухаммед с.а.в.с. и на четворицата правоверни калифи - Абу Бекир, Омер, Осман и Али р.а. за да знаат како да владеат бидејќи еден ден навистина ќе излезат пред Аллах и ќе одговараат за нивните дела. АЛЛАХ Е ГОЛЕМ

Ти благодарам на прашањето „праведен“.
На ова прашање нема да ти одговорам од исламска гледна точка, туку од искуство.
Земјиштето на Бурмали џамија е големо. Тој вакуф бил колку половина од овој плоштад. Српската окупациска власт ја национализирала и ја срушила џамијата. Но, сега, оваа транзициона демократска власт не ја признава таа национализација, туку само национализацијата од комунистичката власт.
Наша цел е да се врати тој историско-културен и верски споменик и објект на Скопје, но не и на целиот имот. ИВЗ има проблем со официјалниот невратен а признат вакуф, а камо ли со тоа што не го признава државата. Затоа, кога еднаш беше прашано Координативното тело за можен компромис, беше одговорено дека комприсот веќе е направен: Од целиот имот вратете ја џамијата!
Е сега, што се однесува до киповите, кој сме ние да се буниме против нив, кога сеуште имаме такви на нашата страна на градот, во самата чаршија? Се додека се бара џамијата, никој не смее таму ништо гради, а кога со Аллахова волја ИВЗ ќе ја добие земјата, секој кип или статуа ќе биде срушена или дислоцирана!
Што се однесува до партиите и играта на поглаварот на ИВЗ, би ти препорачал да гледаш Ал Сат вечер во 20 и 30 или пак вести на Алфа ТВ. Можеби и Али Ахмети не е над мула Суљо, а секако не е над Грујо:намигнување:

Се надевам дека нешто од нешто ти е појасно, па повели слободно допрашај!

DAIJA
21-01-10, 19:10
ИВЗ се испазари за земјиште на Кале наместо Бурмали Џамија - тврди ДУИ

ДУИ ја обвини ИВЗ дека води лицемерна игра пред верниците муслимани со притисоците да се гради Бурмали џамија на скопскиот плоштад. Вицепремиерот Адеми во интервју за Алсат тврди дека поглаварот Реџепи се испазарил со власта да добие земјиште на скопско Кале за да изгради резиденција,а не Бурмали џамија.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Вицепремиерот Адеми изјави дека - Главната вина за прашањето за црквата лежи кај ИВЗ, бидејќи на некомпетентен начин се договорила земјиште да се даде на православните верници, додека пак нам дајте ни друго земјиште, и ние би се согласиле со тоа, за да изградиме резиденција, но не во центарот туку некаде околу скопското кале.

Во разговорот Адеми признава дека црквата е владин проект, и дека со притисок ДУИ издејствувала ВМРО ДПМНЕ да не гради православен храм на плоштадот со буџетски пари. И додека политичарите признаваат дека го рушат секуларниот карактер на земјава имамите од скопското муфтиство тврдат дека Адеми шпекулира дека имало пазат меѓу поглаварот Реџепи и премиерот Груевски - туку упорно бараат да се смени деталниот план и да се возобнови Бурмали џамијата.

Градоначалникот Тодоровиќ вели дека пак ќе се обидел иницијативата на имамите да ја предложи на советниците да ја расправаат.

Владниот проект за изградба на црква на плоштадот им се заканува на меѓуетнички и меѓуверски односи – МПЦ го доби земјиштето и градежна дозвола и може да почне со темели секој момент – ИВЗ безуспешно притиска – со изјави дека ако биде црква ќе биде и џамија.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Талха
22-01-10, 10:46
Koga veke zborime za rusenje kipovi redno e da se pocne po red, i toa od Dzerdz Kastriot,pa javno da se zapali vizantiskata cavka i albancite da se odreknat od majka tereza koja ja narekuvaat svetica.Pratenikot a.s. Prvo povikuval vo veruvanjeto vo Allah,i duri se klanjal kaj kaba koga imalo 300bozestva.Kipovite treba da se srusat prvin vo srcata,a potoa koga ke se sozdadat uslovi za vistinskiot din,samite makedonci so nivni race ke gi srusat.navistina lagata isceznuva i vistinata ke pobedi.odete po stapkite na Pratenikot a.s. I nema da zgreshite.razmislete kakvi metodi bi prezele Pratenikot a.s. I ashabite.dali bi se zakanuvale vednash ili ima nesto pobitno od nasilstvo i nered!Allah ne povikuva da bideme negovo svetlo na zemjata.pa zar se isti tie na koi shto im e daden patokaz i upastvo i tie koi shto talkaat!?

Јас сум по националност Албанец, но воопшто не ме интересира Скендербег, човекот кој што го отфрли исламот и се бореше против муслиманите, исто така и мајка тереза, мене ме интересираат албанските херои муслимани а не христијани, како на пример: Иса Болетини, Хасан Бег Приштина, Бајрам Цури, Идрис Сефери, Азем Бејта-Галица и Шоте Галица, Адем и Хамза Јашари, Рамуш Харадинај, Хашим Тачи, Екрем Реџа, Захир Пајазити и многу други... за тереза и скендер бег не сакам ни да слушнам и се срамам од тоа што се ставаат нивни статуи секаде низ албанските простори. Им честитам на граѓаните на Скадар кои се побунија и мислам дека го спречија ставањето на богохулничкиот кип на таканаречената мајка тереза.