PDA

View Full Version : Mudre izreke

Muslimanka
06-02-09, 23:52
Mudre izreke

1. Poznati halifa iz dinastije Emevija Omer ibn Abdulaziz govorio je jednom prilikom o smrti i, između ostalog, rekao: ”Zaista se stanovnici kabura u svojim grobovima kaju zbog onoga što su propustili od dobrih dijela dok su bili živi, i zaista stanovnici dunjaluka čekaju smrt i nemilice upropaštavaju ono zbog čega se umrli kaju. Niti se mrtvi mogu vratiti na dunjaluk da nadoknade ono što su propustili, niti živi uzimaju pouku od onih koji su kabure nastanili iako ih ista sudbina čeka.”...

2. Halifa Abdulaziz ibn Mervan na samrti je naredio da mu se donesu ćefine u koje će biti zamotan nakon smrti. Kada su mu donijeli ćefine i stavili ih pored njega, rekao je: ”SubhanAllah, jeli ovo moguće da od dunjaluka i silnog bogastva koje sam posjedovao neću ponijeti ništa osim ova tri čaršava u koja će zamotati moje tijelo?!”
A onda je bolno uzdahnuo i dodao: ” Dunjaluče , usitinu si ti bijedan i ništavan! Tvoje mnoštvo se na kraju pretvori u pravu melenkost, a tvoja dužina postane simbol kratkoće i nestanka. Zaista su ljudi obmanuti tobom.”

3. Ko misli da mu je neko veći prijatelj od Allaha mala mu je spoznaja Allaha. Ko misli da mu je neko veći neprijatelj od njega samog, sasvim malo zna sebe.

4. Prošlo je ono vrijeme sa kojim smo se mogli igrati; sada je vrijeme koje se sa
nama igra.

5. Bio jednom jedan stari čovjek koji je svakog jutra šetao morskom plažom. Jednog dana je ugledao dječaka koji je pažljivo podigao nešto i bacio u more. Zovnuo ga je i rekao : "Dobro jutro dječače, šta radiš tu?" Dječak se uspravio i odgovorio : "Bacam zvijezde nazad u more. Oseka je, a i sunce prži. Ako to ne uradim umrijeće." "Ali mladiću, da li je tebi jasno da se plaža kilometrima i kilometrima proteže. I posvuda leže morske zvijezde. Nemoguće je da ih sve spasiš i to što radiš nema nikakvog smisla." Dječak je učtivo saslušao čovjeka, sagnuo se, podigao jednu zvijezdu i bacio je u more smiješeći se :
"Ali za ovu zvijezdu ima smisla."

6. Hasan el Basri:
"Jasan znak da je čovjek daleko od Allahove milosti i da ga je Allah napustio jeste njegovo bavljenje i zanimanje onim što ga se ne tiče"

Al-Bosni
07-02-09, 00:05
Ibn Teyymiyah r.a. je rekao:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

''Nije pametan onaj koji razlikuje dobro od zla, nego je pametan onaj koji razaznaje veće dobro od dva dobra i veće zlo od dva zla.''

Al-Bosni
07-02-09, 00:16
Obrativši se dunjaluku, hazreti Alija je rekao:

“Dunjaluče, spoznao sam tvoje želje; varaj nekog drugog, nemoj mene”.

Al-Bosni
07-02-09, 17:33
Ibn Qayyim r.a. je rekao:

O ti koji nepravedno postupaš,
nepravda se vraća onome ko je čini.

Do kada ćeš i dokle
žaliti se na nesreće, a zaboravljati blagodati?

Al-Bosni
07-02-09, 17:35
Hafiz Ibn Hadžer el-Askelani, rhm.,navodi komentar od Ibn Ebi Džemreta, rhm., pa kaže:

"Čovjeku je obaveza da traži i da žudi za dobrom pa makar bio i sami optimizam u pitanju, i čovjek mora sebi pripisivati dobro pa makar i malo, i čovjek mora od sebe odagnavati zlo onoliko koliko može, i čovjek mora kidati veze između sebe i zla pa čak i u izražavanju i riječima! Slaba osoba, ako bude upitana o svojem halu i stanju, neće reći: ’Nisam jedan od dobrih’, već suprotno, čovjek neće sebe izuzimati iz grupe onih koji su dobrih svrstavajući se u loše!" (Fethul-Bari, 10/564.)

Al-Bosni
09-02-09, 00:32
Hasan el Basri rhm. je rekao:

Nije pravedan onaj koji trazi da ga postujes, a on ti uskracuje svoju pomoc.

Al-Bosni
09-02-09, 00:34
Hasan el Basri rhm. je rekao:

Da je htio Allah dzellesanuhu, sve bi vas ucinio ili bogatim ili siromasnim. Medjutim, On vas je iskusati htio, pa je jedne bogatim ucinio, a druge u siromastvu ostavio, ali je svima put dobra pokazao kada je rekao: … I vise vole njima nego sebi, mada im je i samima potrebno. A oni koji se cuvaju lakomosti, oni ce sigurno biti spaseni. (Kur’an, 59:9)

Al-Bosni
09-02-09, 00:37
Selefu-Salih su rekli:

"Spoznali smo zlo da bi ga se znali sacuvati."

Al-Bosni
09-02-09, 00:39
Hasan el Basri je rekao:

- Upitan je Hasan Basri: ''Šta je tajna tvoje neovisnosti od dunjaluka i njegovih izazovnih ukrasa?'' Odgovorio je: ''Tajna mog odricanja od ovog svijeta krije se u četvero: shvatio sam da moju nafaku neće uzeti drugi, pa mi se srce smirilo na tome; shvatio sam da moj posao neće uraditi niko drugi, pa sam mu se maksimalno posvetio; shvatio sam da me Allah uvijek vidi, pa sam se stidio da me vidi dok činim grijeh; shvatio sam da me smrt čeka, pa sam se pripremio za susret sa Allahom.''

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 15:59
Uvijek postoji neko ko je nesrecniji od tebe, zato ne ocajavaj."
"Ljudi su poput mjeseca, i oni imaju svoju tamnu stranu."
"Volimo proslost zato sto je otisla, a kada bi se vratila mrzili bismo je."
"Kada se porazeni nasmije, pobjednik izgubi slast pobjede."
"Sto covjek vise napreduje vise se oko njega gomilaju oblaci iskusenja."
"Osmjeh je poznata i lijepa rijec i bez slova."
" Dug jezik je dokaz kratke (skrte) ruke."
"Kukavica ce naci stotinu rjesenja za svoj problem, ali ga samo jedno rjesenje itinski zanima-bjezanje."

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:00
Žudnja za Dunjalukom, to je tama u srcu, a žudnja za Ahiretom, to je svjetlo u srcu.

Ko ostavi Dunjaluk zavoljet će ga Uzvišeni Allah, ko napusti grijehe zavoljet će ga meleki, a ko se odrekne pohlepe za onim što je u rukama muslimana zavoljet će ga muslimani.

Omiljeno mi je troje od Dunjaluka. Nahraniti gladnog, odjenuti neodjevenog i učiti Kur'an.

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:01
Pet je znakova bogobojazna čovjeka:

- da sjedi sa onim koji će mu ojačati i usavršiti dini-iman,
- da obuzdava strast i jezik,
- kada ga pogodi težak udarac od Dunjaluka, to vidi kao kaznu, a kada ga pogodi mala stvar u dinu, to iskoristi i pouku uzme,
- da ne napuni svoj stoma ni halal-lokmom bojeći se da se u to jelo nije možda umiješalo nešto od harama,
- da vidi i smatra sve druge ljude spašenim, a da sebe vidi kao da je već propao.

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:01
Prenosi se da je hazreti Osman r.a. proučio ajet Allaha Uzvišenog:

"...a pod njim je zakopano njihovo blago. Otac njihov je bio dobar čovjek..."(Prevod značenja Kur'ana 18:82)

A zatim je nastavio sa tumačenjem:

To blago sastojalo se od jedne zlatne ploče, koja je bila ispisana u sedam redaka, a u jednom od njih je pisalo:

- čudim se onom ko je upoznao smrt, a opet se smije,
- čudim se onom ko je upoznao prolaznost Dunjaluka, a opet žudi za njim,
- čudim se onom ko je upoznao da je svaka stvar data u određenoj količini, a on pada u brigu kada je nestane,
- čudim se onom ko je svjestan polaganja računa i odgovornosti pred Allahom, a opet gomila imetak,
- čudim se onom ko je upoznao vatru i koja ga je opržila, a on opet grijehe čini,
- čudim se onom ko je Allaha upoznao s ubjeđenjem, a opet spominje drugog mimo Njega,
- čudim se onom ko je upoznao Džennet s ubjeđenjem, a opet traži rahatluka na Dunjaluku,
- čudim se onom ko je upoznao šejtana kao neprijatelja, a opet mu se pokorava.

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:02
Kad ne znaš- pitaj, kad uradiš nešto što ne valja- pokaj se, kad se pokaješ- ne cini više ono zbog cega si se pokajao i kad nekom uciniš dobro- sakri!

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:03
Budi zahvalan Allahu na blagodati vjere, pameti, zdravlja, sluha, vida, nafake, porodice i drugog.

Zar ne znaš koliko ljudi nije dobrog zdravlja, nema pameti? Koliko je samo paralizovanih, invalida i teško iskušanih ljudi?

Sjećaj se kako tvoj Gospodar mnogo prašta, prima pokajanja, oprašta robovima i zbog dobrih djela briše grijehe

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:03
Obnovi svoj život, unosi inovacije u njega i ne upadaj ni u kakve rutine i kolotečine.

Neka ti odijelo stalno bude čisto, budi namirisan, uredan i koristi misvak.

Ne čitaj knjige koje su pesimistične, pune očaja i bežnadja.

Ahmed Ebul Kasimi
09-02-09, 16:04
Radi za ovaj svijet kao da ces vjecno zivjeti, a za onaj kao da ces svake minute umrijeti.

Al-Bosni
09-02-09, 23:39
Sejhulislam ibn Tejmijje je rekao:

Sloboda je sloboda srca, a ropstvo je ropstvo srca, kao sto je bogatstvo - bogatstvo duse. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaze: "Nije bogatstvo mnostvo imetka, nego je bogatstvo - bogatstvo duse."(Hadis biljezi El-Buhari (6446) i Muslim (1051) od Ebu Hurejre r.a.)

Allaha mi1, ovakav je slucaj sa onim ko se potcini na dozvoljen nacin. Ali, ako neko postane rob na nedozvoljen nacin, kao kad postane rob zeni ili djetetu, ovo biva neprestana patnja od koje nema vece patnje.

Strastveni ljubavnici likova ce biti ljudi s najzescom patnjom a najmanjom nagradom. Ovo zato jer su se zaljubili u sliku. Pa ako se njegovo srce veze za nju i potcini joj se, pogodit ce ga razne vrste zala i nedaca, koje ne moze nabrojati niko osim Gospodara robova.

Ako se takav sacuva da ne pocini blud, stalna srcana ovisnost o njoj (bez bluda) bit ce stetnija po njega u odnosu na onoga ko pocini grijeh pa se zbog njega pokaje a trag grijeha nestane sa njegovog srca. Oni su nalik pijanicama i nenormalim ljudima, kao sto je receno:

" Dvije su vrste pijanstva,

pijanstvo strasti i neprekidno pijanstvo.

A kada ce se osvjestiti onaj koji je opijen

sa oba pijanstva? "

(1ovdje se radi o zakletvi "Le umri" sto znaci, otprilike, "zivota mi". Ova zakletva ima posebno pojasnjenje u odnosu na ostale zakletve. Ovo se mnogo puta moze naci u njegovim pisanjima, kao i kod Ibn-Kajjima r.a.,.Cak se prenosi i od Aise r.a., sto prenosi El-Buhari u tefsiru sure Jusuf da je Aisa r.a., rekla:"Tako mi Allaha". Ibn-Madze biljezi ovaj hadis i kaze da se ovo ne odnosi na zakletvu. Ali Allah swt kaze: "Tako mi tvog zivota, oni u svom pijanstvu tumaraju". Ovo je Allahova zakletva, zakletva sa Poslanikovim s.a.v.s., zivotom, a Allah se zaklinje cime hoce od stvorenja.)

Al-Bosni
09-02-09, 23:40
Neko je rekao:

"Bio sam poslusan zeljama pa su me zarobile,
A da sam bio zadovoljan, ostao bi slobodan."

Al-Bosni
09-02-09, 23:42
Ibnul Qajjim je rekao:

»Jadan je onaj koji zagovara ljubav prema nekome, a stalno ga treba potsjećati na voljenog»!

Al-Bosni
09-02-09, 23:43
Ibnul Kajjim, rahmetullahi ´alejhi je rekao:

"Neizbježna je stvar da one koji su se zaputili Allahu ponekad pogodi malaksalost. Pa, onaj čija malaksalost bude popraćena pokušajem da se, koliko je u mogućnosti, pravilno postupi - ne udalji ga od farza niti ga navede da počini haram - nadati se da se isti vrati boljem stanju od onoga u kojem je bio."

Al-Bosni
09-02-09, 23:46
Šejhul-islam Ibnu-Tejmijje, rahmetullahi ´alejhi je rekao:

"A što se tiče sljedbenika Sunneta i Hadisa, nije poznato da se bilo koji od njihovih učenjak, niti ispravnih, razboritih običnih ljudi, povratio od svoga mišljenja i svoga ubjeđenja. Naprotiv, to su ljudi koji na tome imaju najviše strpljenja, pa iako bili iskušavani raznim kušnjama. Ovo je stanje Vjerovjesnika i njihovih sljedbenika od prethodnika." (Medžmu´ul-fetava, 4/50)

Al-Bosni
09-02-09, 23:47
Ibnul Kajjim rahmetullahi ´alejh je rekao:

"Smiraj srca na necemu i pouzdanost u isto ne biva osim sa ubijeđenjem. Naprotiv, jasnim oćitim ubijeđenjem. Zbog toga češ naći srca sljedbenika kur´anskih i hadiskih tekstova - tj. ehli sunnet vel džemat - da su smirena i zadovoljna vjerom u Allaha, Njegova imena, Njegova svojstva, Njegove radnje, Njegove meleke, Posljednji dan. Ne kolebaju se u tome, niti se raspravljaju u tome." (Es Savaik el mursele 2/741)

Al-Bosni
09-02-09, 23:48
Ibnul-Kajjim, Allah mu se smilovao, kaže o liberalistima:

Pobjegoše iz ropstva za koje su stvoreni,
Pa su iskušani ropstvom duši i šejtanu.

Al-Bosni
11-02-09, 00:17
Mudri Lukman je rekao:

Mudri Lukman je ovako govorio svome sinu:
Sincicu moj, nikad ne bacaj kamen u bunar iz koga si vodu pio!
Zaobilazi zlo, pa ce i ono tebe zaobici, jer zlo je za zlo stvoreno!
Sincicu moj, bolji je vrabac u tvome loncu, nego vo u tudjem!
Sincicu moj, laze ko kaze da se zlo gasi zlim. Ako istinu govori, neka nalozi dvije vatre, pa nek ceka da jedna ugasi drugu. Sincicu moj, zlo se gasi dobrim, baš kao što se vatra gasi vodom!

Al-Bosni
11-02-09, 00:18
Neko je rekao:

"Brak dolazi nenadno isto kao kada se čovjek nakapa mastilom po odjeći."

Al-Bosni
11-02-09, 00:19
Imam Ahmed r.a. je jednom rekao:

Imam Ibnul Dževzi rhm., bilježi da je Abdullah sin imama Ahmed rhm., rekao: "Rekoh svome ocu jednog dana: Oporuči mi nešto. Reče: Sinčiću moj, uvjek svojim srcem nijeti hajr, jer dok god budeš imao za namjeru činiti dobro - bićeš u dobru."

Al-Bosni
11-02-09, 00:20
Šejhul Islam El Albani je rekao:

„Dužnost nam je da budemo blagi prema suparnicima i da nam na umu stalno budu riječi Uzvišenog: „Pozivaj na put svoga Gospodara mudro, lijepim savjetom i raspravljaj se s njima najljepšim riječima.“ Prvi s kime treba upotrijebiti ovu mudrost je onaj ko nam je bio najveći suparnik u našim principima i postavkama vjerovanja, pa da se tako ne ujedno preopteretili pozivom u istinu, koju nam je Allah, Azze ve Dželle, podario, i teretom metoda pozivanja ka Allahu, Azze ve Dželle,.“

Al-Bosni
12-02-09, 17:58
Poslanik s.a.v.s. je rekao:

"Najbolji medju vama su oni koji su najbolji prema (svojim/svojoj) zenama (zeni)."

Al-Bosni
12-02-09, 17:59
Omer r.a. je rekao:

Omer r.a. rekao je o njemu (Ebu Bekru r.a.), između ostalog: "Teško je stići i prašinu za tobom, a kamo li tebe dostići!"

Al-Bosni
12-02-09, 18:00
Neko je rekao:

Zagledali se mladic i djevojka, tek upisali fakultet knjizevnosti.
Radosni sto su postali studenti svoje osjecaje i simpatije poceli su pokazivati pjesmama. U jednom trenutku djevojka pise mladicu:"Sta te sprecava da predjes na djelo?" Mladic odgovori:
"Sprecava me kur´anski ajet: Tog dana ce oni koji su jedni drugima bili prijatelji, postati neprijatelji, samo to nece biti oni koji su se Allaha bojali i grijeha klonili. (Ez Zuhruf, 67)
Zato ne zelim da moja ljubav prema tebi na Sudnjem danu postane nas neprijatelj."

Al-Bosni
12-02-09, 18:02
Hassan al Banna je rekao:

1.Pođi da klanjaš namaz kad čuješ poziv(ezan), ma kakve okolnosti bile!

2.Uči Kur`an, ili ga čitaj, istražuj ili slušaj kad ga drugi uči ili spominji Boga! Nemoj traćiti bezkorisno nijedan dio svoga vremena!

3.Trudi se da govoriš književni bosanski jezik jer to spada u znakove Islama!

4.Ne raspravljaj mnogo ni o čemu, ma šta bilo posrijedi jer prepirka ne donosi dobro!

5.Ne smij se mnogo jer srce, koje je doprlo do Boga, smireno je i staloženo!

6.Ne zbijaj šale jer zajednica koja se bori i žrtvuje zna samo za ozbiljnost!

7.Ne podiži glas svoj iznad mjere potrebne da te čije slušatelj jer je to glupo, nepristojno i uznemirava!

8.Kloni se ogovaranja pojedinaca i vrijeđanja zajednica(organizacija), i govori samo ono što je dobro!

9.Predstavi se onome koga sretneš od svojih prijatelja, makar to on tebe i ne tražio jer temelj našeg poziva,misije jeste druželjublje i međusobno upoznavanje!

10.Dužnosti je više negoli što imade vremena. Stoga, pomaži drugoga tako što češ mu savjetovati da se koristi svojim vremenom, a ako imadeš neku dužnost onda u njenom vršenju budi sažet i koncizan!

Al-Bosni
12-02-09, 18:03
Salahuddin Al-Ayyubi je rekao:

"Dok sam ja (Baha ed Din) stajao pored Salahudina, on se okrenu prema meni i rekao: "Mislim da ću kad mi Allah da pobjedu nad ostatkom Palestine, podijeliti svoju teritoriju, napisat oporuku, iskazat moje misli i onda se uputiti na more ka udaljenim zemljama i potjerat Franke tamo, tako da oslobodim zemlju od onih koji nevjeruju u Allaha, ili ću umrijet u pokušaju. "

Al-Bosni
12-02-09, 18:04
Neko je od ucenjaka jednom rekao:

"Nekada je sejtan prilazio ljudima a sad je covjek taj koji prilazi sejtanu."

Al-Bosni
12-02-09, 18:05
Muhammed salallahu alejhi ve seleme je rekao:

Kaze Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: 'Doci ce covjek na Sudnjem danu, a na njemu ce biti okacen njegov komsija, pa ce kazati: 'Gospodaru moj, Tvog mi dostojanstva, nisam ga prevario niti u porodici niti u imetku.' Pa ce kazati komsija: 'Istinu govori, ali me vidio u grijehu, pa me nije sprijecio.' (Muslim)

Al-Bosni
12-02-09, 18:06
Napoleon Bonaparta je rekao:

" Mojsije je objavio Bozansku egzistenciju svom narodu, Isus rimskom svijetu, a Muhammed cijelom svijetu.
Arabija je bila paganska zemlja kada je, 6 stoljeca poslije Isusa, Muhammed upoznao svijet sa jednim Bozanstvom koje je i Abrahamovo, i Ismailovo, i Mojsijevo i Isusovo. Arijanci i ostali sektasi uzbudili su svijet raspravama o trojstvu: o ocu, sinu i sv. duhu. Muhammed objavljuje da je samo jedan Bog, da on nema oca ni sina i da trojstvo namece misao idolatrije.
Nadam se da nije daleko vrijeme kada cu biti u mogucnosti da ujedinim sve pametne i obrazovane ljude svih zemalja i da uspostavim jedinstvenu upravu na temelju principa Kur ana koji su jedini ispravni i jedino oni mogu dovesti ljude sreci."

Al-Bosni
12-02-09, 18:07
Jedan mudrac je kazao:

-Tražio sam deset stvari na deset mjesta, ali ih nađoh na drugih deset:
- tražio sam visinu u oholosti, a nađoh je u srkomnosti;
- tražih robovanje Allahu u namazu, a nađoh ga u poštenju;
- tražih blagostanje u pohlepi, a nađoh ga u zuhdu;
- tražih svjetlost srca u glasnom učenju na dnevnom namazu, a nađoh je u šaputanju na noćnom namazu.
- tražio sam proživljenje darežljivošću i velikodušnošću, a našao sam je žedu i postom;
- tražio sam dozvolu za Sirat u žrtvi (kurbanu), a nađoh je u milostinji;
- tražih spas od Vatre u dozvoljenim stvarima, a nađoh ga u napuštanju strasti.
- tražio sam blagostanje u skupovima, a našao sam ga u izdvojenosti od naroda;
- tražih svjetlost srca u poukama i učenju Kur'ana, ali ga nađoh u razmišljanju i plaču

Al-Bosni
12-02-09, 18:09
Pravedne Halife (da je Allah zadovoljan sa njima) su rekle:

Ebu Bekr Es-Sidik (Allah mu se smilovao) :

- Prva od tih osobina je stalna iskrenost, a sa njom skromno srce.
- Druga je strpljivost potpuna a sa njom zahvalnost stalna.
- Treća je stalno siromaštvo a sa njom zuhd prisutan.
- Četvrta: neprekidno razmišljanje a sa njim prazan stomak.
- Peta: stalna tuga i s njom strah povezan.
- Šesta: stalan trud uz skrušeno tijelo.
- Sedma: neprekidna blagost sa prisutnim rodbinskim vezama.
- Osma: stalna ljubav uz stid.
- Deveta: stalan iman, a sa njim zdrav razum.>

Omer (Allah mu se smilovao):
- pamet bez poštenja,
- dobročinstvo bez znanja,
- uspjeh bez pribojavanja,
- vladar bez pravednosti,
- plemstvo bez vaspitanja,
- sreća bez sigurnosti,
- bogatstvo bez darežljivosti,
- siromaštvo bez zadovoljstva malim,
- visoko mjesto bez skromnosti,
- niti borba bez sreće.>

Osman (Allah mu se smilovao):>Deset stvari zanemarujem:

- učenjaka za kojeg se ne pita,
- nauku po kojoj se ne radi,
- ispravno mišljenje koje niko ne prihvata,
- oružje koje se ne koristi,
- mushaf iz kojeg se ne uči,
- blago iz kojeg se ne udjeljuje,
- konja koji se ne jaše,
- nauku o zuhdu kod onoga koji želi ovaj svijet, i
- dug život kod čovjeka koji se ne sprema za Put.>

Alija (Allah mu se smilovao) je kazao:

- - vaspitanost najbolja osobina,
- svijest o Bogu najbolja oprema.
- Robovanje je najbolji kapital,
- lijepo djelo najbolji vodič,
- a lijepo ponašanje najbolji drug.
- Blagost je najbolji pomoćnik,
- zadovoljstvo malim je najveće bogatstvo,
- sreća najbolja služavka,
- a smrt je najbolji odgajatelj.

Al-Bosni
12-02-09, 18:10
Ebu Hamid Muhammed El Gazali je kazao:

Ko ustrajava u laži, gubi ljepotu;
ko se stalno prepire, gubi ljudsko dostojanstvo;
ko je trajno potišten, bit će bolom iznakažen i istrošen;
a ko je razdražljiv, svoju dušu potčinjava patnji i bijedi.

Al-Bosni
12-02-09, 18:11
Poslanik s.a.w.s. je rekao:

"Sudnji dan se približava, a ljudi su svakim danom sve više vezani za dunjaluk i sve više dalji od Allaha."

Al-Bosni
12-02-09, 18:12
Ebu Bekr es Siddiq

"Ljudi... izabran sam da vas vodim, iako nisam najbolji od vas, pa ako budem postupao ispravno, vi me pomozite, a ako budem griješio, vi me spriječite u tome. Istina je emanet. Laž je obmana. Slabić među vama je kod mene jak sve dok mu ne dam njegovo pravo. Jaki među vama je kod mene slab kad trebam od njega uzeti ono što Allah zahtijeva. Narod neće ostaviti džihad na Allahovom putu, a da neće biti ponižen; niti će se razvrat proširiti među narodom, a da neće taj narod biti stavljen na kušnju. Pokoravajte se meni dok se ja budem pokoravao Allahu i Poslaniku, a ako se suprostavim Allahu i Poslaniku, nema mi pokornosti.
Ustanite na namaz, Allah vam se smilovao!"

Al-Bosni
12-02-09, 18:13
Qur´an El-Isra`, 79

"I probdij dio noći u molitvi, to je samo tvoja dužnost;
Gospodar tvoj će ti na onom svijetu hvale dostojno mjesto darovati."

Al-Bosni
12-02-09, 18:15
Poslanik s.a.w.s. je rekao:

"One su (zene), uistinu, druga polovica muskarcima."
Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, Ed-Daremi

Al-Bosni
12-02-09, 18:15
?

Al-Bosni
12-02-09, 18:17
Lukmanove mudrosti

«Djelo ovisi od ubjeđenja, ako je slabo ubjeđenje, slabo je i djelo».

Muslimanka
13-02-09, 23:47
Mudre izreke hazreti Alije
(U orginalu i njihov kratak prijevod i tumac)

-Lev kusifel-gitau mezdedtu jakinen
(Da bi se i zastor digao,spoznaje ne bih povecao)
U opstojnosti i jedinstvo Bozije
Tvrda ja vjera trunka sumnje nije:
Istina zastor kad bi pao,
Ja spoznaje ne bih povecao.

-Ennasu nijamun feiza matu-ntebehu.
(Svijet spava,a na smrti se budi.)
Svijet masta ko da sanak sniva,
Zivak stvara,a u tom se vara;
I bas kada najvise zabludi,
Smrt ga tada iza sna probudi.

Muslimanka
13-02-09, 23:55
-Men azube lisanuhu kesure ihvanuhu.
(Ko slatko rece,dosta prijatelja stece.)
Blage rijeci gledaj uvijek budi,
Tim ces mio postati kod ljudi;
Slatka rijec prijatelja stece,
Gorku,znadni,ni prijatelj nece.

-Ma haleke-mruun arefe kadrehu
(Nije stradao,ko je svoju vrijednost spoznao.)
Ko je svijsetan dostojanstva ljudskog,
U zivotu taj stradati nece;
Ko ga opet cijeniti ne zna,
Ponizen i prezren zivjet ce.

Muslimanka
14-02-09, 00:05
-Kimetu kulli-mriin ma juhsinuhu
(Vrijednost covjeka zna se,po vrlinama koje ga krase.)
Znanja steci i vrline uz to,
Jer se cijena ljudska po tom sudi;
Znaj da mjere s time karaktere
I ocjene daju umni ljudi.

-La serefe mea sui edebin.
(Uz los odgoj plemenstine nema.)
Porijeklo ne pomaze nista
Los odgoj ga ponizava nisti;
Ako zelis casno da prozivis,
Ljudstven trebas i odgojen biti.

Muslimanka
14-02-09, 15:26
-La kereme eazze minet-tuka.
(Nema uzvisenije casti od bogobojaznosti.)
Krijepost ljudska i s njom bogoljublje
Dostojanstvu su kruna od rubina;
Sve vrline sam su skutonose
Toj carici iskonskih vrlina.

-La serefe e'ala minel-islami.
(Viseg plemstva nema od Islama)
Plemstva ravna sa Islamom nema.
Njim se vjernik ponosi i kiti,
Propise mu sljedi i stiti,
Cast je za njeg zivot zrtvovati.

Muslimanka
14-02-09, 15:36
-La sefia endzeha minet-tevbeti.
(Najspasonosniji zagovornik je iskreno pokajanje)
Crijesniku je srcem pokajanje
Drug spasilac do Sudnjega Dana;
On mu mracne osvjetljuje pute,
On ga lijeci od dusevnih rana.

-Iadetul-i'tizari tezkirun lizzenbi.
(Ponavljati ispriku znaci obnavljati sjecanje na pogresku.)
Kad pogrijesis jednom se ispricaj,
Dosta jednom ispricati grijeh,
Ponavljanjem na grijeh podsjecas,
A to poso nije pametnijeh.

Muslimanka
14-02-09, 15:43
-Errahatu meal-je'si.
(Malo zelja-spokojan zivot.)
Mnoge zelje-puno glavobolje,
Zelje nove-poradzaju nove,
Ako hoces rahat da prozivis
Spani zelje,a suzi osnove.

-Elmer'u mahbuun tahte lisanihi.
(Pod jezikom covjek se krije.)
Pod jezikom sam covjek se krije,
On je vjeran odrzaj nutrine;
Njim se sluzi neukost i zloba,
Njim govore znanje i vrline.

Muslimanka
15-02-09, 22:14
-Rubbe sain fi-ma jedurruhu.
(Mnoge zure na svoju stetu.)
Mnoge zure a na stetu svoju,
Puste zelje razmuslit ne daju;
Srce veli-udovolji zelji,
Pamet kaze da se s tim ne slaze.

-La tanzur ila men kale vanzur ila ma kale
(Ne gledaj ko kaze,vec sta kaze.)
Gledat nemoj koje nesto reko,
Vec cijeni sta je reko neko;
I neuk ce nekad umnu reci.
Ucen cesto gluposti izreci.

Muslimanka
15-02-09, 23:42
-Rahimellahu-mreen arefe kadrehu ve-lem jeteadde tavrehu.
(Ko spozna vrijednost svoju smiluj mu se,Boze,ako ne pocini sto moze.)
Boze dragi ti se smiluj onom,
Ko spoznade vrijednost svoje casti,
Al bespravlja ne ucini nikom,
Nit iskali nad kom sile vlasti.

-Men talebe ma la ja'nihi fatehu ma ja'nihi.
(Ko trazi sto mu ne treba,propustice sto mu treba.)
U bezciljnost ko ustrosi vrijeme,
Tesko ikad da ce meti stici;
Nesto spremas od cega fajde nemas
Ne ni ono sto zelis postici.

Muslimanka
16-02-09, 00:05
-Eldzezu undel-belai temamul-mihneti.
(Plac u nesreci-puna nesreca.)
Cas nesrece strpljivo podnesi,
Nema mjesta kukanju i placu;
Zalost duga-potpuna je tuga,
A strpljivim Allah daje placu.

-El-adavetu suglul kalbi.
(Neprijatelstvo je bolest srca.)
Neprijatelj nikome ne budi,
Jer to svojstvo bolest srcu nosi;
Cojstvo veli-svakom dobro zeli,
Necovjek se osvetom ponosi.

Muslimanka
16-02-09, 00:15
-El-edebu suretul-akli.
(Odgoj je slika razuma.)
Odgoj daje razumu obliceje,
U njemu citas misli covjekove,
U njemu gledas srca osecaje,
On izlaze Svevisnjeg darove.

-La sihhate mean-nihemi.
(Nema zdravlja uz prejedanje.)
Pametan ce cijenu zdravlju znati,
S tog se nece nikad prejedati,
Prepun stomak mnogu bolset krije,
U zderanju nikad zdravlja nije.

Muslimanka
16-02-09, 00:34
-La ma'kile ahsene minel verei.
(Ljepseg utocista nema od poboznosti.)
Svevisnjem odanost,pokornost
Najlijepse je utociste svijetu
Preko njega on postuje Boga,
Njime stice zivot u Dzennetu.

-La libase edzmele minesselameti.
(Od zdravlja nema ljepseg odijela.)
Zdravo tjelo-najlijepse odelo,
Zdravlje cuvaj,odijela haraj,
Za zlato ces bolja nabaviti,
Zdravlja neces za svo blago svijeta.

Muslimanka
16-02-09, 15:25
-El mer'u aduvvu-ma dzehilehu.
(Covjek je neprijatelj onoga sto ne zna.)
Ucen smatra neznalicu robom,
Neuk slabom cijeni znanje robom,
Tako ljudi kako znaju rade-
Covjek mrzi ono sto ne znade.

-Abdus-sehveti ezellu min abdir-rikki.
(Rob strasti nizi je od roba.)
Ko robuje strasti taj je nize,
Nego rob koji se kupit moze,
Kupljeni se za novac otkupi,
A rob strasti takav u grob leze.

Muslimanka
16-02-09, 15:37
-Zannul-mekadiru dalletit-tedabiru.
(Pametnjakova misao je prorostvo.)
Dubinama misli pamernjaka
Ljudi su se divili i dive;
Pametnog je misao prorostvo
Rijeci su hazreti Aline.

-Iza haletil-mekadiru dalletit-tedabiru.
(Kad nastupe casovi sudbine,zablude moci predvidzenja.)
Kad casovi sudbine nastupe,
Tad zablude moci predvidzanja,
Sva iskustva tad na vaze vise,
A uza njih i sva razna znanja.

-El-ihsanu jakatul-lisane.
(Zlobne jezike usutka dobrocinstvo.)
Dobrocinstvo najbolje je sredstvo,
Da potkratis jezike zlobnika.
To ti kaze jos i mudra rijec:
-Dobrocinstvo zarobi covjeka.-

Gazali
16-02-09, 18:10
O neznanju i njegovim lošim posljedicama
Islamski učenjaci su rekli: ''Ne postoji nijedna Allahova naredba a da joj se šejtan ne suprotstavlja pomoću dvije stvari, i svejedno mu je koju od njih dvije će upotrijebiti u odvođenju ljudi u zabludu, a to su: pretjerivanje (ekstremizam) i nemarnost (u pogledu Allahovih naredbi). Ekstremizam ili pretjerivanje znači prelaženje određene granice, a može značiti i žestinu i pristrasnost. A glavni uzroci pretjerivanja u vjeri su: neznanje (džehl), slijeđenje strasti i častoljublje.''

Gazali
16-02-09, 18:12
Mudri Lukman je rekao: ''Naučio sam mudrost od neznalica, kad god sam kod njih primijetio neku lošu osobinu ja sam je ostavljao.''

Hazreti Alija, r.a., je rekao: ''Džahil je malen makar bio i star, a učen čovjek je velik makar bio i mlad. Dosta je čovjeku neznanja da ne zna ocijeniti vlastitu ličnost i vlastite mogućnosti.''

Mudri ljudi su kazali: ''Neznalica je sam svoj neprijatelj, pa kako će biti prijatelj drugom?!''

"Mudar čovjek raspravlja o mišljenju, a neznalica raspravlja o načelima i temeljnim istinama.''

''Pamet je najveće bogatstvo, lijep odgoj je najbolje nasljedstvo, a neznanje je najveće siromaštvo.''

Mudrac je opisao neznalicu ovim svojstvima: ''Odgovora prije nego što sasluša, brzo donosi presude i presuđuje u onim stvarima koje uopće ne poznaje, raspravlja o načelima o kojima se ne da raspravljati, mnogo priča bez ikakve fajde, dijeli imetak tamo gdje ne treba, ima lijepo mišljenje o onima koji su kratke pameti i slabog morala, ljuti se bez razloga, brzo izdaje tajnu, druge krivi za vlastite greške, pribjegava sramoćenju drugih ljudi kad god mu se za to ukaže prilika, njegovo pokajanje je samo duga nada, a nije istinsko kajanje zbog straha od iznenadne smrti i susreta sa Allahom, i voli da bude pohvaljen za ono što nije uradio i da uvijek bude u centru pažnje.'' (Web site Zemanul-vasl)

Dvoje se sjećaj, a dvoje zaboravi
Mudri Lukman je rekao svome sinu: ''O sinko moj, neka ti je uvijek na umu dvoje, a drugo dvoje ako ikako možeš zaboravi. Dvoje koje ti treba uvijek biti na umu su Allah, dž.š., i smrt, a dvoje koje trebaš zaboraviti su dobročinstvo koje si nekome učinio i nepravda koju je tebi neko učinio.''

Mudrost je izgubljena stvar vjernika, uzme je gdje god je nađe
''Ako nisi u stanju činiti dobro, nemoj onda činiti zlo. Ako nisi u stanju koristiti ljudima, nemoj im onda štetu nanositi. Ako nisi u stanju da postiš, nemoj onda jesti ljudsko meso.''

''U dva slučaja ne ostavljaj poniznost i skrušenost: prilikom praćenja dženaze i kad ljude zadesi katastrofa i nesreća. U dva slučaja je poželjna škrtost: u dijeljenju imetka u griješenju prema Allahu i trošenju imetka u stvarima koje ti ne trebaju. U dva sluèaja ne budi ohol: kada izvršavaš Allahovu naredbu i kada si u društvu poniznih ljudi. A u dva slučaja je preporučljiva gordost: kada se u boju sretneš sa neprijateljem i kada sjediš sa oholim ljudima.U jednom slučaju misli samo na jednu stvar: u trenutku smrti misli samo na Allahovu milost i oprost.''

''Uvijek postoji neko ko je nesrećniji od tebe, zato ne očajavaj.''
''Ljudi su poput mjeseca, i oni imaju svoju tamnu stranu.''
"Volimo prošlost zato što je otišla, a kad bi se vratila mrzili bismo je.''

''Kada se poraženi nasmije, pobjednik izgubi slast pobjede.''
''Što čovjek više napreduje više se oko njega gomilaju oblaci iskušenja.''

''Osmijeh je poznata i lijepa riječ i bez slova.''

''Dug jezik je dokaz kratke (škrte) ruke.''

''Ne raspravljaj sa ahmakom jer bi ljudi mogli pogriješiti u vašem raspoznavanju.''

''Kukavica će naći stotinu rješenja za svoj problem, ali ga samo jedno rješenje istinski zanima – bježanje.''

Sara
22-02-09, 23:41
Najveci gubici i fesad

Najveca dva gubitka od svega su: Izgubiti srce i vrijeme. Srce je izgubio onaj sto daje prednost dunjaluku nad ahiretom, a vrijeme gubi onaj sto zivi u dugim nadama i iluzijama. Sav fesad nastaje iz slijedjenja strasti i dugih nada, a sav red nastaje iz slijedjenja istine i pripremanja za susret sa Allahom.

Sara
22-02-09, 23:41
Prodaja ahireta za dunjaluk

El-Hasan el-Basri je rekao:"Ko daje prednost dunjaluku nad ahiretom, Allah ga kaznjava sa ?est vrsta kazni, tri na dunjaluku, a tri na ahiretu.
Na dunjaluku:
beskrajna lazna nada, pohlepa bez granica, nedostatak slasti u ibadetu.
Na ahiretu:
usamljenost na kijametskom danu, tezak obracun, totalni gubitak !

Sara
22-02-09, 23:42
Mudri savjet

Podari mi Boze strpljenje i snagu,
da budem zadovoljan onim sto mora biti
i podari mi Boze moj,
hrabrost i snagu da izmijenim
ono sto izmijeniti mogu,
podari mi Boze ispravnost i mudrost,
da ovo dvoje razlikujem.
"Ako nisam za sebe, ko je za mene?

Ako sam samo za sebe, sta sam ja?

Ako ne sada-kada?"

Bosnjakinja
29-12-09, 19:15
Kada je Alija r.a. bio na samrti, oporučio je sinu El-Hasanu r.a.:

“Sinčiću moj, dobro od mene zapamti četiri stvari i još druge četiri:

· najveće bogatstvo je pamet,

· najveće siromaštvo je glupost,

· najveća usamljenost je samozadivljenost,

· najveća čast lijep ahlak.

„A koje su druge četiri?“ upita El-Hasan.

· Čuvaj se druženja sa glupom osobom, jer on može željeti da ti učini nešto korisno, pa ti štetu nanese.

· Čuvaj se od prijateljstva sa čovjekom koji laže, jer ti on daleke stvari čini bliskim, a bliske dalekim.

· Čuvaj se od prijateljstva sa škrtim čovjekom, jer će te on napustiti kad ti bude najpotrebniji.

· Čuvaj se od prijateljstva sa lošim čovjekom, jer će te on prodati (iznevjeriti) .“

"O you who believe! Seek help in patience and the prayer. Truly! Allah is with those who show steadfastness."
(2 : 153)

ThE TaLIBaN
30-12-09, 21:35
Rekao je Ibn Kajjim el-Dževzijje
U čovjeku živi razum meleka, požuda životinje i strast šejtana
i on će pripasti onoj vrsti čija osobina u njemu prevlada.
Ako čovjek savlada požudu i strast uzdignut će se na stepen meleka.
Međutim, ako ga preovladavaju strast i požuda

ThE TaLIBaN
30-12-09, 21:35
Rekao je Ibn Kajjim el-Dževzijje
U čovjeku živi razum meleka, požuda životinje i strast šejtana
i on će pripasti onoj vrsti čija osobina u njemu prevlada.
Ako čovjek savlada požudu i strast uzdignut će se na stepen meleka.
Međutim, ako ga preovladavaju strast i požuda spast će ispod nivoa psa....