PDA

View Full Version : Суфизам


Страници : [1] 2

Picasso`
04-06-08, 17:39
Ajmo da vidime shto ke kazete za sufizmot .


Picasso , имаш јавна опомена за зборовите кои ти ги избришав во постот.

El Muslima
04-06-08, 20:11
Prvo taman si go pogodil podforumot!

DRUGI RELIGII - ete sto e sufizmot denes -OTHER RELIGION!!!!!!!

Sheikh
04-06-08, 20:27
:браво::браво::браво::браво:

Е ва да го речам ни на крај памет, секоја чест сестро Аллахда ти се смилува!

se7en
04-06-08, 20:37
Prvo taman si go pogodil podforumot!

DRUGI RELIGII - ete sto e sufizmot denes -OTHER RELIGION!!!!!!!

Moze li da elaborirash povekje vo vrska so toa zosto sufizmot bi bil JUST ANOTHER RELIGION ?

El Muslima
04-06-08, 20:48
So zadovolstvo ke elaboriram, malku podocna!
i ne another - OTHER relegion!

El Muslima
04-06-08, 21:22
Суфизам – доаѓа од зборот тесавуф, што значи мистицизам.

Мистицизмот нема подлога во оригиналното и темелно учење на исламот, ниту пак во проповедањето и делувањето на Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него.
Се карактеризира со многу христијански, хиндуски и други пагански обичаи, меѓу кои и барањето посредништво од мртвите, признавање светци и молење на нив и на нивните гробови.
Тоа претставува новотарија во верувањето и делувањето на некои муслимани, а со самото тоа го загрозува нивното припадништво кон исламот, па така неосновано се отфрла од рамките на исламот.

Накшибендискиот тарикат, иако најблизок до изворното исламско учење, е еден од многуте тарикати, односно, патишта на спознавање на Бога и духовно воздигнување на степени познати само на нив. Тарикатите вообичаено се нарекуваат по нивните основачи кои на луѓето им ги откривале своите таинствени учења и патишта. Ваквата поделба е надвор од учењето во Куранот и праксата на Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него, па исламот се оградува од неа .


Телото има свои потреби. Воздржувањето од нив, по мислењето на научниците е штетно. Секој зухд или тесавуф што ги скратува тие потреби, нема врска со исламот. Кога исламот се бори против материјалистите, тогаш тој мисли на предебелите развратници и на тешките и распуштените уживачи на страстите.

Меѓу суфиите биле и оние кои сметале дека надевањето во Бога, неизвршување на причините и неупотребување на средствата. Не работи на собирање на прехрана, чека таа да му дојде без работа; го остава болниот без лечење и се надева дека ќе оздрави без лек; заминува во пустината без храна и се надева дека таа самата ќе му дојде; не ја бара науката и верува дека знаењето ќе му дојде без барање. (ова не ве подсеќа на монаштвото)
Аллах да не сочува од искривување на Неговата вера!

El Muslima
04-06-08, 21:34
Малку историја за суфиските тарикати!

филозофијата на зороасторијанците, а никако на исламот.

Во овој период шиитските екстремисти тајно делувале на рушењето на Халифатот. Така од редовите на шиитската секта батинии произлегла најопасната секта по име карамити. Тоа е политичко-верска секта, а произлегува од најекстремистичкиот облик на шиизмот. Основач на оваа отпадничка секта е Хамдан Кармат од исмаилистичкиот догмативен правец. Отсекогаш низ историјата шиитите предизвикувале големи нереди и расколи во Исламската Држава.
Во подрачјето наречено Ел-Ехисае карамитите основале своја држава. Нивниот центар бил островот Евал т.е. денешната држава Бахрејн. Првиот владетел на ова држава бил Хасан Џенаби, а неговите следбеници се нарекле џенабити.
Тие биле најлутите непријатели на Абасидскиот Халифат. Го напаѓале Ирак од спомнатиот остров и вршеле константни препади на територијата на Шам и Египет. Тие предизвикувале големи неволји и постојани политички нереди.
Тие биле најлутите непријатели на Абасидскиот Халифат. Го напаѓале Ирак од спомнатиот остров и вршеле константни препади на територијата на Шам и Египет. Тие предизвикувале големи неволји и постојани политички нереди.
Исмаилизам е отпадничко учење кое нема никакви допирни точки со исламот. Впрочем и целото шиитско учење нема никаква врска со исламот без оглед на учењето на шиитската секта. Јас сметам дека не треба да ги нарекуваме секти од причина што тие никогаш и не биле дел од муслиманската заедница туку шиизмот е религија сама по себе. Идеологијата на шиизмот се темели на учењето на хиндуизмот и филозофијата

КРАЈНО АПСУРДНО И НЕПРИФАТЛИВО Е ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА ТЕМАТА ВО ИСЛАМСКО ВЕРУВАЊЕ!
Кога суфизмот нема ни И од ислам, а уште помалку од верување (акида)!
Но кога ќе завршиме со темата ќе се уверите!

Omer el Faruk
04-06-08, 21:40
Во право си сестро.

Јас не знам зошто темата за Тесаввуфот ( суфизмот ) е поставена овде. Мој предлог е истата да биде преместена во графата ФИЛОЗОФИЈА НА РЕЛИГИЈАТА.

Гледам овде два активни модератори кои можат да го направат тоа. Па бујрум преместете ја оваа тема таму.

se7en
04-06-08, 22:27
So zadovolstvo ke elaboriram, malku podocna!
i ne another - OTHER relegion!

zosto ne another, tuku other ?
ne moze da recesh "just other religion". Moze da recesh "other religionS".

El Muslima
04-06-08, 22:34
Интересно, од се што напишав ти само успеа да најдеш печатна грешка или да признаеме, граматичка!

se7en
04-06-08, 22:40
Hehehe, bidi iskrena i bidi toa sto go koristish kako nickname.
Ti bese prvata sto se obiduvase da naogjash greski kade sto ne postojat.
Imase cel reply so izvichnik na kraj deka treba da se koristelo other nego another .... demek da dokazesh deka angliskiot ti odel.

Ko vtoro, jas ti rekov da elaborirash posto ima mnogu koi go posetuvaat forumov i koi bi sakale da znaat povekje za sufizmot.
Ti tuka mi frlash felsh udari kako jas da sum nekoj zastapnik na sufizmot, ili pak do taa mera sufist.

Eee taka ... ajde pozdrav

El Muslima
04-06-08, 22:47
Демек јас, брате немам што да докажувам ама баш никому и ништо!
не сум ни на форумот за докажување!„
Ти бараше да ти елаборирам зошто го сметам суфизмот за ДРУГО верување, религија и сл. И јас почнав....

Не ни знам што си, ниту судам за луѓето според еден пост! Не ни помислив дека си суфија, не се ни замарам кој што е, едноставно го пишувам моето мислење!

Ти ниту ме знаеш ниту ќе ме запознаеш, затоа поштеди се а и мене, од лични квалификации како и јазични оценувања!

Халали ако се почуствува некако на било кој начин навреден од мојот пост...
Но ти сам се почуствува повикан, зар не!

se7en
04-06-08, 22:51
Halal ti e storeno.
Halali i ti sestro.

El Muslima
04-06-08, 22:56
Халалосум!
Тука сме да научиме нешто ново, и да дискутираме! Се надевам дека и на оваа тема ќе има конструктивна дискусија!
Мае селама!

zavitkan
05-06-08, 00:44
Плус, муабетов е за некој си забеган филозофско еретички правец од шиитската религија, па ако, нека се смени на другото мето за други религии, бидејќи вака го валка чистото исламско верување.
Па?
Што чекате?
Модератори?
:чекам:

El Muslima
05-06-08, 01:35
Aj nazad na temata!!!!
Otvorete si druga za gramaticko-jazicni greski!

zavitkan
05-06-08, 01:41
Султанче, што ме бришеш?

zavitkan
05-06-08, 01:43
Да теолошка школа, но не во исламот, тоа изгледа тебе не ти е јасно?
На мистицизмот, полн со неверство и ерес, каков што е суфизмот, му нема место во исламот!

se7en
05-06-08, 01:45
Cekaj brat, dobro e da znaat lugjeto dali treba "Halal olsun" ili "Helal Olsun" da se vika ;)

El Muslima
05-06-08, 01:47
Незнам кому не му е јасно ама Суфизмот спаѓа во групата Теолошки
школи и местото му е на подфорумот Исламско верување.

И очигледно повеќето не ни знаат што е вистински суфизам.


O prosvetitelu!!!

Se citas li ili moram da te repliciram za da uvidis kolku e dvosmiselno ova!

Islamskoto veruvanje e JASNo precizno i koncizno dadeno..... I ne shkola ni filozofija, akida e.
Docna e, nemam veke sili za pisuvanje, no navistina e za OSUDA cinot na prefrlanjeto na ovaa vakva tema, polna so paganizam i shirk, vo podforumot na cistiot monoteizam i pokornost na Vozvisheniot!

Nemoj sega so tie fori sto e sufuzam.....kako site nie sme prosti i nisno ne znaeme dodeka ne dojdes ti.....
Ova e islamski forum, i kako takov si ima PRAVILA.....nikoj ama nokoj nema pravo da si tolkuva ili da deluva kako on misli i saka!!!!

Sultan
05-06-08, 01:52
O prosvetitelu!!!

Se citas li ili moram da te repliciram za da uvidis kolku e dvosmiselno ova!

Islamskoto veruvanje e JASNo precizno i koncizno dadeno..... I ne shkola ni filozofija, akida e.
Docna e, nemam veke sili za pisuvanje, no navistina e za OSUDA cinot na prefrlanjeto na ovaa vakva tema, polna so paganizam i shirk, vo podforumot na cistiot monoteizam i pokornost na Vozvisheniot!

Nemoj sega so tie fori sto e sufuzam.....kako site nie sme prosti i nisno ne znaeme dodeka ne dojdes ti.....
Ova e islamski forum, i kako takov si ima PRAVILA.....nikoj ama nokoj nema pravo da si tolkuva ili da deluva kako on misli i saka!!!!

Дури и да речеме Суфизмот е Ширк и паганизам,пак викам дека
местото му е во Акида,дносно верување.
И повеќе воопшто не планирам да објаснувам околку ова.
Темата стои овде па бујрум кој сака нека не почасти со неговото
знаење:големо гушкање:

El Muslima
05-06-08, 01:53
Ej sultan ne filozofiraj....
Kogo go interesira sufizmot vo onaa prvobitna forma....
Kade sto vistinskiot sufija bil bogobojazniot covek i pokorniot, no potoa odkoga on umrel komsijata pocnal da go povikuva da mu pomogne i da go smeta za posrednik.....A jadniot i bogobojazniot covek ne ni znael sto ke se sluci po negovata smrt...
E pa sultan vakvi prikazni nikogo ne go interesiraat....Se znae sto mislat lugeto koga raspravaat za sufizmot!!!!

Picasso`
05-06-08, 01:53
Mi se dopagja sufizmot:)

Go obozuvam.

Gi sakam site tie nenasitni dushi, koi mectaat po baknezot Bozji, go ziveat, dozivuvaat, menuvaat sfera na postojan fizicki univerzum...
Ekstaticen diskurs, vo seta agatologija na site nebesni tela. Letanjeto von telesnite sferi, go doprinesuva zivotniot pat, na eden harmonicen zivot, poln so ljubov cij koren e Bog, a telo samata Ljubov.

Sum go cital Al-Gazali, isto i Rumi, baram nekoi drugi knigi, od prethodni mistici koj sekako se lepat za mojata dusha kako magnet:)

Za zal, ili za sreka, jas go smetam Sufizmot kako frakcija na islamot, i najshiroko opfaten misticizam, koj nudi najkvaliteten ekstaticen ovoploten materijal, telo i duh, covek i Bog.

Picasso`
05-06-08, 01:57
Не е лошо да читнеш малце за вистинскиот суфизам.Вака ми изгледа
како да си чул нешто ама недочул.

Opa... Milo mi e...

Gledam site cule tuka po neshto, ali nikoj nedocul najverojatno.

Edna moja sugestija. Koga slushate obvinuvanje, podobro soslushajte go i drugiot. Taka ke znaete poveke:)
Znam deka Islamot go osuduva, i go smeta za ereticko ucenje, ovaa duhovno-spiritualisticna forma na veruvanje i dejstvuvanje, dopira do mnogu znacajni licnosti.

Picasso`
05-06-08, 02:25
Vo Koranot ima del vo koj se veli “Mrazi go Gjavolot (Satanata)”. Sufistot Rabija ja preshkrtala taa linija od nejziniot *****. Hasan, eden drug sufist, stoejki vo toj moment za Rabija, zaprepasteno izvikal: “Sto pravish? Koranot ne mozhe da bide koregiran – toa e blasfemija! Ne smeesh da izvadish nitu eden zbor od Koranot, toj e sovrshen onakov kakov sto e! Tuka nema mozhnost za bilo kakvo podobruvanje. Sto pravish?”

Rabija odgovorila: “Hasan, moram da go napravam toa! Ne e vo prashanje Koranot, tuku neshto sosem drugo: otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana… Jas ne go koregiram Koranot – koja sum jas da go koregiram?! – no ovoj del poveke ne e relevanten za mene. I ova e mojata kopija na Koranot, jas ne koregiram nichija druga. Ovaa rechenica sekogash me udirashe mnogu silno, pri sekoe nejzino chitanje. Bidejki taa poveke nema nikakva vrednost za mene, jas ja brisham.

Ova e prevzemeno od forum, kade shto i vie ste aktivni clenovi, ste go procitale ova, no sepak eve sakam da prezentiram del od toa shto se narekuva sufizam, odnosno misticizam.

Sultan
05-06-08, 02:37
Vo Koranot ima del vo koj se veli “Mrazi go Gjavolot (Satanata)”. Sufistot Rabija ja preshkrtala taa linija od nejziniot *****. Hasan, eden drug sufist, stoejki vo toj moment za Rabija, zaprepasteno izvikal: “Sto pravish? Koranot ne mozhe da bide koregiran – toa e blasfemija! Ne smeesh da izvadish nitu eden zbor od Koranot, toj e sovrshen onakov kakov sto e! Tuka nema mozhnost za bilo kakvo podobruvanje. Sto pravish?”

Rabija odgovorila: “Hasan, moram da go napravam toa! Ne e vo prashanje Koranot, tuku neshto sosem drugo: otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana… Jas ne go koregiram Koranot – koja sum jas da go koregiram?! – no ovoj del poveke ne e relevanten za mene. I ova e mojata kopija na Koranot, jas ne koregiram nichija druga. Ovaa rechenica sekogash me udirashe mnogu silno, pri sekoe nejzino chitanje. Bidejki taa poveke nema nikakva vrednost za mene, jas ja brisham.

Ova e prevzemeno od forum, kade shto i vie ste aktivni clenovi, ste go procitale ova, no sepak eve sakam da prezentiram del od toa shto se narekuva sufizam, odnosno misticizam.

Ова не се нарекува суфизам.Ова е стварно бласфемија.И скршнување
од патот кој го проповедал Аллаховиот пратеник.Гледам и ти си чул
нешто ама недочул.Токму поради ваквите ствари Суфизмот многу
изгубил низ историјата.Многу погрешни луѓе се претставувале како
Суфии,и многу на погрешни ги сметале Суфии.

Picasso`
05-06-08, 02:46
Ова не се нарекува суфизам.Ова е стварно бласфемија.И скршнување
од патот кој го проповедал Аллаховиот пратеник.Гледам и ти си чул
нешто ама недочул.Токму поради ваквите ствари Суфизмот многу
изгубил низ историјата.Многу погрешни луѓе се претставувале како
Суфии,и многу на погрешни ги сметале Суфии.

Ne, ova e samo neshto shto sum go videl, i dovidel, i sekako prenesil tuka.
Ova e edna strana na sufizmot, shto mi se dopagja.

Blasfemija? Bogohulenje?

Dali pogreshno go razbirate zborot VERUVANJE?

Ke go zemam primer, hristijanstvoto.
Hristijanstvoto, site nejzini frakcii itn... Veruvaat vo zborovite na Hristos Mesijata, shto e mnogu bitno, pravat dobri dela (nekoi od niv) itn...
Toa veruvanje vo Hristos, zatoa se narekuva Hristijanstvo.

Sufitite, veruvaat vo Bog, narecen Allah, gi ispolnuvaat, odnosno kaj niv se postabilni tie pet stolbovi odoshto kaj druga islamska frakcija, se molat duri i poveke od drugite, poveke od 5 pati... I nekoi od niv terat poekstremno se molat na sliki, grobovi itn... shto i od moja strana e neprifatlivo.

se7en
05-06-08, 02:47
Interesen post Picasso, nego bas me interesira dali si razmislil deka mozebi Rabija ja doziveala najgolemata izmama od strana na Gjavolot odnosno deka toa nejzino krajno osoznavanje na Allah e vsushnost nejzinata krajna zabluda ?

Drskosta deka taa krajna ljubov i dava dozvola da go preshkrta postoenjeto na Gjavolovoto konstantno manipuliranje so covekoviot razum ?

Spored mene, najgolemata samo-izmama e veruvanjeto deka e mozno da se ottrgne toj dualizam od covekot, zarem ne bi rekol Picasso. Da se odrece onaa temnina koja lezi vo nas i da se veruva deka samo svetlinata moze da opstane ?

Tuka e potrebata za imperativot Picasso brate.

Picasso`
05-06-08, 03:00
Dobro, doloveno...

No... Ova e srcevinata, osnovata na Budistickoto ucenje, no ne samo toa... Na Isusovoto. Ova e eden od najsilnite delovi, elementi koi samo po sebe vazat eden svet, eden koncept za realnosta za svetot, za cudata okolu nego, i voopshto za coveckite odnosi vo bilo koi sferi na opshtestveniot zivot, bilo kakvi opshtestveni odnosi, i zivotni znamenitosti.

Imam pishuvano dosta, za ljubovta, dobrinata, za toa kolku e samo potreben talent da sakash, i da sakash, i da sakash... Na dosta forumi, i moi esei sum vo imponiral ova krucijalno sekojdnevno prashanje, koe za mene pretstavuva eden od bitnite problemi so koi se soocuva coveshtvoto denes.

Nejse, batali toa...
Ljubovta bratce, ljubovta e najbitna.

Toa e dlabocinata na mudrosta na Isus, Negovata golema Ljubov za coveshtvoto, koj ja interpretiral na najdobar mozen nacin. Toa mora da se dozivee neli, ne moze da se trupat zborovi, duri i ne postojat zborovi da se pokaze, opishe ljubovta prema neprijatelot.


Ste slushnale deka e kazhano – “Ljubi go svojot blizhen i mrazi go neprijatelot”. A Jas pak vi velam “ljubete gi neprijatelite svoi,blagoslovuvajte gi onie sto ve kolnat, pravete im dobro i na onie sto ve mrazat i molete se za onie sto ve navreduvaat i gonat, za da bidete sinovi na vashiot Otec nebesen; zashto On go ostava Svoeto sonce da gree nad losh*te i nad dobrite i prakja dozhd na pravednite i na greshnite. Oti ako gi ljubite onie sto ve miluvaat vas, kakva ke vi bide nagradata? Zarem ne go pravat toa i mitnicite? I ako gi pozdravuvate samo brakjata svoi, sto osobeno pravite? Ne postapuvaat li taka i neznaboshcite? No bidete sovrsheni, kako sto e sovrshen vashiot Otec nebesen.

- Mateja 5 / 43, 44, 45, 46, 47, 48

I ova e copy-pastirano od istiot sajt.

Spored mene, najgolemata samo-izmama e veruvanjeto deka e mozno da se ottrgne toj dualizam od covekot, zarem ne bi rekol Picasso. Da se odrece onaa temnina koja lezi vo nas i da se veruva deka samo svetlinata moze da opstane ?

Dualizmot najcesto e potisnat, od sekojdnevnite covecki nagoni i "potrebi", i dualizmot go nema.
No sufizmot e duhovno-spiritualna sekcija, vo koja duhot nadvaduva, i toj zivee so polna parea. Toa mozebi e kratko, no e mnogu evidentno.

Inaku imperativot, go ima nasekade, no koga toj ne go determinira tvoeto dvizenje, dejstvuvanje... Ne e tolku zabelezitelen i shteten:)

Mora da se rodish, mora da umrish, mora nekoj da ti stavi ime, mora da jadish...
Kade e voljata nasha tuka? Nikade:)

se7en
05-06-08, 03:21
Voljata e nekade, no ne sekade kade sto posakuvame.

Denes, mnogu e iskriven pogledot na ona smatranje "free will" ili "sloboda na izbor".
Vo Islamot, ti moze da odish protiv zadovolstvoto na Allah, no ne protiv voljata na Allah.
Zivotot e postojano izdignuvanje i paganje, covekot nikogas ne stoi na edno mesto. Slobodata na izbor e tuka, slobodata na voljata e vo toa da ja odredish tvojata zivotna traektorija: nagore ili nadolu. No taa traektorija nikako ne moze da vodi protiv voljata na Allah.
Moze protiv negovoto zadovolstvo, vo koj slucaj rabotish na svojot pad.

se7en
05-06-08, 03:58
Vo vrska so imperativot, jas potpolno te sfakjam no gledam na toa od druga gledna tocka.

Vo vrska so ovaa tvoja odluka da go akcentirash imperativot vo religiite a posebno vo islamot, i potrebata za otfrluvanje na istiot (barem na onoj
del koj gi sprecuva dejstvuvanjata na edna individua) za da covekot go dostigne onoj maksimalen spiritualen uspon, ke te potsetam na Kantovata nezadovolnost so togasnata moralna filozofija.
Problemot nastanuva koga covekot za da go maksimizira svojot personalen ishod od nekoja situacija, pridonesuva negativen impakt na maksimizacijata na profitot na pogolema skala (povise lugje).
Zatoa veruvam deka se potrebni imperativi koi deluvaat na univerzalno nivo, a ne imperativi koi mnogu zavisat na subjektivni razmisluvanja.

Tie imperativi doagjaat od Onoj koj go Sozdal svetot i koj so pravo gi donesol tie imperativi.
Samo pomisli koga cita Kuran, kako eden vernik go dozivuva toa.
Nekoj so tolku seriozni naredbi istovremeno implicira i Nekoj so golem avtoritet.
Negovite imperative se "for the greater good" taka kazano na angliski, za pogolemo dobro na povisoka skala.
Istovremeno i za tvoe dobro na ovoj a i na onoj svet.
Tuka e mudrosta na Allah i negovite imperativi.

efendija
05-06-08, 14:26
Vo Koranot ima del vo koj se veli “Mrazi go Gjavolot (Satanata)”. Sufistot Rabija ja preshkrtala taa linija od nejziniot *****. Hasan, eden drug sufist, stoejki vo toj moment za Rabija, zaprepasteno izvikal: “Sto pravish? Koranot ne mozhe da bide koregiran – toa e blasfemija! Ne smeesh da izvadish nitu eden zbor od Koranot, toj e sovrshen onakov kakov sto e! Tuka nema mozhnost za bilo kakvo podobruvanje. Sto pravish?”

Rabija odgovorila: “Hasan, moram da go napravam toa! Ne e vo prashanje Koranot, tuku neshto sosem drugo: otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana… Jas ne go koregiram Koranot – koja sum jas da go koregiram?! – no ovoj del poveke ne e relevanten za mene. I ova e mojata kopija na Koranot, jas ne koregiram nichija druga. Ovaa rechenica sekogash me udirashe mnogu silno, pri sekoe nejzino chitanje. Bidejki taa poveke nema nikakva vrednost za mene, jas ja brisham.

Ova e prevzemeno od forum, kade shto i vie ste aktivni clenovi, ste go procitale ova, no sepak eve sakam da prezentiram del od toa shto se narekuva sufizam, odnosno misticizam.


Ова што ти го пренесе не е ништо друго туку дел од она што се нарекува ИЗМИСЛИЦИЗАМ. Членот од кого си го презел текстот добро ми е познат,и како што таму ( на тој форум ) го прашав него,ќе те прашам и тебе овде: Од каде ти е овој цитат,можеш ли да ми го посочиш изворот на иститот?

Само однапред ,да ти кажам,немој ниту да помислуваш да ми го дадеш оригиналот кој е пренесен од еден англиски форум,затоа што авторот на овој текст е толку неписмен во однос на суфизмот и личностите Рабија ел Адевија и Хасан ел Басри,што на едно прашање од еден форумист кога го праша што и бил Хасан на Рабија,овој му одговара дека и бил татко. :газење од смеа:

Значи барам од тебе дали можеш или не,да ми кажеш,каде во која книга,извор се наведени изречениве цитати на Рабија ел Адевија.

efendija
05-06-08, 18:03
Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

Хафиз Бурхануддин ел – Бикаи напишал посебно дело кое се вика “ Tenbihul – gabijj ila tekfiri ibn Arebijj “, кое го посветил на појаснувањата за неверството на Ибн Ареби и сличните на него. Во своето дело спомнал десетина учењаци, меѓу кои има многу од оние кои го носеле називот “ шејхул – ислам “ ,а кои јасно Ибн Ареби го прогласиле за еретик.

Покрај ова денешните суфии исто така се ПРОПАГАТОРИ НА ШИИТСКАТА ИДЕЈА. Така што во своите текии ја величат шиитската улема, како Хомеини и другите водачи на оваа заблудена секта.

Кај научниците на Ехлис - сунне вел – џема,ат постои јасен став и нема никакво разминување дека шиитите се една од многубројните секти чија што појава ја најавил Мухаммед с.а.в.с. во своите хадиси. Ова сфаќање е општо прифатено кај сите научници од нашите простори. Помеѓу оние кои што тоа го споменувале во своите дела биле : Хасан Кафи Прушчак, Мехмед Ханџиќ, Мухаммед ибн Пир Али ел – Биргави и др.

Овој последниот го напишал трактатот “ Tuhfetul mustershidin fi bejani firekil muslimin “
( Подарок за трагачите на вистината за коментирањето на учењето на исламските фракции).

Зборувајќи за рафидиите- шиити, помеѓу останатото вели : “ Бог да ги направи проклети поради она што го зборуваат !” ( Anali 11 – 12 ).

Денешните шиити не се разликуваат од претходните ,како што тоа некои сакаат да ни го прикажат. Доколку погледнеме во делата на нивниот современик Имам Хомеини ќе се увериме во тоа. Овој нивен “ Имам “ тврди дека нивните “непогрешливи имами “ се подобри од пратениците и мелеките.Потоа дека асхабите го искривиле Кур,анот,како што тоа го направиле евреите и христијаните со Тевратот и Инџилот, и уште мноштво други заблуди.

На Босански јазик е преведена книгата “ Dvije oprecne slike kod ehli sunneta i shiija imamija “ од познатиот алим Ебул Хасан Ен Недеви,која топло ви ја препорачувам да ја најдете и прочитате, а која ни дава еден приказ за шиитите и нивното учење, а посебно за учењето и идејата на сегашните шиити кои што се на власт во Иран.

Според она што го изнесов,сами проценете дали суфизмот е нешто друго ,освен продолжена рака на шиитското учење.

Аллах да не сочува од него!

Sheikh
05-06-08, 18:10
:браво::браво::браво::браво:

zavitkan
05-06-08, 23:53
Им благодарам на администраторите што ја ставија темава на релативно посоодветно место.:браво:

Sultan
06-06-08, 00:00
Ефендија еден од најубавите и најреалните одговори што ги имам
прочитано за суфиите.Опасно ја одбрана чалмата овојпат :смеење до уши:

Нека прочитаат и другите за ова а тебе уште еднаш ќе ти речам аферим :благодарам:

efendija
06-06-08, 00:05
Абе,знаеш со какви проблеми пишувам. А замисли да ми работеше старава канта како што треба што одговори тогаш би давал.

П.С. Султан јас ја одбранив чалмава,ама внимавај ти да не го загубиш турбанот. ( смешковците не ми работат )

Burak
06-06-08, 00:13
:леле: masAllah Allah da te nagradi..nemam sto da dodadam sejh efendija Enver posle ova.:благодарам:
i sakam da ako ima uste materijal za sufiite otvoris edna naucno istrazuvacka rabota koja bi im gi otkrila zabludite

zavitkan
06-06-08, 02:20
Може нешто на босански?
Па кој сака нека си го преведе, ако не разбира....

zavitkan
06-06-08, 02:26
Islamski učenjaci razilaze se na nekoliko mišljenja kada je u pitanju osnova iz koje je izvedena riječ ''sufizam''. Jedni smatraju da je riječ ''sufizam'' izvedenica iz riječi es-safa što označava bistrinu i čistoću – uma i srca. Drugi smatraju da je riječ sufizam izvedenica iz riječi es-saff, zbog toga što su u pitanju ljudi koji su uvijek u prvom saffu pred Allahom, dž.š. Treći kažu da je sufijom nazivan svaki onaj koji je ličio na siromašne ashabe koji su bili ehlu-sofa (siromašni stanovnici Poslanikove, s.a.v.s., džamije).
Četvrti kažu da su sufije nazvane tim imenom zbog toga što su nosili odjeću od sufa – vune. Peti kažu da je riječ "sufizam" preuzeta iz grčkog jezika od riječi "SOPH" (sofisti), što u prijevodu znači mudrost.
Sve u svemu, za života Poslanika, s.a.v.s., nije zabilježeno nikakvo postojanje imena sufija – tesavvuf – tekija itd. Sve su to imena i termini koji su nastali nakon njegove, s.a.v.s., smrti. Poslanik, s.a.v.s., kao i njegovi ashabi, znali su samo za džamije – mesdžide. ''Tekija'' je za njih bila nepoznanica!
''Sufijski tarikat'' u početku je bila škola koja se koncentrira oko misli i smjernica nekog učenjaka koji ima poseban metod u usmjeravanju učenika ka usavršavanju znanja i prakse. Kada su se pojavili ovi tarikati, u početku su to bile samo škole duhovnih, moralnih i metodoloških smjernica. Nisu bili u međusobnoj kontradiktornosti u odnosu na akaidske i šerijatske propise. Razlika je bila samo u načinu vaspitanja i dovođenja učenika do puta Istine, kao i moralnog savršenstva – što se kasnije gotovo sve izvitoperilo!
Što se tiče onoga po čemu su sufije – derviši u globalu postali poznati, poput: odvajanje od svijeta, odlazak u zabačena mjesta, celibat i neženstvo, nerad i ljenčarenje, konzumiranje duhana i alkohola, puštanje brkova a brijanje brada, pisanje hamajlija, huktanje, skakanje, tresenje, probadanje tijela željeznim predmetima, kult mrtvaca i turbeta – primijetit ćemo da je sav taj ''sufijski nauk'' mahom preuzet od kršćanskih svećenika, hinduskih brahmana, jehudskih monaha i budističkih isposnika, a nikako od Poslanika, s.a.v.s., i njegovih ashaba, r.a.! Omiljena sufijska mjesta su turbeta i kaburi evlija. Gdje god oni vode glavnu riječ, oni podižu kabure, ograđuju ih, uljepšavaju i osvjetljavaju, a poznato je da se u islamskom svijetu širk najviše čini kod kabura. Kod njih prizivaju mrtve šejhove od kojih se traži porod, opskrba, kiša, sreća, uspjeh i sl. Allah, s.v.t., onima koji tako misle poručuje: "Vi se, mimo Allaha, kumirima klanjate i laži smišljate. Oni, kojima se vi, mimo Allaha, klanjate ne mogu vas nikakvom hranom nahraniti; vi hranu od Allaha tražite i Njemu se klanjate i Njemu zahvalni budite! Njemu ćete se vratiti." (el-Ankebut, 17.); „Iskreno ispovijedanje vjere dug je prema Allahu! A onima koji pored Njega sebi uzimaju evlije (zaštitnike), i govore: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili" – Allah će njima, zaista, presuditi o onome u čemu su se oni razilazili." (Ez-Zumer, 3.)
Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: ''Fanatizam i pretjerivanje karakteristično je za dvije skupine islamskog ummeta: za jedan dio zabludjelih šiija koji poslanicima i imamima iz ehlul-bejta pripisuju Allahovo, dž.š., svojstvo uluhijjeta (obožavanja), kao i jedan dio sufija džahila koji također gaje slično ubjeđenje po pitanju Allahovih poslanika i dobrih ljudi.'' (Pogledaj: Medžmu'ul-fetava, 1/66.)
Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: ''Apologetičari se najviše bave potvrdom ili negacijom, postajanjem ili nestankom, kao i pitanjima ubjeđenja i vjerovanja, i njihov krajnji cilj je tasdik/potvrda, ilm/znanje i haber/obaviještenost. Za razliku od njih, sufije svoj akcenat stavljaju na ljubav i mržnju, želju i mrskost, fizičke pokrete i praksu, i njihov krajnji cilj je ljubav, podložnost, djelo i volja.
Što se tiče spašene skupine – ehlul-ilma i imana – pobornika znanja i vjere, pravih vjernika, oni su u svom životu spojili oboje: naučnu spoznaju i vjerovanje i praktično djelovanje i rad utemeljen na ljubavi, pa je njihovo vjerovanje izgrađeno na znanju, kao i rad i ljubav koji su također zasnovani na znanju. Oni su se spasili devijacija apologetičara i sufija, postižući ono što su obje skupine zagubile:
1. govor bez znanja – ako je u pitanju apologetičar, i rad bez znanja – ako je u pitanju sufija, što je sve zajedno prouzrokovalo niz teorijsko-praktičnih novotarija koje su u suprotnosti s ***'anom i sunnetom;
2. apologetičari su ostali bez djela, a sufije bez riječi.
Sljedbenici sunneta Muhammeda, s.a.v.s., kako onog nutarnjeg tako i onog vanjskog, njihove riječi i njihova djela, kako javna tako i tajna, zasnovana su i utemeljena na ilmu i znanju, i njihova svaka riječ ili postupak su u međusobnoj sprezi, i to su istinski i pravi muslimani, koji su na Pravome putu, na putu onih kojima je Allah blagodat Svoju darovao, a ne na putu onih na koje se rasrdio, a niti na putu onih koji su zalutali! Devijantni apologetičari ugledali su se na jevreje, dok su se devijantne sufije ugledale na kršćane, pa su zbog toga na prve (apologetičare – jevreje) najveći utjecaj imala slova/huruf, i ono na što ukazuju njihova značenja, poput znanja i ubjeđenja, dok su na druge veći utjecaj imali glasovi/asvat, kao i ono što ti glasovi izazivaju i proizvode od osjećaja i pokreta.'' (Medžmu'ul-fetava, 2/41.)

zavitkan
06-06-08, 02:27
Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: ''Izmišljanje neispravnih ibadeta koji u sebi imaju primjese širka i sličnog specifika je kršćana, ali i onih koji se ugledaše na njih poput devijantnih pobožnjaka i sufija, kao i izmišljanje neispravnih zabrana/tahrimata, što je specifika jevreja i devijantnih tobože fakiha i pravnika koji se u tome ugledaše na njih (jevreje)!'' (Pogledaj: Medžmu'ul-fetava, 1/87.)
Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: ''Kod devijantnih sufija više dominira želja za slušanjem pjesama i stihova negoli želja za slušanjem ***'ana i zikra!'' (Pogledaj: Medžmu'ul-fetava, 2/43.)
Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: ''Veliki broj sufija kudi razum i smatra ga niskim i ništavnim, i smatraju da se visoka stanja i stepeni ne postižu razumom, već baš njegovim nestankom i gubitkom. Prihvataju i potvrđuju stvari koje zdrav razum nikada ne bi prihvatio, i često znaju hvaliti opijenost i ludilo...'' (Pogledaj: Medžmu'ul-fetava, 3/338.)

Neki od najpoznatijih sufijskih tarikata:
1. Kadirijski tarikat veže se za šejha Abdul-Kadira el-Džejlanija, koji je umro 1166. g. Kretao se po Perziji, Iraku i Bagdadu gdje je i ukopan. Šejh Abdul-Kadir el-Džejlani, rhm., daleko je od onih koji mu se pripisuju isto kao što je Isa, a.s., veoma daleko od kršćana, koji ga obožavaju mimo Allaha, dž.š.! Danas ih najviše ima po Siriji, Turskoj, u nekim dijelovima Afrike, posebno u Kamerunu, Kongu, Mauritaniji i Tanzaniji. Ima ih i u Kavkazu, Čečeniji i u nekim dijelovima Rusije.
2. Rufa'ijski tarikat veže se za Ebul-Abbasa Ahmeda el-Rufa'ija, koji je umro 1182. g., u Basri. Rufa'ije svoje "keramete" dokazuju probadanjem sabljama. Zajedničko im je sa šiijama to što i jedni i drugi vjeruju u Džaferov kitab, u dvanaest imama, da je trinaesti imam Ahmed er-Rufa'i, i jedni i drugi oplakuju ašuru. Ovaj tarikat se podijelio na tri sekte: bazije, melekije i hubejbije. Danas ih najviše ima po Egiptu, Siriji, turskoj Anadoliji, istočnoj Evropi, Kavkazu, kao i u Sjevernoj Americi.
3. Bedevijsko-ahmedijski tarikat veže se za Ahmeda el-Bedeviju, koji je rođen u jednoj šiitsko-iranskoj porodici, a umro 624. h.g. u Iraku, gdje je ukopan i čiji kabur svake godine posjeti preko 3 miliona bedevija-ahmedija. Njihovo učenje zatrovano je mnoštvom idolatrije i novotarija od kojih je islam potpuno čist. Ima ih u Egiptu, ali i u nekim dijelovima Evrope. Tarikat im se pocijepao na šesnaest sekti.
4. Šazilijski tarikat veže se za Ebul-Hasena el-Šazilija, koji je umro 1258. g. Ovo je jedan od većih sufijskih tarikata. Danas su rasprostranjeni u sjevernoj Africi, Egiptu, Keniji, Tanzaniji, Bliskom istoku, Šri Lanki, kao i u zapadnoj i Sjevernoj Americi.
5. Mevlevijski tarikat veže se za iranskog pjesnika Mevlanu Dželaluddina er-Rumija, koji je umro 1273. g., i ukopan je u Konji. Najviše ih ima u turskoj Anadoliji, Siriji, kao i u Sjevernoj Americi. Poznatiji su kao vrteći derviši, zbog toga što se prilikom obavljanja zikra vrte ukrug!?
6. Nakšibendijski tarikat veže se za Behauddina Nakšibenda iz Buhare, koji je umro 1390. g. Najviše ih ima u centralnoj Aziji, Iranu, na Kavkazu, sjeverozapadnoj i jugozapadnoj Kini, Indoneziji, Indiji, turskoj, Evropi i Sjevernoj Americi.
7. Bektašijski tarikat veže se za hadži Bektaša iz Horosana, koji je umro 1338. g. Ovaj sufijski tarikat karakterističan je po šiitskim idejama, ubjeđenjima i stavovima. Ima ih po turskoj Anadoliji, Albaniji i Americi.
8. Ni'imetullah tarikat veže se za Nuruddina Muhammeda Ni'imetullaha, koji je umro 1431. g., u mjestu Mehan blizu Kermana u jugozapadnom Iranu. Najviše ih ima u Iranu i Indiji.
9. Tidžanijski tarikat veže se za Abbasa Ahmeda b. et-Tidžanija, alžirskog berbera, koji je umro 1815. g. Iz Alžira su se najviše rasprostrli prema jugu i Sahari, kao i prema zapadnom i centralnom Sudanu, Egiptu, Senegalu, zapadnoj Africi i sjevernoj Nigeriji. Ima ih i u zapadnoj i Sjevernoj Americi.
10. Džerrahijski tarikat veže se za Nuruddina Muhammeda el-Džerraha iz Istanbula, koji je umro 1720. g. Najviše ih ima u Turskoj, sa malim grupicama po zapadnoj i Sjevernoj Americi.

U Bosni su najzastupljeniji sljedeći tarikati:
- Nakšibendijski tarikat: Sarajevo, Visoko, Busovača, Fojnica, Bilalovac, Milodraže, Merdani, Gorica, Kakanj, Zenica, Ričica, Tešanj, Travnik, Mostar, Tuzla, Gornja Tuzla, Olovo, Živinice, Kladanj, Banovići, Gračanica kod Tuzle, Zvornik, Ključ, Bužim, Cazin.
- Kaderijski tarikat: Sarajevo, Travnik, Pazarić.
- Rufa'ijski tarikat: Sarajevo, Vareš, Srebrenik.
- Šazilijski tarikat: Tuzla – Dubrave.
(Pogledaj: ''Pregled mjesta održavanja zikra u BiH'', novine ''Kelamul-Šifa'', br. 9, proljeće 2006.)
Što se tiče Sandžaka, ne bilježi se da igdje danas u njemu postoji živa tekija koja vuče svoje korijene od ranije, niti da postoji neki organizovan tarikat koji vuče svoje korijene od ranije. Sandžačke golgote samo su preživjele džamije! Postoje pokušaji izvjesnih pojedinaca koji žele nanovo oformiti neke tekije i tarikate, posebno u Novom Pazaru, ali su to sve želje i nezvanični pokušaji pojedinaca. U ranijem periodu sufije su bile dostatno zastupljene na teritoriji Sandžaka jer se to dâ primijetiti po mnoštvu turbeta koje su ostavili iza sebe, u gotovo svakom sandžačkom gradu izuzev Plava (el-hamdulillah, što ne znači da u ).Plavu nije bilo dobrih ljudi!

Jedini ispravni tarikat – pravac
Jedini ispravni tarikat jeste tarikat i pravac ehli-sunneta vel-džemata koji se ogleda u doslovnom slijeđenju potvrđene prakse Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kako javno tako i tajno, kako svojom nutrinom tako i svojom vanjštinom, kao i slijeđenju puta i staze prvaka ove vjere – muhadžira i ensarija.
Sljedbenici tarikata ehli-sunneta vel-džemata drže se vasijjeta i oporuke posljednjeg Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koji je rekao: ''Strogo se pridržavajte mog sunneta, kao i sunneta pravovjerno upućenih halifa nakon mene; čvrsto se držite toga, i prihvatite se toga očnjacima svojim! Strogo se čuvajte izmišljotina, jer je svaka izmišljotina novotarija, a svaka novotarija vodi u Vatru!'' (Sahih: Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madže, Ahmed)
Sljedbenici tarikata ehli-sunneta vel-džemata znaju da je najvredniji govor – Allahova, dž.š., Knjiga, i da je najbolja uputa – uputa Muhammeda, s.a.v.s. Oni daju prednost Allahovim, dž.š., riječima nad bilo čijim drugim govorom, i daju prednost sunnetu i praksi Muhammeda, s.a.v.s., nad bilo čijom drugom i drugačijom praksom! Zbog ovoga se zovu ehlul-***'an i ehli-sunnet!
Ehli-džematom su nazvani zbog toga što se pridržavaju konsenzusa i idžma'a ashaba i sve sunnetske uleme nakon njih, i zbog toga što su to pravi čuvari džemata muslimana i oni koji su u stanju ginuti za njega, i braniti ga od napada nevjernika, za razliku od svih ostalih novotarskih skupina koje su najprepoznatljivije po tome što redovno udaraju po džematu muslimana, što se dijele na razne frakcije i skupine, pomagajući često svojom praksom nevjernike protiv muslimana!
Ehli-sunnet vel-džemat posmatra sebe, ali i sve druge kroz lupu ***ana, sunneta i idžma'a, pa sve što se poklapa s njima – to podržavaju, a sve što se suprotstavlja njima – protiv toga se bore.
Ehli-sunnet vel-džemat su oni koji traže da se čini dobro, a od zla odvraćaju, onako kako to Šerijat zahtijeva, i smatraju da će se hadždž, džihad, džume i bajram-namazi obavljati za emirima i vođama – bili oni dobri ili loši.
Ehli-sunnet vel-džemat su čuvari džamijskih džemata, i na svoju vjeru gledaju kao na nasihat. Uvijek su svjesni Allahovih, dž.š., riječi: ''Vjernici su među sobom poput čvrste građevine čiji se dijelovi međusobno podupiru!'', ili: ''Vjernici su poput jednog tijela. Kada oboli jedan njegov organ – svi ostali organi pate od temperature i nesanice!''
Ehli-sunnet vel-džemat traži od muslimana sabur i strpljenje pri belaju i iskušenjima, kao i šukr i zahvalu prilikom rahatluka i uživanja; traži i raziluk i zadovoljstvo Allahovim, dž.š., kada' i kaderom, tj. sudbom i odredbama!
Ehli-sunnet vel-džemat pozivaju visokom moralu i dobrim djelima, i ne zaboravljaju riječi Poslanika, s.a.v.s., koji je rekao: ''Najsavršenijeg i najljepšeg imana su oni koji su najljepšeg ponašanja i ahlaka!“
Ehli-sunnet vel-džemat pozivaju na održavanje rodbinskih veza, i da daš onome ko tebi ne daje, i da oprostiš onome ko ti je zulum nanio, i da si pokoran roditeljima svojim, i da održavaš dobrosusjedske odnose, i da si dobročinitelj siročadima, i siromašnima, i putnicima, i robovima...
Ehli-sunnet vel-džemat zabranjuju oholjenje i uzdizanje nad drugima, nanošenje nepravde, nasilja i zuluma drugima – s pravom ili bez prava!
Dakle, ehli-sunnet vel-džemat su ljudi koji slijede ***'an i sahih-sunnet, onako kako su ga prve generacije islama (selef), tumačile i slijedile, a ne kako ga tumače ili praktikuju oni koji nisu selef ovoga ummeta!
Molimo Allaha, dž.š., da nas uputi istini i Pravome putu! Amin!
Priredio: Sead ef. Jasavić, prof. fikha

Noor4ever
06-06-08, 14:06
zavitkan ke ti repliciram nesto vo vrska so tvojot post na bosanski jazik

citiram eden tvoj post na edna tema:Не секој е способен да преведе и уреди на македонски јазик, па затоа, и не е толку голем проблем, иако се преферира, заради луѓето кои читаат а не разбираат, за жал има и такви, да се пишува на македонски јазик.

Шејх, не е јазикот сиромашен, нашето знаење за него е сиромашно! - Ако учиме, ќе научиме...

pa sega brat koga znaes da kritikuvas zs ne se pridruzuvas kon tvoite pravila
da go prevedes tekstot na makedonski
a spored toa sto ti go iznese dali znaci toa deka ne si sposoben :ааа:

selam

Sheikh
06-06-08, 16:18
:смеење до уши: Ние би требало да гледаме кон составот и значењето на текстот, но некогаш не е на одмет и вакви забелешки....

Не за друго него зашто ми одговара :благодарам:

ISLAM_U SRCU
06-06-08, 18:20
ES selamu alejkum do site Braka
Eden mal pridones i od mene na razberem nesto poveke za sufiite moram da priznam mnogu dobra Tema .

BISMILAH

KOJI SE TOA SUFIITE


Islamskite Naucnajci se raziduvaat na nekolku mislenja koga e vo prasanje Izvorot na zborot ; sufizam;.Edni smatraat deka zborot sufizam e izvlecen od zborot el-Safa sto znaci ;bistrina i cistota - na umot i na srceto;.Dodeka drugite smatraat deka zborot sufizam proizleguva od zborot el Saff,zatoa sto se Ludi vo prasanje koji se sekogas vo prviot saff pred Allah dz.s.A Tretite velatdeka sufija se narekuva sekoj eden koj e uzlicen na siromasnite Ashabi koji bile Ehlu-sofa ( Siromasni stanovnici vo Pejgamberovata s.a.w.s dzamija).Cetvrtite velat deka sufijete bile nareceni zato sto nosele obleka od Sufa ( VOLNA )Petite velat deka deka zborot sufizam e prezeta od grckiot od zborot SOPH (sofisti ) sto vo prevod znaci mudrost.

Kako i da e edno preko drugo za Zivotot na Pejgamberot s.a.w.s ne se belezi nikakvo postojenje na imeto sufija-tesavvuf-tekija i taka natamu...se se toa termini koji nastanale posle negovata smrt.Pejgamberot s.a.w.s i cesnite Ashabi znaele samo Dzamii.Tekijata za niv bila nepoznata.

Sufijskiot Tarikat vo pocetokot bila skola koja se koncentrirala okolu mislite i smerovite na nekoj UCenjakkoj imal poseben metod vo usmeruvanjeto na ucenicitevo pravec na usvrsuvanje na znaenjete i praksata.Koga se pojavile ovie Tarikati,vo pocetokotbile samo skoli na duhovni ,moralni i metodoloski smerovi.Ne bile vo medjusobni kontradiktornosti vo odnos na akaidskite i serijatskite propisi.Razlikata bila samovo nacinot na vospituvanjeto i doveduvanjjeto na ucenikot na patot do vistinata,kako i moralno savrsenstvo koe podocna se se izvitoperilo!
Vo vrska so ona po koe Sufiite_Dervisite vo globala postanale poznati.poput odvojuvanje od svetot odenje vo zabaceni mesta, nerabota dembelstvo ,konzumiranje na cigari i alkohol.pustanje na brkovi a brijanje na bradite pisenje na amajlii skokanje tresenje proboduvanje na teloto so zeleznipredmeti obozavanje na mrtvi i mnogu mnogu drugi raboti.Primetuvame deka toa eprezeto od hristijanstvoto Hinduskite brahmani evrejskite monaci a nee nikako od Pejgamberot s.a.w.s i od negovite cesni Ashabi.Omileni sufiski mesta se turbe i grobovi od evlije.Kade tie go imaat glavniot zbor tiegi podignuvaat grobovite gi ograduvaat i gi kitat i gi osvetluvaat ,a poznato nie na site nas deka vo islamskiot svet sirk najmnog se pravi na groboviteGI povikuvaat mrtvite Sejhovi i gi molat da im se dade porod sreka dozd uspeh i slicno.
Allah s.v.t na takvite im poracuva .
"Vi se, mimo Allaha, kumirima klanjate i lazi smisljate. Oni, kojima se vi, mimo Allaha, klanjate ne mogu vas nikakvom hranom nahraniti; vi hranu od Allaha trazite i Njemu se klanjate i Njemu zahvalni budite! Njemu cete se vratiti." (el-Ankebut, 17.); "Iskreno ispovijedanje vjere dug je prema Allahu! A onima koji pored Njega sebi uzimaju evlije (zastitnike), i govore: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas sto vise Allahu priblizili" - Allah ce njima, zaista, presuditi o onome u cemu su se oni razilazili." (el-Zumer, 3.)

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Fanatizam i pretjerivanje je karakteristicno za dvije skupine islamskog ummeta: za jedan dio zabludjelih sija koji poslanicima i imamima iz Ehlu-Bejta pripisuju Allahovo dz.s., svojstvo "uluhijjeta" (obozavanja), kao i jedan dio sufija dzahila koji takodjer gaje slicno ubjedjenje po pitanju Allahovih poslanika i dobrih ljudi."

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Apologeticari se najvise bave potvrdom ili negacijom, postajanjem ili nestankom, kao i pitanjima ubjedjenja i vjerovanja, i njihov krajnji cilj je tasdik/potvrda, 'ilm/znanje i haber/obavijestenost. Za razliku od njih, sufije svoj akcenat stavljaju na ljubav i mrznju, zelju i mrskost, fizicke pokrete i praksu, i njihov krajnji cilj je ljubav, podloznost, djelo i volja.
Sto se tice spasene skupine - ehlul-'ilma i imana - pobornika znanja i vjere, pravih vjernika, oni su oni koji su spojili izmedju oboje, izmedju naucne sponaje i vjerovanja i prakticnog djelovanja i rada utemeljenog na ljubavi, pa je njihovo vjerovanje izgradjeno na znanju kao i rad i ljubav koji su takodjer zasnovani na znanju. Oni su se spasili devijacija apologeticara i sufija, postizuci ono sto su obije skupine zagubile:
1. Govor bez znanja - ako je u pitanju apologeticar, i rad bez znanja - ako je u pitanju sufija, sto je sve zajedno prouzrokovalo niz teorijsko-prakticnih novotarija koje su u suprotnosti ***'anu i Sunnetu.

2. Apologeticari su ostali bez djela, a sufije bez rijeci.

Sljedbenici sunneta Muhammeda s.a.w.s., kako onog nutarnjeg tako i onog vanjskog, njihove rijeci i njihova djela, kako javna tako i tajna su zasnovana i utemeljena na 'ilmu i znanju, i njihova svaka rijec ili postupak su u medjusobnoj sprezi, i to su istinski i pravi muslimani, koji su na pravome putu; na putu onih kojima je Allah blagodat svoju darovao, a ne na put onih na koje se rasrdio, a niti na put onih koji su zalutali! Devijantni apologeticari su se uzlicili na jevreje, dok su se devijantne sufije uzlicile na krscane, pa su zbog toga nad prvima (apologeticarima-jevrejima), najveci utjecaj imala slova/huruf, i ono na sta ukazuju njihova znacenja poput znanja i ubjedjenja dok su nad drugima veci utjecaj imali glasovi/asvat, kao i ono sto ti glasovi izazivaju i proizvode od osjecaja i pokreta."
Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Izmisljanje neispravnih 'ibadeta koji u sebi imaju primjese sirka i slicnog je specifika krscana ali i onih koji im se uzlicise poput devijantnih poboznjaka i sufija, kao i izmisljanje neispravnih zabrana/tahrimata sto je specifika jevreja kao i onih koji im se u tome uzlicise od devijantnih toboze fakiha i pravnika!"

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Nad devijantnim sufijama vise dominira zelja za slusanjem pjesama i stihova nego li zelja za slusanjem ***'ana i zikra!"

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Veliki broj sufija kudi razum i smatra ga niskim i nistavnim, i smatraju da se visoka stanja i stepeni ne postizu razumom vec bas njegovim nestankom i gubitkom. Prihvataju i potvrdjuju stvari koje zdrav razum nikada ne bi prihvatio, i cesto puta znaju hvaliti opitost i ludilo..."

Eve nekoji od najpoznatite Sufiski tarikati
1. Kadirijski tarikat: se veze na sejh Abdul-Kadir el-Dzejlanija, koji je umro 1166.g.. Krecao se po Persiji, Iraku i Bagdadu gdje je i ukopan. Sejh Abdul-Kadir el-Dzejlani rhm., je daleko od onih koji mu se pripisuju isto kao sto je Isa a.s., veoma daleko od hriscana, koji ga obozavaju mimo Allaha dz.s.! Danas ih najvise ima po Siriji, Turskoj, u nekim djelovima Afrike, posebno u Kamerunu, Kongu, Mauritaniji i Tanzaniji. Ima ih i u Kavkazu, Ceceniji i u nekim djelovima Rusije.

2. Rufa'ijski tarikat: se veze na Ebul-Abbas Ahmed el-Rufa'ija, koji je umro 1182.g., u Basri. Rufa'ije svoje "keramete" dokazuju probadanjem sabljama. Zajednicko im je sa si'ijama to sto i jedni i drugi vjeruju u Dzaferov kitab, u dvanaest imama, da je trinaesti imam Ahmed Er-Rufa'i, i jedni i drugi oplakuju asuru. Ovaj tarikat se podijelio na tri sekte: bazije, melekije i hubejbije. Danas ih najvise ima po Egiptu, Siriji, turskoj Anadoliji, Istocnoj Evropi, Kavkazu, kao i u Sjevernoj Americi.
. Bedevijsko-ahmedijski tarikat: se veze za Ahmed El-Bedeviju, koji je rodjen u jednoj si'ijsko-iranskoj porodici, a umro 624.h.g. u Iraku, gdje je ukopan i ciji kabur svake godine posjeti preko 3 miliona bedevija-ahmedija. Njihovo ucenje je zatrovano mnostvom idolatrije i novotarija od kojih je islam potpuno cist. Ima ih u Egiptu ali i u nekim dijelovima Evrope. Tarikat im se pocijepao na sesnaest sekti.

4. Sazilijski tarikat: se veze na Ebul-Hasen el-Sazilija, koji je umro 1258.g.. Ovo je jedan od vecih sufijskih tarikata. Danas su rasprostranjeni u sjevernoj Africi, Egiptu, Keniji, Tanzaniji, Bliskom istoku, Sri-Lanki, kao i u zapadnoj i sjevernoj Americi.

5. Mevlevijski tarikat: se veze na iranskog pjesnika Mevlanu Dzelaluddin el-Rumija, koji je umro 1273.g., i ukopan je u Konji. Najvise ih ima u turskoj Anadoliji, Siriji, kao i u Sjevernoj Americi. Poznatiji su kao vrteci dervisi, zbog toga sto se prilikom obavljanja zikra vrte u krug!?

6. Naksibendijski tarikat: se veze na Behauddina Naksibenda iz Buhare, koji je umro 1390.g.. Najvise ih ima u centralnoj Aziji, Iranu, na Kavkazu, sjevero-zapadnoj i jugo-zapadnoj Kini, Indoneziji, Indiji, turskoj, Evropi i Sjevernoj Americi.
7. Bektasijski tarikat: se veze na hadzdzi Bektasa iz Horosana, koji je umro 1338.g.. Ovaj sufijski tarikat se odlikuje po imanju si'itskih ideja, ubjedjenja i stavova. Ima ih po turskoj Anadoliji, Albaniji i Americi.

8. Ni'imetullah tarikat: se veze na Nuruddina Muhammeda Ni'imetullaha, koji je umro 1431.g., u mjestu Mehan blizu Kermana u jugo-zapadnom Iranu. Najvise ih ima u Iranu i Indiji.

9. Tidzanijski tarikat: se veze na Abbas Ahmed b. el-Tidzanija, alzirskog berbera, koji je umro 1815.g.. Iz Alzira su se najvise rasprostrli ka jugu i Sahari, kao i prema zapadnom i centralnom Sudanu, Egiptu, Senegalu, zapadnoj Africi i sjevernoj Nigeriji. Ima ih i u zapadnoj i sjevernoj Americi.

10. Dzerrahijski tarikat: se veze na Nuruddin Muhammed el-Dzerraha iz Istanbula, koji je umro 1720.g.. Najvise ih ima u Turskoj, sa malim grupicama po zapadnoj i sjevernoj Americi.
ALLAH da ne sacuva od sekakoj vid na sirk i zabluda.Se nadevam deka mozav barem malku da objasnam do kade se zalutani Sufijive.

Sheikh
06-06-08, 19:04
Аллах да те награди брате за трудов!!!

Навистина добро објаснето и елаборирано.

zavitkan
06-06-08, 21:02
zavitkan ke ti repliciram nesto vo vrska so tvojot post na bosanski jazik

citiram eden tvoj post na edna tema:Не секој е способен да преведе и уреди на македонски јазик, па затоа, и не е толку голем проблем, иако се преферира, заради луѓето кои читаат а не разбираат, за жал има и такви, да се пишува на македонски јазик.

Шејх, не е јазикот сиромашен, нашето знаење за него е сиромашно! - Ако учиме, ќе научиме...

pa sega brat koga znaes da kritikuvas zs ne se pridruzuvas kon tvoite pravila
da go prevedes tekstot na makedonski
a spored toa sto ti go iznese dali znaci toa deka ne si sposoben :ааа:

selam
За способноста не е прашање на кои јас ќе ти одговорам, нека ти одговорат другите.
Во прашање е времето!
Како што реков, се преферира, не е наредено и не е забрането на друг јазик кој што се разбира....
Што е совет, а не критика, зашто навистина има луѓе кои немаат поим од македонски јазик и литература!

zavitkan
06-06-08, 21:04
:смеење до уши: Ние би требало да гледаме кон составот и значењето на текстот, но некогаш не е на одмет и вакви забелешки....

Не за друго него зашто ми одговара :благодарам:
Да? :karanje: :тикво:

zavitkan
06-06-08, 21:07
ES selamu alejkum do site Braka
Eden mal pridones i od mene na razberem nesto poveke za sufiite moram da priznam mnogu dobra Tema .

BISMILAH

KOJI SE TOA SUFIITE


Islamskite Naucnajci se raziduvaat na nekolku mislenja koga e vo prasanje Izvorot na zborot ; sufizam;.Edni smatraat deka zborot sufizam e izvlecen od zborot el-Safa sto znaci ;bistrina i cistota - na umot i na srceto;.Dodeka drugite smatraat deka zborot sufizam proizleguva od zborot el Saff,zatoa sto se Ludi vo prasanje koji se sekogas vo prviot saff pred Allah dz.s.A Tretite velatdeka sufija se narekuva sekoj eden koj e uzlicen na siromasnite Ashabi koji bile Ehlu-sofa ( Siromasni stanovnici vo Pejgamberovata s.a.w.s dzamija).Cetvrtite velat deka sufijete bile nareceni zato sto nosele obleka od Sufa ( VOLNA )Petite velat deka deka zborot sufizam e prezeta od grckiot od zborot SOPH (sofisti ) sto vo prevod znaci mudrost.

Kako i da e edno preko drugo za Zivotot na Pejgamberot s.a.w.s ne se belezi nikakvo postojenje na imeto sufija-tesavvuf-tekija i taka natamu...se se toa termini koji nastanale posle negovata smrt.Pejgamberot s.a.w.s i cesnite Ashabi znaele samo Dzamii.Tekijata za niv bila nepoznata.

Sufijskiot Tarikat vo pocetokot bila skola koja se koncentrirala okolu mislite i smerovite na nekoj UCenjakkoj imal poseben metod vo usmeruvanjeto na ucenicitevo pravec na usvrsuvanje na znaenjete i praksata.Koga se pojavile ovie Tarikati,vo pocetokotbile samo skoli na duhovni ,moralni i metodoloski smerovi.Ne bile vo medjusobni kontradiktornosti vo odnos na akaidskite i serijatskite propisi.Razlikata bila samovo nacinot na vospituvanjeto i doveduvanjjeto na ucenikot na patot do vistinata,kako i moralno savrsenstvo koe podocna se se izvitoperilo!
Vo vrska so ona po koe Sufiite_Dervisite vo globala postanale poznati.poput odvojuvanje od svetot odenje vo zabaceni mesta, nerabota dembelstvo ,konzumiranje na cigari i alkohol.pustanje na brkovi a brijanje na bradite pisenje na amajlii skokanje tresenje proboduvanje na teloto so zeleznipredmeti obozavanje na mrtvi i mnogu mnogu drugi raboti.Primetuvame deka toa eprezeto od hristijanstvoto Hinduskite brahmani evrejskite monaci a nee nikako od Pejgamberot s.a.w.s i od negovite cesni Ashabi.Omileni sufiski mesta se turbe i grobovi od evlije.Kade tie go imaat glavniot zbor tiegi podignuvaat grobovite gi ograduvaat i gi kitat i gi osvetluvaat ,a poznato nie na site nas deka vo islamskiot svet sirk najmnog se pravi na groboviteGI povikuvaat mrtvite Sejhovi i gi molat da im se dade porod sreka dozd uspeh i slicno.
Allah s.v.t na takvite im poracuva .
"Vi se, mimo Allaha, kumirima klanjate i lazi smisljate. Oni, kojima se vi, mimo Allaha, klanjate ne mogu vas nikakvom hranom nahraniti; vi hranu od Allaha trazite i Njemu se klanjate i Njemu zahvalni budite! Njemu cete se vratiti." (el-Ankebut, 17.); "Iskreno ispovijedanje vjere dug je prema Allahu! A onima koji pored Njega sebi uzimaju evlije (zastitnike), i govore: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas sto vise Allahu priblizili" - Allah ce njima, zaista, presuditi o onome u cemu su se oni razilazili." (el-Zumer, 3.)

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Fanatizam i pretjerivanje je karakteristicno za dvije skupine islamskog ummeta: za jedan dio zabludjelih sija koji poslanicima i imamima iz Ehlu-Bejta pripisuju Allahovo dz.s., svojstvo "uluhijjeta" (obozavanja), kao i jedan dio sufija dzahila koji takodjer gaje slicno ubjedjenje po pitanju Allahovih poslanika i dobrih ljudi."

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Apologeticari se najvise bave potvrdom ili negacijom, postajanjem ili nestankom, kao i pitanjima ubjedjenja i vjerovanja, i njihov krajnji cilj je tasdik/potvrda, 'ilm/znanje i haber/obavijestenost. Za razliku od njih, sufije svoj akcenat stavljaju na ljubav i mrznju, zelju i mrskost, fizicke pokrete i praksu, i njihov krajnji cilj je ljubav, podloznost, djelo i volja.
Sto se tice spasene skupine - ehlul-'ilma i imana - pobornika znanja i vjere, pravih vjernika, oni su oni koji su spojili izmedju oboje, izmedju naucne sponaje i vjerovanja i prakticnog djelovanja i rada utemeljenog na ljubavi, pa je njihovo vjerovanje izgradjeno na znanju kao i rad i ljubav koji su takodjer zasnovani na znanju. Oni su se spasili devijacija apologeticara i sufija, postizuci ono sto su obije skupine zagubile:
1. Govor bez znanja - ako je u pitanju apologeticar, i rad bez znanja - ako je u pitanju sufija, sto je sve zajedno prouzrokovalo niz teorijsko-prakticnih novotarija koje su u suprotnosti ***'anu i Sunnetu.

2. Apologeticari su ostali bez djela, a sufije bez rijeci.

Sljedbenici sunneta Muhammeda s.a.w.s., kako onog nutarnjeg tako i onog vanjskog, njihove rijeci i njihova djela, kako javna tako i tajna su zasnovana i utemeljena na 'ilmu i znanju, i njihova svaka rijec ili postupak su u medjusobnoj sprezi, i to su istinski i pravi muslimani, koji su na pravome putu; na putu onih kojima je Allah blagodat svoju darovao, a ne na put onih na koje se rasrdio, a niti na put onih koji su zalutali! Devijantni apologeticari su se uzlicili na jevreje, dok su se devijantne sufije uzlicile na krscane, pa su zbog toga nad prvima (apologeticarima-jevrejima), najveci utjecaj imala slova/huruf, i ono na sta ukazuju njihova znacenja poput znanja i ubjedjenja dok su nad drugima veci utjecaj imali glasovi/asvat, kao i ono sto ti glasovi izazivaju i proizvode od osjecaja i pokreta."
Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Izmisljanje neispravnih 'ibadeta koji u sebi imaju primjese sirka i slicnog je specifika krscana ali i onih koji im se uzlicise poput devijantnih poboznjaka i sufija, kao i izmisljanje neispravnih zabrana/tahrimata sto je specifika jevreja kao i onih koji im se u tome uzlicise od devijantnih toboze fakiha i pravnika!"

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Nad devijantnim sufijama vise dominira zelja za slusanjem pjesama i stihova nego li zelja za slusanjem ***'ana i zikra!"

Sejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaze: "Veliki broj sufija kudi razum i smatra ga niskim i nistavnim, i smatraju da se visoka stanja i stepeni ne postizu razumom vec bas njegovim nestankom i gubitkom. Prihvataju i potvrdjuju stvari koje zdrav razum nikada ne bi prihvatio, i cesto puta znaju hvaliti opitost i ludilo..."

Eve nekoji od najpoznatite Sufiski tarikati
1. Kadirijski tarikat: se veze na sejh Abdul-Kadir el-Dzejlanija, koji je umro 1166.g.. Krecao se po Persiji, Iraku i Bagdadu gdje je i ukopan. Sejh Abdul-Kadir el-Dzejlani rhm., je daleko od onih koji mu se pripisuju isto kao sto je Isa a.s., veoma daleko od hriscana, koji ga obozavaju mimo Allaha dz.s.! Danas ih najvise ima po Siriji, Turskoj, u nekim djelovima Afrike, posebno u Kamerunu, Kongu, Mauritaniji i Tanzaniji. Ima ih i u Kavkazu, Ceceniji i u nekim djelovima Rusije.

2. Rufa'ijski tarikat: se veze na Ebul-Abbas Ahmed el-Rufa'ija, koji je umro 1182.g., u Basri. Rufa'ije svoje "keramete" dokazuju probadanjem sabljama. Zajednicko im je sa si'ijama to sto i jedni i drugi vjeruju u Dzaferov kitab, u dvanaest imama, da je trinaesti imam Ahmed Er-Rufa'i, i jedni i drugi oplakuju asuru. Ovaj tarikat se podijelio na tri sekte: bazije, melekije i hubejbije. Danas ih najvise ima po Egiptu, Siriji, turskoj Anadoliji, Istocnoj Evropi, Kavkazu, kao i u Sjevernoj Americi.
. Bedevijsko-ahmedijski tarikat: se veze za Ahmed El-Bedeviju, koji je rodjen u jednoj si'ijsko-iranskoj porodici, a umro 624.h.g. u Iraku, gdje je ukopan i ciji kabur svake godine posjeti preko 3 miliona bedevija-ahmedija. Njihovo ucenje je zatrovano mnostvom idolatrije i novotarija od kojih je islam potpuno cist. Ima ih u Egiptu ali i u nekim dijelovima Evrope. Tarikat im se pocijepao na sesnaest sekti.

4. Sazilijski tarikat: se veze na Ebul-Hasen el-Sazilija, koji je umro 1258.g.. Ovo je jedan od vecih sufijskih tarikata. Danas su rasprostranjeni u sjevernoj Africi, Egiptu, Keniji, Tanzaniji, Bliskom istoku, Sri-Lanki, kao i u zapadnoj i sjevernoj Americi.

5. Mevlevijski tarikat: se veze na iranskog pjesnika Mevlanu Dzelaluddin el-Rumija, koji je umro 1273.g., i ukopan je u Konji. Najvise ih ima u turskoj Anadoliji, Siriji, kao i u Sjevernoj Americi. Poznatiji su kao vrteci dervisi, zbog toga sto se prilikom obavljanja zikra vrte u krug!?

6. Naksibendijski tarikat: se veze na Behauddina Naksibenda iz Buhare, koji je umro 1390.g.. Najvise ih ima u centralnoj Aziji, Iranu, na Kavkazu, sjevero-zapadnoj i jugo-zapadnoj Kini, Indoneziji, Indiji, turskoj, Evropi i Sjevernoj Americi.
7. Bektasijski tarikat: se veze na hadzdzi Bektasa iz Horosana, koji je umro 1338.g.. Ovaj sufijski tarikat se odlikuje po imanju si'itskih ideja, ubjedjenja i stavova. Ima ih po turskoj Anadoliji, Albaniji i Americi.

8. Ni'imetullah tarikat: se veze na Nuruddina Muhammeda Ni'imetullaha, koji je umro 1431.g., u mjestu Mehan blizu Kermana u jugo-zapadnom Iranu. Najvise ih ima u Iranu i Indiji.

9. Tidzanijski tarikat: se veze na Abbas Ahmed b. el-Tidzanija, alzirskog berbera, koji je umro 1815.g.. Iz Alzira su se najvise rasprostrli ka jugu i Sahari, kao i prema zapadnom i centralnom Sudanu, Egiptu, Senegalu, zapadnoj Africi i sjevernoj Nigeriji. Ima ih i u zapadnoj i sjevernoj Americi.

10. Dzerrahijski tarikat: se veze na Nuruddin Muhammed el-Dzerraha iz Istanbula, koji je umro 1720.g.. Najvise ih ima u Turskoj, sa malim grupicama po zapadnoj i sjevernoj Americi.
ALLAH da ne sacuva od sekakoj vid na sirk i zabluda.Se nadevam deka mozav barem malku da objasnam do kade se zalutani Sufijive.
Почна да ми го преведуваш постираното? Благодарам:благодарам:

Waren
14-06-08, 12:02
Picasso, veruvam so dobra namera si otvoral da prasas za sufizmot i gledam odma nekoi odma other religion napisale, mislam deka vo pogresno mesto imas postaveno prasanjeto

Waren
14-06-08, 14:23
....................

Omer el Faruk
14-06-08, 14:46
Еве сега нешто и од твојот суфија Имам Раббани, кој убаво кажува до каде може да оди човечката заблуда. Од тебе барам само коментар или потврда на ова што ќе го постирам :

On je rekao: Mene su posjetili Gavs-ul’a’zam (Abdulkadir Gejlani) kuddise sirruh i šejhovi (mešajihi) Kadiri tarikata rahmetullahi alejhim. Ja sam se sa dolaskom ovih velikana našao u nurovima kadiri nisbeta. Ja sam pomislio, “Mene su obrazovali velikani nakšibendi tarikata. Kako to da izgleda da kadiri tarikat ima više uticaja na mene?” Čim sam to pomislio u mom srcu, hazreti hadže-i džihan Behauddin-i Buhari kuddise sirruh je, u pratnji njegovih učenika, počastio to mjesto svojim prisustvom i sjeo naspram Gavs-us-sekalejna. Obrativši se grupi, on je rekao, “Ahmed je jedan od nas. On je dobio kemal (savršenstvo) i tekmil (zrelost, upotpunjenost) putem naših obrazovnih metoda.” U međuvremenu su takođe došli i velikani (vođe) češtijje i kubrevijje tarikata. Oni su nalili njihove nisbete u moje srce. Oni su mi dali nove idžazete. Ja sam već posjedovao nisbete ovih velikana ali su oni sada postali jači i svjetliji. Ako hoću ja mogu dati mojim učenicima kemalet (savršenost) kroz ove sve puteve (tarikate).

СубхАналлах !

Има ли граница човечката алчност во припишување Божествени својства на обични луѓе?

Брате,моја препорака ти е да се навратиш назад на оваа тема и да прочиташ неколку многу убави постови кои што зборуваат за Суфизмот.

Не заборавај брате дека на Судниот ден,Аллах џ.ш. нема да те праша за Имам Раббани и другите залутани кои си ги следел и преку кои (си правел мал ширк ) земајќи ги за посредници до Аллах џ.ш.!

Не заборавај дека Исламот забранува обраќање на " свети лица ( евлии, шејхови итн )",исламот забранува обожавање на турбиња и личности. Што ќе биде твојот одговор на Судниот Ден кога ќе ти бидат поставени овие прашања?

Исламот е јасен во својата порака и прописи. Но колку сте јасни вие со вашето извитоперено практикување и бескрајните новотарии кои сте ги вметнале во исламот?!!!

Waren
14-06-08, 15:42
.........................

Omer el Faruk
14-06-08, 16:10
:) После толку прашања кои ти ги поставив и ти пренесов цитати од Имамот Раббани на кои очекувам твој коментар, само ова имаш да го кажеш?

Оваа тема е за суфизмот, и на неа расправаме за него, за другите твои претпоставки кои што ги имаш прашај на соодветно место.

Патем да ти кажам јас сум Елхамдулиллах муслиман, припадник на Исламот и следбеник на Мухаммед а.с.. Не сум ни суфија ни вехабија ни шиит ни дервиш.

Мислам дека се разбравме!

А за тоа кој кого лаже, бујрум: -јас ти поставив цитати од твојот ценет Имам и чекам веќе неколку часа да ми ги објасниш.

Или немаш објаснување?

Waren
14-06-08, 16:31
.......................

Omer el Faruk
14-06-08, 16:41
Ок, ти мисли си за мене што сакаш и Аллах ми е сведок дека воопшто не ти се лутам. Плус и не се сметам за некој голем алим.
Само да ти кажам дека јас сум припадник на Ехлис -сунне вел - џема,а.

Затоа отворив посебна тема за имам Раббани каде се надевам мене ( неукиот, сиромашниот со знаење ) а и сите други кои не знаат што е ширк,што е шефа,ат, кои се евлиите итн, ќе не поднаучиш.

Знам дека знаеш дека тоа тие исламска должност,Аллахова наредба со која тој те задолжил твоето знаење да го пренесуваш на другите. Гледам дека се работи за чесен муслиман кој изобилува со добар ахлак, па сметам дека ќе не удостоиш со изворот и мудроста од твојот илм на темата за имам Раббани.

Ес-селаму ала менит-тебе,ал - худа !

Waren
14-06-08, 17:03
......................................

Omer el Faruk
15-06-08, 19:29
Еве ви еден убав видео клип за суфизмот. Се надевам дека ќе извлечете поука од него.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

Молам некој од модераторите,да го постави наведениот линк автоматски да се отвара оттука, бидејќи мене таа опција не ми работи.

Omer el Faruk
15-06-08, 19:42
Го молам Возвишениот Аллах да не сочува нас и нашите фамилии од ваков вид на зикр, кој не го практикувал ниту Мухаммед а.с. ниту неговите асхаби.

Амин!

Sheikh
16-06-08, 01:21
Неузубиллах


[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

trebo.r.a
16-06-08, 01:27
СубханАллах!

До каде ли ќе оди човековата извитопереност. :(

zavitkan
16-06-08, 17:13
Ocigledno vie ne mozete da oddelite sto e sirk a sto ne e me sfakas? podobro da otvorime tema za vahabizmot prvo ,a sto velis brate ,dosta gi lazete lugeto
Вехабизмот, како што можете да видите е термин измислен од оние луѓе кои во светот се прикажуваат како муслимани, а длабоко во своите обожувања и религиски ритуали прават идолопоклонство, поганизам и политеизам, хиндуистичко-будистичко-рисјанско-еврејски верувања, филозофии и делувања, а со цел да ги обележат како екстремни и радикални оние муслимани кои не прифаќаат ништо друго освен чист монотеиам во верувањето и делувањето, и кои им се спротивставиле на горе наведените пагани!

Затоа, не употребувај термини кои се излишени, провидни и кои не се на место!

GAZIJA
16-06-08, 17:16
Па ако само седат по теќињата - супер, нека не излегуваат, оти на на изметот местото му е во тоалетот!

trebo.r.a
16-06-08, 18:04
Она што мене ми паѓа во очи е дека токму тие кои што се нарекуваат секти ( доброволно не наметнато ) велат за другите " вехабии ", т.е. за сите оние кои не се согласуваат со нив и ги повикуваат судија да им биде Кур,анот и Суннетот на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с.

И интересно е тоа што ниту еден од тие муслимани (мислам на нас ) не рекол за себе дека е " вехабија " ,додека суфиите,дервишите и шиитите сами се прозиваат со тие имиња и полна им е устата од истите.

Но, иншАллах ќе дојде денот кога и тие ќе разберат дека најголемиот авторитет за муслиманот се Кур,анот и Суннетот,а не некој основач на некој тарикат или некој мистик кој се повлекол од светот и добил незнам каков илхам,односно просветлување или инспирација.

El Muslima
16-06-08, 18:33
Na svetskiot poredok denes im odgovara sufizmot kako pravec megu lugeto...
Asketi, sedat vo tekinjata, ne gi interesira realnosta i segasnosta, ednostavno ziveat kako monasite.. Si imaat nekoj si tamu shejh koj im e glavna faca vo zivotot, se vratat okolu nego, t.e. zivotot im se vrti okolu nego...

Tolku se daleku od osnovite na islamot! Tolku go imaat izvrteno islamot, so sto so pravo se veli deka e toa sosema druga religija, bidejki islamot e chist od sekoj vid na imaginacii koi samo nim im se prikazuvaat, i osobini koi ti gi pripisuvaat na svoite glavesini...
Ednostavno, objasnuvajki go nivniot nacin na ziveenje, nemozam ni da upotrebuvam islamski termini, kako zikr, shejh, ibadet, zatoa sto nivnite dela se adaleku od seto toa..

zavitkan
16-06-08, 21:28
Денес на HTV1 даваа неко дервиши од Коња, читаа песни од Руми, Па некои студенти од Иран кои пеат на персиски (намерно не кажувам соодветен збор за нивниот јазик) стихови од Месневија, па меѓу другото еден џунав, сирот, вели дека: „дервишот го слуша гласот Божји во звуците на фрулата (наи) и тогаш се соединува со Бога во време на тој танц (рингишпил). Луѓето биле едно со Бога, па сега копнеат по повторно соединување...“
Епа како да не им одговара на западњаците сите муслимани да станат дервиши или суфии, кога самите тие суфии се творевина на истите заблудели филозофии на јудео-христијанството и хинду-будизмот!

За жал, ќе ги разочарам сите нив со изјавата дека „Правиот Пат јасно се разликува од заблудата“ и дека тие никогаш нема да бидат примени меѓу муслиманите, зашто нивнтата цел за расипување на муслиманите и исламот со други филозофии и паганизми е многу провидна, очигледна и одвратна!

Waren
16-06-08, 23:06
........................>

Waren
16-06-08, 23:07
se otkazuvam..........

Waren
16-06-08, 23:17
se otkazuvam

Omer el Faruk
16-06-08, 23:40
Абе брате, и ти ли потпадна под лажната пропаганда на непријателите на Исламот?

Кои вехабии бе,какви вехабии?
Според кои стандарди ти велиш за нас дека сме вехабии?

Само затоа што не признаваме друг авторитет сем Кур,анот и Хадисот?
Само затоа што не влегуваме во алка со некој болен таканаречен шејх и се вртиме во круг до бесвест?
Само затоа што не одиме во планините и напуштените пештери изолирани од народот да чекаме Аллах џ.ш. да ни испрати илхам и други ишарети?

ЛА АСАБИЈЈЕТЕ ФИЛ ИСЛАМ!

" ВО ИСЛАМОТ НЕМА МОНАШТВО " - рекол Мухаммед а.с.

Инаку ми се допадна дел од твојот пост погоре. Особено оној момент каде се вели дека вистинскиот суфија мора да го следи Кур,анот и Суннетот. Мора да го следи исламскиот шеријат. Но,дали денешните дервиши го прават тоа? -Дали денешните ритуали на " суфиите " се во склад со Кур,анот,Суннетот = Исламскиот шеријат?


Што бил Мухаммед а.с. брате мој?

1. Дали бил суфија ?
2. Дали бил дервиш ?


Кој пат ни го оставил Мухаммед а.с. во аманет за да го следиме:

1. Кур,анот
2. Суннетот
3.Исламот
4. Суфизмот
5.Тарикатот
?
Кој?

Во вистинскиот одговор на овие прашања, ќе го пронајдеш мојот правец.

Ес-селаму Алејкум!

Miralem
25-08-08, 00:06
Ne sum nitu Sufija,Nitu Vehabija,nitu Selefija,nitu Shija.... samo gi sakam site Muslimani,bez razlika koj kako nekoi raboti gi svatil... insAllah,Allah na site da ne upati po praviot pat. Veruvajte,pod ednakvo imaat problem od mnogu dusmani i Sufii i Vehabii i Selefii i Shii i kako god da se narekuvame ili kako god da ne' narekuvaat.... namesto site zaedno,bez razlika koj kakva greska pravi vo veruvanjeto (a znaeme nikoj ne e sovrsen),,,namesto da se drzime site zaedno,nie samite si barame mani i sto e naj tragicno,se smetame za druga religija.
Od edna cisto Sufisticka kniga bi sakal samo da napisam nekolku "prikazni",koi,na poveketo im se poznati od drugite forumi.Samo za potsetuvanje,,, ako ne e taka,popravete me povtorno i Halalete na vaka dolg post.

Kako eden gadinar im go pokvaril odnosot na edno drustvo vo koe bile Sufija (Dervis) Odza (Serijatski pravnik) i Sherifija (potomok od Muhammedoviot s.a.w.s rod).

Bavcadzijata,rabotejki vo svojot vinograd,zdogledal trojca nepoznati luge kako vrvat preku negovata niva.

Eden e vo Odziska drugi e vo Sherifijska i treti vo derviska nosija. No sekoj bil toa samo po nivnata nosija.

Treba da najdam nacin,kako tie trojca da gi razdvojam,
i toa mi e zadaca,koja sekako ke ja ostvaram.

Jas nemozam eden da bidam protiv trojca.
i prva zadaca mi e da gi razdelam.

Napravil zamka,pa mu se obratil prvo na dervisot,
da go izraboti i opanci drugite dvajca.

Da bi go odvoil mu rekol na dervisot: Pojdi vo mojata koliba,tamu ima kilim,donesi go da drustvoto tvoe ima na sto da sedne.

Posto dervisot otisol na ovie dvajca im rekol:
Ti si Odza a ti Serefija,od ugledna si porodica.

Nie po tvojata setva jademe leb,
a nie,povtorno,so tvoite krila letame.

Toj e nas car,sin na nasiot car,
gospodin i Mustafin koren (pleme).

A koj voi e onoj dervis ? Toj so vas samo se najaduva,so vas odi,ni po sto ne vi odgovara,neugledene.

Jas ke go stignam sega i pretepam,
taka ke go oddalecam od vaseto ugledno drustvo.

Mojot vinograd e vas i se vo nego e vase,
vie dvajca ste mi gosti vredni kako moite oci.

...Frlil somnez vo drustvoto gradinarot,
zalosno e koga drustvo pusta somnez megju sebe.

Koga go nasol,rekol: O ti dervisko kuce,kako si se osudil da dojdes megju nas,vo mojata bavca ?

Gradinarot go udril dervisot,go ranil i otvoril krv,
pa taka uspeal vo svojata namera da gi odvoi.

Dervisot mozel samo da izusti: So mene e gotovo,
uspea,no brakja na patot (refik),bidete vie so otvoreni oci.

Ne dozvolite da se raspravate,pa da gradinarot misli deka jas sum daleku od vas,kako toj bi se vovlekol megju vas dvojca.

Ovoj svet e kako planina,a tvoite zborovi,
tie se kako govor vo planinata,koi povtorno tebe ti se vrakjaat.

Posto gradinarot go razdvoil dervisot od drustvoto,
sega najde drugi povod,za nova varka,pa rece:

Moj cesen Sherifu,pojdi do mojata koliba,
donesi go rucegot koj e pripremen.

Odi i povikaja sluginkata,
pobarajgi od nea dvete jadenja koi ni gi spremi.

Posto Serifijata otide,gradinarot mu se obratil na Fakihot:

O ti,koj go poznavas pravoto kako Sonceto sjajot,se' razbiras i ucen si,na svoe mesto si.

Ovoj Serifija tvrdi deka e pleme na Muhammed a.s a koj znae,so kogo majkamu se srekjavala,pa da bide serifija?!

Vo zena ne treba da se ima poverenie,
za zenino ponasanje ne vrzuvaj go srceto.

Za rod Alijin i Muhammedov,mnogu denes se vrzuvaat,
a glupavi se.

Koj god otvara zinaluk ili bide negov plod,
toj dobrite luge ke gi optuzuva so istite tie prokudi.

Kakov e covekot vo svojata osnova,taka i drugite gledaat,dobrite gledaat dobro a losite gledaat loso.

Toa sto go rekol Bavcadzijata za Serifijata,toa e negovata momentalna sostojba,a daleku od Resulullahovite evlii.

Da ne bil izvor na se' naj loso,
nemase da go ogovara Muhammedovoto a.s potomstvo.

Go fatil gradinarot Serifijata i mu rekol: O ti magare,
vleze vo mojata bavca kako lopov,toa od Pejgamberot da ne ti ostana ?

Uste mu rekol: Lavceto lici na Lavot,
po sto ti licis na Muhammed a.s. ?

Bavcadzijata,izigruvajki se so serifijata,,postapil isto,kako sto postapile haridziite so Ali-Jasin.

Bil poln so omraza,kako gjavol.
i postapvel kako Jezid i Shamer prema Muhammedoviot a.s rod.

Koga Serifijata videl deka propadnal od ovoj nasilnik,
mu rekol na Fakihot: Jas izlegov od vodata.

Pazi se i cuvaj gi nozete,sega sam ostana.
Bidi kako tapan i podnesi gi udarcite.

Ostavi na strana sto sum Serif,jas nesum ni dobar drugar,no prema tebe,nesum polos od ovoj nasilnik !

Koga bavcadzijata zavrsil so Serifot se svrtil kon Fakihot (pravnikot),i mu rekol: O pravnice,koj si ponizok od sekoj nikoj !

Tvojata fetva (pravnoto resenie)e odsekuvanje na race,za onoj koj vamu ke dojde,i ke reces ima dozvola za toa ?

Dali ovaa dozvola si ja procital vo delot Vasit (Sredno),ili ova delo si go nasol vo Muhit (Golemo) ?

Pravnikot mu rekol: UDRI,UDRI,IMAS PRAVO,,, PRILIKA TI SE UKAZALA.
KOJ SE ODVOJUVA OD DRUGARI,TOA I ZASLUZUVA !
--------------
Kako eden indiec raspraval za greskata na nekoi a istata i toj ja napravil.


Ednas cetvorica indijci otisle da klanjaat namaz. Posto otisle pred vreme vo dzamija,resile,dodeka dojde vakat,da klanjaat nafila,ili dva rekjati za dzamijata (ne drzeteme za zbor).

Site cetvorica zanietile,tekbirale i zapocnale da klanjaat.

Dodeka klanjale (vo namaz) edniot od niv go primetil muezinot i mu rekol da prouci ezan,oti vreme e (a vo namaz e).

Drugiot mu vika na prviot: Koga si vo namaz,ne treba da zboruvas. (a i toj e vo namaz).

Tretiot mu vika na vtoriot: Toa treba samiot sebesi da si go kazes,sto mu vikas nego koga i ti prozbore ! (a i toj e vo namaz).

Cetvrtiot veli: Mu Blagodaram na Allah sto ne vi se izmesav,pa ke si go izgubev namazot !

I taka site cetvorica ja napravile istata greska.

O sretnice.Srekno srce e ona sto si ja gleda svojata bruka.
Koj zboruva za tugja sramota,taa sramota zasebe ja kupil.

Edna polovica na covekot moze da ima mani,
a drugata polovica e od gajbot.

Na svoite deset rani treba da stavis mehlem,
najarno ti e ranite so mehlem da gi lecis.

Da si ja uvidis svojata sramota e naj dobar mehlem za taa rana,
koga ke vidime na drug covek,treba da receme "Smiluvaj mu se !"

Ne bidi siguren vo sebe deka si sovrsen i bez mana,zatoa sto,
moze da se desi da smradot od sramotata koja ja otkrivas,moze za tebe da se slusne.

Godini iblis slovel kako prvak po dobar glas,
se zavrtil slucajot,i na kraj bil proklet.

Bil vo drustvo so Meleki i poznat vo visokiot svet,
tolku bil visoko a tolku nisko padnal.

Ne reci deka si siguren vo sebe,odi i
izmij go liceto so strav (abdes),pa vlezi vo namaz.

Drag moj prijatel. Posto ni brada ne ti zarasnala,
ne istrazuvaj nicii mani.

Pogledni vo ona sto loso si zapazil vo drugi,
mozda toa e belja za negovata dusa,a za tebe pouka.

Ne si stignal na portata da mu bides ti nemu pouka,
Negoviot otrov neka bide za tebe seker.
-------------------------------------

Uste da se potsetime na Muvata,koja tolku ja dignala glavata:

Taa (muvata),sama od sebe,bez pijalok,postanala pijana.
Svojata malenkost,taa ja zamisluvala kako sonce.

Slusnala za Orli i razni ptici,pa rekla za sebe:jas sum,bez somnez,Anka-ptica vo ova vreme !

Edna muva,vo lokva na magareska mokraca,na edna slamka,se zamisluvala sebesi deka e brod,pa pocnala da ja diga glavata.

Velela: - Jas imam citano za moreto i brodovite i sum razmisluvala mnogu za toa.
Pa ete,ova e more,ova e brod a jas sum kapetan,vaka iskusen i pameten.

Taka ovaa muva go tera svojot balavan po lokvata kako po more.
Taa mala lokva vo nejzinite oci izgleda golema,beskrajna.
Taa lokva,vo sporedba so muvata bila ogromna,bez granici.KADE E OKOTO KOE TOA MOZE PRAVO DA GO VIDI !?

Nejziniot svet e tolkav do kade okoto i dopira. Okoto tolku i opfakja i lokvata za nea e more.

Onoj koj tumaci krivo,toj e kako muvata. A toj negov tevil (tumacenje),kako i negoviot kejf,toa e magareska mokraca i matna slika.

Da imala muvata validno rasuduvanje,taa bi bila srekna,bi postanala Huma-ptica(Feniks).
Koga ovaa muva,od toa bi mozela pouka da zeme,taa ne*i se ni vikala muva. Nejzinata dusa ne bi prestojuvala vo nejziniot mizeren nadvoresen lik.

Nekoi gi tumacat bukvite i zborovite na k*r'anot i im gi podesuvaat znacenjata.A TAKVITE PRVO Se*e TREBA DA SE PROTUMACAT.

Samo radi pristojnost i osnovno covecko pocituvanje koe bi trebalo da go poseduvame edni prema drugi,koga veke imame tolkava drskost da za nesto donesuvame sud,togas barem malku da prostudirame za toa nesto,,, ne bi mu stetelo na glava koja sebesi se stava na pozicija na muvata,koja samo zue a nisto arno od nea.

Dzelaludin Rumi (Mevlana).
Od Delata Mesnevija I i II

Muhammed s.a.w.s rekol: "Primerot na dva vernici e kako primerot na dve race"
Tumacenje na ovoj Hadid od Hfz.Sulejman Bugari: "Ako ti se izvalka levata raka,dali desnata treba da ja presece,ili,odi,nezno i ubavo da ja ocisti ?"

Ako nosis teret vo levata raka,znae desnata bez da i kaze nekoj deka levata e umorna pa sama bez da prasa bilo kogo odi da ja zameni...
Neka si tumaci sekoj po svoe sega.

Ako se raspravaat Hasan i Mustafa... ne go interesira na Nevernikot koj e vo pravo koj e vo krivo.Za nego bitno e da se raspravaat megjusebno.Pa od strana veli "eve,Muslimani..."
Ili,vleguvas vo nekoja kukja i gledas na krevet valkana bluza a domakinkata ti veli (kako bi se opravdala):"Ne e taa moja.Od mazot mi e" Pa toa e tvoja sramota ! Taa trebalo da ja ocisti.

Vi posakuvam sekoe dobro.
Selam Alejkum.

DAIJA
25-08-08, 12:05
Грешките во верувањето може да чинат неверство, каков што е случајот со шиите, суфиите, дервишите и што ти ја знам што уште не....

Но грешките во фикхот не се толку катастрофални, а околу нив се крева поголема прашина.

Како можеш да ги сакаш сите?

Јас не ги сакам оние што чинат ерес, куфр, ширк и бидат. Јас ги сожалувам.

А, секако, муслиманите се муслимани, не им требаат други имиња, додека пак за шиите и суфиите тоа не важи, тие се претставници на други религии, па затоа и така и се нарекуваат....

Мило ми е што ни се приклучи, иако со така неинтересна тема:намигнување:

Miralem
25-08-08, 13:45
A be Daija,,,

Gledam golemi poznavateli sme i okolu sufizmot i okolu vehabizmot i okolu site islamski "sekti".
Site edni za drugi se gledame "sekti". Pa kakvi sme nie vernici ? Uste i se pravime poznavateli. Vaka nikade nemozeme da stigneme,veruvaj.

Kazi mi eden Sirk sto go pravat Sufiite ? No,naj prvo,probaj da naucis sto se Sufii i nivnoto ucenje. Kako sto sufiite treba da naucat prvo sto se vehabii i nivnoto ucenje a ne da se gleda samo na nekoj tarikati i tokmu losite da se zemaat za primer. Nema pogresno ucenje.
Eden primer dosta pati sum go napisal.
Zamisli dvajca peraci na platno. Eden go zema suvo pa go kvasi.Drugiot go zema nakvaseno pa go sushi. Ako ne ja poznavas nivnata rabota,ke pomislis deka se tie dvajca vo raspravija.Rabotaat dve sprotivni raboti,no,celta na dvajcata im e ISTA te. da go ocistat platnoto.

Nie sme kako i samiot sejtan.Toj (proklet da e) vo Adem a.s ja videl samo zemjata. Drvoto iako ima mov,ne e toa mov.Ima mnogu plodovi i korisni raboti.
Nie vo moreto ja gledame samo penata.

Ajde da gi nareceme vehabii(te),teroristi... samo zatoa sto nekoj pogresno ja svatil nivnata rabota i nacin ?
Islamot,vo sekoj pogled treba da e napred. Sekoja rabota,zanat,ucenje treba da go velica imeto Allahovo dz.s.

Site si ja znaeme celta. Celta treba da ni bide da se izgradime sebesi a ne da naogjame mani vo drugite i da dokazuvame koj e vo pravo a koj e vo krivo. Vo ovoj slucaj,CELTA JA PROMASUVAME,no zatoa,se ostanato gagjame.

Da gi sozaluvas,Muslimanite koi gresat,se slozuvam,no,da gi mrzis.... kako togas mislis deka si podobar od niv ? Ova ne e konkretno do tebe,tuku i za mene vazi. Ako me mrzi nekoj i ako mu vozvratam so omraza (zboruvam za pomegju nas brakja po Islam),togas ne sum nisto poaren od nego.
Ne treba da se mrzat ni losite (muslimani),zatoa sto,zaradi omraza i tie skrenale. Zemigo samo primer Hadisot na Resulullah salallahu alejhi we sellem.
Ne vredi da ti e cista levata raka ako ti e valkana desnata. Taka treba da gledame na brakjata Muslimani.Ne lutiim se,kako sto ni rakata ne mu se luti na drugata,ako se izvalka,tuku,nezno,sama,bez nicija naredba,odi i ja cisti,nezno.... Kolku iminja ima Muhammed pomegju shiite ? Kolku li "vehabii" ima razliciti vo mislenje i vo se' ? Nekoi ni vo Dzamija ne odat... imamite bile "kafiri". Pa sega site li da se takvi ? A koj ni ja napravil spletkata ? I povtorno toj sto ja pravi spletkata za sudija go zemame... da ni kaze koj e vo pravo koj e vo krivo.

Ti si Daija :) Naj dobro treba da znaes kako odi toa.
Ima dve vrsti na siromaski luge. Na nekoi mozes da im pruzis pomos no nekoi se oholi,,,, i pokraj toa sto se siromasi,toj ne prima pomos a decata mu se gladni. Pa,za ater od decata,treba da smislis nacin,kako da mu dades a da ne se oseti "ponizen". Takvi se i siromasite za vera. Nema poteska bolest ako mislis deka si podobar od nekogo.


Мило ми е што ни се приклучи, иако со така неинтересна тема

Ti blagodaram.Allah da te nagradi,insAllah.
Temava si e ubava,mozebi e na pogresen podforum. No neka se pisuva vistinskoto (izvorno) dervisko-sufisticko ucenje.
Vo samite dela na Mevlana,ke sretnes bezbroj primeri nalazni i samonareceni i samoizmisleni sufii,koi se za steta i na Islamot i za nivnoto ucenje.
Mene mi e zal navistina koga ke slusnam kako sami se napagjame i kako sami si gi odbirame samo losite dela a vo pogolem slucaj i ne se losi samo ne gi razbirame. Ednostavno,ne sakam da ima omraza pomegju Muslimanite.
Mi padna na pamet,imase Dzenaza kaj nas,pa imase dosta narod... patem mi padna napamet,sto bi bilo,koga bi bilo onaka kako sto Muhammed s.a.w.s bara od nas. Site nie,koi bevme prisutni,da se sakame i postovame,respekt edni prema drugi,da se pomagame,kako Brakja. Taka Islamot stigna do tuka. Muhammed a.s ne bese od Skopje a vidi do tuka e Islamot ! I nema mesto na Zemjava kade sto nema Musliman,Elhamdulillah. A taka stigna so megjusebno skanje i postovanje,,, edni so drugi si gi cistea manite i ne se lutea koga nekoj ke im ukazese na nekoja mana. Poveke vredese Bratstvo vo Verata odkolku bratstvo po krv.

Tuka poslabo me ima,ete,da ne dojde do nesporazum pomegju nas sebesi.Inaku pocesto vleguvam i citam...
Mozebi moite postovi se nisto,no,ete,sakav samo da ucestvuvam i da kazam deka ne e ubavo da se narekuvame nevernici edni so drugi,da ja zemame ulogata na Sozdatelot Allah dz.s.

Selam Alejkum.

efendija
26-08-08, 00:08
Навистина не е добро да се лепат етикети од типот на кафир,друга религија и слично врз наши браќа кои ете,поради незнаење или не доволна информираност отишле малце или повеќе понастрана од исламскиот јасен пат, но сепак за некои работи е добро да се води конструктивен дијалог и истите да се испитаат подетално и посеопфатно земајќи и истакнувајќи ставови по одредени прашања од признатата исламска улема.

За суфизмот јас истакнав едно видување кое што сега ќе го повторам, и баш би сакал брате Миралем да ми кажеш дали имаш или немаш забелешки по истото.

Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

Хафиз Бурхануддин ел – Бикаи напишал посебно дело кое се вика “ Tenbihul – gabijj ila tekfiri ibn Arebijj “, кое го посветил на појаснувањата за неверството на Ибн Ареби и сличните на него. Во своето дело спомнал десетина учењаци, меѓу кои има многу од оние кои го носеле називот “ шејхул – ислам “ ,а кои јасно Ибн Ареби го прогласиле за еретик.

Покрај ова денешните суфии исто така се ПРОПАГАТОРИ НА ШИИТСКАТА ИДЕЈА. Така што во своите текии ја величат шиитската улема, како Хомеини и другите водачи на оваа заблудена секта.

Кај научниците на Ехлис - сунне вел – џема,ат постои јасен став и нема никакво разминување дека шиитите се една од многубројните секти чија што појава ја најавил Мухаммед с.а.в.с. во своите хадиси. Ова сфаќање е општо прифатено кај сите научници од нашите простори. Помеѓу оние кои што тоа го споменувале во своите дела биле : Хасан Кафи Прушчак, Мехмед Ханџиќ, Мухаммед ибн Пир Али ел – Биргави и др.

Овој последниот го напишал трактатот “ Tuhfetul mustershidin fi bejani firekil muslimin “ ( Подарок за трагачите на вистината за коментирањето на учењето на исламските фракции).

Зборувајќи за рафидиите- шиити, помеѓу останатото вели : “ Бог да ги направи проклети поради она што го зборуваат !” ( Anali 11 – 12 ).

Денешните шиити не се разликуваат од претходните ,како што тоа некои сакаат да ни го прикажат. Доколку погледнеме во делата на нивниот современик Имам Хомеини ќе се увериме во тоа. Овој нивен “ Имам “ тврди дека нивните “непогрешливи имами “ се подобри од пратениците и мелеките.Потоа дека асхабите го искривиле Кур,анот,како што тоа го направиле евреите и христијаните со Тевратот и Инџилот, и уште мноштво други заблуди.

На Босански јазик е преведена книгата “ Dvije oprecne slike kod ehli sunneta i shiija imamija “ од познатиот алим Ебул Хасан Ен Недеви,која топло ви ја препорачувам да ја најдете и прочитате, а која ни дава еден приказ за шиитите и нивното учење, а посебно за учењето и идејата на сегашните шиити кои што се на власт во Иран.

Според она што го изнесов,сами проценете дали суфизмот е нешто друго ,освен продолжена рака на шиитското учење.

Аллах да не сочува од него!

Miralem
26-08-08, 15:43
Se slozuvam vo celost. Spored istoto,ne sme dolicni da nareceme nekoj Sufija "kafir" ili "pripadnik na druga religija" zatoa sto Izvornoto ucenje na Sufizmot e navistina cistenje na dusata,so toa neznaeme covek sto krie vo dusata (sem ako ne go pravi toa na delo).A Fakt e deka mnogu skrenale od toj pat. No,tuka nie zboruvame za Sufizmot,toa znaci za izvorniot i za pocetokot i sto e toa navistina. Mene mi nalikuva ova kako koga Nevernicite Islamot go smetaat za terorizam,zatoa sto edna grupa mozebi izvrsila nekade nesto,mada i toa e izmisleno. No,ako zboruvame za Islamot i sto e Islamot,sto bara Kur'anot sto e Sunnet,togas ke vidime deka ne se bara nisto slicno na toa. I sekogas nevernikot ke misli deka Islamot e terorizam,onaka kako sto im go prestavile mediumite i sledenje na ona sto im gi zatvora ocite,se dodeka ne zemaat da go spoznaat Vistinskiot Islam.

Delata Mesnevija (iskreno mnogu mi se dopagjaat,mnogu se poucni) se,posle Kur'an i Hadisi,naj citani dela. Avtor e Dzelaludin Rumi (Mevlana). Toplo im gi preporacuvam na sekoj koj saka nesto da doznae vo vrska so nivnoto ucenje.
Sam Mevlana,vo II del na Mesnevije (gi ima 7 mi se cini),vo edna slucka,dodeka raskazuva; "Kako Sufiite na nekoj Musafir mu go prodale Magareto da bi provele edna nok vo semaa" veli:

"Sufije su klepali rukama i udarali nogama,
padali od zanos na sedzdu po zemlji.

Ovako je proticala noc u provodu. PAZI !
Tesko je naci sufiju koji nema pohlepe za dunja.

Od hiljade,jedan je ovakav sufija,
a ostali zive na ime jednog ovakvog"poglavje-530 str 36.

DAIJA
26-08-08, 17:30
Навистина не е добро да се лепат етикети од типот на кафир,друга религија и слично врз наши браќа кои ете,поради незнаење или не доволна информираност отишле малце или повеќе понастрана од исламскиот јасен пат, но сепак за некои работи е добро да се води конструктивен дијалог и истите да се испитаат подетално и посеопфатно земајќи и истакнувајќи ставови по одредени прашања од признатата исламска улема.

За суфизмот јас истакнав едно видување кое што сега ќе го повторам, и баш би сакал брате Миралем да ми кажеш дали имаш или немаш забелешки по истото.

Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

Хафиз Бурхануддин ел – Бикаи напишал посебно дело кое се вика “ Tenbihul – gabijj ila tekfiri ibn Arebijj “, кое го посветил на појаснувањата за неверството на Ибн Ареби и сличните на него. Во своето дело спомнал десетина учењаци, меѓу кои има многу од оние кои го носеле називот “ шејхул – ислам “ ,а кои јасно Ибн Ареби го прогласиле за еретик.

Покрај ова денешните суфии исто така се ПРОПАГАТОРИ НА ШИИТСКАТА ИДЕЈА. Така што во своите текии ја величат шиитската улема, како Хомеини и другите водачи на оваа заблудена секта.

Кај научниците на Ехлис - сунне вел – џема,ат постои јасен став и нема никакво разминување дека шиитите се една од многубројните секти чија што појава ја најавил Мухаммед с.а.в.с. во своите хадиси. Ова сфаќање е општо прифатено кај сите научници од нашите простори. Помеѓу оние кои што тоа го споменувале во своите дела биле : Хасан Кафи Прушчак, Мехмед Ханџиќ, Мухаммед ибн Пир Али ел – Биргави и др.

Овој последниот го напишал трактатот “ Tuhfetul mustershidin fi bejani firekil muslimin “ ( Подарок за трагачите на вистината за коментирањето на учењето на исламските фракции).

Зборувајќи за рафидиите- шиити, помеѓу останатото вели : “ Бог да ги направи проклети поради она што го зборуваат !” ( Anali 11 – 12 ).

Денешните шиити не се разликуваат од претходните ,како што тоа некои сакаат да ни го прикажат. Доколку погледнеме во делата на нивниот современик Имам Хомеини ќе се увериме во тоа. Овој нивен “ Имам “ тврди дека нивните “непогрешливи имами “ се подобри од пратениците и мелеките.Потоа дека асхабите го искривиле Кур,анот,како што тоа го направиле евреите и христијаните со Тевратот и Инџилот, и уште мноштво други заблуди.

На Босански јазик е преведена книгата “ Dvije oprecne slike kod ehli sunneta i shiija imamija “ од познатиот алим Ебул Хасан Ен Недеви,која топло ви ја препорачувам да ја најдете и прочитате, а која ни дава еден приказ за шиитите и нивното учење, а посебно за учењето и идејата на сегашните шиити кои што се на власт во Иран.

Според она што го изнесов,сами проценете дали суфизмот е нешто друго ,освен продолжена рака на шиитското учење.

Аллах да не сочува од него!
Аллах да те награди почитуван Ефендија.

Добро ти излегол трудот.

Аллах наградува по нијет и по труд.

Мило ми е што даде аргументи за ова твое мислење, аргументи кои се земаат како од балканската, така и од светската улема, но и уммет.

Разбирам дека е многу битно човек да внимава да не каже ќафир или припадник на друга религија некому што тоа не го заслужува. Затоа, јас внимавав и не спомнав до сега личности, освен оние кои се далеку познати по своите куфр и ширк, туку спомнав дека она што ние сега го имаме како шиизам, рафидизам, суфизам, дервишизам и сл. се само различни религии од исламот. Значи, не секти, ами различни учења за односот на човекот кон Бог. Единствено суфизмот може да се нарече секта на шиизмот. Вехабизмот не спаѓа во секта или друга религија, туку сите го нарекуваат покрет, каков што е покретот на Хасан Ел-Бена или Мухаммед Абдуху и тн. А ако некој се идентификува со некоја од споменатите религии, тоа не е мој проблем, туку негов. Никаде Аллах не не нарекол суфии, дервиши или вехабии. За жал, има голем број луѓе што се нарекуваат по тие називи, како шии, дервиши, суфии, ахмедии и кадијании, но не сум чул, освен еднаш, дека некој се нарекол вехабија.

Желбата на Мухаммед, а.с., била единствен и неразединет уммет. Умметот го прават муслиманите, а не оние кои не се нарекуваат така. Затоа не се прави уммет или заедница со сите и со сите тие верувања, паганштини и суеверија. Кој сака да му се придружи на умметот на Мухаммед, а.с., треба да го прифати неговиот пат, неговото јаже, и не повеќе или помалку од тоа. Не е исламот несовршен за да е потребен некој да внесува или одзема нешто од него, да блада или измислува. Не! Аллах е задоволен исламот да ни биде вера, а не шиизмот, дервишизмот или суфизмот.

Самото сметање на некои луѓе, живи или мртви за непогрешливи имами, е еден ширк.
Втор е сметањето дека истите мртви или живи евлии можат да чујат кога ги повикуваш во отсуство.
Трет е тоа не дека слушаат, туку способни се да помагаат и да посредуваат кај Аллах. Со ова, ништо не ги разликува од христијанската акида за светците посредници.

А многу се и различни видовите куфр и ширк што ги прават сегашните припадници на горенаведените неисламски религии.

А зарем Мухаммед, а.с., не беше тој што го укина посредништвото, ширкот, идолопоклонството? Зарем суфиите не знаат дека Аллах ги поседува совршените својства и најубави имиња и дека никој не е достоен да ги поседува освен Него? Зарем не знаат дека сите дови и ибадети се упатуваат само Нему, а никако кон некои си мртовци неспособни да си помогнат себеси, а камо ли на друг?Знам јас што сакаш да кажеш, но не ти држи вода. зошто би повикувал во суфизам кој не опстанал, а под кој се подразбираат разно-разни паганштини. Па и учењето на Иса, а.с., беше вистина, но овие кои сега велат дека го следат немаат од тоа учење ни атом. Се се сменило. Иса, а.с., не бил политеист, за разлика од оние кои што велат дека го следат, а всушност го следат Павле. Така е и со суфиите, шиите и дервишите, кои се многу налик христијаните. Можеби првите суфии биле монотеисти, но сето тоа е забегано, до толку што јасно се разликува од исламот. Па како, Миралеме, можеш да повикуваш во нешто што нема свои следбеници?

Најголемите муслимански интелектуалци направиле јасна разлика помеѓу исламот и тие религии. Веќе еднаш мислам дека беше цитиран Алија Изетбеговиќ, кој вели: „Дервишот е декаденца на муслиманот. Ако поминувањето од учењето на Иса, а.с., е просперитет, тогаш самото следење на суфизмот значи враќање кон Иса, а.с.“

Сепак, ти имаш свој, а јас мој став, со аргументи од исламот. Како и да е, се надевам дека било што од моите пишувања нема да те навреди, всушност, дервишите се такви-ненавредливи, но и ако има, чини ми халал, оти мојата цел не е да те отфрлам, туку да ти укажам дека има начин и ти да бидеш дел од нашиот џемат. Суннетот на Мухаммед, а.с., ќе не спои сите нас, со Божја волја!

Miralem
26-08-08, 20:30
Сепак, ти имаш свој, а јас мој став, со аргументи од исламот. Како и да е, се надевам дека било што од моите пишувања нема да те навреди, всушност, дервишите се такви-ненавредливи, но и ако има, чини ми халал, оти мојата цел не е да те отфрлам, туку да ти укажам дека има начин и ти да бидеш дел од нашиот џемат. Суннетот на Мухаммед, а.с., ќе не спои сите нас, со Божја волја!


Ako se odnesuvase do mene.
Daleku od toa da se navredam,samo ke ti kazam spored ucenjeto na Sufizmot,koe e crpeno,sekako,od Qur'an i Hadisi i od sekojdnevnite nasi iskustva i iskusenija,koi treba za primer da ni sluzat. Vsusnost,kaza i sam,deka se nenavredlivi. Pa zarem ne e toa ubava osobina ?

Ke kazam po vtor pat,za da ne bidam pogresno razbran. Ne sum Sufija,ne sum Dervis,ne sum Vehavija,ne sum Selefija... ili,kako god da se nareceme.
Od prviot moj post,jasno e koja mi bese namerata. Brate Daija,"Vehabiite" koi ne si ja poznavaat ni nivnata cel nitu celta na Sufiite,za sufiite velat deka se "sekta" ili "kafiri" ili "otpadnici na Islamot". Sufiite,koi ne si ja poznavaat celta na nivnoto ucenje,nitu celta na "vehabiite" za "vehabiite" velat deka se "sekta".... OVA NE NE' VODI NIKADE ! Kako sto imas ti Fakti,Daija,koj si se pustil po dokazi za da dozakzes deka nekoj gresi (STO NE E ISPRAVNO),taka i tie (koi baraat dokazi za da pobijat nekogo,STO NE E ISPRAVNO)imaat dokazi za tvoite greski.... DALI SPORED TEBE,DAIJA,TOA VO RED ? Nie sme BRAKJA,koj kako saka neka se narekuva. Jas licno razlika ne pravam. Jas ednostavno sakam i se boram i se trudam i vo drustvo (ne da se falam,ALLAH NEKA E SAMO FALEN),zelba mi e,MUSLIMANITE DA GI VIDAM SITE ZAEDNO !
ZNAM DEKA MNOGU OD NIV SKRENALE OD PRAVIOT PAT,FAKT E,NO,SE MOLAM,MOLI SE I TI,SAKAJ GI,POCUVSTVUVAJ GI KAKO BRAKJA KOI SKRENALE,MOLIGO ALLAH DZ.S DA GI UPATI NAPRAV PAT.SI PUSTIL LI SOLZA ZARADI NIVNATA ZABLUDA ?! Ako ne,togas dzaba prajme muabet. Nikade ne rekov deka nema derviski tarikati koi se navistina daleku,ALLAH DZ.A DA NE DADE DA POVIKUVAM VO TAKVO NESTO.No ne se site isti i ne se site takvi... Da go poznavas vistinskoto Sufisticko ucenje,zemi ete,ne zivees verovatno so predrasudi,procitaj nesto od delata na Mevlana... kade ima Biblioteka,vi se obrakjam na site,kade sto mozam da gi naracam i jas site delovi.Koj saka da se spoznae sebesi,koj saka da ja spoznae VELICESTVENOSTA NA SOZDATELOT,mu preporacuvam da gi procita tie dela.Da ne mi reces deka im davam prednost nad Kur'anot i Hadisite,Neuzubillah ! Ako ne te potsetev ke mi recese :)
Pogledni gi Evreite.
Gi ima poveke lozi,no,site si imaat posebna,no,ZAEDNICKA funkcija i zadaca (za zal za unistuvanje na se sto ne e evrejsko),pa zatoa otidoa napred. Ne deka im zaviduvam,krajot ke im dojde... no,takvi bile Muslimanite. Napravija vakvi spletki pomegju nas a tie na nase mesto zastanaa. Tie zavidoa na BRATSTVOTO nase (koe bese za cel za zacuvuvanje na covekot BEZ RAZLIKA KOJ VO STO SI VERUVA) pa napravija razdor i trgnaa po toj pat (NO GO ZLOUPOTREBIJA I GO IMAAT ZA LOSI CELI).
Allah dz.s na site nas poedinecno ke ni presudi. Jas velam deka i "Vehabiite" se na prav pat. Velam i Sufiite se na prav pat i Selefiite... no,onie koi si odat po nivnata cel. Ako si ja znaes celta,togas se e vo red.Ne mi e celta da mu baram na nekogo mani.Baranje mani e naj golema mana.
Praviot Vehabija,ako smeta deka Sufiite skrenale od praviot pat,zemi go Hadisot na Resulullah salallahu alejhi we sellem. Treba da ti bide griza,zal da osetis sto skrenale,bidejki,MUSLIMANI SE,kolku god da gresat.MOLI SE DA GI UPATI ALLAH NA PRAV PAT,NO ISKRENO,KAKO ZA EDEN BRAT SVOJ PO KRV,POSTO TOA BRATSTVO DENES POVEKE VREDI ODKOLKU BRATSTVOTO PO VERA.A ne da se sitime i da postirame klipovi od nekoi taka zalutani i da se sitime. KAZI MI,ISKRENO,ZAREM NE E TAKA POARNO.ZAREM NEMA DA MU BIDES POVEKE MIL NA SOZDATELOT,AKO TAKA POSTAPIS ?

Nepisav ednas. Ako Hasan i Ibrahim se raspravaat,nevernikot od strana gi trie racete i se smee,sejtanot isto taka... ne im e bitno koj e vo pravo koj e vo krivo.Bitno e da se raspravaat.


Taka da,ako me navredis i ako se nalutam,sto razbravme od toa i ako ti vozvratam so isto ? Ako gresam,Allah dz.s neka me upati na praviot pat.Toa e EDINSTVENO sto na sekoja dova go molam.


Па како, Миралеме, можеш да повикуваш во нешто што нема свои следбеници?

Zatoa i izbegnuvam dijalog tuka. Jas ne povikuvam vo Sufizam,nitu vo Dervisluk nitu vo Siizam,nitu vo Vehabizam,nitu vo Selefizam,,, vo sekoj post velam,duri po dvapati. Povikuvam vo BRATSTVO VO ISLAM.

Selam Alejkum

Ibn Khaldun
27-08-08, 20:42
Brate Miraleme ,seta pocit kon tebe ,no ne postoi nikakvo opravduvanje za nivnite devijantni doktrini ,Sufizmot e daleku od Islam.

Ibn Khaldun
27-08-08, 20:46
Аллах да те награди почитуван Ефендија.

Добро ти излегол трудот.

Аллах наградува по нијет и по труд.

Мило ми е што даде аргументи за ова твое мислење, аргументи кои се земаат како од балканската, така и од светската улема, но и уммет.

Разбирам дека е многу битно човек да внимава да не каже ќафир или припадник на друга религија некому што тоа не го заслужува. Затоа, јас внимавав и не спомнав до сега личности, освен оние кои се далеку познати по своите куфр и ширк, туку спомнав дека она што ние сега го имаме како шиизам, рафидизам, суфизам, дервишизам и сл. се само различни религии од исламот. Значи, не секти, ами различни учења за односот на човекот кон Бог. Единствено суфизмот може да се нарече секта на шиизмот. Вехабизмот не спаѓа во секта или друга религија, туку сите го нарекуваат покрет, каков што е покретот на Хасан Ел-Бена или Мухаммед Абдуху и тн. А ако некој се идентификува со некоја од споменатите религии, тоа не е мој проблем, туку негов. Никаде Аллах не не нарекол суфии, дервиши или вехабии. За жал, има голем број луѓе што се нарекуваат по тие називи, како шии, дервиши, суфии, ахмедии и кадијании, но не сум чул, освен еднаш, дека некој се нарекол вехабија.

Желбата на Мухаммед, а.с., била единствен и неразединет уммет. Умметот го прават муслиманите, а не оние кои не се нарекуваат така. Затоа не се прави уммет или заедница со сите и со сите тие верувања, паганштини и суеверија. Кој сака да му се придружи на умметот на Мухаммед, а.с., треба да го прифати неговиот пат, неговото јаже, и не повеќе или помалку од тоа. Не е исламот несовршен за да е потребен некој да внесува или одзема нешто од него, да блада или измислува. Не! Аллах е задоволен исламот да ни биде вера, а не шиизмот, дервишизмот или суфизмот.

Самото сметање на некои луѓе, живи или мртви за непогрешливи имами, е еден ширк.
Втор е сметањето дека истите мртви или живи евлии можат да чујат кога ги повикуваш во отсуство.
Трет е тоа не дека слушаат, туку способни се да помагаат и да посредуваат кај Аллах. Со ова, ништо не ги разликува од христијанската акида за светците посредници.

А многу се и различни видовите куфр и ширк што ги прават сегашните припадници на горенаведените неисламски религии.

А зарем Мухаммед, а.с., не беше тој што го укина посредништвото, ширкот, идолопоклонството? Зарем суфиите не знаат дека Аллах ги поседува совршените својства и најубави имиња и дека никој не е достоен да ги поседува освен Него? Зарем не знаат дека сите дови и ибадети се упатуваат само Нему, а никако кон некои си мртовци неспособни да си помогнат себеси, а камо ли на друг?Знам јас што сакаш да кажеш, но не ти држи вода. зошто би повикувал во суфизам кој не опстанал, а под кој се подразбираат разно-разни паганштини. Па и учењето на Иса, а.с., беше вистина, но овие кои сега велат дека го следат немаат од тоа учење ни атом. Се се сменило. Иса, а.с., не бил политеист, за разлика од оние кои што велат дека го следат, а всушност го следат Павле. Така е и со суфиите, шиите и дервишите, кои се многу налик христијаните. Можеби првите суфии биле монотеисти, но сето тоа е забегано, до толку што јасно се разликува од исламот. Па како, Миралеме, можеш да повикуваш во нешто што нема свои следбеници?

Најголемите муслимански интелектуалци направиле јасна разлика помеѓу исламот и тие религии. Веќе еднаш мислам дека беше цитиран Алија Изетбеговиќ, кој вели: „Дервишот е декаденца на муслиманот. Ако поминувањето од учењето на Иса, а.с., е просперитет, тогаш самото следење на суфизмот значи враќање кон Иса, а.с.“

Сепак, ти имаш свој, а јас мој став, со аргументи од исламот. Како и да е, се надевам дека било што од моите пишувања нема да те навреди, всушност, дервишите се такви-ненавредливи, но и ако има, чини ми халал, оти мојата цел не е да те отфрлам, туку да ти укажам дека има начин и ти да бидеш дел од нашиот џемат. Суннетот на Мухаммед, а.с., ќе не спои сите нас, со Божја волја!Svaka cast , ubavo objasnuvanje .

Miralem
27-08-08, 21:15
Brate Miraleme ,seta pocit kon tebe ,no ne postoi nikakvo opravduvanje za nivnite devijantni doktrini ,Sufizmot e daleku od Islam.

Brate Kaldun.
Ne bara nikoj opravduvanje. Ako mislis deka se vo greska i zabluda i kako sto se mnogute,velam,zosto namesto Dova da upatis do Sozdatelot ta i niv da gi upati,da sme site Edno,kako sto Resulullah vo eden Hadis veli,da bideme,kako zabite na ceselot,site isti... zosto da ne go zamolis Allah da gi upati na praviot pat,tuku da gi gledame kako sto gi gledame ?

Vo Taif,Muhammed a.s so kamenja go gagjale. Dzibril a.s go prasal: "Ja ResulAllah,sakas li da gi unistam ?
NE ! Rekol Muhammed s.a.w.s,Allah da gi upati na praviot pat !

Koj sum jas,koj si ti,koj e bilo koj tuka na nekogo da mu sudime ? Pa takvi li Muslimani i nie li poblisku do Islamot ?

Neise... se nadevam deka ja razbravte porakata te. porakite moi. Vase e dali ke mu se molite na Allah dali da gi upati na PRAV PAT da bideme EDNO SITE ili da gi unisti.

Selam Alejkum.

DAIJA
27-08-08, 23:13
Желбата на Мухаммед, а.с., била единствен и неразединет уммет. Умметот го прават муслиманите, а не оние кои не се нарекуваат така. Затоа не се прави уммет или заедница со сите и со сите тие верувања, паганштини и суеверија. Кој сака да му се придружи на умметот на Мухаммед, а.с., треба да го прифати неговиот пат, неговото јаже, и не повеќе или помалку од тоа. Не е исламот несовршен за да е потребен некој да внесува или одзема нешто од него, да блада или измислува. Не! Аллах е задоволен исламот да ни биде вера, а не шиизмот, дервишизмот или суфизмот.

Суннетот на Мухаммед, а.с., ќе не спои сите нас, со Божја волја!
Миралеме, се цитирам себеси, и се надоврзувам на себеси. Не само што сакам оние што се нарекуваат муслимани, а далеку се од исламот, да станат муслимани, сакам и сите оние кои поинаку се нарекуваат.
Тоа сите ние се трудиме, да го споделиме нашето знаење и да укажеме на правиот пат, а Го молиме Аллах да ни помогне да ја пренесеме Неговата порака правилно!

И како што реков, ако жалам некого што е во далалет, не значи дека треба по секој цена да го сметам за муслиман.

Miralem
28-08-08, 14:11
Миралеме, се цитирам себеси, и се надоврзувам на себеси. Не само што сакам оние што се нарекуваат муслимани, а далеку се од исламот, да станат муслимани, сакам и сите оние кои поинаку се нарекуваат.
Тоа сите ние се трудиме, да го споделиме нашето знаење и да укажеме на правиот пат, а Го молиме Аллах да ни помогне да ја пренесеме Неговата порака правилно!

И како што реков, ако жалам некого што е во далалет, не значи дека треба по секој цена да го сметам за муслиман.

Dobro Daija,ti si znaes.
Neznam sto da napisam a sto ne sum napisal.
Samo da se potsetime deka vo sekoj Namaz go ucime:
"Rabbenagfir li ve li validejje ve lil MU'MININE JEUME JEKUMUL HISAB".
Neznam kolku sme svesni za toa. Od Allah dz.s barame da im oprosti na site MU'MINI,pazi,MU'MINI.... a nie ne sakame da im prostime.

Vo Aet stoi,koga Beduinite prifatile Islam,rekle: "Nie sme vernici".
Allah im rekol: "Ne,vie samo postanavte Muslimani,a imanot uste ne vlegol vo vasite srca". Ima razlika pomegju Mu'min (Vernik) i Musliman....
Ajde da kazeme ne se Mu'mini (a Allah naj dobro znae sto krie covekot vo srceto),no dali imame pravo da kazeme deka ne se Muslimani ? Svedocat deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov rob i pratenik.

Na sudniot den eden Mudzahid,koj ke zagine na Allahoviot pat,ima pravo 70 negovi bliski da stavi vo Dzennet. Potoa,Muhammed a.s.a.w.s ke pravi sefaat.
Koga i Toj (a.s) ke zavrsi,togas Allah dz.s ke pravi Sefaat. Jas i ti I NIKOJ ne znaeme Milosta od Allah kogo ke go stavi vo Dzennet.
COVEKOVIOT GREV,NEMOZE DA BIDE POGOLEM OD ALLAHOVATA MILOST.

Za vremeto na Musa a.s,nekoj covek bil izdajnik,spletkaros,spion.... a poimeno bil Musliman.
Toj covek,umrel vo WC. Znaes kakva bila reakcijata.I kaj nas i nie sme isti: "Aku,taka trebase za nego vo wc da umre,malku e za nego...."
I na kraj,dali da mu klanjame Dzenaza.... rekle NE. I go frlile vo Gjubriste trupot.Koga Allah mu vika na Musa a.s: "O Musa ! Izvadetego Covekot od tamu,izmijte go,klanjajte mu Dzenaza namaz i zakopajte go".
Musa a.s rekol: "Ja Rabbi,toj bese spion,toj bese izdajnik,spletkaros...."
Allah mu rekol: "Znam.Ne kazuvaj mi... no toj napravi eden gest,koj mnogu mi se dopadna. Dodeka obavuvase nuzda,bese zavrten kon kiblata.Vo toj moment,mu padnalo na pamet,slusnal od nekogo deka grev e da se obavuva nuzda zavrten kon kiblata,pa go menal pravecot i vo toj moment umrel".
Toa go napravil od cist respekt i pocituvanje.Nemalo vo wc-to nikoj,na kogo lice ke mu pravi... Toa go napravil od respekt.
Pa zaradi toa,rekol Allah,resiv da mu prostam.

Selam Alejkum :гушкање:

muhadzir
28-08-08, 19:27
Allah hu Ekber!!!!!!!!!!!!

Brate miralem Allah dz.s. da te nagradi za preubaviot post!

efendija
29-08-08, 11:01
Јас колку што заприметив браќа Даија и Миралем вие сте на иста фреквенција,Аллах да ве награди. Грижата за Умметот и изнаоѓањето начин како тој да се изведе на правиот пат е приоритет на секој еден муслиман и муслиманка.

DAIJA
30-08-08, 00:25
Dobro Daija,ti si znaes.
Neznam sto da napisam a sto ne sum napisal.
Samo da se potsetime deka vo sekoj Namaz go ucime:
"Rabbenagfir li ve li validejje ve lil MU'MININE JEUME JEKUMUL HISAB".
Neznam kolku sme svesni za toa. Od Allah dz.s barame da im oprosti na site MU'MINI,pazi,MU'MINI.... a nie ne sakame da im prostime.

Vo Aet stoi,koga Beduinite prifatile Islam,rekle: "Nie sme vernici".
Allah im rekol: "Ne,vie samo postanavte Muslimani,a imanot uste ne vlegol vo vasite srca". Ima razlika pomegju Mu'min (Vernik) i Musliman....
Ajde da kazeme ne se Mu'mini (a Allah naj dobro znae sto krie covekot vo srceto),no dali imame pravo da kazeme deka ne se Muslimani ? Svedocat deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov rob i pratenik.

Na sudniot den eden Mudzahid,koj ke zagine na Allahoviot pat,ima pravo 70 negovi bliski da stavi vo Dzennet. Potoa,Muhammed a.s.a.w.s ke pravi sefaat.
Koga i Toj (a.s) ke zavrsi,togas Allah dz.s ke pravi Sefaat. Jas i ti I NIKOJ ne znaeme Milosta od Allah kogo ke go stavi vo Dzennet.
COVEKOVIOT GREV,NEMOZE DA BIDE POGOLEM OD ALLAHOVATA MILOST.

Za vremeto na Musa a.s,nekoj covek bil izdajnik,spletkaros,spion.... a poimeno bil Musliman.
Toj covek,umrel vo WC. Znaes kakva bila reakcijata.I kaj nas i nie sme isti: "Aku,taka trebase za nego vo wc da umre,malku e za nego...."
I na kraj,dali da mu klanjame Dzenaza.... rekle NE. I go frlile vo Gjubriste trupot.Koga Allah mu vika na Musa a.s: "O Musa ! Izvadetego Covekot od tamu,izmijte go,klanjajte mu Dzenaza namaz i zakopajte go".
Musa a.s rekol: "Ja Rabbi,toj bese spion,toj bese izdajnik,spletkaros...."
Allah mu rekol: "Znam.Ne kazuvaj mi... no toj napravi eden gest,koj mnogu mi se dopadna. Dodeka obavuvase nuzda,bese zavrten kon kiblata.Vo toj moment,mu padnalo na pamet,slusnal od nekogo deka grev e da se obavuva nuzda zavrten kon kiblata,pa go menal pravecot i vo toj moment umrel".
Toa go napravil od cist respekt i pocituvanje.Nemalo vo wc-to nikoj,na kogo lice ke mu pravi... Toa go napravil od respekt.
Pa zaradi toa,rekol Allah,resiv da mu prostam.

Selam Alejkum :гушкање:
Зарем мислиш дека не постојат дела кои го поништуваат шехадетот?

Мислиш ли дека шехадетот е долготраен и вечен и дека ништо не влијае на него?

DAIJA
30-08-08, 00:26
И сега муслиманите имаат друг шеријат, оној на Мухаммед, а не оној на Муса. Мухаммед, а.с., рекол: да беше Муса жив, ќе мораше да ме следи!

Miralem
30-08-08, 19:37
Daija,jas nikogas za primer ne ti dadov od Tora ili Nov Zavet....
Sekogas primerite za site Allahovi pratenici a.s crpeni se od Kur'an i Hadis.
Ako ti kazam deka Teleto im go izli Samirija,togas e tocno,bidejki toa go veli Kur'anot.Ako ti recam deka Aron im go izli,togas e laga,bidejki e spored Biblijata.

Edna od osnovnite raboti koi sekoj treba da gi znae e toa sto Islamot ne e nova religija,tuku deka toa bese i religijata na Ibrahim a.s i sekoj Allahov dz.s pratenik a.s. Normalno,koga site bi bile za vremeto na Muhammed a.s,site bi go sledele Nego (a.s). Bidejki se menuvani zakonite i objavata koja im bese dadena nim,Allah dz.s ni go prati posledniot,Muhmmed s.a.w.s da kaze koj bese praviot serijat i na Musa i na Isa a.s. Site povikuvaa vo POKORNOST-ISLAM.

Site Allahovi pratenici a.s imale posebna funkcija,koja ke ni posluzi nam denes.
Ako sakas da se spasis od bludot,ke navratis nazad do Jusuf a.s.(sekako,ne vo Biblijata tuku vo Kur'an i Hadisi)Tuka ti lezat naj dobri primeri.... Sam Muhammed s.a.w.s ni gi preporacal nivnite primeri.

zavitkan
31-08-08, 01:52
А чуму ти се Миралеме толкуа
безвредни стихови од некоја си збирка Месневија,
од некој си јојо летечи,
вртечи или свиречи,
а златни ни се Миралеме
Куранот и Суннетот насушен?!

И Ибн Кајјим и Ибн Тејмијје се супер,
дури и далеки побољи од Мевлана Руми,
Но Мухаммед Мустафа ни рекол:
Доволен пример сум му јас на оној кој исламот го следи!

Темелот е тој,
јажето е тоа,
па со какво јаже ќе се врзеш,
тоа и ќе те земе, таму и ќе идеш.

А зарем Мухаммед Та Ха не рече:
На ахирет ќе бидеш со оној што го сакаш!?

Како и да е, кој и да мисли дека подобро го разбира исламот од првите три генерации, најблиските до Мухаммед, алејхис селам, тој во заблуда скршнал, и ако не се врати на темелите на верата своја, кој знае каде ќе му лежат остатоците....

Miralem
03-09-08, 00:42
Vo eden Hadis,resulullah salallahu alejhi we sellem veli deka Muslimanite se kako poveke organi vo edno telo.
Na ovoj Hadis vredi malku da se razmisli,kako i na site...
Eve,ke probam jas,od mojata maleckapozicija da go dadam svoeto mislenje.

Prethodno kazav deka sekoj treba da si odi po svojata cel. Zdodeven e primerot so dvajca peraci na platno,koi rabotaat dve sprotivni raboti te. eden go zema suvo platnoto pa go kvasi a drugiot go zema nakvaseno pa go susi.
Koj ne ja poznava nivnata rabota,ke pomisli deka se raspravaat.No dvajcata imaat zaednicka cel,iako rabotaat dve sprotivni raboti.Celta im e da go ocistat platnoto.
Hadisot i go potvrduva ovoj primer.

Sekoj organ vo naseto telo ima svoja,posebna zadaca,no site organi imaat edna cel a toa e da ja usovrsat i ocistat dusata.
Okoto (organ za vid),ima cel (toa e pravata cel),da gleda ona sto mu e dozvoleno. Useto (organ za sluh) ima cel da slusa sto mu e dozvoleno.....
Tie se razliciti i vo svojata rabota i vo svojata delatnost i vo svojata funkcija no i dvete rabotaat za usovrsuvanje na dusata.
Ako Sozdatelot ti dal darba da bides poet,togas velicaj go Sozdatelot vo tvoite stihovi. Ako si Moler,bidi profesionalen i so tvojata rabota ostavi vpecatok kaj lugeto.
Ako zgresi Molerot,neznaci deka site Moleri se neprofesionalni i deka nemoze da se najde prav moler,koj so svojata zanat privlekuva duri i vo Islamot.
Kako sto i okoto moze da pogresi... no Sozdatelot go stvoril za edna funkcija,koja ke mu pridonese na drugite organi za polesno da ja usovrsuvaat dusata. Ako gresat necii oci,nemozeme da kazeme deka Sozdatelot gi sozdal za gresenje. Treba sekoj prvo da ja spoznae nivnata funkcija i ne zaboravaj deka ima oci koi pravo gledaat.
Eden den,site tie organi,razliciti,so razni funkcii,ke se soberat vo edno telo i ke ja usovrsat nivnata dusa (ISLAMOT) site zaednicki. Site pravilno ke si ja vrsat svojata zadaca. Site so svojata profesija ke go velicat imeto na Allah dz.s. Ako kaj covekot fali eden organ,toj e so mana.... ili gluv ili slep,bez razlika sto mu fali. No mu fali nesto i toa mu nedostasuva.
A ne fali vo Islamot samo eden organ,bidi siguren.... osteteni se site organi.
Na okoto mu se ponudi da gleda sto ne treba... pa polovina od ummetot se zagledal vo niv polovina ne. Ne e potpolno slep,no ima mreza pred oci.
Na drugite im se dade da vkusat sto ne treba,pa polovina prifatile polovina ne.... mozebi ne se zaotrovani uste,no site imaat bakterija vo zeludnikot.
Na treti im se dade da slusaat sto ne treba,pa koj prifati koj ne.... ne se gluvi,no,poradi onie koi go prifatile negativnoto,za na usni se i onie koi ne prifatile,zatoa sto site sme EDEN ORGAN....

I,namesto da barame lek edni so drugi,da bideme lek edni za drugi.... Gluviot go kritikuva na Slepiot i obratno. A onie koi ne ogluvea i oslepija,ke gi trijat odstrana racete,,,, do koj stepen ne dovedoa.

Poglednigo Hadisot. Muhammed salallahu alejhi ve sellem veli deka primerot na dva vernici e kako dve race.
Ako ti se izvalka levata raka,sto ne zemas noz pa so desnata da ja preseces i da i se nalutis.... tuku odis fino lepo da ja ocistis ?


А чуму ти се Миралеме толкуа
безвредни стихови од некоја си збирка Месневија,
од некој си јојо летечи,
вртечи или свиречи,
а златни ни се Миралеме
Куранот и Суннетот насушен?!

Vidis,samo eden mal primer.
Si se potrudil poetski da go nanizes ova,no,za razlika od ona sto go narekuvas Bezvezno,nemas ti tuka nitu Zlaten dokaz od Kur'an nitu zlaten dokaz na Sunnet. Za razlika od ovoj sth,stihovite "bezvredni" na zbirkata na Mesnevija,go velicaat ALLAH DZ.S,MUHAMMED S.A.W.S,SEKOJ ROB ALLAHOV DZ.S,SEKOJ ASHAB R.A.... Pa duri i onie koi nizat kritiki a nasi site sme brakja... sozaluvajki gi. 'Bezvrednite" zbirki an Mesnevija,toa ti e samo edna iskra od svetlo,da ne im davam vaznost,ke kazam samo iskra,mada,za nasive pameti se sonce.... toa ti e tumacenje na Zlatniot Kur'an i Zlatniot Sunnet... da mozes podobro da gledas na niv.


И Ибн Кајјим и Ибн Тејмијје се супер,
дури и далеки побољи од Мевлана Руми,
Но Мухаммед Мустафа ни рекол:
Доволен пример сум му јас на оној кој исламот го следи!

Pobolji se,ke recam,da svatis deka ne pravam razlika... no zosto togas voopsto gi sporedi so Muhammed a.s i zosto voopsto gi citas,koga Resulullah ni e dovolen ? I se slozuvam so toa i toa e FAKT. No primerot Negov nekoj treba,nekoj koj ja poznava istorijata,nekoj na kogo Sozdatelot go nadaril,da ni ja opise.... vo toa e smislata na citanje na Alimi i Sejhoj... a ne deka tie da se sledat.Nikoj ne kaza deka go sledime Mevlana ili Ibn Kajjim ili Ibn Tejmijje.... tuku ni opisale nekoi delovi od zivotot na Resulullah s.a.w.s.

Zalosno,navistina zalosno.... nema polosa mana i bolest od da mislime deka sme podobri od nekogo a sami en se poznavame i ne sme se ispitale dovolno.
Ne si ja poznavame rabotata,nemame cel vo zivotot.....

Vi posakuvam Sekoe dobro.

GAZIJA
03-09-08, 02:26
Nemoj da mislis deka nekoj od sto te mrazi te kritikuva.

Kritikata e doblesna rabota, za onoj koj ja razbira.

A razbiranje na realnosta i na islamskata sustina preku Mesnevija, tesko deka e vistina.

Ova mi lici kako dervisot vo tebe da ne osaburil, pa ete izleze da se branis. Ako si navistina so vistinski derviski odliki i svojstva, ne navreduvaj se i prodolzi ponatamu po tarikatot svoj. a nemoj da se pravdas kako na pocetokot deka nesi ni ova ni ona, zaesto da ne bese, nemase prethodnite postovi do tolku da te zasegaat.

Kako i da e, dervisizmot e neprirodna pojava vo nasiot narod i kako takva sekogas kje bide otfrlena, bez razlika na toa dali kje go narecete sufizam i dali kje go iscistite ili kje go sotavite so site tie paganisticki primesi.

Sekoj si go znae svojot pat, a samo Allah ukazuva na Praviot Pat, onomu komu Toj saka.

Miralem
03-09-08, 19:18
Gazija.
Allah dz.s da ne dade da sum se navredil od nekoj i nesto. Vprocem,nema ni potreba,nema ni potreba od pravdanje.Jas si znam sto sum i koj sum,znae i Allah sto sum... Ako rekov nesum ni ova ni ona,toa ne bese od pravdanje,nemoj da pomislis deka so toa mu se pravdav na nekogo tuka.Tuku samo sakav da si go kazam svojot stav kon toa,svoeto viduvanje kon pripadnicite na Islamot.... NIKADE NE REKOV DEKA SUM VO PRAVO. Jas mozebi gresam,zatoa i pisuvav,da me popravite,no koga ke me popravate,dajte mi dokaz,cistenjeto neka bide so dobar deterdzent.

Veruvaj deka od se' naj malku tezam kon Sufizmot. Ne e rabota da se dokazuvame koj sme i sto sme... so toa samo slabo pametni se bavat. Ako sum Sufija,od tebe li ili od bilo koj ke se krijam... ako sum megju Hristijani Gordo ke kazam deka sum Musliman ! Onoj koj krie deka e Musliman,toj se srami od negovata vera i sam se somneva vo nea.... pa zosto voopsto i mu pripagja togas ?
Ako sum sufija,so golemi ke ti napisev deka sum SUFIJA,ako sum Vehabija so golemi ke ti napisev.... oti,JAS smetam deka da bide prav pripadnik i vistinski da ja razberes nivnata rabota,toa treba za cest da ti bide. A vernici,koi samo oponasaat a ne si ja poznavaat rabotata,tie ne sluzat vo korist na Islamot.

Definitivno ne pisuvam poveke na ovaa tema,gledam "experti sme" okolu dervisizmot.
Vi posakuvam sekoe dobro na site...

DAIJA
05-09-08, 12:28
Миралем, не замарај се со тие, да не речам глупости, дервиши, земи падни на земја и сврти се кон реалноста, и погледни што имаат напишано некои тука:

Абе брате, и ти ли потпадна под лажната пропаганда на непријателите на Исламот?

Кои вехабии бе,какви вехабии?
Според кои стандарди ти велиш за нас дека сме вехабии?

Само затоа што не признаваме друг авторитет сем Кур,анот и Хадисот?
Само затоа што не влегуваме во алка со некој болен таканаречен шејх и се вртиме во круг до бесвест?
Само затоа што не одиме во планините и напуштените пештери изолирани од народот да чекаме Аллах џ.ш. да ни испрати илхам и други ишарети?

ЛА АСАБИЈЈЕТЕ ФИЛ ИСЛАМ!

" ВО ИСЛАМОТ НЕМА МОНАШТВО " - рекол Мухаммед а.с.

Инаку ми се допадна дел од твојот пост погоре. Особено оној момент каде се вели дека вистинскиот суфија мора да го следи Кур,анот и Суннетот. Мора да го следи исламскиот шеријат. Но,дали денешните дервиши го прават тоа? -Дали денешните ритуали на " суфиите " се во склад со Кур,анот,Суннетот = Исламскиот шеријат?


Што бил Мухаммед а.с. брате мој?

1. Дали бил суфија ?
2. Дали бил дервиш ?


Кој пат ни го оставил Мухаммед а.с. во аманет за да го следиме:

1. Кур,анот
2. Суннетот
3.Исламот
4. Суфизмот
5.Тарикатот
?
Кој?

Во вистинскиот одговор на овие прашања, ќе го пронајдеш мојот правец.

Ес-селаму Алејкум!

или :

Навистина не е добро да се лепат етикети од типот на кафир,друга религија и слично врз наши браќа кои ете,поради незнаење или не доволна информираност отишле малце или повеќе понастрана од исламскиот јасен пат, но сепак за некои работи е добро да се води конструктивен дијалог и истите да се испитаат подетално и посеопфатно земајќи и истакнувајќи ставови по одредени прашања од признатата исламска улема.

За суфизмот јас истакнав едно видување кое што сега ќе го повторам, и баш би сакал брате Миралем да ми кажеш дали имаш или немаш забелешки по истото.

Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

Хафиз Бурхануддин ел – Бикаи напишал посебно дело кое се вика “ Tenbihul – gabijj ila tekfiri ibn Arebijj “, кое го посветил на појаснувањата за неверството на Ибн Ареби и сличните на него. Во своето дело спомнал десетина учењаци, меѓу кои има многу од оние кои го носеле називот “ шејхул – ислам “ ,а кои јасно Ибн Ареби го прогласиле за еретик.

Покрај ова денешните суфии исто така се ПРОПАГАТОРИ НА ШИИТСКАТА ИДЕЈА. Така што во своите текии ја величат шиитската улема, како Хомеини и другите водачи на оваа заблудена секта.

Кај научниците на Ехлис - сунне вел – џема,ат постои јасен став и нема никакво разминување дека шиитите се една од многубројните секти чија што појава ја најавил Мухаммед с.а.в.с. во своите хадиси. Ова сфаќање е општо прифатено кај сите научници од нашите простори. Помеѓу оние кои што тоа го споменувале во своите дела биле : Хасан Кафи Прушчак, Мехмед Ханџиќ, Мухаммед ибн Пир Али ел – Биргави и др.

Овој последниот го напишал трактатот “ Tuhfetul mustershidin fi bejani firekil muslimin “ ( Подарок за трагачите на вистината за коментирањето на учењето на исламските фракции).

Зборувајќи за рафидиите- шиити, помеѓу останатото вели : “ Бог да ги направи проклети поради она што го зборуваат !” ( Anali 11 – 12 ).

Денешните шиити не се разликуваат од претходните ,како што тоа некои сакаат да ни го прикажат. Доколку погледнеме во делата на нивниот современик Имам Хомеини ќе се увериме во тоа. Овој нивен “ Имам “ тврди дека нивните “непогрешливи имами “ се подобри од пратениците и мелеките.Потоа дека асхабите го искривиле Кур,анот,како што тоа го направиле евреите и христијаните со Тевратот и Инџилот, и уште мноштво други заблуди.

На Босански јазик е преведена книгата “ Dvije oprecne slike kod ehli sunneta i shiija imamija “ од познатиот алим Ебул Хасан Ен Недеви,која топло ви ја препорачувам да ја најдете и прочитате, а која ни дава еден приказ за шиитите и нивното учење, а посебно за учењето и идејата на сегашните шиити кои што се на власт во Иран.

Според она што го изнесов,сами проценете дали суфизмот е нешто друго ,освен продолжена рака на шиитското учење.

Аллах да не сочува од него!

И обиди се да си дадеш одговор и да видиш за што си се фатил.
Ослободи се малку и погледни кон примерите што ги имаме денес....

Miralem
05-09-08, 19:17
Jas moeto go kazav i bese sosema jasno i mislam deka nema apsolutno nikakva potreba sto dalje da se pisuva na temava.
Porakata mi bese jasna,koja mi bese namerata...
Sam znaes deka kolku pati sme se posluzile da odgovorime pastirajki Sufisticki Misli koi davaat odgovor na mnogu postavuvani prasanja. Voopsto ne stanuva zbor za Mevlana i sto znam koj... ete,primer,Mustafa Mahmud.... mozebi gresam sto ke kazam deka Avtorot poveke tezi kon Sufizmot zatoa sto ke go zamrzite iako mu se delata fenomenalni i davaat odgovor na bezbroj prasanja...
Jas nema sto da razmislam... jas go baram okoto koe pravo gleda vo dozvolenoto. Useto koe pravu slusa i samo dozvolenoto. Ustata koja Halal se hrani i Halal zboruva. Nosot koj vdisuva halal i mirisa halal..... toa se se' razlicni organi koi rabotaat za usovrsuvanje na dusata.
Tvoe e i na sekogo e sto ke razbere od se ;)

PS: Procitaj gi uste ednas site poraki sto gi napisav,pred da me frlas vo zabluda,vidi poprvo sto imam pisuvano.

Vi posakuvam sekoe dobro od dlabocinata na dusata.

muhadzir
05-09-08, 19:23
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:

efendija
05-09-08, 20:13
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:

:selam:

Зошто брате Мухаџир даваш таква констатација???
Напротив,јас мислам дека е добро да се разменат мислења и да се пласираат повеќе мислења по одредено прашање, зошто на тој начин ќе научиме повеќе,иншАллах.

Зарем повеќето тука од нас ти изгледаме како без памет и не доволно спремни за дијалог?

Зошто таква етикета му даваш на овој исламски форум.Ова не е прв пат,пред тоа некој велеше вехабиски форум,а валлахи не од друго,туку од неспособноста да ја води започнатата дискусија до крај.

За мене овој форум е исламски форум, и јас познавам само еден ислам, и во таа насока и пишувам.И да ти кажам вака,ако добро заприметуваш поголемиот дел од членовите заедно со тебе и почитуваниот брат Миралем некогаш заеднички настапуваа во одбраната на Исламот однападите на неговите непријатели по другите форуми. Откаде ваква констатација сега за овој форум? Чекам објаснување од тебе.

Аллах да те награди!:вслм:

Dzemal ibn Ibrahim
05-09-08, 21:58
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:Ова е премногу, неочекувано,навредливо .....Субханаллах.... би требало да побараш халал .... инаку ќе ти се најде ова на Судниот ден!!!

Не сакав да коментирам, ама кај ти гледаш брате, дека некој згрешил ... Даија, Ефендија грешат што укажуваат на Куран и сунет..а ......

Miralem
05-09-08, 22:00
:selam:

Зошто брате Мухаџир даваш таква констатација???
Напротив,јас мислам дека е добро да се разменат мислења и да се пласираат повеќе мислења по одредено прашање, зошто на тој начин ќе научиме повеќе,иншАллах.

Зарем повеќето тука од нас ти изгледаме како без памет и не доволно спремни за дијалог?

Зошто таква етикета му даваш на овој исламски форум.Ова не е прв пат,пред тоа некој велеше вехабиски форум,а валлахи не од друго,туку од неспособноста да ја води започнатата дискусија до крај.

За мене овој форум е исламски форум, и јас познавам само еден ислам, и во таа насока и пишувам.И да ти кажам вака,ако добро заприметуваш поголемиот дел од членовите заедно со тебе и почитуваниот брат Миралем некогаш заеднички настапуваа во одбраната на Исламот однападите на неговите непријатели по другите форуми. Откаде ваква констатација сега за овој форум? Чекам објаснување од тебе.

Аллах да те награди!:вслм:


Ova bese celiot moj muabet. Nie,velam NIE,kako god,kade god,sto god,site povtorno ZAEDNO I BRAKJA SME koga sme megju nevernici. Togas ne se gleda nikoj koj e sufija koj e selefija i koj e vehabija.... SITE ISTO TVRDIME I SITE SME ISTI VO NASITE POGLEDI !

Iskreno prasuvam,ukazete mi na manata,STO,DAIJA,PRIMETI SUFISTICKO VO MENE ? KAZI MI VO KOJ POST GRESIV I KOJA RECENICA NE MI E TOCNA I NE MI E UBAVA I SO KOJA RECENICA NE SE SLOZUVAS ? Na porakata na Efendija,dadov replika,prv zbor mi bese "APSOLUTNO SE SLOZUVAM SO TEBE"... Taa poraka,brate Daija,naj verovatno ti ne si ja svatil.
Povtorno velam,NI ZBOR za toa deka denes dervisite-sufiite,skrenale od praviot pat.TOA E FAKT. Daj razberi me i razberi se. Zamoli go Sozdatelot da im go vrati OCNIOT VID. Jas velam,NIVNOTO UCENJE,KAKO UCENJE,E PAT KON SKROMNOSTA,SMEKNUVANJE NA SRCETO I DUSATA,LJUBOV ISKLUCIVO PREMA ALLAH DZ.S I ISLAMOT,bojkotiranje na gomilanje kapital,bojkotiranje na ovosvetski uzivanja.... ZAREM TOA DALEKU E OD ISLAMOT ILI...?
Ne fakjaj se ti za onie koi skrenale od prav pat. Takvi se nevernicite i nivnite tvrdenja denes za Islamot deka e TERORIZAM a sto e vo Osnova Islamot ? Se dodeka ne se zapoznaat so praviot Islam,nema da svatat deka Islamot e RAHMET-MILOST,LJUBOV,POCITUVANJE,PRAVDA..........

Ova e se' sto se macam da kazam.... pa i tuka da ne si gi vadime ocite koga sme zaedno !!! Ova e samo dokaz deka nie imame PUSTA zelba da se dokazuvame popametni od nekogo.

Velat,lopovot ako nema sto da ukrade,sesirot vo tugjo go frla,samo zarazata da si ja izvadi.
Ako nema so kogo da se "raspravame" togas sami se udirame I TOA E PROBLEMOT koj sakam DA ISCEZNE. A koga sme megju Nevernicite,SITE SME ZAEDNO. Site kon ISTO TEZIME.
Zaednicki,namesto da se gradime,nie kocime i sami se napagjame ! Nie ne,ne ni e zelba,toa DRUGI NI GO PRAVAT ! Nie naivni !
Gazali "Kafir" Buti "Kafir" Kardavi "kafir" Izetbegovic "kafir" Erdogan "kafir" Bugari "kafir".... Zalosno e. Pokraj ovolku KAFIRI nie sami se narekuvame "kafiri,taguti,munafici,musrici...." Zosto "kafiri" ? Zatoa sto povikuvaat da se zblizime,da bideme brakja po vera ?
Sekoj so svojata sposobnost treba da go VELICA ALLAHOVOTO S.W.T.A IME.

Nie sme eden Slep,eden Gluv... (toa se dva organi,,, potseti se na Hadisot: Muslimanite se kako poveke organi vo edno telo. Koj god organ da ti fali,SAKAT SI !). Sufiite,Selefiite,Vehabiite.... toa se tie Organi vo verata. Edni ja velicaat so nesto,drugi so drugo,treti so treto... no PRAVITE.
Zapamti,ne velam deka dervidite koi gi gledame na TV ne skrenale od praviot pat,PA ZATOA I GI SNIMAAT OD MTV,kako bi ti go vsadile ona sto ti go vsadija... no ti vidi sto e praviot Sufizam,neka ne te zamaraat tebe takvi gluposti. Jas voopsto ne se zamaram so dervislukot,toa samo ti si dosol do takov zaklucok.Ja svatil ili ne,porakava moja e sosema jasna...
Jas nitu so igli se bodam,nitu se vrtam,nitu vo trans pagjam,nitu nisto od ona sto ti si go naucil od "dervislukot". Jas,sum bil vo mesto i sum ostanal podolg period,a Mesdzid kade sto se klanja so Tekbiri... za toa vreme i jas klanjam so tekbiri,za da ne dojde ogovaranje... kade sto ne se klanja so tekbiri,ne klanjam i jas. Ako sum za kratko,togas vo red e,bilo kako,i ednoto i drugoto ne e pogresno.No ako sum za podolgo,togas klanjam kako poveketo.
Dodeka,vo nikoj slucaj,ako se najdam vo Tekija,kade sto ima takvi derviski rituali,ne ni pomisluvam na toa,oti,toa JAS LICNO SMETAM deka e pogresno,no na nikogo ne mu sudam povtorno (ALLAH NAJ DOBRO ZNAE) neka ne' upati na site na PRAVIOT PAT. AMIN !

efendija
05-09-08, 23:06
Навистина после овој пост можам гордо да воскликнам дека муслиманите се браќа. Аллах да те награди брате Миралем за овој убав пост.Тоа е она што цело време еден со друг сакаме да си го докажеме и всадеме во нашите срца и души,ама пусто, не се разбираме секогаш. ИншАллах во иднина ќе бидеме повнимателни во непотребните квалификации кои си ги разменуваме.Никој нека не се чувствува навреден,зошто овде си земам за право да речам дека тоа го мислам за себе, а и за братот Мухаџир, оти навистина ќе признае и тој дека непотребно испали куршум во телата на своите браќа. Аллах да ни прости и да ни укаже на вистинскиот пат, на патот кој го трасира Мухаммед с.а.в.с., и сите негови доследни следбеници, а не на патот на оние кои залутале и скршнале. Амин!

:вслм:

Miralem
06-09-08, 00:36
Навистина после овој пост можам гордо да воскликнам дека муслиманите се браќа. Аллах да те награди брате Миралем за овој убав пост.Тоа е она што цело време еден со друг сакаме да си го докажеме и всадеме во нашите срца и души,ама пусто, не се разбираме секогаш. ИншАллах во иднина ќе бидеме повнимателни во непотребните квалификации кои си ги разменуваме.Никој нека не се чувствува навреден,зошто овде си земам за право да речам дека тоа го мислам за себе, а и за братот Мухаџир, оти навистина ќе признае и тој дека непотребно испали куршум во телата на своите браќа. Аллах да ни прости и да ни укаже на вистинскиот пат, на патот кој го трасира Мухаммед с.а.в.с., и сите негови доследни следбеници, а не на патот на оние кои залутале и скршнале. Амин!

:вслм:

AMIN BRATE.
Ova e se' sto sakav da kazam a ne da plasiram Sufizam ili Vehabizam ili Selefizam... Mozebi sum vo zabluda,no vo site gledam ISKRA a isto i vo site gledam mrak.
Ima razni vrsti na plodovi i na sekoe drvo ke najdes i zgnieni plodovi i koi ne se za jadenje,no nemoj da go grdis celoto drvo kade sto ima i ubavi... Makar edno,zemi go ubavoto losite ostavi gi.
Celiov kosmos ni sluzi za primer. Site sme bile prisutni vo eden dijalog na drugi Forumi i nikoj ne (barem jas) ne vide vo nekogo razlika.SITE BRANEVME ISTI STAV. Daj da bideme razliciti UBAVI PLODOVI od koi ke se dobie LEKOVIT VITAMINSKI SOK. Ako izmesas poveke plodovi,ke dobies povtorno samo EDEN SOK... koga ke go probas,nema ni da primetis koj sok e od koj plod,site pravat samo eden sok. Malku filozofija :)

Selam Alejkum !

El Muslima
06-09-08, 01:05
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:

Кога би ја сфатил тежината на овие твоите зборови, валлахи искрено би се покајал.
Знаш, човекот ќе каже нешто, несвесно, незнаејќи дека со тие зборови го заработил џеннетот.Како и дека ќе каже нешто, незнаејќи дека тие зборови ќе до однесат во џехеннемот.
Ако си муслиман, тогаш размисли како за генерацијата која Аллах ја фали во Куранот, Мухаммед, а.с., се гордее со неа, ја нарекуваш некоја која малку вреди и без разумна.
брате не се смеј, плачи поради својето незнаење.
За едно добро дело во рамазан Аллах не наградува повеќе пати, но и за лошо повеќе не казнува.
не само тропај, туку размисли, и вклучи го она со кое Аллах те почастил а се нарекува разум.

Halid ibn Velid
06-09-08, 01:39
Цитат:
Напишано од muhadzir
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:

Кога би ја сфатил тежината на овие твоите зборови, валлахи искрено би се покајал.
Знаш, човекот ќе каже нешто, несвесно, незнаејќи дека со тие зборови го заработил џеннетот.Како и дека ќе каже нешто, незнаејќи дека тие зборови ќе до однесат во џехеннемот.
Ако си муслиман, тогаш размисли како за генерацијата која Аллах ја фали во Куранот, Мухаммед, а.с., се гордее со неа, ја нарекуваш некоја која малку вреди и без разумна.
брате не се смеј, плачи поради својето незнаење.
За едно добро дело во рамазан Аллах не наградува повеќе пати, но и за лошо повеќе не казнува.не само тропај, туку размисли, и вклучи го она со кое Аллах те почастил а се нарекува разум.

Allah da mu Oprosti na bratot,mozebi nesvesno toa go napravil!

Zatoa brate..Kontrolirajse..nikogas ne dozvoluvaj tvojata Usta da bide pobrza od Tvojot RAZUM!

Imajgo ova na Pamet:гушкање:

Bidejci..Adzeleto(Izbrzuvanjeto)e od Sejtanot(Proklet da e..i daleku od nas da e)..A Sabarot e od Allah.xh.sh..!!

Brate...Baraj Halaluk od site koi si gi povredil,za da i Allah.xh.sh. ti proste!

P.s.Do Sestrata Muslima...za Bolondiranoto...Dali ste sigurna sestro za toa..deka Allah.xh.sh. vo Mesec Ramazan i za Losite dela Allah.xh.sh.povece pati ke ne kaznuva...Znam deka vo drugite Meseci e Kaznata Onolkava kolku sto e tesko deloto...no jas Mislam deka i Vo mesec Ramazan Allah.xh.sh. za Losoto delo,ke ne kazni onolku kolku stoe e Tesko Krivicnoto delo...T.e.za Grevot vo Ramazan i nadvor od Ramazan(Vo drugite meseci)..Kaznata e ista!?::вслм:

DAIJA
06-09-08, 18:12
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski, i mnogu razum, pamet ne ti e potreben za komunikacija tuka:смепкање:
А што знаеш ти што е селеф?

Како што не знаеш, така и ќе останеш...

Туку, кога муслиманите доаѓаат до конфронтација, и кога лично не се навредуваат, туку едноставно сакаат да си ги исејат речениците, зборовите и буквите од невистини, заблуди и недоразбирања, а се со цел да остане нешто заедничко на што се, тоа не е ништо негативно, напротив, сите тие тежнееат на заедничка страна. На страната на вистината. Иако секој по својата боја, од спектарот наречен зрак светлина.

Sultan
06-09-08, 18:24
Brate miraleme ti ubavo si kaza, ama pogresna e adresata........ovof forum pojce tezi na selefiski...

Гарантирам дека не е така!:дада:

DAIJA
06-09-08, 18:27
Iskreno prasuvam,ukazete mi na manata,STO,DAIJA,PRIMETI SUFISTICKO VO MENE ? KAZI MI VO KOJ POST GRESIV I KOJA RECENICA NE MI E TOCNA I NE MI E UBAVA I SO KOJA RECENICA NE SE SLOZUVAS ? Na porakata na Efendija,dadov replika,prv zbor mi bese "APSOLUTNO SE SLOZUVAM SO TEBE"... Taa poraka,brate Daija,naj verovatno ti ne si ja svatil.
Povtorno velam,NI ZBOR za toa deka denes dervisite-sufiite,skrenale od praviot pat.TOA E FAKT. Daj razberi me i razberi se. Zamoli go Sozdatelot da im go vrati OCNIOT VID.

Jas velam,NIVNOTO UCENJE,KAKO UCENJE,E PAT KON SKROMNOSTA,SMEKNUVANJE NA SRCETO I DUSATA,LJUBOV ISKLUCIVO PREMA ALLAH DZ.S I ISLAMOT,bojkotiranje na gomilanje kapital,bojkotiranje na ovosvetski uzivanja.... ZAREM TOA DALEKU E OD ISLAMOT ILI...?


Ете најверојатно и ти не си сфатил, па доаѓа до недоразбирање.

Види Миралеме, ако запнеш за нешто к`о слеп за стап, ако запнеш за некои книги, поезии и не знам што се не, а за истото тоа запнале и некои си злутани, како што и самиот признаваш дека се денешниве повеќето самоименувани суфии и дервиши, тогаш како можам да разберам дека не си еден од нив?

И да не си, како што велиш, а мило ќе ми е ако е така, зошто толку им го браниш изворот на заблудата, самото секташко учење и бладања?

Немој да велиш дека „NIVNOTO UCENJE,KAKO UCENJE,E PAT KON SKROMNOSTA,SMEKNUVANJE NA SRCETO I DUSATA,LJUBOV ISKLUCIVO PREMA ALLAH DZ.S I ISLAMOT,bojkotiranje na gomilanje kapital,bojkotiranje na ovosvetski uzivanja.... “ затоа што не е. Самите знаеме дека не е. Сите ние.

Нивното учење е нарушување на тевхидот, па се друго паѓа во вода и безвредно е ако човек го нарушил тевхидот.

Тоа што ти го истакнуваш како нивно учење е учење на исламот, па исто како и кога правиш муабет со немуслиманите и кога велиш дека нешто од спомнатите се исламски работи и доблести, така кажи ни и нам, не фалејќи ги зборовите „суфизам“ и „дервишизам“ кои и онака асоцираат на заблуда, ширкови, бидати, улави и неразумни хорор-ритуали итн.

ОК?

Ако повикуваш, повикувај во ислам, а следбениците на исламот се муслимани, никако дервиши, суфии, селефии, вехабии и сл. Тоа е дело на оние кои работат против исламот, чистиот и прекрасен начин на живот, кој нема маани. Па да не дозволиме сите ние да повикуваме, фалиме или поддржуваме нешто што не е ислам, што не еисламско и што не асоцира на ислам!

Можеме ли?

DAIJA
06-09-08, 18:28
Гарантирам дека не е така!:дада:

Посебно затоа што султанчево се шета почесто тука, натаќе-наваќе:намигнување:

DAIJA
06-09-08, 18:30
Gazali "Kafir" Buti "Kafir" Kardavi "kafir" Izetbegovic "kafir" Erdogan "kafir" Bugari "kafir".... Zalosno e. Pokraj ovolku KAFIRI nie sami se narekuvame "kafiri,taguti,munafici,musrici...." Zosto "kafiri" ? Zatoa sto povikuvaat da se zblizime,da bideme brakja po vera ?
Sekoj so svojata sposobnost treba da go VELICA ALLAHOVOTO S.W.T.A IME.

Не се сеќавам дека сум спомнал некого од луѓево како немуслимани.

Маалски, чаршијски, малограѓански и селски муабети не е убаво да се пишуваат по форумиве, па така да даваме допринос кон некакви си разединувачки дезинформации. ОК?

Miralem
06-09-08, 21:50
A be Daija... tesko e da mu se objasni na nekoj koj misli deka Nego Allah go izbral vistinata da ja zboruva.


Види Миралеме, ако запнеш за нешто к`о слеп за стап, ако запнеш за некои книги, поезии и не знам што се не, а за истото тоа запнале и некои си злутани, како што и самиот признаваш дека се денешниве повеќето самоименувани суфии и дервиши, тогаш како можам да разберам дека не си еден од нив?

Nemozam i nemam namera da te ubeduvam. Nekolku pati namerata ja napisav a ti uporno sakas da vmetnes deka plasiram Sufizam ili Vehabizam ili Selefizam.
Tvoja rabota e,no,kako sto gledam,Allah neka mi prosti ako gresam,prosti mi i ti i kazi mi ako ne e taka,no ti se plasis od bratska Ljubov.


И да не си, како што велиш, а мило ќе ми е ако е така, зошто толку им го браниш изворот на заблудата, самото секташко учење и бладања?

Kazi mi,postiraj mi edna edinstvena recenica,koja zabluda im ja branam. Edna edinstvena recenica postiraj mi,ti se molam. Sto toa Sufisticko primeti vo mene,sto se kosi so Islamot,so Serijatot....


Немој да велиш дека „NIVNOTO UCENJE,KAKO UCENJE,E PAT KON SKROMNOSTA,SMEKNUVANJE NA SRCETO I DUSATA,LJUBOV ISKLUCIVO PREMA ALLAH DZ.S I ISLAMOT,bojkotiranje na gomilanje kapital,bojkotiranje na ovosvetski uzivanja.... “ затоа што не е. Самите знаеме дека не е. Сите ние.

Ova jas go vidov vo textot na Efendija,koj mi predlozi da go razgledam ubavo.Tamu stoi deka prvoto i vistinskoto Sufisticko ucenje e toa... toa sto nekoj go zloupotrebil,mene ne me interesira. Od drvoto jas ubavite plodovi gi odbiram a losite gi ostavam.


Тоа што ти го истакнуваш како нивно учење е учење на исламот, па исто како и кога правиш муабет со немуслиманите и кога велиш дека нешто од спомнатите се исламски работи и доблести, така кажи ни и нам, не фалејќи ги зборовите „суфизам“ и „дервишизам“ кои и онака асоцираат на заблуда, ширкови, бидати, улави и неразумни хорор-ритуали итн.

Jas toa sto go istaknuvam toa go ucat mnogu alimi i avtori koi za sebe tvrdat deka se zanimavaat so Sufisticko ucenje. Neli kazav... baraj go ubaviot plod na drvoto.


ОК?

Ok brate. Ti kako sto ke kazes. :гушкање:


Ако повикуваш, повикувај во ислам, а следбениците на исламот се муслимани, никако дервиши, суфии, селефии, вехабии и сл. Тоа е дело на оние кои работат против исламот, чистиот и прекрасен начин на живот, кој нема маани. Па да не дозволиме сите ние да повикуваме, фалиме или поддржуваме нешто што не е ислам, што не еисламско и што не асоцира на ислам!

Eureka !
Ova ti go velam. Ne sum sretnal Islamski Alim na kogo zivotot mu pominal vo izucuvanje,da kritikuva Suffija ili Selefija ili Vehabija.... a ima Alimi koi se zanimavaat so site razliciti ucenja,toa e FAKT,no site na svoj nacin vo Isto povikuvaat. Nikoj ne povikuva vo selefizam i vehabizam i sufizam,ova e edinstveno sto treba da go svatis. SITE VO ISLAM POVIKUVAAT.
Samo,dzaba e... nekogas i znaeme deka gresime,no loso e koga... hmm... nesto ne stega.Напишано од Miralem
Gazali "Kafir" Buti "Kafir" Kardavi "kafir" Izetbegovic "kafir" Erdogan "kafir" Bugari "kafir".... Zalosno e. Pokraj ovolku KAFIRI nie sami se narekuvame "kafiri,taguti,munafici,musrici...." Zosto "kafiri" ? Zatoa sto povikuvaat da se zblizime,da bideme brakja po vera ?
Sekoj so svojata sposobnost treba da go VELICA ALLAHOVOTO S.W.T.A IME.


Не се сеќавам дека сум спомнал некого од луѓево како немуслимани.

Маалски, чаршијски, малограѓански и селски муабети не е убаво да се пишуваат по форумиве, па така да даваме допринос кон некакви си разединувачки дезинформации. ОК?

Pa,Daija... povtorno ke ti recam. TOA E POENTATA NA MOITE POSTOVI. Da batalime carsijski muabeti,koi ne delat.
Ova go vidov na CD "Sud pripada Allahu" (mislam deka bese),site tie Alimi i Hafizi i Borci se nareceni Kjafiri i Musrici i Taguti i Munafici.... od onie koi se zalagaat za sledenje Sunnet i Kur'an. Ete i vo niv ima takvi.
Pa sega jas li sum toj koj dava doprinos na razedinuvanje. Toa znaci ne me citas ili ti za stapot se fakjas.

Brate Daija,daj procitaj mi gi porakite uste ednas. Ne deka se nesto posebno no siguren sum deka bezvrska me kritikuvas i sakas da mi preneses nesto. Od koja pricina neznam,dali od taa deka imas zelba samo da debatiras i da se pokazes,ako nemas kade togas na nas,ili mozebi nekoja druga. Halali ako gresam. Najdi gi pravite uciteli za site predmeti. Dzaba ti e matematika ako neznaes da pisuvas. Ne dozvoli Egoto da te napravi za se' sposoben.
Edni se bavat so spoznavanje na Naukata i Islamot,drugi so Serijatski prava,treti so Islamska Filozofija,cetvrti so nesto drugo.... site vo se go usovrsuvaat Islamot i nikoj Pameten istrazuvac od site bransi ne kritikuva drug.
Nie,procitavme ne poveke od 5 knigi,"sposobni" sme da raspravame za se'.
Spusti se... svojata pokornost nikako za zasluga ne smetaja,so toa samo bajrakot na grevovi visoko ni se diga.
Dadeno ni e da cinime dovi i zikr i zaradi tie dovi srceto ni postana oholo i umisleno.Sebesi se gledame kako so Allah dz.s razgovarame,a zaradi takvi misli mnogu padnale vo zabluda.

Burak
07-09-08, 00:57
A be Daija... tesko e da mu se objasni na nekoj koj misli deka Nego Allah go izbral vistinata da ja zboruva.


Nemozam i nemam namera da te ubeduvam. Nekolku pati namerata ja napisav a ti uporno sakas da vmetnes deka plasiram Sufizam ili Vehabizam ili Selefizam.
Tvoja rabota e,no,kako sto gledam,Allah neka mi prosti ako gresam,prosti mi i ti i kazi mi ako ne e taka,no ti se plasis od bratska Ljubov.


Kazi mi,postiraj mi edna edinstvena recenica,koja zabluda im ja branam. Edna edinstvena recenica postiraj mi,ti se molam. Sto toa Sufisticko primeti vo mene,sto se kosi so Islamot,so Serijatot....


Ova jas go vidov vo textot na Efendija,koj mi predlozi da go razgledam ubavo.Tamu stoi deka prvoto i vistinskoto Sufisticko ucenje e toa... toa sto nekoj go zloupotrebil,mene ne me interesira. Od drvoto jas ubavite plodovi gi odbiram a losite gi ostavam.


Jas toa sto go istaknuvam toa go ucat mnogu alimi i avtori koi za sebe tvrdat deka se zanimavaat so Sufisticko ucenje. Neli kazav... baraj go ubaviot plod na drvoto.


Ok brate. Ti kako sto ke kazes. :гушкање:


Eureka !
Ova ti go velam. Ne sum sretnal Islamski Alim na kogo zivotot mu pominal vo izucuvanje,da kritikuva Suffija ili Selefija ili Vehabija.... a ima Alimi koi se zanimavaat so site razliciti ucenja,toa e FAKT,no site na svoj nacin vo Isto povikuvaat. Nikoj ne povikuva vo selefizam i vehabizam i sufizam,ova e edinstveno sto treba da go svatis. SITE VO ISLAM POVIKUVAAT.
Samo,dzaba e... nekogas i znaeme deka gresime,no loso e koga... hmm... nesto ne stega.


Pa,Daija... povtorno ke ti recam. TOA E POENTATA NA MOITE POSTOVI. Da batalime carsijski muabeti,koi ne delat.
Ova go vidov na CD "Sud pripada Allahu" (mislam deka bese),site tie Alimi i Hafizi i Borci se nareceni Kjafiri i Musrici i Taguti i Munafici.... od onie koi se zalagaat za sledenje Sunnet i Kur'an. Ete i vo niv ima takvi.
Pa sega jas li sum toj koj dava doprinos na razedinuvanje. Toa znaci ne me citas ili ti za stapot se fakjas.

Brate Daija,daj procitaj mi gi porakite uste ednas. Ne deka se nesto posebno no siguren sum deka bezvrska me kritikuvas i sakas da mi preneses nesto. Od koja pricina neznam,dali od taa deka imas zelba samo da debatiras i da se pokazes,ako nemas kade togas na nas,ili mozebi nekoja druga. Halali ako gresam. Najdi gi pravite uciteli za site predmeti. Dzaba ti e matematika ako neznaes da pisuvas. Ne dozvoli Egoto da te napravi za se' sposoben.
Edni se bavat so spoznavanje na Naukata i Islamot,drugi so Serijatski prava,treti so Islamska Filozofija,cetvrti so nesto drugo.... site vo se go usovrsuvaat Islamot i nikoj Pameten istrazuvac od site bransi ne kritikuva drug.
Nie,procitavme ne poveke od 5 knigi,"sposobni" sme da raspravame za se'.
Spusti se... svojata pokornost nikako za zasluga ne smetaja,so toa samo bajrakot na grevovi visoko ni se diga.
Dadeno ni e da cinime dovi i zikr i zaradi tie dovi srceto ni postana oholo i umisleno.Sebesi se gledame kako so Allah dz.s razgovarame,a zaradi takvi misli mnogu padnale vo zabluda.

Сепак познавајќи го Даија и читајки ги овие реченици на Миралем гледам дека имате сродни души само јазикот ви е различен , а пораката ви е иста...се надевам дека ќе се вратите кон разумот , бидејќи сте и двајцата интелектуално поткоени и брзо разбирате...работете на нешто конструктивно...
Не разбрав за тоа цд што го спомна Миралем кој кого прогласил ќафир?нешто поконкретно би го замолил...да не е нешто во врска со џематот на Ебу Мухамед?

muhadzir
07-09-08, 01:48
:selam:

Зошто брате Мухаџир даваш таква констатација???
Напротив,јас мислам дека е добро да се разменат мислења и да се пласираат повеќе мислења по одредено прашање, зошто на тој начин ќе научиме повеќе,иншАллах.

Зарем повеќето тука од нас ти изгледаме како без памет и не доволно спремни за дијалог?

Зошто таква етикета му даваш на овој исламски форум.Ова не е прв пат,пред тоа некој велеше вехабиски форум,а валлахи не од друго,туку од неспособноста да ја води започнатата дискусија до крај.

За мене овој форум е исламски форум, и јас познавам само еден ислам, и во таа насока и пишувам.И да ти кажам вака,ако добро заприметуваш поголемиот дел од членовите заедно со тебе и почитуваниот брат Миралем некогаш заеднички настапуваа во одбраната на Исламот однападите на неговите непријатели по другите форуми. Откаде ваква констатација сега за овој форум? Чекам објаснување од тебе.

Аллах да те награди!:вслм:

:selam:

Halalete braca za mojata nepromislena konstatacija, koja e bazirana na refleksivna reakcija i lici na sve samo ne na Islamski odnos. Vo ovie momenti mnogu se stramam od mojata postapka, so koja sto gi povrediv custvata na moite braca i sestri... pa ako najmalu od se bi pobaral od vas da se potrudite da mi halalite. Efendija, Halid ibn Velid i drugi braca, Allah da ve nagradi za vasiot Islamski odnos.. zatoa sto jas zgresiv a vie mi posocivte na islamski nacin na mojata greska,, ubavo e koga site bi se odnesuvale taka...!

El Muslima
07-09-08, 01:59
:selam:
Најдобри луѓе се оние кои грешат а потоа за истото се кајат.
ГО молам Аллах да ти прости за твојата непромисленост, и за твојот немар кон умметот.

Твоите зборови имаат голема тежина, но теретот ти ќе го носиш. Чувството на омаловажување на поединци од умметот е лошо чувство.
ти препорачувам да читаш повеќе книги од историјата на исламот, од животот на асхабите, табиините.....и кога ќе го осознаеш животот на селефу салихот, тогаш вистински ќе се покаеш, и ќе копнееш да ги достигнеш тие степени.
ИншаАллах.

efendija
07-09-08, 03:51
:selam:

Halalete braca za mojata nepromislena konstatacija, koja e bazirana na refleksivna reakcija i lici na sve samo ne na Islamski odnos. Vo ovie momenti mnogu se stramam od mojata postapka, so koja sto gi povrediv custvata na moite braca i sestri... pa ako najmalu od se bi pobaral od vas da se potrudite da mi halalite. Efendija, Halid ibn Velid i drugi braca, Allah da ve nagradi za vasiot Islamski odnos.. zatoa sto jas zgresiv a vie mi posocivte na islamski nacin na mojata greska,, ubavo e koga site bi se odnesuvale taka...!

:гушкање: Хелал Олсун брате Мухаџир! :гушкање:

zavitkan
07-09-08, 15:27
Миралеме, не е братска љубов да сакаш било што и било кого.

Не е суштината безкомпромисно да се сака, ами и да се мрази оној кој намерно и постојано го рушат Аллаховото право на земјата - тевхидот.


Што се однесува до оние кои сакаш по секоја цена да ги протнеш под терминот „браќа муслимани“ (сугчиња, дервиши и шии) никогаш нема да ти успее. Муслиманите се собираат на заедничките извори, а не на заедничките имиња.

Сите почитувачи на Месневијата, читаат од неа дека за рингишпилот им треба музика. Демек тоа му давало душа на нивниот зикр. Сега токму на кабловска гледав за нив. За Наито. За балетот на рингишпил-баба од Турција и суровата агресивно-валкана слика на истиот од Индија. А да не зборувам за оној техно-суфи транс ди џеј кој вели дека наито и трансот пеат иста приказна, ама секој на свој начин. Демек суфизмот обединувал. Да, сите вон исламот се еден уммет, како и оние во ислам.

А многу добро знаеме дека Мухаммед, а.с., рекол дека кавалот (наи) е свирка на шејтанот и дека со тоа тој се повикува. На секој разумен човек, кој прво чита Куран и Суннет, а после јојо вртечи, му е јасно дека некој склопил пакт со ѓаволот, менувајќи некои изрази и сл.

Да не се правиме наивни, да не повикуваме, освен во ислам, и да се држиме до потврденото.

Picasso`
07-09-08, 17:35
A be Daija... tesko e da mu se objasni na nekoj koj misli deka Nego Allah go izbral vistinata da ja zboruva.


Nemozam i nemam namera da te ubeduvam. Nekolku pati namerata ja napisav a ti uporno sakas da vmetnes deka plasiram Sufizam ili Vehabizam ili Selefizam.
Tvoja rabota e,no,kako sto gledam,Allah neka mi prosti ako gresam,prosti mi i ti i kazi mi ako ne e taka,no ti se plasis od bratska Ljubov.


Kazi mi,postiraj mi edna edinstvena recenica,koja zabluda im ja branam. Edna edinstvena recenica postiraj mi,ti se molam. Sto toa Sufisticko primeti vo mene,sto se kosi so Islamot,so Serijatot....


Ova jas go vidov vo textot na Efendija,koj mi predlozi da go razgledam ubavo.Tamu stoi deka prvoto i vistinskoto Sufisticko ucenje e toa... toa sto nekoj go zloupotrebil,mene ne me interesira. Od drvoto jas ubavite plodovi gi odbiram a losite gi ostavam.


Jas toa sto go istaknuvam toa go ucat mnogu alimi i avtori koi za sebe tvrdat deka se zanimavaat so Sufisticko ucenje. Neli kazav... baraj go ubaviot plod na drvoto.


Ok brate. Ti kako sto ke kazes. :гушкање:


Eureka !
Ova ti go velam. Ne sum sretnal Islamski Alim na kogo zivotot mu pominal vo izucuvanje,da kritikuva Suffija ili Selefija ili Vehabija.... a ima Alimi koi se zanimavaat so site razliciti ucenja,toa e FAKT,no site na svoj nacin vo Isto povikuvaat. Nikoj ne povikuva vo selefizam i vehabizam i sufizam,ova e edinstveno sto treba da go svatis. SITE VO ISLAM POVIKUVAAT.
Samo,dzaba e... nekogas i znaeme deka gresime,no loso e koga... hmm... nesto ne stega.


Pa,Daija... povtorno ke ti recam. TOA E POENTATA NA MOITE POSTOVI. Da batalime carsijski muabeti,koi ne delat.
Ova go vidov na CD "Sud pripada Allahu" (mislam deka bese),site tie Alimi i Hafizi i Borci se nareceni Kjafiri i Musrici i Taguti i Munafici.... od onie koi se zalagaat za sledenje Sunnet i Kur'an. Ete i vo niv ima takvi.
Pa sega jas li sum toj koj dava doprinos na razedinuvanje. Toa znaci ne me citas ili ti za stapot se fakjas.

Brate Daija,daj procitaj mi gi porakite uste ednas. Ne deka se nesto posebno no siguren sum deka bezvrska me kritikuvas i sakas da mi preneses nesto. Od koja pricina neznam,dali od taa deka imas zelba samo da debatiras i da se pokazes,ako nemas kade togas na nas,ili mozebi nekoja druga. Halali ako gresam. Najdi gi pravite uciteli za site predmeti. Dzaba ti e matematika ako neznaes da pisuvas. Ne dozvoli Egoto da te napravi za se' sposoben.
Edni se bavat so spoznavanje na Naukata i Islamot,drugi so Serijatski prava,treti so Islamska Filozofija,cetvrti so nesto drugo.... site vo se go usovrsuvaat Islamot i nikoj Pameten istrazuvac od site bransi ne kritikuva drug.
Nie,procitavme ne poveke od 5 knigi,"sposobni" sme da raspravame za se'.
Spusti se... svojata pokornost nikako za zasluga ne smetaja,so toa samo bajrakot na grevovi visoko ni se diga.
Dadeno ni e da cinime dovi i zikr i zaradi tie dovi srceto ni postana oholo i umisleno.Sebesi se gledame kako so Allah dz.s razgovarame,a zaradi takvi misli mnogu padnale vo zabluda.

Ubavo kazano... No, dali ti Miralem si del od sufi ili dervishka zaednica, ili kako i da se narekuva?
Me interesira, mnogu, zivotot so patokaz na sufizmot...

Miralem
07-09-08, 18:09
Brate Burak... ne gledam ni jas navistina razlika vo ona sto go pisuvame,sem ona sto ne me razbira. No,insAllah,ke me razbere... Loso e koga si gi citame samo nasite praki.Go citame poveke pati samo ona sto nie go pisuvame i taka si zamisluvame sto napisavme... a nam nekoj se ubil objasnuvajki ni i nikako da go razbereme. Nema vrska.

CD-to,ne sakav voopsto ni da go spomnam.No dojde megju razgovor i primer go dadov samo za sporedba. Inaku,samo za info,,, slusam predavanja na mnogu Hafizi,Alimi Ucaci,Imami.... Napraven e eden Ders,pod nasov "Sud pripada Allahu". Na toj Ders,govor drzat poveke imami ili sto li se,eden od niv e Muhammed Fadil Porca. Inaku,se povikuva isklucivo sledenje na Kur'an i Sunnet,kako sto tuka nekoj veli... NE MI E JASNO KAKO TOA MISLI DEKA SEKOJ POEDINECNO MOZE DA GO SPROVEDI. Narekuvajki gi site Alimi,Borci,Politicari koi pogore gi spomnav; "Gazali,Kardavik,Buti,Hasan Al-Bena,Alija Izetbegovic,Taip Erdogan,Sulejman Bugari...." Site ovie licnosto se "Taguti,Musrici,Munafici,,, so eden zbor Kafiri" Zatoa sto povikuvale vo politika i vo neznam sto... so toa povikuvale vo Dzehennem.Od nekoi koi tvrdat deka sledat isklucivo Kur'an i Sunnet i toa ke go slusnes.Muabetot mi bese,zarem za nekogo site da gi kritikuvame i da gi narekuvame kako takvi ???

Pa Brate Zavitkan,od kade jas pak da znam deka ne si takov,koga ironicno i
cinicki nekogo ismejuvas ? A vrska nemas dali e toa taka ili ne.. primer so NAJ-ot.Primer so "jojo vrteleskite,ringispilot..." ova,ne za drugo,mozebi se toa,no na intelektualen covek,covek od vera,covek koj povikuva vo Islam,ne mu dolikuvaat.... se nadevam vozrasni sme site tuka. Sega ke reces povtorno sum se navredil i ke zaklucis deka jas sum jojo vrteleska,ili dervis ili neznam sto..... no,tvoja rabota.


Brate zavitkan,ili,daija,ako si istiot....Mnogu znaes,nema sto. Ostani si na toa mislenje... Allah neka ti ja ucvrsti namerata,sto da ti kazam drugo.
Allah da te nagradi sto ete,mi se pridruzi i mi replicirase,cest mi bese i zadovolstvo.
Allah da ni dade cvrsta iman,sila,volja... na VISTINSKIOT PAT,na PRAVIOT PAT na Patot koj Allah saka da gi gleda Vernicite. Da ne upati Allah na Patot na koj Toj ke bide zadovolen a i nie so Nego zadovolni.
Allah s.w.t.a da ne' soedini,da ne' zblizi kako sto sme megju nevernicite taka da bideme i megjusebe,da ziveeme EDNI ZA DRUGI vo imeto na Allah i na praviot pat.

PS: Ako te interesira jojo vrtenjeto,ako te interesira sto e NAJ i zosto e spomnato tamu nekade... poarno ti e da se rasprasas odkolku tvoeto ego da nosi samo zaklucoci.

Miralem
07-09-08, 18:23
Picasso,jas,kako sto kazav. Od sekoe drvo go zemam ubaviot plod a losiot go ostavam. Ne sum ni Sufija ni Selefija ni Vehabija.... ja baram VISTINATA.

DAIJA
08-09-08, 13:25
ja baram VISTINATA.:ццц:До кога ќе ја бараш?:ццц:
Уште ли не ја најде?:lele:
А јас мислев муслиман си, пошто, муслиманите знаат дека се на вистинскиот пат.... или нешто тука недостасува.....:ццц:

Miralem
08-09-08, 15:43
:ццц:До кога ќе ја бараш?:ццц:
Уште ли не ја најде?:lele:
А јас мислев муслиман си, пошто, муслиманите знаат дека се на вистинскиот пат.... или нешто тука недостасува.....:ццц:

Daija.
Nema polosa bolest od taa da pomislis deka si sovrsen.
Ima edna dosta mudra izreka: "Covekot se uci se' dodeka e ziv". Vistinata CEL ZIVOT KE JA BARAM. Ja gledam vo Islamot (EDINSTVENO) No Islamot za mene ne e CASA VODA,toa e za mene DLABOKO MORE. Muslimani ima i od onie koi gresat,za kakov sto me smetase do sega. Jas ne si davam za pravo na nikogo da go narecam "kafir" se' dodeka vo sebe propusti nema da naogjam,a koga ke prestanam da naogjam propusti,da znaete deka sum se IZOHOLIL.

А јас мислев муслиман си, пошто, муслиманите знаат дека се на вистинскиот пат...
Posto do posledniot den od mojot zivot na sekoj rekat treba da ucam "IHDINE-S-SIRATA-L-MUSTEKIM----UPUTINE' NA PRAVIOT PAT" Togas jasno stavame do znaenje deka ni na sekund ne smeeme da pomislime deka sme go posignale vistinskiot pat i deka vistinata e vo nasi race...zatoa sto cel zivot od Allah dz.s treba da barame "IHDINE".Sekoj den Allah ne' zamenuva so drugi narodi koi odat kon vistinskiot pat i ponizno ucat IHDINE a ne kako nas onaka,formalno samo go izgovara a MISLI,SAMO MISLI,deka sme veke na praviot pat pa smetame deka nema potreba za toj aet. Ova e za "ccc". Ke reces li deka ne baras od Allah da te upati na praviot pat ? Mislis li deka si na praviot pat ? Vo svojata umislenost i zelba da se pokazeme popametni,ne znaeme i sto zboruvame. Ne trcaj da me pobies vo nesto.Mene mozes,jas imam edno osnovno oddelenie. Ne pagjaj nisko zaradi mene.

Eden jojo vrteleska vala veli:
Neka ne sedla konj da java prema Gospodarot onoj koj misli deka e potpoln i sovrsen.Koj ima razbiranje,znae,deka nema poteska bolest od toa da mislis deka si sovrsen.Od ocite treba krvavi solzi da ti protecat,dodeka od okoto go izvadis beganjeto od sebesi. Ako edna sitna raska ti padne vo okoto,nemozes da gledas kako sto treba.Za da gledas pojasno,treba da se pipnes na naj osetlivoto mesto za da ja izvadis raskata... ova neka bide za pouka,od mojata malenkost,ili odma odbij ja.Jas samo ja ponudiv i namerata mi e sovet mal od mene a ne da se vregjame.

Iblisova bolest bila sto mislel deka e podobar od Adema a.s.
Koj e zadovolen so sebesi,znaj deka e slomen. Toj e togas na vrv voda a ispod necistotija.Da se uveris deka e taka,togas promesajgi tie dve raboti,ke osetis smrad.
Po ranite na covekot se sobiraat muvi,da ne vidi covekot kakva mu e pogana ranata.
Muvite po ranata se nasite misli,umislenost,znaenje, imanjeto... Ranata e nasa i na nas e.Toa e naseto mracno svakjanje.

Od beskrajnoto more na znaenje,dadena ni e samo po edna kapka. Podobro Sozdatelot da ja vrati kapkata znaenje koja ni ja dal vo beskrajnoto more,zatoa sto mu ja valkame so dunjalucki potrebi.

Picasso`
09-09-08, 17:03
Picasso,jas,kako sto kazav. Od sekoe drvo go zemam ubaviot plod a losiot go ostavam. Ne sum ni Sufija ni Selefija ni Vehabija.... ja baram VISTINATA.

Milo mi e, za tebe, za idilizacijata shto ja izvrshuvash, i za zivotot shto go ziveesh.

DAIJA
10-09-08, 01:41
Daija.
Nema polosa bolest od taa da pomislis deka si sovrsen.
Ima edna dosta mudra izreka: "Covekot se uci se' dodeka e ziv". Vistinata CEL ZIVOT KE JA BARAM. Ja gledam vo Islamot (EDINSTVENO) No Islamot za mene ne e CASA VODA,toa e za mene DLABOKO MORE. Muslimani ima i od onie koi gresat,za kakov sto me smetase do sega. Jas ne si davam za pravo na nikogo da go narecam "kafir" se' dodeka vo sebe propusti nema da naogjam,a koga ke prestanam da naogjam propusti,da znaete deka sum se IZOHOLIL.

Posto do posledniot den od mojot zivot na sekoj rekat treba da ucam "IHDINE-S-SIRATA-L-MUSTEKIM----UPUTINE' NA PRAVIOT PAT" Togas jasno stavame do znaenje deka ni na sekund ne smeeme da pomislime deka sme go posignale vistinskiot pat i deka vistinata e vo nasi race...zatoa sto cel zivot od Allah dz.s treba da barame "IHDINE".Sekoj den Allah ne' zamenuva so drugi narodi koi odat kon vistinskiot pat i ponizno ucat IHDINE a ne kako nas onaka,formalno samo go izgovara a MISLI,SAMO MISLI,deka sme veke na praviot pat pa smetame deka nema potreba za toj aet. Ova e za "ccc". Ke reces li deka ne baras od Allah da te upati na praviot pat ? Mislis li deka si na praviot pat ? Vo svojata umislenost i zelba da se pokazeme popametni,ne znaeme i sto zboruvame. Ne trcaj da me pobies vo nesto.Mene mozes,jas imam edno osnovno oddelenie. Ne pagjaj nisko zaradi mene.

Eden jojo vrteleska vala veli:
Neka ne sedla konj da java prema Gospodarot onoj koj misli deka e potpoln i sovrsen.Koj ima razbiranje,znae,deka nema poteska bolest od toa da mislis deka si sovrsen.Od ocite treba krvavi solzi da ti protecat,dodeka od okoto go izvadis beganjeto od sebesi. Ako edna sitna raska ti padne vo okoto,nemozes da gledas kako sto treba.Za da gledas pojasno,treba da se pipnes na naj osetlivoto mesto za da ja izvadis raskata... ova neka bide za pouka,od mojata malenkost,ili odma odbij ja.Jas samo ja ponudiv i namerata mi e sovet mal od mene a ne da se vregjame.

Iblisova bolest bila sto mislel deka e podobar od Adema a.s.
Koj e zadovolen so sebesi,znaj deka e slomen. Toj e togas na vrv voda a ispod necistotija.Da se uveris deka e taka,togas promesajgi tie dve raboti,ke osetis smrad.
Po ranite na covekot se sobiraat muvi,da ne vidi covekot kakva mu e pogana ranata.
Muvite po ranata se nasite misli,umislenost,znaenje, imanjeto... Ranata e nasa i na nas e.Toa e naseto mracno svakjanje.

Od beskrajnoto more na znaenje,dadena ni e samo po edna kapka. Podobro Sozdatelot da ja vrati kapkata znaenje koja ni ja dal vo beskrajnoto more,zatoa sto mu ja valkame so dunjalucki potrebi.


Не реков упатство. Реков барање на вистината е проблемот.

Со тој ајет Го молиме Аллах да не задржи на вистинскиот пат, а никако да не скршне од него како претходно тие=лево-десно!

Ако некого критикуваш за нечитање, тргни од себеси.

Miralem
10-09-08, 15:49
А јас мислев муслиман си, пошто, муслиманите знаат дека се на вистинскиот пат...
A sepak,ne prestanuvaat da baraat od Allah dz.s da gi upati,sem onie koi sebesi se smetaat za sovrseni,da ne recam,sem onie,oholite i zasitenite od "znaenje". Jas,iskreno da ti kazam,neka me smetas i za otpadnik i za kjafir i munafik,jas ke go baram vistinskiot pat od Sozdatelot Allah dz.s i ke go molam i ponataka ISKRENO i PONIZNO da me upati na PRAVIOT,NA,VISTINSKIOT PAT. Vistinata koja ja baram e VISTINSKIOT PAT a za toj pat,iskreno i ponizno go molam Allah dz.s na sekoj rekat,ucejki go Fatiha (Majkata na Kur'anot)
Ne veli deka gotovo e so vistinata za tebe,deka e vo tvoi race. Ne pomisluvaj na toa,propast e. Za rekata koja ima ribi site znaeme.No,za da fatime riba,treba da se macime.... a ribite kraj nemaat.Mozes li da gi dolovis site ribi ? Ne e dovolno samo da slusnes za niv i za vistinata.Za da ja osetis slasta,treba trud. A sekogas ima podobro i poloso. Zatoa,sekogas treba HAMD/SUKJUR da pravime,da bideme blagodarni na sozdatelot,kolku god da imame ili kolku god da nemame ZATOA STO SEKOGAS IMA PODOBRO I POLOSO.

Za Necitan,osven sebesi i drugi ne spomnav. Priznavam,moeto znaenje e malecko... Jas imam osnoven razred i nisto drugo.
Da ne odam daleku,branejki si go stavot mozam samo da zgresam,kako sto gresime site nie vo zelba da se pokazeme. Tvoe e dali seriozno ke razmislis i ke svatis deka samo gresiME branejki si go svoeto ego,stav i znaenje i ostroumnost.

Samo uste nesto,okolu citanjeto. Sakam samo da ti kazam deka i tuka se dve vrsti. Pametni luge ima,brzi za ucenje,no ne i za svakjanje.Nesto kako kompjuterot koj vo sekunda moze da zapamti tolku golema kolicina na podatoci i da gi izraboti,no,ne e sposoben da gi nauci I svati naj obicnite cuvstva.Od druga strana ima intelegentni luge koi ne ucat vo skolite i onamu kade sto znaenjeto im se nametnuva so sila,tuku od prirodata.

Miralem
10-09-08, 15:52
Milo mi e, za tebe, za idilizacijata shto ja izvrshuvash, i za zivotot shto go ziveesh.

Picasso,ti blagodaram. Allah neka ti dade se' naj ubavo,da ti se raduvam na ubavite raboti.

Sheikh
10-09-08, 21:30
Picasso,ti blagodaram. Allah neka ti dade se' naj ubavo,da ti se raduvam na ubavite raboti.

Брате се до овој пост во тебе гледав многу добар верник !!!
Никогаш не сум ти кажал, со оглед на тоа да не се узохолиш, па да прекинеш со извонредната работа која ја вршиш, те читам на сите форуми, доста активен, доста добро објаснување, борец за динот просто човек да ти завиди, и да рече МашаАллах ....

Но ова брате премногу е провидно , ниско, избледено и бескорисно !!!

Како можеш за пикасо да дадеш таква дова ооооо брате, не си читал ли негов постови, незнаеш ли кој е пикасо во што и како верува ?

О брате си дозволи само за една упатена пофалба од него до тебе, да искажеш толкава почит кон него !!! заради тоа што он чита литература од мевлана и тн. брате провидно е ова...

Несакам со ова да демонстрирам дека сите неистомисленици треба да ги мраземе, напротив треба да чинеме дова Аллах да ги упати , а не дова Аллах да им даде се најдобро и да се радуваш на неговите убавини.....

Брате немора јавно на форумов, но пред Аллах покајсе најискрено и братски те советувам дека пикасо не е личност за која треба да чиниш таква дава !!!

Халалими ако ти повредив некои чувства но мисалм дека треба да се примаат совети од браќа .

Miralem
10-09-08, 22:26
Брате се до овој пост во тебе гледав многу добар верник !!!
Никогаш не сум ти кажал, со оглед на тоа да не се узохолиш, па да прекинеш со извонредната работа која ја вршиш, те читам на сите форуми, доста активен, доста добро објаснување, борец за динот просто човек да ти завиди, и да рече МашаАллах ....

Но ова брате премногу е провидно , ниско, избледено и бескорисно !!!

Како можеш за пикасо да дадеш таква дова ооооо брате, не си читал ли негов постови, незнаеш ли кој е пикасо во што и како верува ?

О брате си дозволи само за една упатена пофалба од него до тебе, да искажеш толкава почит кон него !!! заради тоа што он чита литература од мевлана и тн. брате провидно е ова...

Несакам со ова да демонстрирам дека сите неистомисленици треба да ги мраземе, напротив треба да чинеме дова Аллах да ги упати , а не дова Аллах да им даде се најдобро и да се радуваш на неговите убавини.....

Брате немора јавно на форумов, но пред Аллах покајсе најискрено и братски те советувам дека пикасо не е личност за која треба да чиниш таква дава !!!

Халалими ако ти повредив некои чувства но мисалм дека треба да се примаат совети од браќа .Sheik BRATE,Allah da te nagradi i da ti dade se' naj ubavo za ubavite zborovi.Posebno za ona sto si vnimaval da ne se izoholam.Navistina nema polosa bolest od nea.

Brate Sheik,jas Allah sekogas go molam da ni dade na SITE sto e NAJ DOBRO,vo smisla,sto e za Allah naj dobro a ne za nasite pusti dunjalucki potrebi. Da ni dade ona so sto TOJ (ALLAH DZ.S) ke bide zadovolen so nas.
Mozebi sum propustil da se doizjasnam,eve sega.Allah dz.s da te nagradi za ova sto mi dade da se popravam i da si ja kazam pravata smisla.

Voopsto ne me interesira koj sto cita i kako cita.Tuka,ednas samo,samo ednas spomnav,SAMO KOLKU ZA PRIMER edna kniga na Mevlana,ne mu davam nikakov avtoritet nitu go vozdigam nitu mu gi krevam perduvite....
Kritikuvavme bez znaenje samo Sufizam a na drugite temi gledam (ne sakam voopsto da se mesam) se kritikuva Abdulvehab,drug go kritikuva Kardavi i taka so red si se kritikuvame,sto mi se place koga gledam.
Se Kritikuvase "sufizmot" jas SAMO ZA PRIMER REKOV,bas onaka,sum gi procital tie dela,JAS (velam za mene) nisto sto se kosi so Islamot ne sum sretnal.A toj e "Sufija". Onaka samo go spomnav bez da mislam nesto posebno.Mene duri i mi ostavi vpecatok,pa rekov procitajte,jas ne gledam nisto loso.Mozebi sum zaslepen,ponudiv,da mi ukazete na edna greska koja jas ne ja gledam. Toa bese celiot muabet,sto se odnesuva do Mevlana....

Ke se vratam za "dovata" do pikaso,da ne sum propustil uste nesto. Jas koga ke mu posakam na nekoj Brat nesto,da mu dade Allah sto e NAJ UBAVO,toa vo srceto mi e ona Ubavoto za Sozdatelot,da ni go podari ona,so sto TOJ dz.s ke bide zadovolen. Jas ubavo go smetam i ona,koga bolka ke osetam,koga ke se povredam,imajki na um deka so takvo Iskusenie Allah ne' cisti.
Халалими ако ти повредив некои чувства но мисалм дека треба да се примаат совети од браќа .


ALALOLSUM ! Allah da dade sto poveke vakvi zabeleski !
Ti blagodaram,Allah da te nagradi i da ti dade se' sto e naj ubavo.Znaes sega na sto mislam

Sheikh
11-09-08, 16:02
Ееееее лесно е да говориш со браќа кои веруваат и се плашат од Аллах !!!
Аллах да ти се смилува брате, да не упати на правиот пат, да дозволи да истраеме на правиот пат, да премине преку нашите грешки, и да не воведе во џеннети фирдеус! Амин

Miralem
11-09-08, 18:22
Ееееее лесно е да говориш со браќа кои веруваат и се плашат од Аллах !!!
Аллах да ти се смилува брате, да не упати на правиот пат, да дозволи да истраеме на правиот пат, да премине преку нашите грешки, и да не воведе во џеннети фирдеус! Амин

Bitno e da se razbravme :гушкање:
Ako ti kazam Allah da ti dade sto e naj ubavo.Toa da bide po voljata Allahova a Allah znae naj dobro sto e za nas naj ubavo.
Nekoj ubavina gleda vo alkoholot,raskosot,uzivanjeto,diskotekite.... jas tamu ne gledam ubavina. Vistinskata ubavina mu ja posakuvam na sekoj,ama,bas sekoj insan,bez troska ljubomora koj i da e... a ubavinata e odenje prema praviot,vistinskiot pat koj Allah dz.s ni go propisal.

Amin na tvojata upatena dova ! :гушкање:

GAZIJA
12-09-08, 12:34
Od druga strana ima intelegentni luge koi ne ucat vo skolite i onamu kade sto znaenjeto im se nametnuva so sila,tuku od prirodata.
Ova me potseti na eden so koj sedev snosti, kade rece deka tesavufot ne sucel po skoli i fakulteti, tuku toa bilo talent, darba.

E Bog da cuva, ko za balet da zboruvaat, a ne za islam!!!

GAZIJA
12-09-08, 12:42
Ke se vratam za "dovata" do pikaso,da ne sum propustil uste nesto. Jas koga ke mu posakam na nekoj Brat nesto,da mu dade Allah sto e NAJ UBAVO,toa vo srceto mi e ona Ubavoto za Sozdatelot,da ni go podari ona,so sto TOJ dz.s ke bide zadovolen.
Ako go smetas pikaso za brat, alal da ti e. Tolku od tvoeto poznavanje na islamot.

S kim si, takav si!

Brakja se samo muslimanite, a ne muslimanite toa nikogas nema da bidat.

Sheikh
12-09-08, 12:53
Газија, миралем се покаја, и ја свати пораката од наша страна, дај сега не чепкај во свежа рана, која брзо заздравува, оставија да оздрави целосно, за да може понатаму да функционира како здраво тело !!!

Janicar
12-09-08, 14:06
Ako go smetas pikaso za brat, alal da ti e. Tolku od tvoeto poznavanje na islamot.

S kim si, takav si!

Brakja se samo muslimanite, a ne muslimanite toa nikogas nema da bidat.

Браќа се сите луѓе без разлика на вера и нација.Тука треба да разлилуваш братсво по вера и братсво по човештво.Ми се случело да речам и на немуслиман “брате“ но тоа сигурно не сум го мислел по вера ниту тој така го разбрал.И за ова прашање улемата воопшто не се разликува.И што има лошо во довата која ја упати занего?Аххх...голем благодет е да живееш во умерената вера...:дада:

Miralem
12-09-08, 16:13
Браќа се сите луѓе без разлика на вера и нација.Тука треба да разлилуваш братсво по вера и братсво по човештво.Ми се случело да речам и на немуслиман “брате“ но тоа сигурно не сум го мислел по вера ниту тој така го разбрал.И за ова прашање улемата воопшто не се разликува.И што има лошо во довата која ја упати занего?Аххх...голем благодет е да живееш во умерената вера...

Jas navistina neznam sto im padna vo oko toj post i mojata molba (dova).
Za negovata licnost (za picaso),mislam deka predtoa uste go potsetiv Daija,da ne se vpusta mnogu da kritikuva,tuku da vidi prvo CIJA E TEMAVA,KOJ JA OTVORIL,za koja cel,dali mu uspeva..... So vpustanjeto vo kritikite prema "sufiite" ne sme svesni deka samo kejf mu napravivme na nekoj kako bavcadzijata koj gi razdelil brakjata po vera (prviot moj post na temava).Neka go procita slucajot koj ima razum,i neka dojde i neka mi kazi koj mu pravi tuka kejf i ater na picaso :намигнување: Sam kaj nie do tolku ke razmislime.
A mojata dova jasna bese sto mislev. Srekja,tokmu vam ve cenam kako Brakja po VERA,toa e NAJ UBAVO BRATSTVO,pa se trudam da objasnam,samo da ne bidam pogresno svaten,ne sakam da bidam gresen i da mu gresam na nekoj Brat po vera,da ne gi povredam negovite cuvstva,emocii.....
Bratot po krv moze da ja napusti verata,pa ima i mnogu slucaevi. Dvajca BRAKJA (rodeni BRAKJA) PAZI,VELAM (brakja) a ne se vo ista vera. Eden od niv prifatil Islam i seuste se brakja no nepo vera. Samo,neise...

Nekoj uporen e tuka da isprevrti nesto,no ne e svesen deka si go gnie i zdraviot plod.Ne mi e navistina jasno zosto nastojuva vo toa da isprevrti nesto sto ne e taka.Zosto e uporen vo toa ? Covekot e sokrien pozadi jazikot (velat). Jazikot e zavesa na lezisteto na dusata. Koga veterot ke duvne i ke ja podigne zavesata,se gleda sto krie vnatre kukjata.Vo takva kukja ke primetis ili ubavi raboti ili prasina. Ili zlato ili zmii. Takov e covekot koga ke go digne jazikot.


Selam Alejkum !

Picasso`
12-09-08, 16:39
Браќа се сите луѓе без разлика на вера и нација.Тука треба да разлилуваш братсво по вера и братсво по човештво.Ми се случело да речам и на немуслиман “брате“ но тоа сигурно не сум го мислел по вера ниту тој така го разбрал.И за ова прашање улемата воопшто не се разликува.И што има лошо во довата која ја упати занего?Аххх...голем благодет е да живееш во умерената вера...:дада:Sega zgreshi... Aj vo pekolot, kaj kazanite... kaj shto se vari...
Mh, mh, mh...

Hahaha, ubao e koa si predmet na diskusija...

Warrior
12-09-08, 16:50
А ти умираш од желба да му го заземеш местото...:дада:

Денот по утрото се познава...:дада:

GAZIJA
13-09-08, 03:47
Zarem ne bese ajet toa deka muslimanite se brakja?

A nemuslimanite eden ummet?

Jas se ograduvam od neverstvoto na nevernicite i ne gi smetam za brakja, ni za sestri, a bratstvo moze da postoi samo za Allah!

Kako toa da se skokalo da se pisuva sekade, a vamu brakja so kauri da ste se pravele, pa i so dervisi, koi ne se pomali kauri od pikaso....

DAIJA
13-09-08, 04:40
A sepak,ne prestanuvaat da baraat od Allah dz.s da gi upati,sem onie koi sebesi se smetaat za sovrseni,da ne recam,sem onie,oholite i zasitenite od "znaenje". Jas,iskreno da ti kazam,neka me smetas i za otpadnik i za kjafir i munafik,jas ke go baram vistinskiot pat od Sozdatelot Allah dz.s i ke go molam i ponataka ISKRENO i PONIZNO da me upati na PRAVIOT,NA,VISTINSKIOT PAT. Vistinata koja ja baram e VISTINSKIOT PAT a za toj pat,iskreno i ponizno go molam Allah dz.s na sekoj rekat,ucejki go Fatiha (Majkata na Kur'anot)
Ne veli deka gotovo e so vistinata za tebe,deka e vo tvoi race. Ne pomisluvaj na toa,propast e. Za rekata koja ima ribi site znaeme.No,za da fatime riba,treba da se macime.... a ribite kraj nemaat.Mozes li da gi dolovis site ribi ? Ne e dovolno samo da slusnes za niv i za vistinata.Za da ja osetis slasta,treba trud. A sekogas ima podobro i poloso. Zatoa,sekogas treba HAMD/SUKJUR da pravime,da bideme blagodarni na sozdatelot,kolku god da imame ili kolku god da nemame ZATOA STO SEKOGAS IMA PODOBRO I POLOSO.

Za Necitan,osven sebesi i drugi ne spomnav. Priznavam,moeto znaenje e malecko... Jas imam osnoven razred i nisto drugo.
Da ne odam daleku,branejki si go stavot mozam samo da zgresam,kako sto gresime site nie vo zelba da se pokazeme. Tvoe e dali seriozno ke razmislis i ke svatis deka samo gresiME branejki si go svoeto ego,stav i znaenje i ostroumnost.

Samo uste nesto,okolu citanjeto. Sakam samo da ti kazam deka i tuka se dve vrsti. Pametni luge ima,brzi za ucenje,no ne i za svakjanje.Nesto kako kompjuterot koj vo sekunda moze da zapamti tolku golema kolicina na podatoci i da gi izraboti,no,ne e sposoben da gi nauci I svati naj obicnite cuvstva.Od druga strana ima intelegentni luge koi ne ucat vo skolite i onamu kade sto znaenjeto im se nametnuva so sila,tuku od prirodata.
Зошто не си поедноставен, полесен, а не така тежок и филозофски конфузен во постовите?

Halid ibn Velid
13-09-08, 05:46
Zarem ne bese ajet toa deka muslimanite se brakja?

A nemuslimanite eden ummet?

Jas se ograduvam od neverstvoto na nevernicite i ne gi smetam za brakja, ni za sestri, a bratstvo moze da postoi samo za Allah!

Kako toa da se skokalo da se pisuva sekade, a vamu brakja so kauri da ste se pravele, pa i so dervisi, koi ne se pomali kauri od pikaso....

Misleshe na Hadisot..kade sto se veli:El Muslimu Ehul Muslimu(Muslimanot e brat na Muslimanot)

Ili pak na Ajetot:Innemel Muminune Ihve(Navistina vernicite se braca)..No tuka se zboruvat za Verncite...

Mozebi si mislel za Hadisot:намигнување:

:вслм:

Miralem
13-09-08, 14:08
Зошто не си поедноставен, полесен, а не така тежок и филозофски конфузен во постовите?

Daija,sto toa ne ti e jasno od postot,kazi mi,poednostavno ke ti objasnam.A naprotiv,se trudam da bidam sto poednostaven.
Samo neise,mislam deka ja razbra porakata :намигнување:

GAZIJA
13-09-08, 17:31
Misleshe na Hadisot..kade sto se veli:El Muslimu Ehul Muslimu(Muslimanot e brat na Muslimanot)

Ili pak na Ajetot:Innemel Muminune Ihve(Navistina vernicite se braca)..No tuka se zboruvat za Verncite...

Mozebi si mislel za Hadisot:намигнување:

:вслм:

Na dvete.
A i na nesto drugo...

belichka
13-09-08, 21:56
A sepak,ne prestanuvaat da baraat od Allah dz.s da gi upati,sem onie koi sebesi se smetaat za sovrseni,da ne recam,sem onie,oholite i zasitenite od "znaenje". Jas,iskreno da ti kazam,neka me smetas i za otpadnik i za kjafir i munafik,jas ke go baram vistinskiot pat od Sozdatelot Allah dz.s i ke go molam i ponataka ISKRENO i PONIZNO da me upati na PRAVIOT,NA,VISTINSKIOT PAT. Vistinata koja ja baram e VISTINSKIOT PAT a za toj pat,iskreno i ponizno go molam Allah dz.s na sekoj rekat,ucejki go Fatiha (Majkata na Kur'anot)
Ne veli deka gotovo e so vistinata za tebe,deka e vo tvoi race. Ne pomisluvaj na toa,propast e. Za rekata koja ima ribi site znaeme.No,za da fatime riba,treba da se macime.... a ribite kraj nemaat.Mozes li da gi dolovis site ribi ? Ne e dovolno samo da slusnes za niv i za vistinata.Za da ja osetis slasta,treba trud. A sekogas ima podobro i poloso. Zatoa,sekogas treba HAMD/SUKJUR da pravime,da bideme blagodarni na sozdatelot,kolku god da imame ili kolku god da nemame ZATOA STO SEKOGAS IMA PODOBRO I POLOSO.

Za Necitan,osven sebesi i drugi ne spomnav. Priznavam,moeto znaenje e malecko... Jas imam osnoven razred i nisto drugo.
Da ne odam daleku,branejki si go stavot mozam samo da zgresam,kako sto gresime site nie vo zelba da se pokazeme. Tvoe e dali seriozno ke razmislis i ke svatis deka samo gresiME branejki si go svoeto ego,stav i znaenje i ostroumnost.

Samo uste nesto,okolu citanjeto. Sakam samo da ti kazam deka i tuka se dve vrsti. Pametni luge ima,brzi za ucenje,no ne i za svakjanje.Nesto kako kompjuterot koj vo sekunda moze da zapamti tolku golema kolicina na podatoci i da gi izraboti,no,ne e sposoben da gi nauci I svati naj obicnite cuvstva.Od druga strana ima intelegentni luge koi ne ucat vo skolite i onamu kade sto znaenjeto im se nametnuva so sila,tuku od prirodata.


Vakov ubav iskren post dosega ne sum procitala,
navistina prekrasno miralem, od dusha napisano ednostavno a mudro...


Zarem ne bese ajet toa deka muslimanite se brakja?

A nemuslimanite eden ummet?

Jas se ograduvam od neverstvoto na nevernicite i ne gi smetam za brakja, ni za sestri, a bratstvo moze da postoi samo za Allah!

Kako toa da se skokalo da se pisuva sekade, a vamu brakja so kauri da ste se pravele, pa i so dervisi, koi ne se pomali kauri od pikaso....


A ova sto da kazam samoto zasebe zbori..i koga bi stanala muslimanka ne mi treba tvojata bratska ljubov vo Allah kako sto bi kazal, zasto bi mi bila licemerna..
ljubovta ne se zema ljubovta e ljubov samo koga se dava nezavisno ni vera nacija ni boja..
dali Bog ne saka nas(kjafir-nevernicite) spored vas...???? dali edno sonce ne gree i dali Bog dava dozd na site podednakvo i za pravednicite i greshnicite...zaprashaj se samiot sebe edinstveno sto mozes e samo da se molis za celiot svet Bog da se smiluva i da ne upati site kon praviot pat.
Bog ne go sozdal covekot da mrazi tuku da saka...sto e sovrshenstvoto??Barem jas mislam i kako sto sum naucila Bog nema da sudi po vera tuku po srce...koj kje se spasi zasto bil pravoslaven ili musliman nikoj!!!Vo ocite na Boga nema ni masko ni zensko site sme kako edno!samo dobrite dela(milosta)ljubovta i verata Vo Boga mozat da ne spasat...

Miralem
14-09-08, 00:39
Ibrahim a.s bil beskrajno darezliv.
Edna prilika nekoj otisol vo poseta kaj Ibrahim a ovoj (Ibrahim a.s),odma go precekal,kako i sto mu dolikuvalo.
Pred da mu ja zgotvi trpezata,mu zapalil ogan,da se zagree malce.
Koga se vratil Ibrahim a.s,go nasol covekot kako go obozava ognot.
Ibrahim a.s koga go videl,go izbrkal odma.
Mu rekol Allah dz.s: O Ibrahime ! Jas 60 godini go trpam (a znam deka e nevernik) ti eden den nemozes. Pa go ukoril Allah i go nateral da go pobara covekot i da go ugosti.

Nemav i nemam namera da se mesam,tuka ne pisuvav da poddrzam eden (necij) stav,tuku da dadam predlog za megjusebna ljubov i pocituvanje (pogotovo megju nas Muslimanite).
Pred da pomislite deka padnav na pofalbata na belicka i se uzoholiv. HVALA PRIPADA SAMO ALLAHU. NEKA E SAMO ALLAH FALEN I POFALUVAN. Ako sum napravil nesto dobro,toa e povtorno od Sozdatelot.

Gazija,vo sto se razlikuva Vernikot (Muslimanot) od Kafirite-Nevernicite ?

Ako se Kafirite losi,ti bidi odraz. Samo taka moze da se napravi razlika pomegju dobroto i zloto ? ZAPAMTI BRATE: "MESECINATA,SEM VO NOKTA (TEMNINATA-MRAKOT),NEMOZE SJAJOT I UBAVINATA DA JA POKAZE".
Ako se tie MRAK,ti bidi MESECINA,koja ke im go osvetli patot.
Taka uci Qur'anot i Hadisite. Daj reci ako gresam.


Do Belicka.

Bog ne go sozdal covekot da mrazi tuku da saka...sto e sovrshenstvoto??Barem jas mislam i kako sto sum naucila Bog nema da sudi po vera tuku po srce...koj kje se spasi zasto bil pravoslaven ili musliman nikoj!!!Vo ocite na Boga nema ni masko ni zensko site sme kako edno!samo dobrite dela(milosta)ljubovta i verata Vo Boga mozat da ne spasat...

Do nekade vo pravo si do nekade ne.
Vo pravo si koga velis deka Covekot treba da saka,da pravi dobri dela.
Da ne gledas na vera koga na nekogo mu treba pomos. Treba da bides ljubezen bez da prasuvas koj e.
No,dali Sozdatelot ke sudi po vera ili ne,tuka mislam deka ne si vo pravo.
Klucot na Rajskata vrata e : "Svedocam deka nema drug bog osven Allah i svedocam deka Muhammed e negov pratenik".
Ova,normalno,ne samo da go izgovoris,tuku da da se uveris vo toa. Islamot ne ja krie istorijata,naprotiv,bara da se spoznae Qur'anot i Muhammed a.s,kako bi ti vazelo svedocenjeto.

Vo edna Sura,Allah dz.s rekol:
"Koj ke napravi kolku troska dobro,ke go vidi
Koj ke napravi kolku edna troska zlo,ke go vidi"

Prvoto (kako sto tumacat poveke alimi) "koj ke napravi kolku troska dobro,ke go vidi"- se odnesuva na onie koi NE POSVEDOCILE
Drugoto-"onoj koj ke napravi kolku troska zlo,ke go vidi"-se odnesuva na onie KOI POSVEDOCILE ! Dobroto i zloto,vo aetite se odnesuvaat za ovoj svet.

Onie dobrite,koi ne posvedocile,a napravile dobri dela,koi Belicka gi zpomna,za dobroto Sozdatelot avtomatski ke im podari dobro (na ovoj svet). Sozdatelot e APSOLUTNO PRAVEDEN za SEKOJ COVEK NA PLANETAVA ZEMJA.
So toa,Sozdatelot "ke mu se oddolzi" na onoj koj ne posvedocil,za na drugiot svet,koga SUDOT ke dojde,za negovoto neverstvo,sto ne posvedocil i sto odbil JASEN DOKAZ,ke odgovara. Nemoze da kaze "pravev dobro",zatoa sto pravese dobro za ovoj svet i dobroto go vide isto na ovoj svet. A Duhovnosta,Veruvanjeto,toa e trud za ONOJ SVET.
Dodeka pak onoj koj Poveruva i posvedoci,ako napravi zlo,zaradi dunjalucki potrebi,Sozdatelot AVTOMATSKI KE GO KAZNI (makar toa bilo i vo globala-grad/drzava),za na onoj svet,da bidat POLESNI,zaradi nivnoto Veruvanje.
Zatoa velime deka teskotiite i iskusenijata se CISTENJE.

DAIJA
14-09-08, 03:49
[B][SIZE=3][SIZE=2]

A ova sto da kazam samoto zasebe zbori..i koga bi stanala muslimanka ne mi treba tvojata bratska ljubov vo Allah kako sto bi kazal, zasto bi mi bila licemerna..
ljubovta ne se zema ljubovta e ljubov samo koga se dava nezavisno ni vera nacija ni boja..
dali Bog ne saka nas(kjafir-nevernicite) spored vas...???? dali edno sonce ne gree i dali Bog dava dozd na site podednakvo i za pravednicite i greshnicite...zaprashaj se samiot sebe edinstveno sto mozes e samo da se molis za celiot svet Bog da se smiluva i da ne upati site kon praviot pat.
Bog ne go sozdal covekot da mrazi tuku da saka...sto e sovrshenstvoto??Barem jas mislam i kako sto sum naucila Bog nema da sudi po vera tuku po srce...koj kje se spasi zasto bil pravoslaven ili musliman nikoj!!!Vo ocite na Boga nema ni masko ni zensko site sme kako edno!samo dobrite dela(milosta)ljubovta i verata Vo Boga mozat da ne spasat...

Нормално дека повеќе ти се допаѓа да слушаш работи кои и онака вообичаено ги мислиш, сакаш и практикуваш. Не рекле џабе дека христијанството и суфизмот се сестрински религии.

Треба да знаеш дека никој нема потреба да биде сакан од некој друг, освен од Аллах. Ако тој засака некого, сите го засакуваат.

Човекот е создаден да Го обожува Бога онака како што Тој му наредил, а и да сака она што Тој сака, како и да мрази она што Тој мрази!

А што се однесува до судењето, Тој суди по делата, исто како и по намерата, искреноста на делата. Нашата вера се состои од шехадетот, неговото искрено прифаќање, кажување и извршување во пракса.

А Сонцето, да, грее, еднакво за сите. Ние муслиманите веруваме дека името Божје Ер-Рахман се однесува на милоста Негова за сите созданија, а Ер-Рахим за милоста Негова само кон муслиманите.
Затоа нека не те чуди што сите исто Сонце ги грее, или што Бог сите ги храни или става на искушение подеднакво, но и нека не те чуди што на едните никогаш нема да им прости за разлика од другите. Тие си го искористиле бонусот на овој свет. Ако Аллах им пружил шанса на овој свет, не значи дека ги сака, туку значи дека е Праведниот Господар, Владетелот на сите светови!

DAIJA
14-09-08, 03:55
Ibrahim a.s bil beskrajno darezliv.
Edna prilika nekoj otisol vo poseta kaj Ibrahim a ovoj (Ibrahim a.s),odma go precekal,kako i sto mu dolikuvalo.
Pred da mu ja zgotvi trpezata,mu zapalil ogan,da se zagree malce.
Koga se vratil Ibrahim a.s,go nasol covekot kako go obozava ognot.
Ibrahim a.s koga go videl,go izbrkal odma.
Mu rekol Allah dz.s: O Ibrahime ! Jas 60 godini go trpam (a znam deka e nevernik) ti eden den nemozes. Pa go ukoril Allah i go nateral da go pobara covekot i da go ugosti.

Ова не ти дава за право да ги сакаш, туку почитуваш, и да не ги сметаш за браќа, туку за кутри непокорни созданија кои ако не се упатат ќе станат гориво!

Добрината на муслиманите е во нивната праведност, а не во нивното умилкување на оние кои Аллах и Неговиот Пратеник ги мразат!

Се знае во исламот што се сака, а што не, што се почитува а што санкционира....

belichka
14-09-08, 03:58
Jas sekogash si go postavuvam toa prashanje ubavo kaza Miralem dali sum na vistinskiot pat i kade sum i nikogash nema da prestanam da ja baram vistinata, golemo zlo e gordosta da mislis deka Er-Rahim si zasluzil ti so tvoite dela...nikoj i nisto ne sme zasluzile so sto sme zasluzile so koi dela...Bog Milostiv po Negovata Milost site ni prakja podednakvo...
prosti sto ne se soglasuvame

DAIJA
14-09-08, 04:04
Браќа се сите луѓе без разлика на вера и нација.Тука треба да разлилуваш братсво по вера и братсво по човештво.Ми се случело да речам и на немуслиман “брате“ но тоа сигурно не сум го мислел по вера ниту тој така го разбрал. И за ова прашање улемата воопшто не се разликува. И што има лошо во довата која ја упати занего? Аххх...голем благодет е да живееш во умерената вера...

Не го мислеле ни оние за кои Аллах рекол дека се поигрувале со верата и со Пратеникот, но ете, има дела кои го расипуваат веќе стекнатиот иман. Незнаењето е голем грев. Несакањето да се знае уште поголем. Да си мислиш дека си „стасал“ и си се оформил и дека не ти треба повеќе совет, сугестија и сл. преставува заблуда.

Ако не си знаел, сега знаеш дека ако некој нешто каже, а тоа нешто те вади од вера, тогаш сам си се извадил, јок некој друг тебе, туку сам себе. Имаш ајет кој го спомнав кој укажува на тоа дека нема оправдание со „не сакав“ и имаш хадис каде се вели дека: „А зарем мислите дека нема да има луѓе кои ќа бидат влечени со нивните лица по земја на Судниот Ден и фрлени во џехеннем, токму поради еден збор за кој што не внимавале?“.

А зарем до толку ги сожалуваш неверниците, па да сакаш да им друштво на ахирет?:ццц:

DAIJA
14-09-08, 04:06
Jas sekogash si go postavuvam toa prashanje ubavo kaza Miralem dali sum na vistinskiot pat i kade sum i nikogash nema da prestanam da ja baram vistinata, golemo zlo e gordosta da mislis deka Er-Rahim si zasluzil ti so tvoite dela...nikoj i nisto ne sme zasluzile so sto sme zasluzile so koi dela...Bog Milostiv po Negovata Milost site ni prakja podednakvo...
prosti sto ne se soglasuvame
По делата се заслужува Неговата милост, а не по кардиологија!

Токму овие работи тесно ве врзуваат, како што веќе горе споменав, сличните вери....

GAZIJA
14-09-08, 17:35
хадис каде се вели дека: „А зарем мислите дека нема да има луѓе кои ќа бидат влечени со нивните лица по земја на Судниот Ден и фрлени во џехеннем, токму поради еден збор за кој што не внимавале?“.

:ццц:
hadis u kojem jedan od ashaba pita Allahovog Poslanika: “Hoćemo li biti kažnjeni za ono što govorimo, o Allahov Poslaniče?” “Izgubila te majka tvoja! A hoće li ljude na lica u Vatru baciti nešto drugo osim ‘žetve njihovih jezika?’“

Miralem
14-09-08, 18:25
По делата се заслужува Неговата милост, а не по кардиологија!

Токму овие работи тесно ве врзуваат, како што веќе горе споменав, сличните вери....


Allah da ti se smiluva,Daija brate.
Dali go procita odgovorot koj mu go dadov na Belicka ? Zosto be Daija brate glavata vo torba si ja stavas neznam. Ne mi e jasno,navistina ne mi e jasno,zosto tolku si uporen da so sila nesto iskrivis. Nesto sto jasno e kazano da go preinacuvas,toa ne e vo red.


Ова не ти дава за право да ги сакаш, туку почитуваш, и да не ги сметаш за браќа, туку за кутри непокорни созданија кои ако не се упатат ќе станат гориво!

Добрината на муслиманите е во нивната праведност, а не во нивното умилкување на оние кои Аллах и Неговиот Пратеник ги мразат!

Се знае во исламот што се сака, а што не, што се почитува а што санкционира....
Mozes li daija da pocituvas nekogo kogo ne go sakas ? Daija BRATE,pa vo sto li se razlikuva Islamot od ostanatite religii ?!
Ke te potsetam samo sto e Judizmot,pa kazi mi dali Islamot se razlikuva ?

Bog,vo Judizmot,ne e Bog na svetovite,tuku Bog na Izrael. Drugiot svet kaj Judizmot (Evreite),ne se nebeskite kralstva na hristijanite nitu Vecniot Dzennet kaj Muslimanite,tuku carstvoto na Izrael.
Verskiot zakon SAMO VO TAA KNIGA mu Dozvoluva na sinovite izrailovi ona sto mu go zabranuva na drugite. Primer; kamatata e zabraneta pomegju evrejskite megjusebni odnosi a vo odnos so drugite dozvolena e,osven toa i blagoslov. PA ZAREM NE TI E TEBE ZABRANETO KAKO ZA MUSLIMANITE TAKA I ZA SEKOGO ?!
Islamot se razlikuva od Talmudot koj od evreite pravi bandi koi dozvoluvaat prolevanje krv na lugeto,bez razlika koj vo sto veruva. Toa edinstveno za Evreite e dozvoleno,da se ubiva se sto ne e evrejsko. Toa ne e Islamot.
Nadezta svetot ja vide vo Islamot i vo Negovata EDNAKVOST i ljubov megju sekoj covek na planetava,a nas od pred oci ni bega. Nie so sila grubost sakame da pokazeme ! A "Daii" sme !

Daija. Dve vrsti na siromasi luge ima. Nekoi ponizno i bez sram baraat i nim mozes da im dades,mozes da se osecapis.No,znaes li Daija,deka ima luge Siromasi a Oholi ? Mozes li na takov da mu reces "na be lep,bedo edna,gnaso edna..." Se dava li taka ? Daija be. Na ponizen mozes da mu dades.Ke ja navedne glavata i ke prifati.No na Ohol,treba nacin da smislis kako da mu dades,zaradi negovite kutri decinja. Takvi siromasi ima i za vera.

Ima eden mnogu interesen slucaj vo Jusuf a.s.
Koga vo zatvorot dvajcata pobarale da mu gi pretumaci sonovite.
Jusuf a.s i pored toa sto znae deka eden od niv so vino ke sluzi,toj im se obrakja so zborovite : "O prijateli moi vo temnica,,,"
A nie sme tolkavi "golemi" vernici,sto odma bi mu rekle,ma,ti si kafir,ti vo dzehennem ke odis,ti si musrok,ti si ova.....

Osnovni karakteristiki se; Dobaronaravnost i ubav ahlak,Koristenje na darot koj ti e daden,Samopoverenie bez umislenost i oholost,Ljubov prema lugeto (prema LUGETO). Da bides omilen kaj lugeto i privlecen treba Hedija-poklon,Ubavi zborovi,poseta na lugeto,pokazuvanje vnimanie prema lugeto,bidi nasmean sekogas prema LUGETO,nastojuvaj da im pomognes na LUGETO vo resavanje na nivnite problemi,ne bidim im naporen na LUGETO,najdi metoda koja ke gi privlece lugeto,racionalno postapuvaj ne emocionalno,seti se na Allahovite blagodeti prema tebe,kon LUGETO obrati se umereno,otvorimu go srceto na LUGETO,potsetuvanje na Ahiret,ljubomorno cuvaj go dinot,,,,,,,, i ova,ne da nastojuvas,tuku da go postignes,da ti lezi vo srceto a ne da glumis,i da rabotis samo za toa nekoj bravo da ti rece.

"A ko govori lijepse od onoga koji poziva Allahu,koji dobra djela cini i koji govori:'Ja sam doista musliman'. (Fusilet,33.).

Muslimanot vo ubavite zborovi ponasanje i dela se razlikuva od drugite.


Umilkuvanje e samo pravednosta koja ti si ja napisal (A NE JA GLEDAS) vo pogorniot tvoj post.

belichka
14-09-08, 21:34
:браво: Miralem:
Dve vrsti na siromasi luge ima. Nekoi ponizno i bez sram baraat i nim mozes da im dades,mozes da se osecapis.No,znaes li Daija,deka ima luge Siromasi a Oholi ? Mozes li na takov da mu reces "na be lep,bedo edna,gnaso edna..." Se dava li taka ? Daija be. Na ponizen mozes da mu dades.Ke ja navedne glavata i ke prifati.No na Ohol,treba nacin da smislis kako da mu dades,zaradi negovite kutri decinja. Takvi siromasi ima i za vera.

Blaze si ti Miralem kakva dusha imas,
vakva dusha verata ne pravi,
tuku Bog koj se saka iskreno!!!
aferim miralem

DAIJA
15-09-08, 02:15
Allah da ti se smiluva,Daija brate.
Dali go procita odgovorot koj mu go dadov na Belicka ? Zosto be Daija brate glavata vo torba si ja stavas neznam. Ne mi e jasno,navistina ne mi e jasno,zosto tolku si uporen da so sila nesto iskrivis. Nesto sto jasno e kazano da go preinacuvas,toa ne e vo red.


Mozes li daija da pocituvas nekogo kogo ne go sakas ? Daija BRATE,pa vo sto li se razlikuva Islamot od ostanatite religii ?!
Ke te potsetam samo sto e Judizmot,pa kazi mi dali Islamot se razlikuva ?

Bog,vo Judizmot,ne e Bog na svetovite,tuku Bog na Izrael. Drugiot svet kaj Judizmot (Evreite),ne se nebeskite kralstva na hristijanite nitu Vecniot Dzennet kaj Muslimanite,tuku carstvoto na Izrael.
Verskiot zakon SAMO VO TAA KNIGA mu Dozvoluva na sinovite izrailovi ona sto mu go zabranuva na drugite. Primer; kamatata e zabraneta pomegju evrejskite megjusebni odnosi a vo odnos so drugite dozvolena e,osven toa i blagoslov. PA ZAREM NE TI E TEBE ZABRANETO KAKO ZA MUSLIMANITE TAKA I ZA SEKOGO ?!
Islamot se razlikuva od Talmudot koj od evreite pravi bandi koi dozvoluvaat prolevanje krv na lugeto,bez razlika koj vo sto veruva. Toa edinstveno za Evreite e dozvoleno,da se ubiva se sto ne e evrejsko. Toa ne e Islamot.
Nadezta svetot ja vide vo Islamot i vo Negovata EDNAKVOST i ljubov megju sekoj covek na planetava,a nas od pred oci ni bega. Nie so sila grubost sakame da pokazeme ! A "Daii" sme !

Daija. Dve vrsti na siromasi luge ima. Nekoi ponizno i bez sram baraat i nim mozes da im dades,mozes da se osecapis.No,znaes li Daija,deka ima luge Siromasi a Oholi ? Mozes li na takov da mu reces "na be lep,bedo edna,gnaso edna..." Se dava li taka ? Daija be. Na ponizen mozes da mu dades.Ke ja navedne glavata i ke prifati.No na Ohol,treba nacin da smislis kako da mu dades,zaradi negovite kutri decinja. Takvi siromasi ima i za vera.

Ima eden mnogu interesen slucaj vo Jusuf a.s.
Koga vo zatvorot dvajcata pobarale da mu gi pretumaci sonovite.
Jusuf a.s i pored toa sto znae deka eden od niv so vino ke sluzi,toj im se obrakja so zborovite : "O prijateli moi vo temnica,,,"
A nie sme tolkavi "golemi" vernici,sto odma bi mu rekle,ma,ti si kafir,ti vo dzehennem ke odis,ti si musrok,ti si ova.....

Osnovni karakteristiki se; Dobaronaravnost i ubav ahlak,Koristenje na darot koj ti e daden,Samopoverenie bez umislenost i oholost,Ljubov prema lugeto (prema LUGETO). Da bides omilen kaj lugeto i privlecen treba Hedija-poklon,Ubavi zborovi,poseta na lugeto,pokazuvanje vnimanie prema lugeto,bidi nasmean sekogas prema LUGETO,nastojuvaj da im pomognes na LUGETO vo resavanje na nivnite problemi,ne bidim im naporen na LUGETO,najdi metoda koja ke gi privlece lugeto,racionalno postapuvaj ne emocionalno,seti se na Allahovite blagodeti prema tebe,kon LUGETO obrati se umereno,otvorimu go srceto na LUGETO,potsetuvanje na Ahiret,ljubomorno cuvaj go dinot,,,,,,,, i ova,ne da nastojuvas,tuku da go postignes,da ti lezi vo srceto a ne da glumis,i da rabotis samo za toa nekoj bravo da ti rece.

"A ko govori lijepse od onoga koji poziva Allahu,koji dobra djela cini i koji govori:'Ja sam doista musliman'. (Fusilet,33.).

Muslimanot vo ubavite zborovi ponasanje i dela se razlikuva od drugite.


Umilkuvanje e samo pravednosta koja ti si ja napisal (A NE JA GLEDAS) vo pogorniot tvoj post.
Убавиот однос никој не го негира. Па ни јас.

Зборувам за лигавење, умилкување, понижување пред некој што не заслужува и не треба тоа да се прави.

Едно е да бидеш културен, фин, а друго да им се обраќаш со зборови кои служат за верници (муслимани), како брате и сл.

Не е финтата секому да кажеш дека е муслиман, туу да му кажеш што е исламот, а за муслиман сам да се потруди, никако со влечење.

Ми постави прашања и би изниллах ќе ти ги одговорам, само затоа што верувам дека длабоко во твоето срце гори силен оган за ширење на илсамо, па не би сакал а да не ти укажам на она што можеш и сам да го поправиш. Навистина ни е потребен добар ремонт пред да се тргне на пат!:намигнување:

DAIJA
15-09-08, 02:42
Allah da ti se smiluva,Daija brate.
Dali go procita odgovorot koj mu go dadov na Belicka ? Zosto be Daija brate glavata vo torba si ja stavas neznam. Ne mi e jasno,navistina ne mi e jasno,zosto tolku si uporen da so sila nesto iskrivis. Nesto sto jasno e kazano da go preinacuvas,toa ne e vo red.
Не искривувам, можеби криво гледам, па треба да се исправиме....


Mozes li daija da pocituvas nekogo kogo ne go sakas ?
Да. Забрането ни е да бидеме во љубов со оние кои и Аллах ги мрази. Но, Аллах вели таа омраза да не биде пречка за нашата праведност.

Daija BRATE,pa vo sto li se razlikuva Islamot od ostanatite religii ?!
По чистиот и безкомпромисен монотеизам. Тевхид. Оној што не го поседува не се нарекува муслиман, верник или брат.

Ke te potsetam samo sto e Judizmot,pa kazi mi dali Islamot se razlikuva ?

Bog,vo Judizmot,ne e Bog na svetovite,tuku Bog na Izrael. Drugiot svet kaj Judizmot (Evreite),ne se nebeskite kralstva na hristijanite nitu Vecniot Dzennet kaj Muslimanite,tuku carstvoto na Izrael.
Verskiot zakon SAMO VO TAA KNIGA mu Dozvoluva na sinovite izrailovi ona sto mu go zabranuva na drugite. Primer; kamatata e zabraneta pomegju evrejskite megjusebni odnosi a vo odnos so drugite dozvolena e,osven toa i blagoslov.
Извини, но погрешен начин на компарација правиш.

PA ZAREM NE TI E TEBE ZABRANETO KAKO ZA MUSLIMANITE TAKA I ZA SEKOGO ?!
Наредено ни е да бидее праведни, а не да ги љубиме: Строги кон неверниците, а сомилосни меѓусебе!

Islamot se razlikuva od Talmudot koj od evreite pravi bandi koi dozvoluvaat prolevanje krv na lugeto,bez razlika koj vo sto veruva. Toa edinstveno za Evreite e dozvoleno,da se ubiva se sto ne e evrejsko. Toa ne e Islamot.
Токму така. Во исламот се знае зошто се убива. Се убива, не вели не, но само во исламска држава, која ние ја немаме тука....

Nadezta svetot ja vide vo Islamot i vo Negovata EDNAKVOST i ljubov megju sekoj covek na planetava,a nas od pred oci ni bega.
Зависи што подразбираш под еднаквост. Муслиманите не се еднкви со немуслиманите, ниту мажите со жените (природно), ниту учените и неучените.

Nie so sila grubost sakame da pokazeme ! A "Daii" sme !
Не знам за вас, но не е грубост ако не се лугавиш со некој што го предизвикал гневот Божји. Треба да си ја знае човек верата, па да тргне во давет, а не само ко дон Кихот!

Daija. Dve vrsti na siromasi luge ima. Nekoi ponizno i bez sram baraat i nim mozes da im dades,mozes da se osecapis.No,znaes li Daija,deka ima luge Siromasi a Oholi ? Mozes li na takov da mu reces "na be lep,bedo edna,gnaso edna..." Se dava li taka ? Daija be. Na ponizen mozes da mu dades.Ke ja navedne glavata i ke prifati.No na Ohol,treba nacin da smislis kako da mu dades,zaradi negovite kutri decinja. Takvi siromasi ima i za vera.
Се сложувам. Тука е проблемот. Не смееме по секоја цена да му наоѓаме начин, па дури и по цена на сопствената вера. Начинот е познат, суннетот на Мухаммед, а.с. Тој никогаш не им велел на немуслиманите браќа, а сепак знаел за почит, знаел за жал, а никако за љубов кон оној кој прави неправда на Аллах од која Арши ала се тресе-ШИРК!!!

Ima eden mnogu interesen slucaj vo Jusuf a.s.
Koga vo zatvorot dvajcata pobarale da mu gi pretumaci sonovite.
Jusuf a.s i pored toa sto znae deka eden od niv so vino ke sluzi,toj im se obrakja so zborovite : "O prijateli moi vo temnica,,,"
A nie sme tolkavi "golemi" vernici,sto odma bi mu rekle,ma,ti si kafir,ti vo dzehennem ke odis,ti si musrok,ti si ova.....
Шеријатите биле различни, а верата иста кај сите Пратеници. Како и да е, не го поддржувам начинот на осуда, напротив, со убаво, со хикмет и илм, никако со злоба. Знаеш, имам многу луѓе во близина секој ден, и знај дека оние кои се злобни, кои немаат сабур и илм, не дека им викаат на ќафирите дека се ќафири, туку не ни зборат со нив, не се ни обдуваат давет да чинат.

Osnovni karakteristiki se; Dobaronaravnost i ubav ahlak,Koristenje na darot koj ti e daden,Samopoverenie bez umislenost i oholost,Ljubov prema lugeto (prema LUGETO). Da bides omilen kaj lugeto i privlecen treba Hedija-poklon,Ubavi zborovi,poseta na lugeto,pokazuvanje vnimanie prema lugeto,bidi nasmean sekogas prema LUGETO,nastojuvaj da im pomognes na LUGETO vo resavanje na nivnite problemi,ne bidim im naporen na LUGETO,najdi metoda koja ke gi privlece lugeto,racionalno postapuvaj ne emocionalno,seti se na Allahovite blagodeti prema tebe,kon LUGETO obrati se umereno,otvorimu go srceto na LUGETO,potsetuvanje na Ahiret,ljubomorno cuvaj go dinot,,,,,,,, i ova,ne da nastojuvas,tuku da go postignes,da ti lezi vo srceto a ne da glumis,i da rabotis samo za toa nekoj bravo da ti rece.
Се надевам дека ова е општ совет, а не дека ова си го забележал како недостаток кај мене лично, затоа што, и да си сакал, не ме знаеш лично за да процениш. Аллах не дава бериќет каде нема искренот и каде нема доследност. Искреност е да не гледаш околу себе кој што ќе зборува, туку само да се трудиш за Аллах да ти се смилува, оти без милоста Негова ние сме изгубиле на двата света! Доследност е да твојот труд биде во согласност на суннетот на Мухаммед, а.с., неговиот шеријат, како и на неговите асхаби, табиини и таби табиини. Без овие две работи Аллах, џ.ш. не ги прима делата и не дава бериќет. Тоа ми е уабетот од почетокот.

"A ko govori lijepse od onoga koji poziva Allahu,koji dobra djela cini i koji govori:'Ja sam doista musliman'. (Fusilet,33.).

Muslimanot vo ubavite zborovi ponasanje i dela se razlikuva od drugite. Муслиманот во своето верување и делување се разликува од другите.


Umilkuvanje e samo pravednosta koja ti si ja napisal (A NE JA GLEDAS) vo pogorniot tvoj post.
Изгледа е доцна, па ова не ти го разбрав, ќе да е од умор...:срам:
Ветувањето останува, ќе продолжиме во усогласувањето на ставовите:намигнување: ко што е ред!:гушкање:

apple
15-09-08, 03:21
Даија:Забрането ни е да бидеме во љубов со оние кои и Аллах ги мрази

Ке замолам некој кој е поупутен да ми објасни во кој ајет Аллах џ.ш вели дека мрази?

ummu Zejneb
15-09-08, 12:40
„Нема да ги видиш оние кои во Аллах и Судниот ден веруваат, да пријателуваат со оние кои во Аллах и Судниот ден не веруваат.....“
Ова е ајет од Куранот, ги има уште многу.
Ако не ги знаеш, не значи дека не постојат.

Miralem
15-09-08, 15:02
Selam Alejkum Brate Daija.

Убавиот однос никој не го негира. Па ни јас.
Ubav odnos so onoj koj ne go "ljubam" nemozam da imam,SEM LICEMEREN.
Znaes kako jas gi gledam pripadnicite na drugite religii ?
Eve od prost primer.Ednas ti napisav a ne me svati. Hristijanite,koi se dlaboko izgubeni vo nivnata religija,velam IZGUBENI,za mene se toa SIROMASI LUGE A OHOLI ! Jas koga ke vidam prosjak,kolku sto vo momentite pomisluvam deka Allahova naredba e da davam sadaka,tolku i zal cuvstvuvam za nego ! Ako ne cuvstvuvam zal i ako ne mu dadam od srce,so ljubov,togas kako da ne sum mu dal,oti vo toj slucaj davam samo zaradi moi potrebi "dzennet".
Toa se za mene Hristijani i site drugi sem Muslimani (a i kaj nas ima mnogu) SIROMASI A OHOLI. Neznae nisto a misli deka se' znae. Na takov treba da smislis nacin da mu pomognes,da ne se oseti ponizen,a toa ke go napravis samo ako cuvstvuvas griza,za negovite deca i nivnata propast !

Vo Taif,Muhammed s.a.w.s go proterale so kamenja. Dzibril a.s go prasal: "Ja resulallah ! Sakas li da gi sramnam so zemjata ? Muhammed a.s rekol: NE ! Neka im se smiluva Allah,belkim,decata nivni ke bidat del od vistinata !


Зборувам за лигавење, умилкување, понижување пред некој што не заслужува и не треба тоа да се прави.

Znaes kako e,Daija... Go vide Muabetot za Papagalot i Trgovecot ? Ako ti ja ivcupa nekoj kosata zaradi toa sto si ukral,togas ne znaci deka sekoj keljav e lopov.
Se ligavi samo covek koj e umislen.Covek koj se smeta za zasluzen....
Ne se ligavi,siguren da bides,onoj koj znae i cvrsto veruva vo sudniot den. Deka ke se pomine pod "vratata koja detektira dzennetlii i dzehennemlii".
Zlatarot se smee dodeka na izlogot go stava zlatoto i pozlatenoto. Zatoa sto nemoze da se prepoznae sto e zlato a sto e pozlateno.
No pravoto zlato mu se smee na pozlatenoto,bidejki znae deka postoi sprava za detektiranje. Vredi li da ti se umilkuva nekoj i da ti se ligavi ? Zosto vprocem toa go pomisluvame deka nekoj ni se umilkuva (a ustvari ljubezen e) i ni se ligavi,osven od pricina deka sme se uzoholile i "vozdignale".
Jas ne gledam potreba a i nikoj pameten covek,od umilkuvanje,koga znam deka NEKOJ i mislite mi gi znae.


Да. Забрането ни е да бидеме во љубов со оние кои и Аллах ги мрази. Но, Аллах вели таа омраза да не биде пречка за нашата праведност
Kade Daija,Kade. Napisini,objasni ni da razbereme site. Allah ne dozvoluva da prijateluvas SO ONIE KOI SE BORAT PROTIV TEBE ZARADI VERATA. A kade li ti se Aetite i Hadisite "Ubavo postapuvaj kon niv.Na ubav nacin.Blago postapuvaj......" Ti si tolku kontradiktoren vo pogornata recenica,Daija.
Kazi kade toa pisuva Mrzi gi,ta i jas da pocnam da gi mrzam ! Sto li pravite od Islamot.
Nekoj mu prenel poraka do Omer r.a (za vreme na negoviot Halifet) deka videl na nekogo kako pie alkohol. Omer r.a resil da go prati i taka navecer kroz prozorot go pravel sto pravi.Koga zabelezal deka pie,vlegol kroz prozorot i pocnal da go kritikuva,zatoa sto piel. Covekot mu rekol: "O Omere,jas napraviv edna greska (si ja priznal) a ti napravi nekolku greski. Prvo me spioniras. Drugo ogradata si mi ja isturil kako bi vlegol vo dvorot.Treto ne vleguvas kroz vrata tuku kroz prozor.Me plasis......." Za razlika od Omer r.a (koj priznal deka navistina loso postapil),nie koga gresime i ponataka si gi poddrzuvame greskite i nastojuvame da gi dokazeme. Toa ti se vika EGOIZAM. Toa ne e odlucno LA ILAHE ILALLAH ! Zatoa sto si gi sledime srastite,ostroumnosta....


По чистиот и безкомпромисен монотеизам. Тевхид. Оној што не го поседува не се нарекува муслиман, верник или брат.

Daija,pred da pisuvas pred da zboruvas (i site) pred da pravime bilo sto,treba da go upotrebime razumot,da razmislime. Tevhidot i cistiot Monoteizam,na Muslimanot go napravija COVEK. Sekako,Verata isto ne deli.... no sto e razlikata pomegju tie veri ? Toa bese prasanjeto. Site se Nasilni Islamot e Miroljubiv ! NELI E TAKA ?


Bog,vo Judizmot,ne e Bog na svetovite,tuku Bog na Izrael. Drugiot svet kaj Judizmot (Evreite),ne se nebeskite kralstva na hristijanite nitu Vecniot Dzennet kaj Muslimanite,tuku carstvoto na Izrael.
Verskiot zakon SAMO VO TAA KNIGA mu Dozvoluva na sinovite izrailovi ona sto mu go zabranuva na drugite. Primer; kamatata e zabraneta pomegju evrejskite megjusebni odnosi a vo odnos so drugite dozvolena e,osven toa i blagoslov.
Извини, но погрешен начин на компарација правиш.
:гушкање: Primerov e mnogu ubav,samo,ete... neise,nekogas ke svatime.

PA ZAREM NE TI E TEBE ZABRANETO KAKO ZA MUSLIMANITE TAKA I ZA SEKOGO ?!
Наредено ни е да бидее праведни, а не да ги љубиме: Строги кон неверниците, а сомилосни меѓусебе!

Zamisli,prosjak na vrata,ti pruzi raka da mu dades nesto a ti vadis od dzepot pari i burickas po parite koja e naj mala i mu velis so kisela faca i namurtena faca na prosjakot: "Eve,bedo edna... Allah mi naredil da ti dadam,inaku,kolku sto ke videse ti nesto od mene". OVA E LICEMERNO. Evreite ne ljubat nisto sem evrejsko,i zatoa nema. NIE NE SME TIE. Sekako,sto god da pravime,pravime vo Imeto na Allah,i koga delime i koga zemame.... sekoja rabota treba da bide vo imeto na Allah no treba cuvstvata i emociite da gi vklucis. Uslov za da ti bide dova uslisena (ispolneta) se solzi,emocii,cuvstva.... ako ne osetis vo srceto,nema nisto od toa.


Се сложувам. Тука е проблемот. Не смееме по секоја цена да му наоѓаме начин, па дури и по цена на сопствената вера. Начинот е познат, суннетот на Мухаммед, а.с. Тој никогаш не им велел на немуслиманите браќа, а сепак знаел за почит, знаел за жал, а никако за љубов кон оној кој прави неправда на Аллах од која Арши ала се тресе-ШИРК!!!

Brate daija,losite,zaradi omraza postanale losi. Ako imas omraza,samo ke im se pridruzis. Daija,nemoj taka prijatele,pravi razlika vo lugeto. Sekako,na pogresen pat se. No vo lugeo kako luge ima razlika. Nemoze da bidam ednakov prema nekoj OLOSH Hristijanin i nekoj,dobar,miren,skromen,fin,,,, nemozam da go Mrzam,kako da go mrzam ! Za toa sto ne si veruva,na sudniot den vo kotar ke si odi,no tuka ubavo se odnesuva so mene,posten e,fin e,,,, ako go mrzam ke ispadnam podobar od nego ? Daj be Daija.

5:82:''Ti ćeš sigurno naći da su vjernicima najljući neprijatelji Jevreji i mnogobošci; i svakako ćeš naći da su vjernicima najbljiži prijatelji oni koji govore: 'Mi smo kršćani', zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole.''

8 Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone - Allah, zaista, voli one koji su pravični -
9 ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sebi čine nepravdu.

Vidis razlika ?


Osnovni karakteristiki se; Dobaronaravnost i ubav ahlak,Koristenje na darot koj ti e daden,Samopoverenie bez umislenost i oholost,Ljubov prema lugeto (prema LUGETO). Da bides omilen kaj lugeto i privlecen treba Hedija-poklon,Ubavi zborovi,poseta na lugeto,pokazuvanje vnimanie prema lugeto,bidi nasmean sekogas prema LUGETO,nastojuvaj da im pomognes na LUGETO vo resavanje na nivnite problemi,ne bidim im naporen na LUGETO,najdi metoda koja ke gi privlece lugeto,racionalno postapuvaj ne emocionalno,seti se na Allahovite blagodeti prema tebe,kon LUGETO obrati se umereno,otvorimu go srceto na LUGETO,potsetuvanje na Ahiret,ljubomorno cuvaj go dinot,,,,,,,, i ova,ne da nastojuvas,tuku da go postignes,da ti lezi vo srceto a ne da glumis,i da rabotis samo za toa nekoj bravo da ti rece.

Се надевам дека ова е општ совет, а не дека ова си го забележал како недостаток кај мене лично, затоа што, и да си сакал, не ме знаеш лично за да процениш. Аллах не дава бериќет каде нема искренот и каде нема доследност. Искреност е да не гледаш околу себе кој што ќе зборува, туку само да се трудиш за Аллах да ти се смилува, оти без милоста Негова ние сме изгубиле на двата света! Доследност е да твојот труд биде во согласност на суннетот на Мухаммед, а.с., неговиот шеријат, како и на неговите асхаби, табиини и таби табиини. Без овие две работи Аллах, џ.ш. не ги прима делата и не дава бериќет. Тоа ми е уабетот од почетокот.

Da,Daija,do site e... inaku toa go izvadiv od knigata za Jusuf a.s od "Amr Halid". Navistina ima prekrasni dela koi toplo na sekoj im gi preporacuvam. Inaku naj golem Evropski Daija (mi se cini). Zatoa Daija i so nekoi raboti ne se slozuvame,bidejki secij razum gi svakja a i ubavo se objasneti od mnogu mnogu pametni licnosti.
Kako rece,pred da odis na pat,remont treba.
Sto bi se reklo. Sekogas zito vo ambarot frlame a toa isceznuva. Isceznuva zatoa sto "glusecot" dupka vnatre mu napravil,pa se sto frlame,istekuva i go jade "glusecot". Prvo treba dupkata da ja zatneme (vo nas) potoa zito da frlame.

Miralem
15-09-08, 15:04
„Нема да ги видиш оние кои во Аллах и Судниот ден веруваат, да пријателуваат со оние кои во Аллах и Судниот ден не веруваат.....“
Ова е ајет од Куранот, ги има уште многу.
Ако не ги знаеш, не значи дека не постојат.

Koj e toj Aet Zejneb ? Oti mi e kontradiktoren so podolu SIGURNO PROVERENITE !


8 Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone - Allah, zaista, voli one koji su pravični -
9 ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sebi čine nepravdu.

Halid ibn Velid
15-09-08, 15:16
„Нема да ги видиш оние кои во Аллах и Судниот ден веруваат, да пријателуваат со оние кои во Аллах и Судниот ден не веруваат.....“
Ова е ајет од Куранот, ги има уште многу.
Ако не ги знаеш, не значи дека не постојат.

Sestro..vaka...covekot pobara,kaj toa ima Ajet deka Allah mrazi??

Drugo sestro....Ne Prijateluvame nie so Niv...No, ne znachi,ako so Nekogo ne sum Prijatel, ne znaci deka SUM MU NEPRIJATEL!!

Znaci,nikade vo ajetot nema MRZENJE!

ummu Zejneb
15-09-08, 16:06
Sestro..vaka...covekot pobara,kaj toa ima Ajet deka Allah mrazi??

Drugo sestro....Ne Prijateluvame nie so Niv...No, ne znachi,ako so Nekogo ne sum Prijatel, ne znaci deka SUM MU NEPRIJATEL!!

Znaci,nikade vo ajetot nema MRZENJE!


Аллах да ве награди на тоа што ми укажавте на грешката. Навистина ајетот не упатува кон нивно мразење.
Но овој ајет секако постои во Куранот. Сега сум на работа и немам мусхаф покрај себе, но ќе го побарам дома.

Муслиманите не мразат никого, ама го мразат лошото во општествата. Ние не ги мразиме човечките суштества, ама го мразиме нивното неверување, го мразиме фактот што велат дека Аллах има дете.

Една од најпознатите институции во исламот е „повикување кон добро а одвраќање од зло.“
Нормалено е дека злото се мрази, е па ние како муслимани, како најдобар народ кој се појавил, го мразиме злото и се трудуме да го искорениме.

belichka
15-09-08, 21:31
Муслиманите не мразат никого, ама го мразат лошото во општествата. Ние не ги мразиме човечките суштества, ама го мразиме нивното неверување, го мразиме фактот што велат дека Аллах има дете.pa sto mozeme nie koga i ti sama velis deka e fakt :намигнување:
samo sto uste go ogranicuvash Allah
vistina kako toa go ogranicuvate vo Negovoto postoewe...
koga kako Semudar, Seznaen e i Semokjen i vo Negovoto Deluvanje

Miralem
15-09-08, 21:53
Аллах да ве награди на тоа што ми укажавте на грешката. Навистина ајетот не упатува кон нивно мразење.
Но овој ајет секако постои во Куранот. Сега сум на работа и немам мусхаф покрај себе, но ќе го побарам дома.

Муслиманите не мразат никого, ама го мразат лошото во општествата. Ние не ги мразиме човечките суштества, ама го мразиме нивното неверување, го мразиме фактот што велат дека Аллах има дете.

Една од најпознатите институции во исламот е „повикување кон добро а одвраќање од зло.“
Нормалено е дека злото се мрази, е па ние како муслимани, како најдобар народ кој се појавил, го мразиме злото и се трудуме да го искорениме.Toa da te cujam Sestro. Muslimanite im gi mrzat zlite dela. Dodeka covekot e praveden so tebe,ne gledaj koj e i sto e,bidi popravedna,bidi mu svetilka.

2.256. U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti - pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha - drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. - A Allah sve cuje i zna.


Nie kako roditeli,za decata nasi,dolzni sme,makar i fizicki da gi kaznime (kjotek),ako trgnat po pat koj utre zadutre i na komsiite ke mu smeta-ako pie,komari,bludnici.... Protiv delata koi se opsto stetni za covekot,treba da se borime i da gi iskorenime,oti,toa ne e samo za negova steta,toa e i za moja steta i steta i za okolinata.
No,ako ne veruva vo Ona vo sto jas veruvam,toa e samo za negova steta.
Tuka sum dolzen SAMO SO UBAVO,SO DOKAZ,LJUBEZNO DA GO POUCAM,ako ne.... neka si odi dalje,jas nemam nikakva steta od toa. VO VERATA NEMA PRISILBA.

Belicka,fakt e toa deka veruvate VIE vo toa a ne deka toa e i za nas fakt.

pa sto mozeme nie koga i ti sama velis deka e fakt
samo sto uste go ogranicuvash Allah
vistina kako toa go ogranicuvate vo Negovoto postoewe...
koga kako Semudar, Seznaen e i Semokjen i vo Negovoto Deluvanje

Tocno e.Toj e Semudar.Moze grev da prosti bez da zrtvuva nekogo,kamo li "sinot" uste i "ednoroden".
Semoken e,za da sozdade drvo,ne mu treba ni da see ni da znee,toj veli samo KUN-BIDI i toa Biduva !
Se' znaen e.Toj e Onoj koj znae i za sudniot den i za godisnite vreminja.
Negovoto deluvanje e jasno. Onolku do kade go ogranicil covekot da svati.
Ne pravedno e profesorot da me napise kec (1) ako ne mu nacrtam Kruzen Cetiriagolen Triagolnik.

efendija
15-09-08, 22:10
pa sto mozeme nie koga i ti sama velis deka e fakt :намигнување:
samo sto uste go ogranicuvash Allah
vistina kako toa go ogranicuvate vo Negovoto postoewe...
koga kako Semudar, Seznaen e i Semokjen i vo Negovoto Deluvanje


Простете но морам на овој оф топик да одговорам исто така со оф топик.:дада:

Беличке: Не сме ние тие кои го ограничуваат Бога, туку вие сте тие. Ќе прашаш зошто,многу едноставно, затоа што вие Бога сте го сведиле во вашата догма за Тројството на смртник ( Исус) и птица ( Светиот Дух). Ако Бог нема почеток и крај,ако не може да се опише со простор и време, зошто тогаш да го веруваме затворен во школката на едно човечко битие или конструкцијата на една птичка. Не,не, прости ми, ама тоа е класичен политеизам. Ај подразмисли малце за овие Кур,ански зборови:

''O SLJEDBENICI KNJIGE, NE PRETJERUJTE U SVOME VJEROVANJU I GOVORITE O BOGU SAMO ISTINU. MESIH-ISA, SIN MERJEMIN, SAMO JE BOŽIJI POSLANIK I NJEGOVA RIJEČ KOJU JE DOSTAVIO MERJEMI I DUH OD NJEGA. PA VJERUJTE U BOGA I NJEGOVE POSLANIKE I NE GOVORITE:"TROJICA SU! ALLAH JE SAMO JEDAN I JEDINI BOG. ON JE ČIST OD POTVORE DA BI IMAO DJETE. NJEMU PRIPADA SVE ŠTO JE NA NEBESIMA I ŠTO JE NA ZEMLJI. SAM JE BOG DOVOLJAN KAO SVJEDOK.'' (NISA 171)

:) :)

-w-
15-09-08, 22:22
Темата не е Исус и Светиот Дух.

Sheikh
16-09-08, 00:18
Ти админе, читајги малце и предходните страници, па ке сватиш, дека не е оф топик, него е само мало надополнување, а ке видиш и дека е многу добро зашто ова прашање ке премине и во тема, па ке средиш ти да ги префрлиш постовите во таа тема, сега остави нека одговори, Беличка....:смешкање:

Sheikh
16-09-08, 00:22
pa sto mozeme nie koga i ti sama velis deka e fakt :намигнување:
samo sto uste go ogranicuvash Allah
vistina kako toa go ogranicuvate vo Negovoto postoewe...
koga kako Semudar, Seznaen e i Semokjen i vo Negovoto Deluvanje


Ниво на перцепција.... тоа ти се вика летање преку постови а не читање и разбирање:дада:

Сестрата ти вика фактот дека вие велите, и му препишувате дете, значи тоа е факт!!! факт е дека Христијаните му препишуваат особини на Бога кои не се достојни за него, а не е факт дека тоа е вистина !!!

ееее ама се нервирам вака кога не те сфакаат на прв потег, па мора ко у предшколска да се вракаме назат:смешкање:

Прости беличке али морав вака, ова несмее да се пропушти а да не се објасни!

DAIJA
16-09-08, 12:49
Toa da te cujam Sestro. Muslimanite im gi mrzat zlite dela.
Миралеме, знаеш што?

Аллах нема да им ги фрли делата во џехеннем, туку телата и душите!!!

Делото не е одвоен елемент од личноста, од човекот кој го врши делото.

Значи, муслиманите сепак мразат, ама не знаат што. Ок!

ummu Zejneb
16-09-08, 13:04
pa sto mozeme nie koga i ti sama velis deka e fakt :намигнување:


Леле колку духовита си била :смешкање:
Јас нема што да ти објаснувам, ние муслиманите меѓусебно си се разбираме, а шеик убаво ти објасни што јас всушност мислев.
Ако извртувањето на нечие мислење ти представува некој вид на садисфакција, тогаш што да кажам, освен радувај се на својата заблуда, во она што за тебе е факт и темел на вашето (не) верување.

п.с. Сега немој погрешно да ми го протолкуваш и зборот „верување.“

DAIJA
16-09-08, 14:54
Selam Alejkum Brate Daija.


Ubav odnos so onoj koj ne go "ljubam" nemozam da imam,SEM LICEMEREN.
Тоа е твој личен проблем. Аллах не не упатува на лицемерство кога вели: „Никако немојте омразата која кон некои луѓе ја носите (имате) да ве натера неправедни да бидете!“Омразата не се забранува никаде, но следува наредба да бидеме праведни. Тоа треба да се почитува. Ако имаш проблем со нифакот, оди очисти се, среди се, па тргни повторно во изучување на исламот. (5: 8)
После ова, сметам дека треба да направиш рифреш на чувствата, нијетите и знаењето, а можеби и да си замениш Месневијата со некоја хадиска збирка или тефсир, а ги има, најмалку, на босански јазик преведено.
Znaes kako jas gi gledam pripadnicite na drugite religii ?
Со љубов, ко јас што видов: „Вие криејќи љубов им подарувате, а Јас го знам и она што го криете и она што јавно го правите. Оној од вас, кој тоа ќе го чини, скршнал од Вистинскиот пат.“ (60: 1)
Se ligavi samo covek koj e umislen.Covek koj se smeta za zasluzen....
Ne se ligavi,siguren da bides,onoj koj znae i cvrsto veruva vo sudniot den. Deka ke se pomine pod "vratata koja detektira dzennetlii i dzehennemlii".
Zlatarot se smee dodeka na izlogot go stava zlatoto i pozlatenoto. Zatoa sto nemoze da se prepoznae sto e zlato a sto e pozlateno.
No pravoto zlato mu se smee na pozlatenoto,bidejki znae deka postoi sprava za detektiranje. Vredi li da ti se umilkuva nekoj i da ti se ligavi ? Zosto vprocem toa go pomisluvame deka nekoj ni se umilkuva (a ustvari ljubezen e) i ni se ligavi,osven od pricina deka sme se uzoholile i "vozdignale".
Jas ne gledam potreba a i nikoj pameten covek,od umilkuvanje,koga znam deka NEKOJ i mislite mi gi znae.
Лигавење е кога на отворен Аллахов непријател и негатор му се обраќаш со „брате...“. На тоа мислев, и на ред слични примери... „О верници, не пријателувајте со неверниците наместо со верниците! Зар сакате да му пружите на Аллах очигледен доказ против себе?“ (4: 144)
„Неверниците, ви се, навистина, отворени непријатели.“ (4: 101)


Kade Daija,Kade. Napisini,objasni ni da razbereme site. Allah ne dozvoluva da prijateluvas SO ONIE KOI SE BORAT PROTIV TEBE ZARADI VERATA. A kade li ti se Aetite i Hadisite "Ubavo postapuvaj kon niv.Na ubav nacin.Blago postapuvaj......" Ti si tolku kontradiktoren vo pogornata recenica,Daija.
ДА?
Kazi kade toa pisuva Mrzi gi,ta i jas da pocnam da gi mrzam !
Имаш сабур да читаш?

Што се однесува до мразењето и сакањето во име на Аллах, тоа сигурно нема да го најдеш кај еврејските производи: христијанство, суфизам, шиизам. Па ни во нивните книги. Како муслиман должен си, а гледам и дека сакаш, да научиш и за тие работи. Има цела една книга од шејхот д-р Сеид Ел-Кахтани „Љубав према добру и мржња према злу у исламу“ која топло ти ја препорачувам не само тебе, туку на сите оние кои живеат според исламските правила и прописи. Еве ти, не зада мразиш, колку за да знаеш дека треба да мразиш во име на Аллах како што и сакаш:

„Кажи: ,Кој е непријател на Џибрил?‘ А тој, со Аллахова волја, тебе Куранот на срцето ти го става – кој потврдува дека и претходните објави се вистинити – како патоказ и радосна вест за верниците;
Кој е непријател на Аллах и мелеците Негови и пратениците Негови и на Џибрил и на Микаил – па Аллах им е непријател на оние кои не сакаат да веруваат.“ (2:97-98)

Значи не само на оние кои војуваат, туку и не сакаат да веруваат, отворено негираат, прават замки, фитне и сл. Не прашува кои дела му се непријател, туку луѓе!

5: 57. „О верници, не пријателувајте со оние кои верата ваша како (за) потсмев и забава ја сметаат, било да се оние кои им е дадена Книгата пред вас, или да се многубошци, - и од Аллах плашете се ако сте верници.
58. И кога повикувате на молитва и тоа за потсмев и забава го земаат, затоа што тоа се луѓе кои не сфаќаат.
59. Кажи: „О следбеници на Книгата, зарем да нè осудувате затоа што веруваме во Аллах и во она што ни се објавува, и во она што е објавено претходно, - а мнозинството сте грешници?”
60. Кажи: „Сакате ли да ви кажам кои се полоши од таквите и кои Аллах уште потешко (со потешка казна) ќе ги казни? Оние кои Аллах ги проколнал и на кои се разгневил и во мајмуни и свињи ги претворил, оние кои на шејтанот се клањале – нив ги чека најлошото место, бидејќи тие најдалеку од вистинскиот пат заталкале.“

Значи, ништо освен она што Аллах не подучил да не им кажеме. Ете, пример ни дава. Да не е случајно погрешен? Не се вели да им кажеш дека се браќа, туку дека се грешници, грешни, не се на правиот пат, грев кој Аллах нема да го прости, и дека најлошото место е за нив, а не за нивните дела!
Следно:
„Неверниците, ви се, навистина, отворени непријатели.“ (4: 101)
Ова е еден прекрасен опис. Општо. Па ти вади ги сега.

„О верници, ако сте тргнале на патот Мој да се борите и наклоноста Моја да ја стекнете, со Моите и свои непријатели не пријателувајте и љубов не им подарувајте – тие ја порекнуваат Вистината која ви доаѓа и го изгонуваат Пратеникот и вас, само затоа што во Аллах, Господарот ваш, верувате. Вие криејќи љубов им подарувате, а Јас го знам и она што го криете и она што јавно го правите. Оној од вас, кој тоа ќе го чини, скршнал од Вистинскиот пат.“ (61: 1)
После ова и јас се загрижив зошто толку го употребуваш зборот ЛИЦЕМЕР.

Повели, ако веќе се фаќаш за примерите на Пратениците:
„Прекрасен пример за вас е Ибрахим и оние кои со него беа кога на народот свој му рекоа: „Ние со вас немаме ништо, а ниту со оние на кои, наместо на Аллах, им се клањате; ние се одрекуваме од вас, и непријателство и омраза помеѓу нас ќе се јавува сè додека во Аллах, Него, Единиот, не поверувате!“ (60: 4)

По ова, јас единствено можам да кажам дека и јас го следам Мухаммед, а.с., кој го следел Ибрахим, а.с., во монотеизмот, хаџот, курбанот и вистинското однесување кон другите, а што ни е препорака од Аллах на сите нас.

Еве и нешто хадиси, да не речеш неа објаснување од Пратеникот за ова што го велам:

Иманот, почитувани браќа и ценети сестри во исламот, како ни верата, нема да бидат потполни се додека не се изгради ова својство и додека оваа должност не биде стапена во пракса: „Кој ќе сака ради Аллах и ќе мрази ради Аллах, и ќе дава ради Аллах и ќе забранува ради Аллах-тој го употполнил својот иман!“.

Аллах, џ.ш., дал љубовта и мразењето во име на Аллах да бидат најцврстата врска и алка на верата, како што вели Пратеникот, а.с.: „Најцврстата алка на иманот е пријателството во името на Аллах и непријателството ради Аллах, и љубовта во име на Аллах како и мразењето во име на Аллах!“. Со ова, направено е разлика, и укажано е дека постојат непријателстви и омраза како различни со сопатни поими, како и пријателството и љубовта!

Исто така се пренесува дека Мухаммед, а.с., рекол: „Кој во име на Аллах сака, во име на Аллах мрази, во име на Аллах дава и во име на Аллах ускратува – го употполнил својот иман!“ (Ебу Давуд, сахих)

Аллах, џ.ш., рекол во хадиси кудси:
„Сакам три, а три ми се подраги.
Мразам три, а три ми се поомразени.
Ги сакам покорните, но покорното момче ми е подраго.
Ги сакам скромните, но богатиот, а скромен ми е подраг.
Ги сакам благородните, но благородниот сиромав ми е подраг.
Ги мразам цициите, скаперничавите, но богатиот циција ми е поомразен.
Ги мразам охолите, арогантните, но охолиот сиромав ми е поомразен.
Ги мразам блудниците, а старецот блудник ми е поомразен.“
Ова се надевам дека ќе го сфатиш како аргумент за мојот став. Размисли си. Не гледај во мене, како што не гледав јас во тебе, туку во доказите, како што гледав јас во твоите. А во исламот нема присилба, остануваат моите дела мои, твоите твои, а сите околу нас во мир!Продолжува....

DAIJA
16-09-08, 14:58
Sto li pravite od Islamot.
Што ли вие правите? Го христијанизирате? Дали суфиските начела на живот не преставуваат декаденца? Исламот става акцент на правдата а не на мирот и љубовта, зашто тие се резултат на правдата.

Daija,pred da pisuvas pred da zboruvas (i site) pred da pravime bilo sto,treba da go upotrebime razumot,da razmislime. Tevhidot i cistiot Monoteizam,na Muslimanot go napravija COVEK. Sekako,Verata isto ne deli.... no sto e razlikata pomegju tie veri ? Toa bese prasanjeto. Site se Nasilni Islamot e Miroljubiv ! NELI E TAKA ?
Разликата е како што реков во верувањето, и во делувањето по тоа верување, а никако по некој комплекс, демек не сме такви какви што не нарекуваат!!!
Ме натера да те прашам, дали на крадецот при сечењето на раката му се врши насилство или мирољубие? Шеријат! Правда! Закон! Еднаквост! Бескомпромисност! Милост за оние кои не ја заслужуваат во исламот нема. Крадецот не заслужил да му се прости. Зошто? Па Аллах така одредил, Тој подобро знае. Така и кон оној што кренал рака да го навредува исламот, да напаѓа муслимани, да убива и силува, да руши џамии, да ограбува иметоци, да црта или пишува навредливи работи за Пратеникот или Аллах!

Ова со мирољубивоста премногу хипички кажано. Сепак, исламот е вера на милоста а не на насилството. Прочитај ја таа книга од Кардави! Ладно ти ја препорачувам, хехе.Zamisli,prosjak na vrata,ti pruzi raka da mu dades nesto a ti vadis od dzepot pari i burickas po parite koja e naj mala i mu velis so kisela faca i namurtena faca na prosjakot: "Eve,bedo edna... Allah mi naredil da ti dadam,inaku,kolku sto ke videse ti nesto od mene".
OVA E LICEMERNO.
Е, ако така се однесуваш. Ако не знаеш да расчистиш со себеси. Јас ги гледам, ги жалам, им давам и им велам: Повели во името на Бога, Милостивиот, Семилосниот. Тој нека ти дари повеќе!

Evreite ne ljubat nisto sem evrejsko,i zatoa nema. NIE NE SME TIE. Sekako,sto god da pravime,pravime vo Imeto na Allah,i koga delime i koga zemame.... sekoja rabota treba da bide vo imeto na Allah no treba cuvstvata i emociite da gi vklucis. Uslov za da ti bide dova uslisena (ispolneta) se solzi,emocii,cuvstva.... ako ne osetis vo srceto,nema nisto od toa.
Не се споредувај со мајмуните. Земи гледај како делувал Пратеникот.
Емоции! Да, но какви? Љубов, која од погорните ајети видовме дека не треба да им се пружа, или жал, како што Мухаммед, а.с., ги жалел потенцијалните џехенемлии? Ај размисли.

Brate daija,losite,zaradi omraza postanale losi. Ako imas omraza,samo ke im se pridruzis. Daija,nemoj taka prijatele,pravi razlika vo lugeto. Sekako,na pogresen pat se. No vo lugeo kako luge ima razlika. Nemoze da bidam ednakov prema nekoj OLOSH Hristijanin i nekoj,dobar,miren,skromen,fin,,,, nemozam da go Mrzam,kako da go mrzam ! Za toa sto ne si veruva,na sudniot den vo kotar ke si odi,no tuka ubavo se odnesuva so mene,posten e,fin e,,,, ako go mrzam ke ispadnam podobar od nego ? Daj be Daija.
На бе! Веќе ти реков. Да ги мразев неправедно, ќе ги испотепав и едните и другите. Но не е така. Едните ги жалам, а другите само ги мразам.

5:82:''Ti ćeš sigurno naći da su vjernicima najljući neprijatelji Jevreji i mnogobošci; i svakako ćeš naći da su vjernicima najbljiži prijatelji oni koji govore: 'Mi smo kršćani', zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole.''

8 Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone - Allah, zaista, voli one koji su pravični -
9 ali vam zabranjuje da prijateljujete sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sebi čine nepravdu.

Vidis razlika ?
А ти какви ги сметаш Марија-магдалена, пикасо и оние другите од исламомразечкиот форум? Каде беше за време на конфликтот 2001? Дали ги виде запалените куќи и преку 70 срушени и оштетени џамии? Дали разговараше со оние кои кои тоа го правеа и со оние кои при тоа ги поддржуваа? Изгледа никој не ви фрлал гранати таму долу, но ние горе добро знаеме кој е кој.

„Неверниците, ви се, навистина, отворени непријатели.“ (4: 101)
Ова е еден прекрасен опис. Општо. Па ти вади ги сега.

Немуслиманите те почитуваат поради 2 работи: или се плашат од тебе или сакаат да ти нанесат некаква штета, онака смучки, што се вели кај нас. Ние горе, добро знаеме што значи сосед кој во таква ситуација веднаш си го менува ликот и станува „најхрабар“ полицаец или војник во борба против се што е муслиманско.

Сепак, се вратија, се враќаат, а никој не им се одмаздува, сепак, се држиме до правдата. Не дозволуваме да ни се случи БиХ. Тие беа со истата љубов која ти ја шириш, а србите не ги истеруваа од домовите нивни се до денот одреден. Тогаш се виде колку од нив биле искрени, а колку ковале завери!Da,Daija,do site e... inaku toa go izvadiv od knigata za Jusuf a.s od "Amr Halid". Navistina ima prekrasni dela koi toplo na sekoj im gi preporacuvam. Inaku naj golem Evropski (Египетски) Daija (mi se cini). Zatoa Daija i so nekoi raboti ne se slozuvame,bidejki secij razum gi svakja a i ubavo se objasneti od mnogu mnogu pametni licnosti.
Kako rece,pred da odis na pat,remont treba.


Што се однесува до последново, ќе ти пренесам еден текст, многу убав, да знаеш ти, и секој оној кого си навел погрешно да размислува, дека некој верник мрази верник. Јас не мразам муслимани, верници. И не смеам. И никој од нас.
Јас ги мразам оние кои нас не мразат. Јас не ги сакам непокорните на Аллах и тие некогаш нема да станат мои браќа! Ни декларативно, ни по грешка, ни практично! Јас се одрекувам од нивната непокорност кон создателот.
Затоа, за сите нас, да видиме што пишува подолу, еден скромен текст за исламското братство, онака како што не научиле Аллах и Неговиот Пратеник:

Miralem
16-09-08, 22:46
Dobro,Daija.... primoran sum da kazam "Vo pravo si",pocnavme so "Nie i Vie",toa ne vodi kon nisto korisno.
Navistina ne gledam smisla poveke na temava da se odi... Jasni se namerite,kazavme sto imame za kazuvanje. Da ne pomislis samo deka se nema odgovor,slucajno.
Od kade zapocnavme,begaki,fativme vo pustina. Ke pocneme da si prepisuvame se' i sesto. Ova,samo da se postedime eden so drug.

Sekoe dobro.

DAIJA
16-09-08, 23:44
Не ми беше целта да бидам во право, сум, не ми е потребно признание, ја знам вистината и само црпам од неа, туку откако прочитав од тебе нешто што не сум знаел да ти кажам нешто што и ти не си знаел, можеби.

DAIJA
17-09-08, 00:03
Ljubav i bratstvo su dva usko povezana svojstva, pogotovo kada su u pitanju vjera i vjerovanje; između svih koji su povjerovali u Allaha, dž.š., uspostavljena je veza koju karakteriziraju islamska ljubav i bratstvo. Allah, dž.š., kaže: "Vjernici su doista braća...!" (El-Hudžurat, 10.)
– što znači da svaki vjernik očekuje od tebe da mu uzvratiš ljubavlju i prijateljstvom u ime Allaha, dž.š.; ko god prema tebi gaji imansku ljubav, polaže kod tebe pravo da mu se uzvrati bratskim odnosom i ophođenjem.

Poslanik, s.a.v.s., zabranjujući neke oblike lošeg ophođenja sa bratom muslimanom, rekao je: "Čuvajte se sumnji i sumnjičenja, jer su sumnje najveće laži! Nemojte špijunirati i uhoditi jedne druge, i nemojte jedni drugima zavidjeti, i nemojte jedni drugima leđa okretati, i nemojte se mrziti;" – da bi na kraju svoj nasihat završio riječima: "O Allahovi robovi, budite braća!" (Muttefekun alejhi)

Imam El-Kurtubi, rhm., kaže: "Radite sve ono što će vas zbližiti da budete kao rođena braća, odnosno: budite blagi, samilosni, težite jednakosti, pomaganju, odbrani i davanju prednosti jedni drugima, savjetujte se jedni s drugima itd.." (Hašijetul-Muvetta', Fuad Abdul-Baki, str.908.)

Prava vaga kojom možemo na pravi način tačno izvagati ljubav i bratstvo sa drugim muslimanom jesu riječi Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koji kaže: "Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moja duša – čovjek neće vjerovati sve dok svome bratu ne bude želio ono što želi od dobra samome sebi!" (Muslim, br. 45.)

Imam El-Kermani, rhm., kaže: "Od imana je također i to da mrziš svome bratu isto ono što mrziš i samome sebi, jer kada se spomenulo u prethodnom hadisu to da moraš željeti svome bratu ono što želiš i samome sebi, a znamo da ljubav iziskuje i mržnju onoga što joj je suprotnost, to znači da moramo i mrziti da se našem bratu dešava ono što mrzimo da se desi nama samima!" (Fethul-Bari, 1/58.)

Imam En-Nevevi, rhm., pojasnio je da je ljubav stremljenje ka onome s čime je zadovoljan onaj koji se voli – a Ibn Hadžer, rhm., dodaje: ’’Stremljenje – ali koje je utemeljeno na dobrovoljnoj bazi, ne onoj prirodnoj iskonskoj koja je urođena u nama." (Fethul-Bari, 1/58.)

Ranije se iskreni prijatelj čuvao na svaki mogući način, i često mu se davala prednost nad samim sobom. Poslanik, s.a.v.s., znao je proučiti i sljedeću dovu: "Allahu moj, podaj mi prijatelja koji će mi biti draži od mene samoga!" (Muslim, br. 132.)

Razmišljanje o ljubavi i islamskom bratstvu natjeralo je čovjeka poput Ebu Hurejre, r.a., da zamoli Poslanika, s.a.v.s., da mu prouči dovu, za njega i za njegovu majku, da ih ostali vjernici zavole, pa je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Allahu moj, omili ovog Svog roba i njegovu majku Svojim ostalim robovima, vjernicima, a i njima omili ostale vjernike!" (Muslim, br. 158-2491.)

Osnova u ljubavi i mržnji jeste da će se voljeti ono što voli Allah, dž.š., i da će se mrziti ono što mrzi Allah, dž.š. Allah, dž.š., voli one koji se kaju i voli one koji se čiste; Allah, dž.š., voli one koji čine razne vrste dobročinstva i one koji su bogobojazni. Allah, dž.š., voli one koji su strpljivi i one koji se na Njega oslanjaju. Allah, dž.š., voli one koji su pravedni i one koji se na Njegovom putu bore kao da su bedem čvrsti... Na drugoj strani, Allah, dž.š., ne voli one koji nisu pravedni, ne voli one koji su zulumćari, koji granice prelaze. Allah, dž.š., ne voli one koji se rasipaju, kako s parama tako i s riječima. Allah, dž.š., ne voli one koji fesad i nered šire po Zemlji. Allah, dž.š., ne voli one koji varaju, one koji su umišljeni kao i one koji su oholi itd....

Ljubav jednog muslimana mora da obuhvata sve muslimane, samo što je razlika u tome što će neke muslimane voljeti više, a neke manje, shodno njihovim dobrim ili lošim djelima koja pri sebi imaju. A da bismo našu ljubav i mržnju na pravi način odmjerili prema drugima, moramo uzimati u obzir svako dobro ili loše djelo koje neka osoba ima pri sebi pa da u skladu s tim i postupamo, a kada o ovome govorimo odmah nam pada na pamet to da moramo imati veoma preciznu i tačnu vagu da bismo tako postupali, koju moramo znati koristiti, što nam sve aludira na to da nećemo moći zaista voljeti ili mrziti sve dok ne budemo učeni, iskreni i pravedni. Onaj koji nije učen, ili nije iskren ili nije insafli i pravedan, voljet će onoga koga ne treba voljeti, i mrzit će drugoga koga ne treba mrziti!

Poslanik, s.a.v.s., zabranio je da se psuje i proklinje jedan od njegovih ashaba nad kojim je nekoliko puta sprovedena šerijatska kazna zbog pijenja alkohola, rekavši: "Nemojte ga proklinjati! Tako mi Allaha, on voli Alaha i Njegovog Poslanika!" (Buhari, 6398.)

Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rhm., kaže: "Vjernik je onaj koji voli Allaha i Njegovog Poslanika, dok nije vjernik onaj koji ne voli Allaha i Njegovog Poslanika, mada se ljudi međusobno razlikuju u jačini i stepenu imana i vjerovanja, u šta spada i ljubav. Poslanik, s.a.v.s., prokleo je alkohol i onoga ko ga cijedi i pravi, i onoga ko ga pije i onoga ko ga toči i onoga ko ga nosi i onoga kome se donosi i onoga ko se njime hrani – ali, i pored ovoga Poslanik, s.a.v.s., zabranio je da se poimenice i pojedinačno proklinje i psuje onaj koji na bilo koji od ovih načina ima doticaj s alkoholom. Proklinjanje je jedan vid ahiretske presude i uopćeno će se izgovarati, kao što je izgovarao i Poslanik, s.a.v.s., a što se tiče pojedinca – Allah, dž.š., mu može taj grijeh izbrisati zbog njegove ispravne tevbe –pokajanja, ili zbog nekih dobrih djela koja je imao ili zbog neke nesreće koja ga je snašla ili zbog nečijeg šefata – zauzimanja koje će biti kabul od Allaha, dž.š., itd.." (El-Fetava el-Kubra, 3/446.)

Iz navedene predaje, hafiz Ibn Hadžer el-Askelani, rhm., zaključuje sljedeće: "Može se desiti da se na jednom mjestu, u srcu grješnika, nađu griješenje i ljubav prema Allahu i Njegovom Poslaniku, s.a.v.s., jer nas je Poslanik, s.a.v.s., obavijestio o tome iz slučaja ovog ashaba koji je više puta ponavljao grijeh i zbog kojeg je više puta bio kažnjavan, što znači da se neće govoriti za pojedinca muslimana da ne voli Allaha i Njegovog Poslanika, s.a.v.s., ako naiđemo na to da on više puta ponavlja svoj grijeh!" (Fethul-Bari, 12/78.)

U drugom hadisu bilježi se da je neki ashab, za jednog pijanog muslimana u Medini, rekao: "Allah te ponizio!’’ Poslanik, s.a.v.s., kada je to čuo, odmah mu se okrenuo i rekao: ’’Nemojte biti pomagači šejtanu u borbi protiv vašega brata!" (Buhari, br. 6781.) – upozoravajući ih na to da im je bolje da se posluže dovom da ga Allah, dž.š., uputi i da mu grijehe oprosti, i da mu lijepo nasihat i savjet upute, negoli što će ga proklinjati, čime će obradovati šejtana i još više ga ojačati protiv njega!

Bilježi se da je Ebul-Derda, r.a., prošao pored nekog čovjeka grješnika, kojega su ostali ljudi psovali, te im rekao: ’’Šta da ste ga našli bačenog u bunar, da li biste ga izvadili?’’ Rekoše: ’’Da.’’ On im reče: ’’Nemojte ga onda psovati, već se zahvalite Allahu, dž.š., na tome što vas je sačuvao.’’ Rekoše: ’’Zar ga ne mrziš?’’ Ebul-Derda, r.a., reče: ’’Meni je mrsko djelo koje čini, i ako ga ostavi, pa on je moj brat!" (Hajatul-Sahabe, 3/413.)

Kako li su bratski odnosi danas pokidani i to ne samo između muslimana koje veže samo imanska veza, već i između onih koje pored imana veže krv ili komšiluk ili prijateljstvo itd. Kako li se samo srca pune srdžbom, mržnjom i neprijateljstvom zbog nečijeg postupka koji je plod idžtihada. Allahov Poslanik, s.a.v.s., ostavio je mjesta ljubavi i pored nečijeg očitog i jasnog griješenja, a šta tek trebamo reći za postupke koji nisu tako očiti i jasni!

Izvor ljubavi ne smije se nikada pomutiti; taj izvor je iman koji musliman nosi u sebi pa makar bio sitan i mali, i to treba cijeniti i poštovati i na tome treba malo poraditi da poraste i ojača!

DAIJA
17-09-08, 00:04
Allah, dž.š., dao je da ljubav i mržnja u ime Allaha, dž.š., budu najtvrđa halka vjere, kao što Poslanik, s.a.v.s., kaže: "Najtvrđa halka imana jeste prijateljstvo radi Allaha i neprijateljstvo radi Allaha, i ljubav u ime Allaha kao i mržnja u ime Allaha!"

Iman i vjera neće biti potpuni sve dok se ne izgradi ovo svojstvo, i dok ova veza ne bude na snazi: "Ko bude volio radi Allaha i mrzio radi Allaha i davao radi Allaha i zabranjivao radi Allaha – takav je upotpunio svoj iman!"

Ko bude želio da osjeti slast pobjede nad šejtanom, i slast spasa od poriva i strasti, kao i veličinu prijateljstva sa Allahom, Poslanikom i vjernicima – neka se zaputi ovim stazama: "Kod koga se nađu sljedeće tri stvari osjetit će slast imana i vjere: da mu Allah i Poslanik Njegov budu draži od svega ostalog; da nekog čovjeka voli samo radi Allaha, dž.š., i da mrzi vraćanje u nevjerstvo, nakon što ga je Allah, dž.š., sačuvao njega, isto kao što mrzi da bude bačen u vatru!" (Muttefekun alejh)

Jedan od načina prilaska šejtana dvojici kako bi ih razdvojio i posvađao jeste da šejtan priđe jednome od njih i da mu vesvesi i šapuće kako je njegov prijatelj uspostavio prijateljstvo s drugim, pa mu još doda kako je to prijateljstvo plod njegove veće ljubavi prema tom novom prijatelju, na što je Poslanik, s.a.v.s., i upozorio riječima: "Ja nekom čovjeku dam više (pažnje i imetka) negoli onome koji mi je draži, a sve iz bojazni kako taj čovjek ne bi bio naglavačke bačen u Džehennem!" (Muttefekun alejh) – što znači da je pridobijanje srca onih koji su novi u vjeri nešto na šta moramo obratiti posebnu pažnju, i takvo postupanje ne smije nimalo srditi ni ljutiti druge koji imaju više staža u imanu.

Nekada će se čovjek ljutiti zašto ga drugi ne zaduže ovim ili onim, zašto ga ne konsultuju ili mu nešto ne narede itd., pa taj umisli da je u pitanju to što ga ljudi ne vole ili ga mrze, pa je Poslanik, s.a.v.s., rekao Ebu Zerru, r.a.: "O Ebu Zerre, smatram da nisi u stanju nositi se s ovom obavezom, a želim ti ono što želim i samome sebi. Ebu Zerre, nemoj nikada biti nadređen dvojici, i nemoj na sebe uzimati starateljstvo nad imetkom jetima!" (Muslim, br. 17.)

Na dan kada ne bude drugog hlada osim Allahovog hlada, tj. na Sudnjemu danu, Allah, dž.š., svrstao je u sedam odabranih vrsta ljudi i "dvojicu ljudi koji su se u ime Allaha voljeli i koji su se radi Allaha sastajali i rastajali!" (Muttefekun alejh)

U hadisi-kudsijju stoji da je Allah, dž.š., rekao: "Pravo na Moju ljubav imaju oni koji su se u ime Moje voljeli; pravo na Moju ljubav imaju oni koji su u ime Moje kontakt i vezu održavali; pravo na Moju ljubav imaju oni koji su se u ime Moje savjetovali; pravo na Moju ljubav imaju oni koji su se u ime Moje posjećivali; pravo na moju ljubav imaju oni koji su u ime Moje međusobno imetak dijelili; oni koji su se u ime Moje voljeli bit će na minberima od svjetlosti, i bit će u društvu poslanika, iskrenih i šehida!" (Sahih. Musned Ahmed b. Hanbel, br. 22834.)

Poslanik, s.a.v.s., rekao je: "Primjer vjernika u njihovoj međusobnoj ljubavi, samilosti i ljubaznosti je poput primjera tijela: kada neki njegov dio oboli, cijelo tijelo mu se odazove sa nesanicom i temperaturom!" (Muttefekun alejh)

Poslanik, s.a.v.s., uvijek je radio na otklanjanju neprijateljstva između muslimana i uspostavljanju prijateljstva, pa je jedne prilike rekao: "Rukujte se međusobno, to će uklanjati zavist koja postoji među vama, i dijelite poklone jedni drugima – voljet ćete se, i to će odagnati cicijaštvo od vas!" (Muvetta' od imama Malika, 2/908.)

Međusobno rukovanje, nazivanje selama i dijeljenje hedija uspostavlja čvrstu vezu među nama i prijateljstvo. Poslanik, s.a.v.s., rekao je: "Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moja duša, nećete ući u Džennet sve dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati sve dok se ne budete voljeli; hoćete li da vas uputim na nešto što ako budete činili voljet ćete se? Nazivajte selam jedni drugima!" (Sahihul-Džami', br. 7081.)

Vezu s nekim muslimanom održava i dova koju ćeš učiti za njega onda kada nije on prisutan, što je daleko od licemjerstva i pretvaranja. Poslanik, s.a.v.s., rekao je: "Dova koju neki musliman prouči za svoga brata muslimana u odsutnosti je dova koja se prima; do njegove stoji melek koji je zadužen da izgovara amin kada god ovaj izgovori kakvu dovu, dodajući: i tebi isto!" (Muslim, br. 88.)

Prve generacije muslimana kada su htjele doviti nešto za sebe, tu dovu bi uputili za nekog svog prijatelja, jer se ta dova prima, a i onome koji je uči, vraća se sa tim hajrom!

Bratstvo ima svoja prava na dunjaluku, poput: nazdraviti onome koji kihne, posjetiti bolesnog, odazvati se na poziv, poselamiti drugoga, ispratiti mejta do kabura...

Iskreni prijatelji će biti šefadžije na Sudnjemu danu, kada će govoriti Allahu, dž.š.: "Gospodaru naš, prijatelji naši, koji su s nama klanjali i postili i hadždž obavili – uveo si ih u Vatru! Allah, dž.š., će reći: ’’Idite i iz Vatre izvedite svakog koga prepoznate od njih..." (Ibn Madže)

Na ovom su stepenu ljubav i prijateljstvo u islamu, stoga neka svako od nas vodi računa o tome jer će mu to biti od koristi, kako na ovom tako i na budućem svijetu!

Allah, dž.š., kaže: "Oni koji poslije njih dolaze – govore: 'Gospodaru naš, oprosti nama i braći našoj koja su nas u vjeri pretekla i ne dopusti da u srcima našim bude imalo zlobe prema vjernicima; Gospodaru naš, Ti si, zaista, dobar i milostiv!" (El-Hašr, 10.)

Rezime:

1. <!--[endif]-->Bratstvo se temelji na imanu i vjeri i ima svoja prava.
2. <!--[endif]-->Bratstvo po vjeri treba da je jače od bratstva po krvi.
3. <!--[endif]-->Osnova bratstva je da voliš drugome ono što voliš samome sebi.
4. <!--[endif]-->Osnova ljubavi je sljedeća: voljeti ono što Allah voli, da ljubav obuhvata sve muslimane, i da ljubav obuhvata muslimana, a mržnja njegovo loše djelo.
5. <!--[endif]-->Ljubav u ime Allaha je najtvrđa halka islama i izvor njegove slasti i ljepote.
6. <!--[endif]-->Kod Alaha je vredniji onaj čija je ljubav prema drugome jača.
7. <!--[endif]-->Šejtan rastavlja dva druga: zbog grijeha koji neko od njih dvojice počini, zbog neispravne ljubomore, zbog osjećaja niže vrijednosti.
8. <!--[endif]-->Plodovi ljubavi u ime Allaha, dž.š.: stječe se Božija ljubav i Allah obećava hlad Svog Arša.
9. <!--[endif]-->Dati do znanja drugome da ga volimo i da nam je drag jača ovu osobinu.
10. <!--[endif]-->Rukovanje, dijeljenje poklona, dova u odsutnosti jača međusobnu ljubav i otklanja zlobu i cicijaštvo.
11. <!--[endif]-->Iznad islamskog bratstva nema nikakvog drugog bratstva.

DAIJA
17-09-08, 00:06
Тоа е во чест на братството, вистинското братство признато кај Аллах!

Кој ќе го преведе, голем севап среде Рамазан ќе добие.

Јас поради недостиг на време, се извинувам што не го преведов...

Miralem
17-09-08, 00:57
Allah da te nagradi za ovie odbrani Hadisi. Nemozam da odoleam a da ne napisam nisto na vakvi ubavi poraki.
E koga bi se pisuvalo Hadisi i Kur'anski Aeti,sekade po temive,povrzani so odredenata tema. Od ova navistina poubavo nema.

Pisuvame po LP,ne sakam da nekoj dojde do zaklucok deka nie tuka se raspravame.

DAIJA
17-09-08, 01:20
Allah da te nagradi za ovie odbrani Hadisi. Nemozam da odoleam a da ne napisam nisto na vakvi ubavi poraki.
E koga bi se pisuvalo Hadisi i Kur'anski Aeti,sekade po temive,povrzani so odredenata tema. Od ova navistina poubavo nema.

Pisuvame po LP,ne sakam da nekoj dojde do zaklucok deka nie tuka se raspravame.
Ова ви е наменето вам, почитувани софорумџии.:намигнување:

Земете ибрет (поука) како не треба да се карате....

moonn'star
26-09-08, 16:40
:selam:
selam braka i sestri...ajde nekoj da kazi nesto poveke za dervisite...kakva sekta se,na sto veruvaat,kakvi principi imaat........
(izvinejte ako nekoj se custvuva navreden od ova tema)
:вслм:

Picasso`
26-09-08, 18:22
Ne se SEKTA!!!

zavitkan
26-09-08, 19:22
Ne se SEKTA!!!
Тому така!

Тоа се припадници на една религија за која ќе прочиташ тука, па администраторот нека ја префрли целава тема таму!

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

efendija
26-09-08, 19:27
Речено - сторено. :дада:

dejjan
01-10-08, 21:23
OSNOVNI DEVIJACII VO RAMKITE NA SUFISTICKITE DVIZENJA SE:

1>OGROMEN BROJ NA BIDATI,(RAZLICNI IZMISLENI ZIKROVI I DOVI,MUZIKA I TANC KOI GI NAREKUVAAT IBADET,TEVESUL SO LJUGE KOI GI SMETAAT ZA EVLII KAKO OSNOVEN IBADET,,,,,,)

2>VOZDIGNUVANJE NA TARIKATSKITE SEHOVI NA STEPEN NA BEZGRESNI LJUGE..NEKOI NIVNI SEHOVI SMETTAT DEKA NE SE DOLZNI DA GO SLEDAT SERIJATOT

3>ZANEMARUVANJETO NA OSNOVNIOT STOLB NA VERATA NAMAZOT..

4>GRADENJETO NA NA GOLEMI MAVZOLEI I TURBINJA ZA KOI SEID SABIK VELI>KOLKU GOLEMA STETA PORADI KOJA PLACE ISLAMOT NANESOA GOLEMITE MAVZOLEI I NIVNOTO RAZUBAVUVANJE.OD NIV SE RODI AKIDA KAKO STO E AKIDATA NA NEVERNICITE VO POGLEDOT NA OBUZUVANJETO NA KIPOVITE.PA POTOA GI VELICAA SMETAJKI DEKA SE VO SOSTOJBA DA IM PRIBAVAT KORIS I DA GI ODALECAT NIVNITE NEZGODI..

kurtishi
01-10-08, 22:03
kaj ke ide ako ne e tajna
i da ne si mentor na nekoja дисертација pa te interesira se u detali

kurtishi
01-10-08, 22:12
До нас дојдоа многу вести, во кои нема сомнеж, дека многу од овие обожаватели на гробовите, или нивното мнозинство, кога во случај на расправа од нив ќе побараш да се заколнат во Аллах, истите криво би се заколнале а кога би му било речено да каже жими шехот и моето убедување кон тој и тој евлија, би замолчил, би ја оборил главата и би ја признал вистината...Sejid Sabik, Fikhus-sunne, 1/402

ибн џевзи во својата книга Телбис иблис на стр. 371 вели: Имам Шафии рекол: Никој нема да биде со суфиите 40 дена а да не го загуби својот ум

dejjan
01-10-08, 22:13
POLEKA SULTAN INSHALLAH KE DOBIES ARGUMENTI ZA NEVERSTVOTO NA SUFIITE...MOZAM DA TI KAZAM SAMO DEKA JAS NE SUM COVEK STO MU OSTANAL NA NEKOGO DOLZEN ,I INSHALLAH KE IMAM MOZNOST DA TI SE ODOLZAM ...

dejjan
01-10-08, 22:29
IMAM IBN HAZM EL ENDELUSI
Imam Ebu Muhammed ibn Hazm Endelusi u svojoj knjizi, ‘El-Faslu fil-mileli vel ehvai ven-nihal’, o sufizmu i sufijama, na 30-31str., kaže: „Među sufijama postoji skuppina koja tvrdi da među božijim štićenicima (evlijama) ima onih koji su bolji od svih poslanika i vjerovjesnika.
I kažu da onaj ko dostigne najveći stepen štićeni-štva (vilajeta) sa njega spadaju sve obaveze s kojima je došao Šerijat kao što je namaz, post, zekat i ostalo.
Također mu se dozvoljavaju svi harami kao što je zinaluk, konzumiranje alkohola, i drugo. Na taj način su sebi dozvolili žene drugih i uz to još kažu: „Mi vidimo Allaha i govorimo sa njim, sve što pomisle naše duše to je istina.”
Vidio sam čovjeka od njih kako govori ove riječi: „Zaista Allah ima Majeh ime koje ima trideset i šest harfovva i nema nijednog harfa od arapskog alfabeta osim jedan. S tim jednim oni koji imaju veliki stepen dolaze do istine.”
Također je rekao: „Obavjestio me je jedan čovjek koji je prisustvovao sijelu istine (mudžalesutul-hakk) da je jednog dana ispružio svoju nogu pa je dozvan: ‘Tako se ne sjedi na sjelima vladara!!!’ Poslije toga nikada više nije pružao noge.” Hoće da kaže da je bio u medžlisu - sijelu sa Allahom, Azze ve Dželle.
Ebu Hadir Nesebij i Ebi Sijah Semerkandi i njihovi prijatelji kažu: „Stvorenja su neprestano sa Allahom”
Ebu Sijah kaže: „Nije dozvoljeno meso životinja koje zakolju kitabije (kršćani i židovi), a Ebu Bekr je pog
grješio što se borio protiv otpadnika, a ashabi koji ga nisu podržali u tom pitanju su u pravu.”
Ebu Šu’ajb El-Kalal kaže: „Zaista njegov Gospodar posjeduje tijelo u liku čovjeka, ima meso, krv, raduje se, žalosti se, boluje i zdravi”.
Neke sufije govore: „Zaista naš Gospodar hodi sokkacima, tako ponekad hoda u liku luđaka kojeg kamenuju djeca dok mu ne raskrvave pete.”
Znaj, Allah ti se smilovao, da je ovo jasan kufr - nevje-rstvo i da su to riječi ljudi koji prave spletke islamu.
I još dodaje Ibn Hazm: „Znajte da svako onaj ko zappadne u ovo teško nevjerstvo a ko se deklariše kao pripaddnik islama njegovi korjeni se vežu za šije i sufije. Među sufijama ima onih koji govore: ‘Onaj ko spozna Allaha, Azze ve Dželle, sa njega spadaju šerijatske obaveze’, a neki još dodaju: ‘Taj se spojio sa Allahom, Azze ve Dželle’.”
Čuo sam da u Nejsaburu u našem vremenu postoji neki čovjek sufija po nadimku Ebu Seid Ebu Hajr baš ovakko ima dva nadimaka istovremeno koji ponekad oblači vunenu odjeću a ponekad svilu koja je inače zabranjena muškarcima. Ponekad dnevno klanja i po hiljadu rekata a ponekad ne klanja ni farza niti nafilu. Ovo je očito nevjersstvo Allahu se utječemo od zablude.

dejjan
01-10-08, 22:32
IMAM ŠEVKANI
Ovo su odlomci iz njegove knjige, ‘Es-savarimul-haddad el-kati’a li’alaiki mekalat erbabil-ittihad’, što bi se moglo prevesti, ‘Oštre sablje za izreke sljedbenika ittihada’.
U ovoj knjizi se spominju mišljenja Ehli Sunnetske uleme u pogledu propisa po pitanju sadržaja sufijskih knjiga u pogledu zablude i zabluđivanja kao što je npr., ‘Fususul-hikem’, i ‘Futuhat’, od Ibn Arabija, zatim, ‘El-Bud’ od Ibn Sebi’in, i ‘Insan kamil’ od Abdulkerima El-Džejlija. Zatim stihovi koje je napisao El-Farid pod nazivvom, ‘El-Kasida Ta’ije’, i drugo.
U svojim stihovima imam Ševkani kaže:
Oni su se poigravali sa svijetom u pogledu njihove
vjere s namjerom da im je upropaste
Haladž bijaše utro puteve njihove zablude
Muhjidin ibn Arabi također, nepozdravljen bio
Farid sa Tai’jom također
On im zabludu propisa i pozva ih u nju
I ibn Seb’in ponižen bio svrstava se u vrhunske
džahile i predstavnike ove ideje
Džejlij se također pokazao vrsnim na tom polju i
sa tim hodio
Njegov Insan je očiti kufr u koji niko ne sumnja
A Talmesani je izjavio kako su mu sva stidna
mjesta učinjena halalom
Došli su pred svijet sa akidom vahdetul vudžuda
i iznijeli očite laži
Ako je tačno ono što se prenosi, imami su ih proglassili nevjernicima i za njih propisali udarac sabljom i od toga ih niko ne može odbraniti.
Na čitavom dunjaluku ne postoji kufr ako ovo što su iznijeli ne predstavlja kufr.
Oni su nas pozvali na njihovo nevjerstvo a kufr je najgora osobina za onoga ko je njime zadovoljan.

dejjan
01-10-08, 22:33
EBU HASAN EŠ’ARI O SUFIJAMA
Imam Ebu Hasan Eš’ari kaže: „Među sufijama se nallazi neki čovjek po imenu Ebu Šuajb koji misli da se Allah, Azze ve Dželle, raduje ako je čovjek pokoran njegovim šti-ćenicima (evlijama) i da se nasuprot toga žalosti ako se su mu ljudi nepokorni. Tj., na isti način kao što se žaloste i raduju stvorenja.
Zatim kaže: u Nisaku se nalaze neki ljudi koji misle da ibadetom mogu postići stepen kojim bi sa njih spala obaveza činjenja redovnih ibadeta i da im mogu biti dozzvoljene zabranjene stvari kao što je zinaluk.
Među njima ima i onih koji smatraju da ibadetom mogu dostići stepen tako da vide Allaha, Azze ve Dželle, da jedu džennetsko voće, da još na dunjaluku grle hurije i da ratuju protiv šejtana.
Neki od njih misle da svojim ibadetom mogu postati bolji od poslanika i časnih meleka.
Ovaj govor Ebu Hasana Eš’arije potvrđuje ono što je rekao imam Hašiš kada je spominjao sufijsko ubjeđenje o mogućnosti postizanja deredže tako da sa čovjeka spadne obaveza pridržavanja propisa vjere i obaveza izvršavanja ibadeta, te kako se po njima čovjek uzdiže (prema tom steppenu). Kao dokaz za to uzimaju riječi Uzvišenog Allaha: „Obožavaj Allaha dok ti ne dođe ubjeđenje (jekin).” (Hidžr, 99)
A kada ti dođe jekin, tj., kada dospiješ do istine i spoznaje sa tebe spadaju obaveze Šerijata. Sufija po njima na svom putu spoznaje prvo bude slijepoposlušni učenik (murid) zatim sljedbenik (salik) a zatim postaje onaj koji je stigao do cilja (vasil). 0
Vasil (onaj koji je stigao do cilja) bi trebao označavati onoga ko je dostigao do istine spoznaje. Tada sa njega spadda obaveza propisa kao i obaveza činjenja ibadeta.
Ovo je govor imama Ebu Hasana Eš’arije, koji je umro 324h.g. Iako se on ubraja među prve generacije koje su se susretale sa sufijama u odnosu na njihovo širenje kao i na razvoj sufijske misli i filozofije.

dejjan
01-10-08, 22:33
HAFIZ IBN HADŽER
Hafiz ibn Hadžer prenoseći od imama Kurtubija kaže: „Što se tiče novotarija koje su izmislile sufije po ovom pitanju, to je stvar oko čije zabrane nema razilažennja među ulemom.
Ali strašću opijene duše su nadvladale nad mnogimma koji se smatraju činiteljima dobra tako da mnogi od njih rade i ponašaju se kao luđaci i djeca. Od tih djela su i ritualni plesovi sa posebnim pokretima.
Ovaj bezobrazluk je dostigao vrhunac kada su to proglasili ibadetom i dobrim djelima koja ih približavaju Allahu, Azze ve Dželle, te da je to nešto što uzdiže njihovo stanje - hal.
Ovakva djela su od djela heretika (zindika otpadnikka od islama) i onih koji su zalutali. Allaha, Azze ve Dželle, molimo za pomoć.”
Hafiz ibn Hadžer dodaje: „Ovakva djela imaju konttra-efekat od onoga što oni žele njima postići i još više poggoršavaju njihovo stanje.”
(Hafiz ibn Hadžer, Fethul-bari, 2/442)

dejjan
01-10-08, 22:34
IMAM ABDURRAHMAN IBN MEHDIJ
El-Hilal je rekao: „Rekao sam Abdurrahmanu ibn Mehdiju: ‘O Ebu Seide u našem mjestu se nalaze ljudi od ovih sufija, pa mi je rekao: ‘Ne približavaj im se jer sam među njima vidio takvih slučajeva koji su dospjeli do ludila a neki su postali heretici, zindici otpadnici od islama.” (Telbis Iblis, 257)

dejjan
01-10-08, 22:35
IMAM ZEHEBI
Imam Zehebi u biografiji Ebu Hamida Gazalija u knjizi, ‘Sijer e’alam nubela’’, 19/322, navodi riječi Gazalija: „Sufije su se posvetile naukama nadahnuća bez podučavannja tako da su ostali praznih srca izgovarajući riječ: ‘Allah, Allah,’, i to dugotrajno. Tako su ostali praznog srca a ne bave se učenjem Kur’ana niti proučavaju hadiske knjige. Zatim nastavlja pa kaže: „Pa kada postigne taj stepen onda se osami u zamračenoj kući, zamota se u neki ogrtač i onda začuje glas istine: ‘O ti pokriveni’, i ‘O ti umotani’ !!!”
Komentarišući ovo imam Zehebi je rekao: „Prvak svih stvorenja je čuo ove riječi, ‘O ti umotani’, od Džibrila od Allaha, Azze ve Dželle, a ovaj glupan nije čuo glas istine već je čuo glas šejtana ili nešto što je nerealno u njegovom mozgu. Zaista je uputa u slijeđenju Sunneta i idžma’a.”
Imam Zehebi još je rekao: „ Što se tiče ’Ihja’a’, u njemmu se spominje veliki broj netačnih hadisa a istovremeno ta knjiga ima i dosta dobra, samo da ne sadrži edeb i zuhd po shvatanju mudraca kao i zablude sufija. Allaha molimo da nas opskrbi korisnim znanjem, a da li znaš šta je to korrisno znanje? To je ono sa čim je došao Kur’an a što je Posslanik, sallallahu alejhi ve sellem, protumačio riječima i djelom, i ono o čemu nije došla zabrana. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „Ko ne slijedi moj Sunnet nije od mene.”
Zato dragi brate sa razumjevanjem proučavaj Alla-hovu Knjigu a zatim svoju pažnju usmjeri na dva Sahiha Buharija i Muslim, Sunen od Nesaije, Rijadus-salihin od Nevevija, zatim knjigu Ezkar od istog autora pa ćeš se spassiti i uspjeti. A dobro se čuvaj onih koji se povode za filozzofima. Čuvaj se monaštva i govora neznalica i kolovođa onih koji se osamljuju. Svaki hajr je u slijeđenju istinske 16
vjere zato tražite pomoć od Allaha, Azze ve Dželle, riječima: ‘Allahu moj uputi nas na Pravi put’.
O prvaku sufija Ibn Arabiju, Zehebi kaže:„Bio je veooma pameta i učen, u Magribu je pisao spise za neke nammjesnike. Zatim se okrenuo zuhdu, isposništvu, osamljivvanju, monaštvu i putovanjima. Mnogo je pisao o sufizmu i jedinstvu stvorenja sa Stvoriteljem (vahdetul-vudžud). Od njegovih djela je knjiga, ‘Fususul-hikem’. Ako ono što spominje u ovoj knjizi ne prestavlja kufr - nevjerstvo, pa šta je onda na ovom dunjaluku nevjerstvo?! Allaha molimmo za oprost i spas. Jedna skupina uzdiže njega i njegova djela i u tome pretjeruju, Allaha molimo za pomoć.”(23/48)
U biografiji Hakima Tirmizija, 13/442, Zehebi kaže: „O Sulemiju ima kritika zbog pisanja knige, ‘Hakaikut-tefsir’. Kamo sreće da ga nikada nije napisao. Allahu se utječemo od tragova Haladževog učenja i od sufijskog učenja o izmješanosti stvorenja sa Stvoriteljem (ittihad), zato upozoravamo na njega zbog nemara - gurbeta u koji je zapao islam i Sunnet.”

dejjan
01-10-08, 22:36
EBU BEKR ET-TERTUŠI
Znaj, Allah ti se smilovao, da pravac kojim idu sufije predstavlja neznanje, zabludu i neispravnu stvar. Islam je ono što nam je dostavljeno u Allahovoj, Azze ve Dželle, Knjizzi i Sunnetu Njegova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. A što se tiče plesanja i tobožnjeg ašikluka i ljubavi kod sufija, treba reći da su prvi ljudi koji su to izmislili bili prijatelji Samirije kada im je napravio zlatno tele koje je rikalo. Njeggove su pristalice potom počele da plešu oko njega i da mu iskazuju tobožnju ljubav (tevadžud). Takvo ponašanje predstavlja vjeru nevjernika i obožavaoca teleta.
A što se tiče ‘kadiba’ (rituala sa bubnjevima) njega su prvi počeli praktikovati heretici (zindici) kako bi udaljili muslimane od Allahove Knjige. Sjelo Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, sa njegovim ashabima je izgledalo tako kao da su im na glavi bile ptice od smirenosti.
Zato je obaveza na sultanu i njegovim pomoćnicima da zabrane njihovo prisustvo u mesdžidima i na drugim mjestima. Nije nikome dozvoljeno ko vjeruje u Allaha i Sudnji dana da prisustvuje na njihovim skupovima sa njima niti da ih pomaže na njihovom batilu. Ovakvog su mišljenja imami: Malik, Ebu Hanife, Šafija i Ahmed ibn Hanbel, kao i ostali imami od muslimana a Allah, Azze ve Dželle, upućuje na Pravi put.

dejjan
01-10-08, 22:37
EBU VELID IBN RUŠD
Ebu Velid ibn Rušd u svom djelu, ‘Menahidžul edillleti fi akaidil-milleti’, 181, nabraja sekte koje su skrenule sa Sunneta pa kaže: „Ovo je stanje novonastalih sekti koje se vežu za Šerijat. Svaka sekta na svoj način tumači Šerijat na način suprotan drugoj sekti i smatra da je to ono što želi istaći Zakonodavac, tako da se Šerijat potpuno raspadne i na kraju se udalji od svoje prvobitne tematike.
Pošto je Zakonodavac znao da će se ovo desiti unutar Šerijata otuda je prenešeno u sahih predaji: „Moj Ummet će se podijeliti na 72sekte, i sve će u vatru osim jedne.” 0
Tj., jedna grupa će se spasiti, a to je ona koja slijedi vanjštinu Šerijata i ne tumači ga slobodno ili prenesenim značenjem.
Ako dobro razmisliš o onome što se ubacilo u ovaj Šerijat u ovom vremenu od mnogobrojnog fesada (nereda) zbog slobodnog i prenesenog tumačenja Šerijata doći ćeš do spoznaje da je prethodna predaja zaista tačna i da se obistinila.
Prvi koji su to prouzrokovali su: haridžije, zatim mu’’tezile, ešarije, zatim sufije. Potom je došao Ebu Hamid Gazali, pa je prosuo vodu sakupljenu u dolini na sela.

dejjan
01-10-08, 22:40
IMAM SAN’ANI
Imam Muhammed ibn El-Emir San’ani u svojoj poznatoj knjizi, ’Tathirul-i’tikad min edranil-ilhad’, objaššnjava sufizam, govori o sufijama, pa kaže: „Što se tiče onih koji se nazivaju ’opsjednutim’, a koji svojim jezicima ponavljaju riječ Allah, i izgovoraju je na način koji izvodi iz kruga arapskog jezika oni su prokleta šejtanova vojska. Izgovaranje riječi Allah izdvojeno bez nekog obavještenja o njoj kako to oni izgovaraju, ’Allah, Allah’, ne predstavlja govor niti riječi tevhida već to predstavlja poigravanje sa ovom uzvišenom riječi tako što se izvodi iz kruga značenja arapskog jezika. Zatim treba reći da izolovano izgovaranje ove riječi bez pipisivanja nekog značenja predstavlja omalložavanje i ismijavanje. Da li je u Allahovoj Knjizi i Sunnetu prenešena riječ Allah samostalno i u obliku ponavljanja?
Ono što se prenosi u Allahovoj, Azze ve Dželle, Knjizi i Sunnetu, je traženje da se čini zikr i da se ispoljava tevhid, tesbih (subhanAllah), tehlil (la ilahe illallah). Ako pogledaš u zikrove i dove koji su preneseni od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i njegovih ashaba vidjet ćeš da ne sadrže grakta-nje, blejanje i njakanje koje upražnjavaju ovi koji su u odnossu na Allahovu Uputu i Uputu Njegova Poslanika, sallalla- hu alejhi ve sellem, kao neko ko se nalazi na pustom ostrvu.
Ponekad uz ovo časno ime Allah dodaju imena skuppine mrtvih kao što je ibn Ulvan, ibn Husejn, Abdulkadir, El-Idrus. Ponekad se priklanjaju kaburovima zulumćara kao što je Alij Ruman, Alij Ahmer, i njima slični.
Allah, Azze ve Dželle, je sačuvao Svog Poslanika i čas-ne ashabe da ih ne spominju svojim ustima ove zabludje- le neznalice. Ovim svojim postupcima oni su objedinili vrste neznanja, širka i nevjerstva.
Ako bi neko rekao: „Pa ovi koji ponavljaju Allahovo ime i rade ono što rade oni koji su nemoralni doživljavaju čuda za koja mislimo da su kerameti. Npr., probadaju se oštrim predmetima, zatim nose zmije i akrepe, jedu vatru i uzmaju žeravicu u ruke pa je trljaju po tijelu.”
Kažem: „Ove stvari su šejtansko djelo a ti koji missliš da su to kerameti mrtvih ili živih zbog njihovih dobbrih djela znaj da si obmanjen. Zato što je ovaj zabludnik izgovarao njihova imena i tako ih učinio suparnicima Allahu, Azze ve Dželle, u pogledu stvaranja i upravljanja. Tj., učinio je širk Uzvišenom Allahu.
Ovi mrtvaci za koje ti misliš da su Božije evlije; pitam te da li bi evlija bio zadovoljan da ga jedan pokvarenjak koji slijedi put sufija učini sudrugom Božijim? Ako bi tako nešto mislio onda bi doista učinio nešto odvratno i pomennute bi mrtvace učinio mušricima i tako bi ih, da nas Allah sačuva, izveo iz kruga islama jer si ih učinio Allahovim supparnicima koji se time zadovoljavaju.
Ako misliš da su kerameti ono što se događa ovim zabludjelim pokvarenjacima, koji čine širk Allahu, Azze ve Dželle, i koji slijede neistinu, oni koji su se utopili u iskvarenost, koji ne čine sedždu jedino Allahu, Azze ve Dželle, i koji ne čine zikr Njemu jedinom; ako to zaista misliš onda si pripisao keramete mušricima kafirima i luđacima, i time bi srušio propise i temelje jasnog dina i časnog Šerijata.
Kada si spoznao neispravnost ove dvije stvari on-da ćeš znati da ova šejtanska stanja, tagutska posla, ibli-ska djela sprovode šejtani pomažući svoju braću od ovih koji su zalutali na putu odvođenja Allahovih robova u zabludu.
Prenosi se u pouzdanim hadisima da se šejtani i džini pretvaraju u oblik zmije i to je opšte poznata stvar. To su zmije koje čovjek često vidi u rukama pokvarenjaka (mađioničara i sihirbaza).
Nekada u tome može biti udjela i sihra kojeg ima mnogo vrsta i koji nije teško naučiti. Najlakše se do sihra može doći nevjerstvom Allahu, Azze ve Dželle, zatim odlagannjem mushafa u nužnik i slično tome, neuzubillahi.
Zato nemoj da te zavara ono što vidiš da rade ovi pokvarenjaci od čuda i da pomisliš da su to kerameti, jer sihr u djelima može imati veliki efekat.
Emir San’ani, Allah mu se smilovao, u svojoj kasidi u kojoj hvali šejha Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba kaže:
Izgradio je porušene temelje Šerijata
Kada je vidio da su ljudi pali u zabludu u pogledu njih
Bijahu oživjeli značenje Suva’a i Jegusa a loše li je to
U teškoćama su dozivali njihova imena
Kao što nevoljnik u teškoći doziva Es-Sameda Jedinog
Koliko su samo u Ukajri žrtvovali kurbana
Glasno i namjerno mimo Allahova imena
Koliko je bilo samo onih koji su tavaf činili oko kaburova
ljubeći ih, i doticali njegove zidove svojim rukama.

Sultan
01-10-08, 22:42
Брате Дејјан,правилата на ИЦ налагаат да се постира на Македонски јазик.Или преведувај ги текстовите или воопшто не ги постирај!Земи пример од Куртиши!

dejjan
01-10-08, 23:12
inshALLAH ke gi preveduvam ako sakas i na drug stranski jazik nekoj ...celta mi e samo da gi citas ....i inshALLAH da zemes pouka...

-w-
01-10-08, 23:16
inshALLAH ke gi preveduvam ako sakas i na drug stranski jazik nekoj celta mi e samo da gi citas ....i inshALLAH da zemes pouka...

dejjan, форумот е на македонски јазик. Замислата е да се внесуваат текстови на македонски јазик. Благодариме за понудата од твоја страна да ги преведеш текстовите на друг странски јазик, нема потреба од тоа. Ако веќе преведуваш, те молам да ги преведеш текстовите на македонски јазик, таква е политиката и такви се правилата на форумот.
Те замолувам тебе па и сите други да ги почитувате истите.
:вслм:

Sheikh
03-10-08, 00:01
Што мислите дали е праведно на дејјан да му ги бришете коментарите, а на Газија и мене тие што се на други јазици сте ни ги оставиле ???

ISLAM_U SRCU
03-10-08, 01:09
Allah da te nagradi DEJJAN mnogu dobri tekstovi si postiral.Koga bi gi prevedel na makedonski ne bi bile tolku ubavi .

iman
03-10-08, 01:12
Први два темела на исламот

Исламот се засновува на два темела:
1) Сведочење дека нема друг бог освен Аллах
2) Дека Мухаммед а.с. е Негов Пратеник
Под првото се подразбира дела на Аллах не Му се припишува содруг. Тоа значи дека ништо што е создадено не го сакаш како Аллах, дека не се надеваш од создаденото како од Аллах и од никого да не се плашиш како од Аллах. Од ова произлегува дека оној кој ќе го стави на ист степен создаденото и Создателот во било што од наведеното го изедначил и му придружил содруг на Аллах – ширк без обзир дали тој верува дека Аллах ги создал небесата и Земјата.
Арапските мушрици (многубошци) признаваат дека единствено Аллах ги создал небото и Земјата и како што стои во Куранскиот ајет: „Ако ги прашаш, Кој ги создал небесата и Земјата, сигурно ќе кажат Аллах“, но и покрај тоа ти е веруваа во кипови и Му припишуваа други божества на Аллах.
„Има луѓе кои наместо Аллах, киповите ги прифатиле, и ги сакаат како што Аллах се сака, но вистинските верници уште повеќе го сакаат Аллах (Ел-Бекаре, 165)“, како што се гледа,мушрици се затоа што ги сакаат киповите како што го сакаат Аллах, а не затоа што кажувале дека нивните божества создаваат како што Аллах создава. Тие своите божества, пред се, се правдале дека им се само посредништво и врска
22. Зошто да не се клањам на Оној кој ме создал, а Нему ќе му се вратите?
23. Зошто да прифатам други богови освен Него? Ако Милостивиот сака да ме снајде некое зло, нивното посредување нема да ми биде од никаква корист и тие нема да можат да ме спасат,
24. а јас тогаш би бил во вистинска заблуда;
25. јас верувам во Господарот ваш, слушнете ме!“ (Јасин)

Втор темел на исламот е на Аллах да му се робува како што Тој објавил преку пратениците. Што се однесува до оваа основа, таа значи да му се молиме на Аллах на начин како што го правеле тоа неговите пратеници т.е да Го обожуваме само онака како што тие ни наредиле или го направиле на начин кој е дозволив. Молитвата (довата) е една од врстите на ибадет, со тоа ако некој би им се молел на мртвите или на суштествата кои што се отсутни и би побарал помош од нив, а знае дека Аллах и Неговиот Пратеник не го наредиле ниту го пофалиле тоа, тоа би се сметало за новотарија во верата, припишување содруг на Аллах и пат по кој не одат правоверните. Оној кој го моли Аллах преку Неговите суштества или се колне во суштествата додека Нему Му се обраќа, истоа така, се смета дека вовел нешто ново во вера а оној кој неисполнил она што Аллах го наредил и брза да биде казнет, сам себе неправда си прави и незнајко е кој ги преминува сите граници. Ако тоа го дозволи, го дозволил тоа што Аллах не го дозволил, и тој негов став ќе се смета неприфатлив со консензус на сите исламски научници, треба да се казнува додека не се покае. Овој консензус е на сите четири познати месхеба, како и на други научници. (Fetawa, Ibn Tejmije)

iman
03-10-08, 01:31
Расправа на Ибн Тејмије со монасите

Од масата луѓе на шејхул-ислам му пришле тројца монаси со кои водел дебата, па им ги изнел доказите дека се неверници и дека не го следат она што го проповедале Ибрахим и Иса.
Тие му одговориле: Вие говорите: „Во името на уважената Нефиса“, а ние: „Во имато на уважената Мерјема“, иако се согласуваме дека Иса и Мерјема се подобри од Хасан и Нефисе. Вие барате помош со посредство на добрите луѓе кои живееле пред вас, а и ние го правиме истото.
На тоа им возвратил со зборовите: Секој кој тоа го прави (се мисли на залутаните суфиски и дервишки тарикати, шиитските секти и други) по тоа личи на вас, бидејќи ова е верата во која бил Ибрахим. Верата која Ибрахим а.с ја ширел била: Не обожувај никој освен единствениот Аллах, Кој нема содруг или некој кој Му е рамен, Кој нема сопруга ниту дете. Нема да Му ги припишуваме како содруг мелеците, Сонцето, месечината ниту било која планета како што нема да Му припишуваме за содруг било кој пратеник Божји, ниту некој побожник (евлија). „Сите тие, и оние на небесата и оние на Земјата како робови во Милостивиот ќе бараат засолниште.“ (Мерјем, 93)
Работите кои се надвор од човечката моќ, се бараат само од Него како што се: дождот, раѓањето на растенијата, отстранување на тешкотии, упатство од заблуда, прошка на гревови, и никој не може освен Аллах да го направи тоа. А што се однесува до пратениците, ние веруваме во нив, ги благословуваме, нив ги следиме, веруваме во сето она што го заговарале и во тоа сме им покорни. Значи, ибадетот и богобојазноста ја искажуваме само на Аллах, а покорноста на нив во следење на нивните постапки, и ако некој би верувал во сите Божји книги, а само една би негирал ќе биде неверник се додека не поверува во таа книга. Ист е случајот и кога не би верувале во Судниот ден или во ангелите (мелеците).
Кога тоа го чуја монасите, рекоа: „Верата која што ти (Ибн Тејмије) ја појасни е подобра од нашата и од тие кои ги спомна“, потоа си заминаа.

efendija
03-10-08, 02:37
Суфизмот е шиитско чедо, страно на исламското учење. Првиот суфија бил персијанец, Абдуке Абдулкерим, шиит и предводник на куфанските отпадници од исламот.

Суфизмот од самата негова појава па се до четвртото хиџретско столетие немал ниту еден присталица помеѓу арапите.Сите суфии од тоа време се со потекло од Персија.

А денеска на земјината кугла не постои држава која што има повеќе суфизам од Иран.

Помеѓу суфизмот и шиитизмот постои видна врска. И едните и другите најчесто се повикуваат на Алија р.а.. Суфиите имаат многу тарикати/правци. Готово да нема муслиманска земја,а во неа да нема суфии. Насекаде ги наоѓаме нивните светилишта,гробовите од нивните евлии кај кои многумина луѓе прават ширк. Тие грижливо ги чуваат тие гробови, ги посетуваат понекогаш, понекогаш ги осветлуваат, над нив подигаат турбиња или кубиња,ставаат на нив цвеќе, или пак, околу нив прават таваф и ги повикуваат мртвите.

Сите овие работи немаат здрава подлога во исламот, и ако човек се впушти во подетална анализа по ова прашање,неминовно ќе дојде до еден,единствен заклучок: Суфизмот е шиитски дериват и нема никаква втемеленост во Кур,анот и Суннетот.

Miralem
03-10-08, 16:07
Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

STO NE E JASNO ?

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

SE SLOZUVAM !
Gledaj kako popametnite napisale i pravat razlika: DENESNITE "SUFII" i negovata Prva doba....

Sufizmot e Nauka,kako sto e Misticizmot.
Koga Aristotel,Platon,Spinoza i kompanija iznasuvale materijalizam,sekakvi ideologii,preku Filozofijata da go pobijat Allahovoto dz.s postoenje se pojavile luge koi ke im ukazat na greskite na Ist nacin,preku Filozofijata na Kur'anot i Hadisite.
Eden Aet od Kur'anot ima bezbroj znacenja i Bogastva. So odbivanje na poveketo izucuvanja kazuvas deka Kur'anot e ogranicen.
Imalo i Ima luge koi ja ucat i spoznavaat od Kur'anot Duhovnata nauka,Filozofijata,Misticizmot.... Nekoi se bavat so Astronomijata i Astrologijata... Kur'anot ima ODGOVOR ZA SE'.
Znaci,Sufizmot e vo moderno vreme Misticizam te. Nauka koja im se sprotistavila na nekoi koi kroz filozofijata sakale da go pobijat postoenjeto na Sozdatelot.

Allah dz.s sekogas izbiral Luge koi ke go stitat Islamot vo sekoja gledna tocka. Neznaci deka bile pratenici (neuzubillah),no zastitnici sekogas ima i ke ima. Toa sto nekoj pogresno gi svatil nivnite ucenja i izucuvanja toa si e sosema druga tema.

Nikoj ne veli deka denes ima Dervisi koi skrenale. ALLAH DA NE' UPATI NA PRAVIOT PAT NA SITE ! Neka bidat Sufii no na Vistinskiot Pat,zatoa sto,kako sto kazav,Sufizmot e NAUKA,isto taka crpena od Kur'an i Hadisi.

Vo eden Aet Allah dz.s veli:
“I uistinu, vama je u stoci ibret: napajamo vas od onog šta je u trbusima njenim između probave i krvi, mlijeko čisto, pitko pijačima.”
(Kur’an, 16:66)

Onie koi se bavele so edna Nauka,od ovoj Aet iznele jasen dokaz deka Objavata e od Allah a ne od Muhammed a.s bidejki Muhammed a.s ne znael kroz sto vrvi mlekoto i kako se proizveduva vo trbuskata na kravata i deka e lek za covekot.
DALI SAMO TOA SOZDATELOT SAKAL DA NI KAZE ?
Drugi iznele drug ibret (dokaz): Covekot na ovaa zemja e kako vo trbuska so necistotii i vo razni iskusenija,kroz koi na kraj treba da izleze cist kako mlekoto i koj ke bide lek za drugite. STO E POGRESNO A STO E TOCNO ?
Dvete se Tocni,insAllah... i koj znae sto uste Sozdatelot so toa sakal da ni kaze.
Vo Drug Aet Allah dz.s veli deka Stvoril dve morinja,koi se doblizani a ne se mesaat megjusebno.
Ednite dokazale deka toa e Allahova objava,bidejki od kade bi znael Muhammed s.a.w.s deka postoi toa cudo na zemjava.
Drugi ukazuvaat na postoenjeto na Lugeto.Dzennetlii i Dzehennemlii.... zaedno se,vo edna prodavnica gi ima i ednite i drugite,megjutoa ne se mesaat.
Kako zakopanoto zlato vo zemjata. Zlatoto e vnatre vo zemjata,no ne se mesa. Ne gresil nitu edniot nitu drugiot a povtorno,koj znae sto uste Allah dz.s sakal so toa da ni kaze.
Bezbroj pati e napomenato.KUR'ANOT E MORE.KUR'ANOT E NAUKATA I ZA TELOTO I ZA DUSATA I ZA MEDICINATA I ZA BIOLOGIJATA I ZA MATEMATIKATA I ZA GRAMATIKATA I ZA SEKOJA NAUKA.
Ako si ti Doktor,baraj lek vo Kur'anot i ako svatis deka Mlekoto e lek,ne veli deka gresi onoj koj rekol deka covekot treba cist da izleze od ovoj valkan svet kako sto e mlekoto !
Ti mozebi ne go razbiras,zatoa sto za tebe toa e druga nauka-nepoznata.
A dokolku ja vidis negovata nauka vo sprotiva sto nudi,ke svatis deka toj Vistinata ja kazuva !

GAZIJA
03-10-08, 16:51
Што мислите дали е праведно на дејјан да му ги бришете коментарите, а на Газија и мене тие што се на други јазици сте ни ги оставиле ???


Kakva pravda?

Sve zivo mi izbrisale!!!

Krivo im e nesto, imaat problem, se pravat pogolemi makedonci od Misirkov.

Ako pisuvate makedonski, vnimavajte na pravopisot, a toa sto e na bosanski se razbira, a komu mu smeta, pa toa e dokaz samo za negovata pismenost!

GAZIJA
03-10-08, 16:52
Inaku, prekrasno e da se citaat vakvi raboti od dejjan kade vistinata se razlikuva jasno od zabludata!

GAZIJA
03-10-08, 17:03
Суфизмот е шиитско чедо, страно на исламското учење. Првиот суфија бил персијанец, Абдуке Абдулкерим, шиит и предводник на куфанските отпадници од исламот.

Суфизмот од самата негова појава па се до четвртото хиџретско столетие немал ниту еден присталица помеѓу арапите.Сите суфии од тоа време се со потекло од Персија.

А денеска на земјината кугла не постои држава која што има повеќе суфизам од Иран.

Помеѓу суфизмот и шиитизмот постои видна врска. И едните и другите најчесто се повикуваат на Алија р.а.. Суфиите имаат многу тарикати/правци. Готово да нема муслиманска земја,а во неа да нема суфии. Насекаде ги наоѓаме нивните светилишта,гробовите од нивните евлии кај кои многумина луѓе прават ширк. Тие грижливо ги чуваат тие гробови, ги посетуваат понекогаш, понекогаш ги осветлуваат, над нив подигаат турбиња или кубиња,ставаат на нив цвеќе, или пак, околу нив прават таваф и ги повикуваат мртвите.

Сите овие работи немаат здрава подлога во исламот, и ако човек се впушти во подетална анализа по ова прашање,неминовно ќе дојде до еден,единствен заклучок: Суфизмот е шиитски дериват и нема никаква втемеленост во Кур,анот и Суннетот.


Kratko i jasno.:дада:

e, ako nekoj ne razbira deka dveve sestrinski religii, siizmot i sufizmot se von islam, togas, odete na forumot akida i procitajte sto ima na dolgo!

Efendijo, svaka cast, brate moj! :гушкање:

GAZIJA
03-10-08, 17:05
Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

STO NE E JASNO ?

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

SE SLOZUVAM !
Gledaj kako popametnite napisale i pravat razlika: DENESNITE "SUFII" i negovata Prva doba....

Sufizmot e Nauka,kako sto e Misticizmot.
Koga Aristotel,Platon,Spinoza i kompanija iznasuvale materijalizam,sekakvi ideologii,preku Filozofijata da go pobijat Allahovoto dz.s postoenje se pojavile luge koi ke im ukazat na greskite na Ist nacin,preku Filozofijata na Kur'anot i Hadisite.
Eden Aet od Kur'anot ima bezbroj znacenja i Bogastva. So odbivanje na poveketo izucuvanja kazuvas deka Kur'anot e ogranicen.
Imalo i Ima luge koi ja ucat i spoznavaat od Kur'anot Duhovnata nauka,Filozofijata,Misticizmot.... Nekoi se bavat so Astronomijata i Astrologijata... Kur'anot ima ODGOVOR ZA SE'.
Znaci,Sufizmot e vo moderno vreme Misticizam te. Nauka koja im se sprotistavila na nekoi koi kroz filozofijata sakale da go pobijat postoenjeto na Sozdatelot.

Allah dz.s sekogas izbiral Luge koi ke go stitat Islamot vo sekoja gledna tocka. Neznaci deka bile pratenici (neuzubillah),no zastitnici sekogas ima i ke ima. Toa sto nekoj pogresno gi svatil nivnite ucenja i izucuvanja toa si e sosema druga tema.

Nikoj ne veli deka denes ima Dervisi koi skrenale. ALLAH DA NE' UPATI NA PRAVIOT PAT NA SITE ! Neka bidat Sufii no na Vistinskiot Pat,zatoa sto,kako sto kazav,Sufizmot e NAUKA,isto taka crpena od Kur'an i Hadisi.

Vo eden Aet Allah dz.s veli:
“I uistinu, vama je u stoci ibret: napajamo vas od onog šta je u trbusima njenim između probave i krvi, mlijeko čisto, pitko pijačima.”
(Kur’an, 16:66)

Onie koi se bavele so edna Nauka,od ovoj Aet iznele jasen dokaz deka Objavata e od Allah a ne od Muhammed a.s bidejki Muhammed a.s ne znael kroz sto vrvi mlekoto i kako se proizveduva vo trbuskata na kravata i deka e lek za covekot.
DALI SAMO TOA SOZDATELOT SAKAL DA NI KAZE ?
Drugi iznele drug ibret (dokaz): Covekot na ovaa zemja e kako vo trbuska so necistotii i vo razni iskusenija,kroz koi na kraj treba da izleze cist kako mlekoto i koj ke bide lek za drugite. STO E POGRESNO A STO E TOCNO ?
Dvete se Tocni,insAllah... i koj znae sto uste Sozdatelot so toa sakal da ni kaze.
Vo Drug Aet Allah dz.s veli deka Stvoril dve morinja,koi se doblizani a ne se mesaat megjusebno.
Ednite dokazale deka toa e Allahova objava,bidejki od kade bi znael Muhammed s.a.w.s deka postoi toa cudo na zemjava.
Drugi ukazuvaat na postoenjeto na Lugeto.Dzennetlii i Dzehennemlii.... zaedno se,vo edna prodavnica gi ima i ednite i drugite,megjutoa ne se mesaat.
Kako zakopanoto zlato vo zemjata. Zlatoto e vnatre vo zemjata,no ne se mesa. Ne gresil nitu edniot nitu drugiot a povtorno,koj znae sto uste Allah dz.s sakal so toa da ni kaze.
Bezbroj pati e napomenato.KUR'ANOT E MORE.KUR'ANOT E NAUKATA I ZA TELOTO I ZA DUSATA I ZA MEDICINATA I ZA BIOLOGIJATA I ZA MATEMATIKATA I ZA GRAMATIKATA I ZA SEKOJA NAUKA.
Ako si ti Doktor,baraj lek vo Kur'anot i ako svatis deka Mlekoto e lek,ne veli deka gresi onoj koj rekol deka covekot treba cist da izleze od ovoj valkan svet kako sto e mlekoto !
Ti mozebi ne go razbiras,zatoa sto za tebe toa e druga nauka-nepoznata.
A dokolku ja vidis negovata nauka vo sprotiva sto nudi,ke svatis deka toj Vistinata ja kazuva !
Dzabe go branis sufizmot!

Ako nesto pocnalo kako dobro, a sega e za nikade, ne vredi ni da se spomnuva!

Dzemal ibn Ibrahim
03-10-08, 18:06
Dzabe go branis sufizmot!

Ako nesto pocnalo kako dobro, a sega e za nikade, ne vredi ni da se spomnuva!

:selam:

Да, брате вистинска мисла, Исламот бил, е и секогаш ќе остане трајно добар!

:вслм:

Miralem
03-10-08, 19:39
Ne sme spremni za zdrav dijalog ocigledno.
Ako nesto pocnalo kako dobro, a sega e za nikade, ne vredi ni da se spomnuva!
So samovo ova,priznavas deka e Dobro i korenot i pravoto ucenje e dobro. Ova e celiot muabet. Jas go branam DOBROTO a toa denes sto se skrenalo ne go branam,vidi ke se uveris.

Sekogas,ako zememe od uceni luge,ke ja vidime pravata vistina. Vidigo postot na Efendija nekogasniot... Taka zboruvaat ucenite i so niv se slozuvam. Ako si pameten,kroz temava ke napravis razlika pomegju pametnite i naivnite muabeti... no,nema i da priznaes,zosto,samiot znaes.

Nekoe dete odelo pred tabutot na koj bil nosen tatkomu,Lugeto go nosele dzenazeto a deteto placelo i molelo:
O tatko,kade li te nosat,te nosat da te spustat vo zemja i zakopaat.Ke te stavat vo soba tesna i plasliva,kade sto nema nikakva prodzirka.
Tamu vo nokta nema svetilka,nitu vo denot prozorec. Nema nitu miris od jadenje nitu znak.Nema nitu vrata nitu krov nitu balkon,ni komsii za razgovor i uteha.....

Vaka deteto go opisuvalo grobor na tatkomu i od dve oci ronelo solzi.

Dzuhija se zavrtel kon tatkomu,koi go pratele dzenazeto,pa mu rece: Boga mi,ovoj go nosat da go zakopaat kaj nas doma,vo nasata kukja.

Mu rekol tatkomu: O Dzulhija,ne bidi budala.A Dzulhija mu rekol:
Po se kako go opisuva maliov grobot,mi lici na nasata kukja.
Ovoj sto placi,kako go opisuva grobot na tatkomu,bez somnenie,nasiot dom e takov. Nema cirak,nitu jadenje,nitu miris za jadenje.Vratata e propadnata,balkon nemame.Tesna e nema kade da se zavrtime,krov nema nitu stepenici do krovot.Svetlo nema nikakvo......

Brate GAZIJA,na vakov nacin gledaj i pobaraj gi vo sebe ovie znaci,no,kako da vide sekoj vakvi znaci i da gi priznae ?
Onie,na koi srcata im se tesni i temni kako Evrejski domovi,vo niv nema nitu malku svetlo na Allahovoto ime Vedud.
Takvi srca nemaat ni malku nitu bilo kakov sjaj,nema otvor od kade barem pracka svetlo da vleze.
Podobar e sekoj grob nego vakvo srce,vakvo srce e mnogu,mnogu poloso.

Da ne bidam direkten,sekogas nudam sekoj da progleda za ona sto kritikuva,neka dzirne i kaj nego malce... nisto loso nema vo toa.
Samo,ili svesno sme slepi i izbegnuvame ili,neznam sto e rabotata.
Pogledni okolu sebe,vo sebe,kade se naogjas.... da ne si i ti slucajno od mnogu iskriven kakov sto nesi,kleveten,lagi da se zboruvaat za tebe/vas,

Koga bi se otvorila sega tema "Vehabizam" jas so ista mera ke ja branam temata. Sekoj moze da si kritikuva,samo ne sme svesni deka takvite koi tekviraat (nesto sto ne poznavaat dovolno) samo pagjaat vo zamkite.

Lovecot za da ulovi ptica,koristi mamka. Zema svirce koe oponasa cvrcenje na ptica od nivna vrsta. A onaa od letot koga ke slusne glas od ptica kako nea,se spusta i naogja zrno vo metata.

Ova moze na mnogu da im bide dovolna pouka.

Sekoe dobro.

efendija
03-10-08, 20:37
Ајде сега сите назад на тема и пишувајте онака како што налагаат правилата на овој форум.

Burak
08-10-08, 04:14
Od tih ateista je njihov prethotnik Muhjiuddin Ibn Arebi, Ibn Seb'in Afif Telmesani i
drugi tako da Ibn Arebi u svojim poznatim stihovima kaže:
Gospodar je rob i rob je gospodar
da su bogdo moje strofe obaveza
Jer kada bih rekao rob Onaj bi bio mejit
ili kada bi rekao Gospodaru, kome ce se narediti?
Hoce da kaže kakva je razlika medu njima? Rob je Gospodar a Gospodar je rob, pa
kojem ce se od njih narediti? Takode od njegovih rjieci je i to: ''Gospodar Vlasnik je
rob smrtnik, sve su to stvorenja. Takode je govorio: ''Od Allahovih lijepih imena je
Ali (Uzdignuti), zatim kaže : ''Uzdigao se, uzdigao se na šta? Šta je to nazvano
bogom, i na šta lici i šta je to bog?'' Ovako je govorio da nas Allah zaštiti, i kaže da
sve ono što vidiš postojece da je to Allah, idi kamo god hoceš tamo je Allah, i o
Njemu reci šta god hoceš jer je on Wasi'a (Prostrano sveobuhvatan), sve što vidiš to je
Allah, i sva ta brojnost je samo On Jedan. Ovakvo je stanje onih koji govore o
'vihdetu-l-vudžud'. Kažu da nema Gospodara a ni roba, ti si rob i ti si Gospodar, ti si
stvorenje i ti si Stvoritelj. Pa kažu ovo i ovo su nejasni, ovo su samo oblici u kojima se
prikazao Istiniti, Allah se prikazao u obliku obožavanog, kao što se prikazao u obliku
Faraona, ili se prikazuje u liku onoga koji upucuje kao što se prikazao u obliku
poslanika.'' Oni govore: ''Ko god nešto obožava on je u pravu i na istini, onaj ko
obožava idole on je na istini, onaj koji obožava vatru on je na istini, onaj koji obožava
drvece on je na istini, sve je na istini – da nas Allah sacuva. A onaj koji izdvaja nešto
posebno i kaže ja ne obožavam osim jedno on je nevjernik. Po njihovom mišljenju
izdvajanje nekoga je kufr, pa kažu Allah obuhvata sve. Ibn Arebi ima svoje stavove
kojima se suprostavio Casnom Kur'anu, u prici o Nuhovom narodu, u prici o
Hudovom narodu imaju stavove sa kojima se suprostavljaju Kur'anu da nas Allah
sacuva i da nam oprosti. Pa kažu da je Faraon imao pravo kada je rekao: ''Ja sam vaš
najuzvišeniji gospodar.'' Bio je u pravu i na istini, obožavaoci kipova su u pravu,
pojašnjavajuci Faraonovo utapanje kažu: ''Mislio je da je samo on obožavan pa je
potopljen da bi se riješio ovog mišljenja, pa da kaže svi su ljudi gospodari, pa je
potopljen da bi se riješio ovog mišljenja, i da nestane ove nejasnoce. Bio je potopljen i
ocišcen tako da je njegovo potapoljanje cišcenje za njega, kako bi se uklonula
nejasnoca i polaganje racuna za ono što je pomislio da je samo on obožavan.'' Ovako
su govorili – da nas Allah sacuva. Ovo je prva skupina kako Šejh  kaže oni koji su
sagledali postojece cinjenice pa su poistovjetili Stvoritelja sa stvorenjima, izmedu
roba i Obožavanog a sebe smatraju da su Istina tj. da su oni Allah.
Ovi nisu sagledali suštinu, ne postojecih niti vjerskih cinjenica, nego je to zabluda...(ibn Tejmie-Robovanje)

Miralem
08-10-08, 19:06
Dali Ibn Tejmijje tuka zboruva za Sufizmot ?
Zatoa sto od postot na Bratot Efendija koj go citira Ibn Tejmijje veli vaka:


Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Ova e naj pametno sto do sega se napisalo na temava. Vaka zboruvaat onie koi se razbiraat. Pogledni po temava,ke vidis i ke napravis razlika vo ovie zborovi od Ucenite luge i PAMETNI i vo nasite Naivni zborovi i naseto nepoznavanje. Onoj koj vlozil trud za izucuvanje,istrazuvanje,,, a i go priznavame voedno,kazal deka Sufizmot kako Sufizam e Islamska nauka (zboruvam za terminot Sufizam a ne za sekakvi nekakvi tarikati),nie drsko i bez da razmislime velime: NE,SUFIITE SE KJAFIRI,SIITI.
---------------------------------------
Odma i jas ke mu se izvinam i na clenovite i na administratorite i odma ke kazam,kako sto mi e dadena cest da bidam moderator tuka prvo jas treba da se drzam do pravilata,megjutoa,svatete goevo malku slobodno vreme i za prevod na textovive.
Ili,ako veke nuzno mora da gi prevedam,ako smeta... nema problem i ke gi prevedam. Sakam samo da pastiram nekolku zabeleski od Dosta Poznati i Priznati Islamski Alimi...
Pisuvam vo sledniot post.

Miralem
08-10-08, 19:10
Imam Ebu Hanifa(81-150 H./700-767 CE)


Imam Ebu Hanifa (85 H.-150 H) je rekao, "Da nije poradi dvije godine, ja bih propao. Proveo sam dvije godine sa Sejjidinom Dža`fer es-Sadikom i pribavio duhovno znanje koje me je učinilo gnostikom na Putu (`arifom)."

Knjiga Ed-Durr el-Muhtar, tom I. str. 43, navodi da je Allamah Ibn `Abidin rekao, "Ebi Ali Dakkak, jedan od sufi evlija, je primio svoj tarikat od Ebul Kassim en-Nasarabadija, koji ga je primio od eš-Šiblija, koji ga je primio od Sarijja es-Sakatija koji ga je primio od Ma`ruf el-Karhija, koji ga je primio od Davud et-Ta'ija, koji je primio znanje (ilm), i formalno i duhovno, od Imam Ebu Hanife, koji je podržavao Duhovni Put Sufija." Imam Ebu Hanifa je prije smrti rekao: leuvla seneten lahaleka Nu`man, "Da nije bilo dvije određene godine, Nu`man [ja] bih propao." To su te posljednje dvije godine njegova života, kada je primio duhovno znanje od Imam Dža`fer es-Sadika.

Imam Malik (94-179 H./716-795 CE)

Imam Malik je rekao, "Ko god studira pravo (fikh) a nije studirao Sufizam (tesavvuf) pokvarit će sebe; a ko god studira tesavvuf a nije studirao pravo (fikh) postati će heretik; a ko god objedini obadvoje dosegnuće Istinu (tehakkak)." Ova izjava je zabilježena i objašnjena u knjizi učenjaka 'Ali el-Adevija sa objašnjenjem od Imam Ebil-Hassana, učenjaka Islamskog prava (fikha), tom. 2, str. 195. [prim. prev. Imam Malik rahmetullahi alejh ovom izjavom upozorava kako ulemu tako i obične Muslimane da ne smiju zanemariti niti fikh niti tesavvuf, jer prva znanost usmjerava i obučava tijelo dok druga znanost usmjerava i obučava dušu. Stoga samo onaj ko poriče fundamentalnu istinu da ljudsko biće na ovom svijetu opstoji u tijelu i duši može poreći neophodnost izučavanja i prakticiranja ovih dviju esencijalnih znanosti Šeri`ata. Prema tome svako, ko želi biti od onih koji su dosegli istinu (tehakkak), treba pribaviti sebi adekvatno znanje iz fikha i tesavvufa.]

Imam Šafi`i (150-205 H./767-820 CE)

Imam Šafi`i je rekao, "Ja sam se družio sa Sufijama i od njih primio tri vrste znanja:
oni su me naučili kako da govorim.
oni su me naučili kako da se odnosim prema ljudima sa blagošću i mehkim srcem.
oni su me uputili u detalje Sufizma."

Ovo je zabilježeno u knjigama, Kešf el-Hafa i Muzid el-Albas, od Imam 'Adžlunija, tom. I, str. 341. [prim. prev. Fakih bez uvida o tome s kim i kome priča može govoriti na način neprikladan intelektualnom kapacitetu slušaoca kao i njegovoj ličnoj naravi. Svaki insan je unikatan po svojoj naravi i ne može se prema svakom isto nastupati. Pa tako fakih bez basireta svojom dobronamjernom besjedom može slušaoca zbuniti ili razjariti. Radi toga je Poslanik rekao govorite s ljudima onako kako su sposobni da vas razumiju, tj. da od vašeg govora korist za sebe izvuku. Tesavvuf uči ljude znanju na osnovu kojeg mogu uvidjeti narav i intelektualni kapacitet svoga sagovornika. Tesavvuf također uči ljude poniznosti i samilosti prema svim Allahovom stvorenjima a pogotovo ljudima. A Allah prezire svakog čovjeka (pa i fakiha) koji se smatra superiornijim drugim ljudima. Tesavvuf također nudi znanje o Allahu i Njegovim stvorenjima koje nadalje pribavlja njegovu aspirantu stanje Perfekcije Islama (Ihsan), tj. obožavanja Allaha kao da ga se vidi.]

Imam Ahmed bin Hanbel (164-241 H./780-855 CE)

Imam Ahmed je rekao, savjetujući svoga sina, "O moj sine, ti moraš sjediti sa Ljudima Sufizma, zato što su oni kao fontane znanja i oni drže Sjećanje na Allaha u svojim srcima. Oni su askete i oni imaju najveću duhovnu snagu." Ovo je objašnjeno u knjizi Tenvir el-Kulub, str. 405, od Šejh Emin el-Kurdija.

Imam Ahmed je rekao o Sufijama, kak se navodi u knjizi Giza el-Elbab, tom. I, str. 120, "Ja ne znam za bolje ljude od njih (sufija)."

Imam el-Muhasibi (umro 243 H./857 CE)

Imam el-Muhasibi prenosi da je Poslanik rekao, "Moj Ummet će se razbiti u 73 grupe i samo jedna će biti spašena." A Allah najbolje zna da su ljudi Tesavvufa ta spašena Grupa. On je opširno i podrobno objasnio ovaj predmet, u knjizi Kitab el-Vasija str. 27-32.

Imam el-Kušejri (umro 465 H./1072 CE)

Imam el-Kušejri je rekao o Sufizmu, "Allah je načinio ovu grupu najboljim Svojim prijateljima (evlijama) i On ih je počastio nad svim Njegovim robovima odmah nakon svojih Vjerovjesnika i Poslanika, i On je učinio njihova srca tajnama Njegova Božanskog Prisustva i On je odabrao njih iz Ummeta da prime Njegova Svjetla. Oni su posrednici (vesilah) čovječanstva. On ih je očistio od svih naklonosti prema dunjaluku, i On ih je uzdigao na najveće stupnjeve vizije (mušahadah). I On je otkrio njima Realnosti Njegova Unikatnog Jedinstva. On je učinio da oni osmatraju Njegovu Volju kako se sprovodi u njima. On je učinio da oni sjaje u Njegovoj Egzistenciji i da se pojavljuju kao svjetla Njegova Svjetla." [er-Risalat el-Kušajrijja, str. 2]

Imam Gazzali (450-505 H./1058-1111 CE)

Imam Gazzali, Hudždžat ul-Islam, Dokaz Islama, je rekao o Sufizmu, "Ja sam spoznao da je istina da su Sufije aspiranti na Allahovom Putu, i da je njihov ahlak najbolji ahlak, i da je njihov put najbolji put, i da je njihovo ponašanje najsvetije. Oni su očistili svoja srca od svega mimo Allaha i oni su napravili od svojih srca korita za rijeke znanja o Božanskoj Prisutnosti." [el-Munkiz min ed-Dalal, str. 131].

Imam Nevevi (620-676 H./1223-1278 CE)

Imam Nevevi je rekao, u svojim Pismima, el-Makasid, "Ima pet specifikacija Sufi Puta:
Držati Allahovo Prisutvo u svom srcu u javnosti i tajnosti;
Slijediti Sunnet Poslanika djelima i riječima;
Držati se daleko od ovisnosti prema ljudima;
Biti zadovoljan sa onim što ti Allah podari, čak i ako je mala stvar;
Oslanjati se uvijek na Allaha, Svemoćnog i Uzvišenog." [Makasid et-Tevhid, str. 20]
Imam Fahruddin er-Razi (544-606 H./1149-1209 CE)

Imam Fahruddin er-Razi je rekao, "Način na koji Sufije traže Znanje je da prekinu kontakt njihova srca sa dunjalukom, i da drže sebe neprekidno u svijesti i srcu, u Zikrullahu, tokom svih njihovih akcija i ponašanja." [I`tikadat Firak el-Muslimin, str. 72, 73]

Ibn Haldun (733-808 H./1332-1406 CE)

Ibn Haldun je rekao, "Put od Sufija je upravo put Selefa, Učenjaka među Ashabima, Tabi`inima, i Tabi` et-Tabi`inima. Njegov korijen je u obožavanju Allaha i napuštanju ukrasa i užitaka ovoga svijeta." [Mukaddimat ibn Haldun, str. 328]

Tadžuddin es-Subki

Tadžuddin es-Subki bilježi u svojoj knjizi Mu`id en-Na`im, str. 190, u poglavlju o Sufizmu, "Neka ih Allah pohvali i blagosilja i neka nas Allah postavi da budemo s njima u Džennetu. Mnogo stvari je rečeno o njima i mnogi ignoramusi (džahili) su rekli o njima ono što nema baš ništa sa njima. A istina je da su oni napustili dunjaluk i posvetili se obožavanju.[prim. prev. Allah -dželle šanuhu- kaže, 'Mi nismo stvorili džinne i ljude osim da bi nas obožavali.' Sufije su odabrali obožavanje Allaha mimo obožavanja dunjaluka. Mnogi njihovi kritičari su upravo svojim licemjernim životima pokazali da čine suprotno od onoga što Sufije čine te daju prednost dunjaluku nad istinskim obožavanjem. Njihovo obožavanje se svodi na patvoreno obožavanje tijelom dok im je duša gluha, slijepa i nesvjesna Božanskog poziva prema Istini. Srca zarasla u korov dunjalučki kojeg godinama i desetljećima niko nije kosio niti čupao, pa je tlo postalo divlje i nezdravo iz kojeg niče samo nekorisno i štetno bilje.]"

On je rekao, "Oni su Allahovi Ljudi, čije dove i molitve Allah prihvaća, i putem kojih Allah podržava sva ljudska bića."

Dželaluddin es-Sujuti

On je rekao u svojoj knjizi Ta'jad el-Hakikat el-`Alijja, str. 57, "Sufizam po sebi je najbolje i najčasnije znanje. On objašnjava kako slijediti Sunnet Poslanika i odbaciti pokudne inovacije."

Miralem
08-10-08, 19:11
Allamah Ibn Abidin

Veliki učenjak, Ibn Abidin u svojoj knjizi Rasa'il Ibn Abidin (str. 172-173) kaže: "Aspiranti na ovom Putu ne čuju osim od Božanske Prisutnosti i ne vole nikog do Njega. Ako Ga se sjete oni plaču. Ako Mu zahvaljuju oni su sretni. Ako Ga nađu oni su budni. Ako Ga vide biće smireni. Ako hodaju u Njegovoj Božanskoj Prisutnosti, tope se. Oni su opijeni Njegovim Blagodatima. Neka ih Allah blagodariva."

Ibn Tejmijja (661-728 H./1263-1328 CE)

U knjizi Medžma`a Fetava Ibn Tejmijja, štampanoj od izdavaća Dar er-Rahmat, Kairo, tom XI, str. 497, Kitab o Tesavvufu, Ibn Tejmijja kaže: "Morate znati da se pravi šejhovi moraju uzeti kao vodići i uzori u religiji, jer oni slijede stope Poslanika i Vjerovjesnika. Put (tarikat) tih šejhova je pozivanje ljudi Allahoj Božanskoj Prisutnosti i pokornosti Poslaniku."

Ibn Tejmijja kaže na strani 499 istoga toma: "Šejhovi koje mi moramo uzeti kao vodiće su naši uzori i mi ih moramo slijediti. Isto kako nam na putu za Hadždž, teba vodić (delil) da stignemo do Kabe, i šejh je naš vodić (delil) prema Allahu i našem Poslaniku."

Među istinskim šejhovima koje on spominje su: Ibrahim ibn Edhem, Ma`ruf el-Karhi, Hasan el-Basri, Rabia el-Adevijja, Džunaid ibn Muhammed el-Bagdadi, Šejh Abdul-Kadir Džilani, Šejh Ahmed er-Rufa'i, i Šejh Bajazid el-Bistami. [prim. prev. žalosno je i apsurdno da se današnji buntovnici u Islamu kao gospoda iz redakcije časopisa 'Hilal' protivi mišljenju jednog od glavnih svojih autoriteta pa kažu kako su baš ove sufi evlije po njihovom ''stručnom'' mišljenju ili inovatori ili heretici ili idolopoklonici. Pitam se samo da li je njima poznato da je Allah -dželle šanuhu- obećao rat onima koji grde njegove evlije, a ako ovi nabrojani nisu evlije kada ih i sam Ibn Tejmijja smatra takvima, onda ko jeste evlija za te ignroamuse. Da li su svjesni da kada Allah Silni objavi nekome rat, da je prva stvar koju će mu zaplijeniti njegov iman. Utjećemo se Allahu od Njegove srdžbe i neuadovoljstva.]

Ibn Tejmijja citira Bajazid el-Bistamija na strani 510, deseti tom: "...veliki Sufi šejh, Bajazid el-Bistami, i čuvena priča kada je on vidio Allaha u viziji (kešf) i rekao Mu: 'O Allah, koji put vodi Tebi?' I Allah mu je odgovorio, 'Napusti sebe i dođi Meni.'" Ibn Tejmijja nastavlja citirati Bajazid el-Bistamija, "Ja sam svukao sebe (ego) kao što zmija svuče svoju kožu."

Implicitno u ovom citatu je ukazivanje na potrebu za zuhdom (sustezanjem od dunjalučkih stvari), pošto je to bio put Bajazid el-Bistamija.

Prema gornjim citatima možemo vidjeti, da je Ibn Tejmijja prihvatao mnoge šejhove citirajući ih i urgirajući na narod da slijede šejhove koji naučavaju put istinske pokornosti Allahu i Poslaniku.
Šta Ibn Tejmijja Kaže O Terminu Tesavvuf

"Topionica ti sama kaže, kada si u nedoumici, da li si zlato ili pozlaćeni bakar." Sanai.

Slijedeće su riječi Ibn Tejmijje o definiciji Tesavvufa, tom XI, Et-Tesavvuf, od Medžmu`a Fetava Ibn Tejmijja el-Kubra, Dar er-Rahmah, Kairo:

"Elhamdulillah, upotreba riječi tesavvuf je podrobno diskutovana. To je termin koji je dat onima koji se bave granom znanja (tezkijat en-nefs i Ihsan)."

"Tesavvuf je nauka realnosti i stanja iskustva. Sufi je onaj ko odstrani od sebe sve ono što ga ometa u sječanju na Allaha i koji je toliko ispunjen znanjem srca i uma da za njega vrijednost zlata i kamenja postane ista. Tesavvuf čuva neizmjernu vrijednost značenja i baca iza sebe pozive na popularnost i taštinu da dosegne stanje Istinitosti (siddikija). Najbolji ljudi poslije poslanika su Siddikin, kao što Allah kaže o njima u Suri En-Nisa', 69: "Svi oni koji se pokoravaju Allahu i Vjerovjesniku su u društvu onih na kojima je blagonaklonost Allahova: poslanika, iskrenih pobornika istine (siddikin), šehida i dobrih; Ah! Kakvo divno društvo.'"

On nastavlja o Sufijama, "Oni se trude da budu pokorni Allahu... Pa ćeš stoga naći da su oni usljed svoga napora Prvi u Bliskosti (mukarrebun). A neki od njih su od Ljudi Desne ruke..." (El-Vakia`h)
Sufi Mantil (hirka)

Prije izlaganja Imam Ibn Kajjima, bilo bi korisno reći nešto o nošenju Sufi mantila. U mišljenju Siddikina, imaju tri kategorije šejhova:
Šejh Mantila
Šejh Zikra
Šejh Upute

Prve dvije kategorije (Šejh Mantila i Šejh Zikra) su zapravo halife treće kategorije šejha, predstavljajući realnost šejha ili tarikata putem posredstva bilo mantila ili zikra. Šejh Mantila (Hirkah) ovisi o moći tj. bereketu mantila da efektuje murida (aspiranta). Murid se napaja iz bereketa mantila, koji je savršeni Šejh Upute (Muršid el-Kamil) blagoslovio svojim bereketom.

Murid Šejh Zikra je podržan zikrom, a ne direktno šejhom. U ova dva slučaja, Šejh postaje simbol, zašto što je stvarna potpora za murida ili mantil ili zikr.

Najviši od tri kategorije je Šejh Upute (Muršid el-Kamil). On podržava murida bez ikakva posredstva (sebeba), direktno od sebe. On je pravi Šejh zato što, bez ikakva posredstva, on podržava i upućuje murida direktno kroz njegovo srce. Radi toga je Sejjidina Ahmed el-Faruki Sirhindi rekao, "U našem tarikatu šejh upućuje murida direktno, za razliku od drugih tarikata koji koriste mantil i druga sredstva da podignu svoje muride."

U Nakšibendi Tarikatu se samo jedan šejh, Šejh Upute, prihvata kao vlasnik autoriteta. Kada taj Šejh preseli na ahiret, muridi moraju obnoviti svoj inicijaciju (bejat) sa njegovim nasljednikom, kome je on prenio sve svoje tajne i nasljedstvo od Poslanika i svih njegovih prethodnika u Zlatnoj Silsili.

Imam Ibn Kajjim (umro 751 H./1350 CE)

Imam Ibn Kajjim je izjavio, "Mi možemo osvjedočiti veličinu ljudi tesavvufa u očima Selefa od onoga što je rekao Sufjan es-Sevrija (umro161 H./777 CE). Jedan od najvećih imama drugog stoljeća, je rekao: "Da nije bilo Ebu Hišam es-Sufije (u. 115 H./733 CE) ja ne bih bio sposoban opaziti suptilne forme licemjerstva (rija') u egu." (Menazil es-Sa'irin)

Ibn Kajjim nastavlja: "Najbolji od ljudi je Sufi učevan u fikhu."
Abdullah ibn Muhammed ibn Abdul Vehhab (1115-1201 H./1703-1787 CE)

Slijedeće je citat od Muhammed Menar Nu`manijeve knjige (str. 85), Ed-Dia'at el-Mukassafa Didd eš-Šejh Muhammed ibn Abdul Vehhab: "Šejh Abdullah, sin Muhammed ibn Abdul-Vehhaba, je rekao o Tesavvufu: "Moj otac i ja ne poričemo niti kritikujemo Nauku Sufizma, naprotiv mi istu podržavamo zato što čisti i vanjštinu i unutarnje stanje čovjeka od skrivenih grijeha srca. Iako osoba može s vana biti na pravom putu, iznutra ona može biti na zabludi; a za tu korekciju tesavvuf je neophodan."

U petom tomu zbirke pisama Muhammed ibn Abdul-Vehhaba pod naslovom er-Rasa'il eš-Šejhsijja, strana 11, i opet na stranama 12, 61, i 64, on kaže: "Ja nisam nikada optužio nevjerstvom Ibn Arabija ili Ibn el-Farid za njihove Sufi interpretacije."

Šejh Muhammed Abduh (1265-1323 H./1849-1905 CE)

On je rekao, "Tesavvuf se pojavio u prvom stoljeću Islama i primio ogromnu čast. Očistio je ego i ispravio ponašanje i podario znanje ljudima od Mudrosti i Tajnama Božanskog Prisustva." [citirano iz knjige Medžallat el-Muslim, šesto izdanje, 1378 H, str. 24].

Šejh Rešad Rida

On je rekao, "Sufizam je unikatni stub od stubova vjere. Njegova svrha je čiščenje ega i obračunjavanja svakodnevnih postupaka i podizanja ljudi na visoke stupnjeve duhovnosti." [Medžallat el-Menar, prva godina, str. 726].

Maulana Ebul Hasan Ali Nadvi

Maulana Ebul Hasan Ali Nadvi je član Islamskog-Arapskog Društva Indije i Muslimanskih zemalja. On je rekao u svojoj knjizi, Muslimani u Indiji, str. 140-146, "Ove Sufije iniciraju ljude u Jedinstvu i iskrenosti u slijeđenju Sunneta Poslanika, te iskrenog pokajanja od grijeha i izbjegavanja svake nepokornosti Allahu. Njihovi vodići ih ohrabruju da krenu putem savršene ljubavi prema Allahu."

"U Kalkutti, Indija, svaki dan više od 1000 ljudi se inicira u Sufizmu."

"Zahvaljujući Sufijama, hiljade i na stotine hiljada u Indiji je našlo svog Gospodara i u Islamu postiglo stupanj Perfekcije (Ihsana)."
Ebul Ala Mavdudi

On je rekao u svojoj knjizi Mabadi' el-Islam (str. 17), "Sufizam je zbilja čija znaci su ljubav prema Allahu i ljubav prema Poslaniku, gdje osoba napušta sebe poradi njih, i kad je osoba poništena za svakog osim za njih. Sufizam upućuje kako slijediti stope Poslanika."

"Tesavvuf je tražio iskrenost srca, ćistotu nijeta, i poverljivu pokornost u svakoj akciji."

"Šeri`ah i Sufizam: kakav je primijer ovoga dvoga? Oni su kao tijelo i duša. Tijelo je šeri`ah a duša je sufizam."

U zaključku, Sufizam, danas kao i u prošlosti, je efektivno sredstvo za širenje realnosti Islama, proširujući znanje i razumjevanje duhovnosti, gajeći sreću i mir. S njim čovjek može pronaći sebe i, čineći, naći i svog Gospodara. S time se čovjek može popraviti, transformirati, i uzdignuti, i naći spasenje od neznanja ovog svijeta i zabluđenih napora sticanja nekih materijalističkih fantazija. A Allah najbolje zna šta On naumi za svoje robove.

Warrior
08-10-08, 22:16
Велат дека клин се клином избија. :дада:


Islamski ucenjaci o sufijama i sufizmu (prvi dio)

IMAM IBN HAZM EL ENDELUSI

Imam Ebu Muhamed ibn Hazm Endelusi u svojoj knjizi, ' El-Faslu fil-mileli vel ehvai ven-nihal ', o sufizmu i sufijama, na 30-31str. , kaze: " Medju sufijama postoji skupina koja tvrdi da medju bozijim sticenicima (evlijama) ima onih koji su bolji od svih poslanika i vjerovjesnika.

I kazu da onaj ko dostigne najveci stepen sticeni-stva (vilajeta) sa njega spadaju sve obaveze s kojima je dosao Serijat kao sto je namaz, post, zekat i ostalo.

Takodjer mu se dozvoljavaju svi harami kao sto je zinaluk, konzumiranje alkohola, i drugo. Na taj nacin su sebi dozvolili zene drugih i uz to jos kazu: " Mi vidimo Allaha i govorimo sa njim, sve sto pomisle nase duse to je istina. "

Vidio sam covjeka od njih kako govori ove rijeci: "Zaista Allah ima Majeh ime koje ima trideset i sest harfova i nema nijednog harfa od arapskog alfabeta osim jedan. S tim jednim oni koji imaju veliki stepen dolaze do istine."

Takodjer je rekao: "Obavjestio me je jedan covjek koji je prisustvovao sijelu istine (mudzalesutul-hakk) da je jednog dana ispruzio svoju nogu pa je dozvan: 'Tako se ne sjedi na sjelima vladara!!!' Poslije toga nikada vise nije pruzao noge." Hoce da kaze da je bio u medzlisu - sijelu sa Allahom, Azze ve Dzelle .

Ebu Hadir Nesebij i Ebi Sijah Semerkandi i njihovi prijatelji kazu: "Stvorenja su neprestano sa Allahom"

Ebu Sijah kaze: "Nije dozvoljeno meso zivotinja koje zakolju kitabije (krscani i zidovi) , a Ebu Bekr je pogrjesio sto se borio protiv otpadnika, a ashabi koji ga nisu podrzali u tom pitanju su u pravu."

Ebu Su'ajb El-Kalal kaze: "Zaista njegov Gospodar posjeduje tijelo u liku covjeka, ima meso, krv, raduje se, zalosti se, boluje i zdravi".

Neke sufije govore: "Zaista nas Gospodar hodi sokÂ*kacima, tako ponekad hoda u liku ludjaka kojeg kamenuju djeca dok mu ne raskrvave pete."

Znaj, Allah ti se smilovao , da je ovo jasan kufr - nevje-rstvo i da su to rijeci ljudi koji prave spletke islamu.

I jos dodaje Ibn Hazm: " Znajte da svako onaj ko zapadne u ovo tesko nevjerstvo a ko se deklarise kao pripadnik islama njegovi korjeni se vezu za sije i sufije. Medju sufijama ima onih koji govore: ' Onaj ko spozna Allaha, Azze ve Dzelle , sa njega spadaju serijatske obaveze ', a neki jos dodaju: ' Taj se spojio sa Allahom, Azze ve Dzelle '."

Cuo sam da u Nejsaburu u nasem vremenu postoji neki covjek sufija po nadimku Ebu Seid Ebu Hajr bas ovakÂ*ko ima dva nadimaka istovremeno koji ponekad oblaci vunenu odjecu a ponekad svilu koja je inace zabranjena muskarcima. Ponekad dnevno klanja i po hiljadu rekata a ponekad ne klanja ni farza niti nafilu. Ovo je ocito nevjersÂ*stvo Allahu se utjecemo od zablude.

IMAM SEVKANI

Ovo su odlomci iz njegove knjige, ' Es-savarimul-hadad el-kati'a li'alaiki mekalat erbabil-itihad ', sto bi se moglo prevesti, ' Ostre sablje za izreke sljedbenika itihada '. U ovoj knjizi se spominju misljenja Ehli Sunnetske uleme u pogledu propisa po pitanju sadrzaja sufijskih knjiga u pogledu zablude i zabludjivanja kao sto je npr., ' Fususul-hikem ', i ' Futuhat ', od Ibn Arabija, zatim, 'El-Bud' od Ibn Sebi'in, i 'Insan kamil' od Abdulkerima El-Dzejlija. Zatim stihovi koje je napisao El-Farid pod nazivom, ' El-Kasida Ta'ije ', i drugo.

U svojim stihovima imam Sevkani kaze:

Oni su se poigravali sa svijetom u pogledu njihove vjere s namjerom da im je upropaste. Haladz bijase utro puteve njihove zablude. Muhjidin ibn Arabi takodjer, nepozdravljen bio. Farid sa Tai'jom takodjer. On im zabludu propisa i pozva ih u nju. I ibn Seb'in ponizen bio svrstava se u vrhunske dzahile i predstavnike ove ideje. Dzejlij se takodjer pokazao vrsnim na tom polju i sa tim hodio. Njegov Insan je ociti kufr u koji niko ne sumnja. A Talmesani je izjavio kako su mu sva stidna mjesta ucinjena halalom. Dosli su pred svijet sa akidom vahdetul vudzuda i iznijeli ocite lazi.

Ako je tacno ono sto se prenosi, imami su ih proglasili nevjernicima i za njih propisali udarac sabljom i od toga ih niko ne moze odbraniti. Na citavom dunjaluku ne postoji kufr ako ovo sto su iznijeli ne predstavlja kufr. Oni su nas pozvali na njihovo nevjerstvo a kufr je najgora osobina za onoga ko je njime zadovoljan.

EBU HASAN ES'ARI O SUFIJAMA

Imam Ebu Hasan Es'ari kaze: "Medju sufijama se nalazi neki covjek po imenu Ebu Suajb koji misli da se Allah, Azze ve Dzelle , raduje ako je covjek pokoran njegovim sticenicima (evlijama) i da se nasuprot toga zalosti ako se su mu ljudi nepokorni. Tj., na isti nacin kao sto se zaloste i raduju stvorenja.

Zatim kaze: u Nisaku se nalaze neki ljudi koji misle da ibadetom mogu postici stepen kojim bi sa njih spala obaveza cinjenja redovnih ibadeta i da im mogu biti dozvoljene zabranjene stvari kao sto je zinaluk.

Medju njima ima i onih koji smatraju da ibadetom mogu dostici stepen tako da vide Allaha, Azze ve Dzelle , da jedu dzennetsko voce, da jos na dunjaluku grle hurije i da ratuju protiv sejtana.

Neki od njih misle da svojim ibadetom mogu postati bolji od poslanika i casnih meleka.

Ovaj govor Ebu Hasana Es'arije potvrdjuje ono sto je rekao imam Hasis kada je spominjao sufijsko ubjedjenje o mogucnosti postizanja deredze tako da sa covjeka spadne obaveza pridrzavanja propisa vjere i obaveza izvrsavanja ibadeta, te kako se po njima covjek uzdize (prema tom stepenu). Kao dokaz za to uzimaju rijeci Uzvisenog Allaha: "Obozavaj Allaha dok ti ne dodje ubjedjenje (jekin)." (Hidzr, 99)

A kada ti dodje jekin, tj., kada dospijes do istine i spoznaje sa tebe spadaju obaveze Serijata. Sufija po njima na svom putu spoznaje prvo bude slijepoposlusni ucenik (murid) zatim sljedbenik (salik) a zatim postaje onaj koji je stigao do cilja (vasil). Vasil (onaj koji je stigao do cilja) bi trebao oznacavati onoga ko je dostigao do istine spoznaje. Tada sa njega spada obaveza propisa kao i obaveza cinjenja ibadeta.

Ovo je govor imama Ebu Hasana Es'arije , koji je umro 324 h.g. Iako se on ubraja medju prve generacije koje su se susretale sa sufijama u odnosu na njihovo sirenje kao i na razvoj sufijske misli i filozofije.

HAFIZ IBN HADZER

Hafiz ibn Hadzer prenoseci od imama Kurtubija kaze: "Sto se tice novotarija koje su izmislile sufije po ovom pitanju, to je stvar oko cije zabrane nema razilazenja medju ulemom.

Ali strascu opijene duse su nadvladale nad mnogima koji se smatraju ciniteljima dobra tako da mnogi od njih rade i ponasaju se kao ludjaci i djeca. Od tih djela su i ritualni plesovi sa posebnim pokretima.

Ovaj bezobrazluk je dostigao vrhunac kada su to proglasili ibadetom i dobrim djelima koja ih priblizavaju Allahu, Azze ve Dzelle , te da je to nesto sto uzdize njihovo stanje - hal.

Ovakva djela su od djela heretika (zindika otpadnika od islama) i onih koji su zalutali. Allaha, Azze ve Dzelle, molimo za pomoc."

Hafiz ibn Hadzer dodaje: "Ovakva djela imaju kontra-efekat od onoga sto oni zele njima postici i jos vise pogorsavaju njihovo stanje."

(Hafiz ibn Hadzer, Fethul-bari, 2/442)

IMAM ABDURAHMAN IBN MEHDIJ

El-Hilal je rekao: "Rekao sam Abdurahmanu ibn Mehdiju: 'O Ebu Seide u nasem mjestu se nalaze ljudi od ovih sufija, pa mi je rekao: 'Ne priblizavaj im se jer sam medju njima vidio takvih slucajeva koji su dospjeli do ludila a neki su postali heretici, zindici otpadnici od islama. " (Telbis Iblis, 257)

EBU BEKR IBN EL - ARABI MALIKIJ

Ebu Bekr ibn El-Arabi Malikij (ehli sunnetski ucenjak) kaze: "Kategoricki tvrdimo da je nevjernik ko nijece ili ugoni u laz neko od pravila i propisa Serijata... "I kaze: " Slozili su se fekihi idzmaom u Bagdadu u vremenu Muktedira od malikija na celu sa kadijom Amrom Malikijom da se ubije Haladz i njegove pristalice zbog njegovog poistovjecivanja sa Allahom i akide hulula, tj., fizicke izmjesanosti stvorenja sa Stvoriteljem. Kao i zbog njegovih rijeci: 'Ja sam sa istinom.', iako se vanjstinom pridrzavao opcih odredbi Serijata. Ucenjaci nisu prihvatili njegovo pokajanje. " (Sijerul-e'alam nubela', 19/327)

Warrior
08-10-08, 22:17
EL KADI IJAD

Kaze: "Sejh Ebu Hamid Gazali koji nam je prenio ruzne vijesti i odvratna djela, koji je zastranio na putu sufizma. Bijase se koncentrisao na sufizam te je postao jedan od daija sufizma. Na tom putu je napisao poznata djela. Kod nas u Magribu po naredjenju sultana a po fetvi fekiha spaljuju se njegova djela, te se savjetuje izbjegavanje istih, zato to i ispostuj. " (Sijerul-ealam nubela', 19/327)

EBUL-VEFA'A IBN UKAJL HANBELI

Ibn Ukajl, Allah mu se smilovao , je bio Gazalijev drug te nakon sto je spoznao stanje sufija rece:

"Ne zelim biti sa sufijama. Oni mutekellimi (apologeticari, racionalisti) napadaju akidu kroz sumnjicenje Serijata i ubacivanjem subhi (sumnji) u pamet ljudi, a sufije ponistavaju djela i zakone, kao i zakone svih vjera svojim rijecima: 'Moje srce me je obavjestilo od mog Gospodara'. Naime njemu nije potreban Poslanik, sallalllahu alejhi ve sellem , i njegov Sunnet. "

Dosao sam do zakljucka da je put onih mutekellima (racionalista) sumnja, a put ovih sufija je tumaranje.

SEJH SEJID SABIK

Sejh Sejid Sabik kaze: "Koliko je samo izgradnja mauzoleja po kaburovima i njihovo uljepsavanje nanijelo stete zbog koje place islam. Od toga je pojava ubjedjenja (akide) kao sto je akida nevjernika u pogledu kipova. Pa su ih velicali misleci da su oni u stanju da im pribave korist i da od njih odagnaju nevolje. Zatim su ih ucinili predmetom od kojih potrazuju da im rijesi njihove potrebe i utocistem kod kojeg traze spas. Od njih traze ono sto Allahovi robovi inace traze od svog Gospodara.

Poduzimaju putovanja do kabura i turbeta pojedinih ljudi, potiru se o njih trazeci bereket, i od njih traze pomoc u nevolji. Ukratko receno oni rade sve ono sto su radili dzahili u dzahilijetu u pogledu prinosenja ibadeta kipovima. Inna lillahi ve inna ilejhi radzi'un." I kaze Sejid Sabik: "I sto je najgore pored cinjenja ovog teskog zla i jasnog nevjerstva ne mozes naci da se zbog toga iko u ime Allaha, Azze ve Dzelle , ljuti i ne mozes vidjeti ljubomore u pogledu ocuvanja ove casne vjere, niti alima, niti studenata, niti ministra, niti princa niti vladara."

Do nas su doprle mnoge vijesti, u koje nema sumnje, da mnogi od ovih obozavaoca kaburova ili vecina njih da u slucaju rasprave sa njima zatrazis od njega da se zakune Allahom, Azze ve Dzelle , da bi se krivo zaklinjao. Pa kada bi poslije toga bio upitan: 'Tako ti tvoga sejha i tvog ubjedjenja spram 'tog i tog evlije', tada bi zamucao i oborio glavu i priznao bi istinu.

Ovo je najjasniji dokaz da je njihov sirk iznad sirka onih koji govore da je Allah jedan od dvojice ili da je Allah, Azze ve Dzelle , jedan od trojice.

(Sejid Sabik, Fikhus-sunne, 1/402)

IMAM SAFIJA

Imam Safija je za svoga zivota vidio pocetke formiranja sufijske misli i najvise se od sve uleme i svih imama suprostavljao sufizmu. Od njega se u tom kontekstu prenose mnoga predanja.

Tako se prenosi da je Bejheki zabiljezio u, ' Menakibu Safi'ijj' , 2/208 , cuo sam Safiju kako je rekao: "Ako bi se covjek na pocetku dana prihvatio sufizma ne bi docekao podne a vec bi ga vidio kao ludaka."

Safija je rekao: "Nikada nisam vidio nijednog sufiju a da je normalan, osim Muslima Havasa."

Biljezi Ibn Dzevzi u , ' Telbis Iblis ', 371 , da je rekao Safija : "Niko nece boraviti sa sufijama cetrdeset dana a da zauvijek ne izgubi pamet."

I rekao je Safija : "U Iraku sam iza sebe ostavio nesto sto nazivaju 'et-tegbir' a sto su izmislili heretici -zindici, odvracaju ljude od Kur'ana."

(Hilal, El-Emru bil ma'ruf ven-nehju anil munker, 36, Ebu Neim, Hulijet, 9/146, Ibn Dzevzi, 244-249)

BURHANUDIN BEKAI

Nevjerstvo Ibn Arabija u njegovoj knjizi, ' El-FusÂ*sus ', je jasnije nego na drugim mjestima. Zelim da od toga jasno spomenem ono sto ce ukazati na njegovo stanje i kako bi se svijet klonio njegova govora, ucenja, nevjerstva i zablude, pokoravajuci se tako Allahu, Azze ve Dzelle, na osnovu rijeci Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem , koje prenosi Muslim: "Ko od vas vidi zlo neka ga ukloni rukom, a ako ne moze onda jezikom a ako ni to ne moze onda srcem a to je najslabiji vid imana."

HAFIZ ZEJNUDIN IRAKI

Kada je upitan za rijeci Ibn Arabija , autora knjige ' Futuhat ' i ' Fusus ', o Nuhu, alejhiselam , i njegovu narodu rekao je: "Sto se tice njegovih rijeci: 'To je vidljivo i nevidljivo oko.', kazem da je to otrovan govor koji svojom vanjstinom upucuje na akidu 'jedinstva bica' (vahdetul-vudzud) te da su sva stvorenja ustvari Njegovo oko."

Zatim kaze: "Onaj ko to kaze i nosi takvo ubjedjenje (akidu) je nevjernik po idzma'u uleme."

IMAM ZEHEBI

Imam Zehebi u biografiji Ebu Hamida Gazalija u knjizi, ' Sijer e'alam nubela' ', 19/322 , navodi rijeci Gazalija : "Sufije su se posvetile naukama nadahnuca bez poducavanja tako da su ostali praznih srca izgovarajuci rijec: 'Allah, Allah,', i to dugotrajno. Tako su ostali praznog srca a ne bave se ucenjem Kur'ana niti proucavaju hadiske knjige. Zatim nastavlja pa kaze: "Pa kada postigne taj stepen onda se osami u zamracenoj kuci, zamota se u neki ogrtac i onda zacuje glas istine: 'O ti pokriveni', i 'O ti umotani' !!!"

Komentarisuci ovo imam Zehebi je rekao: "Prvak svih stvorenja je cuo ove rijeci, 'O ti umotani', od Dzibrila od Allaha, Azze ve Dzelle , a ovaj glupan nije cuo glas istine vec je cuo glas sejtana ili nesto sto je nerealno u njegovom mozgu. Zaista je uputa u slijedjenju Sunneta i idzma'a."

Imam Zehebi jos je rekao: " Sto se tice ' Ihja'a ', u njemu se spominje veliki broj netacnih hadisa a istovremeno ta knjiga ima i dosta dobra, samo da ne sadrzi edeb i zuhd po shvatanju mudraca kao i zablude sufija. Allaha molimo da nas opskrbi korisnim znanjem, a da li znas sta je to korisno znanje? To je ono sa cim je dosao Kur'an a sto je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem , protumacio rijecima i djelom, i ono o cemu nije dosla zabrana. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem , kaze: "Ko ne slijedi moj Sunnet nije od mene."

Zato dragi brate sa razumjevanjem proucavaj Allahovu Knjigu a zatim svoju paznju usmjeri na dva Sahiha Buharija i Muslim, Sunen od Nesaije, Rijadus-salihin od Nevevija, zatim knjigu Ezkar od istog autora pa ces se spasiti i uspjeti. A dobro se cuvaj onih koji se povode za filozofima. Cuvaj se monastva i govora neznalica i kolovodja onih koji se osamljuju. Svaki hajr je u slijedjenju istinske vjere zato trazite pomoc od Allaha, Azze ve Dzelle , rijecima: 'Allahu moj uputi nas na Pravi put'.
O prvaku sufija Ibn Arabiju, Zehebi kaze:"Bio je veoma pametan i ucen, u Magribu je pisao spise za neke namjesnike. Zatim se okrenuo zuhdu, isposnistvu, osamljivanju, monastvu i putovanjima. Mnogo je pisao o sufizmu i jedinstvu stvorenja sa Stvoriteljem (vahdetul-vudzud) . Od njegovih djela je knjiga, ' Fususul-hikem '. Ako ono sto spominje u ovoj knjizi ne prestavlja kufr - nevjerstvo, pa sta je onda na ovom dunjaluku nevjerstvo ?! Allaha molimo za oprost i spas. Jedna skupina uzdize njega i njegova djela i u tome pretjeruju, Allaha molimo za pomoc." (23/48)

U biografiji Hakima Tirmizija, 13/442 , Zehebi kaze: "O Sulemiju ima kritika zbog pisanja knige, 'Hakaikut-tefsir'. Kamo srece da ga nikada nije napisao. Allahu se utjecemo od tragova Haladzevog ucenja i od sufijskog ucenja o izmjesanosti stvorenja sa Stvoriteljem (itihad) , zato upozoravamo na njega zbog nemara - gurbeta u koji je zapao islam i Sunnet."

IMAM ABDULLAH IBN MUSA FESTALI

Prenosi imam Rasid El-Velidi, umro 675 h.g., u svojoj knjizi, 'El-Halal vel-haram', da je cuo imama El-Festalija kako kaze: "Cuo sam ga kako govori: 'Ako se susretnes sa knjigama od Kusajrija sve ih saberi i baci u more. Takodjer i knjige od Gazalija.'"

Takodjer sam ga cuo kako kaze: "Volio bih da na Dan sakupljanja ljudi budem u drustvu Ebu Muhameda ibn Ebi Zejda El-Kajrevanija, a ne sa Gazalijom." (Nejlul-ibtihadz, 117)

MAHMUD SUKRI ELUSI

Mahmud Elusi, Bagdadski muftija je otkrio da su sufije lazovi te da se sluze tukijjom kao sto se sluze sije-rafidije. Zatim oni, Allah ih osramotio, kada im se neko suprostavi u pogledu njihova batila i njihove poezije odgovaraju: "Pod vinom podrazumijevamo Bozansku ljubav, a pod opijenoscu njeno ovladavanje. Pod rijecima lejlun, su'da, itd., podrazumijevamo imena onoga koga najvise volimo a to je Allah, Azze ve Dzelle ."

U tome se ogleda los edeb spram rijeci Uzvisenog: "Allah ima lijepa imena pa ga njima dozivajte a klonite se onih koji iskrivljuju (cine ilhad) Njegova imena. "

Sufije slusaju ono sto je zabranjeno slusati. Kaze: "Mnogi od njih izvode neke plesove i bave se pokvare-nom poezijom i sto je najgore od svega toga sto to smatraju ibadetom kojim se priblizavaju Allahu, Azze ve Dzelle , i smatraju da to rade iz ljubavi prema Njemu. Ubio ih Allah kuda se odmecu. "

Warrior
08-10-08, 22:19
EBU BEKR ET-TERTUSI

Znaj, Allah ti se smilovao , da pravac kojim idu sufije predstavlja neznanje, zabludu i neispravnu stvar. Islam je ono sto nam je dostavljeno u Allahovoj, Azze ve Dzelle , Knjizi i Sunnetu Njegova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem . A sto se tice plesanja i toboznjeg asikluka i ljubavi kod sufija, treba reci da su prvi ljudi koji su to izmislili bili prijatelji Samirije kada im je napravio zlatno tele koje je rikalo. Njegove su pristalice potom pocele da plesu oko njega i da mu iskazuju toboznju ljubav (tevadzud) .Takvo ponasanje predstavlja vjeru nevjernika i obozavaoca teleta.

A sto se tice 'kadiba' (rituala sa bubnjevima) njega su prvi poceli praktikovati heretici (zindici) kako bi udaljili muslimane od Allahove Knjige. Sjelo Bozijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem , sa njegovim ashabima je izgledalo tako kao da su im na glavi bile ptice od smirenosti.

Zato je obaveza na sultanu i njegovim pomocnicima da zabrane njihovo prisustvo u mesdzidima i na drugim mjestima. Nije nikome dozvoljeno ko vjeruje u Allaha s.w.t. i Sudnji dan da prisustvuje na njihovim skupovima sa njima niti da ih pomaze na njihovom batilu. Ovakvog su misljenja imami: Malik, Ebu Hanife, Safija i Ahmed ibn Hanbel, kao i ostali imami od muslimana a Allah, Azze ve Dzelle , upucuje na Pravi put.

(El-Dzami'u liahkamil-Kur'an, imama Kurtubija, 11/237-238)

TEKIJUDIN HUSEJNI SAFI'IJ

Tekijudin ibn Ebi Bekr ibn Muhamed El-Husejni Dimeski Safi'ij od velikana safijske uleme iz devetog hi-dzretskog stoljeca u svojoj knjizi, ' Kifajetul-ahbar ', 1/159 , a to je jedna od temeljnih knjiga u safijskom mezhebu, u poglavlju o zekatu kod pojasnjenja kategorija kojima pripada zekat kaze:

"Sto se tice sufija koji se deklarisu kao dobri ljudi a koji su prekinuli cinjenje ibadeta i koji su se osamili u tekijama cineci odredjene vrste ibadeta kao i oni koji im sluze, a neki od njh mozda pripadaju ahmedijama ili kaderijama i koji lazno predstavljaju svoje porijeklo ne zasluzuju nista od zekata niti im je dozvoljeno udjeliti zekat. Onaj ko im udjeli zekat treba da zna da nije ocistio zekat i da je na njemu i dalje obaveza njegovog izdvajanja.

A sto se tice ostalih skupina, a njih je mnogo, kao sto su kalenderije, hajderije, neki njihovi spadaju u hululije i mulhide, treba reci da je njihov kufr gori od kufra zidova i krscana. Onaj ko bi im udjelio nesto od zekata ili dobrovoljnih priloga taj bi time pocinio grijeh. Za takvo nesto bi ga i Allah, Azze ve Dzelle , mogao kazniti. Zato je obaveza na svakome ko ima mogucnosti da im to negira i osudi.

U knjizi, ' Kifajetul-ahjar ', 2/225 , u poglavlju, 'AkdijÂ*je', kada spominje ljude od kojih se ne prima svjedocenje kaze: "Svjedocenje se ne prima od pjevaca, svejedno da ili ide ljudima ili mu ljudi dolaze, takodjer plesaci kao sto su sufije koji posjecuju svadbe zulumcara i kroz ples ispoljavaju lazni sufijski asikluk (zaljubljenost). Mlataraju glavama i bjednim bradama kao sto to rade ludjaci. Kada se uci Kur'an ne slusaju ga i ne sute a kada zacuju glas sejtanske trube (ili naja) uzvikuju medjusobno opcinjeni vesvesama, Allah ih ubio, imali vecih grjesnika i nepoznavaoca Allahove dz.s. Knjige, a vecih ljubitelja sejtanskog roga i sejtanske frule. Neka nas Allah, Azze ve Dzelle , sacuva od toga.

EBU VELID IBN RUSD

Ebu Velid ibn Rusd u svom djelu, ' Menahidzul edillÂ*leti fi akaidil-milleti ', 181 , nabraja sekte koje su skrenule sa Sunneta pa kaze: "Ovo je stanje novonastalih sekti koje se vezu za Serijat. Svaka sekta na svoj nacin tumaci Serijat na nacin suprotan drugoj sekti i smatra da je to ono sto zeli istaci Zakonodavac, tako da se Serijat potpuno raspadne i na kraju se udalji od svoje prvobitne tematike.

Posto je Zakonodavac znao da ce se ovo desiti unutar Serijata otuda je preneseno u sahih predaji: "Moj Umet ce se podijeliti na 72 sekte, i sve ce u vatru osim jedne."

Tj., jedna grupa ce se spasiti, a to je ona koja slijedi vanjstinu Serijata i ne tumaci ga slobodno ili prenesenim znacenjem.

Ako dobro razmislis o onome sto se ubacilo u ovaj Serijat u ovom vremenu od mnogobrojnog fesada (nereda) zbog slobodnog i prenesenog tumacenja Serijata doci ces do spoznaje da je prethodna predaja zaista tacna i da se obistinila.

Prvi koji su to prouzrokovali su: haridzije , zatim mu'Â*'tezile , esarije , zatim sufije . Potom je dosao Ebu Hamid Gazali, pa je prosuo vodu sakupljenu u dolini na sela.

ABAS IBN MENSUR SAKSEKIJ

Abas ibn Mensur je umro 683 h.g., autor je knjige, ' Burhan fi ma'rifeti akaidi ehli edjan '. Na kraju svoje knjige on kaze: "Vec sam spomenuo put ove upucene skupine koja upucuje na Pravi put, tj., Ehlu Sunnet, te da ona slijedi Serijat s kojim je dosao Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem , kao i druge stvari koje ulaze u okvir cistog Serijata, i niko nije zastranio od njih osim jedne grupacije koja se naziva sufijama, a koji se deklarisu kao Ehli Sunnet. A treba znati da nisu od Ehli Sunneta jer se sa njima razilaze kako u akaidu (vjerovanju) tako i u pogledu djela i rijeci.

Sto se tice akideta (vjerovanja) u tome slijede batinije koji kazu da Kur'an ima vanjsko i unutrasnje znacenje. Vanjsko znacenje obuhvata ono sto znaju poznavaoci Serijata (ulema) , a unutrasnje znacenje je ono sto oni vjeruju a o tome smo vec nesto kazali. Isti je slucaj sa sufijama. Kazu Kur'an i Sunnet imaju skrivene unutrasnje istine mimo onih na kojima se nalazi ulema koja tumaci Serijat u pogledu spoljasnjih propisa koje su nasljedili od prvih generacija -selefa, a koji sezu do Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tacnim senedima, i koje je prihvatio Umet.
Sufije vjeruju da je Allah u njima i da je pomjesan fizicki sa njima. To je pravac Ibn Mensura Haladza koji je razapet u Bagdadu za vremena halife Muktedira o cemu sam govorio pri spomenu sekte hatabija . Tako je Haladz rekao: ' Ja sam Allah'.

Neka je Allah, Azze ve Dzelle, vrlo visoko od tih rijeci. I sve ono sto pripisuju tefsiru Kur'ana i tumacenju Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem , hadisa na svoj nacin kao i druge stvari koje su sebi propisali i na njima baziraju svoje ucenje a koje pripisuju Allahu, Azze ve Dzelle , i tvrde da je to istina.

Oni se suprostavljaju onom na cemu je vecina uleme i imami Serijata, i onome kako je ulema mezheba protumacila Serijat. Na osnovu temelja svoga akaida da su pomjesani sa Allahom, izveli su novi akaid, a to je stepen ibadeta koji ako se dostigne sa njih spada obaveza cinjenja ibadeta koja inace vazi za obicne ljude.

Njima se po njihovom ubjedjenju desavaju otkrovenja i sklanja zastor kod Allaha, Azze ve Dzelle , i oni otkrivaju Njegove tajne, a njihovi ibadeti prerastaju u ibadet srcem a ne tijelom.

Kazu da su ibadeti koje cini obicni svijet stepenice koje vode do pravih spoznaja i istina. To su skrivene stvari u njihovim ubjedjenjima.

I kazu mi smo dospjeli, spojili se i spoznali znanje spoznaja i otkrovenja, koje ne zna obicni svijet i poznavaoci Serijata. Na taj nacin indirektno su napali na imame, ulemu i fekihe, i obezvrijedili ono na cemu su oni, te ih ponizili i podcjenili u ocima obicnog svijeta a time su obezvrijedili i casne serijatske propise.
Za sebe govore mi smo ulema spoznaje (hakike), odabranici koji su na istini, a sto se tice fekiha oni spadaju u obicni svijet, jer oni nisu spoznali istinsko znanje.

Allahu se utjecemo od spoznaje zablude. Posto su tako ponistili propise Serijata i zanijekali njegove propise onda su pali u drugu zabludu, a to je dozvoljavanje zabranjenih stvari a sebe su izdvojili iz kruga obaveza -vadziba.

Tako su dozvolili gledanje u golobradog mladica, osamljivanje sa stranim zenama, nasladjivanje glasom zena i djece, slusanje muzike truba i defova, te napustanje stida uz plesanje i pljeskanje rukama po ulicama i trgovima i to su ucinili ibadetom kojim se priblizavaju Allahu, Azze ve Dzelle , i zbog kojeg se okupljaju na svojim skupovima.

Tim ibadetima daju prednost nad namazima i drze se ubjedjenja da su to najvrjedniji ibadeti. Na tim skupovima nekada dovode zenske pjevacice ili djecu ili nekog drugog od omladine ko ima lijep glas. Takodjer obezbjede muzicke instrumente, razne vrste defova i bubnjeva kao i drugih muzickih instrumenata.

Na tim skupovima cesto ce recituje ljubavna poezija u kojoj se opisuje ljepota i ukrasi zene i spominju se zene, one za kojima su ceznuli pjesnici i opisuju se njihovi ukrasi kao sto je npr., Lejla, Lubna, Hind, Suada, Zejneb i druge. Zatim kazu: 'To su nasi nadimci za Allaha, Azze ve Dzelle !! Njemu upucujemo pomenuta znacenja.'

(Ed-Dur en-nedid fi ihlasi kelimeti tevhid, 59-60)

Miralem
08-10-08, 22:51
E pa sega neka se napravi fino sporedba koj koj e i koj kakvi komentari dava ;) Ova Vallahi imav namera da go postiram,pa da se napravi sporedba.

Pa ti blagodaram za pomosta.

efendija
09-10-08, 21:49
Нема што да се прави споредба. Се е јасно кажано. Доволно за тоа зборуваат иконите и ритуалите кои ги имаат суфистите. Најдобро би било да тркнеме до нивните текии, и во дело да го видиме нивниот ислам.А потоа да се обидеме да ги вратиме на вистинскиот пат.Во случајов мислам дека тоа би било најпаметно. :дада:

Miralem
09-10-08, 22:23
Dobro,vo "zabluda" se :

Imam Ebu Hanifa,
Imam Malik
Imam Šafi`i
Imam Ahmed bin Hanbel
Imam el-Muhasibi
Imam el-Kušejri
Imam Gazzali
Imam Nevevi
Imam Fahruddin er-Razi
Ibn Haldun
Tadžuddin es-Subki
Dželaluddin es-Sujuti
Allamah Ibn Abidin
Ibn Tejmijja
Imam Ibn Kajjim Šejh Muhammed Abduh
Šejh Rešad Rida
Maulana Ebul Hasan Ali Nadvi......

Sive ovie se vo "zabluda" nie "go spoznavme" sufizmot od koren i go donesovme "vistinskiot" zaklucok te. "kafiri se".
Nema potreba da gi slusame Alimite (ili kako-koj) vo pogolema mera,"sami si znaeme".

efendija
09-10-08, 23:21
:selam:

Брате!

Читај бе по ред, немој со прескоци. Поголемиот дел од тие што ги спомна,дале рефлексија на почетоците на суфизмот,а она што го виделе го осудиле. Јас реално те прашувам,нели денешните дервишки тарикати не се суфии или следбеници на суфиите?

Дај проанализирај го начинот на нивниот живот,нивниот ибадет,нивните катастрофални потези,па после суди. Јас те разбирам убаво,ама потруди се и ти да ме разбереш мене.Постави си просто прашање: -зошто Ханефиите немаат посебни ритуали и не цртаат ликови?-Зошто и другите месхеби го немаат тоа? -Зошто дервишите го имаат тоа? -Зошто шиитите го имаат тоа? -Откаде им е идејата за истото, прочачкај околу ова и иншАллахќе дојдеш до некој заклучок. :)

Miralem
09-10-08, 23:40
:selam:

Брате!

Читај бе по ред, немој со прескоци. Поголемиот дел од тие што ги спомна,дале рефлексија на почетоците на суфизмот,а она што го виделе го осудиле. Јас реално те прашувам,нели денешните дервишки тарикати не се суфии или следбеници на суфиите?

:)

Pa jas realno ti kazav deka uste na pocetokot na temava deka potpolno se slozuvam so tvojot post vo koj navede komentari na Ibn Tejmijje....
Samo vie sakate da go osporite i korenot i da go odbiete duri i toa.
Sto pati kazav deka ima zabludeni kolku da sakas. No,zarem samo kaj Sufiite,brate Efendija ? NE ! Samo Sufiite sega ni se trn i tema na razgovor i zatnavme da gi iskrivime samo nim.
Efendija,pa neli zboruvame za Sufizmot ? Jas pisuvam za Sufizmot a ne za sekakvi derviski tarikati.
Sufizmot kako Ucenje,neznam sto da napravite,neznam kolku da go kritikuvate,toa e neminovno za VERNIKOT-MU'MINOT. No,Sufizmot (Tesavvuf) onoj za kogo site tie Alimi go rekoa Istoto. Serijatskoto pravo Sufizmot se dve granki. A nitu ednoto bez drugoto se postignuva.


Imam Malik je rekao, "Ko god studira pravo (fikh) a nije studirao Sufizam (tesavvuf) pokvarit će sebe; a ko god studira tesavvuf a nije studirao pravo (fikh) postati će heretik
Vaka veli Imam Malik... pa verovatno go znaes problemot kaj "sufiite" denes.
Ne smees da se zacapas nitu SAMO vo ednoto,nitu SAMO vo drugoto.
Odgovorite se sosema jasni i nema dilema,samo ti kazav,koga covek saka da kritikuva nekogo,i Resulullah s.a.w.s toa da go rekol,ke go preinacat. Zatoa sto imame perde na srcevite oci.


Дај проанализирај го начинот на нивниот живот,нивниот ибадет,нивните катастрофални потези,па после суди. Јас те разбирам убаво,ама потруди се и ти да ме разбереш мене.Постави си просто прашање: -зошто Ханефиите немаат посебни ритуали и не цртаат ликови?-Зошто и другите месхеби го немаат тоа? -Зошто дервишите го имаат тоа? -Зошто шиитите го имаат тоа? -Откаде им е идејата за истото, прочачкај околу ова и иншАллахќе дојдеш до некој заклучок.

Jas navistina nema tuka sto da proanaliziram,znam,svesen sum,zatoa sto jas ne odbivam ni Vehabizam ni Selefizam ni Sufizam.... ucam od site.... ako se trudam da go izgradam moralot i ahlakot,neznaci deka ako dojde vreme za Raten Dzihad deka poezija na nekoj ke mu citam.Jok Brate !
Probajte i vie malku proanalizirajte okolu sebe. Kazano e,ne ogranicuvajte se,duri ne spoznaete ne tekvirajte,ne sum nisto popameten od NIKOGO,samo jas taka mislam deka treba da bide. Sekogas koga pravis nesto,trgni od sebe,naj blizok ti e toj.

dejjan
09-10-08, 23:48
epa miraleme jas da te poducam deka od sekoj ne treba da ze zema znaenje ...od sejtan znaenje ne se zema i ne se cita ...ne treba da citas sve zatoa si se napolnil so volku subhi...prvo prostudiraj go ubavo tewhidot a potoa citaj za sufizam vo sprotivno,lesno mozes da skrsnes od ALLAHOVIOT pat

efendija
09-10-08, 23:57
:selam:

Брате, халали,ама ќе морам уште еднаш да те навратам на мојот поранешен пост,зошто гледам дека често се повикуваш на него.Зборувајќи за суфиите и ставот на исламските научници кон нив шејхул – ислам Ибн Тејмијје вели:

“ Така една група негативно ги окарактеризирала суфиите и тесаввуфот, и рекла дека се новотари , оние кои што го напуштиле Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.. Овој говор е пренесен од еден број научници и нивниот говор за нив е познат. Во нивниот став за суфиите нив ги следеле групи научници на фикхот и келамот.

Втората група претерала по прашањето на суфиите, тврдејќи дека тие се најдобрите створенија и најпотполните после пратениците.Двата става не се исправни. Исправно е дека има меѓу нив такви кои што се трудат во покорноста кон Аллах џ.ш., како што е случај и со другите групи. Така меѓу нив ( суфиите ) има и такви кои имаат предимство, сходно на нивниот труд, има и такви кои се “ средни “ , а во двете групи има и такви кои што се трудат па грешат, и прават грев, па се покајуваат или не се покајуваат.

Меѓу нив исто така има и такви кои што се огрешиле према себе и кои му се непокорни на својот Господар.

На групата на суфиите им се припишала групата на новотарите и отпадниците, но научниците од редовите на суфиите таквите не ги сметаат дека се од нив,како Халлаџ кого го оспориле мнозинството на суфиските научници, како Џунејд ибн Мухаммед, предводникот на оваа група и некои други. Ова го спомна шејх Ебу Абдир-Рахман ес – Сулеми во делото “ Tabekatu Sufijje “ и Хафиз Ебу Бекр ел – Хатиб ел – Багдади во “ Tarihu Bagdad”. ( Medzmuatu-l-fetava, 11/14). “

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот). Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Еден Босански алим (учењак,научник) Мехмед Ханџиќ појаснува исто така дека намерата на тесаввуфот ( суфизмот ) во неговото прво доба кога се појавил била чистење на душата. Меѓутоа, тоа било, како што вели Ханџиќ:

“ Додека помеѓу присталиците на тесаввуфот ( суфизмот ) не се вовлекоа пантеистички идеи и на Исламот спротивни мислења и назори кои што на сила ги трпаа под капата на исламот.” ( Izabrana djela, 2 /189)

На голема жалост на мнозинството од оние кои себе си се нарекуваат суфии, во наше време и на нашите простори, тие и припаѓаат на онаа група која што ја опишал Ханџиќ, а која што е далеку од Исламот. Така што ќе видиме дека мнозинството од нив своето учење го темелат на делата од Ибн Ареби, Халлаџ и други, личности ( суфии) кои што исламските научници ги прогласиле за еретици – отпадници.

Хафиз Бурхануддин ел – Бикаи напишал посебно дело кое се вика “ Tenbihul – gabijj ila tekfiri ibn Arebijj “, кое го посветил на појаснувањата за неверството на Ибн Ареби и сличните на него. Во своето дело спомнал десетина учењаци, меѓу кои има многу од оние кои го носеле називот “ шејхул – ислам “ ,а кои јасно Ибн Ареби го прогласиле за еретик.

Покрај ова денешните суфии исто така се ПРОПАГАТОРИ НА ШИИТСКАТА ИДЕЈА. Така што во своите текии ја величат шиитската улема, како Хомеини и другите водачи на оваа заблудена секта.

Кај научниците на Ехлис - сунне вел – џема,ат постои јасен став и нема никакво разминување дека шиитите се една од многубројните секти чија што појава ја најавил Мухаммед с.а.в.с. во своите хадиси. Ова сфаќање е општо прифатено кај сите научници од нашите простори. Помеѓу оние кои што тоа го споменувале во своите дела биле : Хасан Кафи Прушчак, Мехмед Ханџиќ, Мухаммед ибн Пир Али ел – Биргави и др.

Овој последниот го напишал трактатот “ Tuhfetul mustershidin fi bejani firekil muslimin “
( Подарок за трагачите на вистината за коментирањето на учењето на исламските фракции).

Зборувајќи за рафидиите- шиити, помеѓу останатото вели : “ Бог да ги направи проклети поради она што го зборуваат !” ( Anali 11 – 12 ).

Денешните шиити не се разликуваат од претходните ,како што тоа некои сакаат да ни го прикажат. Доколку погледнеме во делата на нивниот современик Имам Хомеини ќе се увериме во тоа. Овој нивен “ Имам “ тврди дека нивните “непогрешливи имами “ се подобри од пратениците и мелеките.Потоа дека асхабите го искривиле Кур,анот,како што тоа го направиле евреите и христијаните со Тевратот и Инџилот, и уште мноштво други заблуди.

На Босански јазик е преведена книгата “ Dvije oprecne slike kod ehli sunneta i shiija imamija “ од познатиот алим Ебул Хасан Ен Недеви,која топло ви ја препорачувам да ја најдете и прочитате, а која ни дава еден приказ за шиитите и нивното учење, а посебно за учењето и идејата на сегашните шиити кои што се на власт во Иран.

Според она што го изнесов,сами проценете дали суфизмот е нешто друго ,освен продолжена рака на шиитското учење.

Аллах да не сочува од него!
Сега те прашувам дали се согласуваш со овој пост или не?

Miralem
10-10-08, 17:13
epa miraleme jas da te poducam deka od sekoj ne treba da ze zema znaenje ...od sejtan znaenje ne se zema i ne se cita ...ne treba da citas sve zatoa si se napolnil so volku subhi...prvo prostudiraj go ubavo tewhidot a potoa citaj za sufizam vo sprotivno,lesno mozes da skrsnes od ALLAHOVIOT pat

"Dejane" Ti blagodaram za sovetot.

Efendija Brate,jas,mislam deka bev poveke od jasen.
Jas go ostavam ovoj tvoj komentar neka go procitaat SITE a isto taka neka se vratat stranica nazad,sto velat DOSTOJNITE za Sufizmot. Velam SUFIZMOT kako Ucenje/korenot.

So komentarot sto go napisa,se slozuvam,ti kazav i vo nego nema APSOLUTNO NISTO KONTRA I PROTIV SUFIZMOT,KAKO UCENJE,koga se citaat DOSTOJNITE,UCENITE,kako Ibn Tejmijje i site drugi... ne se slozuvam samo so naivniot zaklucok koj si go donel na krajot a verovatno ti ne si ja svatil porakata.
Dzaba bi bilo da nastojuvame so sila nesto da dokazeme.Sto rekoa Mudrite vidovme i stoi tuka,sto velat naivnite isto stoi tuka,za toa koj kako ke si go upotrebi razumot,sekoj poedinecno ke si odgovara. Na temava kazano e i poveke odosto treba,ona sto bese vo moj domen i moe znaenje go kazav.

Obrazovanieto e Obrazovanie a za da bides Obrazovan covek,treba uspesen da bides i vo matematikata i vo biologijata i vo gramatikata i vo hemijata..... dzaba ti e matematika ako ne znaes da pisuvas.
Sufizmot,kako sto site kazaa e ISLAMSKO UCENJE I PRAVEC VO ISLAMOT. Koj kako go svatil sekoj ke si odgovara,no deka e ISLAMSKO UCENJE I PRAVEC VO ISLAMOT,toa nemozeme,barem nie tuka da go osporime so nasite kratki pogledi i umovi.

Miralem
10-10-08, 17:42
Eve uste nesto,povtorno,Halalete mi sto ne sum go prevel.

Sufizam je jedna dimenzija islamske vjere: njegova unutrašnja dimenzija.
Svi nesporazumi u vezi sa sufizmom nastali su iz pokušaja da se od njega napravi jedna odvojena struja ili sekta čiji su korijeni navodno izvan islama, vjere Jedinstva, vjere tevhida, da se kontemplacija odvoji od akcije, religiozna praksa od duhovnosti, unutrašnje od vanjskoga, kretanje ka islamskom Bogu od svih objava koje su prethodile i koje teže prema Njemu kao prema svome završetku.

Ibn Haldun u svojoj Mukaddimi (Rasprava o svjetskoj historiji) smješta sufizam u globalnu perspektivu islama: "Sufizam (tasavvuf) je jedan od nastalih oblika poznavanja Zakona (Šerijata). Put koji su slijedile buduće sufije uvijek je smatran putem istine i dobrog vladanja, kako od Poslanikovih ashaba, tako i od njihovih neposrednih učenika i njihovih nasljednika. Taj put znači strogo primjenjivanje pobožnosti, dosljedne vjere u Boga, odricanja od ovosvjetske taštine, užitaka, od bogatstva i počasti za kojima teže obični Ijudi, zatim u povremenom povlačenju, daleko od svijeta, kako bi se čovjek posvetio molitvi. Sve to bilo je uobičajeno među Poslanikovim ashabima i među prvim muslimanima.

Počevši od drugog stoljeća po Hidžri (VIII stoljeće po Isau a. s.) težnja za dobrima ovoga svijeta počela je rasti i ljudi su se više okrenli prema zemaljskim užicima. Upravo tada su se sufije počele smatrati ljudima koji teže samo za onim svijetom. Sufije su se odlikovale asketizmom, odricanjem i pobožnošću. Zatim su oni razvili jednu vrstu posebnog duhovnog iskustva: ekstazu. Sufija početnik napreduje od jedne stanice do druge dok se postigne iskustvo o jedinstvu Božijem - tevhidu."

Taj fundamentalni tekst Ibn Halduna omogućuje nam da izbjegnemo zabune i besmislice koje, često, u današnjem islamskom svijetu, izazivaju nepovjerenje prema sufizmu koji je ipak kruna Gazalijeve misli. Prvo, sufizam nije rođen tako što je na islam utjecao kršćanski misticizam, gnosticizam, ili mudrost Indije. Izvor sufizma je u Kur'anu.
Unutrašnje doživljavati Zakon, Šerijat, ne znači odvojiti se od njega, nego naprotiv - živjeti sa dubokom sviješću o njegovom smislu. Sufizam, dakle, ne znači prezir prema prakticiranju vjerskih obreda, nego unutrašnje doživljavanje religije. Sloboda u odnosu na tradiciju nije pobuna protiv nje: ona se sastoji u tome da shvatimo živi smisao religije. Jer sloboda nije samo u tome da možemo reći - ne. Ona znači moć za stvaranjem.

Značajno je da Gazali, u najvišoj tački uspona islama, vidi u sufizmu najviši stepen poznavanja, "četvrti stepen tevhida" (Ihja, T. IV., str. 212): "Četvrti stepen je da u postojanju vidimo samo Jednog Jedinoga: to je kontemplacija pravednika koju sufije zovu "gašenjem od nestajanja u Jedinstvu". To neizrecivo poznavanje može se izraziti samo simbolizmom čija pravila Gazali daje u drugom dijelu svog djela Miškat el-envar jer, kaže on, "ne postoji nijedna stvar na vidljivom svijetu koja ne bi bila simbol skrivenog svijeta".
"Ja sam proveo više od dvije godine u povučenosti i samoći, u duhovnim vježbama i borbi, potpuno predan čišćenju svoje duše, nastojanju da svoje srce učinim sposobnim da primi Boga, prema učenju sufija." (Gazali, El-munkiz min ed-dalal)

Sufizam nije nastao pod utjecajem kršćanskog misticizma

Izmedu sufizma i kršćanskog misticizma postoji fundamentalna razlika: kršćanski misticizam u biti je dijalog sa osobom Isaa preko koga Bog ulazi u život kršćanina. Bez sumnje, Isaova poruka, kao što je to naglašavao Titus Burkhart, otkriva neke aspekte Ibrahimovog monoteizma. Kada on kaže - ako vas neko udari po desnom obrazu, okrenite mu i lijevi - to očevidno nije bukvalna naredba, nego naprotiv alegorija o dobrovoljnom izlasku iz igre kozmičkih akcija i reakcija, čije uzajamne okrutnosti i osvete predstavljaju samo poseban slučaj.
Za muslimana, Isa nije Bog, on nije Riječ koja je postala meso, on je samo veliki Božiji poslanik; Bog se nije utjelovio, on se ne pojavljuje lično: islam naučava da Bog samo objavljuje Svoju Riječ i Svoj Zakon. Zato ne može postojati ona intimnost sa Bogom koja karakterizira najveće kršćanske mistike.

Značilo bi strašno osiromašiti islam kada bi se, pod izgovorom da treba održati netaknutu Božiju trancendenciju, isključio odnos ljubavi izmedu Boga i čovjeka. Sam Kur'an pobija to lažno čistunstvo: «Gospodar je, uistinu, samilostan i pun ljubavi (Vedud)», kazuje nam sura Hud, 90. ajet, što se ponavlja u suri El-Burudž,14. ajet. Čitamo u Kur'anu: «Bog će, sigurno, dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole.» (El-Maide,54) Tačno se određuje koga Bog voli: to su oni «koji vole svog bližnjega i svoju zajednicu, oni koji hrane bijedne, siročad i zarobljenike za ljubav Božiju.» (Ed-Dehr,8)
Skinuvši ljusku sa grčkih filozofskih termina (kao što su supstancija i hipostaza) duboki duh jedinstva Božijeg izrazio je jedan musliman, perzijski sufija Ruzbehan iz Širaza (1128-1209) u svome djelu Jasmin vjernika ljubavi (VII, 197) "Od vremena kad nije svijet postojao, i od vremena kad je svijet nastao, Božije Biće je ljubav, On voli i voljen je."

Bez sumnje, tvrdnja da je Bog ljubav, manje je prisutna u Kur'anu nego u Evanđelju, ali ona ipak tu postoji, i to ne samo zbog toga koliko je mjesta dato Isau i njegovoj objavi, koja je potvrđena, ali ne i ponavljana. Napokon, ako na planu prava Muhammed, a.s., prihvaća običaj odmazde, koji je vladao u predislamskoj Arabiji, Poslanik podsjeća na univerzalnu poruku: osim prava, koje je ukorijenjeno u historiji, postoji nešto drugo, to je moralna obaveza, obaveza koju nam Bog propisuje. Ako čovjek ima iz toga (ranijeg) vremena pravo na odmazdu, on ima dužnost, ako želi biti u Božijoj volji, da posluša vječni nepisani zakon, zakon Isaov, da na zlo odgovori dobrim, kao što i Kur'an kaže u suri El-Kasas, 54. ajet.

Značajno je da se u Kur'anu, mnogo puta poziv na molitvu, gdje čovjek staje pred svog Allaha, povezuje sa ponašanjem čovjeka u odnosu na druge ljude: molitva nije nikada odvojena od čina kojim čovjek stavlja u službu zajednice sva dobra koja mu je Bog podario, što predstavlja najplemenitiju definiciju milosrđa: to nije milostinja, nego poklon od sebe i od onoga što se voli: «Nećete zaslužiti nagradu sve dok ne udijelite dio onoga što vam je najdraže.» (Alu Imra, 92) Predstavljalo bi pravo osiromašenje kada bi se, ono što su sufije slavile uzdižući ljudsku ljubav, svelo na nivo teofanije, Božanske ljubavi. Ruzbehan iz Širaza također piše: "Radi se samo o jednoj istoj ljubavi, i upravo u knjizi o ljudskoj ljubavi treba učiti pravila o ljubavi prema Bogu" (Jasmin vjernika ljubavi, VII, 160). Dante, u svome Bratstvu vjernika ljubavi putem Beatriče otkriva Boga i čitava njegova poezija fine, idealne ljubavi živjela je od te ostavštine, kojoj je Stendal, u svome traktatu O ljubavi odao najveću počast.

U malo djela svjetske literature ljubav je uzdignuta tako visoko kao što je slučaj sa djelima Ruzbehana iz Širaza - Jasmin vjernika ljubavi; Ahmeda Gazalija (umro 1126.): Slutnje Vjernika ljubavi; Ibn Davuda Isfahanija (umro u Bagdadu 909.) Knjiga o cvijetu; ili pak Golubičina ogrlica Ibn Hazma iz Korodobe (umro 1063.). Tu su i poeme o ljubavi prema Bogu Attara i Rumija, ili poema o ljudskoj ljubavi, kao što je Vis i Ramin od Gorganija, koja podsjeća na Tristana i Izoldu, a pojavila se čitavo stoljeće ranije, i vjerovatno je nju inspirisala. Tu je i roman-poema od Nizmanija, zatim Džamijeva: Medžnun i Lejla, tragedija ludo zaljubljenog, pa onda poeme mnogih sufija, kao što je ona žene iz Basre, Rabije, koja Bogu dovikuje osam stoljeća prije velike svete Tereze od Avile:
Ja Te volim dvjema ljubavima:
ljubavlju koja teži sreći mojoj i
ljubavlju koja je doista dostojna Tebe.
Što se tiče ljubavi za moju sreću,
to je ljubav da ja mislim samo na Tebe
i ni na koga drugog. A što se tiče ljubavi
koja je dostojna Tebe, to je da
koprene padaju i ja Te vidim.
Nikakva slava meni ni zbog jedne
ni zbog druge ljubavi, nego slava Tebi,
i za ovu i za onu.

Miralem
10-10-08, 17:43
I sam veliki Gazali, u svome Ihjau, sjećajući se Rabije i Džunejda, posvećuje ljubavi jedno od najljepših poglavlja: Knjigu ljubavi (VIII svezak ovog djela).
Mi smo ovdje daleko od bijednih i usahlih tumačenja (egzegeze) suhoparnih pravnika i teologa, koji najjasnije tekstove Kur'ana izvrću da bi odbacili ljubav jer bi ona narušila apsolutnu transcendentnost Boga. Oni se svim silama trude da glagolu voljeti (ehabbe) oduzmu pravo značenje i da ga shvaćaju u smislu poslušnosti, kada se radi o čovjeku i nagrade, kada se radi o Bogu. Ako je strah od Boga samo strah od kazne, to jest strah od nebeskog žandara, onda strah ne bi predstavljao nikakvu vrlinu, nego kukavičluk. Kao što bi nada u nagradu značila: raditi za lični interes. Bojati se Boga, to znači bojati se da učinimo nešto što Mu se ne sviđa, to jest voljeti Ga.

Evo, tu je opet ta žena, sufija, velika Rabija, iz Basre - na početku one divne alegorije: ona je šetala sa bakljom u jednoj ruci i kablicom vode u drugoj. I govorila je: "Želim da svojom vodom ugasim sve plamenove Džehennema, a da svojom bakljom spalim sve slasti Dženneta, kako bi ljudi sve radili samo iz čiste ljubavi prema Bogu"
Samo ovakva ljubav potvrđuje ljudsku ljubav, ona u sebi nosi znamenje Božanske ljubavi. Voljeti, to znači više voljeti drugoga nego samoga sebe, po cijenu svake žrtve, pa makar to bila i smrt.
Zbog toga, u čitavoj predaji Ibrahimova učenja: jevrejskoj, kršćanskoj ili muslimanskoj, ljubav je uvijek parabola Božanske ljubavi, bilo da se radi o Pjesmi nad pjesmama iz Biblije, o svetoj Terezi od Avile, ili o islamskim sufijama.

Bez sumnje, velika je greška natezati tvrdnju da su veliki učitelji sufizma bili pod utjecajem kršćanstva. Nažalost, kršćanski orijentalisti katkada su podlijegali takvom iskušenju, kao Asin Palacios u Španiji ili Henri Corbin u Francuskoj, u pogledu Ibn Arebija. Djelo Asina Palaciosa nosi uostalom karakterističan i tendenciozan naslov: Kristjanizirani islam. I sam se Massignon angažira u tom smislu svojim djelom Strast El-Halladža.

Ista zapadnjačka koncepcija misticizma navodi Regisa Blanchera da u svome djelu Uvod u Kur'an (str. 258) napiše: "Nikada arapski prorok, kako izgleda, nije upravljao svoju misao prema mistici. Naprotiv, svugdje u Kur'anu nailazimo na strogo odvajanje izmedu bića i Božanstva. Muhammeda nije nikad ni okrznula misao da stvorenje od krvi i mesa, kao što je on, može težiti da se stopi u Bogu."
Kod orijentalista greška se sastoji uvijek u tome da sufizam, čisto islamski fenomen, procjenjuju na osnovu zapadne mistike, usko povezane sa inkarnacijom.

Sufizam ne proistječe iz gnosticizma

Takoder bi bila greška tvrditi da sufizam potječe iz aleksandrijskog gnosticizma. Bez sumnje, isto kao što je islam imao neke veze sa kršćanstvom Antiohije i Sirije, nije bio neosjetljiv prema gnozi Aleksandrije. Vrlo rano halifa El Mensur dao je prevoditi djela grčkih autora. Pod naslovom "Aristotelova teologija" objavljen je komentar tri posljednje Plotinove Eneade. Takoder, prijevod spisa koji se pripisuju Denisu Aeropagitu utjecao je na širenje neoplatonizma u islamu. Isto važi za Knjigu o dobru, pripisivanu Aristotelu, a koja je ustvari izvod iz Elemenata teologije neoplatoničara Prokusa.

Lahko se, dakle, u tekstovima mogu naći tragovi tih prijevoda, ali sufizam nije u krajnjoj liniji platonizam, kao što je to bilo učenje grčkih crkvenih otaca u kršćanstvu. Islamski su tekstovi tumačili neke aspekte platonizma kroz religiozno iskustvo sasvim drugačije od orijentacije platoničara. Ti izvori mogu se lahko identificirati, a oni i omogućuju da se utvrdi raskorak izmedu helenističkih shvatanja odnosa čovjeka prema Bogu i islamskih shvatanja, baziranih na raskidu izmedu shvaćanja i objave.

Sufizam nije nastao iz indijske mudrosti

To je još evidentnije kada se radi o odnosu izmedu sufizma i indijske mudrosti. Naučni doprinosi Indije pojavljuju se od kraja prvoga stoljeća po Hidžri, čak prije prijevoda djela grčkih autora. U tom je doprinosu naročitu ulogu odigrao El-Biruni (973-1030), koji je pratio Mahmuda od Gazine na njegovom vojnom pohodu u Indiju. Biruni je besprijekorno čitao pismo sanskrit. Mudrost Indije muslimani su upoznali iz njegove knjige Provjera indijskih shvaćanja, koja se mogu racionalno prihvatati ili odbaciti.
Meditacije indijskih mudraca bez sumnje su obogatile religiozno iskustvo sufija, ali još više nego gnoza, one se radikalno razlikuju od sufizma: mudrost Indije počiva na punom uvjerenju da čovjek, askezom i odgovarajućim duhovnim vježbama, svojim vlastitim naporima, može postići to da se identificira s Bogom, dok u objavljenim religijama (u judaizmu, kršćanstvu i islamu), to jest semitskim religijama, Bog treba "pružiti ruku" čovjeku, da mu šalje vjerovjesnike, da se prekorači ona provalija do transcendentnosti putem objave, što se ne može postići nikakvom mudrošću.
Razlika je korjenita i u pogledu stvaranja: ono za muslimana nije nešto što jednostavno proistječe iz imanentnog totaliteta. Sufizam nas uči da smo istinski namjesnici Božiji, to jest da smo zaduženi da provodimo Njegovu volju na Zemlji, da učestvujemo u Njegovom stalnom stvaranju. O tom stalnom stvaranju govori se u suri El-`Ankebut, 19. ajet: «Zar oni ne vide kako Allah sve iz ničega stvara? On će to opet učiniti...»

Objava se ne sastoji u produžavanju bilo kakve mudrosti, koja prema konačnom cilju ide savlađujući jedan po jedan cilj. Objava je silazak Božije Riječi prema čovjeku. Ta razlika se također vidi i u pogledu djelovanja: iako priznaje vrline smjernosti kršćanskih monaha govoreći «oni se ne ohole»,(El-Maide, 82), iako hvali ljude koje «kupovina i prodaja ne ometaju da Allaha spominju, molitvu obavljaju i milostinju udjeljuju», (En-Nur,37) Bog u Kur'anu podsjeća (El-Hadid, 27) da nije propisan monaški život. Naprotiv, On je postavio čovjeka za «Svoga zastupnika na Zemlji»,(El-Bekare, 30) kako bi, na svoju odgovornost i svojim djelovanjem ostvario Allahove nakane na Zemlji. Za muslimana, kontemplacija je trenutak akcije.

Miralem
10-10-08, 17:43
B]Sufizam ima svoj izvor u Kur'anu[/B]

Princip sufizma je šehadet, to jest očitovanje islamskog vjerovanja: "Nema boga osim Allaha". To znači da je samo Apsolutni apsolutan, da je sve ostalo relativno. Jedino je Bog realan.
Ovdje također treba izbjeći jednu besmislicu: ako se kaže da je Bog sve, to ne znači da je sve Bog. Nema panteizma u viziji sufija. Naprotiv, Bog je ono što nedostaje svakoj stvari da bi bila Sve. Svaka stvar je realna samo po svome odnosu prema Bogu. Odvojena od njega ona je samo obična iluzija, a ne bit. To ni u kom slučaju ne znači da se Bog svodi samo na obični zbir bića, pa i kad bi se on produžavao u beskonačnost. To, dakle, nema nikakve veze s panteizmom, koji neprestano raste izmedu konačnog i beskonačnog.
Govoreći o tim odnosima između onoga što je potpuno realno i onoga što je relativno realno, trojica zastupnika na ispravnom putu, Poslanikovih ashaba, rekli su:
- Ebu Bekr: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio Boga ispred nje."
- Omer: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio i Boga istovremeno."
- Osman: "Ja nisam nikada vidio bilo koju stvar, a da nisam vidio Boga iza nje."
Samo je Bog stvaran (realan). Svaka stvar koja postoji samo je Njegov znak koji Ga označava. Svaka stvar ima svoj uzrok i svoj kraj: «Sve je od Allaha» (E-Nisa, 78) i «sve se Njemu vraća.» (Junus, 56) «On je prvi i posljednji, vidljivi i nevidljivi, i On zna sve.» (El-Hadid, 3) Sufizam je komentar Kur'ana, način kako ga se čita, a naročito kako se živi.

Pošto ne postoji nikakva zajednička mjera izmedu čovjeka i Boga, pošto je Bog transcendentan, da ne bi bio zamišljen u liku čovjeka, On mu se može obraćati samo alegorijama, kao što čovjek može govoriti samo pomoću metafora. To je prvi uvjet i mogućnost objave, to jest silaska vječnosti u vrijeme.
Kao što se svijet ne zaustavlja na granicama stvari koje, van sebe, nisu ništa drugo nego znakovi Božiji. To isključuje bukvalno čitanje i zahtijeva, naprotiv, istraživanje unutrašnjeg smisla, mimo jezika, koji su samo historijski, i mimo riječi, koje su samo simbolične.

Sufizam je trenutak kada čovjek postane svjestan da mu je «Bog udahnuo Svoj Duh» (El-Hidžr, 29, Es-Sedžde, 9, Sad, 72), da samo od Boga crpi snagu da pobijedi: «Nisi ti bacio strijele kad si ih bacio, nego ih je Allah bacio.»(El-Enfal, 17)
Jedan Poslanikov hadis izvrsno izražava tu bit sufizma: "Kada Ja zavolim čovjeka', kaže Bog Uzvišeni, Ja sam njegov sluh kojim čuje, njegov vid kojim vidi, njegova ruka kojom prihvata i njegova noga kojom hodi." I uvijek taj osnovni momenat da sve dolazi od Boga i da se sve Njemu vraća, (El-Bekare, 156), to je dijastola i sistola muslimanovog srca.
Od Boga sve dolazi, i to je objava.
Bogu se sve vraća, a to je molitva.
Dvostruko i nevidljivo kretanje Boga prema čovjeku i čovjeka prema Bogu.
Objava nas uči da vidimo Boga u svakoj stvari koja je Njegov znak: to može biti neka pojava u prirodi, neki historijski događaj, neko biće koje mi volimo, neki ajet iz Pisma. Sve je znak (ajet). Čitav univerzum je govor koji nam Bog upućuje.
Molitva nije moljenje nego način postojanja: ne prihvatajući samodovoljnost priznati našu ovisnost o Bogu, priznati Njegovu transcendentnost, prisustvo beskonačnoga u konačnome, to jest: ono što je u meni, kao da nije u meni.

Ta molitva traži brisanje sebe kako bismo u sebi ostavili mjesto za Boga. Džunejd je rekao: "Sufizam znači: kada Bog učini da ti umreš u sebi, to čini da bi se rodio u Njemu." A Ebu Jezid el-Bistami: "Kada se Ja izbriše, tada je Bog Svoje vlastito ogledalo u meni." Veliki sufija Ebu Said priča kako mu je jedan njegov učenik rekao: "Ti nam često govoriš o Iblisu, šta je to Iblis?" Ebu Said je odgovorio: "Ja ga dobro poznajem, sreo sam ga i on mi je rekao: Kada kažeš `ja' ti postaješ sličan meni."

Vraćajući se tako svome korijenu, čovjek može izvršiti svoj zadatak zastupnika Božijeg na Zemlji kome je Bog povjerio Božanski nadzor nad svijetom. Džihad je stalni - napor, u odnosu na sebe i na druge, da se na Zemlji ostvare Božija i ljudska prava.
Sufizam, po tome što čovjeku daje svijest o prisustvu Božijem u njemu, o odgovornosti za Božanski red na Zemlji, predstavlja stalni poziv ka vjeri, poziv da se sjećamo Boga u svakom svome činu, kako bi se na svijetu ostvarila Božanska harmonija pravde i mira. Sufizam, to je moment unutrašnjeg vida djelovanja.


Sufizam ne ignorira religioznu praksu, niti aktivnosti u zajednici
Samo izvitopereni oblici sufizma odvraćaju čovjeka od izvršenja vjerskih dužnosti i od akcije. Sufizam nije bijeg. On se ne odvaja od prakse, on je, naprotiv, njena srž. Bez njega, prakticiranje vjerskih obreda u stalnoj je opasnosti da se pretvori u formalizam. Vjerskim obredima sufizam daje puni smisao:

- molitva je u tom slučaju nešto drugo, a ne ritual i gestikulacija, ona je potpuno učešće kompletnog čovjeka, pokretima tijela i duše, pjesma zahvalnica stvorenja koja povezuje svako Božije stvorenje;
- post, to je istovremeno prekid sa svim onim što bi nas okrenulo isključivo prema zemaljskim uživanjima, a to je ujedno i poziv i podsjećanje na siromahe koji gledaju, kao i na ovisnost o Onome Koji raspolaže svim bogatstvima;
- zekat, to je podsjećanje da sva dobra pripadaju samo Bogu, i da, pošto su ljudi braća i pripadaju jedni drugima, niko ne može živjeti eksploatirajući drugoga;
- hadž, to je aktivno prisustvo čitave islamske zajednice i slika unutrašnjeg puta duše prema svome centru, reintegracija dijela u cjelinu.

Sva ta djelatnost, sažeta u očitovanju vjere, nije cilj sam po sebi, nego pripremanje čovjeka da ispuni svoju misiju djelatnog zastupnika. Djelujući ne zbog ličnih interesa, ili zbog interesa svoje uske grupe, nego u službi jedinog Boga, Čiji on Duh sadrži, kao što sadrži u sebi sve razine egzistencije.
To je stroga vizija islama, kakvu zastupaju sufije. Taj čovjek, koji se obavezao da provede volju Božiju na Zemlji i da od svoga vlastitog života načini mjesto manifestacije Božanskog, istovremeno je čovjek kontemplacije i čovjek akcije. Kur'an veli: «Allah neće izmijeniti stanje ljudi dok se oni sami u sebi ne izmijene.» (Er-Ra´d, 2) Gazali ilustrira tu poruku naglašavajući potrebu povezivanja sufizma i aktivnosti. U knjizi Izbavitelj iz zablude (str. 95.), on piše: "Zatim sam prešao na proučavanja sufijskog načina života. On se sastoji u tome da se prizna da su jednako potrebne nauka i djelo. On ide za tim da ukloni lične zapreke.»
Najslavniji primjer te uske povezanosti izme+u kontemplacije i akcije, momenata kontemplacije i aktivnog življenja, predstavlja primjer Abdulkadira, heroja borbe alžirskog naroda protiv Francuske invazije I830. godine. Emir Abdulkadir bio je istovremeno uzoran državnik i sufija, sljedbenik Ibn Arebija.

Eto, to je sufizam, kada se ne uzmu u obzir njegova historijska lutanja i njegove sekte. On je islamu potrebna dimenzija koja ga treba spriječiti da se okameni u formalizmu, u ritualizmu, u doslovnom tumačenju, i da mu pomogne da uvijek nade svoju dušu, svoj život, svoj kreativni duh koji se nalazi na svakoj stranici Kur'ana.

On je dimenzija potrebna islamu kako bi ga spriječila da se zatvori sam u sebe i, nasuprot tome, da pronađe bratski kontinuitet i jedinstvo sa drugim religijama čiju objavu on dovršava. Sufizam je, jednom riječju, faktor potreban da islam ostane živ, da ima dušu, da ostane stvaralački, a ne da se okameni u nostalgiji za prošlošću i u komentiranju komentara od komentara, u doslovnosti i ponavljanjima, dogmatskom formalizmu i samodovoljnosti koja bi ga natraške povela u budućnost.

efendija
10-10-08, 19:12
"Dejane" Ti blagodaram za sovetot.

Efendija Brate,jas,mislam deka bev poveke od jasen.
Jas go ostavam ovoj tvoj komentar neka go procitaat SITE a isto taka neka se vratat stranica nazad,sto velat DOSTOJNITE za Sufizmot. Velam SUFIZMOT kako Ucenje/korenot.

So komentarot sto go napisa,se slozuvam,ti kazav i vo nego nema APSOLUTNO NISTO KONTRA I PROTIV SUFIZMOT,KAKO UCENJE,koga se citaat DOSTOJNITE,UCENITE,kako Ibn Tejmijje i site drugi... ne se slozuvam samo so naivniot zaklucok koj si go donel na krajot a verovatno ti ne si ja svatil porakata.
Dzaba bi bilo da nastojuvame so sila nesto da dokazeme.Sto rekoa Mudrite vidovme i stoi tuka,sto velat naivnite isto stoi tuka,za toa koj kako ke si go upotrebi razumot,sekoj poedinecno ke si odgovara. Na temava kazano e i poveke odosto treba,ona sto bese vo moj domen i moe znaenje go kazav.

Obrazovanieto e Obrazovanie a za da bides Obrazovan covek,treba uspesen da bides i vo matematikata i vo biologijata i vo gramatikata i vo hemijata..... dzaba ti e matematika ako ne znaes da pisuvas.
Sufizmot,kako sto site kazaa e ISLAMSKO UCENJE I PRAVEC VO ISLAMOT. Koj kako go svatil sekoj ke si odgovara,no deka e ISLAMSKO UCENJE I PRAVEC VO ISLAMOT,toa nemozeme,barem nie tuka da go osporime so nasite kratki pogledi i umovi.

:selam:

Брате, текстот не сум го пишувал јас толку наивно,туку е преведен во целост и нема ништо мое. Тоа е став на дел од исламската улема. Второ, познато ми е откаде ги црпиш изјавите на алимите за суфизмот, и тоа исклучиво од суфистичко - шиитски сајтови каде се манипулира со изјавите на исламската улема, а од друга посочуваш дека за да бидеш образован човек треба да бидеш успешен и во математиката и во биологијата и во граматиката и во хемијата...

Зошто кога си толку објективен ги прескокнуваш мислењата на 95 % од исламската улема, а се држиш само на оние 5 %,кои ако во целост се презентираат ќе се види многу убаво дека и тие со голема доза на резерва гледаат кон ова учење,поготово кон неговото дегенерирање кое денеска е негова одлика.

Ајде сега да видиме со слика ,колку суфизмот е исламско учење.

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Кој е паметен и гледа јасно на сето ова ќе извлече поука.

Dzemal ibn Ibrahim
10-10-08, 19:37
СУБХАНАЛЛАХ!!! Аллах да чува.

АЛЛАХУ МОЈ СЛАВЕН НЕКА СИ ОНАКА КАКО ТИ ДОЛИКУВА!!!

Janicar
10-10-08, 21:37
zAeakOPKGNc


Кој е паметен и гледа јасно на сето ова ќе извлече поука.

Жал ми е што морав баш на оваа тема да се уклучам после времето што ме немаше но ете неможам да се воздржам да не искоментирам нешто овде.

Мислев дека не ми останало секта каде не сум бил,ама овие последните со косите ме изненадија дефинитивно:смешкање:.

Не чини ова...Немојте браќа на вакви ефтини пропаганди да паѓате.Кој е паметен и му дал Аллах да разбира нешто од дунјава тогаш јасно ќе увиде дека оние од видеото немаат никаква врска со Суфизмот.

Најлошо е после,што оние кои ќе видат вакво или слично видео одма ќе почнаат да зборуваат дека Суфиите се ќафири и Тесаввуфот е удирање со сабји,играње со змии и вртење со главите...Ве советувам во името на Аллах,не дозволувајте некој да ви го пере мозокот и се што ќе ви покаже да му верувате.

Ај да сме во 9ти век,па нема интернет нема телевизија,нема весници нема како да се информираме.Но во 21-ви век и вака лесно некој да ни фрла прашина во очи?Срамота е еден верник да си го дозволи тоа...

Аллах со вас!

Omer el Faruk
10-10-08, 22:05
А уште посрамота е само да се пишува колку да е напишано.
Тоа не е никаква пропаганда, туку само пренос во живо за оние кои себеси се сметаат за суфии.

- Зарем дервишите(поголемиот дел) не велат дека се суфии и дека се сврзани за некој суфиски шејх?

- Зарем шиитите, поголемиот дел од нив исто така не се поборници на суфиското учење?

Ако ја пратеше темава од почеток се дадоа коментари и видувања за суфизмот на долго и широко. Па ајде кажи ни ти што е суфизам , какво е неговото учење и кој денес слепо се раководи по него?

Па нели сме 21 век, редно е да видиме и некој суфија како изгледа во овој век, а душо немирна боемска? :смешкање:

efendija
10-10-08, 22:19
Жал ми е што морав баш на оваа тема да се уклучам после времето што ме немаше но ете неможам да се воздржам да не искоментирам нешто овде.

Мислев дека не ми останало секта каде не сум бил,ама овие последните со косите ме изненадија дефинитивно:смешкање:.

Првин: :selam: И добре дојде повторно на форумов.

А потоа: - ако си направил толкаво патешествие низ сектите,а си ги промашил овие со косиве, тогаш појди и кај нив и дај ни информација од прва рака дали се тие суфии или не. :смешкање:

Не чини ова...Немојте браќа на вакви ефтини пропаганди да паѓате.Кој е паметен и му дал Аллах да разбира нешто од дунјава тогаш јасно ќе увиде дека оние од видеото немаат никаква врска со Суфизмот.

Ефтина пропаганда!!!

Тие на видеото се шиити и дервиши. А ако ова се собере ќе добиеш резултат СУФИИ. Јас многу добро знам како и кога настанал суфизмот и на што повикува тој, но, исто така уште подобро знам денеска кој се чука во гради и се повикува на суфизмот. Тоа ти се во поглем број тие на видеото.


Најлошо е после,што оние кои ќе видат вакво или слично видео одма ќе почнаат да зборуваат дека Суфиите се ќафири и Тесаввуфот е удирање со сабји,играње со змии и вртење со главите...Ве советувам во името на Аллах,не дозволувајте некој да ви го пере мозокот и се што ќе ви покаже да му верувате.

ИншАллах така да зборуваат. Тоа е знак дека нешто разбрале од вистинскиот Ислам. Ајде вака, кажи ми денес кој најповеќе го практикува тесаввуфот,ама искрено?

Ај да сме во 9ти век,па нема интернет нема телевизија,нема весници нема како да се информираме.Но во 21-ви век и вака лесно некој да ни фрла прашина во очи?Срамота е еден верник да си го дозволи тоа...

Хехе, точно,не сме деветти век туку 21 век.Па те молам покажи ни денеска кои се суфиите, каде и кај кого се застапени тие,какво е нивното учење, нивните ритуали итн.Прочисти ни ги очите од прашината која некој ни ја фрла!

Аллах со вас!


ИншАллах со сите !

apple
10-10-08, 22:39
г-дин ефендија,мене ми е жал ,што веке нема да ти се обратам со ‘‘вие‘‘. Прениско од твојата страна ,да даваш овде некој линк ,од некој сајт кои не знаеме за кого ,служат. Треба да знаеш, а и дете од пет години знае деке ова нема врска со суфизмот, иако пази иако тука во некој дел лугето си праат зик ГО СПОМЕНУВААТ АЛЛАХЏ.Ш .А твојот ахлак како имам нека го проценат читателите како му се обракаш на џемаатот.Да 21 век е ефендијо, рекла казала веке не важат,се што ке каже имамот веке џемаатот амин не кажува, еве ја твојата порака:

А потоа: - ако си направил толкаво патешествие низ сектите,а си ги промашил овие со косиве, тогаш појди и кај нив и дај ни информација од прва рака дали се тие суфии или не. :смешкање:

Да ли не беше подобро ,да му даваш некој совет ,ако згрешил ,иако нема згрешено.

efendija
10-10-08, 22:50
г-дин ефендија,мене ми е жал ,што веке нема да ти се обратам со ‘‘вие‘‘. Прениско од твојата страна ,да даваш овде некој линк ,од некој сајт кои не знаеме за кого ,служат. Треба да знаеш, а и дете од пет години знае деке ова нема врска со суфизмот, иако пази иако тука во некој дел лугето си праат зик ГО СПОМЕНУВААТ АЛЛАХЏ.Ш .А твојот ахлак како имам нека го проценат читателите како му се обракаш на џемаатот.Да 21 век е ефендијо, рекла казала веке не важат,се што ке каже имамот веке џемаатот амин не кажува, еве ја твојата порака:

А потоа: - ако си направил толкаво патешествие низ сектите,а си ги промашил овие со косиве, тогаш појди и кај нив и дај ни информација од прва рака дали се тие суфии или не. :смешкање:

Да ли не беше подобро ,да му даваш некој совет ,ако згрешил ,иако нема згрешено.

:selam:

Нема потреба од персирање, биди директен и ич нека не тие жал,а иншАллах да бидеш и конструктивен. Брате, ќе преминам преку твоите епитети упатени до мене и нема да им обрнам внимание,а ќе застанам кај делот каде што велиш дека и мало дете знае дека тие ( дервишите и шиитите ) не се суфии.

Па бујрум, ти ја препуштам палката тебе. Дај кажи ни поподробно нешто за суфизмот и суфиите, па ќе продолжиме иншАллах. А што се однесува до пораката упатена до мојот брат ,немај гајле, тој знае што сакав да му порачам, а ти потруди се малце да разбереш што сум напишал,за да не доаѓаме до непотребни забуни. Во меѓувреме додека ти пишуваш ,јас ќе приложам уште еден клип за да го погледнеме и проанализираме секако. :)

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

apple
10-10-08, 23:14
палката мене немој да ми ја препуштиш,јас вистината си ја знам ,едноставно со постирање нешто што нема врска со темава и со гледишта и давање на линкови на сајтови кои знаеме за кого служат не можам да бидам конструктивен.Да рече некој од вас ,дека не ви се свига суфизмот,не ви се свига хз.Мевлана к.с ок ке беше,но да се испита да ли се овие во иман или не се ,извини јас конструктивен не можам да бидам.И тие што се конструктивни нема ништо да изменат ,секако дека ништо нема да изменат,знаете што праите овде вие? Само ставате мржња мегу умметот а тоа е целта на неко таканаречени групи,за тоа се и создадени.Мој совет еве ,рачунај ме како овде ништо не знам,ама едно нешто сигурно знам -Тие што внесуваат фитна тешко ке одговараат овде и таму.
п.с а ако сакаш линкови како се прави зикр ,слободно ке ви давам,значи нема потреба од искривување

Miralem
10-10-08, 23:20
Seuste nemoze nekoj da svati deka NISKOST,opsto za ISLAMOT e samoto otvaranje na temava.
Kako sto e kazano bezbroj pati i kako sto i Bratot Janicar (Allah da go nagrad) dade kratok i jasen komentar,video klipot nema APSOLUTNO NIKAKVA VRSKA SO SUFIZMOT.
Ednostavno prasanje i za tebe Efendija;
Dali Imam Ebu Hanifa,Imam Malik,Imam Šafi`i ,Imam Ahmed bin Hanbel ,Imam el-Muhasibi ,Imam el-Kušejri ,Imam Gazzali ,Imam Nevevi ,Imam Fahruddin er-Razi,Ibn Haldun ,Tadžuddin es-Subki ,Dželaluddin es-Sujuti ,Allamah Ibn Abidin
Ibn Tejmijja ,Imam Ibn Kajjim Šejh Muhammed Abduh ,Šejh Rešad Rida
Maulana Ebul Hasan Ali Nadvi......
Dali site ovie go poddrzale toj "Sufizam" koj na videoto ni go prezentira ? Dali site ovie ALIMI se slozile so ona sto ni go plasiras ti (ustvari,koj znae koj e toj) ? Kazi mi,se slozuvas li ti so komentarite na site tie ili ne ?
Dali bi go poddrzale site onie Sufizmot dokolku Sufizmot bi bil toa sto ni go ponudi na videoto ? Ova se ednostavni prasanja Efendija,od tvoj tip.

Zosto od site poedinecno baras da ti pisuvaat za Sufizmot. Nitu sum jas stignat,Efendija Brate,nitu pak ti,da raspravame okolu Sufizmot i Vehabizmot.... Procitaj ete pogore,dosta POPAMETNI I OD MENE I OD TEBE dale mislenje za SUFIZMOT,,, so golemi napisav,da svatis,insAllah,za sto prajme Muabet.
Vaka inaku postapuvame kako "orto" od "idividi",koj neznaese da napise nesto pametno,sem da lepi sliki od "mudzahedini" (montazi vo pogolema mera) kako bi go iskrivil Islamot. Vakvi postapki samo na takvi me potsetuvaat.... pa eteti sto e Dzihad,kakva e Zenata vo Islamot,,, nasol slika pokriena zena so modrinka na okoto,pa eve,vaka im pravat site Muslimani na zenite.... Na ovoj nacin, "orto" od "idividi",,,,,,"razmisluva".

DAIJA
11-10-08, 01:20
Жал ми е што морав баш на оваа тема да се уклучам после времето што ме немаше но ете неможам да се воздржам да не искоментирам нешто овде.

Мислев дека не ми останало секта каде не сум бил,ама овие последните со косите ме изненадија дефинитивно

Не чини ова...Немојте браќа на вакви ефтини пропаганди да паѓате.Кој е паметен и му дал Аллах да разбира нешто од дунјава тогаш јасно ќе увиде дека оние од видеото немаат никаква врска со Суфизмот.

Најлошо е после,што оние кои ќе видат вакво или слично видео одма ќе почнаат да зборуваат дека Суфиите се ќафири и Тесаввуфот е удирање со сабји,играње со змии и вртење со главите...Ве советувам во името на Аллах,не дозволувајте некој да ви го пере мозокот и се што ќе ви покаже да му верувате.

Ај да сме во 9ти век,па нема интернет нема телевизија,нема весници нема како да се информираме.Но во 21-ви век и вака лесно некој да ни фрла прашина во очи?Срамота е еден верник да си го дозволи тоа...

Аллах со вас!


Сакаш да кажеш дека некој ова го снимил во холивуд па не лаже?:ооо:

:[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]

:[Само регистрираните членови може да гледаат линкови]


Кој е паметен и гледа јасно на сето ова ќе извлече поука.
Ц, ц, ц!

Колку безобразно искривување на очигледните докази!!!:ццц:

DAIJA
11-10-08, 01:29
Само ставате мржња мегу умметот а тоа е целта на неко таканаречени групи,за тоа се и создадени.
Не верувам дека ови летечи, дупчечи, хикчечи и сл. се дел од умметот!

п.с а ако сакаш линкови како се прави зикр ,слободно ке ви давам,значи нема потреба од искривување

Токму така, нема потреба од искривување. Не знам како ве зезнал шејтанот така па да правите онакви гадоштини ко на линковите погоре?

efendija
11-10-08, 01:41
“ Тој ( Аллах) едните ги упатуваше а другите, со право, во заблуда ги оставаше: овие ,навистина, ги земаа шејтаните место Аллаха за заштитници, мислејќи, секако, дека се упатените!” ( Ел – А,раф : 30 ).


Гледам дека наместо да се продолжи со убавата дискусија од која сите можевме да научиме нешто и иншАллах да се окористиме, се премина во директно и индиректно напаѓање на мојата личност . Затоа решив да преведам една тема за појавата и развојот на суфиските движења со која ќе го заокружам моето пишување на истата.


НАСТАНОКОТ И РАЗВОЈОТ НА СУФИСКИТЕ ДВИЖЕЊА

Зборот “суфизам” е презеден од грчкиот јазик од зборот “ soph” , што во превод значи мудрост. Некои пак тврдат дека потеклото му е од некои други зборови, меѓутоа сите други мислења се помалку основани.

Суфизмот и Тесаввуфот не постоеле во времето на Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, ниту во времето на асхабите. Тоа е натрапник кој помеѓу муслиманите се вовлекол од неисламските цивилизации кои што дошле во контакт со него.

Ако добро го проучиме суфиското учење, во првото време на неговата појава како и во поновото време, и изјавите на првите негови челници, како и нашите современици, кои се забележани во старите и новите суфиски дела, ќе видиме дека помеѓу него и учењето на Кур,анот и Суннетот постои огромна разлика. Ништо од суфизмот не наоѓаме во животот на Аллаховиот Пратеник,с.а.в.с, ниту во животот на неговите асхаби.

Напротив, ќе приметиме дека суфиското учење е презедено од христијанските свештеници, индиските брахмани, еврејските монаси и будистичките аскети/испосници.

Така на пр. во Шри Ланка и во некои други азиски земји, постојат мезари / гробови кај кои доаѓаат и “муслиманските” дервиши и будистите и хиндусите, и сите тие со дова / молба им се обраќаат на мртвите коски во тие гробови, што јасно укажува дека суфизмот е мешавина од аскетизмот на разни религии, филозофии и култури. Културниот исламски центар на Шри Ланка испечати список со 45 исламски празници и имиња на места кои што нивните суфии ги ходочестат и кај нив обавуваат хаџџ.
Прв кој се прозвал за суфија е Абдуке Абдул Керим, 210 хиџретска година. Историчарите пренесуваат дека тој и припаѓал на една шиитска секта, а други пак велат дека тој бил главниот челник на Куфанските отпадници од исламот. Куфа се наоѓа во близина на Персија па огнопоклонството кое што пред исламот владеело во Персија видно допринело во појавата на суфизмот, како и грчката филозофија чии дела наголемо се преведувани на арапски јазик токму во Куфа.

Во третото и четвртото хиџретско столетие суфизмот поминува низ трите следни етапи:

1.Првите муслимани во кои можат да се пронајдат некои симптоми на суфизмот биле познати по искреноста во испосништвото до таа мера да тоа прераснувало во весвеси /сплетки, дошепнувања,интриги. Тие бегале од овој свет и претерано му се оддавале на ибадетот што било спротивно на она што поучувал Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, затоа тој такво нешто им оспорил на оние луѓе кои го прашувале за неговиот ибадет. Им рекол: “ Јас постам, но и мрсам, клањам ноќни нафили, но и спијам, женет сум, јадам месо, и оној кој што постапува спротивно од мојот Суннет не е мој.”

Така постапувале и асхабите и таби,ините. Не го запоставувале ниту знаењето ниту работењето добри дела, ниту ибадетот, ниту работата за овој свет. Жестоко ги осудувале новотариите. Така Ибни Мес,уд жестоко му се спротиставил на групното обавување зикр.

Во тој период се појавуваат некои стручни суфиски изрази кои дотогаш не биле познати, се јавува уверувањето дека основниот извор на спознание е “ кешф “ ( откровението), како и тврдењето дека суфиските шејхови можат да прават разни натприродни дела.

2. Во втората етапа доаѓа до застранување во идеен поглед. Текстовите на Кур,анот и Суннетот започнуваат да се толкуваат онака како што тоа му одговара на идејното усмерување на следбениците на одредена секта.

Во суфиските кружоци се појавуваат, до тогаш непознати поими, како што се: Вахдетул вуџуд ( убедувањето дека постои само едно постоење), фена,а ( втопувањето на човекот во Бога), итихад ( спојување на човекот со Бога), хулул ( тврдењето дека Бог се олицетворил во Своето создание), сахв ( опиеност со ибадетот), мурид ( ученик), ариф ( гностик, оној кој спознал), мекамат ( степени), идр. Нивните најпознати учењаци во тој период се : Ебул Језид Ел – Бистами ( умрел 263 хиџретска година ) и Зун – Нун Ел Мисри ( 245 хиџретска година) и др.

Се пренесува дека Бистами рекол: “ О Ти, кој што си јас, веќе се соединив со тебе. Нека сум славен јас, нека сум славен! Како сум јас само возвишен!”

3.Во третата етапа, суфизмот наголема се меша со грчката филозофија и поприма многу опасни конотации. До израз доаѓа учењето за хулул, итихад, и вахдетул вуџуд. Се заговара филозофската идеја за тоа дека постои само Аллах, а сето другото е само привид.

Кон крајот на третото столетие тесаввуфот е веќе формиран како целосно учење. Ебу Мугис Ел Хусејн ибн Менсур Ел Халлаџ, чиј дедо бил зороастранец, започнува да ги шири неверничките идеи за хулул и итихад и ја обзнанува суфиската акида ( верување ) поради која шеријатскиот суд го осудува на смрт. Смртната казна е извршена во 309 година по Хиџра.

Меѓутоа, неговите идеи остануваат. Шејтанот во своите редови ги изнаоѓа оние кои што неговото учење ќе го шират. И суфизмот, како краста, продолжува да се шири во Иран, Ирак и другите краеви на исламскиот свет.

Во четвртото столетие по хиџра, суфизмот стигнува во Египет и Алжир, каде што почнуваат да се градат и првите текии. Иранскиот суфија Ебу Сеид Мухаммед Ахмед Ел – Мејхемиј ( 307 – 430 х. Год.) ги удира темелите на кои ќе се формираат разните дервишки редови. Значи, суфизмот 300 години после објавата на Кур,анот, почнал да го покажува своето вистинско лице, кое порано го скривал плашејќи се од исламскиот праведен меч, кој додека го носеле рацете на асхабите ги сечел сите новотарии во нивниот корен. Идеите на првите суфии почнале да даваат плодови, и шеријатските судови имале полни раце со еретиците.

Од својата појава па се до првите јавни истапи во четвртото хиџретско столетие, ниеден арап не го прифатил суфизмот. Сите суфии биуле со потекло од Персија.

Во шестото хиџретско столетие многу суфиски шејхови почнале да тврдат дека имаат потекло од Мухаммеда с.а.в.с., и секој од нив основал посебен тарикат или правец. На тој начин во Ирак се појавува Ер- Руфаи, во Египет Ел – Бедеви ( чие што потекло на тогашните Египчани им било сосема непознато).

Во седмото и осмото хиџретско столетие суфиската фитна доживува кулминација. Се осниваат посебни кружоци од дервиши и на сите страни над гробовите се градат турбиња и кубиња и тоа со благослов на Фатимиите кои што владееле со Египет и со уште некои покраини на исламскиот свет.

Суфизмот го добива својот денешен облик помеѓу петтото и шестото столетие, во времето на Ебу Хамид Ел – Газали ( 450 – 505 х. Год) кој се родил во персисикиот град Хорасан.Газалија бил голем борец против филозофските учења, илмул келам и наголемо суфиското учење го приближил до исламското, за на крајот во потполност да се откаже од суфизмот. Петтото хиџретско столетие за суфизмот представува вистински процут кој од Иран започнува да се шири кон останатите делови на исламскиот свет. Во тоа доба се јавуваат Кадериите и Руфаиите, како и познатиот учител на суфизмот Ес – Сухраверди Сихабу Ед – Дин Ел – Футух Мухјудин ибн Хсен ( 549 – 587 х. Год) кого праведниот халифа Салахудин Ејјуби поради неверство го погубил.

Исто така се појавува и Ибн Ареби ( 560 – 638 х. Год.) само прогласениот “ последен евлија”,кој го обновува учењето за вахдетул вуџуд, т.е. само едното постоење и за тоа дека сите Божји својства / атрибути можат да се отелотворат само во човекот кога тој ќе се втопи во Бога.

А што се однесува до нашите краеви, суфизмот се појавува со доаѓањето на Османлиите. Османлиската држава на дервишките редови им давала поддршка дури и со службени акти, што допринело за ширење на суфизмот , празноверието и извитоперените идеи кај неукиот свет. Меѓутоа, Аллах џ.ш. на Себе ја презел обврската дека ќе ја чува оваа вера се до Судниот ден. И било кога,кога ќе настапи период на декаденција/ назадување и застранување во верата, ќе направи да се најде улема /учени луѓе, која ќе умее луѓето да ги враќа на правиот пат.

“О верници, плашете се од Аллах и бидете меѓу искрените!” ( Ет – Тевба: 119)

И ете така, “Орто”,или г-динот ефендија кој повикува кон заблуда го заврши своето излагање на оваа тема.

Аллах џ.ш. нека не зацврсти на неговиот пат,а не на патот на оние кои залутале и ја предизвикале неговата лутина. Амин!

apple
11-10-08, 01:44
Не верувам дека ови летечи, дупчечи, хикчечи и сл. се дел од умметот!
Токму така, нема потреба од искривување. Не знам како ве зезнал шејтанот така па да правите онакви гадоштини ко на линковите погоре?

Само Аллах џ.ш знае кој е од умметот ,а кој не е ,а правилата се знаат ,кој изговара шехадет се знае.Додека ова не го сватите еднаш за секогаш нема берикет ,џабе муабети.

Sumejja
11-10-08, 01:48
:selam:
уф Аллах да не сочува од заблудата на поединците.
Овие се отидени ептен во АУТ.

Sheikh
11-10-08, 15:48
После ова веке со сигурност може да се каже дека , постојат и на нашиов форум сифии, колку и да тврдат за себе дека несЕ.
Жал ми е што јас ја отворив темава, да навистина ниско е !
Аллах ми ја знае намерата, ако сум ја отворил за некого кој е прав , да го искривам, Аллах да ми прости, (Би кажал и да ме казни, али не е дозволено во Ислам, сам себе да се проколнувам) Па ке се држам до правилата на Исламот.

Ако овие од видеата не се СУФИИ тогаш кои се?
Што се?
Дали ваквите ритуали се оправдуваат или не?
Дали Мирале, Јаничар , Апле се сложувате со таквите ритуали или не?

дајтени ваше видување, сега се расправаме со токму како кажав, КАТА борба со замислен противник, кога ке ви се предочи нешто, неодговарате на тоа, туку бегате во сенка, дај отворено нека се изјасни секој еден што мисли за суфизмот, и некаго прикаже од негова гледна точка, а што овде прикажаа браначите на суфизмот, ништо!

Miralem
11-10-08, 19:37
Efendija... na vreme Brate napustas ;)

Na ednostavno prasanje ne mi odgovori,sosema ednostavno...


Vidi kolku e ednostavno,mozes duri i so DA i NE.

Ednostavno prasanje i za tebe Efendija;
Dali Imam Ebu Hanifa,Imam Malik,Imam Šafi`i ,Imam Ahmed bin Hanbel ,Imam el-Muhasibi ,Imam el-Kušejri ,Imam Gazzali ,Imam Nevevi ,Imam Fahruddin er-Razi,Ibn Haldun ,Tadžuddin es-Subki ,Dželaluddin es-Sujuti ,Allamah Ibn Abidin
Ibn Tejmijja ,Imam Ibn Kajjim Šejh Muhammed Abduh ,Šejh Rešad Rida
Maulana Ebul,Hasan Ali Nadvi......
Dali site ovie go poddrzale toj "Sufizam" koj na videoto ni go prezentira ? Dali site ovie ALIMI se slozile so ona sto ni go plasiras ti (ustvari,koj znae koj e toj) ? Kazi mi,se slozuvas li ti so komentarite na site tie Alimi i Ucaci ili ne ?
Dali bi go poddrzale site onie Sufizmot dokolku Sufizmot bi bil toa sto ni go ponudi na videoto ? Ova se ednostavni prasanja Efendija,od tvoj tip.
NE BEGAJ OD SEBESI ! Zosto svesno begate,ne mi e jasno.

Ako ti e maka tuka,mozes po LP,sakam ednostavno na ova da mi odgovoris.
A nekolku strani nazad,vrati se,vidi koj od Ovie Alimi sto rekol.

Selam Alejkum !

OMAR-IT
11-10-08, 19:49
Само Аллах џ.ш знае кој е од умметот ,а кој не е ,а правилата се знаат ,кој изговара шехадет се знае.Додека ова не го сватите еднаш за секогаш нема берикет ,џабе муабети.

essellamu alejkum.... neje rabotata samo da go izgovaras sehadetot, treba da veruvas vo toa so ce go izgovoris. a ne vo pravecot vas so odite

efendija
11-10-08, 22:29
Efendija... na vreme Brate napustas ;)

Брате Миралем, наведов зошто завршувам со пишување на оваа тема. А,ако си помислил дека си ме фатил во тесно, тогаш пријателе да ти кажам дека се лажеш самиот себе си.

Na ednostavno prasanje ne mi odgovori,sosema ednostavno...

Аллах да те награди, многу мие мило кога го читам ова, зошто јас сиромашниот Аллахов роб тебе ти го реков тоа, и сеуште го мислам истото. Ти поставив сосема едноставни прашања, и не добив никаков одговор,а ниту некаков посебен осврт за суфизмот,освен некои постови на Босански јазик. Ама нејсе, колку да не мислиш дека бегам,еве ќе ти одговорам на твоето прашање.

Vidi kolku e ednostavno,mozes duri i so DA i NE.

Ајде да видиме...:)

Ednostavno prasanje i za tebe Efendija;
Dali Imam Ebu Hanifa,Imam Malik,Imam Šafi`i ,Imam Ahmed bin Hanbel ,Imam el-Muhasibi ,Imam el-Kušejri ,Imam Gazzali ,Imam Nevevi ,Imam Fahruddin er-Razi,Ibn Haldun ,Tadžuddin es-Subki ,Dželaluddin es-Sujuti ,Allamah Ibn Abidin
Ibn Tejmijja ,Imam Ibn Kajjim Šejh Muhammed Abduh ,Šejh Rešad Rida
Maulana Ebul,Hasan Ali Nadvi......
Dali site ovie go poddrzale toj "Sufizam" koj na videoto ni go prezentira ? Dali site ovie ALIMI se slozile so ona sto ni go plasiras ti (ustvari,koj znae koj e toj) ? Kazi mi,se slozuvas li ti so komentarite na site tie Alimi i Ucaci ili ne ?


Dali bi go poddrzale site onie Sufizmot dokolku Sufizmot bi bil toa sto ni go ponudi na videoto ? Ova se ednostavni prasanja Efendija,od tvoj tip.
NE BEGAJ OD SEBESI ! Zosto svesno begate,ne mi e jasno.

Ако добро го прочита последниот мој пост не ќе имаше потреба да го поставуваш ова прашање, и ќе можеше да го осознаеш настанокот и развитокот на суфизмот низ текот на исламските столетиа,ама нејсе, очигледно не си го прочитал.

Што се однесува до четворицата големи имами, тие никогаш не следеле суфизам,тоа е само обид да им се вметне нешто што нема врска со нив.За подобро да го разбереш ова прочитај ги нивните биографии.

Прв кој се прозвал за суфија е Абдуке Абдул Керим, 210 хиџретска година. Историчарите пренесуваат дека тој и припаѓал на една шиитска секта, а други пак велат дека тој бил главниот челник на Куфанските отпадници од исламот.

А сега внимавај брате Миралеме:

-Ебу Ханифе се родил 81 хиџретска година а умрел 150 х. Година.
-Имам Малик се родил 94 хиџретска година а умрел 179 х. Година.
-Имам Шафи се родил 150 х. Година а умрел 205 х. Година.
-Имам Ахмед ибни Ханбел се родил 164 хиџретска година а умрел 241 х.година

Ако реално ја прочиташ исламската историја ќе дојдеш до следниов заклучок:


Првите муслимани во кои можат да се пронајдат некои симптоми на суфизмот биле познати по искреноста во испосништвото до таа мера да тоа прераснувало во весвеси /сплетки, дошепнувања,интриги. Тие бегале од овој свет и претерано му се оддавале на ибадетот што било спротивно на она што поучувал Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, затоа тој такво нешто им оспорил на оние луѓе кои го прашувале за неговиот ибадет. Им рекол: “ Јас постам, но и мрсам, клањам ноќни нафили, но и спијам, женет сум, јадам месо, и оној кој што постапува спротивно од мојот Суннет не е мој.”

Така постапувале и асхабите и таби,ините. Не го запоставувале ниту знаењето ниту работењето добри дела, ниту ибадетот, ниту работата за овој свет. Жестоко ги осудувале новотариите. Така Ибни Мес,уд жестоко му се спротиставил на групното обавување зикр.


Затоа ти реков добро да го прочиташ мојот претходен пост во кој се дава временска ретроспектива за настанокот на суфизмот и девијациите кои произлегле од него: појавата на непознати термини, индоктринацијата на персиското ( шиитското),христијанското и старо грчкото учење, појавата на разно разни тарикати и нивни шејхови кои вметнале учења,обреди и ритуали кои немаат никаква исламска подлога, итн. Итн,, и ќе дојдеше до заклучок дека сето она што се наоѓа на видеата не е ничие сценарио туку реално пренесување на денешницата на оние кои себеси се сметаат за суфии.

А сега ќе ти наведам и јас една листа од исламски алими, спротивна на твојата која многу убаво го објаснува суфизмот и неговите заблуди:

Имам ибн Хазм ел Енделуси
Имам Шевкани
Ебу Хасан Еш,ари
Хафиз ибн Хаџер
Имам Куртуби
Имам Абдурахман ибн Мехдијј
Ебу Бекр ибн Ел -Араби Маликијј
Ел кади Ијјад
Ебул Вефа,а ибн Укајл Ханбели
Шејх Сејјид Сабик
Имам Шафија
Бурханудин Бекаи
Хафиз Зејнудин Ираки
Имам Зехеби
Имам Абдуллах ибн Муса Фестали
Махмуд Шукри Елуси
Ебу Бекр ет – Тертуси
Текијјудин Хусејн Шафи,иј
Ебу Велид ибн Рушд
Аббас ибн Менсур Саксекијј
Имам Сан,ани
Имам Муфессир Ебу Хајјан Ел Енделуси
Имам Ебу Фереџ Ибн Џевзијј
Ебу Зура,а Рази
Мустафа Менфелути, итн...

Ako ti e maka tuka,mozes po LP,sakam ednostavno na ova da mi odgovoris.
A nekolku strani nazad,vrati se,vidi koj od Ovie Alimi sto rekol.

Selam Alejkum !

Воопшто не ми беше мака, туку ми представуваше задоволство, па затоа и ти одговорив тука јавно,за да можат да читаат сите.

А сега и тебе а и на сите добронамерни трагачи по вистината за суфизмот им го препорачувам следниов линк каде ќе можат многу убаво да се запознаат за тоа што рекла исламската улема за тоа. Повелете:

[Само регистрираните членови може да гледаат линкови] df


Алејкум Селам ве Рахметуллахи ве Берекатуху!

Miralem
11-10-08, 23:26
Prvo,to blagodaram i Allah da te nagradi za Trudot. Go cenam... vidi da ti kazam seganesto.

Koga se raboti za VRVNI i Priznati Alimi,ma kolku god bile Golemi Licnosti i Golemi Alimi,ako kazat nesto sprotivno od naseto,nase,sopstveno nase mislenje,togas ili e laga,ili nekoj im vmetnal..... Iako,celiot text za sekoja Nivna izjava bese potkrepen so Argumenti od nivnite dela i izvadoci koi navistina svedocat i sluzat kako VISTINSKI DOKAZI,bilo za ili protiv. Samo na takvi Argumenti moze da zastaneme,sepak,vredi da se poslusaat...

A,od druga strana pak,koga nekoj zboruva i misli kako sto nie mislime,prifakjame makar filmovi,makar wikipedija makar i Alimi bile i voopsto ne sakame da pomislime deka za nim nekoj vmetnal i se obidel da im vmetne nesto takvo,kako bi nasocile necie mislenje protiv nekogo !!!

Interesno !

Druga rabota,Moralot,Etikata,Ahlakot,Duhovnoto Ucenje i Cistenje na Dusata i Srceto,odklonuvanje materijalizam,posvetuvanje ljubov isklucivo prema Sozdatelot,se toa vo Imeto na Allah,so eden zbor,denes nastrana trgnatoto Sufisticko ucenje bilo praksa i na Resulullah s.a.w.s i na Ashabite r.a i na Tabiinite...... Samo sto nemalo ime ! Bidejki Ucitelot bil eden... kako sto ni Vehabizmot nemal ime,nitu Selefizmot.

А сега внимавај брате Миралеме:

-Ебу Ханифе се родил 81 хиџретска година а умрел 150 х. Година.
-Имам Малик се родил 94 хиџретска година а умрел 179 х. Година.
-Имам Шафи се родил 150 х. Година а умрел 205 х. Година.
-Имам Ахмед ибни Ханбел се родил 164 хиџретска година а умрел 241 х.година


A sega,vnimavaj ti Efendija (Halalete sto ke povtoram nesto,na sto ne sakame da pogledneme):

-Ебу Ханифе се родил 81 хиџретска година а умрел 150 х. Година.

Imam Ebu Hanifa (85 H.-150 H) je rekao, "Da nije poradi dvije godine, ja bih propao. Proveo sam dvije godine sa Sejjidinom Dža`fer es-Sadikom i pribavio duhovno znanje koje me je učinilo gnostikom na Putu (`arifom)."

Knjiga Ed-Durr el-Muhtar, tom I. str. 43, navodi da je Allamah Ibn `Abidin rekao, "Ebi Ali Dakkak, jedan od sufi evlija, je primio svoj tarikat od Ebul Kassim en-Nasarabadija, koji ga je primio od eš-Šiblija, koji ga je primio od Sarijja es-Sakatija koji ga je primio od Ma`ruf el-Karhija, koji ga je primio od Davud et-Ta'ija, koji je primio znanje (ilm), i formalno i duhovno, od Imam Ebu Hanife, koji je podržavao Duhovni Put Sufija." Imam Ebu Hanifa je prije smrti rekao: leuvla seneten lahaleka Nu`man, "Da nije bilo dvije određene godine, Nu`man [ja] bih propao." To su te posljednje dvije godine njegova života, kada je primio duhovno znanje od Imam Dža`fer es-Sadika.

Ke ni kazes pogore navedenata redica na Sufii koga se rodeni ?
Mojot post od tvojot se razlikuvaat vo dve raboti.
1. Ne se na isti jazik.
2. Vo mojot post ima dokazi i beleski od koja kniga koja stranica koj tom koj alim i koj avtor od kogo prenesuva.....Tvojot post nema nisto od toa. Kako sto eden Brat kaza,no za eden drug,jas vo ovaa prilika ke kazam za tvojot post. Sem Kur'anskite Aeti i Hadisite (koi ne se odnesuvaat nitu priblizno kon Sufiite) Nisto drugo ne e tocno.

-Имам Малик се родил 94 хиџретска година а умрел 179 х. Година.

Imam Malik (94-179 H./716-795 CE)

Imam Malik je rekao, "Ko god studira pravo (fikh) a nije studirao Sufizam (tesavvuf) pokvarit će sebe; a ko god studira tesavvuf a nije studirao pravo (fikh) postati će heretik; a ko god objedini obadvoje dosegnuće Istinu (tehakkak)." Ova izjava je zabilježena i objašnjena u knjizi učenjaka 'Ali el-Adevija sa objašnjenjem od Imam Ebil-Hassana, učenjaka Islamskog prava (fikha), tom. 2, str. 195. [prim. prev. Imam Malik rahmetullahi alejh ovom izjavom upozorava kako ulemu tako i obične Muslimane da ne smiju zanemariti niti fikh niti tesavvuf, jer prva znanost usmjerava i obučava tijelo dok druga znanost usmjerava i obučava dušu. Stoga samo onaj ko poriče fundamentalnu istinu da ljudsko biće na ovom svijetu opstoji u tijelu i duši može poreći neophodnost izučavanja i prakticiranja ovih dviju esencijalnih znanosti Šeri`ata. Prema tome svako, ko želi biti od onih koji su dosegli istinu (tehakkak), treba pribaviti sebi adekvatno znanje iz fikha i tesavvufa.

Ova e,kako sto rekov,problemot vo "nasite" glavi. Vo navodnici bidejki,mojata glava licno ne ja stavam tuka,bidejki go ucam i Sufizmot i Fikhot. A zosto ne napreduvate so Moral,zaprasajte se... eve ubava pricina da razmislite.

-Имам Шафи се родил 150 х. Година а умрел 205 х. Година.

Imam Šafi`i (150-205 H./767-820 CE)

Imam Šafi`i je rekao, "Ja sam se družio sa Sufijama i od njih primio tri vrste znanja:
oni su me naučili kako da govorim.
oni su me naučili kako da se odnosim prema ljudima sa blagošću i mehkim srcem.
oni su me uputili u detalje Sufizma."

Ovo je zabilježeno u knjigama, Kešf el-Hafa i Muzid el-Albas, od Imam 'Adžlunija, tom. I, str. 341. [prim. prev. Fakih bez uvida o tome s kim i kome priča može govoriti na način neprikladan intelektualnom kapacitetu slušaoca kao i njegovoj ličnoj naravi. Svaki insan je unikatan po svojoj naravi i ne može se prema svakom isto nastupati. Pa tako fakih bez basireta svojom dobronamjernom besjedom može slušaoca zbuniti ili razjariti. Radi toga je Poslanik rekao govorite s ljudima onako kako su sposobni da vas razumiju, tj. da od vašeg govora korist za sebe izvuku. Tesavvuf uči ljude znanju na osnovu kojeg mogu uvidjeti narav i intelektualni kapacitet svoga sagovornika. Tesavvuf također uči ljude poniznosti i samilosti prema svim Allahovom stvorenjima a pogotovo ljudima. A Allah prezire svakog čovjeka (pa i fakiha) koji se smatra superiornijim drugim ljudima. Tesavvuf također nudi znanje o Allahu i Njegovim stvorenjima koje nadalje pribavlja njegovu aspirantu stanje Perfekcije Islama (Ihsan), tj. obožavanja Allaha kao da ga se vidi.]

Se sekjavam Brate na tebe od eden Forum,ke mi se prisetis verovatno. Ne da se falam,sekogas velam SAMO ALLAH E FALEN I POFALUVAN I BLAGODARNOSTA SAMO NEMU MU PRIPAGJA I NA NIKOJ DRUG. Slucajno vlegov vo eden forum i bas interesen,se zacleniv i pisuvav vo nego... Sto saka covekot,za toa ke mu zboruvas. Bebeto koga e malecko,biskvitite so mleko mu gi parime,ako ne,ke se udavi ! A koga zabi ke mu porasnat,samo i orevi ke krsi ! Iskreno,privlekov vnimanie (NE SE FALAM,samo primer),dobivav sekogas privatni poraki so Iskrena zainteresiranost... sekako,imase i takvi koi se protivea,no ne na tolku los nacin. Sekogas so ubav zbor,znaev ustata da mu ja zatvoram (nekoi od niv Elhamdulillah,naucija dosta i pisuvame uste). Od nekoja strana se pojavi nick Efendija,taman si pomisliv ke me smeni nekoj i ke ima poveke da pisuvame. Stom pocna da pisuva,se javija onie koi protiv beja,so komentari od tipot "Ete,Muslimani... pa neli vi velam !". Se sekjavas,ti pisuvav LP. Kazav i tamu,sto rece,vo pravo bese. Toa e Islamski zakon ! No toj zakon so Dusata treba da go ponudis,so kejf i zdovolstvo a toa,veruvaj,ke go naucis,samo ako se zapoznes so PRAVIOT SUFIZAM.
Edno bez drugo,NE ODI.
Toa go dokazuva sledniot:


-Имам Ахмед ибни Ханбел се родил 164 хиџретска година а умрел 241 х.година

Imam Ahmed bin Hanbel (164-241 H./780-855 CE)

Imam Ahmed je rekao, savjetujući svoga sina, "O moj sine, ti moraš sjediti sa Ljudima Sufizma, zato što su oni kao fontane znanja i oni drže Sjećanje na Allaha u svojim srcima. Oni su askete i oni imaju najveću duhovnu snagu." Ovo je objašnjeno u knjizi Tenvir el-Kulub, str. 405, od Šejh Emin el-Kurdija.

Imam Ahmed je rekao o Sufijama, kak se navodi u knjizi Giza el-Elbab, tom. I, str. 120, "Ja ne znam za bolje ljude od njih (sufija)."

E sega,najdi ti potkrepa za tvojot post Brate. Rekovme,carsijski muabeti mozes so tvoite istomislenici da pravis... nekogas,duri i so niv ne vredat.

Onoj link ne mozam nikako da go otvoram.
Samo edno da im preporacam na "Tragacite": "Sekoja RIZNICA ima zmii". Vnimavajte kade odite.

efendija
11-10-08, 23:37
:selam:

Првин брате да те пофалам за твојата упорност и инает кој овде го тераш. Јас колку што самиот гледаш се трудев секој мој пост за разлика од твојот да биде преведен на македонски за да можат да читаат и разберат и оние кои не го познаваат босанскиот,а плус тоа е едно и од правилата на овој форум.

Но нејсе, за да видиш колку е лесно да се оди по твојот терк, сега следуваат доказите на моите постови и тоа на Босански јазик, па бујрум читај .

UPOZNAJ SUFIZAM DA BI GA “ZAVOLIO”

UVOD

Hvala Sveznajućem, koji Svojim robovima samo ono što će ih usrećiti, ako po tome rade! I neka je salavat na Njegovog Poslanika s.a.v.s. koga Allah posla da izvede ljude iz tmine na svjetlo!
Musliman je stoljećima vladao svijetom, ne zato što je posjedovao oružje koje nisu imali drugi, nego zato što je u srcu nosio ispravnu vjeru koja mu je omogućila da jasno sagleda svoju ulogu i misiju na ovom svijetu.
Najbitniji uzrok nazatka poznih sinova tog slavnog djeda je njihovo udaljavanje od Allahove upute. Milioni muslimana prodaju ahiret za dunjaluk, oslanjajući se na truhle kosti evlija umjesto na Allaha, kružeči oko mezara umjesto oko Kabe, uzimajući kršćane, židove i mušrike za zaštitnike umjesto Allaha, Poslanika i muslimana!
Postoje razni stepeni širka, tmine nad tminama i ponori nad ponorima. Islamska ulema taj posvemašnji mrak mora odagnavati iz srca, i korov širka posvuda mora sasijecati.
Cilj ovog pisanja nije kritika, nego bratski savjet braći sufijama, skidanje koprena sa očiju, i vraćanje onome s čime je došao Allahov Poslanik s.a.v.s. Molim Allaha da ovaj trud stavi na vagu mojih dobrih djela!

NASTANAK I RAZVOJ SUFIJSKIH POKRETA

Riječ "sufizam" je preuzeta iz grčkog jezika od riječi "SOPH", što u prijevodu znači mudrost. Neki pak tvrde da joj je porijeklo od nekih drugih riječi, međutim sva druga mišljenja su manje osnovana.
Sufizam i tesavuf nisu postojali u vrijeme Allahovog Poslanika s.a.v.s.niti u vrijeme ashaba. To je uljez koji se među muslimane uvukao iz neislamskih civilizacija koje su došle u dodir s njim.
"Ako dobro proučimo sufijsko učenje, u prvo vrijeme njegove pojave kao i u novije vrijeme, i izjave njihovih prvih čelnika, kao i naših savremenika, koje su zabilježene u starim i novijim sufijskim djelima, vidjećemo da između njega i učenja Kur'ana i sunneta postoji ogromna razlika. Ništa od sufizma ne nalazimo u životu Allahovog Poslanika s.a.v.s. niti u životu njegovih ashaba…
Naprotiv, primjetićemo da je sufijski nauk preuzet od kršćanskih sveštenika, hinduskih brahmana, jehudskih monaha i budističkih isposnika." [1]
Tako npr. u Šrilanki i u nekim drugim azijskim zemljama, postoje mezari kojima dolaze i "muslimanski" derviši i budisti i hindusi, i svi oni se dovom obraćaju mrtvim kostima u tim grobovima, što jasno ukazuje da je sufizam mješavina asketizma raznih vjera, filozofija i kultura. Kulturni islamski centar Šrilanke je štampao spisak s 45 islamskih praznika i imena mjesta koja njihove sufije hodočaste i kod njih obavljaju hadždž. [2]
Prvi ko se prozvao sufijom je Abduke Abulkerim 210. god. po hidžri. Istoričari prenose da je on pripadao jednoj ši'itsko-iranskoj sekti, a drugi kažu da je upravo on bio glavni čelnik kufanskih otpadnika od islama. Kufa se nalazi u blizini Perzije te je vatropoklonstvo koje je prije islama vladalo Perzijom znatno doprinijelo pojavi sufizma, kao i grčka filozofija čija su djela uveliko prevođena na arapski jezik upravo u Kufi.
U trećem i četvrtom hidžretskom stoljeću sufizam prolazi kroz tri sljedeće etape:

1. Prvi muslimani u kojima se mogu pronaći neki simptomi sufizma su bili poznati po iskrenosti u isposništvu do te mjere da je to prerastalo u vesvese. Oni su bježali od dunjaluka i pretjerano se odavali ibadetu što je bilo oprečno onome čemu je poučavao Allahov Poslanik s.a.v.s., zato je on tako nešto osporio grupici ljudi koji su pitali za njegov ibadet. Rekao im je: "Ja postim, ali i mrsim, klanjam noćne nafile, ali i spavam, oženjen sam, jedem meso, i onaj ko postupa suprotno mom sunnetu nije od mene."
Tako su postupali i ashabi i tabeini. Nisu zapostavljali ni znanje ni činjenje dobrih djela, ni ibadet, ni rad za dunjaluk. Žestoko su osuđivali novotarije. Tako se Ibn Mes'ud žestoko suprostavio grupnom obavljanju zikra.
U tom periodu se pojavljuju neki stručni sufijski izrazi koji do tada nisu bili poznati, javlja se uvjerenje da je osnovni izvor spoznaje "kešf" (otkrovenje), kao i tvrdnja da sufijski šejhovi mogu činiti razna natprirodna djela.

2. U drugoj etapi dolazi do zastranjivanja u idejnom pogledu. Tekstovi Kur'ana i sunneta se počinju komentarisati onako kako to odgovara idejnom usmjerenju sljedbenika određene sekte.
U sufijskim kružoocima se pojavljuju, do tada nepoznati pojmovi, kao što su: vahdetul vudžud (ubjeđenje da postoji samo jedno postojanje), fena'a (utapanje čovjeka u Boga), itihad (spajanje čovjeka s Bogom), hulul (tvrdnja da se Bog oličio u Svom stvorenju), sahv (opijenost ibadetom), murid (učenik), 'arif (onaj ko je spoznao), mekamat (stepeni), i dr. Njihovi najpoznatiji učenjaci u tom periodu su: Ebul Jezid El-Bistami (umro 263. g. po hidžri) i Zun-Nun El-Misri (245. g.h.) i dr.
Prenosi se da je Bistami rekao: "O Ti koji si ja, već sam se sjedinio s tobom. Neka sam ja slavljen, neka sam slavljen! Kako sam ja samo uzvišen!"

3. U trećoj fazi, sufizam se uveliko miješa s grčkom filozofijom i poprima veoma opasne konotacije. Do izražaja dolazi učenje o hululu, itihadu i vahdetul vudžudu. Zagovara se filozofska ideja o tome da postoji samo Allah, a sve drugo je samo privid.
Krajem trećeg stoljeća tesavuf je već formiran kao cjelovito učenje. Ebu Mugis El-Husejn ibn Mensur El-Haladž, čiji je djed bio zoroastrista, počinje širiti nevjerničke ideje o hululu i itihadu i obznanjuje sufijsku akidu (vjerovanje) zbog koje ga šerijatski sud osuđuje na smrt. Smrtna kazna je izvršena (309. g. po hidžri).
Međutim, njegove ideje ostaju. Šejtan u svojim redovima iznalazi one koji će njegov nauk širiti. I sufizam se, poput korova, nastavlja širiti Iranom, Irakom i drugim krajevima islamskog svijeta.
U četvrtom stoljeću po hidžri, sufizam stiže u Egipat i Alžir, gdje se počinju graditi i prve tekije. Iranski sufija Ebu Seid Muhammed Ahmed El-Mejhemij (307-430. h.g.) udara temelje na kojima će se formirati razni derviški redovi.
Dakle, sufizam je 300 godina nakon objave Kur'ana, počeo pokazivati svoje pravo lice, koje je ranije prekrivao strahujući od islamskog mača, koji je dok su ga nosile ruke ashaba sasijecao sve novotarije u korijenu. Ideje prvih sufija počinju davati plodove, i šeri'atski sudovi imaju puno posla sa jereticima.
Od svoje pojave pa sve do prvih javnih istupa u četvrtom hidžretskom stoljeću, nijedan arap nije prihvatio sufizam. Svi su oni porijeklom iz Perzije.
U šestom hidžretskom stoljeću mnogi sufijski šejhovi tvrde da vode porijeklo od Muhammeda s.a.v.s. i svaki od njih zasniva zaseban tarikat. Tako se u Iraku javlja Er-Rufa'i, u Egiptu El-Bedevi (čije je porijeklo tadašnjim Egipćanima bilo potpuno nepoznato).
U sedmom i osmom hidžretskom stoljeću sufijska fitna doživljava kulminaciju. Osnivaju se posebni kružooci derviša i na sve strane se nad grobovima grade turbeta i kubbeta i to pod blagoslovom Fatimija koji su vladali Egiptom i još nekim pokrajinama islamskog svijeta.
Sufizam dobija svoj današnji oblik između petog i šestog stoljeća, u vrijeme Ebu Hamida El-Gazalija (450.-505. h. G.) rođenog u perzijskom gradu Horasanu. Gazalija je bio veliki borac protiv filozofskih učenja, ilmul kelama i uveliko je sufijsko učenje približio islamskom, da bi se na kraju u potpunosti odrekao sufizma. Peto hidžretsko stoljeće za sufizam predstavlja pravi procvat koji se iz Irana počinje širiti prema ostalim dijelovima islamskog svijeta.
U to doba se javljaju Kaderije i Rufaije, kao i poznati učitelj sufizma Es-Suhraverdi Šihabu Ed-Din Ebu el-Futuh Muhjuddin ibn Hasen (549.-587. h.g.) kojeg je pravedni halifa Salahuddin El-Ejjubi zbog nevjerstva pogubio.
Isto tako pojavljuje se Ibn Arebi (560.-638. h.g.) samozvani "zadnji evlija", koji obnavlja učenje o vahdetul vudžudu, tj. samo jednom postojanju i o tome da se sva Božija svojstva mogu oličiti samo u čovjeku kada se on utopi u Bogu.

A što se tiče Bosne, sufizam se u njoj javlja dolaskom Osmanlija. "Osmanlijska država je derviškim redovima davala podršku čak i službenim aktima, što je doprinijelo širenju sufizma, praznovjerja i izopačenih ideja kod neukog svijeta. Međutim, Allah s.v.t. je na Sebe preuzeo obavezu da će čuvati ovu vjeru sve do Sudnjeg dana. I kada god nastupi period nazadovanja i zastranjivanja u vjeri, učini da se nađe ulema koja će ummet vratiti ka pravom putu." [3]

Продолжува.

efendija
11-10-08, 23:38
VEZA IZMEĐU SUFIZMA I ŠI'IZMA

Sufizam je ši'itsko čedo, strano islamskom učenju. Prvi sufija je bio Perzijanac, Abduke Abdulkerim, ši'ija i čelnik kufanskih otpadnika od islama. Prvo arapsko mjesto u kome se pojavio sufizam je bila Kufa, koja se nalazi u blizini Perzije. Sufizam se od svoje pojave pa sve do četvrtog hidžretskog stoljeća nema ni jednog pristalicu među arapima. Sve sufije tog vremena su porijeklom iz Perzije.
Na zemaljskoj kugli ne postoji država u kojoj ima više sufizma od Irana.
Između sufizma i ši'izma postoji vidna veza. I jedni i drugi se najčešće pozivaju na Aliju r.a. koji je za sufije prvi kutb, a za ši'ije prvi evlija.
Sufije su ideju o kutbovima i ebdalima preuzeli od ši'itske sekte ismailije. Vjera u bezgriješnost sufijskih evlija je preuzeta iz ši'itskog vjerovanja u bezgriješnost njihovih imama.

SUFIJSKE SEKTE (TARIKATI)

Sufije imaju veoma mnogo tarikata. Gotovo da nema muslimanske zemlje, a da u njoj nema sufija. Posvuda nalazimo njihova svetišta, kabure njihovih evlija kod kojih veoma mnogo ljudi čini širk. Oni brižno čuvaju kaburistane, obilaze ih, ponekad ih osvjetljavaju, nad njima podižu turbeta ili kubeta, polažu na njih cvijeće, ili pak, oko njih tavafe i prizivaju ih.
Egipatski "Mešihat derviških redova" je 1989. god. izdao tabelu sa 72 priznata derviška reda.[4] A svaki od njih se raslojio na nekoliko desetina ili pak, stotina manjih tarikata. Tako se npr. jedan od egipatskih ogranaka šazilijskog tarikata koji se zove "hamidije šazilije", pocijepao na hiljadu drugih sekti. Sljedbenike svih tih mnogobrojnih podsekti možete vidjeti kod turbeta i mezara tobožnjih evlija. Tako su se i neke od velikih egipatskih džamija preobratile u kaburistane njihovih evlija kod kojih se čini svakovidni vid širka.

Isti je slučaj i sa Sudanom u kojem se sufizam javlja tristotine godina nakon hidžre Allahovog Poslanika s.a.v.s. U Sudanu, ali i u svim drugim mjestima, kolonijalisti svesrdno podržavaju sufizam, jer on nikada nije bio prepreka njihovoj ekspanzionističkoj politici. Naprotiv, historija nam svjedoči da je na čelu engleske kolonijalističke vojske koja je porobila Kartum porazivši vojsku halife Mehdija u bitci (Um Dibukrat) stajao šejh jednog poznatog derviškog reda.
Sufizam je umrtvio sudanske mase, koje su morale biti slijepo poslušne šejhovima, 'poput mrtvaca u rukama onoga ko ga gasuli'. Ako je šejh kazao 'da je sinoć hodao po nebesima', ili 'da mu je Poslanik s.a.v.s. u snu naredio da radi tako i tako', tu nije bilo pogovora. Takvo stanje je potrajalo sve do 1917. god., kada veliki islamski učenjak Ahmed ibn Hadžer počinje razotkrivati pravo lice sufizma, pozivajući u pravi islam i najavljujući rat kubetima i građevinama nad mezarima kod kojih se uveliko čini širk. Tada je u Sudanu takvih turbeta bilo više nego džamija. U jednom selu od 5000 stanovnika je bilo 99 turbeta, a džamija nije bilo ni 10. Sufije su Ahmedovom pozIvanju davale neviđen otpor, ali Allah s.v.t. je htio da sunce čiste vjere iznova zasija sudanskim nebom, i da čista akida iznova zauzme mjesto koje joj pripada u zajednici muslimana. I 1986. god. islamske partije u sudanskom parlamentu dobivaju preko 50 mjesta, nakon što su imale samo jedno. Plodovi islamskog da'veta počinju sazrijevati u svijesti ljudi. Iznova se traži da Sudanom vlada šerijat, da zaživi čisti i izvorni islam. Islam koji je svoje sljedbenike jedan put učinio vođama čovječanstva. Budi se uspavni «div». Islam će iznova imati tlo pod nogama, onoga ko će ga štititi nakon što je živio kao jetim, obezglavljen bez domovine, bez oca i majke. I (tek) tada ustaje Amerika i cijeli kršćanski svijet u osudi Sudana. Tada se on proglašava stjecištem fundamentalista. Zapitajte se zašto bezbožnom svijetu nije smetao podervišeni Sudan? Naravno, odgovor je jednostavan, jedno mračnjaštvo nikada nije smetalo drugom mračnjaštvu? Zajedno ne mogu samo istina i zabluda, svjetlost i tmina. To je Allahov zakon.
Ni u Nigeriji stanje nije ništa bolje. U njoj ima preko 10 000 000 sufija tidžanijskog tarikata.
U Maroku i Sjevernoj Africi ima oko 10 000 000 sljedbenika hatmijskog reda. U Pakistanu i Indiji ima veoma mnogo derviša koji pripadaju redu zvanom Pirilvije. Oni zastranjuju u određivanju uloge i položaja Allahovog Poslanika s.a.v.s., prizivaju umrle šejhove kada se nađu u nevolji, pokazuju veliko neprijateljstvo prema sljedbenicima sunneta, prinose žrtve kod mezara svojih evlija, obilaze ih u određeno doba godine i upućuju im dove.
Takvo je stanje i u mnogim drugim krajevima islamskog svijeta. Posvuda širk i mračnjaštvo.
Pa neka te ne zavaravaju ni naše bosanske sufije. Tragovi širka se naziru i kod nekih od njih, na Ajvatovici koja je za njih «mali hadždž», kod turbeta sedmorice braće u Sarajevu, u Karićima u koje je odlazak jedanput godišnje «ibadet», u tekijama, kod mezarja koje oni podižu po Sarajevu, Travniku, Tešnju i dr., ako treba i od sredstava namijenjenih za obnovu džamije. Posvuda isti simptomi, ista bolest, ista zabluda i isti millet.
Pošto je nemoguće pobrojati sve derviške redove, jer im broj ne zna niko osim Allah s.v.t. zadovoljit ćemo se pomenom najpoznatijih.


1. Kaderije ili Džejlanije

Tvrdi se da im je osnivač[5] Abdulkadir Gejlani (umro 561. h.g.) kome se pripisuju djela koja ne može činiti niko osim Allah, kao što su: oživljavanje mrtvih, poznavanje gajba (tajanstvenog), određivanje šta će se desiti u svemiru i za života, a i nakon smrti. On je, kako to tvrde derviši, svojim muridima propisao određene zikrove i virdove. Govorio im je (?): "Ko se nađe u nevolji neka od mene traži pomoć, pa ću mu olakšati…"[6] Mezar mu je u Bagdadu i posjećuju ga velike skupine sufija tražeći u tome bereket i oni mu svake godine prave mevlude.

2. Rufa'ije

Njihov osnivač je Ebul Abas Ahmed ibn El-Husejn Er-Refa'i (580. h.g.), za koga tvrde da posjeduje božanske osobine, da je kutb nad svim kutbovima, i na Zemlji i na nebu, da svih sedam nebesa nosi na svojoj nozi, kao što nosi običnu halku.[7] Rufa'ije svoje "keramete" dokazuju probadanjem sabljama. Zajedničko im je sa ši'ijama to što i jedni i drugi vjeruju u Džaferov kitab, u dvanaest imama, da je trinaesti imam Ahmed Er-Rufa'i, i jedni i drugi oplakuju ašuru. Ovaj tarikat se podijelio na tri sekte: bazije, melekije i hubejbije.

3. Ahmedije ili bedevije

Osnivač ovog tarikata je najpoznatiji egipatski "evlija" Ahmed El-Bedevi, koji je rođen u jednoj ši'ijsko iranskoj porodici, a umro 624. h.g. u Iraku, gdje je pokopan i čiji kabur svake godine posjeti preko 3 000 000 Ahmedija. Sljedbenici ovog tarikata su izašli iz okvira islama. Svo njihovo učenje je zatrovano mnoštvom idolatrije i novotarija od kojih je islam potpuno čist.
Njih ima u Egiptu i mnogim dijelovima Evrope, a obično se prepoznaju po crvenoj 'poši' koju zamotavaju oko glave. Tarikat im se pocijepao na šesnaest sekti.

4. Bektašije

Ovaj tarikat se proširio među Osmanlijama, a i danas postoji u Albaniji. Njihovo učenje je blisko učenju ši'itskih sufija.

5. Mevlevije

Osnivač mevlevijskog reda je iranski pjesnik Dželaludin Er-Rumi (umro 672. h.g.). Pokopan je u turskom gradu Konji. Sljedbenici ove sekte se razlikuju od ostalih derviša po tome što u toku zikra plešu u krugovima. Ovaj derviški tarikat je bio uveliko rasprostranjen u Turskoj i nekim dijelovima Zapadne Azije, a danas se mogu pronaći samo neke od njihovih tekija u Turskoj, Halepu (Sirija) i nekim dijelovima Maroka.

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:39
6. Nakšibendije

Osnivač ove sekte je šejh Behauddin Muhammed ibn Muhammed El-Buhari, poznat kao Šah Nakšibend (umro 791. h.g.). Njegov tarikat se raširio u Iranu, Indiji i zapadnim dijelovima Azije.
Mnoge derviške sekte su iščezle, a u okrilju sufizma su se javljale druge, manje poznate sekte, kao što su: Tidžanije, Kadijanije, Šazilije, Kana'ije, Kajrevanije, Murabitije, Bešbešije, Senusije, Muhtarije, Hatmije i dr.
I svaka od njih tvrdi da je samo ona na pravom putu, a u stavri su sve u zabludi, i ni s jednom od njih nije došao Allahov Poslanik s.a.v.s. i od svih njih je islam čist.

VASPITNE MJERE KOJIMA SE DERVIŠI PODVRGAVAJU

Šejhovi svoje sljedbenike prevaspitavaju na jedan poseban način. Od njih traže slijepu pokornost. Poslušaj šta od njih traže, pa sam donesi sud o svemu. Evo samo nekih od njihovih zahtjeva:
· U šejhovom prisustvu budi kao mrtvac u rukama onoga ko ga gasuli; bez dozvole nema pogovora, ni pokreta ni priče.
· Onaj ko svome šejhu kaže: 'Zašto?' nikada neće uspjeti.
· Ako tvoj šejh učini nešto nepristojno, znaj da je njegova nutrina potpuno čista.
· Onaj ko nema šejha, šejtan mu je šejh.
· Nipošto ne prezirite to što neki od evlija ne klanja s vama u džematu. Postoje ljudi koji svaki namaz klanjaju van zemlje u kojoj žive. Neki od njih svaku džumu klanjaju u haremu Mekke ili kod Allahovog Poslanika s.a.v.s., a neki pak klanjaju svaki akšam na Zul Karnejnovom zidu ili na brdu Kaf …
· Ne druži se s onim ko nevoli tvoga šejha.
· Od šejha ne skrivaj ništa što ti padne napamet, i bez njegove dozvole se nemoj ženiti niti putovati. Muridu je haram da pita…
Šejh El-Džunejd je svoje muride savjetovao da ne budu zaokupljeni: 'sticanjem opskrbe, izučavanjem hadisa (Poslanikovog s.a.v.s. sunneta), ženidbom'. On isto tako od njih traži da ne čitaju, ne pišu, jer je to kraći put do spoznaje.
Ovo su samo neke od metoda kojima odgajaju svoje muride i pripremaju ih na slijepo slijeđenje njihovih zabluda.
Eto, tako sufijski šejhovi odgajaju svoje muride. Postavljaju temeljna pravila koja treba da u potpunosti upokore pristalice njihove sekte. Od običnog derviša se traži slijepa pokornost: da bude samo alatka u rukama nekoga ko za njega misli. On treba da pokorno i bez ikakvog razmišljanja radi ono što mu se servira. I tako neuki slijepo slijede zalutale, ljube im ruke, pred njima osjećaju strahopoštovanje, od njih odlaze povijajući svoje vratove. Njihov glas ne smije se čuti. Šejhu se vjeruje sve, jer je on, za njih, nepogrješiv.
Sve su to prepredene zamke kojima šejhovi skrivaju svoje neznanje i zavode potpunu vlast nad umovima i srcima običnog svijeta.
Gdje to u Allahovoj s.v.t. vjeri stoji da svako mora imati šejha? Islam ne traži slijeđenje nikoga osim Allahovog Poslanika s.a.v.s. Muslimanu je jedini uzor on, a od drugih se znanje uzima samo ako ono nije u protivrječju s njegovim sunnetom. Dakle, od nas se traži slijeđenje ispravnog programa, a ne slijeđenje osobe. U islamu nema slijepog slijeđenja. Allahov Poslanik s.a.v.s. se u potpunosti slijedi samo zato što ga je Allah sačuvao od grijeha, a od svakog drugog se uzima i odbacuje. Muslimanu je dovoljno da prisustvuje dersovima raznih alima i da od svih njih uzima znanje. To je ono što se od njega traži: da upozna svoju vjeru, a ne da slijepo slijedi osobu, ma ko ona bila.
Šejh može izaći i go na mimberu i u takvom stanju održati hutbu, može poput faraona tvrditi da je 'on bog' kao što je to učinio njihov šejh Halladž, može tvrditi da jednim korakom obiđe zemaljsku kuglu, da je hodao po nebesima, i da radi ono što ne može činiti niko osim Allaha s.v.t., a murid sve to treba da povjeruje, i to bez ikakvog pogovora, i ijednog pitanja. Šejh je za njih nepogrješiv, njegova nutrina je čista, a čudesa koja radi su kerameti.
Ako se sufijama prigovori, reči će: "Naravno, samo su oni tako nešto u stanju, jer samo oni 'poznaju' tajna značenja Kur'ana."

OSNOVE SUFIJSKE VJERE

Sufije imaju svoj akaid, svoje vjerovanje u Boga, svoje razumjevanje poslanstva, svoj sud o evlijama i svoje viđenje svijeta. I njihovo vjerovanje ovisi o tarikatu koji slijede. Ovdje iznosimo samo osnovna ubjeđenja većine sufija po pitanju njihovog odnosa prema Allahu s.v.t., Njegovoj vjeri, Poslaniku s.a.v.s., evlijama, džennetu, džehennemu, Iblisu, faraonu, virdovima, zikru, ibadetu, dovi, i sl.

SUFIJSKA VJERA U ALLAHA S.V.T.

Neki od derviša slijede eš'arijski ili maturidijski pravac u pitanju Allahovih s.v.t. svojstava i imena, drugi tvrde da se sufija utapa u Allahovo s.v.t. biće i s Njim sjedinjuje, a treći smatraju da ima samo jedno postojanje, te su širenjem ideje o hululu, ittihadu i vahdetul vudžudu potpuno izašli iz okvira islama.

1. Hulul i ittihad
Prvi zagovornik hulula i ittihada je bio Halladž i u tom učenju je vidan uticaj indijsko-kršćanskog asketizma. Sjeme koje je posijao Halladž i danas, poput korova klija. I danas ima derviša koji vjeruju u 'hulul', tj. da se Bog utjelovljuje u biću sufije i da se sufija sjedinjuje s Bogom do te mjere da išćezava sve što ih je nekada razdvajalo. Otuda su, neki od njih u stanju 'opijenosti' izrekli nevjerničke riječi, poput onih koje je izgovarao faraon: "Ja sam bog", i "U mom džubbetu nema nikog osim Allaha".

2. Vahdetul vudžud
'Vahdetul vudžud' je ideja koju je Iblis prvi puta zasijao u glavi Muhjuddina ibn 'Arebija. Tako je on počeo govoriti o 'samo jednom postojanju'. Po njemu ne postoji ništa osim Allaha, da bi potom za sve postojeće ustrdio da je sve to Allahovo biće. Govorio je 'da je Allah stvorenje i da je stvorenje Allah!?' Jednom prilikom je rekao: "Allah mene hvali, i ja Njega hvalim. Ja obožavam Njega i On obožava mene." A za svoju knjigu "El Futuhat el-Mekkije" kaže da je ona od Allaha s.v.t.!?
Ebu Jezid El-Bistami je govorio: "Da mene jedanput vidiš, bolje ti je nego da vidiš Allaha hiljadu puta." Kada je jedan čovjek pokucao na njegova vrata on je uzvratio: "U kući nema nikog osim Allaha."
Jedan drugi sufijski šejh bi prilikom oblačenja svoga džubeta govorio: "U džubbetu nema nikog osim Allaha."
Halladž, sufija kojem je sablja šerijata odsjekla glavu zatrovanu nevjerničkim idejama, je tvrdio 'da su mu lično od Allaha s.v.t. stizala pisma koja je Allah napisao Svojom rukom'.
Neki derviši smatraju da je moguće vidjeti Allaha i na dunjaluku. Ed-Dusuki je izjavio: "Ja sam na nebesima vidio svoga Gospodara. Govorio sam s Njim, dok je On bio na Svome Kursu (prijestolju)."
Eto oni mogu ono što poslanici nisu mogli, Musa a.s. kojeg je Allah odlikovao nad ostalim svijetom, je molio Allaha da mu se pokaže, kako bi Ga vidio. Poslušaj šta mu Allah s.v.t. kaže: "Gospodaru moj, ukaži mi se da Te vidim!" – "Ne možeš Me vidjeti" – reče -, "ali pogledaj u ono brdo, pa ako ono ostane na svom mjestu, vidjećeš Me!" I kad se Gospodar njegov onom brdu otkri, On ga sa zemljom sravni, a Musa se onesviješćen strovali. Čim se osvijesti, reče: "Hvaljen neka si! Kajem Ti se, ja sam vjernik prvi!"
"O Musa", - reče On – "Ja sam tebe odlikovao nad ostalim svijetom…"[1]

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:39
SUFIJSKA VJERA SE SASTOJI OD ŠERIJATA I HAKIKATA

Islam, po mišljenju sufija, se sastoji od dva dijela:
- Vanjskog koje se naziva šerijatom (Allahovim vjerozakonikom) i
- Tajanstvenog koji se naziva hakikatom (stvarnošću).
Šerijat je, za njih, samo kapija na koju ulazi svaki musliman, a hakikat je iznad šerijata i do njega mogu dospjeti samo odabrane sufije. Tako je njihov sufizam satkan od ta dva dijela islama. I kada im se iznesu jasni dokazi, oni za njih imaju nekakva 'tajanstvena značenja' koja ne zna niko osim njihov šejh. Na taj način dovode cijeli islam u pitanje. A kada je Ebu Bekr r.a., upitan za značenje ajeta koje mu je bilo nejasno, rekao je: "A koje će me to nebo zakloniti, i koja će me to Zemlja na sebi nositi, ako ja o Kur'anu kažem ono što ne znam?!" Međutim, zavirite u Mesneviju koju oni nazivaju najboljim komentarom Kur'ana, pa ćete vidjeti kako sufije tumače Kur'an!
Navodimo samo jedan primjer njihovog iskrivljavanja Kur'ana. 106. ajet sure Bekare, koji je Korkut preveo ovako: "Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo…", a šejh šazilijskog reda, Ebu El-'Abbas El-Mersij (umro 1287. h. god.) ga tefsiri ovako: "Mi nijednog evliju ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da boljeg od njega ili sličnog njemu ne dovedemo…"

SUFIJE I POSLANIK S.A.V.S.

Među sufijama postoje i oni koji smatraju da je stepen do koga su se oni uzdigli iznad deredže do koje je došao Allahov Poslanik s.a.v.s. zato što on nije poznavao čelnike tesavvufa, kako to izjavljuje učitelj sufizma El-Bistami. On kaže: "Mi smo zagazili u more na čijoj su obali zastali Allahovi poslanici."
Neki od njih vjeruju da je Muhammed s.a.v.s. prvo Allahovo stvorenje, vrhunac svemira i da su od njegovog nura stvoreni nebesa, Zemlja, Arš, Kursijj i sva ostala stvorenja, a da za to nalaze nijedan valjan dokaz.
Ebu Jezid El-Bistami je govorio: "Neka sam ja slavljen, neka sam slavljen, kako sam ja samo uzvišen! Allaha mi, moj bajrak je veći od Muhammedovog! Pod mojim bajrakom su svi vjerovjesnici od ljudi i džinna!"
A drugi tvrde da njihovi šejhovi Poslanika s.a.v.s. vide u budnom stanju. To se samo njima 'dešava'. Poslanika s.a.v.s. nakon smrti i ukopa niko od ashaba nije vidio, ali eto danas među dervišima ima i onih koji su bolji od njih i tako nešto mogu. Da nas Allah sačuva od takvih gluposti.
Ahmed Et-Tidžani, (1815. god.) je tvrdio da se susreo s Poslanikom s.a.v.s. i s njim direktno razgovarao, pa mu je Poslanik s.a.v.s., rekao da uči slijedeći salavat: "Allahumme salli 'ala sejjidina Muhammedinil – fatihi lima aglika, vel-hatimi lima sebeka, nasiril-hakki bil-hakki, el-hadi ila siratikel-mustekim, ve 'ala alihi hakka kadrihi ve mikdarihi el 'azim.", i rekao mu: "Ko ga prouči jedanput kao da je proučio Kur'an 6000 puta.[2] Svaki komentar na ovo je suvišan.

SUFIJSKE EVLIJE

Po islamskom učenju, svaki musliman koji se pokorava Allahu, ostavlja ono što mu On zabranjuje i slijedi sunnet Njegovog Polsanika s.a.v.s., je evlija. U Kur'anu i sunnetu se nigdje ne kaže da su kerameti dokaz da je neko evlija.
Međutim, sufije po pitanju evlija imaju više stavova. Jedni ih smatraju nižim od Allahovih poslanika, drugi ih uzdižu iznad njih, treći ih poistovjećuju sa Allahom u svim božanskim svojstvima, tvrdeći da evlija daje opskrbu, stvara, oživljava i usmrćuje, i ima neka zaduženja u svemirskim događanjima.
Po njihovom ubjeđenju evlije imaju hijerarhiju po kojoj najveći stepen, deredža 'gavsa', zatim 'kutba', pa 'bedela' i 'nedžba'. A sve evlije se noću okupljaju u Mekkanskoj pećini Hira radi uvida u sudbine.
Ahmed Et-Tidžani je rekao: "Allah je u stanju da poslije mene pošalje drugog evliju, ali On to neće učiniti, isto kao što neće ni novog poslanika poslati nakon Muhammeda s.a.v.s."
Neki od sufija ne vjeruju u tako nešto, ali se 'približavaju' Allahu prizivanjem umrlih evlija. Tome ih uče njihovi najveći šejhovi.
Tako je Ed-Dusuki izjavio: "U mojoj ruci je bio džehennem, pa sam ugasio njegovu vatru, i džennet pa sam otvorio njegove kapije. Niko me neće posjetiti, a da ga neću uvesti u džennet zvani Firdevs… I nikada evlija nije bio sjedinjen s Allahom, a da s Njime nije razgovarao kao što je Musa a.s. s Njime razgovarao."
Brate, ne vjeruj Ed-Dusukiju nego vjeruj Allahu s.v.t., koji poručuje: "Njegovoj kazni nećete umaći ni na Zemlji ni na nebu, a nemate, mimo Allaha, ni zaštitinika ni pomagača."[3]
Sve je to tako daleko od čistog islama u kome evlija ni sebi ni drugome ne može nikakvo dobro pridonijeti. A tako je mnogo derviša koji tavafe oko mezara evlija i upućuju im dove, što predstavlja širk. To sam svojim očima vidio u jednoj velikoj džamiji u Damasku (Sirija). Uzvišeni Allah kaže: "Samo se Njemu možete moliti! A oni kojima se pored Njega mole – neće im se odazvati, kao što ni voda neće stići u usta onome koji prema njoj samo dlanove svoje pruži; molitva nevjernika je stvar izgubljena."[4]
Zemljom nije hodao bolji čovjek od Muhammeda s.a.v.s., a njemu Allah s.v.t. kaže: "Reci: "Ja se samo Gospodaru svome klanjam, i nikoga Njemu ravnim ne smatram." Reci: "Ja nisam u stanju da od vas kakvu štetu otklonim niti da nekom od vas kakvu korist pribavim."[5]
Omiljena sufijska mjesta su kaburi evlija. I gdje god oni vode glavnu riječ oni podižu kabure, ograđuju ih, uljepšavaju i osvjetljvaju. A u islamskom svijetu se širk najviše čini kod kabura. Kod njih prizivaju mrtve šejhove od kojih se traži porod, opskrba, kiša, sreća, uspjeh, i sl. Allah s.v.t. onima koji tako misle poručuje: "Vi se, mimo Allaha, kumirima klanjate i laži smišljate. Oni kojima se vi, mimo Allaha, klanjate ne mogu vas nikakvom hranom nahraniti; vi hranu od Allaha tražite i Njemu se klanjate i Njemu zahvalni budite! – Njemu ćete se vratiti."[6]
Iskreno ispovijedanje vjere dug je Allahu! A onima koji pored Njega uzimaju evlije (zaštitnike) i govore: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili" – Allah će njima, zaista, presuditi o onome u čemu su se oni razilazili."[7]

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:40
DERVIŠI I IBADET

"Tesavvuf se u trećem i četvrtom stoljeću javlja zaodjenut u 'ruho' ibadeta, pobožnosti i odricanja, što je po islamskom učenju ne samo prihvatljivo, nego i pohvalno, da bi ubrzo nakon toga pokazao svoje pravo lice. Takav je slučaj sa svakom novotarijom. U vjeri se nikada nijedna novotarija nije pojavila, a da na samom početku nije bila upakovana u islamsko ruho koje je prihvatljivo, pa čak i pohvalno u očima onih kojima se ona nudi."[1]
I među današnjim sufijama ima onih koji vjeruju da su namaz, post, hadždž i zekat ibadeti običnog svijeta, i pošto oni sebe smatraju 'elitom' (hasah) ili 'elitom elite' (hasatul-hasah), imaju i svoj ibadet, koji njima priliči. Obično je to utapanje u Allaha ili samo srčani ibadet, ili obavljanje svakog namaza kod Ka'be iako on živi u sasvim drugoj zemlji, i sl. (da nas Allah subhanehu ve te'ala sačuva od takvih pomisli). I ako je cilj ibadeta običnog svijeta čišćenje srca, onda je zikr sufijske elite vezivanje srca uz Allaha kako bi direktno od Njega uzimali znanje… Zato je za takve sufije sasvim normalno da većinu noći provedu u grupnom zikru, koji im je propisao njihov šejh, a da ne ustanu na sabah namaz.
Stoga neke derviške sekte smatraju da su njihovi sljedbenici oslobođeni od činjenja ibadeta koji obavlja običan narod, te za njih ne postoji ni halal ni haram. "Oni su to već prevazišli."
Dokaz za to pokušavaju pronaći u 99-tom ajetu sure Hidžr tumačeći (shodno svojim ćejfovima) riječ 'jekin' spoznajom. Taj ajet je Besim Korkut (rahmetullahi alejhi) sasvim ispravno preveo: "i sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!" I sva islamska ulema se slaže u tome da je značenje riječi 'jekin' smrt. A Kur'an se najbolje tumači samim Kur'anom. Riječ 'jekin' nalazimo i u suri Muddesir i to s istim značenjem.
Uzvišeni kaže: "'Šta vas je u Sekar dovelo?' 'Nismo' – reći će – bili od onih koji su molitvu obavljali i od onih koji su siromahe hranili, i u besposlice smo se sa besposlenjacima upuštali, i Sudnji dan smo poricali, sve dok nam smrt (jekin) nije došla."[2]
I svako ko smatra da je prije smrti oslobođen od islamskih obaveza, namaza, posta i sl. je već u potpunosti okrenuo leđa islamu i izašao iz njegovih okvira. Zato su šeriatski sudovi mnoge sufije osudili na smrt zbog otpadništva od islama.
Ako neko misli da se to dešavalo tamo negdje daleko od nas, vara se. Dok je Allahov šerijat vladao Bosnom sufije nisu mogle širiti svoje zablude. "Kada se Hamza Bosnevi, šejh Biramijskog tarikata, 968. h. godine osmjelio pozivati sufijskim idejama koje su bile sušta suprotnost šerijatu, najpoznatije istambulske kadije su ga osudile na smrt. Pogubljenju je prisustvovao jedan od njegovih murida, koji je, tom prilikom, sam sebe ubio nožem učinivši sebe kurbanom kojeg prinosi svome šejhu. Međutim, sjeme koje je on posijao nije iskorijenjeno njegovim pogubljenjem. Njegovi muridi koji su sebe smatrali sljedbenicima 'tarikata i hakikata' nastavljaju u Bosni širiti njegovo učenje, sve dok im u kraj nije stao šerijatski kadija Hasan Kjafi Prušćak i njegovi saradnici, koji su neke od njih osudili na smrt, neke protjerali, dok su se preostali pokajali, tako da im se sjeme zatrlo."[3]
Onaj ko želi provjeriti podatke o sufijskim zabludama neka se obrati na sljedeća sufijska djela:
- 'El-Futuhat El-Mekkije', koju je napisao Ibn Arebi,
- 'Kutu el-kulubi' koju je napisao Dževni
- 'Et-Tavasin' koju je napisao Halladž.
Ta djela su osnovni izvori 'njihove vjere' i ona su prepuna širka i kufra, tako da su onome ko se na njih osloni dovoljna da ga odvedu na dno džehennema.
Međutim, musliman drugog muslimana nikada ne proglašava nevjernikom, nego ukazuje na postupke koji predstavljaju kufr ili širk, te kaže da je onaj ko radi tako i tako, ili ko vjeruje u to i to, on je nevjernik ili mušrik. Zato ovdje skrećemo pažnju na to da nisu sve sufije (derviši) nevjernici, niti mušrici, ali svi su, posigurno, u zabludi. Svi oni rade ono s čime nije došao Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, i svi čine novotarije. Mnogi ne znaju bit sufizma, a kada bi znali o čemu se radi pokajali bi se. I cilj ovog rada je upravo to, ukazati na zastranjivanje, kako bi razumom obdareni razmislio, jer Allah subhanehu ve te'ala kaže: "i nastavi savjetovati, savjet će vjernicima, doista, koristiti."[4]

ISLAMSKI STAV PO PITANJU IBADETA

Islam posjeduje preciznu vagu kojom se vrjednuju djela. I samo se njome može i treba, odvagati svako djelo koje se čini da bi se znalo da li je ono ibedet ili nije. Pa neka i sufije svoje postupke i cio sufizam na nju stavi.
OSNOVNI PREDUSLOVI DA BI NEKO DJELO BILO IBADET
1. Da se taj ibadet čini samo u ime Allaha subhanehu ve te'ala
Uzvišeni Allah kaže: "Ko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela i neka, klanjajući se Gospodaru svome, ne smatra Njemu ravnim nikoga!"[5]
Ako se u ibadet uvuče i najmanji vid širka pokvariće cio ibadet.
Uzvišeni Allah kaže: "A da su oni druge Njemu ravnim smatrali, sigurno bi im propalo ono što su čInili."[6]
2. Da se čini iz ljubavi prema Allahu subhanehu ve te'ala
Uzvišeni Allah kaže: "Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!"[7]
Uzvišeni nam ovim ajetom kazuje da se ljubav prema Njemu subhanehu ve te'ala ogleda kroz pokoravanje Njemu i kroz slijeđenje Njegovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Ljubav je jedan od najbitnijih temelja na kojima se gradi ibadet, ali nije i jedini. Dakle, u ibadetu nije dovoljna samo ljubav, jer onaj ko Allahu subhanehu ve te'ala čini ibadet samo iz ljubavi taj je otpadnik od vjere, ko ga čini samo iz straha iman mu je manjkav, a ko ga čini iz ljubavi i iz straha taj je pravi vjernik. Kršćani su iz ljubavi prema Isa alejhi selamurekli da je on Božiji sin, i upravo su time postali nevjernici.
3. Da je način na koji se obavlja propisan od strane Allaha subhanehu ve te'ala
U činjenju ibadeta nema mjesta za ljudsko mišljenje. Način na koji se on obavlja je objašnjen Kur'anom ili sunnetom. Tako npr. namaz otpočet sa selamom ili učenjem sure se ne smatra ibedetom i neće biti primljen, jer svojom kakvoćom protivrječi šerijatskom načinu obavljanja namaza.
4. Da nam je jedini uzor u činjenju tog ibadeta Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem
Uzvišeni Allah kaže: "Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje."[8]
Uzvišeni Allah kaže: "Ono što vam Poslanik da to uzmite, a ono što vam zabrani ostavite;"[9]
A Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže: "Ko unese u ovu našu stvar (vjeru) što nije od nje, to mu se odbija."[10]
"Klanjajte onako kako vidite da ja klanjam."[11]
"Od mene uzmite obrede (hadžske)."[12]

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:41
5. Ibadet je određen vremenski i količinski
Od ibadeta se ne može po vlastitom hiru nešto oduzimati, niti mu se smije nešto samovoljno pridodavati. Ako bi neko npr. ikindijskom farzu oduzeo četvrti ili mu dodao peti rekat, pokvario bi cio namaz.
Ibadet je vezan za određeno vrijeme. Tako se npr. hadždž obavljen u ramazanu ne prima i ne smatra ibadetom, jer ramazan nije vrijeme za obavljanje hadždža.
Uzvišeni Allah kaže: "Hadždž je u određenim mjesecima;"[13]
6. Neki ibadeti se obavljaju samo na određenim mjestima
Neki ibadeti su vezani za određeno mjesto i ako se obave na drugom mjestu neće biti valjani. Ako bi neko npr. tavafio oko Poslanikove sallallahu alejhi ve sellem džamije umjesto oko Kabe, njegov tavaf je novotarija i gubi svojstvo ibadeta.
7. Pametan i punoljetan musliman je zadužen činjenjem ibadeta sve do svoje smrti
Uzvišeni Allah kaže: "I sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!"[14]
"O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!"[15]
Pa stavimo i sufizam, a naročito ibadet sufija na ovu vagu, da bismo vidjeli da li su njime zadovoljni Allah i Njegov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem.
Ibadet je sve ono što Allah voli od riječi, djela i ubjeđenja, i on je isključivo pravo Uzvišenog Allaha, a korist od njega se vraća onome ko ga čini.
- Onaj ko odbije da obavlja ibadet taj je ohol.
- Ko ga čini Allahu i još nekom taj je mušrik.
- Ko ga čini Allahu, ali na način koji nije u skladu sa šerijatom je novotar.
- A onaj ko ga čini isključivo Allahu i to na način koji je vjerom propisan taj je pravi vjernik.
Pošto je ibadet čovjeku potrebniji od hrane, a on ga nije u stanju spoznati svojim vlastitim umom, Allah subhanehu ve te'ala je na Sebe preuzeo obavezu da mu putem Objave i Svojih poslanika objasni kako ga treba činiti.
Uzvišeni Allah kaže: "Prije tebe nijednog poslanika nismo poslali, a da mu nismo objavili: 'Nema boga osim Mene, zato se Meni klanjajte!'"[16]
I onaj ko ibadet čini po vlastitom ukusu, taj ga ne čini Allahu subhanehu ve te'ala nego svojoj strasti i svome šejtanu koji mu tu novotariju uljepšava.
Uzvišeni Allah kaže: "Reci ti Meni ko će uputiti onoga koji je strast svoju za boga svoga uzeo, onoga koga je Allah, znajući ga, u zabludi ostavio i sluh njegov i srce njegovo zapečatio, a pred oči njegove koprenu stavio? Ko će mu, ako neće Allah, na pravi put ukazati? Zašto se ne urazumite?"[17]

ZAVRŠNA RIJEČ

Brate! Propisivanje šerijata (zakona po kojem se mora živjeti) je isključivo pravo Uzvišenog Allaha. Samo On u potpunosti zna u čemu se krije korist po Njegove subhanehu ve te'ala robove, a u čemu šteta. A ako je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem istupio sa s nekim propisom, to je bilo samo sa Allahovim subhanehu ve te'ala dopuštenjem.
Ibadet, o kojem smo ovdje govorili, nam je propisan radi čišćenja duše. Uzvišeni Allah kaže: "Uspjeće samo onaj ko je očisti,"[1]
Allah subhanehu ve te'ala nije zadovoljan s prljavom dušom i u Svom džennetu ne želi prljavštinu, te je propisao način na koji će se ona očistiti, kao i način na koji će se ona očistiti, kao i način na koji će se od nečistoća čuvati.
Samo Onaj ko je u hrani stvorio sastojke kojima se može utoliti glad, i u vodi one koji gase žeđ može odrediti način na koji se duša hrani i čisti, i ona se ničim drugim ne može nahraniti niti očistiti. Duša se čisti samo Kur'anom, sunnetom i onim što se u njima nalazi, a svim drugim se samo prlja.
Allahovim subhanehu ve te'ala robovima, koji žive pod Njegovim nebom i na Njegovoj zemlji, koji jedu hranu koju je On dao i udišu zrak koji je On stvorio, niko osim Njega nema pravo propisivati šerijat ili ibadet.
Zato se vrati Allahovom subhanehu ve te'ala Kitabu i sunnetu Njegovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Vrati se onome čemu su Poslanik sallallahu alejhi ve sellem i ashabi radijallahu anhum naučavali, a kloni se svega što je u islam uneseno nekoliko stoljeća nakon njegove kompletne objave.
Kloni se sufizma koji je daleko od izvornog učenja, i raznih zikrova i virdova koje ti propisuje šejh, jer zikr je ibadet, a ibadet može propisati samo Allah subhanehu ve te'ala. To je isključivo Njegovo pravo. Čak ni Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem ne smije po svome nahođenju propisati nikakav ibadet. Njegova zadaća je da prenese i pojasni ono što mu Allah subhanehu ve te'ala objavljuje.
Predislamski idolopoklonici su sebi i drugima propisali ibadete i propise, kao što je tavaf oko Kabe bez odjeće, zabrana jedenja mesa nekih životinja određenim osobama, i sl. pa je to Uzvišeni Allah strogo osudio: "Zar oni da imaju bogove koji im propisuju da vjeruju ono što Allah nije naredio?"[2] Njima se na kraju ajeta prijeti patnjom nesnosnom: "A nevjernike, doista, čeka patnja nesnosna."
Nikakve razlike nema između propisivanja virda od strane šejha, i mušričke zabrane jedenja halal mesa. Ni jedno ni drugo nije propisao Allah subhanehu ve te'ala, i ni zajedno ni za drugo ne postoji nikakav dokaz u Njegovoj Objavi.
Zato, brate, sve svoje postupke stavi na islamsku vagu, odvagaj ih vagom šerijata, pa ćeš shatiti da u mnogim tvojim shvatanjima, riječima i djelima ima tako mnogo širka. I ni za kim, osim za Poslanikom sallallahu alejhi ve sellem se ne povodi, jer će te svi drugi odvesti u zabludu.
Već smo vidjeli kada i gdje se sufizam pojavio i kuda on vodi. Od svoje pojave, pa sve do danas, je predstavljao zastranjivanje od ispravnog islamskog poimanja islama i zuhda (odricanja od dunjaluka), koji je u islamu nerazdvojan od sticanja znanosti, činjenja dobrih djela, naređivanja dobra, zabranjivanja zla i borbe na Allahovom subhanehu ve te'ala putu. Upravo zato je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem prezreo isposništvo nekih ashaba, njihovu želju za pretjeranim činjenjem nafila, odricanjem od dunjaluka, ženidbe, spavanja, lijepih jela, i sl.
Nakon što je sufizam došao u dodir s grčkom, indijskom i kršćanskom filozofijom, poprimio je još opasnije oblike, što su kolonizatori islamskog svijeta i drugi neprijatelji islama veoma vješto iskoristili, predstavljajući sufizam kao jedinog meritornog tumača islama, nastojeći preko njega ocrniti cio islam.
Brate sufijo, tebi govorim.
Zar nije vrijeme da se osvijestiš! Zar ćeš i dalje isključivati svoj vlastiti razum, kojim te Allah subhanehu ve te'ala nije bez razloga obdario, i nastaviti da misliš šejhovom glavom? Zar ćeš prodati ahiret za dunjaluk?! Povrati se Allahu subhanehu ve te'ala dok ti nije kasno. Ne vjeruj u bajke. Truhle kosti Džejlanija i Ajvaz Dede ne mogu od tebe otkloniti nikakvu nesreću niti ti priuštiti nekakvu korist.
Zar tvoj um još uvijek vjeruje u lažne keramete, i zar si još uvijek zadovoljan svojom pripadnošću sekti čiji su osnivači govorili 'da im Allah subhanehu ve te'ala šalje objavu koju piše lično Svojom rukom, da jednim korakom obiđu čitavu zemaljsku kuglu, da se uspinju na nebesa i na njima vide nekakve labudove, da se kod njihovih kitaba pojavljuje nekakva tajnovita svjetlost, da iz Bosne idu u Mekku i da tamo obavljaju svaki namaz? Zar tvoj um još uvijek vjeruje u tako nešto?
Sjeti se Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, koji je bolji od tvog šejha, sjeti se njegovog hidžretskog puta, njegovih izranjavanih nogu u džihadu. Sjeti se koliko je žudio za povratkom u rodnu Mekku. Islam je vjera koja ne izlazi izvan okvira prirodnih zakona. Tačno je da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem imao mu'džize, i da Allah nekim Svojim dobrim robovima daje keramete, ali ono što 'čine' neki sufijski šejhovi je prešlo sve granice. U njihove 'keramete' ne vjeruju više ni mala djeca, oni više ni za njih nisu. Pa kada ćeš i ti, brate sufijo, progledati?!
Znaj da posljednjim ljudima ovog ummeta nema selameta i spasa osim u onome u čemu su ga pronašli ashabi.
Kloni se onih koji te zovu novotarijama prije nego što nastupi Dan kada će mnogi govoriti: "Gospodaru naš, mi smo prvake naše i starješine naše slušali, pa su nas oni s pravog puta odveli; Gospodaru naš, podaj im dvostruku patnju i prokuni ih prokletstvom velikim!"[3]
"Ulazite u džehennem s narodima, sa džinnovima i ljudima koji su prije vas bili i nestali!’ – reći će On. I kad god neki narod uđe, proklinjaće onaj za kojim se u nevjerovanje poveo. A kad se svi u njemu iskupe, tada će običan puk reći o glavešinama svojim: "Gospodaru naš, ovi su nas u zabludu odveli, zato im podaj dvostruku patnju u vatri!" – "Za sve će biti dvostruka!" – reći će On-, "ali vi ne znate."[4]

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:41
SUFIJSKI KERAMETI

Kerameti su nadnaravna djela Uzvišenog Allaha koje Allah daje nekome od Svojih dobrih robova. Onaj kome se takvo nešto desi je u narodu poznat kao evlija. Međutim, po islamskom učenju pojam evlije je različit. Svaki vjernik je Allahov evlija. A što se tiče nadnaravnih djela, ona sama po sebi nisu ničemu dokaz. I kada bi nekoga vidjeli da leti po nebesima bez ikakve letilice, to samo po sebi nije dokaz da je dotična osoba evlija. Možda ga nose šejtani, možda obmanjuje vid onoga koji ga posmatra, možda se radi o sihru i magiji. Zato za nas uopšte nije bitno to što je nekom od ljudi dato neko nadprirodno djelo, jer ono samo po sebi ništa ne dokazuje. Vjernik gleda u njegova djela, pa ako ona budu u skladu s Allahovom vjerom, onda može tu osobu smatrati dobrom.


Razlika između kerameta i mu'džiza je u tome što se mu'džiza dešava na molbu nekog od Allahovih poslanika, a keramet nekom od Allahovih dobrih robova. Mnogi ne prave razlike između kerameta i magije koju čine najgora stvorenja koja hodaju ovom zemljom.
Međutim, kerameti su kod sufija nešto sasvim drugo. To se kod njih postiže duhovnim vježbama. Prof. Muhammed Handžić nam govori o stavu Hasana Kjafije Prušćaka po tom pitanju, pa kaže: "Prezirao je derviške šejhove svog vremena, suprostavljao se njihovom učenju, i dolazio im s jasnim šerijatskim dokazima. Između ostalog im je govorio: 'Da se keramet postiže duhovnim vježbama i ja bih ga postigao…'[1]
'Kerameti' nekih derviških šejhova su tako krivotvoreni i jadni da je suvišan svaki komentar. Zato ćemo pomenuti samo neke od 'kerameta' zabilježenih u njihovim knjigama, i prepustiti čitaocu da o njima sam formira svoje mišljenje.
Eš-Ša'rani kazuje: "Šejh Ibrahim bi pri ulasku u neko nepoznato mjesto, selam poimenice nazivao svakom pojedincu, i malom i velikom, kao da je među njima odrastao. Potom bi se potpuno go popeo na mimber i održao ljudima hutbu."
El-Menavi nam govori o kerametima Muhammeda Es-Sa'idija: "Njemu su se događali mnogi kerameti, od kojih je i to da bi mu došao lav, pa bi ga on zajahao i na njemu išao kuda god hoće."
A za šejha Ahmeda Es-Sadija kaže: "Kada bi šejh Ahmed pao na sedždu ostao bi na njoj godinu dana, tako da bi na njegovim leđima nikla trava i drugo rastinje."
Jedan od sufijskih kutbova kaže: "Da se ne stidim Allaha pljunuo bih na Njegov džehennem i on bi se pretvorio u džennet."
Eš-Ša'rani priča o kerametima šejha Jusufa El-'Adžmija: "Pogledao je u psa pa su ga počeli svi psi slušati i slijediti. Kada bi krenuo svi psi bi krenuli, a kada bi zastao svi bi zastali. Javili su to šejhu Jusufu, pa je poslao čovjeka do tog psa da mu kaže: 'Neka si bijedan i jadan', pa su se psi okrenuli protiv njega i počeli ga ujedati. Potom je šejhov pogled ponovo pao na tog istog psa, pa su ga psi ponovo počeli poštivati. I kada se pas razbolio, dolazili su mu psi sa svih strana i za njim žalosno plakali. Krepao je, pa je tuga za njim među psima porasla. Posvuda se čuo lavež pasa. Nekim ljudima je došao ilham (nadahnuće) da tog psa pokopaju. I od tada su svi psi koji su ga poznavali, svake godine posjećivali njegov kabur. A kakav bi tek ugled imao čovjek kojeg bi on pogledao?!"
"Učeniku Ebu Jusufa Ed-Dehmanija je umro sin, pa se ražalostio. Došao mu je šejh Ebu Jusuf i njegovom mrtvom sinu naredio: 'Ustani', i on je ustao i dugo nakon toga živio."
Ebu Talib El-Mekij kazuje: "Korak od Allahovog evlije se proteže na 500 godina. On jednom nogom stane na brdo Kaf, a drugom na neko drugo brdo i načinivši samo jedan korak obiđe cijelu zemaljsku kuglu."
Muhammed Ahmed Fergali nam kazuje o kerametu svoga šejha, pa kaže: "Jednog dana je krokodil pojeo kćerku Muhejmira En-Nekiba, pa je plačući otrčao do šejha, koji mu naredi: 'Idi na mjesto, gdje ju je krokodil pojeo i na sav glas ga zovni i reci mu da dođe kod mene'. I on ga je zovnuo. Krokodil je izašao iz vode i došao pred šejhovu kuću. Šejh je naredio kovaču da mu izbije sve zube, a potom krokodilu naredio da iz svoje utrobe izbaci djevojčicu, što je on poslušno učinio. Potom je šejh od njega uzeo zavjet da više nikada neće nikoga iz tog mjesta pojesti, i on je sa suzama u očima otišao prema rijeci."
A sada poslušaj Allahove riječi: "Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji, On život i smrt daje, i vi osim Allah nemate ni zaštitnika ni pomagača."[2]
Ebu Nasir Et-Tusi nam kazuje o "kerametima" svoga šejha Muhammeda ibn Alija El-Kitanija, pa kaže: "Na tavafu (oko Kabe) je proučio 12 000 puta cijeli Kur'an."
Zamislite, ako je svaki dan proučio cijeli Kur'an koji ima 600 stranica, trebale su mu 33 godine da ga prouči 12 000 puta. A onaj ko ga prouči prije tri dana nije ga razumio. Tako nešto, zaista, niko ne može osim sufijski šejh!
Šejh Et-Tidžani za evlije kaže: "Ni jedan evlija u džennet neće ući bez obračuna, osim ja."
Egipatski derviš Abdurrahim El-Kanavi priča o kerametu svoga šejha: "Dok smo, jednog dana, sjedili kod šejha, među nas je s neba sišao nekakav duh o kome ništa nismo znali. Šejh je s njim razgovarao oko sat vremena da bi se on potom uzdigao na nebesa. Pitali smo ga o čemu se to radi, pa nam je rekao: 'To je bio melek koji je počinio grijeh, pa je pao s nebesa među nas da od mene zatraži šefa'at (zagovorništvo da mu Allah oprosti). Ja sam to učinio i moj šefa'at je primljen te se on ponovo vinuo u nebesa."
Ako povjerujemo šejhu, šta ćemo onda s Allahovim riječima u kojima Allah tvrdi da Njegovi meleki ne griješe?
"O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje čuvajte od vatre čije će gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj će se meleki strogi i snažni brinuti, koji se onome što im Allah zapovjedi neće opirati, i koji će ono što im se naredi izvršiti."[3]
Pripadnici nekih derviških redova se udaraju sabljama, i gutaju vatru i time dokazuju da su evlije i da posjeduju keramete.
A u stvari se radi o šejtanskim trikovima kojim obmanjuju neuke. Uzvišeni kaže: "Onome ko se bude slijepim pravio da ne bi Milostivog veličao, Mi ćemo šejtana natovariti, pa će mu on nerazdvojni drug postati;"[4]
Hinduski mušrici (Sike) su u gutanju vatre i probadanju sabljama vještiji od tih "naših" derviša, pa hoćemo li i za njih reći da su evlije?!
Eto to vam je sufizam. Gomila bajki izmiješanih s kojekakvim virdovima i zikrovima koje nije objavio Uzvišeni Allah i s kojima nije došao Njegov Poslanik. I onaj ko u njih povjeruje, taj je, zaista u stanju povjerovati u sve što mu šejh kaže. S takvim je lahko manipulisati, jer su u potpunosti isključili svoj razum.
Onaj ko vjeruje da mrtvog može oživiti neko mimo Allaha s.v.t., veći je nevjernik od predislamskih Arapa za koje Allah s.v.t., tvrdi da su vjerovali u to da samo Allah oživljava, daje opskrbu, spušta s neba kišu: "A da ih upitaš: 'Ko je nebesa i Zemlju stvorio i ko je Sunce i Mjesec potčinio?' – sigurno bi rekli: 'Allah!' Pa kuda se onda odmeću? Allah u izobilju daje hranu onome kome hoće od robova Svojih, a nekome i uskraćuje; - Allah, zaista, zna sve. A ako ih upitaš: 'Ko s neba kišu spušta i njome mrtvu zemlju oživljava?' – sigurno će reći: 'Allah!' a ti reci; 'Hvala Allahu!' ali većina njih ne shvaća."[5]
Oni su ispravnije razumijevali Allahovu moć, jer su vjerovali da samo Allah stvara, hrani, ravna svemirom, uvodi u džehennem i džennet … Pa koliki li je tek onda širk nekih današnjih derviša?!
Onaj ko vjeruje da se Bog utjelovljava u svakom insanu, veći je nevjernik od kršćana koji kažu da se Bog otjelovio samo u Isau i Merjemi. Kršćani tvrde da postoje tri boga (neuzubillah), a zagovornici "hulula" tvrde da je svako stvorenje bog, jer se bog po njima utjelovio u svemu. Zato neki njihovi šejhovi nazivaju svinji i psu selam i govore: "lebejke ve sa'dejk" što znači 'odazivam ti se gospodaru'. I šta nam je preostalo da kažemo na sve to osim: "Neka ih Allah uputi i očisti njihove umove i srca od takvog smeća!"
Nad njihovim "kerametima" se zdrav razum zgraža. Pa zar ćeš, brate dragi, krenuti za takvim luđacima i vlastitim rukama se baciti u propast. Zar ćeš umjesto s čistog islamskog vrela piti s vrela mitova i bajki. Kloni se dedždžala koji i od tebe traže da ne učiš, ne čitaš, ne postavljaš pitanja, nego traže da pred njima budeš kao mrtvac, bez vlastite ideje, volje, ličnosti. Oni znaju da ne mogu obmanuti učenog i zato od tebe traže da isključiš vlastiti razum kojim te je Allah obdario. A onoga ko progleda nakon što mu um obasja svjetlost znanja oni odbacuju, etiketiraju ga kako se njegova riječ ne bi kod naroda prihvatala.
Imam Šafija, neka je Allah s njim zadovoljan, je rekao: "Čovjek koji prihvati dervišluk jutrom, neće dočekati podne, a da ne postane pravi ahmak."
A onome kome se dopadaju sufijski "kerameti", preporučujemo Ša'ranijevu knjigu "Et-Tabekat el-kubra", jer je ono prepuno takvih izmišljotina.

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:42
DERVIŠI I IBADET

"Tesavvuf se u trećem i četvrtom stoljeću javlja zaodjenut u 'ruho' ibadeta, pobožnosti i odricanja, što je po islamskom učenju ne samo prihvatljivo, nego i pohvalno, da bi ubrzo nakon toga pokazao svoje pravo lice. Takav je slučaj sa svakom novotarijom. U vjeri se nikada nijedna novotarija nije pojavila, a da na samom početku nije bila upakovana u islamsko ruho koje je prihvatljivo, pa čak i pohvalno u očima onih kojima se ona nudi."[1]
I među današnjim sufijama ima onih koji vjeruju da su namaz, post, hadždž i zekat ibadeti običnog svijeta, i pošto oni sebe smatraju 'elitom' (hasah) ili 'elitom elite' (hasatul-hasah), imaju i svoj ibadet, koji njima priliči. Obično je to utapanje u Allaha ili samo srčani ibadet, ili obavljanje svakog namaza kod Ka'be iako on živi u sasvim drugoj zemlji, i sl. (da nas Allah subhanehu ve te'ala sačuva od takvih pomisli). I ako je cilj ibadeta običnog svijeta čišćenje srca, onda je zikr sufijske elite vezivanje srca uz Allaha kako bi direktno od Njega uzimali znanje… Zato je za takve sufije sasvim normalno da većinu noći provedu u grupnom zikru, koji im je propisao njihov šejh, a da ne ustanu na sabah namaz.
Stoga neke derviške sekte smatraju da su njihovi sljedbenici oslobođeni od činjenja ibadeta koji obavlja običan narod, te za njih ne postoji ni halal ni haram. "Oni su to već prevazišli."
Dokaz za to pokušavaju pronaći u 99-tom ajetu sure Hidžr tumačeći (shodno svojim ćejfovima) riječ 'jekin' spoznajom. Taj ajet je Besim Korkut (rahmetullahi alejhi) sasvim ispravno preveo: "i sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!" I sva islamska ulema se slaže u tome da je značenje riječi 'jekin' smrt. A Kur'an se najbolje tumači samim Kur'anom. Riječ 'jekin' nalazimo i u suri Muddesir i to s istim značenjem.
Uzvišeni kaže: "'Šta vas je u Sekar dovelo?' 'Nismo' – reći će – bili od onih koji su molitvu obavljali i od onih koji su siromahe hranili, i u besposlice smo se sa besposlenjacima upuštali, i Sudnji dan smo poricali, sve dok nam smrt (jekin) nije došla."[2]
I svako ko smatra da je prije smrti oslobođen od islamskih obaveza, namaza, posta i sl. je već u potpunosti okrenuo leđa islamu i izašao iz njegovih okvira. Zato su šeriatski sudovi mnoge sufije osudili na smrt zbog otpadništva od islama.
Ako neko misli da se to dešavalo tamo negdje daleko od nas, vara se. Dok je Allahov šerijat vladao Bosnom sufije nisu mogle širiti svoje zablude. "Kada se Hamza Bosnevi, šejh Biramijskog tarikata, 968. h. godine osmjelio pozivati sufijskim idejama koje su bile sušta suprotnost šerijatu, najpoznatije istambulske kadije su ga osudile na smrt. Pogubljenju je prisustvovao jedan od njegovih murida, koji je, tom prilikom, sam sebe ubio nožem učinivši sebe kurbanom kojeg prinosi svome šejhu. Međutim, sjeme koje je on posijao nije iskorijenjeno njegovim pogubljenjem. Njegovi muridi koji su sebe smatrali sljedbenicima 'tarikata i hakikata' nastavljaju u Bosni širiti njegovo učenje, sve dok im u kraj nije stao šerijatski kadija Hasan Kjafi Prušćak i njegovi saradnici, koji su neke od njih osudili na smrt, neke protjerali, dok su se preostali pokajali, tako da im se sjeme zatrlo."[3]
Onaj ko želi provjeriti podatke o sufijskim zabludama neka se obrati na sljedeća sufijska djela:
- 'El-Futuhat El-Mekkije', koju je napisao Ibn Arebi,
- 'Kutu el-kulubi' koju je napisao Dževni
- 'Et-Tavasin' koju je napisao Halladž.
Ta djela su osnovni izvori 'njihove vjere' i ona su prepuna širka i kufra, tako da su onome ko se na njih osloni dovoljna da ga odvedu na dno džehennema.
Međutim, musliman drugog muslimana nikada ne proglašava nevjernikom, nego ukazuje na postupke koji predstavljaju kufr ili širk, te kaže da je onaj ko radi tako i tako, ili ko vjeruje u to i to, on je nevjernik ili mušrik. Zato ovdje skrećemo pažnju na to da nisu sve sufije (derviši) nevjernici, niti mušrici, ali svi su, posigurno, u zabludi. Svi oni rade ono s čime nije došao Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, i svi čine novotarije. Mnogi ne znaju bit sufizma, a kada bi znali o čemu se radi pokajali bi se. I cilj ovog rada je upravo to, ukazati na zastranjivanje, kako bi razumom obdareni razmislio, jer Allah subhanehu ve te'ala kaže: "i nastavi savjetovati, savjet će vjernicima, doista, koristiti."[4]

ISLAMSKI STAV PO PITANJU IBADETA

Islam posjeduje preciznu vagu kojom se vrjednuju djela. I samo se njome može i treba, odvagati svako djelo koje se čini da bi se znalo da li je ono ibedet ili nije. Pa neka i sufije svoje postupke i cio sufizam na nju stavi.
OSNOVNI PREDUSLOVI DA BI NEKO DJELO BILO IBADET
1. Da se taj ibadet čini samo u ime Allaha subhanehu ve te'ala
Uzvišeni Allah kaže: "Ko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela i neka, klanjajući se Gospodaru svome, ne smatra Njemu ravnim nikoga!"[5]
Ako se u ibadet uvuče i najmanji vid širka pokvariće cio ibadet.
Uzvišeni Allah kaže: "A da su oni druge Njemu ravnim smatrali, sigurno bi im propalo ono što su čInili."[6]
2. Da se čini iz ljubavi prema Allahu subhanehu ve te'ala
Uzvišeni Allah kaže: "Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!"[7]
Uzvišeni nam ovim ajetom kazuje da se ljubav prema Njemu subhanehu ve te'ala ogleda kroz pokoravanje Njemu i kroz slijeđenje Njegovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Ljubav je jedan od najbitnijih temelja na kojima se gradi ibadet, ali nije i jedini. Dakle, u ibadetu nije dovoljna samo ljubav, jer onaj ko Allahu subhanehu ve te'ala čini ibadet samo iz ljubavi taj je otpadnik od vjere, ko ga čini samo iz straha iman mu je manjkav, a ko ga čini iz ljubavi i iz straha taj je pravi vjernik. Kršćani su iz ljubavi prema Isa alejhi selamurekli da je on Božiji sin, i upravo su time postali nevjernici.
3. Da je način na koji se obavlja propisan od strane Allaha subhanehu ve te'ala
U činjenju ibadeta nema mjesta za ljudsko mišljenje. Način na koji se on obavlja je objašnjen Kur'anom ili sunnetom. Tako npr. namaz otpočet sa selamom ili učenjem sure se ne smatra ibedetom i neće biti primljen, jer svojom kakvoćom protivrječi šerijatskom načinu obavljanja namaza.
4. Da nam je jedini uzor u činjenju tog ibadeta Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem
Uzvišeni Allah kaže: "Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje."[8]
Uzvišeni Allah kaže: "Ono što vam Poslanik da to uzmite, a ono što vam zabrani ostavite;"[9]
A Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže: "Ko unese u ovu našu stvar (vjeru) što nije od nje, to mu se odbija."[10]
"Klanjajte onako kako vidite da ja klanjam."[11]
"Od mene uzmite obrede (hadžske)."[12]
5. Ibadet je određen vremenski i količinski
Od ibadeta se ne može po vlastitom hiru nešto oduzimati, niti mu se smije nešto samovoljno pridodavati. Ako bi neko npr. ikindijskom farzu oduzeo četvrti ili mu dodao peti rekat, pokvario bi cio namaz.
Ibadet je vezan za određeno vrijeme. Tako se npr. hadždž obavljen u ramazanu ne prima i ne smatra ibadetom, jer ramazan nije vrijeme za obavljanje hadždža.
Uzvišeni Allah kaže: "Hadždž je u određenim mjesecima;"[13]
6. Neki ibadeti se obavljaju samo na određenim mjestima
Neki ibadeti su vezani za određeno mjesto i ako se obave na drugom mjestu neće biti valjani. Ako bi neko npr. tavafio oko Poslanikove sallallahu alejhi ve sellem džamije umjesto oko Kabe, njegov tavaf je novotarija i gubi svojstvo ibadeta.
7. Pametan i punoljetan musliman je zadužen činjenjem ibadeta sve do svoje smrti
Uzvišeni Allah kaže: "I sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!"[14]
"O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!"[15]
Pa stavimo i sufizam, a naročito ibadet sufija na ovu vagu, da bismo vidjeli da li su njime zadovoljni Allah i Njegov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem.
Ibadet je sve ono što Allah voli od riječi, djela i ubjeđenja, i on je isključivo pravo Uzvišenog Allaha, a korist od njega se vraća onome ko ga čini.
- Onaj ko odbije da obavlja ibadet taj je ohol.
- Ko ga čini Allahu i još nekom taj je mušrik.
- Ko ga čini Allahu, ali na način koji nije u skladu sa šerijatom je novotar.
- A onaj ko ga čini isključivo Allahu i to na način koji je vjerom propisan taj je pravi vjernik.
Pošto je ibadet čovjeku potrebniji od hrane, a on ga nije u stanju spoznati svojim vlastitim umom, Allah subhanehu ve te'ala je na Sebe preuzeo obavezu da mu putem Objave i Svojih poslanika objasni kako ga treba činiti.
Uzvišeni Allah kaže: "Prije tebe nijednog poslanika nismo poslali, a da mu nismo objavili: 'Nema boga osim Mene, zato se Meni klanjajte!'"[16]
I onaj ko ibadet čini po vlastitom ukusu, taj ga ne čini Allahu subhanehu ve te'ala nego svojoj strasti i svome šejtanu koji mu tu novotariju uljepšava.
Uzvišeni Allah kaže: "Reci ti Meni ko će uputiti onoga koji je strast svoju za boga svoga uzeo, onoga koga je Allah, znajući ga, u zabludi ostavio i sluh njegov i srce njegovo zapečatio, a pred oči njegove koprenu stavio? Ko će mu, ako neće Allah, na pravi put ukazati? Zašto se ne urazumite?"[17]

Продолжува...

efendija
11-10-08, 23:43
ZAVRŠNA RIJEČ

Brate! Propisivanje šerijata (zakona po kojem se mora živjeti) je isključivo pravo Uzvišenog Allaha. Samo On u potpunosti zna u čemu se krije korist po Njegove subhanehu ve te'ala robove, a u čemu šteta. A ako je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem istupio sa s nekim propisom, to je bilo samo sa Allahovim subhanehu ve te'ala dopuštenjem.
Ibadet, o kojem smo ovdje govorili, nam je propisan radi čišćenja duše. Uzvišeni Allah kaže: "Uspjeće samo onaj ko je očisti,"[1]
Allah subhanehu ve te'ala nije zadovoljan s prljavom dušom i u Svom džennetu ne želi prljavštinu, te je propisao način na koji će se ona očistiti, kao i način na koji će se ona očistiti, kao i način na koji će se od nečistoća čuvati.
Samo Onaj ko je u hrani stvorio sastojke kojima se može utoliti glad, i u vodi one koji gase žeđ može odrediti način na koji se duša hrani i čisti, i ona se ničim drugim ne može nahraniti niti očistiti. Duša se čisti samo Kur'anom, sunnetom i onim što se u njima nalazi, a svim drugim se samo prlja.
Allahovim subhanehu ve te'ala robovima, koji žive pod Njegovim nebom i na Njegovoj zemlji, koji jedu hranu koju je On dao i udišu zrak koji je On stvorio, niko osim Njega nema pravo propisivati šerijat ili ibadet.
Zato se vrati Allahovom subhanehu ve te'ala Kitabu i sunnetu Njegovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Vrati se onome čemu su Poslanik sallallahu alejhi ve sellem i ashabi radijallahu anhum naučavali, a kloni se svega što je u islam uneseno nekoliko stoljeća nakon njegove kompletne objave.
Kloni se sufizma koji je daleko od izvornog učenja, i raznih zikrova i virdova koje ti propisuje šejh, jer zikr je ibadet, a ibadet može propisati samo Allah subhanehu ve te'ala. To je isključivo Njegovo pravo. Čak ni Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem ne smije po svome nahođenju propisati nikakav ibadet. Njegova zadaća je da prenese i pojasni ono što mu Allah subhanehu ve te'ala objavljuje.
Predislamski idolopoklonici su sebi i drugima propisali ibadete i propise, kao što je tavaf oko Kabe bez odjeće, zabrana jedenja mesa nekih životinja određenim osobama, i sl. pa je to Uzvišeni Allah strogo osudio: "Zar oni da imaju bogove koji im propisuju da vjeruju ono što Allah nije naredio?"[2] Njima se na kraju ajeta prijeti patnjom nesnosnom: "A nevjernike, doista, čeka patnja nesnosna."
Nikakve razlike nema između propisivanja virda od strane šejha, i mušričke zabrane jedenja halal mesa. Ni jedno ni drugo nije propisao Allah subhanehu ve te'ala, i ni zajedno ni za drugo ne postoji nikakav dokaz u Njegovoj Objavi.
Zato, brate, sve svoje postupke stavi na islamsku vagu, odvagaj ih vagom šerijata, pa ćeš shatiti da u mnogim tvojim shvatanjima, riječima i djelima ima tako mnogo širka. I ni za kim, osim za Poslanikom sallallahu alejhi ve sellem se ne povodi, jer će te svi drugi odvesti u zabludu.
Već smo vidjeli kada i gdje se sufizam pojavio i kuda on vodi. Od svoje pojave, pa sve do danas, je predstavljao zastranjivanje od ispravnog islamskog poimanja islama i zuhda (odricanja od dunjaluka), koji je u islamu nerazdvojan od sticanja znanosti, činjenja dobrih djela, naređivanja dobra, zabranjivanja zla i borbe na Allahovom subhanehu ve te'ala putu. Upravo zato je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem prezreo isposništvo nekih ashaba, njihovu želju za pretjeranim činjenjem nafila, odricanjem od dunjaluka, ženidbe, spavanja, lijepih jela, i sl.
Nakon što je sufizam došao u dodir s grčkom, indijskom i kršćanskom filozofijom, poprimio je još opasnije oblike, što su kolonizatori islamskog svijeta i drugi neprijatelji islama veoma vješto iskoristili, predstavljajući sufizam kao jedinog meritornog tumača islama, nastojeći preko njega ocrniti cio islam.
Brate sufijo, tebi govorim.
Zar nije vrijeme da se osvijestiš! Zar ćeš i dalje isključivati svoj vlastiti razum, kojim te Allah subhanehu ve te'ala nije bez razloga obdario, i nastaviti da misliš šejhovom glavom? Zar ćeš prodati ahiret za dunjaluk?! Povrati se Allahu subhanehu ve te'ala dok ti nije kasno. Ne vjeruj u bajke. Truhle kosti Džejlanija i Ajvaz Dede ne mogu od tebe otkloniti nikakvu nesreću niti ti priuštiti nekakvu korist.
Zar tvoj um još uvijek vjeruje u lažne keramete, i zar si još uvijek zadovoljan svojom pripadnošću sekti čiji su osnivači govorili 'da im Allah subhanehu ve te'ala šalje objavu koju piše lično Svojom rukom, da jednim korakom obiđu čitavu zemaljsku kuglu, da se uspinju na nebesa i na njima vide nekakve labudove, da se kod njihovih kitaba pojavljuje nekakva tajnovita svjetlost, da iz Bosne idu u Mekku i da tamo obavljaju svaki namaz? Zar tvoj um još uvijek vjeruje u tako nešto?
Sjeti se Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, koji je bolji od tvog šejha, sjeti se njegovog hidžretskog puta, njegovih izranjavanih nogu u džihadu. Sjeti se koliko je žudio za povratkom u rodnu Mekku. Islam je vjera koja ne izlazi izvan okvira prirodnih zakona. Tačno je da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem imao mu'džize, i da Allah nekim Svojim dobrim robovima daje keramete, ali ono što 'čine' neki sufijski šejhovi je prešlo sve granice. U njihove 'keramete' ne vjeruju više ni mala djeca, oni više ni za njih nisu. Pa kada ćeš i ti, brate sufijo, progledati?!
Znaj da posljednjim ljudima ovog ummeta nema selameta i spasa osim u onome u čemu su ga pronašli ashabi.
Kloni se onih koji te zovu novotarijama prije nego što nastupi Dan kada će mnogi govoriti: "Gospodaru naš, mi smo prvake naše i starješine naše slušali, pa su nas oni s pravog puta odveli; Gospodaru naš, podaj im dvostruku patnju i prokuni ih prokletstvom velikim!"[3]
"Ulazite u džehennem s narodima, sa džinnovima i ljudima koji su prije vas bili i nestali!’ – reći će On. I kad god neki narod uđe, proklinjaće onaj za kojim se u nevjerovanje poveo. A kad se svi u njemu iskupe, tada će običan puk reći o glavešinama svojim: "Gospodaru naš, ovi su nas u zabludu odveli, zato im podaj dvostruku patnju u vatri!" – "Za sve će biti dvostruka!" – reći će On-, "ali vi ne znate."[4]